webtrees - en to tr translation catalogue (3680 entries)

en:  but the details are unknown
tr:  ancak detayları bilinmiyor

en:  in
tr:  içinde

en:  per gender
tr:  her cinsiyet

en:  per time period
tr:  her zaman dönemi

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
tr: %1$s %2$s ile %4$s arasında bir %3$s bağlantısı var.

en: %1$s %2$s times removed ascending
tr: %1$s %2$s kez çıkarıldı (artan)

en: %1$s %2$s times removed descending
tr: %1$s %2$s kez çıkarıldı (azalan)

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
tr: %2$s saniyede %1$s KB indirildi.

en: %1$s does not exist.
tr: %1$s mevcut değil.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
tr: %1$s mevcut değil. %2$s mi kastettiniz?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
tr: %1$s in %2$s ile geriye bağlantısı yok.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
tr[0]: %1$s dosya %2$s saniyede çıkarıldı.
tr[1]: %1$s dosya %2$s saniyede çıkarıldı.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
tr[0]: Burada %3$s nesilden toplam %2$s normalin dışında %1$s birey gösterildi.
tr[1]: Burada %3$s nesilden toplam %2$s normalin dışında %1$s birey gösterildi.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
tr[0]: %1$s kişinin doğum yerinin harita koordinatları eksik: %2$s.
tr[1]: %1$s kişinin doğum yerinin harita koordinatları eksik: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
tr: %1$s bir %2$s dır, ancak bir %3$s beklendi.

en: %1$s × %2$s pixels
tr: %1$s × %2$s piksel

en: %1$s’s %2$s
tr: %1$s’sının %2$s

en: %s BCE
tr: %s M.Ö.

en: %s and her ancestors
tr: %s ve onun ataları

en: %s and his ancestors
tr: %s ve onun ataları

en: %s and the individuals that reference it.
tr: %s ve onu referans alan bireyler.

en: %s and their children
tr: %s ve onların çocukları

en: %s and their descendants
tr: %s ve onların nesli

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
tr[0]: %s anonim kullanıcı çevrimiçi
tr[1]: %s anonim kullanıcı çevrimiçi

en: %s child | %s children
tr[0]: %s çocuk
tr[1]: %s çocuk

en: %s day | %s days
tr[0]: %s gün
tr[1]: %s gün

en: %s day ago | %s days ago
tr[0]: %s gün önce
tr[1]: %s gün önce

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
tr[0]: %s aile güncellendi.
tr[1]: %s aile güncellendi.

en: %s family tree | %s family trees
tr[0]: %s aile ağacı
tr[1]: %s aile ağacı

en: %s grandchild | %s grandchildren
tr[0]: %s torun
tr[1]: %s torun

en: %s hour ago | %s hours ago
tr[0]: %s saat önce
tr[1]: %s saat önce

en: %s individual | %s individuals
tr[0]: %s birey
tr[1]: %s birey

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
tr[0]: %s birey güncellendi.
tr[1]: %s birey güncellendi.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
tr[0]: %s bireyin hususi alanıdır.
tr[1]: %s bireyin hususi alanıdır.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
tr[0]: %s ve %s tarihleri arasındaki olaylarla %s birey
tr[1]: %s ve %s tarihleri arasındaki olaylarla %s birey

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
tr[0]: %s ile alakalı %s adet birey
tr[1]: %s ile alakalı %s adet birey

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
tr[0]: %s ve %s tarihleri arasındaki olaylarla %s içerisinde %s birey
tr[1]: %s ve %s tarihleri arasındaki olaylarla %s içerisinde %s birey

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
tr: %s sunucuda devre dışı bırakıldı. Tekrar etkinleştirmeden webtrees 'i kuramazsınız. Lütfen sunucu yöneticisinden etkinleştirmesini isteyin.

en: %s message | %s messages
tr[0]: %s mesajınız var
tr[1]: %s mesajınız var

en: %s minute ago | %s minutes ago
tr[0]: %s dakika önce
tr[1]: %s dakika önce

en: %s month | %s months
tr[0]: %s ay
tr[1]: %s ay

en: %s month ago | %s months ago
tr[0]: %s ay önce
tr[1]: %s ay önce

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
tr[0]: %s not güncellendi.
tr[1]: %s not güncellendi.

en: %s once removed ascending
tr: %s yukardan bir çıkarıldı

en: %s once removed descending
tr: %s alttan bir çıkarıldı

en: %s second ago | %s seconds ago
tr[0]: %s saniye önce
tr[1]: %s saniye önce

en: %s sent you the following message.
tr: %s sana aşağıdaki mesajı gönderdi.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
tr[0]: %s kullanıcı çevrimiçi
tr[1]: %s kullanıcı çevrimiçi

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
tr[0]: %s kaynak güncellendi.
tr[1]: %s kaynak güncellendi.

en: %s three times removed ascending
tr: %s üç kez çıkarıldı (artan)

en: %s three times removed descending
tr: %s üç kez çıkarıldı (azalan)

en: %s twice removed ascending
tr: %s iki kez çıkarıldı (artan)

en: %s twice removed descending
tr: %s iki kez çıkarıldı (azalan)

en: %s week | %s weeks
tr[0]: %s hafta
tr[1]: %s hafta

en: %s year | %s years
tr[0]: %s yıl
tr[1]: %s yıl

en: %s year ago | %s years ago
tr[0]: %s yıl önce
tr[1]: %s yıl önce

en: %s year anniversary
tr: %s. yıl dönümü

en: %s × cousin
tr: %s × kuzen

en: %s&nbsp;BCE
tr: %s&nbsp;MÖ

en: %s&nbsp;CE
tr: %s&nbsp;M.S.

en: %s, her ancestors and their families
tr: %s, onun ataları ve aileleri

en: %s, her parents and siblings
tr: %s, onun anne baba ve kardeşleri

en: %s, her spouses and children
tr: %s, onun eşleri ve çocukları

en: %s, her spouses and descendants
tr: %s, onun eşleri ve nesli

en: %s, his ancestors and their families
tr: %s, onun ataları ve aileleri

en: %s, his parents and siblings
tr: %s, onun anne babası ve kardeşleri

en: %s, his spouses and children
tr: %s, onun eşleri ve çocukları

en: %s, his spouses and descendants
tr: %s, onun eşleri ve nesli

en: &lt;select&gt;
tr: &lt;seç&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
tr: büyük büyük yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
tr: kardeşin çocuğunun torunu

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
tr: dördüncü göbek yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
tr: dördüncü göbek yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
tr: büyük x4 yeğen

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
tr: kardeşin çocuğunun torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
tr: dördüncü göbek yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
tr: dördüncü göbek yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
tr: büyük x4 yeğen

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
tr: büyük x%s yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
tr: büyük x4 yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
tr: dördüncü göbek yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
tr: dördüncü göbek yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
tr: beşinci göbek yeğen

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
tr: kardeşin büyük büyük torunu

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
tr: büyük büyük yeğen

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
tr: büyük büyük yeğen

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
tr: büyük büyük yeğen

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeşin torunu

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
tr: kardeşin torunu

en: (aged %s)
tr: (%s yaşındaydı)

en: (aged less than %s)
tr: (%s daha az yaşlı)

en: (aged more than %s)
tr: (%s daha çok yaşlı)

en: (filtered from %s total entries)
tr: (toplam %s girişten filtrelendi)

en: (in childhood)
tr: (çocuklukta)

en: (in infancy)
tr: (doğarken)

en: (stillborn)
tr: (ölü doğdu)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
tr: <b>Önemli Uyarı:</b> Aktarma sihirbazı medya öğelerinin taşınmasında yardımcı olamaz. Aktarma sihirbazının işlemi bittikten sonra medya ayarlarını yapmanız ve madya ögelerini taşımanız yada kopyalamanız gerekmektedir.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
tr: <b>Lütfen Dikkat:</b> Yaşayan bilgilere ait kişisel bilgiler yalnızca aile, akraba ve yakın arkadaşlarına verilebilir. Herhangi bir özel veri almadan önce bu kişi ile olan ilişki durumunun doğrulanması istenir. Bazı durumlarda ölü kişilere ait veriler de gizli olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise bunun nedeni, bu kişinin yaşayıp yaşamadığını belirlemek için yeterli bilgi olmadığı ve/veya bu kişi hakkında daha fazla bilgi olmaması olabilir.<br><br>Soru sormadan önce lütfen tarihleri, yakın akrabalarını kontrol ederek doğru kişiyi sorguladığınızdan emin olun. Eğer soya ait verilerde değişiklik yapılmasını istiyorsanız, lütfen değiştirmek istediğiniz veri ile birlikte bu bilginin kaynağını da belirtiniz.

en: <default theme>
tr: <varsayılan tema>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
tr: <div class="largeError">Uyarı:</div><div class="error">Bu formu doldurup göndererek sitemizde listelenen yaşayan kişilerin mahremiyetini korumayı kabul etmiş sayılırsınız.<ul><li>Aşağıdaki metin kutusuna kendiniz hakkında detaylı açıklama yapın veya sitemizde kayıtlı, sizin hakkınızda bilgi alabileceğimiz referans kişiyi giriniz.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
tr: İki birey arasındaki akrabalığı gösteren bir çizelge.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
tr: Bireylerin atalarını ve torunlarını aile kitabı olarak gösterildiği çizelge.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
tr: Bireylerin atalarının kısa ağaç olarak gösteren çizelge.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
tr: Bireylerin atalarının ağaç olarak gösteren çizelge.

en: A chart of an individual’s ancestors.
tr: Bireylerin atalarının çizelge.

en: A chart of an individual’s descendants.
tr: Bireylerin torunlarının çizelge.

en: A chart of individuals’ lifespans.
tr: Bireylerin yaşam çizelgesi.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
tr: Bir çocuk birden fazla veli grubuna sahip olabilir. Çocuk ile veli arasındaki ilişki; biyolojik, yasal yada yerel gelenek ve güreneklere olabilir. Eğer bir soy belirtilmemiş ise biyolojik olduğu varsayılır.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
tr: Aynı kayıda birden fazla bağlantı sık yapılan bir hatadır. Örneğin aynı çocuk bir aile kaydında birden fazla listelenebilir.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
tr: Bir veritabanı sunucusu birden fazla veritabanı depolayabilir. (Sunucunuzun yöneticisi tarafından oluşturulan) mevcut bir veritabanı seçin veya yeni bir tane oluşturun (eğer veritabanı kullanıcı hesabınız gerekli yetkilere sahip ise).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
tr: Bireylerin atalarının daire çizelgesi.

en: A file on the server
tr: Sunucudaki bir dosyaya

en: A file on your computer
tr: Bilgisayarınızdaki bir dosyaya

en: A greeting message and useful links for a user.
tr: Kullanıcı için hoş geldiniz mesajı ve faydalı linkler içeren blok.

en: A greeting message for site visitors.
tr: Site ziyaretçileri için bir Karşılama mesajı.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
tr: Moderatör onayı gereken değişikliklerin listesi ve e-posta mesaj bildirimleri.

en: A list of frequently asked questions and answers.
tr: Sıkça sorulan sorular ve cevapları listesi.

en: A list of records that have been updated recently.
tr: Son güncellenen kayıtların bir listesini verir.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
tr: Aile ağacı ile bağlantılı görev ve faaliyetlerin bir listesini verir.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
tr: Yakın gelecekte oluşacak İbrani ölüm yıldönümlerinin bir listesini verir.

en: A list of the anniversaries that occur today.
tr: Bugün meydana gelen yıldönümlerinin bir listesini verir.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
tr: Yakın gelecekte oluşacak yıldönümlerinin bir listesini verir.

en: A list of the most popular given names.
tr: En popüler verilen adların listesini verir.

en: A list of the most popular surnames.
tr: En çok kullanılan soyadların bir listesini verir.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
tr: En çok ziyaret edilen sayfaların bir listesini verir.

en: A list of users and visitors who are currently online.
tr: Çevrimiçi ziyaretçi ve kullanıcıların listesini verir.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
tr: Medya oğesi, medya dosyası hakkında bilgi içeren bir soyağacı kaydıdır. Bu bilgiler, başlık, telif hakkı bildirimi, transkript, gizlilik kısıtlamaları, vb içerebilir. Resim, video gibi media dosyaları lokal sunucuda olabileceği gibi uzak ağ sunucularında da olabilir.

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
tr: Yeni şifreniz oluşturulmuş ve '%s' email adresine gönderilmiştir. Bu şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

en: A new password has been requested for your username.
tr: Kullanıcı adınız için yeni bir şifre talep ettiniz.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
tr: Yeni bir kullanıcı (Adı: %1$s) bir hesap açtı (Kullanıcı Adı: %2$s) ve (E-posta: %3$s) adresi ile üyeliğini doğruladı.

en: A new version of webtrees is available.
tr: Yeni versiyon webtrees mevcut.

en: A private area to record notes or keep a journal.
tr: Kullanıcılar için notları kaydetmek veya bir günlük tutmak için hususi bir alandır.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
tr: %s webtrees sitesinde yeni bir kullanıcı adayı kayıt yaptı.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
tr: Bir bireyin atalarının ağaç olarak biçimlendirilmiş raporu.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
tr: Bir bireyin atalarının anlatım tarzında raporunu verir.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
tr: Bir bireyin nesillerinin anlatım tarzında raporunu verir.

en: A report of an individual’s details.
tr: Bir bireyin detaylı bir raporunu verir.

en: A report of facts which are supported by a given source.
tr: Belirli bir kaynak tarafından desteklenen olguların bir raporunu verir.

en: A report of family members and their details.
tr: Aile üyeleri ve oların ayrıntılarını içeren bir rapor verir.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
tr: Belirli zaman içinde veya bir yerde ölen kişilerin bir raporunu verir.

en: A report of individuals who had a given occupation.
tr: Belirli bir mesleği olan bireylerin raporunu verir.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
tr: Belirli bir zaman veya yerde doğmuş kişilerin bir raporunu verir.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
tr: Belirli bir yere gömülen bireylerin bir raporunu verir.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
tr: Belli bir zamanda veya mekanda evlenen bireylerin bir raporunu verir.

en: A report of recent and pending changes.
tr: Bekleyen değişikliklerin ve son zamanın bir raporunu verir.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
tr: Bireyin yakından ilintili olan ailelerin bir raporunu verir.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
tr: Bireyin yakından ilintili olan bireylerin bir raporunu verir.

en: A report of the information provided by a source.
tr: Bir kaynak tarafından sağlanan bilgileri bir rapor.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
tr: Birey ve onların yakınları için eksik bilgilerin bir raporunu verir.

en: A report of vital records for a given date or place.
tr: Belirli bir tarih veya yer için hayati yaşam kayıtların bir raporunu verir.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
tr: Rol; verileri görmenize, yapılandırma ayarlarını değiştirmenize, vb. izin veren bir dizi erişim hakkıdır. Erişim hakları rollere atanmış, roller de kullanıcılara verilmiştir. Herbir aile ağacı için herbir role farklı erişim hakkı verilebilir. Aynı şekilde herbir kullanıcı farklı aile ağaçlerında farklı rol alabilir.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
tr: Aile ağacındaki tüm aileleri alfabetik olarak listeleyen kenar çubuğu.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
tr: Aile ağacında tüm bireylerin alfabetik bir listesini gösteren bir kenar çubuğu.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
tr: Bir bireyin yakın aile ve yakınlarına gösterilen bir kenar çubuğu.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
tr: Soyağacına ait olmyan bireyin bilgilerini gösteren bir kenar çubuğu.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
tr: Bireyin torunlarını gösterilen bir kenar çubuğu.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
tr: Bireyin yakın akrabalarını gösterilen bir sekme.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
tr: Bir bireyin olgularını ve hadiselerini gösteren sekme.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
tr: Bir bireye bağlı medya öğelerini gösteren bir sekme.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
tr: Bir bireyle iliştirilmiş notları gösteren bir sekme.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
tr: Bir Bireye bağlı olan kaynakları gösteren bir sekme.

en: A timeline displaying individual events.
tr: Bireysel olayları görüntüleyen zaman çizelgesi.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
tr: Kullanıcı, "e-posta doğrulandı" ve "yönetici tarafından onaylandı" seçenekleri işaretlenmeden, çevrimiçi olamayacaktır.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
tr: Filigran, diğer kişileri izinsiz kopyalardan vazgeçirmek için resimler üzerine konan yazılardır.

en: A.M.
tr: öğleden önce

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
tr: ALPHABET_lower=abcçdefgğhıijklmnoöpqrsştuüvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
tr: ALPHABET_upper=ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ

en: API key
tr: API anahtarı

en: Aba, Nigeria
tr: Aba, Nijerya

en: Abbreviate place names
tr: Yer isimlerini kısaltmak

en: Abbreviation
tr: Kısıtlama

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
tr: Nis

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
tr: Ağu

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
tr: Ara

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
tr: Şub

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
tr: Oca

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
tr: Tem

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
tr: Haz

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
tr: Kas

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
tr: Eki

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
tr: Azer

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
tr: Eyl

en: Accept
tr: Kabul et

en: Accept all changes
tr: Tüm değişiklikleri kabul et

en: Access level
tr: Erişim seviyesi

en: Access to family trees
tr: Aile ağaçlarına erişim

en: Account approval and email verification
tr: Hesap onaylama ve mail doğrulama

en: Accra, Ghana
tr: Accra, Gana

en: Add
tr: Ekle

en: Add %s to the clippings cart
tr: %s sepete ekle

en: Add a blank row
tr: Boş Satır Ekle

en: Add a brother or sister
tr: Yeni bir erkek veya kız kardeş ekle

en: Add a child
tr: Yeni bir çocuk ekle

en: Add a child to create a one-parent family
tr: Tek ebeveyn 'li bir aile oluşturmak için bir çocuk ekle

en: Add a child to this family
tr: Bu aileye bir çocuk ekle

en: Add a fact
tr: Bir olgu ekle

en: Add a father
tr: Yeni bir baba ekle

en: Add a favorite
tr: Yeni favori ekle

en: Add a geographic location
tr: Yeni bir coğrafi konumu ekle

en: Add a husband
tr: Yeni bir koca ekle

en: Add a husband to this family
tr: Bu aile için bir koca ekle

en: Add a husband using an existing individual
tr: Mevcut bir kişiyi kullanarak bir koca ekle

en: Add a journal entry
tr: Yeni bir Günlük girdisi ekle

en: Add a media object
tr: Yeni bir medya öğesi ekle

en: Add a mother
tr: Yeni bir anne ekle

en: Add a name
tr: Yeni Adı ekle

en: Add a news article
tr: Bir Haber makalesi ekle

en: Add a note
tr: Yeni bir not ekle

en: Add a restriction
tr: Yeni bir kısıtlama ekle

en: Add a scrollbar when block contents grow
tr: Gerektiğinde kaydırma çubuğu ekle

en: Add a shared note
tr: Yeni bir paylaşılan not ekle

en: Add a son or daughter
tr: Yeni bir oğul veya kız ekle

en: Add a source citation
tr: Yeni bir Alıntı Kaynak ekle

en: Add a spouse
tr: Bir eş ekle

en: Add a story
tr: Hikaye ekle

en: Add a user
tr: Yeni bir kullanıcı ekle

en: Add a wife
tr: Yeni bir hanım ekle

en: Add a wife to this family
tr: Bu aileye bir hanım ekle

en: Add a wife using an existing individual
tr: Mevcut bir kişiyi kullanarak bir hanım ekle

en: Add an FAQ
tr: Bir SSS öğesi ekle

en: Add an associate
tr: Yeni bir iştirak ekle

en: Add another individual to the chart
tr: Çizelgeye başka kişi ekle

en: Add from clipboard
tr: Panodan ekle

en: Add individuals
tr: Kişi ekle

en: Add links
tr: Linkler ekle

en: Add marriage details
tr: Evlilik detayları ekle

en: Add missing death records
tr: Eksik ölüm kayıtları ekle

en: Add missing married names
tr: Eksik evlilik adları ekle

en: Add more fields
tr: Daha Fazla Alan Ekle

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
tr: Aile ağacındaki bireylere öyküsel hikayeler ekler.

en: Add spaces where long lines were wrapped
tr: Bölünmüş uzun kelimelere boşluk ekle

en: Add the GEDCOM media path to filenames
tr: GEDCOM medya dosyası yolunu dosya adlarına ekle

en: Add to TITLE header tag
tr: 'Header' da bulunan 'TITLE' etiketine ekle

en: Add to favorites
tr: Favorilere ekle

en: Add to the clippings cart
tr: Küpür sepetine ekle

en: Add unique identifiers
tr: Benzersiz tanımlayıcıları ekle

en: Add unlinked records
tr: Bağlantısız kayıt ekle

en: Add watermarks to thumbnails
tr: Resim ön izlemelerine filigran ekle

en: Add your own text and graphics.
tr: HTML destekli kendi metin ve grafikleri ekleyebileceğiniz blok.

en: Add/edit a journal/news entry
tr: Günlük/Haber kaydı Ekle/Düzelt

en: Address
tr: Adres

en: Address line 1
tr: Adres satırı 1

en: Address line 2
tr: Adres satırı 2

en: Adelaide, Australia
tr: Adelaide, Avustralya

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Administrator account
tr: Yönetici hesabı

en: Administrator comments on user
tr: Kullanıcı hakkında yönetici yorumları

en: Administrators
tr: Yöneticiler

en: Adopted by both parents
tr: Her iki ebeveyn tarafından evlât edinildi

en: Adopted by father
tr: Baba tarafından evlât edinildi

en: Adopted by mother
tr: Anne tarafından evlât edinildi

en: Adoption
tr: Evlât edinme

en: Adoption of a brother
tr: Erkek kareşi evlât edinme

en: Adoption of a child
tr: Çocuğu evlât edinme

en: Adoption of a daughter
tr: Kız evladı evlât edinme

en: Adoption of a grandchild
tr: Büyük çocuğu evlât edinme

en: Adoption of a granddaughter
tr: Kız torunu evlât edinme

en: Adoption of a grandson
tr: Erkek torunu evlât edinme

en: Adoption of a half-brother
tr: Üvey-erkek-kardeşi evlât edinme

en: Adoption of a half-sibling
tr: Üvey-kardeşi evlât edinme

en: Adoption of a half-sister
tr: Üvey-kız-kardeşi evlât edinme

en: Adoption of a sibling
tr: Kareşi evlât edinme

en: Adoption of a sister
tr: Kız kareşi evlât edinme

en: Adoption of a son
tr: Oğlunu evlât edinme

en: Adult christening
tr: Yetişkin Vaftiz etme

en: Advanced fact preferences
tr: Gelişmiş olgu ayarları

en: Advanced name facts
tr: Gelişmiş adı olguları

en: Advanced place name facts
tr: Gelişmiş yer adı olguları

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Africa
tr: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
tr: Aile ağacını oluşturduktan sonra, GEDCOM dosya verilerini yükleyebilirsiniz.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
tr: Giriş yaptıktan sonra "Benim sayfam" menüsü altında "Hesabım" bağlantısını tıklayın ve şifrenizi değiştirmek için yeni şifrenizi girin.

en: Age
tr: Yaş

en: Age at birth of child
tr: Çocuk doğduğundaki yaşı

en: Age at which to assume an individual is dead
tr: Bir kişinin öldü sayılacağı yaşı

en: Age between husband and wife
tr: Hanım ile kocası arasındaki yaş

en: Age between siblings
tr: Kardeşler arasındaki yaş

en: Age between wife and husband
tr: Koca ile hanımı arasındaki yaş

en: Age difference
tr: Yaş farkı

en: Age in year of first marriage
tr: İlk evlendiğindeki yaşı

en: Age in year of marriage
tr: Evlendiğindeki yaşı

en: Age of parents next to child’s birthdate
tr: çocukların doğum tarihinin yanında ebeyenlerin yaşı

en: Age related to birth year
tr: Doğum yılına ilişkin yaşı

en: Age related to death year
tr: Ölüm yılına ilişkin yaşı

en: Agency
tr: Ajans

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Album
tr: Albüm

en: Albuquerque, New Mexico, United States
tr: Albuquerque, New Mexico, ABD

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Alias
tr: Rumuz

en: Alive
tr: Yaşayan

en: All
tr: Tümü

en: All changes in PhpGedView must be accepted
tr: PhpGedView deki bütün değişiklikler onaylanmalı

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
tr: Tüm mevcut PhpGedView kullanıcıları farklı email adresine sahip ollmalı

en: All facts and events
tr: Tüm olgu ve hadiseler

en: All family facts
tr: Tüm aile olguları

en: All fields must be completed.
tr: Tüm alanların doldurulması zorunludur.

en: All files have read and write permission.
tr: Tüm alanların okuma ve yazma izni var.

en: All individual facts
tr: Tüm kişi olguları

en: All individuals
tr: Tüm Kişiler

en: All records
tr: Tüm kayıtlar

en: All repository facts
tr: Tüm havuz olguları

en: All source facts
tr: Tüm kaynak olguları

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
tr: Diğer modüllerin HTML kodları yerine "WYSIWYG" editörü kullanarak metin düzenlemesine izin verir.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
tr: Kullanıcıların ham GEDCOM kayıtlarını görmesine izni ver

en: Allow users to select their own theme
tr: Kullanıcı kendi temasını seçebilir

en: Allow visitors to request a new user account
tr: Ziyaretçilerin kullanıcı hesabı istemelerine izin ver

en: Also known as
tr: Olarak da bilinir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoa

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
tr: Bir SSS maddesi sadece bir soy ağacı için veya tüm soy ağaçları için gösterilebilir.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
tr: Yeni bir kullanıcının oturum açabilmesi için, yöneticinin hesabı onaylaması ve erişim düzeyini seçmesi gerekir.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
tr: "Medya" sekmesine alternatif, ve gelişmiş resim görüntüleyici.

en: An alternative way to display charts.
tr: çizelgeleri görüntülemek için alternatif bir yol.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
tr: Nüfus sayımı tutanakları girmek ve bunları bağlamak için bireyler için alternatif bir yol.

en: An alternative way to select a new theme.
tr: Yeni bir tema seçmek için alternatif bir yol.

en: An alternative way to sign in and sign out.
tr: Giriş ve çıkış için alternatif bir yol.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
tr: İştirak, bu olgu veya hadiseye karışmış başka bir kişidir. Örneğin bir tanık veya rahip.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
tr: İştirak, bu kişi ile ilgili başka bir kişidir. Örneğin bir arkadaş yada işveren.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
tr: Bireyler, aileler, kaynaklar vb için bir Düzeltme menüsü gösterir.

en: An error occurred when unzipping the file.
tr: Sıkıştırılmış dosyayı açarken hata oluştu.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
tr: Bireylerin atalarını ve soyunu gösteren kum saati çizelgesi.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
tr: Bütün ataları ve bir kişinin soyunu gösteren etkileşimli bir ağaç.

en: An unexpected database error occurred.
tr: Beklenmeyen bir veritabanı hatası oluştu.

en: Ancestors
tr: Atalara Doğru

en: Ancestors interest
tr: Ecdat Nema

en: Ancestors of
tr: Atalarına Doğru

en: Ancestors of %s
tr: %s için Atalara Doğru Çizelgesi

en: Ancestral file number
tr: Atalara İlişkin Dosya Numarası

en: Anchorage, Alaska, United States
tr: Anchorage, Alaska, ABD

en: Anniversary
tr: Yıldönümü

en: Anniversary calendar
tr: Yıldönümü Takvimi

en: Annulment
tr: Feshi

en: Answer
tr: Cevap

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
tr: Kullanıcı hesabı olan herkes bu siteye erişebilir.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
tr: Soyağacı verilerinize otomatik düzeltmeleri uygulayın.

en: Apply privacy settings
tr: Mahremiyet ayarları uygula

en: Apply these preferences to all family trees
tr: Bu ayarları tüm soy ağaçlarına uygula

en: Apply these preferences to new family trees
tr: Bu ayarları yeni aile ağaçlarına uygula

en: Approval of account at %s
tr: %s sitedeki hesabınız onaylandı

en: Approved
tr: Onaylandı

en: Approved by administrator
tr: Yönetici onayladı

en: Aqua Marine
tr: Su Bahri

en: Are you sure you want to delete this fact?
tr: Bu olguyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
tr: Bu mesajı silmek istediğinizden emin mısınız? Daha sonra geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
tr: “%s” silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
tr: Bu aile ağacında yapılan tüm değişiklikeri geri almak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
tr: Bu medya öğesine olan bağlantıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
tr: Bu öğeyi Favoriler listenizden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
tr: HTML formatı için araç çubuğunu kullanmanın yanı sıra otomatik olarak güncellenen veritabanı alanları da ekleyebilirsiniz. Bu özel alanlar <b>#</b> karakteri ile işaretlenmiştir. Örneğin <b>#totalFamilies#</b> veritabanındaki toplam aile sayısı ile değiştirilecektir. İleri düzey kullanıcılar 'CSS Class' da kullanarak hazırladıkları html metninin seçilen tema ile de uyumlu olmasını sağlayabilirler.

en: Ash
tr: Kül

en: Asia
tr: Asya

en: Associate
tr: İştirak

en: Associate events with this source
tr: Bu kaynak ile hadiseleri ilişkilendir

en: Associates
tr: İştirakler

en: At sea
tr: Denizde

en: Atlanta, Georgia, United States
tr: Atlanta, Georgia, ABD

en: Attendant
tr: Bakıcı

en: Attending
tr: Bakıyor

en: Audio
tr: Ses

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Author
tr: Yazan

en: Author of last change
tr: Son değiştiren

en: Automatically accept changes made by this user
tr: Bu kullanıcı tarafından yapılan değişiklikleri otomatik olarak kabul et

en: Automatically expand notes
tr: Otomatikman notları genişlet

en: Automatically expand sources
tr: Otomatikman kaynakları genişlet

en: Available blocks
tr: Kullanılabilir Bloklar

en: Average age
tr: Ortalama yaş

en: Average age at death
tr: Ortalama ölüm yaşı

en: Average age in century of marriage
tr: Evliliğin yüzyıl içindeki ortalama yaşı

en: Average age related to death century
tr: Ölüm yüzyıla ilişkili ortalama yaşı

en: Average number of children per family
tr: Aile başına ortalama çocuk sayısı

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
tr: Boşluk ve noktalama işaretlerinden kaçının. Bir aile adı (soyadı) iyi bir tercih olabilir.

