webtrees - en to nb translation catalogue (3495 entries)

en:  but the details are unknown
nb:  men nærmere detaljer er ikke kjent

en:  in
nb:  i

en:  per gender
nb:  etter kjønn

en:  per time period
nb:  etter tidsperiode

en: #%s
nb: nr %s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
nb: %1$s %2$s har en %3$s kobling til %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
nb: %1$s %2$s generasjoner tilbake

en: %1$s %2$s times removed descending
nb: %1$s %2$s generasjoner frem

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
nb: %1$sKB ble hentet på %2$s sekunder.

en: %1$s does not exist.
nb: %1$s eksisterer ikke.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
nb: %1$s finnes ikke. Mente du %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
nb: %1$s har ingen kobling tilbake til %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
nb[0]: %1$s fil ble pakket ut på %2$s sekund.
nb[1]: %1$s filer ble pakket ut på %2$s sekunder.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
nb[0]: %1$s person vist, av totalt %2$s mulige, fra %3$s generasjoner.
nb[1]: %1$s personer vist, av totalt %2$s mulige, fra %3$s generasjoner.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
nb[0]: %1$s person mangler koordinater for fødested: %2$s.
nb[1]: %1$s personer mangler koordinater for fødested: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
nb: %1$s er en %2$s men en %3$s er forventet.

en: %1$s × %2$s pixels
nb: %1$s × %2$s punkter

en: %1$s’s %2$s
nb: %1$ss %2$s

en: %H:%i:%s
nb: %G:%i:%s

en: %j %F %Y
nb: %j. %F %Y

en: %s BCE
nb: %s Fvt

en: %s and her ancestors
nb: %s og hennes aner

en: %s and his ancestors
nb: %s og hans aner

en: %s and the individuals that reference it.
nb: %s og de personer knyttet til den.

en: %s and their children
nb: %s og deres barn

en: %s and their descendants
nb: %s og deres etterkommere

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
nb[0]: %s anonym innlogget bruker
nb[1]: %s anonyme innloggede brukere

en: %s child | %s children
nb[0]: %s barn
nb[1]: %s barn

en: %s day | %s days
nb[0]: %s dag
nb[1]: %s dager

en: %s day ago | %s days ago
nb[0]: %s dag siden
nb[1]: %s dager siden

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
nb[0]: %s familie har blitt oppdatert.
nb[1]: %s familier har blitt oppdaterte.

en: %s family tree | %s family trees
nb[0]: %s slektstre
nb[1]: %s slektstrær

en: %s grandchild | %s grandchildren
nb[0]: %s barnebarn
nb[1]: %s barnebarn

en: %s hour ago | %s hours ago
nb[0]: %s time siden
nb[1]: %s timer siden

en: %s individual | %s individuals
nb[0]: %s person
nb[1]: %s personer

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
nb[0]: %s person har blitt oppdatert.
nb[1]: %s personer har blitt oppdaterte.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
nb[0]: %s person er privat.
nb[1]: %s personer er private.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
nb[0]: %s individ med hendelser mellom %s og %s
nb[1]: %s individer med hendelser mellom %s og %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
nb[0]: %s individ med hendelser i %s
nb[1]: %s individer med hendelser i %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
nb[0]: %s individ med hendelser i %s mellom %s og %s
nb[1]: %s individer med hendelser i %s mellom %s og %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
nb: %s er ikke aktivert på denne serveren, og webtrees kan ikke installeres. Kontakt serveradministratoren og be om å få det aktivert.

en: %s message | %s messages
nb[0]: %s melding
nb[1]: %s meldinger

en: %s minute ago | %s minutes ago
nb[0]: %s minutt siden
nb[1]: %s minutter siden

en: %s month | %s months
nb[0]: %s måned
nb[1]: %s måneder

en: %s month ago | %s months ago
nb[0]: %s måned siden
nb[1]: %s måneder siden

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
nb[0]: %s notat har blitt oppdatert.
nb[1]: %s notater har blitt oppdaterte.

en: %s once removed ascending
nb: %s en generasjon tilbake

en: %s once removed descending
nb: %s en generasjon frem

en: %s second ago | %s seconds ago
nb[0]: %s sekund siden
nb[1]: %s sekunder siden

en: %s sent you the following message.
nb: %s sendte deg denne meldingen.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
nb[0]: %s innlogget bruker
nb[1]: %s innloggede brukere

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
nb[0]: %s kilde har blitt oppdatert.
nb[1]: %s kilder har blitt oppdaterte.

en: %s three times removed ascending
nb: %s tre generasjoner tilbake

en: %s three times removed descending
nb: %s tre generasjoner frem

en: %s twice removed ascending
nb: %s to generasjoner tilbake

en: %s twice removed descending
nb: %s to generasjoner frem

en: %s week | %s weeks
nb[0]: %s uke
nb[1]: %s uker

en: %s year | %s years
nb[0]: %s år
nb[1]: %s år

en: %s year ago | %s years ago
nb[0]: %s år siden
nb[1]: %s år siden

en: %s year anniversary
nb: %s årsdag

en: %s × cousin
nb: %s menning

en: %s&nbsp;BCE
nb: %s&nbsp;FVT

en: %s&nbsp;CE
nb: %s&nbsp;VT

en: %s, her ancestors and their families
nb: %s, hennes aner og deres familier

en: %s, her parents and siblings
nb: %s, hennes foreldre og søsken

en: %s, her spouses and children
nb: %s, hennes ektefeller og barn

en: %s, her spouses and descendants
nb: %s, hennes ektefeller og etterkommere

en: %s, his ancestors and their families
nb: %s, hans aner og deres familier

en: %s, his parents and siblings
nb: %s, hans foreldre og søsken

en: %s, his spouses and children
nb: %s, hans ektefeller og barn

en: %s, his spouses and descendants
nb: %s, hans ektefeller og etterkommere

en: &lt;select&gt;
nb: &lt;velg&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
nb: %s× grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
nb: %s× grandniese

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
nb: %s× grandnevø

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
nb: %s× grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
nb: %s× grandniese

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
nb: %s× grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
nb: %s× grandnevø

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
nb: %s× grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
nb: %s× grandniese

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
nb: tipptippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
nb: 3. tippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
nb: tippoldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
nb: oldebarn av søsken

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

en: (aged %s)
nb: (alder %s)

en: (aged less than %s)
nb: (yngre enn %s)

en: (aged more than %s)
nb: (eldre enn %s)

en: (filtered from %s total entries)
nb: (utvalgt av totalt %s)

en: (in childhood)
nb: (i barndommen)

en: (in infancy)
nb: (som spebarn)

en: (stillborn)
nb: (dødfødt)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
nb: <b>Viktig:</b> Overflytningsveilederen kan ikke håndtere medieobjekter. Du blir nødt til å innstille din mediekonfigurasjon og flytte eller kopiere dine mediefiler manuelt etter at overflytningsassistenten er ferdig.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
nb: <b>Merk:</b> Privat informasjon om nålevende personer vil kun bli gitt til familie og nære venner. Du må kunne verifisere ditt forhold/slektskap for å kunne motta private data. I enkelte tilfeller kan informasjon om avdøde personer også være skjult. Dette kan skyldes manglende informasjon om gjeldende personer.<br><br>Søker du informasjon om personer i vår database, vennligst kontroller at du søker riktig person ved å sjekke aktuelle årstall, stedsnavn og nære familiemedlemmer. Ønsker du å sende inn endringer eller oppdateringer på eksisterende data, vennligst oppgi kilde.

en: <default theme>
nb: <standardtema>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
nb: <div class="largeError">NB:</div><div class="error">Ved å fylle ut og sende dette skjemaet, erklærer du at du vil:<ul><li>respektere nålevende personers personvern;</li><li>og forklare i tekstboksen nedenfor hvem du er i slekt med, eller skaffe oss opplysninger om personer som vi bør ha med på nettstedet.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
nb: Et diagram som viser slekskap mellom to personer.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
nb: Et diagram over en persons aner og etterkommere, som en familiebok.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
nb: Et diagram over en persons aner, som et kompakt tre.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
nb: Et diagram over en persons aner, vist som et tre.

en: A chart of an individual’s ancestors.
nb: Et diagram over en persons aner.

en: A chart of an individual’s descendants.
nb: Et diagram over en persons etterkommere.

en: A chart of individuals’ lifespans.
nb: Et diagram over en persons tidslinje.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
nb: Et barn kan ha flere sett med foreldre. Forholdet mellom foreldre og barn kan være biologisk, juridisk, eller basert på lokale kulturer og tradisjoner. Hvis forholdet ikke spesifiseres, antas det å være biologisk.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
nb: En vanlig feil er å ha flere lenker til samme registrering, f.eks. samme barn forekommer mer enn en gang i en familieregistrering.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
nb: En databaseserver kan inneholde mange separate databaser. Du kan velge en eksisterende database (opprettet av serveradministrator) eller opprette en ny (hvis din databases brukerkonto har rettigheter til dette).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
nb: Et viftediagram over en persons aner.

en: A file on the server
nb: En fil på serveren

en: A file on your computer
nb: En fil på din datamaskin

en: A greeting message and useful links for a user.
nb: Velkomstbeskjed og nyttige lenker for brukeren.

en: A greeting message for site visitors.
nb: Velkomsthilsen til besøkende.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
nb: En liste over endringer som krever godkjennelse av en moderator, og varslinger på epost.

en: A list of frequently asked questions and answers.
nb: Liste over vanlige spørsmål og svar.

en: A list of records that have been updated recently.
nb: Liste over nylig endrede poster.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
nb: Liste over oppgaver og aktiviteter knyttet til slektstreet.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
nb: En liste over dødsdager (hebraisk) i nærmeste fremtid.

en: A list of the anniversaries that occur today.
nb: En liste med dagens jubileer.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
nb: Liste over nært forestående hendelser.

en: A list of the most popular given names.
nb: Liste over mest brukte fornavn.

en: A list of the most popular surnames.
nb: Liste over de vanligste etternavn.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
nb: En liste over de sider som har blitt vist flest ganger.

en: A list of users and visitors who are currently online.
nb: Liste over innloggede brukere.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
nb: Et «medieobjekt» er en post i databasen som inneholder informasjon om en mediefil. Det kan for eksempel være en tittel, opphavsrettsinformasjoner, en transkripsjon, personvernsrestriksjoner, osv. Selve mediefilen, for eksempel et bilde eller en video, kan ligge lokalt på den samme serveren som nettstedet, eller på et fjernlager på en annen server.

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
nb: Et nytt passord er opprettet og sendt via E-mail til %s. Du kan endre dette passordet etter å ha logget inn.

en: A new password has been requested for your username.
nb: Det ble bestilt et nytt passord til brukernavnet ditt.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
nb: En ny bruker (%1$s) har bedt om brukerkonto (%2$s) og har bekreftet E-mailadressen (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
nb: Det finnes en ny versjon av webtrees.

en: A private area to record notes or keep a journal.
nb: Et privat felt hvor man kan gjøre notater eller føre journal.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
nb: En bruker er blitt registrert hos webtrees på %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
nb: Rapport over en persons aner, utformet som et tre.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
nb: Rapport om en persons aner i fortellende stil.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
nb: Rapport over en persons etterkommere, i fortellende stil.

en: A report of an individual’s details.
nb: Rapport over alle detaljer om en bestemt person.

en: A report of facts which are supported by a given source.
nb: Oversikt over fakta som stammer fra en bestemt kilde.

en: A report of family members and their details.
nb: Detaljert oversikt over alle medlemmer i en familie.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
nb: Rapport over dødsfall på angitt tid eller sted.

en: A report of individuals who had a given occupation.
nb: Rapport over personer innen gitt yrke.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
nb: Rapport over personer født på et gitt sted, eller innen gitt tidsperiode.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
nb: Rapport over personer som er gravlagt på et gitt sted.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
nb: Rapport over personer som ble gift på et bestemt tidspunkt eller sted.

en: A report of recent and pending changes.
nb: Oversikt over nylige eller ventende, ennå ikke godkjente, endringer.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
nb: Rapport over familier som er nært beslektet med en person.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
nb: En rapport som omfatter nære slektninger til en person.

en: A report of the information provided by a source.
nb: Rapport over informasjon fra en bestemt kilde.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
nb: Rapport over manglende data om en person og dens familie.

en: A report of vital records for a given date or place.
nb: Oversikt over «livshendelser» (fødsel, giftemål, død) på et bestemt tidspunkt eller sted.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
nb: En rolle er en samling av adgangsrettigheter, som gir tillatelse til å vise data, endre innstillinger, osv. Adgangsrettigheter forbindes med roller, og roller gis til brukere. Hvert slektstre kan ha forskjellige adgangsrettigheter til hver rolle, og brukere kan ha forskjellige roller i hvert slektstre.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
nb: Sidepanel med en alfabetisk liste over alle familiene i slektstreet.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
nb: Sidepanel som viser alle personene i slektstreet i alfabetisk rekkefølge.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
nb: Sidepanel som viser en persons nære familie og slekt.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
nb: Sidepanel med ikke-genealogiske opplysninger om en person.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
nb: Sidepanel som viser en persons etterkommere.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
nb: Fane som viser en persons nærmeste familie.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
nb: En fane som viser fakta og hendelser knyttet til en person.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
nb: Fane som viser alle medieobjekter knyttet til en person.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
nb: Fane som viser notater knyttet til en person.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
nb: Fane som viser kilder knyttet til en bestemt person.

en: A timeline displaying individual events.
nb: En tidslinje som viser personlige hendelser.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
nb: En bruker kan ikke logge inn før både «epost bekreftet» og «godkjent av administrator» er krysset av.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
nb: Et vannmerke er tekst som legges over et bilde for å gjøre det mindre attraktivt for andre å kopiere det uten tillatelse.

en: A.M.
nb: Formiddag

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
nb: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyzæøå

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
nb: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅ

en: API key
nb: API kode

en: Abbreviate place names
nb: Forkorte stedsnavn

en: Abbreviation
nb: Forkortelse

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
nb: apr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
nb: aug

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
nb: des

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
nb: feb

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
nb: jan

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
nb: jul

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
nb: jun

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
nb: mar

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
nb: mai

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
nb: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
nb: okt

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
nb: Bah.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
nb: Esf.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
nb: Far.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
nb: Khor.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
nb: Mor.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
nb: Ord.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
nb: Shah.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
nb: Tir.

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
nb: sep

en: Accept
nb: Godkjenn

en: Accept all changes
nb: Godkjenn alle endringer

en: Access level
nb: Nivå for rettigheter

en: Access to family trees
nb: Tilgang til slektstrær

en: Account approval and email verification
nb: Kontogodkjennelse og epostbekreftelse

en: Add
nb: Legg til

en: Add %s to the clippings cart
nb: Legg %s i utklippsmappen

en: Add a blank row
nb: Legg til inn ekstra linje

en: Add a brother or sister
nb: Legg til en ny bror eller søster

en: Add a child
nb: Legg til et nytt barn

en: Add a child to create a one-parent family
nb: Legg til et barn for å opprette en aleneforeldrefamilie

en: Add a child to this family
nb: Legg til et barn til denne familie

en: Add a fact
nb: Tilføy faktum

en: Add a father
nb: Legg til en ny far

en: Add a favorite
nb: Legg til en ny favoritt

en: Add a geographic location
nb: Legg til et nytt stedsnavn

en: Add a husband
nb: Legg til en ny ektemann

en: Add a husband to this family
nb: Legg til en ektemann til denne familien

en: Add a husband using an existing individual
nb: Legg til en ektemann ved å koble til en allerede registrert person

en: Add a journal entry
nb: Legg til nytt notat

en: Add a media object
nb: Legg til et nytt medieobjekt

en: Add a mother
nb: Legg til en ny mor

en: Add a name
nb: Legg til nytt navn

en: Add a news article
nb: Legg inn en nyhetsartikkel

en: Add a note
nb: Legg til nytt notat

en: Add a restriction
nb: Legg til en ny personvernrestriksjon

en: Add a scrollbar when block contents grow
nb: Legg til rulleliste hvis blokkinnholdet vokser

en: Add a shared note
nb: Legg til et nytt delt notat

en: Add a son or daughter
nb: Legg til en ny sønn eller datter

en: Add a source citation
nb: Legg til en ny kildehenvisning

en: Add a spouse
nb: Legg til en ny ektefelle

en: Add a story
nb: Legg til notat

en: Add a user
nb: Opprett ny bruker

en: Add a wife
nb: Legg til en ny hustru

en: Add a wife to this family
nb: Legg til en hustru til denne familien

en: Add a wife using an existing individual
nb: Legg til en hustru ved å koble til en allerede registrert person

en: Add an FAQ
nb: Legg til FAQ-element

en: Add an associate
nb: Legg til en ny forbindelse

en: Add another individual to the chart
nb: Legg en ny person til diagrammet

en: Add from clipboard
nb: Legg til fra utklippstavle

en: Add individuals
nb: Legg til personer

en: Add links
nb: Legg til en lenke

en: Add marriage details
nb: Legg til detaljer om vielsen

en: Add missing death records
nb: Legg til manglende dødsfallsregistreringer

en: Add missing married names
nb: Legg til navn som gift

en: Add more fields
nb: Legg til flere felter

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
nb: Legg til lengre historier om personer i treet.

en: Add spaces where long lines were wrapped
nb: Legg til mellomrom der lange linjer er delt med linjeskift

en: Add the GEDCOM media path to filenames
nb: Bruk filnavn med fullstendig filbane for mediefiler

en: Add to TITLE header tag
nb: META tag: Undertittel

en: Add to favorites
nb: Legg til favoritter

en: Add to the clippings cart
nb: Legg til i utklippsmappen

en: Add unique identifiers
nb: Ligg til unike identifikatorer

en: Add unlinked records
nb: Tilføy ikke-lenkede poster

en: Add watermarks to thumbnails
nb: Tilføy vannmerke til miniatyrbilder

en: Add your own text and graphics.
nb: Legg inn egne tekster og bilder.

en: Add/edit a journal/news entry
nb: Legg til/rediger notat

en: Address
nb: Adresse

en: Address line 1
nb: Adresselinje 1

en: Address line 2
nb: Adresselinje 2

en: Administrator account
nb: Administratorkonto

en: Administrator comments on user
nb: Kommentar fra admin til bruker

en: Administrators
nb: Administratorer

en: Adopted by both parents
nb: Adoptert av begge foreldrene

en: Adopted by father
nb: Adoptert av far

en: Adopted by mother
nb: Adoptert av mor

en: Adoption
nb: Adoptert

en: Adoption of a brother
nb: Adopsjon av bror

en: Adoption of a child
nb: Adopsjon av barn

en: Adoption of a daughter
nb: Adopsjon av datter

en: Adoption of a grandchild
nb: Adopsjon av et barnebarn

en: Adoption of a granddaughter
nb: Adopsjon av barnebarn

en: Adoption of a grandson
nb: Adopsjon av barnebarn

en: Adoption of a half-brother
nb: Adopsjon av halvbror

en: Adoption of a half-sibling
nb: Adopsjon av en halvsøster eller halvbror

en: Adoption of a half-sister
nb: Adopsjon av halvsøster

en: Adoption of a sibling
nb: Adopsjon av en søster eller bror

en: Adoption of a sister
nb: Adopsjon av søster

en: Adoption of a son
nb: Adopsjon av sønn

en: Adult christening
nb: Voksendåp

en: Advanced fact preferences
nb: Avanserte faktainnstillinger

en: Advanced name facts
nb: Avanserte navnefakta

en: Advanced place name facts
nb: Avanserte stednavnfakta

en: Advanced search
nb: Avansert søk

en: Afghanistan
nb: Afganistan

en: Africa
nb: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
nb: Etter å ha opprettet slektstreet, vil du kunne importere data fra en GEDCOM-fil.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
nb: Etter at du har logget deg inn, velg da 'Min konto' i menyen 'Min side' og angi et nytt passord i feltet for å endre passordet ditt.

en: Age
nb: Alder

en: Age at birth of child
nb: Alder ved barns fødsel

en: Age at which to assume an individual is dead
nb: Antatt maksimal levetid

en: Age between husband and wife
nb: Aldersforskjell mellom mann og kone

en: Age between siblings
nb: Aldersforskjell mellom søsken

en: Age between wife and husband
nb: Aldersforskjell mellom kone og mann

en: Age difference
nb: Aldersforskjell

en: Age in year of first marriage
nb: Alder ved første vielse

en: Age in year of marriage
nb: Alder ved vielse

en: Age of parents next to child’s birthdate
nb: Foreldres alder ved siden av barnets fødselsdato

en: Age related to birth year
nb: Alder i forhold til fødselsår

en: Age related to death year
nb: Alder i forhold til dødsår

en: Agency
nb: Agentur

en: Aland Islands
nb: Åland

en: Albuquerque, New Mexico, United States
nb: Albuquerque, New Mexico, USA

en: Algeria
nb: Algerie

en: Alive
nb: I live

en: All
nb: Alle

en: All changes in PhpGedView must be accepted
nb: Alle forandringer i PhpGedView må være godkjent

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
nb: Alle eksisterende PhpGedView-brukere må ha forskjellige epostadresser

en: All facts and events
nb: Alle fakta og hendelser

en: All family facts
nb: Alle slektsfakta

en: All fields must be completed.
nb: Alle felt må fylles ut.

en: All files have read and write permission.
nb: Alle filer har lese- og skrivetillatelse.

en: All individual facts
nb: Alle personfakta

en: All individuals
nb: Alle personer

en: All records
nb: Alle poster

en: All repository facts
nb: Alle arkivfakta

en: All source facts
nb: Alle kildefakta

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
nb: Gi andre moduler mulighet for å redigere tekst med en «WYSIWYG» editor i stedet for å bruke HTML-koder.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
nb: Tillat brukere å se GEDCOM-poster

en: Allow users to select their own theme
nb: Tillat brukere å velge tema (utseende)

en: Allow visitors to request a new user account
nb: Tillat besøkende å be om en brukerkonto

en: Also known as
nb: Også kjent som

en: American Samoa
nb: Amerikansk Samoa (USA)

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
nb: Et punkt på listen over Vanlige Spørsmål (FAQ) kan vises på ett bestemt slektstre eller på alle slektstrær på nettstedet.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
nb: En administrator må godkjenne den nye brukerkontoen, og bestemme et adgangsnivå, før brukeren kan logge inn.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
nb: Et alternativ til «medie»-fanen, og en forbedret billedviser.

en: An alternative way to display charts.
nb: En alternativ måte å vise diagrammer på.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
nb: En alternativ måte å føre inn folketellingsdata og knytte dem til personer.

en: An alternative way to select a new theme.
nb: En alternativ måte til å velge nytt tema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
nb: En alternativ måte å logge inn eller ut på.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
nb: En forbindelse er en annen person som har vært involvert i faktumet/hendelsen, for eksempel en fadder eller en prest.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
nb: En forbindelse er en annen person som har vært tilknyttet denne personen, for eksempel en venn eller en arbeidsgiver.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
nb: Redigeringsmeny for personer, familier, kilder, osv.

en: An error occurred when unzipping the file.
nb: Det oppstod en feil under utpakkingen av filen.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
nb: Et timeglassdiagram over en persons aner og etterkommere.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
nb: Et interaktivt tre, som viser alle en persons aner og etterkommere.

en: An unexpected database error occurred.
nb: En uventet databasefeil har oppstått.

en: Ancestors
nb: Forfedre

en: Ancestors interest
nb: Ane interesse

en: Ancestors of
nb: Aner til

en: Ancestors of %s
nb: %ss aner

en: Ancestral file number
nb: AFN nummer

en: Anchorage, Alaska, United States
nb: Anchorage, Alaska, USA

en: Anniversary
nb: Merkedag

en: Anniversary calendar
nb: Årsdagskalender

en: Annulment
nb: Annullert ekteskap

en: Answer
nb: Svar

en: Antarctica
nb: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
nb: Antigua og Barbados

en: Anyone with a user account can access this website.
nb: Alle med en brukerkonto har tilgang til dette nettstedet.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
nb: Gjør automatiserte forandringer over hele databasen.

en: Apply privacy settings
nb: Anvend innstillinger for personvern

en: Apply these preferences to all family trees
nb: Bruk disse innstillingene for alle familietrær

en: Apply these preferences to new family trees
nb: Bruk disse innstillingene for nye familietrær

en: Approval of account at %s
nb: Godkjenning av konto hos %s

en: Approved
nb: Godkjent

en: Approved by administrator
nb: Godkjent av administrator

en: Aqua Marine
nb: Havblå

en: Are you sure you want to delete this fact?
nb: Er du sikker på at du vil slette disse data?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
nb: Er du sikker på du vil slette denne meldingen? Når den er slettet, kan den ikke hentes tilbake.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
nb: Er du sikker på at du vil slette «%s»?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
nb: Er du sikker på at du vil avvise alle endringene i dette slektstreet?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne lenkene til dette medieobjektet?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne denne personen fra dine favoritter?

