webtrees - en to mr translation catalogue (1397 entries)

en:  but the details are unknown
mr:  परंतु अधिक तपशील उपलब्ध नाही

en:  in
mr:  मध्ये

en:  per gender
mr:  प्रति लिंग

en:  per time period
mr:  प्रति कालावधी

en: %1$s does not exist.
mr: %1$s अस्तित्वात नाही.

en: %s individual | %s individuals
mr[0]: %s व्यक्ति
mr[1]: %s व्यक्ति

en: &lt;select&gt;
mr: &lt;निवडा&gt;

en: A list of frequently asked questions and answers.
mr: वारंवार विचारलेल्या प्रश्नोत्तरांची यादी.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
mr: सर्वात जास्त वेळा बघितल्या गेलेल्या पानांची यादी.

en: A report of facts which are supported by a given source.
mr: ज्ञात स्रोतानुसार प्राप्त घटनांचे विवरण.

en: A report of family members and their details.
mr: कुटुंबातील सदस्य आणि त्यांच्या विस्तृत माहितीचा अहवाल.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
mr: दिलेल्या वेळी अथवा स्थानी जन्मलेल्या व्यक्तींचा वृत्तान्त.

en: A report of the information provided by a source.
mr: सूत्रांकडून मिळालेल्या माहितीचा अहवाल.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
mr: एका व्यक्तीची वस्तुस्थिती आणि घटना दाखविणारा तक्ता.

en: Aba, Nigeria
mr: अबा, नाईजेरिया

en: Abbreviation
mr: संक्षेप

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
mr: एप्रिल

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
mr: ऑग

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
mr: डिसें

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
mr: फेब्रु

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
mr: जाने

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
mr: जुलै

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
mr: जून

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
mr: मार्च

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
mr: मे

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
mr: नोव्हें

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
mr: ओक्टो

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
mr: सप्टें

en: Accept
mr: स्वीकारा

en: Accra, Ghana
mr: आक्रा, घाना

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: Add a blank row
mr: रिकामी रांग समाविष्ट करा

en: Add a father
mr: वडिलांची माहिती जोडा

en: Add a geographic location
mr: नवीन भौगोलिक स्थान समाविष्ट करा

en: Add a husband to this family
mr: ह्या कुटुंबात पतीची नोंद करा

en: Add a mother
mr: आईची माहिती जोडा

en: Add a wife to this family
mr: ह्या कुटुंबात पत्नीची नोंद करा

en: Add another individual to the chart
mr: तक्त्यत नवीन व्यक्ती जोडा

en: Address
mr: पत्ता

en: Address line 1
mr: पत्ता

en: Address line 2
mr: पत्ता

en: Administrator account
mr: प्रशासकीय खाते

en: Adoption
mr: दत्तकविधान

en: Adoption of a daughter
mr: मुलगी दत्तक घेणे

en: Adoption of a granddaughter
mr: नात दत्तक घेणे

en: Adoption of a son
mr: मुलगा दत्तक घेणे

en: Afghanistan
mr: अफगाणिस्तान

en: Africa
mr: आफ्रिका

en: Age
mr: वय

en: Age at birth of child
mr: अपत्याच्या जन्माच्यावेळचे वय

en: Age between siblings
mr: भावंडांच्या वयातील अंतर

en: Age difference
mr: वयातील फरक

en: Age in year of first marriage
mr: पहिल्या विवाहाच्या वेळचे वय

en: Age in year of marriage
mr: विवाहवर्षीचे वय

en: Agency
mr: संस्था

en: Albania
mr: अल्बानिया

en: Album
mr: चित्रसंग्रह

en: Albuquerque, New Mexico, United States
mr: अल्बुकर्क, न्यू मेक्सिको

en: Algeria
mr: अल्जेरिया

en: Alias
mr: उर्फ

en: Alive
mr: जिवंत

en: All
mr: सर्व

en: American Samoa
mr: अमेरिकन सामोआ

en: An unexpected database error occurred.
mr: एक अनपेक्षित database त्रूटी आढळली आहे.

