webtrees - en to ru translation catalogue (3892 entries)

en:  but the details are unknown
ru:  но подробности неизвестны

en:  in
ru:  в

en:  per gender
ru:  по полу

en:  per time period
ru:  по диапазону времени

en: #%s
ru: №%s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
ru: %1$s %2$s содержит связь %3$s с %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
ru: %1$s %2$s-юродных по возрастанию

en: %1$s %2$s times removed descending
ru: %1$s %2$s-юродных по убыванию

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
ru: %1$s KB было загружено за %2$s секунд.

en: %1$s does not exist.
ru: %1$s не существует.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
ru: %1$s Не существует. Возможно, Вы имели в виду %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
ru: Нет обратной ссылки с %1$s на %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
ru[0]: %1$s файл был извлечен за %2$s сек.
ru[1]: %1$s файла было извлечено за %2$s сек.
ru[2]: %1$s файлов были извлечены за %2$s сек.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
ru[0]: Показана %1$s персона, из общего количества %2$s и из %3$s поколений.
ru[1]: Показаны %1$s персоны, из общего количества %2$s и из %3$s поколений.
ru[2]: Показаны %1$s персон, из общего количества %2$s и из %3$s поколений.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
ru[0]: У %1$s персоны отсутствует информация о месте рождения: %2$s.
ru[1]: У %1$s персон отсутствует информация о месте рождения: %2$s.
ru[2]: У %1$s персон отсутствует информация о месте рождения: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
ru: %1$s является %2$s а должен быть %3$s.

en: %1$s × %2$s pixels
ru: %1$s × %2$s пикселей

en: %1$s’s %2$s
ru: %1$sой %2$s

en: %H:%i:%s
ru: %g:%i:%s %a

en: %s BCE
ru: %s до н. э.

en: %s KB
ru: %s Кбайт

en: %s and her ancestors
ru: %s и ее предки

en: %s and his ancestors
ru: %s и его предки

en: %s and the individuals that reference it.
ru: %s и лица, которые на нее ссылаются.

en: %s and their children
ru: %s и их дети

en: %s and their descendants
ru: %s и их потомки

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
ru[0]: %s анонимный пользователь
ru[1]: %s анонимных пользователей
ru[2]: %s анонимных пользователей

en: %s child | %s children
ru[0]: %s ребёнок
ru[1]: %s ребёнка
ru[2]: %s детей

en: %s day | %s days
ru[0]: %s день
ru[1]: %s дня
ru[2]: %s дней

en: %s day ago | %s days ago
ru[0]: %s день назад
ru[1]: %s дня назад
ru[2]: %s дней назад

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
ru[0]: %s семья была обновлена.
ru[1]: %s семьи было обновлено.
ru[2]: %s семей были обновлены.

en: %s family tree | %s family trees
ru[0]: %s семейное дерево
ru[1]: %s семейных деревьев
ru[2]: %s семейные деревья

en: %s grandchild | %s grandchildren
ru[0]: %s внук/внучка
ru[1]: %s внука/внучки
ru[2]: %s внуков/внучек

en: %s hour ago | %s hours ago
ru[0]: %s час назад
ru[1]: %s часа назад
ru[2]: %s часов назад

en: %s individual | %s individuals
ru[0]: %s лицо
ru[1]: %s персоны
ru[2]: %s лиц

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
ru[0]: %s персона обновлена.
ru[1]: %s персоны обновлены.
ru[2]: %s персон были обновлены.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
ru[0]: %s частная персона.
ru[1]: %s частные персоны.
ru[2]: %s частных персон.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
ru[0]: %s отдельное событие между %s и %s
ru[1]: %s отдельных событий между %s и %s
ru[2]: %s отдельные события между %s и %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
ru[0]: %s отдельное событие в %s
ru[1]: %s отдельные события в %s
ru[2]: %s отдельных событий в in %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
ru[0]: %s отдельное событие в %s между %s и %s
ru[1]: %s отдельных событий в %s между %s и %s
ru[2]: %s отдельные события в %s между %s и %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
ru: %s отключен на этом сервере. Вы не сможете установить Webtrees. Для включения, пожалуйста, обратитесь к администратору сервера.

en: %s message | %s messages
ru[0]: %s сообщение
ru[1]: %s сообщения
ru[2]: %s сообщений

en: %s minute ago | %s minutes ago
ru[0]: %s минуту назад
ru[1]: %s минуты назад
ru[2]: %s минут назад

en: %s month | %s months
ru[0]: %s месяц
ru[1]: %s месяца
ru[2]: %s месяцев

en: %s month ago | %s months ago
ru[0]: %s месяц назад
ru[1]: %s месяца назад
ru[2]: %s месяцев назад

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
ru[0]: %s запись была обновлена.
ru[1]: %s записей было обновлено.
ru[2]: %s записей было обновлено.

en: %s once removed ascending
ru: %s двоюродных по возрастанию

en: %s once removed descending
ru: %s двоюродных по убыванию

en: %s second ago | %s seconds ago
ru[0]: %s секунду назад
ru[1]: %s секунды назад
ru[2]: %s секунд назад

en: %s sent you the following message.
ru: %s прислал вам новое письмо.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
ru[0]: %s зарегистрированный пользователь
ru[1]: %s зарегистрированных пользователей
ru[2]: %s зарегистрированных пользователей

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
ru[0]: %s источник был обновлен.
ru[1]: %s источника было обновлено.
ru[2]: %s источников было обновлено.

en: %s three times removed ascending
ru: %s отсортировать троюродных по возрастанию

en: %s three times removed descending
ru: %s отсортировать троюродных по убыванию

en: %s twice removed ascending
ru: %s троюродных по возрастанию

en: %s twice removed descending
ru: %s отсортировать двоюродных по убыванию

en: %s week | %s weeks
ru[0]: %s неделя
ru[1]: %s недели
ru[2]: %s недель

en: %s year | %s years
ru[0]: %s год
ru[1]: %s года
ru[2]: %s лет

en: %s year ago | %s years ago
ru[0]: %s год назад
ru[1]: %s года назад
ru[2]: %s лет назад

en: %s year anniversary
ru: %s года/лет назад

en: %s × cousin
ru: (%s+1)-тиюродный брат/сестра

en: %s&nbsp;BCE
ru: %s до н.э.

en: %s&nbsp;CE
ru: %s н. э.

en: %s, her ancestors and their families
ru: %s, ее предки и их семьи

en: %s, her parents and siblings
ru: %s, ее родители, братья и сестры

en: %s, her spouses and children
ru: %s, ее супруги и дети

en: %s, her spouses and descendants
ru: %s, ее супруги и потомки

en: %s, his ancestors and their families
ru: %s, его предки и их семьи

en: %s, his parents and siblings
ru: %s, его родители, братья и сестры

en: %s, his spouses and children
ru: %s, его супруги и дети

en: %s, his spouses and descendants
ru: %s, его супруги и потомки

en: &lt;select&gt;
ru: &lt;выберите&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ru: пра(х4)-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
ru: пра(х4)-внучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
ru: пра(х4)-внучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ru: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ru: правнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ru: правнучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ru: праправнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ru: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ru: праправнучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ru: пра(х3)-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
ru: пра(х3)-внучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
ru: пра(х3)-внучатый племянник

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ru: пра(х4)-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
ru: пра(х4)-внучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
ru: пра(х4)-внучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ru: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ru: правнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ru: правнучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ru: праправнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ru: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ru: праправнучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ru: пра(х3)-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
ru: пра(х3)-внучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
ru: пра(х3)-внучатый племянник

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
ru: пра(х3)-внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
ru: пра(х3)-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
ru: пра(х3)-внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
ru: пра(х4)-внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
ru: пра(х4)-внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
ru: пра(х4)-внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
ru: праправнучатый племянник

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
ru: праправнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
ru: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
ru: правнучатый племянник

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
ru: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
ru: правнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

en: (aged %s)
ru: (в возрасте %s)

en: (aged less than %s)
ru: (в возрасте меньше %s)

en: (aged more than %s)
ru: (в возрасте больше %s)

en: (filtered from %s total entries)
ru: (отсортировано из всего %s записей)

en: (in childhood)
ru: (в детстве)

en: (in infancy)
ru: (в младенчестве)

en: (stillborn)
ru: (мертворожденный)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
ru: <b>Важное Примечание:</b> Мастер переноса не поддерживает передачу мультимедийных объектов. Вам нужно будет настроить, переместить или скопировать Вашу медиаконфигурацию и объекты отдельно после завершения работы мастера.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
ru: <b>Обратите внимание:</b> частная информация живых людей будет даваться только родственникам и близким друзьям. Вам будет предложено проверить Ваши родственные связи, прежде чем Вы получите какие-либо личные данные. Иногда информация умерших людей, также может быть частной. Возможно также, что это потому, что не хватает информации об этом человеке, чтобы определить, жив ли он или нет, и мы, вероятно, не имеем больше информации об этом человеке.<br><br>Прежде чем задавать вопрос, пожалуйста, убедитесь, что Вы спрашиваете о правильном человеке, проверяя даты, места жизни и близких родственников. Если Вы вносите изменения в генеалогические данные, пожалуйста, укажите источники, где Вы получили эти данные.

en: <default theme>
ru: <тема по умолчанию>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
ru: <div class="largeError">Примечание:</div><div class="error">Заполнив и отправив эту форму, Вы соглашаетесь:<ul><li>защищать частную информацию живых персон перечисленных на нашем сайте;</li><li>в текстовом поле «Комментарии» укажите подробную информацию кому Вы приходитесь родственником или информацию о ком хотели бы сообщить.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
ru: График отображения отношений между двумя персонами.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
ru: График предков и потомков персоны, в виде семейной книги.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
ru: График предков персоны, в виде компактного дерева.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ru: График предков персоны, отображаемый в виде дерева.

en: A chart of an individual’s ancestors.
ru: График предков персоны.

en: A chart of an individual’s descendants.
ru: График потомков персоны.

en: A chart of individuals’ lifespans.
ru: График продолжительности жизни персон.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
ru: Ребенок может иметь более несколько родителей. Отношения между ребенком и родителями могут быть биологические, правовые, или на основе местной культуры и традиций. Если родословная не указана, то будет принято биологическое родство.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
ru: Является распространенной ошибкой, чтобы на одну и туже запись имелось несколько ссылок. Например, перечисление того же ребенка больше, чем один раз в записи о семье.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
ru: Сервер базы данных может хранить много разных баз данных. Вам нужно выбрать существующую базу данных (созданной на сервере администратора) или создать новый (если в Вашей учетной записи пользователя базы данных имеет достаточных привилегий).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
ru: Веерный график предков персоны.

en: A file on the server
ru: Файл на сервер(е)

en: A file on your computer
ru: Файл на Ваш(ем) компьютер(е)

en: A greeting message and useful links for a user.
ru: Приветствующее сообщение и полезные ссылки для пользователя.

en: A greeting message for site visitors.
ru: Приветствующее сообщение для посетителей сайта.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
ru: Список изменений, ожидающие проверку модератора и уведомления по электронной почте.

en: A list of frequently asked questions and answers.
ru: Список часто задаваемых вопросов (ЧаВо).

en: A list of records that have been updated recently.
ru: Список записей, которые были недавно обновлены.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
ru: Список заданий и работ которые связанны с генеалогическим деревом.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
ru: Список Еврейских памятных дат, которые произойдут в ближайшем будущем.

en: A list of the anniversaries that occur today.
ru: Список годовщин в этот день.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
ru: Список годовщин в ближайшем будущем.

en: A list of the most popular given names.
ru: Список самых популярных имен.

en: A list of the most popular surnames.
ru: Список распространенных фамилий.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ru: Список часто посещаемых страниц.

en: A list of users and visitors who are currently online.
ru: Список пользователей и посетителей, которые находятся в настоящее время в сети.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
ru: Медиаобъект - это запись в генеалогическом дереве, которая содержит информацию о медиафайле. Эта информация может включать в себя название, уведомление об авторских правах, расшифровка, ограничения конфиденциальности и др. Мультимедийные файлы, такие как фото или видео, могут храниться локально (на этом веб-сервера) или удаленно (на другом веб-сервер).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
ru: Новый пароль был создан и отправлен по электронной почте %s. Вы можете изменить этот пароль после входа в систему.

en: A new password has been requested for your username.
ru: Для Вашего имя пользователя сделан запрос на новый пароль.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
ru: Новый пользователь (%1$s) запросил доступ как (%2$s) и подтвердил адрес электронной почты (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
ru: Доступна новая версия webtrees.

en: A private area to record notes or keep a journal.
ru: Место для личных записей или ведения дневника.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
ru: Новый пользователь зарегистрировался на Вашем сайте %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ru: Отчет о предках персоны в формате дерева.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
ru: Отчет о предках человека, в повествовательном стиле.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
ru: Отчёт о потомках персоны в стиле рассказа.

en: A report of an individual’s details.
ru: Отчет о личных данных персоны.

en: A report of facts which are supported by a given source.
ru: Список фактов, приведённых в источнике.

en: A report of family members and their details.
ru: Подробный отчет о членах семьи.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
ru: Отчет о людях, которые умерли в заданное время или месте.

en: A report of individuals who had a given occupation.
ru: Отчет по персонам с данной профессией.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ru: Отчет о людях рожденные в заданном времени или месте.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
ru: Отчет о людях захороненные в заданном месте.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
ru: Отчет о людях заключившие брак в заданное время или месте.

en: A report of recent and pending changes.
ru: Отчёт последних и ожидающих изменений.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
ru: Отчет о семьях близких родственников персоны.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
ru: Отчет и близких родственниках персоны.

en: A report of the information provided by a source.
ru: Доклад по информации, предоставленной источником.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
ru: Отчет об отсутствующей информации о человеке и родственников.

en: A report of vital records for a given date or place.
ru: Отчёт записей актов гражданского состояния(ЗАГС) на указанную дату или местоположение.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
ru: Роль - это набор прав доступа, которые дают разрешение на просмотр данных, изменения параметров конфигурации и т.д. Права доступа назначаются ролям, а роли назначаются пользователям. Каждому генеалогическому дереву можно назначить разный доступ для каждой роли, и пользователи могут иметь разные роли в каждом генеалогическом дереве.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
ru: Боковая панель показывает алфавитный список всех семей в генеалогическом дереве.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
ru: Боковая панель показывает алфавитный список всех персон в генеалогическом дереве.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
ru: Боковая панель - показывает близкие семьи персоны и её родственников.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
ru: Боковая панель - показывает не генеалогическую информацию о персоне.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
ru: Боковая панель - показывает потомков персоны.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
ru: Закладка с самыми близкими родственниками персоны.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
ru: Вкладка показывающая факты и события человека.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
ru: Закладка в которой показаны медиаобъекты связанные с персоной.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
ru: Закладка для отображения примечаний к персоне.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
ru: Закладка для отображения источников привязанные к персоне.

en: A timeline displaying individual events.
ru: График отображения отдельных событий.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
ru: Пользователь не сможет войти в систему, пока параметры «Электронная почта подтверждена» и «Одобрено администратором» не будут выбраны.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
ru: Водяной знак представляет собой текст, который добавляется к изображению, чтобы другим неповадно было копировать без Вашего разрешения.

en: A.M.
ru: Д. П.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ru: ALPHABET_lower=абвгдеёжзийклмнопрстуфхцчшщъыьэюя

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ru: ALPHABET_upper=АБВГДЕЁЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЪЫЬЭЮЯ

en: API key
ru: Ключ API

en: Aba, Nigeria
ru: Аба, Нигерия

en: Abbreviate place names
ru: Сокращать название мест

en: Abbreviation
ru: Сокращение

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
ru: Апр

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
ru: Авг

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ru: Дек

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
ru: Фев

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ru: Янв

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ru: Июл

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ru: Июн

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
ru: Мар

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ru: Май

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
ru: Ноя

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ru: Окт

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
ru: Абан

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
ru: Азар

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
ru: Бах

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
ru: Дей

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
ru: Эсф

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
ru: Фар

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
ru: Хор

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
ru: Мехр

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
ru: Мор

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
ru: Орд

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
ru: Шах

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
ru: Тир

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ru: Сеп

en: Accept
ru: Принять изменения

en: Accept all changes
ru: Принять все изменения

en: Access level
ru: Уровень доступа

en: Access to family trees
ru: Допуск к генеалогическому дереву

en: Account approval and email verification
ru: Одобрение учетной записи и проверка электронной почты

en: Accra, Ghana
ru: Аккра, Гана

en: Add
ru: Добавить

en: Add %s to the clippings cart
ru: Добавить %s в корзину

en: Add a blank row
ru: Добавить пустую строку

en: Add a brother or sister
ru: Добавить нового брата или сестру

en: Add a child
ru: Добавить нового ребенка

en: Add a child to create a one-parent family
ru: Добавить ребенка создав неполную семью

en: Add a child to this family
ru: Добавить ребёнка к этой семье

en: Add a fact
ru: Добавить факт

en: Add a father
ru: Добавить отца

en: Add a favorite
ru: Добавить в избранное

en: Add a geographic location
ru: Добавить новое географическое расположение

en: Add a husband
ru: Добавить нового мужа

en: Add a husband to this family
ru: Добавить супруга в эту семью

en: Add a husband using an existing individual
ru: Добавить мужа из уже имеющихся персон

en: Add a journal entry
ru: Добавить новую заметку в дневник

en: Add a media object
ru: Добавить новый медиаобъект

en: Add a mother
ru: Добавить мать

en: Add a name
ru: Добавить новое имя

en: Add a news article
ru: Добавить новость

en: Add a note
ru: Добавить новое примечание

en: Add a restriction
ru: Добавить новое ограничение

en: Add a scrollbar when block contents grow
ru: Добавить полосу прокрутки, когда содержимое блока увеличится

en: Add a shared note
ru: Добавить новое общее примечание

en: Add a son or daughter
ru: Добавить нового сына или дочь

en: Add a source citation
ru: Добавить новую цитату из источника

en: Add a spouse
ru: Добавить нового супруга(у)

en: Add a story
ru: Добавить историю

en: Add a user
ru: Добавить нового пользователя

en: Add a wife
ru: Добавить жену

en: Add a wife to this family
ru: Добавить супругу в эту семью

en: Add a wife using an existing individual
ru: Добавить жену из уже имеющихся персон

en: Add an FAQ
ru: Добавить «ЧаВо» запись

en: Add an associate
ru: Добавить новую связь

en: Add another individual to the chart
ru: Добавить персону на график

en: Add from clipboard
ru: Добавить из буфера обмена

en: Add individuals
ru: Добавить людей

en: Add links
ru: Добавить связи

en: Add marriage details
ru: Добавить подробности брака

en: Add missing death records
ru: Добавить отсутствующие записи о смерти

en: Add missing married names
ru: Добавить отсутствующие фамилии после замужества

en: Add more fields
ru: Добавить еще поле

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
ru: Добавить историю о персоне из дерева.

en: Add spaces where long lines were wrapped
ru: Добавить пространства, где были завернуты длинные строки

en: Add the GEDCOM media path to filenames
ru: Добавить медиапуть в именах файлов GEDCOM

en: Add to TITLE header tag
ru: Добавить к TITLE-тегу

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранное

en: Add to the clippings cart
ru: Добавить фрагмент в корзину

en: Add unique identifiers
ru: Создать уникальный идентификатор

en: Add unlinked records
ru: Добавить несвязанные записи

en: Add watermarks to thumbnails
ru: Добавлять водяной знак на миниатюры

en: Add your own text and graphics.
ru: Добавить свой личный текст и графики.

en: Add/edit a journal/news entry
ru: Добавить/редактировать запись в Дневнике/Новостях

en: Address
ru: Адрес

en: Address line 1
ru: Строка адреса 1

en: Address line 2
ru: Строка адреса 2

en: Adelaide, Australia
ru: Аделаида, Австралия

en: Administrator
ru: Администратор

en: Administrator account
ru: Аккаунт администратора

en: Administrator comments on user
ru: Комментарий администратора

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Adopted by both parents
ru: Усыновлен обоими родителями

en: Adopted by father
ru: Усыновлён отцом

en: Adopted by mother
ru: Усыновлен матерью

en: Adoption
ru: Усыновление

en: Adoption of a brother
ru: Усыновление брата

en: Adoption of a child
ru: Усыновление ребёнка

en: Adoption of a daughter
ru: Удочерение

en: Adoption of a grandchild
ru: Усыновление внука/внучки

en: Adoption of a granddaughter
ru: Удочерение внучки

en: Adoption of a grandson
ru: Усыновление внука

en: Adoption of a half-brother
ru: Усыновление неполнородного брата

en: Adoption of a half-sibling
ru: Усыновление неполнородного брата/сестры

en: Adoption of a half-sister
ru: Усыновление неполнородной сестры

en: Adoption of a sibling
ru: Усыновление брата/сестры

en: Adoption of a sister
ru: Удочерение сестры

en: Adoption of a son
ru: Усыновление

en: Adult christening
ru: Крещение во взрослом возрасте

en: Advanced fact preferences
ru: Расширенные настройки фактов

en: Advanced name facts
ru: Дополнительные параметры имени (ФИО)

en: Advanced place name facts
ru: Дополнительные параметры географического названия

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Africa
ru: Африка

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
ru: После создания генеалогического дерева, Вы сможете импортировать данные из файла GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
ru: После того как Вы войдёте, откройте «Мои настройки» в меню «Моя страница» и укажите новый пароль. Сохраните изменения.

en: Age
ru: Возраст

en: Age at birth of child
ru: Возраст при рождении ребенка

en: Age at which to assume an individual is dead
ru: Максимальный возраст для живущего человека

en: Age between husband and wife
ru: Разница в возрасте между супругом и супругой

en: Age between siblings
ru: Разница в возрасте между братьями/сестрами

en: Age between wife and husband
ru: Разница в возрасте между супругой и супругом

en: Age difference
ru: Разница в возрасте

en: Age in year of first marriage
ru: Возраст вступления в первый брак по годам

en: Age in year of marriage
ru: Возраст вступления в брак

en: Age of parents next to child’s birthdate
ru: Возраст родителей после даты рождения ребенка

en: Age related to birth year
ru: Возраст по годам рождения

en: Age related to death year
ru: Средняя продолжительность жизни

en: Agency
ru: Учреждение

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Albania
ru: Албания

en: Album
ru: Альбом

en: Albuquerque, New Mexico, United States
ru: Альбукерке, Нью-Мексико

en: Algeria
ru: Алжир

en: Alias
ru: Прозвище

en: Alive
ru: Живые

en: All
ru: Все

en: All changes in PhpGedView must be accepted
ru: Все изменения в PhpGedView должны быть приняты

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
ru: Все существующие пользователи PhpGedView должны иметь различные адреса электронной почты

en: All facts and events
ru: Все факты и события

en: All family facts
ru: Все семейные факты

en: All fields must be completed.
ru: Все поля должны быть заполнены.

en: All files have read and write permission.
ru: Все файлы имеют разрешение на чтение и запись.

en: All individual facts
ru: Все отдельные факты

en: All individuals
ru: Все персоны

en: All records
ru: Все записи

en: All repository facts
ru: Все факты хранилища

en: All source facts
ru: Все исходные факты

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
ru: Позволить другим модулям редактировать текст с продвинутым редактором, позволяющий использовать код HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
ru: Позволять пользователям просматривать записи GEDCOM

en: Allow users to select their own theme
ru: Позволить пользователям выбирать тему

en: Allow visitors to request a new user account
ru: Посетитель должен подтвердить свой адрес электронной почты

en: Also known as
ru: Иначе

en: American Samoa
ru: Американские Самоа

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
ru: Записи «ЧаВо» могут быть показаны во всех семейных деревьях или только в одном из семейных деревьев.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
ru: Администратор должен утвердить новую учетную запись пользователя и выбрать уровень доступа, перед тем как пользователь сможет войти в систему.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
ru: Альтернатива для закладки «Медиа».

en: An alternative way to display charts.
ru: Альтернативный метод показывать графики.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
ru: Альтернативный способ ввода стенограммы переписи и связь персон с ними.

en: An alternative way to select a new theme.
ru: Альтернативный метод выбора темы.

en: An alternative way to sign in and sign out.
ru: Альтернативный вариант входа и выхода.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
ru: Другой человек, который был связан с этим фактом или событием, таков как свидетель или священник.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
ru: Другой человек, который был связан с этим человеком, например, как друг или работодатель.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
ru: Меню для редактирования персон, семей, источников и тд.

en: An error occurred when unzipping the file.
ru: Произошла ошибка при распаковке файла.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
ru: Песочный график предков и потомков персоны.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
ru: Интерактивное дерево, с указанием всех предков и потомков персоны.

en: An unexpected database error occurred.
ru: Возникла неожиданная ошибка в базе данных.

en: Ancestors
ru: Предки

en: Ancestors interest
ru: Интерес к предкам

en: Ancestors of
ru: Предки

en: Ancestors of %s
ru: Предки от %s

en: Ancestral file number
ru: Номер потомственного файла

en: Anchorage, Alaska, United States
ru: Анкоридж, Аляска

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Anniversary
ru: Годовщина

en: Anniversary calendar
ru: Календарь юбилеев

en: Annulment
ru: Аннулирование

en: Answer
ru: Ответ

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Anyone with a user account can access this website.
ru: Только зарегистрированный пользователь может воспользоваться всеми преимуществами этого сайта.

en: Apia, Samoa
ru: Апиа, Самоа

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
ru: Применить автоматические изменения в ваших генеалогических данных.

en: Apply privacy settings
ru: Применить права доступа

en: Apply these preferences to all family trees
ru: Применить эти параметры для всех семейных деревьев

en: Apply these preferences to new family trees
ru: Применить эти параметры к новым родословным

en: Approval of account at %s
ru: Подтверждение аккаунта на %s

en: Approved
ru: Утверждено

en: Approved by administrator
ru: Одобрено администратором

en: Aqua Marine
ru: Аквамарин

en: Are you sure you want to delete this fact?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот факт?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
ru: Вы уверены, что хотите удалить это сообщение? Это сообщение не может быть восстановлено позже.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ru: Вы уверены, что хотите удалить «%s»?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
ru: Вы уверены, что хотите отменить все изменения в этой родословной?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
ru: Вы уверены, что хотите удалить ссылки на этот объект мультимедиа?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
ru: Вы уверены что хотите удалить это лицо из своих фаворитов?