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azores
tr: Azor Adaları

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Burkina Faso

en: Baptism
tr: Vaftiz

en: Baptism of a brother
tr: Kardeşin vaftizi

en: Baptism of a child
tr: Bir çocuğun vaftizi

en: Baptism of a daughter
tr: Bir kızın vaftizi

en: Baptism of a grandchild
tr: Torunun vaftizi

en: Baptism of a granddaughter
tr: Bir turunun vaftizi

en: Baptism of a grandson
tr: Bir turunun vaftizi

en: Baptism of a half-brother
tr: Üvey kardeşin vaftizi

en: Baptism of a half-sibling
tr: Üvey-kardeşin vaftizi

en: Baptism of a half-sister
tr: Üvey kardeşin vaftizi

en: Baptism of a sibling
tr: Kardeşin vaftizi

en: Baptism of a sister
tr: Kardeşin vaftizi

en: Baptism of a son
tr: Oğlunun vaftizi

en: Bar mitzvah
tr: Koca

en: Batch update
tr: Toplu güncelleştirme

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
tr: Baton Rouge, Louisiana, ABD

en: Bearing
tr: kerteriz

en: Begins with
tr: İle başlayan

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgian Chocolate
tr: Çikolata

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bern, Switzerland
tr: Bern, İsviçre

en: Best man
tr: Sağdıç

en: Bibliography
tr: Kaynakça

en: Billings, Montana, United States
tr: Billings, Montana, ABD

en: Binary data object
tr: İkili Veri Öğesi

en: Birmingham, Alabama, United States
tr: Birmingham, Alabama, ABD

en: Birth
tr: Doğum

en: Birth by country
tr: Ülkelere göre doğum

en: Birth date range end
tr: Doğum Tarihinde bitir

en: Birth date range start
tr: Doğum Tarihinden başla

en: Birth of a brother
tr: Erkek kardeşin doğumu

en: Birth of a child
tr: Çocuğunun doğumu

en: Birth of a daughter
tr: Kızının doğumu

en: Birth of a grandchild
tr: Torununun doğumu

en: Birth of a granddaughter
tr: Kız torunun doğumu

en: Birth of a grandson
tr: Erkek torunun doğumu

en: Birth of a half-brother
tr: Üvey-erkek-kardeşin doğumu

en: Birth of a half-sibling
tr: Üvey-kardeşin doğumu

en: Birth of a half-sister
tr: Üvey-kız-kardeşin doğumu

en: Birth of a sibling
tr: Kardeşin doğumu

en: Birth of a sister
tr: Kız kardeşin doğumu

en: Birth of a son
tr: Oğlunun doğumu

en: Birth places
tr: Doğum yerleri

en: Birthplace contains
tr: Doğum Yeri içerenler

en: Births
tr: Doğumlar

en: Births by century
tr: Yüzyıla göre doğumlar

en: Bismarck, North Dakota, United States
tr: Bismarck, Kuzey Dakota

en: Blessing
tr: Kutsama

en: Block
tr: Blok

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Blue Lagoon
tr: Mavi Göl

en: Blue Marine
tr: Mavi Bahri

en: Body
tr: Mesaj

en: Bogota, Colombia
tr: Bogota, Kolombiya

en: Boise, Idaho, United States
tr: Boise, Idaho, ABD

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Book
tr: Kitap

en: Booklet
tr: Broşür

en: Born in the covenant
tr: Dini nikahta doğmuş

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

en: Boston, Massachusetts, United States
tr: Boston, Massachusetts, ABD

en: Both alive
tr: Yaşayan her ikisi

en: Both dead
tr: Ölmüş her ikisi

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bountiful, Utah, United States
tr: Bountiful, Utah, ABD

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Branches
tr: Dallar

en: Branches of the %s family
tr: %s ailesinin dalları

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Bridesmaid
tr: Geline eşlik eden

en: Brigham City, Utah, United States
tr: Brigham City, Utah, ABD

en: Brisbane, Australia
tr: Brisbane, Avustralya

en: Brit milah
tr: Brit milah (Sünnet)

en: Brit milah of a brother
tr: Kardeşin brit milah'ı (sünnet)

en: Brit milah of a grandson
tr: Torunun brit milah'ı (sünnet)

en: Brit milah of a half-brother
tr: Üvey kardeşin brit milah'ı (sünnet)

en: Brit milah of a son
tr: Oğlunun brit milah'ı (sünnet)

en: British Indian Ocean Territory
tr: İngiliz Hindistan Okyanus Toprakları

en: British Virgin Islands
tr: İngiliz Vırgın Adası

en: Brother
tr: Erkek kardeş

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Sultanlığı

en: Buenos Aires, Argentina
tr: Buenos Aires, Arjantin

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Burial
tr: Defin

en: Burial of a brother
tr: Erkek kardeşin mezarı

en: Burial of a child
tr: Çocuğunun mezarı

en: Burial of a daughter
tr: Kızının mezarı

en: Burial of a father
tr: Babanın defni

en: Burial of a grandchild
tr: Torunun mezarı

en: Burial of a granddaughter
tr: Kız torunun mezarı

en: Burial of a grandfather
tr: Büyükbabanın mezarı

en: Burial of a grandmother
tr: Babaannenin mezarı

en: Burial of a grandparent
tr: Büyük ebeveynin mezarı

en: Burial of a grandson
tr: Erkek torunun mezarı

en: Burial of a half-brother
tr: Üvey-erkek kardeşin mezarı

en: Burial of a half-sibling
tr: Üvey-kardeşin mezarı

en: Burial of a half-sister
tr: Üvey-kız kardeşin mezarı

en: Burial of a husband
tr: Kocasının defni

en: Burial of a maternal grandfather
tr: Dedenin mezarı

en: Burial of a maternal grandmother
tr: Anneannenin mezarı

en: Burial of a maternal grandparent
tr: Anne tarafı büyük ebeveynin mezarı

en: Burial of a mother
tr: Annenin defni

en: Burial of a parent
tr: Ebeveynin defni

en: Burial of a paternal grandfather
tr: Büyükbabanın mezarı

en: Burial of a paternal grandmother
tr: Babaannenin mezarı

en: Burial of a paternal grandparent
tr: Baba tarafı büyük ebeveynin mezarı

en: Burial of a sibling
tr: Kardeşin defni

en: Burial of a sister
tr: Kız kardeşin defni

en: Burial of a son
tr: Oğlunun defni

en: Burial of a spouse
tr: Eşinin defni

en: Burial of a wife
tr: Karısının defni

en: Burial place contains
tr: Mezar Yeri içeren

en: Buyer
tr: Alıcı

en: By default, SMTP works on port 25.
tr: Varsayılan olarak SMTP bağlantı noktası 25 üzerinde çalışır.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
tr: Varsayılan olarak bu listede sadece aile ağacında bulunan yerler listelenir. Dışardan yüklediğiniz dosyada bulunan diğer yerler ve detayları da bulunuyor olabilir. Bu seçeneği seçtiğinizde kullanılmayanlar da dahil tüm yerler listelenecektir.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
tr[0]: Varsayılan olarak sunucunuz script 'lerin %s saniye çalışmasına izin veriyor.
tr[1]: Varsayılan olarak sunucunuz script 'lerin %s saniye çalışmasına izin veriyor.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
tr: Varsayılan olarak sunucunuz script 'lerin %s hafıza kullanmasına izin veriyor.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
tr: 10.

[ctx: CENTURY]
en: 11th
tr: 11.

[ctx: CENTURY]
en: 12th
tr: 12.

[ctx: CENTURY]
en: 13th
tr: 13.

[ctx: CENTURY]
en: 14th
tr: 14.

[ctx: CENTURY]
en: 15th
tr: 15.

[ctx: CENTURY]
en: 16th
tr: 16.

[ctx: CENTURY]
en: 17th
tr: 17.

[ctx: CENTURY]
en: 18th
tr: 18.

[ctx: CENTURY]
en: 19th
tr: 19.

[ctx: CENTURY]
en: 1st
tr: 1.

[ctx: CENTURY]
en: 20th
tr: 20.

[ctx: CENTURY]
en: 21st
tr: 21.

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
tr: 2.

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
tr: 3.

[ctx: CENTURY]
en: 4th
tr: 4.

[ctx: CENTURY]
en: 5th
tr: 5.

[ctx: CENTURY]
en: 6th
tr: 6.

[ctx: CENTURY]
en: 7th
tr: 7.

[ctx: CENTURY]
en: 8th
tr: 8.

[ctx: CENTURY]
en: 9th
tr: 9.

en: CKEditor™
tr: CKEditör™

en: Calculating…
tr: Hesaplanıyor…

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendar conversion
tr: Takvim dönüştürme

en: Calgary, Alberta, Canada
tr: Calgary, Alberta, Kanada

en: Call number
tr: Telefon Numara

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Campinas, Brazil
tr: Campinas, Brezilya

en: Canada
tr: Kanada

en: Cape Verde
tr: Kap Verd

en: Caracas, Venezuela
tr: Caracas, Venezuella

en: Card
tr: Kart

en: Cardston, Alberta, Canada
tr: Cardston, Alberta, Kanada

en: Case insensitive
tr: Büyük/küçük hafre duyarsız

en: Caste
tr: Sosyal Sınıf

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Cause
tr: Sebep

en: Cause of death
tr: Ölüm nedeni

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
tr: Dikkat! Bu uzun zaman alabilir. Sabırlı olun.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
tr: Dikkat: eski modüller çalışmayabilir yada webtrees 'in çalışmamasına neden olabilir.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
tr: Dikkat: eski temalar çalışmayabilir yada webtrees 'in çalışmamasına neden olabilir.

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Cebu City, Philippines
tr: Cebu City, Filipinler

en: Cemeteries
tr: Mezarlıklar

en: Cemetery
tr: Mezar

en: Census
tr: Nüfus sayımı

en: Census assistant
tr: Nüfus sayım asistanı

en: Census date
tr: Nüfus sayım tarihi

en: Census place
tr: Nüfus sayım yeri

en: Census transcript
tr: Nüfus sayım sureti

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Chad
tr: Çad

en: Change
tr: Değiştir

en: Change family members
tr: Aile Üyelerini Değiştir

en: Change flag
tr: Bayrağı değiştir

en: Change the blocks on this user’s “My page”
tr: Bu kullanıcının "Benim sayfam" bloklarını değiştir

en: Change the “Home page” blocks
tr: "Ana sayfa" bloklarını değiştir

en: Change the “My page” blocks
tr: "Benim sayfam" bloklarını değiştir

en: Changed on %1$s
tr: %1$s tarihinde değiştirildi

en: Changed on %1$s by %2$s
tr: %1$s tarihinde %2$s tarafından değiştirdi

en: Changes
tr: Değişenler

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
tr[0]: Son %s gün içindeki değişiklikler
tr[1]: Son %s gün içindeki değişiklikler

en: Changes log
tr: Değişiklik günlüğü

en: Character set
tr: Karakter kümesi

en: Chart
tr: Çizelge

en: Chart preferences
tr: Çizelge tercihleri

en: Chart type
tr: Çizelge Tipi

en: Charts
tr: Çizelgeler

en: Check file permissions…
tr: Dosya izinlerini kontrol edin…

en: Check for custom modules…
tr: Özel modülleri kontrol edin…

en: Check for custom themes…
tr: Özel temaları kontrol edin…

en: Check for errors
tr: Hataları kontrol et

en: Check for pending changes…
tr: Bekleyen değişiklikleri kontrol et…

en: Check the access rights on this folder.
tr: Bu dizine erişim haklarını kontrol edin.

en: Check the settings and try again.
tr: Ayarları kontrol ederek tekrar deneyin.

en: Checking server capacity
tr: Sunucu kapasitesi kontrol ediliyor

en: Checking server configuration
tr: Sunucu yapılandırması kontrol edliyor

en: Chicago, Illinois, United States
tr: Chicago, Illinois, ABD

en: Child
tr: Çocuk

en: Child of
tr: Çocuğu

en: Child of %s
tr: %s çocuğu

en: Children
tr: Çocuklar

en: Children in family
tr: Ailenin çocukları

en: Children of
tr: Çocukları

en: Children take a patronym instead of a surname.
tr: Çocuk soyadı yerine baba tarafının lakabını (sülale adı) alır.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
tr: Çocuk bir babadan bir anneden soyadı alır.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
tr: Çocuk bir anneden bir babadan soyadı alır.

en: Children take their father’s surname.
tr: Çocuk babasının soyadını alır.

en: Children take their mother’s surname.
tr: Çocuk annesinin soyadını alır.

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Choose a report to run
tr: Çalıştırmak için bir rapor seçin

en: Choose relatives
tr: Akrabaları seç

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
tr: Yüklemek istediğiniz önizleme resmini seçiniz. Resimler için önizleme dosyalarının sistem tarafından otomatik olarak oluşturulabilmesine karşin kişisel önizleme dosyaları yüklemek isteyebilirsini. Örneğin bir video dosyası için bir resim önizleme dosyası yada bir ses dosyası için o ses kaydının sahibinın resmini önizleme dosyası olarak yükleyebilirsiniz.

en: Choose user defined welcome text typed below
tr: Aşağıda yazılı Özel Hoş Geldiniz metnini seç

en: Choose:
tr: Seçin:

en: Christening
tr: Vaftiz etme

en: Christening of a brother
tr: Bir erkek kardeşinin vaftiz etme

en: Christening of a child
tr: Bir çocuğun vaftiz etme

en: Christening of a daughter
tr: Bir kızının vaftiz etme

en: Christening of a grandchild
tr: Bir torunu vaftiz etme

en: Christening of a granddaughter
tr: Bir kız torunun vaftiz etme

en: Christening of a grandson
tr: Bir erkek torunun vaftiz etme

en: Christening of a half-brother
tr: Bir üvey erkek kardeşinin vaftiz etme

en: Christening of a half-sibling
tr: Bir üvey kardeşin vaftiz etme

en: Christening of a half-sister
tr: Bir üvey kız kardeşin vaftiz etme

en: Christening of a sibling
tr: Bir kardeşin vaftiz etme

en: Christening of a sister
tr: Bir kız kardeşin vaftiz etme

en: Christening of a son
tr: Bir oğlunun vaftiz etme

en: Christmas Island
tr: Chrıstmas Adası

en: Circumciser
tr: Sünnetçi

en: Citation details
tr: Alıntı Detayı

en: Citizenship
tr: Yurttaşlık

en: City
tr: İlçe

en: Ciudad Juarez, Mexico
tr: Ciudad Juarez, Meksika

en: Civil marriage
tr: Medeni Nikâh

en: Civil registrar
tr: Nüfus Şefi

en: Clean up data folder
tr: Veri klasörü temizle

en: Cleared but not yet completed
tr: Temizlendi ama henüz tamamlanmadı

en: Clippings cart
tr: Küpür sepeti

en: Coat of arms
tr: Arma

en: Cochabamba, Bolivia
tr: Cochabamba, Bolivya

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Coffee and Cream
tr: Kahve ve krem

en: Cold Day
tr: Soğuk Gün

en: Colombia
tr: Kolombia

en: Colonia Juarez, Mexico
tr: Colonia Juarez, Meksika

en: Columbia River, Washington, United States
tr: Columbia River, Washington, ABD

en: Columbia, South Carolina, United States
tr: Columbia, Güney Carolina

en: Columbus, Ohio, United States
tr: Columbus, Ohio, ABD

en: Columns per page
tr: Sayfa başına sütun

en: Comment
tr: Yorum

en: Comments
tr: Kendinizi Tanıtın

en: Common law marriage
tr: Resmi Nikahsız Evlilik

en: Communicate directly with other users, using private messages.
tr: Özel mesajlaşmayı kullanarak, diğer kullanıcılar ile doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

en: Comoros
tr: Komor Adaları

en: Compact tree
tr: Sıkıştırılmış Çizelge

en: Compact tree of %s
tr: %s için Sıkıştırılmış Çizelge

en: Completed before 1970; date not available
tr: 1970'den önce tamamlandı; tarih mevcut değil

en: Completed; date unknown
tr: Tamamlandı; tarih bilinmiyor

en: Compress the GEDCOM file
tr: GEDCOM dosyasını sıkıştır

en: Concatenation
tr: Birleştirme

en: Confirm password
tr: Şifre tekrarı

en: Confirmation
tr: Tasdik

en: Connection to database server
tr: Veritabanı sunucusu bağlantısı

en: Contact information
tr: İletişim Bilgileri

en: Contact method
tr: İrtibat türü

en: Contains
tr: İçerikler

en: Content
tr: İçerik

en: Continued
tr: Devamlı

en: Control panel
tr: Kontrol paneli

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
tr: UTF-8 den ISO-8859-1 dönüştür

en: Cook Islands
tr: Cook Adası

en: Cookies
tr: Çerezler

en: Copenhagen, Denmark
tr: Kopenhag, Danimarka

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
tr: %1$s daki bütün kayıtları %2$s ya kopyala.

en: Copy files…
tr: Dosyaları kopyala…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
tr: Bu dosyaları %s klasörüne kopyala. Aynı isimli dosyalar değiştirilecek.

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Cordoba, Argentina
tr: Cordoba, Arjantin

en: Corporation
tr: Şirket

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
tr: Eski soy ağacı programları formu tarafından 'Adem/GENÇ/' veya 'Adem /GENÇ' olarak üretilen NAME kayıtlarını düzeltmek.

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cote d’Ivoire
tr: Fildişi Sahili

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
tr: Girdiğiniz bilgiler doğrulanamadı. Lütfen yeniden deneyin yada daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurun.

en: Count
tr: Sayı

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Country
tr: Ülke

en: Counts
tr: Sayı

en: County
tr: ilçe

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a family tree
tr: Yeni bir aile ağacı oluştur

en: Create a media object
tr: Yeni medya öğesi oluştur

en: Create a repository
tr: Havuz Oluştur

en: Create a shared note
tr: Yeni bir Paylaşılan Not oluştur

en: Create a shared note using the census assistant
tr: Yardımcısı kullanarak yeni bir Paylaşılan Not oluşturun

en: Create a source
tr: Yeni bir kaynak ekle

en: Create a website access rule
tr: Web sitesi erişim kuralı oluştur

en: Create an individual
tr: Yeni birey oluştur

en: Create your own chart
tr: Kendi çizelgeni oluştur

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
tr: Data klasöründeki her bir GEDCOM dosyası için bir soy ağacı oluşturma, güncelleme yada silme.

en: Cremation
tr: Ölü yakma

en: Cremation of a brother
tr: Bir erkek kardeşinin kremasyonu

en: Cremation of a child
tr: Bir çocuğun kremasyonu

en: Cremation of a daughter
tr: Bir kızının kremasyonu

en: Cremation of a father
tr: Bir babanın kremasyonu

en: Cremation of a grand-parent
tr: Bir büyük-ebeveyn kremasyonu

en: Cremation of a grandchild
tr: Bir torunun kremasyonu

en: Cremation of a granddaughter
tr: Bir kız torunun kremasyonu

en: Cremation of a grandfather
tr: Bir dedenin kremasyonu

en: Cremation of a grandmother
tr: Bir büyükannenin kremasyonu

en: Cremation of a grandson
tr: Bir erkek torunun kremasyonu

en: Cremation of a half-brother
tr: Bir üvey-erkek kardeşin kremasyonu

en: Cremation of a half-sibling
tr: Bir üvey-kardeşin kremasyonu

en: Cremation of a half-sister
tr: Bir üvey-kız kardeşin kremasyonu

en: Cremation of a husband
tr: Bir kocanın kremasyonu

en: Cremation of a maternal grandfather
tr: Bir annenin büyük babasının kremasyonu

en: Cremation of a maternal grandmother
tr: Bir annenin büyük annesinin kremasyonu

en: Cremation of a mother
tr: Bir annenin kremasyonu

en: Cremation of a parent
tr: Bir ebeveynin kremasyonu

en: Cremation of a paternal grandfather
tr: Bir babanın büyükbabasının kremasyonu

en: Cremation of a paternal grandmother
tr: Bir babanın büyük annesinin kremasyonu

en: Cremation of a sibling
tr: Bir kardeşin kremasyonu

en: Cremation of a sister
tr: Bir kız kardeşin kremasyonu

en: Cremation of a son
tr: Bir oğlunun kremasyonu

en: Cremation of a spouse
tr: Bir eşin kremasyonu

en: Cremation of a wife
tr: Bir hanımın kremasyonu

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Curitiba, Brazil
tr: Curitiba, Brezilya

en: Current
tr: Geçerli

en: Custom
tr: Özel

en: Custom event
tr: Özel Hadise

en: Custom fact
tr: Özel olgu

en: Custom module
tr: Özel modül

en: Custom tags
tr: Özel etiketler

en: Custom theme
tr: Özel tema

en: Custom welcome text
tr: Özel Hoş Geldiniz metni

en: Customize this page
tr: Bu sayfayı özelleştir

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DNA markers
tr: DNA işaretleyicileri

en: Dallas, Texas, United States
tr: Dallas, Texas, ABD

en: Dashboard
tr: Gösterge paneli

en: Data
tr: Veri

en: Data folder
tr: Veri klasörü

en: Database and table names
tr: Veritabanı ve tablo adı

en: Database connection
tr: Veritabanı Bağlantısı

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Database password
tr: Veritabanı şifresi

en: Database user account
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Date
tr: Tarih

en: Date differences
tr: Yaş Farklarını

en: Date of LDS baptism
tr: LDS Vaftiz tarihi

en: Date of LDS child sealing
tr: LDS Kapatma Çocuğun Tarihi

en: Date of LDS endowment
tr: LDS Bağışın tarihi

en: Date of LDS spouse sealing
tr: LDS Kapatma Eşin Tarihi

en: Date of adoption
tr: Kabul Tarihi

en: Date of baptism
tr: Vaftiz tarihi

en: Date of bar mitzvah
tr: Bar Mitzvah tarihi

en: Date of bat mitzvah
tr: Bat Mitzvah tarihi

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Date of blessing
tr: Kutsanma tarihi

en: Date of brit milah
tr: Brit Milah tarihi

en: Date of burial
tr: Defin tarihi

en: Date of christening
tr: Vaftiz Tarihi

en: Date of confirmation
tr: Onaylama tarihi

en: Date of cremation
tr: Ölü Yakma Tarihi

en: Date of death
tr: Ölüm tarihi

en: Date of divorce
tr: Boşanma tarihi

en: Date of emigration
tr: Dışgöçün Tarihi

en: Date of engagement
tr: Nişan tarihi

en: Date of entry in original source
tr: Orijinal kaynak girişin tarihi

en: Date of event
tr: Hadisenin Tarihi

en: Date of first communion
tr: İlk cemaatı için tarihi

en: Date of immigration
tr: Göç Tarihi

en: Date of last change
tr: Son değiştirme zamanı

en: Date of marriage
tr: Evlilik tarihi

en: Date of marriage banns
tr: Evlilik ilanı için tarih

en: Date of naturalization
tr: Vatandaşlık Tarihi

en: Date of ordination
tr: Kutsanma Tarihi

en: Date of residence
tr: İkamet Tarihi

en: Date period
tr: Tarih dönemi

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
tr: Tarih dönemleri, bir meslek, bir durum olarak, belli bir süre için devam ettiğini belirtmek için kullanılır.

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
tr: Tarih aralıkları bir doğum gibi bir olay olası bir aralık içinde bir bilinmeyen bir tarihte gerçekleştiğini belirtmek için kullanılır.

en: Date registered
tr: Üyelik tarihi

en: Date sent
tr: Gönderme Tarihi

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
tr: Sadece geçerli takvim tarihleri dönüştürülür. Örneğin, sadece %1$s ile %2$s tarihleri arası Fransız takvimine dönüştürülür, ve sadece %3$s tarihinden sonraki tarihler Miladi takvime dönüştürülür.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
tr: Tarihler İngilizce kısaltmalar ve anahtar kelimeler kullanılarak depolanır. Kısayollar bu kısaltmalar ve anahtar kelimeler alternatif olarak kullanılabilir.

en: Daughter
tr: Kız evlat

en: Daughter of %s
tr: %s kızı

en: Day
tr: Gün

en: Day not set
tr: Gün ayarlanmadı

en: Day:
tr: Gün:

en: Dead
tr: Ölü

en: Death
tr: Vefat

en: Death by country
tr: Ülkelere göre ölüm

en: Death date range end
tr: Ölüm Tarihinde bitir

en: Death date range start
tr: Ölüm Tarihinden başla

en: Death of a brother
tr: Erkek kardeşim ölümü

en: Death of a child
tr: Çocuğunun ölümü

en: Death of a daughter
tr: Kız evladın ölümü

en: Death of a father
tr: Babanın ölümü

en: Death of a grand-parent
tr: Büyük ebeveynin ölümü

en: Death of a grandchild
tr: Torununun ölümü

en: Death of a granddaughter
tr: Kız torunu ölümü

en: Death of a grandfather
tr: Dedenin ölümü

en: Death of a grandmother
tr: Büyükannenin ölümü

en: Death of a grandson
tr: Erkek torunu ölümü

en: Death of a half-brother
tr: Üvey-erkek kardeşinin ölümü

en: Death of a half-sibling
tr: Üvey-kardeşinin ölümü

en: Death of a half-sister
tr: Üvey-kız kardeşinin ölümü

en: Death of a husband
tr: Kocanın ölümü

en: Death of a maternal grandfather
tr: Dedenin ölümü

en: Death of a maternal grandmother
tr: Anneannenin ölümü

en: Death of a mother
tr: Annenin ölümü

en: Death of a parent
tr: Ebeveynin ölümü

en: Death of a paternal grandfather
tr: Dedenin ölümü

en: Death of a paternal grandmother
tr: Babaannenin ölümü

en: Death of a sibling
tr: Kardeşin ölümü

en: Death of a sister
tr: Kız kardeşin ölümü

en: Death of a son
tr: Oğlunun ölümü

en: Death of a spouse
tr: Eşin ölümü

en: Death of a wife
tr: Hanımın ölümü

en: Death of one spouse
tr: Bir Eşinin Ölümü

en: Death place contains
tr: Ölüm Yeri içerecekler

en: Death places
tr: Vefat yerleri

en: Deaths
tr: Vefatlar

en: Deaths by century
tr: Yüzyıla göre ölümler

en: Decade of birth
tr: Doğumun on yılı

en: Decade of death
tr: Ölümün on yılı

en: Decade of marriage
tr: Evliliğin on yılı

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default chart
tr: Varsayılan çizelge

en: Default family tree
tr: Varsayılan aile ağacı

en: Default individual
tr: Varsayılan birey

en: Default map type
tr: Varsayılan harita tipi

en: Default pedigree chart layout
tr: Varsayılan Soyağacı çizelge yerleşimi

en: Default pedigree generations
tr: varsayılan soyağacı nesilleri

en: Default theme
tr: Varsayılan tema

en: Degree
tr: Derece

en: Delete
tr: Sil

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
tr: Dosyayı almadan önce varolan tüm coğrafi verileri sil.

en: Delete inactive users
tr: Aktif olmayan kullanıcıları sil

en: Delete selected messages
tr: Seçilen Mesajları Sil

en: Delete temporary files…
tr: Geçici dosyaları sil…

en: Delete the preferences for this module.
tr: Bu modülün ayarlarını sil.

en: Delete this name
tr: Adı sil

en: Delete your account
tr: Hesabımı sil

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
tr: Bu aileyi silerseniz buna bağlı tüm bireyler (çocukları, eşleri) ile bağlantıyı koparmış olacaksınız. ancak bu bireyler silinmeyerek bağlantısız bir şekilde kalacaktır. Yinede siz bu aileyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Democratic Republic of the Congo
tr: Kongo (Kinshasa)

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Denver, Colorado, United States
tr: Denver, Colorado, ABD

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
tr: Sunucu ayarlarınıza bağlı olarak otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

en: Descendant generations
tr: Soyundan nesiller

en: Descendants
tr: Bireyin Nesilleri

en: Descendants interest
tr: Zürriyet Nema

en: Descendants of
tr: Soyu

en: Descendants of %s
tr: %s için Nesiller Çizelgesi

en: Description
tr: Açıklama

en: Description META tag
tr: META etiket açıklama

en: Description unavailable
tr: Açıklama bulunmuyor

en: Destination
tr: Gidilecek yer

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
tr: Yeni kullanıcı detayları, ilgili soyağacının yetkili kişisine gönderilecektir.

en: Detroit, Michigan, United States
tr: Detroit, Michigan, ABD

en: Died as a child: exempt
tr: Çocukken öldü: muaf

en: Died as an infant: exempt
tr: Bebekken öldü: muaf

en: Differences
tr: Farklar

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
tr: Dünyanın farklı yerlerinde farklı takvim sistemleri kullanılmakta ve geçmiştede birçok farklı takvimler kullanılmıştır. Mümkün olduğu müddetce tarih bilgilerini olayın olduğu anda kullanılan takvimi kullanarak girmelisiniz. Daha sonra bilindik tarih formatına dönüşümü tanımlayabilirsiniz. Eğer sıklıkla çift takvim kullanıyorsanız, iki tane dönüşüm tanımlayarak tarihlerin her iki takvime de dönüşümünü sağlayabilirsiniz.