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
nb: I tillegg til den HTML-formatering som kan gjøres ved hjelp av verktøylinjene, kan du også sette inn database-felt som oppdateres automatisk. Disse spesialfeltene angis med <b>#</b>-tegn. For eksempel vil <b>#totalFamilies#</b> erstattes med det faktiske antall familier i databasen. Avanserte brukere vil antakelig markere disse databasehenvisningene med de riktige CSS-klasser, så utseendet overensstemmer med det valgte temaet.

en: Ash
nb: Aske

en: Associate
nb: Forbindelser

en: Associate events with this source
nb: Koble hendelser til denne kilden

en: Associates
nb: Vise i tillegg

en: Asuncion, Paraguay
nb: Asunción, Paraguay

en: At sea
nb: Til sjøs

en: Atlanta, Georgia, United States
nb: Atlanta, Georgia, USA

en: Attendant
nb: Deltakere

en: Attending
nb: Observatør

en: Austria
nb: Østerrike

en: Author
nb: Opphavsperson

en: Author of last change
nb: Bruker som har gjort siste endring

en: Automatically accept changes made by this user
nb: Godkjenn endringer gjort av denne brukeren automatisk

en: Automatically expand notes
nb: Utvid notater automatisk

en: Automatically expand sources
nb: Utvid kilder automatisk

en: Available blocks
nb: Tilgjengelige blokker

en: Average age
nb: Gjennomsnittsalder

en: Average age at death
nb: Gjennomsnittsalder ved død

en: Average age in century of marriage
nb: Gjennomsnittsalder ved vielse (per århundre)

en: Average age related to death century
nb: Gjennomsnittsalder ved død (per århundre)

en: Average number of children per family
nb: Gjennomsnittlig antall barn pr. familie

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
nb: Unngå mellomrom og spesialtegn. Et familienavn er kanskje en god idé.

en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

en: Azores
nb: Azorene

en: Baptism
nb: Bekjennelsesdåp

en: Baptism of a brother
nb: Brors bekjennelsesdåp

en: Baptism of a child
nb: Barns bekjennelsesdåp

en: Baptism of a daughter
nb: Datters bekjennelsesdåp

en: Baptism of a grandchild
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

en: Baptism of a granddaughter
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

en: Baptism of a grandson
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

en: Baptism of a half-brother
nb: Halvbrors bekjennelsesdåp

en: Baptism of a half-sibling
nb: Halvsøskens bekjennelsesdåp

en: Baptism of a half-sister
nb: Halvsøsters bekjennelsesdåp

en: Baptism of a sibling
nb: Søskens bekjennelsesdåp

en: Baptism of a sister
nb: Søsters bekjennelsesdåp

en: Baptism of a son
nb: Sønns bekjennelsesdåp

en: Batch update
nb: Masseoppdatering

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
nb: Baton Rouge, Louisiana, USA

en: Bearing
nb: Kurs

en: Begins with
nb: Begynner med

en: Belarus
nb: Hviterussland

en: Belgian Chocolate
nb: Belgisk sjokolade

en: Belgium
nb: Belgia

en: Bern, Switzerland
nb: Bern, Sveits

en: Best man
nb: Forlover til brudgommen

en: Bibliography
nb: Bibliografi

en: Billings, Montana, United States
nb: Billings, Montana, USA

en: Binary data object
nb: Binært dataobjekt

en: Bing Maps™
nb: Bing Kart™

en: Birmingham, Alabama, United States
nb: Birmingham, Alabama, USA

en: Birth
nb: Fødsel

en: Birth by country
nb: Fødsler etter land

en: Birth date range end
nb: Seneste fødselsdato

en: Birth date range start
nb: Tidligste fødselssdato

en: Birth of a brother
nb: Brors fødsel

en: Birth of a child
nb: Barns fødsel

en: Birth of a daughter
nb: Datters fødsel

en: Birth of a grandchild
nb: Barnebarns fødsel

en: Birth of a granddaughter
nb: Barnebarns fødsel

en: Birth of a grandson
nb: Barnebarns fødsel

en: Birth of a half-brother
nb: Halvbrors fødsel

en: Birth of a half-sibling
nb: Halvsøskens fødsel

en: Birth of a half-sister
nb: Halvsøsters fødsel

en: Birth of a sibling
nb: Søskens fødsel

en: Birth of a sister
nb: Søsters fødsel

en: Birth of a son
nb: Sønns fødsel

en: Birth places
nb: Fødselssteder

en: Birthplace contains
nb: Sted for fødsel inneholder

en: Births
nb: Fødsler

en: Births by century
nb: Fødsler etter århundre

en: Bismarck, North Dakota, United States
nb: Bismarck, North Dakota, USA

en: Blessing
nb: Velsignet/Navnefest

en: Block
nb: Blokk

en: Blocks
nb: Blokker

en: Blue Lagoon
nb: Blå lagune

en: Blue Marine
nb: Blå marine

en: Body
nb: Melding

en: Bogota, Colombia
nb: Bogotá, Colombia

en: Boise, Idaho, United States
nb: Boise, Idaho, USA

en: Book
nb: Bok

en: Booklet
nb: Hefte

en: Born in the covenant
nb: Født i sekten

en: Bosnia and Herzegovina
nb: Bosnia-Hercegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
nb: Boston, Massachusetts, USA

en: Both alive
nb: Begge i live

en: Both dead
nb: Begge døde

en: Bountiful, Utah, United States
nb: Bountiful, Utah, USA

en: Bouvet Island
nb: Bouvetøya

en: Branches
nb: Grener

en: Branches of the %s family
nb: Grener av familien %s

en: Brazil
nb: Brasil

en: Bridesmaid
nb: Forlover til bruden

en: Brigham City, Utah, United States
nb: Brigham City, Utah, USA

en: Brit milah
nb: Brit Mila

en: Brit milah of a brother
nb: Brors Brit Mila

en: Brit milah of a grandson
nb: Barnebarns Brit Mila

en: Brit milah of a half-brother
nb: Halvbrors Brit Mila

en: Brit milah of a son
nb: Sønns Brit Mila

en: British Indian Ocean Territory
nb: Britisk territorium i Indiahavet

en: British Virgin Islands
nb: Jomfruøyene (UK)

en: Brother
nb: Bror

en: Brunei Darussalam
nb: Brunei

en: Burial
nb: Begravelse

en: Burial of a brother
nb: Brors begravelse

en: Burial of a child
nb: Begravelse av et barn

en: Burial of a daughter
nb: Datters begravelse

en: Burial of a father
nb: Fars begravelse

en: Burial of a grandchild
nb: Barnebarns begravelse

en: Burial of a granddaughter
nb: Barnebarns begravelse

en: Burial of a grandfather
nb: Bestefars begravelse

en: Burial of a grandmother
nb: Bestemors begravelse

en: Burial of a grandparent
nb: Besteforelders begravelse

en: Burial of a grandson
nb: Barnebarns begravelse

en: Burial of a half-brother
nb: Halvbrors begravelse

en: Burial of a half-sibling
nb: Halvsøskens begravelse

en: Burial of a half-sister
nb: Halvsøsters begravelse

en: Burial of a husband
nb: Ektemanns begravelse

en: Burial of a maternal grandfather
nb: Morfars begravelse

en: Burial of a maternal grandmother
nb: Mormors begravelse

en: Burial of a maternal grandparent
nb: Besteforelders begravelse

en: Burial of a mother
nb: Mors begravelse

en: Burial of a parent
nb: Forelders begravelse

en: Burial of a paternal grandfather
nb: Farfars begravelse

en: Burial of a paternal grandmother
nb: Farmors begravelse

en: Burial of a paternal grandparent
nb: Besteforelders begravelse

en: Burial of a sibling
nb: Søskens begravelse

en: Burial of a sister
nb: Søsters begravelse

en: Burial of a son
nb: Sønns begravelse

en: Burial of a spouse
nb: Ektefellses begravelse

en: Burial of a wife
nb: Hustrus begravelse

en: Burial place contains
nb: Sted for begravelse inneholder

en: Buyer
nb: Kjøper

en: By default, SMTP works on port 25.
nb: Som standard bruker SMTP port 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
nb: Som standard vises bare navn som forekommer i dine slektstrær. Googlemaps-tabellen kan dessuten inneholde detaljer for andre steder, for eksempel hvis du har foretatt masseimport fra en ekstern fil. Hvis denne ruten krysses av, vil alle stedsnavn vises, også de som ikke er i bruk for øyeblikket.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
nb[0]: Serveren din tillater skript å kjøre i %s sekund som standard.
nb[1]: Serveren din tillater skript å kjøre i %s sekunder som standard.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
nb: Serveren din tillater skript å bruke %s av minnet som standard.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
nb: 10.

[ctx: CENTURY]
en: 11th
nb: 11.

[ctx: CENTURY]
en: 12th
nb: 12.

[ctx: CENTURY]
en: 13th
nb: 13.

[ctx: CENTURY]
en: 14th
nb: 14.

[ctx: CENTURY]
en: 15th
nb: 15.

[ctx: CENTURY]
en: 16th
nb: 16.

[ctx: CENTURY]
en: 17th
nb: 17.

[ctx: CENTURY]
en: 18th
nb: 18.

[ctx: CENTURY]
en: 19th
nb: 19.

[ctx: CENTURY]
en: 1st
nb: 1.

[ctx: CENTURY]
en: 20th
nb: 20.

[ctx: CENTURY]
en: 21st
nb: 21.

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
nb: 2.

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
nb: 3.

[ctx: CENTURY]
en: 4th
nb: 4.

[ctx: CENTURY]
en: 5th
nb: 5.

[ctx: CENTURY]
en: 6th
nb: 6.

[ctx: CENTURY]
en: 7th
nb: 7.

[ctx: CENTURY]
en: 8th
nb: 8.

[ctx: CENTURY]
en: 9th
nb: 9.

en: Calculating…
nb: Beregner…

en: Calendar
nb: Kalender

en: Calendar conversion
nb: Kalenderkonvertering

en: Call number
nb: Katalognummer

en: Cambodia
nb: Kambodsja

en: Cameroon
nb: Kamerun

en: Campinas, Brazil
nb: Campinas, Brasil

en: Cape Verde
nb: Kapp Verde

en: Card
nb: Kort

en: Case insensitive
nb: Ikke nødvendig å skille mellom store og små bokstaver

en: Caste
nb: Kaste

en: Categories
nb: Kategorier

en: Cause
nb: Årsak

en: Cause of death
nb: Dødsårsak

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
nb: NB! Dette kan ta lang tid. Vær tålmodig.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
nb: Advarsel: eldre moduler virker kanskje ikke, eller de kan sette hele webtrees ut av funksjon.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
nb: Advarsel: gamle temaer virker kanskje ikke, og de kan sette hele webtrees ut av funksjon.

en: Cayman Islands
nb: Caymanøyene

en: Cebu City, Philippines
nb: Cebu by, Filippinene

en: Cemeteries
nb: Gravsteder

en: Cemetery
nb: Gravsted

en: Census
nb: Folketelling

en: Census assistant
nb: Folketellingshjelp

en: Census date
nb: Dato for folketelling

en: Census place
nb: Sted for folketelling

en: Census transcript
nb: Avskrift av folketelling

en: Central African Republic
nb: Den sentralafrikanske republikk

en: Certificate
nb: Sertifikat

en: Chad
nb: Tsjad

en: Change
nb: Endre

en: Change family members
nb: Rediger familiemedlemmer

en: Change flag
nb: Endre flagg

en: Change the blocks on this user’s “My page”
nb: Endre blokkene for denne brukeren's «Min side»

en: Change the “Home page” blocks
nb: Endre blokker på «Hjemmeside»

en: Change the “My page” blocks
nb: Endre blokker på «Min side»

en: Changed on %1$s
nb: Endret %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
nb: Endret %1$s av %2$s

en: Changes
nb: Endringer

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
nb[0]: Endringer siste dag
nb[1]: Endringer de siste %s dager

en: Changes log
nb: Endringslogg

en: Character set
nb: Tegnsett

en: Chart
nb: Diagram

en: Chart preferences
nb: Diagraminnstillinger

en: Chart type
nb: Diagramtype

en: Charts
nb: Diagrammer

en: Check file permissions…
nb: Kontrollere filtillatelser…

en: Check for custom modules…
nb: Søker etter tilpassede moduler…

en: Check for custom themes…
nb: Søker etter tilpassede temaer…

en: Check for errors
nb: Søk etter feil

en: Check for pending changes…
nb: Søker etter ventende endringer…

en: Check the access rights on this folder.
nb: Sjekk rettighetene for å opprette en fil i denne mappen.

en: Check the settings and try again.
nb: Kontroller innstillinger og prøv igjen.

en: Checking server capacity
nb: Undersøker serverkapasitet

en: Checking server configuration
nb: Sjekker serverinnstillinger

en: Chicago, Illinois, United States
nb: Chicago, Illinois, USA

en: Child
nb: Barn

en: Child of
nb: Barn av

en: Child of %s
nb: Barn av %s

en: Children
nb: Barn

en: Children in family
nb: Barn i familien

en: Children of
nb: Barn av

en: Children take a patronym instead of a surname.
nb: Barn får et patronym i stedet for etternavn.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
nb: Barn får ett etternavn fra faren, fulgt av ett etternavn fra moren.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
nb: Barn får ett etternavn fra moren, fulgt av ett etternavn fra faren.

en: Children take their father’s surname.
nb: Barn får farens etternavn.

en: Children take their mother’s surname.
nb: Barn får morens etternavn.

en: China
nb: Kina

en: Choose a report to run
nb: Velg utskriftstype

en: Choose relatives
nb: Velg slektninger

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
nb: Velg hvilket miniatyrbilde du vil laste opp. Selv om miniatyrbilder kan skapes automatisk når du laster opp bilder, vil du noen ganger kunne ønske å lage dine egne, ikke minst for andre medietyper. Du kan for eksempel bruke et stillbilde fra en video, eller et fotografi av en person du har gjort et lydopptak av.

en: Choose user defined welcome text typed below
nb: Bruk egendefinert velkomsttekst skrevet i feltet nedenfor

en: Choose:
nb: Velg:

en: Christening
nb: Dåp

en: Christening of a brother
nb: Brors dåp

en: Christening of a child
nb: Barns dåp

en: Christening of a daughter
nb: Datters dåp

en: Christening of a grandchild
nb: Barnebarns dåp

en: Christening of a granddaughter
nb: Barnebarns dåp

en: Christening of a grandson
nb: Barnebarns dåp

en: Christening of a half-brother
nb: Halvbrors dåp

en: Christening of a half-sibling
nb: Halvsøskens dåp

en: Christening of a half-sister
nb: Halvsøsters dåp

en: Christening of a sibling
nb: Søskens dåp

en: Christening of a sister
nb: Søsters dåp

en: Christening of a son
nb: Sønns dåp

en: Christmas Island
nb: Christmasøya

en: Circumciser
nb: Omskjærer

en: Citation details
nb: Side

en: Citizenship
nb: Statsborgerskap

en: City
nb: By

en: Civil marriage
nb: Borgerlig vielse

en: Civil registrar
nb: Sorenskriver

en: Clean up data folder
nb: Rydde i Datamappen

en: Cleared but not yet completed
nb: Klarert men ikke fullført besegling (mormon)

en: Clippings cart
nb: Utklippsmappe

en: Coat of arms
nb: Våpenskjold

en: Cocos (Keeling) Islands
nb: Kokosøyene

en: Coffee and Cream
nb: Kaffe og fløte

en: Cold Day
nb: Kald dag

en: Columbia River, Washington, United States
nb: Columbia River, Washington, USA

en: Columbia, South Carolina, United States
nb: Columbia, South Carolina, USA

en: Columbus, Ohio, United States
nb: Columbus, Ohio, USA

en: Columns per page
nb: Kolonner pr. side

en: Comment
nb: Kommentar

en: Comments
nb: Kommentarer

en: Common law marriage
nb: Samboerskap

en: Communicate directly with other users, using private messages.
nb: Kommuniser direkte med andre brukere, gjennom det private meldingssystemet.

en: Comoros
nb: Komorene

en: Compact tree
nb: Kompakt tre

en: Compact tree of %s
nb: Kompakt tre for %s

en: Completed before 1970; date not available
nb: Gjennomført før 1970: dato ikke tilgjengelig

en: Completed; date unknown
nb: Fullført; ukjent dato

en: Compress the GEDCOM file
nb: Komprimer GEDCOM-filen

en: Concatenation
nb: Sammensetning

en: Confirm password
nb: Bekreft passord

en: Confirmation
nb: Konfirmasjon

en: Connection to database server
nb: Forbindelse til database-server

en: Contact information
nb: Kontaktinformasjon

en: Contact method
nb: Kontaktmetode

en: Contains
nb: Inneholder

en: Content
nb: Innhold

en: Continued
nb: Fortsetter

en: Control panel
nb: Kontrollpanel

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
nb: Konvertere fra UTF-8 til ISO-8859-1

en: Cook Islands
nb: Cookøyene

en: Cookies
nb: Informasjonskapsler

en: Copenhagen, Denmark
nb: København, Danmark

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
nb: Kopier alle postene fra %1$s til %2$s.

en: Copy files…
nb: Kopiere filer…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
nb: Kopierer disse filene til mappen %s, og overskriver eventuelle filer med samme navn.

en: Copyright
nb: Opphavsrett/Copyright

en: Cordoba, Argentina
nb: Córdoba, Argentina

en: Corporation
nb: Firma

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
nb: Korriger NAME-poster på formen 'John/DOE/' eller 'John /DOE', som eldre slektsforskningsprogrammer bruker.

en: Cote d’Ivoire
nb: Elfenbenskysten

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
nb: Kunne ikke gjenkjenne opplysningene du oppga! Gå tilbake og prøv igjen.

en: Count
nb: Antall

en: Countries
nb: Land

en: Country
nb: Land

en: Counts
nb: Antall

en: County
nb: Fylke

en: Create
nb: Opprett

en: Create a family tree
nb: Opprett et nytt slektstre

en: Create a media object
nb: Opprett et nytt medieobjekt

en: Create a repository
nb: Opprett arkiv

en: Create a shared note
nb: Opprett et nytt delt notat

en: Create a shared note using the census assistant
nb: Opprett et nytt delt notat ved bruk av assistent

en: Create a source
nb: Opprett en ny kilde

en: Create a website access rule
nb: Opprette en adgangsregel for nettstedet

en: Create an individual
nb: Opprett en ny person

en: Create your own chart
nb: Lag ditt eget diagram

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
nb: Opprett, oppdater, og slett et slektstre for hver GEDCOM-fil i datamappen.

en: Cremation
nb: Kremasjon

en: Cremation of a brother
nb: Kremering av bror

en: Cremation of a child
nb: Kremasjon av et barn

en: Cremation of a daughter
nb: Kremasjon av datter

en: Cremation of a father
nb: Kremasjon av faren

en: Cremation of a grand-parent
nb: Kremasjon av en besteforelder

en: Cremation of a grandchild
nb: Kremasjon av et barnebarn

en: Cremation of a granddaughter
nb: Kremasjon av barnebarn

en: Cremation of a grandfather
nb: Kremering av bestefar

en: Cremation of a grandmother
nb: Kremasjon av bestemor

en: Cremation of a grandson
nb: Kremering av barnebarn

en: Cremation of a half-brother
nb: Kremering av halvbror

en: Cremation of a half-sibling
nb: Kremasjon av et halvsøsken

en: Cremation of a half-sister
nb: Kremasjon av halvsøster

en: Cremation of a husband
nb: Kremering av ektemann

en: Cremation of a maternal grandfather
nb: Kremasjon av morfar

en: Cremation of a maternal grandmother
nb: Kremasjon av mormor

en: Cremation of a mother
nb: Kremasjon av moren

en: Cremation of a parent
nb: Forelders kremasjon

en: Cremation of a paternal grandfather
nb: Kremasjon av farfar

en: Cremation of a paternal grandmother
nb: Kremasjon av farmor

en: Cremation of a sibling
nb: Kremasjon av et søsken

en: Cremation of a sister
nb: Kremasjon av søster

en: Cremation of a son
nb: Kremering av bror

en: Cremation of a spouse
nb: Kremasjon av ektefelle

en: Cremation of a wife
nb: Kremasjon av hustru

en: Croatia
nb: Kroatia

en: Curitiba, Brazil
nb: Curitiba, Brasil

en: Current
nb: Nåværende valg

en: Custom
nb: Egendefinert

en: Custom event
nb: Egendefinert hendelse

en: Custom fact
nb: Egendefinert faktum

en: Custom module
nb: Tilpasset modul

en: Custom tags
nb: Egendefinerte koder

en: Custom theme
nb: Tilpasset tema

en: Custom welcome text
nb: Egendefinert velkomsttekst

en: Customize this page
nb: Endre utseende på denne siden

en: Cyprus
nb: Kypros

en: Czech Republic
nb: Den tsjekkiske republikk

en: DNA markers
nb: DNA-profil

en: Dallas, Texas, United States
nb: Dallas, Texas, USA

en: Dashboard
nb: Hovedtavle

en: Data folder
nb: Datamappe

en: Database and table names
nb: Database og tabellnavn

en: Database connection
nb: Databaseforbindelse

en: Database name
nb: Databasenavn

en: Database password
nb: Database passord

en: Database user account
nb: Databasens brukernavn

en: Date
nb: Dato

en: Date differences
nb: Datoforskjeller

en: Date of LDS baptism
nb: Dato for mormondåp

en: Date of LDS child sealing
nb: Dato for barns besegling (mormon)

en: Date of LDS endowment
nb: Dato for LDS endowment

en: Date of LDS spouse sealing
nb: Dato for ektefelles besegling (mormon)

en: Date of adoption
nb: Dato for adopsjon

en: Date of baptism
nb: Dato for dåp

en: Date of bar mitzvah
nb: Dato for bar mitzvah

en: Date of bat mitzvah
nb: Dato for bat mitzvah

en: Date of birth
nb: Fødselsdato

en: Date of blessing
nb: Dato for velsignelse

en: Date of brit milah
nb: Dato for Brit Mila

en: Date of burial
nb: Begravelsesdato

en: Date of christening
nb: Dato for dåp

en: Date of confirmation
nb: Konfirmasjonsdato

en: Date of cremation
nb: Dato for kremering

en: Date of death
nb: Dato for død

en: Date of divorce
nb: Dato for skilsmisse

en: Date of emigration
nb: Emigrasjonsdato

en: Date of engagement
nb: Forlovelsesdato

en: Date of entry in original source
nb: Innførelsesdato i original kilde

en: Date of event
nb: Dato for hendelse

en: Date of first communion
nb: Dato for første altergang

en: Date of immigration
nb: Immigrasjonsdato

en: Date of last change
nb: Dato for siste endring

en: Date of marriage
nb: Dato for vielse

en: Date of marriage banns
nb: Dato for lysning

en: Date of naturalization
nb: Dato for Statsborgerskap

en: Date of ordination
nb: Dato for ordinasjon

en: Date of residence
nb: Dato for bosted

en: Date period
nb: Tidsperiode

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
nb: Tidsperioder brukes for å angi at et faktum, f.eks. en yrkestilhørighet, vedvarte i en viss tidsperiode.

en: Date range
nb: Tidsrom

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
nb: Tidsrom brukes for å angi at en hendelse, f.eks. en fødsel, fant sted på et ukjent tidspunkt innenfor et mulig tidsrom.

en: Date registered
nb: Dato registert

en: Date sent
nb: Dato sendt

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
nb: Datoer vil kun bli konvertert hvis de er gyldige i kalenderen. For eksempel vil kun datoer mellom %1$s og %2$s bli konvertert til den franske kalenderen og kun datoer etter %3$s til den gregorianske.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
nb: Datoer lagres med engelske forkortelser og nøkkelord. Alternativt kan det brukes forkortelser av disse.

en: Daughter
nb: Datter

en: Daughter of %s
nb: %ss datter

en: Day
nb: Dag

en: Day not set
nb: Dag ikke angitt

en: Day:
nb: Dag:

en: Dead
nb: Døde

en: Death
nb: Død

en: Death by country
nb: Dødsfall etter land

en: Death date range end
nb: Seneste dødsdato

en: Death date range start
nb: Tidligste dødsdato

en: Death of a brother
nb: Brors død

en: Death of a child
nb: Barns død

en: Death of a daughter
nb: Datters død

en: Death of a father
nb: Fars død

en: Death of a grand-parent
nb: Besteforelders død

en: Death of a grandchild
nb: Barnebarns død

en: Death of a granddaughter
nb: Barnebarns død

en: Death of a grandfather
nb: Bestefars død

en: Death of a grandmother
nb: Bestemors død

en: Death of a grandson
nb: Barnebarns død

en: Death of a half-brother
nb: Halvbrors død

en: Death of a half-sibling
nb: Halvsøskens død

en: Death of a half-sister
nb: Halvsøsters død

en: Death of a husband
nb: Ektemanns død

en: Death of a maternal grandfather
nb: Morfars død

en: Death of a maternal grandmother
nb: Mormors død

en: Death of a mother
nb: Mors død

en: Death of a parent
nb: Forelders død

en: Death of a paternal grandfather
nb: Farfars død

en: Death of a paternal grandmother
nb: Farmors død

en: Death of a sibling
nb: Søskens død

en: Death of a sister
nb: Søsters død

en: Death of a son
nb: Sønns død

en: Death of a spouse
nb: Ektefellses død

en: Death of a wife
nb: Hustrus død

en: Death of one spouse
nb: Ektefelles død

en: Death place contains
nb: Sted for dødsfall inneholder

en: Death places
nb: Dødssteder

en: Deaths
nb: Dødsfall

en: Deaths by century
nb: Dødsfall etter århundre

en: Decade of birth
nb: Tiår for fødsel

en: Decade of death
nb: Tiår for dødsfall

en: Decade of marriage
nb: Tiår for vielse

en: Default
nb: Standardvalg

en: Default chart
nb: Standard diagram

en: Default family tree
nb: Standardslektstre

en: Default individual
nb: Standard person

en: Default map type
nb: Standard karttype

en: Default pedigree chart layout
nb: Standard utseende for anetavle

en: Default pedigree generations
nb: Standard antall generasjoner på anetavle

en: Default theme
nb: Standardtema

en: Degree
nb: Akademisk grad

en: Delete
nb: Slett

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
nb: Slett alle eksisterende geografiske data før filen importeres.

en: Delete inactive users
nb: Slett inaktive brukere

en: Delete selected messages
nb: Slett merkede meldinger

en: Delete temporary files…
nb: Slette midlertidige filer…

en: Delete the preferences for this module.
nb: Slett innstillingene for denne modulen.

en: Delete this name
nb: Slett navn

en: Delete your account
nb: Slett din brukerkonto

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
nb: Ved å slette familie, vil tilknytning mellom disse personene slettes. Enkeltpersonene vil fortsatt finnes i databasen. Vil du slette denne familien?

en: Democratic Republic of the Congo
nb: Kongo

en: Denmark
nb: Danmark

en: Denver, Colorado, United States
nb: Denver, Colorado, USA

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
nb: Hvis dine serverinnstillinger tillater det, kan oppdateringer gjøres automatisk.

en: Descendant generations
nb: Generasjoner etterkommere

en: Descendants
nb: Etterkommere

en: Descendants interest
nb: Interesse for etterkommere

en: Descendants of
nb: Etterkommere etter

en: Descendants of %s
nb: Etterkommere av %s

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Description META tag
nb: META tag: Beskrivelse

en: Description unavailable
nb: Beskrivelse utilgjengelig

en: Destination
nb: Mottakende system

en: Details
nb: Detaljer

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
nb: Detaljer om den nye brukeren vil bli sendt til kontaktpersonen for det gjeldende slektstre.

en: Detroit, Michigan, United States
nb: Detroit, Michigan, USA

en: Died as a child: exempt
nb: Død som barn: unntak

en: Died as an infant: exempt
nb: Døde som spebarn: unntak

en: Differences
nb: Forskjeller

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
nb: Forskjellige kalendersystemer brukes i ulike deler av verden, og mange andre kalendere har vært i bruk i eldre tid. Så langt mulig bør en hendelse føres inn med det samme kalendersystemet den opprinnelig ble nedtegnet med. Du kan deretter angi en konvertering, så datoene vises i et mer velkjent kalendersystem. Hvis du regelmessig bruker to forskjellige kalendre, kan du angi to konvertering, så datoer konverteres til begge de valgte kalendersystemene.