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
ru: Также с помощью панели инструментов, применяя HTML форматирование, можно вставить поля базы данных, которые обновляются автоматически. Эти специальные поля помечены <b>#</b> символом. Например, <b>#totalFamilies#</b> будет заменен на фактическое количество семей в базе данных. Опытные пользователи, возможно, пожелают применить CSS-классы, чтобы их текст форматировался, соответствуя выбранной темы.

en: Ash
ru: Пепел

en: Asia
ru: Азия

en: Associate
ru: Знакомые

en: Associate events with this source
ru: Связать факты с этим источником

en: Associates
ru: Поиск по связям

en: Asuncion, Paraguay
ru: Асунсьон, Парагвай

en: At sea
ru: На море

en: Atlanta, Georgia, United States
ru: Атланта, Джорджия

en: Attendant
ru: Помощник

en: Attending
ru: Прислуга

en: Audio
ru: Аудио

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Author
ru: Автор

en: Author of last change
ru: Автор последнего изменения

en: Automatically accept changes made by this user
ru: Автоматически принимать изменения, сделанные этим пользователем

en: Automatically expand notes
ru: Автоматически раскрывать примечания

en: Automatically expand sources
ru: Автоматически разворачивать записи источников

en: Available blocks
ru: Доступные блоки

en: Average age
ru: Средний возраст

en: Average age at death
ru: Средняя продолжительность жизни

en: Average age in century of marriage
ru: Средний возраст вступления в брак по столетиям

en: Average age related to death century
ru: Продолжительность жизни по столетиям

en: Average number of children per family
ru: Среднее число детей на семью

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
ru: Исключите пробелы и знаки препинания. Можно указать, например, фамилию.

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Azores
ru: Азорские острова

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Baptism
ru: Крещение

en: Baptism of a brother
ru: Крещение брата

en: Baptism of a child
ru: Крещение ребенка

en: Baptism of a daughter
ru: Крещение дочери

en: Baptism of a grandchild
ru: Крещение внука

en: Baptism of a granddaughter
ru: Крещение внучки

en: Baptism of a grandson
ru: Крещение внука

en: Baptism of a half-brother
ru: Крещение неполнородного брата

en: Baptism of a half-sibling
ru: Крещение единокр./утр. брата/сестры

en: Baptism of a half-sister
ru: Крещение неполнородной сестры

en: Baptism of a sibling
ru: Крещение брата/сестры

en: Baptism of a sister
ru: Крещение сестры

en: Baptism of a son
ru: Крещение сына

en: Bar mitzvah
ru: Бар-мицва

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Bat mitzvah
ru: Бат-мицва

en: Batch update
ru: Пакетное обновление

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
ru: Батон-Руж, Луизиана

en: Bearing
ru: Азимут

en: Begins with
ru: Начинется с

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belgian Chocolate
ru: Бельгийский шоколад

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Bern, Switzerland
ru: Берн, Швейцария

en: Best man
ru: Свидетель жениха

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bibliography
ru: Библиография

en: Billings, Montana, United States
ru: Биллингс, Монтана

en: Binary data object
ru: Бинарный объект данных

en: Birmingham, Alabama, United States
ru: Бирмингем, Алабама

en: Birth
ru: Рождение

en: Birth by country
ru: Рождения по странам

en: Birth date range end
ru: Период даты рождения (конец)

en: Birth date range start
ru: Период даты рождения (начало)

en: Birth of a brother
ru: Рождение брата

en: Birth of a child
ru: Рождение ребенка

en: Birth of a daughter
ru: Рождение дочери

en: Birth of a grandchild
ru: Рождение внука/внучки

en: Birth of a granddaughter
ru: Рождение внучки

en: Birth of a grandson
ru: Рождение внука

en: Birth of a half-brother
ru: Рождение неполнородного брата

en: Birth of a half-sibling
ru: Рождение неполнородного сибса

en: Birth of a half-sister
ru: Рождение неполнородной сестры

en: Birth of a sibling
ru: Рождение сибса

en: Birth of a sister
ru: Рождение сестры

en: Birth of a son
ru: Рождение сына

en: Birth places
ru: Место рождения

en: Birthplace contains
ru: Место рождения

en: Births
ru: Рождения

en: Births by century
ru: Рождения по столетиям

en: Bismarck, North Dakota, United States
ru: Бисмарк, Северная Дакота

en: Blessing
ru: Благословение

en: Block
ru: Блок

en: Blocks
ru: Блоки

en: Blue Lagoon
ru: Голубая лагуна

en: Blue Marine
ru: Голубая лагуна

en: Body
ru: Текст

en: Bogota, Colombia
ru: Богота, Колумбия

en: Boise, Idaho, United States
ru: Бойсе, Айдахо

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Book
ru: Книга

en: Booklet
ru: Буклет

en: Born in the covenant
ru: Рожден в соглашении (мормоны)

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Boston, Massachusetts, United States
ru: Бостон, Массачусетс

en: Both alive
ru: Оба живы

en: Both dead
ru: Оба скончались

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bountiful, Utah, United States
ru: Баунтифул, Юта

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Branches
ru: Ветви дерева

en: Branches of the %s family
ru: Ветви семьи %s

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Bridesmaid
ru: Свидетельница невесты

en: Brigham City, Utah, United States
ru: Бригама Сити, штат Юта, США

en: Brisbane, Australia
ru: Брисбен, Австралия

en: Brit milah
ru: Обрезание

en: Brit milah of a brother
ru: Обрезание брата

en: Brit milah of a grandson
ru: Обрезание внука

en: Brit milah of a half-brother
ru: Обрезание сводного брата

en: Brit milah of a son
ru: Обрезание сына

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британские территории в Индийском океане

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: Brother
ru: Брат

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

en: Buenos Aires, Argentina
ru: Буэнос-Айрес, Аргентина

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burial
ru: Похороны

en: Burial of a brother
ru: Похороны брата

en: Burial of a child
ru: Похороны ребенка

en: Burial of a daughter
ru: Похороны дочери

en: Burial of a father
ru: Похороны отца

en: Burial of a grandchild
ru: Похороны внука

en: Burial of a granddaughter
ru: Похороны внучки

en: Burial of a grandfather
ru: Похороны дедушки

en: Burial of a grandmother
ru: Похороны бабушки

en: Burial of a grandparent
ru: Похороны дедушки/бабушки

en: Burial of a grandson
ru: Похороны внука

en: Burial of a half-brother
ru: Похороны неполнородного брата

en: Burial of a half-sibling
ru: Похороны неполнородного брата/сестры

en: Burial of a half-sister
ru: Похороны неполнородной сестры

en: Burial of a husband
ru: Похороны мужа

en: Burial of a maternal grandfather
ru: Похороны дедушки по маме

en: Burial of a maternal grandmother
ru: Похороны бабушки по маме

en: Burial of a maternal grandparent
ru: Похороны родителя мамы

en: Burial of a mother
ru: Похороны матери

en: Burial of a parent
ru: Похороны родителя

en: Burial of a paternal grandfather
ru: Похороны дедушки по отцу

en: Burial of a paternal grandmother
ru: Похороны бабушки по отцу

en: Burial of a paternal grandparent
ru: Похороны родителя отца

en: Burial of a sibling
ru: Похороны брата/сестры

en: Burial of a sister
ru: Похороны сестры

en: Burial of a son
ru: Похороны сына

en: Burial of a spouse
ru: Похороны супруга(и)

en: Burial of a wife
ru: Похороны жены

en: Burial place contains
ru: Место захоронения

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Buyer
ru: Покупатель

en: By default, SMTP works on port 25.
ru: По умолчанию, SMTP работает на порте 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
ru: По умолчанию в списке отображаются только те места, которые могут быть найдены в Вашем семейном дереве. Вы можете иметь данные для других мест, таких как те, которые сразу импортируются из внешнего файла. При выборе этой опции будут показаны все места, включая те, которые не используются в данный момент.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
ru[0]: По умолчанию сервер разрешает выполнять скрипты %s секунду.
ru[1]: По умолчанию сервер разрешает выполнять скрипты %s секунды.
ru[2]: По умолчанию сервер разрешает выполнять скрипты %s секунд.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
ru: По умолчанию сервер выделяет для выполнения скриптов %s памяти.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
ru: 10-ый

[ctx: CENTURY]
en: 11th
ru: 11-ый

[ctx: CENTURY]
en: 12th
ru: 12-ый

[ctx: CENTURY]
en: 13th
ru: 13-ый

[ctx: CENTURY]
en: 14th
ru: 14-ый

[ctx: CENTURY]
en: 15th
ru: 15-ый

[ctx: CENTURY]
en: 16th
ru: 16-ый

[ctx: CENTURY]
en: 17th
ru: 17-ый

[ctx: CENTURY]
en: 18th
ru: 18-ый

[ctx: CENTURY]
en: 19th
ru: 19-ый

[ctx: CENTURY]
en: 1st
ru: 1-ый

[ctx: CENTURY]
en: 20th
ru: 20-ый

[ctx: CENTURY]
en: 21st
ru: 21-ый

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
ru: 2-ой

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
ru: 3-ий

[ctx: CENTURY]
en: 4th
ru: 4-ый

[ctx: CENTURY]
en: 5th
ru: 5-ый

[ctx: CENTURY]
en: 6th
ru: 6-ой

[ctx: CENTURY]
en: 7th
ru: 7-ой

[ctx: CENTURY]
en: 8th
ru: 8-ой

[ctx: CENTURY]
en: 9th
ru: 9-ый

en: Calculating…
ru: Вычисляется…

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar conversion
ru: Конвертация календаря

en: Calgary, Alberta, Canada
ru: Калгари, Альберта, Канада

en: Call number
ru: Номер телефона

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Campinas, Brazil
ru: Кампинас, Бразилия

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Caracas, Venezuela
ru: Каракас, Венесуэла

en: Card
ru: Карточка

en: Cardston, Alberta, Canada
ru: Кардстон, Альберта, Канада

en: Case insensitive
ru: Без учёта регистра

en: Caste
ru: Каста

en: Categories
ru: Категории

en: Cause
ru: Причина

en: Cause of death
ru: Причина смерти

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
ru: Внимание! Это может занять много времени. Будьте терпеливы.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
ru: Внимание: старые модули могут не работать, или они могут быть причиной неправильной работе webtrees.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
ru: Внимание: старые темы могут не работать, или они могут быть причиною неправильной работе webtrees.

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Cebu City, Philippines
ru: Себу, Филиппины

en: Cemeteries
ru: Кладбище

en: Cemetery
ru: Кладбище

en: Census
ru: Перепись

en: Census assistant
ru: Ассистент переписей

en: Census date
ru: Дата переписи

en: Census place
ru: Место переписи

en: Census transcript
ru: Расшифровка стенограммы переписи

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Certificate
ru: Удостоверение

en: Chad
ru: Чад

en: Change
ru: Изменить

en: Change family members
ru: Редактировать членов семьи

en: Change flag
ru: Изменить флаг

en: Change the blocks on this user’s “My page”
ru: Изменение блоков на "Моя страница" для этого пользователя

en: Change the “Home page” blocks
ru: Изменить блоки для «Моя страница»

en: Change the “My page” blocks
ru: Изменение блоков на "Моя страница"

en: Changed on %1$s
ru: Изменено на %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
ru: Изменено %1$s %2$s

en: Changes
ru: Изменения

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
ru[0]: Изменения за последний %s день
ru[1]: Изменения за последние %s дней
ru[2]: Изменения за последние %s дня

en: Changes log
ru: История изменений

en: Character set
ru: Набор символов

en: Chart
ru: Диаграмма

en: Chart preferences
ru: Настройки графика

en: Chart type
ru: Тип графика

en: Charts
ru: Графики

en: Check file permissions…
ru: Проверьте права доступа к файлам…

en: Check for custom modules…
ru: Проверьте пользовательские модули…

en: Check for custom themes…
ru: Проверьте пользовательские темы…

en: Check for errors
ru: Проверка на наличие ошибок

en: Check for pending changes…
ru: Проверьте ожидающие изменений…

en: Check the access rights on this folder.
ru: Проверьте права доступа на этот каталог.

en: Check the settings and try again.
ru: Проверьте настройки и попробуйте ещё раз.

en: Checking server capacity
ru: Тест сервера

en: Checking server configuration
ru: Идёт проверка конфигурации сервера

en: Chicago, Illinois, United States
ru: Чикаго, Иллинойс

en: Child
ru: Ребёнок

en: Child of
ru: Ребёнок от

en: Child of %s
ru: Ребёнок от %s

en: Children
ru: Дети

en: Children in family
ru: Детей в семье

en: Children of
ru: Дети от

en: Children take a patronym instead of a surname.
ru: Дети перенимают отчество вместо фамилии.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
ru: Дети перенимают одну фамилию отца и одну матери.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
ru: Дети перенимают одну фамилию матери и одну отца.

en: Children take their father’s surname.
ru: Дети перенимают фамилию отца.

en: Children take their mother’s surname.
ru: Дети перенимают фамилию матери.

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Choose a report to run
ru: Выберите отчёт для запуска

en: Choose relatives
ru: Выберите родственников

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
ru: Выбрать миниатюру изображения, которое Вы хотите загрузить. Хотя миниатюры могут быть созданы автоматически для изображений, Вы можете загрузить свою собственную миниатюру, особенно для других типов медиа. Например, Вы можете предоставить миниатюру из видео или фотографию человека, который сделал аудиозапись.

en: Choose user defined welcome text typed below
ru: Использовать текст приветствия заданный ниже

en: Choose:
ru: Выберите:

en: Christening
ru: Крещение

en: Christening of a brother
ru: Крещение брата

en: Christening of a child
ru: Крещение ребенка

en: Christening of a daughter
ru: Крещение дочери

en: Christening of a grandchild
ru: Крещение внука

en: Christening of a granddaughter
ru: Крещение внучки

en: Christening of a grandson
ru: Крещение внука

en: Christening of a half-brother
ru: Крещение неполнородного брата

en: Christening of a half-sibling
ru: Крещение единокр./утр. брата/сестры

en: Christening of a half-sister
ru: Крещение неполнородной сестры

en: Christening of a sibling
ru: Крещение брата/сестры

en: Christening of a sister
ru: Крещение сестры

en: Christening of a son
ru: Крещение сына

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Circumciser
ru: Совершающий обрезание

en: Citation details
ru: Подробности цитаты

en: Citizenship
ru: Гражданство

en: City
ru: Город

en: Ciudad Juarez, Mexico
ru: Сьюдад-Хуарес, Мексика

en: Civil marriage
ru: Зарегистрированный брак

en: Civil registrar
ru: Гражданский регистратор

en: Clean up data folder
ru: Очистить папку данных или файлы

en: Cleared but not yet completed
ru: Уточнено, но еще не завершена

en: Clippings cart
ru: Корзина вырезок

en: Coat of arms
ru: Герб

en: Cochabamba, Bolivia
ru: Кочабамба, Боливия

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинговы) Острова

en: Coffee and Cream
ru: Кофе и сливки

en: Cold Day
ru: Холодный день

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Colonia Juarez, Mexico
ru: Колония-Хуарес, Мексика

en: Columbia River, Washington, United States
ru: Река Колумбия, Вашингтон

en: Columbia, South Carolina, United States
ru: Колумбия, Южная Каролина

en: Columbus, Ohio, United States
ru: Колумбус, Огайо

en: Columns per page
ru: Столбцов на странице

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comments
ru: Комментарии

en: Common law marriage
ru: Законный брак

en: Communicate directly with other users, using private messages.
ru: Общаться с другими пользователями используя личные сообщения.

en: Comoros
ru: Коморы

en: Compact tree
ru: График бабочка

en: Compact tree of %s
ru: График бабочка для %s

en: Completed before 1970; date not available
ru: Завершено до 1970 года; дата не известна

en: Completed; date unknown
ru: Завершено; дата неизвестна

en: Compress the GEDCOM file
ru: Сжать файл GEDCOM

en: Concatenation
ru: Взаимная связь

en: Confirm password
ru: Подтвердите пароль

en: Confirmation
ru: Конфирмация

en: Connection to database server
ru: Подключение к серверу базы данных

en: Contact information
ru: Информация о контакте

en: Contact method
ru: Контактный метод

en: Contains
ru: Содержит

en: Content
ru: Содержание

en: Continued
ru: Продолжение

en: Control panel
ru: Панель управления

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
ru: Преобразовать из UTF-8 в ISO-8859-1

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Cookies
ru: Куки

en: Copenhagen, Denmark
ru: Копенгаген, Дания

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
ru: Скопировать все записи из %1$s в %2$s.

en: Copy files…
ru: Копирование файлов…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
ru: Копирование этих файлов в папку %s, заменит все, уже существующие имена.

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Cordoba, Argentina
ru: Кордова, Аргентина

en: Corporation
ru: Корпорация

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
ru: Исправить записи имени NAME как 'Иван/ИВАНОВ/' или 'Иван /ИВАНОВ', которые создаются устарелыми генеалогическими программами.

en: Costa Rica
ru: Коста Рика

en: Cote d’Ivoire
ru: Берег Слоновой Кости

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
ru: Не удалось проверить введенную информацию. Пожалуйста, попробуйте снова или обратитесь к администратору сайта для получения дополнительной информации.

en: Count
ru: Счетчик

en: Countries
ru: Страны

en: Country
ru: Страна

en: Counts
ru: счетчик

en: County
ru: Округ

en: Create
ru: Создать

en: Create a family tree
ru: Создать новое генеалогическое дерево

en: Create a media object
ru: Создать новый медиаобъект

en: Create a repository
ru: Создать архив

en: Create a shared note
ru: Создать новое Общее Примечание

en: Create a shared note using the census assistant
ru: Создать новое Общее Примечание с использованием Ассистента

en: Create a source
ru: Создать новый источник

en: Create a website access rule
ru: Создать правила доступа к сайту

en: Create an individual
ru: Создать новую персону

en: Create your own chart
ru: Создать Вашу собственную диаграмму

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
ru: Создание, обновление и удаление генеалогическое дерево для каждого файла GEDCOM в папке с данными.

en: Cremation
ru: Кремация

en: Cremation of a brother
ru: Кремация брата

en: Cremation of a child
ru: Кремация ребенка

en: Cremation of a daughter
ru: Кремация дочери

en: Cremation of a father
ru: Кремация отца

en: Cremation of a grand-parent
ru: Кремация деда/бабки

en: Cremation of a grandchild
ru: Кремация внука

en: Cremation of a granddaughter
ru: Кремация внучки

en: Cremation of a grandfather
ru: Кремация дедушки

en: Cremation of a grandmother
ru: Кремация бабушки

en: Cremation of a grandson
ru: Кремация внука

en: Cremation of a half-brother
ru: Кремация неполнородного брата

en: Cremation of a half-sibling
ru: Кремация единокр./утр. брата/сестры

en: Cremation of a half-sister
ru: Кремация неполнородной сестры

en: Cremation of a husband
ru: Кремация мужа

en: Cremation of a maternal grandfather
ru: Кремация дедушки по маме

en: Cremation of a maternal grandmother
ru: Кремация бабушки по маме

en: Cremation of a mother
ru: Кремация матери

en: Cremation of a parent
ru: Кремация родителя

en: Cremation of a paternal grandfather
ru: Кремация дедушки по отцу

en: Cremation of a paternal grandmother
ru: Кремация бабушки по отцу

en: Cremation of a sibling
ru: Кремация брата/сестры

en: Cremation of a sister
ru: Кремация сестры

en: Cremation of a son
ru: Кремация сына

en: Cremation of a spouse
ru: Кремация супруга(и)

en: Cremation of a wife
ru: Кремация жены

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Curitiba, Brazil
ru: Куритиба, Бразилия

en: Current
ru: Текущий

en: Custom
ru: Произвольный

en: Custom event
ru: Нестандартное событие

en: Custom fact
ru: Пользовательский факт

en: Custom module
ru: Пользовательские модули

en: Custom tags
ru: Пользовательские метки

en: Custom theme
ru: Пользовательские темы

en: Custom welcome text
ru: Свой текст с приветствием

en: Customize this page
ru: Настроить эту страницу

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: DNA markers
ru: ДНК маркеры

en: Daitch-Mokotoff
ru: Алгоритм Daitch-Mokotoff

en: Dallas, Texas, United States
ru: Даллас, Техас

en: Dashboard
ru: Панель мониторинга

en: Data
ru: Данные

en: Data folder
ru: Папка данных

en: Database and table names
ru: Названия таблиц и базы данных

en: Database connection
ru: подключение базы данных

en: Database name
ru: Имя базы данных

en: Database password
ru: Пароль базы данных

en: Database user account
ru: Пользователь базы данных

en: Date
ru: Дата

en: Date differences
ru: Разницы дат

en: Date of LDS baptism
ru: Дата крещения (мормоны)

en: Date of LDS child sealing
ru: Дата запечатывания ребёнка (мормоны)

en: Date of LDS endowment
ru: Дата мормонского обличения

en: Date of LDS spouse sealing
ru: Дата запечатывания супруга (мормоны)

en: Date of adoption
ru: Дата усыновления

en: Date of baptism
ru: Дата крещения

en: Date of bar mitzvah
ru: Дата бар-мицва

en: Date of bat mitzvah
ru: Дата бат-мицва

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Date of blessing
ru: Дата благословения

en: Date of brit milah
ru: Дата обрезания

en: Date of burial
ru: Дата похорон

en: Date of christening
ru: Дата крещения

en: Date of confirmation
ru: Дата конфирмации

en: Date of cremation
ru: Дата кремации

en: Date of death
ru: Дата смерти

en: Date of divorce
ru: Дата развода

en: Date of emigration
ru: Дата эмиграции

en: Date of engagement
ru: Дата обручения

en: Date of entry in original source
ru: Дата записи в исходном источнике

en: Date of event
ru: Дата события

en: Date of first communion
ru: Дата первого причастия

en: Date of immigration
ru: Дата иммиграции

en: Date of last change
ru: Дата последнего изменения

en: Date of marriage
ru: Дата свадьбы

en: Date of marriage banns
ru: Дата оглашения объявления о браке

en: Date of naturalization
ru: Дата натурализации

en: Date of ordination
ru: Дата посвящения

en: Date of residence
ru: Дата проживания

en: Date period
ru: Период времени

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
ru: Период времени используется для таких событий, как оккупация, которые занимают длительное время.

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
ru: Диапазоны дат используются, когда дата такого события как рождение известна лишь в примерном диапазоне времени.

en: Date registered
ru: Дата регистрации

en: Date sent
ru: Дата отправки

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
ru: Даты вычисляются только если они являются действительными для календаря. Например, даты между %1$s и %2$s будут преобразованы в французском календаре и только после даты %3$s будет показано в григорианском календаре.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
ru: Даты хранятся с использованием английского сокращения и ключевых слов. Ярлыки доступны в качестве альтернативы этих сокращений и ключевых слов.

en: Daughter
ru: Дочь

en: Daughter of %s
ru: Дочь от %s

en: Day
ru: День

en: Day not set
ru: День не установлен

en: Day:
ru: День:

en: Dead
ru: Мертвые

en: Death
ru: Смерть

en: Death by country
ru: Смерти по странам

en: Death date range end
ru: Период даты смерти (конец)

en: Death date range start
ru: Период даты смерти (начало)

en: Death of a brother
ru: Смерть брата

en: Death of a child
ru: Смерть ребенка

en: Death of a daughter
ru: Смерть дочери

en: Death of a father
ru: Смерть отца

en: Death of a grand-parent
ru: Смерть пра-родителя

en: Death of a grandchild
ru: Смерть внука/внучки

en: Death of a granddaughter
ru: Смерть внучки

en: Death of a grandfather
ru: Смерть дедушки

en: Death of a grandmother
ru: Смерть бабушки

en: Death of a grandson
ru: Смерть внука

en: Death of a half-brother
ru: Смерть неполнородного брата

en: Death of a half-sibling
ru: Смерть неполнородного сибса

en: Death of a half-sister
ru: Смерть неполнородной сестры

en: Death of a husband
ru: Смерть мужа

en: Death of a maternal grandfather
ru: Смерть дедушки по маме

en: Death of a maternal grandmother
ru: Смерть бабушки по маме

en: Death of a mother
ru: Смерть матери

en: Death of a parent
ru: Смерть родителя

en: Death of a paternal grandfather
ru: Смерть дедушки по отцу

en: Death of a paternal grandmother
ru: Смерть бабушки по отцу

en: Death of a sibling
ru: Смерть брата/сестры

en: Death of a sister
ru: Смерть сестры

en: Death of a son
ru: Смерть сына

en: Death of a spouse
ru: Смерть супруга(и)

en: Death of a wife
ru: Смерть жены

en: Death of one spouse
ru: Смерть супруга(и)

en: Death place contains
ru: Место смерти

en: Death places
ru: Место смерти

en: Deaths
ru: Смерти

en: Deaths by century
ru: Смерти по столетиям

en: Decade of birth
ru: Рождения по десятилетиям

en: Decade of death
ru: Кончины по десятилетиям

en: Decade of marriage
ru: Вступления в брак по десятилетиям

en: Decidi
ru: Декади

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default chart
ru: График по умолчанию

en: Default family tree
ru: Генеалогическое дерево по умолчанию

en: Default individual
ru: Персона по умолчанию

en: Default map type
ru: Тип карты по умолчанию

en: Default pedigree chart layout
ru: Макет родословной по умолчанию

en: Default pedigree generations
ru: Количество генерации родословной по умолчанию

en: Default theme
ru: Тема по умолчанию

en: Degree
ru: Звание, чин

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
ru: Удалить все географические данные перед импортом файла.

en: Delete inactive users
ru: Удалить неактивных пользователей

en: Delete selected messages
ru: Удалить выбранные сообщения

en: Delete temporary files…
ru: Удаление временных файлов…

en: Delete the preferences for this module.
ru: Удалить предпочтения для этого модуля.

en: Delete this name
ru: Удалить имя

en: Delete your account
ru: Удалить свой аккаунт

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
ru: Удаление семье отсоеденит всех персон друг от друга, но не удалит их. Вы уверены, что хотите удалить эту семью?

en: Democratic Republic of the Congo
ru: Демократическая Республика Конго

en: Denmark
ru: Дания

en: Denver, Colorado, United States
ru: Денвер, Колорадо

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
ru: В зависимости от конфигурации Вашего сервера, Вы можете автоматически получать обновления.

en: Descendant generations
ru: Генерации потомков

en: Descendants
ru: Потомки

en: Descendants interest
ru: Интерес к потомкам

en: Descendants of
ru: Потомки от

en: Descendants of %s
ru: Потомки %s

en: Description
ru: Описание

en: Description META tag
ru: Мета тег Description

en: Description unavailable
ru: Описание отсутствует

en: Destination
ru: Назначение

en: Details
ru: Детали

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
ru: Данные нового пользователя будут отправлены к администратору соответствующего генеалогическое древа.

en: Detroit, Michigan, United States
ru: Детройт, Мичиган

en: Died as a child: exempt
ru: Умер, как ребенок: исключается

en: Died as an infant: exempt
ru: Умер в младенчестве: исключается

en: Differences
ru: Различия

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
ru: Различные системы календаря используются в различных частях мира, и много других систем календаря были использованы в прошлом. Если это возможно, введите даты с помощью календаря, в котором событие было первоначально сохранено. Затем Вы можете указать преобразования, чтобы посмотреть эти даты в более привычный календарь. Если Вы регулярно используете два календаря, Вы можете указать два преобразования и даты будут преобразованы в обоих выбранных календарей.

en: Direct line ancestors
ru: Прямая линия предков

en: Direct line ancestors and their families
ru: Прямая линия предков и их семей

en: Disable these modules
ru: Отключить эти модули

en: Disable these themes
ru: Отключить эти темы

en: Display %s
ru: Показать %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
ru: Показывать и управлять «Избранное».