en: Ancestors
mr: पूर्वज

en: Ancestors of
mr: चे पूर्वज

en: Anchorage, Alaska, United States
mr: अंकोराज, अलास्का

en: Andorra
mr: अंडोरा

en: Angola
mr: अंगोला

en: Anniversary
mr: वाढदिवस

en: Answer
mr: उत्तर

en: Antarctica
mr: अंटार्क्टिका

en: Antigua and Barbuda
mr: अँटिगा आणि बार्बुडा

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
mr: हा संदेश कायमचा नष्ट करू ना ? नंतर हा संदेश परत मिळणार नाही.

en: Argentina
mr: अर्जेन्टीना

en: Armenia
mr: आर्मेनिया

en: Aruba
mr: अरुबा

en: Asia
mr: आशिया

en: Asuncion, Paraguay
mr: असुन्सिओन, पेराग्वे

en: Atlanta, Georgia, United States
mr: अटलांटा, जॉर्जिया

en: Audio
mr: ध्वनी

en: Australia
mr: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
mr: ऑस्ट्रिया

en: Average number of children per family
mr: कुटुंबातील मुलांची सरासरी संख्या

en: Azerbaijan
mr: अझरबैजान

en: Azores
mr: अझोर्स

en: Bahamas
mr: बहामाज

en: Bahrain
mr: बहरीन

en: Bangladesh
mr: बांगलादेश

en: Bar mitzvah
mr: उपनयन

en: Barbados
mr: बार्बाडोस

en: Begins with
mr: ने सुरवात होणारे

en: Belarus
mr: बेलारूस

en: Belgium
mr: बेल्जियम

en: Belize
mr: बेलिझ

en: Benin
mr: बेनिन

en: Bermuda
mr: बर्म्युडा

en: Bhutan
mr: भूतान

en: Billings, Montana, United States
mr: बिल्लीन्ग्स, मोन्टाना

en: Birmingham, Alabama, United States
mr: बिर्मिंगहम, अलाबामा

en: Birth
mr: जन्म

en: Birth of a daughter
mr: मुलगी होणे

en: Birth of a granddaughter
mr: नात होणे

en: Birth of a son
mr: मुलाचा जन्म

en: Birth places
mr: जन्म स्थान

en: Births
mr: जन्म

en: Bismarck, North Dakota, United States
mr: बिस्मार्क, उत्तर डाकोटा

en: Block
mr: ब्लॉक

en: Bogota, Colombia
mr: बोगोटा, कोलंबिया

en: Boise, Idaho, United States
mr: बोईस, इडाहो

en: Bolivia
mr: बोलिव्हिया

en: Book
mr: पुस्तक

en: Booklet
mr: पुस्तिका

en: Bosnia and Herzegovina
mr: बॉस्निया-हर्झगोव्हेना

en: Boston, Massachusetts, United States
mr: बॉस्टन, मासाच्युसेट्स

en: Both alive
mr: दोन्ही जीवित

en: Both dead
mr: दोन्ही स्वर्गवासी

en: Botswana
mr: बोट्स्वाना

en: Bountiful, Utah, United States
mr: बौन्तिफुल, उटाह

en: Branches
mr: शाखा

en: Branches of the %s family
mr: %s कुटुंबाच्या शाखा

en: Brazil
mr: ब्राझिल

en: Brisbane, Australia
mr: ब्रिस्बेन, ऑस्ट्रेलिया

en: British Virgin Islands
mr: ब्रिटीश वर्जिन बेटे

en: Brother
mr: भाऊ

en: Brunei Darussalam
mr: ब्रुनेई दारुस्सलाम

en: Buenos Aires, Argentina
mr: ब्यूनोस आयर्स, अर्जेन्टिना

en: Bulgaria
mr: बल्गेरिया

en: Burkina Faso
mr: बुर्कीना फासो

en: Burundi
mr: बुरुंडी

[ctx: CENTURY]
en: 10th
mr: १०वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 11th
mr: ११वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 12th
mr: १२वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 13th
mr: १३वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 14th
mr: १४वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 15th
mr: १५वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 16th
mr: १६वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 17th
mr: १७वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 18th
mr: १८वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 19th
mr: १९वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 1st
mr: १ले (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 20th
mr: २०वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 21st
mr: २१वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
mr: २रे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
mr: ३रे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 4th
mr: ४थे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 5th
mr: ५वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 6th
mr: ६वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 7th
mr: ७वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 8th
mr: ८वे (शतक)