en: Direct line ancestors
nb: Aner i direkte linje

en: Direct line ancestors and their families
nb: Forfedre i direkte linje og deres familier

en: Disable these modules
nb: Deaktiver disse modulene

en: Disable these themes
nb: Deaktiver disse temaene

en: Display %s
nb: Vis %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
nb: Vis og administrer et slektstres favorittsider.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
nb: Vise og administrere en brukers favorittsider.

en: Divorce
nb: Skilsmisse

en: Divorce filed
nb: Skilsmissebegjæring

en: Divorces by century
nb: Antall skilsmisser etter århundre

en: Do not change to keep original filename.
nb: Ikke endre for å beholde opprinnelig filnavn.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
nb: Opprett ingen nye steder, bare importer koordinatene for eksisterende steder.

en: Do not seal, previous sealing canceled
nb: Ikke besegl: forrige besegling er annullert (mormon)

en: Do not seal: unauthorized
nb: Ikke besegl: uautorisert (mormon)

en: Document
nb: Dokument

en: Dominica
nb: Samveldet Dominica

en: Dominican Republic
nb: Den Dominikanske Republikk

en: Download
nb: Last ned

en: Download %s…
nb: Laste ned %s…

en: Download file
nb: Last ned fil

en: Download geographic data
nb: Last ned geografiske data

en: Draper, Utah, United States
nb: Draper, Utah, USA

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
nb: En bruker med denne epostadressen eksisterer allerede.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
nb: Duplikat. Brukernavnet er allerede i bruk. Vennligst velg et annet brukernavn.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
nb: Alle kilder registrerer bestemte hendelser, vanligvis for et gitt tidsrom og et jurisdiksjonsområde. En Folketelling registrerer for eksempel folketellingshendelser, og en kirkebok registrerer hendelser som fødsel/dåp, bryllup og død/begravelse.<br><br>Velg fra listen over tilgjengelige typer hvilke hendelser som registreres av denne kilden. Datoen bør angis som en tidsperiode, som for eksempel <i>FROM 1900 TO 1910</i>. Jurisdiksjonsområdet er navnet på den laveste myndighet som omfatter alle stedsnavnene som finnes i kilden. For eksempel vil «Tranøy, Troms, NOR» brukes som jurisdiksjonsområde for hendelser som finner sted et eller annet sted i Tranøy sogn i Troms, mens jurisdiksjonsområdet vil være «Troms, NOR» hvis kilden registrerer hendelser ikke bare fra Tranøy men også fra andre steder i Troms fylke.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
nb: For hver brukerkonto er det en innstilling for å «automatisk godkjenne endringer». Hvis denne er aktivert, vil endringer denne brukeren gjør spares med en gang, uten å gå gjennom venteleiet. Mange administratorer aktiverer dette for sin egen brukerkonto.

en: Earliest birth
nb: Tidligste fødsel

en: Earliest birth year
nb: Tidligste fødselsår

en: Earliest death
nb: Tidligste dødsfall

en: Earliest death year
nb: Tidligste dødsår

en: Earliest divorce
nb: Tidligste skilsmisse

en: Earliest marriage
nb: Tidligste vielse

en: Edit
nb: Endre

en: Edit a website access rule
nb: Endre en adgangsregel for nettstedet

en: Edit preferences
nb: Redigeringsinnstillinger

en: Edit the FAQ
nb: Rediger FAQ-element

en: Edit the details
nb: Rediger detaljer

en: Edit the gender
nb: Endre kjønn

en: Edit the media object
nb: Rediger medieobjekt

en: Edit the name
nb: Endre navn

en: Edit the note
nb: Endre notat

en: Edit the raw GEDCOM
nb: Endre opplysninger direkte i slektsfilen

en: Edit the repository
nb: Rediger arkiv

en: Edit the shared note
nb: Endre delt notat

en: Edit the source
nb: Rediger kilde

en: Edit the story
nb: Rediger notat

en: Edit the user
nb: Endre bruker

en: Edit this individual and replace their details with your own.
nb: Rediger denne person og erstatt dens detaljer med dine egne.

en: Editor
nb: Redigerer(editor)

en: Education
nb: Utdannelse

en: Electronic
nb: Elektronisk

en: Elevation
nb: Observasjonsvinkel

en: Email address
nb: Epostadresse

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
nb: Epostadressen som skal brukes i &laquo;From:&raquo;-feltet i epost som webtrees oppretter automatisk.<br><br>webtrees kan sende epost automatisk for å gjøre administratorer om forandringer som må ses gjennom. webtrees sender også beskjed til brukere som har bedt om en konto.<br><br>Vanligvis består &laquo;From:&raquo;-feltet i disse automatisk opprettede beskjedene noe i retning av <i>From: webtrees-noreply@dittnettsted</i> for å vise at man ikke behøver å besvare eposten. For å beskytte mot spam og annet epost-misbruk krever enkelte epost-systemer at &laquo;From:&raquo;-feltet er en gyldig epost-adresse og vil ikke akseptere epost som synes å komme fra <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
nb: Epost bekreftet

en: Embedded variable
nb: Embedded(Innbakt) variabel

en: Emigration
nb: Emigrasjon

en: Employee
nb: Arbeidstaker

en: Employer
nb: Arbeidgiver

en: Empty the clippings cart
nb: Fjern alt i mappen

en: Enabled
nb: Aktivert

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
nb: Ved å angi denne valget, tvinges alle besøkende til å logge seg inn før de kan se data på siden.

en: End IP address
nb: IP-adresse, slutt

en: End year
nb: Slutt år

en: Ending range of change dates
nb: Vis endringer til og med

en: Engagement
nb: Forlovelse

en: Enter an individual, family, or source ID
nb: Angi person, familie eller kilde-ID

en: Enter an optional note about this favorite
nb: Beskrivelse av denne favoritten (valgfritt)

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
nb: Angi eller søk etter ID for person, familie eller kilde som dette medieobjekt skal knyttes til.

en: Entire record
nb: Hele posten

en: Equatorial Guinea
nb: Ekvatorial-Guinea

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
nb: Feil: konvertering av GEDCOMfiler fra %skoding til UTF-8koding støttes ikke ennå.

en: Estimated dates for birth and death
nb: Beregnede datoer for fødsel og død

en: Estonia
nb: Estland

en: Ethiopia
nb: Etiopia

en: Europe
nb: Europa

en: Event
nb: Hendelse

en: Events
nb: Hendelser

en: Events in countries
nb: Hendelser i land

en: Events of close relatives
nb: Hendelser for nære slektninger

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
nb: Alle har denne rollen, inkludert besøkende på nettstedet, og søkemotorer.

en: Exact
nb: Eksakt

en: Exact date
nb: Eksakt dato

en: Exact text
nb: Eksakt tekst

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
nb: Utelat personer med navnet «%s» som gift

en: Exclude subfolders
nb: Ekskluder undermapper

en: Excluded from this submission
nb: Utelat fra denne innsendelsen

en: Explain why you are requesting an account.
nb: Forklar hvorfor du ber om en brukerkonto.

en: Export
nb: Eksport

en: Export a GEDCOM file
nb: Eksporter en GEDCOM-fil

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
nb: Eksportere alle slektstrærne til GEDCOM-filer…

en: Export preferences
nb: Eksportinnstillinger

en: Extend privacy to dead individuals
nb: Utvid personvernsinnstillinger til avdøde personer

en: External files
nb: Eksterne filer

en: External media files have a URL instead of a filename.
nb: Eksterne mediefiler har URL isteden for et filnavn.

en: Extra information
nb: Ekstra informasjon

en: Eye color
nb: Øyenfarge

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
nb: En FAQ (Frequently Asked Questions - Vanlige spørsmål) er en liste med spørsmål og svar hvor man kan informere besøkere om nettstedets regler, praksis og prosedyrer. Spørsmålene handler typisk om personvern, copyright, brukerkonti, upassende innhold, krav om kildehenvisninger, osv.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
nb: %s menning

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
nb: Adoptert av begge foreldrene

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
nb: Adoptert av far

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
nb: Adoptert av mor

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
nb: Også kjent som

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
nb: Deltakere

[ctx: FEMALE]
en: Attending
nb: Observatør

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
nb: Kjøper

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
nb: Sorenskriver

[ctx: FEMALE]
en: Employee
nb: Arbeidstaker

[ctx: FEMALE]
en: Employer
nb: Arbeidgiver

[ctx: FEMALE]
en: Friend
nb: Venninne

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
nb: Formynder

[ctx: FEMALE]
en: Informant
nb: Hjemmelsmann

[ctx: FEMALE]
en: Interred
nb: Gravlagt/Urnenedsettelse

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
nb: Losjerende

[ctx: FEMALE]
en: Never married
nb: Aldri gift

[ctx: FEMALE]
en: Not married
nb: Ikke gift

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
nb: Pleier

[ctx: FEMALE]
en: Owner
nb: Eier

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
nb: Sorenskriver

[ctx: FEMALE]
en: Seller
nb: Selger

[ctx: FEMALE]
en: Servant
nb: Tjenerinne

[ctx: FEMALE]
en: Slave
nb: Slavinne

[ctx: FEMALE]
en: Ward
nb: Myndling

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
nb: adoptivnavn

[ctx: FEMALE]
en: also known as
nb: også kjent som

[ctx: FEMALE]
en: birth name
nb: fødenavn

[ctx: FEMALE]
en: change of name
nb: navn ved navneforandring

[ctx: FEMALE]
en: died
nb: døde

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
nb: nimenning

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
nb: tolvmenning

[ctx: FEMALE]
en: estate name
nb: gårdsnavn

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
nb: eks-partner

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
nb: sekstenmenning

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
nb: femte %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
nb: seksmenning

[ctx: FEMALE]
en: first %s
nb: første %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
nb: kusine

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
nb: femtenmenning

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
nb: fjerde %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
nb: femmenning

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
nb: navn ved immigrasjon

[ctx: FEMALE]
en: married
nb: gift

[ctx: FEMALE]
en: married name
nb: navn som gift

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
nb: timenning

[ctx: FEMALE]
en: religious name
nb: religiøst navn

[ctx: FEMALE]
en: second %s
nb: andre %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
nb: åttemenning

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
nb: syvmenning

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
nb: ellevemenning

[ctx: FEMALE]
en: third %s
nb: tredje %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
nb: firmenning

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
nb: fjortenmenning

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
nb: trettenmenning

[ctx: FEMALE]
en: was born
nb: ble født

en: Fact
nb: Fakta

en: Fact 1
nb: Fakta 1

en: Fact 10
nb: Fakta 10

en: Fact 11
nb: Fakta 11

en: Fact 12
nb: Fakta 12

en: Fact 13
nb: Fakta 13

en: Fact 2
nb: Fakta 2

en: Fact 3
nb: Fakta 3

en: Fact 4
nb: Fakta 4

en: Fact 5
nb: Fakta 5

en: Fact 6
nb: Fakta 6

en: Fact 7
nb: Fakta 7

en: Fact 8
nb: Fakta 8

en: Fact 9
nb: Fakta 9

en: Fact icons
nb: Faktaikoner

en: Fact or event
nb: Faktum eller hendelse

en: Facts and events
nb: Fakta og hendelser

en: Facts for family records
nb: Fakta for familieregistreringer

en: Facts for individual records
nb: Fakta for personregistreringer

en: Facts for new families
nb: Fakta for nye familier

en: Facts for new individuals
nb: Fakta for nye personer

en: Facts for repository records
nb: Fakta for arkivregistreringer

en: Facts for source records
nb: Fakta for kilderegistreringer

en: Falkland Islands
nb: Falklandsøyene

en: Families
nb: Familier

en: Families with sources
nb: Familier med kilder

en: Family
nb: Familie

en: Family as a child
nb: Familie som barn

en: Family as a spouse
nb: Familie som ektefelle

en: Family book
nb: Familiebok

en: Family book of %s
nb: %ss slektsbok

en: Family file
nb: Familiefil

en: Family group information
nb: Familieopplysninger

en: Family list
nb: Familieliste

en: Family navigator
nb: Familienavigasjon

en: Family news and site announcements.
nb: Familienyheter og kunngjøringer for nettstedet.

en: Family of %s
nb: Familie til %s

en: Family tree
nb: Slektstre

en: Family tree clippings cart
nb: Utklippsmappe

en: Family tree title
nb: Navn på slektstre

en: Family trees
nb: Slektstrær (GEDCOM)

en: Family with %s
nb: Familie med %s

en: Family with adoptive parents
nb: Familie med adoptivforeldre

en: Family with foster parents
nb: Familie med fosterforeldre

en: Family with husband
nb: Familie med ektemann

en: Family with parents
nb: Familie med foreldre

en: Family with rada parents
nb: Familie med rada-foreldre

en: Family with sealing parents
nb: Familie med beseglede foreldre

en: Family with spouse
nb: Familie med ektefelle

en: Family with the most children
nb: Familie med flest barn

en: Family with wife
nb: Familie med hustru

en: Fan chart
nb: Viftediagram

en: Fan chart of %s
nb: Viftediagram for %s

en: Faroe Islands
nb: Færøyene

en: Father
nb: Far

en: Father: %s
nb: Far: %s

en: Father’s age
nb: Fars alder

en: Father’s family with %s
nb: Fars familie med %s

en: Father’s family with an unknown individual
nb: Fars familie med en ukjent person

en: Favorites
nb: Favoritter

en: Female
nb: Kvinne

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
nb: Adoptert

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
nb: Fødsel

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
nb: Fosterbarn

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
nb: Besegling

en: Females
nb: Kvinner

en: File size
nb: Filstørrelse

en: File successfully uploaded
nb: Fil opplastet

en: Filename
nb: Filnavn

en: Filename on server
nb: Filnavn på server

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
nb: Filnavn kan ikke inneholde tegnet «%s».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
nb: Filnavn kan ikke ha filendingen «%s».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
nb: Filer fra en tidligere versjon av webtrees er blitt funnet. Gamle filer kan noen ganger være en sikkerhetsrisiko. Du bør slette dem.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
nb: Filer merket %s er nødvendige for at webtree skal fungere, og kan ikke slettes.

en: Find a fact or event
nb: Finn faktum eller hendelse

en: Find a family
nb: Finn familie

en: Find a media object
nb: Finn medieobjekt

en: Find a place
nb: Finn sted

en: Find a repository
nb: Finn arkiv

en: Find a shared note
nb: Finn notat

en: Find a source
nb: Finn kilde

en: Find a special character
nb: Finn spesialtegn

en: Find all possible relationships
nb: Finn alle mulige slekskap

en: Find an individual
nb: Finn person

en: Find any relationship
nb: Finn relasjon

en: Find duplicates
nb: Finn duplikat

en: Find other relationships
nb: Finn andre slekskap

en: Find relationships via ancestors
nb: Finn slektskap via aner

en: Find the closest relationships
nb: Finn nærmeste slektskap

en: Find unrelated individuals
nb: Finn ikkerelaterte personer

en: First communion
nb: Første altergang

en: First event
nb: Første hendelse

en: First record
nb: Første post

en: Fix name slashes and spaces
nb: Rett skråstreker og mellomrom i navn

en: Flag
nb: Flagg

en: Flanders
nb: Flandern

en: Folder
nb: Mappe

en: Folder name on server
nb: Mappenavn på server

en: Follow this link to verify your email address.
nb: Følg denne lenken for å bekrefte epostadressen din.

en: Font
nb: Skrifttype

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
nb: For eksempel, dersom GEDCOM-filen inneholder %1$s og webtrees forventer å finne %2$s i mediemappen, må du fjerne %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
nb: Hvis du f.eks. angir en stilengde på 2, vil personen kunne se sitt barnebarn (barn + barn), sin tante (forelder + søsken), sin ste-datter (ektemake + barn), men ikke sin fetter (forelder + søsken + barn).

en: For help with genealogy questions contact %s.
nb: For hjelp med slektsspørsmål, kontakt %s.

en: For technical support and information contact %s.
nb: For teknisk hjelp og informasjon, kontakt %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
nb: For teknisk hjelp eller slektsspørsmål, kontakt %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
nb: Avgjør om det på nettsteder med mer enn ett slektstre skal vises en liste over alle trærne i hovedmenyen, på søkesider osv.

en: Forgot password?
nb: Glemt passord?

en: Format
nb: Formatering

en: Format text and notes
nb: Formatering av tekst og notater

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
nb: Fort Lauderdale, Florida, USA

en: Foster child
nb: Fosterbarn

en: Foster father
nb: Fosterfar

en: Foster mother
nb: Fostermor

en: France
nb: Frankrike

en: Frankfurt am Main, Germany
nb: Frankfurt, Tyskland

en: Freiburg, Germany
nb: Freiburg, Tyskland

en: French
nb: Fransk

en: French Guiana
nb: Fransk Guyana

en: French Polynesia
nb: Fransk Polynesia

en: French Southern Territories
nb: Franske sørlige territorier

en: Frequently asked questions
nb: Vanlige spørsmål

en: Fresno, California, United States
nb: Fresno, California, USA

en: Fri
nb: fre

en: Friday
nb: fredag

en: Friend
nb: Venn

en: From
nb: Fra

en: Funeral
nb: Bisettelse

en: GEDCOM errors
nb: GEDCOM feil

en: GEDCOM file
nb: GEDCOMfil

[ctx: GENITIVE]
en: April
nb: april

[ctx: GENITIVE]
en: August
nb: august

[ctx: GENITIVE]
en: December
nb: desember

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
nb: Dhu al-Qi'dah

[ctx: GENITIVE]
en: February
nb: februar

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
nb: Floréal

[ctx: GENITIVE]
en: January
nb: januar

[ctx: GENITIVE]
en: July
nb: juli

[ctx: GENITIVE]
en: June
nb: juni

[ctx: GENITIVE]
en: March
nb: mars

[ctx: GENITIVE]
en: May
nb: mai

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
nb: Nisan

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
nb: Nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
nb: november

[ctx: GENITIVE]
en: October
nb: oktober

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
nb: Pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
nb: Rabi' al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
nb: Rabi' al-thani

[ctx: GENITIVE]
en: September
nb: september

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
nb: Sha'aban

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
nb: Vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
nb: Ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
nb: jours complémentaires

en: Gender
nb: Kjønn

en: Gender icon on charts
nb: Ikon for kjønn i diagrammer

en: Genealogy contact
nb: Kontaktperson for slektsspørsmål

en: Genealogy data
nb: Slektsdata

en: General
nb: Generelt

en: General search
nb: Generelt søk

en: Generate sitemap files for search engines.
nb: Lag filer til nettstedskart for søkemotorer.

en: Generated by %s
nb: Laget av %s

en: Generation
nb: Generasjon

en: Generation
nb: Generasjon

en: Generations
nb: Generasjoner

en: Generations of ancestors
nb: Generasjoner af forfedre

en: Geographic area
nb: Geografisk område

en: Geographic data
nb: Geografiske data

en: Germany
nb: Tyskland

en: Get an API key from Google.
nb: Få en API kode fra Google.

en: Gila Valley, Arizona, United States
nb: Gila Valley, Arizona, USA

en: Gilbert, Arizona, United States
nb: Gilbert, Arizona, USA

en: Given name
nb: Fornavn

en: Given names
nb: Fornavn

en: Godchild
nb: Gudbarn

en: Goddaughter
nb: Guddatter

en: Godfather
nb: Gudfar

en: Godmother
nb: Gudmor

en: Godparent
nb: Gudforeldre

en: Godson
nb: Gudsønn

en: Google Maps™ preferences
nb: Innstillinger for Google Maps™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
nb: Google tillater bare et fåtall anonyme kartspørringer per dag.  Om du behøver flere enn dette, må du ha en Google-konto og en API-kode.

en: Graduation
nb: Uteksaminert

en: Grandparents
nb: Besteforeldre

en: Greatest age at death
nb: Høyeste alder ved død

en: Greatest age between siblings
nb: Største aldersforskjell mellom søsken

en: Greece
nb: Hellas

en: Green Beam
nb: Grønn stråle

en: Greenland
nb: Grønland

en: Gregorian
nb: Gregoriansk

en: Guardian
nb: Formynder

en: Guatemala City, Guatemala
nb: Guatemala, Guatemala

en: Hair color
nb: Hårfarge

en: Hartford, Connecticut, United States
nb: Hartford, Connecticut, USA

en: He
nb: Han

en: He died
nb: Han døde

en: He married
nb: Han giftet seg med

en: He resided at
nb: han bodde i

en: He was born
nb: Han ble født

en: He was buried
nb: Han ble gravlagt

en: He was christened
nb: Han ble døpt

en: He was cremated
nb: Han ble kremert

en: Head of household
nb: Familiens overhode

en: Header
nb: Toppfelt

en: Heard Island and McDonald Islands
nb: Heard- og McDonaldøyene

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Hebrew name
nb: Hebraisk navn

en: Height
nb: Høyde

en: Hello %s…
nb: Hei %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
nb: Hei %s og takk for søknaden din om å få en brukerkonto.

en: Hello administrator…
nb: Hei administrator …

en: Help
nb: Hjelp

en: Helsinki, Finland
nb: Helsingfors, Finland

en: Her occupation was
nb: Hennes yrke var

en: Hide from everyone
nb: Gjem for alle

en: Highest population
nb: Høyeste befolkning

en: Highlighted image
nb: Uthevet bilde

en: His occupation was
nb: Hans yrke var

en: Historical facts
nb: Historiske fakta

en: Hit counters
nb: Tellere for sidevisning

en: Home page
nb: Startside

en: Hourglass chart
nb: Timeglassdiagram

en: Hourglass chart of %s
nb: Timeglassdiagram for %s

en: Household
nb: Husholdning

en: Houston, Texas, United States
nb: Houston, Texas, USA

en: How much recursion to use when searching for relationships
nb: Grad av rekursjon brukt i søk av slekskap

en: Hungary
nb: Ungarn

en: Husband
nb: Ektemann

en: Husband’s age
nb: Mannens alder

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
nb: april

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
nb: august

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
nb: desember

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
nb: Dhu al-Qi'dah

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
nb: februar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
nb: Floréal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
nb: januar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
nb: juli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
nb: juni

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
nb: mars

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
nb: mai

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
nb: Nisan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
nb: Nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
nb: november

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
nb: oktober

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
nb: Pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
nb: Rabi' al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
nb: Rabi' al-thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
nb: september

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
nb: Sha'aban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
nb: Vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
nb: Ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
nb: jours complémentaires

en: IP address
nb: IP-adresse

en: Iceland
nb: Island

en: Icon
nb: Ikon

en: Idaho Falls, Idaho, United States
nb: Idaho Falls, Idaho, USA

en: Identification number
nb: Identifikasjonsnummer

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
nb: Hvis en gjest ikke har angitt et foretrukket språk i nettleserens innstillinger, eller de har angitt et språk som ikke er understøttet, vil dette språket bli brukt. Denne innstillingen retter seg typisk mot søkemotorer.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
nb: Hvis en brukerkonto opprettes av en administrator, sendes det ingen bekreftelses-epost, og adressen må bekreftes manuelt.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
nb: Hvis en person ikke har noe etternavn, trengs ingen skråstreker: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
nb: Hvis en person har to separate etternavn, bør begge settes mellom skråstreker: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
nb: Hvis en person var kjent under et kallenavn som ikke er del av det formelle navnet, settes det i anførselstegn: <%s>Nils &quot;Kroknese&quot; /Olsen/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
nb: Hvis en person ikke var kjent under sitt første fornavn, angis det foretrukne fornavn med en asterisk: <%s>Emilie Marie* /Olsen/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
nb: Hvis etternavnet er ukjent, bruk to skråstreker uten noe imellom: <%s>Nils //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
nb: En person med andre hendelser enn død, begravelse eller kremering som er inntruffet nyligere enn for dette antall år siden, antas å være «i live», Barns fødselsdatoer regnes også som hendelser av denne typen.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
nb: Hvis to slektstrær bruker samme mediemappe, kan de dele mediefiler. Hvis de bruker forskjellige mediemapper, vil deres mediefiler holdes adskilt.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
nb: Dersom besøkende ikke kan se slekstreet, kan de heller ikke søke om brukerkonto. Du må da legge til brukerkontoer manuelt.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
nb: Hvis du frykter at brukere kan komme til å laste opp upassende bilder, kan du begrense adgangen til å laste opp mediefiler til forvaltere.

en: If you are the website administrator, you should check that:
nb: Hvis du er administrator for nettstedet, bør du kontrollere at:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
nb: Hvis du ikke klarer å løse problemet selv, kan du spørre om hjelp på forumet <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
nb: Dersom du opprettet denne GEDCOM-filen i et slektsprogram som utelater mellomrom når lange linjer deles, bruker du dette valget for å gjeninnsette manglende mellomrom.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
nb: Dersom du ikke har bedt om å få en konto, kan du bare slette denne eposten.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
nb: Hvis du har mange stedsnavn som ikke er i bruk, kan det ta noe tid å vise listen.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
nb: Om du har et stort antall mediefiler, kan du organisere de i mapper og undermapper.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
nb: Hvis du har oprettet medieobjekter i webtrees og har redigeret din gedcom på din PC (offline) med et program som sletter medieobjekter, sett kryss her for å flette eksisterende medieobjekter med den nye GEDCOM-filen.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
nb: Dersom du velger å skjule en tom blokk, vil du ikke kunne endre oppsettet for denne blokken før den igjen har innhold, og kan vises.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
nb: Hvis du velger en annen mappe, må du også flytte alle filer (unntatt config.ini.php, index.php og .htaccess) fra den eksisterende mappen til den nye.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
nb: Hvis du velger en annen mappe, må du også flytte eventuelle mediefiler fra den eksisterende mappen til den nye.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
nb: Dersom du viser levende personer til besøkende, blir alle personvernsrestriksjoner ignorert. Gjør dette kun dersom alle data er offentlige.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
nb: Hvis du forsøker å overstige disse grensene, kan du opleve «time-outs» fra serveren og blanke sider.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
nb: Dersom du bruker en av de følgende sporing- og analysetjenestene, kan webtrees automatisk legge til sporingskoden.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
nb: Om serverens sikkerhetsinnstillinger tillater det, kan du be om økt minne og CPU tidsinnstillinger på webtrees administrasjonsside. Om dette ikke går, må administrator for server kontaktes.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
nb: Hvis ditt nettsted kan nås med flere forskjellige URL-er, som f.eks. <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, kan du angi den foretrukne URL her. Forespørsler om andre URL-er vil bil omdirigert til den foretrukne.

en: Image dimensions
nb: Dimensjoner

en: Images without watermarks
nb: Bilder uten vannmerker

en: Immigration
nb: Immigrasjon

en: Import
nb: Importér

en: Import a GEDCOM file
nb: Importer en GEDCOM-fil

en: Import all places from a family tree
nb: Importer alle stedsnavn fra et slektstre

en: Import preferences
nb: Importinnstillinger

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
nb: Hver post i et slektstre har et internt referansenummer (en «XREF»), som f.eks. «F123» eller «R14».