en: Direct line ancestors
tr: Direk atalara doğru

en: Direct line ancestors and their families
tr: Direk atalara doğru ve onların aileleri

en: Disable these modules
tr: Bu modülleri devre dışı bırak

en: Disable these themes
tr: Bu temaları devre dışı bırak

en: Display %s
tr: Göster %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
tr: Bir aile ağacı favori sayfalarında görüntülemenizi ve yönetmenizi sağlar.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
tr: Bir kullanıcının favori sayfalarını yönetme ve gösterme.

en: Divorce
tr: Boşanma

en: Divorce filed
tr: Boşanma dava açıldı

en: Divorces by century
tr: Yüzyıla göre boşanmalar

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do not change to keep original filename.
tr: Orijinal dosya adını korumak için değişiklik yapmayınız.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
tr: Yeni yerleri oluşturma, sadece mevcut yerler için koordinatları içeri aktar.

en: Do not seal, previous sealing canceled
tr: Kapatma değil, önceki kapatma iptalı

en: Do not seal: unauthorized
tr: Kapatma değil: onaylanmamış

en: Document
tr: Doküman

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Download
tr: İndir

en: Download %s…
tr: İndiriliyor %s…

en: Download file
tr: Dosyayı İndir

en: Download geographic data
tr: Coğrafi verileri indir

en: Draper, Utah, United States
tr: Draper, Utah, ABD

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
tr: Bu email adresi ile kayıtlı kullanıcı zaten mevcut.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
tr: Kullanılan Kullanıcı adı. Bu kullanıcı adı ile bir kullanıcı zaten var. Lütfen başka bir kullanıcı adı seçin.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
tr: Her kaynak, genellikle belirli bir tarih aralığı için ve bir olay yeri için, belirli olayları kaydeder. Örneğin bir nüfus sayımı kayıtları nüfus sayımı olaylar ve kilise kayıtları, doğum, evlenme ve ölüm olayları. Sağlanan olayların listeden bu kaynak tarafından kaydedilen olayları seçin <br>.Belirtilen tarih <i>1900 dan 1910 a kadar<i> şeklinde bir tarih aralığı belirtmelidir. Olay yeri, belirtilen tüm olayları kapsayan en alt seviye yeri ifade etmelidir. Örneğin Sarıyer ilçesinin çeşitli mahalle, köy ve kasabalarında meydana gelen hadiseler için olay yeri "Sarıyer, İstanbul, Türkiye" olarak belirtilmelidir. Eğer kaydedilen hadiseler sadece Sarıyer ilçesini kapsamayıp İstanbul'un başka ilçelerini de kapsıyorsa, olay yeri "İstanbul, Türkiye" şeklinde belirtilmelidir.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
tr: Her bir kullanıcı hesabı için "Değişiklikleri otomatik olarak onayla" seçeneği vardır. Bu seçenek seçildiğinde, kullanıcı tarafından yapılan değişiklikler doğrudan kaydedilir. Birçok yönetici kendi kullanıcı hesapları için bu seçeneği seçerler.

en: Earliest birth
tr: En erken doğan

en: Earliest birth year
tr: İlk doğum yılı

en: Earliest death
tr: En erken vefat

en: Earliest death year
tr: İlk vefat yılı

en: Earliest divorce
tr: En erken boşanan

en: Earliest marriage
tr: En erken evlilik

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Edit
tr: Düzelt

en: Edit a website access rule
tr: Web sitesi erişim kuralını düzenle

en: Edit preferences
tr: Düzenleme seçenekleri

en: Edit the FAQ
tr: SSS öğesini düzenle

en: Edit the details
tr: Detayları Düzenle

en: Edit the gender
tr: Cinsiyet düzenle

en: Edit the media object
tr: Medya öğesi düzenle

en: Edit the name
tr: Adı düzenle

en: Edit the note
tr: Not düzenle

en: Edit the raw GEDCOM
tr: Ham GEDCOM kaydı düzenle

en: Edit the repository
tr: Havuzu düzenle

en: Edit the shared note
tr: Paylaşılan Not Düzenle

en: Edit the source
tr: Kaynağı düzenle

en: Edit the story
tr: Hikaye düzenle

en: Edit the user
tr: Kullanıcıyı düzenle

en: Edit this individual and replace their details with your own.
tr: Bu bireyin detay bilgilerini sizin kendi bilgilerinizle değiştirerek düzenleyin.

en: Editor
tr: Editör

en: Edmonton, Alberta, Canada
tr: Edmonton, Alberta, Kanada

en: Education
tr: Tahsili

en: Egypt
tr: Mısır

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Elevation
tr: Yükselti

en: Email address
tr: Email adresi

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
tr: E-mail deki “From:” alanında kullanılacak olan e-mail adresi webtrees tarafından oluşturulur.<br><br>Gözden geçirilmeyi bekleyen değişiklikler webtrees tarafından otomatik e-mail yoluyla yöneticiye hatırlatılır. webtrees ayrıca kullanıcı hesabı açmak isteyen ziyaretçilere bilgilendirme mailleri yollar.<br><br>Genellikle otomatik oluşturuşan maillerdeki “From:” alanı <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> şeklinde bu maile cevap vermenin gerekmediğini gösterir. Bazı mail uygulamaları spam maillerden korunmak amacı ile mailin “From:” alanında geçerli bir mail adresi olmasını ister ve from alanında <i>webtrees-noreply</i> şeklinde olan maili kabul etmez.

en: Email verified
tr: Email doğrulandı

en: Embedded variable
tr: Gömülü değişken

en: Emigration
tr: Dışgöç

en: Employee
tr: Hizmetli

en: Employer
tr: İşveren

en: Empty the clippings cart
tr: Sepeti Boşalt

en: Enabled
tr: Aktif

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
tr: Bu seçeneği seçtiğinizde, tüm ziyaretçiler sitede bulunan herhangi bir veriyi görmek için çevrimiçi olmaya zorlanır.

en: End IP address
tr: IP adresinde bitir

en: End year
tr: Bitiş Yılı

en: Ending range of change dates
tr: Değişen tarihlerin bitiş aralığı

en: Endowment House
tr: Bağış Evi

en: Engagement
tr: Nişanlanma

en: England
tr: İngiltere

en: Enter an individual, family, or source ID
tr: Bir Kişi, Aile, yada Kaynak ID girin

en: Enter an optional note about this favorite
tr: Bu favoriyle ilgili bir not girin(isteğe bağlı)

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
tr: Bu medya öğesi bağlamak istediğiniz kişi, aile veya kaynak için ID girin veya arayın.

en: Entire record
tr: Giriş kaydı

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
tr: Hata: GEDCOM dosyaları dönüştürme %s kodlamadan UTF-8 kodlamayı şuan desteklemiyor.

en: Estimated dates for birth and death
tr: Tahmini doğum ve ölüm tarihleri

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Europe
tr: Arupa

en: Event
tr: Hadise

en: Events
tr: Hadiseler

en: Events in countries
tr: Ülkelerdeki hadiseler

en: Events of close relatives
tr: Yakınlarının hadiseleri

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
tr: Herkes bu role sahiptir. Ziyaretçiler ve arama motorları da buna dahildir.

en: Exact
tr: Tam

en: Exact date
tr: Tam tarih

en: Exact text
tr: Tam metin

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
tr: Evlilik adı “%s” olan bireyleri hariç tut

en: Exclude subfolders
tr: Alt-klasörler hariç

en: Excluded from this submission
tr: Bu teslimden hariç

en: Explain why you are requesting an account.
tr: Lütfen kendinizi tanıtın, kimsiniz.

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Export a GEDCOM file
tr: GEDCOM dosyasını dışa aktar

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
tr: Tüm aile ağaçlarını GEDCOM dosyası olarak dışa aktar…

en: Export preferences
tr: Dışa aktarma seçenekleri

en: Extend privacy to dead individuals
tr: Ölmüş kişinin mahremiyetini genişlet

en: External files
tr: Dış dosyalar

en: External media files have a URL instead of a filename.
tr: Dış medya dosyaları bir dosya adı yerine bir URL'ye sahip.

en: Extra information
tr: Ekstra bilgiler

en: Eye color
tr: Göz rengi

en: FAQ
tr: SSS

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
tr: SSS 'lar; ziyaretçilerin uyması gereken site kurallarını, politika ve prosedürlerini açıklamanız için sorular ve cevapları listesidir. Sorular genellikle gizlilik, telif hakkı, kullanıcı hesapları, uygunsuz içerik, kaynak alıntılar için şartlar vb. ile ilgilidir.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
tr: %s × kuzen

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
tr: Her iki ebeveyn tarafından evlât edinildi

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
tr: Baba tarafından evlât edinildi

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
tr: Anne tarafından evlât edinildi

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
tr: Olarak da bilinir

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
tr: Bakıcı

[ctx: FEMALE]
en: Attending
tr: Bakıyor

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
tr: Alıcı

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
tr: Nüfus Şefi

[ctx: FEMALE]
en: Employee
tr: Hizmetli

[ctx: FEMALE]
en: Employer
tr: İşveren

[ctx: FEMALE]
en: Friend
tr: Arkadaş

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
tr: Veli

[ctx: FEMALE]
en: Informant
tr: Bilgiveren

[ctx: FEMALE]
en: Interred
tr: Alelacele Gömülmüş

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
tr: Pansiyoner

[ctx: FEMALE]
en: Never married
tr: Hiç evlenmemiş

[ctx: FEMALE]
en: Not married
tr: Evli değil

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
tr: Hastabakıcı

[ctx: FEMALE]
en: Owner
tr: Sahibi

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
tr: Evlendirme Dairesi

[ctx: FEMALE]
en: Seller
tr: Satıcı

[ctx: FEMALE]
en: Servant
tr: Odacı

[ctx: FEMALE]
en: Slave
tr: Köle

[ctx: FEMALE]
en: Ward
tr: Mahcur

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
tr: evlâtlık adı

[ctx: FEMALE]
en: also known as
tr: olarak da bilinir

[ctx: FEMALE]
en: birth name
tr: doğum adı

[ctx: FEMALE]
en: change of name
tr: adının değişikliği

[ctx: FEMALE]
en: died
tr: öldü

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
tr: sekizinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
tr: onbirinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: estate name
tr: arazi adı

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
tr: eski-eş

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
tr: onbeşinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
tr: beşinci %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
tr: beşinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: first %s
tr: ilk %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
tr: on dördüncü kuzen

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
tr: dördüncü %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
tr: dördüncü kuzen

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
tr: göç adı

[ctx: FEMALE]
en: married
tr: evli

[ctx: FEMALE]
en: married name
tr: evlilik adı

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
tr: dokuzuncu kuzen

[ctx: FEMALE]
en: partner
tr: eş

[ctx: FEMALE]
en: religious name
tr: dini ismi

[ctx: FEMALE]
en: second %s
tr: ikinci %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
tr: yedinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
tr: altıncı kuzen

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
tr: onuncu kuzen

[ctx: FEMALE]
en: third %s
tr: üçüncü %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
tr: üçüncü kuzen

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
tr: on üçüncü kuzen

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
tr: onikinci kuzen

[ctx: FEMALE]
en: was born
tr: doğdu

en: Fact
tr: Olgu

en: Fact 1
tr: Olgu 1

en: Fact 10
tr: Olgu 10

en: Fact 11
tr: Olgu 11

en: Fact 12
tr: Olgu 12

en: Fact 13
tr: Olgu 13

en: Fact 2
tr: Olgu 2

en: Fact 3
tr: Olgu 3

en: Fact 4
tr: Olgu 4

en: Fact 5
tr: Olgu 5

en: Fact 6
tr: Olgu 6

en: Fact 7
tr: Olgu 7

en: Fact 8
tr: Olgu 8

en: Fact 9
tr: Olgu 9

en: Fact icons
tr: Olgu ikonları

en: Fact or event
tr: Olgu veya hadise

en: Facts and events
tr: Olgular ve hadiseler

en: Facts for family records
tr: Aile kayıtları için olgular

en: Facts for individual records
tr: Birey kayıtları için olgular

en: Facts for new families
tr: Yeni aileler için olgular

en: Facts for new individuals
tr: Yeni bireyler için olgular

en: Facts for repository records
tr: Havuz kayıtları için olgular

en: Facts for source records
tr: Kaynak kayıtları için olgular

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: Families
tr: Aileler

en: Families with sources
tr: Kaynaklar ile aileler

en: Family
tr: Aile

en: Family as a child
tr: Bir Çocuk olarak Aile

en: Family as a spouse
tr: Bir Eş olarak Aile

en: Family book
tr: Ayrı Ayrı Aile

en: Family book of %s
tr: %s için Ayrı Ayrı Aile

en: Family file
tr: Aile Dosyası

en: Family group information
tr: Aile Grup Bilgisi

en: Family list
tr: Aile listesi

en: Family navigator
tr: Aile Navigasyonu

en: Family news and site announcements.
tr: Aile haberleri ve site duyuruları için blok.

en: Family of %s
tr: %s Ailesi

en: Family tree
tr: Aile ağacı

en: Family tree clippings cart
tr: Aile Ağacı Kupürleri Çizelgesi

en: Family tree title
tr: Soy ağacı başlığı

en: Family trees
tr: Aile ağacı

en: Family with %s
tr: %s ile aile

en: Family with adoptive parents
tr: Evlatlık ebeveynler ile aile

en: Family with foster parents
tr: Besleme ebeveynler ile aile

en: Family with husband
tr: Koca ile aile

en: Family with parents
tr: Ebeveynlerle Aile

en: Family with rada parents
tr: Rada ebeveynleri ile aile

en: Family with sealing parents
tr: Kapatma ebeveynler ile aile

en: Family with spouse
tr: Eş ile aile

en: Family with the most children
tr: En çok çocuklu aile

en: Family with wife
tr: Hanım ile aile

en: Fan chart
tr: Daire Çizelgesi

en: Fan chart of %s
tr: %s için Daire Çizelgesi

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Father
tr: Baba

en: Father: %s
tr: Baba: %s

en: Father’s age
tr: Babanın yaşı

en: Father’s family with %s
tr: %s ile babanın ailesi

en: Father’s family with an unknown individual
tr: Bilinmeyen kişi ile babanın ailesi

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Fax
tr: Faks

en: Female
tr: Kadın

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
tr: Evlâtlık

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
tr: Doğum

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
tr: Besleme

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
tr: Kapatma

en: Females
tr: Kadınlar

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: File successfully uploaded
tr: Dosya başarıyla yüklendi

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename on server
tr: Sunucudaki dosya adı

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
tr: Dosya adlarında içeren “%s” karakterlere izin verilemez.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
tr: Dosya adlarında içeren “%s” uzantılara izin verilemez.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
tr: Dosyalar webtreesin bir önceki sürümden olduğu tespit edilmiştir. Eski dosyaları bazen bir güvenlik riski oluşturabilir. Bunları silmek gerekir.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
tr: %s ile işaretlenmiş dosyalar sitenin doğru bir şekilde çalışması için gereklidir ve silinemez.

en: Filter
tr: Filtre

en: Find a fact or event
tr: Bir olgu vea hadise bul

en: Find a family
tr: Bir aile bul

en: Find a media object
tr: Bir medya öğesi bul

en: Find a place
tr: Bir yer bul

en: Find a repository
tr: Bir havuz bul

en: Find a shared note
tr: Bir not bul

en: Find a source
tr: Bir kaynak bul

en: Find a special character
tr: Özel bir karakter bul

en: Find all possible relationships
tr: Tüm olası ilişkileri bul

en: Find an individual
tr: Bir birey bul

en: Find any relationship
tr: Herhangi bir ilişki bulun

en: Find duplicates
tr: Tekrarlayanları bul

en: Find other relationships
tr: Diğer akrabalıkları bul

en: Find relationships via ancestors
tr: Atalarla ilişkileri bulun

en: Find the closest relationships
tr: Tüm olası ilişkileri bul

en: Find unrelated individuals
tr: İlişkisi olmayan kişileri bul

en: Finland
tr: Finlandiya

en: First communion
tr: İlk Cemaati

en: First event
tr: İlk hadise

en: First record
tr: İlk kayıt

en: Fix name slashes and spaces
tr: Adındaki kesme işaretlerini ve boşlukları ayarla

en: Flag
tr: Bayrak

en: Flanders
tr: Flandra

en: Folder
tr: Klasör

en: Folder name on server
tr: Sunucudaki klasör adı

en: Follow this link to verify your email address.
tr: E-posta adresinizi doğrulamak için bu bağlantıyı takip edin.

en: Font
tr: Yazı tipi

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
tr: Örneğin, eğer GEDCOM dosyası %1$s içerir ve webtrees media klasöründe %2$s bulmayı bekler ise, %3$s 'yı kaldırmak gerekir.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
tr: Örneğin, yol uzaklğını 2 olarak belirtirseniz, şahıs torununu(çocuğunun çocuğu), teyzelerini(ebeveyn kardeşleri), üvey çocuklarını(eşinin çocuğu) görebilir, ancak birinci kuzenlerini(ebeveynlerinin kardeşlerinin çocukları) göremez.

en: For help with genealogy questions contact %s.
tr: Soy ağacı  hakkında sorularınız için %s ile irtibata geçebilirsiniz.

en: For technical support and information contact %s.
tr: Teknik destek ve bilgi için %s ile irtibata geçebilirsiniz.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
tr: Teknik destek yada soyağacı sorularınız için %s ile irtibata geçebilirsiniz.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
tr: Birden fazla aile ağacı bulunduran siteler için bu seçenek işaretlendiğinde, ana menü, arama sayfaları gibi yerlerde mevcut aile ağaçlarının listelenmesini sağlayacaktır.

en: Forgot password?
tr: Parola mı unuttum?

en: Format
tr: Biçim

en: Format text and notes
tr: Metin ve notların formatı

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
tr: Fort Lauderdale, Florida, ABD

en: Foster child
tr: Evlatlık

en: Foster father
tr: Süt Baba

en: Foster mother
tr: Süt Anne

en: France
tr: Fransa

en: Frankfurt am Main, Germany
tr: Frankfurt am Main, Almanya

en: Freiburg, Germany
tr: Freiburg, Almanya

en: French
tr: Fransız

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polenazyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Toprakları

en: Frequently asked questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: Fresno, California, United States
tr: Fresno, California, ABD

en: Fri
tr: Cum

en: Friday
tr: Cuma

en: Friend
tr: Arkadaş

en: From
tr: Başlangıç tarihi

en: Fukuoka, Japan
tr: Fukuoka, Japonya

en: Funeral
tr: Cenaze

en: GEDCOM errors
tr: GEDCOM hataları

en: GEDCOM file
tr: GEDCOM dosya

[ctx: GENITIVE]
en: April
tr: Nisan

[ctx: GENITIVE]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
tr: Azer

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
tr: Behmen

[ctx: GENITIVE]
en: December
tr: Aralık

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
tr: Zilhicce

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
tr: Zilkade

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
tr: İsfend

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
tr: Ferverdin

[ctx: GENITIVE]
en: February
tr: Şubat

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
tr: Floréal

[ctx: GENITIVE]
en: January
tr: Ocak

[ctx: GENITIVE]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
tr: Cemaziyelevvel

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
tr: Cemaziyelahir

[ctx: GENITIVE]
en: June
tr: Haziran

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
tr: Hordad

[ctx: GENITIVE]
en: March
tr: Mart

[ctx: GENITIVE]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
tr: Muharrem

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
tr: Nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
tr: Kasım

[ctx: GENITIVE]
en: October
tr: Ekim

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
tr: Ordibehşt

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
tr: Pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
tr: Rebiülevvel

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
tr: Rebiülahir

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
tr: Recep

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
tr: Ramazan

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
tr: Safer

[ctx: GENITIVE]
en: September
tr: Eylül

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
tr: Şehriver

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
tr: Şevval

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
tr: Şaban

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
tr: Vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
tr: Ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
tr: ek günler

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Gender icon on charts
tr: Çizelgelerde cinsiyet ikonu

en: Genealogy contact
tr: Soyağacı iletişim

en: Genealogy data
tr: Şecere verisi

en: General
tr: Genel

en: General search
tr: Genel arama

en: Generate sitemap files for search engines.
tr: Arama motorları için Site Haritası dosyaları üretir.

en: Generated by %s
tr: %s Tarafından Üretildi

en: Generation
tr: Nesil

en: Generation
tr: Nesil

en: Generations
tr: Nesiller

en: Generations of ancestors
tr: Atalarının nesilleri

en: Geographic area
tr: Coğrafi bölge

en: Geographic data
tr: Coğrafi verileri

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Get an API key from Google.
tr: Google API anahtarı alın.

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Gila Valley, Arizona, United States
tr: Gila Valley, Arizona, ABD

en: Gilbert, Arizona, United States
tr: Gilbert, Arizona, ABD

en: Given name
tr: Verilen adı

en: Given names
tr: Verilen Adı

en: Godchild
tr: Manevi Çocuk

en: Goddaughter
tr: Manevi Kızı

en: Godfather
tr: Manevi Baba

en: Godmother
tr: Manevi Anne

en: Godparent
tr: Vaftiz ebeveyni

en: Godson
tr: Manevi oğlu

en: Google Maps™
tr: Google Haritası™

en: Google Maps™ preferences
tr: Google Harıtalar™ tercihleri

en: Google Street View™
tr: Google Sokak Görüntüle™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
tr: Google günlük olarak sınırlı miktarda anonim harita isteklerine izin verir. Bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, bir Google hesabı ve bir API anahtarı gerekir.

en: Graduation
tr: Mezuniyet

en: Grandparents
tr: Büyükebeveynler

en: Greatest age at death
tr: En yaşlı vefat yaşı

en: Greatest age between siblings
tr: Kardeşler arasındaki en çok yaş farkı

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Green Beam
tr: Yeşil Işın

en: Greenland
tr: Grönland

en: Gregorian
tr: Miladi

en: Guadalajara, Mexico
tr: Guadalajara, Meksika

en: Guadeloupe
tr: Guadalup

en: Guardian
tr: Veli

en: Guayaquil, Ecuador
tr: Guayaquil, Ekvator

en: Guernsey
tr: Anglo Norman Takım Adası

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine Bissau

en: Hair color
tr: Saç Rengi

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
tr: Halifax, Nova Scotia, Kanada

en: Hamilton, New Zealand
tr: Hamilton, Yeni Zelanda

en: Hartford, Connecticut, United States
tr: Hartford, Connecticut, ABD

en: He
tr: O

en: He died
tr: o öldü

en: He married
tr: O evli

en: He resided at
tr: o ikamet

en: He was born
tr: O doğdu

en: He was buried
tr: Defnedildi

en: He was christened
tr: O vaftiz edildi

en: He was cremated
tr: o yakıldı

en: Head of household
tr: Ev Halkın Başkanı

en: Header
tr: Sayfa başlığı

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hebrew
tr: İbrani

en: Hebrew name
tr: İbrani Adı

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hello %s…
tr: Merhaba %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
tr: Merhaba %s …<br>Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Hello administrator…
tr: Merhaba Yönetici…

en: Help
tr: Yardım

en: Helsinki, Finland
tr: Helsinki, Finlandiya

en: Her occupation was
tr: onun meşguliyeti

en: Hermosillo, Mexico
tr: Hermosillo, Meksika

en: Hide from everyone
tr: Herkesten gizle

en: Highest population
tr: En yüksek nüfus

en: Highlighted image
tr: Vurgulanan resim

en: Hijri
tr: Hicri

en: His occupation was
tr: onun meşguliyeti

en: Historical facts
tr: Tarihi olgular

en: Hit counters
tr: Sayaç

en: Holocaust
tr: Soykırım

en: Home page
tr: Ana sayfa

en: Hong Kong
tr: Hong-Kong

en: Hourglass chart
tr: Kum Saati Çizelgesi

en: Hourglass chart of %s
tr: %s için Kum Saatı Çizelgesi

en: Household
tr: Hane halkı

en: Houston, Texas, United States
tr: Houston, Texas, ABD

en: How much recursion to use when searching for relationships
tr: Akrabalıklar aranırken ne kadar yineleme kullanılsın

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Husband
tr: Koca

en: Husband’s age
tr: Kocanın yaşı

en: Hybrid
tr: Karısık

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
tr: Nisan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
tr: Azer

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
tr: Behmen

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
tr: Aralık

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
tr: Zilhicce

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
tr: Zilkade

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
tr: İsfend

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
tr: Ferverdin

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
tr: Şubat

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
tr: Floréal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
tr: Ocak

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
tr: Cemaziyelevvel

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
tr: Cemaziyelahir

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
tr: Haziran

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
tr: Hordad

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
tr: Mart

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
tr: Muharrem

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
tr: Nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
tr: Kasım

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
tr: Ekim

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
tr: Ordibehşt

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
tr: Pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
tr: Rebiülevvel

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
tr: Rebiülahir

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
tr: Recep

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
tr: Ramazan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
tr: Safer

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
tr: Eylül

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
tr: Şehriver

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
tr: Şevval

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
tr: Şaban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
tr: Vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
tr: Ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
tr: ek gönler

en: IP address
tr: IP adresi

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icon
tr: İkon

en: Idaho Falls, Idaho, United States
tr: Idaho Falls, Idaho, ABD

en: Identification number
tr: Kimlik Numara

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
tr: Eğer ziyaretçi tarayıcı ayarlarında bir dil belirtmemiş ise yada belirtilen dil desteklenmeyen bir dil ise bu dil kullanılacaktır. Genellikle, bu ayar arama motorları için de geçerlidir.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
tr: Yönetici bir kullanıcı hesabı oluşturursa onaylama e-postası gönderilmeyecektir ve e-posta adresi el ile doğrulanmalıdır.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
tr: Eğer bireyin soyadı yok ise, kesme işareti gerekli değildir: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
tr: Eğer bireyin iki ayrı soyadı var ise, her ikisi de kesme işaretleri arasına alınmalıdır: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
tr: Eğer bireyin formal adının parçası olmayan bir takma adı var ise, bu tırnak işareti içerisinde yazılmalıdır. Örneğin: <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
tr: Eğer birey verilen ilk ismi ile bilinmiyor ise, tercih edilen isim asterisk(*) işareti ile işaretlenmeli: <%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
tr: Eğer soyadı bilinmiyor ise boş kesme işareti kullanın: <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
tr: Eğer birey için ölüm, defin, yada ölü yakma dışında burada belirtilen sayıda yıldan daha yakın bir zamanda bir olu veya hadise mevcut ise, bu bireyler "yaşıyor" olarak kabul edilir. Bu doğrultuda, çocuk doğum tarihleri bu tür olaylardandır.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
tr: İki aile ağacı için aynı medya klasörünü kullanarak medya dosyalarını paylaşabilir. Eğer farklı medya klasörleri kullanılırsa, medya dosyaları ayrı tutulacaktır.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
tr: Eğer ziyaretçiler soy ağacını göremiyorlar ise hesap isteğinde bulunamayacaklardır. Bu durumda kullanıcı hesaplarını sizin el ile açmanız gerekecektir.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
tr: Eğer kullanıcılarınız uygunsuz medya yükleme endişeniz varsa buradan kimin yeni medya yükleyebileceğini belirleyebilirsiniz.

en: If you are the website administrator, you should check that:
tr: Eğer web sitesi yöneticisi iseniz bunu denetlemeniz gerekir:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
tr: Eğer sorunu kendiniz çözemez iseniz <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a> forumlarından yardım alabilirsiniz.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
tr: Eğer bu GEDCOM dosyasını oluşturduğunuz soy ağacı yazılımı uzun satırları bölerken boşlukları atlıyor ise, bu seçeneği seçerek çıkarılmış boşlukları yeniden ekleyebilirsiniz.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
tr: Eğer bu üyelik siz oluşturmadınız ise bu mesajı silip unutabilirsiniz.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
tr: Eğer çok miktarda pasif yeriniz var ise, listenin oluşturulmasını yavaşlatabilir.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
tr: Eğer çok miktarda medya dosyanız var ise, klasör ve alt klasörler kullanarak organize edebilirsiniz.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
tr: Eğer webtrees içinde medya öğeleri oluşturdunuz ve medya öğelerini silen harici bir program kullanarak gedcom doyanızı düzenlediniz ise yeni GEDCOM ile güncel medya öğeleri birleştirmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
tr: Eğer boş bir blok gizlenirse blok dolu olana kadar yapılandırmasını değiştirmek mümkün olmayacaktır.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
tr: Eğer farklı bir klasör seçerseniz, bütün dosyaları (config.ini.php, index.php ve .htaccess dosyaları hariç) mevcut klasörden yeni klasöre taşımalısınız.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
tr: Eğer farklı bir klasör seçerseniz, mevcut klasördeki bütün medya dosyalarını yeni klasöre taşımalısınız.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
tr: Eğer yaşayan bireyleri ziyaretçilere gösteriyor iseniz, diğer bütün mahremiyet sınırlamaları yok sayılacaktır. Bu seçeneği yalnızca soy ağacındaki bütün veriler umuma açık olduğu durumlarda kullanınız.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
tr: Eğer bu sınırları aşarak devam ederseniz sunucu zaman aşımına uğrar ve boş sayfalarla karşılaşabilirsiniz.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
tr: Aşağıdaki izleme ve analitik hizmetlerinden birini kullanıyorsanız, webtrees izleme kodlarını otomatik olarak ekleyebilir.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
tr: Eğer sunucu güvenlik ilkesi izin veriyorsa webtrees yönetim sayfasını kullanarak sunucu belleği ve CPU zamanı artırmak mümkün olacaktır. Aksi taktirde sunucu yöneticisine başvurmanız gerekir.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
tr: Web siteniz <b>http://www.example.com/webtrees/</b> ve <b>http://webtrees.example.com/</b> gibi birden fazla URL kullanarak ulaşılabilir ise, tercih edilen URL'yi belirtebilirsiniz. Diğer URL'ler için gelen istekler tercih edilen URL e yönlendirilecektir.