[ctx: CENTURY]
en: 9th
mr: ९वे (शतक)

en: Cambodia
mr: कॅम्बोडिया

en: Cameroon
mr: कॅमेरून

en: Campinas, Brazil
mr: कॅम्पिनास, ब्राझील

en: Canada
mr: कॅनडा

en: Cape Verde
mr: केप वर्दे

en: Caracas, Venezuela
mr: कॅराकास , वेनेझुएला

en: Card
mr: कार्ड/सूची

en: Cardston, Alberta, Canada
mr: कार्डस्टोन, आल्बर्टा, कॅनडा

en: Caste
mr: जात

en: Categories
mr: विभाग

en: Cause of death
mr: निधनाचे कारण

en: Cayman Islands
mr: केमन बेटे

en: Census date
mr: जनगणनेचा दिनांक

en: Central African Republic
mr: मध्य आफ्रिकन प्रजासत्ताक

en: Certificate
mr: पत्रक

en: Chad
mr: चाड

en: Change
mr: बदल

en: Change family members
mr: कुटुंबाचे सदस्य बदला

en: Change flag
mr: निशाणी बदला

en: Chart
mr: चार्ट

en: Check the settings and try again.
mr: settings तपासून पुन्हा प्रयत्न करा.

en: Checking server capacity
mr: serverची क्षमता तपासत आहे

en: Chicago, Illinois, United States
mr: शिकागो, इलिनोई

en: Child
mr: बालक

en: Child of
mr: चे अपत्य

en: Child of %s
mr: %sचे अपत्य

en: Children
mr: अपत्ये

en: Children in family
mr: कुटुंबातील मुले

en: Children of
mr: ची अपत्ये

en: Chile
mr: चिली

en: China
mr: चीन

en: Choose relatives
mr: नातेवाईक निवडा

en: Choose:
mr: निवडा:

en: Christening
mr: नामकरण

en: Christening of a daughter
mr: मुलीचे नामकरण करणे

en: Christening of a granddaughter
mr: नातीचे नामकरण करणे

en: Christmas Island
mr: क्रिसमस बेटे

en: Citizenship
mr: नागरिकत्व

en: City
mr: शहर

en: Ciudad Juarez, Mexico
mr: सिउदाद जुअरेझ, मेक्सिको

en: Cochabamba, Bolivia
mr: कॉचाबम्बा, बोलिविया

en: Cocos (Keeling) Islands
mr: कोकोस (कीलिंग) बेटे

en: Colombia
mr: कोलंबिया

en: Colonia Juarez, Mexico
mr: कॉलोनिया जुअरेझ, मेक्सिको

en: Columbia River, Washington, United States
mr: कोलंबिया रिवर, वाशिंग्टन

en: Columbia, South Carolina, United States
mr: कोलंबिया, दक्षिण कॅरोलिना

en: Columbus, Ohio, United States
mr: कोलंबस , ओहायो

en: Columns per page
mr: एका पानातील रकाने

en: Comment
mr: भाष्य

en: Communicate directly with other users, using private messages.
mr: व्यात्क्तिगत संदेश पाठवून इतरांशी संपर्क साधा.

en: Comoros
mr: कोमोरोस

en: Confirmation
mr: दुजोरा

en: Contains
mr: चा समावेश असणारे

en: Continued
mr: अंखडित

en: Cook Islands
mr: कूक बेटे

en: Copenhagen, Denmark
mr: कोपेनहेगन, डेन्मार्क

en: Copy
mr: नक्कल

en: Copyright
mr: स्वामित्वधिकार

en: Corporation
mr: महामंडळ

en: Costa Rica
mr: कॉस्तारिका

en: Cote d’Ivoire
mr: आईवोरी कोस्ता

en: Countries
mr: देश

en: Country
mr: देश

en: Create a family tree
mr: एक नवीन वंशवृक्ष तयार करा

en: Create a source
mr: नवीन स्त्रोत तयार करा

en: Croatia
mr: क्रोएशिया

en: Cuba
mr: क्युबा

en: Cyprus
mr: सायप्रस

en: Czech Republic
mr: झेक प्रजासत्ताक

en: Dallas, Texas, United States
mr: डालस, टेक्सास

en: Database name
mr: databaseचे नाव

en: Database password
mr: database संपर्क शब्द

en: Date of bar mitzvah
mr: उपनयन दिनांक

en: Date of birth
mr: जन्म दिनांक

en: Date of christening
mr: नामकरण दिनांक

en: Date of death
mr: निधनाचा दिनांक

en: Date sent
mr: पाठवल्याची तारीख

en: Daughter
mr: मुलगी

en: Daughter of %s
mr: %sची मुलगी

en: Day:
mr: दिवस:

en: Death
mr: निधन

en: Death of a daughter
mr: मुलीचा मृत्यू होणे

en: Death of a granddaughter
mr: नातीचा मृत्यू होणे

en: Death places
mr: मृत्यू स्थान

en: Decade of birth
mr: जन्माचे दशक

en: Decade of death
mr: स्वर्गवासाचे दशक

en: Decade of marriage
mr: विवाहाचे दशक

en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Delete selected messages
mr: निवडलेले संदेश नष्ट करा

en: Democratic Republic of the Congo
mr: काँगो (किंशासा)

en: Denmark
mr: डेन्मार्क

en: Denver, Colorado, United States
mr: डेन्व्हर, कॉलोराडो

en: Descendants of
mr: चे वंशज

en: Description
mr: माहिती

en: Destination
mr: इष्टस्थळ

en: Details
mr: तपशील

en: Detroit, Michigan, United States
mr: डेट्रोइट, मिशिगन

en: Differences
mr: फरक

en: Direct line ancestors
mr: थेट पूर्वज

en: Direct line ancestors and their families
mr: थेट पूर्वज कुटुंबसहित

en: Display %s
mr: %s दाखवा

en: Divorce
mr: घटस्फोट

en: Djibouti
mr: जिबूती

en: Dominica
mr: डोमिनिका

en: Dominican Republic
mr: डोमिनिकॅन प्रजासत्ताक

en: Earliest birth
mr: अगदी प्रारंभीचा जन्म

en: Earliest death
mr: अगदी प्रारंभीचा मृत्यू

en: Earliest divorce
mr: सर्वात आधीचा घटस्फोट

en: Earliest marriage
mr: सर्वात आधीचा विवाह

en: Ecuador
mr: इक्वेडोर

en: Edit
mr: संपादित करा

en: Edit the name
mr: नाव बदला

en: Edmonton, Alberta, Canada
mr: एडमनटन, आल्बर्टा, कॅनडा

en: Education
mr: शिक्षण

en: Egypt
mr: इजिप्त

en: El Salvador
mr: एल साल्वाडोर

en: Electronic
mr: इलेक्ट्रॉनिक

en: Emigration
mr: स्थलांतर

en: Employer
mr: नियोक्ता

en: Enabled
mr: कार्यक्षम केले

en: England
mr: इंग्लंड

en: Entire record
mr: संपूर्ण नोंद

en: Equatorial Guinea
mr: विषुववृत्तीय गिनी

en: Eritrea
mr: ईरीत्रिया

en: Estonia
mr: इस्टोनिया

en: Ethiopia
mr: इथिओपिया

en: Europe
mr: युरोप

en: Event
mr: घटना

en: Events
mr: घटना

en: Events of close relatives
mr: जवळच्या नातेवाईकांचे प्रसंग

en: Exact
mr: अचूक

en: Exact text
mr: मिळताजुळता मजकूर

en: Export
mr: एक्सपोर्ट

en: FAQ
mr: वारंवार विचारलेली प्रश्नोत्तरे

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
mr: पालक

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
mr: भाडेकरू [महिला]