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
nb: I mange språkområder er det vanlig å skrive et navn både med språkets eget alfabet og i en romanisert form, dvs. som det ville blitt skrevet eller uttalt på språk basert på det latinske alfabetet, som f.eks. norsk og engelsk.<br><br>Hvis du foretrekker å bruke et ikke-latinsk alfabet, som f.eks. hebraisk, gresk, russisk, kinesisk eller arabisk, for å føre inn navn i de vanlige navnefeltene, kan du bruke dette feltet for å skrive inn det samme navnet med latinske bokstaver. Begge versjoner av navnet vill opptre i lister og diagrammer.<br><br>Selv om feltet kalles «Romanisert», er det selvfølgelig mulig å bruke andre alfabeter enn det latinske. Dette kan være aktuelt for japanske navn, der tre forskjellige alfabeter kan forekomme.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
nb: I mange språkområder er det vanlig å skrive et navn både med språkets eget alfabet og i en romanisert form, dvs. som det ville blitt skrevet eller uttalt på språk basert på det latinske alfabetet, som f.eks. norsk og engelsk.<br><br>Hvis du foretrekker å føre navnene i de vanlige navnefeltene inn med latinske bokstaver, kan du bruke dette feltet for å skrive inn det samme navnet med et ikke-latinsk alfabet, som f.eks. hebraisk, gresk, russisk, kinesisk eller arabisk. Begge versjoner av navnet vill opptre i lister og diagrammer.<br><br>Selv om feltet kalles «Hebraisk», er det selvfølgelig mulig å bruke andre alfabeter enn det hebraiske.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
nb: I noen kalendre begynner dagen ved midnatt, i andre ved solnedgang. Konverteringen tar ikke hensyn til tidspunktet på dagen, så for hendelser som finner sted mellom solnedgang og midnatt, vil konverteringen mellom disse kalendertypene bli forskjøvet med en dag.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
nb: I noen land gjelder personvernslovene ikke bare for nålevende personer, men også for nylig avdøde. Dette valget lar deg utvide personvernet til også å gjelde personer som er født eller døde innefor et angitt antall år. Hvis feltene står tomme, brukes ikke funksjonen.

en: In this month…
nb: I denne måned…

en: In this year…
nb: Familiehendelser i år…

en: Include fully matched places
nb: Inkludér allerede identifiserte steder

en: Include individuals with “%s” as a married name
nb: Ta med personer med navnet «%s» som gift

en: Include media (automatically zips files)
nb: Inkluder multimedia-filer (lager automatisk en zip-fil)

en: Include subfolders
nb: Inkluder undermapper

en: Include the individual’s immediate family
nb: Inkludér personens nærmeste familie

en: Indianapolis, Indiana, United States
nb: Indianapolis, Indiana, USA

en: Individual
nb: Person

en: Individual 1
nb: Person 1

en: Individual 2
nb: Person 2

en: Individual distribution
nb: Geografisk utbredelse

en: Individual distribution chart
nb: Utbredelse pr person

en: Individual list
nb: Personliste

en: Individual pages
nb: Personsider

en: Individual record
nb: Personregistrering

en: Individual who lived the longest
nb: Person som har levd lengst

en: Individuals
nb: Personer

en: Individuals with sources
nb: Personer med kilder

en: Individuals with surname %s
nb: Personer med etternavn %s

en: Infant
nb: Spedbarn

en: Informant
nb: Hjemmelsmann

en: Installation folder
nb: Installasjonsmappe

en: Interactive tree
nb: Interaktivt tre

en: Interactive tree of %s
nb: Interaktivt tre for %s

en: Internal messaging
nb: interne meldinger

en: Internal messaging with emails
nb: Interne beskjeder med kopi til epost

en: Interred
nb: Gravlagt/Urnenedsettelse

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
nb: Ugyldig GEDCOMfil, fant ikke noen hovedregistrering.

en: Invalid GEDCOM format
nb: Ugyldig GEDCOM-format

en: Invalid date
nb: Ugyldig dato

en: Iraq
nb: Irak

en: Ireland
nb: Irland

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
nb: Det kan ta flere minutter å laste ned og installere oppdateringen. Vennligst vent.

en: Italy
nb: Italia

en: Jewish
nb: Jødisk

en: Johannesburg, South Africa
nb: Johannesburg, Sør-Afrika

en: John /DOE/
nb: Ole /Olsen/

en: Jordan River, Utah, United States
nb: Jordan River, Utah, USA

en: Julian
nb: Juliansk

en: Kansas City, Missouri, United States
nb: Kansas City, Missouri, USA

en: Kazakhstan
nb: Kasakhstan

en: Keep
nb: Behold

en: Keep link in list
nb: Behold lenke i listen

en: Keep media objects
nb: Behold medieobjekt

en: Keep the existing “last change” information
nb: Behold eksisterende informasjon om "siste endring"

en: Keyword examples
nb: Eksempel på nøkkelord

en: Kiev, Ukraine
nb: Kiev, Ukraina

en: Kona, Hawaii, United States
nb: Kailua-Kona, Hawaii, USA

en: Korea
nb: Sør-Korea

en: Kyrgyzstan
nb: Kirgisistan

en: LDS baptism
nb: Mormondåp

en: LDS child sealing
nb: Barns besegling (mormon)

en: LDS confirmation
nb: Mormonkonfirmasjon

en: LDS ordinance codes in chart boxes
nb: LDS ordinasjonskoder i diagram

en: LDS spouse sealing
nb: Ektefelles besegling (mormon)

en: LDS temple
nb: Mormon tempel

[ctx: LOCATIVE]
en: April
nb: april

[ctx: LOCATIVE]
en: August
nb: august

[ctx: LOCATIVE]
en: December
nb: desember

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
nb: Dhu al-Qi'dah

[ctx: LOCATIVE]
en: February
nb: februar

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
nb: Floréal

[ctx: LOCATIVE]
en: January
nb: januar

[ctx: LOCATIVE]
en: July
nb: juli

[ctx: LOCATIVE]
en: June
nb: juni

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
nb: kislev

[ctx: LOCATIVE]
en: March
nb: mars

[ctx: LOCATIVE]
en: May
nb: mai

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
nb: Nisan

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
nb: Nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
nb: november

[ctx: LOCATIVE]
en: October
nb: oktober

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
nb: Pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
nb: Rabi' al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
nb: Rabi' al-thani

[ctx: LOCATIVE]
en: September
nb: september

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
nb: Sha'aban

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
nb: Vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
nb: Ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
nb: jours complémentaires

en: Laie, Hawaii, United States
nb: Laie, Hawaii, USA

en: Landscape
nb: Liggende

en: Language
nb: Språk

en: Languages
nb: Språk

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
nb: Store systemer (50000 personer): 64-128MB, 40-80 sekunder

en: Largest families
nb: Største familier

en: Largest number of grandchildren
nb: Størst antall barnebarn

en: Las Vegas, Nevada, United States
nb: Las Vegas, Nevada, USA

en: Last change
nb: Siste endring

en: Last email reminder was sent
nb: Siste påminnelse med epost ble sendt

en: Last event
nb: Seneste hendelse

en: Last signed in
nb: Sist logget inn

en: Latest birth
nb: Seneste fødsel

en: Latest birth year
nb: Siste fødselsår

en: Latest death
nb: Seneste dødsfall

en: Latest death year
nb: Siste dødsår

en: Latest divorce
nb: Seneste skilsmisse

en: Latest marriage
nb: Seneste vielse

en: Latitude
nb: Breddegrad

en: Layout
nb: Utseende

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
nb: La feltet for passord være tomt, hvis du vil bevare det eksisterende passordet.

en: Leave this blank to use the default value.
nb: Hvis du lar denne innstillingen være tom, vil standardverdien brukes.

en: Leaves
nb: Personer uten etterkommere

en: Lebanon
nb: Libanon

en: Legatee
nb: Arving

en: Length of marriage
nb: Ekteskapets varighet

en: Level
nb: Nivå

en: Lifespan
nb: Livsløp

en: Lifespans
nb: Livsløp

en: Link the user account to an individual.
nb: Knytt brukerkontoen til en person.

en: Link this individual to an existing family as a child
nb: Koble denne personen til en eksisterende familie som et barn

en: Link this media object to a family
nb: Kople dette medieobjekt til en familie

en: Link this media object to a source
nb: Kople dette medieobjektet til en kilde

en: Link this media object to an individual
nb: Kople dette medieobjektet til en person

en: Link this user to an individual in the family tree.
nb: Kople denne brukeren til en person i slektstreet.

en: Link to an existing media object
nb: Knytt til et eksisterende medieobjekt

en: Linked database ID
nb: Lenket database-ID

en: Links
nb: Linker

en: List
nb: Liste

en: Lists
nb: Lister

en: Lithuania
nb: Litauen

en: Living
nb: Levende

en: Living individuals
nb: Nålevende personer

en: Loading…
nb: Laster…

en: Local files
nb: Lokale filer

en: Location
nb: Stedspost

en: Location not removed: this location contains sub-locations
nb: Stedet er ikke slettet: dette stedet har andre steder knyttet opp til seg

en: Lodger
nb: Losjerende

en: Logan, Utah, United States
nb: Logan, Utah, USA

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
nb: Lange lister med personer med samme etternavn kan brytes opp i mindre underlister i henhold til den første bokstaven i personenes fornavn.<br><br>Dette valget bestemmer når underlister av etternavn skal benyttes. For å deaktivere oppdeling i underlister fullstendig, sett dette valget til null.

en: Longest marriage
nb: Lengste ekteskap

en: Longitude
nb: Lengdegrad

en: Los Angeles, California, United States
nb: Los Angeles, California, USA

en: Lost password request
nb: Nytt passord

en: Louisville, Kentucky, United States
nb: Louisville, Kentucky, USA

en: Lowest population
nb: Laveste befolkning

en: Lubbock, Texas, United States
nb: Lubbock, Texas, USA

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
nb: %s menning

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
nb: Adoptert av begge foreldrene

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
nb: Adoptert av far

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
nb: Adoptert av mor

[ctx: MALE]
en: Also known as
nb: Også kjent som

[ctx: MALE]
en: Attendant
nb: Deltakere

[ctx: MALE]
en: Attending
nb: Observatør

[ctx: MALE]
en: Buyer
nb: Kjøper

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
nb: Sorenskriver

[ctx: MALE]
en: Employee
nb: Arbeidstaker

[ctx: MALE]
en: Employer
nb: Arbeidgiver

[ctx: MALE]
en: Friend
nb: Venn

[ctx: MALE]
en: Guardian
nb: Formynder

[ctx: MALE]
en: Informant
nb: Hjemmelsmann

[ctx: MALE]
en: Interred
nb: Gravlagt/Urnenedsettelse

[ctx: MALE]
en: Lodger
nb: Losjerende

[ctx: MALE]
en: Never married
nb: Aldri gift

[ctx: MALE]
en: Not married
nb: Ikke gift

[ctx: MALE]
en: Nurse
nb: Pleier

[ctx: MALE]
en: Owner
nb: Eier

[ctx: MALE]
en: Registry officer
nb: Sorenskriver

[ctx: MALE]
en: Seller
nb: Selger

[ctx: MALE]
en: Servant
nb: Tjener

[ctx: MALE]
en: Ward
nb: Myndling

[ctx: MALE]
en: adopted name
nb: adoptivnavn

[ctx: MALE]
en: also known as
nb: også kjent som

[ctx: MALE]
en: birth name
nb: fødenavn

[ctx: MALE]
en: change of name
nb: navn ved navneforandring

[ctx: MALE]
en: died
nb: døde

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
nb: nimenning

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
nb: tolvmenning

[ctx: MALE]
en: estate name
nb: gårdsnavn

[ctx: MALE]
en: ex-partner
nb: eks-partner

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
nb: sekstenmenning

[ctx: MALE]
en: fifth %s
nb: femte %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
nb: seksmenning

[ctx: MALE]
en: first %s
nb: første %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
nb: fetter

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
nb: femtenmenning

[ctx: MALE]
en: fourth %s
nb: fjerde %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
nb: femmenning

[ctx: MALE]
en: immigration name
nb: navn ved immigrasjon

[ctx: MALE]
en: married
nb: gift

[ctx: MALE]
en: married name
nb: navn som gift

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
nb: timenning

[ctx: MALE]
en: religious name
nb: religiøst navn

[ctx: MALE]
en: second %s
nb: andre %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
nb: åttemenning

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
nb: syvmenning

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
nb: ellevemenning

[ctx: MALE]
en: third %s
nb: tredje %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
nb: firmenning

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
nb: fjortenmenning

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
nb: trettenmenning

[ctx: MALE]
en: was born
nb: ble født

en: Macau
nb: Macao

en: Macedonia
nb: Makedonia

en: Madagascar
nb: Madagaskar

en: Madrid, Spain
nb: Madrid, Spania

en: Magazine
nb: Magasin

en: Mailing name
nb: Personnavn i postadresse

en: Mailto link
nb: «Mailto»-lenke

en: Main section blocks
nb: Blokker i hovedseksjonen

en: Maldives
nb: Maldivene

en: Male
nb: Mann

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
nb: Adoptert

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
nb: Fødsel

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
nb: Fosterbarn

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
nb: Besegling

en: Males
nb: Menn

en: Manage family trees
nb: Administrere slektstre

en: Manage media
nb: Administrere media

en: Manage the links
nb: Behandle lenker

en: Manager
nb: Forvalter

en: Managers
nb: Forvaltere

en: Manaus, Brazil
nb: Manaus, Brasil

en: Manhattan, New York, United States
nb: Manhattan, New York, USA

en: Manila, Philippines
nb: Manilla,Filippinene

en: Manti, Utah, United States
nb: Manti, Utah, USA

en: Manuscript
nb: Manuskript

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
nb: Flere slektsprogrammer genererer GEDCOM-filer med egne tilpassede koder, og webtrees forstår de fleste av disse. Om ukjente koder oppdages, vil du her kunne velge å ignorere disse kodene, eller vise en feilmelding.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
nb: Mange epost-servere krever at avsender-serveren identifiserer seg selv korrekt, med et gyldig domenenavn.

en: Map
nb: Oppsett

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
nb: Markdown er et enkelt system for å markere formatering av ren tekst, som f.eks. brukes på nettsteder som Wikipedia. Overskrifter, fetstil, kursiv, lister, tabeller, osv. angis ved hjelp av enkle og logiske symboler, som ikke forstyrrer lesningen hvis man leser teksten direkte.

en: Marriage
nb: Vielse

en: Marriage banns
nb: Lysning

en: Marriage beginning status
nb: Status for begynnelse på ekteskap

en: Marriage bond
nb: Ekteskapsløfte

en: Marriage by country
nb: Vielser etter land

en: Marriage contract
nb: Ekteskapskontrakt

en: Marriage date range end
nb: Seneste dato for vielse

en: Marriage date range start
nb: Tidligste dato for vielse

en: Marriage ending status
nb: Status for slutt på ekteskap

en: Marriage intention
nb: Ekteskapsintensjon

en: Marriage license
nb: Ekteskapslisens

en: Marriage of a brother
nb: Brors vielse

en: Marriage of a child
nb: Barns vielse

en: Marriage of a daughter
nb: Datters vielse

en: Marriage of a father
nb: Fars vielse

en: Marriage of a grandchild
nb: Barnebarns vielse

en: Marriage of a granddaughter
nb: Barnebarns vielse

en: Marriage of a grandson
nb: Barnebarns vielse

en: Marriage of a half-brother
nb: Halvbrors vielse

en: Marriage of a half-sibling
nb: Halvsøskens vielse

en: Marriage of a half-sister
nb: Halvsøsters vielse

en: Marriage of a mother
nb: Mors vielse

en: Marriage of a parent
nb: Forelders vielse

en: Marriage of a sibling
nb: Søskens vielse

en: Marriage of a sister
nb: Søsters vielse

en: Marriage of a son
nb: Sønns vielse

en: Marriage of parents
nb: Foreldres vielse

en: Marriage place contains
nb: Sted for vielse inneholder

en: Marriage places
nb: Vielsessteder

en: Marriage settlement
nb: Ektepakt

en: Marriage status
nb: Ekteskapsstatus

en: Marriage type unknown
nb: Vielsetype ukjent

en: Marriages
nb: Vielser

en: Marriages by century
nb: Antall vielser etter århundre

en: Married name
nb: Navn som gift

en: Married surname
nb: Etternavn som gift

en: Marshall Islands
nb: Marshalløyene

en: Masquerade as this user
nb: Figurér som denne brukeren

en: Match both upper and lower case letters.
nb: Merk av boksen for å matche både store og små bokstaver.

en: Match calendar
nb: Match kalender

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
nb: Match eksakt tekst, selv om den er i midten av et ord.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
nb: Match eksakt tekst, unntatt hvis den er i midten av et ord.

en: Maximum descendancy generations
nb: Maks. antall generasjoner av etterkommere

en: Maximum number of surnames on individual list
nb: Maks. antall etternavn på personliste

en: Maximum pedigree generations
nb: Maks. antall generasjoner på anetavle

en: Maximum upload size:
nb: Maks størrelse for opplasting:

en: Medford, Oregon, United States
nb: Medford, Oregon, USA

en: Media
nb: Medier

en: Media contains
nb: Media inneholder

en: Media file
nb: Mediefil

en: Media file to upload
nb: Mediefil for opplasting

en: Media filenames will be prefixed by %s.
nb: Mediefiler vil få lagt til %s i begynnelsen av filnavnet.

en: Media files
nb: Mediefiler

en: Media folder
nb: Mediemappe

en: Media folders
nb: Mediemapper

en: Media object
nb: Medieobjekt

en: Media objects
nb: Medieobjekter

en: Media objects found
nb: Medieobjekter funnet

en: Media objects per page
nb: Medieobjekter pr. side

en: Media type
nb: Medietype

en: Medical
nb: Medisinsk registrering

en: Medical condition
nb: Medisinsk tilstand

en: Mediterranio
nb: Middelhavet

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
nb: Mellomstore systemer (5000 personer): 32-64MB, 20-40 sekunder

en: Member
nb: Medlem

en: Memory limit
nb: Minnebegrensning

en: Memphis, Tennessee, United States
nb: Memphis, Tennessee, USA

en: Menu
nb: Meny

en: Menus
nb: Menyer

en: Mercury
nb: Kvikksølv

en: Merge
nb: Flett sammen

en: Merge family trees
nb: Sammenflett slektstrær

en: Merge records
nb: Flette poster

en: Mesa, Arizona, United States
nb: Mesa, Arizona, USA

en: Message
nb: Melding

en: Messages
nb: Meldinger

en: Mexico City, Mexico
nb: Mexico by, Mexico

en: Microfiche
nb: Mikrokort

en: Microfilm
nb: Mikrofilm

en: Micronesia
nb: Mikronesia

en: Middle East
nb: Midtøsten

en: Midnight
nb: Midnatt

en: Military
nb: Militærtjeneste

en: Military service
nb: Militærtjeneste

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
nb: Minimum og maksimum zoomfaktor for kartet i Google. 1 er hele kartet, 15 er på husnivå. 15 er kun tilgjengelig i bestemte områder.

en: Missing data
nb: Manglende data

en: Moderate pending changes
nb: Behandle ventende endringer

en: Moderators
nb: Moderatorer

en: Module
nb: Modul

en: Module administration
nb: Moduladministrasjon

en: Modules
nb: Moduler

en: Mon
nb: man

en: Monday
nb: mandag

en: Month
nb: Måned

en: Month of birth
nb: Fødselsmåned

en: Month of birth of first child in a relation
nb: Fødselsmåned for første barn i et forhold

en: Month of death
nb: Måned for dødsfall

en: Month of first marriage
nb: Måned for første vielse

en: Month of marriage
nb: Måned for vielse

en: Month:
nb: Måned:

en: Monticello, Utah, United States
nb: Monticello, Utah, USA

en: More news articles
nb: Flere nyhetsartikler

en: Morocco
nb: Marokko

en: Most SMTP servers require a password.
nb: De fleste SMTP-servere krever passord.

en: Most common surnames
nb: Vanligste etternavn

en: Most servers do not use secure connections.
nb: De fleste servere bruker ikke sikre tilkoblinger.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
nb: De fleste nettsteder er konfigurert til å bruke localhost. Dette betyr at din database kjører på den samme datamaskin som din web server.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
nb: De fleste nettsteder er konfigurert til å bruke standardporten 3306.

en: Most viewed pages
nb: Mest viste sider

en: Mother
nb: Mor

en: Mother: %s
nb: Mor: %s

en: Mother’s age
nb: Mors alder

en: Mother’s family with %s
nb: Mors familie med %s

en: Mother’s family with an unknown individual
nb: Mors familie med en ukjent person

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
nb: Mount Timpanogos, Utah, USA

en: Move down
nb: Flytt nedover

en: Move left
nb: Flytt mot venstre

en: Move right
nb: Flytt mot høyre

en: Move up
nb: Flytt oppover

en: Mozambique
nb: Mosambik

en: Multiple marriages
nb: Flere ekteskap

en: My account
nb: Min konto

en: My family tree
nb: Mitt slektstre

en: My individual record
nb: Mine slektsdata

en: My page
nb: Min side

en: My pages
nb: Mine sider

en: My pedigree
nb: Mine aner

en: MySQL gave the error: %s
nb: MySQL rapporterte en feil: %s

en: MySQL variables
nb: MySQL variabler

en: Myanmar
nb: Burma(Myanmar)

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
nb: april

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
nb: august

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
nb: desember

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
nb: Dhu al-Qi'dah

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
nb: februar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
nb: Floréal

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
nb: januar

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
nb: juli

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
nb: juni

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
nb: kislev

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
nb: mars

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
nb: mai

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
nb: Nisan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
nb: Nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
nb: november

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
nb: oktober

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
nb: Pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
nb: Rabi' al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
nb: Rabi' al-thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
nb: september

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
nb: Sha'aban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
nb: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
nb: Ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
nb: jours complémentaires

en: Name
nb: Navn

en: Name contains
nb: Navn inneholder

en: Name in Hebrew
nb: Navn på hebraisk

en: Name prefix
nb: Navneprefiks

en: Name suffix
nb: Navnesuffiks

en: Names
nb: Navn

en: Namesake
nb: Navnebror

en: Nanny
nb: Barnepasser

en: Narrative description
nb: Fortellende beskrivelse

en: Nashville, Tennessee, United States
nb: Nashville, Tennessee, USA

en: Nationality
nb: Nasjonalitet

en: Naturalization
nb: Statsborgerskap

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
nb: Nauvoo (new), Illinois, USA

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
nb: Nauvoo (original), Illinois, USA

en: Netherlands
nb: Nederland

en: Never
nb: Aldri

en: Never married
nb: Aldri gift

en: New Caledonia
nb: Ny Kaledonia

en: New York, New York, United States
nb: New York, New York, USA

en: New data
nb: Nye data

en: New registration at %s
nb: Ny registrering på %s

en: New user at %s
nb: Ny bekreftelse fra %s

en: Newport Beach, California, United States
nb: Newport Beach, California, USA

en: News
nb: Nyheter

en: Newspaper
nb: Avis

en: Next email reminder will be sent after
nb: Neste påminnelse vil bli sendt med epost etter

en: Next image
nb: Neste bilde

en: Nickname
nb: Klengenavn

en: No
nb: Nei

en: No GEDCOM file was received.
nb: Ingen GEDCOM-fil ble mottatt.

en: No GEDCOM files found.
nb: Ingen GEDCOM-filer funnet.

en: No ancestors in the database.
nb: Ingen aner i slektsbasen.

en: No calendar conversion
nb: Ingen konvertering av kalender

en: No children
nb: Ingen registrerte barn

en: No contact
nb: Ingen kontakt

en: No custom modules are enabled.
nb: Ingen tilpassede moduler er aktivert.

en: No custom themes are enabled.
nb: Ingen tilpassede temaer er aktivert.

en: No duplicates have been found.
nb: Ingen duplikater har blitt funnet.

en: No errors have been found.
nb: Ingen feil funnet.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
nb[0]: Ingen hendelse neste %s dag.
nb[1]: Ingen hendelser neste %s dager.

en: No events exist for today.
nb: Ingen hendelser finnes for i dag.

en: No events exist for tomorrow.
nb: Ingen hendelser finnes for i morgen.

en: No events for living individuals exist for today.
nb: Ingen hendelser for levende personer finnes i dag.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
nb: Ingen hendelser for levende personer finnes for i morgen.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
nb[0]: Ingen hendelser for nålevende personer den nærmeste %s dag.
nb[1]: Ingen hendelser for nålevende personer de neste %s dagene.

en: No facts exist for this family.
nb: Ingen fakta for denne familie.

en: No file was received. Please try again.
nb: Ingen fil mottatt. Last opp igjen.

en: No link between the two individuals could be found.
nb: Kan ikke finne noen forbindelse mellom de to personene.

en: No map data exists for this individual
nb: Ingen kartdata for denne personen

en: No matching facts found
nb: Fant ingen like faktafelt

en: No media file was provided.
nb: Ingen mediefil ble angitt.

en: No news articles have been submitted.
nb: Ingen nyhetsartikler er blitt lagt inn.

en: No places found
nb: Ingen steder funnet

en: No places have been found.
nb: Ingen steder ble funnet.

en: No predefined text
nb: Ingen forhåndsdefinert tekst

en: No records to display
nb: Ingen dataposter å vise

en: No results found.
nb: Ingen treff.

en: No signed-in and no anonymous users
nb: Ingen innloggede og ingen anonyme brukere

en: No temple - living ordinance
nb: Ordinans under livstid - ikke knyttet til et tempel

en: No upgrade information is available.
nb: Ingen opplysninger om mulige oppdateringer tilgjengelige.

en: Nobody at all
nb: Ingen

en: Nocturnal
nb: Nattlig

en: None
nb: Ingen

en: Noon
nb: Middag

en: Norfolk Island
nb: Norfolkøya

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
nb: Vanligvis må alle endringer som gjøres i slektstreet godkjennes av en moderator. Dette alternativet lar en bruker gjøre endringer uten å trenge moderators godkjennelse.