en: Display and manage a user’s favorite pages.
ru: Отображение и управление избранных страниц пользователя.

en: Divorce
ru: Развод

en: Divorce filed
ru: Дело о разводе

en: Divorces by century
ru: Разводы по столетиям

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Do not change to keep original filename.
ru: Не изменять, чтобы сохранить исходное имя файла.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
ru: Не создавать новые места, только добавить координаты для уже записанных мест.

en: Do not seal, previous sealing canceled
ru: Не запечатан, прежнее запечатывание отменено (мормоны)

en: Do not seal: unauthorized
ru: Неназначено: несанкционированный

en: Document
ru: Документ

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Download
ru: Скачать

en: Download %s…
ru: Загрузить %s…

en: Download file
ru: Скачать файл

en: Download geographic data
ru: Скачать географические данные

en: Draper, Utah, United States
ru: Дрейпер, штат Юта, США

en: Duodi
ru: Дуоди

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
ru: Дубликат адреса электронной почты. Пользователь с таким адресом электронной почты, уже существует.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
ru: Пользователь с таким именем уже существует. Пожалуйста, выберите другое имя пользователя.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
ru: Каждый источник записывает конкретные события, как правило, для данного диапазона дат и административной области. Например, переписи населения, переписи события, церковные записи, запись о рождении, браке, и смерть.<br><br>Выберите события, которые записываются с помощью этого источника из списка событий. Даты должны быть указаны в формате диапазона, например, <i>с 1900 по 1910</i>. Административная область - это название маленькой административной единицы, которая включает в себя все места в этом источнике. Например, «Онейда, штат Айдахо, США» будут использоваться в качестве источника административной области для событий, происходящих в разных городах в пределах Oneida County. «Штат Айдахо, США» будет административной области, если описанные события имели место не только в Oneida County, но и в других уездах в Айдахо.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
ru: Каждая учетная запись пользователя имеет параметр "автоматически принимать изменения". Когда этот параметр включен, любые изменения, внесенные пользователем, сохраняются немедленно. Многие администраторы включают этот параметр в учетной записи пользователя.

en: Earliest birth
ru: Самое давнее рождение

en: Earliest birth year
ru: Самый ранний год рождения

en: Earliest death
ru: Первая известная смерть

en: Earliest death year
ru: Год первой известной смерти

en: Earliest divorce
ru: Самый давний развод

en: Earliest marriage
ru: Самый давний брак

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edit
ru: Правка

en: Edit a website access rule
ru: Изменить правило доступа к сайту

en: Edit preferences
ru: Параметры редактирования

en: Edit the FAQ
ru: Редактировать «ЧаВо» запись

en: Edit the details
ru: Редактировать подробности

en: Edit the gender
ru: Редактировать пол

en: Edit the media object
ru: Редактировать медиаобъект

en: Edit the name
ru: Редактировать имя

en: Edit the note
ru: Редактировать примечание

en: Edit the raw GEDCOM
ru: Редактировать запись в формате GEDCOM

en: Edit the repository
ru: Редактировать архив

en: Edit the shared note
ru: Редактировать общее примечание

en: Edit the source
ru: Редактировать источник

en: Edit the story
ru: Редактировать историю

en: Edit the user
ru: Редактировать данные пользователя

en: Edit this individual and replace their details with your own.
ru: Редактируйте запись этой персоны и замените подробности на Ваши.

en: Editor
ru: Редактор

en: Edmonton, Alberta, Canada
ru: Эдмонтон, Альберта, Канада

en: Education
ru: Образование

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Electronic
ru: Электронный документ

en: Elevation
ru: Угол возвышения

en: Email address
ru: Адрес электронной почты

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
ru: Адрес электронной почты, который будет отображаться в поле "От:" ("From:") сообщений, отправляемых автоматически webtrees.<br><br>webtrees может автоматически отправлять электронную почту для уведомления администратора об изменениях, которые должны быть просмотрены. webtrees также отправляет уведомления по электронной почте для пользователей, которые начали регистрацию.<br><br>Как правило, в поле "От:" ("From:") для автоматически созданных сообщений указывается строка, вида <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i>. Эта строка сообщает, чтобы Вы не отвечали на это сообщение. Для защиты от спама и других нарушений, некоторые системы электронной почты, требуют от каждого сообщения, правильный адрес электронной почты в поле "От:" ("From:"). Эти системы, не доставят вам сообщения, отправленные с учетной записи <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
ru: Электронная почта подтверждена

en: Embedded variable
ru: Встроенные переменные

en: Emigration
ru: Эмиграция

en: Employee
ru: Работник

en: Employer
ru: Наниматель

en: Empty the clippings cart
ru: Очистить корзину

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
ru: Отметив эту функцию задается что все посетители должны ввести свой логин прежде чем они смогут посмотреть данные на сайте.

en: End IP address
ru: Конечный IP-адрес

en: End year
ru: Год конца

en: Ending range of change dates
ru: Конец диапазона дат

en: Endowment House
ru: Дом для совершения таинства обличения

en: Engagement
ru: Обручение

en: England
ru: Англия

en: Enter an individual, family, or source ID
ru: Введите ID персоны, семьи или источника

en: Enter an optional note about this favorite
ru: Ваш комментарий

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
ru: Введите или найдите ID персоны, семьи или источника к которому присоединить этот медиаобъект.

en: Entire record
ru: Запись полностью

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
ru: Ошибка: конвертация файла GEDCOM из кодировки %s в кодировку UTF-8 не поддерживается.

en: Estimated dates for birth and death
ru: Предположительные даты рождения и смерти

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Europe
ru: Европа

en: Event
ru: Событие

en: Events
ru: События

en: Events in countries
ru: События в странах

en: Events of close relatives
ru: События близких родственников

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
ru: Все имеют этот уровень доступа, включая посетителей сайта и поисковых машин.

en: Exact
ru: В точности

en: Exact date
ru: Точная дата

en: Exact text
ru: Точный текст

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
ru: Исключить персоны с именем «%s» в браке

en: Exclude subfolders
ru: Исключить папки

en: Excluded from this submission
ru: Исключены из этого представления

en: Explain why you are requesting an account.
ru: Объясните, почему Вы запрашиваете учетную запись.

en: Export
ru: Сохранить

en: Export a GEDCOM file
ru: Сохранить в файл GEDCOM

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
ru: Экспорт всех семейных деревьев в файл GEDCOM …

en: Export preferences
ru: Параметры экспорта

en: Extend privacy to dead individuals
ru: Скрывать мертвых людей которые

en: External files
ru: Внешние файлы

en: External media files have a URL instead of a filename.
ru: Внешние медиафайлы имеют URL вместо имени файла.

en: Extra information
ru: Дополнительные сведения

en: Eye color
ru: Цвет глаз

en: FAQ
ru: «ЧаВо»

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
ru: Часто задаваемые вопросы, списки вопросов и ответов, которые позволяют объяснить правила сайта, политику и различные вопросы для Ваших посетителей. Вопросы обычно связаны с конфиденциальностью, авторских прав, пользовательских аккаунтов, неподходящеим содержимым, потребность в источниках цитат и др.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
ru: (%s+1)-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
ru: Удочерена обоими родителями

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
ru: Удочерена отцом

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
ru: Удочерена матерью

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
ru: Так же известна как

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
ru: Помощница

[ctx: FEMALE]
en: Attending
ru: Прислуга

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
ru: Покупатель

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
ru: Регистратор актов гражданского состояния

[ctx: FEMALE]
en: Employee
ru: Сотрудник

[ctx: FEMALE]
en: Employer
ru: Работодатель

[ctx: FEMALE]
en: Friend
ru: Подруга

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
ru: Опекунша

[ctx: FEMALE]
en: Informant
ru: Информант

[ctx: FEMALE]
en: Interred
ru: Погребена

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
ru: Квартирантка

[ctx: FEMALE]
en: Never married
ru: Никогда не состояла в браке

[ctx: FEMALE]
en: Not married
ru: Не замужем

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
ru: Кормилица

[ctx: FEMALE]
en: Owner
ru: Владелеца

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
ru: Официальный регистратор

[ctx: FEMALE]
en: Seller
ru: Продавщица

[ctx: FEMALE]
en: Servant
ru: Служанка

[ctx: FEMALE]
en: Slave
ru: Невольница

[ctx: FEMALE]
en: Ward
ru: Подопечная

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
ru: имя после удочерения

[ctx: FEMALE]
en: also known as
ru: также известна как

[ctx: FEMALE]
en: birth name
ru: имя при рождении

[ctx: FEMALE]
en: change of name
ru: изменение имени

[ctx: FEMALE]
en: died
ru: умерла

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
ru: 9-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
ru: 12-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: estate name
ru: название недвижимости

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
ru: экс-партнер

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
ru: 16-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
ru: пятая %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
ru: 6-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: first %s
ru: первая %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
ru: двоюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
ru: 15-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
ru: четвертая %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
ru: 5-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
ru: имя после иммиграции

[ctx: FEMALE]
en: married
ru: вышла замуж

[ctx: FEMALE]
en: married name
ru: имя в браке

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
ru: 10-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: partner
ru: партнер

[ctx: FEMALE]
en: religious name
ru: религиозное имя

[ctx: FEMALE]
en: second %s
ru: вторая %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
ru: 8-миюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
ru: 7-миюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
ru: 11-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: third %s
ru: третья %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
ru: четвероюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
ru: 14-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
ru: 13-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: was born
ru: родилась

en: Fact
ru: Факт

en: Fact 1
ru: Факт 1

en: Fact 10
ru: Факт 10

en: Fact 11
ru: Факт 11

en: Fact 12
ru: Факт 12

en: Fact 13
ru: Факт 13

en: Fact 2
ru: Факт 2

en: Fact 3
ru: Факт 3

en: Fact 4
ru: Факт 4

en: Fact 5
ru: Факт 5

en: Fact 6
ru: Факт 6

en: Fact 7
ru: Факт 7

en: Fact 8
ru: Факт 8

en: Fact 9
ru: Факт 9

en: Fact icons
ru: Значки фактов

en: Fact or event
ru: Факт или событие

en: Facts and events
ru: Факты и события

en: Facts for family records
ru: Факты для Семейных записей

en: Facts for individual records
ru: Факты персональных записей

en: Facts for new families
ru: Факты для новых семей

en: Facts for new individuals
ru: Факты для новых людей

en: Facts for repository records
ru: Факты архивов

en: Facts for source records
ru: Факты для источника

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Families
ru: Семьи

en: Families with sources
ru: Семьи с источниками

en: Family
ru: Семья

en: Family as a child
ru: Семья будучи ребёнком

en: Family as a spouse
ru: Семья как супруг(а)

en: Family book
ru: Семейная книга

en: Family book of %s
ru: Семейная книга для %s

en: Family file
ru: Семейный файл

en: Family group information
ru: Сведения о семье

en: Family list
ru: Список семей

en: Family navigator
ru: Семейный навигатор

en: Family news and site announcements.
ru: Новости и объявления сайта.

en: Family of %s
ru: Семья %s

en: Family tree
ru: Дерево

en: Family tree clippings cart
ru: Корзина вырезок генеалогического дерева

en: Family tree title
ru: Название генеалогического дерева

en: Family trees
ru: Семейные деревья

en: Family with %s
ru: Семья с %s

en: Family with adoptive parents
ru: Семья с приемными родителями

en: Family with foster parents
ru: Семья опекуна

en: Family with husband
ru: Семья с мужем

en: Family with parents
ru: Семья с родителями

en: Family with rada parents
ru: Семья с молочнымы родителями

en: Family with sealing parents
ru: Семья с запечатанными родителями (мормоны)

en: Family with spouse
ru: Семья с супругом

en: Family with the most children
ru: Самая многодетная семья

en: Family with wife
ru: Семья с женой

en: Fan chart
ru: Веерный график

en: Fan chart of %s
ru: Веерный график для %s

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Father
ru: Отец

en: Father: %s
ru: Отец: %s

en: Father’s age
ru: Возраст отца

en: Father’s family with %s
ru: Семья отца с %s

en: Father’s family with an unknown individual
ru: Семья отца с неизвестной персоной

en: Favorites
ru: Избранное

en: Fax
ru: Факс

en: Female
ru: Жен

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
ru: Удочерённая

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
ru: Рождение

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
ru: Опекаемая

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
ru: Запечатывание (мормоны)

en: Females
ru: Женщины

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File size
ru: Размер файла

en: File successfully uploaded
ru: Файл успешно загружен

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename on server
ru: Имя файла на сервере

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
ru: Имена файлов не могут содержать символ «%s».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
ru: Имена файлов не могут иметь расширение «%s».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
ru: Были найдены файлы с предыдущей версии webtrees. Старые файлы иногда могут представлять угрозу безопасности. Вы должны удалить их.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
ru: Папки или файлы, маркированные знаком %s, необходимы для нормальной работы программы и поэтому не могут быть удалены.

en: Filter
ru: Фильтр

en: Find a fact or event
ru: Найти факт или событие

en: Find a family
ru: Найти семью

en: Find a media object
ru: Найти медиаобъект

en: Find a place
ru: Найти место

en: Find a repository
ru: Найти архив

en: Find a shared note
ru: Найти примечание

en: Find a source
ru: Найти источник

en: Find a special character
ru: Найти специальный символ

en: Find all possible relationships
ru: Найти все возможные отношения

en: Find an individual
ru: Найти запись о человеке

en: Find any relationship
ru: Найти любые отношения

en: Find duplicates
ru: Поиск дубликатов

en: Find other relationships
ru: Найти другие отношения

en: Find relationships via ancestors
ru: Найти отношения через предков

en: Find the closest relationships
ru: Найти близкие отношения

en: Find unrelated individuals
ru: Найти не связанные персоны

en: Finland
ru: Финляндия

en: First communion
ru: Первое причастие

en: First event
ru: Самый давний факт

en: First record
ru: Первая запись

en: Fix name slashes and spaces
ru: Исправить дроби и пробелы в именах

en: Flag
ru: Флаг

en: Flanders
ru: Фландрия

en: Folder
ru: Папка

en: Folder name on server
ru: Имя папки на сервере

en: Follow this link to verify your email address.
ru: Для подтверждения адреса электронной почты, нажмите на ссылку ниже.

en: Font
ru: Шрифт

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
ru: Например, если файл GEDCOM содержит путь к медиафайлу %1$s, то Webtrees должен найти медиафайл по пути %2$s в папке MEDIA, для этого Вам нужно будет удалить первую часть пути %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
ru: Например, если указать ступень родства длиной в 2, то пользователь будет иметь возможность видеть своих внуков (ребенок, дитя), свою тетю (родитель, брат/сестра), свою падчерицу (супруг, дети), но не своего двоюродного брата (родитель, брат/сестра, ребенок).

en: For help with genealogy questions contact %s.
ru: По вопросам генеалогии обращайтесь %s.

en: For technical support and information contact %s.
ru: За технической помощью и советами обращайтесь %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
ru: По техническим вопросам и базе данных обращайтесь к %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
ru: Для сайтов с более чем одним генеалогическим деревом, этот параметр покажет список родословных в главном меню, поиск страниц и т.д.

en: Forgot password?
ru: Забыли пароль?

en: Format
ru: Формат

en: Format text and notes
ru: Форматирование текста и примечания

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
ru: Форт-Лодердейл, штат Флорида, США

en: Foster child
ru: Опекаемый

en: Foster father
ru: Опекун

en: Foster mother
ru: Опекунша

en: France
ru: Франция

en: Frankfurt am Main, Germany
ru: Франкфурт на Майне, Германия

en: Freiburg, Germany
ru: Фрайбург, Германия

en: French
ru: Французский

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные Территории

en: Frequently asked questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Fresno, California, United States
ru: Фресно, Калифорния

en: Fri
ru: Пт

en: Friday
ru: Пятница

en: Friend
ru: Приятель

en: From
ru: С

en: Fukuoka, Japan
ru: Фукуока, Япония

en: Funeral
ru: Захоронение

en: GEDCOM errors
ru: Ошибки GEDCOM

en: GEDCOM file
ru: Файл GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
ru: Абана

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
ru: адара

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
ru: адара I

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
ru: адара II

[ctx: GENITIVE]
en: April
ru: апреля

[ctx: GENITIVE]
en: August
ru: августа

[ctx: GENITIVE]
en: Av
ru: ава

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
ru: Азара

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
ru: Бахмана

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
ru: Брюмера

[ctx: GENITIVE]
en: December
ru: декабря

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
ru: Дея

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ru: Зульхиджа

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ru: Зулькада

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
ru: элула

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
ru: Эсфанда

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
ru: Фарвардина

[ctx: GENITIVE]
en: February
ru: февраля

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
ru: Флореаль

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
ru: Фримера

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
ru: Фрюктидора

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
ru: Жерминаля

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
ru: хешвана

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
ru: ияра

[ctx: GENITIVE]
en: January
ru: января

[ctx: GENITIVE]
en: July
ru: июля

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
ru: Джумада аль-уля

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
ru: Джумада ас-сани

[ctx: GENITIVE]
en: June
ru: июня

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
ru: Хордада

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
ru: кислева

[ctx: GENITIVE]
en: March
ru: марта

[ctx: GENITIVE]
en: May
ru: мая

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
ru: Мехра

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
ru: Мессидора

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
ru: Мордада

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
ru: Мухаррам

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
ru: нисана

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
ru: Нивоз

[ctx: GENITIVE]
en: November
ru: ноября

[ctx: GENITIVE]
en: October
ru: октября

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
ru: Ордибехешта

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
ru: Плювиоз

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
ru: Прериаля

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ru: Рабиуль-Аввал

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
ru: Раби ас-сани

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
ru: Раджаб

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
ru: Рамадан

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
ru: Сафар

[ctx: GENITIVE]
en: September
ru: сентября

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
ru: Шахривара

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
ru: Шавваль

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
ru: Шаабан

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
ru: швата

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
ru: сивана

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
ru: тамуза

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
ru: тевета

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
ru: Термидора

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
ru: Тира

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
ru: тишрея

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
ru: Вандемьер

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
ru: Вантоз

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
ru: дополнительные дни

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gender
ru: Пол

en: Gender icon on charts
ru: Значки пола на схемах

en: Genealogy contact
ru: По генеалогическим вопросам обращаться к

en: Genealogy data
ru: Генеалогические данные

en: General
ru: Общие

en: General search
ru: Общий поиск

en: Generate sitemap files for search engines.
ru: Создание карты сайта для поисковых систем.

en: Generated by %s
ru: Сгенерировано %s

en: Generation
ru: Поколение

en: Generation
ru: Поколение

en: Generations
ru: Поколения

en: Generations of ancestors
ru: Генерации предков

en: Geographic area
ru: Географический регион

en: Geographic data
ru: Географические данные

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Get an API key from Google.
ru: Получите ключ API с сайта Google.

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Gila Valley, Arizona, United States
ru: Хила-Вэлли, Аризона, США

en: Gilbert, Arizona, United States
ru: Гилберт, Аризона, США

en: Given name
ru: Имя, отчество

en: Given names
ru: Имя (имена)

en: Godchild
ru: Крестник(ца)

en: Goddaughter
ru: Крестница

en: Godfather
ru: Крестный отец

en: Godmother
ru: Крестная мать

en: Godparent
ru: Крестный родитель

en: Godson
ru: Крестник

en: Google Maps™ preferences
ru: Настройки Google Maps™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
ru: Google позволяет делать небольшое количество запросов в день для незарегистрированных пользователей. Нужно больше - регистрируйтесь.

en: Graduation
ru: Образование (диплом)

en: Grandparents
ru: Дедушка/бабушка

en: Greatest age at death
ru: Наибольший возраст на момент смерти

en: Greatest age between siblings
ru: Наибольший возраст между братьями и сестрами

en: Greece
ru: Греция

en: Green Beam
ru: Зеленый луч

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Gregorian
ru: Григорианский

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadalajara, Mexico
ru: Гвадалахара, Мексика

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guardian
ru: Опекун

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guatemala City, Guatemala
ru: Гуатемала, Гватемала

en: Guayaquil, Ecuador
ru: Гуаякиль, Эквадор

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Биссау

en: Guyana
ru: Гвиана

en: HTML
ru: Блок HTML

en: Hair color
ru: Цвет волос

en: Haiti
ru: Гаити

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
ru: Галифакс, Новая Шотландия, Канада

en: Hamilton, New Zealand
ru: Гамильтон, Новая Зеландия

en: Hartford, Connecticut, United States
ru: Хартфорд, Коннектикут

en: He
ru: Он

en: He died
ru: Он умер

en: He married
ru: Он женился на

en: He resided at
ru: Он проживал в

en: He was born
ru: Родился

en: He was buried
ru: Был похоронён

en: He was christened
ru: Он был крещён

en: He was cremated
ru: Он был кримирован

en: Head of household
ru: Глава

en: Header
ru: Заголовок

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова МакДональд

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hebrew name
ru: Еврейское имя

en: Height
ru: Высота

en: Hello %s…
ru: Здравствуйте, %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
ru: Здравствуйте, %s !<br>Спасибо за регистрацию на нашем сайте.

en: Hello administrator…
ru: Здравствуйте, администратор…

en: Help
ru: Помощник

en: Helsinki, Finland
ru: Хельсинки, Финляндия

en: Her occupation was
ru: Её род занятий было

en: Hermosillo, Mexico
ru: Эрмосильо, Мексика

en: Hide from everyone
ru: Скрыть от всех

en: Highest population
ru: Наибольшая частота

en: Highlighted image
ru: Главная

en: Hijri
ru: Хиджра

en: His occupation was
ru: Его род занятий было

en: Historical facts
ru: Исторические события

en: Hit counters
ru: Счетчики посещений

en: Holocaust
ru: Холокост

en: Home page
ru: Домашняя страница

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонк Конг

en: Hourglass chart
ru: График «Песочные часы»

en: Hourglass chart of %s
ru: График «Песочные часы» для %s

en: Household
ru: Домашнее хозяйство

en: Houston, Texas, United States
ru: Хьюстон, Техас

en: How much recursion to use when searching for relationships
ru: Какое количество рекурсий использовать при поиске отношений

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Husband
ru: Супруг

en: Husband’s age
ru: Возраст супруга

en: Hybrid
ru: Гибридный режим

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
ru: Абаном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
ru: адаром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
ru: адаром I

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
ru: адаром II

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ru: апрелем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ru: августом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
ru: авом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
ru: Азаром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
ru: Бахманом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
ru: Брюмером

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ru: декабрём

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
ru: Деем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
ru: Зульхиджа

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
ru: Зулькада

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
ru: элулом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
ru: Эсфандом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
ru: Фарвардином

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ru: февралём

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
ru: Флореаль

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
ru: Фримером

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
ru: Фрюктидором

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
ru: Жерминалем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
ru: хешваном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
ru: ияром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ru: январём

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ru: июлем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
ru: Джумада аль-уля

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
ru: Джумада ас-сани

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ru: июнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
ru: Хордадом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
ru: кислевом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ru: мартом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ru: маем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
ru: Мехром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
ru: Мессидором

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
ru: Мордадом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
ru: Мухаррам

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
ru: нисаном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
ru: Нивоз

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ru: ноябрём

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ru: октябрём

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
ru: Ордибехештом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
ru: Плювиоз

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
ru: Прериалем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
ru: Рабиуль-Аввал

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
ru: Раби ас-сани

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
ru: Раджаб

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
ru: Рамадан

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
ru: Сафар

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ru: сентябрём

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
ru: Шахриваром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
ru: Шавваль

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
ru: Шаабан

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
ru: шватом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
ru: сиваном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
ru: тамузом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
ru: теветом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
ru: Термидором

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
ru: Тиром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
ru: тишреем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
ru: Вандемьер

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
ru: Вантоз

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
ru: дополнительные дни

en: IP address
ru: Адрес IP

en: Iceland
ru: Исландия

en: Icon
ru: Иконка

en: Idaho Falls, Idaho, United States
ru: Айдахо-Фолс, Айдахо

en: Identification number
ru: Идентификационный номер

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
ru: Если посетитель сайта не указан предпочитаемый язык в настройки своего браузера, или он указал неподдерживаемый язык, то будет использоваться этот язык. Как правило, этот параметр применяется для поисковых систем.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
ru: Если администратор создаёт сам учетную запись, проверочное письмо не посылается на почту пользователя, а почта подтверждается вручную.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
ru: Если человек не имеет фамилию, ни одной косой черты не потребуются: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
ru: Если человек имеет две отдельные фамилии, обе должны быть заключены в косые черты: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
ru: Если человек был известен под прозвищем, которое не является частью его официального имени, его необходимо заключить в кавычки. Например, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
ru: Если у персоны было несколько имен, но только одно было общеизвестным, то это имя может быть указанно звездочкой: <%s>Анна Мария* /Иванова/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
ru: Если фамилия неизвестна, используйте пустые косые черты: <%s>Мария //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
ru: Если с этим человеком связаны какие-либо события кроме смерти, похоронами или кремации, которые произошли позже, чем это число лет, он будет признан «живым». Для целей расчета за такое событие считается также рождение ребенка.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
ru: Если два генеалогического дерева используют один и тот же каталог, то они могут разделять одни и те же файлы мультимедиа. А если деревья используют разные каталоги для хранения мультимедиа, то данные будут храниться отдельно.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
ru: Если посетители не смогут видеть семейное дерево, они не смогут зарегистрировать свою учетную запись. Вам придется добавлять их учетную запись вручную.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
ru: Если Вы боитесь, что пользователи будут загружать несоответствующие картинки, то загрузку можно разрешить только администраторам.

en: If you are the website administrator, you should check that:
ru: Если Вы администратор сайта, Вы должны проверить это:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
ru: Если Вы сами не можете решить проблему, Вы можете спросить на форуме <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
ru: Если Вы создали этот файл, используя генеалогическое программное обеспечение GEDCOM, которое опускает пробелы при разделении длинных строк, то выберите эту опцию, чтобы вставить недостающие пробелы.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
ru: <br><br>Если Вы не делали запрос на доступ, то удалите это сообщение.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
ru: Если у Вас большое количество неиспользуемых мест, то список будет долго создаваться.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
ru: Если у Вас есть большое количество медиафайлов, Вы можете организовать их в папки и подпапки.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
ru: Если Вы создали медиаобъекты в Webtrees, но ввели изменения в этот файл GEDCOM используя программу которая удаляет медиаобъекты, то выберите этот параметр, чтобы объединить существующие медиаобъекты с новым файлом GEDCOM.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
ru: Если блок не будет виден, Вы не сможете изменить настройки.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
ru: При выборе другой папки, необходимо также переместить все файлы (кроме config.ini.php, index.php и .htaccess) из существующей в новую папку.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
ru: При выборе другой папки необходимо перемещать любые медиафайлы из существующей папки в новую.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
ru: Если Вы покажете живущих людей для посетителей, все другие ограничения конфиденциальности игнорируются. Сделайте это, только если все данные в Вашем дереве является общедоступными.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
ru: Превышение этих требований может выводить на экран пустые(чистые) страницы и перебои в работе скриптов.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
ru: Webtrees может автоматически добавлять коды отслеживания, если Вы используете один из следующих услуг отслеживания и аналитики.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
ru: Если политика безопасности Вашего сервера это позволяет, Вы сможете увеличить память или время процессора, используя страницу администрирования webtrees . В противном случае Вам нужно будет связаться с администратором Вашего сервера.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
ru: Если Ваш сайт может быть недоступен при использовании более чем одного URL-адреса, например, <b>http://www.example.com/webtrees/</b> или <b>http://webtrees.example.com/</b>, можно указать адрес URL. Запроса URL-адреса будут переадресованы на нужный адрес.

en: Image dimensions
ru: Размеры картинки

en: Images without watermarks
ru: Без водяных знаков

en: Immigration
ru: Иммиграция

en: Import
ru: Загрузить

en: Import a GEDCOM file
ru: Импорт (загрузить) файла GEDCOM

en: Import all places from a family tree
ru: Импортировать все места из дерева

en: Import preferences
ru: Параметры импорта

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
ru: В генеалогическом дереве, каждая запись имеет внутренний номер для ссылок (так называемый «XREF»), такие как «F123» или «R14».

