webtrees - en to sv translation catalogue (3581 entries)

en:  but the details are unknown
sv:  men detaljerna är okända

en:  in
sv:  i

en:  per gender
sv:  / kön

en:  per time period
sv:  per tidsperiod

en: #%s
sv: nr %s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
sv: %1$s %2$s har en %3$s-länk till %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
sv: %1$s är %2$s generationer mera

en: %1$s %2$s times removed descending
sv: %1$s är %2$s generationer mindre

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
sv: %1$s KB laddades ner på %2$s sekunder.

en: %1$s does not exist.
sv: %1$s finns inte.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
sv: %1$s finns inte. Menar du %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
sv: %1$s länkar inte tillbaka till %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
sv[0]: %1$s fil extraherades på %2$s sekunder.
sv[1]: %1$s filer extraherades på %2$s sekunder.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
sv[0]: %1$s person visas, av totalt %2$s, från %3$s generation.
sv[1]: %1$s personer visas, av totalt %2$s, från %3$s generationer.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
sv[0]: %1$s person saknar födelseplatskoordinater: %2$s.
sv[1]: %1$s personer saknar födelseplatskoordinater: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
sv: %1$s är av typen %2$s, men %3$s förväntades.

en: %1$s × %2$s pixels
sv: %1$s × %2$s pixlar

en: %1$s’s %2$s
sv: %1$ss %2$s

en: %s BCE
sv: %s fvt

en: %s and her ancestors
sv: %s och hennes förfäder

en: %s and his ancestors
sv: %s och hans förfäder

en: %s and the individuals that reference it.
sv: %s och personerna som hänför sig till det.

en: %s and their children
sv: %s och deras barn

en: %s and their descendants
sv: %s och deras ättlingar

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
sv[0]: %s anonym inloggad användare
sv[1]: %s anonyma inloggade användare

en: %s child | %s children
sv[0]: %s barn
sv[1]: %s barn

en: %s day | %s days
sv[0]: %s dag
sv[1]: %s dagar

en: %s day ago | %s days ago
sv[0]: %s dag sedan
sv[1]: %s dagar sedan

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
sv[0]: %s familj har uppdaterats.
sv[1]: %s familjer har uppdaterats.

en: %s family tree | %s family trees
sv[0]: %s släktträd
sv[1]: %s släktträd

en: %s grandchild | %s grandchildren
sv[0]: %s barnbarn
sv[1]: %s barnbarn

en: %s hour ago | %s hours ago
sv[0]: %s timme sedan
sv[1]: %s timmar sedan

en: %s individual | %s individuals
sv[0]: %s person
sv[1]: %s personer

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
sv[0]: %s person har uppdaterats.
sv[1]: %s personer har uppdaterats.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
sv[0]: %s person är skyddad.
sv[1]: %s personer är skyddade.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
sv[0]: %s individ med händelser mellan %s och %s
sv[1]: %s individer med händelser mellan %s och %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
sv[0]: %s individ med händelser i %s
sv[1]: %s individer med händelser i %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
sv[0]: %s individ med händelser i %s mellan %s och %s
sv[1]: %s individer med händelser i %s mellan %s och %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
sv: %s är avaktiverat på servern. Du kan inte installera webtrees förrän det aktiveras. Be din serveradministratör aktivera det.

en: %s message | %s messages
sv[0]: %s meddelande
sv[1]: %s meddelanden

en: %s minute ago | %s minutes ago
sv[0]: %s minut sedan
sv[1]: %s minuter sedan

en: %s month | %s months
sv[0]: %s månad
sv[1]: %s månader

en: %s month ago | %s months ago
sv[0]: %s månad sedan
sv[1]: %s månader sedan

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
sv[0]: %s antekning har uppdaterats.
sv[1]: %s antekningar har uppdaterats.

en: %s once removed ascending
sv: %s en generation mera

en: %s once removed descending
sv: %s en generation mindre

en: %s second ago | %s seconds ago
sv[0]: %s sekund sedan
sv[1]: %s sekunder sedan

en: %s sent you the following message.
sv: %s skickade dig följande meddelande.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
sv[0]: %s inloggad användare
sv[1]: %s inloggade användare

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
sv[0]: %s källa har uppdaterats.
sv[1]: %s källor har uppdaterats.

en: %s three times removed ascending
sv: %s tre generationer mera

en: %s three times removed descending
sv: %s tre generationer mindre

en: %s twice removed ascending
sv: %s två generationer mera

en: %s twice removed descending
sv: %s två generationer mindre

en: %s week | %s weeks
sv[0]: %s vecka
sv[1]: %s veckor

en: %s year | %s years
sv[0]: %s år
sv[1]: %s år

en: %s year ago | %s years ago
sv[0]: %s år sedan
sv[1]: %s år sedan

en: %s year anniversary
sv: %s årsdag

en: %s × cousin
sv: %s. kusin

en: %s&nbsp;BCE
sv: %s&nbsp;fvt

en: %s&nbsp;CE
sv: %s&nbsp;evt

en: %s, her ancestors and their families
sv: %s, hennes förfäder och deras familjer

en: %s, her parents and siblings
sv: %s, hennes föräldrar och syskon

en: %s, her spouses and children
sv: %s, hennes makar och barn

en: %s, her spouses and descendants
sv: %s, hennes makar och ättlingar

en: %s, his ancestors and their families
sv: %s, hans förfäder och deras familjer

en: %s, his parents and siblings
sv: %s, hans föräldrar och syskon

en: %s, his spouses and children
sv: %s, hans makar och barn

en: %s, his spouses and descendants
sv: %s, hans makar och ättlingar

en: &lt;select&gt;
sv: &lt;välj&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
sv: brors barnbarn

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
sv: brorbarns dotter

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
sv: brorbarns son

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
sv: brorsdotters barn

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
sv: brors dotterdotter

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
sv: brorsdotters son

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
sv: %s. generations brorbarn

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
sv: %s. generations brorsdotter

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
sv: %s. generations brorson

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
sv: 5. generations brorbarn

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
sv: 5. generations brorsdotter

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
sv: 5. generations brorson

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
sv: brorbarns barnbarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
sv: brors barnbarns dotter

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
sv: brors barnbarns son

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
sv: brors barnbarns barnbarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
sv: brorbarns barnbarns dotter

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
sv: brors barnbarns barnbarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
sv: 4. generations brorbarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
sv: 4. generations brorsdotter

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
sv: 4. generations brorson

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
sv: brorsons barn

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
sv: brorsons dotter

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
sv: brors sonson

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
sv: systers barnbarn

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
sv: systerbarns dotter

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
sv: systerbarns son

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
sv: systerdotters barn

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
sv: systerdotters dotter

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
sv: systerdotters son

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
sv: %s. generations systerbarn

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
sv: %s. generations systerdotter

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
sv: %s. generations systerson

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
sv: 5. generations systerbarn

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
sv: 5. generations systerdotter

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
sv: 5. generations systerson

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
sv: systerbarns barnbarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
sv: systers barnbarns dotter

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
sv: systers barnbarns son

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
sv: systers barnbarns barnbarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
sv: systerbarns barnbarns dotter

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
sv: systerbarns barnbarns son

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
sv: 4. generations systerbarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
sv: 4. generations systerdotter

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
sv: 4. generations systerson

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
sv: systersons barn

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
sv: systersons dotter

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
sv: systersons son

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
sv: brors barnbarn

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
sv: brorbarns dotter

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
sv: brorbarns son

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
sv: brorsdotters barn

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
sv: brors dotterdotter

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
sv: brorsdotters son

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
sv: brorsons barn

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
sv: brorsons dotter

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
sv: brors sonson

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
sv: %s. generations syskonson

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
sv: %s. generations syskonbarn

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
sv: %s. generations syskondotter

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
sv: 4. generations nevö

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
sv: 4. generations syskonbarn

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
sv: 4. generations niece

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
sv: 5. generations syskonson

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
sv: 5. generations syskonbarn

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
sv: 5. generations syskondotter

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
sv: syskonbarns barnbarns son

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
sv: syskons barnbarns barnbarn

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
sv: syskonbarns barnbarns dotter

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
sv: syskons barnbarns son

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
sv: syskonbarns barnbarn

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
sv: syskons barnbarns dotter

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
sv: systers barnbarn

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
sv: systerbarns dotter

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
sv: systerbarns son

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
sv: systerdotters barn

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
sv: systerdotters dotter

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
sv: systerdotters son

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
sv: systersons barn

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
sv: systersons dotter

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
sv: systersons son

en: (aged %s)
sv: (ålder %s)

en: (aged less than %s)
sv: (ålder mindre än %s)

en: (aged more than %s)
sv: (ålder mera än %s)

en: (filtered from %s total entries)
sv: (valda av totalt %s)

en: (in childhood)
sv: (i barndomen)

en: (in infancy)
sv: (i späd ålder)

en: (stillborn)
sv: (dödfödd)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
sv: <b>Viktig anmärkning:</b> Överföringsguiden kan inte hjälpa till med att flytta medieobjekt. Du kommer att behöva ställa in och flytta eller kopiera din media konfiguration och dina mediaobjekt separat efter överföringsguiden är klar.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
sv: <b> Observera:</b> Privat information om levande personer kommer endast att visas för familj, släkt och nära vänner. Du kommer att bli ombedd att bekräfta din relation innan du får några privata uppgifter. Ibland kan information om döda personer också vara privat. Om så är fallet, är det för att tillräckligt information om personen inte finna för att avgöra om personen lever eller ej.<br><br>Innan du ställer en fråga, kontrollera att din förfrågan gäller rätt person genom att kontrollera datum, platser och nära släktingar. Om du skickar in ändringar för släktforskningsdatan, så måste du ange de källor som informationen kommer från.

en: <default theme>
sv: <standardtema>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
sv: <div class="largeError">Observera:</div><div class="error">Genom att komplettera och sända in detta formulär, accepterar du:<ul><li>att skydda integriteten av levande personer som finns på denna plats</li><li>och i textrutan nedanför, förklara till vem du är besläktad eller ge oss information om någon som borde finnas på vår webbplats.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
sv: Ett diagram som visar förhållandet mellan två personer.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
sv: Ett diagram av en persons förfäder och ättlingar, som en familjebok.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
sv: Ett diagram av en persons förfäder, som ett kompakt träd.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
sv: Ett diagram av en persons förfäder, formaterad som ett träd.

en: A chart of an individual’s ancestors.
sv: Ett diagram av en persons förfäder.

en: A chart of an individual’s descendants.
sv: Ett diagram av en persons ättlingar.

en: A chart of individuals’ lifespans.
sv: Ett diagram av personers livslängder.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
sv: Ett barn kan ha fler än ett set av föräldrar. Förhållandet mellan barnet och föräldrarna kan vara biologiskt, juridiskt, eller baserat på lokal kultur och tradition. Om inget förhållande till föräldrar anges kommer en biologisk relation att antas.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
sv: Ett vanligt fel är att ha flera länkar till samma datapost, t.ex. samma barn förekommer mer än en gång i familjedataposten.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
sv: En databasserver kan ha många separata databaser. Du kan välja en befintlig databas (skapad av din servers administratör) eller skapa en ny (om dina rättigheter räcker till att skapa en).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
sv: Ett solfjäderdiagram av en persons förfäder.

en: A file on the server
sv: En fil på servern

en: A file on your computer
sv: En fil på din dator

en: A greeting message and useful links for a user.
sv: Hälsningsmeddelande och användbara länkar för användare.

en: A greeting message for site visitors.
sv: Ett hälsningsmeddelande till webbplatsens besökare.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
sv: En lista med ändringar som behöver godkännas av moderator, samt e-postmeddelanden.

en: A list of frequently asked questions and answers.
sv: En lista över Vanliga frågor och svar.

en: A list of records that have been updated recently.
sv: En lista med poster som uppdaterats nyligen.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
sv: En lista med uppgifter och aktiviteter som är länkade till släktträdet.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
sv: En lista på judiska dödsårsdagar som inträffar i en nära framtid.

en: A list of the anniversaries that occur today.
sv: En lista över de årsdagar som inträffar i dag.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
sv: En lista på årsdagar som inträffar i en nära framtid.

en: A list of the most popular given names.
sv: Lista över de mest populära förnamnen.

en: A list of the most popular surnames.
sv: En lista över de mest populära släktnamnen.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
sv: En lista över sidor som visats mest.

en: A list of users and visitors who are currently online.
sv: Lista över användare och gäster som är nu on-line.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
sv: Ett media objekt är en post i släktträdet som innehåller information om en media fil. Denna information kan inkludera en titel, ett meddelande om upphovsrätt, en avskrift, privata begränsningar, etc. Media filen, som foto eller video, kan lagras lokalt (på denna webbserver) eller på distans (på en annan webbserver).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
sv: Ett nytt lösenord har skapats och mailats till %s. Du kan ändra lösenordet efter du loggat in.

en: A new password has been requested for your username.
sv: Ett nytt lösenord efterfrågas för ditt användarnamn.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
sv: En ny användare (%1$s) har begärt ett konto (%2$s) och verifierat en e-postadress (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
sv: En ny version av webtrees finns tillgänglig.

en: A private area to record notes or keep a journal.
sv: Privat område för att spara anteckningar eller hålla dagbok.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
sv: En möjlig användare har registrerat sig till webtrees vid %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
sv: En rapport om en persons förfäder, formaterad som ett träd.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
sv: En rapport om en persons förfäder, i en berättande stil.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
sv: En rapport om en persons ättlingar, i en berättande stil.

en: A report of an individual’s details.
sv: En rapport om en persons detaljer.

en: A report of facts which are supported by a given source.
sv: En rapport över fakta som härstammar från en viss källa.

en: A report of family members and their details.
sv: En rapport över familjemedlemmar och deras uppgifter.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
sv: En rapport om personer som dog i en given tid eller plats.

en: A report of individuals who had a given occupation.
sv: En rapport om personer som hade ett visst yrke.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
sv: En rapport om personer som är födda i en viss tid eller plats.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
sv: En rapport om personer som begravdes på en viss plats.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
sv: En rapport om personer som gifte sig i en given tid eller plats.

en: A report of recent and pending changes.
sv: En rapport om de senaste och väntande ändringarna.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
sv: En rapport om de familjer som är nära besläktade till en person.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
sv: En rapport om de familjer som är närstående till en person.

en: A report of the information provided by a source.
sv: En rapport om den information som getts av en specifik källa.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
sv: En rapport om den information som saknas för en person och dess anhöriga.

en: A report of vital records for a given date or place.
sv: En sammanställning av vitala händelserna vid specifik tid eller plats.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
sv: En roll är en uppsättning rättigheter, som ger tillstånd att visa data, ändra konfigurationsinställningar, osv. Rättigheter tilldelas roller och roller tilldelas användare. Varje släktträd kan tilldela olika tillgång till varje roll, och användare kan ha en annan roll i varje släktträd.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
sv: En sidopanel som visar en alfabetisk lista över alla familjer i släktträdet.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
sv: En sidopanel som visar en alfabetisk lista över alla personer i släktträdet.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
sv: En sidopanel som visar en persons närmsta familj och släkt.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
sv: En sidopanel som visar en persons icke-genealogiska data.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
sv: En sidopanel som visar en persons efterkommande.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
sv: En flik som visar en persons nära släktingar.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
sv: En flik som visar fakta och händelser till en person.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
sv: Flik som visar mediaobjekt till berörd person.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
sv: En flik som visar anteckningar för en person.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
sv: Flik som visar källor länkande till en person.

en: A timeline displaying individual events.
sv: En tidslinje som visar personliga händelser.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
sv: En användare kommer inte att kunna logga in förrän både ”e-post verifierad” och ”godkänd av administratör” är valda.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
sv: En vattenstämpel är text som läggs till i en bild, för att avskräcka andra från att kopiera det utan tillstånd.

en: A.M.
sv: F.M.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
sv: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
sv: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

en: API key
sv: API-nyckel

en: Abbreviate place names
sv: Förkorta ortsnamn

en: Abbreviation
sv: Förkortning

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
sv: apr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
sv: aug

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
sv: dec

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
sv: feb

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
sv: jan

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
sv: jul

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
sv: jun

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
sv: mar

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
sv: maj

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
sv: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
sv: okt

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
sv: sep

en: Accept
sv: Godkänn

en: Accept all changes
sv: Godkänn alla ändringar

en: Access level
sv: Åtkomstnivå

en: Access to family trees
sv: Tillgång till släktträd

en: Account approval and email verification
sv: Kontogodkännande och e-postverifikation

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %s to the clippings cart
sv: Lägg %s till i urklippskorgen

en: Add a blank row
sv: Lägg till en tom rad

en: Add a brother or sister
sv: Lägg till en bror eller syster

en: Add a child
sv: Lägg till barn

en: Add a child to create a one-parent family
sv: Lägg till ett barn för att skapa en enföräldersfamilj

en: Add a child to this family
sv: Lägg till barn till denna familj

en: Add a fact
sv: Lägg till faktum

en: Add a father
sv: Lägg till en fader

en: Add a favorite
sv: Lägg till en favorit

en: Add a geographic location
sv: Lägg till en geografisk plats

en: Add a husband
sv: Lägg till en make

en: Add a husband to this family
sv: Lägg till en make till denna familj

en: Add a husband using an existing individual
sv: Lägg till en befintlig person som make

en: Add a journal entry
sv: Lägg till en dagboksnotering

en: Add a media object
sv: Lägg till ett mediaobjekt

en: Add a mother
sv: Lägg till en moder

en: Add a name
sv: Lägg till ett namn

en: Add a news article
sv: Lägg till en nyhetsartikel

en: Add a note
sv: Lägg till en anteckning

en: Add a restriction
sv: Lägg till en begränsning

en: Add a scrollbar when block contents grow
sv: Lägg till rullningslist när blocket vidgas

en: Add a shared note
sv: Lägg till en delad anteckning

en: Add a son or daughter
sv: Lägg till en son eller dotter

en: Add a source citation
sv: Lägg till ett källcitat

en: Add a spouse
sv: Lägg till make/maka

en: Add a story
sv: Lägg till berättelse

en: Add a user
sv: Lägg till en användare

en: Add a wife
sv: Lägg till en maka

en: Add a wife to this family
sv: Lägg till en maka till denna familj

en: Add a wife using an existing individual
sv: Lägg till en befintlig person som maka

en: Add an FAQ
sv: Lägg till en Vanlig fråga

en: Add an associate
sv: Lägg till en associerad person

en: Add another individual to the chart
sv: Lägg till en person i diagrammet

en: Add from clipboard
sv: Lägg till ur klippskorgen

en: Add individuals
sv: Lägg till personer

en: Add links
sv: Lägg till länkar

en: Add marriage details
sv: Lägg till en vigsel

en: Add missing death records
sv: Lägg till saknade dödsposter

en: Add missing married names
sv: Lägg till äktenskapsnamn

en: Add more fields
sv: Lägg till fler fält

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
sv: Lägg till berättelser till personer i släktträdet.

en: Add spaces where long lines were wrapped
sv: Lägg till mellanrum där långa rader har brutits

en: Add the GEDCOM media path to filenames
sv: Lägg till GEDCOM media sökvägen till filnamn

en: Add to TITLE header tag
sv: Lägg till TITLE-rubriktagg

en: Add to favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Add to the clippings cart
sv: Lägg till i urklippskorgen

en: Add unique identifiers
sv: Lägg till en unik identifierare

en: Add unlinked records
sv: Lägg till olänkade dataposter

en: Add watermarks to thumbnails
sv: Lägg till vattenstämplar till miniatyrbilder

en: Add your own text and graphics.
sv: Lägg till din egen text och grafik.

en: Add/edit a journal/news entry
sv: Lägg till/redigera dagbok/nyhets inlägg

en: Address
sv: Adress

en: Address line 1
sv: Adressrad 1

en: Address line 2
sv: Adressrad 2

en: Adelaide, Australia
sv: Adelaide, Australien

en: Administrator
sv: Administratör

en: Administrator account
sv: Administratörskonto

en: Administrator comments on user
sv: Administratörens kommentarer om användaren

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Adopted by both parents
sv: Adopterad av båda föräldrarna

en: Adopted by father
sv: Adopterad av fadern

en: Adopted by mother
sv: Adopterad av modern

en: Adoption of a brother
sv: Brors adoption

en: Adoption of a child
sv: Barns adoption

en: Adoption of a daughter
sv: Dotters adoption

en: Adoption of a grandchild
sv: Barnbarnets adoption

en: Adoption of a granddaughter
sv: Barnbarnets adoption

en: Adoption of a grandson
sv: Barnbarnets adoption

en: Adoption of a half-brother
sv: Halvbrors adoption

en: Adoption of a half-sibling
sv: Halvsyskons adoption

en: Adoption of a half-sister
sv: Halvsysters adoption

en: Adoption of a sibling
sv: Syskons adoption

en: Adoption of a sister
sv: Systers adoption

en: Adoption of a son
sv: Sons adoption

en: Adult christening
sv: Vuxendop

en: Advanced fact preferences
sv: Avancerade fakta-inställningar

en: Advanced name facts
sv: Avancerade namnfakta

en: Advanced place name facts
sv: Avancerade ortsnamnsfakta

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Africa
sv: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
sv: När du har skapat släktträdet, kommer du att kunna importera data från en GEDCOM-fil.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
sv: Efter att du loggat in, välj länken ”Mitt konto” under menyn ”Min sida”, fyll i lösenordsfälten för att ändra ditt lösenord.

en: Age
sv: Ålder

en: Age at birth of child
sv: Ålder vid barnets födelse

en: Age at which to assume an individual is dead
sv: Åldersgräns då person antas vara död

en: Age between husband and wife
sv: Årskillnad mellan man och hustru

en: Age between siblings
sv: Årskillnad mellan syskon

en: Age between wife and husband
sv: Årskillnad mellan hustru och man

en: Age difference
sv: Åldersskillnad

en: Age in year of first marriage
sv: Ålder vid första vigseln

en: Age in year of marriage
sv: Ålder vid vigsel

en: Age of parents next to child’s birthdate
sv: Föräldrarnas ålder invid barnets födelsedatum

en: Age related to birth year
sv: Ålder i förhållande till födelseår

en: Age related to death year
sv: Ålder i förhållande till dödsår

en: Agency
sv: Myndighet

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Albania
sv: Albanien

en: Albuquerque, New Mexico, United States
sv: Albuquerque, New Mexico, Förenta staterna

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Alias
sv: Aliasnamn

en: Alive
sv: Levande

en: All
sv: Samtliga

en: All changes in PhpGedView must be accepted
sv: Alla ändringar i PhpGedView måste först accepteras

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
sv: Alla PhpGedView-användare måste ha olika e-postadresser

en: All facts and events
sv: Alla fakta och händelser

en: All family facts
sv: Alla familjefakta

en: All fields must be completed.
sv: Alla fält måste fyllas i.

en: All files have read and write permission.
sv: Alla filer har läs- och skrivrättigheter.

en: All individual facts
sv: Alla personfakta

en: All individuals
sv: Alla personer

en: All records
sv: Alla poster

en: All repository facts
sv: Alla arkivfakta

en: All source facts
sv: Alla källfakta

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
sv: Tillåt andra moduler att redigera text med en ”WYSIWYG”-editor, istället för att använda HTML-koder.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
sv: Tillåt användare att se rådata i GEDCOM-poster

en: Allow users to select their own theme
sv: Tillåt användare att välja eget tema

en: Allow visitors to request a new user account
sv: Tillåt besökare att begära ett nytt användarkonto

en: Also known as
sv: Också känd som

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
sv: En Vanlig fråga kan visas på bara ett av släktträden, eller på alla släktträd.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
sv: En administratör godkänner det nya användarkontot och väljer åtkomstnivå innan användaren kan logga in.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
sv: Alternativ till ”Media”-flik och en förbättrad bildvisare.

en: An alternative way to display charts.
sv: Alternativt sätt att visa en graf.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
sv: Ett anternativt sätt att mata in kopia över befolkningsräkning (Census) och länka dem till personer.

en: An alternative way to select a new theme.
sv: Ett alternativt sätt att välja nytt tema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
sv: Ett alternativt sätt att logga in och ut.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
sv: En kompanjon är en annan person som var involverad med detta faktum eller denna händelse, till exempel ett vittne eller en präst.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
sv: En kompanjon är en annan person som var involverad med denna person, till exempel en vän eller en arbetsgivare.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
sv: Redigering val för personer, familjer, källor, o.s.v.

en: An error occurred when unzipping the file.
sv: Ett fel uppstod när filen packades upp.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
sv: Ett timglasdiagram av en persons förfäder och ättlingar.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
sv: Ett interaktivt träd, visande en persons alla förfäder och efterkommande.

en: An unexpected database error occurred.
sv: Fel i databasen.

en: Ancestors
sv: Förfäder

en: Ancestors interest
sv: Intresse att forska mer i personens förfäder

en: Ancestors of
sv: Förfäder för

en: Ancestors of %s
sv: Förfäder för %s

en: Ancestral file number
sv: Ancestral file number (AFN)

en: Anchorage, Alaska, United States
sv: Anchorage, Alaska, Förenta staterna

en: Anniversary
sv: Årsdag

en: Anniversary calendar
sv: Historisk kalender

en: Annulment
sv: Ogiltigförklaring

en: Answer
sv: Svar

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
sv: Vem som helst med ett användarkonto har åtkomst till denna webbplats.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
sv: Applicera automatiska korrektioner till din släktforskningsdata.

en: Apply privacy settings
sv: Tillämpa integritetsinställningar

en: Apply these preferences to all family trees
sv: Använd dessa inställningar för alla släktträd

en: Apply these preferences to new family trees
sv: Använd dessa inställningar för nya släktträd

en: Approval of account at %s
sv: Godkännande av konto på %s

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approved by administrator
sv: Godkänd av administratör

en: Aqua Marine
sv: Akvamarin

en: Are you sure you want to delete this fact?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta faktum?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
sv: Är du säker på att du vill radera detta meddelande? Det kan inte återfås senare.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
sv: Vill du verkligen ta bort ”%s”?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
sv: Är du säker på att du vill ångra alla ändringar till detta släktträd?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
sv: Är du säker på att du vill ta bort länkar till det här medieobjektet?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
sv: Är du säker på att du vill radera denna post från dina favoriter?

en: Armenia
sv: Armenien

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
sv: Förutom att använda verktygsfältet för att tillämpa HTML-formatering, kan du infoga databasfält som uppdateras automatiskt. Dessa speciella fält är markerade med <b>#</b> tecken. Exempelvis <b>#totalFamilies#</b> kommer att ersättas med det faktiska antalet familjer i databasen. Avancerade användare kan vilja tillämpa CSS-klasser till sin text, så att formateringen matchar ett valt tema.

en: Ash
sv: Kol

en: Asia
sv: Asien

en: Associate
sv: Kompanjoner

en: Associate events with this source
sv: Associera händelse med denna källa

en: Associates
sv: Associationer

en: At sea
sv: Till sjöss

en: Atlanta, Georgia, United States
sv: Atlanta, Georgia, Förenta staterna

en: Attendant
sv: Deltagare

en: Attending
sv: Närvara

en: Audio
sv: Ljud

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Author
sv: Författare

en: Author of last change
sv: Senast ändrad av

en: Automatically accept changes made by this user
sv: Godkänn automatiskt ändringar gjorda av denna användare

en: Automatically expand notes
sv: Expandera anteckningar automatiskt

en: Automatically expand sources
sv: Expandera källor automatiskt

en: Available blocks
sv: Tillgängliga block

en: Average age
sv: Genomsnittsålder

en: Average age at death
sv: Medelålder vid död

en: Average age in century of marriage
sv: Medelåldern i förhållande till vigselårhundrade

en: Average age related to death century
sv: Genomsnittlig dödsålder i förhållande till århundrade

en: Average number of children per family
sv: Genomsnittligt antal barn per familj

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
sv: Undvik mellanslag och skiljetecken. Ett släktnamn kan vara ett bra val.