[ctx: FEMALE]
en: Never married
mr: अविवाहित/कुमारिका

[ctx: FEMALE]
en: Not married
mr: अविवाहित

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
mr: परिचारिका

[ctx: FEMALE]
en: Owner
mr: मालक

[ctx: FEMALE]
en: Seller
mr: विक्रेता

[ctx: FEMALE]
en: Servant
mr: नोकर

[ctx: FEMALE]
en: Slave
mr: गुलाम

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
mr: दत्तक नाव

[ctx: FEMALE]
en: also known as
mr: उर्फ

[ctx: FEMALE]
en: birth name
mr: जन्म नाव

[ctx: FEMALE]
en: change of name
mr: बदललेले नाव

[ctx: FEMALE]
en: died
mr: निवर्तल्या

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
mr: स्थलांतरणानंतरचे नाव

[ctx: FEMALE]
en: married
mr: विवाहबद्ध

[ctx: FEMALE]
en: married name
mr: विवाहा नंतरचे नाव

[ctx: FEMALE]
en: was born
mr: त्यांचा जन्म झाला

en: Fact
mr: वस्तुस्थिती

en: Fact 1
mr: वस्तुस्थिती १

en: Fact 10
mr: वस्तुस्थिती १०

en: Fact 11
mr: वस्तुस्थिती ११

en: Fact 12
mr: वस्तुस्थिती १२

en: Fact 13
mr: वस्तुस्थिती १३

en: Fact 2
mr: वस्तुस्थिती २

en: Fact 3
mr: वस्तुस्थिती ३

en: Fact 4
mr: वस्तुस्थिती ४

en: Fact 5
mr: वस्तुस्थिती ५

en: Fact 6
mr: वस्तुस्थिती ६

en: Fact 7
mr: वस्तुस्थिती ७

en: Fact 8
mr: वस्तुस्थिती ८

en: Fact 9
mr: वस्तुस्थिती ९

en: Facts and events
mr: वस्तुस्थिती आणि घटना

en: Families
mr: कुटुंबे

en: Family
mr: कुटूंब

en: Family tree
mr: वंशवृक्ष

en: Family tree title
mr: वंशावृक्षाचे शीर्षक

en: Family trees
mr: वंशवृक्ष

en: Family with husband
mr: पतीसह कुटुंब

en: Family with the most children
mr: सर्वात जास्त मुले असलले कुटुंब

en: Family with wife
mr: पत्नीसह कुटुंब

en: Faroe Islands
mr: फेरो बेटे

en: Father
mr: पिता

en: Father’s age
mr: वडिलांचे वय

en: Female
mr: स्त्री

en: Females
mr: स्त्रिया

en: Fiji
mr: फिजी

en: Filter
mr: फिल्टर

en: Find a fact or event
mr: वस्तुस्थिती अथवा घटना शोधा

en: Find a family
mr: कुटुंब शोधा

en: Find a place
mr: स्थान शोधा

en: Find a shared note
mr: टीप शोधा

en: Find a source
mr: उगम शोधा

en: Find a special character
mr: विशेष अक्षर शोधा

en: Find an individual
mr: व्यक्ती शोधा

en: Finland
mr: फिनलंड

en: First event
mr: पहिली घटना

en: Follow this link to verify your email address.
mr: खालील लिंक वर क्लिक करा आणि आपली विनंती आणि ईमेल पत्त्याची पुष्टी करा.

en: France
mr: फ्रांस

en: Frankfurt am Main, Germany
mr: फ्रान्क्फर्त अम मेन, जर्मनी

en: Freiburg, Germany
mr: फ्रेईबर्ग, जर्मनी

en: French Guiana
mr: फ्रेंच गिनी

en: French Polynesia
mr: फ्रेंच पोलीनेशिया

en: Fresno, California, United States
mr: फ्रेस्नो, कॅलिफोर्निया

en: Fri
mr: शुक्र

en: Friday
mr: शुक्रवार

en: Fukuoka, Japan
mr: फुकोका, जपान

en: Funeral
mr: अंत्यसंस्कार

[ctx: GENITIVE]
en: April
mr: एप्रिल

[ctx: GENITIVE]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: GENITIVE]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: GENITIVE]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: GENITIVE]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: GENITIVE]
en: July
mr: जुलै

[ctx: GENITIVE]
en: June
mr: जून

[ctx: GENITIVE]
en: March
mr: मार्च

[ctx: GENITIVE]
en: May
mr: मे

[ctx: GENITIVE]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: GENITIVE]
en: October
mr: ओक्टोबर