en: Image dimensions
tr: Resim ölçüleri

en: Images without watermarks
tr: Fligransız resimler

en: Immigration
tr: İçgöç

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Import a GEDCOM file
tr: GEDCOM dosyasını içe aktar

en: Import all places from a family tree
tr: Bir aile ağacından tüm yerleri içeri aktar

en: Import preferences
tr: İçe aktarım seçenekleri

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
tr: Aile ağacındaki her bir kaydın "F123" yada "R14" gibi dahili bir referans numarası (XREF) vardır.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
tr: Birçok kültürde isimler, geleneksel telaffuzu belirtmek için düzeltme işaretleri kulanarak yada lokal alfabe ile yazıldığı gibi, ingilizce gibi latin harfleri ile de yazıla bilmektedir.<br><br>Eğer standart isim alanlarına İbranice, Yunanca, Çince veya Arapça gibi Latin olmayan bir alfabe kullanmak istiyorsanız, bu alanı aynı ismin Latin versiyonunu girmek için kullanabilirsiniz. Adın her iki versiyonu da listelerde ve grafiklerde görünecektir.<br><br>Bu alan "Romanize" etiketli olmasına rağmen, sadece Latin alfabesiyle sınırlı değildir. Burada Japon isimleri kullanılarak üç farklı alfabe kullanılabilir.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
tr: Birçok kültürde isimler, geleneksel telaffuzu belirtmek için düzeltme işaretleri kulanarak yada lokal alfabe ile yazıldığı gibi, ingilizce gibi latin harfleri ile de yazılabilmektedir.<br><br>Eğer standart isim alanlarına Latin alfabe kullanmak istiyorsanız, bu alanı aynı ismin Latin olmayan versiyonunu girmek için kullanabilirsiniz. Adın her iki versiyonu da listelerde ve grafiklerde görünecektir.<br><br>Bu alan "İbranice" etiketli olmasına rağmen, sadece İbrani alfabesiyle sınırlı değildir.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
tr: Bazı takvimlerde gün gece yarısı başlar, bazılarında ise gün batımında. Bu tip takvimler arasındaki dönüşümlerde bu durum dikkate alınmadığından, gün batımı ile gece yarısı arasında gerçekleşen olaylar arasında bir günlük fark olacaktır.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
tr: Bazı ülkelerde mahremiyet kanunları yaşayan bireylerle birlikte yakında ölmüş bireyler içinde geçerlidir. Bu seçenek size yaşayan bireyler için geçerli mahremiyet ve güvenlik kurallarını belirtilen sayıda yıl içinde doğmuş yada ölmüş bireyler içinde genişletecektir. Bu alanı boş bırakarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

en: In this month…
tr: Bu Ay içinde…

en: In this year…
tr: Bu Yıl içinde…

en: Include fully matched places
tr: Tam konumlanmış yerleri içer

en: Include individuals with “%s” as a married name
tr: Evlilik adı ile “%s” bireyleri dahil et

en: Include media (automatically zips files)
tr: Medyaları İçer (otomatikman zip dosyası)

en: Include subfolders
tr: Alt-klasörler dahil

en: Include the individual’s immediate family
tr: Kişinin en yakın ailesini içer

en: India
tr: Hindistan

en: Indianapolis, Indiana, United States
tr: Indianapolis, Indiana, ABD

en: Individual
tr: Bireyler

en: Individual 1
tr: Kişi 1

en: Individual 2
tr: Kişi 2

en: Individual distribution
tr: Birey dağılım

en: Individual distribution chart
tr: Birey dağılım çizelgesi

en: Individual list
tr: Birey listesi

en: Individual pages
tr: Birey sayfaları

en: Individual record
tr: Birey kaydı

en: Individual who lived the longest
tr: En uzun yaşayan kişi

en: Individuals
tr: Bireyler

en: Individuals with sources
tr: Kaynaklar ile bireyler

en: Individuals with surname %s
tr: Soyadı ile bireyler %s

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Infant
tr: Bebek

en: Informant
tr: Bilgiveren

en: Installation folder
tr: Kurulum dizini

en: Interactive tree
tr: Etkileşimli Ağaç

en: Interactive tree of %s
tr: %s için Etkileşimli Ağaç

en: Internal messaging
tr: Dahili mesajlaşma

en: Internal messaging with emails
tr: Emailler ile dahili mesajlaşma

en: Interred
tr: Alelacele Gömülmüş

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
tr: Geçersiz GEDCOM dosyası - başlık kaydı yok.

en: Invalid GEDCOM format
tr: Geçersiz GEDCOM biçimi

en: Invalid date
tr: Geçersiz veri

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Israel
tr: Israil

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
tr: Lütfen bekleyin. Güncellemenin indirilip yüklenmesi bir kaç dakika sürebilir.

en: Italy
tr: İtalya

en: Jalali
tr: Şemsi

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Jewish
tr: İbrani

en: Johannesburg, South Africa
tr: Johannesburg, Güney Afrika

en: John /DOE/
tr: Adem /GENC/

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Jordan River, Utah, United States
tr: Jordan River, Utah, ABD

en: Journal
tr: Günlük

en: Julian
tr: Rumi

en: Kansas City, Missouri, United States
tr: Kansas City, Missouri, ABD

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Keep
tr: Koru

en: Keep link in list
tr: Listede Linki koru

en: Keep media objects
tr: Medya ögelerini koru

en: Keep the existing “last change” information
tr: Mevcut “son değişiklik” bilgisini koru

en: Keyword examples
tr: Kelime Örnekleri

en: Kiev, Ukraine
tr: Kiev, Ukrayna

en: Kiribati
tr: Kırıbatı

en: Kona, Hawaii, United States
tr: Kona, Hawaii, ABD

en: Korea
tr: Güney Kore

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgısiztan

en: LDS baptism
tr: LDS Vaftiz

en: LDS child sealing
tr: LDS Çocuk Kapatma

en: LDS confirmation
tr: LDS Tasdik

en: LDS endowment
tr: LDS Bağışı

en: LDS ordinance codes in chart boxes
tr: Çizelge kutularında LDS buyruğunun kodunu

en: LDS spouse sealing
tr: LDS Eş Kapatma

en: LDS temple
tr: LDS Tapınak

[ctx: LOCATIVE]
en: April
tr: Nisan

[ctx: LOCATIVE]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
tr: Azer

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
tr: Behmen

[ctx: LOCATIVE]
en: December
tr: Aralık

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
tr: Zilhicce

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
tr: Zilkade

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
tr: İsfend

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
tr: Ferverdin

[ctx: LOCATIVE]
en: February
tr: Şubat

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
tr: Floréal

[ctx: LOCATIVE]
en: January
tr: Ocak

[ctx: LOCATIVE]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
tr: Cemaziyelevvel

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
tr: Cemaziyelahir

[ctx: LOCATIVE]
en: June
tr: Haziran

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
tr: Hordad

[ctx: LOCATIVE]
en: March
tr: Mart

[ctx: LOCATIVE]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
tr: Muharrem

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
tr: Nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
tr: Kasım

[ctx: LOCATIVE]
en: October
tr: Ekim

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
tr: Ordibehşt

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
tr: Pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
tr: Rebiülevvel

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
tr: Rebiülahir

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
tr: Recep

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
tr: Ramazan

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
tr: Safer

[ctx: LOCATIVE]
en: September
tr: Eylül

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
tr: Şehriver

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
tr: Şevval

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
tr: Şaban

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
tr: Vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
tr: Ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
tr: ek günler

en: Laie, Hawaii, United States
tr: Laie, Hawaii, ABD

en: Landscape
tr: Peyzaj

en: Language
tr: Lisan

en: Languages
tr: Diller

en: Laos
tr: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
tr: Büyük sistemler (50000 kişi): 64-128MB, 40-80 saniyede

en: Largest families
tr: En geniş aileler

en: Largest number of grandchildren
tr: En çok torunlu aileler

en: Las Vegas, Nevada, United States
tr: Las Vegas, Nevada, ABD

en: Last change
tr: Son değişiklik

en: Last email reminder was sent
tr: En son hatırlatıcı e-posta gönderilme zamanı

en: Last event
tr: Son hadise

en: Last signed in
tr: Son giriş

en: Latest birth
tr: En son doğum

en: Latest birth year
tr: Son doğum yılı

en: Latest death
tr: En son vefat

en: Latest death year
tr: Son vefat yılı

en: Latest divorce
tr: En son boşanan

en: Latest marriage
tr: En son evlilik

en: Latitude
tr: Enlem

en: Latvia
tr: Letonya

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
tr: Eğer geçerli şifrenizi kullanmaya devam ediyorsanız şifre alanları boş geçin.

en: Leave this blank to use the default value.
tr: Bu ayarı boş bırakırsanız, varsayılan değer kullanılacak.

en: Leaves
tr: Yapraklar

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Legatee
tr: Vasiyet edilen

en: Length of marriage
tr: Evlilik süresi

en: Level
tr: Seviye

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenstayn

en: Lifespan
tr: Ömür

en: Lifespans
tr: Ömür Çizelgesi

en: Link the user account to an individual.
tr: Kullanıcı hesabını bir bireye bağla.

en: Link this individual to an existing family as a child
tr: Bu kişiyi mevcut bir aileye çocuğu olarak bağla

en: Link this media object to a family
tr: Bu medya nesnesini bir aileye bağla

en: Link this media object to a source
tr: Bu medya nesnesini bir kaynak ile bağla

en: Link this media object to an individual
tr: Bu medya nesnesini bir bireye bağla

en: Link this user to an individual in the family tree.
tr: Bu kullanıcıyı soy ağacındaki bir bireye eşleştir.

en: Link to an existing media object
tr: Mevcut medya öğesini bağla

en: Linked database ID
tr: Bağlı veritabanı ID

en: Links
tr: Linkler

en: List
tr: Liste

en: Lists
tr: Listeler

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Living
tr: Yaşayan

en: Living individuals
tr: Yaşayan Kişiler

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Local files
tr: Yerel dosyalar

en: Location
tr: Konum

en: Location not removed: this location contains sub-locations
tr: Konum kaldırılmadı: bu konum alt-konumlar içeriyor

en: Lodger
tr: Pansiyoner

en: Logan, Utah, United States
tr: Logan, Utah, ABD

en: London, England
tr: Londra, İngiltere

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
tr: Aynı soyadını taşıyanların listesi, kişi isimlerinin baş harfine göre küçük alt listelere bölünebilir.<br><br>Bu seçenek bu işlemin ne zaman yapılacağını belirler. Listelere bölme işlemini tamamen iptal etmek istiyorsanız bu seçeneği sıfır (0) yapın.

en: Longest marriage
tr: En uzun evlilik

en: Longitude
tr: Boylam

en: Los Angeles, California, United States
tr: Los Angeles, California, ABD

en: Lost password request
tr: Yeni şifre gönder

en: Louisville, Kentucky, United States
tr: Louisville, Kentucky, ABD

en: Lowest population
tr: En düşük nüfus

en: Lubbock, Texas, United States
tr: Lubbock, Teksas

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
tr: %s × kuzen

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
tr: Her iki ebeveyn tarafından evlât edinildi

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
tr: Baba tarafından evlât edinildi

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
tr: Anne tarafından evlât edinildi

[ctx: MALE]
en: Also known as
tr: Olarak da bilinir

[ctx: MALE]
en: Attendant
tr: Bakıcı

[ctx: MALE]
en: Attending
tr: Bakıyor

[ctx: MALE]
en: Buyer
tr: Alıcı

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
tr: Nüfus Şefi

[ctx: MALE]
en: Employee
tr: Hizmetli

[ctx: MALE]
en: Employer
tr: İşveren

[ctx: MALE]
en: Friend
tr: Arkadaş

[ctx: MALE]
en: Guardian
tr: Veli

[ctx: MALE]
en: Informant
tr: Bilgiveren

[ctx: MALE]
en: Interred
tr: Alelacele Gömülmüş

[ctx: MALE]
en: Lodger
tr: Pansiyoner

[ctx: MALE]
en: Never married
tr: Hiç evlenmemiş

[ctx: MALE]
en: Not married
tr: Evli değil

[ctx: MALE]
en: Nurse
tr: Hastabakıcı

[ctx: MALE]
en: Owner
tr: Sahibi

[ctx: MALE]
en: Registry officer
tr: Evlendirme Dairesi

[ctx: MALE]
en: Seller
tr: Satıcı

[ctx: MALE]
en: Servant
tr: Odacı

[ctx: MALE]
en: Slave
tr: Köle

[ctx: MALE]
en: Ward
tr: Mahcur

[ctx: MALE]
en: adopted name
tr: evlâtlık adı

[ctx: MALE]
en: also known as
tr: olarak da bilinir

[ctx: MALE]
en: birth name
tr: doğum adı

[ctx: MALE]
en: change of name
tr: adının değişikliği

[ctx: MALE]
en: died
tr: öldü

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
tr: sekizinci kuzen

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
tr: onbirinci kuzen

[ctx: MALE]
en: estate name
tr: arazi adı

[ctx: MALE]
en: ex-partner
tr: eski-eş

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
tr: onbeşinci kuzen

[ctx: MALE]
en: fifth %s
tr: beşinci %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
tr: beşinci kuzen

[ctx: MALE]
en: first %s
tr: ilk %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
tr: on dördüncü kuzen

[ctx: MALE]
en: fourth %s
tr: dördüncü %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
tr: dördüncü kuzen

[ctx: MALE]
en: immigration name
tr: göç adı

[ctx: MALE]
en: married
tr: evli

[ctx: MALE]
en: married name
tr: evlilik adı

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
tr: dokuzuncu kuzen

[ctx: MALE]
en: partner
tr: eş

[ctx: MALE]
en: religious name
tr: dini ismi

[ctx: MALE]
en: second %s
tr: ikinci %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
tr: yedinci kuzen

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
tr: altıncı kuzen

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
tr: onuncu kuzen

[ctx: MALE]
en: third %s
tr: üçüncü %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
tr: üçüncü kuzen

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
tr: on üçüncü kuzen

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
tr: onikinci kuzen

[ctx: MALE]
en: was born
tr: doğdu

en: Macau
tr: Makao

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Madrid, Spain
tr: Madrid, İspanya

en: Magazine
tr: Magazin

en: Mailing name
tr: Posta Adı

en: Mailto link
tr: Mail gönderme bağlantısı

en: Main section blocks
tr: Ana Bölüm Blokları

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldiv Adaları

en: Male
tr: Erkek

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
tr: Evlâtlık

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
tr: Doğum

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
tr: Besleme

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
tr: Kapatma

en: Males
tr: Erkekler

en: Manage family trees
tr: Soy ağaçlarını yönet

en: Manage media
tr: Medyaları yönet

en: Manage the links
tr: Link yönetimi

en: Manager
tr: İdareci

en: Managers
tr: İdareciler

en: Manaus, Brazil
tr: Manaus, Brezilya

en: Manhattan, New York, United States
tr: Manhattan, New York, ABD

en: Manila, Philippines
tr: Manila, Filipinler

en: Manti, Utah, United States
tr: Manti, Utah, ABD

en: Manuscript
tr: El yazması

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
tr: Bir çok genealogy(soyağacı) programı özelleştirilmiş etiket (custom tag) içeren GEDCOM dosyası oluşturabilir. webtrees bunların bir çoğunu tanır. Tanımlanamayan bir etiket ile karşılaşıldığında yok sayılmasını yada uyarı mesajı vermesini bu seçenek ile belirleyebilirsiniz.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
tr: Bir çok mail sunucu gönderen sunucunun kendisini geçerli bir domain ismi ile tanımlamasını ister.

en: Map
tr: Harita

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
tr: Markdown, Wikipedia gibi web sitelerinde kullanılan basit bir biçimlendirme sistemidir. Başlıklar, alt başlıklar, kalın ve italik metin, listeler, tablolar, vb oluşturmak için göze batmayan noktalama karakterleri kullanır.

en: Marriage
tr: Evlilik

en: Marriage banns
tr: Evllik İlanı

en: Marriage beginning status
tr: Evlilik Başlangıç Durumu

en: Marriage bond
tr: Resmi Evlilik

en: Marriage by country
tr: Ülkelere göre evlilik

en: Marriage contract
tr: Evlilik Akdi

en: Marriage date range end
tr: Evlilik Tarihinde bitir

en: Marriage date range start
tr: Evlilik Tarihinden başla

en: Marriage ending status
tr: Evlilik Biten Durumlar

en: Marriage intention
tr: Evlilik Niyeti

en: Marriage license
tr: Evlilik Cüzdanı

en: Marriage of a brother
tr: Erkek kardeşin Evliliği

en: Marriage of a child
tr: Çocuğunun evliliği

en: Marriage of a daughter
tr: Kız evladın Evililiği

en: Marriage of a father
tr: Babanın Evliliği

en: Marriage of a grandchild
tr: Torununun evliliği

en: Marriage of a granddaughter
tr: Kız torunun Evililiği

en: Marriage of a grandson
tr: Erkek torunun Evililiği

en: Marriage of a half-brother
tr: Üvey-erkek kardeşin Evliliği

en: Marriage of a half-sibling
tr: Üvey-Kardeşin Evliliği

en: Marriage of a half-sister
tr: Üvey-kız kardeşin Evliliği

en: Marriage of a mother
tr: Annenin Evliliği

en: Marriage of a parent
tr: Ebeveynin Evliliği

en: Marriage of a sibling
tr: Kardeşin evliliği

en: Marriage of a sister
tr: Kız kardeşin Evliliği

en: Marriage of a son
tr: Oğlunun Evililiği

en: Marriage of parents
tr: Ebeveynlerin Evililiği

en: Marriage place contains
tr: Evlilik Yeri içerenler

en: Marriage places
tr: Evlilik yerleri

en: Marriage settlement
tr: Evlilik Yerleşimi

en: Marriage status
tr: Evlilik Durumu

en: Marriage type unknown
tr: Evlilik Tipi bilinmiyor

en: Marriages
tr: Evlilikler

en: Marriages by century
tr: Yüzyıla göre evlilikler

en: Married name
tr: Evlilik Adı

en: Married surname
tr: Evlilik Soyadı

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Masquerade as this user
tr: Bu kullanıcıyı taklit et

en: Match both upper and lower case letters.
tr: Büyük ve küçük harflerle eşleştir.

en: Match calendar
tr: Eşleşme takvimi

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
tr: Bir kelimenin ortasında olsa bile tam metin eşleştir.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
tr: Bir kelimenin ortasında olmadığı sürece tam metin eşleştir.

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mauritius
tr: Mauritus

en: Maximum descendancy generations
tr: En fazla Şahsi izleyen nesiller

en: Maximum number of surnames on individual list
tr: Birey listesinde en fazla soyadı sayısı

en: Maximum pedigree generations
tr: En fazla Soyağacı nesilleri

en: Maximum upload size:
tr: En fazla yükleme boyutu:

en: Medford, Oregon, United States
tr: Medford, Oregon, ABD

en: Media
tr: Medya

en: Media contains
tr: Medya içerikleri

en: Media file
tr: Medya dosya

en: Media file to upload
tr: Medya dosyası yükle

en: Media filenames will be prefixed by %s.
tr: Medya dosyasına %s öneki eklenecektir.

en: Media files
tr: Medya dosyaları

en: Media folder
tr: Medya klasör

en: Media folders
tr: Medya klasörler

en: Media object
tr: Medya öğesi

en: Media objects
tr: Medya öğeleri

en: Media objects found
tr: Bulunan medya öğeleri

en: Media objects per page
tr: Sayfa başı medya öğeleri

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Medical
tr: Sağlık

en: Medical condition
tr: Sağlık Durumu

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
tr: Orta sistemler (5000 kişi): 32-64MB, 20-40 saniyede

en: Melbourne, Australia
tr: Melbourne, Avustralya

en: Member
tr: Üye

en: Memory limit
tr: Hafiza sınırı

en: Memphis, Tennessee, United States
tr: Memphis, Tennessee, ABD

en: Menu
tr: Menü

en: Menus
tr: Menüler

en: Mercury
tr: Cıva

en: Merge
tr: Birleştir

en: Merge family trees
tr: Aile ağaçlarını birleştir

en: Merge records
tr: Kayıtları birleştir

en: Merida, Mexico
tr: Merida, Meksika

en: Mesa, Arizona, United States
tr: Mesa, Arizona, ABD

en: Message
tr: Mesaj

en: Messages
tr: Mesaj

en: Mexico
tr: Meksika

en: Mexico City, Mexico
tr: Mexico City, Meksika

en: Microfiche
tr: Mikrofiş

en: Microfilm
tr: Mikrofilm

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Middle East
tr: Orta Doğu

en: Midnight
tr: Geceyarısı

en: Military
tr: Askerlik

en: Military service
tr: Askerlik Hizmeti

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
tr: Google haritası için minimum ve maksimum zoom seviyesi. 1 haritanın tamamını gösterir, 15 ise bir evi gösterir. 15 sadece belirli bölgeler için kullanılabilir.

en: Missing data
tr: Eksik veri

en: Moderate pending changes
tr: Ilımlıda bekleyen değişiklikler

en: Moderator
tr: Moderatör

en: Moderators
tr: Modeatörler

en: Module
tr: Modül

en: Module administration
tr: Modül yönetimi

en: Modules
tr: Modüller

en: Moldova
tr: Moldovya

en: Mon
tr: Pzt

en: Monaco
tr: Monako

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Monterrey, Mexico
tr: Monterrey, Meksika

en: Month
tr: Ay

en: Month of birth
tr: Doğum ayı

en: Month of birth of first child in a relation
tr: Bir ilişkide ilk çocuğun doğum ayı

en: Month of death
tr: Ölüm ayı

en: Month of first marriage
tr: İlk evlliğin ayı

en: Month of marriage
tr: Evlenme ayı

en: Month:
tr: Ay:

en: Monticello, Utah, United States
tr: Monticello, Utah, ABD

en: Montreal, Quebec, Canada
tr: Montreal, Quebec, Kanada

en: More news articles
tr: Daha fazla haber makaleleri

en: Morocco
tr: Fas

en: Most SMTP servers require a password.
tr: Çoğu SMTP sunucuları bir şifre gerektirir.

en: Most common surnames
tr: En çok Ortak Soyadları

en: Most servers do not use secure connections.
tr: Çoğu sunucular güvenli bağlantıları kullanmaz.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
tr: Çoğu site localhost kullanmak üzere yapılandırılmıştır. Bu veritabanı web sunucusu olarak aynı bilgisayar üzerinde çalışan anlamına gelir.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
tr: Çoğu site 3306 varsayılan değerini kullanmak üzere yapılandırılmış.

en: Most viewed pages
tr: Ençok görüntülenen sayfalar

en: Mother
tr: Anne

en: Mother: %s
tr: Anne: %s

en: Mother’s age
tr: Annenin yaşı

en: Mother’s family with %s
tr: %s ile annenin ailesi

en: Mother’s family with an unknown individual
tr: Bilinmeyen birey ile annenin ailesi

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
tr: Mount Timpanogos, Utah, ABD

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move left
tr: Sola Taşı

en: Move right
tr: Sağa taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multiple marriages
tr: Birden fazla evlilikler

en: My account
tr: Hesabım

en: My family tree
tr: Benim aile ağacı

en: My individual record
tr: Benim Kayıtlarım

en: My page
tr: Benim sayfam

en: My pages
tr: Benim sayfam

en: My pedigree
tr: Benim soyağacım

en: MySQL gave the error: %s
tr: MySQL hata verdi: %s

en: MySQL variables
tr: MySQL değişkenleri

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
tr: Nisan

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
tr: Azer

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
tr: Behmen

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
tr: Aralık

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
tr: Zilhicce

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
tr: Zilkade

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
tr: İsfend

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
tr: Ferverdin

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
tr: Şubat

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
tr: Floréal

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
tr: Ocak

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
tr: Cemaziyelevvel

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
tr: Cemaziyelahir

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
tr: Haziran

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
tr: Hordad

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
tr: Mart

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
tr: Muharrem

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
tr: Nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
tr: Kasım

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
tr: Ekim

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
tr: Ordibehşt

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
tr: Pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
tr: Rebiülevvel

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
tr: Rebiülahir

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
tr: Recep

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
tr: Ramazan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
tr: Safer

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
tr: Eylül

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
tr: Şehriver

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
tr: Şevval

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
tr: Şaban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
tr: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
tr: Ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
tr: ek günler

en: Name
tr: Adı

en: Name contains
tr: Adı

en: Name in Hebrew
tr: İbranice Adı

en: Name prefix
tr: Adının Öneki

en: Name suffix
tr: Adının soneki

en: Names
tr: Adlar

en: Namesake
tr: Adaş

en: Namibia
tr: Namibya

en: Nanny
tr: Dadı

en: Narrative description
tr: Anlatı açıklaması

en: Nashville, Tennessee, United States
tr: Nashville, Tennessee, ABD

en: Nationality
tr: Vatandaşlık

en: Naturalization
tr: Vatandaşlık Tanınması

en: Nauru
tr: Nauru Adası

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
tr: Nauvoo, Illinois (yeni)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
tr: Nauvoo, Illinois (orijinal)

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Never
tr: Şimdilik yok

en: Never married
tr: Hiç evlenmemiş

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New York, New York, United States
tr: New York, New York, ABD

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New data
tr: Yeni veri

en: New registration at %s
tr: %s sitede yeni kullanıcı kaydolmuştur

en: New user at %s
tr: %s kullanıcı kendini onayladı

en: Newport Beach, California, United States
tr: Newport Beach, California, ABD

en: News
tr: Haber

en: Newspaper
tr: Gazete

en: Next email reminder will be sent after
tr: Sonraki hatırlatıcı e-posta gönderileceği zaman

en: Next image
tr: Sonraki resim

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Nickname
tr: Lakabı

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Niue
tr: Niue Adaları

en: No
tr: Hayır

en: No GEDCOM file was received.
tr: Hiçbir GEDCOM dosyası alınamadı.

en: No GEDCOM files found.
tr: Hiçbir GEDCOM dosyası bulunamadı.

en: No ancestors in the database.
tr: Veritabanında atalar yok.

en: No calendar conversion
tr: Takvim dönüştürme hayır

en: No children
tr: Çocuk yok

en: No contact
tr: İrtibat yok

en: No custom modules are enabled.
tr: Etkinleştirilmiş özel modül yok.

en: No custom themes are enabled.
tr: Etkinleştirilmiş özel tema yok.

en: No duplicates have been found.
tr: Tekrarlayan kayıt bulunamadı.

en: No errors have been found.
tr: Hiçbir hata bulunmadı.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
tr[0]: Sonraki %s gün için mevcut olay yok.
tr[1]: Sonraki %s gün için mevcut olay yok.

en: No events exist for today.
tr: Bugün için hadise mevcut değil.

en: No events exist for tomorrow.
tr: Yarın için hadise mevcut değil.

en: No events for living individuals exist for today.
tr: Yaşayan kişilerin bugün için hadiseleri yok.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
tr: Yarın yaşayan insan için hadiseler mevcut değil.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
tr[0]: Sonraki %s gün içerisinde yaşayan insanlar için bir olay yok.
tr[1]: Sonraki %s gün içerisinde yaşayan insanlar için bir olay yok.

en: No facts exist for this family.
tr: Bu aile için hiçbir olgu yok.

en: No file was received. Please try again.
tr: Hiçbir dosya alınamadı. Lütfen tekrar yükleyin.

en: No link between the two individuals could be found.
tr: Iki birey arasında herhangi bir bağlantı bulunamadı.

en: No map data exists for this individual
tr: Bu birey için harita verisi yok

en: No matching facts found
tr: Eşlenen olgular bulunamadı

en: No media file was provided.
tr: Hiçbir medya dosyası sağlanmadı.

en: No news articles have been submitted.
tr: Şimdilik Haber makaleleri gönderilmedi.

en: No places found
tr: Yerler bulunamadı

en: No places have been found.
tr: Yer bulunamadı.

en: No predefined text
tr: Önceden tanımlanmış metin yok

en: No records to display
tr: Gösterilecek kayıt yok

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: No signed-in and no anonymous users
tr: Kayıtlı veya anonim kullanıcı yok

en: No temple - living ordinance
tr: Tapınak Yok - Yaşam Buyruğu

en: No upgrade information is available.
tr: Güncelleme bilgisi yok.

en: Nobody at all
tr: Hiç kimse

en: Nocturnal
tr: Gecesel

en: None
tr: Hiçbiri

en: Noon
tr: Öğlen

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adaları

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
tr: Normalde aile ağacındaki herhangi bir değişikliğin moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekir. Bu seçenek kullanıcın moderatör onayı gerekmeden değişiklik yapabilmesine imkan verir.