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Azores
sv: Azorerna

en: Bahamas
sv: Bahamaöarna

en: Baptism
sv: Döpt

en: Baptism of a brother
sv: Brors dop

en: Baptism of a child
sv: Barns dop

en: Baptism of a daughter
sv: Dotters dop

en: Baptism of a grandchild
sv: Barnbarnets dop

en: Baptism of a granddaughter
sv: Barnbarnets dop

en: Baptism of a grandson
sv: Barnbarnets dop

en: Baptism of a half-brother
sv: Halvbrors dop

en: Baptism of a half-sibling
sv: Halvsyskons dop

en: Baptism of a half-sister
sv: Halvsysters dop

en: Baptism of a sibling
sv: Syskons dop

en: Baptism of a sister
sv: Systers dop

en: Baptism of a son
sv: Sons dop

en: Bar mitzvah
sv: Bar mitzva

en: Bat mitzvah
sv: Bat mitzva

en: Batch update
sv: Sats-uppdatering

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
sv: Baton Rouge, Louisiana, Förenta staterna

en: Bearing
sv: Bäring

en: Begins with
sv: Börjar med

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgian Chocolate
sv: Belgisk choklad

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bermuda
sv: Bermudasöarna

en: Bern, Switzerland
sv: Bern, Schweiz

en: Bibliography
sv: Litteraturförteckning

en: Billings, Montana, United States
sv: Billings, Montana, Förenta staterna

en: Binary data object
sv: Binär data objekt

en: Birmingham, Alabama, United States
sv: Birmingham, Alabama, Förenta staterna

en: Birth
sv: Född

en: Birth by country
sv: Födda per land

en: Birth date range end
sv: Födelsedatums intervallslut

en: Birth date range start
sv: Födelsedatums intervallstart

en: Birth of a brother
sv: Brors födelse

en: Birth of a child
sv: Barnafödelse

en: Birth of a daughter
sv: Dotters födelse

en: Birth of a grandchild
sv: Barnbarnets födelse

en: Birth of a granddaughter
sv: Barnbarnets födelse

en: Birth of a grandson
sv: Barnbarnets födelse

en: Birth of a half-brother
sv: Halvbrors födelse

en: Birth of a half-sibling
sv: Halv-syskons födelse

en: Birth of a half-sister
sv: Halvsysters födelse

en: Birth of a sibling
sv: Syskons födelse

en: Birth of a sister
sv: Systers födelse

en: Birth of a son
sv: Sons födelse

en: Birth places
sv: Födelseorter

en: Birthplace contains
sv: Födelseorten innehåller

en: Births
sv: Födslar

en: Births by century
sv: Födslar per århundrade

en: Bismarck, North Dakota, United States
sv: Bismarck, North Dakota, Förenta staterna

en: Blessing
sv: Välsignelse

en: Blocks
sv: Block

en: Blue Lagoon
sv: Blå lagun

en: Blue Marine
sv: Marinblå

en: Body
sv: Meddelande

en: Boise, Idaho, United States
sv: Boise, Idaho, Förenta staterna

en: Book
sv: Bok

en: Booklet
sv: Häfte

en: Born in the covenant
sv: (mormon) Född i religiös förbindelse

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
sv: Boston, Massachusetts, Förenta staterna

en: Both alive
sv: Båda levande

en: Both dead
sv: Båda döda

en: Bountiful, Utah, United States
sv: Bountiful, Utah, Förenta staterna

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Branches
sv: Grenar

en: Branches of the %s family
sv: Grenar för familjen %s

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Bridesmaid
sv: Brudtärna

en: Brigham City, Utah, United States
sv: Brigham City, Utah, Förenta staterna

en: Brisbane, Australia
sv: Brisbane, Australien

en: Brit milah
sv: B'rit mila

en: Brit milah of a brother
sv: Brors b'rit mila

en: Brit milah of a grandson
sv: Barnbarnets b'rit mila

en: Brit milah of a half-brother
sv: Halvbrors b'rit mila

en: Brit milah of a son
sv: Sons b'rit mila

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska Oceanen

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Brother
sv: Bror

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Burial
sv: Begravd

en: Burial of a brother
sv: Brors begravning

en: Burial of a child
sv: Begravning av barn

en: Burial of a daughter
sv: Dotters begravning

en: Burial of a father
sv: Fars begravning

en: Burial of a grandchild
sv: Barnbarnets begravning

en: Burial of a granddaughter
sv: Barnbarnets begravning

en: Burial of a grandfather
sv: Gammelfars begravning

en: Burial of a grandmother
sv: Gammelmors begravning

en: Burial of a grandparent
sv: Begravning av en gammelförälder

en: Burial of a grandson
sv: Barnbarnets begravning

en: Burial of a half-brother
sv: Halvbrors begravning

en: Burial of a half-sibling
sv: Halvsyskons begravning

en: Burial of a half-sister
sv: Halvsysters begravning

en: Burial of a husband
sv: Makes begravning

en: Burial of a maternal grandfather
sv: Morfars begravning

en: Burial of a maternal grandmother
sv: Mormors begravning

en: Burial of a maternal grandparent
sv: Begravning av en morförälder

en: Burial of a mother
sv: Mors begravning

en: Burial of a parent
sv: Begravning av en förälder

en: Burial of a paternal grandfather
sv: Farfars begravning

en: Burial of a paternal grandmother
sv: Farmors begravning

en: Burial of a paternal grandparent
sv: Begravning av en farförälder

en: Burial of a sibling
sv: Syskons begravning

en: Burial of a sister
sv: Systers begravning

en: Burial of a son
sv: Sons begravning

en: Burial of a spouse
sv: Makes/makas begravning

en: Burial of a wife
sv: Makas begravning

en: Burial place contains
sv: Begravningsorten innehåller

en: Buyer
sv: Köpare

en: By default, SMTP works on port 25.
sv: Som standard använder SMTP port 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
sv: Som standard visar listan endast de platser som finns i dina släktträd. Du kan ha detaljer för andra platser, som de som importeras i bulk från en extern fil. Det här alternativet visar alla platser, inklusive sådana som för närvarande inte används.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
sv[0]: Din server tillåter som standard att skript körs i %s sekund.
sv[1]: Din server tillåter som standard att skript körs i %s sekunder.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
sv: Din server tillåter skripten att använda som standard %s av minnet.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
sv: 10:e

[ctx: CENTURY]
en: 11th
sv: 11:e

[ctx: CENTURY]
en: 12th
sv: 12:e

[ctx: CENTURY]
en: 13th
sv: 13:e

[ctx: CENTURY]
en: 14th
sv: 14:e

[ctx: CENTURY]
en: 15th
sv: 15:e

[ctx: CENTURY]
en: 16th
sv: 16:e

[ctx: CENTURY]
en: 17th
sv: 17:e

[ctx: CENTURY]
en: 18th
sv: 18:e

[ctx: CENTURY]
en: 19th
sv: 19:e

[ctx: CENTURY]
en: 1st
sv: 1:a

[ctx: CENTURY]
en: 20th
sv: 20:e

[ctx: CENTURY]
en: 21st
sv: 21:a

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
sv: 2:a

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
sv: 3:e

[ctx: CENTURY]
en: 4th
sv: 4:e

[ctx: CENTURY]
en: 5th
sv: 5:e

[ctx: CENTURY]
en: 6th
sv: 6:e

[ctx: CENTURY]
en: 7th
sv: 7:e

[ctx: CENTURY]
en: 8th
sv: 8:e

[ctx: CENTURY]
en: 9th
sv: 9:e

en: Calculating…
sv: Beräknar…

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar conversion
sv: Kalenderkonvertering

en: Calgary, Alberta, Canada
sv: Calgary, Alberta, Kanada

en: Call number
sv: Källarkivets referensnummer

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Campinas, Brazil
sv: Campinas, Brasilien

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Card
sv: Kort

en: Cardston, Alberta, Canada
sv: Cardston, Alberta, Kanada

en: Case insensitive
sv: Inte skiftlägeskänslig

en: Caste
sv: Kast

en: Categories
sv: Kategorier (z-axel)

en: Cause
sv: Orsak

en: Cause of death
sv: Dödsorsak

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
sv: Varning! Detta kan ta lång tid. Ha tålamod.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
sv: Varning: gamla moduler kanske inte fungerar, eller de kan hindra webtrees från att fungera.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
sv: Varning: gamla teman kanske inte fungerar, eller de kan hindra webtrees från att fungera.

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Cebu City, Philippines
sv: Cebu City, Filippinerna

en: Cemeteries
sv: Begravningsplatser

en: Cemetery
sv: Begravningsplats

en: Census
sv: Folkräkning

en: Census assistant
sv: Befolkningsräknings (Census) assistent

en: Census date
sv: Folkräkningsdatum

en: Census place
sv: Ort vid folkräkning

en: Census transcript
sv: Kopia över befolkningsräkning (Census)

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Chad
sv: Tchad

en: Change
sv: Ändra

en: Change family members
sv: Ändra familjemedlemmar

en: Change flag
sv: Ändra flagga

en: Change the blocks on this user’s “My page”
sv: Ändra blocken på denna användares ”Min sida”

en: Change the “Home page” blocks
sv: Ändra blocken på ”Hemsidan”

en: Change the “My page” blocks
sv: Ändra blocken på ”Min sida”

en: Changed on %1$s
sv: Ändrad %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
sv: Ändrad den %1$s av %2$s

en: Changes
sv: Ändringar

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
sv[0]: Sista dagens förändringar
sv[1]: Förändringar de senaste %s dagarna

en: Changes log
sv: Ändringslogg

en: Character set
sv: Teckentabell

en: Chart
sv: Diagram

en: Chart preferences
sv: Diagramval

en: Chart type
sv: Diagramtyp

en: Charts
sv: Tavlor

en: Check file permissions…
sv: Kontrollera filrättigheterna…

en: Check for custom modules…
sv: Kolla för anpassade moduler…

en: Check for custom themes…
sv: Kolla för anpassade teman…

en: Check for errors
sv: Leta efter fel

en: Check for pending changes…
sv: Kolla för väntande ändringar…

en: Check the access rights on this folder.
sv: Kontrollera åtkomsträttigheter för mappen.

en: Check the settings and try again.
sv: Kontrollera inställningar och försök igen.

en: Checking server capacity
sv: Granskar serverns kapacitet

en: Checking server configuration
sv: Kontrollerar serverkonfiguration

en: Chicago, Illinois, United States
sv: Chicago, Illinois, Förenta staterna

en: Child
sv: Barn

en: Child of
sv: Barn till

en: Child of %s
sv: %ss barn

en: Children
sv: Barn

en: Children in family
sv: Barn i familjen

en: Children of
sv: Barn till

en: Children take a patronym instead of a surname.
sv: Barn tar patronymikon istället för efternamn.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
sv: Barnen tar ett släktnamn från far och ett släktnamn från mor.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
sv: Barnen tar ett släktnamn från mor och ett släktnamn från far.

en: Children take their father’s surname.
sv: Barn tar sin faders efternamn.

en: Children take their mother’s surname.
sv: Barn tar sin moders efternamn.

en: China
sv: Kina

en: Choose a report to run
sv: Välj en rapport att köra

en: Choose relatives
sv: Välj släktingar

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
sv: Välj miniatyrbild som du vill ladda upp. Fastän miniatyrbilder kan genereras automatiskt för bilder, kanske du vill generera din egen miniatyrbild, speciellt för andra media typer. Till exempel kan du använda en stillbild från en video, eller ett foto av en person som gjort en ljudinspelning.

en: Choose user defined welcome text typed below
sv: Välj användardefinierad välkomsttext inskriven nedan

en: Choose:
sv: Välj:

en: Christening
sv: Dop

en: Christening of a brother
sv: Dop av en bror

en: Christening of a child
sv: Dop av ett barn

en: Christening of a daughter
sv: Dop av en dotter

en: Christening of a grandchild
sv: Dop av ett barnbarn

en: Christening of a granddaughter
sv: Dop av ett barnbarn

en: Christening of a grandson
sv: Dop av ett barnbarn

en: Christening of a half-brother
sv: Dop av en halvbror

en: Christening of a half-sibling
sv: Dop av ett halvsyskon

en: Christening of a half-sister
sv: Dop av en halvsyster

en: Christening of a sibling
sv: Dop av ett syskon

en: Christening of a sister
sv: Dop av en syster

en: Christening of a son
sv: Dop av en son

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Circumciser
sv: Omskärare

en: Citation details
sv: Källhänvisning

en: Citizenship
sv: Medborgarskap

en: City
sv: Stad

en: Ciudad Juarez, Mexico
sv: Ciudad Juarez, Mexiko

en: Civil marriage
sv: Borgerlig vigsel

en: Civil registrar
sv: Borgerlig vigselförättare

en: Clean up data folder
sv: Rensa datamapp

en: Cleared but not yet completed
sv: (mormon) Rentvådd, men inte ännu färdig

en: Clippings cart
sv: Urklippskorg

en: Coat of arms
sv: Vapen

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Coffee and Cream
sv: Kaffe och kräm

en: Cold Day
sv: Kall dag

en: Colonia Juarez, Mexico
sv: Colonia Juarez, Mexiko

en: Columbia River, Washington, United States
sv: Columbia River, Washington, Förenta staterna

en: Columbia, South Carolina, United States
sv: Columbia, South Carolina, Förenta staterna

en: Columbus, Ohio, United States
sv: Columbus, Ohio, Förenta staterna

en: Columns per page
sv: Kolumner per sida

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Common law marriage
sv: Sambo

en: Communicate directly with other users, using private messages.
sv: Kommunicera med andra användare med hjälp av privata meddelanden.

en: Comoros
sv: Comorerna

en: Compact tree
sv: Kompakt träd

en: Compact tree of %s
sv: Kompakt träd för %s

en: Completed before 1970; date not available
sv: Färdig före 1970, datum obekant

en: Completed; date unknown
sv: (mormon) Färdig; datum okänd

en: Compress the GEDCOM file
sv: Komprimera GEDCOM-filen

en: Concatenation
sv: Länkning

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenordet

en: Confirmation
sv: Konfirmation

en: Connection to database server
sv: Anslutning till databas-servern

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: Contact method
sv: Kontaktmetod

en: Contains
sv: Innehåller

en: Content
sv: Innehåll

en: Continued
sv: Fortsättning

en: Control panel
sv: Kontrollpanel

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
sv: Konvertera från UTF-8 till ISO-8859-1

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cookies
sv: Kakor

en: Copenhagen, Denmark
sv: Köpenhamn, Danmark

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
sv: Kopiera alla poster från %1$s till %2$s.

en: Copy files…
sv: Kopiera filerna…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
sv: Kopiera dessa filer till mappen %s, ersätt de som har samma namn.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Cordoba, Argentina
sv: Córdoba, Argentina

en: Corporation
sv: Bolag

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
sv: Rätta NAME-dataposter av form ”John/DOE/” eller ”John /DOE”, som produceras av äldre släktprogram.

en: Cote d’Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
sv: Kunde inte verifiera informationen du skrev in. Gå tillbaka och försök igen eller kontakta webbplatsens administratör för mer information.

en: Count
sv: Antal

en: Countries
sv: Länder

en: Country
sv: Land

en: Counts
sv: Antal

en: County
sv: Kommun

en: Create
sv: Skapa

en: Create a family tree
sv: Skapa ett släktträd

en: Create a media object
sv: Skapa ett mediaobjekt

en: Create a repository
sv: Skapa arkiv

en: Create a shared note
sv: Skapa en delad anteckning

en: Create a shared note using the census assistant
sv: Skapa en delad anteckning med hjälp av befolkningsräknings (census) assistenten

en: Create a source
sv: Skapa en källa

en: Create a website access rule
sv: Skapa en webbplats åtkomstregel

en: Create an individual
sv: Skapa en person

en: Create your own chart
sv: Skapa eget diagram

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
sv: Skapa, uppdatera och ta bort ett släktträd för varje GEDCOM-fil i datamappen.

en: Cremation
sv: Kremering

en: Cremation of a brother
sv: Brors kremering

en: Cremation of a child
sv: Barns kremering

en: Cremation of a daughter
sv: Dotters kremering

en: Cremation of a father
sv: Fars kremering

en: Cremation of a grand-parent
sv: Förälder förälders kremering

en: Cremation of a grandchild
sv: Barnbarnets kremering

en: Cremation of a granddaughter
sv: Barnbarnets kremering

en: Cremation of a grandfather
sv: Gammelfars kremering

en: Cremation of a grandmother
sv: Gammelmors kremering

en: Cremation of a grandson
sv: Barnbarnets kremering

en: Cremation of a half-brother
sv: Halvbrors kremering

en: Cremation of a half-sibling
sv: Halvsyskons kremering

en: Cremation of a half-sister
sv: Halvsysters kremering

en: Cremation of a husband
sv: Makes kremering

en: Cremation of a maternal grandfather
sv: Morfars kremering

en: Cremation of a maternal grandmother
sv: Mormors kremering

en: Cremation of a mother
sv: Mors kremering

en: Cremation of a parent
sv: Kremering av en förälder

en: Cremation of a paternal grandfather
sv: Farfars kremering

en: Cremation of a paternal grandmother
sv: Farmors kremering

en: Cremation of a sibling
sv: Syskons kremering

en: Cremation of a sister
sv: Systers kremering

en: Cremation of a son
sv: Sons kremering

en: Cremation of a spouse
sv: Makes/makas kremering

en: Cremation of a wife
sv: Makas kremering

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Curitiba, Brazil
sv: Curitiba, Brasilien

en: Current
sv: Nuvarande

en: Custom
sv: Special

en: Custom event
sv: Specialhändelse

en: Custom fact
sv: Specialfaktum

en: Custom module
sv: Anpassad modul

en: Custom tags
sv: Egna taggar

en: Custom theme
sv: Anpassat tema

en: Custom welcome text
sv: Egen välkomsttext

en: Customize this page
sv: Anpassa denna sida

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: DNA markers
sv: DNA-markörer

en: Dallas, Texas, United States
sv: Dallas, Texas, Förenta staterna

en: Dashboard
sv: Instrumentbräda

en: Data folder
sv: Datamapp

en: Database and table names
sv: Databas och tabellnamn

en: Database connection
sv: Databas-anslutning

en: Database name
sv: Databasnamn

en: Database password
sv: Databaslösenord

en: Database user account
sv: Databasens användarkonto

en: Date
sv: Datum

en: Date differences
sv: Datum-avvikelser

en: Date of LDS baptism
sv: Datum för LDS dop

en: Date of LDS child sealing
sv: LDS Barns beseglingsdatum

en: Date of LDS endowment
sv: LDS gåva datum

en: Date of LDS spouse sealing
sv: LDS Makes/makas beseglingsdatum

en: Date of adoption
sv: Adoptions datum

en: Date of baptism
sv: Dopdatum

en: Date of bar mitzvah
sv: Datum för bar mitzva

en: Date of bat mitzvah
sv: Datum för bat mitzva

en: Date of birth
sv: Födelsedatum

en: Date of blessing
sv: Välsignelsedatum

en: Date of brit milah
sv: Datum for b'rit mila

en: Date of burial
sv: Begravningsdatum

en: Date of christening
sv: Dopdag

en: Date of confirmation
sv: Konfirmationsdatum

en: Date of cremation
sv: Kremerings datum

en: Date of death
sv: Dödsdatum

en: Date of divorce
sv: Skilsmässa datum

en: Date of emigration
sv: Emigrationsdatum

en: Date of engagement
sv: Förlovningsdatum

en: Date of entry in original source
sv: Inläggsdatum i original källa

en: Date of event
sv: Händelsedatum

en: Date of first communion
sv: Datum för första nattvard

en: Date of immigration
sv: Datum för invandring

en: Date of last change
sv: Datum för senast ändring

en: Date of marriage
sv: Vigseldatum

en: Date of marriage banns
sv: Lysningsdag

en: Date of naturalization
sv: Naturaliseringsdatum

en: Date of ordination
sv: Datum för prästvigning

en: Date of residence
sv: Boningsplatsdatum

en: Date period
sv: Tidsperiod

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
sv: Tidsperioder används för att indikera att ett faktum, till exempel ett yrke, fortsatte under en viss tid.

en: Date range
sv: Datumintervall

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
sv: Datumintervall används för att indikera att en händelse, t.ex. en födelse, hände på ett okänt datum inom ett möjligt intervall.

en: Date registered
sv: Registreringsdatum

en: Date sent
sv: Datum skickat

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
sv: Tidsangivelser omvandlas endast ifall de är giltiga inom tideräkningen. T.ex. kommer endast tidpunkter mellan %1$s och %2$s att omvandlas till franska revolutionskalendern och endast datum efter %3$s kommer att omvandlas till den gregorianska tideräkningen (nya stilen).

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
sv: Datumen har sparats med användandet av engelska förkortningar och nyckelord. I stället för dessa kan du använda genvägar.

en: Daughter
sv: Dotter

en: Daughter of %s
sv: %ss dotter

en: Day
sv: Dag

en: Day not set
sv: Dag inte satt

en: Day:
sv: Dag:

en: Dead
sv: Döda

en: Death
sv: Död

en: Death by country
sv: Döda per land

en: Death date range end
sv: Dödsdatums intervallslut

en: Death date range start
sv: Dödsdatums intervallstart

en: Death of a brother
sv: Broderns död

en: Death of a child
sv: Barnadöd

en: Death of a daughter
sv: Dotterns död

en: Death of a father
sv: Faderns död

en: Death of a grand-parent
sv: Gammelförälders död

en: Death of a grandchild
sv: Barnbarnets död

en: Death of a granddaughter
sv: Barnbarnets död

en: Death of a grandfather
sv: Gammelfars död

en: Death of a grandmother
sv: Gammelmors död

en: Death of a grandson
sv: Barnbarnets död

en: Death of a half-brother
sv: Halvbrors död

en: Death of a half-sibling
sv: Halv-syskons död

en: Death of a half-sister
sv: Halvsysters död

en: Death of a husband
sv: Makes död

en: Death of a maternal grandfather
sv: Morfars död

en: Death of a maternal grandmother
sv: Mormors död

en: Death of a mother
sv: Moderns död

en: Death of a parent
sv: Förälders död

en: Death of a paternal grandfather
sv: Farfars död

en: Death of a paternal grandmother
sv: Farmors död

en: Death of a sibling
sv: Syskons död

en: Death of a sister
sv: Systerns död

en: Death of a son
sv: Sonens död

en: Death of a spouse
sv: Make eller makas död

en: Death of a wife
sv: Makans död

en: Death of one spouse
sv: Make eller makas död

en: Death place contains
sv: Dödsorten innehåller

en: Death places
sv: Dödsorter

en: Deaths
sv: Dödsfall

en: Deaths by century
sv: Döda per århundrade

en: Decade of birth
sv: Födelseårtionde

en: Decade of death
sv: Dödsårtionde

en: Decade of marriage
sv: Vigselårtionde

en: Default
sv: Standard

en: Default chart
sv: Standardtavla

en: Default family tree
sv: Standard-släktträd

en: Default individual
sv: Förvald person

en: Default map type
sv: Standard karttyp

en: Default pedigree chart layout
sv: Standard antavla layout

en: Default pedigree generations
sv: Stardard antal förfäder generationer

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Degree
sv: Betyg

en: Delete
sv: Radera

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
sv: Ta bort all befintliga geografiska data innan du importerar filen.

en: Delete inactive users
sv: Ta bort inaktiva användare

en: Delete selected messages
sv: Radera markerade meddelande

en: Delete temporary files…
sv: Ta bort temporära filer…

en: Delete the preferences for this module.
sv: Ta bort inställningarna för denna modul.

en: Delete this name
sv: Radera namn

en: Delete your account
sv: Ta bort ditt konto

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
sv: Radering av familjen kommer att koppla loss alla personerna ifrån familjen men kommer att lämna alla personerna orörda. Är du säker på att du ska radera familjen?

en: Democratic Republic of the Congo
sv: Kongo-Kinshasa

en: Denmark
sv: Danmark

en: Denver, Colorado, United States
sv: Denver, Colorado, Förenta staterna

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
sv: Beroende på serverkonfigurationen, kan du kanske uppgradera automatiskt.

en: Descendant generations
sv: Efterkommande generationer

en: Descendants
sv: Ättlingar

en: Descendants interest
sv: Intresse att söka efter mera efterkommande till denna person

en: Descendants of
sv: Ättlingar till

en: Descendants of %s
sv: Ättlingar till %s

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description META tag
sv: Beskrivning META tagg

en: Description unavailable
sv: Beskrivning inte tillgänglig

en: Details
sv: Detaljer

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
sv: Detaljer om den nya användaren kommer att skickas släktforskarkontakten för släktträdet ifråga.