en: North Korea
nb: Nord-Korea

en: Northern Ireland
nb: Nord-Irland

en: Northern Mariana Islands
nb: Nord-Marianene

en: Norway
nb: Norge

en: Not a valid individual, family, or source ID
nb: Ikke en gyldig ID for person, familie eller kilde

en: Not approved by an administrator
nb: Ikke bekreftet av administrator

en: Not living
nb: Lever ikke

en: Not married
nb: Ikke gift

en: Not verified by the user
nb: Ikke bekreftet av bruker

en: Note
nb: Notat

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
nb: Merk at hvis en brukerkonto er lenket til en registrering, da vil den brukeren alltid kunne se den registreringen.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
nb: NB: lange stier krever mye beregning, hvilket kan gjøre nettstedet langsomt for disse brukerne.

en: Notes
nb: Notater

en: Nothing found to cleanup
nb: Fant ikke noe å rydde

en: Nothing found.
nb: Fant ikke noe.

en: Nuku’Alofa, Tonga
nb: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
nb: Antall barn

en: Number of days to show
nb: Antall dager som skal vises

en: Number of families without children
nb: Antall familier uten barn

en: Number of generations
nb: Antall generasjoner

en: Number of given names
nb: Antall fornavn

en: Number of marriages
nb: Antall ekteskap

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
nb: Antall måneder en bruker kan la være å logge seg inn før brukerkontoen ansees som inaktiv:

en: Number of pages
nb: Antall sider

en: Number of surnames
nb: Antall etternavn

en: Nurse
nb: Pleier

en: Oakland, California, United States
nb: Oakland, California, USA

en: Occupation
nb: Yrke

en: Occupations
nb: Yrker

en: Occupied Palestinian Territory
nb: Okkuperte Palestinske territorier

en: Ogden, Utah, United States
nb: Ogden, Utah, USA

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
nb: Oklahoma City, Oklahoma, USA

en: Old data
nb: Gammel data

en: Old files found
nb: Gamle filer funnet

en: Oldest at bottom
nb: Eldste nederst

en: Oldest at top
nb: Eldste øverst

en: Oldest father
nb: Eldste far

en: Oldest female
nb: Eldste kvinne

en: Oldest living individuals
nb: Eldste nålevende person

en: Oldest male
nb: Eldste mann

en: Oldest mother
nb: Eldste mor

en: On this day
nb: På denne dag

en: On this day…
nb: Årsdag for familiehendelser…

en: Only managers can edit
nb: Bare Forvaltere kan redigere

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
nb: Oops! Webserveren kan ikke koble til databaseserveren. Den kan være travel, gjennomgå vedlikehold, eller rett og slett være ødelagt. Du bør <a href="index.php">prøve igjen</a> etter et par minutter eller kontakte administratoren for nettsiden.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
nb: Ops! Det var ikke mulig for webtrees å opprette filer i denne mappen.

en: Optional prefixes and suffixes
nb: Valgfrie pre- og suffiks

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
nb: Oquirrh Mountain, Utah, USA

en: Order
nb: Rekkefølge

en: Ordinance
nb: Ordinans (mormon)

en: Ordination
nb: Ordinasjon

en: Orientation
nb: Plassering

en: Orlando, Florida, United States
nb: Orlando, Florida, USA

en: Other
nb: Annet

en: Other facts to show in charts
nb: Andre fakta for visning i diagrammer

en: Other folder… please type in
nb: Annen mappe… vennligst skriv inn

en: Other preferences
nb: Andre innstillinger

en: Others
nb: Andre

en: Overwrite existing coordinates.
nb: Overskriv eksisterende koordinater.

en: Own charts
nb: Egne diagrammer

en: Owner
nb: Eier

en: P.M.
nb: Ettermiddag

en: PHP blocked the file because of its extension.
nb: PHP blokkerte filen pga filtype.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
nb: PHP-utvidelsen «%1$s» er slått av. Uten denne vil følgende egenskaper ikke fungere: %2$s. Spør din serveradministrator om å få den slått på.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
nb: PHP-utvidelsen «%s» er slått av, og du kan derfor ikke installere webtrees. Kontakt serverens administrator for å få slått den på.

en: PHP failed to write to disk.
nb: PHP kunne ikke skrive til disken.

en: PHP information
nb: PHP informasjon

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
nb: PHP-innstillingen «%1$s» er slått av. Uten denne vil følgende egenskaper ikke fungere: %2$s. Kontakt din serveradministrator for å få den slått på.

en: PHP time limit
nb: PHP tidsbegrensning

en: Page
nb: Side

en: Page %s of %s
nb: Side %s av %s

en: Page size
nb: Sidestørrelse

en: Painting
nb: Maleri

en: Palette
nb: Palett

en: Palmyra, New York, United States
nb: Palmyra, New York, USA

en: Panama City, Panama
nb: Panama by, Panama

en: Parents
nb: Foreldre

en: Parents and siblings
nb: Foreldre og søsken

en: Parent’s age
nb: Forelders alder

en: Password
nb: Passord

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
nb: Passord må ha minst seks tegn, og det skjelnes mellom store og små bokstaver, så «hemmelig» er ikke det samme som «HEMMELIG».

en: Passwords must contain at least 6 characters.
nb: Passordet må inneholde minst 6 tegn.

en: Payson, Utah, United States
nb: Payson, Utah, USA

en: Pedigree
nb: Anetavle

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
nb: Adoptert

[ctx: Pedigree]
en: Birth
nb: Fødsel

[ctx: Pedigree]
en: Foster
nb: Fosterbarn

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
nb: Besegling

en: Pedigree chart
nb: Anetavle

en: Pedigree map
nb: Anekart

en: Pedigree map of %s
nb: %s's anekart

en: Pedigree of %s
nb: %ss anetre

en: Pedigree tree of %s
nb: Anetavle for %s

en: Pending changes
nb: Ventende endringer

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
nb: Ventende endringer vises bare til brukere med redigeringstillatelse. Hvis du logger ut, vil du ikke lenger kunne se dem. Ventende endringer vises også bare på visse sider. De vises for eksempel ikke i lister, rapporter eller søkeresultater.

en: Permanent number
nb: Permanent nummer

en: Permanently delete these records?
nb: Slett disse postene permanent?

en: Philippines
nb: Filippinene

en: Phoenix, Arizona, United States
nb: Phoenix, Arizona, USA

en: Phone
nb: Telefonnummer

en: Phonetic
nb: Fonetisk

en: Phonetic algorithm
nb: Fonetisk algoritme

en: Phonetic name
nb: Fonetisk navn

en: Phonetic place
nb: Sted (fonetisk)

en: Phonetic search
nb: Fonetisk søk

en: Phonetic title
nb: Tittel (fonetisk)

en: Photo
nb: Bilde

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
nb: PhpGedView kan være installert i en av følgende mapper:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
nb: PhpGedView må være versjon 4.2.3 eller en av SVN-versjonene opp til #%s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
nb: PhpGedView må bruke samme database som webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
nb: «PhpGedView til webtrees»-assistent

en: Pink Plastic
nb: Rosa plast

en: Pitcairn
nb: Pitcairnøyene

en: Place
nb: Sted

en: Place check
nb: Stedsjekk

en: Place contains
nb: Stedsnavn inneholder

en: Place hierarchy
nb: Stedsnavn

en: Place in Hebrew
nb: Stednavn på hebraisk

en: Place list
nb: Alle stedsnavn

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
nb: Stedsnavn er ofte for lange til å passe i skjemaer, lister osv. Disse kan forkortes ved bare å vise de første delene av navnet, som for eksempel <i>by, kommune</i>, eller siste deler av navnet, som for eksempel <i>fylke, land</i>.

en: Place of LDS baptism
nb: Sted for mormonerdåp

en: Place of LDS child sealing
nb: Sted for barns besegling (mormon)

en: Place of LDS endowment
nb: Sted for LDS endowment

en: Place of LDS spouse sealing
nb: Sted for ektefelles besegling (mormon)

en: Place of adoption
nb: Sted for adopsjon

en: Place of baptism
nb: Sted for dåp

en: Place of bar mitzvah
nb: Sted for bar mitzvah

en: Place of bat mitzvah
nb: Sted for bat mitzvah

en: Place of birth
nb: Fødselssted

en: Place of blessing
nb: Sted for velsignelse

en: Place of brit milah
nb: Sted for Brit Mila

en: Place of burial
nb: Begravelsessted

en: Place of christening
nb: Sted for dåp

en: Place of confirmation
nb: Konfirmasjonssted

en: Place of cremation
nb: Sted for kremering

en: Place of death
nb: Sted for dødsfall

en: Place of emigration
nb: Emigrasjonssted

en: Place of engagement
nb: Forlovelsessted

en: Place of event
nb: Sted for hendelse

en: Place of first communion
nb: Sted for første altergang

en: Place of immigration
nb: Immigrasjonssted

en: Place of marriage
nb: Sted for vielse

en: Place of marriage banns
nb: Sted for lysning

en: Place of naturalization
nb: Sted for statsborgerskap

en: Place of ordination
nb: Sted for ordinasjon

en: Place of residence
nb: Bostedets navn

en: Place the website offline, by creating the file %s…
nb: Sett nettstedet offline ved å opprette filen %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
nb: Sett nettstedet online ved å slette filen %s…

en: Places
nb: Steder

en: Places found
nb: Antall steder funnet

en: Places in %s
nb: Steder i %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
nb: Stedsnavn bør innføres i overensstemmelse med genealogiske standarder: den mest spesifikke informasjonen om stedet skrives først, deretter arbeider man seg opp gjennom hierarkiet til det minst spesifikke nivået, med komma som skilletegn mellom nivåene. Navnene du bruker for å angi stedene bør representere de ulike nivåene i stats- eller kirkeadministrasjonen der sentrale registre føres og oppbevares, og hvilket nivå du innfører en bestemt informasjon på, bør samsvare med hvilket nivå informasjonen er innført på.<br><br>For eksempel, et sted som Brødstadbotn i Troms kunne føres inn som «Brøstadbotn, Dyrøy, Troms, NOR». Første del av stedsangivelsen, «Brøstadbotn», er stedet hvor hendelsen fant sted. Neste del, «Dyrøy», er kommunen. «Troms» er fylket, og «NOR» er landet. Det er viktig å angi alle nivåene, siden administrasjonen på hvert nivå kan føre relevante registre.<br><br>Hvis et nivå i stedsangivelsen er ukjent, bør dette angis med en tom plass mellom to kommaer. Hvis du for eksempel ikke vet hvilken kommune Brøstadbotn ligger i, bør det innføres som «Brøstadbotn, , Troms, NOR». Hvis du ikke vet mer enn at en person er født i Troms, vil stedsnavnet kunne innføres som «, , Troms, NOR».<br><br>Du kan bruke <b>Finn stedet</b> for å finne steder som allerede forekommer i databasen.

en: Play
nb: Start avspilling

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
nb: Angi et fornavn, etternavn eller stedsnavn i tillegg til årstall

en: Please enter a message subject.
nb: Skriv inn tekst i emnefeltet.

en: Please enter a valid email address.
nb: Angi en gyldig epostadresse.

en: Please enter more than one character.
nb: Feltet må inneholde mer enn bare én bokstav.

en: Please enter some message text before sending.
nb: Beskjedfeltet må inneholde tekst før beskjeden kan sendes.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
nb: Vennligst oppgi epostadressen din slik at vi kan besvare henvendelsen din. Epost-adressen din vil ikke bli brukt til annet enn besvarelse av denne henvendelsen.

en: Poland
nb: Polen

en: Port number
nb: Portnummer

en: Portland, Oregon, United States
nb: Portland, Oregon, USA

en: Porto Alegre, Brazil
nb: Porto Alegre, Brasil

en: Portrait
nb: Stående

en: Postal code
nb: Postnummer

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
nb: Forhåndsdefinert tekst som sier at alle søknader om brukerkonto må behandles av administrator

en: Predefined text that states all users can request a user account
nb: Forhåndsdefinert tekst som sier at alle besøkende kan be om en brukerkonto

en: Predefined text that states only family members can request a user account
nb: Forhåndsdefinert tekst som sier at kun familiemedlemmer kan søke om brukerkonto

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
nb: Det finnes innstillinger for modulen «%s», men modulen finnes ikke lenger.

en: Preferred contact method
nb: Foretrukket kontaktmetode

en: Prefixes
nb: Prefiks

en: Presentation style
nb: Presentasjon

en: President’s Office
nb: President's Office

en: Priest
nb: Prest

en: Print basic events when blank
nb: Skriv ut grunnleggende hendelser når tomt

en: Privacy
nb: Personvern

en: Privacy restrictions
nb: Personvernsrestriksjoner

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
nb: Personvernsrestriksjoner - disse påvirker poster og fakta som ikke inneholder en GEDCOM RESN tag

en: Private
nb: Privat

en: Probate
nb: Skifte

en: Property
nb: Eiendom

en: Provo City Center, Utah, United States
nb: Provo City Center, Utah, USA

en: Provo, Utah, United States
nb: Provo, Utah, USA

en: Publication
nb: Publikasjon

en: Quality of data
nb: Datakvalitet

en: Question
nb: Spørsmål

en: Quick family facts
nb: Raske familiefakta

en: Quick individual facts
nb: Raske personfakta

en: Quick repository facts
nb: Raske arkivfakta

en: Quick source facts
nb: Raske kildefakta

en: README documentation
nb: ReadMe-dokumentasjon

en: Rabbi
nb: Rabbiner

en: Raleigh, North Carolina, United States
nb: Raleigh, North Carolina, USA

en: Random images from the current family tree.
nb: Tilfeldige bilder fra det aktuelle slektstreet.

en: Re-order children
nb: Endre barns rekkefølge

en: Re-order families
nb: Endre rekkefølge på familier

en: Re-order media
nb: Endre rekkefølge på media

en: Real name
nb: Fullt navn

en: Recent changes
nb: Siste endringer

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
nb: De siste 100 årene

en: Recife, Brazil
nb: Recife, Brasil

en: Record
nb: Post

en: Record ID number
nb: Registreringsnummer(ID)

en: Record file number
nb: Nummer på en registrering i en fil

en: Records
nb: Registreringer

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
nb: Dataene er ikke av samme type. Kan ikke flette data som er av forskjellig type.

en: Redlands, California, United States
nb: Redlands, California, USA

en: Reference number
nb: Referansenummer

en: Registered partnership
nb: Registrert partnerskap

en: Registry officer
nb: Sorenskriver

en: Regular expression
nb: Regulært uttrykk

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
nb: Regulære uttrykk er en avansert teknikk for mønstergjenkjenning.

en: Reject
nb: Avvis

en: Reject all changes
nb: Avvis alle endringer

en: Related families
nb: Beslektede familier

en: Related individuals
nb: Nære slektninger

en: Relationship
nb: Slektskap

en: Relationship to father
nb: Slektskap til far

en: Relationship to me
nb: Slektskap til meg

en: Relationship to mother
nb: Slektskap til mor

en: Relationship to parents
nb: Slektskap til foreldre

en: Relationship: %s
nb: Forhold: %s

en: Relationships
nb: Slektskapsforhold

en: Relationships between %1$s and %2$s
nb: Slektskapsforhold mellom %1$s og %2$s

en: Religious institution
nb: Religiøs institusjon

en: Religious marriage
nb: Religiøs vielse

en: Reminder email frequency (days)
nb: Hvor ofte skal påminnelser sendes (dager)

en: Remote server
nb: Ekstern server

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove duplicate links
nb: Fjern dupliserte lenker

en: Remove flag
nb: Slett flagg

en: Remove individual
nb: Fjern person

en: Remove link from list
nb: Slett lenke fra listen

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
nb: Ta bort GEDCOM-filen sin mediebane fra filnavn

en: Remove this location?
nb: Slett dette stedet?

en: Reno, Nevada, United States
nb: Reno, Nevada, USA

en: Renumber
nb: Renummerér

en: Renumber family tree
nb: Gi postene i slektstreet nye referansenumre

en: Replace with
nb: Erstatt med

en: Replacement text
nb: Erstatningstekst

en: Reply
nb: Svar

en: Report
nb: Rapport

en: Reports
nb: Rapporter

en: Repositories
nb: Arkiver

en: Repositories found
nb: Oppbevaringssteder funnet

en: Repository
nb: Arkiv

[ctx: Repository]
en: Name
nb: Navn

en: Repository contains
nb: Arkiv inneholder

en: Repository name
nb: Arkivnavn

en: Republic of the Congo
nb: Kongo-Brazaville

en: Request a new password
nb: Be om nytt passord

en: Request a new user account
nb: Søk om brukerkonto

en: Research task
nb: Forskningsoppgave

en: Research tasks
nb: Forskningsoppgaver

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
nb: Forskningsoppgaver er en spesiell form for hendelser som kan legges til personer i slektstreet for å angi hvor det trengs nærmere undersøkelse. De kan brukes som en påminnelse om å kontrollere fakta i mer pålitelige kilder, om å skaffe dokumenter eller bilder, for å bedømme motstridende opplysninger, osv.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
nb: Forskningsoppgaver lagres under det tilpassede feltet «_TODO». Siden dette ikke finnes i GEDCOM-standarden, er det ikke sikkert at andre slektsforskningsprogrammer vil forstå den.

en: Residence
nb: Bosted

en: Restore the default block layout
nb: Tilbakestill opprinnelig oppsett av blokker

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
nb: Begrens adgangen til nettstedet ut fra IP-adresse eller brukeragent.

en: Restrict to immediate family
nb: Kun for nærmeste slekt

en: Restriction
nb: Restriksjon

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
nb: Begrensninger kan legges på poster og/eller fakta. De begrenser hvem som kan se og redigere dataene.

en: Resulting value
nb: Sluttverdi

en: Results
nb: Resultater

en: Retirement
nb: Pensjonert

en: Rexburg, Idaho, United States
nb: Rexburg, Idaho, USA

en: Right section blocks
nb: Blokker i kolonne

en: Role
nb: Rolle

en: Romanized
nb: Romanisert

en: Romanized place
nb: Romanisert sted

en: Romanized title
nb: Romanisert tittel

en: Roots
nb: Stamforeldre

en: Rule
nb: Regel

en: Russia
nb: Russland

en: SMTP mail server
nb: SMTP epostserver

en: Sacramento, California, United States
nb: Sacramento, California, USA

en: Sage
nb: Salvie

en: Saint Helena
nb: St. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nb: St. Kitts og Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
nb: Saint-Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nb: St. Vincent og Grenadinene

en: Salt Lake City, Utah, United States
nb: Salt Lake City, Utah, USA

en: San Antonio, Texas, United States
nb: San Antonio, Texas, USA

en: San Diego, California, United States
nb: San Diego, California, USA

en: Santo Domingo, Dominican Republic
nb: Santo Domingo, Den dominikanske republikk

en: Sao Paulo, Brazil
nb: Sao Paulo, Brasil

en: Sao Tome and Principe
nb: São Tomé og Príncipe

en: Sat
nb: lør

en: Satellite
nb: Satelitt

en: Saturday
nb: lørdag

en: Saudi Arabia
nb: Saudi-Arabia

en: School or college
nb: Skole eller universitet

en: Scotland
nb: Skottland

en: Scrapbook
nb: Utklippsbok

en: Sealing canceled (divorce)
nb: Besegling annullert (skilsmisse)

en: Search
nb: Søk

en: Search and replace
nb: Søk og erstatt

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
nb: Søk og erstatt tekst, med enkel søk eller med avansert mønstergjenkjenning.

en: Search engine
nb: Søkemotor

en: Search filters
nb: Søkefiltre

en: Search for
nb: Søk etter

en: Search globally
nb: Søk globalt

en: Search locally
nb: Søk lokalt

en: Search method
nb: Søkemetode

en: Search text/pattern
nb: Søk tekst/mønster

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
nb: Søk etter alle mulige slekskap kan ta lang tid i komplekse trær.

en: Seattle, Washington, United States
nb: Seattle, Washington, USA

en: Second record
nb: Andre post

en: Secure connection
nb: Sikker forbindelse

en: Security code
nb: Sikkerhetskode

en: See %s for more information.
nb: Se %s for ytterligere informasjon.

en: Select
nb: Velg

en: Select a GEDCOM file to import
nb: Velg en GEDCOM-fil for import

en: Select a block and use the arrows to move it.
nb: Velg en blokk og bruk pilene for å flytte den.

en: Select a date
nb: Velg en dato

en: Select events
nb: Velg hendelser

en: Select flag
nb: Velg flagg

en: Select individuals by place or date
nb: Velg individ etter sted eller dato

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
nb: Velg poster fra ditt slektstre og spar dem som en GEDCOM-fil.

en: Select the desired age interval
nb: Angi det ønskede aldersintervallet

en: Select the desired count interval
nb: Velg det ønskede antalls-intervallet

en: Select the facts and events to keep from both records.
nb: Velg de fakta og hendelser som skal beholdes fra bagge poster.

en: Select the languages that will be shown in menus.
nb: Velg de språk som skal vises i menyer.

en: Select two records to merge.
nb: Velg to poster som skal slåes sammen.

en: Seller
nb: Selger

en: Send a message
nb: Send melding

en: Send a message to all users
nb: Send melding til alle brukere

en: Send a message to users who have never signed in
nb: Send melding til brukere som aldri har logget seg inn

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
nb: Send melding til brukere som ikke har logget seg inn siste 6 måneder

en: Send broadcast messages
nb: Send melding til alle

en: Send out reminder emails
nb: Sende påminnelse med epost

en: Sender name
nb: Avsendernavn

en: Sending email
nb: Forsendelse av E-post

en: Sending server name
nb: Avsender-serverens navn

en: Seoul, Korea
nb: Seoul, Sør-Korea

en: Separated
nb: Separert

en: Servant
nb: Tjener

en: Server information
nb: Serverinformasjon

en: Server name
nb: Servernavn

en: Session timeout
nb: Tidsavbrudd for økt

en: Set as default
nb: Sett som standard

en: Set the access level for each tree.
nb: Sett adgangsnivå for hvert tre.

en: Set the default blocks for new family trees
nb: Angi standardblokker for nye slektstrær

en: Set the default blocks for new users
nb: Angi standardblokker for nye brukere

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
nb: Angi antall generasjoner som standard skal vises i slektstrær(diagram for aner/forfedre).

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
nb: Angi det maksimale antall generasjoner som skal vises i diagram for etterkommere.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
nb: Angi maksimalt antall generasjoner som skal vises på slektstrær(diagram for aner/forfedre).

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
nb: Setter nivået for personvern for alle døde personer.

en: Set the status to “approved”.
nb: Sett status til "godkjent".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
nb: Settes dette til <b>Ja</b>, vil brukerne på sidenr for personer, kilder og familier kunne åpne et eget vindu med GEDCOM-koden hentet direkte fra GEDCOM-filen.

en: Setup wizard for webtrees
nb: Oppsetningsassistent for webtrees

en: Seychelles
nb: Seychellene

en: Shared note
nb: Delt notat

en: Shared note contains
nb: Delt notat inneholder

en: Shared notes
nb: Delte notater

en: Shared notes found
nb: Delte notater funnet

en: She
nb: Hun

en: She died
nb: Hun døde

en: She married
nb: Hun giftet seg med

en: She resided at
nb: hun bodde i

en: She was born
nb: Hun ble født

en: She was buried
nb: Hun ble gravlagt

en: She was christened
nb: Hun ble døpt

en: She was cremated
nb: Hun ble kremert

en: Shiny Tomato
nb: Skinnende tomat

en: Short version
nb: Kort versjon

en: Shortcut
nb: Hurtigtast

en: Shortest marriage
nb: Korteste ekteskap

en: Should this block be hidden when it is empty
nb: Skjule denne blokken dersom den er tom

en: Show
nb: Vis

en: Show a download link in the media viewer
nb: Vis lenke for nedlasting i medieviseren

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
nb: Vis avtale om akseptabel bruk ved søknad om brukerkonto

en: Show all notes
nb: Vis alle notater

en: Show all places in a list
nb: Vis alle stedsnavn

en: Show all sources
nb: Vis alle kilder

en: Show all spouses and ancestors
nb: Vis alle ektefeller og aner

en: Show all tags
nb: Vis alle merkelapper

en: Show an age cursor
nb: Vis en aldersmarkør

en: Show chart details by default
nb: Vis detaljer i diagrammer som standard

en: Show children of ancestors
nb: Vis aners barn

en: Show counts before or after name
nb: Plassér antallet før eller etter navn

en: Show couples where either partner married more than once.
nb: Vis par hvor en av partene har vært gift mer enn en gang.

en: Show couples where only the female partner is dead.
nb: Vis par hvor kun den kvinnelige partner er død.

en: Show couples where only the male partner is dead.
nb: Vis par hvor kun den mannlige partner er død.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
nb: Vis par som ble gift for mer enn 100 år siden.

en: Show couples who married within the last 100 years.
nb: Vis par som er blitt gift innen de siste 100 år.

en: Show couples with an unknown marriage date.
nb: Vis par med ukjent dato for ekteskap.

en: Show cousins
nb: Vis søskenbarn

en: Show date of last update
nb: Vis dato for siste oppdatering

en: Show dead individuals
nb: Vis avdøde personer

en: Show details
nb: Vis detaljer

en: Show divorced couples.
nb: Vis skilte par.

en: Show images
nb: Vis bilder

en: Show inactive places
nb: Vis stedsnavn som ikke er i bruk

en: Show individuals born more than 100 years ago.
nb: Vis personer som er født for over 100 år siden.

en: Show individuals born within the last 100 years.
nb: Vis personer som er født innen de siste 100 år.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
nb: Vis personer som er i live eller par hvor begge pertnere er i live.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
nb: Vis personer som er døde eller par hvor begge pertnere er døde.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
nb: Vis personer som døde for over 100 år siden.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
nb: Vis personer som døde innen de siste 100 år.

en: Show list of family trees
nb: Vis liste over slektstrær

en: Show living individuals
nb: Vis levende personer

en: Show names of private individuals
nb: Vis navn på levende personer

en: Show notes
nb: Vis notater

en: Show occupations
nb: Vis yrker

en: Show only births, deaths, and marriages
nb: Bare vise fødselsdager, dødsfall og vielse

en: Show only events of living individuals
nb: Vis bare hendelser for nålevende personer

en: Show only females.
nb: Vis kun kvinner.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
nb: Vis kun personer hvor kjønn er ukjent.

en: Show only individuals, events, or all
nb: Vis bare personer, hendelser, eller alle

en: Show only males.
nb: Vis kun menn.

en: Show only the selected tags
nb: Finn bare valgte koder

en: Show parents
nb: Vis foreldre

en: Show pending changes
nb: Vis ventende endringer

en: Show photos
nb: Vis bilder

en: Show places in hierarchy
nb: Vis stedsnavn etter nivå

en: Show private relationships
nb: Vis private slektskapsforhold

en: Show related individuals/families
nb: Vis beslektede personer/familier

en: Show research tasks that are assigned to other users
nb: Vis forskningsoppgaver tildelt andre brukere

en: Show research tasks that are not assigned to any user
nb: Vis forskningsoppgaver som ikke er tildelt noen bruker

en: Show research tasks that have a date in the future
nb: Vis kommende forskningsoppgaver

en: Show residences
nb: Vis bosteder

en: Show slide show controls
nb: Vis kontrollknapper for billedserie

en: Show sources
nb: Vis kilder

en: Show spouses
nb: Vis ektefeller

en: Show statistics charts
nb: Vis statistikkdiagrammer

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
nb: Vis %1$s %2$s nivåer av stedsnavn.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
nb: første

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
nb: siste

en: Show the date and time of update
nb: Vis dato og tid for oppdatering

en: Show the events of close relatives on the individual page
nb: Vis hendelser for nærmeste slektninger på personsider

en: Show the family tree
nb: Vis slektstre

en: Show the list of individuals
nb: Vis personlisten

en: Show the list of surnames
nb: Vis etternavnlisten

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
nb: Vis kart over steder og hendelser med Google Maps™-tjenesten.

en: Show the user who made the change
nb: Vis til brukeren hvem som utførte endringen

en: Show this block for which languages
nb: Vis denne blokken for språkene

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
nb: Vis miniatyrbilder ved siden av personnavn i diagrammer.

en: Show to managers
nb: Vis til forvaltere

en: Show to members
nb: Vis til medlemmer

en: Show to visitors
nb: Vis til besøkende

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
nb: Vis levende personer eller par uten barn registrert i dabasen.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
nb: Vis stamforeldre (par eller enkeltpersoner). Dette er personer som ikke er registrert med foreldre i databasen.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
nb: Viser %1$s til %2$s av %3$s

en: Sibling
nb: Søsken

en: Siblings
nb: Søsken

en: Sidebar
nb: Sidepanel

en: Sidebars
nb: Sidepanel

en: Sign in
nb: Logg inn

en: Sign out
nb: Logg ut

en: Sign-in URL
nb: URL for innlogging

en: Sign-in and registration
nb: Innlogging og registrering

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
nb: Enkle datoer antas å være ifølge den gregorianske kalenderen. Datoer etter andre kalendere angis med et nøkkelord før datoen. Nøkkelordet kan utelates hvis måneds- eller årsformatet gjør det utvetydig.

en: Sister
nb: Søster

en: Site identification code
nb: Identifikasjonskode for nettsted

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
nb: Nettstedets medlemmer kan sende meldinger til hverandre. Du kan velge hvordan disse meldingene sendes til deg, eller du kan velge å ikke motta meldinger i det hele tatt.

en: Site verification code
nb: Verifikasjonskode for nettsted

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
nb: Verifikasjonskode vil ikke fungere dersom webtrees er installert i en subfolder.

en: Sitemaps
nb: Nettstedskart

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
nb: Med et nettstedskart kan nettredaktører fortelle søkemotorer hvilke sider på et nettsted som er tilgjengelige for gjennomgang. Alle de viktigste søkemotorer kan bruke nettstedskart. For mer informasjon, se <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
nb: Kartstørrelse (i punkter)

en: Skip to content
nb: Gå til innhold

en: Slide show
nb: Billedserie

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
nb: Små systemer (500 personer): 16-32MB, 10-20 sekunder

en: Snowflake, Arizona, United States
nb: Snowflake, Arizona, USA

en: Social security number
nb: Personnummer

en: Solomon Islands
nb: Salomonøyene

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
nb: Noen slektsprogrammer oppretter GEDCOM-filer som inneholder filnavn med hele baner. Disse banene vil ikke finnes på webserveren. For at webtrees skal finne mediefilene, må første delen av banen tas bort.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
nb: Noen sider kan vise antall ganger de er besøkt.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
nb: Visse stedsnavn kan skrives med valgfrie prefiks og suffiks, f.eks. «Buskerud» eller «Buskerud fylke». Hvis slektstreet inneholder det fulle stedsnavnet men den geografiske databasen bare den korte formen, bør det angis en liste over pre-/suffiks som skal ignoreres. Flere alternative former adskilles med semikolon. For eksempel: «Kommune;Komm.;Km.».