[ctx: GENITIVE]
en: September
mr: सप्टेंबर

en: Gabon
mr: गबोन

en: Gambia
mr: गाम्बिया

en: Generation
mr: पिढी

en: Generation
mr: पिढी

en: Generations
mr: पिढ्या

en: Generations of ancestors
mr: पूर्वजांच्या पिढ्या

en: Geographic area
mr: भौगोलिक क्षेत्र

en: Geographic data
mr: भौगोलिक माहिती

en: Georgia
mr: जॉर्जिया

en: Germany
mr: जर्मनी

en: Ghana
mr: घाना

en: Gibraltar
mr: जिब्राल्टर

en: Given name
mr: दिलेले नाव

en: Greatest age at death
mr: मृत्युसमयी सर्वात जास्त वय

en: Greatest age between siblings
mr: भावंडांच्या वयातील सर्वात जास्त अंतर

en: Greece
mr: ग्रीस

en: Greenland
mr: ग्रीनलंड

en: Grenada
mr: ग्रेनाडा

en: Guam
mr: गुआम

en: Guardian
mr: पालक

en: Guatemala
mr: ग्वाटेमाला

en: Guinea
mr: गिनी

en: Guyana
mr: गयाना

en: Hair color
mr: केसांचा रंग

en: Haiti
mr: हैती

en: He
mr: तो

en: He died
mr: ते निवर्तले

en: He married
mr: त्यांचा विवाह झाला

en: He resided at
mr: ते रहात होते

en: He was born
mr: त्याचा जन्म झाला

en: He was buried
mr: यांस दफन केले

en: He was cremated
mr: यांचे दहन झाले

en: Head of household
mr: कुटुंबप्रमुख

en: Hebrew
mr: हिब्रू

en: Hebrew name
mr: हिब्रू नाव

en: Height
mr: उंची

en: Her occupation was
mr: त्यांचा व्यवसाय होता

en: His occupation was
mr: त्यांचा व्यवसाय होता

en: Historical facts
mr: ऐतिहासिक वस्तुस्थिती

en: Holocaust
mr: नरसंहार

en: Home page
mr: मुख्य पृष्ठ

en: Honduras
mr: होन्डुरास

en: Hong Kong
mr: हॉन्ग कॉन्ग

en: Household
mr: घरगुती

en: Hungary
mr: हंगेरी

en: Husband
mr: पती

en: Hybrid
mr: संकरित

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
mr: एप्रिल

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
mr: जुलै

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
mr: जून

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
mr: मार्च

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
mr: मे

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
mr: ओक्टोबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
mr: सप्टेंबर

en: IP address
mr: IP पत्ता

en: Iceland
mr: आईसलंड

en: Image dimensions
mr: चित्र मिति

en: Immigration
mr: स्थलांतर

en: Import all places from a family tree
mr: एका वंशवृक्षातून सर्व स्थाने मिळवा

en: India
mr: भारत

en: Individual
mr: व्यक्ति/व्यक्तिगत

en: Individual 1
mr: व्यक्ति १

en: Individual 2
mr: व्यक्ति २

en: Individuals
mr: व्यक्ती

en: Indonesia
mr: इंडोनेशिया

en: Infant
mr: अर्भक

en: Iran
mr: इराण

en: Iraq
mr: ईराक़

en: Isle of Man
mr: आईल ऑफ मान

en: Israel
mr: इस्रायेल

en: Italy
mr: इटली

en: Jamaica
mr: जमैका

en: Japan
mr: जपान

en: Jordan
mr: जॉर्डन

en: Kazakhstan
mr: कझाखस्तान

en: Kenya
mr: केनया

en: Kiribati
mr: किरिबाटी

en: Korea
mr: कोरिया

en: Kuwait
mr: कुवेत

en: Kyrgyzstan
mr: किरगीझस्तान

[ctx: LOCATIVE]
en: April
mr: एप्रिल

[ctx: LOCATIVE]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: LOCATIVE]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: LOCATIVE]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: LOCATIVE]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: LOCATIVE]
en: July
mr: जुलै

[ctx: LOCATIVE]
en: June
mr: जून

[ctx: LOCATIVE]
en: March
mr: मार्च

[ctx: LOCATIVE]
en: May
mr: मे

[ctx: LOCATIVE]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: LOCATIVE]
en: October
mr: ओक्टोबर