en: Detroit, Michigan, United States
sv: Detroit, Michigan, Förenta staterna

en: Died as a child: exempt
sv: (mormon) Dog som barn: förskonad

en: Died as an infant: exempt
sv: (mormon) Dog som småbarn: förskonad

en: Differences
sv: Skillnader

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
sv: I olika delar av världen används skilda tideräkningar, och ytterligare många fler har tidigare varit i bruk. Där så är möjligt, bör tidpunkter anges enligt samma tideräkning som i källdokumentet. Man kan sedan ange att dessa tidsangivelser skall omvandlas till en mer bekant tideräkning. Om man regelbundet har bruk av dubbla tideräkningar, kan man ange två omvandlingar, så att samtliga datum visas i bägge dessa tideräkningar.

en: Direct line ancestors
sv: Förfäder i rak linje

en: Direct line ancestors and their families
sv: Förfäder i direkt linje samt deras familjer

en: Disable these modules
sv: Inaktivera dessa moduler

en: Disable these themes
sv: Inaktivera dessa teman

en: Display %s
sv: Visa %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
sv: Visa och kontrollera ett släktträds favorit sidor.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
sv: Visa och kontrollera en användares favoritsidor.

en: Divorce
sv: Skild

en: Divorce filed
sv: Ansökt om skilsmässa

en: Divorces by century
sv: Skilsmässor per århundrade

en: Do not change to keep original filename.
sv: Ändra inte för att behålla det ursprungliga filnamnet.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
sv: Skapa inte nya platser, importera bara koordinater för befintliga platser.

en: Do not seal, previous sealing canceled
sv: (mormon) Besegling inte, tidigare besegling upphävd

en: Do not seal: unauthorized
sv: (mormon) Försegla inte; icke auktoriserad

en: Document
sv: Dokument

en: Dominica
sv: Dominikanska republiken

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download %s…
sv: Ladda ner %s…

en: Download file
sv: Ladda ner fil

en: Download geographic data
sv: Ladda ner geografisk data

en: Draper, Utah, United States
sv: Draper, Utah, Förenta staterna

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
sv: Det finns redan en användare med e-postadressen.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
sv: En avändare med detta användarnamn finns redan. Välj ett annat användarnamn.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
sv: Varje källa registrerar specifika händelser, i allmänhet för ett visst datumintervall och för en plats jurisdiktion. Till exempel en folkräkning registrerar folkräkning händelser och kyrkans register registrerar födelse, giftermål och dödshändelser.<br><br>Markera de händelser som registreras av denna källa från listan över händelser som tillhandahålls. Datum bör anges i datumintervall format såsom <i>FROM 1900 TO 1910</i>. Plats jurisdiktion är namnet på den lägsta behörigheten som omfattar alla lägre nivå platser som nämns i denna källa. Exempelvis skulle ”Oneida, Idaho, USA” användas som en källa jurisdiktion plats för händelser som inträffar i de olika städerna inom Oneida County. ”Idaho, USA” skulle vara källa behörighet om de händelser som registrerats ägde rum inte bara i Oneida County, utan även i andra län i Idaho.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
sv: Varje användarkonto har ett alternativ att "automatiskt acceptera ändringar". När detta har aktiverats, sparas användarens eventuella ändringar omedelbart. Många administratörer aktivera detta för sitt eget användarkonto.

en: Earliest birth
sv: Tidigaste födelseår

en: Earliest birth year
sv: Tidigaste födelseår

en: Earliest death
sv: Tidigaste dödsåret

en: Earliest death year
sv: Tidigaste dödsår

en: Earliest divorce
sv: Tidigaste skilsmässa

en: Earliest marriage
sv: Tidigaste äktenskap

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit a website access rule
sv: Redigera en webbplats åtkomstregel

en: Edit preferences
sv: Redigera inställningar

en: Edit the FAQ
sv: Redigera Vanliga frågan

en: Edit the details
sv: Redigera detaljer

en: Edit the gender
sv: Redigera kön

en: Edit the media object
sv: Redigera mediaobjekt

en: Edit the name
sv: Redigera namn

en: Edit the note
sv: Redigera anteckning

en: Edit the raw GEDCOM
sv: Redigera rå GEDCOM-post

en: Edit the repository
sv: Redigera arkiv

en: Edit the shared note
sv: Redigera delad anteckning

en: Edit the source
sv: Redigera källa

en: Edit the story
sv: Redigera berättelse

en: Edit the user
sv: Redigera användare

en: Edit this individual and replace their details with your own.
sv: Ersätt denna persons uppgifter med dina egna.

en: Edmonton, Alberta, Canada
sv: Edmonton, Alberta, Kanada

en: Education
sv: Utbildning

en: Egypt
sv: Egypten

en: Electronic
sv: Elektronisk

en: Elevation
sv: Höjd

en: Email address
sv: E-postadress

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
sv: E-postadress som skall användas i ”från:”-fältet för e-post som webtrees skapar automatiskt.<br><br>webtrees kan automatiskt skapa e-post för att meddela administratörer av förändringar som behöver granskas. webtrees skickar också e-postmeddelanden till användare som har ansökt om ett konto.<br><br>Vanligtvis är ”från:” fältet i dessa automatiskt skapade e-postmeddelanden t.ex. <i>från: webtrees-noreply@yoursite</i> för att visa att inget svar på e-post krävs. För att skydda mot skräppost eller andra e-missbruk, kräver vissa system en giltig adress i ”från:” fältet och kommer inte att acceptera meddelanden som är från kontot <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
sv: E-post verifierad

en: Embedded variable
sv: Inbäddad variabel

en: Emigration
sv: Utvandring

en: Employee
sv: Anställd

en: Employer
sv: Arbetsgivare

en: Empty the clippings cart
sv: Töm urklippskorgen

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
sv: Med val av detta tvingas alla besökare att logga in innan de ser data på denna webbplats.

en: End IP address
sv: Sista IP-adress

en: End year
sv: Slutår

en: Ending range of change dates
sv: Sista datum för ändringar

en: Engagement
sv: Förlovning

en: Enter an individual, family, or source ID
sv: Skriv in ett person-, familj- eller käll-ID

en: Enter an optional note about this favorite
sv: Skriv en extra anteckning om denna favorit

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
sv: Skriv in eller sök efter ID för person, familj eller källa till vilket detta media objekt ska länkas.

en: Entire record
sv: Hela posten

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
sv: Fel: konvertering av GEDCOM-filer från %s-form till UTF-8-form stödjes ännu inte.

en: Estimated dates for birth and death
sv: Beräknade datum för födelse och död

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Europe
sv: Europa

en: Event
sv: Händelse

en: Events
sv: Händelser

en: Events in countries
sv: Händelser i länder

en: Events of close relatives
sv: Händelser för nära släktingar

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
sv: Alla har denna roll, inklusive besökare till webbplatsen och sökmotorer.

en: Exact
sv: Exakt

en: Exact date
sv: Exakt datum

en: Exact text
sv: Exakt text

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
sv: Uteslut personer med ”%s” som vigselnamn

en: Exclude subfolders
sv: Exkludera undermappar

en: Excluded from this submission
sv: Utesluten från denna skickning

en: Explain why you are requesting an account.
sv: Förklara varför du begär ett konto.

en: Export
sv: Exportera

en: Export a GEDCOM file
sv: Exportera en GEDCOM-fil

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
sv: Exportera alla släktträd till GEDCOM-filer…

en: Export preferences
sv: Exportalternativ

en: Extend privacy to dead individuals
sv: Integritetsregler gäller även döda

en: External files
sv: Externa filer

en: External media files have a URL instead of a filename.
sv: Externa media filer har en URL i stället för ett filnamn.

en: Eye color
sv: Ögonfärg

en: FAQ
sv: Vanliga frågor

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
sv: Vanliga frågor är listor med frågor och svar, som gör att du kan förklara platsens regler, riktlinjer och rutiner för besökarna. Frågor behandlar vanligtvis sekretess, upphovsrätt, användarkonton, olämpligt innehåll, krav på källhänvisningar, etc.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
sv: %s. kusin

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
sv: Adopterad av båda föräldrarna

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
sv: Adopterad av fadern

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
sv: Adopterad av modern

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
sv: Också känd som

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
sv: Medhjälpare

[ctx: FEMALE]
en: Attending
sv: Deltagare

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
sv: Köpare

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
sv: Borgerlig vigselförättare

[ctx: FEMALE]
en: Employee
sv: Anställd

[ctx: FEMALE]
en: Employer
sv: Arbetsgivare

[ctx: FEMALE]
en: Friend
sv: Väninna

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
sv: Förmyndare

[ctx: FEMALE]
en: Informant
sv: Meddelare

[ctx: FEMALE]
en: Interred
sv: Gravsatt

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
sv: Inneboende

[ctx: FEMALE]
en: Never married
sv: Aldrig gift

[ctx: FEMALE]
en: Not married
sv: Ogift

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
sv: Sköterska

[ctx: FEMALE]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
sv: Registreringskontorist

[ctx: FEMALE]
en: Seller
sv: Säljare

[ctx: FEMALE]
en: Servant
sv: Tjänarinna

[ctx: FEMALE]
en: Slave
sv: Slav

[ctx: FEMALE]
en: Ward
sv: Omyndig

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
sv: adopterat namn

[ctx: FEMALE]
en: also known as
sv: även känd som

[ctx: FEMALE]
en: birth name
sv: födelsenamn

[ctx: FEMALE]
en: change of name
sv: namnbyte

[ctx: FEMALE]
en: died
sv: dog

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
sv: 8. kusin

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
sv: 11. kusin

[ctx: FEMALE]
en: estate name
sv: gårdsnamn

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
sv: 15. kusin

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
sv: femte %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
sv: 5. kusin

[ctx: FEMALE]
en: first %s
sv: första %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
sv: 14. kusin

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
sv: fjärde %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
sv: 4. kusin

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
sv: invandring namn

[ctx: FEMALE]
en: married
sv: vigdes

[ctx: FEMALE]
en: married name
sv: namn som gift

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
sv: 9. kusin

[ctx: FEMALE]
en: religious name
sv: religiöst namn

[ctx: FEMALE]
en: second %s
sv: andra %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
sv: 7. kusin

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
sv: 6. kusin

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
sv: 10. kusin

[ctx: FEMALE]
en: third %s
sv: tredje %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
sv: 3. kusin

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
sv: 13. kusin

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
sv: 12. kusin

[ctx: FEMALE]
en: was born
sv: föddes

en: Fact
sv: Faktum

en: Fact 1
sv: Faktum 1

en: Fact 10
sv: Faktum 10

en: Fact 11
sv: Faktum 11

en: Fact 12
sv: Faktum 12

en: Fact 13
sv: Faktum 13

en: Fact 2
sv: Faktum 2

en: Fact 3
sv: Faktum 3

en: Fact 4
sv: Faktum 4

en: Fact 5
sv: Faktum 5

en: Fact 6
sv: Faktum 6

en: Fact 7
sv: Faktum 7

en: Fact 8
sv: Faktum 8

en: Fact 9
sv: Faktum 9

en: Fact icons
sv: Fakta-ikoner

en: Fact or event
sv: Faktum eller händelse

en: Facts and events
sv: Fakta och händelser

en: Facts for family records
sv: Fakta om familjedataposter

en: Facts for individual records
sv: Fakta om persondataposter

en: Facts for new families
sv: Fakta för ny familj

en: Facts for new individuals
sv: Fakta för ny person

en: Facts for repository records
sv: Fakta om Arkivdataposter

en: Facts for source records
sv: Fakta om Källdataposter

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Families
sv: Familjer

en: Families with sources
sv: Familjer med källor

en: Family
sv: Familj

en: Family as a child
sv: Som barn i familj

en: Family as a spouse
sv: I familjen som make/maka

en: Family book
sv: Familjebok

en: Family book of %s
sv: Familjebok för %s

en: Family file
sv: Familjefil

en: Family group information
sv: Familjens gruppinformation

en: Family list
sv: Familjelista

en: Family navigator
sv: Familjenavigator

en: Family news and site announcements.
sv: Släktnyheter och webbplatsmeddelanden.

en: Family of %s
sv: Familj %s

en: Family tree
sv: Släktträd

en: Family tree clippings cart
sv: Släktträdsurklippskorg

en: Family tree title
sv: Släktträdets titel

en: Family trees
sv: Släktträd

en: Family with %s
sv: Familj med %s

en: Family with adoptive parents
sv: Familj med adoptivföräldrar

en: Family with foster parents
sv: Familj med fosterföräldrar

en: Family with husband
sv: Familj med make

en: Family with parents
sv: Familj med föräldrar

en: Family with rada parents
sv: Familj med rada föräldrar

en: Family with sealing parents
sv: Familj med besegling föräldrar

en: Family with spouse
sv: Familj med make/maka

en: Family with the most children
sv: Familj med flest barn

en: Family with wife
sv: Familj med maka

en: Fan chart
sv: Solfjäderdiagram

en: Fan chart of %s
sv: Solfjäderdiagram för %s

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: Father
sv: Far

en: Father: %s
sv: Far: %s

en: Father’s age
sv: Faderns ålder

en: Father’s family with %s
sv: Faderns familj med %s

en: Father’s family with an unknown individual
sv: Faderns familj med en okänd person

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Female
sv: Kvinna

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
sv: Adopterad

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
sv: Född

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
sv: Besegling

en: Females
sv: Kvinnor

en: File size
sv: Filstorlek

en: File successfully uploaded
sv: Filen laddades upp utan problem

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename on server
sv: Filnamn på servern

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
sv: Filnamn tillåts inte innehålla tecknet ”%s”.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
sv: Filnamn tillåts inte filändelsen ”%s”.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
sv: Filer från en tidigare version av webtrees hittades. Gamla filer kan i vissa fall utgöra en säkerhets risk. Du borde rader dem.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
sv: Filer märkta med %s behövs för att allt skall fungera och kan därför inte tas bort.

en: Find a fact or event
sv: Sök faktum eller händelse

en: Find a family
sv: Sök familj

en: Find a media object
sv: Sök ett mediaobjekt

en: Find a place
sv: Sök ort

en: Find a repository
sv: Sök arkiv

en: Find a shared note
sv: Sök anteckning

en: Find a source
sv: Sök källa

en: Find a special character
sv: Hitta ett specialtecken

en: Find all possible relationships
sv: Hitta alla möjliga relationer

en: Find an individual
sv: Sök person

en: Find any relationship
sv: Hitta någon relation

en: Find duplicates
sv: Sök dubbletter

en: Find other relationships
sv: Finn andra släktskap

en: Find relationships via ancestors
sv: Hitta relationer via förfäder

en: Find the closest relationships
sv: Hitta de närmaste relationerna

en: Find unrelated individuals
sv: Finn obesläktade individer

en: First communion
sv: Första nattvard

en: First event
sv: Första händelse

en: First record
sv: Första posten

en: Fix name slashes and spaces
sv: Korrigera snedstreck och mellanslag i namnet

en: Flag
sv: Flagga

en: Flanders
sv: Flandern

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder name on server
sv: Mappnamn på servern

en: Follow this link to verify your email address.
sv: Följ länken för att bekräfta din e-postadress.

en: Font
sv: Typsnitt

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
sv: Till exempel om GEDCOM-filen innehåller %1$s och webtrees förväntar sig att hitta %2$s i media mappen, måste du ta bort %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
sv: Till exempel, om du anger en sökväg längd 2, kommer personen att kunna se sina barnbarn (barn, barn), sin moster (förälder, syskon), sin styvdotter (make/maka, barn), men inte sin kusin (förälder, syskon, barn).

en: For help with genealogy questions contact %s.
sv: För hjälp med släktfrågor kontakta %s.

en: For technical support and information contact %s.
sv: För teknisk stöd och information kontakta %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
sv: För teknisk stöd eller släktfrågor kontakta %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
sv: För webbplatser med mer än ett släktträd visar detta alternativ en lista över släktträd i huvudmenyn, söksidor, osv.

en: Forgot password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Format text and notes
sv: Formatera text och anteckningar

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
sv: Fort Lauderdale, Florida, Förenta staterna

en: Foster child
sv: Fosterbarn

en: Foster father
sv: Fosterfar

en: Foster mother
sv: Fostermor

en: France
sv: Frankrike

en: Frankfurt am Main, Germany
sv: Frankfurt am Main, Tyskland

en: Freiburg, Germany
sv: Freiburg, Tyskland

en: French
sv: Franska

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska södra territorierna

en: Frequently asked questions
sv: Vanliga frågor

en: Fresno, California, United States
sv: Fresno, Kalifornien, Förenta staterna

en: Fri
sv: Fre

en: Friday
sv: Fredag

en: Friend
sv: Vän

en: From
sv: Från

en: Funeral
sv: Begravning

en: GEDCOM errors
sv: GEDCOM-fel

en: GEDCOM file
sv: GEDCOM-fil

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
sv: adar

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
sv: adar I

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
sv: adar II

[ctx: GENITIVE]
en: April
sv: april

[ctx: GENITIVE]
en: August
sv: augusti

[ctx: GENITIVE]
en: Av
sv: av

[ctx: GENITIVE]
en: December
sv: december

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
sv: Dhu l-Qa'dah

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
sv: elul

[ctx: GENITIVE]
en: February
sv: februari

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
sv: Floréal

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
sv: heshvan

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
sv: ijar

[ctx: GENITIVE]
en: January
sv: januari

[ctx: GENITIVE]
en: July
sv: juli

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
sv: Jumada al-akhirah

[ctx: GENITIVE]
en: June
sv: juni

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
sv: kislev

[ctx: GENITIVE]
en: March
sv: mars

[ctx: GENITIVE]
en: May
sv: maj

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
sv: nisan

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
sv: Nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
sv: november

[ctx: GENITIVE]
en: October
sv: oktober

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
sv: Pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
sv: Rabi' al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
sv: Rabi' al-akhir

[ctx: GENITIVE]
en: September
sv: september

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
sv: Sha'ban

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
sv: shvat

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
sv: sivan

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
sv: tamuz

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
sv: tevet

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
sv: tishrei

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
sv: Vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
sv: Ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
sv: jours complémentaires

en: Gender
sv: Kön

en: Gender icon on charts
sv: Kön-ikon i tavlor

en: Genealogy contact
sv: Släktforskningskontakt

en: Genealogy data
sv: Släktforskningsdata

en: General
sv: Allmän

en: General search
sv: Allmän sökning

en: Generate sitemap files for search engines.
sv: Generera platskartfiler för sökmotorer.

en: Generated by %s
sv: Program: %s

en: Generations
sv: Generationer

en: Generations of ancestors
sv: Hänför sig till en persons förfäder

en: Geographic area
sv: Geografiskt område

en: Geographic data
sv: Geografisk data

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Get an API key from Google.
sv: Få en API-nyckel från Google.

en: Gila Valley, Arizona, United States
sv: Gila Valley, Arizona, Förenta staterna

en: Gilbert, Arizona, United States
sv: Gilbert, Arizona, Förenta staterna

en: Given name
sv: Förnamn

en: Given names
sv: Förnamn

en: Godchild
sv: Gudbarn

en: Goddaughter
sv: Guddotter

en: Godfather
sv: Gudfar

en: Godmother
sv: Gudmor

en: Godparent
sv: Fadder

en: Godson
sv: Gudson

en: Google Maps™ preferences
sv: Google Maps™-inställningar

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
sv: Google tillåter ett litet antal anonyma kart förfrågningar per dag. Om du behöver mer än detta, behöver du ett Google-konto och en API-nyckel.

en: Graduation
sv: Examen

en: Grandparents
sv: Gammelföräldrar

en: Greatest age at death
sv: Högsta ålder vid dödsfall

en: Greatest age between siblings
sv: Största årskillnad mellan syskon

en: Greece
sv: Grekland

en: Green Beam
sv: Grön stråle

en: Greenland
sv: Grönland

en: Gregorian
sv: Gregoriansk

en: Guadalajara, Mexico
sv: Guadalajara, Mexiko

en: Guardian
sv: Förmyndare

en: Guinea-Bissau
sv: Guinea Bissau

en: HTML
sv: HTML-område

en: Hair color
sv: Hårfärg

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
sv: Halifax, Nova Scotia, Kanada

en: Hamilton, New Zealand
sv: Hamilton, Nya Zeeland

en: Hartford, Connecticut, United States
sv: Hartford, Connecticut, Förenta staterna

en: He
sv: Han

en: He died
sv: Han dog

en: He married
sv: Han gifte sig med

en: He resided at
sv: Han bodde i

en: He was born
sv: Han föddes

en: He was buried
sv: Han begravdes

en: He was christened
sv: Han var kristnad

en: He was cremated
sv: Han kremerades

en: Head of household
sv: Hushållets överhuvud

en: Header
sv: Rubrik

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heardön och McDonaldsöarna

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew name
sv: Namn på hebreiska

en: Height
sv: Höjd

en: Hello %s…
sv: Hej %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
sv: Hej %s…<br>Tack för din registrering.

en: Hello administrator…
sv: Hej administratör…

en: Help
sv: Hjälp

en: Helsinki, Finland
sv: Helsingfors, Finland

en: Her occupation was
sv: Hennes yrke var

en: Hermosillo, Mexico
sv: Hermosillo, Mexiko

en: Hide from everyone
sv: Göm för alla

en: Highest population
sv: Högsta folkmängd

en: Highlighted image
sv: Markerad bild

en: Hijri
sv: Islamisk (Hijri)

en: His occupation was
sv: Hans yrke var

en: Historical facts
sv: Historiska fakta

en: Hit counters
sv: Träffräknare

en: Holocaust
sv: Judeförintelsen

en: Home page
sv: Hemsida

en: Hong Kong
sv: Hongkong

en: Hourglass chart
sv: Timglasdiagram

en: Hourglass chart of %s
sv: Timglasdiagram för %s

en: Household
sv: Hushåll

en: Houston, Texas, United States
sv: Houston, Texas, Förenta staterna

en: How much recursion to use when searching for relationships
sv: Grad av rekursion som skall användas när man söker efter släktskap

en: Hungary
sv: Ungern

en: Husband
sv: Make

en: Husband’s age
sv: Makes ålder

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
sv: adar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
sv: adar I

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
sv: adar II

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
sv: april

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
sv: augusti

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
sv: av

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
sv: december

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
sv: Dhu l-Qa'dah

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
sv: elul

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
sv: februari

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
sv: Floréal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
sv: heshvan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
sv: ijar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
sv: januari

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
sv: juli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
sv: Jumada al-akhirah

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
sv: juni

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
sv: kislev

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
sv: mars

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
sv: maj

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
sv: nisan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
sv: Nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
sv: november

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
sv: oktober

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
sv: Pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
sv: Rabi' al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
sv: Rabi' al-akhir

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
sv: september

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
sv: Sha'ban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
sv: shvat

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
sv: sivan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
sv: tamuz

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
sv: tevet

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
sv: tishrei

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
sv: Vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
sv: Ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
sv: jours complémentaires

en: IP address
sv: IP-adress

en: Iceland
sv: Island

en: Icon
sv: Ikon

en: Idaho Falls, Idaho, United States
sv: Idaho Falls, Idaho, Förenta staterna

en: Identification number
sv: ID-nummer

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
sv: Om en webbplatsens besökare inte har angett ett språk i sin webbläsarkonfiguration, eller har angett ett språk som inte stöds, används detta språk. Normalt gäller denna inställning för sökmotorer.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
sv: Om en administratör skapar ett användarkonto sänds inget verifieringsmeddelande och e-postadressen måste verifieras manuellt.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
sv: Om en person inte har något efternamn behövs inga snedstreck: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
sv: Om en person har två efternamn, ska båda omges av snedstreck: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
sv: Om en person var känd med ett smeknamn, som inte ingår i formella namnet, bör det omslutas av citationstecken. Till exempel <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
sv: Om en person inte tilltalades med första förnamnet, markeras tilltalsnamnet med en asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
sv: Använd tomma snedstreck om efternamnet är okänt: <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
sv: Om denna person har någon annan händelse än Död, Begravning, eller Kremering och de har hänt tidigare än detta antal år, anses han vara ”levande”. Barns födelsedatum anses vara en sådan händelse för detta ändamål.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
sv: Om två släktträd använder samma mediamapp, kommer de att kunna dela media-filer. Om de använder olika mediamappar, kommer deras media-filer att hållas åtskilda.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
sv: Om besökarna inte kan se släktträdet, kommer de inte att kunna registrera sig för ett konto. Du måste då lägga till deras konto manuellt.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
sv: Om du är orolig för att användarna ska ladda upp olämpliga bilder kan du begränsa mediauppladdningar till endast managers.

en: If you are the website administrator, you should check that:
sv: Om du är platsadministratör, kontrollera att:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
sv: Om du inte kan lösa problemet själv, kanske du kan få hjälp från forumet vid <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
sv: Om du skapade denna GEDCOM-fil med släktforskningsprogram som utelämnar mellanrum när långa linjer delas, skall du välja detta alternativ för att infoga saknade mellanrum.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
sv: Om du inte begärde ett konto kan du radera meddelandet.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
sv: Om du har ett stort antal inaktiva platser kan det ta lång tid att generera listan.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
sv: Om du har ett stort antal media filer, kan du ordna dem i mappar och undermappar.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
sv: Om du skapat mediaobjekt i webtrees, och har redigerat din GEDCOM-fil off-line med ett program som tar bort mediaobject, då välj denna ruta för att sammanfoga de nuvarande mediaobjekten med den nya GEDCOM-filen.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
sv: Om du döljer ett tomt block, kan du inte längre ändra konfigurationen tills det blir synligt igen genom att inte längre vara tomt.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
sv: Om du väljer en annan mapp, måste du flytta alla filerna (förutom config.ini.php, index.php och .htaccess) från den befintliga mappen till den nya.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
sv: Om du väljer en annan mapp, måste du flytta alla media filer från den befintliga mappen till den nya.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
sv: Om du visar levande personer för besökare, ignoreras alla andra integritetsrestriktioner. Gör detta endast om all data i ditt träd är offentlig.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
sv: Om du försöker överskrida dessa gränser, kan du uppleva server-timeout och tomma sidor.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
sv: Om du använder en av de följande spårnings- och analystjänster, kan webtrees lägga upp spårningskoder automatiskt.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
sv: Om serverns säkerhetspolicy tillåter det, kan du efterfråga ökat minne eller ökad processortid på webtrees administrationssida. I annat fall får du kontakta administratören för servern.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
sv: Om din webbplats kan nås via mer än en URL, till exempel <b>http://www.exempel.com/webtrees/</b> och <b>http://webtrees.exempel.com/</b>, kan du ange önskad URL. Begäran till andra webbadresser omdirigeras till den önskade.