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
nb: Enkelte tema kan vise ikoner under "Fakta og hendelser".

en: Son
nb: Sønn

en: Son of %s
nb: %ss sønn

en: Sort order
nb: Sorteringsrekkefølge

en: Sosa
nb: Sosa-nummer

en: Sounds like
nb: Høres ut som

en: Source
nb: Kilde

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
nb: Kildehenvisninger kan inkludere felter for å lagre informasjon om kvaliteten på dataene (primærkilde, sekundærkilde, osv.) og datoen hendelsen ble registrert i kilden. Hvis du ikke bruker disse feltene, kan du deaktivere dem så de ikke vises når du oppretter ny kilder.

en: Source contains
nb: Kilde inneholder

en: Source type
nb: Kildetype

en: Sources
nb: Kilder

en: Sources to the events
nb: Kilder for hendelser

en: South Africa
nb: Sør-Afrika

en: South America
nb: Sør-Amerika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nb: Sør-Georgia og Sør-Sandwichøyene

en: South Sudan
nb: Sør-Sudan

en: Spain
nb: Spania

en: Spokane, Washington, United States
nb: Spokane, Washington, USA

en: Spouse
nb: Ektefelle

en: Spouse census date
nb: Ektefelles folketellingsår

en: Spouse census place
nb: Sted for ektefelles folketelling

en: Spouse note
nb: Notat for ektefelle

en: Spouses
nb: Ektefelle

en: Spouses and children
nb: Ektefelle og barn

en: St. George, Utah, United States
nb: St. George, Utah, USA

en: St. Louis, Missouri, United States
nb: St. Louis, Missouri, USA

en: St. Paul, Minnesota, United States
nb: St. Paul, Minnesota, USA

en: Start IP address
nb: IP-adresse, start

en: Start at parents
nb: Start med foreldre

en: Start slide show on page load
nb: Start billedserien med en gang siden lastes

en: Start year
nb: Start år

en: Starting range of change dates
nb: Vis endringer gjort fra og med

en: State
nb: Stat/Fylke

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Statistics chart
nb: Plot(valg) i statistikker

en: Status change date
nb: Status endringsdato

en: Stillborn
nb: Dødfødt

en: Stillborn: exempt
nb: Dødfødt: unntak

en: Stockholm, Sweden
nb: Stockholm, Sverige

en: Stop
nb: Stopp avspilling

en: Store watermarked full size images on server
nb: Lagre vannmerkede bilder på serveren

en: Store watermarked thumbnails on server
nb: Lagre vannmerkede miniatyrbilder på serveren

en: Stories
nb: Artikler

en: Story
nb: Notat

en: Story title
nb: Notattittel

en: Subdivision
nb: Område

en: Subject
nb: Emne

en: Submission
nb: Del av datasamling

en: Submitted but not yet cleared
nb: Innsendt, men ennå ikke godkjent

en: Submitter
nb: Bidragsgiver/Avsender

en: Suffixes
nb: Suffiks

en: Sun
nb: søn

en: Sunday
nb: søndag

en: Support and documentation can be found at %s.
nb: Hjelp og dokumentasjon finnes på %s.

en: Suriname
nb: Surinam

en: Surname
nb: Etternavn

en: Surname distribution chart
nb: Utbredelse etter etternavn

en: Surname list style
nb: Utseende på liste over etternavn

en: Surname option
nb: Alternativ for etternavn

en: Surname prefix
nb: Prefiks for etternavn

en: Surname tradition
nb: Tradisjon for etternavn

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
nb: Islandsk

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
nb: Litauisk

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
nb: Polsk

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
nb: Portugisisk

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
nb: Spansk

[ctx: Surname tradition]
en: none
nb: ingen

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
nb: farens

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
nb: Etternavn bøyes for å angi en persons kjønn og sivilstatus.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
nb: Etternavn bøyes i forhold til personens kjønn.

en: Svalbard and Jan Mayen
nb: Svalbard og Jan Mayen

en: Swap individuals
nb: Bytt om individer

en: Sweden
nb: Sverige

en: Switzerland
nb: Sveits

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
nb: Synkroniser slektstrær med GEDCOM-filer

en: Tab
nb: Fane

en: Table prefix
nb: Tabellprefiks

en: Tabs
nb: Faner

en: Tag
nb: Merkelapp

en: Tajikistan
nb: Tadsjikistan

en: Technical help contact
nb: For teknisk hjelp, kontakt

en: Templates
nb: Maler

en: Temple
nb: Mormoner kirkekode

en: Terrain
nb: Terreng

en: Text
nb: Tekst

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
nb: <b>Navn</b>-feltet inneholder personens fulle navn som de selv ville ha skrevet det, eller som det er nedtegnet. Dette er den form navnet vises i i slektstreet. Feltet bruker vanlige genealogiske tegn for å angi de ulike delene av navnet.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
nb: <b>Etternavn</b>-feltet inneholder et navn som blir brukt til sortering og gruppering. Det kan skille seg fra personen sitt faktiske etternavn, som alltid blir tatt fra <b>Navn</b>-feltet. Dette feltet kan brukes for å sortere etternavn med eller uten prefiks (Gogh/van Gogh) og for å gruppere sammen navnevarianter eller navn med ulike bøyningsformer (Kowalski/Kowalska). Om en person skal listes under flere ulike etternavn, skal disse skilles med komma.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
nb: GEDCOM-filen «%s» er importert.

en: The Hague, Netherlands
nb: Haag, Nederland

en: The PHP temporary folder is missing.
nb: Finner ikke midlertidig mappe til PHP.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
nb: «PhpGedView til webtrees»-assistenten er en automatisert prosess for å bistå administratorer i å flytte fra en PhpGedView-installasjon til en ny webtrees-installasjon. Alle PhpGedView GEDCOM-data og annen databaseinformasjon vil bli overført direkte til din nye webtrees-database. Følgende forutsetninger må være oppfylt:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
nb: Administratoren på nettstedet %s har godkjent søknaden om en konto. Du kan nå logge på via følgende lenke: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
nb: Administratoren til nettstedet har fått beskjed om søknaden.<br>Så snart vedkommende har godkjent kontoen din,<br>kan du logge deg inn med ditt brukernavn og passord.

en: The changes to “%s” have been accepted.
nb: Forandringene i «%s» er blitt godkjent.

en: The changes to “%s” have been rejected.
nb: Forandringene i «%s» er blitt avvist.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
nb: Utklippsmappen lar deg gjøre «utklipp» fra dette slektstreet og laste ned som en GEDCOM-fil.

en: The database reported the following error message:
nb: Databasen rapporterte følgende feilmelding:

en: The date and time of the last update
nb: Dato og tidspunkt for siste oppdatering

en: The details of this family are private.
nb: Detaljene om denne familien er private.

en: The details of this individual are private.
nb: Detaljene om denne personen er private.

en: The family tree has been exported to %s.
nb: Slektstre eksportert til %s.

en: The family tree “%s” already exists.
nb: Slektstreet «%s» finnes allerede.

en: The family tree “%s” has been created.
nb: Slektstreet «%s» har blitt opprettet.

en: The family tree “%s” has been deleted.
nb: Slektstreet «%s» har blitt slettet.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
nb: Slektstreet «%s» vil vises for besøkende når de entrer nettstedet.

en: The family trees have been merged successfully.
nb: Sammenfletningen av slektstreene var vellykket.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
nb: Familien «%s» er blitt slettet, siden den bare har ett medlem.

en: The file %s already exists. Use another filename.
nb: Filen «%s» eksisterer allerede. Bruk et annet filnavn.

en: The file %s could not be created.
nb: Filen %s kunne ikke opprettes.

en: The file %s could not be deleted.
nb: Filen %s kunne ikke slettes.

en: The file %s could not be updated.
nb: Filen %s kunne ikke oppdateres.

en: The file %s has been created.
nb: Filen %s ble opprettet.

en: The file %s has been deleted.
nb: Filen %s ble slettet.

en: The file %s has been uploaded.
nb: Filen %s ble lastet opp.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
nb: Filen ble bare delvis opplastet. Vennligst prøv igjen.

en: The file “%s” does not exist.
nb: Filen «%s» finnes ikke.

en: The folder %s could not be deleted.
nb: Mappen %s kunne ikke slettes.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
nb: Mappen %s finnes ikke, og kunne heller ikke opprettes.

en: The folder %s has been created.
nb: Mappen %s ble opprettet.

en: The folder %s has been deleted.
nb: Mappen %s ble slettet.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
nb: Mappen kan angis fullt ut (f.eks. /home/user_name/webtrees_data/) eller i forhold til installasjonsmappen (f.eks. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
nb: Følgende fakta og hendelser ble funnet i begge poster.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
nb: Følgende fakta og hendelser ble kun funnet i posten for %s.

en: The following list shows typical requirements.
nb: Følgende liste viser typiske krav.

en: The following places have been changed:
nb: Følgende stedsnavn ble forandret:

en: The following places would be changed:
nb: Følgende stedsnavn ville bli forandret:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
nb: De følgende regler brukes for å avgjøre om en besøkende er et menneske (som får full adgang), en søkerobot (som får begrenset adgang), eller en uønsket crawler (som nektes adgang).

en: The help text has not been written for this item.
nb: Det finnes ingen hjelpetekst for dette punktet.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
nb: Personen besøkende kan kontakte vedrørende tekniske spørsmål eller feil de har funnet på siden.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
nb: Den brukeren besøkende kan kontakt vedrørende slektsmateriale på nettstedet ditt.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
nb: Forbindelsen mellom «%1$s» og «%2$s» er blitt slettet.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
nb: Lenken fra “%1$s” til “%2$s” har blitt oppdatert.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
nb: Mediafilen %1$s kunne ikke døpes om til %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
nb: Mediafilen %1$s har skiftet navn til %2$s.

en: The media file %s does not exist.
nb: Mediafilen %s eksisterer ikke.

en: The media file was not found in this family tree.
nb: Mediefilen ble ikke funnet i dette slektstre.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
nb: Mediefilene du laster opp kan - og bør kanskje - kalles noe annet på serveren enn på din lokale datamaskin. Ofte vil det lokale filnavnet bety noe for deg, men være langt mindre meningsfullt for andre besøkere på nettstedet. Det er dessuten en mulighet for at både du og en annen bruker begge vil laste opp en fil som heter «bestemor.jpg».<br><br>I dette feltet angir du det nye navnet på filen du laster opp. Det navnet du skriver her, vil også bli brukt til å navngi miniatyrbildene som hører til bildet, og som enten lastes opp separat eller genereres automatisk. Du trenger ikke å føre inn filtillegget (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>. La feltet stå tomt for å beholde det navnet filen opprinnelig har hatt.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
nb: Minne- og CPU-tidsforbruk er avhengig av antall personer i ditt slektstre.

en: The message was not sent.
nb: Meldingen ble ikke sendt.

en: The message was successfully sent to %s.
nb: Melding sendt til %s.

en: The module “%s” has been disabled.
nb: Modulen «%s» er deaktivert.

en: The module “%s” has been enabled.
nb: Modulen «%s» er aktivert.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
nb: De mest vanlige familiehendelser og fakta er listet separat, slik at de enklere kan legges til.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
nb: De mest vanlige personfakta og hendelser er listet separat så de enklere kan legges til.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
nb: De mest vanlige fakta for oppbevaringssted er listet separat slik at de enklere kan legges til.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
nb: De mest vanlige kildefakta er listet separat slik at de enklere kan legges til.

en: The new files are currently located in the folder %s.
nb: De nye filene ligger nå i mappen %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
nb: Den nye brukeren vil bli bedt om å bekrefte sin e-postadresse før brukerkontoen opprettes.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
nb: Antall forekomster av det valgte navnet vil vises på kartet. Lar du ruten stå tom, vil det vanligste etternavnet bli brukt.

en: The password needs to be at least six characters long.
nb: Passordet må inneholde minst seks tegn.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
nb: Passordet som kreves for autentisering på SMTP-tjeneren.

en: The passwords do not match.
nb: Passordene stemmer ikke overens.

en: The preferences for all family trees have been updated.
nb: Innstillingene er oppdatert for alle familietrær.

en: The preferences for new family trees have been updated.
nb: Innstillingene for nye slektstrær er blitt oppdatert.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
nb: Forhåndsinnstillingen for diagrammet  “%s 1” har blitt oppdatert.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
nb: Innstillingene for slektstreet “%s” har blitt oppdaterte.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
nb: Innstillingene for modulen «%s» har blitt slettet.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
nb: Innstillingene for modulen “%s” har blitt oppdaterte.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
nb: Det er valgfritt å bruke prefiks, men anbefalt. Ved å gi tabellen et unikt prefiks, kan flere applikasjoner dele samme database. «wt_» er foreslått, men du står fritt til å velge.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
nb: Posten %1$s ble omdøpt til %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
nb: Data er kopiert til utklippstavlen.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
nb: Postene “%1$s” og “%2$s” har blitt slått sammen.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
nb: Din regulært uttrykk ser ut til å inneholde feil og kan ikke brukes.

en: The server configuration is OK.
nb: Serverkonfigurasjon OK.

en: The server’s time limit has been reached.
nb: Serverens tidsgrense ble nådd.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
nb: Slektstreets størrelse, tidligste og nyligste hendelser, vanlige navn, osv.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
nb: Etternavnet står mellom skråstreker: <%s>Nils Anders /Olsen/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
nb: Gir brukere mulighet for å velge sin egen stil fra en meny. Selv med dette valget aktivt, er det ikke sikkert at den nåværende stilen tilbyr en slik meny. For at dette valget skal fungere må også valget "Tillat brukere å velge sin egen stil" være aktivt.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
nb: Miniatyrbildefilen %1$s kunne ikke bytte navn til %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
nb: Miniatyrbildefilen %1$s har fått det nye navnet %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
nb: Miniatyrbildefilen %s eksisterer ikke.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
nb: Tid i sekunder som en webtrees økt er aktiv før ny innlogging kreves. Standard er 7200, som er 2 timer.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
nb: Tidssonen er nødvendig for beregning av datoer, som for eksempel dagens dato.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
nb[0]: De to slektstrærne har %1$s post med samme «XREF».
nb[1]: De to slektstrærne har %1$s poster med samme «XREF».

en: The upgrade is complete.
nb: Oppdateringen er fullført.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
nb: Opplastet fil overskrider tillatt størrelse.

en: The user %s has been deleted.
nb: Brukeren «%s» har blitt slettet.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
nb: Brukeren har fått tilsendt en epost med instruksjoner om å bekrefte forespørselen.

en: The username or password is incorrect.
nb: Feil brukernavn eller passord.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
nb: Brukernavnet som kreves for autentisering på SMTP-tjeneren.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
nb: Her kan du angi hva som skal stå i meta-feltet «description» i sidehodet på HTML-siden. Dersom tekstfeltet er tomt, vil tittelen til den aktive slektsbasen bli brukt.

en: The version of %s is too new.
nb: Versjonen av %s er for ny.

en: The version of %s is too old.
nb: Versjonen av %s er for gammel.

en: The website access rule has been created.
nb: Adgangsregelen har blitt opprettet.

en: The website access rule has been deleted.
nb: Adgangsregelen har blitt slettet.

en: The website access rule has been updated.
nb: Adgangsregelen har blitt oppdatert.

en: The website preferences have been updated.
nb: Innstillingene for nettstedet har blitt oppdaterte.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
nb: Nettstedet www.geonames.org har en stor database over stedsnavn, som kan gjennomsøkes når man skriver inn nye steder. For å bruke denne tjenesten trenger du en gratis konto på www.geonames.org, og angi ditt brukernavn her.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
nb: Utviklerne av webtrees vil meget gjerne høre om denne feilen. Hvis du kontakter dem, vil de hjelpe deg med å løse problemet.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
nb: Tegnet «%» er et jokertegn, og vil matche null og flere andre tegn.

en: Theme
nb: Tema

en: Theme change
nb: Temaveksler

en: Theme menu
nb: Meny for valg av tema

en: Themes
nb: Tema

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
nb: Tema kan velges på tre nivåer: bruker, slektstre, og nettsted. Innstilling for bruker tar prioritet over innstilling for slektstre, som igjen tar prioritet over innstillinger for nettsted. Velges “standard tema” på ett nivå, vil dette tema brukes på neste nivå.

en: There are no facts for this individual.
nb: Det finnes ingen fakta om denne personen.

en: There are no media objects for this individual.
nb: Det er ikke noen bilder eller andre medier knyttet til denne personen.

en: There are no notes for this individual.
nb: Det finnes ingen notater for denne personen.

en: There are no pending changes.
nb: Det er ingen ventende endringer.

en: There are no research tasks in this family tree.
nb: Det er ingen forskningsoppgaver knyttet til slektstreet.

en: There are no source citations for this individual.
nb: Det er ikke noen kilder knyttet til denne personen.

en: There are pending changes for you to moderate.
nb: Det er gjort endringer som venter på å bli behandlet for godkjenning.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
nb[0]: Det har ikke vært endringer innen den %s dag.
nb[1]: Det har ikke vært endringer innen de %s dagene.

en: There is no account with the username or email “%s”.
nb: Det finnes ingen konto med brukernavn eller e-postadresse “%s”.

en: There was an error uploading your file.
nb: Det oppstod en FEIL under henting (opplasting) av filen din.

en: These groups of individuals are not related to %s.
nb: Disse grupper av individer har ingen relasjon til %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
nb: På disse sidene finner du alle innstillingene og verktøyene for denne webtrees-side.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
nb: GEDCOM er kodet ved bruk av %1$s. Antar at det var tenkt å bruke %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
nb: Denne kontoen er ennå ikke blitt godkjent. Innvent godkjennelse av en administrator.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
nb: Denne kontoen er ennå ikke bekreftet. Se etter en bekreftelsesbeskjed i din epost.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
nb: Denne blokken vil vise redigerere (editorer) en liste over poster med endringer som venter på å bli godkjent av en moderator. Den genererer også daglige eposter til moderatorene når det finnes ventende endringer.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
nb: Denne database og dette tabellprefiks brukes tilsynelatende allerede av en annen applikasjon. Hvis du har et eksisterende PhpGedView-system, bør du oprette et nytt webtrees-system. Du kan importere dine PhpGedView-data og innstillinger senere.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
nb: Databasen bruker kun MySQL versjon %s. Du kan ikke installere webtrees her.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
nb: Denne epost-adressen vil bli brukt for å sende deg nytt passord når du ber om det, nettstedskunngjøringer, og beskjeder fra andre familiemedlemmer som er registrert på nettstedet.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
nb: Denne inntasting ignoreres hvis du har angitt en URL i feltet for filnavn.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Familien finnes ikke, eller du har ikke tillatelse til å se den.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Familien er slettet. Sletningen må først godkjennes av en moderator.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Familien er blitt slettet. Se over sletningen og %1$s eller %2$s den.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Familien er endret. Endringene må først godkjennes av en moderator.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Familien er blitt endret. Se over endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This family remained childless
nb: Det er ikke registrert noen barn på denne familien

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
nb[0]: De to slektstrærne har %s post med samme «XREF» som et annet slektstre.
nb[1]: De to slektstrærne har %s poster med samme «XREF» som et annet slektstre.

en: This family tree has no images to display.
nb: Dette slektstreet inneholder ingen bilder.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
nb: Dette slektstreet ble sist oppdatert #gedcomUpdated#. Det er til sammen #totalSurnames# etternavn i slektstreet. Den eldste opptegnelse er #firstEventName#s #firstEventType# i #firstEventYear#. Den nyeste hendelse er #lastEventName#s #lastEventType# i #lastEventYear#.<br><br>HVis du har kommentarer eller spørsmål, kontakt #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
nb: Dette slektstreet ble sist oppdatert den %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
nb: Denne filen har en kobling til en annen slektsbase på dette nettstedet. Filen kan derfor ikke slettes, flyttes eller gis nytt navn før disse koblingene er fjernet.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
nb: Denne mappen vil bli brukt av webtrees for å lagre mediefiler, GEDCOM-filer, midlertidige filer, osv. Disse filene kan inneholde private data, og mappen bør derfor ikke være tilgjengelig fra internet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
nb: Denne mappen vil bli brukt til å lagre mediefiler for dette slektstreet.

en: This form has expired. Try again.
nb: Skjemaet er utløpt. Prøv igjen.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Personen finnes ikke, eller du har ikke tillatelse til å se vedkommende.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Personen er slettet. Sletningen må godkjennes av en moderator.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Personen er blitt slettet. Se over sletningen og %1$s eller %2$s den.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Personen er endret. Endringen må godkjennes av en moderator.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Personen er blitt endret. Se over endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
nb: Denne personen vil bli brukt som utgangspunkt for diagrammer og blokker hvis intet annet er angitt.

en: This information is private and cannot be shown.
nb: Denne informasjon er privat, og kan ikke vises.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
nb: Her kan du endre kalenderåret. Skriv inn et år i feltet og trykk <b>Enter</b> for å vise kalenderen for det året.<br><br><b>Avanserte funksjoner</b> for <b>Vis år</b><dl><dt><b>Mer enn ett år</b></dt><dd>Man kan søke etter datoer innenfor en lengre tidsperiode.<br><br>Tidsperioder er <u>inklusive</u>: de strekker seg fra 1. januar i det første året i perioden til 31. desember i det siste året. Her er noen eksempler på perioder<br><br><b>1992-5</b> for alle hendelser fra 1992 til 1995.<br><b>1972-89</b> for alle hendelser fra 1972 til 1989.<br><b>1610-759</b> for alle hendelser fra 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for alle hendelser fra 1880 til 1905.<br><b>880-1105</b> for alle hendelser fra 880 to 1105.<br><br>For å se alle hendelser i et bestemt tiår eller århundre, kan du erstatte de(n) siste sifferet i årstallet med <b>?</b>. For eksempel <b>197?</b> for alle hendelser fra 1970 til 1979 eller <b>16??</b> for alle hendelser på 1600-tallet.<br><br>Velger man en tidsperiode, skifter kalenderen til årsvisning.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
nb: Dette er en kommaseparert liste med GEDCOMfakta som blir vist på skjermbildet for å legge til eller å endre navn. Hvis du bruker ikkelatinsk alfabet slik som hebraisk, gresk, kyrillisk eller arabisk, vil du kanskje legge til fakta slik som _HEB, ROMN, FONE, etc. for å tillate lagring av navn i ulike alfabet.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
nb: Dette er en kommaseparert liste med GEDCOM-koder for de fakta som skal vises når en ny familie legges til. For eksempel, hvis MARR er med på listen, vil felt for bryllupsdag og -sted bli vist på skjemaet.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
nb: Dette er en kommaseparert liste med GEDCOM-koder for de fakta som skal vises når en ny person legges til. For eksempel, hvis BIRT er med på listen, vil felt for fødselsdato og fødested bli vist på skjemaet.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
nb: Dette er en kommaseparert liste med GEDCOM-fakta som blir vist på skjermbildet for å legge til eller endre stednavn. Hvis du bruker ikkelatinsk alfabet slik som hebraisk, gresk, kyrillisk eller arabisk, vil du kanskje legge til fakta slik som _HEB, ROMN, FONE, etc. for å tillate lagring av navn i ulike alfabet.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
nb: Dette er en lenke til opplysningene om deg i slektstreet. Hvis det ikke er den riktige person, kontakt vennligst en administrator.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
nb: Dette er et sammendrag av en persons <abbr title="Jesu Kristi Kirke av Siste Dagers Hellige">LDS</abbr> ordinasjonskoder. “B” indikerer en LDS dåp. “E” indikerer en LDS endowment. “S” indikerer en LDS ektefellebesegling. “P” indikerer en LDS barn-til-forelder besegling.

en: This is case sensitive.
nb: Versalfølsom (skill mellom store og små bokstaver).