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
ru: Во многих культурах, как правило, записывают имя и фамилию с помощью традиционных символов, а его латинизированную версию так, как оно пишется и произносится в языках, основанных на латинице, таких как английский.<br><br>Если Вы предпочитаете вводить свои данные не на латинском алфавите, а на таких как иврит, греческий, русский, китайский или арабский, то Вы можете использовать это поле для ввода тех же данных при помощи латинского алфавита. На графиках и диаграммах будут доступны обе версии.<br><br>Название этого поля не ограничивается тоько символами латинского алфавита. Это может быть полезно, например, для японских имен, которые могут возникнуть, в трех алфавитах.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
ru: Во многих культурах, как правило, записывают имя и фамилию с помощью традиционных символов, а его латинизированную версию так, как оно пишется и произносится в языках, основанных на латинице, таких как английский.<br><br>Если Вы предпочитаете вводить свои данные на латинском алфавите, и на таких как иврит, греческий, русский, китайский или арабский, то Вы можете использовать это поле для ввода тех же данных при помощи латинского алфавита. На графиках и диаграммах будут доступны обе версии.<br><br>Хотя это поле обозначено «иврит», он не ограничивается, содержащий только символы иврита.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
ru: В некоторых календарях, дни начинаются в полночь. В других календарей, дни начнаются на закате. Процесс преобразования не учитывает время, также для любого события, которое происходит между закатом и полночью, преобразования между этими типами календаря будет один из днём.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
ru: В некоторых странах законы о конфиденциальности применяются не только для живых людей, но также для тех, кто недавно умер. Этот параметр позволит Вам расширить правила конфиденциальности для жизни людей, для тех, кто родился или умер в течение определенного количества лет. Оставьте эти значения пустыми, чтобы отключить этот параметр.

en: In this month…
ru: В этом месяце, в прошлом …

en: In this year…
ru: В этом году, в прошлом …

en: Include fully matched places
ru: Показать места с известными координатами

en: Include individuals with “%s” as a married name
ru: Включать персоны с фамилией «%s» после замужества

en: Include media (automatically zips files)
ru: Включая медиафайлы (автоматически архивирует файлы в ZIP)

en: Include subfolders
ru: Включая вложенные папки

en: Include the individual’s immediate family
ru: Включать ближайших родственников персоны

en: India
ru: Индия

en: Indianapolis, Indiana, United States
ru: Индианаполис, штат Индиана, США

en: Individual
ru: Персона

en: Individual 1
ru: Лицо 1

en: Individual 2
ru: Лицо 2

en: Individual distribution
ru: Рапределение персон

en: Individual distribution chart
ru: Карта распределения персон

en: Individual list
ru: Список персон

en: Individual pages
ru: Страницы персон

en: Individual record
ru: Персональная запись

en: Individual who lived the longest
ru: Долгожитель

en: Individuals
ru: Персоны

en: Individuals with sources
ru: Персоны с источниками

en: Individuals with surname %s
ru: Персоны по фамилии %s

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Infant
ru: Младенец

en: Informant
ru: Информатор

en: Installation folder
ru: Папка для установки

en: Interactive tree
ru: Интерактивное дерево

en: Interactive tree of %s
ru: Интерактивное дерево для %s

en: Internal messaging
ru: Внутренние сообщения

en: Internal messaging with emails
ru: Внутренний обмен сообщениями с электронной почтой

en: Interred
ru: Погребен

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
ru: Недопустимый файл GEDCOM - запись заголовка не существует.

en: Invalid GEDCOM format
ru: Недопустимый формат GEDCOM

en: Invalid date
ru: Недопустимая дата

en: Iran
ru: Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
ru: Загрузка и установка обновлений может занять несколько минут. Будьте терпеливы.

en: Italy
ru: Италия

en: Jalali
ru: Джалали

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Jewish
ru: Еврейский

en: Johannesburg, South Africa
ru: Йоханнесбург, Южная Африка

en: John /DOE/
ru: Иван /Иванов/

en: Jordan
ru: Иордания

en: Jordan River, Utah, United States
ru: Река Иордан, Юта

en: Journal
ru: Дневник

en: Julian
ru: Юлианский

en: Kansas City, Missouri, United States
ru: Канзас-Сити, штат Миссури, США

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Keep
ru: Сохранить

en: Keep link in list
ru: Сохранить связь в списке

en: Keep media objects
ru: Сохранить медиаобъекты

en: Keep the existing “last change” information
ru: Обновить «последние изменения» без подтверждения

en: Kenya
ru: Кения

en: Keyword examples
ru: Примеры ключевых слов

en: Kiev, Ukraine
ru: Киев, Украина

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kona, Hawaii, United States
ru: Кона, Гавайи

en: Korea
ru: Корея

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: LDS baptism
ru: Крещение (мормоны)

en: LDS child sealing
ru: Запечатывание ребёнка (мормоны)

en: LDS confirmation
ru: Конфирмация (мормоны)

en: LDS endowment
ru: Мормонское обличение

en: LDS ordinance codes in chart boxes
ru: LDS коды таинства в визитках на схемах

en: LDS spouse sealing
ru: Запечатывание супруга (мормоны)

en: LDS temple
ru: Храм мормонов

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
ru: Абане

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
ru: адара

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
ru: адара I

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
ru: адара II

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ru: апреля

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ru: августа

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
ru: ава

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
ru: Азаре

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
ru: Бахмане

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
ru: Брюмере

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ru: декабря

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
ru: Дее

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ru: Зульхиджа

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ru: Зулькада

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
ru: элула

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
ru: Эсфанде

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
ru: Фарвардине

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ru: февраля

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
ru: Флореаль

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
ru: Фримере

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
ru: Фрюктидоре

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
ru: Жерминале

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
ru: хешвана

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
ru: ияра

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ru: января

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ru: июля

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
ru: Джумада аль-уля

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
ru: Джумада ас-сани

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ru: июня

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
ru: Хордаде

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
ru: кислева

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ru: марта

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ru: мая

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
ru: Мехре

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
ru: Мессидоре

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
ru: Мордаде

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
ru: Мухаррам

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
ru: нисана

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
ru: Нивоз

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ru: ноября

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ru: октября

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
ru: Ордибехеште

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
ru: Плювиоз

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
ru: Прериале

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ru: Рабиуль-Аввал

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ru: Раби ас-сани

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
ru: Раджаб

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
ru: Рамадан

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
ru: Сафар

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ru: сентября

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
ru: Шахриваре

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
ru: Шавваль

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
ru: Шаабан

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
ru: швата

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
ru: сивана

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
ru: тамуза

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
ru: тевета

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
ru: Термидоре

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
ru: Тире

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
ru: тишрея

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
ru: Вандемьер

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
ru: Вантоз

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
ru: дополнительные дни

en: Laie, Hawaii, United States
ru: Лаи, Гавайи

en: Landscape
ru: Горизонтально

en: Language
ru: Язык

en: Languages
ru: Языки

en: Laos
ru: Лаос

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
ru: Крупные системы (50000 человек): 64-128 Мбайт, 40-80 секунд

en: Largest families
ru: Самые большие семьи

en: Largest number of grandchildren
ru: Наибольшее количество внуков

en: Las Vegas, Nevada, United States
ru: Лас Вегас, Невада

en: Last change
ru: Последнее изменение

en: Last email reminder was sent
ru: Предыдущее напоминание было прислано Вам электронной почтой

en: Last event
ru: Самый недавний факт

en: Last signed in
ru: Последний вход

en: Latest birth
ru: Самое недавнее рождение

en: Latest birth year
ru: Самый поздний год рождения

en: Latest death
ru: Последняя смерть

en: Latest death year
ru: Год последней известной смерти

en: Latest divorce
ru: Самый недавний развод

en: Latest marriage
ru: Самый недавний брак

en: Latitude
ru: Широта

en: Latvia
ru: Латвия

en: Layout
ru: Макет

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
ru: Оставьте это поле пустым, если Вы желаете сохранить существующий пароль.

en: Leave this blank to use the default value.
ru: Если тут ничего не указано, то используется значение по умолчанию.

en: Leaves
ru: Крона

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Legatee
ru: Наследник

en: Length of marriage
ru: Продолжительность брака

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Level
ru: Уровень

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтеншнейн

en: Lifespan
ru: Продолжительность жизни

en: Lifespans
ru: Жизненные отрезки

en: Lima, Peru
ru: Лима, Перу

en: Link the user account to an individual.
ru: 4. Связать учетную запись пользователя к человеку.

en: Link this individual to an existing family as a child
ru: Присоединить к семье в качестве ребёнка

en: Link this media object to a family
ru: Ссылка на медиаобъект для семьи

en: Link this media object to a source
ru: Ссылка на медиаобъект для источника

en: Link this media object to an individual
ru: Ссылка на медиаобъект для персоны

en: Link this user to an individual in the family tree.
ru: Свяжите данного пользователя с персоной из семейного дерева.

en: Link to an existing media object
ru: Ссылка на имеющийся медиаобъект

en: Linked database ID
ru: Номер записи в привязанной базе данных

en: Links
ru: Связи

en: List
ru: Список

en: Lists
ru: Списки

en: Lithuania
ru: Литва

en: Living
ru: Живые

en: Living individuals
ru: Персоны, живущие ныне

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Local files
ru: Локальные файлы

en: Location
ru: Расположение

en: Location not removed: this location contains sub-locations
ru: Местоположение не удалено: это место содержит нижние уровни

en: Lodger
ru: Квартирант

en: Logan, Utah, United States
ru: Логан, Юта

en: London, England
ru: Лондон, Англия

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
ru: Длинный список лиц с одинаковой фамилией может быть разбит на более мелкие списки в соответствии с первой буквой заданным именем человека.<br><br>Этот параметр определяет, когда будет генерироваться суб-список фамилий. Чтобы отключить суб-список полностью, нужно установить эту опцию в ноль.

en: Longest marriage
ru: Самый долгий брак

en: Longitude
ru: Долгота

en: Los Angeles, California, United States
ru: Лос Анжелес, Калифорния

en: Lost password request
ru: Запрос нового пороля

en: Louisville, Kentucky, United States
ru: Луисвилле, Кентукки

en: Lowest population
ru: Наименьшая частота

en: Lubbock, Texas, United States
ru: Лаббок, Техас

en: Luxembourg
ru: Люксембург

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
ru: (%s+1)-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
ru: Усыновлен обоими родителями

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
ru: Усыновлён отцом

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
ru: Усыновлен матерью

[ctx: MALE]
en: Also known as
ru: Так же известен как

[ctx: MALE]
en: Attendant
ru: Помощник

[ctx: MALE]
en: Attending
ru: Прислуга

[ctx: MALE]
en: Buyer
ru: Покупатель

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
ru: Регистратор актов гражданского состояния

[ctx: MALE]
en: Employee
ru: Сотрудник

[ctx: MALE]
en: Employer
ru: Работодатель

[ctx: MALE]
en: Friend
ru: Друг

[ctx: MALE]
en: Guardian
ru: Опекун

[ctx: MALE]
en: Informant
ru: Информант

[ctx: MALE]
en: Interred
ru: Погребен

[ctx: MALE]
en: Lodger
ru: Квартирант

[ctx: MALE]
en: Never married
ru: Никогда не состоял в браке

[ctx: MALE]
en: Not married
ru: Холостой

[ctx: MALE]
en: Nurse
ru: Кормилец

[ctx: MALE]
en: Owner
ru: Владелец

[ctx: MALE]
en: Registry officer
ru: Официальный регистратор

[ctx: MALE]
en: Seller
ru: Продавец

[ctx: MALE]
en: Servant
ru: Слуга

[ctx: MALE]
en: Slave
ru: Невольник

[ctx: MALE]
en: Ward
ru: Подопечный

[ctx: MALE]
en: adopted name
ru: имя после усыновления

[ctx: MALE]
en: also known as
ru: также известен как

[ctx: MALE]
en: birth name
ru: имя при рождении

[ctx: MALE]
en: change of name
ru: изменение имени

[ctx: MALE]
en: died
ru: умер

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
ru: 9-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
ru: 12-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: estate name
ru: название недвижимости

[ctx: MALE]
en: ex-partner
ru: экс-партнер

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
ru: 16-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: fifth %s
ru: пятый %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
ru: 6-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: first %s
ru: первый %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
ru: двоюродный брат

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
ru: 15-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: fourth %s
ru: четвёртый %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
ru: 5-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: immigration name
ru: имя после иммиграции

[ctx: MALE]
en: married
ru: женился

[ctx: MALE]
en: married name
ru: имя в браке

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
ru: 10-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: partner
ru: партнер

[ctx: MALE]
en: religious name
ru: религиозное имя

[ctx: MALE]
en: second %s
ru: второй %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
ru: 8-миюродный брат

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
ru: 7-миюродный брат

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
ru: 11-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: third %s
ru: третий %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
ru: четвероюродный брат

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
ru: 14-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
ru: 13-тиюродный брат

[ctx: MALE]
en: was born
ru: родился

en: Macau
ru: Макао

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Madrid, Spain
ru: Мадрид, Испания

en: Magazine
ru: Журнал

en: Mailing name
ru: Почтовый адрес

en: Mailto link
ru: Написать эл.письмо (e-mail)

en: Main section blocks
ru: Блоки центральной секции

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Male
ru: Муж.

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
ru: Усыновлённый

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
ru: Рождение

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
ru: Опекаемый

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
ru: Запечатывание (мормоны)

en: Males
ru: Мужчины

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Manage family trees
ru: Управление семейными деревьями

en: Manage media
ru: Управление медиаданными

en: Manage the links
ru: Редактировать связи

en: Manager
ru: Менеджер

en: Managers
ru: Менеджеры

en: Manaus, Brazil
ru: Манаус, Бразилия

en: Manhattan, New York, United States
ru: Манхэттен, Нью-Йорк, США

en: Manila, Philippines
ru: Манила, Филиппины

en: Manti, Utah, United States
ru: Манти, Юта

en: Manuscript
ru: Рукопись

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
ru: Многие программы генеалогии создают файлы GEDCOM с пользовательскими тегами, и Webtrees понимает большинство из них. Когда будут найдены неизвестные теги,  этот параметр позволит Вам выбрать, следует ли игнорировать их или вывести предупреждающее сообщение.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
ru: Многие почтовые серверы требуют, чтобы отправляющий сервер идентифицировал себя правильно, используя правильное имя домена.

en: Map
ru: Карта

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
ru: Markdown - это простая система форматирования, используемая на веб-сайтах, таких как Википедия. Он использует ненавязчивые знаки препинания, чтобы создать заголовки и подзаголовки, жирный и курсивный текст, списки, таблицы и др.

en: Marriage
ru: Брак

en: Marriage banns
ru: Оглашение объявления о браке

en: Marriage beginning status
ru: Статус брака, начало

en: Marriage bond
ru: Брачные узы

en: Marriage by country
ru: Вступления в брак по странам

en: Marriage contract
ru: Брачный контракт

en: Marriage date range end
ru: Период даты брака (конец)

en: Marriage date range start
ru: Период даты брака (начало)

en: Marriage ending status
ru: Статус брака, окончание

en: Marriage intention
ru: Помолвка

en: Marriage license
ru: Разрешение на брак

en: Marriage of a brother
ru: Брак брата

en: Marriage of a child
ru: Брак ребёнка

en: Marriage of a daughter
ru: Брак дочери

en: Marriage of a father
ru: Брак отца

en: Marriage of a grandchild
ru: Брак внука/внучки

en: Marriage of a granddaughter
ru: Брак внучки

en: Marriage of a grandson
ru: Брак внука

en: Marriage of a half-brother
ru: Брак неполнородного брата

en: Marriage of a half-sibling
ru: Брак неполнородного сибса

en: Marriage of a half-sister
ru: Брак неполнородной сестры

en: Marriage of a mother
ru: Брак матери

en: Marriage of a parent
ru: Брак родителя

en: Marriage of a sibling
ru: Брак сибса

en: Marriage of a sister
ru: Брак сестры

en: Marriage of a son
ru: Брак сына

en: Marriage of parents
ru: Брак родителей

en: Marriage place contains
ru: Место брака

en: Marriage places
ru: Место вступления в брак

en: Marriage settlement
ru: Брачный контракт, касающийся имущества

en: Marriage status
ru: Семейное положение

en: Marriage type unknown
ru: Неизвестный тип брака

en: Marriages
ru: Бракосочетания

en: Marriages by century
ru: Вступления в брак по столетиям

en: Married name
ru: Имя, фамилия в браке

en: Married surname
ru: Фамилия в браке

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Masquerade as this user
ru: Маскарад в качестве этого пользователя

en: Match both upper and lower case letters.
ru: Отметьте для поиска без учета регистра.

en: Match calendar
ru: Брачный календарь

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
ru: Поиск точного текста, даже если он находится в середине слова.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
ru: Поиск точного текста, если он не находится в середине слова.

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Мавтрития

en: Maximum descendancy generations
ru: Максимальное число генераций потомков

en: Maximum number of surnames on individual list
ru: Максимальное количество фамилий в списке персон

en: Maximum pedigree generations
ru: Максимальное число генераций

en: Maximum upload size:
ru: Максимальный размер загужаемого файла:

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Medford, Oregon, United States
ru: Медфорд, Орегон

en: Media
ru: Медиа

en: Media contains
ru: Медиа содержит

en: Media file
ru: Медиафайл

en: Media file to upload
ru: Выберите медиафайл

en: Media filenames will be prefixed by %s.
ru: Медиа имена будут иметь префикс %s.

en: Media files
ru: Мультимедийные файлы

en: Media folder
ru: Медиапапка

en: Media folders
ru: Медиапапки

en: Media object
ru: Медиаобъект

en: Media objects
ru: Медиаобъекты

en: Media objects found
ru: Найдены медиаобъекты

en: Media objects per page
ru: Медиаобъектов на странице

en: Media type
ru: Тип носителя

en: Medical
ru: Медицинский работник

en: Medical condition
ru: Состояние здоровья

en: Mediterranio
ru: Средиземноморье

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
ru: Средние системы (5000 человек): 32-64 Мбайт, 20-40 секунд

en: Melbourne, Australia
ru: Мельбурн, Австралия

en: Member
ru: Участник

en: Memory limit
ru: Ограничение используемой памяти

en: Memphis, Tennessee, United States
ru: Мемфис, Теннесси

en: Menu
ru: Меню

en: Menus
ru: Меню

en: Mercury
ru: Меркурий

en: Merge
ru: Слияние

en: Merge family trees
ru: Объединить семейные деревья

en: Merge records
ru: Слияние записей

en: Merida, Mexico
ru: Мерида, Мексика

en: Mesa, Arizona, United States
ru: Меса, Аризона

en: Message
ru: Сообщение

en: Messages
ru: Сообщения

en: Mexico
ru: Мексика

en: Mexico City, Mexico
ru: Мехико, Мексика

en: Microfiche
ru: Микрофиша

en: Microfilm
ru: Микрофильм

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Middle East
ru: Средний Восток

en: Midnight
ru: Полночь

en: Military
ru: Военная служба

en: Military service
ru: Военная служба

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
ru: Минимальный и максимальный коэффициент масштабирования карты Google. 1 карта полностью, 15 отдельный дом. Фактор 15 не везде доступен.

en: Missing data
ru: Отсутствующие данные

en: Moderate pending changes
ru: Модерировать изменения

en: Moderator
ru: Модератор

en: Moderators
ru: Модераторы

en: Module
ru: Модуль

en: Module administration
ru: Настройка модуля

en: Modules
ru: Модули

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Mon
ru: Пн

en: Monaco
ru: Монако

en: Monday
ru: Понедельник

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Monterrey, Mexico
ru: Монтеррей, Мексика

en: Montevideo, Uruguay
ru: Монтевидео, Уругвай

en: Month
ru: Месяц

en: Month of birth
ru: По месяцам рождения

en: Month of birth of first child in a relation
ru: Месяц рождения первого ребёнка

en: Month of death
ru: По месяцам кончины

en: Month of first marriage
ru: По месяцам первого вступления в брак

en: Month of marriage
ru: По месяцам вступления в брак

en: Month:
ru: Месяц:

en: Monticello, Utah, United States
ru: Монтичелло, Юта

en: Montreal, Quebec, Canada
ru: Монреаль, Квебек, Канада

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: More news articles
ru: Больше новостей

en: Morocco
ru: Марокко

en: Most SMTP servers require a password.
ru: Большенство SMTP серверов требуют пароль.

en: Most common surnames
ru: Наиболее часто встречающиеся фамилии

en: Most servers do not use secure connections.
ru: Большинство серверов не используют защищённые соединения.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
ru: Большинство сайтов настроены на использование localhost. Это означает, что база данных работает на том же компьютере, что и web-сервер.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
ru: Большенство страниц используют по умолчанию 3306.

en: Most viewed pages
ru: Часто посещаемые страницы

en: Mother
ru: Мать

en: Mother: %s
ru: Мать: %s

en: Mother’s age
ru: Возраст матери

en: Mother’s family with %s
ru: Семья матери с %s

en: Mother’s family with an unknown individual
ru: Семья матери с неизвестной персоной

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
ru: Гора Тимпаногос, Юта

en: Move down
ru: Вниз

en: Move left
ru: Влево

en: Move right
ru: Вправо

en: Move up
ru: Вверх

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Multiple marriages
ru: Несколько браков

en: My account
ru: Мои настройки

en: My family tree
ru: Моя родословная

en: My individual record
ru: Моя персональная запись

en: My page
ru: Моя страница

en: My pages
ru: Мои страницы

en: My pedigree
ru: Моя родословная

en: MySQL gave the error: %s
ru: MySQL сообщила об ошибке: %s

en: MySQL variables
ru: Переменные MySQL

en: Myanmar
ru: Бирма

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
ru: Абан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
ru: адар

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
ru: адар I

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
ru: адар II

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ru: апрель

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ru: август

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
ru: ав

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
ru: Азар

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
ru: Бахман

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
ru: Брюмер

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ru: декабрь

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
ru: Дей

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ru: Зульхиджа

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ru: Зулькада

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
ru: элул

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
ru: Эсфанд

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
ru: Фарвардин

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ru: февраль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
ru: Флореаль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
ru: Фример

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
ru: Фрюктидор

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
ru: Жерминаль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
ru: хешван

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
ru: ияр

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ru: январь

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ru: июль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
ru: Джумада аль-уля

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
ru: Джумада ас-сани

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ru: июнь

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
ru: Хордад

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
ru: кислев

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ru: март

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ru: май

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
ru: Мехр

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
ru: Мессидор

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
ru: Мордад

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
ru: Мухаррам

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
ru: нисан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
ru: Нивоз

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ru: ноябрь

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ru: октябрь

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
ru: Ордибехешт

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
ru: Плювиоз

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
ru: Прериаль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ru: Рабиуль-Аввал

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ru: Раби ас-сани

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
ru: Раджаб

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
ru: Рамадан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
ru: Сафар

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ru: сентябрь

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
ru: Шахривар

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
ru: Шавваль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
ru: Шаабан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
ru: шват

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
ru: сиван

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
ru: тамуз

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
ru: тевет

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
ru: Термидор

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
ru: Тир

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
ru: тишрей

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
ru: Вандемьер

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
ru: Вантоз

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
ru: дополнительные дни

en: Name
ru: Имя, фамилия

en: Name contains
ru: Имя содержит

en: Name in Hebrew
ru: ФИО (имена) на иврите

en: Name prefix
ru: Префикс имени

en: Name suffix
ru: Суффикс имени

en: Names
ru: Имена

en: Namesake
ru: Тезка

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nanny
ru: Няня

en: Narrative description
ru: Описание в виде рассказа

en: Nashville, Tennessee, United States
ru: Нэшвилл, Теннесси

en: Nationality
ru: Национальность

en: Naturalization
ru: Натурализация

en: Nauru
ru: Науру

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
ru: Наву, Иллинойс (новый)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
ru: Наву, штат Иллинойс (оригинал)

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Never
ru: Никогда

en: Never married
ru: Никогда не состоял(а) в браке

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New York, New York, United States
ru: Нью-Йорк, Нью-Йорк

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New data
ru: Новые данные

en: New registration at %s
ru: Новая регистрация на %s

en: New user at %s
ru: Новый пользователь на %s

en: Newport Beach, California, United States
ru: Ньюпорт Бич, Калифорния

en: News
ru: Новости

en: Newspaper
ru: Газета

en: Next email reminder will be sent after
ru: Следующее напоминание будет прислано Вам электронной почтой после

en: Next image
ru: Следующее изображение

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Nickname
ru: Прозвище

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: No GEDCOM file was received.
ru: Файл GEDCOM не был получен.

en: No GEDCOM files found.
ru: Не найдены файлы GEDCOM.

en: No ancestors in the database.
ru: Нет предков в базе данных.

en: No calendar conversion
ru: Запретить конвертацию календаря

en: No children
ru: Сведений о детях нет

en: No contact
ru: Не хочу получать сообщения

en: No custom modules are enabled.
ru: Пользовательские модули включены.

en: No custom themes are enabled.
ru: Нет включенных пользовательских темы.

en: No duplicates have been found.
ru: Дубликаты не найдены.

en: No errors have been found.
ru: Никакие ошибки не найдены.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
ru[0]: Нет событий на следующий %s день.
ru[1]: Нет событий на следующие %s дня.
ru[2]: Нет событий на следующие %s дней.

en: No events exist for today.
ru: Сегодня событий нет.

en: No events exist for tomorrow.
ru: Завтра событий нет.

en: No events for living individuals exist for today.
ru: Сегодня нет никаких событий.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
ru: Завтра нет событий для ныне живущих.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
ru[0]: Нет событий для живущих людей для следующих %s дней.
ru[1]: Нет событий для живущих людей для следующих %s дня.
ru[2]: Нет событий для живущих людей для следующего %s дня.

en: No facts exist for this family.
ru: В базе данных нет фактов об этой семье.

en: No file was received. Please try again.
ru: Файл не загрузился. Попробуйте заново.

en: No link between the two individuals could be found.
ru: Родство между двумя персонами не найдено.

en: No map data exists for this individual
ru: Для этой персоны карт нет

en: No matching facts found
ru: Не найдено совпадающих фактов

en: No media file was provided.
ru: Медиафайл не был предоставлен.

en: No news articles have been submitted.
ru: Нет новостей.

en: No places found
ru: Места не найдены

en: No places have been found.
ru: Места не обнаружены.

en: No predefined text
ru: Никакого предопределенного текста

en: No records to display
ru: Нет записей для отображения

en: No results found.
ru: Информация по запросу не найдена.

en: No signed-in and no anonymous users
ru: Нет ни зарегистрированных, ни анонимных пользователей

en: No temple - living ordinance
ru: Храм мормонов не указан - живое руководство

en: No upgrade information is available.
ru: Информация об обновлении недоступна.

en: Nobody at all
ru: Нет никого

en: Nocturnal
ru: Ночной

en: None
ru: Нет

en: Nonidi
ru: Нониди

en: Noon
ru: Полдень

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
ru: Как правило, любые изменения, внесенные в родословную должны быть одобрены модератором. Этот параметр позволяет пользователю вносить изменения без необходимости одобрения модератора.