en: Image dimensions
sv: Bildens dimensioner

en: Images without watermarks
sv: Bilder utan vattenstämplar

en: Immigration
sv: Invandring

en: Import
sv: Importera

en: Import a GEDCOM file
sv: Importera en GEDCOM-fil

en: Import all places from a family tree
sv: Importera alla platser från ett släktträd

en: Import preferences
sv: Importinställningar

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
sv: I ett släktträd har varje post ett internt referensnummer (kallas ”XREF”), så som ”F123” eller ”R14”.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
sv: I många kulturer är det vanligt att ha namn skrivna med deras traditionella tecken och att det finns en version skrivna med västerländska (Latin) bokstäver, så att man kan skriva eller uttala namnet t.ex. på engelska.<br><br>Om du vill använda ett icke västerländsk teckenspråk så som hebreiska, grekiska, ryska, kinesiska, eller arabiska till att skriva i vanliga namnfält då kan detta fält användas till att skriva in samma namn med västerlänska tecken. Båda versionerna av namnet kommer då att synas i listor och diagram.<br><br>Fastän detta fält har rubriken ”Latinska tecken”, är det inte begränsad till dessa. Det kan t.ex. användas för japanska namn, som har olika skrivsätt.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
sv: I många kulturer är det vanligt att ha namn skrivna med deras traditionella tecken och att det finns en version skrivna med västerländska (Latin) bokstäver, så att man kan skriva eller uttala namnet t.ex. på engelska.<br><br>Om du vill använda ett icke västerländsk teckenspråk så som hebreiska, grekiska, ryska, kinesiska, eller arabiska till att skriva i vanliga namnfält då kan detta fält användas till att skriva in samma namn med västerlänska tecken. Båda versionerna av namnet kommer då att synas i listor och diagram.<br><br>Fastän detta fält har rubriken ”Hebreiska”, så kan man fritt välja vilket teckenspråk som helst.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
sv: I vissa kalendrar, börjar dagen vid midnatt. I andra kalendrar, börjar dagen vid solnedgången. Konverteringen tar inte hänsyn till tiden, så för alla evenemang som inträffar mellan solnedgång och midnatt, omvandlingen mellan dessa typer av kalender kommer att ha ett fel på en dag.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
sv: I vissa länder gäller integritetslagar inte enbart för levande personer, men också för dem som nyligen dött. Detta alternativ låter dig utöka privatskyddet till de som fötts eller dött inom ett bestämt antal år. Denna egenskap används inte om fälten lämnas tomma.

en: In this month…
sv: Historiska händelser denna månad…

en: In this year…
sv: Historiska händelser detta år…

en: Include fully matched places
sv: Inkludera helt matchade platser

en: Include individuals with “%s” as a married name
sv: Inkludera personer med ”%s” som vigselnamn

en: Include media (automatically zips files)
sv: Inkludera media (packar ihop filer automatiskt)

en: Include subfolders
sv: Inkludera undermappar

en: Include the individual’s immediate family
sv: Inkludera personens närmaste familj

en: India
sv: Indien

en: Indianapolis, Indiana, United States
sv: Indianapolis, Indiana, Förenta staterna

en: Individual
sv: Person

en: Individual 1
sv: Person 1

en: Individual 2
sv: Person 2

en: Individual distribution
sv: Person-fördelning

en: Individual distribution chart
sv: Fördelning av personer (diagram)

en: Individual list
sv: Personlista

en: Individual pages
sv: Personsidor

en: Individual record
sv: Egen datapost

en: Individual who lived the longest
sv: Person som levt längst

en: Individuals
sv: Personer

en: Individuals with sources
sv: Personer med källor

en: Individuals with surname %s
sv: Personer med efternamn %s

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Infant
sv: Spädbarn

en: Informant
sv: Meddelare

en: Installation folder
sv: Installationsmapp

en: Interactive tree
sv: Interaktivt träd

en: Interactive tree of %s
sv: Interaktivt träd för %s

en: Internal messaging
sv: Internt meddelande

en: Internal messaging with emails
sv: Intern meddelandehantering med e-post

en: Interred
sv: Gravsatt

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
sv: Ogiltig GEDCOM-fil - inga rubrikdataposter (header) hittades..

en: Invalid GEDCOM format
sv: Felaktigt GEDCOM 5.5 format

en: Invalid date
sv: Ogiltigt datum

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Isle of Man
sv: ön Man

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
sv: Det kan ta flera minuter att ladda ner och installera uppgraderingen. Ha tålamod.

en: Italy
sv: Italien

en: Jalali
sv: Islamisk (Jalali)

en: Jewish
sv: Judisk

en: Johannesburg, South Africa
sv: Johannesburg, Sydafrika

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Jordan River, Utah, United States
sv: Jordan River, Utah, Förenta staterna

en: Journal
sv: Dagbok

en: Julian
sv: Juliansk

en: Kansas City, Missouri, United States
sv: Kansas City, Missouri, Förenta staterna

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Keep
sv: Behåll

en: Keep link in list
sv: Behåll länk på lista

en: Keep media objects
sv: Behåll mediaobjekt

en: Keep the existing “last change” information
sv: Behåll den befintliga ”senaste ändringen” informationen

en: Keyword examples
sv: Nyckelordsexempel

en: Kiev, Ukraine
sv: Kiev, Ukraina

en: Kona, Hawaii, United States
sv: Kona, Hawaii, Förenta staterna

en: Korea
sv: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: LDS baptism
sv: LDS dop

en: LDS child sealing
sv: LDS Barns besegling

en: LDS confirmation
sv: LDS konfirmation

en: LDS endowment
sv: LDS gåva

en: LDS ordinance codes in chart boxes
sv: LDS religiösa förrättningar i diagram rutor

en: LDS spouse sealing
sv: LDS Makes/makas besegling

en: LDS temple
sv: LDS Tempel

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
sv: adar

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
sv: adar I

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
sv: adar II

[ctx: LOCATIVE]
en: April
sv: april

[ctx: LOCATIVE]
en: August
sv: augusti

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
sv: av

[ctx: LOCATIVE]
en: December
sv: december

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
sv: Dhu l-Qa'dah

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
sv: elul

[ctx: LOCATIVE]
en: February
sv: februari

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
sv: Floréal

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
sv: heshvan

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
sv: ijar

[ctx: LOCATIVE]
en: January
sv: januari

[ctx: LOCATIVE]
en: July
sv: juli

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
sv: Jumada al-akhirah

[ctx: LOCATIVE]
en: June
sv: juni

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
sv: kislev

[ctx: LOCATIVE]
en: March
sv: mars

[ctx: LOCATIVE]
en: May
sv: maj

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
sv: nisan

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
sv: Nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
sv: november

[ctx: LOCATIVE]
en: October
sv: oktober

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
sv: Pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
sv: Rabi' al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
sv: Rabi' al-akhir

[ctx: LOCATIVE]
en: September
sv: september

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
sv: Sha'ban

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
sv: shvat

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
sv: sivan

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
sv: tamuz

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
sv: tevet

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
sv: tishrei

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
sv: Vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
sv: Ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
sv: jours complémentaires

en: Laie, Hawaii, United States
sv: Laie, Hawaii, Förenta staterna

en: Landscape
sv: Liggande

en: Language
sv: Språk

en: Languages
sv: Språk

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
sv: Stora system (50000 personer): 64-128MB, 40-80 sekunder

en: Largest families
sv: Största familjer

en: Largest number of grandchildren
sv: Största antal barnbarn

en: Las Vegas, Nevada, United States
sv: Las Vegas, Nevada, Förenta staterna

en: Last change
sv: Senaste ändringen

en: Last email reminder was sent
sv: Senaste e-postpåminnelse skickades

en: Last event
sv: Sista händelse

en: Last signed in
sv: Senast inloggad

en: Latest birth
sv: Senaste födelseåret

en: Latest birth year
sv: Senaste födelseåret

en: Latest death
sv: Senaste dödsåret

en: Latest death year
sv: Senaste dödsår

en: Latest divorce
sv: Senaste skilsmässa

en: Latest marriage
sv: Senaste äktenskap

en: Latitude
sv: Latitud

en: Latvia
sv: Lettland

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
sv: Lämna lösenordsfältet tomt om du vill behålla det nuvarande lösenordet.

en: Leave this blank to use the default value.
sv: Om detta lämnas tomt, används standardvärdet.

en: Leaves
sv: Löv

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Legatee
sv: Förmånstagare

en: Length of marriage
sv: Längd på äktenskap

en: Level
sv: Nivå

en: Libya
sv: Libyen

en: Lifespan
sv: Livslängd

en: Lifespans
sv: Livslängder

en: Link the user account to an individual.
sv: Länka denna användare till en person.

en: Link this individual to an existing family as a child
sv: Länka personen till existerande familj som barn

en: Link this media object to a family
sv: Länka detta mediaobjekt till en familj

en: Link this media object to a source
sv: Länka detta mediaobjekt till en källa

en: Link this media object to an individual
sv: Länka detta mediaobjekt till en person

en: Link this user to an individual in the family tree.
sv: Länka denna användare till en person i släktträdet.

en: Link to an existing media object
sv: Länka till ett befintligt mediaobjekt

en: Linked database ID
sv: Länkad databas ID

en: Links
sv: Länkar

en: List
sv: Lista

en: Lists
sv: Listor

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Living
sv: Levande

en: Living individuals
sv: Levande personer

en: Loading…
sv: Laddar…

en: Local files
sv: Lokala filer

en: Location
sv: Plats

en: Location not removed: this location contains sub-locations
sv: Plats inte borttagen: denna plats innehåller underplatser

en: Lodger
sv: Inneboende

en: Logan, Utah, United States
sv: Logan, Utah, Förenta staterna

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
sv: Långa listor av personer med samma efternamn kan brytas upp till mindre underlistor efter första bokstaven i personen förnamn.<br><br>Detta val bestämmer när underlistor av efternamn ska skapas. För att stänga av detta val helt, sätt detta val till noll.

en: Longest marriage
sv: Längsta äktenskap

en: Longitude
sv: Longitud

en: Los Angeles, California, United States
sv: Los Angeles, Kalifornien, Förenta staterna

en: Lost password request
sv: Begär återställning av förlorat lösenord

en: Louisville, Kentucky, United States
sv: Louisville, Kentucky, Förenta staterna

en: Lowest population
sv: Lägsta folkmängd

en: Lubbock, Texas, United States
sv: Lubbock, Texas, Förenta staterna

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
sv: %s. kusin

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
sv: Adopterad av båda föräldrarna

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
sv: Adopterad av fadern

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
sv: Adopterad av modern

[ctx: MALE]
en: Also known as
sv: Också känd som

[ctx: MALE]
en: Attendant
sv: Medhjälpare

[ctx: MALE]
en: Attending
sv: Deltagare

[ctx: MALE]
en: Buyer
sv: Köpare

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
sv: Civilregistrator

[ctx: MALE]
en: Employee
sv: Anställd

[ctx: MALE]
en: Employer
sv: Arbetsgivare

[ctx: MALE]
en: Friend
sv: Vän

[ctx: MALE]
en: Guardian
sv: Förmyndare

[ctx: MALE]
en: Informant
sv: Meddelare

[ctx: MALE]
en: Interred
sv: Gravsatt

[ctx: MALE]
en: Lodger
sv: Inneboende

[ctx: MALE]
en: Never married
sv: Aldrig gift

[ctx: MALE]
en: Not married
sv: Ogift

[ctx: MALE]
en: Nurse
sv: Sköterska

[ctx: MALE]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: MALE]
en: Registry officer
sv: Registreringskontorist

[ctx: MALE]
en: Seller
sv: Säljare

[ctx: MALE]
en: Servant
sv: Tjänare

[ctx: MALE]
en: Slave
sv: Slav

[ctx: MALE]
en: Ward
sv: Omyndig

[ctx: MALE]
en: adopted name
sv: adopterat namn

[ctx: MALE]
en: also known as
sv: även känd som

[ctx: MALE]
en: birth name
sv: födelsenamn

[ctx: MALE]
en: change of name
sv: namnbyte

[ctx: MALE]
en: died
sv: dog

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
sv: 8. kusin

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
sv: 11. kusin

[ctx: MALE]
en: estate name
sv: gårdsnamn

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
sv: 15. kusin

[ctx: MALE]
en: fifth %s
sv: femte %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
sv: 5. kusin

[ctx: MALE]
en: first %s
sv: första %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
sv: 14. kusin

[ctx: MALE]
en: fourth %s
sv: fjärde %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
sv: 4. kusin

[ctx: MALE]
en: immigration name
sv: invandring namn

[ctx: MALE]
en: married
sv: vigdes

[ctx: MALE]
en: married name
sv: namn som gift

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
sv: 9. kusin

[ctx: MALE]
en: religious name
sv: religiöst namn

[ctx: MALE]
en: second %s
sv: andra %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
sv: 7. kusin

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
sv: 6. kusin

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
sv: 10. kusin

[ctx: MALE]
en: third %s
sv: tredje %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
sv: 3. kusin

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
sv: 13. kusin

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
sv: 12. kusin

[ctx: MALE]
en: was born
sv: föddes

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Madrid, Spain
sv: Madrid, Spanien

en: Magazine
sv: Magasin

en: Mailing name
sv: Postnings namn

en: Mailto link
sv: E-postlänk

en: Main section blocks
sv: Huvudsektionens block

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Male
sv: Man

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
sv: Adopterad

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
sv: Född

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
sv: Besegling

en: Males
sv: Män

en: Manage family trees
sv: Hantera släktträd

en: Manage media
sv: Hantera media

en: Manage the links
sv: Hantera länkarna

en: Managers
sv: Manager

en: Manaus, Brazil
sv: Manaus, Brasilien

en: Manhattan, New York, United States
sv: Manhattan, New York, Förenta staterna

en: Manila, Philippines
sv: Manila, Filippinerna

en: Manti, Utah, United States
sv: Manti, Utah, Förenta staterna

en: Manuscript
sv: Manuskript

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
sv: Många släktprogram skapar GEDCOM-filer med egna taggar. webtrees förstår de flesta av dem. När en oigenkändlig tagg hittas, låter detta alternativ, dig välja att ignorera dem eller visa ett varning-meddelande.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
sv: Många mail servrar kräver att den sändande servern identifierar sig korrekt och använder ett giltigt domännamn.

en: Map
sv: Karta

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
sv: Markdown är ett enkelt system av formatering som används på webbplatser som Wikipedia. Det använder diskreta skiljetecken för att skapa rubriker och underrubriker, fet och kursiv text, listor, tabeller, osv.

en: Marriage
sv: Äktenskap

en: Marriage banns
sv: Lysning för äktenskap

en: Marriage beginning status
sv: Äktenskap begynnelsestatus

en: Marriage bond
sv: Äktenskapslöfte

en: Marriage by country
sv: Äktenskap per land

en: Marriage contract
sv: Äktenskapskontrakt

en: Marriage date range end
sv: Vigseldatums intervallslut

en: Marriage date range start
sv: Vigseldatums intervallstart

en: Marriage ending status
sv: Äktenskap slutstatus

en: Marriage intention
sv: Avsikt att gifta sig

en: Marriage license
sv: Äktenskapslicens

en: Marriage of a brother
sv: Brors äktenskap

en: Marriage of a child
sv: Barnvigsel

en: Marriage of a daughter
sv: Dotters vigsel

en: Marriage of a father
sv: Faderns vigsel

en: Marriage of a grandchild
sv: Barnbarnets vigsel

en: Marriage of a granddaughter
sv: Barnbarnets vigsel

en: Marriage of a grandson
sv: Barnbarnets vigsel

en: Marriage of a half-brother
sv: Halvbrors äktenskap

en: Marriage of a half-sibling
sv: Halv-syskons vigsel

en: Marriage of a half-sister
sv: Halvsysters äktenskap

en: Marriage of a mother
sv: Moderns vigsel

en: Marriage of a parent
sv: Förälders vigsel

en: Marriage of a sibling
sv: Syskons vigsel

en: Marriage of a sister
sv: Systern äktenskap

en: Marriage of a son
sv: Sons vigsel

en: Marriage of parents
sv: Föräldrars äktenskap

en: Marriage place contains
sv: Vigselorten innehåller

en: Marriage places
sv: Vigselort

en: Marriage settlement
sv: Äktenskapsförord

en: Marriage status
sv: Äktenskapsstatus

en: Marriage type unknown
sv: Äktenskapsform obekant

en: Marriages
sv: Äktenskap

en: Marriages by century
sv: Äktenskap per århundrade

en: Married name
sv: Vigselnamn

en: Married surname
sv: Efternamn som gift

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Masquerade as this user
sv: Byt identitet till denna användare

en: Match both upper and lower case letters.
sv: Matcha både små och stora bokstäver.

en: Match calendar
sv: Matcha kalendern

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
sv: Matcha exakt text, även om den finns mitt i ord.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
sv: Matcha exakt text, såvida den inte finns mitt i ord.

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Maximum descendancy generations
sv: Max antal efterkommandegenerationer

en: Maximum number of surnames on individual list
sv: Maximalt antal efternamn i personlista

en: Maximum pedigree generations
sv: Max antal förfäder generationer

en: Maximum upload size:
sv: Max uppladdningsstorlek:

en: Medford, Oregon, United States
sv: Medford, Oregon, Förenta staterna

en: Media contains
sv: Media innehåller

en: Media file
sv: Media fil

en: Media file to upload
sv: Mediafil att ladda upp

en: Media filenames will be prefixed by %s.
sv: Namnet på mediafilen föregås av %s.

en: Media files
sv: Media filer

en: Media folder
sv: Media mapp

en: Media folders
sv: Media mappar

en: Media object
sv: Mediaobjekt

en: Media objects
sv: Mediaobjekt

en: Media objects found
sv: Mediaobjekt funna

en: Media objects per page
sv: Mediaobjekt per sida

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Medical
sv: Medicinsk

en: Medical condition
sv: Hälsotillstånd

en: Mediterranio
sv: Medelhavet

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
sv: Medelstora system (5000 personer): 32-64MB, 20-40 sekunder

en: Melbourne, Australia
sv: Melbourne, Australien

en: Member
sv: Medlem

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Memphis, Tennessee, United States
sv: Memphis, Tennessee, Förenta staterna

en: Menu
sv: Meny

en: Menus
sv: Menyer

en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge family trees
sv: Sammanfoga släktträd

en: Merge records
sv: Sammanfoga poster

en: Merida, Mexico
sv: Merida, Mexiko

en: Mesa, Arizona, United States
sv: Mesa, Arizona, Förenta staterna

en: Message
sv: Meddelande

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Mexico City, Mexico
sv: Mexico City, Mexiko

en: Microfiche
sv: Mikrokort

en: Microfilm
sv: Mikrofilm

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Middle East
sv: Mellanöstern

en: Midnight
sv: Midnatt

en: Military
sv: Militär

en: Military service
sv: Militärtjänst

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
sv: Minimum och maximum zoomfaktor för Google-karta. 1 är hela kartan, 15 är ett enda hus. Observera att 15 är endast tillgänglig inom vissa områden.

en: Missing data
sv: Saknade uppgifter

en: Moderate pending changes
sv: Moderera väntande ändringar

en: Moderators
sv: Moderatorer

en: Module
sv: Modul

en: Module administration
sv: Moduladministration

en: Modules
sv: Moduler

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mon
sv: Mån

en: Monday
sv: Måndag

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Monterrey, Mexico
sv: Monterrey, Mexiko

en: Month
sv: Månad

en: Month of birth
sv: Födelsemånad

en: Month of birth of first child in a relation
sv: Födelsemånad för det första barnet i relationen

en: Month of death
sv: Dödsmånad

en: Month of first marriage
sv: Månad för första vigseln

en: Month of marriage
sv: Vigselmånad

en: Month:
sv: Månad:

en: Monticello, Utah, United States
sv: Monticello, Utah, Förenta staterna

en: Montreal, Quebec, Canada
sv: Montreal, Quebec, Kanada

en: More news articles
sv: Fler nyhetsartiklar

en: Morocco
sv: Marocko

en: Most SMTP servers require a password.
sv: De flesta SMTP-servrar fodrar lösenord.

en: Most common surnames
sv: De vanligaste efternamnen

en: Most servers do not use secure connections.
sv: De flesta servrar använder inte säkra anslutningar.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
sv: De flesta webbplatserna är konfigurerade att använda en lokal värddator (localhost). Det betyder att din databas och webbserver körs i samma dator.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
sv: De flesta platserna är konfigurerade att använda standardvärdet 3306.

en: Most viewed pages
sv: Mest besökta sidor

en: Mother
sv: Mor

en: Mother: %s
sv: Mor: %s

en: Mother’s age
sv: Moderns ålder

en: Mother’s family with %s
sv: Moderns familj med %s

en: Mother’s family with an unknown individual
sv: Moderns familj med en okänd person

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
sv: Mount Timpanogos, Utah, Förenta staterna

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move left
sv: Flytta åt vänster

en: Move right
sv: Flytta åt höger

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Multiple marriages
sv: Flera äktenskap

en: My account
sv: Mitt konto

en: My family tree
sv: Mitt släktträd

en: My individual record
sv: Min personliga datapost

en: My page
sv: Min sida

en: My pages
sv: Mina sidor

en: My pedigree
sv: Min antavla

en: MySQL gave the error: %s
sv: MySQL gav felmeddelande: %s

en: MySQL variables
sv: MySQL-variabler

en: Myanmar
sv: Burma

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
sv: adar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
sv: adar I

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
sv: adar II

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
sv: april

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
sv: augusti

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
sv: av

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
sv: december

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
sv: Dhu l-Qa'dah

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
sv: elul

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
sv: februari

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
sv: Floréal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
sv: heshvan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
sv: ijar

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
sv: januari

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
sv: juli

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
sv: Jumada al-akhirah

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
sv: juni

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
sv: kislev

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
sv: mars

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
sv: maj

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
sv: nisan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
sv: Nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
sv: november

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
sv: oktober

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
sv: Pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
sv: Rabi' al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
sv: Rabi' al-akhir

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
sv: september

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
sv: Sha'ban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
sv: shvat

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
sv: sivan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
sv: tamuz

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
sv: tevet

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
sv: tishrei

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
sv: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
sv: Ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
sv: jours complémentaires

en: Name
sv: Namn

en: Name contains
sv: Namnet innehåller

en: Name in Hebrew
sv: Namn på hebreiska

en: Name prefix
sv: Namnprefix

en: Name suffix
sv: Namnsuffix

en: Names
sv: Namn

en: Namesake
sv: Namne

en: Nanny
sv: Barnsköterska

en: Narrative description
sv: Berättande beskrivning

en: Nashville, Tennessee, United States
sv: Nashville, Tennessee, Förenta staterna

en: Nationality
sv: Nationalitet

en: Naturalization
sv: Medborgarskap

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
sv: Nauvoo (ny), Illinois, Förenta staterna

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
sv: Nauvoo (original), Illinois, Förenta staterna

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Never
sv: Aldrig

en: Never married
sv: Aldrig gift

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New York, New York, United States
sv: New York, New York, Förenta staterna

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: New data
sv: Ny data

en: New registration at %s
sv: Ny registrering på %s

en: New user at %s
sv: Ny användare på %s

en: Newport Beach, California, United States
sv: Newport Beach, Kalifornien, Förenta staterna

en: News
sv: Nyheter

en: Newspaper
sv: Tidning

en: Next email reminder will be sent after
sv: Nästa e-postpåminnelse kommer att skickas efter

en: Next image
sv: Nästa bild

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No GEDCOM file was received.
sv: Ingen GEDCOM-fil mottagen.

en: No GEDCOM files found.
sv: Inga GEDCOM-filer hittades.

en: No ancestors in the database.
sv: Inga förfäder i databasen.

en: No calendar conversion
sv: Ingen kalenderkonvertering

en: No children
sv: Inga registrerade barn

en: No contact
sv: Ingen kontakt

en: No custom modules are enabled.
sv: Inga anpassade moduler är aktiverade.

en: No custom themes are enabled.
sv: Inga anpassade teman är aktiverade.

en: No duplicates have been found.
sv: Inga dubbletter har hittats.

en: No errors have been found.
sv: Inga fel kunde upptäckas.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
sv[0]: Inga händelser finns för följande %s dag.
sv[1]: Inga händelser finns för följande %s dagar.

en: No events exist for today.
sv: Inga händelser finns för idag.

en: No events exist for tomorrow.
sv: Inga händelser existerar för imorgon.

en: No events for living individuals exist for today.
sv: Inga händelser för levande personer finns för idag.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
sv: Inga händelser för levande personer existerar för imorgon.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
sv[0]: Inga händelser för levande människor existerar för den nästa dagen.
sv[1]: Inga händelser för levande människor existerar för de kommande %s dagarna.

en: No facts exist for this family.
sv: Inga fakta finns för denna familj.

en: No file was received. Please try again.
sv: Ingen fil mottogs. Ladda upp filen igen.

en: No link between the two individuals could be found.
sv: Ingen förbindelse mellan de två personerna kunde hittas.

en: No map data exists for this individual
sv: Ingen kartdata finns för denna person

en: No matching facts found
sv: Inga matchande fakta hittades

en: No media file was provided.
sv: Ingen media fil angavs.

en: No news articles have been submitted.
sv: Det finns inga nyhetsartiklar.

en: No places found
sv: Inga platser hittades

en: No places have been found.
sv: Inga platser hittades.

en: No predefined text
sv: Ingen fördefinierad text

en: No records to display
sv: Ingen datapost att visa

en: No results found.
sv: Inga resultat funna.

en: No signed-in and no anonymous users
sv: Inga inloggade eller anonyma användare

en: No temple - living ordinance
sv: Inget tempel - Living Ordinance

en: No upgrade information is available.
sv: Ingen information om uppgradering finns tillgänglig.

en: Nobody at all
sv: Ingen alls

en: Nocturnal
sv: Nattlig

en: None
sv: Inga

en: Noon
sv: Middag

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
sv: Normalt behövs alla ändringar som gjorts till släktträdet, godkännas av en moderator. Detta alternativ tillåter en användare att göra ändringar utan att de behöver moderatorns godkännande.