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
nb: Versalfølsom. Om en database med dette navn ikke allerede eksisterer, vil webtrees forsøke å opprette en for deg. Dette avhenger av tillatelser satt for din webserver, men du vil bli varslet om opprettelse av database mislykkes.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
nb: Dette er standardinnstillingen for «Vis detaljer»-alternativet i slektsdiagrammer.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
nb: Dette er den nyeste versjonen av webtrees. Ingen oppdateringer er tilgjengelige.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
nb: Dette er rekken av GEDCOMfakta som brukerne dine kan legge til familier. Du kan endre denne listen ved å fjerne eller legge til faktanavn, også egendefinerte om nødvendig. Faktanavn som er på denne listen kan ikke være på listen <i>Unike fakta for familier</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
nb: Dette er faktaene i GEDCOM som brukere kan knytte til personer. Du kan endre denne listen ved å fjerne eller legge til faktanavn, også egendefinerte om nødvendig. Faktanavnene i listen kan ikke samtidig være i <i>Unike fakta for personer</i> listen.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
nb: Dette er listen med GEDCOMfakta som brukerne dine kan legge til oppbevaringssteder. Du kan endre denne listen ved å fjerne eller legge til faktanavn, også egendefinerte om nødvendig. Faktanavn på denne listen kan ikke samtidig være på <i>Unike fakta for oppbevaringssteder</i> listen.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
nb: Dette er listen med GEDCOMfakta som brukerne dine kan legge til kilder. Du kan endre denne listen ved å fjerne eller legge til faktanavn, også egendefinerte om nødvendig. Faktanavn som er på denne listen kan ikke samtidig være på <i>Unike fakta for kilder</i> listen.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
nb: Dette er listen over de GEDCOM-fakta som bare kan innføres <u>én gang</u> for en familie. Hvis for eksempel MARR er med på listen, vil brukerne ikke kunne innføre mer enn én MARR-hendelse for en familie. Fakta-typer som er tatt med i denne listen, kan ikke samtidig være med i <i>Fakta å legge til for familier</i>-listen.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
nb: Dette er listen med fakta i GEDCOM som brukere kan legge til <u>en gang</u> for en person. For eksempel, hvis BIRT er på denne listen, vil brukerne ikke kunne legge til mer enn en BIRTpost til en person. Faktanavn som er på denne listen kan ikke være på listen <i>Fakta å legge til for personer</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
nb: Dette er rekken av GEDCOMfakta som brukerne dine kan legge til oppbevaringssteder. Du kan endre denne listen ved å fjerne eller legge til faktanavn, også egendefinerte om nødvendig. Faktanavn som er på denne listen kan ikke samtidig være på <i>Fakta å legge til for oppbevaringssteder</i> listen.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
nb: Dette er listen med GEDCOMfakta som brukerne dine kan legge til <u>en gang</u> for en kilde. For eksempel, hvis TITL er på denne listen, vil brukerne ikke kunne legge til mer enn en TITLfakta til en kilde. Faktanavn på denne listen kan ikke samtidig være på <i>Fakta å legge til for kilder</i> listen.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
nb: Dette er navnet på SMTP-serveren. 'localhost' betyr, at mailserveren kjører på samme datamaskin som din webserver.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
nb: Dette er bredden(i punkter) som programmet vil bruke ved automatisk generering av miniatyrbilder. Standardverdi er 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
nb: Dette er ditt egentlige navn, slik du vil ha det vist på nettstedet.

en: This may be a mistake in your data.
nb: Dette kan være en feil i dine data.

en: This may cause a problem for other applications.
nb: Dette kan medføre problemer for andre applikasjoner.

en: This may cause a problem for webtrees.
nb: Dette kan medføre problemer for webtrees.

en: This media file does not exist.
nb: Denne medifilen eksisterer ikke.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
nb: Denne mediefilen finnes, men er ikke tilgjengelig.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
nb: Denne mediefilen er skadet og kan ikke vannmerkes.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Medieobjektet finnes ikke, eller du har ikke tillatelse til å se det.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Medieobjektet er slettet. Sletningen må godkjennes av en moderator.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Medieobjektet er blitt slettet. Se over sletningen og %1$s eller %2$s den.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Medieobjektet er blitt endret. Endringene må godkjennes av en moderator.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Medieobjektet er blitt endret. Se over endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This media object is not linked to any other record.
nb: Dette medieobjektet er ikke knyttet til noen annen post.

en: This message was sent while viewing the following URL:
nb: Denne melding ble sendt fra følgende internettadresse (URL):

en: This message will be sent to %s
nb: Meldingen blir sendt til %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
nb: Dette skal inneholde minst seks tegn, og er versalfølsomt.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
nb: Dette navnet brukes i «Fra»-feltet når automatisert epost sendes fra denne serveren.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Notatet finnes ikke, eller du har ikke tillatelse til å se det.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Notatet er slettet. Sletningen må først godkjennes av en moderator.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Notatet er blitt slettet. Se over sletningen og %1$s eller %2$s den.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Notatet er endret. Endringen må først godkjennes av en moderator.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Notatet er blitt endret. Se over endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
nb: Dette valget bestemmer om du ønsker automatisk visning av innholdet i <i>Notater</i> på siden for personer.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
nb: Dette valget bestemmer om du ønsker automatisk visning av innholdet i <i>Kilder</i> på siden for personer.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
nb: Dette valget bestemmer om alderen til far og mor til et barn skal vises ved siden av fødselsdatoen til barnet i diagram.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
nb: Dette valget bestemmer om det skal vises beregnede datoer for fødsel og død istedenfor blank i personlister og diagrammer for personer der disse datoene ikke er kjent.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
nb: Dette alternativet kontrollerer om du skal vise en persons kjønn med et ikon på diagrammer eller ikke.<br><br>Siden kjønn også er vist med farge på boksene, vil ikke dette valget skjule en persons kjønn. Valget bare fjerner noe duplisert informasjon fra boksene.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
nb: Dette valget bestemmer om diagrammet(slektstreet) skal skrives ut som liggende eller stående.

en: This option will make it easier for users to download images.
nb: Dette valget gjør det enklere for brukere å laste ned bilder.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
nb: Dette valget beholder familiebånd i private poster. Det betyr at du vil se tomme «private» bokser i stamtreet og andre diagrammer med private personer.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
nb: Dette alternativet viser navnet, men ingen andre detaljer, om personvernbeskyttede personer. Personer er personvernbeskyttede hvis de er i live, eller hvis en personvernbegrensning er lagt inn i deres personopplysninger. Et bestemt navn kan skjules ved at en personvernsbegrensning legges inn for navneposten.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
nb: Denne siden lar deg redigere GEDCOM-dataene direkte, uten å gå gjennom de vanlige redigeringsskjemaene. Det er et avansert alternativ, og du bør ikke benytte deg av det med mindre du er fortrolig med GEDCOM-formatet og vet nøyaktig hva du gjør. Hvis du gjør en feil her, kan det være meget vanskelig å rette opp.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
nb[0]: Denne siden har blitt vist %s gang.
nb[1]: Denne siden har blitt vist %s ganger.

en: This place has no coordinates
nb: Dette stedet har ingen koordinater

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
nb: Denne prosessen lar nettstedseieren sikre at nye data er i overensstemmelse med nettstedets standarder og konvensjoner, har adekvate kildehenvisninger, osv.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Denne posten finnes ikke, eller du har ikke adgang til å se den.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Denne posten har blitt slettet. Slettingen må kontrolleres av en moderator.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Denne posten har blitt slettet. Du må kontrollere slettingen og %1$s eller %2$s den.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Denne posten har blitt endret. Endringene må kontrolleres av en moderator.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Denne posten har blitt endret. Du må kontrollere endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Arkivet finnes ikke, eller du har ikke tillatelse til å se det.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Arkivet er blitt slettet. Sletningen må godkjennes av en moderator.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Arkivet er blitt slettet. Se over sletningen og %1$s eller %2$s den.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Arkivet er blitt endret. Endringene må godkjennes av en moderator.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Arkivet er blitt endret. Se over endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
nb: Denne rollen har alle tillatelsene som redigerer (editor) har, samt tillatelse til å godkjenne/avvise endringer gjort av andre brukere.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
nb: Denne rollen har samme tillatelser som en Forvalter i alle slektstrær, pluss tillatelse til å endre innstillinger/konfigurasjon av nettstedet, brukere og moduler.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
nb: Denne rollen har de samme rettigheter som et Medlem, pluss retten til å legge til, endre og slette data. Alle endringer må godkjennes av en moderator, med mindre innstillingen «Godkjenn endringer automatisk» er aktivert for brukeren.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
nb: Denne rollen har de samme rettighetene som en Moderator, pluss eventuelle ekstrarettigheter som er angitt i innstillingene for hvert enkelt slektstre, pluss rettigheten til å endre innstillingene for et slektstre.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
nb: Denne rollen har de samme rettigheter som en Gjest, pluss eventuelle tilleggsrettigheter som er angitt i innstillingene for hvert slektstre.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
nb: Serveren tilbyr ikke sikker nedlastning med HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
nb: Serverens minnegrense er på %sMB og CPU-tidsgrensen er på %s sekunder.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
nb: Dette skal være en liste med faktatyper, adskilt med komma eller mellomrom, som du vil skal vises i tillegg til fødsels- og dødsår i diagrambokser som anetreet. Listen må bestå av fakta-tagger som definert i GEDCOM 5.5.1-standarden. F.eks. hvis du vil at yrket skal stå i boksen, legger du til «OCCU» i dette feltet.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
nb: Kilden finnes ikke, eller du har ikke tillatelse til å se den.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
nb: Kilden er blitt slettet. Slettingen må godkjennes av en moderator.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
nb: Kilden er blitt slettet. Se over slettingen og %1$s eller %2$s den.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
nb: Kilden er blitt endret. Endringene må godkjennes av en moderator.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
nb: Kilden er blitt endret. Se over endringene og %1$s eller %2$s dem.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
nb: Denne teksten blir føyet til alle sidetitler, som vises i nettleserens tittellinje, bokmerker, osv.

en: This type of link is not allowed here.
nb: Denne type lenke er ikke tillatt her.

en: This user account does not have access to any tree.
nb: Denne brukerkontoen har ikke tilgang til noe familietre.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
nb: Dette betyr vanligvis at du må endre mappetillatelsene til 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
nb: Nettsteder oppdateres. Prøv igjen om et par minutter.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
nb: Nettstedet er nede for vedlikehold. <a href="index.php">Prøv igjen</a> om få minutter.

en: This website is temporarily unavailable
nb: Dette nettstedet er for øyeblikket ikke tilgjengelig

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
nb: Denne websiten bruker cookies for å forstå besøkerens adferd.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
nb: Dette vil slette alle slektsdata fra «%s» og erstatte dem med data fra en annen GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
nb: Dette vil oppdatere det/de høyeste nivået/-er av stedsnavnet. «Mexico» vil for eksempel finne «Quintana Roo, Mexico», men ikke «Santa Fe, New Mexico».

en: Thu
nb: tor

en: Thumbnail files must contain images.
nb: Miniatyrer må være bilder.

en: Thumbnail images
nb: Miniatyrbilder

en: Thumbnail to upload
nb: Miniatyrbilde for opplasting

en: Thursday
nb: torsdag

en: Time
nb: Tid

en: Time zone
nb: Tidssone

en: Timeline
nb: Tidslinje

en: Timestamp
nb: Tidspunkt

en: Timor-Leste
nb: Øst-Timor

en: Title
nb: Tittel

en: Title in Hebrew
nb: Tittel på hebraisk

en: To
nb: Til

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
nb: For å hjelpe deg igang med denne blokken, har vi laget noen standard-maller. Når du velger en av disse, fylles tekstfeltet med en tekst du kan ta som utgangspunkt for dine egne endringer.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
nb: For å fullføre oppdateringen må filene installeres manuelt.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
nb: For å opprette nye forskningsoppgaver må først «forskningsoppgave» føyes til i listen over fakta og hendelser i innstillingene for slektstreet.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
nb: For å sikre kompatibilitet med andre slektsforskningsprogrammer bør notater, tekster og transkripsjoner nedtegnes med enkel, uformatert tekst. Det er likevel ofte ønskelig med en viss formatering for å gjøre fremstillingen tydeligere.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
nb: For å unngå at noen besøker nettstedet mens du er i ferd med å kopiere filer, kan du skape en midlertidig fil %s på serveren. Hvis filen inneholder en tekst, vil denne bli vist til besøkeren.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
nb: For å beskytte disse private dataene bruker webtrees en konfigurasjonsfil (.htaccess) som blokkerer all adgang til denne mappen. Hvis din webserver ikke understøtter .htaccess-filer og du heller ikke kan begrense adgangen til mappen på andre måter, kan du velge en annen mappe utenfor installasjonsmappen.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
nb: For å redusere størrelsen på nedlastingen, kan du komprimere data til en .ZIP-fil. Du må da pakke ut .ZIP-filen før den kan brukes.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
nb: For å legge inn denne teksten for andre språk, må du først bytte til ønsket språk, og komme tilbake til denne siden.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
nb: Følgende lenker kan brukes for å meddele søkemotorene at nettstedskart er tilgjengelige.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
nb: For at søkemotorene skal vite at nettstedskart er tilgjengelige, må følgende linje føyes til filen robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
nb: For å benytte en Google Mail-konto, bruk følgende innstillinger: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[ditt gmail passord]

en: Tombstone
nb: Gravstein

en: Top %s given name | Top %s given names
nb[0]: Vanligste fornavn
nb[1]: De %s vanligste fornavn

en: Top %s surname | Top %s surnames
nb[0]: Vanligste etternavn
nb[1]: De %s vanligste etternavn

en: Top given name
nb: Vanligste fornavn

en: Top given names
nb: Vanligste fornavn

en: Top level
nb: Toppnivå

en: Top surname
nb: Vanligste etternavn

en: Top surnames
nb: Vanligste etternavn

en: Total
nb: Totalt

en: Total accepted changes:
nb: Antall godkjente endringer:

en: Total births
nb: Antall fødsler

en: Total dead
nb: Antall avdøde

en: Total deaths
nb: Antall dødsfall

en: Total divorces
nb: Totalt antall skilsmisser

en: Total events
nb: Antall hendelser

en: Total families
nb: Antall familier

en: Total families: %s
nb: Antall familier: %s

en: Total females
nb: Antall kvinner

en: Total given names
nb: Totalt antall fornavn

en: Total individuals
nb: Antall personer

en: Total individuals: %s
nb: Antall personer: %s

en: Total living
nb: Antall nålevende

en: Total males
nb: Antall menn

en: Total marriages
nb: Totalt antall vielser

en: Total number of users
nb: Totalt antall brukere

en: Total pending changes:
nb: Antall ventende endringer:

en: Total places: %s
nb: Antall steder: %s

en: Total sources: %s
nb: Antall kilder: %s

en: Total surnames
nb: Totalt antall etternavn

en: Total users
nb: Antall brukere

en: Tracking and analytics
nb: Sporing og analyse

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
nb: Sporing og analyse er ikke lagt til i kontrollpanelet.

en: Trailer
nb: Sluttkode GEDCOM

en: Trinidad and Tobago
nb: Trinidad og Tobago

en: Tue
nb: tir

en: Tuesday
nb: tirsdag

en: Turkey
nb: Tyrkia

en: Turks and Caicos Islands
nb: Turks-og Caicosøyene

en: Twin Falls, Idaho, United States
nb: Twin Falls, Idaho, USA

en: Type
nb: Datatype

en: Type of event
nb: Type hendelse

en: Type of fact
nb: Type fakta

en: Type of place markers in the place hierarchy
nb: Type stedmarkør i stedhierarki

en: Type the password again.
nb: Skriv passordet en gang til.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
nb: Skriv inn ditt passord igjen for å være sikker på at du har skrevet det korrekt.

en: Types of error
nb: Typer feil

en: US Minor Outlying Islands
nb: USA's mindre utenforliggende øyer

en: US Virgin Islands
nb: Jomfruøyene (USA)

en: Ukraine
nb: Ukraina

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
nb: Kunne ikke koble til med gitte innstillinger. Serveren returnerte følgende feil.

en: Unable to find record with ID
nb: Kan ikke finne posten med ID

en: Uncleared: insufficient data
nb: Ikke godkjent: utilstrekkelige data

en: Unique family facts
nb: Entydige familiefakta

en: Unique identifier
nb: Unik identifikator (GUID)

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
nb: Unike identifikatorer tillater at like data kan finnes i flere slektstrær og i forskjellige systemer. De blir lagt til når en post blir opprettet eller oppdatert. Hvis du ikke ønsker å vise unike identifikatorer kan du skjule dem med regler for personvern.

en: Unique individual facts
nb: Unike personfakta

en: Unique repository facts
nb: Unike arkivfakta

en: Unique source facts
nb: Unike kildefakta

en: United Arab Emirates
nb: De forente arabiske emirater

en: United Kingdom
nb: Storbritannia

en: United States
nb: USA

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unlink the media object
nb: Fjern kobling til media

en: Unrecognized GEDCOM code
nb: Ukjent GEDCOM-kode

en: Unused files
nb: Ubrukte filer

en: Unzip %s to a temporary folder…
nb: Pakke ut %s til en midlertidig mappe…

en: Upcoming events
nb: Kommende hendelser

en: Update
nb: Oppdater

en: Update all
nb: Oppdater alt

en: Update all the place names in a family tree
nb: Oppdater alle stedsnavnene i et slektstre

en: Update place names
nb: Oppdater stedsnavn

en: Upgrade anyway
nb: Oppdater likevel

en: Upgrade to webtrees %s.
nb: Oppdatér til webtrees %s.

en: Upgrade wizard
nb: Oppdateringsassistent

en: Upload geographic data
nb: Last opp geografiske data

en: Upload media files
nb: Last opp mediefiler

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
nb: Last opp en eller flere mediefiler fra din egen datamaskin. Mediefiler kan være bilder, video, lyd eller andre formater.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
nb: Bruk Google Maps™ for stedshierarkiet

en: Use PHP mail to send messages
nb: Bruk PHP mail til å sende meldinger

en: Use SMTP to send messages
nb: Bruk SMTP til å sende meldinger

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
nb: Bruk et «?» for å matche ett enkelt tegn, bruk &laquo;*&raquo; for å matche ingen eller flere tegn.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
nb[0]: Bruk minst %s tegn.
nb[1]: Bruk minst %s tegn.

en: Use colors
nb: Bruk farger

en: Use compact layout
nb: Bruk kompakt layout

en: Use full source citations
nb: Bruk full kildehenvisning

en: Use password
nb: Bruk passord

en: Use sendmail to send messages
nb: Bruk sendmail til å sende meldinger

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
nb: Bruk silhuettbilder der hovedbilde for en person ikke er spesifisert. Silhuettbildene som brukes er kjønnsspesifikke.

en: Use silhouettes
nb: Bruk silhuetter

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
nb: Bruk GeoNames-databasen til «autocomplete» for steder

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
nb: Bruk dette feltet for å fortelle nettstedets administrator hvorfor du ber om en konto og hva din plass i slektstreet på nettstedet er. Du kan også bruke det for å skrive andre kommentarer du måtte ha til administratoren.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
nb: Bruk dette bildet i diagram og på personsider.

en: Use this value
nb: Bruk denne verdien

en: User
nb: Bruker

en: User administration
nb: Brukeradministrasjon

en: User didn’t verify within 7 days.
nb: Brukeren bekreftet ikke innen 7 dager.

en: User not verified by administrator.
nb: Bruker ikke godkjent av administrator.

en: User preferences
nb: Brukerinnstillinger

en: User verification
nb: Brukergodkjenning

en: User-agent string
nb: Brukeragent-streng

en: Username
nb: Brukernavn

en: Username or email address
nb: Brukernavn eller e-postadresse

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
nb: Brukernavn skjelner ikke mellom store og små bokstaver, og eventuelle aksenter ignoreres, så «Olav», «olav» og «ólav» regnes som samme navn.

en: Users
nb: Brukere

en: Users who are signed in
nb: Brukere som er logget inn

en: User’s account has been inactive too long:
nb: Kontoen til brukeren har vært inaktiv for lenge:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
nb: Her kan du velge hvilket lands flagg som skal brukes. Hvis det ikke vises noe flagg, er det ikke definert noe flagg for dette landet.

en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

en: Various statistics charts.
nb: Ulike statistikkdiagram.

en: Vatican City
nb: Vatikanstaten

en: Verification code
nb: Kontrollkode

en: Verified
nb: Bekreftet

en: Vernal, Utah, United States
nb: Vernal, Utah, USA

en: Version
nb: Versjon

en: View
nb: Vis

en: View all records found in this place
nb: Vis alle personer/familier knyttet til stedet

en: View the details
nb: Vis detaljer

en: View the notes
nb: Vis notater

en: View this day
nb: Vis denne dag

en: View this family
nb: Vis familie

en: View this individual
nb: Vis person

en: View this month
nb: Vis måned

en: View this source
nb: Vis kilder

en: View this year
nb: Vis år

en: Visible online
nb: Synlig på nettet

en: Visible to other users when online
nb: Vis andre at du er pålogget

en: Visitor
nb: Gjest

en: Vital records
nb: Livshendelser

en: Wallis and Futuna
nb: Wallis- og Futunaøyene

en: Ward
nb: Myndling

en: Washington, District of Columbia, United States
nb: Washington, District of Columbia, USA

en: Watermarks
nb: Vannmerker

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
nb: Vannmerker er valgfrie og vises vanligvis bare til anonyme besøkere.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
nb: Det kan ta lang tid å opprette vannmerker for store bilder. På nettsteder med mye trafikk kan det lønne seg å generere dem en gang og lagre de vannmerkede bildene på serveren.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
nb: Du vil nå få tilsendt en bekreftelses-epost til adressen ( %s ). Ved hjelp av denne eposten kan du aktivere kontoen din. Dersom du ikke aktiverer kontoen din innen 7 dager, vil den bli slettet (du kan registrere kontoen igjen etter de 7 dagene, om du ønsker det). For å logge deg inn på dette nettstedet, kreves det at du oppgir et brukernavn og passord.

en: Website
nb: Nettsted

en: Website URL
nb: Nettstedets URL

en: Website access rules
nb: Adgangsregler for nettstedet

en: Website logs
nb: Nettstedslogger

en: Website preferences
nb: Innstillinger for nettsted

en: Wed
nb: ons

en: Wednesday
nb: onsdag

en: Weight
nb: Vekt

en: Welcome %s
nb: Velkommen %s

en: Welcome text on sign-in page
nb: Velkomsttekst på loginnsiden

en: Welcome to this genealogy website
nb: Velkommen til disse slektssidene

en: Western Sahara
nb: Vest-Sahara

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
nb: Når en post endres, registreres brukeren og tidspunktet. Noen ganger vil man foretrekke å beholde "sist endret"-informasjonen, for eksempel når man gjør små endringer i andres data. Dette alternativet avgjør om funksjonen er valgt som standard.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
nb: Når en bruker registrerer seg for å få en konto, blir en epost med en bekreftelseslenke sendt til den registrerte adressen. Når de klikker på denne lenken, vet vi at adressen er korrekt, og «Epost bekreftet» blir automatisk angitt.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
nb: ID-feltet kan ikke stå tomt når det legges til en lenke.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
nb: Når nye nære slektninger innføres, kan kildesitater føyes til poster (personer og familier) eller til fakta og hendelser (fødsel, vielse og død). Dette alternativet avgjør om poster eller fakta er forvalgt.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
nb: Nye familiemedlemmer som legges til kan gis et etternavn automatisk, i overensstemmelse med en angitt lokal tradisjon.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
nb: Når du legger til, endrer eller sletter informasjon, blir ikke endringene lagret med en gang. De holdes i et «venteleie». Ventende endringer må gjennomgås og godkjennes av en forvalter før de lagres permanent.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
nb: Når du sender denne meldingen, vil du også motta en kopi på den epost-adressen du har oppgitt.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
nb: Når en bruker er knyttet til en personregistrering i et slektstre og har rollen som medlem, redigerer (editor) eller moderator, kan du nekte brukeren tilgang til nålevende med fjernt slektskap. Du angir antall slektskapstrinn brukeren får lov til å se.

en: Where is your PhpGedView installation?
nb: Hvor er din PhpGedView installasjon?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
nb: Hvilke slektstrær skal inkluderes i nettstedskartene

en: Who can upload new media files
nb: Hvem kan laste opp nye mediefiler

en: Who is online
nb: Hvem er pålogget

en: Whole words only
nb: Bare hele ord

en: Widow
nb: Enke

en: Widower
nb: Enkemann

en: Width
nb: Bredde

en: Width of generated thumbnails
nb: Bredde på miniatyrbilder

en: Wife
nb: Hustru

en: Wife’s age
nb: Hustruens alder

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
nb: Hustrus pikenavn blir nytt mellomnavn

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
nb: Hustruens etternavn erstattet med mannens etternavn

en: Wildcards
nb: Jokertegn

en: Will
nb: Testamente

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
nb: Winter Quarters, Nebraska, USA

en: With sources
nb: Med kilder

en: Without sources
nb: Uten kilder

en: Witness
nb: Vitne

en: Wives take their husband’s surname.
nb: Koner får ektemannens etternavn.

en: World
nb: Verden

en: XREF prefixes
nb: XREF prefiks

en: Yahrzeit
nb: Yartzeit (Jødisk fødselsdag)

en: Yahrzeiten
nb: <i>Yahrzeiten</i>

en: Year
nb: År

en: Year input box
nb: Års-felt

en: Year:
nb: År:

en: Yemen
nb: Jemen

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
nb: Du (eller noen som utgir seg for deg) har bedt om brukerkonto på %1$s ved å bruke E-mailadressen %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
nb: Du har ikke tillatelse til å sende meldinger som inneholder eksterne lenker.

en: You are signed in as %s.
nb: Du er logget inn som %s.

en: You can apply for an account using the link below.
nb: Du kan søke om en brukerkonto ved å bruken lenken under.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
nb: Du kan endre webtrees' utseende ved å bruke «temaer». Hvert tema har sin egen stil, layout, fargekjema, osv.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
nb: Du kan velge hvilket prefiks som skal benyttes når nye XREF'er blir opprettet.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
nb: Du kan velge om du vil at du skal synes i listen over innloggede brukere.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
nb: Du kan hente GEDCOM-spesifikasjonen fra %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
nb: Du kan gjøre det enklere å søke etter gifte kvinner ved å legge til etternavnet de fikk når de giftet seg. Men, ikke alle tar mannens etternavn, så vær forsiktig så feilaktig informasjon ikke kommer inn i slektsbasen.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
nb: Disse modulene kan gjenaktiveres etter oppdateringen.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
nb: Disse temaene kan gjenaktiveres etter oppdateringen.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
nb: Du kan nummerere postene i et slektstre på nytt så de interne referansenumrene ikke sammenfaller med numrene i et annet slektstre.

en: You can renumber this family tree.
nb: Du kan nummerere postene i dette slektstreet på nytt.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
nb: Du kan be om en høyere eller lavere grense, selv om serveren kan ignorere denne forespørselen.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
nb: Du kan velge tilgjengeligheten for en gitt post, fakta, eller hendelse ved å legge til en restriksjon.  Dersom en post, fakta, eller hendelse ikke har en restriksjon, vil følgende standard restriksjon brukes.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
nb: Beregningen av personvernskriterier kan gjøres raskere hvis en dødsangivelse legges til for personer man ut fra andre kilder vet er døde, men hvor man ikke har en presis døds-, begravelses-, kremasjonsdag e.l.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
nb: Du kan ikke opprette en adgangsregel som vil forhindre deg adgang til nettstedet.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
nb: Du kan ikke logge inn, fordi din nettleser ikke aksepterer cookies.

en: You do not have permission to view this page.
nb: Du har ikke rettighet til å se denne siden.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
nb: Du oppgav to like IDer. Du kan ikke flette en oppføring med seg selv.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
nb: Du er gjenkjent som en søker på dette nettstedet.

en: You have not created any journal items.
nb: Du har ikke skrevet noen notater ennå.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
nb: Du har valgt en GEDCOM med et annet navn. Er dette korrekt?

en: You have signed out.
nb: Du er logget ut.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
nb: Du kan angi en URL som starter med «http://».