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Ireland
ru: Северная Ирландия

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Not a valid individual, family, or source ID
ru: Несуществующий номер записи

en: Not approved by an administrator
ru: Не утверждено администратором

en: Not living
ru: Мертв

en: Not married
ru: Не женат/не замужем

en: Not verified by the user
ru: Не прошли самопроверку

en: Note
ru: Примечание

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
ru: Имейте в виду, что если учетная запись связанна с записей персоны, тогда пользователь сможет всегда просмотреть эту запись.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
ru: Примечание: более большие числа ступеней родства, требуют много вычислений, из-за которых Ваш сайт будет работать медленно.

en: Notes
ru: Примечания

en: Nothing found to cleanup
ru: Ничего не найдено для удаления

en: Nothing found.
ru: Ничего не найдено.

en: Nuku’Alofa, Tonga
ru: Нукуалофа, Тонга

en: Number of children
ru: Число детей

en: Number of days to show
ru: Количество дней

en: Number of families without children
ru: Число бездетных семей

en: Number of generations
ru: Число поколений

en: Number of given names
ru: Кол-во имён

en: Number of marriages
ru: Количество браков

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
ru: Количество месяцев с момента последнего входа для учетной записи пользователя, чтобы считаться неактивным:

en: Number of pages
ru: Кол-во страниц

en: Number of surnames
ru: Кол-во фамилий

en: Nurse
ru: Кормилица

en: Oakland, California, United States
ru: Окленд, Калифорния

en: Oaxaca, Mexico
ru: Оахака, Мексика

en: Occupation
ru: Род занятий

en: Occupations
ru: Профессии

en: Occupied Palestinian Territory
ru: Оккупированная Палестинская Территория

en: Octidi
ru: Октиди

en: Ogden, Utah, United States
ru: Огден, штат Юта

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
ru: Оклахома-Сити, Оклахома

en: Old data
ru: Прежние данные

en: Old files found
ru: Найдены старые файлы

en: Oldest at bottom
ru: Горизонтально, старшие снизу

en: Oldest at top
ru: Горизонтально, старшие сверху

en: Oldest father
ru: Самый пожилой отец

en: Oldest female
ru: Самая пожилая женщина

en: Oldest living individuals
ru: Старейшие живущие персоны

en: Oldest male
ru: Самый пожилой мужчина

en: Oldest mother
ru: Самая пожилая мать

en: Olivia
ru: Оливковый

en: Oman
ru: Оман

en: On this day
ru: В этот день

en: On this day…
ru: В этот день, в прошлом …

en: Only managers can edit
ru: Только менеджеры могут редактировать

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
ru: Ой! Веб-серверу не удается подключиться к серверу базы данных. Он может быть занят, в состоянии ремонта, или просто сломался. Вы должны <a href="index.php">повторить попытку</a> через несколько минут или обратитесь к администратору сайта.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
ru: Ой! webtrees не удалось создать файлы в этой папке.

en: Optional prefixes and suffixes
ru: Дополнительные префиксы и суффиксы

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
ru: Оквир-Маунтин, штат Юта, США

en: Order
ru: Очередность

en: Ordinance
ru: Посвящение у мормонов

en: Ordination
ru: Посвящение в сан

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Orlando, Florida, United States
ru: Орландо, Флорида

en: Other
ru: Другие

en: Other facts to show in charts
ru: Другие факты для отображения на схемах

en: Other folder… please type in
ru: Другая папка… введите, пожалуйста

en: Other preferences
ru: Другие настройки

en: Others
ru: Прочие

en: Overwrite existing coordinates.
ru: Заменить записанные координаты.

en: Own charts
ru: Собственные диаграммы

en: Owner
ru: Владелец

en: P.M.
ru: П. П.

en: PHP blocked the file because of its extension.
ru: PHP заблокировал файл по расширению.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
ru: PHP расширение «%1$s» отключено. Без него следующие функции не будут работать: %2$s. Пожалуйста, обратитесь к администратору сервера, чтобы включить это расширение.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
ru: PHP расширение «%s» отключено. Вы не можете установить webtrees, пока это не разрешено. Пожалуйста, обратитесь к администратору сервера, чтобы включить это расширение.

en: PHP failed to write to disk.
ru: PHP не удалось записать файл на диск.

en: PHP information
ru: Информация о PHP

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
ru: Параметр PHP «%1$s» отключен. Без него следующие функции не будут работать: %2$s. Пожалуйста, обратитесь к администратору сервера, чтобы включить этот параметр.

en: PHP time limit
ru: Ограничение времени выполнения PHP

en: Page
ru: Страница

en: Page %s of %s
ru: Страница %s из %s

en: Page size
ru: Формат страницы

en: Painting
ru: Картина

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palette
ru: Палитра

en: Palmyra, New York, United States
ru: Пальмира, Нью-Йорк

en: Panama
ru: Панама

en: Panama City, Panama
ru: Панама-Сити, Панама

en: Papeete, Tahiti
ru: Папеэте, Таити

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Parents
ru: Родители

en: Parents and siblings
ru: Родители, братья, сёстры

en: Parent’s age
ru: Возраст родителя

en: Password
ru: Пароль

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
ru: Пароль должен быть не менее 6 символов с учетом заглавных и строчных букв. Пример, «secret» и «SECRET» - это разные пароли по написанию.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
ru: Пароль должен быть минимум 6 символов.

en: Payson, Utah, United States
ru: Пейсон, Юта, США

en: Pedigree
ru: Родословная

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
ru: Приёмыш

[ctx: Pedigree]
en: Birth
ru: Рождение

[ctx: Pedigree]
en: Foster
ru: Опекаемый

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
ru: Запечатывание (мормоны)

en: Pedigree chart
ru: Восходящее Дерево

en: Pedigree map
ru: Карта родословной

en: Pedigree map of %s
ru: Карта родословной для %s

en: Pedigree of %s
ru: Предки %s

en: Pedigree tree of %s
ru: Родословное дерево для %s

en: Pending changes
ru: Ожидающие изменения

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
ru: Ожидающие изменения показываются только в том случае, если Ваша учетная запись имеет разрешение на редактирование. Когда Вы выходите из системы, Вы не сможете увидеть их. Также, ожидающие изменения показываются только на определенных страницах. Например, они не отображаются в списках, отчетах или результатах поиска.

en: Permanent number
ru: Постоянный номер

en: Permanently delete these records?
ru: Удалить безвозвратно эти записи?

en: Perth, Australia
ru: Перт, Австралия

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phoenix, Arizona, United States
ru: Феникс, штат Аризона, США

en: Phone
ru: Телефон

en: Phonetic
ru: Фонетическая транскрипция

en: Phonetic algorithm
ru: Фонетический алгоритм

en: Phonetic name
ru: Фонетическое имя

en: Phonetic place
ru: Место (фонетически)

en: Phonetic search
ru: Фонетический поиск

en: Phonetic title
ru: Название (фонетически)

en: Photo
ru: Фотография

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
ru: PhpGedView может быть установлен в одну из этих папок:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
ru: PhpGedView должен быть версией 4.2.3 или любой SVN вплоть до #%s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
ru: PhpGedView должен использовать ту же базу данных, что и webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
ru: Мастер переноса данных из PhpGedView в webtrees

en: Pink Plastic
ru: Розовый пластик

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Place
ru: Место

en: Place check
ru: Проверка мест

en: Place contains
ru: Место содержит

en: Place hierarchy
ru: Иерархия мест

en: Place in Hebrew
ru: Место на иврите

en: Place list
ru: Список мест

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
ru: Топонимы часто слишком длинное и не помещается на графиках, в списках и т.д. Они могут быть сокращены, показывая только первые несколько частей названия, такие как <i>деревня, графство</i> или последние части, такие как, <i>регион, страны</i>.

en: Place of LDS baptism
ru: Место крещения (мормоны)

en: Place of LDS child sealing
ru: Место запечатывания ребёнка (мормоны)

en: Place of LDS endowment
ru: Место мормонского обличения

en: Place of LDS spouse sealing
ru: Место запечатывания супруга (мормоны)

en: Place of adoption
ru: Место усыновления

en: Place of baptism
ru: Место крещения

en: Place of bar mitzvah
ru: Место бар-мицва

en: Place of bat mitzvah
ru: Место бат-мицва

en: Place of birth
ru: Место рождения

en: Place of blessing
ru: Место благословения

en: Place of brit milah
ru: Место обрезания

en: Place of burial
ru: Место захоронения

en: Place of christening
ru: Место крещения

en: Place of confirmation
ru: Место конфирмации

en: Place of cremation
ru: Место кремации

en: Place of death
ru: Место смерти

en: Place of emigration
ru: Место эмиграции

en: Place of engagement
ru: Место обручения

en: Place of event
ru: Место события

en: Place of first communion
ru: Место первого причастия

en: Place of immigration
ru: Место иммиграции

en: Place of marriage
ru: Место свадьбы

en: Place of marriage banns
ru: Место оглашения объявления о браке

en: Place of naturalization
ru: Место натурализации

en: Place of ordination
ru: Место посвящения

en: Place of residence
ru: Место проживания

en: Place the website offline, by creating the file %s…
ru: Установите сайт в автономный режим, путем создания файла %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
ru: Открыть сайт в сети, удалив файл %s…

en: Places
ru: Географических названий

en: Places found
ru: Найденные места

en: Places in %s
ru: Места в %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
ru: Места вводится в соответствии со стандартами, принятыми в генеалогии. В генеалогии, местонахождение мест сохраняются, поместив наиболее подробную информацию в начале, а затем, предоставляя данные, все более и более общие, при этом разделяя уровни запятыми. Уровни информации о местоположении должны отражать уровни управленческой иерархии, или церкви, в которой хранятся файлы.<br><br>Например, место, как Солт-Лейк-Сити, будут введены как «Солт-Лейк-Сити, Солт-Лейк, Юта, США».<br><br>Давайте рассмотрим каждую часть этого места. Первая часть, «Солт-Лейк-Сити,» является город или поселок, где произошло событие. В некоторых странах, могут быть муниципалитеты и районы внутри города, который важно отметить. В этом случае, они должны указываться до имени города. Следующая часть, «Солт-Лейк» - это графство. «Юта» - является штатом, а «США» - это страна. Важно отметить каждое местоположение, потому что генеалогические записи хранятся у правительств каждого уровня.<br><br>Если нет информации на каком-то уровне, можно оставить свободное место между запятыми. Предположим, в примере выше, Вы не знаете округа для Солт-Лейк-Сити. Вы должны записать это так: «Солт-Лейк-Сити, , Юта, США». Предположим, Вы только знаете, что человек родился в штате Юта. Вы должны ввести информацию вроде этой: «, , Юта, США».<br><br>Вы можете использовать ссвлку <b>найти место</b>, чтобы помочь Вам найти местоположение, которые уже существуют в базе данных.

en: Play
ru: Пуск

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
ru: Пожалуйста укажите имя, фамилию или место nt в дополнение к году

en: Please enter a message subject.
ru: Введите тему сообщения.

en: Please enter a valid email address.
ru: Ошибка в электронном адресе. Введите правильный адрес.

en: Please enter more than one character.
ru: Введите, пожалуйста, хотя бы два символа.

en: Please enter some message text before sending.
ru: Введите текст сообщения.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
ru: Пожалуйста, укажите Ваш адрес электронной почты, чтобы мы могли связаться с Вами в ответ на это сообщение. Если Вы не предоставите свой адрес электронной почты, мы не сможем ответить на Ваш запрос. Ваш адрес электронной почты не будет использоваться любым другим способом, кроме ответа на этот запрос.

en: Poland
ru: Польша

en: Port number
ru: Номер порта

en: Portland, Oregon, United States
ru: Портленд, штат Орегон

en: Porto Alegre, Brazil
ru: Порту-Алегри, Бразилия

en: Portrait
ru: Вертикально

en: Portugal
ru: Португалия

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
ru: Администратор будет принимать решение по каждому запросу о создании учетной записи пользователя

en: Predefined text that states all users can request a user account
ru: Все пользователи могут запрашивать учетную запись

en: Predefined text that states only family members can request a user account
ru: Только члены семьи могут запросить учетную запись пользователя

en: Preferences
ru: Установки

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
ru: Существуют предпочтения для модуля “%s”, но этот модуль больше не существует.

en: Preferred contact method
ru: Способ для связи

en: Prefixes
ru: Префиксы

en: Presentation style
ru: Стиль презентации

en: President’s Office
ru: Канцелярия президента церкви мормонов

en: Preston, England
ru: Престон, Англия

en: Priest
ru: Священник

en: Primidi
ru: Примиди

en: Print basic events when blank
ru: Отображать основные события если нет сведений

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Privacy restrictions
ru: Ограничения доступа

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
ru: Ограничения доступа - эти настройки влияют на записи и факты без GEDCOM-тега RESN

en: Private
ru: Приватно

en: Probate
ru: Утверждение завещания

en: Property
ru: Собственность

en: Provo City Center, Utah, United States
ru: Прово Центр Сити, штат Юта, США

en: Provo, Utah, United States
ru: Прово, Юта

en: Publication
ru: Публикация

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Quality of data
ru: Качество данных

en: Quartidi
ru: Квартиди

en: Question
ru: Вопрос

en: Quetzaltenango, Guatemala
ru: Кесальтенанго, Гватемала

en: Quick family facts
ru: Факты семьи для быстрого ввода

en: Quick individual facts
ru: Факты персонны для быстрого ввода

en: Quick repository facts
ru: Факты архива для быстрого ввода

en: Quick source facts
ru: Факты источника для быстрого ввода

en: Quintidi
ru: Квинтиди

en: README documentation
ru: Документация README

en: Rabbi
ru: Раввин

en: Rada
ru: Молочный

en: Raleigh, North Carolina, United States
ru: Роли, Северная Каролина

en: Random images from the current family tree.
ru: Произвольные изображения из текущего фамильного дерева.

en: Re-order children
ru: Пересортировать детей

en: Re-order families
ru: Изменить порядок семей

en: Re-order media
ru: Пересортировать медиаобъекты

en: Real name
ru: Настоящее имя

en: Recent changes
ru: Последние изменения

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
ru: Последние года (< 100 лет)

en: Recife, Brazil
ru: Ресифе, Бразилия

en: Record
ru: Запись

en: Record ID number
ru: Номер записи

en: Record file number
ru: Номер записи

en: Records
ru: Записей

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
ru: Записи не того же типа. Невозможно объединить записи, которые не имеют тот же тип.

en: Redlands, California, United States
ru: Редлендс, Калифорния

en: Reference number
ru: Шифр документа

en: Regina, Saskatchewan, Canada
ru: Регина, Саскачеван, Канада

en: Registered partnership
ru: Гражданское партнёрство

en: Registry officer
ru: Официальный регистратор

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
ru: Регулярные выражения представляют технологию передовых шаблонов.

en: Reject
ru: Отклонить

en: Reject all changes
ru: Отменить все изменения

en: Related families
ru: Семьи родственников

en: Related individuals
ru: Родственники

en: Relationship
ru: Связь

en: Relationship to father
ru: Связь с отцом

en: Relationship to me
ru: Родственная связь со мной

en: Relationship to mother
ru: Связь с матерью

en: Relationship to parents
ru: Связь с родителями

en: Relationship: %s
ru: Связь: %s

en: Relationships
ru: Родственные связи

en: Relationships between %1$s and %2$s
ru: Родственная связь между %1$s и %2$s

en: Religion
ru: Вероисповедание

en: Religious institution
ru: Религиозные Учреждение

en: Religious marriage
ru: Церковный брак

en: Reminder email frequency (days)
ru: Частота напоминаний по электронной почте (дней)

en: Remote server
ru: Удалённый сервер

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove duplicate links
ru: Удалить двойные ссылки

en: Remove flag
ru: Удалить флаг

en: Remove individual
ru: Удалить человека

en: Remove link from list
ru: Удалить связь из списка

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
ru: Удалить медиапути GEDCOM из имен файлов

en: Remove this location?
ru: Удалить это местоположение?

en: Reno, Nevada, United States
ru: Рино, штат Невада

en: Renumber
ru: Изменить нумерацию

en: Renumber family tree
ru: Перенумеровать генеалогическое дерево

en: Replace with
ru: Заменить на

en: Replacement text
ru: Текст для замены

en: Reply
ru: Ответ

en: Report
ru: Отчёт

en: Reports
ru: Отчёты

en: Repositories
ru: Архивы

en: Repositories found
ru: Архивы найдены

en: Repository
ru: Архив

[ctx: Repository]
en: Name
ru: Название

en: Repository contains
ru: Архив содержит

en: Repository name
ru: Название архива

en: Republic of the Congo
ru: Республика Конго

en: Request a new password
ru: Запрос нового пароля

en: Request a new user account
ru: Регистрация нового пользователя

en: Research task
ru: Задачи исследования

en: Research tasks
ru: Исследовательские задачи

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
ru: Задачи исследования являются специальные мероприятия, в дополнение к отдельным людям в Вашем генеалогическом дереве, которые идентифицируют необходимость проведения дальнейших исследований. Вы можете использовать их в качестве напоминания, чтобы проверить факты против более надежных источников для получения документов или фотографий, чтобы решить противоречивую информацию, и т.д.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
ru: Задачи исследования хранятся с использованием пользовательского GEDCOM-тега «_TODO». Другие приложения генеалогии могут не распознать этот тег.

en: Residence
ru: Место проживания

en: Restore the default block layout
ru: Восстановить расположение блока по умолчанию

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
ru: Ограничение доступа к сайту, используя IP-адреса и User-Agent строки.

en: Restrict to immediate family
ru: Указать число ступеней родства

en: Restriction
ru: Ограниченный доступ

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
ru: Ограничения могут быть добавлены к записи и/или факту. Они ограничивают, кто может просматривать данные, а кто может редактировать его.

en: Resulting value
ru: Результирующее значение

en: Results
ru: Результаты

en: Retirement
ru: Отставка

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Rexburg, Idaho, United States
ru: Рексбург, Айдахо, США

en: Right section blocks
ru: Блоки правой секции

en: Role
ru: Роль

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanized
ru: Латиницей

en: Romanized place
ru: Место латиницей

en: Romanized title
ru: Заголовок латиницей

en: Roots
ru: Корни

en: Rule
ru: Правило

en: Russell
ru: Расселл

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: SMTP mail server
ru: Почтовый сервер SMTP

en: Sacramento, California, United States
ru: Сакраменто, Калифорния

en: Sage
ru: Шалфей (серо-зеленый)

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Salt Lake City, Utah, United States
ru: Солт-Лейк-Сити, Юта

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Antonio, Texas, United States
ru: Сан Антонио, Техас

en: San Diego, California, United States
ru: Сан Диего, Калифорния

en: San Jose, Costa Rica
ru: Сан-Хосе, Коста-Рика

en: San Marino
ru: Сан Марино

en: San Salvador, El Salvador
ru: Сан - Сальвадор, Сальвадор

en: Santiago, Chile
ru: Сантьяго, Чили

en: Santo Domingo, Dominican Republic
ru: Санто-Доминго, Доминиканская Республика

en: Sao Paulo, Brazil
ru: Сан-Паулу, Бразилия

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсили

en: Sat
ru: Сб

en: Satellite
ru: Со спутника

en: Saturday
ru: Суббота

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: School or college
ru: Школа или колледж

en: Scotland
ru: Шотландия

en: Scrapbook
ru: Альбом наклеек

en: Sealing canceled (divorce)
ru: Запечатывание отменено - разведены (мормоны)

en: Search
ru: Поиск

en: Search and replace
ru: Найти и заменить

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
ru: Поиск и замена текста с использованием простого поиска и расширенный поиск по шаблону.

en: Search engine
ru: Поисковая система

en: Search filters
ru: Фильтры поиска

en: Search for
ru: Найти

en: Search globally
ru: Глобальный поиск

en: Search locally
ru: Локальный поиск

en: Search method
ru: Метод поиска

en: Search text/pattern
ru: Поиск текст/шаблон

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
ru: Поиск всех возможных отношений может занять много времени в сложных деревьях.

en: Seattle, Washington, United States
ru: Сиэтл, штат Вашингтон

en: Second record
ru: Вторая запись

en: Secure connection
ru: Безопасное соединение

en: Security code
ru: Код безопасности

en: See %s for more information.
ru: См. %s для более подробной информации.

en: Select
ru: Выбрать

en: Select a GEDCOM file to import
ru: Выбрать файл GEDCOM для импорта (загрузки)

en: Select a block and use the arrows to move it.
ru: Выделите блок и нажмите на стрелочки для его перемещения.

en: Select a date
ru: Выбрать дату

en: Select events
ru: Выбрать факты

en: Select flag
ru: Выбрать флаг

en: Select individuals by place or date
ru: Выберите персон по месту или дате

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
ru: Выбор записей из Вашего семейного дерева и сохранения их в файле GEDCOM.

en: Select the desired age interval
ru: Выберите требуемый интервал возраста

en: Select the desired count interval
ru: Выберите требуемый интервал количества

en: Select the facts and events to keep from both records.
ru: Выберите факты и события, чтобы сохранить из обеих записей.

en: Select the languages that will be shown in menus.
ru: Выберите языки, которые будут отображаться в меню.

en: Select two records to merge.
ru: Выберите две записи для слияния.

en: Seller
ru: Продавец

en: Send
ru: Отправить

en: Send a message
ru: Послать сообщение

en: Send a message to all users
ru: Послать сообщение всем пользователям

en: Send a message to users who have never signed in
ru: Послать сообщение пользователям, никогда не входивших в систему

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
ru: Послать сообщения пользователям, не входивших в систему более 6 месяцев

en: Send broadcast messages
ru: Массовая рассылка сообщений

en: Send out reminder emails
ru: Посылать напоминания электронной почтой

en: Sender name
ru: Имя отправителя

en: Sending email
ru: Отправка электронного письма

en: Sending server name
ru: Имя сервера отправки

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seoul, Korea
ru: Сеул, Карея

en: Separated
ru: В разводе

en: Septidi
ru: Септиди

en: Serbia
ru: Сербия

en: Servant
ru: Слуга

en: Server information
ru: Информация о сервере

en: Server name
ru: Имя сервера

en: Session timeout
ru: Время сессии истекло

en: Set as default
ru: Установить по умолчанию

en: Set the access level for each tree.
ru: 3. Установить права доступа для каждого дерева.

en: Set the default blocks for new family trees
ru: Укажите блоки по умолчанию для новых генеалогических деревьев

en: Set the default blocks for new users
ru: Указать блоки по умолчанию для новых пользователей

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
ru: Указать число поколений, сколько будет показано на стандартном изображении графика дерева потомков и предков.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
ru: Установить максимальное число поколений, которое будет показываться в графике потомков.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
ru: Установить максимальное число поколений, которое будет показываться в восходящем дереве.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
ru: Установить уровень доступа ко всем мертвым людям.

en: Set the status to “approved”.
ru: 2. Установить статус "Одобрено администратором".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
ru: Если установлено <b>Да</b>, то нa страницах персон, источников и семей будут отображаться ссылки, с которыми пользователи смогут открыть новое окно содержащее данные как в файле GEDCOM.

en: Setup wizard for webtrees
ru: Мастер установки webtrees

en: Sextidi
ru: Секстиди

en: Seychelles
ru: Сейшелы

en: Shared note
ru: Общее примечание

en: Shared note contains
ru: Общее примечание содержит

en: Shared notes
ru: Общие примечания

en: Shared notes found
ru: Из общих примечаний найдено

en: She
ru: Она

en: She died
ru: Она умерла

en: She married
ru: Она вышла замуж за

en: She resided at
ru: Она проживала в

en: She was born
ru: Родилась

en: She was buried
ru: Была похоронена

en: She was christened
ru: Она была крещена

en: She was cremated
ru: Она была кримирована

en: Shiny Tomato
ru: Блестящий томат

en: Short version
ru: Краткая версия

en: Shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: Shortest marriage
ru: Самый короткий брак

en: Should this block be hidden when it is empty
ru: Скрывать этот блок если он пуст

en: Show
ru: Показать

en: Show a download link in the media viewer
ru: Показать ссылку на скачивание в медиапроигрывателе

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
ru: Показать пользовательское соглашение

en: Show all notes
ru: Показать все примечания

en: Show all places in a list
ru: Показать все места в виде списка

en: Show all sources
ru: Показать все источники

en: Show all spouses and ancestors
ru: Показывать всех партнеров и предков

en: Show all tags
ru: Показать все метки

en: Show an age cursor
ru: Показывать курсор возраста

en: Show chart details by default
ru: Показать подробный график по умолчанию

en: Show children of ancestors
ru: Показать детей предков

en: Show counts before or after name
ru: Показывать счетчики до или после имени

en: Show couples where either partner married more than once.
ru: Показать пары, где партнер женат несколько раз.

en: Show couples where only the female partner is dead.
ru: Показать семьи, где скончалась только супруга.

en: Show couples where only the male partner is dead.
ru: Показать семьи, где скончался только супруг.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
ru: Показать семьи, вступившие в брак раньше ста лет назад.

en: Show couples who married within the last 100 years.
ru: Показать пары вступившие в брак в последние сто лет.

en: Show couples with an unknown marriage date.
ru: Показать семьи с неизвестной датой вступления в брак.

en: Show cousins
ru: Показывать кузенов

en: Show date of last update
ru: Показывать дату последнего обновления

en: Show dead individuals
ru: Видимость мертвых людей

en: Show details
ru: Показать подробности

en: Show divorced couples.
ru: Показать разведенных супругов.

en: Show images
ru: Показать изображения

en: Show inactive places
ru: Показать неиспользуемые места

en: Show individuals born more than 100 years ago.
ru: Показать персон, родившихся раньше ста лет назад.

en: Show individuals born within the last 100 years.
ru: Показать людей родившихся в последние сто лет.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
ru: Показать только живых персон или семьи, где оба супруга живы.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
ru: Показать только скончавшихся персон или семьи, где оба супруга скончались.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
ru: Показать персон, скончавшихся раньше ста лет назад.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
ru: Показать персон, скончавшихся до ста лет назад включительно.

en: Show list of family trees
ru: Показать список родословных

en: Show living individuals
ru: Показывать живых людей

en: Show names of private individuals
ru: Показывать имена скрытых персон

en: Show notes
ru: Показывать примечания

en: Show occupations
ru: Показывать профессии

en: Show only births, deaths, and marriages
ru: Показывать только дни рождений, смертей, бракосочетаний

en: Show only events of living individuals
ru: Показывать только события для ныне живущих

en: Show only females.
ru: Показать только персон женского пола.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
ru: Показать только персон, чей пол неизвестен.

en: Show only individuals, events, or all
ru: Показывать только персоны, события или все

en: Show only males.
ru: Показать только персон мужского пола.

en: Show only the selected tags
ru: Показать только выбранные метки

en: Show parents
ru: Показать родителей

en: Show pending changes
ru: Показать внесённые изменения

en: Show photos
ru: Показать фото

en: Show places in hierarchy
ru: Показать иерархию мест

en: Show private relationships
ru: Показывать связь к защищенным людям

en: Show related individuals/families
ru: Показать родственников

en: Show research tasks that are assigned to other users
ru: Показывать задания других пользователей

en: Show research tasks that are not assigned to any user
ru: Показывать неназначенные задания

en: Show research tasks that have a date in the future
ru: Показывать задания с датой в будущем

en: Show residences
ru: Показать место жительства

en: Show slide show controls
ru: Показать элементы управления слайд-шоу

en: Show sources
ru: Показать источники

en: Show spouses
ru: Показать супруг(ов)

en: Show statistics charts
ru: Показать статистические диаграммы

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
ru: Показывать %1$s %2$s букв названия места.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
ru: первые

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
ru: последнии

en: Show the date and time of update
ru: Показывать дату и время обновления

en: Show the events of close relatives on the individual page
ru: Показывать события близких родственников на странице персоны

en: Show the family tree
ru: Показывать семейное дерево

en: Show the list of individuals
ru: Показать список персон

en: Show the list of surnames
ru: Показать список фамилий

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
ru: Показать расположение мест и событий с помощью картографического сервиса Google Maps ™.

en: Show the user who made the change
ru: Показать пользователя, который внес изменение

en: Show this block for which languages
ru: Для каких языков показывать этот блок

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
ru: Показывать фотографии на графиках и с блоке семей.

en: Show to managers
ru: Показывать менеджерам

en: Show to members
ru: Показывать членам

en: Show to visitors
ru: Показывать посетителям

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
ru: Показать «листья» пар или отдельных лиц. Это люди, которые живы, но не имеют детей, зарегистрированных в базе данных.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
ru: Показать корни пар или человека, называемые также «патриархи». Они люди, которые не имеют родителей, записанных в базе данных.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
ru: Показано от %1$s до %2$s из %3$s записей

en: Sibling
ru: Брат/сестра

en: Siblings
ru: Братья/сестры

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Sidebars
ru: Боковые панели

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign out
ru: Выйти

en: Sign-in URL
ru: Ссылка для входа

en: Sign-in and registration
ru: Вход в систему и регистрация

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
ru: Простые даты считаются в григорианском календаре. Чтобы указать дату в другой календаре, добавьте ключевое слово до даты. Это ключевое слово является необязательным, если формат месяц или год сделать до даты.