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Ireland
sv: Nord Irland

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Not a valid individual, family, or source ID
sv: Icke giltig person-, familj- eller käll-ID

en: Not approved by an administrator
sv: Ej verifierad av administratör

en: Not living
sv: Lever inte

en: Not married
sv: Ogift

en: Not verified by the user
sv: Ej verifierad av användare

en: Note
sv: Anteckning

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
sv: Märk att en registrerad person kan se uppgifter som berör dem själv.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
sv: Obs: längre sökvägar kräver mycket beräkning, som kan göra din webbplats långsam för dessa användare.

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Nothing found to cleanup
sv: Ingenting hittades som kräver uppstädning

en: Nothing found.
sv: Inget hittades.

en: Nuku’Alofa, Tonga
sv: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
sv: Antal barn

en: Number of days to show
sv: Antal dagar att visa

en: Number of families without children
sv: Antal familjer utan barn

en: Number of generations
sv: Antal generationer

en: Number of given names
sv: Antal förnamn

en: Number of marriages
sv: Antal äktenskap

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
sv: Antal månader sedan senaste inloggning innan ett användarkonto anses inaktivt:

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Number of surnames
sv: Antal efternamn

en: Nurse
sv: Sköterska

en: Oakland, California, United States
sv: Oakland, Kalifornien, Förenta staterna

en: Oaxaca, Mexico
sv: Oaxaca, Mexiko

en: Occupation
sv: Yrke

en: Occupations
sv: Yrken

en: Occupied Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Ogden, Utah, United States
sv: Ogden, Utah, Förenta staterna

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
sv: Oklahoma City, Oklahoma, Förenta staterna

en: Old data
sv: Gammal data

en: Old files found
sv: Gamla filer hittades

en: Oldest at bottom
sv: Äldsta sist

en: Oldest at top
sv: Äldsta först

en: Oldest father
sv: Äldsta fader

en: Oldest female
sv: Äldsta kvinna

en: Oldest living individuals
sv: De äldsta levande personerna

en: Oldest male
sv: Äldsta man

en: Oldest mother
sv: Äldsta moder

en: On this day
sv: På denna dag

en: On this day…
sv: Historiska händelser denna dag…

en: Only managers can edit
sv: Endast släktträdets manager kan redigera

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
sv: Hoppsan! Webbservern kan inte ansluta till databasservern. Den kan vara upptagen, undergå service, eller helt enkel vara trasig. Du kan försöka <a href="index.php">igen</a> efter några minuter eller kontakta webbplatsadministratören.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
sv: Oj! webtrees kunde inte skapa filer i den här mappen.

en: OpenStreetMap™
sv: "OpenStreetMap™"

en: Optional prefixes and suffixes
sv: Valfria prefix och suffix

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
sv: Oquirrh Mountain, Utah, Förenta staterna

en: Order
sv: Ordning

en: Ordinance
sv: Ritual

en: Ordination
sv: Prästvigning

en: Orientation
sv: Orientering

en: Orlando, Florida, United States
sv: Orlando, Florida, Förenta staterna

en: Other
sv: Andra

en: Other facts to show in charts
sv: Andra fakta att visa i tavlorna

en: Other folder… please type in
sv: Annan mapp… Skriv in mappnamn

en: Other preferences
sv: Andra inställningar

en: Others
sv: Övriga

en: Overwrite existing coordinates.
sv: Skriv över befintliga koordinater.

en: Own charts
sv: Egna diagram

en: Owner
sv: Ägare

en: P.M.
sv: E.M.

en: PHP blocked the file because of its extension.
sv: PHP blockerade filen på grund av filändelsen.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
sv: PHP-filändelse ”%1$s” är inaktiv. Utan den kan följande egenskaper inte fungera: %2$s. Be din server-administratör aktivera den.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
sv: PHP-filändelse ”%s” är inaktiv. Du kan inte installera webtrees förrän den är aktiv. Be din server-administratör aktivera den.

en: PHP failed to write to disk.
sv: PHP kunde inte skriva till disken.

en: PHP information
sv: PHP-information

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
sv: PHP-inställning ”%1$s” är inaktiv. Utan den kan följande egenskaper inte fungera: %2$s. Be din server-administratör aktivera den.

en: PHP time limit
sv: PHP-tidsgräns

en: Page
sv: Sida

en: Page %s of %s
sv: Sida %s / %s

en: Page size
sv: Sidstorlek

en: Painting
sv: Målning

en: Palette
sv: Palett

en: Palmyra, New York, United States
sv: Palmyra, New York, Förenta staterna

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Parents
sv: Föräldrar

en: Parents and siblings
sv: Föräldrar och syskon

en: Parent’s age
sv: Föräldrarnas ålder

en: Password
sv: Lösenord

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
sv: Lösenord bör vara minst 6 tecken långa och de är skifteslägeskänsliga, så att ”hemlig” icke är samma som ”HEMLIG”.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
sv: Lösenordet måste innehålla minst 6 tecken.

en: Payson, Utah, United States
sv: Payson, Utah, Förenta staterna

en: Pedigree
sv: Antavla

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
sv: Adopterad

[ctx: Pedigree]
en: Birth
sv: Född

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
sv: Besegling

en: Pedigree chart
sv: Antavla

en: Pedigree map
sv: Släktkarta

en: Pedigree map of %s
sv: Släktkarta för %s

en: Pedigree of %s
sv: Antavla för %s

en: Pedigree tree of %s
sv: Antavla för %s

en: Pending changes
sv: Väntande ändringar

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
sv: Väntande ändringar visas endast när ditt användarkonto har en rättighet att redigera. När du loggar ut kommer du inte längre att kunna se dem. Väntande ändringar visas endast på vissa sidor. Till exempel, de visas inte i listor, rapporter, eller sökresultat.

en: Permanent number
sv: Permanent nummer

en: Permanently delete these records?
sv: Tas dessa dataposter bort, permanent?

en: Perth, Australia
sv: Perth, Australien

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Phoenix, Arizona, United States
sv: Phoenix, Arizona, Förenta staterna

en: Phone
sv: Telefon

en: Phonetic
sv: Fonetisk

en: Phonetic algorithm
sv: Fonetisk algoritm

en: Phonetic name
sv: Fonetiskt namn

en: Phonetic place
sv: Ortnamn i fonetisk skrift

en: Phonetic search
sv: Fonetisk sökning

en: Phonetic title
sv: Fonetisk titel

en: Photo
sv: Foto

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
sv: PhpGedView kan vara installerad i en av dessa mappar:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
sv: PhpGedView måste vara version 4.2.3, eller någon av dess SVN uppdatering upp till #%s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
sv: PhpGedView måste använda samma databas som webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
sv: Guide för överföring av PhpGedView till webtrees

en: Pink Plastic
sv: Rosa plast

en: Place
sv: Ort

en: Place check
sv: Platskontroll

en: Place contains
sv: Ortsnamnet innehåller

en: Place hierarchy
sv: Platshierarki

en: Place in Hebrew
sv: Ortnamn på hebreiska

en: Place list
sv: Ortsförteckning

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
sv: Fullständiga ortsnamn är ofta alltför långa för att få plats i diagram, listor, osv. De kan förkortas genom att visa endast de allra första delarna av namnet, t.ex. <i>by, socken</i>, eller de allra sista, t.ex. <i>län, land</i>.

en: Place of LDS baptism
sv: Dop ort (mormonkyrkan)

en: Place of LDS child sealing
sv: LDS Barns beseglingsplats

en: Place of LDS endowment
sv: LDS gåva plats

en: Place of LDS spouse sealing
sv: LDS Makes/makas beseglingsplats

en: Place of adoption
sv: Adoptionsort

en: Place of baptism
sv: Dop ort

en: Place of bar mitzvah
sv: Ort för bar mitzva

en: Place of bat mitzvah
sv: Ort för bat mitzva

en: Place of birth
sv: Födelseort

en: Place of blessing
sv: Välsignelseort

en: Place of brit milah
sv: Ort för b'rit mila

en: Place of burial
sv: Begravningsort

en: Place of christening
sv: Dop ort

en: Place of confirmation
sv: Konfirmationsort

en: Place of cremation
sv: Kremeringsplats

en: Place of death
sv: Dödsort

en: Place of emigration
sv: Emigrationsplats

en: Place of engagement
sv: Förlovningsort

en: Place of event
sv: Ort för händelsen

en: Place of first communion
sv: Ort för första nattvardsgången

en: Place of immigration
sv: Ort för invandring

en: Place of marriage
sv: Vigselplats

en: Place of marriage banns
sv: Lysningsort

en: Place of naturalization
sv: Naturaliseringsplats

en: Place of ordination
sv: Ordinationsort

en: Place of residence
sv: Hemort

en: Place the website offline, by creating the file %s…
sv: Placera webbplatsen offline genom att skapa filen %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
sv: Placera webbplatsen on-line genom att ta bort filen %s…

en: Places
sv: Orter

en: Places found
sv: Hittade orter

en: Places in %s
sv: Orter i %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
sv: Orter skall anges i enlighet med normerna inom släktforskning. I släktforskning bör orter registreras med den mest specifika informationen först och sedan de minst specifika genom att använda kommatecken för att skilja de olika ortsnivåerna. Ortens information nivå bör motsvara förvaltning eller kyrka där viktiga uppgifterposter för den ort finns.<br>Till exempel skulle en plats som Salt Lake City skrivas som ”Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br>Låt oss undersöka varje del av denna plats. Den första delen, ”Salt Lake City”, är den stad eller kommun där händelsen inträffade. I vissa länder kan det finnas kommuner eller stadsdelar inne i en stad som är viktigt att notera. I så fall bör de komma före staden. Nästa del, ”Salt Lake”, är länet. ”Utah” är staten, och ”USA” är landet. Det är viktigt att notera varje ort eftersom genealogiska register förs av regeringarna i varje nivå.<br>Om en nivå av platsen är okänd, bör du lämna ett mellanrum mellan kommatecken. Antag, i exemplet ovan, att du inte vet länet för Salt Lake City. Du borde ange den så här: ”Salt Lake City, , Utah, USA”. Antag att du bara vet att en person är född i Utah. Du skulle ange informationen så här: ”, , Utah, USA”.<br>Du kan använda <b>Sök plats</b> länken för att hjälpa dig hitta platser som redan finns i databasen.

en: Play
sv: Spela

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
sv: Var vänlig och skriv in ett förnamn, efternamn eller ort tillsammans med ett årtal

en: Please enter a message subject.
sv: Obs! Skriv ett ärende för meddelandet.

en: Please enter a valid email address.
sv: Obs! Skriv in en giltig e-postadress.

en: Please enter more than one character.
sv: Var vänlig och skriv in mer än ett tecken.

en: Please enter some message text before sending.
sv: Obs! Skriv någon text i meddelandet innan du skickar det.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
sv: Ange din e-postadress så att vi kan kontakta dig med anledning av detta meddelande. Om du inte anger din e-postadress kommer vi inte att kunna svara på din förfrågan. Din e-postadress kommer inte att användas på något annat sätt än att svara på denna förfrågan.

en: Poland
sv: Polen

en: Port number
sv: Portnummer

en: Portland, Oregon, United States
sv: Portland, Oregon, Förenta staterna

en: Porto Alegre, Brazil
sv: Porto Alegre, Brasilien

en: Portrait
sv: Stående

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
sv: Fördefinierad text som anger att administratören bestämmer om man får ett användarkonto

en: Predefined text that states all users can request a user account
sv: Fördefinierad text som anger att alla användare kan ansöka om ett användarkonto

en: Predefined text that states only family members can request a user account
sv: Fördefinierad text som anger att endast familjemedlemmar kan ansöka om ett användarkonto

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
sv: Inställningar finns för modulen ”%s”, men denna modul finns inte längre.

en: Preferred contact method
sv: Önskad kontaktmetod

en: Prefixes
sv: Prefix

en: Presentation style
sv: Presentationsstil

en: President’s Office
sv: Presidentens kontor (Mormon)

en: Priest
sv: Präst

en: Print basic events when blank
sv: Skriv ut grundläggande händelser, när tomma

en: Privacy
sv: Integritet

en: Privacy restrictions
sv: Privat begränsningar

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
sv: Privat begränsningar - dessa gäller för dataposter och fakta som inte innehåller en GEDCOM RESN tagg

en: Private
sv: Privat

en: Probate
sv: Bouppteckning

en: Property
sv: Egendom

en: Provo City Center, Utah, United States
sv: Provo centrum, Utah, Förenta staterna

en: Provo, Utah, United States
sv: Provo, Utah, Förenta staterna

en: Publication
sv: Publicering

en: Quality of data
sv: Informationens trovärdighet

en: Question
sv: Fråga

en: Quick family facts
sv: Snabba familjefakta

en: Quick individual facts
sv: Snabba personfakta

en: Quick repository facts
sv: Snabba arkivfakta

en: Quick source facts
sv: Snabba källfakta

en: RE:
sv: SV:

en: README documentation
sv: README-dokumentation

en: Rabbi
sv: Rabbin

en: Raleigh, North Carolina, United States
sv: Raleigh, North Carolina, Förenta staterna

en: Random images from the current family tree.
sv: Slumpvisa bilder från nuvarande släktträd.

en: Re-order children
sv: Ändra ordning på barn

en: Re-order families
sv: Ändra ordning på familjer

en: Re-order media
sv: Ändra ordningen på media

en: Real name
sv: Verkligt namn

en: Recent changes
sv: Senaste ändringar

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
sv: Senare år(< 100 år)

en: Recife, Brazil
sv: Recife, Brasilien

en: Record
sv: Post

en: Record ID number
sv: RIN (Datapost ID-numer)

en: Record file number
sv: RFN (Datapostfilnummer)

en: Records
sv: Dataposter

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
sv: Posterna är inte av samma typ. Kan inte sammanfoga poster som inte är av samma typ.

en: Redlands, California, United States
sv: Redlands, Kalifornien, Förenta staterna

en: Reference number
sv: Referensnummer

en: Regina, Saskatchewan, Canada
sv: Regina, Saskatchewan, Kanada

en: Registered partnership
sv: Registrerat partnerskap

en: Registry officer
sv: Registreringskontor

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
sv: Reguljära uttryck är en avancerad mönstermatchningsteknik.

en: Reject
sv: Ångra

en: Reject all changes
sv: Ångra alla ändringar

en: Related families
sv: Besläktade familjer

en: Related individuals
sv: Besläktade personer

en: Relationship
sv: Släktskap

en: Relationship to father
sv: Förhållande till far

en: Relationship to me
sv: Förhållande till mig

en: Relationship to mother
sv: Förhållande till moder

en: Relationship to parents
sv: Förhållande till föräldrar

en: Relationship: %s
sv: Förhållande: %s

en: Relationships
sv: Förhållanden

en: Relationships between %1$s and %2$s
sv: Relationer mellan %1$s och %2$s

en: Religious institution
sv: Religiös samfund

en: Religious marriage
sv: Kyrklig vigsel

en: Reminder email frequency (days)
sv: Frekvens för påminnelse via e-post (dagar)

en: Remote server
sv: Fjärrserver

en: Remove
sv: Radera

en: Remove duplicate links
sv: Ta bort dubblettlänkar

en: Remove flag
sv: Ta bort flagga

en: Remove individual
sv: Ta bort person

en: Remove link from list
sv: Ta bort länk från lista

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
sv: Ta bort GEDCOM media sökvägen från filnamn

en: Remove this location?
sv: Ta bort denna plats?

en: Reno, Nevada, United States
sv: Reno, Nevada, Förenta staterna

en: Renumber
sv: Numrera om

en: Renumber family tree
sv: Numrera om släktträdet

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replacement text
sv: Ersättande text

en: Reply
sv: Svara

en: Report
sv: Rapport

en: Reports
sv: Rapporter

en: Repositories
sv: Arkivlistor

en: Repositories found
sv: Hittade arkiv

en: Repository
sv: Arkiv

[ctx: Repository]
en: Name
sv: Namn

en: Repository contains
sv: Arkivet innehåller

en: Repository name
sv: Arkivnamn

en: Republic of the Congo
sv: Kongo-Brazzaville

en: Request a new password
sv: Begär ett nytt lösenord

en: Request a new user account
sv: Begär ett nytt användarkonto

en: Research task
sv: Forskningsuppgift

en: Research tasks
sv: Forskningsuppgifter

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
sv: Forskningsuppgifter är speciella händelser som läggs till personer i ditt släktträd och identifierar behovet av ytterligare forskning. Du kan använda dem som en påminnelse om att kontrollera fakta mot mer tillförlitliga källor, att erhålla dokument eller fotografier, att lösa motstridiga uppgifter, etc.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
sv: Forskningsuppgifter lagras med den anpassade GEDCOM-taggen ”_TODO”. Andra släktforskringsprogram kanske inte känner igen den här taggen.

en: Residence
sv: Bosatt

en: Restore the default block layout
sv: Återställ standard blocklayouten

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
sv: Begränsa åtkomst till webbplatsen, med hjälp av IP-adresser och användaragentsträngar.

en: Restrict to immediate family
sv: Begränsa till närmaste släkten

en: Restriction
sv: Begränsning

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
sv: Begränsningar kan läggas till dataposter och/eller fakta. De begränsar vem som kan se och redigera dessa dataposter.

en: Resulting value
sv: Resultat

en: Results
sv: Resultat

en: Retirement
sv: Pensionering

en: Rexburg, Idaho, United States
sv: Rexburg, Idaho, Förenta staterna

en: Right section blocks
sv: Högersektionens block

en: Role
sv: Roll

en: Romania
sv: Rumänien

en: Romanized
sv: Latinska tecken

en: Romanized place
sv: Ortnamn med latinska tecken

en: Romanized title
sv: Titel med latinska tecken

en: Roots
sv: Rötter

en: Rule
sv: Regel

en: Russia
sv: Ryssland

en: SMTP mail server
sv: SMTP e-postserver

en: Sacramento, California, United States
sv: Sacramento, Kalifornien, Förenta staterna

en: Sage
sv: Salvia

en: Saint Helena
sv: St Helena

en: Saint Kitts and Nevis
sv: St Christopher och Nevis

en: Saint Lucia
sv: St Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: St Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: St Vincent och Grenadinerna

en: Salt Lake City, Utah, United States
sv: Salt Lake City, Utah, Förenta staterna

en: San Antonio, Texas, United States
sv: San Antonio, Texas, Förenta staterna

en: San Diego, California, United States
sv: San Diego, Kalifornien, Förenta staterna

en: Sao Paulo, Brazil
sv: Sao Paulo, Brasilien

en: Sao Tome and Principe
sv: Sao Tome och Principe

en: Sat
sv: Lör

en: Satellite
sv: Satellit

en: Saturday
sv: Lördag

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: School or college
sv: Skola eller universitet

en: Scotland
sv: Skottland

en: Scrapbook
sv: Urklippsalbum

en: Sealing canceled (divorce)
sv: (mormon) Besegling upphävd (skilsmässa)

en: Search
sv: Sök

en: Search and replace
sv: Sök och ersätt

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
sv: Sök och ersätt text, med enkla sökningar eller avancerad mönstermatchning.

en: Search engine
sv: Sökmotor

en: Search filters
sv: Sökfilter

en: Search for
sv: Skriv in nyckelord

en: Search globally
sv: Sök globalt

en: Search locally
sv: Sök lokalt

en: Search method
sv: Sökmetod

en: Search text/pattern
sv: Sök text/mönster

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
sv: Att söka efter alla möjliga släktskap kan ta en hel del tid i komplexa träd.

en: Seattle, Washington, United States
sv: Seattle, Washington, Förenta staterna

en: Second record
sv: Andra posten

en: Secure connection
sv: Säker anslutning

en: Security code
sv: Säkerhetskod

en: See %s for more information.
sv: Se %s för mer information.

en: Select
sv: Välj

en: Select a GEDCOM file to import
sv: Välj en GEDCOM-fil att importera

en: Select a block and use the arrows to move it.
sv: Välj ett block och använd pilarna för att flytta den.

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Select events
sv: Välj händelse

en: Select flag
sv: Välj flagga

en: Select individuals by place or date
sv: Välj individer efter ort eller datum

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
sv: Välj poster från ditt släktträd och spara dem som en GEDCOM-fil.

en: Select the desired age interval
sv: Välj önskad åldersintervall

en: Select the desired count interval
sv: Välj önskad antalsintervall

en: Select the facts and events to keep from both records.
sv: Välj de fakta och händelser som skall hållas från båda posterna.

en: Select the languages that will be shown in menus.
sv: Välj de språk som kommer att visas i menyer.

en: Select two records to merge.
sv: Sammanfoga två poster.

en: Seller
sv: Säljare

en: Send
sv: Skicka

en: Send a message
sv: Skicka meddelande

en: Send a message to all users
sv: Skicka meddelande till alla användare

en: Send a message to users who have never signed in
sv: Skicka meddelande till användare som aldrig loggat in

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
sv: Skicka meddelande till användare som inte loggat in på 6 månader

en: Send broadcast messages
sv: Sänd meddelande till alla

en: Send out reminder emails
sv: Skicka påminnelse via e-post

en: Sender name
sv: Avsändarnamn

en: Sending email
sv: Skickandet av e-post

en: Sending server name
sv: Server för utgående e-post

en: Separated
sv: Separerade

en: Serbia
sv: Serbien

en: Servant
sv: Tjänare

en: Server information
sv: Serverinformation

en: Server name
sv: Servernamn

en: Session timeout
sv: Sessionstidsgräns

en: Set as default
sv: Ange som standard

en: Set the access level for each tree.
sv: Sätt integritetsaccessnivån för alla träd.

en: Set the default blocks for new family trees
sv: Ställ in standarblocken för nya släktträd

en: Set the default blocks for new users
sv: Ställ in standarblocken för nya användare

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
sv: Ställer in det antal generationer som kommer att visas i antavlan som standard.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
sv: Ange maximalt antal generationer som skall visas i trädet över ättlingar.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
sv: Ange maximalt antal generationer som skall visas för antavlor.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
sv: Sätt integritetsaccessnivå för alla döda personer.

en: Set the status to “approved”.
sv: Sätt status till ”godkänd”.

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
sv: Genom att sätta detta val till <b>Ja</b> kommer en länk att placeras på alla sidor för personer, källor och familjer som tillåter användaren att läsa i ett separat fönster rådata från GEDCOM-filen.

en: Setup wizard for webtrees
sv: Inställningsguide för webtrees

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Shared note
sv: Delad anteckning

en: Shared note contains
sv: Delad anteckning innehåller

en: Shared notes
sv: Delade anteckningar

en: Shared notes found
sv: Delade anteckningar hittade

en: She
sv: Hon

en: She died
sv: Hon dog

en: She married
sv: Hon gifte sig med

en: She resided at
sv: Hon bodde i

en: She was born
sv: Hon föddes

en: She was buried
sv: Hon begravdes

en: She was christened
sv: Hon var kristnad

en: She was cremated
sv: Hon kremerades

en: Shiny Tomato
sv: Glänsande tomat

en: Short version
sv: Kort version

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortest marriage
sv: Kortast äktenskap

en: Should this block be hidden when it is empty
sv: Ska detta block döljas när det är tomt

en: Show
sv: Visa

en: Show a download link in the media viewer
sv: Visa nedladdninglänken i mediavisaren

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
sv: Visa godtagbara användaravtal på sidan ”Begär ett nytt användarkonto”

en: Show all notes
sv: Visa alla anteckningar

en: Show all places in a list
sv: Visa lista på alla orter

en: Show all sources
sv: Visa alla källor

en: Show all spouses and ancestors
sv: Visa alla makar och förfäder

en: Show all tags
sv: Visa all taggar

en: Show an age cursor
sv: Visa en ålder markör

en: Show chart details by default
sv: Visa detaljerad tavla som standard

en: Show children of ancestors
sv: Visa förfäders barn

en: Show counts before or after name
sv: Placera räknare före eller efter namn

en: Show couples where either partner married more than once.
sv: Visa par där ena partnern är gift mer än en gång.

en: Show couples where only the female partner is dead.
sv: Visa par där endast den kvinnliga partnern är död.

en: Show couples where only the male partner is dead.
sv: Visa par där den manliga partnern är avliden.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
sv: Visa par som gifte sig för mer än 100 år sedan.

en: Show couples who married within the last 100 years.
sv: Visa par som gift sig de senaste 100 åren.

en: Show couples with an unknown marriage date.
sv: Visa par med okänt vigseldatum.

en: Show cousins
sv: Visa kusiner

en: Show date of last update
sv: Visa datum för senaste uppdatering

en: Show dead individuals
sv: Visa döda personer

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Show divorced couples.
sv: Visa skilda par.

en: Show images
sv: Visa bilder

en: Show inactive places
sv: Visa inaktiva platser

en: Show individuals born more than 100 years ago.
sv: Visa personer födda för mer än 100 år sedan.

en: Show individuals born within the last 100 years.
sv: Visa personer födda de senaste 100 åren.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
sv: Visa personer som lever eller par där båda är vid liv.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
sv: Visa personer som är döda eller par där båda parter är avlidna.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
sv: Visa personer som dog för mer än 100 år sedan.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
sv: Visa personer som dött de senaste 100 åren.

en: Show list of family trees
sv: Visa släktträdlista

en: Show living individuals
sv: Visa levande personer

en: Show names of private individuals
sv: Visa privatpersoners namn

en: Show notes
sv: Visa anteckningar

en: Show occupations
sv: Visa yrken

en: Show only births, deaths, and marriages
sv: Visa endast födslar, dödsfall och äktenskap

en: Show only events of living individuals
sv: Visa händelser enbart för levande personer

en: Show only females.
sv: Visa endast kvinnor.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
sv: Visa endast personer som inte har ett känt kön.

en: Show only individuals, events, or all
sv: Visa endast personer, händelser eller allting

en: Show only males.
sv: Visa endast män.