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Ireland
tr: Kuzey İrlanda

en: Northern Mariana Islands
tr: Mariyan Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Not a valid individual, family, or source ID
tr: Birey, Aile yada Kaynak ID geçerli değil

en: Not approved by an administrator
tr: Yöneticinin onaylamadığı kullanıcılar

en: Not living
tr: Yaşamıyor

en: Not married
tr: Evli değil

en: Not verified by the user
tr: Kendini doğrulamayan kullanıcılar

en: Note
tr: Not

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
tr: Kullanıcı hesabi aile ağacındaki bir kişi ile ilişkilendirildiğinde, bu kullanıcının bu kişi kaydını daima gürele bileceği unutulmamalıdır.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
tr: Not: yüksek yol uzunluğu belirtmeniz çok fazla miktarda hesaplama gerektirdiğinden sitenizin ilgili kullanıcılar için yavaş çalışmasına neden olabilir.

en: Notes
tr: Notlar

en: Nothing found to cleanup
tr: Temizlemek için hiçbir şey bulunamadı

en: Nothing found.
tr: Hiçbir şey bulunamadı.

en: Nuku’Alofa, Tonga
tr: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
tr: Çocuk sayısı

en: Number of days to show
tr: Gösterilecek gün sayısı

en: Number of families without children
tr: Çocuksuz aile sayısı

en: Number of generations
tr: Nesillerin sayısı

en: Number of given names
tr: Verilen ad sayısı

en: Number of marriages
tr: Evlilik Sayısı

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
tr: Kullanıcıları temizlemek için son x aydan beri giriş yapmayan kullanıcıları göster:

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: Number of surnames
tr: Soyadı sayısı

en: Nurse
tr: Hastabakıcı

en: Oakland, California, United States
tr: Oakland, California, ABD

en: Oaxaca, Mexico
tr: Oaxaca, Meksika

en: Occupation
tr: Meslek

en: Occupations
tr: Meslekler

en: Occupied Palestinian Territory
tr: Filistin

en: Ogden, Utah, United States
tr: Ogden, Utah, ABD

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
tr: Oklahoma City, Oklahoma, ABD

en: Old data
tr: Eski veri

en: Old files found
tr: Eski dosyalar bulundu

en: Oldest at bottom
tr: Eneski altta

en: Oldest at top
tr: Eneski üste

en: Oldest father
tr: En yaşlı baba

en: Oldest female
tr: En yaşlı kadın

en: Oldest living individuals
tr: En yaşlı yaşayan kişi

en: Oldest male
tr: En yaşlı erkek

en: Oldest mother
tr: En yaşlı anne

en: Oman
tr: Umman

en: On this day
tr: Bugünkü hadiseler

en: On this day…
tr: Bugünkü hadiseler …

en: Only managers can edit
tr: Sadece idareciler düzenleyebilir

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
tr: Hay aksi! Web sunucusu veri tabanı sunucusuna bağlanamıyor. Meşgul yada bakımda olabilir. Birkaç dakika sonra <a href="index.php">yeniden</a> deneyin veya Web sitesi yöneticisine başvurun.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
tr: Hay aksi! webtrees bu klasöre dosya oluşturamıyor.

en: Optional prefixes and suffixes
tr: İsteğe bağlı önek ve sonek

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
tr: Oquirrh Mountain, Utah, ABD

en: Order
tr: Sıra

en: Ordinance
tr: Buyruğu

en: Ordination
tr: Kutsanma

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: Orlando, Florida, United States
tr: Orlando, Florida, ABD

en: Other
tr: Diğer

en: Other facts to show in charts
tr: Çizelgede gösterilecek diğer olgular

en: Other folder… please type in
tr: Diğer dizin… lütfen yazın

en: Other preferences
tr: Diğer seçenekler

en: Others
tr: Diğerleri

en: Overwrite existing coordinates.
tr: Mevcut koordinatların üzerine yaz.

en: Own charts
tr: Kendi çizelgeleriniz

en: Owner
tr: Sahibi

en: P.M.
tr: öğleden sonra

en: PHP blocked the file because of its extension.
tr: PHP uzanti ile dosyayı engelledi.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
tr: PHP uzantısı “%1$s” devredişidir. Bunsuz aşağıdaki özellikler çalışmaz: %2$s. Etkinleştirmek için sunucunuzun yöneticisine başvurun.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
tr: PHP uzantısı “%s” devredişidir. Bu etkinleştirilene kadar webtrees yükleyemezsiniz. Etkinleştirmek için sunucunuzun yöneticisine başvurun.

en: PHP failed to write to disk.
tr: PHP diske yazmakta başarısız.

en: PHP information
tr: PHP bilgisi

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
tr: PHP ayarı “%1$s” devredişidir. Bunsuz aşağıdaki özellikler çalışmaz: %2$s. Etkinleştirmek için sunucunuzun yöneticisine başvurun.

en: PHP time limit
tr: PHP zaman sınırı

en: Page
tr: Sayfa

en: Page %s of %s
tr: Sayfa %s. Toplam %s sayfa

en: Page size
tr: Sayfa boyutu

en: Painting
tr: Boyama

en: Palette
tr: Stil Rengi

en: Palmyra, New York, United States
tr: Palmyra, New York, ABD

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Parents
tr: Ebeveynler

en: Parents and siblings
tr: Kardeşler ve ebeveynler

en: Parent’s age
tr: Ebeveynin yaşı

en: Password
tr: Şifre

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
tr: Şifreniz en az 6 karakter uzunluğunda olmalıdır, şifre BÜYÜK ve küçük karakterlere duyarlıdır. örnek "s3CR#t" ile "S3CR#t" faklıdır.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
tr: Şifreler en az 6 karakter içermelidir.

en: Payson, Utah, United States
tr: Payson, Utah, ABD

en: Pedigree
tr: Soyağacı

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
tr: Evlâtlık

[ctx: Pedigree]
en: Birth
tr: Doğum

[ctx: Pedigree]
en: Foster
tr: Besleme

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
tr: Kapatma

en: Pedigree chart
tr: Soyağacı Çizelgesi

en: Pedigree map
tr: Soyağacı Haritası

en: Pedigree map of %s
tr: %s için Soyağacı Haritası

en: Pedigree of %s
tr: %s için Soyağacı

en: Pedigree tree of %s
tr: %s için Soyağacı Çizelgesi

en: Pending changes
tr: Bekleyen Değişiklikler

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
tr: Bekleyen değişiklikler sadece sizin hesabınızın değişiklik yetkisi var ise görüntülenir. Çevrimdışı olduğunuzda göremezsiniz. Ayrıca bekleyen değişiklikler sadece belirli sayfalarda görüntülenir. Örneğin: liste, rapor yada arama sonuçları sayfasında göremezsiniz.

en: Permanent number
tr: Kalıcı Numara

en: Permanently delete these records?
tr: Bu kayıtlar kalıcı olarak silinsin mi?

en: Perth, Australia
tr: Perth, Avustralya

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phoenix, Arizona, United States
tr: Phoenix, Arizona, ABD

en: Phone
tr: Telefon

en: Phonetic
tr: Fonetik

en: Phonetic algorithm
tr: Fonetik algoritması

en: Phonetic name
tr: Fonetik adı

en: Phonetic place
tr: Fonetik Yer

en: Phonetic search
tr: Fonetik arama

en: Phonetic title
tr: Fonetik Başlık

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
tr: PhpGedView bu klasörlerden birine kurulmalı:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
tr: PhpGedView versiyonu 4.2.3 yada #%s kadar herhangi bir SVN olmalı

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
tr: PhpGedView ile webtrees aynı veritabanı kullanması gerekir.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
tr: PhpGedView'den webtrees transfer sihirbazı

en: Pink Plastic
tr: Pembe Plastik

en: Pitcairn
tr: Pitcairn Adası

en: Place
tr: Yer

en: Place check
tr: Yerleri Kontrol Et

en: Place contains
tr: Aranacak Yer

en: Place hierarchy
tr: Hiyerarşi Yerler

en: Place in Hebrew
tr: İbranice Yer

en: Place list
tr: Yer listesi

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
tr: Konum isimleri genellikle grafik yada listelere sığamayacak kadar uzundur. Bunlar ismin ilk bir kaç parçası <i>köy, ilçe</i> yada son bir kaç parçası <i>şehir, ülke</i> görüntülenecek şekilde kısaltılabilir.

en: Place of LDS baptism
tr: LDS vaftiz yeri

en: Place of LDS child sealing
tr: LDS Kapatma Çocuğun Yeri

en: Place of LDS endowment
tr: LDS Bağışın yeri

en: Place of LDS spouse sealing
tr: LDS Kapatma Eşin Yeri

en: Place of adoption
tr: Evlat Edinme Yeri

en: Place of baptism
tr: Vaftiz yeri

en: Place of bar mitzvah
tr: Bar mitzvah yeri

en: Place of bat mitzvah
tr: Bat mitzvah yeri

en: Place of birth
tr: Doğum yeri

en: Place of blessing
tr: Kutsanma yeri

en: Place of brit milah
tr: Brit milah yeri

en: Place of burial
tr: Defin yeri

en: Place of christening
tr: Vaftiz Yeri

en: Place of confirmation
tr: Onaylama yeri

en: Place of cremation
tr: Ölü Yakma Yeri

en: Place of death
tr: Ölüm yeri

en: Place of emigration
tr: Dışgöçün Yeri

en: Place of engagement
tr: Nişan yeri

en: Place of event
tr: Hadisenin Yeri

en: Place of first communion
tr: İlk cemaatı için yeri

en: Place of immigration
tr: İçgöç Yeri

en: Place of marriage
tr: Evlilik yeri

en: Place of marriage banns
tr: Evlilik ilanı için yer

en: Place of naturalization
tr: Vatandaşlık Yeri

en: Place of ordination
tr: Kutsanma Yeri

en: Place of residence
tr: İkamet Yeri

en: Place the website offline, by creating the file %s…
tr: %s dosyası oluşturarak siteyi çevrimdışı hale getirin…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
tr: %s dosyasını silerek siteyi çevrimiçi hale getirin…

en: Places
tr: Yerler

en: Places found
tr: Bulunan yerler

en: Places in %s
tr: %s Yerleri

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
tr: Lokasyonlar soy ağacı için standartlara uygun girilmelidir. Soy ağacında, yer isimleri en özelden en genele doğru sıralanarak belirtilmelidir. Farklı seviyeler virgül şle birbirinden ayrılmalıdır. Kayıt edilen lokasyon bilgisi, yaşamsal kayıtların tutulduğu idari düzeyi hiyerarşik olarak temsil etmelidir.<br><br>Örneğin, Çankaya gibi bir yer "Küçükesat, Çankaya, Ankara, Türkiye" olarak girilmiş olacaktır.<br><br>Şimdi bu lokasyon bilgisinin her kısmını inceleyelim. İlk bölüm, "Küçükesat," olayın meydana geldiği bir semt ya da mahalledir. Bazı ülkelerde şehir içinde semt, mahalle veya ilçe olabilir. Bu durumda, bu kısım şehirden önce gelmelidir. Bir sonraki bölüm, "Çankaya," ilçesidir. "Ankara" Şehir (İl) ve "Türkiye" ülkedir.<br><br>Yer bilgisi bu düzeyde bilinmiyor ise, virgül arasında bir boşluk bırakılmalıdır. Örneğin yukarıdaki örnekte, Küçükesat mahallesinin hangi ilçe sınırları içinde olduğu bilinmiyor ise şu şekilde kayıt edilmelidir: "Küçükesat, , Ankara, Türkiye". Örneğin kişinin sadece Ankara'da doğduğunu biliyorsunuz, bu durumda şu şekilde girebilirsiniz: ", , Ankara, Türkiye".<br><br> Veritabanında var olan bir yerleşim yerini bulmak için <b>Yer Bul</b> bağlantısını kullanabilirsiniz.

en: Play
tr: Oynat

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
tr: Lütfen Yıl için ek olarak bir Verilen adı, Soyadı yada Yer giriniz

en: Please enter a message subject.
tr: Lütfen bir mesaj konusu girin.

en: Please enter a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir email adresi girin.

en: Please enter more than one character.
tr: Lütfen birden fazla karakter giriniz.

en: Please enter some message text before sending.
tr: Lütfen göndermeden önce mesaj metni girin.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
tr: Lütfen bu mesajınıza cevap verebilmemiz için email adresinizi girin. Eğer email adresinizi vermez iseniz sorunuza cevap vermemiz mümkün olmayacaktır. Email adresiniz bu sorunuza cevap dışında başka bir yerde kullanılmayacaktır.

en: Poland
tr: Polonya

en: Port number
tr: Port numarası

en: Portland, Oregon, United States
tr: Portland, Oregon, ABD

en: Porto Alegre, Brazil
tr: Porto Alegre, Brezilya

en: Portrait
tr: Portre

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
tr: Ziyaretçiye üye olduğunda admin onayı gerektirdiğini söyleyen önceden tanımlanmış metin

en: Predefined text that states all users can request a user account
tr: Tüm kullanıcılara üye olabileceğini söyleyen önceden tanımlanmış metin

en: Predefined text that states only family members can request a user account
tr: Sadece aile üyelerinin üyeliklerine izin verildiğin söyleyen önceden tanımlanmış metin

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
tr: “%s” isimli modül için ayarlar mevcut fakat bu modül mevcut değil.

en: Preferred contact method
tr: İrtibat yöntemi

en: Prefixes
tr: Önekler

en: Presentation style
tr: Sunuş Stili

en: President’s Office
tr: Başkanlık makamı

en: Preston, England
tr: Preston, İngiltere

en: Priest
tr: Papaz

en: Print basic events when blank
tr: Boş olduğunda temel hadiseleri yazdır

en: Privacy
tr: Mahremiyet

en: Privacy restrictions
tr: Mahremiyet kısıtlamaları

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
tr: Mahremiyet kısıtlamaları - Bu GEDCOM içinde RESN etiketi içermeyen kayıtları ve olguları için uygulamadır

en: Private
tr: Hususi

en: Probate
tr: Vasiyetname Onayı

en: Property
tr: Mal-Mülk

en: Provo City Center, Utah, United States
tr: Provo City Center, Utah, ABD

en: Provo, Utah, United States
tr: Provo, Utah, ABD

en: Publication
tr: Yayınlayan

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Quality of data
tr: Verinin Kalitesi

en: Question
tr: Soru

en: Quick family facts
tr: Hızlı aile olguları

en: Quick individual facts
tr: Hızlı birey olguları

en: Quick repository facts
tr: Hızlı ravuz olguları

en: Quick source facts
tr: Hızlı kaynak olguları

en: RE:
tr: Cevap:

en: README documentation
tr: BENİOKU belgeleri

en: Rabbi
tr: Haham

en: Raleigh, North Carolina, United States
tr: Raleigh, North Carolina, ABD

en: Random images from the current family tree.
tr: Geçerli aile ağacından rastgele resimleri gösterir.

en: Re-order children
tr: Çocukları tekrar sırala

en: Re-order families
tr: Aileleri tekrar sırala

en: Re-order media
tr: Medyaları tekrar sırala

en: Real name
tr: Gerçek adı

en: Recent changes
tr: Son değişiklikler

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
tr: Son Yıllar (&lt; 100 yıl)

en: Recife, Brazil
tr: Recife, Brezilya

en: Record
tr: Kayıt

en: Record ID number
tr: Kayıt ID Numara

en: Record file number
tr: Dosya Kayıt Numara

en: Records
tr: Kayıtlar

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
tr: Kayıtlar aynı tip değiller. Aynı tip olmayan kayıtları birleştirilmez.

en: Redlands, California, United States
tr: Redlands, California, ABD

en: Reference number
tr: Referans Numarası

en: Regina, Saskatchewan, Canada
tr: Regina, Saskatchewan, Kanada

en: Registered partnership
tr: Kayıtlı Birliktelik

en: Registry officer
tr: Evlendirme Dairesi

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
tr: Regular expression lar ileri düzey desen eşleştirme teknikleridir.

en: Reject
tr: Reddet

en: Reject all changes
tr: Tüm değişiklikleri reddet

en: Related families
tr: İlintili aileler

en: Related individuals
tr: İlintili bireyler

en: Relationship
tr: Akrabalık Bağı

en: Relationship to father
tr: Babaya Akrabalık Bağı

en: Relationship to me
tr: Benimle Akrabalık Bağı

en: Relationship to mother
tr: Anneye Akrabalık Bağı

en: Relationship to parents
tr: Ebeveyn ilişkisi

en: Relationship: %s
tr: Akrabalık bağı: %s

en: Relationships
tr: Akrabalık Bağı

en: Relationships between %1$s and %2$s
tr: %1$s ile %2$s arasındaki akrabalık şekli

en: Religion
tr: Din

en: Religious institution
tr: Dini Kurum

en: Religious marriage
tr: Dini Nikâh

en: Reminder email frequency (days)
tr: Hatırlatıcı email aralığı (gün)

en: Remote server
tr: Uzak sunucu

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove duplicate links
tr: Aynı linkleri kaldır

en: Remove flag
tr: Bayrağı kaldır

en: Remove individual
tr: Kişiyi kaldır

en: Remove link from list
tr: Listeden Linki kaldır

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
tr: Dosya isimerinden GEDCOM medya dosya yolunu çıkar

en: Remove this location?
tr: Bu konumu kaldırmak istiyor musunuz?

en: Reno, Nevada, United States
tr: Reno, Nevada, ABD

en: Renumber
tr: Yeniden numaralandır

en: Renumber family tree
tr: soyağacını yeniden numaralandır

en: Replace with
tr: İle değiştir

en: Replacement text
tr: Yerine konacak metin

en: Reply
tr: Cevapla

en: Report
tr: Rapor

en: Reports
tr: Raporlar

en: Repositories
tr: Havuzlar

en: Repositories found
tr: Bulunan Havuzlar

en: Repository
tr: Havuz

[ctx: Repository]
en: Name
tr: Adı

en: Repository contains
tr: Havuz içerikleri

en: Repository name
tr: Havuz adı

en: Republic of the Congo
tr: Kongo (Brazzaville)

en: Request a new password
tr: Yeni şifre talep et

en: Request a new user account
tr: Şimdi kayıt olun

en: Research task
tr: Araştırma görevi

en: Research tasks
tr: Araştırma görevleri

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
tr: Araştırma görevleri aile ağacınızda ki kişilere eklenebilen ve daha detaylı araştırma gerektiğini belirten özel olaylardır. Bunları doküman yada fotoğraf temin etmek, çelişkili bilgileri çözmek vb. olguları daha güvenilir kaynaklardan kontrol etmenizi hatırlatması için kullanabilirsiniz.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
tr: Araştırma görevleri “_TODO” özel GEDCOM etiketi altında kaydedilir. Diğer soy ağacı uygulamaları bu etiketi algılamayabilir.

en: Residence
tr: İkametgah

en: Restore the default block layout
tr: Varsayılan blok yerleşimini geri yükle

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
tr: IP adresleri ve kullanıcı aracısı dizeleri kullanılarak siteye erişimi kısıtlayın.

en: Restrict to immediate family
tr: Mayremiyet uzaklığı

en: Restriction
tr: Kısıtlama

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
tr: Sınırlandırmalar kayıtlara ve/veya olgulara eklenebilir. Bunlar veriyi kimin görüp kimin düzenleyebileceğini sınırlar.

en: Resulting value
tr: Sonuçlanan değer

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Retirement
tr: Emeklilik

en: Reunion
tr: Reunyon

en: Rexburg, Idaho, United States
tr: Rexburg, Idaho, ABD

en: Right section blocks
tr: Sağ Bölüm Blokları

en: Role
tr: Rolü

en: Romania
tr: Romanya

en: Romanized
tr: Latince

en: Romanized place
tr: Romanize yer

en: Romanized title
tr: Romanize başlık

en: Roots
tr: Kökler

en: Rule
tr: Kural

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: SMTP mail server
tr: SMTP email sunucu

en: Sacramento, California, United States
tr: Sacramento, California, ABD

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Piyer ve Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Salt Lake City, Utah, United States
tr: Salt Lake City, Utah, ABD

en: San Antonio, Texas, United States
tr: San Antonio, Teksas

en: San Diego, California, United States
tr: San Diego, California, ABD

en: San Jose, Costa Rica
tr: San Jose, Kosta Rika

en: Santiago, Chile
tr: Santiago, Şili

en: Santo Domingo, Dominican Republic
tr: Santo Domingo, Dom. Cum

en: Sao Paulo, Brazil
tr: Sao Paulo, Brezilya

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Sat
tr: Cmt

en: Satellite
tr: Uydu

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: School or college
tr: Okul veya üniversite

en: Scotland
tr: Iskoçya

en: Scrapbook
tr: Kupür

en: Sealing canceled (divorce)
tr: Kapatma iptali (boşanma)

en: Search
tr: Ara

en: Search and replace
tr: Bul ve değiştir

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
tr: Basit arama yada gelişmiş desen eşleştirmeleri kullanarak metinleri arayıp değiştirir.

en: Search engine
tr: Arama motoru

en: Search filters
tr: Arama filtreleri

en: Search for
tr: İçin ara

en: Search globally
tr: küresel Arama

en: Search locally
tr: Yerel Arama

en: Search method
tr: Arama metodu

en: Search text/pattern
tr: Ara metin/motif

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
tr: Tüm olası akrabalıkları aramak, karmaşık ağaçlarda çok zaman alabilir.

en: Seattle, Washington, United States
tr: Seattle, Washington, ABD

en: Second record
tr: İkinci kayıt

en: Secure connection
tr: Güvenli bağlantı

en: Security code
tr: Güvenlik kodu

en: See %s for more information.
tr: Daha fazla bilgi için bakınız: %s .

en: Select
tr: Seç

en: Select a GEDCOM file to import
tr: Yüklemek istediğiniz GEDCOM dosyasını seçin

en: Select a block and use the arrows to move it.
tr: Bir bloğu seçin ve okları kullanarak taşıyın.

en: Select a date
tr: Bir tarih seç

en: Select events
tr: Hadiseleri Seç

en: Select flag
tr: Bayrak seç

en: Select individuals by place or date
tr: Bireyleri yer veya tarihe göre seç

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
tr: Soy ağacından kayıtları seçerek bir GEDCOM dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

en: Select the desired age interval
tr: İstenilen yaş aralığı seçin

en: Select the desired count interval
tr: İstenen sayı aralığı seçin

en: Select the facts and events to keep from both records.
tr: Her iki kayıttan saklamak istediğiniz olgu ve hadiseleri seçin.

en: Select the languages that will be shown in menus.
tr: Menüde gösterilmesini istediğiniz dilleri seçiniz.

en: Select two records to merge.
tr: Birleştirmek istediğiniz iki kaydı seçin.

en: Seller
tr: Satıcı

en: Send
tr: Gönder

en: Send a message
tr: Mesaj Gönder

en: Send a message to all users
tr: Tüm kullanıcılara mesaj gönder

en: Send a message to users who have never signed in
tr: Hiç giriş yapmayan kullanıcılara mesaj gönder

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
tr: 6 ay boyunca giriş yapmayan kullanıcılara mesaj gönder

en: Send broadcast messages
tr: Kullanıcılara mesaj gönder

en: Send out reminder emails
tr: Hatırlatıcı e-postalar gönder

en: Sender name
tr: Gönderen adı

en: Sending email
tr: e-posta gönderme

en: Sending server name
tr: Gönderen sunucu adı

en: Seoul, Korea
tr: Seul, Kore

en: Separated
tr: Ayrılmış

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Servant
tr: Odacı

en: Server information
tr: Sunucu bilgisi

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Session timeout
tr: Oturum zaman aşımı

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Set the access level for each tree.
tr: Her ağaç için erişim düzeyini ayarlayın.

en: Set the default blocks for new family trees
tr: Yeni soy ağaçları için varsayılan blok ayarları

en: Set the default blocks for new users
tr: Yeni kullanıcılar için varsayılan blok ayarı

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
tr: Nesil ve soy çizelgesinde gösterilecek nesil sayısının varsayılan değerini girin.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
tr: Nesiller çizelgesinde gösterilecek nesil sayısı için maksimum değeri girin.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
tr: Soy ağacı çizelgesinde gösterilecek nesil sayısı için maksimum değeri girin.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
tr: Tüm ölü kişiler için gizlilik erişim düzeyi kur.

en: Set the status to “approved”.
tr: Durumunu "onaylanmış" olarak ayarlayın.

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
tr: Bu ayar <b>Evet</b> olarak seçildiğinde, birey, kaynak ve aile bilgilerinin yanına kullanıcıya doğrudan ham GEDCOM verisini gösteren yeni bir pencere açılmasına olanak veren link eklenecektir.

en: Setup wizard for webtrees
tr: webtrees için kurulum sihirbazı

en: Seychelles
tr: Seyşel Adaları

en: Shared note
tr: Paylaşılan not

en: Shared note contains
tr: Paylaşılan Not içerikleri

en: Shared notes
tr: Paylaşılan notlar

en: Shared notes found
tr: Bulunan Paylaşılan Notlar

en: She
tr: Burada

en: She died
tr: o öldü

en: She married
tr: Burada evlendi

en: She resided at
tr: o ikamet

en: She was born
tr: Burada doğmuş

en: She was buried
tr: O gömüldü

en: She was christened
tr: Burada vaftiz edildi

en: She was cremated
tr: o törenle yakıldı

en: Shiny Tomato
tr: Parlak Domates

en: Short version
tr: Kısa Versiyon

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Shortest marriage
tr: En kısa evlilik

en: Should this block be hidden when it is empty
tr: Bu blok boş olduğu zaman gizlensin mi

en: Show
tr: Göster

en: Show a download link in the media viewer
tr: Medya görüntüleyicide indirme linki göster

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
tr: Kaydolma sayfasında kural şartlarını göster

en: Show all notes
tr: Tüm notları göster

en: Show all places in a list
tr: Bir Listede Tüm Yerleri Göster

en: Show all sources
tr: Tüm kaynakları göster

en: Show all spouses and ancestors
tr: Tüm eşleri ve ataları göster

en: Show all tags
tr: Tüm etiketleri göster

en: Show an age cursor
tr: Yaş işaretleyici göster

en: Show chart details by default
tr: Varsayılan olarak grafik detayını göster

en: Show children of ancestors
tr: Ataların çocuklarını göster

en: Show counts before or after name
tr: Toplamları adın öncesinde yada sonrasında göster

en: Show couples where either partner married more than once.
tr: Eşlerden birden fazla evli çiftleri göster.

en: Show couples where only the female partner is dead.
tr: Sadece hanımı ölmüş çiftleri göster.

en: Show couples where only the male partner is dead.
tr: Sadece kocası ölmüş çiftleri göster.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
tr: Son 100 yıldan önce evlenen çiftleri göster.

en: Show couples who married within the last 100 years.
tr: Son 100 yıl içinde evlenen çiftleri göster.

en: Show couples with an unknown marriage date.
tr: Evlilik tarihleri bilinmeyen çiftleri göster.

en: Show cousins
tr: Kuzenleri göster

en: Show date of last update
tr: Son güncelleme tarihini göster

en: Show dead individuals
tr: Ölü kişiyi göster

en: Show details
tr: Detayları Göster

en: Show divorced couples.
tr: Boşanmış çiftleri göster.

en: Show images
tr: Resimleri göster

en: Show inactive places
tr: Aktif olmayan yerleri göster

en: Show individuals born more than 100 years ago.
tr: Son 100 yıldan önce doğmuş kişileri göster.

en: Show individuals born within the last 100 years.
tr: Son 100 yıl içinde doğmuş kişileri göster.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
tr: Yaşayan kişiyi veya yaşayan her iki eşleri göster.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
tr: Ölmüş kişiyi veya ölmüş her iki eşleri göster.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
tr: Son 100 yıldan önce ölmüş kişileri göster.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
tr: Son 100 yıl içinde ölmüş kişileri göster.

en: Show list of family trees
tr: Aile ağaçlarının listesini göster

en: Show living individuals
tr: Yaşayan bireyleri göster

en: Show names of private individuals
tr: Özel (gizli) bireylerin adlarını göster

en: Show notes
tr: Notları göster

en: Show occupations
tr: Meslekleri göster

en: Show only births, deaths, and marriages
tr: Sadece doğumları, ölümleri, ve evlilikleri göster

en: Show only events of living individuals
tr: Sadece yaşayan insanların hadiselerini göster

en: Show only females.
tr: Sadece kadınları göster.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
tr: Sadece cinsiyeti bilinmeyen kişileri göster.

en: Show only individuals, events, or all
tr: Sadece kişileri, hadiseleri, yada tümünü göster

en: Show only males.
tr: Sadece erkekleri göster.

en: Show only the selected tags
tr: Sadece seçilen etiketleri göster

en: Show parents
tr: Ebeveynleri göster

en: Show pending changes
tr: Bekleyen değişiklikleri göster

en: Show photos
tr: Fotoğrafları göster

en: Show places in hierarchy
tr: Hiyerarşide Yerleri Göster

en: Show private relationships
tr: Özel akrabalık bağlarını göster

en: Show related individuals/families
tr: İlişkili kişileri/aileleri göster

en: Show research tasks that are assigned to other users
tr: Diğer kullanıcılara atanan araştırma görevleri göster

en: Show research tasks that are not assigned to any user
tr: Herhangi bir kullanıcıya atanmayan araştırma görevleri göster

en: Show research tasks that have a date in the future
tr: Gelecekteki bir tarihi araştırma görevleri göster

en: Show residences
tr: Konutları göster

en: Show slide show controls
tr: Slayt gösterisi kontrollerini göster

en: Show sources
tr: Kaynakları göster

en: Show spouses
tr: Eşleri göster

en: Show statistics charts
tr: İstatistikler çizelgeleri göster

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
tr: Yer adının %1$s %2$s bölümü göster.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
tr: ilk

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
tr: son

en: Show the date and time of update
tr: Güncelleştirme saati ve tarihi göster

en: Show the events of close relatives on the individual page
tr: Birey sayfasında yakınlarının hadiseleri göster

en: Show the family tree
tr: Aile ağacını göster

en: Show the list of individuals
tr: Bireyler listesini göster

en: Show the list of surnames
tr: Soyadı listesini göster

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
tr: Google Maps™ harita hizmeti kullanılarak yer ve olaylar yerini göster.

en: Show the user who made the change
tr: Değişikliği yapan kullanıcıyı göster

en: Show this block for which languages
tr: Bu blok hangi lisanlar ile gösterilsin

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
tr: Çizelgelerde ve aile gruplarında vurgulanan resimleri göster.

en: Show to managers
tr: İdarecilere göster

en: Show to members
tr: Üyelere göster

en: Show to visitors
tr: Ziyaretçilere göster

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
tr: «yapraklar» çiftleri yada bireyleri göster. Bu bireyler yaşıyor ancak veritabanına hiçbir çocuğu kaydedilmemiş.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
tr: «kökler» çiftleri yada bireyleri göster. Bu kişiye «büyük aile reisi» denebilir. Onlar veritabanında hiçbir ebeveynleri kayıtlı olmayan bireylerdir.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
tr: Gösterilen %1$s den %2$s toplam %3$s

en: Sibling
tr: Kardeş

en: Siblings
tr: Kardeşler

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Sidebars
tr: Kenar çubukları

en: Sign in
tr: Oturum aç

en: Sign out
tr: Oturumu kapat

en: Sign-in URL
tr: Giriş URL

en: Sign-in and registration
tr: Oturum açma ve kayıt

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
tr: Basit tarihler miladi takviminde olduğu varsayılmaktadır. Başka bir takvimde bir tarih belirtmek için, tarihinden önce bir anahtar kelime ekleyin. Eğer ay veya yıl biçim tarihi kesin yaparsanız bu anahtar kelime isteğe bağlıdır.

en: Singapore
tr: Singapur

en: Sister
tr: Kız kardeş

en: Site identification code
tr: Site kimlik kodu

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
tr: Site üyeleri birbirlerine mesaj gönderebilmektedir. Bu mesajların nasıl gönderilmesini istediğinizi seçebilir, yada mesaj almayı tamamen durdurabilirsiniz.

en: Site verification code
tr: Site doğrulama kodu

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
tr: Webtrees alt klasörlere yüklendiğinde, site doğrulama kodu çalışmaz.

en: Sitemaps
tr: Siteharitaları

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
tr: Site Haritaları, taranabilir sayfalar hakkında bir Web sitesinde arama motorları söylemek yöneticileri için bir yoldur. Tüm büyük arama motorları, Site Haritalarını destekler. Daha fazla bilgi için bkz: <a href="http://www.sitemaps.org/tr/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
tr: Haritanın boyutu (piksel)

en: Skip to content
tr: Sayfa içeriğine atla

en: Slave
tr: Köle

en: Slide show
tr: Slayt gösterisi

en: Slovakia
tr: Slovak Cumhuriyeti

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
tr: Küçük sistemler (500 kişi): 16-32MB, 10-20 saniyede

en: Snowflake, Arizona, United States
tr: Snowflake, Arizona, ABD

en: Social security number
tr: Sosyal Güvenlik Numara

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
tr: Bazı soy ağacı yazılımları medya dosyalarının adını, dosyanın diskteki yerlerini de içerecek şekilde GEDCOM dosyaları oluşturur. Bu dosya yolları web sunucu üzerinde mevcut olmayacaktır. Webtrees in bu dosyaları bulabilmesi için, dosya yolunun ilk bölümünün çıkarılması gerekir.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
tr: Bazı sayfaların kaç kez ziyaret edildiğini gösterebilirsiniz.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
tr: Bazı yer adları isteğe bağlı önek ve sonek ile yazılmış olabilir. Örneğin, "Orange" yerine "Orange County". Eğer aile ağacı tam yer adını içeriyor fakat coğrafi veri tabanı kısa adı içeriyor ise, göz ardı edilecek önek ve son ekleri listesini belirtmelisiniz. Çoklu seçenekler noktalı virgül ile ayrılmalıdır. Örneğin, "İlçe, İlçesi", "County;County of" yada "Township;Twp;Twp.".