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Sister
ru: Сестра

en: Site identification code
ru: Идентификационный код сайта

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
ru: Зарегистрированные пользователи сайта могут отправлять друг другу сообщения. Вы можете выбрать способ, которым эти сообщения будут отправляться вам, или отказаться от их получения вообще.

en: Site verification code
ru: Проверочный код сайта

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
ru: Коды подтверждения сайта не работают, если webtrees установлен в подпапке.

en: Sitemaps
ru: Карты сайта

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
ru: Sitemaps (карта сайта) - это способ сообщить поисковым системам о страницах на сайте, которые доступны для обхода. Все основные поисковые системы, поддерживают файлы sitemap. Дополнительные сведения см. в разделе <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
ru: Размер карты (в пикселях)

en: Skip to content
ru: Перейти к содержанию

en: Slave
ru: Невольник

en: Slide show
ru: Слайд-шоу

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
ru: Небольшие системы (500 человек): 16-32 Мбайт, 10-20 секунд

en: Snowflake, Arizona, United States
ru: Сноуфлейк, Аризона

en: Social security number
ru: Номер социального страхования

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
ru: Некоторое генеалогическое программное обеспечение создает файлы GEDCOM, которые содержат имена медиафайлов с полными путями. Эти пути не будут присутствовать на веб-сервере. Чтобы Webtrees смог найти такой файл, необходимо удалить первую часть пути.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
ru: Некоторые страницы могут отображать количество посещений.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
ru: Некоторые названия могут быть с дополнительными приставками и окончаниями. Например, «Orange» и «Orange County». Если генеалогическое дерево содержит полное название места, а географическая база данных содержит короткое имя, то вы должны указать точный список. Несколько вариантов должны быть разделены точкой с запятой. Например, «County;County of» или «Township;Twp;Twp.».

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
ru: Некоторые темы могут отображать иконки на вкладке "Факты и события".

en: Son
ru: Сын

en: Son of %s
ru: Сын от %s

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Sosa
ru: Кекуле-номер

en: Sounds like
ru: Звучит как

en: Source
ru: Источник

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
ru: Ссылки на источники могут включать в себя поля для записи качество данных (первичных, вторичных и др.) и дата, когда событие было зафиксировано в источнике. Если Вы не используете эти поля, их можно отключить при создании нового источника цитаты.

en: Source contains
ru: Источники содержат

en: Source type
ru: Тип источника

en: Sources
ru: Источники

en: Sources to the events
ru: Источники событий

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South America
ru: Южная Америка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Джорджия и Южные Сандвичевы Острова

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Spain
ru: Испания

en: Spokane, Washington, United States
ru: Спокан, штат Вашингтон

en: Spouse
ru: Супруг(а)

en: Spouse census date
ru: Дата переписи супруга(и)

en: Spouse census place
ru: Место переписи супруга(и)

en: Spouse note
ru: Примечание о супруге

en: Spouses
ru: Супруги

en: Spouses and children
ru: Супруги и дети

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: St. George, Utah, United States
ru: Сент-Джордж, Юта

en: St. Louis, Missouri, United States
ru: Сент-Луис, Миссури

en: St. Paul, Minnesota, United States
ru: Сент-Пол, Миннесота

en: Standard
ru: Стандарт

en: Start IP address
ru: Начальный IP-адрес

en: Start at parents
ru: Перейти на родителей

en: Start slide show on page load
ru: Запустить слайд-шоу при загрузке страницы

en: Start year
ru: Год начала

en: Starting range of change dates
ru: Начало диапазона дат

en: State
ru: Область

en: Statistics
ru: Статистика

en: Statistics chart
ru: График статистики

en: Status
ru: Статус

en: Status change date
ru: Дата изменения статуса

en: Stillborn
ru: Мертворожденный(ая)

en: Stillborn: exempt
ru: Ребенок родился мертвым: исключается

en: Stockholm, Sweden
ru: Стокгольм, Швеция

en: Stop
ru: Стоп

en: Store watermarked full size images on server
ru: Сохранять картинки с водяными знаками на сервере

en: Store watermarked thumbnails on server
ru: Сохранять миниатюры с водяными знаками на сервере

en: Stories
ru: Истории

en: Story
ru: История

en: Story title
ru: Заголовок истории

en: Subdivision
ru: Подразделение

en: Subject
ru: Тема

en: Submission
ru: Подача

en: Submitted but not yet cleared
ru: Подтверждено, но до сих пор неясно

en: Submitter
ru: Заявитель

en: Sudan
ru: Судан

en: Suffixes
ru: Суффиксы

en: Sun
ru: Вс

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Support and documentation can be found at %s.
ru: Поддержка и документация может быть найдена на %s.

en: Suriname
ru: Суринам

en: Surname
ru: Фамилия

en: Surname distribution chart
ru: График распределения фамилий

en: Surname list style
ru: Стиль списка фамилий

en: Surname option
ru: Традиция смены фамилии

en: Surname prefix
ru: Префикс фамилии

en: Surname tradition
ru: Традиция наследования фамилии

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
ru: Исландский

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
ru: Литовская

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
ru: Польский

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
ru: Португальский

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
ru: Испанский

[ctx: Surname tradition]
en: none
ru: отсутствует

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
ru: по отцу

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
ru: Фамилии склоняются указывая пол и семейное положение персоны.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
ru: Фамилии склонены указывая на пол человека.

en: Suva, Fiji
ru: Сува, Фиджи

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Острова Свалбард и Ян Мэйен

en: Swap individuals
ru: Замена персон

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Sydney, Australia
ru: Сидней, Австралия

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
ru: Синхронизация семейных деревьев с файлом GEDCOM

en: Syria
ru: Сирия

en: Tab
ru: Вкладка

en: Table prefix
ru: Префикс таблицы

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Tag
ru: Метка

en: Taipei, Taiwan
ru: Тайпей, Тайвань

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tampico, Mexico
ru: Тампико, Мексика

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Teal Top
ru: Бирюзовый Топ

en: Technical help contact
ru: Контакт для технической помощи

en: Tegucigalpa, Honduras
ru: Тегусигальпа, Гондурас

en: Templates
ru: Образцы

en: Temple
ru: Храм мормонов

en: Terrain
ru: Ландшафт

en: Text
ru: Текст

en: Thailand
ru: Таиланд

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
ru: <b>имя</b> поле содержит индивидуальные полное имя, как пишется или как он был записан. Вот как это будет отображаться на экране. Он использует стандартные генеалогическое аннотации для выявления различных частей имени.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
ru: <b>фамилия</b> поле содержит имя, которое используется для сортировки и группировки. Он может быть различным для отдельных фактических фамилия, которая всегда берется из <b>имя</b> поле. Это поле может использоваться для сортировки фамилий с или без префикса (Gogh / van Gogh) и группы вариантов написания, или флексии (Kowalski / Ковальской). Если человек должен находиться в списке более одной фамилии, имя каждого должны быть разделены запятой.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
ru: Файл GEDCOM “%s” был импортирован (загружен).

en: The Hague, Netherlands
ru: Гаага, Нидерланды

en: The PHP temporary folder is missing.
ru: Отсутствует папка для временных PHP файлов.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
ru: Мастер переноса PhpGedView в Webtrees представляет собой автоматизированный процесс, который поможет администраторам сделать переход PhpGedView к новой системе Webtrees. Это позволит переместить все файлы GEDCOM и другой информации, содержащейся в базе данных PhpGedView непосредственно в новую базу данных Webtrees. Необходимы следующие параметры:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
ru: Администратор сайта %s одобрил Вашу заявку на регистрацию учетной записи. Теперь Вы можете войти, используя следующую ссылку: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
ru: Администратор был проинформирован. Как только он даст разрешение на вход в систему, Вы можете войти, используя имя пользователя и пароль.

en: The changes to “%s” have been accepted.
ru: Изменения для «%s» приняты.

en: The changes to “%s” have been rejected.
ru: Изменения для «%s» отклонены.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
ru: Корзина вырезок позволяет извлекать вырезки (выдержки) из этого генеалогического дерева и соединить их в один файл для загрузки и последующего импорта в Вашу собственную генеалогически программу. Загружаемый файл записывается в формате GEDCOM.<br><ul><li>Как сделать вырезку?<br> Это очень просто. Каждый раз, когда Вы видите имя (персон, семьи или источники), на которое можно нажать, перейдите на страницу с подробностями для этого имени. Там Вы увидите ссылки <b>Добавить в корзину вырезок</b>. Когда Вы перейдете по этой ссылке, Вам будет предложено несколько вариантов для загрузки.</li <li>Как загружать?<br>Когда в корзине будут все нужные Вам вырезки, Вы можете скачать их просто нажав на ссылку "Скачать". Затем следуйте инструкциям и ссылкам.</li></ul>

en: The database reported the following error message:
ru: База данных выдала следующую ошибку:

en: The date and time of the last update
ru: Дата и время последнего обновления

en: The details of this family are private.
ru: Сведения этой семьи являются частными.

en: The details of this individual are private.
ru: Подробности этого человека являются частными.

en: The family tree has been exported to %s.
ru: Генеалогическое дерево экспортировано в %s.

en: The family tree “%s” already exists.
ru: Семейное дерево “%s” уже существует.

en: The family tree “%s” has been created.
ru: Семейное дерево “%s” было создано.

en: The family tree “%s” has been deleted.
ru: Семейное дерево “%s” было удалено.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
ru: Семейное дерево “%s” будет показано посетителям, когда они впервые зашли на этот сайт.

en: The family trees have been merged successfully.
ru: Фамильные деревья были успешно объединены.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
ru: Семья «%s» удалена, она состоит из одного человека.

en: The file %s already exists. Use another filename.
ru: Файл %s уже существует. Используйте другое имя файла.

en: The file %s could not be created.
ru: Файл %s не может быть создан.

en: The file %s could not be deleted.
ru: Файл %s не может быть удален.

en: The file %s could not be updated.
ru: Файл %s не может быть обновлен.

en: The file %s has been created.
ru: Файл %s был создан.

en: The file %s has been deleted.
ru: Файл %s удалён.

en: The file %s has been uploaded.
ru: Файл %s был загружен.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ru: Файл загружен частично. Попробуйте заново.

en: The file “%s” does not exist.
ru: Файл «%s» не существует.

en: The folder %s could not be deleted.
ru: Папка %s не может быть удалена.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
ru: Папка %s не существует, и она не может быть создана.

en: The folder %s has been created.
ru: Папка %s была создана.

en: The folder %s has been deleted.
ru: Папка %s была удалена.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
ru: Папка может быть указана в полном объеме (напр., /home/user_name/webtrees_data/) или по отношению к папке установки (напр., ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
ru: Эти факты и события были найдены в обоих записях.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
ru: Эти факты и события были обнаружены только в записи %s.

en: The following list shows typical requirements.
ru: В приведённом списке указаны типовые требования.

en: The following places have been changed:
ru: Следующие места были изменены:

en: The following places would be changed:
ru: Следующие места будут изменены:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
ru: Следующие правила используются для определения, является ли посетитель человеком (неограниченный доступ), поисковым роботом (ограниченный доступ) или нежелательный посетитель (запрещает любой доступ).

en: The help text has not been written for this item.
ru: Для этого элемента справка не написана.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
ru: Электронный адрес для обращения по техническим вопросам или о найденных ошибках на сайте.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
ru: Персона для контакта по генеалогической информации на этом сайте.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
ru: Связь между «%1$s» и «%2$s» была удалена.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
ru: Ссылка из “%1$s” на “%2$s” была обновлена.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
ru: Медиафайл %1$s не может быть переименован в %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
ru: Медиафайл %1$s успешно переименован в %2$s.

en: The media file %s does not exist.
ru: Медиафайл %s не существует.

en: The media file was not found in this family tree.
ru: Этот медиафайл не найден в данном семейном дереве.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
ru: Медиафайл, который вы загружаете, может быть, и, вероятно, должен быть назван по-разному на сервере, чем на локальном компьютере. Это так, потому что часто местные filename имеет для вас значение, но гораздо менее значимым для других людей, посещающих этот сайт. Рассмотрите также возможность того, что вы и кто-то еще как попробуйте загрузить разные файлы под названием «бабушка.jpg«.<br><br>В этом поле необходимо указать новое имя файла, который вы загружаете. Имя, которое Вы введете здесь, будет также использоваться, чтобы назвать миниатюры, которые могут быть загружены отдельно или автоматически. Вам не нужно вводить расширение файла (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Оставьте это поле пустым, чтобы сохранить оригинальное имя файла, который вы загрузили с локального компьютера.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
ru: Требования к процессору и памяти зависят от количества людей в вашем генеалогическом дереве.

en: The message was not sent.
ru: Сообщение не отправлено.

en: The message was successfully sent to %s.
ru: Сообщение отправлено пользователю %s.

en: The module “%s” has been disabled.
ru: Модуль “%s” был отключен.

en: The module “%s” has been enabled.
ru: Модуль “%s” был включен.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
ru: Это краткий перечень фактов GEDCOM, который появляется рядом с полным перечнем и может быть добавлен с помощью одного клика.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
ru: Это краткий перечень персональных фактов GEDCOM, который появляется рядом с полным перечнем и они могут быть внесены в него с помощью одного клика.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
ru: Это краткий список фактов архивов, который отображается рядом с полным списком и может добавляться с помощью одного клика.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
ru: Это краткий список источников фактов, которые отображаются рядом с полным списком, и могут быть быстро добавлены одним щелчком мыши.

en: The new files are currently located in the folder %s.
ru: Новые файлы находятся в папке %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
ru: Новому пользователю будет предложено подтвердить адрес электронной почты, прежде чем учетная запись будет создана.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
ru: Количество повторений указанного имени для показа на карте. Если оставить это поле пустым, будет использоваться самая распространенная фамилия.

en: The password needs to be at least six characters long.
ru: Пароль должен быть не короче шести символов.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
ru: Пароль, необходимый для аутентификации с SMTP сервером.

en: The passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: The preferences for all family trees have been updated.
ru: Предпочтения для всех родословных были обновлены.

en: The preferences for new family trees have been updated.
ru: Предпочтения для новых семейных деревьев были обновлены.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
ru: Настройки для графика “%s” были обновлены.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
ru: Настройки для семейного дерева “%s” были обновлены.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
ru: Предпочтения для модуля “%s” были удалены.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
ru: Предпочтения для модуля “%s” были обновлены.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
ru: Префикс не является обязательным, но рекомендуется. Давая именам таблиц уникальный префикс, Вы можете позволить нескольким различным приложениям устанавливать свои базы данных. «wt_» - по умолчанию, НО МОЖНО УКАЗАТЬ ВСЁ, ЧТО УГОДНО.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
ru: Запись %1$s была переименована в %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
ru: Запись скопирована в буфер обмена.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
ru: Записи “%1$s” и “%2$s” были объединены.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
ru: Регулярное выражение содержит ошибку. Оно не может быть использовано.

en: The server configuration is OK.
ru: Конфигурация сервера в порядке.

en: The server’s time limit has been reached.
ru: Лимит времени для сервера был достигнут.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
ru: Размер генеалогического дерева, самые ранние и поздние события, общие фамилии и др.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
ru: Фамилия заключена косыми чертами: <%s>Иван Иванович /Иванов/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
ru: Выбор темы появляется только в случае разрешения этого в настройках сайта.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
ru: Миниатюра %1$s не может быть переименована в %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
ru: Миниатюра %1$s успешно переименована в %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
ru: Миниатюра %s не существует.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
ru: Время в секундах, при котором сеанс остается активным. По умолчанию 7200, что составляет 2 часа. После достижения этого лимита, сеанс автоматически прервётся и будет заново предложено войти в систему.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
ru: Часовой пояс необходим для вычисления даты, таких как сегодняшняя дата.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
ru[0]: Два семейных деревья имеют %1$s запись которые использует тот же «XREF».
ru[1]: Два семейных деревья имеют %1$s записи которые использует тот же «XREF».
ru[2]: Два семейных деревья имеют %1$s запись которые использует тот же «XREF».

en: The upgrade is complete.
ru: Обновление завершено.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
ru: Слишком большой файл.

en: The user %s has been deleted.
ru: Пользователь %s был удален.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
ru: Новому пользователю было отправлено сообщение на почтовый ящик с инструкцией для подтверждения регистрации.

en: The username or password is incorrect.
ru: Неправильное имя пользователя или пароль.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
ru: Имя пользователя, необходимое для аутентификации с SMTP сервером .

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
ru: Значение, место в «Мета описание» тег в HTML-заголовке страницы. Оставьте это поле пустым, чтобы использовать имя генеалогическое дерево.

en: The version of %s is too new.
ru: Версия %s слишком новая.

en: The version of %s is too old.
ru: Версия %s слишком старая.

en: The website access rule has been created.
ru: Правило доступа к веб-сайту был создан.

en: The website access rule has been deleted.
ru: Правило доступа к сайту было удалено.

en: The website access rule has been updated.
ru: Правило доступа к сайту было обновлено.

en: The website preferences have been updated.
ru: Предпочтения сайта были обновлены.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
ru: Сайт www.geonames.org предоставляет большую базу данных географических данных. Это может быть поиск при вводе новых мест. Для использования этой функции необходимо зарегистрировать бесплатный аккаунт на www.geonames.org и указать имя пользователя.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
ru: Разработчикам webtrees было бы очень интересно узнать об этой ошибке. Если Вы свяжитесь с ними, они помогут Вам решить проблему.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
ru: Символ “%” является подстановочным знаком и будет соответствовать нулю или других знаков.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme change
ru: Выбор темы

en: Theme menu
ru: Выбор темы

en: Themes
ru: Темы

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
ru: Темы могут быть выбраны на трех уровнях: пользователя, генеалогическое дерево и веб-сайт. Пользовательские настройки имеют приоритет над настройками деревьев семьи, которые, в свою очередь, имеют приоритет над настройками веб-сайта. Выбрав "тему по умолчанию" на одном уровне, эта тема будет использоваться на следующем уровне.

en: There are no facts for this individual.
ru: Для этой персоны нету фактов.

en: There are no media objects for this individual.
ru: Для этой персоны нет медиаобъектов.

en: There are no notes for this individual.
ru: Для этой персоны нет примечаний.

en: There are no pending changes.
ru: Нет отложенных изменений.

en: There are no research tasks in this family tree.
ru: В этом генеалогическом дереве нет заданий для уточнения.

en: There are no source citations for this individual.
ru: Для этой персоны нет источников цитирования.

en: There are pending changes for you to moderate.
ru: Есть ожидающие изменения для модерирования.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
ru[0]: За последний день не было никаких изменений.
ru[1]: За последние %s дня не было никаких изменений.
ru[2]: За последние %s дней не было никаких изменений.

en: There is no account with the username or email “%s”.
ru: Нет аккаунта с этим именем пользователя или адресом электронной почты “%s”.

en: There was an error uploading your file.
ru: Ошибка при загрузке файла.

en: These groups of individuals are not related to %s.
ru: Эти группы персон не связаны с %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
ru: Эти страницы предоставляют доступ ко всем настройкам конфигурации и управления инструментов для этого webtrees сайта.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
ru: Этот файл GEDCOM закодирован с помощью %1$s. Предположим, что это означает %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
ru: Эта учетная запись не была утверждена. Пожалуйста, подождите, пока администратор её одобрит.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
ru: Адрес электронной почты для этой учетной записи не был подтвержден. Пожалуйста, войдите в свою электронную почту и откройте письмо с заголовком "Ваша регистрация на <em>(имя сайта)</em>", затем перейдите по ссылке, указанной в теле письма.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
ru: Этот блок будет показывать редакторам список записей с текущими изменениями, которые должны быть одобрены модератором. Он также создает ежедневные электронные письма модераторам, когда существуют отложенные изменения.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
ru: Эта база данных и префикс таблиц используется другим приложением. Если у Вас уже есть система PhpGedView, Вы должны создать новую систему webtrees. Позже Вы можете импортировать данные и настройки PhpGedView.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
ru: Эта база данных работает только с MySQL версии %s. Вы не можете установить здесь webtrees.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
ru: Этот адрес будет использоваться для отправки Вам напоминания пароля, уведомления и сообщения сайта, а также от других членов семьи или пользователей, зарегистрированных на этом сайте.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
ru: Эта запись игнорируется, если ввели URL в поле имени файла.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Эта семья не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Эта семья была удалена. Удаление должны быть проверено модератором.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Эта семья была удалена. Вы должны пересмотреть это удаление, а затем %1$s или %2$s его.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Эта семья была отредактирована. Изменения должны быть проверены модератором.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Эта семья была отредактирована. Вы должны рассмотреть это изменение, а затем %1$s или %2$s его.

en: This family remained childless
ru: Эта семья осталась бездетной

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
ru[0]: Это семейное дерево имеет %s запись, которая использует ту же «XREF» как и еще одно семейное дерево.
ru[1]: Это семейное дерево имеет %s записи, которые используют ту же «XREF» как и еще одно семейное дерево.
ru[2]: Это семейное дерево имеет %s записей, которые используют ту же «XREF» как и еще одно семейное дерево.

en: This family tree has no images to display.
ru: Это генеалогическое дерево не имеет картинки для показа.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
ru: Последнее обновление этого фамильного дерева было #gedcomUpdated#. #totalSurnames# фамилий в этом дереве. Раннее событие #firstEventType# из #firstEventName# в #firstEventYear#. Самое последнее событие - это #lastEventType# из #lastEventName# в #lastEventYear#.<br><br>Если у Вас есть какие-либо комментарии или предложения, пожалуйста, свяжитесь с #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
ru: Это генеалогическое дерево было обновлено последний раз %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
ru: Этот файл связан с другим семейным деревом на этом сервере. Он не может быть удален, перемещен или переименован, пока эта связь не будет удалена.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
ru: Эта папка будет использоваться Webtrees для хранения медиафайлов, файлов GEDCOM, временные файлы и др. Эти файлы могут содержать личные данные, и не должны быть доступны через интернет.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
ru: Эта папка будет использоваться для хранения медиафайлов для этой родословной.

en: This form has expired. Try again.
ru: Время для этой формы истекло. Попробуйте еще раз.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Данных о запрашиваемой персоне нет или у Вас нет прав для просмотра.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Этот человек был удален. Удаление должно быть проверено модератором.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Этот человек был удалён. Вы должны пересмотреть это удаление, а затем %1$s или %2$s его.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Этот человек был отредактирован. Изменения должны быть проверены модератором.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Этот человек был отредактирован. Вы должны рассмотреть это изменение, а затем %1$s или %2$s его.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
ru: Эта персона будет выбрана по умолчанию при просмотре графиков и отчетов.

en: This information is private and cannot be shown.
ru: Детальные сведения являются личными.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
ru: В этом поле ввода можно изменить календарный год. Введите год в поле и нажмите <b>Enter</b>, чтобы изменить календарный год.<br><br><b>дополнительные функции</b> - <b>вид год</b><dl><dt><b>более чем на один год</b></dt><dd>Вы можете искать для дат в диапазоне лет.<br><br>Год диапазонов <u>включительно</u>. Это означает, что дата в диапазоне от 1 января первого года в диапазоне до 31 декабря прошлого года говорил. Вот несколько примеров году диапазоны:<br><br><b>1992-5</b> для всех событий с 1992 по 1995 год.<br><b>1972-89</b> для всех событий с 1972 по 1989 год.<br><b>1610-759</b> для всех событий от 1610 до 1759 года.<br><b>1880-1905</b> для всех событий с 1880 по 1905 г.<br><b>880-1105</b> для всех событий от 880 до 1105.<br><br>Чтобы увидеть все события в данной десятилетия или века, вы можете использовать <b>?</b> в место последней цифры. Например, <b>197?</b> для всех событий с 1970 по 1979 или <b>16??</b> для всех событий с 1600 по 1699.<br><br>Выбирая из целого ряда лет будут изменения календаря на год вид.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
ru: Это разделенный запятыми список тегов GEDCOM фактов, которые будут отображаться в форме добавления/редактирования имени. При использовании не латинских алфавитов, таких как иврит, греческий, кириллица, арабский, Вы можете добавить такие теги, как _HEB, ROMN, FONE, и т.д. чтобы Вы могли хранить имена в нескольких разных алфавитах.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
ru: Этот разделенный запятыми список тегов GEDCOM фактов, которые будет показаны при добавлении новой семьи. Например, если MARR находится в списке, то поля для даты вступления и место брака будут показаны в форме.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
ru: Это разделенный запятыми список тегов GEDCOM фактов, которые будут отражены при добавлении нового лица. Например, если BIRT находится в списке, то поля для даты и место рождения будут отображаться в форме.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
ru: Это разделенный запятыми список тегов GEDCOM фактов, которые будут показаны при добавлении или редактировании названий мест. Если Вы используете не латинский алфавит, такой как иврит, греческий, кириллица, арабский, Вы возможно захотите добавить такие теги, как _HEB, ROMN, FONE, и т.д. чтобы позволить сохранять названия мест в нескольких различных алфавитах.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
ru: Это ссылка на запись в Вашем семейном дереве. Если это неправильная персона, обратитесь к администратору.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
ru: Это краткая информация о <abbr title="Церковь Иисуса Христа Святых последних дней">LDS</abbr> таинств для человека. «B» означает крещение LDS. «E» означает облечение LDS. 
    "S" указывает на супружеское запечатывание LDS. "Р" указывает на запечатывание ребенка к родителю LDS.

en: This is case sensitive.
ru: С учётом регистра.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
ru: С учетом регистра. Если база данных не существует, webtrees попытается создать её для Вас. Успех зависит от прав выделенные Вашему серверу. Вы будете оповещены о результате.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
ru: Это начальная настройка для параметра «показать подробности» на диаграммах.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
ru: Это последняя версия webtrees. Обновление не требуется.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые Ваши пользователи могут добавлять в семьи. Вы можете изменить этот список, добавив или удалив названия фактов (даже нестандартные, если это необходимо). Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые Ваши пользователи могут добавлять к людям. Вы можете изменить этот список, добавив или удалив названия фактов (даже нестандартные, если это необходимо). Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые Ваши пользователи могут добавлять в хранилища (репозитории). Вы можете изменить этот список, добавив или удалив названия фактов (даже нестандартные, если это необходимо). Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые Ваши пользователи могут добавлять к источникам. Вы можете изменить этот список, добавив или удалив названия фактов (даже нестандартные, если это необходимо). Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые Ваши пользователи могут добавлять к семьям только один раз. Например, если MARR находится в этом списке, то пользователи не смогут добавлять больше чем одну запись MARR к семье. Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые Ваши пользователи могут добавлять к лицам только один раз. Например, если BIRT находится в этом списке, то пользователи не смогут добавить больше чем одну запись BIRT к лицу. Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые пользователи могут добавлять в хранилище (репозиторий) только один раз. Например, если имя есть в этом списке, то пользователи не смогут добавить больше чем одну запись NAME в хранилище (репозиторий). Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
ru: Это список фактов GEDCOM, которые пользователи могут добавить к источникам только один раз. Например, если TITL находится в этом списке, пользователи не смогут добавлять более одной записи TITL к источнику. Названия фактов, которые появляются в этом списке, также не должны присутствовать в списке «Уникальные семейные факты».