en: Show only the selected tags
sv: Visa endast valda taggar

en: Show parents
sv: Visa föräldrar

en: Show pending changes
sv: Visa ändringar som väntar godkännande

en: Show photos
sv: Visa foton

en: Show places in hierarchy
sv: Visa orter i hierarkin

en: Show private relationships
sv: Visa privata släktskap

en: Show related individuals/families
sv: Visa relaterade personer/familjer

en: Show research tasks that are assigned to other users
sv: Visa forskningsuppgifter som är tilldelade till andra användare

en: Show research tasks that are not assigned to any user
sv: Visa forskningsuppgifter som inte är tilldelade till någon användare

en: Show research tasks that have a date in the future
sv: Visa forskningsuppgifter som har ett datum i framtiden

en: Show residences
sv: Visa hemort

en: Show slide show controls
sv: Visa bildspelskontroll

en: Show sources
sv: Visa källor

en: Show spouses
sv: Visa make/makar

en: Show statistics charts
sv: Visa statistikdiagram

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
sv: Visa de %1$s %2$s delarna av ett ortnamn.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
sv: första

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
sv: sista

en: Show the date and time of update
sv: Visa datum och tid för uppdatering

en: Show the events of close relatives on the individual page
sv: Visa händelser för nära släkt på personsidan

en: Show the family tree
sv: Visa släktträdet

en: Show the list of individuals
sv: Visa personlistan

en: Show the list of surnames
sv: Visa släktnamnslistan

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
sv: Visa platsers och händelsers läge med hjälp av Google Maps™ kartservice.

en: Show the user who made the change
sv: Visa användaren som gjorde ändringen

en: Show this block for which languages
sv: För vilket språk visas detta block

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
sv: Visa miniatyrbilder i diagram och familjegrupper.

en: Show to managers
sv: Visa för managers

en: Show to members
sv: Visa för medlemmar

en: Show to visitors
sv: Visa för gäster

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
sv: Visa ”löv” för par eller personer. Dessa är personer som lever men har inga barn registereade i databasen.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
sv: Visa ”rötter” för par eller personer. Dessa personer kan också kallas ”patriarker”. Dessa är personer som inte har föräldrar registrerade i databasen.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
sv: Visar rad %1$s till %2$s av %3$s

en: Sibling
sv: Syskon

en: Siblings
sv: Syskon

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: Sidebars
sv: Sidopaneler

en: Sign in
sv: Logga in

en: Sign out
sv: Logga ut

en: Sign-in URL
sv: Inloggnings URL

en: Sign-in and registration
sv: Inloggning och registrering

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
sv: Enkla datum antas vara i den gregorianska kalendern. Om du vill ange ett datum i en annan kalender, lägg ett nyckelord före datumet. Detta nyckelord är frivilligt om månad eller år formaten är otvetydig.

en: Sister
sv: Syster

en: Site identification code
sv: Webbplats identifieringskod

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
sv: Webbplatsens medlemmar kan skicka varandra meddelanden. Du kan välja hur dessa meddelanden skickas till dig, eller välja att inte ta emot dem alls.

en: Site verification code
sv: Webbplats verifikationskod

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
sv: Webbplatsens verifikationskoderna fungerar inte när webtrees är installerad i en undermapp.

en: Sitemaps
sv: Platskarta

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
sv: platskartor är ett sätt för webbansvariga att lämna information till sökmotorer om sökbara sidor på en webbplats. Alla större sökmotorer stödjer webbplatskartor. För mer information se <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
sv: Kartans storlek (i pixlar)

en: Skip to content
sv: Hoppa till innehåll

en: Slave
sv: Slav

en: Slide show
sv: Bildspel

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
sv: Små system (500 personer):16-32MB, 10-20 sekunder

en: Snowflake, Arizona, United States
sv: Snowflake, Arizona, Förenta staterna

en: Social security number
sv: Social Security number (USA)

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
sv: Vissa släktforskningsprogram skapar GEDCOM-filer som innehåller media filnamn med fullständiga sökvägar. Dessa vägar kommer inte att existera på webbserver. För att webtrees skall hitta filen, måste den första delen av vägen tas bort.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
sv: Vissa sidor kan visa hur många gånger de har besökts.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
sv: Vissa ortsnamn kan skrivas med valfria prefix och suffix. Till exempel "Skåne" kontra "Skåne län". Om släktträd innehåller de fullständiga ortnamnen, men den geografiska databasen innehåller korta ortsnamn, så ska du ange en lista över de prefix och suffix som inte skall beaktas. Flera alternativ bör separeras med semikolon. Till exempel "län;län av" eller "församling;frsml;frsml.".

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
sv: Vissa teman kan visa ikoner på ”Fakta och händelser”-fliken.

en: Son of %s
sv: %ss son

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Sounds like
sv: Låter som

en: Source
sv: Källa

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
sv: Källcitat kan innehålla fält för att spela in kvaliteten på uppgifterna (primär, sekundär, etc.) och datumet när händelsen upptecknats i källan. Om du inte använder dessa fält, kan du inaktivera dem när du skapar nya källcitater.

en: Source contains
sv: Källa innehåller

en: Source type
sv: Källtyp

en: Sources
sv: Källor

en: Sources to the events
sv: Källor till händelser

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South America
sv: Sydamerika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Södra Georgia och Sandwichöarna

en: South Sudan
sv: Södra-Sudan

en: Spain
sv: Spanien

en: Spokane, Washington, United States
sv: Spokane, Washington, Förenta staterna

en: Spouse
sv: Maka/Make

en: Spouse census date
sv: Makes/makas folkräkningsdatum

en: Spouse census place
sv: Makes/makas folkräkningsplats

en: Spouse note
sv: Make/maka-anteckning

en: Spouses
sv: Makar

en: Spouses and children
sv: Makar/-or och barn

en: St. George, Utah, United States
sv: St. George, Utah, Förenta staterna

en: St. Louis, Missouri, United States
sv: St. Louis, Missouri, Förenta staterna

en: St. Paul, Minnesota, United States
sv: St. Paul, Minnesota, Förenta staterna

en: Start IP address
sv: Första IP-adress

en: Start at parents
sv: Starta vid föräldrarna

en: Start slide show on page load
sv: Starta bildspel när sidan laddas

en: Start year
sv: Startår

en: Starting range of change dates
sv: Första datum för ändringar

en: State
sv: Län/Provins/Delstat/Region

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics chart
sv: Statistikdiagram

en: Status change date
sv: Statusändringsdatum

en: Stillborn
sv: Dödfödd

en: Stillborn: exempt
sv: (mormon) Dödfödd: förskonad

en: Stockholm, Sweden
sv: Stockholm, Sverige

en: Stop
sv: Stoppa

en: Store watermarked full size images on server
sv: Spara vattenstämplade fullstora bilder på servern

en: Store watermarked thumbnails on server
sv: Spara vattenstämplade miniatyrbilder på servern

en: Stories
sv: Berättelser

en: Story
sv: Berättelse

en: Story title
sv: Berättelsens rubrik

en: Subdivision
sv: Indelning

en: Subject
sv: Ärende

en: Submission
sv: Inlämna

en: Submitted but not yet cleared
sv: Framlagt, men inte ännu klargjorts

en: Submitter
sv: Avsändare

en: Suffixes
sv: Suffix

en: Sun
sv: Sön

en: Sunday
sv: Söndag

en: Support and documentation can be found at %s.
sv: Stöd och dokumentation finns vid: %s.

en: Suriname
sv: Surinam

en: Surname
sv: Efternamn

en: Surname distribution chart
sv: Fördelning av efternamn (diagram)

en: Surname list style
sv: Stil för efternamnlistor

en: Surname option
sv: Efternamns alternativ

en: Surname prefix
sv: Efternamnprefix

en: Surname tradition
sv: Efternamnstradition

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
sv: Isländsk

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
sv: Litauiska

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
sv: Polsk

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
sv: Portugisisk

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
sv: Spansk

[ctx: Surname tradition]
en: none
sv: ingen

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
sv: enligt faderns namn

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
sv: Efternamn böjs för att indikera en persons kön och civilstånd.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
sv: Efternamn böjs för att indikera en persons kön.

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Swap individuals
sv: Byt personerna med varandra

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Sydney, Australia
sv: Sydney, Australien

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
sv: Synkronisera släktträd med GEDCOM-filer

en: Syria
sv: Syrien

en: Tab
sv: Flik

en: Table prefix
sv: Tabellprefix

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tag
sv: Tagg

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tampico, Mexico
sv: Tampico, Mexiko

en: Technical help contact
sv: Kontakt för teknisk hjälp

en: Templates
sv: Mall

en: Temple
sv: Tempel

en: Terrain
sv: Terräng

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
sv: <b>Namn</b> fältet innehåller personens fulla namn, som det stavades eller som det registrerades. Detta är hur det kommer att visas på skärmen. Den använder standard genealogiska anteckningar för att identifiera olika delar av namnet.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
sv: <b>Efternamn</b> fältet innehåller ett namn som används för sortering och gruppering. Det kan vara olika för personens faktiska efternamn som alltid tas från <b>namn</b> fältet. Detta fält kan användas för att sortera efternamn med eller utan prefix (Gogh / van Gogh) och att gruppera stavningsvarianter eller böjningar (Kowalski / Kowalska). Om en person behöver tas upp under mer än ett efternamn, bör varje namn separeras med ett kommatecken.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
sv: GEDCOM-filen ”%s” har importerats.

en: The Hague, Netherlands
sv: Haag, Nederländerna

en: The PHP temporary folder is missing.
sv: PHP:s temporära mapp saknas.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
sv: PhpGedView till webtrees guiden är en automatiserad process som hjälper administratörer att flytta en PhpGedView installation till en ny webtrees installation. Den flyttar alla PhpGedView-GEDCOM-filer och annan databasinformation direkt till din nya webtrees databas. Följande nödvändliga krav ställs:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
sv: Administratören vid webtrees webbplats %s har godkänt din ansökan för ett användarkonto. Du kan nu logga in via följande länk: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
sv: Administratören har informerats. Så snart han har gett dig rättigheter att logga in kan du logga in med ditt användarnamn och lösenord.

en: The changes to “%s” have been accepted.
sv: Redigering till ”%s” har blivit accepterad.

en: The changes to “%s” have been rejected.
sv: Ändringar till ”%s” har icke blivit godkända.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
sv: Urklippskorgen tillåter dig att ta utdrag ur detta släktträd och ladda ner dem som en GEDCOM-fil .

en: The database reported the following error message:
sv: Databasen rapporterar följande felmeddelande:

en: The date and time of the last update
sv: Datumet och tiden för den senaste uppdateringen

en: The details of this family are private.
sv: Denna familjs detaljer är privata.

en: The details of this individual are private.
sv: Denna persons detaljer är privata.

en: The family tree has been exported to %s.
sv: Släktträdet har exporterats till %s.

en: The family tree “%s” already exists.
sv: Släktträdet ”%s” finns redan.

en: The family tree “%s” has been created.
sv: Släktträdet ”%s” har skapats.

en: The family tree “%s” has been deleted.
sv: Släktträdet ”%s” har tagits bort.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
sv: Släktträdet ”%s” kommer att visas för besökare när de först kommer till denna webbplats.

en: The family trees have been merged successfully.
sv: Släktträden sammanfogades utan problem.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
sv: Familjen ”%s” har tagits bort, då den bara har en medlem.

en: The file %s already exists. Use another filename.
sv: Filen %s finns redan. Använd ett annat filnamn.

en: The file %s could not be created.
sv: Filen %s kunde inte skapas.

en: The file %s could not be deleted.
sv: Filen %s kunde inte tas bort.

en: The file %s could not be updated.
sv: Filen %s kunde inte uppdateras.

en: The file %s has been created.
sv: Filen %s skapades.

en: The file %s has been deleted.
sv: Filen %s togs bort.

en: The file %s has been uploaded.
sv: Filen %s laddades upp.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
sv: Filen blev endast delvis uppladdad, var god försök igen.

en: The file “%s” does not exist.
sv: Filen ”%s” finns inte.

en: The folder %s could not be deleted.
sv: Mappen %s kunde inte tas bort.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
sv: Mappen %s finns inte och kunde inte skapas.

en: The folder %s has been created.
sv: Mappen %s skapades.

en: The folder %s has been deleted.
sv: Mappen %s togs bort.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
sv: Mappen kan anges absolut (t.ex. /home/user_name/webtrees_data/) eller relativt till installationsmappen (t.ex. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
sv: Följande fakta och händelser hittades i båda posterna.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
sv: Följande fakta och händelser hittades endast i posten för %s.

en: The following list shows typical requirements.
sv: Följande lista visar typiska krav.

en: The following places have been changed:
sv: Följande platser ändrades:

en: The following places would be changed:
sv: Följande platser skulle förändras:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
sv: Följande regler används för att avgöra om en besökare är en människa (tillåt fullständig åtkomst), en sökmotorrobot (ge begränsad åtkomst) eller en oönskad sökrobot (neka all åtkomst).

en: The help text has not been written for this item.
sv: För detta objekt finns ännu ingen hjälptext.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
sv: E-mail-adress besökare kan använda för att kontakta dig angående tekniska frågor eller fel på din webbplats.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
sv: Personen som kan kontaktas gällande släktforskningsdata på denna webbplats.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
sv: Länken från ”%1$s” till ”%2$s” har raderats.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
sv: Länken från ”%1$s” till ”%2$s” har uppdaterats.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
sv: Media filen %1$s kunde inte byta namn till %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
sv: Media filen %1$s bytte namn till %2$s.

en: The media file %s does not exist.
sv: Media filen %s finns inte.

en: The media file was not found in this family tree.
sv: Media filen hittades inte i detta släktträd.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
sv: Media filen du laddar upp kan ha, och troligen borde ha, annat namn på servern än det har på din lokala dator. Detta beror på att ofta har lokala filnamnet betydelse för dig, men är mycket mindre meningsfullt för andra som besöker den här webbplatsen. Tänk också att du och någon annan båda försöker ladda upp olika filer som kallas ”granny.jpg”.<br><br>I det här fältet anger du det nya namnet på den fil du överför. Det namn du anger här kommer också att användas för att namnge miniatyrbilder, som kan laddas upp separat eller genereras automatiskt. Du behöver inte ange filnamnstillägget (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Lämna detta fält tomt för att behålla det ursprungliga namnet på filen du har laddat upp från din lokala dator.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
sv: Minneskrav och processor-tidskrav beror på antalet personer som finns i släktträdet.

en: The message was not sent.
sv: Meddelandet skickades inte.

en: The message was successfully sent to %s.
sv: Meddelandet har skickats till %s.

en: The module “%s” has been disabled.
sv: Modulen ”%s” är inaktiverad.

en: The module “%s” has been enabled.
sv: Modulen ”%s” är aktiverad.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
sv: De vanligaste familje fakta och händelser listas separat, så att de kan tillsättas lättare.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
sv: De vanligaste  personfakta och -händelser listas separat, så att de kan tillsättas lättare.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
sv: De vanligaste arkivfakta och -händelser listas separat, så att de kan tillsättas lättare.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
sv: De vanligaste källfakta och -händelser listas separat, så att de kan tillsättas lättare.

en: The new files are currently located in the folder %s.
sv: De nya filerna ligger för närvarande i mappen %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
sv: Den nya användaren ombeds att bekräfta sin e-postadress innan kontot skapas.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
sv: Det valda namnets förekomst (antal) kommer att visas på kartan. Om fälten lämnas tomt visas det vanligaste efternamnet.

en: The password needs to be at least six characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst sex tecken långt.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
sv: Lösenord som kanske behövs för SMTP-servern behörighet.

en: The passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: The preferences for all family trees have been updated.
sv: Inställningarna för alla släktträd har uppdaterats.

en: The preferences for new family trees have been updated.
sv: Inställningarna för nya släktträd har uppdaterats.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
sv: Inställningarna för diagrammet ”%s” har uppdaterats.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
sv: Inställningarna för släktträdet ”%s” har uppdaterats.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
sv: Inställningarna för modulen ”%s” har raderats.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
sv: Inställningarna för modulen ”%s” har uppdaterats.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
sv: Man kan välja om man vill ha prefix, men det rekommenderas. Genom att ge tabellnamn ett unikt prefix, kan du låta flera olika program använda samma databas. ”wt_” är föreslaget, men det kan ändras.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
sv: Posten %1$s ändrades till %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
sv: Posten har kopierats till urklippskorgen.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
sv: Posterna ”%1$s” och ”%2$s” har slagits samman.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
sv: Denna reguljärt uttryck innehåller ett fel. Den kan inte användas.

en: The server configuration is OK.
sv: Server-konfigurationen är OK.

en: The server’s time limit has been reached.
sv: Serverns tidsgräns har nåtts.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
sv: Släktträdets storlek, äldsta och yngsta händelse, vanligaste namn o.s.v.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
sv: Efternamnet är omslutet av snedstreck: <%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
sv: Tema menyn kommer endast att visas om webbplatsens preferenser tillåter användare att välja sitt eget tema.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
sv: Miniatyrbildfil %1$s kunde inte byta namn till %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
sv: Minityrbildfil %1$s bytte namn till %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
sv: Minityrbildfil %s finns inte.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
sv: Tid i sekunder som en webtrees session är aktiv tills en ny inloggning behövs. Standard är 7200, vilket är 2 timmar.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
sv: Tidszonen krävs för datumberäkningar, såsom för att veta dagens datum.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
sv[0]: De två släktträden har en post som använder samma ”XREF”.
sv[1]: De två släktträden har %1$s poster som använder samma ”XREF”.

en: The upgrade is complete.
sv: Uppgraderingen är klar.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
sv: Uppladdad fil överskrider max tillåten storlek.

en: The user %s has been deleted.
sv: Användaren ”%s” har raderats.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
sv: Nödvändig information för att bekräfta förfrågan om användarkonto har sänts till användaren via e-post.

en: The username or password is incorrect.
sv: Användarnamnet eller lösenordet är felaktigt.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
sv: Användarnamn som kanske behövs för SMTP-servern behörighet.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
sv: Värdet att placera i ”Metabeskrivning” taggen i HTML-sidhuvudet. Lämna fältet tomt om du vill använda namnet på släktträdet.

en: The version of %s is too new.
sv: Versionen av %s är för ny.

en: The version of %s is too old.
sv: Versionen av %s är för gammal.

en: The website access rule has been created.
sv: Webbplatsens åtkomstregel har skapats.

en: The website access rule has been deleted.
sv: Webbplatsens åtkomstregel har raderats.

en: The website access rule has been updated.
sv: Webbplatsens åtkomstregel har uppdaterats.

en: The website preferences have been updated.
sv: Webbplatsens inställningarna har uppdaterats.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
sv: Webbplatsen www.geonames.org erbjuder en stor databas för ortnamn. Den kan sökas när du anger nya platser. Om du vill använda den här funktionen måste du registrera dig för ett gratis konto på www.geonames.org och ange användarnamnet.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
sv: webtrees utvecklare är intresserad av att få uppgifter om detta fel. Om du kontaktar dem, kanske de kan hjälpa med en lösning.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
sv: Tecknet ”%” är ett jokertecken som matchar noll eller flera andra tecken.

en: Theme
sv: Tema

en: Theme change
sv: Temaändring

en: Theme menu
sv: Tema meny

en: Themes
sv: Teman

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
sv: Användarinställningar prioriteras framom släktträdsinställningar som i sin tur har prioritet framom inställninger för webbplats. Val av ”standardtema” på en nivå kommer att använda temat på nästa nivå.

en: There are no facts for this individual.
sv: Det finns inga fakta om denna person.

en: There are no media objects for this individual.
sv: Det finns inget mediaobjekt för denna person.

en: There are no notes for this individual.
sv: Det finns inga anteckningar om denna person.

en: There are no pending changes.
sv: Det finns inga väntande ändringar.

en: There are no research tasks in this family tree.
sv: Det finns inga forskningsuppgifter i detta släktträd.

en: There are no source citations for this individual.
sv: Det finns inget källcitat om denna person.

en: There are pending changes for you to moderate.
sv: Det finns väntande ändringar för dig att moderera.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
sv[0]: Inga förändringar senaste dag.
sv[1]: Inga förändringar inom de senaste %s dagarna.

en: There is no account with the username or email “%s”.
sv: Det finns inget konto med användarnamnet eller e-posten “%s”.

en: There was an error uploading your file.
sv: Det uppstod ett fel vid uppladdningen av din fil.

en: These groups of individuals are not related to %s.
sv: Dessa grupper av individer är inte släkt med %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
sv: Dessa sidor ger tillgång till alla konfigurationsinställningar och hanteringsverktyg för denna webtrees-webbplats.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
sv: Denna GEDCOM-fil är kodad med användning av %1$s. Antar det var tänkt att använda %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
sv: Detta användarkonto har inte godkänts. Vänligen vänta på administratörens godkännande.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
sv: Detta användarkonto har inte verifierats. Kolla i din e-post efter ett verifieringsmeddelande.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
sv: Detta block visar editorerna en lista poster med väntande ändringar som måste godkännas av en moderator. Det genererar också dagliga e-postmeddelanden till moderatorer när väntande ändringar existerar.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
sv: Denna databas and tabell-prefix värkar att vara i användning av andra applikationer. Om du har ett befintligt PhpGedView-system, kan du skapa en ny webtrees system. Du kan importera din PhpGedView data och inställning senare.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
sv: Denna databas kör endast med MySQL version %s. Du kan inte installera webtees här.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
sv: Denna e-postadress kommer att användas för att skicka dig lösenordspåminnelser, webbplats-notifieringar och meddelanden från andra familjemedlemmar som är registrerade på webbplatsen.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
sv: Posten kommer att ignoreras om du skriver in en URL i Filnamnsfältet.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Denna familj existerar inte eller så saknar du rättigheter att se den.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna familj har avlägsnats. Strykningen måste granskas av en moderator.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Denna familj har tagits bort. Granska raderingen och sen %1$s eller %2$s den.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna familj har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Denna familj har redigerats. Granska ändringarna och sen %1$s eller %2$s dem.

en: This family remained childless
sv: Denna familj förblev barnlös

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
sv[0]: Detta släktträden har en post som använder samma ”XREF” som ett annat släktträd.
sv[1]: Detta släktträden har %s poster som använder samma ”XREF” som ett annat släktträd.

en: This family tree has no images to display.
sv: Detta släktträd har inga bilder att visa.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
sv: Denna släktträd var senast uppdaterad den #gedcomUpdated#. Det finns #totalSurnames# efternamn i detta släktträd. Den tidigaste händelsen är #firstEventName#s #firstEventType# #firstEventYear#. Den senaste händelsen är #lastEventName#s #lastEventType# #lastEventYear#.<br><br>Om du har någon kommentar eller några synpunkter, var vänlig och kontakta #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
sv: Detta släktträd uppdaterades senast den %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
sv: Denna fil är länkad till en annan släktdatabas på denna server. Den kan inte raderas, flyttas eller döpas om förrän dessa länkar är borttagna.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
sv: Denna mapp kommer att användas av webtrees för att lagra media filer, GEDCOM-filer, temporära filer, m.m. Dessa filer kan innehålla privat data och bör inte göras tillgänglig på internet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
sv: Denna mapp kommer att användas för att lagra media filer till detta släktträd.

en: This form has expired. Try again.
sv: Detta formulär har gått ut. Försök igen.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Denna person existerar inte eller så saknar du rättigheter att se den.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna person har avlägsnats. Strykningen måste granskas av en moderator.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Denna person har tagits bort. Granska raderingen och sen %1$s eller %2$s den.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna person har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Denna person har blivit redigerad. Granska ändringarna och sen %1$s eller %2$s dem.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
sv: Denna person kommer att väljas som standard när tavlor och rapporter visas.

en: This information is private and cannot be shown.
sv: Dessa uppgifter är skyddade.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
sv: I den här textrutan kan du ändra året av kalendern. Skriv ett år i rutan och tryck <b>Enter</b> för att ändra kalendern till det året.<br><br><b>Avancerade funktioner</b> för <b>Visa året</b><dl><dt><b>Mer än ett år</b></dt><dd>Du kan söka efter datum i ett årintervall.<br><br>Årintervall är <u>inkluderande</u>. Detta innebär att intervallet sträcker sig från 1 januari det första året till 31 december det sista året av nämnda intervallet. Några exempel på årintervall:<br><br><b>1992-5</b> för alla händelser från 1992 till 1995.<br><b>1972-89</b> för alla händelser från 1972 till 1989.<br><b>1610-759</b> för alla händelser från 1610 till 1759.<br><b>1880-1905</b> för alla händelser från 1880 till 1905.<br><b>880-1105</b> för alla händelser från 880 till 1105.<br><br>För att se alla händelser i ett visst decennium eller århundrade, kan du använda <b>?</b> i stället för de slutliga siffrorna. Till exempel, <b>197?</b> för alla händelser från 1970 till 1979 or <b>16??</b> för alla händelser från 1600 till 1699.<br><br>Valet av ett antal år kommer att ändra kalendern till år vyn.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
sv: Detta är en kommaseparerad lista av GEDCOM-fakta som kommer att visas på lägg till/redigera namn formuläret. Om du väljer ett icke latinskt alfabet som Hebreiska, Grekiska, Kyrilliskt eller Arabiskt vill du kanske lägga till taggar som _HEB, ROMN, FONE, etc. för att låta dig spara namnen enligt flera alfabet.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
sv: Detta är en kommaseparerad lista med GEDCOM faktataggar som visas när man lägger till en ny familj. Till exempel, om MARR finns i listan, kommer fält för vigseldatum och -plats att visas på formuläret.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
sv: Detta är en kommaseparerad lista med GEDCOM faktataggar som visas när man lägger till en ny person. Till exempel, om BIRT finns i listan, kommer fält för födelsedatum och -plats att visas på formuläret.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
sv: Detta är en kommaseparerad lista av GEDCOM-fakta som kommer att visas på lägg till/redigera ortsnamn formuläret. Om du väljer ett icke latinskt alfabet som Hebreiska, Grekiska, Kyrilliskt eller Arabiskt vill du kanske lägga till taggar som _HEB, ROMN, FONE, osv. för att låta dig spara namnen enligt flera alfabet.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
sv: Detta är en länk till din egen datapost i släktträdet. Om det är fel person, kontakta en administratör.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
sv: Detta är en sammanfattning av <abbr title="Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga">LDS</abbr> förrättningar för personen. ”B” avser ett LDS dop. ”E” avser en LDS gåva. ”S” avser en LDS makes/makas besegling. ”P” avser en LDS barn-till-föräldrar besegling.