[ctx: LOCATIVE]
en: September
mr: सप्टेंबर

en: Laos
mr: लाओस

en: Largest number of grandchildren
mr: सर्वात जास्त नातवंडे

en: Last event
mr: शेवटची घटना

en: Latest birth
mr: अगदी अलीकडचा जन्म

en: Latest death
mr: अगदी अलीकडचा मृत्यू

en: Latest divorce
mr: सर्वात अलीकडचा घटस्फोट

en: Latest marriage
mr: सर्वात अलीकडचा विवाह

en: Latitude
mr: अक्षांश

en: Latvia
mr: लाट्विया

en: Lebanon
mr: लेबनॉन

en: Length of marriage
mr: विवाह कालावधी

en: Lesotho
mr: लेसोथो

en: Level
mr: पातळी

en: Liberia
mr: लाईबेरिया

en: Libya
mr: लिबिया

en: Liechtenstein
mr: लिएखेनस्टीन

en: Lifespan
mr: जीवनमान

en: Lifespans
mr: आयुष्यावेळ

en: List
mr: यादी

en: Lists
mr: याद्या

en: Lithuania
mr: लीथूंअनिया

en: Living
mr: हयात

en: Living individuals
mr: हयात व्यक्ती

en: Loading…
mr: लोड करीत आहे …

en: Local files
mr: स्थानिक फायलींमध्ये

en: Location not removed: this location contains sub-locations
mr: स्थान काढले नाही: या स्थानावर उप स्थाने समाविष्ट आहेत

en: Lodger
mr: भाडेकरू

en: Logan, Utah, United States
mr: लॉगन, युटा

en: London, England
mr: लंडन, इंग्लंड

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
mr: समान आडनाव असलेल्या व्यक्तींच्या लांब याद्या, व्यक्तीच्या नावातील पहिल्या अक्षरानुसार लहान उपयाद्यात तोडल्या जाऊ शकतात. <br> <br>हा पर्याय आडनाव उपसूची कोणत्या वेळी उपलब्ध होईल ते ठरवतो. उपसूची पूर्णपणे अक्षम करण्यासाठी, शून्य हा पर्याय सेट करा.

en: Longest marriage
mr: सर्वात जास्त विवाह कालावधी

en: Longitude
mr: रेखांश

en: Los Angeles, California, United States
mr: लॉस एंजेल्स

en: Lost password request
mr: संकेत शब्द हरवला आहे

en: Louisville, Kentucky, United States
mr: लुईव्हिल

en: Lowest population
mr: सर्वात कमी लोकसंख्या

en: Lubbock, Texas, United States
mr: लबक

en: Luxembourg
mr: लुक्षेमबर्ग

[ctx: MALE]
en: Guardian
mr: पालक

[ctx: MALE]
en: Lodger
mr: भाडेकरू [पुरूष]