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
ru: Это имя SMTP-сервера. 'localhost' означает, что почтовая служба запущена на том же компьютере, что и Ваш веб-сервер.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
ru: Это ширина (в пикселях), которые программа будет использовать при автоматической генерации миниатюр. Значение по умолчанию 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
ru: Ваше настоящее имя, которое будет отображаться на экране.

en: This may be a mistake in your data.
ru: Это может быть ошибкой в Ваших данных.

en: This may cause a problem for other applications.
ru: Это может привести к проблеме с другими программами.

en: This may cause a problem for webtrees.
ru: Это может привести к проблемме с webtrees.

en: This media file does not exist.
ru: Этот медиафайл не существует.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
ru: Этот мультимедийный файл существует, но недоступен.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
ru: Этот медиафайл поврежден и не может быть с водяными знаками.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Этот медиаобъект не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Этот медиаобъект был удален. Удаление должно быть проверено модератором.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Этот медиаобъект был удален. Вы должны пересмотреть это удаление, а затем %1$s или %2$s его.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Этот медиаобъект был отредактирован. Изменения должны быть проверены модератором.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Этот медиаобъект был отредактирован. Вы должны рассмотреть это изменение, а затем %1$s или %2$s его.

en: This media object is not linked to any other record.
ru: Этот медиа-объект не связан с какой либо записью.

en: This message was sent while viewing the following URL:
ru: Сообщение послано со следующего URL:

en: This message will be sent to %s
ru: Кому: %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
ru: Должно быть не менее шести символов с учетом регистра.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
ru: Это имя используется в поле «От кого», при отправки автоматических сообщений от этого сервера.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Это примечание не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Эта заметка была удалена. Удаление должно быть проверено модератором.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Эта заметка была удалена. Вы должны пересмотреть это удаление, а затем %1$s или %2$s его.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Эта заметка была отредактирована. Изменения должны быть проверены модератором.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Эта заметка была отредактирована. Вы должны рассмотреть это изменение, а затем %1$s или %2$s его.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
ru: Этот параметр контролирует, следует ли автоматически отображать содержимое <i>Примечания</i> на странице персоны.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
ru: Этот параметр определяет, следует ли автоматически отображать содержимое записи <i>Источник</i> на странице персоны.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
ru: Этот паарметр позволяет показывать возраст родителей рядом с датой рождения ребёнка на графиках.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
ru: Этот паарметр позволяет показывать примерные даты рождения и смерти вместо пустых полей на страницах персон и графиках если этих данных нет.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
ru: Этот параметр определяет, показывать или нет иконку пола человека в графиках.<br><br>Так как на половую принадлежность также указывает цвет окна, этот параметр не скрывает пол. Этот паарметр просто удаляет некоторые повторяющиеся данные из визитки.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
ru: Задайте горизонтальное или вертикальное позиционирование графика предков.

en: This option will make it easier for users to download images.
ru: Эта опция позволяет упростить загрузку файлов.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
ru: Этот параметр сохраняет семейные связи в частных записях. Это означает, что Вы увидите пустые «частные» поля в родословной и на других диаграммах с частными персонами.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
ru: Этот параметр будет отображать имена (но не другие детали) для частных персон. Сведения о персонах являются частными, если они еще живы, или если было добавлено ограничение конфиденциальности в их записях. Чтобы скрыть конкретное имя, добавить ограничение конфиденциальности на это имя записи.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
ru: На этой странице Вы можете редактировать исходные данные напрямую в файле GEDCOM. Это расширенный вариант, и Вы не должны использовать его, если Вы не понимаете формат GEDCOM. Если Вы совершите ошибку, то её трудно будет исправить.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
ru[0]: Эта страница была просмотрена %s раз.
ru[1]: Эта страница была просмотрена %s раза.
ru[2]: Эта страница была просмотрена %s раза.

en: This place has no coordinates
ru: У этого места нет координат

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
ru: Этот процесс позволяет владельцу сайта гарантировать, что новая информация следует стандартами сайта и соглашениями, имеет надлежащие указания источника и т.д.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Эта запись не существует или у Вас нет разрешения для просмотра.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Эта запись была удалена. Удаление должно быть рассмотрено модератором.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Эта запись была удалена. Вы должны рассмотреть удаленную запись, а затем %1$s или %2$s её.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Эта запись была отредактирована. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Эта запись была отредактирована. Вы должны рассмотреть изменения записи, а затем %1$s или %2$s её.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Этот архив не существует или у Вас нет прав на просмотр.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Это хранилище было удалено. Удаление должно быть проверено модератором.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Этот репозиторий был удален. Вы должны пересмотреть это удаление, а затем %1$s или %2$s его.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Это хранилище было отредактировано. Изменения должны быть проверены модератором.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Этот репозиторий был отредактирован. Вы должны рассмотреть это изменение, а затем %1$s или %2$s его.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
ru: Эта роль имеет все разрешения роли Редактор и возможность принимать/отклонять изменения других пользователей.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
ru: Эта роль имеет все разрешения роли Менеджер во всех генеалогических деревьях и разрешения на изменение настроек сайта, пользователей и модулей.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
ru: Эта роль имеет все разрешения роли Участник и возможность добавления/изменения/удаления данных. Все изменения должны быть одобрены модератором, кроме случая когда у пользователя включен параметр "автоматически принимать изменения".

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
ru: Эта роль имеет все разрешения роли Модератор и другие разрешения в соответствии с конфигурацией генеалогического дерева и разрешения изменять настройки генеалогического дерева.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
ru: Эта роль имеет все разрешения роли Посетитель и дополнительные разрешения предоставленные настройками генеалогического дерева.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
ru: Этот сервер не поддерживает безопасные загрузки по протоколу HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
ru: Этот сервер имеет следующие настройки: лимит памяти = %s MB (рабочая память для скриптов), лимит времени CPU = %s cек. (максимальное время для исполнения скрипта).

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
ru: Это должно быть разделенный запятыми или пробелами список фактов, в дополнение к рождению и смерти, которые должны отражаться в прямоугольниках диаграмм, таких как диаграмма родословной. Этот список требует использования тегов фактов в соответствии со стандартом GEDCOM 5.5.1. Например, если вы хотите, чтобы в прямоугольнике было отражено род занятий, Вы должны добавить «OCCU» в это поле.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
ru: Этот источник не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ru: Этот источник был удален. Удаление должно быть проверено модератором.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ru: Этот источник был удален. Вы должны пересмотреть это удаление, а затем %1$s или %2$s его.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ru: Этот источник был отредактирован. Изменения должны быть проверены модератором.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ru: Этот источник был отредактирован. Вы должны рассмотреть это изменение, а затем %1$s или %2$s его.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
ru: Этот текст будет добавлен к каждому заголовку страницы. Также будет показано в строке заголовка браузера, закладки и т.д.

en: This type of link is not allowed here.
ru: Этот тип ссылки не разрешен в этой записи.

en: This user account does not have access to any tree.
ru: Эта учетная запись пользователя не имеет доступа к какому-либо дереву.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
ru: Обычно это означает, что Вам необходимо изменить разрешения для папок на 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
ru: Этот сайт обновляется. Повторите попытку через несколько минут.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
ru: Сайт закрыт на техническое обслуживание. Вы должны <a href="index.php">повторить попытку</a> через несколько минут.

en: This website is temporarily unavailable
ru: Сайт временно недоступен

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
ru: Данный сайт использует куки, чтобы запоминать предпочтения посетителя.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
ru: Это удалит все генеалогические данные из «%s» и заменит их на данные из другого файла GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
ru: Эта функция добавляет часть имени или или части названия места. Например, «Mexico» будет соответствовать «Quintana Roo, Mexico», но не «Santa Fe, New Mexico».

en: Thu
ru: Чт

en: Thumbnail files must contain images.
ru: Миниатюры должны быть изображениями.

en: Thumbnail images
ru: Миниатюры

en: Thumbnail to upload
ru: Загрузить миниатюру

en: Thursday
ru: Четверг

en: Tijuana, Mexico
ru: Тихуана, Мексика

en: Time
ru: Время

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Timeline
ru: Шкала времени

en: Timestamp
ru: Отметка времени

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Title
ru: Заголовок

en: Title in Hebrew
ru: Название на иврите

en: To
ru: По

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
ru: Чтобы помочь Вам начать работу с этим блоком, мы создали несколько стандартных шаблонов. При выборе одного из этих шаблонов, текстовая область будет содержать копию, которую Вы можете изменить в соответствии с требованиями Вашего сайта.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
ru: Чтобы завершить обновление, Вы должны установить файлы вручную.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
ru: Чтобы создать новое исследовательское задание, Вам необходимо сперва добавить «исследовательское задание» в список фактов и событий в оцпиях вашего семейного дерева.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
ru: Для того, чтобы обеспечить совместимость с другими приложениями, ссылки, заметки, текст и транскрипции должны быть записаны при помощи простого, неформатированного текста. Однако часто желательно форматировать текст для облегчения представления, понимания, и т.д.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
ru: Для предотвращения доступа к сайту, в то время как Вы копируете файлы, Вы можете временно создать файл %s на сервере. Сообщение, содержащееся в нём, будет отображаться для посетителей.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
ru: Чтобы защитить личные данные, webtrees использует файл конфигурации Apache (.htaccess), который блокирует весь доступ к этой папке. Если Ваш веб-сервер не поддерживает файлы .htaccess, и Вы не можете ограничить доступ к этой папке, то Вы можете выбрать другую папку, вдали от Ваших веб-документов.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
ru: Чтобы уменьшить размер файла для загрузки, Вы можете сжать файл в формат .ZIP (архив). Затем Вам будет нужно распаковать .ZIP-файл, прежде чем Вы сможете использовать его.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
ru: Для настройки данного текста на других языках необходимо переключиться на этот язык и вновь открыть данную страницу.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
ru: Чтобы сообщить поисковым системам о карте сайта, перейдите по следующим ссылкам.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
ru: Чтобы сообщить поисковым системам о карте сайта, добавьте следующую строку в файл robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
ru: Для использования учётной записи почты Google используйте следующие параметры: сервер=smtp.gmail.com, порт=587, защита=tls, имя пользователя=xxxxx@gmail.com, пароль=[Ваш пароль в gmail]

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tokyo, Japan
ru: Токио, Япония

en: Tombstone
ru: Надгробие

en: Tonga
ru: Тонга

en: Top %s given name | Top %s given names
ru[0]: Самые распространенное имя
ru[1]: %s самыx распространенных имен
ru[2]: %s самыx распространенных имен

en: Top %s surname | Top %s surnames
ru[0]: Самая распространенная фамилия
ru[1]: %s самых распространенных фамилий
ru[2]: %s самых распространенных фамилий

en: Top given name
ru: Самые распространенные имена

en: Top given names
ru: Наиболее часто встречающиеся имена и отчества

en: Top level
ru: Верхний уровень

en: Top surname
ru: Распространенная фамилия

en: Top surnames
ru: Наиболее часто встречающиеся фамилии

en: Toronto, Ontario, Canada
ru: Торонто, Онтарио, Канада

en: Total
ru: Всего

en: Total accepted changes:
ru: Всего принятых изменений:

en: Total births
ru: Всего рождений

en: Total dead
ru: Всего умерло

en: Total deaths
ru: Всего смертей

en: Total divorces
ru: Всего разводов

en: Total events
ru: Всего событий

en: Total families
ru: Всего семей

en: Total families: %s
ru: Всего семей: %s

en: Total females
ru: Всего женщин

en: Total given names
ru: Всего имен и отчеств

en: Total individuals
ru: Всего персон

en: Total individuals: %s
ru: Всего персон: %s

en: Total living
ru: Всего ныне живущих

en: Total males
ru: Всего мужчин

en: Total marriages
ru: Всего браков

en: Total number of users
ru: Всего пользователей

en: Total pending changes:
ru: Всего изменений:

en: Total places: %s
ru: Всего мест: %s

en: Total sources: %s
ru: Всего источников: %s

en: Total surnames
ru: Всего фамилий

en: Total users
ru: Всего пользователей

en: Tracking and analytics
ru: Отслеживание и аналитика

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
ru: Отслеживание и аналитика не добавляются в панель управления.

en: Trailer
ru: Анонс

en: Tridi
ru: Триди

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Trujillo, Peru
ru: Трухильо, Перу

en: Tue
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
ru: Тустла-Гутьеррес, Мексика

en: Twin Falls, Idaho, United States
ru: Твин-Фоллс, штат Айдахо, США

en: Type
ru: Тип

en: Type of event
ru: Тип события

en: Type of fact
ru: Тип факта

en: Type of place markers in the place hierarchy
ru: Тип маркера места в Иерархии Мест

en: Type the password again.
ru: Введите пароль еще раз.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
ru: Повторите пароль, чтобы убедиться в правильности набранного пароля.

en: Types of error
ru: Типы ошибки

en: URL
ru: Адрес URL

en: US Minor Outlying Islands
ru: США Внешние малые острова

en: US Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
ru: Не удается подключиться, используя эти параметры. Ваш сервер дал следующее сообщение об ошибке.

en: Unable to find record with ID
ru: Невозможно найти запись с таким ID

en: Uncleared: insufficient data
ru: Нерешенные: недостаточно данных

en: Unique family facts
ru: Уникальные семейные факты

en: Unique identifier
ru: Уникальный идентификатор

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
ru: Уникальные идентификаторы позволяют ту же запись найти в различных родословных и в разных системах. Они будут добавлены всякий раз, когда записи создаются или обновляются. Если вы не хотите видеть уникальные идентификаторы, вы можете скрыть их, используя правила конфиденциальности.

en: Unique individual facts
ru: Одноразовые факты персоны

en: Unique repository facts
ru: Одноразовые факты архива

en: Unique source facts
ru: Одноразовые факты источника

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unlink the media object
ru: Отсоединить медиа

en: Unrecognized GEDCOM code
ru: Неопознанный код GEDCOM

en: Unused files
ru: Неиспользуемые файлы

en: Unzip %s to a temporary folder…
ru: Распаковка %s во временную папку…

en: Upcoming events
ru: Предстоящие события

en: Update
ru: Обновить

en: Update all
ru: Обновить всё

en: Update all the place names in a family tree
ru: Обновить все географические названия в родословной

en: Update place names
ru: Обновить географические названия

en: Upgrade anyway
ru: Обновление в любом случае

en: Upgrade to webtrees %s.
ru: Обновить Webtrees на %s.

en: Upgrade wizard
ru: Мастер обновления

en: Upload geographic data
ru: Загрузить географические данные

en: Upload media files
ru: Загрузить медиафайлы

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
ru: Загрузить один или более медиафайла с Вашего локального компьютера. Медиафайлы могут содержать фотографии, видео, аудио, или другие медиаформаты.

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
ru: Использовать Google Maps™ для Иерархии Мест

en: Use PHP mail to send messages
ru: Использовать PHP mail для отправки сообщений

en: Use SMTP to send messages
ru: Использовать SMTP для отправки сообщений

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
ru: Используйте «?» для поиска нуля или одного символа, используйте &laquo;*&raquo; для поиска нуля или более символов.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
ru[0]: Минимум %s символ.
ru[1]: Минимум %s символа.
ru[2]: Минимум %s символов.

en: Use colors
ru: Использовать цвета

en: Use compact layout
ru: Использовать компактное резмещение

en: Use full source citations
ru: Использовать полную цитату источника

en: Use password
ru: Использовать пароль

en: Use sendmail to send messages
ru: Использовать sendmail для отправки сообщений

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
ru: Используется изображение силуэта, если Вы не указали изображение для этой персоны. Изображения силуэта, соответствует типу гендерного пола выбранного лица.

en: Use silhouettes
ru: Использовать силуэты

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
ru: Использовать базу данных GeoNames для автозавершения названий мест

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
ru: Используйте это поле, чтобы сообщить администратору сайта, почему Вы просите регистрацию аккаунта, и как Вы связаны с генеалогическими сведениями, представленными на этом сайте. Вы также можете ввести другую информацию, которые Вы желаете сообщить администратору сайта.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
ru: Используйте этот образ для диаграмм и на странице персон.

en: Use this value
ru: Использовать эти координаты

en: User
ru: Пользователь

en: User administration
ru: Управление пользователями

en: User didn’t verify within 7 days.
ru: Пользователь не ввел код проверки в течение 7 дней.

en: User not verified by administrator.
ru: Пользователь не одобрен администратором.

en: User preferences
ru: Настройки пользователя

en: User verification
ru: Проверка пользователя

en: User-agent string
ru: Строка User-agent

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username or email address
ru: Имя пользователя или email

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
ru: Имена не чувствительны к регистру и игнорируют буквы с диакритическими знаками, так что «chloe», «chloë» и «Chloe» считаются одинаковыми.

en: Users
ru: Пользователи

en: Users who are signed in
ru: Сейчас на сайте

en: User’s account has been inactive too long:
ru: Аккаунт слишком долго не использовался:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
ru: С помощью выпадающего меню можно выбрать страну, для которой будет показан флаг. Если флаги не показаны, это означает, что они не определёны для этих стран.

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vancouver, British Columbia, Canada
ru: Ванкувер, Британская Колумбия, Канада

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Various statistics charts.
ru: Различные статистические графики.

en: Vatican City
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Veracruz, Mexico
ru: Веракрус, Мексика

en: Verification code
ru: Контрольный код

en: Verified
ru: Подтверждено

en: Vernal, Utah, United States
ru: Вернал, Юта

en: Version
ru: Версия

en: Video
ru: Видео

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: View
ru: Просмотр

en: View all records found in this place
ru: Посмотреть список всех лиц, проживавших тут

en: View the details
ru: Просмотреть подробности

en: View the notes
ru: Просмотреть примечания

en: View this day
ru: Показать этот день

en: View this family
ru: Смотреть сведения о семье

en: View this individual
ru: Смотреть сведения о персоне

en: View this month
ru: Показать месяц

en: View this source
ru: Смотреть источник

en: View this year
ru: Показать год

en: Villa Hermosa, Mexico
ru: Villa Hermosa, Мексика

en: Visible online
ru: Отображать онлайн статус

en: Visible to other users when online
ru: Отображать онлайн статус

en: Visitor
ru: Посетитель

en: Vital records
ru: ЗАГС

en: Wales
ru: Уэльс

en: Wallis and Futuna
ru: Острова Уоллис и Футуна

en: Ward
ru: Подопечный

en: Washington, District of Columbia, United States
ru: Вашингтон, Округ Колумбия

en: Watermarks
ru: Водяные знаки

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
ru: Водяные знаки являются необязательными, и они обычно отображаются только для посетителей.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
ru: Добавление каждый раз водяного знака, может замедлить загрузку больших изображений. Для сайтов с большим количеством посетителей является предпочтительным, создание водяных знаков для изображений только один раз и затем сохранить их на сервере.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
ru: В ближайшее время Вы получите письмо по электронной почте на адрес <b>%s</b>. <br><br>Следуя инструкции в письме, Вы должны подтвердить свой адрес электронной почты на создание учетной записи. <br><br>Если Вы не подтвердите свой адрес электронной почты в течение семи дней, Ваша заявка будет автоматически отклонена. В этом случае, Вам придется пройти процедуру регистрации повторно.<br><br>После того как Вы, следуя инструкции в письме, подтвердили свой адрес электронной почты, администратор должен одобрить Вашу заявку и Вы получите подтверждение по электронной почте. <br>Только после этого, Вы сможете воспользоваться всеми преимуществами этого сайта.<br><br>Пожалуйста, запомните Ваше имя пользователя и пароль.

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Website URL
ru: Адрес сайта

en: Website access rules
ru: Правила доступа к сайту

en: Website logs
ru: Журналы сайта

en: Website preferences
ru: Настройки веб-сайта

en: Wed
ru: Ср

en: Wednesday
ru: Среда

en: Weight
ru: Вес

en: Welcome %s
ru: Добро пожаловать %s

en: Welcome text on sign-in page
ru: Текст приветствия на странице входа

en: Welcome to this genealogy website
ru: Добро пожаловать на семейный генеалогический сайт!

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
ru: Если запись редактируется, то пользователь и метки времени записываются. Иногда желательно сохранить существующий “Последнее изменение” информации, например при внесении небольших изменений в чужие данные. Этот параметр определяет, будет ли эта функция включена по умолчанию.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
ru: Когда пользователь регистрирует аккаунт, письмо отправляется на адрес электронной почты со ссылкой для подтверждения. После того, как пользователь нажмёт на эту ссылку, статус адреса почты автоматически меняется на "подтверждённый".

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
ru: При добавлении связи поле номера записи не должно быть пустым.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
ru: При добавлении новых близких родственников, Вы можете добавить источник цитат для записей (индивидуальные и семейные) или к фактам и событиям (рождение, брак и смерть). Этот параметр определяет, будут ли записи или факты выбраны по умолчанию.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
ru: При добавлении нового члена семьи, по умолчанию фамилия может быть предоставлена. Эта фамилия будет зависеть от местной традиции.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
ru: Когда Вы добавляете, изменяете или удаляете информацию, то сделанные изменения сразу не сохраняются. Вместо этого, изменения находятся в «ожидании». Эти ожидающие изменения должны быть проверены модератором для проверки и подтверждения.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
ru: Вы получите копию сообщения на указанный Вами адрес.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
ru: Если пользователь связан с записью лица, в семейном дереве и имеет роль участник, редактор или модератор, Вы можете помешать ему получить подробную информацию о далеких и живых родственников. Можно определить число ступеней родства, которые пользователь может увидеть.

en: Where is your PhpGedView installation?
ru: Где Ваша установка PhpGedView?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
ru: Какие деревья должны быть включены в карту сайта

en: Who can upload new media files
ru: Кто может загружать новые медиафайлы

en: Who is online
ru: Сейчас на сайте

en: Whole words only
ru: Только слова целиком

en: Widow
ru: Вдова

en: Widower
ru: Вдовец

en: Width
ru: Ширина

en: Width of generated thumbnails
ru: Ширина генерируемых миниатюр

en: Wife
ru: Супруга

en: Wife’s age
ru: Возраст супруги

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
ru: Девичья фамилия жены становится новым именем

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ru: Жена перенимает фамилию мужа

en: Wildcards
ru: Групповые символы

en: Will
ru: Завещание

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
ru: Уинтер-Куортерс, Небраска

en: With sources
ru: С источниками

en: Without sources
ru: Без источников

en: Witness
ru: Свидетель

en: Wives take their husband’s surname.
ru: Жены перенимают фамилию мужа.

en: World
ru: Мир

en: XREF prefixes
ru: XREF приставки

en: Yahrzeit
ru: Поминание умерших (в еврейской религии)

en: Yahrzeiten
ru: Мемориал

en: Year
ru: Год

en: Year input box
ru: Поле для ввода года

en: Year:
ru: Год:

en: Yemen
ru: Йемен

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
ru: Вы (или кто то, кто выдает себя за Вас) запросил доступ на %1$s, используя адрес электронной почты %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
ru: Вы не можете посылать сообщения, которые содержат ссылки.

en: You are signed in as %s.
ru: Вы вошли как %s.

en: You can apply for an account using the link below.
ru: <br>Вы можете войти или зарегистрировать аккаунт в форме ниже.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
ru: Вы можете изменить внешний вид webtrees с помощью тем. Каждая тема имеет свой стиль, макет, цветовую схему и т.д.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
ru: Вы можете выбрать приставку для всех вновь созданных XREF-записей.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
ru: Этот флажок контролирует видимость для других пользователей, пока вы находитесь в сети. Он также контролирует вашу способность видеть других интернет-пользователей, которые настроены, чтобы быть видимыми. <br> Если этот флажок снят, Вы будете полностью невидимым для других, и Вы также не сможете увидеть других онлайн-пользователей. Если этот флажок установлен, Вы будете видеть других, которые настроены, чтобы быть видимыми.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
ru: Вы можете загрузить копию спецификации GEDCOM из %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
ru: Вы можете облегчить поиск замужних женщин, делая запись их фамилии по мужу. Однако, не все женщины берут фамилию своего мужа, поэтому остерегайтесь введения неправильной информации в Вашу базу данных.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
ru: Вы можете включить эти модули после обновления.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
ru: Вы можете снова включить эти темы после обновления.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
ru: Вы можете перенумеровать записи в родословной, так что эти внутренние ссылочные номера не дублируются в любом другом семеном дереве.

en: You can renumber this family tree.
ru: Вы можете перенумеровать это семейное дерево.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
ru: Вы может указать другое ограничение, но сервер может игнорировать изменение.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
ru: Вы можете установить права доступа к конкретной записи, факту или событию, добавляя ограничение к нему. Если запись, факт или событие не имеет ограничений, будут использоваться права доступа по умолчанию.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
ru: Вы можете ускорить вычисление уровня конфиденциальности добавив запись о смерти к личной записи человека, чья смерть исходит из других данных, но у которого нет никаких записей о смерти, захоронения, кремации и тд.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
ru: Нельзя создавать правило, которое запретит вам самим доступ к веб-сайту.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
ru: Для работы с сайтом активируйте прием cookies в вашем браузере.

en: You do not have permission to view this page.
ru: У Вас нет разрешения для просмотра этой страницы.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
ru: Вы ввели одинаковые идентификаторы. Вы не можете объединить те же самые записи.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
ru: Поздравляем! Вы подтвердили адрес электронной почты.

en: You have not created any journal items.
ru: У Вас не создано ни одной заметки для дневника.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
ru: Вы выбрали файл GEDCOM с другим именем. Всё верно?

en: You have signed out.
ru: Вы вышли из системы.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
ru: Можете ввести интернет-ссылку (URL), начиная с «http://».