en: This is case sensitive.
sv: Obs! skiftlägeskänslig.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
sv: Detta är skiftlägeskänsligt. Om en databas med detta namn inte redan finns, försöker webtrees skapa en för dig. Detta lyckas endast om tillräckliga rättigheter finns för webbservern. Du informeras om det misslyckas.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
sv: Detta är den ursprungliga inställningen för alternativet "visa detaljer" för tavlorna.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
sv: Detta är den senaste versionen av webtrees. Ingen uppgradering finns.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
sv: Detta är en lista med GEDCOM-fakta som dina användare kan lägga till för en familj. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till faktanamn, även egna, efter behov. Faktanamn som visas i denna lista får inte också finnas i <i>Unika familjefakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
sv: Detta är en lista med GEDCOM-fakta som dina användare kan lägga till till en person. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till faktanamn, även egna, efter behov. Faktanamn som visas i denna lista får inte också finnas i <i>Unika personfakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
sv: Detta är en lista med GEDCOM-fakta som dina användare kan lägga till till ett arkiv. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till faktanamn, även egna, efter behov. Faktanamn som visas i denna lista får inte också finnas i <i>Unika arkivfakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
sv: Detta är en lista med GEDCOM-fakta som dina användare kan lägga till en källa. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till faktanamn, även egna, efter behov. Faktanamn som visas i denna lista får inte finnas i <i>Unika källfakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
sv: Detta är en lista med GEDCOM-fakta som dina användare kan lägga till endast <u>en gång</u> till en familj. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till faktanamn, även egna, efter behov. Faktanamn som visas i denna lista får inte också finnas i <i>Familj lägg till fakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
sv: Detta är listan över GEDCOM-fakta som dina användare enbart kan lägga till <u>en gång</u> för personer. T.ex. om Födelse är i denna lista kommer användare enbart att kunna lägga till en födelsepost till personen. Faktanamn som förekommer i denna lista får inte också förekomma i <i>Person lägg till fakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
sv: Detta är en lista med GEDCOM-fakta som dina användare kan lägga till endast <u>en gång</u> till ett arkiv. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till faktanamn, även egna, efter behov. Faktanamn som visas i denna lista får inte också finnas i <i>Arkiv lägg till fakta</i>-listan.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
sv: Detta är en lista av GEDCOM fakta som dina användare kan lägga till endast <u>en gång</u> till en källa. Du kan modifiera denna lista genom att ta bort eller lägga till fakta namn, även egna, efter behov. Fakta namn som visas i denna lista får inte finnas i <i>Källa lägg till fakta</i>-listan.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
sv: Detta är namnet på SMTP-server. ”localhost” betyder att e-post kör på samma dator som din webb-server.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
sv: Detta är bredden (i pixlar) som programmet kommer att använda vid automatisk generering av miniatyrbilderna. Standardinställningen är 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
sv: Detta är ditt namn, som det syns på skärmen.

en: This may be a mistake in your data.
sv: Detta kan vara ett fel i din egna data.

en: This may cause a problem for other applications.
sv: Detta kan orsaka problem i andra program.

en: This may cause a problem for webtrees.
sv: Detta kan orsaka problem i webtrees.

en: This media file does not exist.
sv: Denna media fil finns inte.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
sv: Denna media fil finns, men kan inte nås.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
sv: Media filen är trasig och kan inte vattenstämplas.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Detta media objekt existerar inte eller så saknar du rättigheter att se det.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Detta media objekt har avlägsnats. En moderator måste ännu kontrollera det.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Detta media objekt har avlägsnats. Du bör kontrollera om det skall avlägsnas och sedan välja antingen %1$s eller %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Detta media objekt har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Detta media objekt har redigerats. Du bör granska ändringarna och sedan %1$s eller %2$s dem.

en: This media object is not linked to any other record.
sv: Detta mediaobjekt är inte länkat till någon annan post.

en: This message was sent while viewing the following URL:
sv: Detta meddelande sändes medan följande url visades:

en: This message will be sent to %s
sv: Detta meddelande kommer att sändas till %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
sv: Det bör vara minst sex tecken. Det är skiftlägeskänsligt.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
sv: Detta namn används i ”Från”-fältet när automatiska mejl skickas från denna server.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Denna anmärkning existerar inte eller så saknar du rättigheter att se den.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna anteckning har avlägsnats. Strykningen måste granskas av en moderator.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Denna anteckning har tagits bort. Granska raderingen och sen %1$s eller %2$s den.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna anteckning har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Denna anteckning har redigerats. Granska ändringen och sen %1$s eller %2$s dem.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
sv: Detta alternativ kontrollerar om man automatiskt visar innehållet i <i>Anteckningar</i> på personsidan.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
sv: Detta val kontrollerar om man automatiskt skall visa innehållet i en <i>källa</i> på personsidan.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
sv: Visa ålder för föräldrar intill barnets födelsedatum i tavlor.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
sv: Det här alternativet bestämmer om vi visar beräknade datum för födelse och död istället för att lämna dem tomma på personlistor och tavlor för personer vars datum är okända.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
sv: Detta alternativ kortollerar om köns-ikon visas eller ej på diagram.<br><br>Eftersom kön också framgår av rutfärgen, kan detta alternativ inte dölja könet. Detta alternativ helt enkelt tar bort dubbla information i rutan.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
sv: Denna inställning bestämmer om anträdet ska skapas i stående eller liggande format.

en: This option will make it easier for users to download images.
sv: Detta alternativ kommer att göra det enklare för användare att ladda ner bilder.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
sv: Detta val kommer att behålla familjelänkar i privata poster. Detta innebär att du kommer att se tomma "privat" rutor på antavlan och på andra diagram för privatpersoner.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
sv: Detta val visar namnen (men inga andra detaljer) för privatpersoner. Personer är privata om de fortfarande lever eller om integritet begränsning har lagts till deras individuella rekord. Om du vill dölja ett visst namn, lägg till en integritets begränsning till namn-dataposten.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
sv: Denna sida ger dig möjlighet att kringgå vanliga formulär och redigera de underliggande uppgifterna direkt. Det är ett avancerat alternativ, och du bör inte använda det om du inte förstår GEDCOM-formatet. Om du gör ett misstag här, kan det vara svårt att rätta.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
sv[0]: Denna sida har visats %s gång.
sv[1]: Denna sida har visats %s gånger.

en: This place has no coordinates
sv: Denna plats har inga koordinater

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
sv: Denna process gör det möjligt för webbplatsens ägare att säkerställa att den nya informationen följer webbplatsens normer och konventioner, har rätt källhänvisningar, etc.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Denna post existerar inte eller så saknar du rättigheter att se den.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna post har avlägsnats. Strykningen måste granskas av en moderator.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Denna post har tagits bort. Granska raderingen och sen %1$s eller %2$s den.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Dennapost har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Denna post har redigerats. Granska ändringarna och sen %1$s eller %2$s dem.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Detta arkiv existerar inte eller så saknar du rättigheter att se det.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Detta arkiv har avlägsnats. Strykningen måste granskas av en moderator.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Detta arkiv har tagits bort. Du bör granska borttagningen och %1$s eller %2$s den.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Detta arkiv har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Detta arkiv har ändrats. Du bör granska ändringarna och %1$s eller %2$s dem.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
sv: Denna roll har alla redigerare rollens rättigheter, plus rättigheter att godkänna/avvisa ändringar som andra användare har gjort.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
sv: Denna roll har alla rättigheter för manager rollen i alla släktträd, plus rättigheter att ändra webbplatsens inställningar/konfigurationer, användare och moduler.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
sv: Denna roll har alla medlem rollens rättigheter, plus rättigheter att lägga till/ändra/radera data. Alla ändringar måste godkännas av en moderator, såvida användaren inte har alternativet ”automatiskt accepterar förändringar”.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
sv: Denna roll har alla moderator rollens rättigheter, plus eventuella ytterligare tillgång som beviljas av släktträd konfigurationen, plus rättigheter att ändra släktträdets inställningar/konfigurationer.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
sv: Denna roll har alla besökare rollens rättigheter, plus eventuella ytterligare tillgång som beviljas av släktträd konfigurationen.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
sv: Den här servern stödjer inte säkra nedladdningar med HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
sv: Denna servers minnesgräns är %sMB och dess CPU-tidsgräns är %s sekunder.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
sv: Detta skall vara en med komma eller mellanrum separerad faktalista, som utöver födelse och död, skall synas i rutor så som på antavlan. Denna lista kräver att du använder faktataggar som definierats i GEDCOM 5.5.1. Om du t.ex. vill att yrket skall visas i rutan skall du lägga till ”OCCU” i detta fält.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
sv: Denna källa existerar inte eller så saknar du rättigheter att se den.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna källa har avlägsnats. Strykningen måste granskas av en moderator.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
sv: Denna källa har tagits bort. Granska raderingen och sen %1$s eller %2$s den.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
sv: Denna källa har redigerats. Ändringarna måste granskas av en moderator.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
sv: Denna källa har redigerats. Granska ändringarna och sen %1$s eller %2$s dem.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
sv: Denna text läggs till titeln på varje sida. Den visas i webbläsarens rubrikrad, i bokmärken etc.

en: This type of link is not allowed here.
sv: Denna typ av länk är inte tillåten här.

en: This user account does not have access to any tree.
sv: Detta användarkonto har inte access till något träd.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
sv: Detta betyder vanligtvis att du behöver ändra mapp-rättigheterna till 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
sv: Denna webbplats uppgraderas. Försök igen om några minuter.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
sv: Webbplatsen är stängd för underhåll. Du kan försöka <a href="index.php">igen</a> efter några minuter.

en: This website is temporarily unavailable
sv: Denna webbplats är otillgänglig för tillfället

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
sv: Denna webbplats använder cookies för att lära sig om besökarnas beteende.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
sv: Detta kommer att radera all släktforskningsdata från ”%s” och ersätta det med data från en GEDCOM-fil.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
sv: Detta kommer att uppdatera den högsta nivå-delen eller -delar av ortnamn. Till exempel ”Mexico” kommer att matcha ”Quintana Roo, Mexico”, men inte ”Santa Fe, New Mexico”.

en: Thu
sv: Tor

en: Thumbnail files must contain images.
sv: Miniatyrbilder måste vara bilder.

en: Thumbnail images
sv: Miniatyrbilder

en: Thumbnail to upload
sv: Miniatyrbild att ladda upp

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Tijuana, Mexico
sv: Tijuana, Mexiko

en: Time
sv: Tid

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Title
sv: Titel

en: Title in Hebrew
sv: Titel på hebreiska

en: To
sv: Till

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
sv: För att hjälpa dig komma igång med det block har vi skapat flera standardmallar. När du väljer en av de mallarna kommer textområdet att innehålla en kopia som du kan ändra så att den passar din sajt.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
sv: För att slutföra uppgraderingen bör du installera filerna manuellt.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
sv: För att skapa nya forskningsuppgifter, måste du först lägga ”forskningsuppgift” till listan av fakta och händelser i släktträdsinställningarna.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
sv: För att säkerställa kompatibilitet med andra släktforskningsprogram, bör anteckningar, text och avskrifter registreras i enkel, oformaterad text. Formatering är dock ofta önskvärt för att stöda presentation, förståelse, osv.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
sv: För att förhindra besökare från att komma åt webbplatsen medan du är mitt i att kopiera filer, kan du skapa en fil %s tillfälligt på servern. Om det innehåller ett meddelande, kommer det att visas för besökare.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
sv: För att skydda privat data, använder webtrees en Apache konfigurationsfil (.htaccess) som blockerar all tillgång till mappen. Om din webbserver inte stöder .htaccess-filer, och du inte kan begränsa åtkomsten till denna mapp, kan du välja en annan mapp från dina webbdokument.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
sv: För att minska storleken på nedladdningen, kan du komprimera data i en ZIP-fil. Du måste packa upp ZIP-filen innan du kan använda den.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
sv: För att ställa in denna text till andra språk, måste du byta till det språket, och besöka den här sidan igen.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
sv: För att visa för sökmotorer att webbplatskartor finns tillgängliga, kan du använda följande länkar.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
sv: För att visa för sökmotorer att webbplatskartor finns tillgängliga, bör du lägga till följande rad i din robots.txt-fil.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
sv: För att använda ett Google e-postkonto, använd följande inställningar: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[ditt gmail-lösenord]

en: Tombstone
sv: Gravsten

en: Top %s given name | Top %s given names
sv[0]: Vanligast förnamn
sv[1]: De %s vanligaste förnamn

en: Top %s surname | Top %s surnames
sv[0]: Vanligaste släktnamn
sv[1]: %s vanligaste släktnamn

en: Top given name
sv: Vanligaste förnamnet

en: Top given names
sv: Vanligaste förnamn

en: Top level
sv: Toppnivå

en: Top surname
sv: Vanligaste efternamnet

en: Top surnames
sv: Vanligaste efternamn

en: Toronto, Ontario, Canada
sv: Toronto, Ontario, Kanada

en: Total
sv: Totalt

en: Total accepted changes:
sv: Antal accepterade ändringar:

en: Total births
sv: Antal födda

en: Total dead
sv: Antal döda

en: Total deaths
sv: Antalet döda

en: Total divorces
sv: Antal skilsmässor

en: Total events
sv: Antal händelser

en: Total families
sv: Antal familjer

en: Total families: %s
sv: Antal familjer: %s

en: Total females
sv: Antal kvinnor

en: Total given names
sv: Antal förnamn

en: Total individuals
sv: Antal personer

en: Total individuals: %s
sv: Antal personer: %s

en: Total living
sv: Antal levande

en: Total males
sv: Antal män

en: Total marriages
sv: Antal giftermål

en: Total number of users
sv: Antal användare

en: Total pending changes:
sv: Antal väntande ändringar:

en: Total places: %s
sv: Antal platser: %s

en: Total sources: %s
sv: Antal källor: %s

en: Total surnames
sv: Antal efternamn

en: Total users
sv: Antal användare

en: Tracking and analytics
sv: Spårning och analys

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
sv: Spårning och analys läggs inte till i kontrollpanelen.

en: Trailer
sv: GEDCOMs sluttecken

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tue
sv: Tis

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
sv: Tuxtla Gutierrez, Mexiko

en: Twin Falls, Idaho, United States
sv: Twin Falls, Idaho, Förenta staterna

en: Type
sv: Typ

en: Type of event
sv: Händelsetyp

en: Type of fact
sv: Faktumtyp

en: Type of place markers in the place hierarchy
sv: Typ av platsmarkörer i platshierarki

en: Type the password again.
sv: Skriv in lösenordet igen.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
sv: Skriv ditt lösenord på nytt, för att kontrollera att det blev rätt.

en: Types of error
sv: Feltyper

en: US Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas mindre öar i Oceanien och Västindien

en: US Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: UTC
sv: Koordinerad universell tid - UTC

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
sv: Kan inte ansluta med dessa inställningar. Servern gav följande felmeddelande.

en: Unable to find record with ID
sv: Kan inte hitta post med id

en: Uncleared: insufficient data
sv: Oklar: bristfällig data

en: Unique family facts
sv: Unik familjefakta

en: Unique identifier
sv: Unik identifierare

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
sv: Unika identifierare tillåter samma post i olika familjeträd och i olika system. De kommer att läggas till när poster skapas eller uppdateras. Om du inte vill att unika  identifierare skall visas, kan du dölja dem med hjälp av privatskyd.

en: Unique individual facts
sv: Unik personfakta

en: Unique repository facts
sv: Unik arkiv fakta

en: Unique source facts
sv: Unik källfakta

en: United Arab Emirates
sv: Förenade arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta staterna

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unlink the media object
sv: Avlänka media objektet

en: Unrecognized GEDCOM code
sv: Okänd GEDCOM-kod

en: Unused files
sv: Oanvända filer

en: Unzip %s to a temporary folder…
sv: Packa upp %s till en temporär mapp…

en: Upcoming events
sv: Kommande händelser

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update all
sv: Uppdatera allt

en: Update all the place names in a family tree
sv: Uppdatera alla ortsnamn i ett släktträd

en: Update place names
sv: Uppdatera ortsnamn

en: Upgrade anyway
sv: Uppdatera i alla fall

en: Upgrade to webtrees %s.
sv: Uppgradera till webtrees v. %s.

en: Upgrade wizard
sv: Uppgraderingsguide

en: Upload geographic data
sv: Ladda upp geografisk data

en: Upload media files
sv: Ladda upp media filer

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
sv: Ladda upp en eller flera media filer från din lokala dator. Media filer kan vara bilder, video, ljud, eller andra format.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
sv: Använd Google Maps™ till platshierarkin

en: Use PHP mail to send messages
sv: Använd PHP e-post för att sända meddelanden

en: Use SMTP to send messages
sv: Använd SMTP för sända meddelanden

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
sv: Använd &laquo;?&raquo; för att matcha ett tecken, använd &laquo;*&raquo; för att matcha noll eller flera tecken.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
sv[0]: Använd minst %s tecken.
sv[1]: Använd minst %s tecken.

en: Use colors
sv: Använd färger

en: Use compact layout
sv: Använd kompakt layout

en: Use full source citations
sv: Använd fullt källcitat

en: Use password
sv: Använd lösenord

en: Use sendmail to send messages
sv: Använd sendmail för att skicka meddelanden

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
sv: Använd silhuettbilder när ingen bild för denna person har specificerats. De bilder som används är könspecifika.

en: Use silhouettes
sv: Använd siluettbilder

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
sv: Använd GeoNames-databas för att autokomplettera platser

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
sv: Använd detta fält för att berätta för administratören varför du begär ett konto och hur ditt släktförhållande är till de på webbplatsen. Du kan också använda detta fält för att skriva in andra kommentarer du har till webbplatsadministratören.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
sv: Använd denna bild för tavlor och på personsidan.

en: Use this value
sv: Använd detta värde

en: User
sv: Användare

en: User administration
sv: Användaradministration

en: User didn’t verify within 7 days.
sv: Användare har inte verifierat sig inom 7 dagar.

en: User not verified by administrator.
sv: Användaren är inte verifierad av administratören.

en: User preferences
sv: Användar-inställningar

en: User verification
sv: Användarverifiering

en: User-agent string
sv: Användaragentsträng

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
sv: Användarnamn är skiftlägesokänsliga och ignorerar accentuerade bokstäver, så att ”chloe”, ”chloë” och ”Chloe” anses vara samma.

en: Users
sv: Användare

en: Users who are signed in
sv: Användare som är inloggade

en: User’s account has been inactive too long:
sv: Användarkontot har varit inaktivt för länge:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
sv: Genom användandet av drag-ner menyn är det möjligt att välja ett land för vilken en flagga väljs. Om ingen flagga visas, då finns det inga flaggor definierade för detta land.

en: Vancouver, British Columbia, Canada
sv: Vancouver, British Columbia, Kanada

en: Various statistics charts.
sv: Olika statistkdiagram.

en: Vatican City
sv: Vatikanstaten

en: Veracruz, Mexico
sv: Veracruz, Mexiko

en: Verification code
sv: Verifieringskod

en: Verified
sv: Verifierad

en: Vernal, Utah, United States
sv: Vernal, Utah, Förenta staterna

en: View
sv: Visa

en: View all records found in this place
sv: Visa alla poster från denna ort

en: View the details
sv: Visa detaljerna

en: View the notes
sv: Visa anteckningarna

en: View this day
sv: Visa denna dag

en: View this family
sv: Visa denna familj

en: View this individual
sv: Visa denna person

en: View this month
sv: Visa denna månad

en: View this source
sv: Visa denna källa

en: View this year
sv: Visa detta år

en: Villa Hermosa, Mexico
sv: Villa Hermosa, Mexiko

en: Visible online
sv: Synlig vid online

en: Visible to other users when online
sv: Synlig för andra användare när du är online

en: Visitor
sv: Besökare

en: Vital records
sv: Vitala poster

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Ward
sv: Omyndig

en: Washington, District of Columbia, United States
sv: Washington, District of Columbia, Förenta staterna

en: Watermarks
sv: Vattenstämplar

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
sv: Vattenstämplar är frivilliga och normalt visas de bara för besökare.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
sv: Vattenstämplar kan vara långsamma att generera för stora bilder. Upptagna webbplatser kanske föredrar att generera dem en gång och lagra den vattenstämplade bilden på servern.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
sv: Ni kommer att få en bekräftelse via e-post till e-postadressen (%s). Använd bekräftelsen för att aktivera ditt konto, om du misslyckas att aktiver ditt konto inom sju dagar kommer det att raderas (du kan då registrera kontot igen).<br><br>Efter du har följt instruktionerna i bekräftelse-eposten, måste administratören fortfarande godkänna din begäran innan du kan använda ditt konto.<br><br>För att logga in på webbplatsen måste du veta ditt användarnamn och lösenord.

en: Website
sv: Webbplats

en: Website URL
sv: URL till webbplatsen

en: Website access rules
sv: Webbplatsens åtkomstregel

en: Website logs
sv: Webbplatsens loggar

en: Website preferences
sv: Webbplats inställningar

en: Wed
sv: Ons

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Weight
sv: Vikt

en: Welcome %s
sv: Välkommen %s

en: Welcome text on sign-in page
sv: Välkomsttext på inloggningssida

en: Welcome to this genealogy website
sv: Välkommen till denna släkt-webbplats

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
sv: När en post redigeras, registreras användaren och tidsstämpeln. Ibland är det önskvärt att behålla den befintliga ”senaste ändringen” informationen, till exempel när du gör mindre korrigeringar av någon annans uppgifter. Det här alternativet styr om den här funktionen är vald som standard.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
sv: När en användare registrerar sig för ett konto, sänds ett e-postmeddelande till användarens adress med en verifieringslänk. När användaren klickar på länken, vet vi att e-postadressen är korrekt och ”E-post verifierad” markeras automatiskt.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
sv: När en länk läggs till, kan ID-fältet inte vara tomt.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
sv: När du lägger till nya nära släktingar, kan du lägga till källhänvisningar till dataposter (individer och familjer) eller till fakta och händelser (födelse, vigsel och dödsfall). Det här alternativet styr om dataposter eller fakta kommer att väljas som standard.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
sv: När du lägger till en ny släktmedlem, kan ett släktnamn ges som standard. Detta släktnamn beror på lokal tradition.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
sv: När du lägger till, redigera eller tar bort uppgifter, kommer ändringarna inte att sparas omedelbart. Istället förvaras de i ett ”väntande” område. Dessa väntande ändringar måste granskas av en moderator innan de accepteras.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
sv: När du skickar detta meddelande så kommer du att få en kopia via e-post till den e-postadress som du har angett.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
sv: Där användaren är kopplad till en enskild post i ett släktträd och har en roll av medlem, redaktör eller moderator, kan du hindra honom från att komma åt detaljer för avlägsna, levande relationer. Du anger antalet relation steg som användaren får se.

en: Where is your PhpGedView installation?
sv: Var är din PhpGedView installerad?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
sv: Vilka släktträd skall inkluderas i webbplatskartorna

en: Who can upload new media files
sv: Vem kan ladda upp nya media filer

en: Who is online
sv: Vem är online

en: Whole words only
sv: Endast hela ord

en: Widow
sv: Änka

en: Widower
sv: Änkling

en: Width
sv: Bredd

en: Width of generated thumbnails
sv: Bredd på genererade miniatyrbilder

en: Wife
sv: Maka

en: Wife’s age
sv: Makans ålder

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
sv: Hustruns flicknamn blir nytt förnamn

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
sv: Hustrun har bytt till makens efternamn

en: Wildcards
sv: Jokertecken

en: Will
sv: Testamente

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
sv: Winter Quarters, Nebraska, Förenta staterna

en: With sources
sv: Med källor

en: Without sources
sv: Utan källor

en: Witness
sv: Vittne

en: Wives take their husband’s surname.
sv: Hustrur tar sin makes efternamn.

en: World
sv: Världen

en: XREF prefixes
sv: Referensnummer prefix

en: Yahrzeit
sv: Yartzeit

en: Yahrzeiten
sv: Judiska dödsdagar

en: Year
sv: År

en: Year input box
sv: År

en: Year:
sv: År:

en: Yemen
sv: Jemen

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
sv: Du (eller någon som påstår sig vara du) har begärt ett konto på %1$s med e-postadressen %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
sv: Du har inte tillåtelse att skicka meddelanden som innehåller externa länkar.

en: You are signed in as %s.
sv: Du är inloggad som %s.

en: You can apply for an account using the link below.
sv: Du kan ansöka om ett konto med hjälp av länken nedan.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
sv: Du kan ändra utseende på webtrees med användandet av ”teman”. Varje tema har sin egen stil, layout, färgschema osv.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
sv: Du kan välja prefixen som skall användas när nya referensnummer (XREF) skapas.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
sv: Du kan välja om du vill synas i listan över användare som är inloggade.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
sv: Du kan nedladda en kopia av GEDCOM-specifikationen från %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
sv: Du kan göra det lättare att söka efter gifta kvinnor genom att lägga till deras namn som gifta. Märk dock att alla kvinnor inte tar sin makes efternamn, så se upp att felaktig information inte kommer in i din databas.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
sv: Du kan återaktivera dessa moduler efter uppgraderingen.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
sv: Du kan återaktivera dessa teman efter uppgraderingen.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
sv: Du kan numrera om posterna i ett släktträd, så att dessa inre identifikationsnummer inte dubbleras i något annat släktträd.

en: You can renumber this family tree.
sv: Du kan numrera om detta släktträd.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
sv: Du kan begära ett högre eller lägre gränsvärde, men servern kanske ignorerar denna begäran.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
sv: Du kan ställa in åtkomst för vissa post, faktum eller händelse genom att lägga till en begränsning till dem. Om en post, faktum eller händelse inte har en begränsning, kommer följande standard begränsningar att användas.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
sv: Du kan snabba upp integritetsberäkningarna genom att lägga till en döds-post till personer vars död kan härledas från andra datum, men som inte har någon post för död, begravning, kremering, etc.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
sv: Du kan inte skapa en regel som skulle hindrar dig från att komma åt webbplatsen.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
sv: Du kan inte logga in på grund av att din webbläsare inte accepterar cookies.

en: You do not have permission to view this page.
sv: Du har inte rättigheter att se denna sida.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
sv: Du skrev in samma ID. Du kan inte sammanfoga samma poster.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
sv: Du har konfirmerat din förfrågan att bli en registrerad användare.

en: You have not created any journal items.
sv: Du har inte skapat några dagboksartiklar.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
sv: Du har valt en GEDCOM-fil med ett annat namn. Är det korrekt?

en: You have signed out.
sv: Du är utloggad.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
sv: Du kan skriva in en URL som börjar med ”http://”.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
sv: Du kan använda HTML för att formatera svaret och lägga till länkar till andra webbplatser.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
sv: Du måste också möjliggöra ”mindre säkra applikationer” i ditt Google-konto.

en: You must change this before you can continue.
sv: Du måste ändra detta innan du kan fortsätta.

en: You must enter a name
sv: Skriv ett namn

en: You must enter a real name.
sv: Skriv in hela namnet.

en: You must enter a username.
sv: Skriv in ett användarnamn.

en: You must enter all the administrator account fields.
sv: Fyll i alla fält för administratörskontot.

en: You must provide a repository name.
sv: Du måste ange ett arkivnamn.

en: You must provide a source title
sv: Du måste ange en rubrik för källan

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
sv: Du måste numrera om posterna i ett av träden innan kan du sammanfoga dem.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
sv: Du måste välja en person och en diagramtyp i blockinställningarna

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
sv: Du måste specificera en individuell post innan du kan begränsa användaren till dess närmsta familj.

en: You need to be a family member to access this website.
sv: Du måste vara en familjemedlem för att få tillgång till denna webbplats.

en: You need to be an authorized user to access this website.
sv: Du måste vara en behörig användare att få tillgång till denna webbplats.

en: You need to create a family tree.
sv: Du måste skapa ett släktträd.

en: You need to review the account details.
sv: Du måste nu granska kontouppgifterna.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
sv: Du behöver sätta upp ett administratörskonto. Detta konto kan kontrollera alla aspekter för denna webtrees installation. Välj ett starkt lösenord.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
sv: Du behöver logga in igen, med ditt användarnamn och lösenord från PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
sv: Du behöver endast ange en inloggnings-URL om du vill omdirigera till en annan webbplats eller sökväg när dina användare loggar in. Det är mycket användbart när du behöver ändra från http till https när dina användare loggar in. Inkludera hela URL:en till <i>login.php</i>. Till exempel: https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
sv: Du skickade följande meddelande till en webtrees administratör:

en: You sent the following message to a webtrees user:
sv: Du skickade följande meddelande till ett webtrees användarkonto:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
sv: Du bör acceptera eller ignorera alla väntande ändringar innan du uppgraderar.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
sv: Du bör konsultera modulens författare för att bekräfta kompatibilitet med denna version av webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
sv: Du bör kontakta temats författare för att bekräfta kompatibilitet med denna version av webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
sv: Ta bort ”%1$s” från ”%2$s” och försök på nytt.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
sv: Du skall inte godkänna ett konto om du inte vet om e-post adressen är rätt.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
sv: acceptera

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
sv: avslå

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
sv: acceptera

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
sv: avslå

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
sv: Du kommer att informeras via e-post när denna möjliga användare har bekräftat begäran. Du kan då aktivera användarnamnet. Först därefter kan den nya användaren logga in.

en: You will use this to sign in to webtrees.
sv: Du behöver det för att logga in till webtrees.

en: Youngest father
sv: Yngsta fadern

en: Youngest female
sv: Yngsta kvinna

en: Youngest male
sv: Yngsta man

en: Youngest mother
sv: Yngsta modern

en: Your clippings cart is empty.
sv: Urklippskorgen för ditt släktträd är tom.