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
tr: Bazı temalar "Olgular ve hadiseler" sekmesinde simgeleri görüntüleyebilir.

en: Son
tr: Oğlu

en: Son of %s
tr: %s oğlu

en: Sort order
tr: Göre sırala

en: Sounds like
tr: Buna benzer

en: Source
tr: Kaynak

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
tr: Kaynak alıntıları kaynakta bulunan (birincil, ikinci, vb.) veri kalitesini ve olayın kaydedildiği tarihi kaydetmek için alanlar içerebilir. Bu alanları kullanmayacak iseniz, kaynak alıntılarını oluştururken bu alanları devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Source contains
tr: Kaynak içerkleri

en: Source type
tr: Kaynak tipi

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Sources to the events
tr: Hadiseler için kaynaklar

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South America
tr: Güney Amerika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Gürcistan ve Güney Sandviç Adaları

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Spain
tr: İspanya

en: Spokane, Washington, United States
tr: Spokane, Washington, ABD

en: Spouse
tr: Eş

en: Spouse census date
tr: Eşin nüfus sayım tarihi

en: Spouse census place
tr: Eşin nüfus sayım yeri

en: Spouse note
tr: Eş Notu

en: Spouses
tr: Eşler

en: Spouses and children
tr: Eşler ve çocuklar

en: St. George, Utah, United States
tr: St. George, Utah, ABD

en: St. Louis, Missouri, United States
tr: St. Louis, Missouri, ABD

en: St. Paul, Minnesota, United States
tr: St. Paul, Minnesota, ABD

en: Standard
tr: Standart

en: Start IP address
tr: IP adresinden başla

en: Start at parents
tr: Ebeveynlerle başla

en: Start slide show on page load
tr: Slayt gösterisi sayfa yüklendiğinde başlasın

en: Start year
tr: Başlangıç Yılı

en: Starting range of change dates
tr: Değişen tarihlerin başlama aralığı

en: State
tr: İl

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics chart
tr: Çizelge İstatistikleri

en: Status
tr: Durumu

en: Status change date
tr: Değiştirilme Tarih İstatistik

en: Stillborn
tr: Ölü doğan

en: Stillborn: exempt
tr: Ölü doğmuş: muaf

en: Stockholm, Sweden
tr: Stockholm, İsveç

en: Stop
tr: Dur

en: Store watermarked full size images on server
tr: Filigranlı tam boyutlu resimleri ayrıca sunucuya kaydet

en: Store watermarked thumbnails on server
tr: Filigranlı resim önizlemelerini sunucuya kaydet

en: Stories
tr: Hikayeler

en: Story
tr: Hikaye

en: Story title
tr: Hikaye başlığı

en: Subdivision
tr: Alt bölüm

en: Subject
tr: Konu

en: Submission
tr: Teslim

en: Submitted but not yet cleared
tr: Gönderildi ancak temizlenmedi

en: Submitter
tr: Gönderiler

en: Suffixes
tr: Sonekler

en: Sun
tr: Paz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Support and documentation can be found at %s.
tr: Destek ve doküman %s adresinde bula bilirsiniz.

en: Suriname
tr: Surinam

en: Surname
tr: Soyadı

en: Surname distribution chart
tr: Soyadı dağılım çizelgesi

en: Surname list style
tr: Soyadı listeme biçimi

en: Surname option
tr: Soyadı Seçeneği

en: Surname prefix
tr: Soyadının öneki

en: Surname tradition
tr: Soyadı geleneği

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
tr: İzlanda

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
tr: Litvanya

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
tr: Polonya

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
tr: Portekiz

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
tr: İspanyol

[ctx: Surname tradition]
en: none
tr: hiçbiri

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
tr: baba erkil

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
tr: Kişilerin cinsiyetini ve evlilik durumunu belirlemek için soyadları çekilmiştir.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
tr: Soyadları kişinin cinsiyetini belirlemek için çekilmiştir.

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swap individuals
tr: Bireyleri takas et

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Sydney, Australia
tr: Sydney, Avustralya

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
tr: Aile ağaçlarını GEDCOM dosyaları ile senkronize et

en: Syria
tr: Suriye

en: Tab
tr: Sekme

en: Table prefix
tr: Tablo öneki

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tag
tr: Etiket

en: Taipei, Taiwan
tr: Taipei, Tayvan

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tampico, Mexico
tr: Tampico, Meksika

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Teal Top
tr: Çamurcun Başı

en: Technical help contact
tr: Teknik destek irtibat adresi

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Temple
tr: Tapınak

en: Terrain
tr: Topografik

en: Text
tr: Metin

en: Thailand
tr: Tayland

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
tr: <b>Adı</b> alanı kişinin telaffuz edilen yada kayıtlı tam adını içerir. Ekranda da bu şekilde görüntülenecektir. Bu ismin farklı bölümlerini tanımlamak için standart soy açıklamaları kullanır.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
tr: <b>Soyadı</b> alanı kişinin sıralama yada gruplandırma adını içerir. Bu, kişinin daima <b>adı</b> alanından alınan gerçek soyadından farklı olabilir. Bu alan soyadlarını önekli yada öneksiz (Gogh / van Gogh) olarak sıralamak için kullanılabilir. Aynı şekilde yazım varyasyonları (Kowalski / Kowalska) sıralamak için de kullanılabilir. Eğer kişi birden fazla soyadı altında sıralanmak istenirse, herbiri virgül ile ayrılarak girilmelidir.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
tr: GEDCOM dosyası “%s” içe aktarıldı.

en: The Hague, Netherlands
tr: Lahey, Hollanda

en: The PHP temporary folder is missing.
tr: PHP geçici dizin eksik.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
tr: "PhpGedView to webtrees" sihirbazı, yöneticilerin PhpGedView kurulumlarını yeni webtrees a değiştirmek için yardımcı otomatik proses dir. Sihirbaz tüm PhpGedView GEDCOM ve diğer veritabanı bilgilerini doğrudan webtrees veritabanına aktaracaktır. Aşağıdaki şartlar gereklidir:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
tr: Soyağacı %s web sitedeki üyelik hesabınız yönetici tarafında onaylanmıştır. Şimdi kullanıcı adınız ve şifreniz ile %s web siteye giderek giriş yapabilirsiniz. (NOT: şifre BÜYÜK ve küçük harflere duyarlıdır kaydolma sırasında verdiğiniz gibi giriniz.)

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
tr: Son adım olarak üyeliğinizi onayladığınızı söyleyen bir mesaj Yöneticiye gönderilmiştir. Yönetici üyeliğinizi kontrol edip onayladığında siteye giriş yapabileceğinizi söyleyen ikinci email mesajı aldıktan sonra Kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak siteye giriş yapabilirsiniz.

en: The changes to “%s” have been accepted.
tr: “%s” değişiklikler kabul edilmiştir.

en: The changes to “%s” have been rejected.
tr: “%s” değişiklikler reddedildi.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
tr: kupürleri sepeti Bu aile ağacından alıntılar alıp GEDCOM dosyası olarak indirmenize izin verir.

en: The database reported the following error message:
tr: Veritabanı aşağıdaki hata iletisini bildirdi:

en: The date and time of the last update
tr: Son güncelleme tarihi ve saati

en: The details of this family are private.
tr: Bu ailenin detayları hususidir.

en: The details of this individual are private.
tr: Bu bireyin ayrıntıları hususidir.

en: The family tree has been exported to %s.
tr: %s dizine aile ağacı dışarı aktarıldı.

en: The family tree “%s” already exists.
tr: “%s” soy ağacı zaten mevcut.

en: The family tree “%s” has been created.
tr: “%s” soyağacı oluşturuldu.

en: The family tree “%s” has been deleted.
tr: “%s” soy ağacı silindi.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
tr: “%s” soy ağacı siteye ilk giriş yapan ziyaretçilere gösterilecektir.

en: The family trees have been merged successfully.
tr: Soyağaçları başarıyla birleştirildi.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
tr: Sadece bir üye sahip olan aile “%s” silindi.

en: The file %s already exists. Use another filename.
tr: %s dosyası zaten var. Başka bir dosya adı kullanın.

en: The file %s could not be created.
tr: %s dosyası oluşturulamadı.

en: The file %s could not be deleted.
tr: %s dosyası silinemedi.

en: The file %s could not be updated.
tr: %s dosyası güncellenemedi.

en: The file %s has been created.
tr: %s dosyası oluşturuldu.

en: The file %s has been deleted.
tr: %s dosya silindi.

en: The file %s has been uploaded.
tr: %s dosya yüklendi.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
tr: Dosya sadece kısmen yüklendi, lütfen tekrar deneyin.

en: The file “%s” does not exist.
tr: Dosya “%s” mevcut değil.

en: The folder %s could not be deleted.
tr: %s klasörü silinemedi.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
tr: %s klasör mevcut değil, ve oluşturulamadı.

en: The folder %s has been created.
tr: %s klasör oluşturuldu.

en: The folder %s has been deleted.
tr: %s klasörü silindi.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
tr: Klasör yolu, tüm yol (örn: /home/kullanıcı_adı/webtrees_data/) veya relatif (örn: ../../webtrees_data/) olarak belirtilebilir.

en: The following facts and events were found in both records.
tr: Aşağıdaki olgu ve hadiseler her iki kayıtta da mevcuttur.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
tr: Aşağıdaki olgu ve hadiseler sadece %s kaydında mevcuttur.

en: The following list shows typical requirements.
tr: Aşağıdaki liste tipik gereksinimlerini gösterir.

en: The following places have been changed:
tr: Aşağıdaki konumlar değiştirildi:

en: The following places would be changed:
tr: Aşağıdaki konumlar değiştirilecek:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
tr: Aşağıdaki kurallar, bir ziyaretçinin bir insan (tam erişim izni), bir arama motoru robotu (kısıtlı erişim izni) veya istenmeyen bir tarayıcı (tüm erişim kısıtlamak) olup olmadığına karar vermek için kullanılır.

en: The help text has not been written for this item.
tr: Bu öğe için yardım metni yazılmamış.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
tr: Web sitesindeki teknik konularda irtibata geçilebilecek birey.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
tr: Web sitesindeki soy ağacı verisi ile ilgili konularda irtibata geçilebilecek birey.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
tr: “%1$s” dan gelen “%2$s” için linki silinmiştir.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
tr: “%1$s” ile “%2$s” arasındaki bağlantı güncellendi.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
tr: Ana medya %1$s dosyası %2$s olarak yeniden adlandırılanamaz.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
tr: Medya dosyası %1$s başarıyla %2$s olarak yeniden adlandırıldı.

en: The media file %s does not exist.
tr: Medya %s dosyası mevcut değil.

en: The media file was not found in this family tree.
tr: Bu aile ağacında medya dosyası bulunamadı.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
tr: Yüklediğiniz medya dosyası, sunucuda bilgisayarınızdaki isminden farklı olerak isimlendirilebilir. Lokal bilgisayarınızda verdiğiniz isim sizin için anlamlı olmasına rağmen diğerleri için anlamlı olmayabileceğinden dolayı bunu kullanmanız uygun olabilir. Sizin gibi başkalarının da "Dedem.jpg" adında bir dosyayı yüklemeye çalışabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.<br><br>Bu alan yüklediğiniz dosyanın yeni adını belirtiniz. Buraya yazdığınız yeni dosya adı, ayrıca yükleyeceğiniz yada otomatik olarak oluşturulan önizleme resminin de adı için kullanılacaktır. Dosya uzantısını girmeniz gerekli değildir. (jpg, gif, pdf, doc, etc.).<br><br>Bilgisayarınızda bulunan dosyanın orjinal adını korumak için bu alanı boş bırakınız.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
tr: Hafıza ve CPU gereksinimleri soy ağacınızdaki bireylerin sayısına bağlıdır.

en: The message was not sent.
tr: Mesaj gönderilemedi.

en: The message was successfully sent to %s.
tr: %s kullanıcıya mesaj başarıyla gönderildi.

en: The module “%s” has been disabled.
tr: “%s” modülü engellendi.

en: The module “%s” has been enabled.
tr: “%s” modülü aktif edildi.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
tr: Daha kolay eklenebilmesi için en yaygın aile gerçekleri ve olayları ayrı olarak listelenmektedir.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
tr: Daha kolay eklenebilmesi için en yaygın birey gerçekleri ve olayları ayrı olarak listelenmektedir.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
tr: Daha kolay eklenebilmesi için en yaygın depo ile ilgili gerçekler ayrı olarak listelenmektedir.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
tr: Daha kolay eklenebilmesi için en yaygın kaynak gerçekleri ayrı olarak listelenmektedir.

en: The new files are currently located in the folder %s.
tr: Yeni dosyalar %s klasöründe.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
tr: Yeni kullanıcı hesabı oluşturulmadan önce e-posta adresinin doğrulanması istenecektir.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
tr: Belirtilen adın tekrarlama sayısı haritada gösterilir. Bu alanı boş bırakırsanız, en yaygın soyadı kullanılır.

en: The password needs to be at least six characters long.
tr: Şifre en az altı karakter uzunluğunda olması gerekir.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
tr: SMTP sunucudan kimlik doğrulaması için gerekli şifre.

en: The passwords do not match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: The preferences for all family trees have been updated.
tr: Tüm aile ağaçları için ayarlar güncellendi.

en: The preferences for new family trees have been updated.
tr: Yeni aile ağaçları için ayarlar güncellendi.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
tr: “%s” çizelgesi için tercihler güncellendi.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
tr: “%s” isimli soy ağacı ayarları güncellendi.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
tr: “%s” modülü için ayarlar silindi.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
tr: “%s” modülü için ayarlar güncellendi.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
tr: Önek isteğe bağlıdır. ancak önerilir. Benzersiz tablolar vererek birkaç farklı uygulamalar aynı veritabanında paylaşmayı sağlayabilirsiniz. Önerilen "wt_" ancak istediğiniz herhangi bir sey olabilir.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
tr: %1$s kaydı %2$s olarak değiştirildi.

en: The record has been copied to the clipboard.
tr: Panoya kopyalanan kayıt.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
tr: “%1$s” ve “%2$s” kayıtları birleştirildi.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
tr: Düzenli ifadede bir hata görünüyor. Kullanılamaz.

en: The server configuration is OK.
tr: Sunucu yapılandırması Tamam.

en: The server’s time limit has been reached.
tr: Sunucunun zaman aşım sınırına ulaşıldı.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
tr: Aile ağacı, en erken ve en son olaylar, yaygın isimleri, vb boyutu içeren bir istatistik verir.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
tr: Soyadı kesme işaretleri arasına alındı: <%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
tr: Tema menüsü sadece web sitesi seçeneklerinde kullanıcıların kendi temalarını seçmelerine izin verildiğinde gösterilecektir.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
tr: Önizleme %1$s dosyası %2$s olarak yeniden adlandırılanamadı.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
tr: Önizleme %1$s dosyası %2$s olarak başarıyla adlandırıldı.

en: The thumbnail file %s does not exist.
tr: Önizleme dosyası %s mevcut değil.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
tr: Saniye olarak webtrees in tekrar oturum açmak gerekmeden oturumu açık tutması için gerekli süre. Varsayılan değer 7200 saniye (2 saat).

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
tr: Zaman dilimi bugünün tarihini bilmek gibi tarih hesaplamaları için gereklidir.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
tr[0]: Her iki soy ağacında aynı “XREF” değerini taşıyan %1$s kayıt var.
tr[1]: Her iki soy ağacında aynı “XREF” değerini taşıyan %1$s kayıt var.

en: The upgrade is complete.
tr: Güncelleme tamamlandı.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
tr: Yüklenen dosya izin verilen boyuttan büyük.

en: The user %s has been deleted.
tr: %s adlı kullanıcı silindi.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
tr: Kullanıcıya üyelik işlemini tamamlaması için gerekli bilgiler gönderilmiştir.

en: The username or password is incorrect.
tr: Kullanıcı adı veya şifre yanlıştır.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
tr: SMTP sunucudan kimlik doğrulaması için gerekli kullanıcı adı.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
tr: HTML sayfası başlığındaki "meta description" etiketi içerisine yerleştirilecek metin. Aile ağacının adını kullanmak için bu alanı boş bırakın.

en: The version of %s is too new.
tr: %s sürümü çok yeni.

en: The version of %s is too old.
tr: %s sürümü çok eski.

en: The website access rule has been created.
tr: Site erişim kuralı oluşturuldu.

en: The website access rule has been deleted.
tr: Site erişim kuralı silindi.

en: The website access rule has been updated.
tr: Site erişim kuralları güncellendi.

en: The website preferences have been updated.
tr: Web site ayarları güncellendi.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
tr: www.geonames.org web sitesi yer adlarının bulunduğu büyük bir veritabanı sağlar. Yeni yerler girerken buradan arama yapılabilir. Bu özelliği kullanmak için, www.geonames.org sitesinden ücretsiz bir hesap açarak kullanıcı adını belirtmeniz gerekir.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
tr: webtrees geliştiricileri bu hata hakkında öğrenmek için çok ilgili olacaktır. Eğer siz onlarla irtibat kurarsan onlar problemin giderilmesi için size yardım edeceklerdir.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
tr: "%" Karakteri bir jokerdir ve sıfır veya daha fazla karakter ile işlenecektir.

en: Theme
tr: Tema

en: Theme change
tr: Tema değiştir

en: Theme menu
tr: Tema menüsü

en: Themes
tr: Temalar

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
tr: Temalar üç düzeyde seçilebilir: Kullanıcı, aile ağacı ve web sitesi. Kullanıcı ayarları soyağacı ayarlarından, soyağacı ayarları da web sitesi ayarından önceliklidir. Bir düzeyde "varsayılan tema" seçilmesi sonraki düzeyde de kullanılır.

en: There are no facts for this individual.
tr: Bu birey için hiçbir olgu mevcut değil.

en: There are no media objects for this individual.
tr: Bu birey için hiçbir Medya öğeleri mevcut değil.

en: There are no notes for this individual.
tr: Bu birey için hiçbir Not mevcut değil.

en: There are no pending changes.
tr: Onaylanmayı bekleyen değişiklik bulunmuyor.

en: There are no research tasks in this family tree.
tr: Bu aile ağacında hiçbir araştırma görevleri mevcut değil.

en: There are no source citations for this individual.
tr: Bu birey için hiçbir Kaynak atıfları mevcut değil.

en: There are pending changes for you to moderate.
tr: Onaylanmayı bekleyen değişiklikler mevcut.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
tr[0]: Son %s günde hiç bir değişiklik yapılmadı.
tr[1]: Son %s günde hiç bir değişiklik yapılmadı.

en: There is no account with the username or email “%s”.
tr: Kullanıcı adı yada mail adresi “%s” olan bir kullanıcı hesabı bulunamadı.

en: There was an error uploading your file.
tr: Dosyanız yüklenirken bir hata oluştu.

en: These groups of individuals are not related to %s.
tr: Bu kişi grupları %s ile ilgili değildir.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
tr: Bu sayfa bu webtrees sitesi için tüm yapılandırma ayarlarını ve yönetim araçlarına erişim sağlar.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
tr: Bu GEDCOM %1$s kullanılarak kodlandı. Bunun %2$s olduğunu varsay.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
tr: Bu hesap henüz onaylanmadı. Lütfen yöneticinin onaylamasını bekleyiniz.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
tr: Bu hesabınızı doğrulamadınız.<br><br>Hesabı doğrulamak için lütfen kayıt olurken verdiğiniz e-postaya gönderdiğimiz doğrulama mesajını kontrol ediniz.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
tr: Bu blok moderator tarafından onaylanmayı bekleyen değişikliklerin listesini gösterir. Ayrıca bekleyen değişiklik olduğu sürece moderatorlere günlük mail gönderir.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
tr: Bu veritabanı ve tablo-öneki başka bir uygulama tarafından kullanılıyor gibi görünüyor. Varolan bir PhpGedView sisteminiz varsa yeni bir webtrees sistemi oluşturmanız gerekir. Daha sonra PhpGedView verileri ve ayarları içeri aktarabilirsiniz.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
tr: Bu veritabanı MySQL sürümü %s kullanıyor. Burada webtrees kuramazsınız.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
tr: Bu e-posta adresi şifre unuttuğunuzda, site bildirimlerinde ve sitede kayıtlı olan diğer aile üyelerine mesaj göndermek veya almak için kullanılacaktır.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
tr: Bu girişe eğer dosya adı alanına bir URL girerseniz yoksayılacaktır.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu aile yok veya görmek için izniniz yok.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu aile silindi. Silineni bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu aile silindi. Silineni gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu aile düzenlendi. Değişiklikleri bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu aile düzenlendi. Değişiklikleri gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This family remained childless
tr: Bu aile çocuksuz kaldı

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
tr[0]: Bu soy ağacında bulunan %s kayıt başka bir soy ağacında bulunan “XREF” değerini taşıyor.
tr[1]: Bu soy ağacında bulunan %s kayıt başka bir soy ağacında bulunan “XREF” değerini taşıyor.

en: This family tree has no images to display.
tr: Bu aile ağacının gösterilecek resimleri yok.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
tr: Bu aile ağacı son olarak #gedcomUpdated# tarihinde güncellendi. Bu aile ağacında toplam #totalSurnames# soyadı mevcut. Kaydedilmiş en eski olay tipi #firstEventType# olup #firstEventName# olarak #firstEventYear# tarihinde gerçekleşmiştir. En son olay tipi #lastEventType# olup #lastEventName# olarak #lastEventYear# tarihinde gerçekleşmiştir.<br><br>Yorum ve şikayetleriniz için #contactWebmaster# ile irtibata geçebilirsiniz.

en: This family tree was last updated on %s.
tr: Bu aile ağacı son %s tarihinde güncellendi.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
tr: Bu dosya bu sunucu üzerindeki başka bir soyağacı veritabanına bağlıdır. Bu bağlantı kaldırılana kadar silinemez, taşınamaz, veya yeniden adlandırılanmaz.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
tr: Bu klasör medya dosyalarını, GEDCOM dosyaları, geçici dosyalar v.b. saklamak için webtrees tarafından kullanılır. Bu dosyalar özel verileri içerebilir ve internet üzerinden erişime izin verilmemelidir.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
tr: Bu soy ağacında kullanılan medya dosyaları bu klasörde saklanacak.

en: This form has expired. Try again.
tr: Bu formun süresi dolmuştur. Tekrar deneyin.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu birey yok veya görmek için izniniz yok.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu birey silindi. Silineni bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu birey silindi. Silineni gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu birey düzenlendi. Değişiklikleri bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu birey düzenlendi. Değişiklikleri gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
tr: Grafik ve raporlarda bu kişi varsayılan kişi olarak seçilecek.

en: This information is private and cannot be shown.
tr: Bu bilgiler hususi veya giriş yapmadınız.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
tr: Bu giriş kutusu takvimin yılını değiştirmenizi sağlar. Takvimin yılını değiştirmek için, kutuya bir yıl yazın ve <b>Enter</b> e basın.<br><br><b>Gelişmiş özellikler</b><b>Yıl görünümü</b><dl><dt><b>Bir yıldan fazla</b></dt><dd>Yıl aralığını kullanarak tarih arayabilirsiniz.<br><br>Yıl aralıkları aramaya <u>dahildir </u>. Bunun durumda, tarih aralığı belirtilen ilk yılın 1 Ocak tarihinden, girilen ikinci yılın 31 Aralık tarihine kadar olan aralığı kapsar. Tarih aralığına birkaç örnek şu şekildedir:<br><br><b>1992-5</b> 1992 den 1995 e kadar olan tüm olaylar.<br><b>1972-89</b> 1972 den 1989 a kadar olan tüm olaylar.<br><b>1610-759</b> 1610 dan 1759 a kadar tüm olaylar.<br><b>1880-1905</b> 1880 den 1905 e kadar tüm olaylar.<br><b>880-1105</b> 880 den 1105 e kadar tüm olaylar.<br><br> Belirtilen onyıl yada yüzyıl daki tüm olayları görmek için son rakam yerine <b>?</b> kullanabilirsiniz. Örneğin, <b>197?</b> 1970-1979 arası tüm olaylar yada <b>16??</b> 1600-1699 arası tüm olaylaı bulmak için kullanılabilir.<br><br>Bir yıl aralığı seçtiğinizde takvim yıl görünümüne geçecektir.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
tr: Ekleme/düzenleme formunda gösterilecek GEDCOM etiketleri listesi virgülle ayrılmış burada belirtilmelidir. İbranice, Yunanca, Kiril, Arapça gibi Latin olmayan alfabeleri kullanıyorsanız, farklı alfabelerdeki isimleri saklamak için _HEB, ROMN, FONE vb. etiketler eklemek isteyebilirsiniz.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
tr: Yeni aile ekleme formunda gösterilecek GEDCOM etiketleri listesi virgülle ayrılmış burada belirtilmelidir. Örneğin <b>MARR</b> bu listede mevcut ise, evlilik tarihi ve evlilik yeri alanları formda gösterilecektir.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
tr: Yeni bir birey ekleme formunda gösterilecek GEDCOM etiketleri listesi virgülle ayrılmış burada belirtilmelidir. Örneğin <b>BIRT</b> bu listede mevcut ise, doğum tarihi ve doğum yeri alanları formda gösterilecektir.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
tr: Yerleşim yeri ekleme/düzenleme formunda gösterilecek GEDCOM etiketleri listesi virgülle ayrılmış burada belirtilmelidir. İbranice, Yunanca, Kiril, Arapça gibi Latin olmayan alfabeleri kullanıyorsanız, farklı alfabelerdeki isimleri saklamak için _HEB, ROMN, FONE vb. etiketler eklemek isteyebilirsiniz.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
tr: Bu sizin aile ağacındaki kendi kaydınız ile olan bağlantınızdır. Eğer bunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız yönetici ile irtibata geçiniz.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
tr: Bu <abbr title="Son Zaman Azizleri İsa Mesih Kilisesi">LDS</abbr> yönetmeliklerinin birey için özetidir. "B" Bir LDS vaftiz gösterir. "E" Bir LDS bağışlanmayı gösterir. "S" Bir LDS eş mühülenmesini gösterir. "P", bir LDS çocuk için ebeveyn-mühürlenmesini gösterir.