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
ru: Вы можете использовать HTML формат для ответов и использовать ссылки на другие страницы.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
ru: Кроме того, необходимо разрешить "менее безопасные приложения" в Вашем аккаунте Google.

en: You must change this before you can continue.
ru: Прежде чем продолжить, Вы должны внести изминения.

en: You must enter a name
ru: Введите ФИО (имена)

en: You must enter a real name.
ru: Необходимо ввести настоящее имя.

en: You must enter a username.
ru: Введите имя пользователя.

en: You must enter all the administrator account fields.
ru: Вам нужно заполнить все поля в учётной записи администратора.

en: You must provide a repository name.
ru: Вы должны указать название архива.

en: You must provide a source title
ru: Вы должны указать оглавление источника

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
ru: Необходимо перенумеровать записи в одном из деревьев, прежде чем их можно будет объединить.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
ru: Вы должны выбрать персону и тип графика в настройках блока

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
ru: Необходимо указать персональную запись, прежде чем ограничивать доступ к родственникам.

en: You need to be a family member to access this website.
ru: Вы должны быть членом семьи для получения доступа к сайту.

en: You need to be an authorized user to access this website.
ru: Вы должны иметь подтверждённый аккаунт для доступа к этому сайту.

en: You need to create a family tree.
ru: Вам необходимо создать семейное дерево.

en: You need to review the account details.
ru: Вам необходимо: <br>1. Рассмотреть данные учетной записи по этой ссылке

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
ru: Вам необходимо настроить учетную запись администратора. Эта учетная запись может контролировать весь ход установки webtrees. Пожалуйста, выберите надежный пароль.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
ru: Вы должны зайти снова. Используйте свои имя пользователя и пароль PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
ru: Заполните это поле только в том случае, если Вы хотите применить перенаправление пользователей на другие страницы, или после входа в систему. Это полезно, когда Вы хотите перейти с http на https при входе в систему. Значение должно содержать полный путь URL в файл <i>login.php</i>. Например, https://www.twojserwer.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
ru: Вы послали следующее сообщение администратору webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
ru: Вы послали следующее сообщение пользователю webtrees:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
ru: Вы должны принять или отклонить все ожидающие изменения перед обновлением.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
ru: Вы должны проконсультироваться с автором модуля, чтобы убедиться в совместимости с данной версией webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
ru: Вы должны проконсультироваться с автором темы, чтобы подтвердить совместимость с этой версией webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
ru: Удалите «%1$s» из «%2$s» и попробуйте заново.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
ru: Вы не должны утверждать учётную запись, если адрес электронной почты не подтверждён пользователем.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
ru: принять

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
ru: отклонить

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
ru: принять

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
ru: отклонить

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
ru: Вы будете проинформированы по электронной почте, когда новый пользователь подтвердит регистрацию. Вы должны завершить процесс регистрации этого пользователя. <br><br>ВНИМАНИЕ: Новый пользователь не сможет войти на Ваш сайт, пока учетная запись не будет Вами активирована.

en: You will use this to sign in to webtrees.
ru: Это необходимо для входа на сайт.

en: Youngest father
ru: Самый молодой отец

en: Youngest female
ru: Самая молодая новобрачная

en: Youngest male
ru: Самый молодой новобрачный

en: Youngest mother
ru: Самая молодая мать

en: Your clippings cart is empty.
ru: Ваша корзина пуста.

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Your registration at %s
ru: Ваша регистрация на %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
ru: Ваш администратор сервера (хостинг-провайдер) предоставит Вам данные для подключения.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
ru: В Вашей учетной записи не включен режим автоматического утверждения изменений. Вы сможете изменить только одну запись за раз.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
ru: Ваш веб-сервер использует PHP версии %s, которая больше не получает обновления безопасности. Вы должны, как можно скорее, обновить до более свежей версии.

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zip file(s)
ru: Zip файл(ы)

en: Zoom
ru: Масштабирование

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom in/out on this box.
ru: Более расширенные/менее расширенные данные.

en: Zoom level
ru: Коэффициент масштабирования

en: Zoom level of map
ru: Коэффициент масштабирования карты

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: a.m.
ru: д. п.

en: about %s
ru: около %s

en: accepted
ru: принято

en: add
ru: добавить

en: adopted name
ru: имя после адопции

en: adoption
ru: усыновление

en: after
ru: после

en: after %s
ru: после %s

en: after death
ru: после смерти

en: age
ru: возраст

en: allow
ru: разрешить

en: also known as
ru: также известен как

en: always
ru: всегда

en: and
ru: и

en: back to top
ru: назад вверх

en: before
ru: до

en: before %s
ru: перед %s

en: between %s and %s
ru: между %s и %s

en: birth
ru: рождение

en: birth name
ru: имя при рождении

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
ru: родились в последние %1$s лет или умерли в последние %2$s лет

en: brother
ru: брат

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
ru: племянник/племянница

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
ru: племянница

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ru: муж племянницы

[ctx: brother’s son]
en: nephew
ru: племянник

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
ru: жена племянника

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
ru: Невестка

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
ru: шурин (брат жены брата)

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ru: шурин/свояченица

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
ru: своячница

en: bullet list
ru: маркированный список

en: burial
ru: похороны

en: by
ru: Исполнитель

en: calculated %s
ru: вычислено %s

en: cancel
ru: Отмена

en: census added
ru: перепись добавлена

en: century
ru: столетие

en: change of name
ru: изменение имени

en: child
ru: ребенок

en: children
ru: детей

[ctx: child’s child]
en: grandchild
ru: внук

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
ru: внучка

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ru: супруг внучки

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
ru: зять

[ctx: child’s son]
en: grandson
ru: внук

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ru: супруга внука

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
ru: зять/невестка

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
ru: невестка

en: close
ru: закрыть

en: clouds
ru: облака

en: colors
ru: цветная

en: compact list
ru: компактный список

en: continue
ru: Продолжить

en: create
ru: Создать

en: creating thumbnails of images
ru: создание миниатюр для изображений

en: date periods
ru: отрезок времени

en: daughter
ru: дочь

en: daughter of
ru: дочь от

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
ru: внук

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ru: Удочерение внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ru: Крещение внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ru: Рождение внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ru: Похороны внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ru: Крещение внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ru: Кремация внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
ru: Смерть внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ru: Брак внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
ru: внучка

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ru: супруг внучки

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
ru: зять

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
ru: Сват

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
ru: сватья

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
ru: сват

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
ru: Усыновление внука

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
ru: Крещение внука

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
ru: Рождение внука

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
ru: Обрезание внука

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
ru: Похороны внука

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
ru: Крещение внука

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
ru: Кремация внука

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
ru: Смерть внука

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
ru: Брак внука

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
ru: внук

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ru: супруга внука

en: death
ru: смерть

en: degrees
ru: градусов

en: delete
ru: Удалить

en: deny
ru: отклонить

en: download
ru: скачать

en: east
ru: восточная

en: edit
ru: Изменить

en: eighth cousin
ru: 9-тиюродный брат/сестра

en: elder brother
ru: старший брат

en: elder sibling
ru: старший брат/сестра

en: elder sister
ru: старшая сестра

en: eleventh cousin
ru: 12-тиюродный брат/сестра

en: estate name
ru: название недвижимости

en: estimated %s
ru: предполагаемо в %s г

en: ex-husband
ru: бывший муж

en: ex-partner
ru: экс-партнер

en: ex-spouse
ru: бывший супруг

en: ex-wife
ru: бывшая жена

en: facts
ru: факты

en: father
ru: отец

[ctx: father’s brother]
en: uncle
ru: дядя

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
ru: двоюродный брат/сестра

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
ru: двоюродная сестра

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
ru: двоюродный брат

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
ru: тётя

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
ru: неполнородный брат/сестра

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
ru: неполнородная сестра

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
ru: дедушка по отцу

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
ru: бабушка по отцу

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
ru: пра-родители по отцу

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
ru: тётя/дядя

[ctx: father’s sister]
en: aunt
ru: тётя

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
ru: двоюродный брат/сестра

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
ru: двоюродная сестра

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
ru: дядя

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
ru: двоюродный брат

[ctx: father’s son]
en: half-brother
ru: неполнородный брат

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ru: мачеха

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
ru: сводный(-ая)

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
ru: сводная сестра

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
ru: сводный брат

en: fifteenth cousin
ru: 16-тиюродный брат/сестра

en: fifth %s
ru: пятый/пятая %s

en: fifth cousin
ru: 6-тиюродный брат/сестра

en: file upload capability
ru: возможность загружать файлы

en: first
ru: первая

en: first %s
ru: первый/первая %s

en: first cousin
ru: двоюродный брат/сестра

[ctx: font name]
en: Arial
ru: Ариал

[ctx: font name]
en: Helvetica
ru: Гельветика

en: fourteenth cousin
ru: 15-тиюродный брат/сестра

en: fourth %s
ru: четвёртый/четвёртая %s

en: fourth cousin
ru: 5-тиюродный брат/сестра

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
ru[0]: начиная с %1$s интервал %2$s год
ru[1]: начиная с %1$s интервал %2$s год
ru[2]: начиная с %1$s интервал %2$s лет

en: from %s
ru: с %s

en: from %s to %s
ru: с %s до %s

en: full circle
ru: полный круг

en: gender
ru: пол

en: go to new individual
ru: перейти к новой персоне

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ru: троюродная сестра

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
ru: троюродный брат

en: great ×%s aunt
ru: двоюродная (%s-1)xпра-бабушка

en: great ×%s aunt/uncle
ru: двоюродный (%s-1)xпра-дед/babушка

en: great ×%s grandchild
ru: пра(х%s) внук/внучка

en: great ×%s granddaughter
ru: пра(х%s) внучка

en: great ×%s grandfather
ru: %sх пра-дед

en: great ×%s grandmother
ru: %sх пра-бабушка

en: great ×%s grandparent
ru: пра(х%s)-дед/бабушка

en: great ×%s grandson
ru: пра(х%s) внук

en: great ×%s nephew
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник

en: great ×%s nephew/niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатый племянник/племянница

en: great ×%s niece
ru: пра(х(%s-1))-внучатая племянница

en: great ×%s uncle
ru: двоюродный (%s-1)xпра-дедушка

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
ru: двоюродный (%s-1)xпра-дедушка

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
ru: двоюродный (%s-1)xпра-дедушка

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
ru: двоюродный (%s-1)xпра-дедушка

en: great ×4 aunt
ru: двоюродная пра-пра-прабабушка

en: great ×4 aunt/uncle
ru: двоюродный пра-пра-прадед/бабушка

en: great ×4 grandchild
ru: пра(х4) внук/внучка

en: great ×4 granddaughter
ru: пра(х4) внучка

en: great ×4 grandfather
ru: 4х пра-дед

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
ru: двоюродный 4xпра-дедушка

en: great ×4 grandmother
ru: 4х пра-бабушка

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
ru: двоюродный 4xпра-дедушка

en: great ×4 grandparent
ru: пра(х4)-дед/бабушка

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
ru: двоюродный 4xпра-дедушка

en: great ×4 grandson
ru: пра(х4) внук

en: great ×5 aunt
ru: двоюродная 4xпра-бабушка

en: great ×5 aunt/uncle
ru: двоюродный 4xпра-дед/бабушка

en: great ×5 grandchild
ru: пра(х5) внук/внучка

en: great ×5 granddaughter
ru: пра(х5) внучка

en: great ×5 grandfather
ru: 5х пра-дед

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
ru: двоюродный 5xпра-дедушка

en: great ×5 grandmother
ru: 5х пра-бабушка

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
ru: двоюродный 5xпра-дедушка

en: great ×5 grandparent
ru: пра(х5)-дед/бабушка

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
ru: двоюродный 5xпра-дедушка

en: great ×5 grandson
ru: пра(х5) внук

en: great ×6 aunt
ru: двоюродная 5xпра-бабушка

en: great ×6 aunt/uncle
ru: двоюродный 5xпра-дед/бабушка

en: great ×6 grandchild
ru: пра(х6) внук

en: great ×6 granddaughter
ru: пра(х6) внучка

en: great ×6 grandfather
ru: 6х пра-дед

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
ru: двоюродный 6xпра-дедушка

en: great ×6 grandmother
ru: 6х пра-бабушка

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
ru: двоюродный 6xпра-дедушка

en: great ×6 grandparent
ru: пра(х6)-дед/бабушка

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
ru: двоюродный 6xпра-дедушка

en: great ×6 grandson
ru: пра(х6) внук

en: great ×7 aunt
ru: двоюродная 6xпра-бабушка

en: great ×7 aunt/uncle
ru: двоюродный 6xпра-дед/бабушка

en: great ×7 grandchild
ru: пра(х7) внук/внучка

en: great ×7 granddaughter
ru: пра(х7) внучка

en: great ×7 grandfather
ru: 7х пра-дед

en: great ×7 grandmother
ru: 7х пра-бабушка

en: great ×7 grandparent
ru: пра(х7)-дед/бабушка

en: great ×7 grandson
ru: пра(х7) внук

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
ru: двоюродный прадедушка

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
ru: двоюродный прадедушка

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
ru: двоюродный прадедушка

en: great-great-aunt
ru: двоюродная прабабушка

en: great-great-aunt/uncle
ru: двоюродный прадед/бабушка

en: great-great-grandchild
ru: прапра-внук/внучка

en: great-great-granddaughter
ru: праправнучка

en: great-great-grandfather
ru: прапрадед

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
ru: двоюродный пра-прадедушка

en: great-great-grandmother
ru: прапрабабушка

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
ru: двоюродный пра-прадедушка

en: great-great-grandparent
ru: прапра-дед/бабушка

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
ru: двоюродный пра-прадедушка

en: great-great-grandson
ru: праправнук

en: great-great-great-aunt
ru: двоюродная прапрабабушка

en: great-great-great-aunt/uncle
ru: двоюродный пра-прадед/бабушка

en: great-great-great-grandchild
ru: прапрапра-внук/внучка

en: great-great-great-granddaughter
ru: прапраправнучка

en: great-great-great-grandfather
ru: пра-пра-прадед

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
ru: двоюродный пра-пра-прадедушка

en: great-great-great-grandmother
ru: пра-пра-прабабушка

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
ru: двоюродный пра-пра-прадедушка

en: great-great-great-grandparent
ru: прапрапра-дед/бабушка

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
ru: двоюродный пра-пра-прадедушка

en: great-great-great-grandson
ru: прапраправнук

en: half circle
ru: полукруг

en: half-year after marriage
ru: полугодий после вступления в брак

en: hh:mm or hh:mm:ss
ru: чч:мм или чч:мм:сс

en: hide
ru: Скрыть

en: husband
ru: муж

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
ru: деверь(брат мужа)

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ru: своячница

[ctx: husband’s child]
en: step-child
ru: пасынок/падчерица

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
ru: падчерица

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
ru: свёкор

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
ru: свекровь

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ru: брат/сестра мужа

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
ru: Золовка

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ru: зять

[ctx: husband’s son]
en: step-son
ru: пасынок

en: immigration name
ru: имя после иммиграции

en: import
ru: импортировать

en: interpreted %s (%s)
ru: распознано как %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
ru[0]: интервал %s год
ru[1]: интервал %s года
ru[2]: интервал %s лет

en: interval one child
ru: интервал один ребенок

en: interval two children
ru: интервал два ребенка

en: invert selection
ru: инвертировать выделение

en: last
ru: последняя

en: link
ru: Присоединить

en: list
ru: список

en: maiden name
ru: девичья фамилия

en: managers
ru: менеджеры

en: marriage
ru: вступление в брак

en: married name
ru: имя в браке

en: matrilineal
ru: матрилейно

en: maximum
ru: Максимум

en: maximum %s day | maximum %s days
ru[0]: максимально %s день
ru[1]: максимально %s дня
ru[2]: максимально %s дней

en: members
ru: члены

en: midnight
ru: полночь

en: minimal
ru: минимум

en: minimum
ru: Минимум

en: month
ru: месяц

en: months after marriage
ru: месяцев после вступления в брак

en: months before and after marriage
ru: месяцев до и после вступления в брак

en: mother
ru: мать

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
ru: дядя

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
ru: двоюродный брат/сестра

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
ru: двоюродная сестра

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
ru: двоюродный брат

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
ru: тётя

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
ru: неполнородный брат/сестра

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
ru: неполнородная сестра

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
ru: дедушка по маме

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ru: отчим

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
ru: сводный(-ая)

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
ru: сводная сестра

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
ru: сводный брат

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
ru: бабушка по маме

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя/тётя

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродная тётя

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ru: двоюродный дядя

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
ru: пра-родители по маме

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
ru: тётя/дядя

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
ru: тётя

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
ru: двоюродный брат/сестра

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
ru: двоюродная сестра

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
ru: дядя

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
ru: двоюродный брат

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
ru: неполнородный брат

en: never
ru: никогда

en: next
ru: следующий

en: ninth cousin
ru: 10-тиюродный брат/сестра

en: no
ru: Нет

en: none
ru: Нет

en: noon
ru: полдень

en: north
ru: северная

en: numbers
ru: числа

en: of
ru: из

en: on the date of death
ru: на день смерти

en: overall
ru: всего

en: p.m.
ru: п. п.

[ctx: paper size]
en: A3
ru: А3

[ctx: paper size]
en: A4
ru: А4

[ctx: paper size]
en: Legal
ru: Допустимый

[ctx: paper size]
en: Letter
ru: Письмо

en: parent
ru: родитель

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
ru: дядя

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
ru: тётя

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
ru: неполнородный брат/сестра

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
ru: неполнородная сестра

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
ru: дедушка

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
ru: бабушка

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
ru: дедушка/бабушка

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
ru: прадед

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ru: прабабушка

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ru: пра-дед/бабушка

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ru: двоюродный дед/бабушка

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
ru: двоюродная бабушка

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ru: двоюродный дедушка

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
ru: тётя/дядя

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
ru: тётя

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
ru: дядя

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
ru: неполнородный брат

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
ru: отчим/мачеха

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
ru: сводный(-ая)

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
ru: сводная сестра

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
ru: сводный брат

en: partner
ru: партнер

en: patrilineal
ru: патрилейно

en: pending
ru: в ожидании

en: percentage
ru: процент

en: pixels
ru: пикселей

en: preview
ru: Предпросмотр

en: previous
ru: предыдущий

en: primary evidence
ru: первоисточник

en: quarters after marriage
ru: кварталов после вступления в брак

en: questionable evidence
ru: достоверность под вопросом

en: records
ru: записи

en: rejected
ru: отклонено

en: religious name
ru: религиозное имя

en: replace
ru: заменить

en: reporting
ru: создание отчетов

en: reset
ru: сбросить

en: robot
ru: робот

en: save
ru: Сохранить

en: search
ru: поиск

en: second %s
ru: второй/вторая %s

en: second cousin
ru: троюродный брат/сестра

en: secondary evidence
ru: второисточник

en: select all
ru: выбрать всё

en: select none
ru: нет выбора

en: seventh cousin
ru: 8-миюродный брат/сестра

en: show
ru: показать

en: show the chart
ru: показать диаграмму

en: sibling
ru: брат/сестра

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
ru: племянник/племянница

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
ru: племянница

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ru: муж племянницы

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
ru: племянник

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ru: внучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
ru: внучатая племянница

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
ru: внучатый племянник

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
ru: жена племянника

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
ru: супруг(а) брата/сестры

en: sign in
ru: вход

en: sign out
ru: выйти

en: sister
ru: сестра

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ru: муж племянницы

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
ru: жена племянника

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
ru: племянник/племянница

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
ru: племянница

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
ru: зять

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
ru: деверь

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ru: Деверь/Золовка

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
ru: золовка

[ctx: sister’s son]
en: nephew
ru: племянник

en: sixth cousin
ru: 7-миюродный брат/сестра

en: son
ru: сын

en: son of
ru: сын от

[ctx: son’s child]
en: grandchild
ru: внук

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ru: Удочерение внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ru: Крещение внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ru: Рождение внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ru: Похороны внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ru: Крещение внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ru: Кремация внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
ru: Смерть внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ru: Брак внучки

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
ru: внучка

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ru: супруг внучки

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
ru: Усыновление внука

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
ru: Крещение внука

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
ru: Рождение внука

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
ru: Обрезание внука

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
ru: Похороны внука

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
ru: Крещение внука

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
ru: Кремация внука

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
ru: Смерть внука

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
ru: Брак внука

[ctx: son’s son]
en: grandson
ru: внук

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
ru: пра-внук/внучка

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ru: правнучка

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
ru: правнук

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ru: супруга внука

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
ru: невестка

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
ru: сват

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
ru: сватья

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
ru: сват

en: sort by date
ru: сортировать по дате

en: sort by date of birth
ru: сортировать по дате рождения

en: sort by date of death
ru: сортировать по дате смерти

en: sort by date of marriage
ru: сортировать по дате брака

en: sort by date, newest first
ru: сортировать по дате, новое вперёд

en: sort by date, oldest first
ru: сортировать по дате, старое вперёд

en: sort by filename
ru: сортировать по имени файла

en: sort by name
ru: сортировать по имени

en: sort by title
ru: сортировать по заголовку

en: south
ru: южная

en: spouse
ru: супруг(а)

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
ru: деверь/шурин

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
ru: пасынок/падчерица

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
ru: падчерица

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
ru: отец супруга(и)

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
ru: мать супруга(и)

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
ru: родитель супруга(и)

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ru: брат/сестра супруга(и)

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
ru: своячница

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
ru: пасынок

en: table
ru: таблица

en: tag cloud
ru: облако тегов

en: tenth cousin
ru: 11-тиюродный брат/сестра

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
ru: настройки соединения с базой данных в файле «/data/config.ini.php» верны

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
ru: У каталога «/data» и файла «/data/config.ini.php» установлены права доступа, которые позволяют серверу прочитать их

en: third %s
ru: третий/третья %s

en: third cousin
ru: четвероюродный брат/сестра

en: thirteenth cousin
ru: 14-тиюродный брат/сестра

en: this record does not exist
ru: эта запись не существует

en: three-quarter circle
ru: три четверти круг

en: tls
ru: tls (протокол безопасных соединений)

en: to %s
ru: до %s

en: twelfth cousin
ru: 13-тиюродный брат/сестра

en: twin brother
ru: брат близнец

en: twin sibling
ru: брат/сестра близнец

en: twin sister
ru: сестра близнец

en: unknown
ru: неизвестно

[ctx: unknown century]
en: Unknown
ru: неизвестно

[ctx: unknown family]
en: unknown
ru: нет данных

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
ru: Нет данных

[ctx: unknown people]
en: Unknown
ru: неизвестно

en: unlimited
ru: неограниченно

en: unreliable evidence
ru: недостоверный источник

en: update
ru: Обновить

en: upload
ru: загрузить

en: view
ru: просмотр

en: visitors
ru: посетители

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
ru: webtrees не может подключиться к базе данных PhpGedView: %s.

en: webtrees message
ru: Сообщение webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
ru: Программе Webtrees нужна СУБД MySQL версии не ниже %s.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
ru: webtrees необходимо отправить письма, например, с напоминанием о пароле или уведомлений от нашего сайта. Для этого webtrees может использовать на этом сервере, встроенный в PHP почтовый модуль (что не всегда возможно) или внешний SMTP (mail-relay), на который Вам необходимо будет предоставить некоторые сведения о подключении.

en: webtrees reply address
ru: Обратный адрес webtrees

en: webtrees sends emails with no storage
ru: webtrees отсылает письмо не сохраняя

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
ru: Webtrees использует UTF-8 кодировку для букв со знаком ударения, специальных символов и не-латинских символов. Если Вы желаете использовать этот файл GEDCOM в генеалогических программах, которые не поддерживают UTF-8, то Вы можете создать его, используя ISO-8859-1 кодировку.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
ru: база данных webtrees должна быть на том же сервере что и от PhpGedView

en: west
ru: западная

en: wife
ru: жена

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
ru: шурин (брат жены)

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ru: золовка

[ctx: wife’s child]
en: step-child
ru: пасынок/падчерица

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
ru: падчерица

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
ru: тесть

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
ru: тёща

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ru: шурин/свояченица

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
ru: свояченица

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ru: деверь

[ctx: wife’s son]
en: step-son
ru: пасынок

en: years
ru: года(лет)

en: yes
ru: Да

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
ru: Вы можете соединиться с базой данных используя другие программы, например phpmyadmin

en: younger brother
ru: младший брат

en: younger sibling
ru: младший брат/сестра

en: younger sister
ru: младшая сестра

en: ±%s year | ±%s years
ru[0]: ±%s год
ru[1]: ±%s года
ru[2]: ±%s лет

en: “%s”
ru: «%s»

en: “%s” has been added to your favorites.
ru: «%s» добавлен в избранное.

en: “%s” has been deleted.
ru: "%s" был удалён.