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
nb: HTML kan brukes for å formatere svaret og for å lenke til andre nettsteder.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
nb: Du må også velge “less secure applications” i din Googlekonto.

en: You must change this before you can continue.
nb: Dette må endres før du kan fortsette.

en: You must enter a name
nb: Du må skrive inn et navn

en: You must enter a real name.
nb: Du må taste inn navnet ditt.

en: You must enter a username.
nb: Du må oppgi et brukernavn.

en: You must enter all the administrator account fields.
nb: Du må fylle ut alle felter for administrasjonskontoen.

en: You must provide a repository name.
nb: Du må angi et navn til arkivet.

en: You must provide a source title
nb: Du må agi tittel for kilden

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
nb: Du må nummerere postene i ett av slektstrærne på nytt før du kan sammenflette dem.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
nb: Du må velge en startperson og en diagramtype i blokkens innstillinger

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
nb: Du må angi en av brukerens personregistreringer før du kan begrense brukeren til sin nærmeste familie.

en: You need to be a family member to access this website.
nb: Du må tilhøre denne familien for å få tilgang til dette nettstedet.

en: You need to be an authorized user to access this website.
nb: Du må være autorisert bruker for å få tilgang til dette nettstedet.

en: You need to create a family tree.
nb: Du må opprette et slektstre.

en: You need to review the account details.
nb: Du må kontrollere kontodetaljene.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
nb: Du må sette opp en administratorkonto. Denne kontoen kan styre alle deler av denne installasjonen av webtrees. Velg et sikkert passord.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
nb: Du må logge inn igjen, med brukernavn og passord fra PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
nb: En Sign-in URL er bare nødvendig hvis du vil omdirigere brukerne til et annet nettsted eller plassering når de logger inn. Dette er meget nyttig hvis du må bytte fra http til https når brukerne logger inn. Angi den fulle URL til <i>login.php</i>. F.eks. https://www.dinserver.com/webtrees/login.php.

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
nb: Du sendte følgende melding til administrator:

en: You sent the following message to a webtrees user:
nb: Du sendte følgende melding til en annen bruker:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
nb: Alle ventende endringer må behandles før oppdateringen kan skje.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
nb: Du bør kontakte den som har laget modulen for å forsikre deg om at den er kompatibel med denne versjonen av webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
nb: Du bør kontakte den som har laget temaet for å forsikre deg om at det er kompatibelt med denne versjonen av webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
nb: Fjern «%1$s» fra «%2$s» og prøv igjen.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
nb: Du bør ikke godkjenne en konto med mindre du vet at epostadressen er korrekt.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
nb: godkjenn

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
nb: avvis

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
nb: godkjenn

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
nb: avvis

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
nb: Du vil bli meddelt per epost når den blivende brukeren har bekreftet søknaden. Du kan deretter fullføre prosessen ved å aktivere brukernavnet. Den nye brukeren kan ikke logge inn før du har aktivert kontoen.

en: You will use this to sign in to webtrees.
nb: Brukes ved innlogging på webtrees.

en: Youngest father
nb: Yngste far

en: Youngest female
nb: Yngste kvinne

en: Youngest male
nb: Yngste mann

en: Youngest mother
nb: Yngste mor

en: Your clippings cart is empty.
nb: Utklippsmappen din er tom.

en: Your name
nb: Ditt navn

en: Your registration at %s
nb: Din registrering hos %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
nb: Din serveradministrator kan gi deg oppkoblingsdetaljene.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
nb: Din brukerkonto har ikke «Godkjenn endringer automatisk» aktivert. Du vil derfor bare kunne endre en post om gangen.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
nb: Din webserver bruker PHP versjon %s, som ikke lenger mottar sikkerhetsoppdateringer. Du bør oppgradere til en nyere versjon snarest.

en: Zip file(s)
nb: Komprimér fil(er)

en: Zoom in
nb: Zoom inn

en: Zoom in/out on this box.
nb: Zoom inn/ut.

en: Zoom level
nb: Zoomfaktor

en: Zoom level of map
nb: Zoomfaktor på kart

en: Zoom out
nb: Zoom ut

en: a.m.
nb: formiddag

en: about %s
nb: omkring %s

en: accepted
nb: akseptert

en: add
nb: legg til

en: adopted name
nb: adoptivnavn

en: adoption
nb: adopsjon

en: after
nb: etter

en: after %s
nb: etter %s

en: after death
nb: etter dødsfall

en: age
nb: alder

en: allow
nb: tillat

en: also known as
nb: også kjent som

en: always
nb: alltid

en: and
nb: og

en: back to top
nb: tilbake til toppen

en: before
nb: før

en: before %s
nb: før %s

en: between %s and %s
nb: mellom %s og %s

en: birth
nb: fødsel

en: birth name
nb: fødenavn

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
nb: født innen de siste %1$s år eller død innen de siste %2$s år

en: brother
nb: bror

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
nb: nevø/niese

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
nb: niese

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
nb: brordatters ektemann

[ctx: brother’s son]
en: nephew
nb: nevø

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
nb: brorsønns hustru

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
nb: svoger/svigerinne

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

en: bullet list
nb: punktliste

en: burial
nb: begravelse

en: by
nb: av

en: calculated %s
nb: beregnet %s

en: cancel
nb: Avbryt

en: census added
nb: folketelling lagt til

en: century
nb: århundrede

en: change of name
nb: navn ved navneforandring

en: child
nb: barn

en: children
nb: barn

[ctx: child’s child]
en: grandchild
nb: barnebarn

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
nb: barnebarn

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
nb: barnebarns mann

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
nb: svigersønn

[ctx: child’s son]
en: grandson
nb: barnebarn

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
nb: barnebarns hustru

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
nb: svigersønn/-datter

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
nb: svigerdatter

en: close
nb: lukk

en: compact list
nb: Kompakt liste

en: continue
nb: fortsett

en: create
nb: opprett

en: creating thumbnails of images
nb: oppretter miniatyrbilder av bilder

en: date periods
nb: Perioder

en: daughter
nb: datter

en: daughter of
nb: datter av

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
nb: barnebarn

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
nb: Adopsjon av barnebarn

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
nb: Barnebarns fødsel

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
nb: Barnebarns begravelse

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
nb: Barnebarns dåp

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
nb: Kremasjon av barnebarn

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
nb: Barnebarns død

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
nb: Barnebarns vielse

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
nb: barnebarn

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
nb: barnebarns mann

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
nb: svigersønn

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
nb: svigersønns far

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
nb: svigersønns mor

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
nb: svigersønns forelder

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
nb: Adopsjon av barnebarn

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
nb: Barnebarns fødsel

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
nb: Barnebarns Brit Mila

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
nb: Barnebarns begravelse

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
nb: Barnebarns dåp

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
nb: Kremasjon av barnebarn

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
nb: Barnebarns død

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
nb: Barnebarns vielse

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
nb: barnebarn

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
nb: barnebarns hustru

en: death
nb: død

en: degrees
nb: grader

en: delete
nb: slett

en: deny
nb: avvis

en: download
nb: last ned

en: east
nb: øst

en: edit
nb: endre

en: eighth cousin
nb: nimenning

en: elder brother
nb: eldre bror

en: elder sibling
nb: eldre søsken

en: elder sister
nb: eldre søster

en: eleventh cousin
nb: tolvmenning

en: estate name
nb: gårdsnavn

en: estimated %s
nb: beregnet %s

en: ex-husband
nb: eks-mann

en: ex-partner
nb: eks-partner

en: ex-spouse
nb: tidligere ektefelle

en: ex-wife
nb: eks-hustru

en: facts
nb: fakta

en: father
nb: far

[ctx: father’s brother]
en: uncle
nb: onkel

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
nb: søskenbarn

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
nb: kusine

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
nb: fetter

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
nb: onkels hustru

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
nb: halvsøsken

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
nb: halvsøster

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
nb: farfar

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars søskenbarn

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars kusine

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars fetter

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: farfars søsken

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens hustru

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
nb: farfars søster

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars søskenbarn

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars kusine

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars fetter

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
nb: farmor

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars søskenbarn

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars kusine

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars fetter

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: farmors søsken

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
nb: farmors søster

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars søskenbarn

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars kusine

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: fars fetter

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
nb: farmor/farfar

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søsken

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
nb: besteforelders søster

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
nb: fars søsken

[ctx: father’s sister]
en: aunt
nb: tante

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
nb: søskenbarn

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
nb: kusine

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
nb: tantes ektemann

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
nb: fetter

[ctx: father’s son]
en: half-brother
nb: halvbror

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
nb: stemor

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
nb: stesøsken

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
nb: stesøster

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
nb: stebror

en: fifteenth cousin
nb: sekstenmenning

en: fifth %s
nb: femte %s

en: fifth cousin
nb: seksmenning

en: file upload capability
nb: filopplastingsevne

en: first
nb: første

en: first %s
nb: første %s

en: first cousin
nb: søskenbarn

en: fourteenth cousin
nb: femtenmenning

en: fourth %s
nb: fjerde %s

en: fourth cousin
nb: femmenning

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
nb[0]: fra %1$s med ett års intervall
nb[1]: fra %1$s med %2$s års intervall

en: from %s
nb: fra %s

en: from %s to %s
nb: fra %s til %s

en: full circle
nb: hel sirkel

en: gender
nb: Kjønn

en: go to new individual
nb: Gå til ny person

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
nb: tremenning

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
nb: tremenning

en: great ×%s aunt
nb: %s× grandtante

en: great ×%s aunt/uncle
nb: %s× tipp-oldeforelders søsken

en: great ×%s grandchild
nb: %s× tip-oldebarn

en: great ×%s granddaughter
nb: %s× tip-oldebarn

en: great ×%s grandfather
nb: %s× tippoldefar

en: great ×%s grandmother
nb: %s× tippoldemor

en: great ×%s grandparent
nb: %s× tip-oldeforelder

en: great ×%s grandson
nb: %s× tip-oldebarn

en: great ×%s nephew
nb: %s× grandnevø

en: great ×%s nephew/niece
nb: %s× grandnevø/-niese

en: great ×%s niece
nb: %s× grandniese

en: great ×%s uncle
nb: %s× grandonkel

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
nb: %s× tipp-oldeforelders bror

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
nb: %s× grandonkel

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
nb: %s× grandonkel

en: great ×4 aunt
nb: tipptippoldeforelders søster

en: great ×4 aunt/uncle
nb: tipptippoldeforelders søster/bror

en: great ×4 grandchild
nb: 3. tippoldebarn

en: great ×4 granddaughter
nb: 3. tippoldebarn

en: great ×4 grandfather
nb: 3× tippoldefar

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
nb: 3. tippoldefars bror

en: great ×4 grandmother
nb: 3× tippoldemor

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
nb: 3. tippoldemors bror

en: great ×4 grandparent
nb: 3× tippoldeforelder

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
nb: 3. tippoldeforelders bror

en: great ×4 grandson
nb: 3. tippoldebarn

en: great ×5 aunt
nb: 3. tippoldeforelders søster

en: great ×5 aunt/uncle
nb: 3. tippoldeforelders søster/bror

en: great ×5 grandchild
nb: 4. tippoldebarn

en: great ×5 granddaughter
nb: 4. tippoldebarn

en: great ×5 grandfather
nb: 4× tippoldefar

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
nb: 4. tippoldefars bror

en: great ×5 grandmother
nb: 4× tippoldemor

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
nb: 4. tippoldemors bror

en: great ×5 grandparent
nb: 4× tippoldeforelder

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
nb: 4. tippoldeforelders bror

en: great ×5 grandson
nb: 4. tippoldebarn

en: great ×6 aunt
nb: 4. tippoldeforelders søster

en: great ×6 aunt/uncle
nb: 4. tippoldeforelders søster/bror

en: great ×6 grandchild
nb: 5. tippoldebarn

en: great ×6 granddaughter
nb: 5. tippoldebarn

en: great ×6 grandfather
nb: 5× tippoldefar

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
nb: 5. tippoldefars bror

en: great ×6 grandmother
nb: 5× tippoldemor

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
nb: 5. tippoldemors bror

en: great ×6 grandparent
nb: 5× tippoldeforelder

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
nb: 5. tippoldeforelders bror

en: great ×6 grandson
nb: 5. tippoldebarn

en: great ×7 aunt
nb: 5. tippoldeforelders søster

en: great ×7 aunt/uncle
nb: 5. tippoldeforelders søster/bror

en: great ×7 grandchild
nb: 6. tippoldebarn

en: great ×7 granddaughter
nb: 6. tippoldebarn

en: great ×7 grandfather
nb: 6× tippoldefar

en: great ×7 grandmother
nb: 6× tippoldemor

en: great ×7 grandparent
nb: 6× tippoldeforelder

en: great ×7 grandson
nb: 6. tippoldebarn

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
nb: oldefars bror

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
nb: oldemors bror

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
nb: oldeforelders bror

en: great-great-aunt
nb: oldeforelders søster

en: great-great-aunt/uncle
nb: oldeforelders søsken

en: great-great-grandchild
nb: tippoldebarn

en: great-great-granddaughter
nb: tippoldebarn

en: great-great-grandfather
nb: tippoldefar

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
nb: tippoldefars bror

en: great-great-grandmother
nb: tippoldemor

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
nb: tippoldemors bror

en: great-great-grandparent
nb: tippoldeforelder

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
nb: tippoldeforelders bror

en: great-great-grandson
nb: tippoldebarn

en: great-great-great-aunt
nb: tippoldeforelders søster

en: great-great-great-aunt/uncle
nb: tippoldeforelders søsken

en: great-great-great-grandchild
nb: tipptippoldebarn

en: great-great-great-granddaughter
nb: tipptippoldebarn

en: great-great-great-grandfather
nb: tipp-tippoldefar

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
nb: tipp-tippoldefars bror

en: great-great-great-grandmother
nb: tipp-tippoldemor

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
nb: tipp-tippoldemors bror

en: great-great-great-grandparent
nb: tipp-tippoldeforelder

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
nb: tipptippoldeforelders bror

en: great-great-great-grandson
nb: tipptippoldebarn

en: half circle
nb: halvsirkel

en: half-year after marriage
nb: halvår etter vielse

en: herself
nb: henne selv

en: hh:mm or hh:mm:ss
nb: tt:mm eller tt:mm:ss

en: hide
nb: skjul

en: himself
nb: han selv

en: husband
nb: ektemann

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: husband’s child]
en: step-child
nb: stesønn/-datter

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
nb: stedatter

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
nb: svigerfar

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
nb: svigermor

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
nb: svoger/svigerinne

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: husband’s son]
en: step-son
nb: stesønn

en: immigration name
nb: navn ved immigrasjon

en: import
nb: importér

en: interpreted %s (%s)
nb: antatt %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
nb[0]: ett års intervall
nb[1]: %s års intervall

en: interval one child
nb: ettbarnsintervall

en: interval two children
nb: tobarnsintervall

en: invert selection
nb: Invertér

en: last
nb: siste

en: link
nb: lenke

en: list
nb: liste

en: maiden name
nb: pikenavn

en: managers
nb: forvaltere

en: marriage
nb: ekteskap

en: married name
nb: navn som gift

en: matrilineal
nb: morens

en: maximum
nb: maksimum

en: maximum %s day | maximum %s days
nb[0]: maks %s dag
nb[1]: maks %s dager

en: members
nb: medlemmer

en: midnight
nb: midnatt

en: month
nb: måned

en: months after marriage
nb: måneder etter vielse

en: months before and after marriage
nb: måneder før og etter vielse

en: mother
nb: mor

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
nb: onkel

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
nb: søskenbarn

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
nb: kusine

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
nb: fetter

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
nb: onkels hustru

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
nb: halvsøsken

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
nb: halvsøster

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
nb: morfar

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors søskenbarn

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors kusine

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors fetter

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: morfars søsken

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
nb: grandtante

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors søskenbarn

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors kusine

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors fetter

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
nb: stefar

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
nb: stesøsken

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
nb: stesøster

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
nb: stebror

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
nb: mormor

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors søskenbarn

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors kusine

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors fetter

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: mormors søsken

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: mormors søskens ektefelle

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
nb: mormors søster

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors søskenbarn

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors kusine

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
nb: mors fetter

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
nb: mormor/morfar

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søsken

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
nb: besteforelders søster

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
nb: mors søsken

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
nb: tante

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
nb: søskenbarn

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
nb: kusine

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
nb: tantes ektemann

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
nb: fetter

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
nb: halvbror

en: never
nb: aldri

en: next
nb: neste

en: ninth cousin
nb: timenning

en: no
nb: nei

en: none
nb: ingen

en: noon
nb: middag

en: north
nb: nord

en: numbers
nb: antall

en: of
nb: av

en: on the date of death
nb: på dødsdagen

en: overall
nb: Kombinert

en: p.m.
nb: ettermiddag

en: parent
nb: forelder

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
nb: onkel

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
nb: onkels hustru

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
nb: halvsøsken

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
nb: halvsøster

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
nb: bestefar

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søsken

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
nb: grandtante

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
nb: bestemor

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søsken

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
nb: grandtante

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
nb: besteforelder

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
nb: grandonkel

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
nb: grandonkels hustru

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
nb: oldefar

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
nb: oldemor

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
nb: oldeforelder

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søsken

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
nb: besteforelders søskens ektefelle

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
nb: besteforelders søster

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
nb: grandtantes ektemann

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
nb: tante/onkel

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
nb: tante

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
nb: tantes ektemann

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
nb: halvbror

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
nb: steforelder

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
nb: stesøsken

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
nb: stesøster

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
nb: stebror

en: patrilineal
nb: farens

en: pending
nb: ventende

en: percentage
nb: prosent

en: pixels
nb: pixler

en: preview
nb: Forhåndsvisning

en: previous
nb: forrige

en: primary evidence
nb: førstehåndskilde

en: quarters after marriage
nb: kvartaler etter vielse

en: questionable evidence
nb: usikker kilde

en: records
nb: registreringer

en: rejected
nb: avvist

en: religious name
nb: religiøst navn

en: replace
nb: erstatt

en: reporting
nb: rapportering

en: reset
nb: nullstill

en: robot
nb: søkerobot

en: save
nb: lagre

en: search
nb: søk

en: second %s
nb: andre %s

en: second cousin
nb: tremenning

en: secondary evidence
nb: annenhåndskilde

en: select all
nb: velg alle

en: select none
nb: velg ingen

en: self
nb: selv

en: seventh cousin
nb: åttemenning

en: show
nb: vis

en: show the chart
nb: Vis diagram

en: sibling
nb: søsken

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
nb: nevø/niese

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
nb: niese

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
nb: søskendatters ektemann

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
nb: nevø

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
nb: grandnevø/-niese

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
nb: grandniese

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
nb: grandnevø

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
nb: nevø's hustru

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
nb: svoger/svigerinne

en: sign in
nb: logg inn

en: sign out
nb: logg ut

en: sister
nb: søster

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
nb: søsterdatters ektemann

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
nb: søstersønns hustru

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
nb: nevø/niese

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
nb: niese

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
nb: svoger/svigerinne

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: sister’s son]
en: nephew
nb: nevø

en: sixth cousin
nb: syvmenning

en: son
nb: sønn

en: son of
nb: sønn av

[ctx: son’s child]
en: grandchild
nb: barnebarn

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
nb: Adopsjon av barnebarn

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
nb: Barnebarns fødsel

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
nb: Barnebarns begravelse

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
nb: Barnebarns dåp

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
nb: Kremasjon av barnebarn

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
nb: Barnebarns død

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
nb: Barnebarns vielse

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
nb: barnebarn

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
nb: barnebarns mann

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
nb: Adopsjon av barnebarn

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
nb: Barnebarns bekjennelsesdåp

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
nb: Barnebarns fødsel

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
nb: Barnebarns Brit Mila

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
nb: Barnebarns begravelse

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
nb: Barnebarns dåp

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
nb: Kremasjon av barnebarn

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
nb: Barnebarns død

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
nb: Barnebarns vielse

[ctx: son’s son]
en: grandson
nb: barnebarn

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
nb: oldebarn

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
nb: oldebarn

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
nb: oldebarn

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
nb: barnebarns hustru

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
nb: svigerdatter

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
nb: svigerdatters far

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
nb: svigerdatters mor

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
nb: svigerdatters forelder

en: sort by date
nb: sorter etter dato

en: sort by date of birth
nb: sorter etter fødselsdato

en: sort by date of death
nb: sorter etter dødsdato

en: sort by date of marriage
nb: sorter etter bryllupsdato

en: sort by date, newest first
nb: sorter etter dato, nyeste først

en: sort by date, oldest first
nb: sorter etter dato, eldste først

en: sort by filename
nb: sorter etter filnavn

en: sort by name
nb: sorter etter navn

en: sort by title
nb: sorter etter tittel

en: south
nb: sør

en: spouse
nb: ektefelle

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
nb: stebarn

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
nb: stedatter

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
nb: svigerfar

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
nb: svigermor

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
nb: svigermor/-far

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
nb: svoger/svigerinne

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
nb: stesønn

en: table
nb: tabell

en: tag cloud
nb: Tag cloud

en: tenth cousin
nb: ellevemenning

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
nb: Tilkoblingsinnstillingene for databasen i filen «/data/config.ini.php» er fremdeles korrekte

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
nb: mappen «/data» og filen «/data/config.ini.php» har tilgangsrettigheter som tillater serveren å lese dem

en: themself
nb: seg selv

en: third %s
nb: tredje %s

en: third cousin
nb: firmenning

en: thirteenth cousin
nb: fjortenmenning

en: this record does not exist
nb: denne posten eksisterer ikke

en: three-quarter circle
nb: trekvart-sirkel

en: to %s
nb: til %s

en: twelfth cousin
nb: trettenmenning

en: twin brother
nb: tvillingbror

en: twin sibling
nb: tvilling

en: twin sister
nb: tvillingsøster

en: unknown
nb: ukjent

[ctx: unknown century]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: unknown family]
en: unknown
nb: Ukjent

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: unknown people]
en: Unknown
nb: Ukjente

en: unlimited
nb: ubegrenset

en: unreliable evidence
nb: upålitelig kilde

en: update
nb: Oppdater

en: upload
nb: last opp

en: view
nb: vis

en: visitors
nb: besøkende

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
nb: webtrees kan ikke koble til PhpGedView databasen: %s.

en: webtrees message
nb: webtrees beskjed

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
nb: webtrees krever MySQL database versjon %s eller nyere.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
nb: webtrees skal kunne sende epost, som feks. glemte passord og meldinger. Du kan benytte din servers PHP-mail-egenskaper (hvilket ikke alltid er tilgengelig) eller en ekstern SMTP (mail-relay) service, for hvilket du må legge inn oppkoblingsdetaljer.

en: webtrees reply address
nb: webtrees svaradresse

en: webtrees sends emails with no storage
nb: webtrees sender epost uten å lagre

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
nb: webtrees bruker UTF-8 koding for aksenttegn, spesielle bokstaver og ikke-latinske alfabet. Dersom du ønsker å bruke denne GEDCOM-filen i slektsprogram som ikke støtter UTF-8, kan du opprette filen ved å bruke ISO-8859-1 koding.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
nb: webtrees-databasen må være på samme server som PhpGedView-databasen

en: west
nb: vest

en: wife
nb: hustru

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: wife’s child]
en: step-child
nb: stebarn

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
nb: stedatter

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
nb: svigerfar

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
nb: svigermor

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
nb: svoger/svigerinne

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
nb: svigerinne

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
nb: svoger

[ctx: wife’s son]
en: step-son
nb: stesønn

en: years
nb: år

en: yes
nb: ja

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
nb: du kan koble til databasen med andre programmer, for eksempel phpmyadmin

en: younger brother
nb: yngre bror

en: younger sibling
nb: yngre søsken

en: younger sister
nb: yngre søster

en: ±%s year | ±%s years
nb[0]: ±%s år
nb[1]: ±%s år

en: “%s”
nb: «%s»

en: “%s” has been added to your favorites.
nb: «%s» er blitt lagt til blant dine Favoritter.

en: “%s” has been deleted.
nb: “%s 1” er slettet.