en: This is case sensitive.
tr: Bu büyük/küçük harf duyarlıdır.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
tr: Bu büyük küçük harfe duyarlıdır. Eğer bu adı taşıyan bir veritabanı mevcut değil ise webtrees sizin için oluşturmaya çalışacaktır. Başarılı olması için sunucunun ayarlarına bağlıdır, ancak başarısız olursa size haber verilecektir.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
tr: Grafiklerdeki "Detay göster" seçeneği için başlangıç ayarı.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
tr: Webtrees 'in en son sürümünü kullanıyorsunuz. Her hangi bir güncelleme yok.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
tr: Kullanıcıların "Aile" kayıtlarına ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Size özel belirleyebileceğiniz olgu/hadise isimleri de dahil olmak üzere, ihtiyacınıza göre olgu/hadise isimlerini listeye ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Benzersiz Aile Olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
tr: Kullanıcıların birey kayıtlarına ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Size özel belirleyebileceğiniz olgu/hadise isimleri de dahil olmak üzere, ihtiyacınıza göre olgu/hadise isimlerini listeye ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Benzersiz Aile Olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
tr: Kullanıcıların "Depo" kayıtlarına ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Size özel belirleyebileceğiniz olgu/hadise isimleri de dahil olmak üzere, ihtiyacınıza göre olgu/hadise isimlerini listeye ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Benzersiz Aile Olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
tr: Kullanıcıların "Kaynak" kayıtlarına ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Size özel belirleyebileceğiniz olgu/hadise isimleri de dahil olmak üzere, ihtiyacınıza göre olgu/hadise isimlerini listeye ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Benzersiz Aile Olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
tr: Kullanıcıların "Aile" kayıtlarına sadece bir tane ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Örneğin <b>MARR</b> bu listede mevcut ise, kullanıcılar alile evlilik kaydına sadece bir adet MARR kaydı ekleyebilecekler. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Tüm aile olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
tr: Kullanıcıların "Birey" kayıtlarına sadece bir tane ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Örneğin <b>BIRT</b> bu listede mevcut ise, kullanıcılar alile evlilik kaydına sadece bir adet BIRT kaydı ekleyebilecekler. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Tüm aile olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
tr: Kullanıcıların "Depo" kayıtlarına sadece bir tane ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Örneğin <b>NAME</b> bu listede mevcut ise, kullanıcılar alile evlilik kaydına sadece bir adet NAME kaydı ekleyebilecekler. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Tüm aile olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
tr: Kullanıcıların "Kaynak" kayıtlarına sadece bir tane ekleyebileceği GEDCOM olgu/hadise listesi burada belirtilmelidir. Örneğin <b>TITL</b> bu listede mevcut ise, kullanıcılar alile evlilik kaydına sadece bir adet TITL kaydı ekleyebilecekler. Bu listede belirtilen olgu/hadise isimlerinin "Tüm aile olguları" listesinde bulunmamalıdır.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
tr: Bu SMTP sunucusu adıdır. 'localhost' email servisi web sunucusu olarak aynı bilgisayar üzerinde çalıştığı anlamına gelir.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
tr: Otomatik resim önizleme dosyaları oluşturulurken kullanılacak resim genişliği (pixel). Varsayılan değer 100 dür.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
tr: Bu sizin ekranda göstermek isteyebileceğiniz gerçek adınızdır.

en: This may be a mistake in your data.
tr: Bu verinizde bir yanlışlık olabilir.

en: This may cause a problem for other applications.
tr: Bu diğer uygulamalar için bir soruna neden olabilir.

en: This may cause a problem for webtrees.
tr: Bu webtrees için bir soruna neden olabilir.

en: This media file does not exist.
tr: Bu medya dosyası mevcut değil.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
tr: Bu medya dosyası mevcut, ancak erişilemez.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
tr: Bu medya dosyası bozuk ve filigranlaşmaz.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu medya öğesi yok veya görüntülemek için izniniz yok.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu medya öğesi silindi. Silineni bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu medya öğesi silindi. Silineni gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu medya öğesi düzenlendi. Değişiklikleri bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu medya öğesi düzenlendi. DDeğişiklikleri gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This media object is not linked to any other record.
tr: Bu medya öğesi herhangi bir diğer kayıtla ilişkili değil.

en: This message was sent while viewing the following URL:
tr: Bu mesaj aşağıdaki URL görüntülerken gönderildi:

en: This message will be sent to %s
tr: Bu mesaj %s kullanıcıya gönderilecek

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
tr: Bu en az altı karakter olması gerekir. Büyük harf-küçük harf duyarlıdır.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
tr: Bu isim sunucudan gönderilen otomatik maillerde "From" alanında kullanılmaktadır.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu not yok ya da görmek için izniniz yok.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu not silindi. Silineni bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu not silindi. Silineni gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu not düzenlendi. Değişiklikleri bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu not düzenlendi. Değişiklikleri gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
tr: Bu seçenek, birey sayfadasında <i>Not</i> içeriğinin otomatik olarak görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirler.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
tr: Bu seçenek, birey sayfadasında <i>Kaynak</i> içeriğinin otomatik olarak görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirler.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
tr: Bu seçenek grafik ve tablolarda, çocuğun doğum tarihinden sonra anne yada babanın yaşının gösterilip gösterilmeyeceğini kontrol eder.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
tr: Bu seçenek bilinmeyen tarihlerle ilgili olarak, liste ve tablolarda doğum ve ölüm tarihi alanlarını boş bırakmak yerine tahmini tarihlerin gösterilip gösterilmeyeceğini kontrol eder.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
tr: Bu seçenek bireyin cinsiyet simgesini grafik ve tablolarda gösterilip gösterilmeyeceğini kontrol eder.<br><br>Cinsiyet bilgisi kutuların rengi ile de belirtildiğinden, bu seçenek cinsiyet bilgisini gizlemeyecektir. Seçenek sadece kutudan bazı yinelenen bilgileri kaldırır.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
tr: Bu seçenek soyağacı grafiğinin dikey yada yatay modda oluşturulması gerektiğini belirler.

en: This option will make it easier for users to download images.
tr: Bu seçenek kullanıcıların resimleri daha kolay indirebilmelerini sağlayacaktır.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
tr: Bu seçenek aile ilişkilerini (mahrem) gizli tutar. Bu durumda soy ağacı grafiklerinde gizli kişilere ait boş (gizlenmiş) kutucuklar göreceksiniz.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
tr: Bu seçenek, özel kişilerin isimlerini (ancak başka ayrıntıları hariç) gösterecektir. Kişiler hala hayatta olduğu sürece ayrıca kişini kayıtlarında bir gizlilik kısıtlaması olup olmadığı durumuna göre (mahrem) gizlidir. Belirli bir bireyin adını gizlemek için, bu isim kaydına bir gizlilik kısıtlaması ekleyin.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
tr: Bu sayfa her zamanki formları atlayarak ve doğrudan temel verileri düzenlemanize izin verir. Bu gelişmiş bir seçenektir ve GEDCOM biçimini anlamadığınız sürece bunu kullanmamanız gerekir. Burada bir hata yaparsanız, bunu düzeltmek çok zor olabilir.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
tr[0]: Bu sayfa %s kez görüntülendi.
tr[1]: Bu sayfa %s kez görüntülendi.

en: This place has no coordinates
tr: Bu yer için hiçbir koordinatlar yok

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
tr: Bu süreç, site sahibinin yeni bilgilerin sitenin standartları ve kurallarına (verinin uygun kaynak ve diğer gerekli bigileri icermesi v.b.) uygun girildiğinden emin olmasını sağlar.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu kayıt yok veya bunu görüntülemek için izniniz yok.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu kayıt silindi. Silme işlemi, moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekecektir.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu kayıt silindi. Silme işlemini gözden geçirmek ve daha sonra %1$s veya %2$s gerekir.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu rekor düzenlendi. Değişikliklerin bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekmektedir.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu kayıt düzenlendi. Değişiklikleri gözden geçirmek ve daha sonra %1$s veya %2$s gerekir.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu havuz mevcut değil veya görmek için izniniz yok.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu havuz silindi. Silineni bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu havuz silindi. Silineni gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu havuz düzenlendi. Değişiklikleri bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu havuz düzenlendi. Değişiklikleri gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
tr: Bu rol, editör rolünün tüm yetkilerine ilave olarak, diğer kullanıcıların yaptığı değişiklikleri onaylama veya reddetme yetkisine sahiptir.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
tr: Bu rol, tüm aile ağaçlarındaki idareci rolünün yetkilerine ilave olarak, site ayarları, kullanıcı ve modül ayarlarını değiştirme yetkisine sahiptir.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
tr: Bu rol, üye rolünün tüm yetkilerine ilave olarak verilerde ekleme, çıkarma ve değiştirme yetkisine sahiptir. Eğer kullanıcı için "Değişiklikleri otomatik olarak onayla" seçeneği işaretli değil ise yapılan bütün değişikliklerin moderatör tarafından onaylanması gerekmektedir.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
tr: Bu rol, moderatör rolünün bütün yetkilerine ilave olarak, soyağacı konfigürasyonunun izin verdiği yetkiler ve ilgili soy ağacı ayarlarında değişiklik yapma yetkisine sahiptir.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
tr: Bu rol, ziyaretçi yetkilerine ilave olarak, ilgili soy ağacı ayarlarının izin verdiği yetkilere sahiptir.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
tr: Bu sunucu HTTPS üzerinden güvenli indirmeyi desteklemiyor.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
tr: Bu sunucunun bellek sınırı %sMB ve CPU zaman sınırı %s saniyedir.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
tr: Bu, soy ağacı şeması gibi grafik kutularında görünmesini istediğiniz, doğum ve ölüm 'e ek olarak bir virgül veya boşluk ayrılmış olgu/hadise listesi olmalıdır. Bu listede GEDCOM 5.5.1 standardında tanımlanan olgu etiketleri kullanılmalıdır. Örneğin bireyin iş/meslek bilgisini göstermek için bu alana "occu" eklemelisiniz.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
tr: Bu kaynak yok veya görüntülemek için izniniz yok.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu kaynak silindi. Silineni bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
tr: Bu kaynak siindi. Silineni gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
tr: Bu kaynak düzenlendi. Değişiklikleri bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
tr: Bu kaynak düzenlendi. Değişiklikleri gözden geçirdikten sonra %1$s veya %2$s.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
tr: Bu metin her bir sayfanın başlığına eklenecektir. Bu browser in başlık çubuğu, bookmark vb. yerlerde kullanılacaktır.

en: This type of link is not allowed here.
tr: Bu tür bağlantıya burada izin verilmiyor.

en: This user account does not have access to any tree.
tr: Bu kullanıcı hesabının herhangi bir ağaca erişimi yok.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
tr: Bu genellikle klasör izinlerini 777 olarak değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
tr: Bu site güncelleniyor. Bir süre sonra tekrar deneyin.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
tr: Bu sitede bakım yapılıyor. Birkaç dakika sonra <a href="index.php">tekrar</a> deneyin.

en: This website is temporarily unavailable
tr: Bu web sitesi geçici olarak kullanılamıyor

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
tr: Bu web sitesi, ziyaretçi davranışı hakkında bilgi edinmek için çerezleri kullanır.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
tr: Bu “%s” soyağacının tüm verileri silerek bir başka GEDCOM verileri yüklenecektir.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
tr: Bu, yerleşim yeri isminin en üst seviye parçasını güncelleyecek. Örneğin, “Mexico”, “Quintana Roo, Mexico” ile eşleşecek fakat “Santa Fe, New Mexico” ile eşleşmeyecektir.

en: Thu
tr: Prş

en: Thumbnail files must contain images.
tr: Önizleme dosyası resim olmalıdır.

en: Thumbnail images
tr: Önizleme resimleri

en: Thumbnail to upload
tr: Önizleme resim dosyası yükle

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Tijuana, Mexico
tr: Tijuana, Meksika

en: Time
tr: Saat

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Timeline
tr: Zaman Çizelgesi

en: Timestamp
tr: Tarih

en: Title
tr: Başlık

en: Title in Hebrew
tr: İbranice Başlık

en: To
tr: Bitiş tarihi

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
tr: Bu blok ile çalışmanıza yardımcı olmak için, birkaç şablon oluşturduk. Bu şablonlardan birini seçtiğinizde, metin alanına kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz şablon bir metin kopyalanacak.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
tr: Güncellemeyi tamamlamak için dosyaları eli ile kurmanız gerekmektedir.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
tr: Yeni bir araştırma görevi oluşturmak için, öncelikle aile soyağacı ayarlarından olgu ve hadiseler listesine “araştırma görevi” eklemelisiniz.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
tr: Diğer soy ağacı uygulamaları ile uyumluluğu sağlamak için; notlar, metin ve transkript 'ler basit ve biçimlendirilmemiş olarak kayıt altına alınmalıdır. Ancak, biçimlendirme sunum, anlama, vb katkı sağlaması bakımından çoğu zaman arzu edilir.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
tr: Eğer dosyaların kopyalama sırasında siteye ziyaretçilerin erişimini önlemek istiyorsanız, geçici olarak sunucu üzerinde bir dosya ( %s ) oluşturabilirsiniz. Bu dosya bir mesaj içeriyorsa, bu mesaj ziyaretçilere gösterilecektir.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
tr: Buradaki özel verilerinizi korumak için, webtrees bu klasöre her türlü erişimi sınırlayan Apache yapılandırma dosyasını (.htaccess) kullanır. Eğer web sunucunuz .htaccess dosyalarını destekleiyor ise ve bu klasöre erişimi kısıtlayamıyorsanız, web dosyalarınınzın bulundugu kalasörün dışında, web erişimi olmayan başka bir klasör seçebilirsiniz.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
tr: İndirilecek dosyanın boyutunu küçültmek için veriyi .ZIP dosyası olarak sıkıştırabilirsiniz. Dosyayı kullanmadan önce .ZIP dosyasından çıkarmanız gerekir.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
tr: Bu metni başka diller için de ayarlamak istiyorsanız, sitenin dilini istediğiniz dile ayarlayıp bu sayfayı tekrar ziyaret ediniz.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
tr: Arama motorları Site Haritaları kullanılabilir olduğunu bildirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
tr: Site haritaları kullanılabilir olduğunu arama motorların görmeleri için robots.txt dosyanıza aşağıdaki satırı eklemeniz gerekir.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
tr: Google email hesabı kullanmak için aşağıdaki ayarları kullanın: sunucu = smtp.gmail.com, port = 587, güvenlik = tls, kullanıcı adı = xxxxx@gmail.com, şifreniz = [Gmail şifreniz]

en: Tokyo, Japan
tr: Tokyo, Japonya

en: Tombstone
tr: Mezartaşı

en: Top %s given name | Top %s given names
tr[0]: En çok yinelenen %s isim
tr[1]: En çok yinelenen %s isim

en: Top %s surname | Top %s surnames
tr[0]: En yaygın %s soyadı
tr[1]: En yaygın %s soyadı

en: Top given name
tr: Ençok Verilen Ad

en: Top given names
tr: Ençok verilen adlar

en: Top level
tr: Üst Seviye

en: Top surname
tr: En yaygın soyadı

en: Top surnames
tr: En yaygın soyadları

en: Toronto, Ontario, Canada
tr: Toronto, Ontario, Kanada

en: Total
tr: Toplam

en: Total accepted changes:
tr: Toplam kabul edilen değişiklikler:

en: Total births
tr: Toplam doğumlar

en: Total dead
tr: Toplam ölü

en: Total deaths
tr: Toplam vefatlar

en: Total divorces
tr: Toplam boşanmalar

en: Total events
tr: Toplam hadise

en: Total families
tr: Toplam aileler

en: Total families: %s
tr: Toplam aileler: %s

en: Total females
tr: Toplam kadınlar

en: Total given names
tr: Toplam verilen adlar

en: Total individuals
tr: Toplam bireyler

en: Total individuals: %s
tr: Toplam bireyler: %s

en: Total living
tr: Toplam yaşayan

en: Total males
tr: Toplam erkekler

en: Total marriages
tr: Toplam evlilikler

en: Total number of users
tr: Toplam kullanıcı sayısı

en: Total pending changes:
tr: Toplam bekleyen değişiklikler:

en: Total places: %s
tr: Toplam yerler: %s

en: Total sources: %s
tr: Toplam kaynaklar: %s

en: Total surnames
tr: Toplam soyadı

en: Total users
tr: Toplam kullanıcı

en: Tracking and analytics
tr: İzleme ve analitik

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
tr: İzleme ve analitik kontrol paneline eklenmemiştir.

en: Trailer
tr: Fragman

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tue
tr: Sal

en: Tuesday
tr: Sali

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
tr: Tuxtla Gutierrez, Meksika

en: Twin Falls, Idaho, United States
tr: Twin Falls, Idaho, ABD

en: Type
tr: Tipi

en: Type of event
tr: Olay tipi

en: Type of fact
tr: Olgu tipi

en: Type of place markers in the place hierarchy
tr: Hiyerarşi Yerlerde yer işaretlemeleri tipi

en: Type the password again.
tr: Parolayı tekrar yazın.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
tr: Doğru yazdığınızdan emin olmak için şifrenizi tekrar yazın.

en: Types of error
tr: Hata türleri

en: US Minor Outlying Islands
tr: ABD Minor Outlying Adaları

en: US Virgin Islands
tr: ABD Vırgın Adası

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
tr: Bu ayarları kullanarak bağlantı kurulamıyor. Sunucu aşağıdaki hatayı verdi.

en: Unable to find record with ID
tr: ID ile kayıt bulunamıyor

en: Uncleared: insufficient data
tr: Temizlenmemiş: bilgiler yetersiz

en: Unique family facts
tr: Benzersiz aile olguları

en: Unique identifier
tr: Benzersiz tanımlayıcı

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
tr: Benzersiz tanımlayıcılar aynı kaydın farklı aile ağaçları ve farklı sistemlerde bulunmasını sağlar. Bunlar, kayıtlar oluşturulduğunda veya güncellendiğinde eklenirler. Benzersiz tanımlayıcıların görüntülenmesini istemiyorsanız, gizlilik kurallarını kullanarak bunları gizleyebilirsiniz.

en: Unique individual facts
tr: Benzersiz birey olguları

en: Unique repository facts
tr: Benzersiz havuz olguları

en: Unique source facts
tr: Benzersiz kaynak olguları

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Birleşik Devletler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unlink the media object
tr: Bağlantısız Medya

en: Unrecognized GEDCOM code
tr: Tanınmayan GEDCOM kodu

en: Unused files
tr: Kullanılmayan dosyalar

en: Unzip %s to a temporary folder…
tr: %s dosyasını geçici bir klasöre çıkar…

en: Upcoming events
tr: Gelecek hadiseler

en: Update
tr: Güncelle

en: Update all
tr: Tümü güncelle

en: Update all the place names in a family tree
tr: Aile ağacındaki tüm yer isimlerini güncelle

en: Update place names
tr: Yer isimlerini güncelle

en: Upgrade anyway
tr: Her halükarda güncelle

en: Upgrade to webtrees %s.
tr: webtrees %s sürüme yükseltin.

en: Upgrade wizard
tr: Güncelleme sihirbazı

en: Upload geographic data
tr: Coğrafi verileri yükle

en: Upload media files
tr: Medya dosyaları yükle

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
tr: Lokal bilgisayarınızdan bir yada daha fazla medya dosyası yükleyin. Medya dosyası; resim, video, ses, yada baska formatlarda olabilir.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
tr: Hiyerarşi yer için Google Hatıraları™ kullan

en: Use PHP mail to send messages
tr: Mesajları göndermek için PHP mail kullan

en: Use SMTP to send messages
tr: Mesajları göndermek için SMTP kullan

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
tr: Tek bir karakteri eşleştirmek için &laquo;?&raquo; kullan, sıfır veya daha fazla karakterleri eşleştirmek için &laquo;*&raquo; kullan.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
tr[0]: En az %s karakter kullanın.
tr[1]: En az %s karakter kullanın.

en: Use colors
tr: Renkleri kullan

en: Use compact layout
tr: Kompakt düzeni kullan

en: Use full source citations
tr: Tam kaynak alıntıları kullan

en: Use password
tr: Şifre kullan

en: Use sendmail to send messages
tr: Mesaj göndermek için sendmail kullan

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
tr: Birey için vurgulanmış bir resim bulunmadığında siluet resim kullan. Her bir cinsiyet için farklı resim kullanılır.

en: Use silhouettes
tr: Fotoğrafı olmayanlara siluetleri kullan

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
tr: Yer girişlerinde otomatikman tamamlama için GeoNames veritabanı kullan

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
tr: Buradaki soyağacıyla ilgili olup olmadığını site yöneticinin anlayabileceği veya tanıyabileceği şeklinde kendinizi tanıtan detaylı bilgi yazılması gerekiyor, Bu soyağacı sitesi yöneticisi aynı soydan olduğu için sizi kolayca tanıyabilecektir dedeniz ve anne baba isimleri yazarak kendinizi detaylı anlatmış olabilirsiniz.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
tr: Grafiklerde ve bireyin sayfasında bu görüntüyü kullanın.

en: Use this value
tr: Bu değeri kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User administration
tr: Kullanıcı yönetimi

en: User didn’t verify within 7 days.
tr: Kullanıcı 7 gün içinde onaylamadı.

en: User not verified by administrator.
tr: Yönetici kullanıcıyı onaylamadı.

en: User preferences
tr: Kullanıcı tercihleri

en: User verification
tr: Üyelik onaylama

en: User-agent string
tr: Kullanıcı aracısı dizesi

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username or email address
tr: Kullanıcı adı veya email adresi

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
tr: Kullanıcı adlarında büyük harflere duyarlı değildir ve aksanlı harfleri yok sayar böylece “chloe”, “chloë”, ve “Chloe” aynı olacak şekilde kabul edilir.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users who are signed in
tr: Çevrimiçi Kullanıcılar

en: User’s account has been inactive too long:
tr: Kullanıcının son giriş yaptığı tarih:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
tr: Açılır menü kullanılarak seçilen bayrak ile birlikte ülke seçilebilir. Eğer bayrak görünmüyor ise bu ülke için bayrak belirtilmemiş demektir.

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Vancouver, British Columbia, Canada
tr: Vancouver, British Columbia, Kanada

en: Various statistics charts.
tr: Çeşitli istatistik çizelgeleri.

en: Vatican City
tr: Vatikan

en: Venezuela
tr: Venezüella

en: Veracruz, Mexico
tr: Veracruz, Meksika

en: Verification code
tr: Doğrulama kodu

en: Verified
tr: Doğrulandı

en: Vernal, Utah, United States
tr: Vernal, Utah, ABD

en: Version
tr: Versiyon

en: View
tr: Göster

en: View all records found in this place
tr: Bu yerin bulunan tüm kayıtları göster

en: View the details
tr: Detayları Görüntüle

en: View the notes
tr: Notları Görüntüle

en: View this day
tr: Günü görüntüle

en: View this family
tr: Aileyi görüntüle

en: View this individual
tr: Kişiyi Görüntüle

en: View this month
tr: Ayı görüntüle

en: View this source
tr: Kaynağı görüntüle

en: View this year
tr: Yılı görüntüle

en: Villa Hermosa, Mexico
tr: Villa Hermosa, Meksika

en: Visible online
tr: Çevrimiçi görülebilir

en: Visible to other users when online
tr: Diğer üyelere çevrimiçinde görürler

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Vital records
tr: Yaşamsal kayıtlar

en: Wales
tr: Galler

en: Wallis and Futuna
tr: Vallis Fununa Adaları

en: Ward
tr: Mahcur

en: Washington, District of Columbia, United States
tr: Washington, District of Columbia, ABD

en: Watermarks
tr: Filigranlar

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
tr: Filigranlar opsiyoneldir ve normalde sadece ziyaretçilere gösterilir.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
tr: Filigranlar büyük resim dosyalarının oluşturulmasını yavaşlatabilir. Yoğun kullanımda olan sitelerde filigranların oluşturularak, resim dosyalarının filigranlı olarak sunucuda tutulması önerilir.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
tr: Üyelik sırasında verdiğiniz <b>%s</b> e-posta adresinize onay mesajı gönderdik. Lütfen e-posta hesabınızı kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız. Eğer hesabinizi yedi(7) gün içinde onaylamaz iseniz hesabiniz otomatikman silinecektir. Tekrar kaydolmak zorunda kalacaksınız.<br><br><br>Bu siteye giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre gerekir.

en: Website
tr: Web sitesi

en: Website URL
tr: Web sitesi URL'si

en: Website access rules
tr: Site erişim kuralları

en: Website logs
tr: Web sitesi günlüğü

en: Website preferences
tr: Web sitesi ayarları

en: Wed
tr: Çar

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Welcome %s
tr: Hoş geldiniz %s

en: Welcome text on sign-in page
tr: Giriş sayfasında hoş geldin mesajı

en: Welcome to this genealogy website
tr: Soyağacı web sitesine hoş geldiniz

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
tr: Bir kayıt değiştirildiğinde, kullanıcı ve kayıt zamanı kaydedilir. Başkasına ait verilerde küçük düzeltmeler yaparken vb. durumlarda, mevcut "son değişiklik" bilgilerini tutmak arzu edilebilir. Bu seçenek, bu özelliğin varsayılan olarak seçili olup olmadığını kontrol eder.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
tr: Yeni bir kullanıcı kayıt olduğunda, belirtilen mail adresine doğrulama bağlantısı içeren bir mail gönderilir. Kullanıcı mailde bulunan bağlantıyı takip ettiğinde belirtilen mail adresinin doğru olduğu onaylanmış olur ve "Mail Onaylı" seçeneği otomatik olarak seçilir.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
tr: Bir bağlantı eklenirken ID alanı boş bırakılamaz.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
tr: Yeni yakın akraba kaydı eklerken, kaynak kayıtlarına (birey ve aile) veya olgu ve hadiselere (doğum, evlilik ve ölüm) atıf ekleyebilirsiniz. Bu seçenek, onay kutularının varsayılan olarak işaretli olmasını kontrol eder.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
tr: Yeni bir aile üyesi eklediğinizde, varsayılan bir soyadı sağlanabilir. Bu soyadı, yerel geleneklere bağlıdır.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
tr: Bir bilgiyi eklediğinizde, düzenlediğinizde yada sildiğinizde, değişiklikler hemen kaydedilmez. Bunun yerine, bir "bekleme" alanında tutulur. Bu bekleyen değişikliklerin kabul edilmeden önce bir moderatör tarafından gözden geçirilmesi gerekir.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
tr: Bu iletiyi gönderdiğinizde, mesajın bir kopyası daha önce belirttiğiniz adresinize e-posta yoluyla gönderilecektir.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
tr: Bir kullanıcı, bir aile ağacındaki bireysel bir kayıtla ilişkilendirilerek üye, editör veya moderatör rolü atandığı durumlarda, bu kişiye uzak yaşayan akrabalarının detaylarına erişmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için kaç basamak yakın akraba bilgilerinin görülebileceğini belirtiniz.

en: Where is your PhpGedView installation?
tr: PhpGedVıew kurulumunuzun yeri neresi?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
tr: Site haritasında dahil edilmesini istediğiniz aile ağaçları

en: Who can upload new media files
tr: Yeni medya dosyalarını kimler yükleyebilir

en: Who is online
tr: Kimler çevrimiçi

en: Whole words only
tr: Sadece tüm kelimeler

en: Widow
tr: Dul

en: Widower
tr: Dul

en: Width
tr: Genişlik

en: Width of generated thumbnails
tr: Oluşturulan küçük resimlerin genişliği

en: Wife
tr: Karısı

en: Wife’s age
tr: Karısının yaşı

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
tr: Karısının kızlık soyadı yeni verilen ad olur

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
tr: Karısının soyadı kocasının soyadı ile değiştirilir

en: Wildcards
tr: Joker karakterler

en: Will
tr: Vasiyet

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
tr: Winter Quarters, Nebraska, ABD

en: With sources
tr: Kaynaklar ile

en: Without sources
tr: Kaynaklar hariç

en: Witness
tr: Şahit

en: Wives take their husband’s surname.
tr: Kadın kocasının soyadını alır.

en: World
tr: Dünya

en: XREF prefixes
tr: XREF önekleri

en: Year
tr: Yıl

en: Year input box
tr: Yıl giriş kutusu

en: Year:
tr: Yıl:

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
tr: Siz (yada sizin adınıza bir başkası) %2$s email adresini kullanarak %1$s için hesap açma isteğinde bulundu.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
tr: Dış bağlantılar içeren bir mesaj gönderme yetkiniz yok.

en: You are signed in as %s.
tr: %s olarak giriş yaptınız.

en: You can apply for an account using the link below.
tr: Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak bir hesap için başvuruda bulunabilirsiniz.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
tr: Siz "temalar" seçeneğini kullanarak sitenin görünümünü değiştirebilirsiniz. Her temanın farklı bir tarzı, düzeni, rengi, v.b. vardır.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
tr: Yeni bir XRef oluşturulurken kullanılacak ön eki seçebilirsiniz.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
tr: Çevrim içi kullanıcılar listesinde görünmek için seçebilirsiniz.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
tr: GEDCOM tanımlamalarının bir kopyasını %s 'den indirebilirsiniz.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
tr: Evli bir bayanın evlilik soyadını kaydederek aramalarda daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bütün kadınlar kocalarının soy adını almayabilirler, bundan dolayı veritabanında yanlış bilgi tutmadığınızdan emin olun.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
tr: Güncellemeden sonra bu modülleri tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
tr: Güncellemeden sonra bu temaları tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
tr: Soy ağacındaki bu kaydı yeniden numaralandırabilirsiniz, böylece bu dahili referans numarası diğer bir soyağacı ile çakışmayacaktır.