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your registration at %s
sv: Din registrering på %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
sv: Från din serveradministratör får du nödvändig anslutningsinformation.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
sv: Ditt användarkonto har inte " automatiskt acceptera förändringar " aktiverad . Du kommer bara att kunna ändra en post i taget.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
sv: Din webbserver använder PHP versionen %s, som inte längre tar emot säkerhetsuppdateringar. Du bör uppgradera till en senare version så snart som möjligt.

en: Zip file(s)
sv: Zip-fil(er)

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom in/out on this box.
sv: Zooma in/ut denna ruta.

en: Zoom level
sv: Zoomfaktor

en: Zoom level of map
sv: Kartans zoomfaktor

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: a.m.
sv: f.m.

en: about %s
sv: ungefär %s

en: accepted
sv: godkänd

en: add
sv: lägg till

en: adopted name
sv: adopterat namn

en: after
sv: efter

en: after %s
sv: efter %s

en: after death
sv: efter dödsdagen

en: age
sv: ålder

en: allow
sv: tillåt

en: also known as
sv: även känd som

en: always
sv: alltid

en: and
sv: och

en: back to top
sv: tillbaka upp

en: before
sv: före

en: before %s
sv: före %s

en: between %s and %s
sv: mellan %s och %s

en: birth
sv: födelse

en: birth name
sv: födelsenamn

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
sv: född de senaste %1$s åren eller död de senaste %2$s åren

en: brother
sv: bror

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
sv: brors barn

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
sv: brorsdotter

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
sv: brorsdotters make

[ctx: brother’s son]
en: nephew
sv: brorson

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
sv: brorsons maka

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
sv: svåger/svägerska

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
sv: svägerska

en: bullet list
sv: punkt lista

en: burial
sv: begravning

en: by
sv: av

en: calculated %s
sv: beräknad %s

en: cancel
sv: avbryt

en: census added
sv: census tillagd

en: century
sv: århundrade

en: change of name
sv: namnbyte

en: child
sv: barn

en: children
sv: barn

[ctx: child’s child]
en: grandchild
sv: barnbarn

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
sv: barnbarns barn

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: barnbarns dotter

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
sv: barnbarns son

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
sv: barnsdotter

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
sv: barns dotterbarn

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: barnets dotterdotter

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
sv: barnets dotters make

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
sv: barns dotterson

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
sv: svärson

[ctx: child’s son]
en: grandson
sv: barnsson

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
sv: barnets sons barn

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: barnets sons dotter

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
sv: barns sonson

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
sv: barnets sons maka

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
sv: svärbarn

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
sv: svärdotter

en: close
sv: stäng

en: clouds
sv: moln

en: colors
sv: färg

en: compact list
sv: kompakt lista

en: continue
sv: fortsätt

en: create
sv: skapa

en: creating thumbnails of images
sv: skapar miniatyrbilder

en: date periods
sv: tidsperioder (z-axel)

en: daughter
sv: dotter

en: daughter of
sv: dotter till

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
sv: dottersbarn

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
sv: dotters barnbarn

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: dotters barns dotter

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
sv: dotterbarns son

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
sv: Dotterdotters adoption

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
sv: Dotterdotters dop

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
sv: Dotterdotters födelse

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
sv: Dotterdotters begravning

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
sv: Dop av ett barnbarn

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
sv: Dotterdotters kremering

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
sv: Dotterdotters död

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
sv: Dotterdotters vigsel

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
sv: dottersdotter

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
sv: dotters dotterbarn

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: dotterdotters dotter

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
sv: dotterdotters make

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
sv: dotterdotters son

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
sv: svärson

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
sv: svärsons far

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
sv: svärsons mor

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
sv: svärsons förälder

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
sv: Dottersons adoption

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
sv: Dottersons dop

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
sv: Dottersons födelse

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
sv: Dottersons b'rit mila

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
sv: Dottersons begravning

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
sv: Dop av ett barnbarn

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
sv: Dottersons kremering

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
sv: Dottersons död

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
sv: Dottersons vigsel

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
sv: dottersson

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
sv: dottersons barn

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: dottersons dotter

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
sv: Dotterns sonson

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
sv: dottersons maka

en: death
sv: död

en: degrees
sv: grader

en: delete
sv: radera

en: deny
sv: neka

en: download
sv: ladda ner

en: east
sv: öst

en: edit
sv: redigera

en: eighth cousin
sv: 8. kusin

en: elder brother
sv: äldre bror

en: elder sibling
sv: äldre syskon

en: elder sister
sv: äldre syster

en: eleventh cousin
sv: 11. kusin

en: estate name
sv: gårdsnamn

en: estimated %s
sv: uppskattad %s

en: ex-husband
sv: ex-make

en: ex-spouse
sv: ex-make/maka

en: ex-wife
sv: ex-maka

en: facts
sv: fakta

en: father
sv: fader

[ctx: father’s brother]
en: uncle
sv: farbror

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
sv: farbrors maka

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
sv: halvsyskon

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
sv: halvsyster

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
sv: farfar

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
sv: farfars bror

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: farfars brorsbarn

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: farfars brorsdotter

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: farfars brorson

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: farfars brors maka

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
sv: farfars far

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
sv: farfars mor

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
sv: farfars förälder

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: farfars syskon

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: farfars syskons make/maka

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
sv: farfars syster

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: farfars systersbarn

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: farfars systerdotter

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: farfars systers make

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: farfars systerson

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
sv: farmor

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
sv: farmors bror

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: farmors brorsbarn

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: farmors brorsdotter

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: farmors brorson

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: farmors brors maka

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
sv: farmors far

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
sv: farmors mor

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
sv: farmors förälder

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: farmors syskon

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: farmors syskons make/maka

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
sv: farmors syster

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: farmors systersbarn

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: farmors systerdotter

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: farmors systers make

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: farmors systerson

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
sv: farförälder

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
sv: farförälders bror

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: farförälders brors maka

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
sv: farförälders far

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
sv: farförälderns mor

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
sv: farförälders förälder

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: farförälders syskon

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: farförälders syskons make/maka

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
sv: farförälders syster

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: farförälders systers make

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
sv: fars syskon

[ctx: father’s sister]
en: aunt
sv: faster

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
sv: fasters make

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: father’s son]
en: half-brother
sv: halvbror

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
sv: styvmor

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
sv: styvsyskon

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
sv: styvsyster

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
sv: styvbror

en: fifteenth cousin
sv: 15. kusin

en: fifth %s
sv: femte %s

en: fifth cousin
sv: 5. kusin

en: file upload capability
sv: filuppladdningsförmåga

en: first
sv: första

en: first %s
sv: första %s

en: first cousin
sv: kusin

en: fourteenth cousin
sv: 14. kusin

en: fourth %s
sv: fjärde %s

en: fourth cousin
sv: 4. kusin

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
sv[0]: från %1$s intervall %2$s år
sv[1]: från %1$s intervall %2$s år

en: from %s
sv: från %s

en: from %s to %s
sv: från %s till %s

en: full circle
sv: helcirkel

en: gender
sv: kön

en: go to new individual
sv: gå till nya personen

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
sv: 2. kusin

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
sv: 2. kusin

en: great ×%s aunt
sv: %s. generations tant

en: great ×%s aunt/uncle
sv: %s. generations tant/onkel

en: great ×%s grandchild
sv: barnbarn %s generationer fram

en: great ×%s granddaughter
sv: barnets dotter %s generationer fram

en: great ×%s grandfather
sv: gammelfar %s generationer bak

en: great ×%s grandmother
sv: gammelmor %s generationer bak

en: great ×%s grandparent
sv: gammelförälder %s generationer bak

en: great ×%s grandson
sv: barnson %s generationer fram

en: great ×%s nephew
sv: %s. generations nevö

en: great ×%s nephew/niece
sv: %s. generations nevö/niece

en: great ×%s niece
sv: %s. generations niece

en: great ×%s uncle
sv: %s. generations onkel

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
sv: %s. generations farbror

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
sv: %s. generations morbror

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
sv: %s. generations onkel

en: great ×4 aunt
sv: 4. generations tant

en: great ×4 aunt/uncle
sv: 4. generations tant/onkel

en: great ×4 grandchild
sv: barnbarn 4 generationer fram

en: great ×4 granddaughter
sv: barnets dotter 4 generationer fram

en: great ×4 grandfather
sv: gammelfar 4 generationer bak

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
sv: 5. generations farbror

en: great ×4 grandmother
sv: gammelmor 4 generationer bak

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
sv: 5. generations morbror

en: great ×4 grandparent
sv: gammelförälder 4 generationer bak

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
sv: 5. generations onkel

en: great ×4 grandson
sv: barnson 4 generationer fram

en: great ×5 aunt
sv: 5. generations tant

en: great ×5 aunt/uncle
sv: 5. generations tant/onkel

en: great ×5 grandchild
sv: barnbarn 5 generationer fram

en: great ×5 granddaughter
sv: barnets dotter 5 generationer fram

en: great ×5 grandfather
sv: gammelfar 5 generationer bak

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
sv: 6. generations farbror

en: great ×5 grandmother
sv: gammelmor 5 generationer bak

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
sv: 6. generations morbror

en: great ×5 grandparent
sv: gammelförälder 5 generationer bak

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
sv: 6. generations onkel

en: great ×5 grandson
sv: barnson 5 generationer fram

en: great ×6 aunt
sv: 6. generations tant

en: great ×6 aunt/uncle
sv: 6. generations tant/onkel

en: great ×6 grandchild
sv: barnbarn 6 generationer fram

en: great ×6 granddaughter
sv: barnets dotter 6 generationer fram

en: great ×6 grandfather
sv: gammelfar 6 generationer bak

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
sv: 7. generations farbror

en: great ×6 grandmother
sv: gammelmor 6 generationer bak

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
sv: 7. generations morbror

en: great ×6 grandparent
sv: gammelförälder 6 generationer bak

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
sv: 7. generations onkel

en: great ×6 grandson
sv: barnson 6 generationer fram

en: great ×7 aunt
sv: 7. generations tant

en: great ×7 aunt/uncle
sv: 7. generations tant/onkel

en: great ×7 grandchild
sv: barnbarn 7 generationer fram

en: great ×7 granddaughter
sv: barnets dotter 7 generationer fram

en: great ×7 grandfather
sv: gammelfar 7 generationer bak

en: great ×7 grandmother
sv: gammelmor 7 generationer bak

en: great ×7 grandparent
sv: gammelförälder 7 generationer bak

en: great ×7 grandson
sv: barnson 7 generationer fram

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
sv: 2. generations farbror

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
sv: 2. generations morbror

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
sv: 2. generations onkel

en: great-great-aunt
sv: 2. generations tant

en: great-great-aunt/uncle
sv: 2. generations tant/onkel

en: great-great-grandchild
sv: barnbarns barnbarn

en: great-great-granddaughter
sv: barnbarns barns dotter

en: great-great-grandfather
sv: gammelfar 2 generationer bak

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
sv: 3. generations farbror

en: great-great-grandmother
sv: gammelmor 2 generationer bak

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
sv: 3. generations morbror

en: great-great-grandparent
sv: gammelförälder 2 generationer bak

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
sv: 3. generations onkel

en: great-great-grandson
sv: barnbarns barnson

en: great-great-great-aunt
sv: 3. generations tant

en: great-great-great-aunt/uncle
sv: 3. generations tant/onkel

en: great-great-great-grandchild
sv: barnbarns barnbarns barn

en: great-great-great-granddaughter
sv: barnbarns barnbarns dotter

en: great-great-great-grandfather
sv: gammelfar 3 generationer bak

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
sv: 4. generations farbror

en: great-great-great-grandmother
sv: gammelmor 3 generationer bak

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
sv: 4. generations morbror

en: great-great-great-grandparent
sv: gammelförälder 3 generationer bak

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
sv: 4. generations onkel

en: great-great-great-grandson
sv: barnbarns barnbarns son

en: half circle
sv: halvcirkel

en: half-year after marriage
sv: halvårs efter vigsel

en: herself
sv: hon själv

en: hh:mm or hh:mm:ss
sv: tt:mm eller tt:mm:ss

en: hide
sv: dölj

en: himself
sv: han själv

en: husband
sv: make

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: husband’s child]
en: step-child
sv: styvbarn

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
sv: styvdotter

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
sv: svärfar

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
sv: svärmor

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
sv: makens syskon

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: husband’s son]
en: step-son
sv: styvson

en: immigration name
sv: invandring namn

en: import
sv: importera

en: interpreted %s (%s)
sv: tolkat %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
sv[0]: intervall %s år
sv[1]: intervall %s år

en: interval one child
sv: intervall ett barn

en: interval two children
sv: intervall två barn

en: invert selection
sv: invertera valet

en: last
sv: sista

en: link
sv: länka

en: list
sv: lista

en: maiden name
sv: flicknamn

en: managers
sv: manager

en: marriage
sv: vigsel

en: married name
sv: namn som gift

en: matrilineal
sv: matrilinjär

en: maximum %s day | maximum %s days
sv[0]: maximum %s dag
sv[1]: maximum %s dagar

en: members
sv: medlemmar

en: midnight
sv: Midnatt

en: month
sv: månad

en: months after marriage
sv: månader efter giftemål

en: months before and after marriage
sv: månader före och efter giftemål

en: mother
sv: moder

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
sv: morbror

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
sv: morbrors maka

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
sv: halvsyskon

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
sv: halvsyster

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
sv: morfar

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
sv: morfars bror

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: morfars brorsbarn

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: morfars brorsdotter

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: morfars brorson

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: morfars brors maka

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
sv: morfars far

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
sv: morfars mor

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
sv: morfars förälder

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: morfars syskon

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: morfars syskons make/maka

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
sv: morfars syster

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: morfars systersbarn

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: morfars systerdotter

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: morfars systers make

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: morfars systerson

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
sv: styvfar

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
sv: styvsyskon

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
sv: styvsyster

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
sv: styvbror

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
sv: mormor

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
sv: mormors bror

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: mormors brorsbarn

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: mormors brorsdotter

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: mormors brorson

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: mormors brors maka

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
sv: mormors far

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
sv: mormors mor

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
sv: mormors förälder

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: mormors syskon

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: mormors syskons make/maka

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
sv: mormors syster

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
sv: mormors systers barn

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
sv: mormors systerdotter

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: mormors systers make

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
sv: mormors systerson

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
sv: morförälder

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
sv: morförälders bror

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: morförälders brors maka

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
sv: morförälders far

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
sv: morförälderns mor

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
sv: morförälders förälder

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: morförälders syskon

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: morförälders syskons make/maka

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
sv: morförälders syster

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: morförälders systers make

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
sv: mors syskon

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
sv: moster

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
sv: mosters make

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
sv: kusin

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
sv: halvbror

en: never
sv: aldrig

en: next
sv: nästa

en: ninth cousin
sv: 9. kusin

en: no
sv: nej

en: none
sv: ingen

en: noon
sv: middag

en: north
sv: norr

en: numbers
sv: antal

en: of
sv: av

en: on the date of death
sv: på dödsdagen

en: overall
sv: sammanlagt

en: p.m.
sv: e.m.

en: parent
sv: förälder

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
sv: onkel

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
sv: onkels maka

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
sv: halvsyskon

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
sv: halvsyster

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
sv: gammelfar

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
sv: gammelfarbror

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: gammelfarbrors maka

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
sv: gammelfarfar

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
sv: gammelfarmor

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
sv: gammelfarförälder

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: förälder fars syskon

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: förälder fars syskons make/maka

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
sv: gammelfaster

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: gammelfasters make

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
sv: gammelmor

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
sv: gammelmorbror

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: gammelmorbrors maka

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
sv: gammelmorfar

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
sv: gammelmormor

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
sv: gammelmorförälder

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: förälder mors syskon

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: förälder mors syskons make/maka

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
sv: gammelmoster

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: gammelmosters make

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
sv: gammelförälder

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
sv: gammelonkel

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
sv: gammelonkels maka

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
sv: förälder förälders far

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
sv: gammelförälders mor

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
sv: förälder förälders förälder

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
sv: förälder förälders syskon

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
sv: förälder förälders syskons make/maka

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
sv: gammeltant

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
sv: gammeltants make

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
sv: förälders syskon

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
sv: tant

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
sv: tants make

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
sv: halvbror

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
sv: styvförälder

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
sv: styvsyskon

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
sv: styvsyster

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
sv: styvbror

en: patrilineal
sv: patrilinjär

en: pending
sv: väntande

en: percentage
sv: procent

en: pixels
sv: pixlar

en: preview
sv: förhandsvisa

en: previous
sv: föregående

en: primary evidence
sv: primärt bevis

en: quarters after marriage
sv: kvartal efter giftemål

en: questionable evidence
sv: tvivelaktigt bevis

en: records
sv: poster

en: rejected
sv: avslagen

en: religious name
sv: religiöst namn

en: replace
sv: ersätt

en: reporting
sv: rapportering

en: reset
sv: återställ

en: save
sv: spara

en: search
sv: sök

en: second %s
sv: andra %s

en: second cousin
sv: 2. kusin

en: secondary evidence
sv: sekundärt bevis

en: select all
sv: välj alla

en: select none
sv: välj ingen

en: self
sv: själv

en: seventh cousin
sv: 7. kusin

en: show
sv: visa

en: show the chart
sv: visa diagrammet

en: sibling
sv: syskon

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
sv: syskonbarn

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
sv: syskons barnbarn

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
sv: syskonbarns dotter

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
sv: syskonbarns son

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
sv: syskondotters barn

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
sv: syskons dotterdotter

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
sv: syskondotters make

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
sv: syskondotters son

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
sv: nevö

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
sv: syskonsons barn

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
sv: syskonsons dotter

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
sv: syskonsons son

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
sv: syskonsons maka

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
sv: svåger/svägerska

en: sign in
sv: logga in

en: sign out
sv: logga ut

en: sister
sv: syster

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
sv: systerdotters make

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
sv: systersons maka

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
sv: systers barn

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
sv: systerdotter

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
sv: svåger/svägerska

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: sister’s son]
en: nephew
sv: systerson

en: sixth cousin
sv: 6. kusin

en: son of
sv: son till

[ctx: son’s child]
en: grandchild
sv: sonsbarn

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
sv: sons barnbarn

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: sons barns dotter

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
sv: sons barns son

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
sv: Sondotters adoption

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
sv: Sondotters dop

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
sv: Sondotters födelse

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
sv: Sondotters begravning

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
sv: Dop av ett barnbarn

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
sv: Sondotters kremering

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
sv: Sondotters död

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
sv: Sondotters vigsel

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
sv: sonsdotter

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
sv: sondotters barn

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: sondotters dotter

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
sv: sondotters make

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
sv: sondotters son

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
sv: Sonsons adoption

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
sv: Sonsons dop

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
sv: Sonsons födelse

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
sv: Sonsons b'rit mila

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
sv: Sonsons begravning

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
sv: Dop av ett barnbarn

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
sv: Sonsons kremering

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
sv: Sonsons död

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
sv: Sonsons vigsel

[ctx: son’s son]
en: grandson
sv: sonson

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
sv: sonsons barn

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
sv: sonsons dotter

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
sv: sonsons son

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
sv: sonsons maka

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
sv: svärdotter

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
sv: svärdotters far

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
sv: svärdotters mor

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
sv: svärdotters förälder

en: sort by date
sv: sortera efter datum

en: sort by date of birth
sv: sortera enligt födelsedatum

en: sort by date of death
sv: sortera enligt dödsdatum

en: sort by date of marriage
sv: sortera efter vigseldatum

en: sort by date, newest first
sv: sortera efter datum, senaste först

en: sort by date, oldest first
sv: sortera efter datum, äldsta först

en: sort by filename
sv: sortera efter filnamn

en: sort by name
sv: sortera efter namn

en: sort by title
sv: sortera efter titel

en: south
sv: syd

en: spouse
sv: make/maka

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
sv: styvbarn

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
sv: styvdotter

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
sv: svärfar

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
sv: svärmor

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
sv: svärförälder

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
sv: svåger/svägerska

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
sv: styvson

en: table
sv: tabell

en: tag cloud
sv: tagg moln

en: tenth cousin
sv: 10. kusin

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
sv: databasanslutningens inställningar i filen “/data/config.ini.php” är fortfarande riktiga

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
sv: mappen “/data” och filen “/data/config.ini.php” har åtkomsträttigheter som tillåter webbservern att läsa dem

en: themself
sv: själv

en: third %s
sv: tredje %s

en: third cousin
sv: 3. kusin

en: thirteenth cousin
sv: 13. kusin

en: this record does not exist
sv: denna datapost finns inte

en: three-quarter circle
sv: trekvartscirkel

en: to %s
sv: till %s

en: twelfth cousin
sv: 12. kusin

en: twin brother
sv: tvillingbror

en: twin sibling
sv: tvillingsyskon

en: twin sister
sv: tvillingsyster

en: unknown
sv: okänd

[ctx: unknown century]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: unknown family]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: unknown people]
en: Unknown
sv: Okänd

en: unlimited
sv: obegränsat

en: unreliable evidence
sv: otillförlitligt bevis

en: update
sv: uppdatera

en: upload
sv: ladda upp

en: view
sv: visa

en: visitors
sv: besökare

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
sv: webtrees kan inte anslutas till PhpGedView databas: %s.

en: webtrees message
sv: webtrees-meddelande

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
sv: webtrees behöver en MySQL-databas, version %s eller senare.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
sv: webtrees behöver sända e-post, så som lösenords påminnelser och webbplats meddelanden. För att göra det, kan den använda denna servers inbyggda PHP e-post egenskaper (som inte alltid är tillgängliga) eller en external SMTP (e-post relä) service för vilken du behöver anslutningsdetaljer.

en: webtrees reply address
sv: webtrees svarsadress

en: webtrees sends emails with no storage
sv: webtrees sänder e-post utan att spara dem

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
sv: webtrees använder UTF-8-kodning för bokstäver med accent, specialtecken och icke-latinska skrivtecken. Om du vill använda den här GEDCOM-filen med släktforskningsprogram som inte stöder UTF-8, då kan du skapa den med ISO-8859-1-kodning.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
sv: webtrees databas och PhpGedView måste vara på samma server

en: west
sv: väst

en: wife
sv: maka

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: wife’s child]
en: step-child
sv: styvbarn

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
sv: styvdotter

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
sv: svärfar

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
sv: svärmor

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
sv: svåger/svägerska

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
sv: svägerska

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
sv: svåger

[ctx: wife’s son]
en: step-son
sv: styvson

en: years
sv: år

en: yes
sv: ja

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
sv: du kan ansluta dig till databasen med andra program, så som phpmyadmin

en: younger brother
sv: yngre bror

en: younger sibling
sv: yngre syskon

en: younger sister
sv: yngre syster

en: ±%s year | ±%s years
sv[0]: ±%s år
sv[1]: ±%s år

en: “%s”
sv: ”%s”

en: “%s” has been added to your favorites.
sv: ”%s” har lagts till dina favoriter.

en: “%s” has been deleted.
sv: ”%s” har tagits bort.