en: You can renumber this family tree.
tr: Bu soy ağacını yeniden numaralandıra bilirsiniz.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
tr: Sunucu bu isteği göz ardı edebilecek olsa da, daha yüksek veya daha düşük bir limiti talep edebilirsiniz.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
tr: Bir kayıt, olgu ya da etkinlik için bir sınırlama ekleyerek erişimi ayarlayabilirsiniz. Eğer bir kayıt, olgu veya etkinlik için bir kısıtlama yoksa, aşağıdaki varsayılan kısıtlamalar kullanılacaktır.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
tr: Vefat, mezar, ölü yakma gibi kayıtları olmayan bireylere ölüm kayıtları ekleyerek mahremiyet hesaplamalarını hızlandırabilirsiniz.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
tr: Kendinize site erişimini engelleyecek bir kural oluşturamazsınız.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
tr: Tarayıcınız çerezleri kabul etmediğinden dolayı giriş yapamazsınız.

en: You do not have permission to view this page.
tr: Bu sayfayı görmek için yetkiniz yok.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
tr: Aynı ID 'leri girdiniz. Aynı kayıtlar birleştirilmez.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
tr: Kayıtlı kullanıcı olma isteğinizi doğruladınız.

en: You have not created any journal items.
tr: Herhangi bir günlük maddesi oluşturmadınız.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
tr: Siz farklı bir ada sahip bir GEDCOM seçtiniz. Bu doğru mudur?

en: You have signed out.
tr: Çıkış yapıldı.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
tr: “http://” ile başlayan bir URL girişi yapabilirsiniz.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
tr: Cevapları biçimlendirmek için HTML kullanabilir ve diğer web sitelerine bağlantılar ekleyebilirsiniz.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
tr: Ayrıca Google hesabınızdaki "daha az güvenli uygulamalar" seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

en: You must change this before you can continue.
tr: Devam etmek için bunu değiştirmelisiniz.

en: You must enter a name
tr: Bir isim girmelisiniz

en: You must enter a real name.
tr: Bir gerçek isim girmelisiniz.

en: You must enter a username.
tr: Bir kullanıcı adı girmelisiniz.

en: You must enter all the administrator account fields.
tr: Tüm yönetici hesabı alanlarını girmelisiniz.

en: You must provide a repository name.
tr: Bir depo adı belirtmelisiniz.

en: You must provide a source title
tr: Bir kaynak başlığı belirtmelisiniz

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
tr: Soy ağaçlarını birleştirmeden önce bir tanesini yeniden numaralandırmalısınız.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
tr: Blok yapılandırma ayarlarında bir birey ve çizelge tipi seçmelisiniz

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
tr: Kullanıcıyı en yakın aile ile kısıtlayabilirsiniz ancak önce bir bireyin kaydını belirtmelisiniz.

en: You need to be a family member to access this website.
tr: Bu web sitesine erişmek için aile üyesi olmanız gerekir.

en: You need to be an authorized user to access this website.
tr: Bu web sitesine erişmek için yetkili bir kullanıcı olmanız gerekir.

en: You need to create a family tree.
tr: Bir aile ağacı oluşturmanız gerekiyor.

en: You need to review the account details.
tr: Hesap ayrıntılarını gözden geçirmeniz gerekiyor.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
tr: Bir yönetici hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu hesap ile bu webtrees kurulumunun tüm kontrolünü sağlarsınız. Lütfen güçlü bir şifre belirleyin.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
tr: PhpGedView kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak tekrar giriş yapmanız gerekmektedir.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
tr: Giriş URL sadece kullanıcılarınızı giriş için farklı bir site yada yere yönlendirmek istediğinizde kullanılmalıdır. Giriş sırasında http den https 'e geçmek istediğinizde bu yardımcı olabilir. <i>login.php</i> içeren tam URL giriniz. Örneğin, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
tr: Bir webtrees yöneticisine aşağıdaki mesajı gönderdiniz:

en: You sent the following message to a webtrees user:
tr: Aşağıdaki mesajı bir webtrees kullanıcısına gönderdiniz:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
tr: Güncelleme yapmadan önce bütün bekleyen değişiklikleri onaylamalı yada yeri çevirmelisiniz.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
tr: Bu versiyon webtrees ile uyumlu olup olmadığını modülün yapımcısına danışmalısınız.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
tr: Bu versiyon webtrees ile uyumlu olup olmadığını temanın yapımcısına danışmalısınız.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
tr: “%2$s” adresinden “%1$s” silip tekrar deneyin.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
tr: E-mail adresinin doğru olduğundan emin değilseniz kullanıcı hesabını onaylamamalısınız.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
tr: onayla

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
tr: reddet

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
tr: kabul et

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
tr: reddet

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
tr: Kullanıcı kendi hesabını onayladıktan sonra onayladığına dair e-mail mesajı ile bilgilendirileceksiniz. Ardından siteye giriş yaparak kullanıcı hesabını onaylayabilirsiniz. Yeni kullanıcı hesabı onaylayana kadar kullanıcı siteye giriş yapamayacaktır.

en: You will use this to sign in to webtrees.
tr: webtrees sitesine giriş yapmak için kullanacağınız kullanıcı adı.

en: Youngest father
tr: En genç baba

en: Youngest female
tr: En genç kadın

en: Youngest male
tr: En genç erkek

en: Youngest mother
tr: En genç anne

en: Your clippings cart is empty.
tr: Kupür sepetiniz boş.

en: Your name
tr: Adınız

en: Your registration at %s
tr: %s sitesindeki üyeliğiniz

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
tr: Sunucunuzun yöneticisi bağlantı detayları size verecektir.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
tr: Kullanıcı hesabınızda "değişiklikleri otomatikman kabul et" seçeneği etkinleştirilmedi. Bundan dolayı kayıtlarda tek tek değişiklik yapabilirsiniz.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
tr: İnternet sunucunuz güvenlik güncellemeleri olmayan PHP versiyonu %s kullanıyor. En kısa zamanda daha yeni bir versiyona güncellemelisiniz.

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zip file(s)
tr: Sıkıştırılmış dosya(lar)

en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom in/out on this box.
tr: Bu kutu üzerine yakınlaştır/uzaklaştır.

en: Zoom level
tr: Yaklaşma seviyesi

en: Zoom level of map
tr: Haritanın yakınlık seviyesi

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: about %s
tr: %s civarında

en: accepted
tr: kabul edildi

en: add
tr: ekle

en: adopted name
tr: evlatlık adı

en: adoption
tr: evlât edinme

en: after
tr: sonra

en: after %s
tr: %s yılından sonra

en: after death
tr: ölümden sonra

en: age
tr: yaşı

en: allow
tr: izin ver

en: also known as
tr: olarak da bilinir

en: always
tr: her zaman

en: and
tr: ve

en: back to top
tr: başa dön

en: before
tr: önce

en: before %s
tr: %s yılından önce

en: between %s and %s
tr: %s ile %s arasında

en: birth
tr: doğum

en: birth name
tr: doğum adı

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
tr: son %1$s yıl içinde doğan veya son %2$s yıl içinde ölen

en: brother
tr: erkek kardeş

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
tr: yeğen

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
tr: yeğen

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
tr: yeğen kocası

[ctx: brother’s son]
en: nephew
tr: yeğen

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
tr: yeğen karısı

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
tr: yenge

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
tr: enişte/yenge

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
tr: abinin baldızı

en: bullet list
tr: madde işaret listesi

en: burial
tr: defin

en: by
tr: tarafından

en: calculated %s
tr: hesaplanan %s

en: cancel
tr: vazgeç

en: census added
tr: nüfüs sayımı eklendi

en: century
tr: yüzyıl

en: change of name
tr: adının değişikliği

en: child
tr: çocuk

en: children
tr: çocuklar

[ctx: child’s child]
en: grandchild
tr: torun

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
tr: torunun çocuğu

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: torunun çocuğu

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
tr: torun

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
tr: torunun çocuğu

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: torunun çocuğu

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
tr: torunun kocası

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
tr: damat

[ctx: child’s son]
en: grandson
tr: torun

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
tr: torunun çocuğu

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: torunun çocuğu

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
tr: torunun karısı

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
tr: gelin

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
tr: gelin

en: close
tr: kapat

en: clouds
tr: bulutlar

en: colors
tr: renkler

en: compact list
tr: kompakt liste

en: continue
tr: devam

en: create
tr: oluştur

en: creating thumbnails of images
tr: resimlerin küçültülmüş önizlemeleri oluşturuluyor

en: date periods
tr: tarih dönemleri

en: daughter
tr: kızı

en: daughter of
tr: kızı

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
tr: torun

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
tr: kızının torunu

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: kızının torunu

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
tr: Kız torunu evlât edinme

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
tr: Bir turunun vaftizi

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
tr: Kız torunun doğumu

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
tr: Kız torunun mezarı

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
tr: Bir kız torunun vaftiz etme

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
tr: Bir kız torunun kremasyonu

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
tr: Kız torunu ölümü

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
tr: Kız torunun Evililiği

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
tr: torun

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
tr: kızının torunu

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: kızının torunu

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
tr: torunun kocası

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
tr: damat

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
tr: damadın babası

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
tr: damadın annesi

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
tr: dünür

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
tr: Erkek torunu evlât edinme

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
tr: Bir turunun vaftizi

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
tr: Erkek torunun doğumu

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
tr: Torunun brit milah'ı (sünnet)

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
tr: Erkek torunun mezarı

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
tr: Bir erkek torunun vaftiz etme

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
tr: Bir erkek torunun kremasyonu

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
tr: Erkek torunu ölümü

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
tr: Erkek torunun Evililiği

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
tr: torun

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
tr: kızının torunu

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: kızının torunu

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
tr: torunun karısı

en: death
tr: ölüm

en: degrees
tr: derece

en: delete
tr: sil

en: deny
tr: reddet

en: download
tr: indir

en: east
tr: doğu

en: edit
tr: düzelt

en: eighth cousin
tr: sekizinci kuzen

en: elder brother
tr: ağabey

en: elder sibling
tr: büyük kardeş

en: elder sister
tr: abla

en: eleventh cousin
tr: onbirinci kuzen

en: estate name
tr: estate adı

en: estimated %s
tr: tahmini %s

en: ex-husband
tr: eski-koca

en: ex-partner
tr: eski-eş

en: ex-spouse
tr: eski-eş

en: ex-wife
tr: eski-hanım

en: facts
tr: olgular

en: father
tr: baba

[ctx: father’s brother]
en: uncle
tr: amca

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
tr: teyze

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
tr: üvey kardeş

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
tr: üvey kardeş

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
tr: babanın babası

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
tr: babanın amcası

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: büyükbabanın baldızı

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
tr: babanın dedesi

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: dedenin kardeşi

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: dedenin kardeşinin eşi

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
tr: büyükbabanın kız kardeşi

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: babanın halasının kocası

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
tr: babanın annesi

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
tr: babanın dayısı

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: Büyükannenin yengesi

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
tr: babanın dedesi

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: babanın halası/dayısı

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: babanın halası/dayısı eşi

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
tr: babanın teyzesi

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: babanın teyzesinin kocası

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
tr: babanın ebeveyni

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
tr: babanın amca/dayısı

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: babanın ebeveyninin yengesi

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
tr: babanın dedesi

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: babanın anne/baba kardeşleri

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: babanın anne/baba kardeş eşi

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
tr: babanın hala/teyze si

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: babanın hala/teyze kocası

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
tr: hala/amca

[ctx: father’s sister]
en: aunt
tr: hala

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
tr: amca

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: father’s son]
en: half-brother
tr: üvey kardeş

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
tr: üvey anne

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
tr: üvey kardeş

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
tr: üvey kardeş

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
tr: üvey kardeş

en: fifteenth cousin
tr: onbeşinci kuzen

en: fifth %s
tr: beşinci %s

en: fifth cousin
tr: beşinci kuzen

en: file upload capability
tr: dosya yükleme özelliği

en: first
tr: ilk

en: first %s
tr: ilk %s

en: first cousin
tr: ilk kuzen

en: fourteenth cousin
tr: on dördüncü kuzen

en: fourth %s
tr: dördüncü %s

en: fourth cousin
tr: dördüncü kuzen

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
tr[0]: %1$s yılından %2$s yıl aralıklarla
tr[1]: %1$s yılından %2$s yıl aralıklarla

en: from %s
tr: %s tarihinden

en: from %s to %s
tr: %s yılından %s yılına

en: full circle
tr: tam daire

en: gender
tr: cinsiyet

en: go to new individual
tr: yeni bireye git

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
tr: ikinci kuzen

en: great ×%s aunt
tr: ×%s göbek teyze

en: great ×%s aunt/uncle
tr: ×%s göbek hala/amca

en: great ×%s grandchild
tr: büyük ×%s torunu

en: great ×%s granddaughter
tr: büyük ×%s kız torunu

en: great ×%s grandfather
tr: büyük ×%s büyükbabası

en: great ×%s grandmother
tr: büyük ×%s büyükannesi

en: great ×%s grandparent
tr: büyük ×%s büyük ebeveyni

en: great ×%s grandson
tr: büyük ×%s erkek torunu

en: great ×%s nephew
tr: ×%s göbek yeğen

en: great ×%s nephew/niece
tr: ×%s göbek yeğen

en: great ×%s niece
tr: ×%s göbek yeğen

en: great ×%s uncle
tr: ×%s göbek amca

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
tr: büyük x%s amca

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
tr: büyük x%s amca

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
tr: büyük x%s amca

en: great ×4 aunt
tr: 4. göbek hala

en: great ×4 aunt/uncle
tr: 4. göbek hala/amca

en: great ×4 grandchild
tr: büyük ×4 torunu

en: great ×4 granddaughter
tr: büyük ×4 kız torunu

en: great ×4 grandfather
tr: büyük ×4 büyükbabası

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
tr: beşinci göbek amca

en: great ×4 grandmother
tr: büyük ×4 büyükannesi

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
tr: beşinci göbek amca

en: great ×4 grandparent
tr: büyük ×4 büyük ebeveyni

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
tr: beşinci göbek amca

en: great ×4 grandson
tr: büyük ×4 erkek torunu

en: great ×5 aunt
tr: 5. göbek teyze

en: great ×5 aunt/uncle
tr: 5. göbek hala/amca

en: great ×5 grandchild
tr: büyük ×5 torunu

en: great ×5 granddaughter
tr: büyük ×5 kız torunu

en: great ×5 grandfather
tr: büyük ×5 büyükbabası

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
tr: altıncı göbek amca

en: great ×5 grandmother
tr: büyük ×5 büyükannesi

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
tr: altıncı göbek amca

en: great ×5 grandparent
tr: büyük ×5 büyük ebeveyni

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
tr: altıncı göbek amca

en: great ×5 grandson
tr: büyük ×5 erkek torunu

en: great ×6 aunt
tr: 6. göbek teyze

en: great ×6 aunt/uncle
tr: 6. göbek hala/amca

en: great ×6 grandchild
tr: büyük ×6 torunu

en: great ×6 granddaughter
tr: büyük ×6 kız torunu

en: great ×6 grandfather
tr: büyük ×6 büyükbabası

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
tr: yedinci göbek amca

en: great ×6 grandmother
tr: büyük ×6 büyükannesi

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
tr: yedinci göbek amca

en: great ×6 grandparent
tr: büyük ×6 büyük ebeveyni

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
tr: yedinci göbek amca

en: great ×6 grandson
tr: büyük ×6 erkek torunu

en: great ×7 aunt
tr: 7. göbek teyze

en: great ×7 aunt/uncle
tr: 7. göbek hala/amca

en: great ×7 grandchild
tr: büyük ×7 torunu

en: great ×7 granddaughter
tr: büyük ×7 kız torunu

en: great ×7 grandfather
tr: büyük ×7 büyükbabası

en: great ×7 grandmother
tr: büyük ×7 büyükannesi

en: great ×7 grandparent
tr: büyük ×7 büyük ebeveyni

en: great ×7 grandson
tr: büyük ×7 erkek torunu

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
tr: büyük büyük bababnın amcası

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
tr: büyük büyük annenin kardeşi

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
tr: büyük büyük amca/dayı

en: great-great-aunt
tr: büyük-büyük-teyze

en: great-great-aunt/uncle
tr: büyük-büyük-hala/amca

en: great-great-grandchild
tr: büyük-torun çocuğu

en: great-great-granddaughter
tr: büyük-büyük-büyük torunu

en: great-great-grandfather
tr: büyük-büyük-büyükbabası

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
tr: büyük büyk babanın kardeşi

en: great-great-grandmother
tr: büyük-büyük-büyükannesi

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
tr: büyük büyk babanın kardeşi

en: great-great-grandparent
tr: büyük-büyük-büyük ebeveyni

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
tr: büyük büyk babanın kardeşi

en: great-great-grandson
tr: büyük-büyük-büyük torunu

en: great-great-great-aunt
tr: büyük-büyük-büyük-teyze

en: great-great-great-aunt/uncle
tr: büyük-büyük-büyük-hala/amca

en: great-great-great-grandchild
tr: büyük-büyük-torun çocuğu

en: great-great-great-granddaughter
tr: büyük-büyük-torunun kızı

en: great-great-great-grandfather
tr: büyük-büyük-büyük-büyükbabası

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
tr: dördüncü göbek amca

en: great-great-great-grandmother
tr: büyük-büyük-büyük-büyükannesi

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
tr: dördüncü göbek amca

en: great-great-great-grandparent
tr: büyük-büyük-büyük-büyük ebeveyni

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
tr: dördüncü göbek amca

en: great-great-great-grandson
tr: büyük-büyük-torunun oğlu

en: half circle
tr: yarım daire

en: half-year after marriage
tr: evlilikten sonra yarım yıl

en: herself
tr: kendisi

en: hh:mm or hh:mm:ss
tr: SS:dd yaha SS:dd:ss

en: hide
tr: gizle

en: himself
tr: kendisi

en: husband
tr: koca

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
tr: elti

[ctx: husband’s child]
en: step-child
tr: üvey çocuk

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
tr: üvey çocuk

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
tr: kayın baba

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
tr: üvey anne

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
tr: enişte/yenge

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
tr: görümce

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: husband’s son]
en: step-son
tr: üvey oğul

en: immigration name
tr: içgöç adı

en: import
tr: içeri aktar

en: interpreted %s (%s)
tr: yorumlandı %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
tr[0]: %s yıl aralıklarla
tr[1]: %s yıl aralıklarla

en: interval one child
tr: bir çocuk arası

en: interval two children
tr: iki çocuk arası

en: invert selection
tr: seçimi tersine çevir

en: last
tr: son

en: link
tr: bağla

en: list
tr: liste

en: maiden name
tr: kızlık adı

en: managers
tr: idareciler

en: marriage
tr: evlilik

en: married name
tr: evlilik adı

en: matrilineal
tr: ana soyundan gelen

en: maximum
tr: en az

en: maximum %s day | maximum %s days
tr[0]: en fazla %s gün
tr[1]: en fazla %s gün

en: members
tr: üyeler

en: midnight
tr: geceyarısı

en: minimum
tr: enaz

en: month
tr: ay

en: months after marriage
tr: evlilikten sonraki aylar

en: months before and after marriage
tr: evlilikten önceki ve sonraki aylar

en: mother
tr: anne

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
tr: amca

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
tr: teyze

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
tr: üvey kardeş

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
tr: üvey kızkardeş

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
tr: anne tarafından dede

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
tr: annenin amcası

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: annenin amcasının karısı

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
tr: annenin dedesi

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: annenin amca/halası

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: annenin amca/hala eşi

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
tr: annenin teyzesi

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: annenin hala kocası

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
tr: üvey baba

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
tr: üvey kardeş

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
tr: üvey kardeş

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
tr: üvey kardeş

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
tr: anneanne

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
tr: anenin dayısı

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: İlk kuzen

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: annenin dayısının karısı

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
tr: annenin dedesi

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: annenin dayısı/teyzesi

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: annenin dayı/teyze eşi

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
tr: annenin teyzesi

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
tr: anneannenin kız kardeşinin çocuğu

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
tr: anneannenin kız kardeşinin kızı

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: annenin teyze kocası

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
tr: anneannenin kız kardeşinin oğlu

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
tr: anne tarafından büyükbaba/büyükanne

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
tr: annenin amca/dayısı

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: annenin dayı/amca karısı

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
tr: annenin dedesi

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: annenin anne/baba kardeşi

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: annenin anne/baba kardeş eşi

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
tr: annenin hala/teyzesi

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: annenin hala/teyze kocası

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
tr: teyze/dayı

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
tr: teyze

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
tr: amca

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
tr: ilk kuzen

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
tr: üvey kardeş

en: never
tr: hiçbir zaman

en: next
tr: sonraki

en: ninth cousin
tr: dokuzuncu kuzen

en: no
tr: hayır

en: none
tr: hiçbiri

en: noon
tr: öğlen

en: north
tr: kuzey

en: numbers
tr: sayı

en: of
tr: nın

en: on the date of death
tr: ölümün tarihinde

en: overall
tr: kapsamlı

en: parent
tr: ebeveyn

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
tr: amca/dayı

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
tr: yenge

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
tr: üvey-kardeş

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
tr: üvey-kız kardeş

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
tr: büyükbaba

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
tr: büyük amca

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: büyük yenge

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
tr: büyük-büyükbabası

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük-babaannesi

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük-büyükebeveyni

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: büyük-amca/hala

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: büyük-amca/hala

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
tr: büyük yenge

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: büyükbabanın eniştesi

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
tr: babaanne

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
tr: büyükannenin erkek kardeşi

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: büyük yenge

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
tr: büyük-büyükbabası

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük-babaannesi

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük-büyükebeveyni

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: büyük-amca/hala

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: büyük ebeveynin kardeş eşi

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
tr: büyük yenge

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: büyükanne eniştesi

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
tr: büyük ebeveyn

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
tr: büyük ebeveyn erkek kardeşi

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
tr: büyük anne/büyük baba yengesi

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
tr: büyük büyük baba

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
tr: büyük büyük anne

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
tr: büyük büyük anne/baba

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
tr: büyükanne/büyükbaba kardeşi

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
tr: büyükanne/büyükbaba kardeş eşi

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
tr: büyük anne/büyük baba kız kardeşi

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
tr: büyük hala/teyze kocası

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
tr: teyze/amca

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
tr: hala/teyze

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
tr: amca

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
tr: üvey kardeş

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
tr: üvey-ebeveyn

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
tr: üvey kuzen

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
tr: üvey kuzen

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
tr: üvey kuzen

en: partner
tr: eş

en: patrilineal
tr: baba soyundan gelen

en: pending
tr: bekliyor

en: percentage
tr: yüzde

en: pixels
tr: piksel

en: preview
tr: önizleme

en: previous
tr: önceki

en: primary evidence
tr: birincil kanıt

en: quarters after marriage
tr: evlilikten sonraki çeyrekler

en: questionable evidence
tr: tartışmalı kanıt

en: records
tr: kayıtlar

en: rejected
tr: reddedildi

en: religious name
tr: dini adı

en: replace
tr: değiştir

en: reporting
tr: raporlama

en: reset
tr: sıfırla

en: save
tr: kaydet

en: search
tr: ara

en: second %s
tr: ikinci %s

en: second cousin
tr: ikinci kuzen

en: secondary evidence
tr: ikincil kanıt

en: select all
tr: tümü seç

en: select none
tr: hiçbirini seçme

en: self
tr: kendisi

en: seventh cousin
tr: yedinci kuzen

en: show
tr: göster

en: show the chart
tr: çizelgeyi göster

en: sibling
tr: kardeş

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
tr: yeğen

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
tr: yeğen

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
tr: kardeşim damadı

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
tr: yeğen

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
tr: kardeş torunu

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
tr: kardeşin gelini

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
tr: enişte/yenge

en: sign in
tr: giriş

en: sign out
tr: oturumu kapat

en: sister
tr: kız kardeş

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
tr: kardeşim damadı

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
tr: kardeşin gelini

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
tr: yeğen

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
tr: kız yeğen

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
tr: enişte/yenge

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
tr: eniştenin kız kardeşi

[ctx: sister’s son]
en: nephew
tr: erkek yeğen

en: sixth cousin
tr: altıncı kuzen

en: son
tr: oğlu

en: son of
tr: oğlu

[ctx: son’s child]
en: grandchild
tr: torun

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
tr: torununun çocuğu

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: torununun kızı

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
tr: torununun oğlu

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
tr: Kız torunu evlât edinme

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
tr: Bir turunun vaftizi

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
tr: Kız torunun doğumu

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
tr: Kız torunun mezarı

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
tr: Bir kız torunun vaftiz etme

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
tr: Bir kız torunun kremasyonu

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
tr: Kız torunu ölümü

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
tr: Kız torunun Evililiği

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
tr: kız torun

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
tr: torun çocuğu

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: büyü büyük kız torun

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
tr: torunun kocası

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
tr: torunun oğlu

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
tr: Erkek torunu evlât edinme

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
tr: Bir turunun vaftizi

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
tr: Erkek torunun doğumu

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
tr: Torunun brit milah'ı (sünnet)

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
tr: Erkek torunun mezarı

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
tr: Bir erkek torunun vaftiz etme

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
tr: Bir erkek torunun kremasyonu

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
tr: Erkek torunu ölümü

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
tr: Erkek torunun Evililiği

[ctx: son’s son]
en: grandson
tr: torun

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
tr: torun çocuğu

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
tr: erkek torunun kızı

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
tr: erkek torunun oğlu

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
tr: erkek torunun hanımı

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
tr: gelin

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
tr: oğlunun kayınpederi

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
tr: oğlunun kayınvalidesi

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
tr: gelininin ebeveyni

en: sort by date
tr: tarihe göre sırala

en: sort by date of birth
tr: doğum tarihine göre sırala

en: sort by date of death
tr: ölüm tarihine göre sırala

en: sort by date of marriage
tr: evlilik tarihine göre sırala

en: sort by date, newest first
tr: tarihe göre sırala, ilk enyeni

en: sort by date, oldest first
tr: tarihe göre sırala, ilk eneski

en: sort by filename
tr: dosya adına göre sırala

en: sort by name
tr: isme göre sırala

en: sort by title
tr: başlığa göre sırala

en: south
tr: güney

en: spouse
tr: eş

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
tr: üvey çocuk

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
tr: üvey-kız

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
tr: kayın baba

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
tr: kayınvalide

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
tr: kayınvalide/kayınpeder

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
tr: enişte/yenge

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
tr: görümce

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
tr: üvey-oğlu

en: table
tr: tablo

en: tag cloud
tr: etiket kümesi

en: tenth cousin
tr: onuncu kuzen

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
tr: dosya “/data/config.ini.php” veritabanı bağlantı ayarları doğrumu

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
tr: dizin “/data” ve dosya “/data/config.ini.php” bunları okumak için web sunucusunun erişim izinleri olması gerekir

en: themself
tr: kendileri

en: third %s
tr: üçüncü %s

en: third cousin
tr: üçüncü kuzen

en: thirteenth cousin
tr: on üçüncü kuzen

en: this record does not exist
tr: bu kayıt mevcut değil

en: three-quarter circle
tr: üç çeyrek daire

en: to %s
tr: %s tarihine

en: twelfth cousin
tr: onikinci kuzen

en: twin brother
tr: ikiz erkek kardeş

en: twin sibling
tr: ikiz kardeş

en: twin sister
tr: ikiz kız kardeş

en: unknown
tr: bilinmiyor

[ctx: unknown century]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: unknown family]
en: unknown
tr: bilinmiyor

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: unknown people]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: unlimited
tr: sınırsız

en: unreliable evidence
tr: güvenilmez kanıt

en: update
tr: güncelle

en: upload
tr: yükle

en: view
tr: göster

en: visitors
tr: Ziyaretçiler

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
tr: webtrees PhpGedView veritabanına bağlanamıyor: %s.

en: webtrees message
tr: webtrees mesajı

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
tr: webtrees bir MySQL versiyon %s veya daha üst bir versiyona gerek duyar.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
tr: Webtrees şifre hatırlatma ve site bildirimlerini iletebilmek için mail göndermesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için mevcut sunucunun PHP mail özelliğini kullanabilir (ancak bu her zaman mevcut olmayabilir) veya bağlantı detaylarını belirterek harici SMTP (mail-aktarma) servisini kullanabilirsiniz.

en: webtrees reply address
tr: webtrees cevaplama adresi

en: webtrees sends emails with no storage
tr: webtrees e-mailleri sunucuya kaydetmeden gönderir

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
tr: webtrees aksanlı harfler, özel karakterler ve latin olmayan alfabeler için UTF-8 kodlamasını kullanır. Bu GEDCOM dosyasını UTF-8 desteklemeyen bir soy ağacı yazılımı ile kullanmak istiyorsanız, ISO-8859-1 kodlamasını kullanarak oluşturabilirsiniz.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
tr: webrees veritabanı PGV veritabanı ile aynı sunucuda olmalıdır

en: west
tr: batı

en: wife
tr: hanım

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
tr: yenge/gelin

[ctx: wife’s child]
en: step-child
tr: üvey çocuk

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
tr: üvey-kız

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
tr: kayın baba

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
tr: kayınvalide

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
tr: enişte/yenge

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
tr: baldız

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
tr: enişte

[ctx: wife’s son]
en: step-son
tr: üvey-oğlu

en: years
tr: yıl

en: yes
tr: evet

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
tr: phpmyadmin v.b. diğer uygulamalar kullanarak veritabanına bağlanabilirsiniz

en: younger brother
tr: küçük erkek kardeş

en: younger sibling
tr: küçük kardeş

en: younger sister
tr: küçük kız kardeş

en: ±%s year | ±%s years
tr[0]: ±%s yıl
tr[1]: ±%s yıl

en: “%s” has been added to your favorites.
tr: “%s” favorilerinize eklendi.

en: “%s” has been deleted.
tr: “%s” silindi.