[ctx: MALE]
en: Never married
mr: अविवाहित/कुमार

[ctx: MALE]
en: Not married
mr: अविवाहित

[ctx: MALE]
en: Nurse
mr: परिचारक

[ctx: MALE]
en: Owner
mr: मालक

[ctx: MALE]
en: Seller
mr: विक्रेता

[ctx: MALE]
en: Servant
mr: नोकर

[ctx: MALE]
en: Slave
mr: गुलाम

[ctx: MALE]
en: adopted name
mr: दत्तक नाव

[ctx: MALE]
en: also known as
mr: उर्फ

[ctx: MALE]
en: birth name
mr: जन्म नाव

[ctx: MALE]
en: change of name
mr: बदललेले नाव

[ctx: MALE]
en: died
mr: निवर्तले

[ctx: MALE]
en: immigration name
mr: स्थलांतरणानंतरचे नाव

[ctx: MALE]
en: married
mr: विवाहबद्ध

[ctx: MALE]
en: married name
mr: विवाहा नंतरचे नाव

[ctx: MALE]
en: was born
mr: त्यांचा जन्म झाला

en: Macau
mr: मकाऊ

en: Macedonia
mr: मासिडोनिया

en: Madagascar
mr: मादागास्कर

en: Madrid, Spain
mr: माद्रिद, स्पेन

en: Magazine
mr: मासिक

en: Mailing name
mr: पत्रव्यवहराचा नाव

en: Mailto link
mr: यांना मेल दुवा

en: Malawi
mr: मलावी

en: Malaysia
mr: मलेशिया

en: Maldives
mr: मालदिव्स

en: Male
mr: पुरुष

en: Males
mr: पुरुष

en: Mali
mr: माली

en: Malta
mr: माल्टा

en: Manage the links
mr: दुवे पहा आणि व्यवस्थापित करा

en: Manager
mr: व्यवस्थापक

en: Managers
mr: व्यवस्थापक

en: Manila, Philippines
mr: मनिला, फिलिपाईन्स

en: Manti, Utah, United States
mr: Manti, युटा

en: Manuscript
mr: हस्तलिखित

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
mr: बहुतेक मेल सर्व्हरवर, इतर सर्व्हरने संदेश पाठविताना वैध डोमेन नाव वापरून, योग्य रीतीने स्वतःची ओळख देणे आवश्यक असते.

en: Map
mr: नकाशा

en: Marriage
mr: विवाह

en: Marriage banns
mr: विवाह होऊ घातलेल्या विवाहाची चर्च मध्ये केलेली जाहीर घोषणा

en: Marriage beginning status
mr: विवाह सुरूवात स्थिती

en: Marriage bond
mr: विवाह बंधपत्र

en: Marriage by country
mr: देशानुसार विवाह

en: Marriage contract
mr: विवाह करार

en: Marriage date range end
mr: विवाह दिनांक (पर्यंत)

en: Marriage date range start
mr: विवाह दिनांक (पासून)

en: Marriage ending status
mr: विवाह समाप्त स्थिती

en: Marriage of a brother
mr: बंधू चा विवाह

en: Marriage of a child
mr: लहान मुलाचा विवाह

en: Marriage of a daughter
mr: मुलीचा विवाह होणे

en: Marriage of a father
mr: पित्याच्या विवाह

en: Marriage of a grandchild
mr: नातु किंवा नातीचा विवाह

en: Marriage of a granddaughter
mr: नातीचा विवाह होणे

en: Marriage of a grandson
mr: नातवाचा विवाह

en: Marriage of a half-brother
mr: सावत्र भावाचा विवाह

en: Marriage of a half-sibling
mr: सावत्र भावंडाचा विवाह

en: Marriage of a half-sister
mr: सावत्र बहिणीचा विवाह

en: Marriage of a mother
mr: मातेचा विवाह

en: Marriage of a parent
mr: एका पालकाचा विवाह

en: Marriage of a sibling
mr: एका भावंडेचा विवाह

en: Marriage of a sister
mr: एका बहीणीचा विवाह

en: Marriage of a son
mr: एका मुलाचा विवाह

en: Marriage of parents
mr: पालकांचा विवाह

en: Marriage place contains
mr: विवाह स्थान

en: Marriage places
mr: विवाह स्थान

en: Marriage settlement
mr: विवाह समझोता

en: Marriage status
mr: विवाह स्थिती

en: Marriage type unknown
mr: विवाह प्रकार अज्ञात

en: Marriages
mr: विवाह

en: Marriages by century
mr: शतकांनुसार विवाह

en: Marshall Islands
mr: मार्शल बेटे

en: Martinique
mr: मार्टिनिक

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
mr: जरी तो शब्द मध्यभागी येते असला तरी तंतोतंत मजकूर जुळवा.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
mr: जर तो शब्द मध्यभागी येते असेल तरच तंतोतंत मजकूर जुळवा.

en: Mauritania
mr: मौरितानिया

en: Mauritius
mr: मौरिशस

en: Maximum descendancy generations
mr: कमाल descendancy पिढ्या

en: Maximum number of surnames on individual list
mr: वैयक्तिक सूचीमध्ये आडनाव कमाल संख्या

en: Maximum pedigree generations
mr: कमाल वंशावळ पिढ्या

en: Maximum upload size:
mr: कमाल अपलोड आकार:

en: Mayotte
mr: मायोट्ते

en: Medford, Oregon, United States
mr: मेडफोर्ड, ओरेगॉन

en: Media
mr: माध्यम

en: Media contains
mr: मीडिया समाविष्टीत आहे

en: Media file
mr: मीडिया फाइल

en: Media file to upload
mr: अपलोड करण्यासाठी मीडिया फाइल

en: Media files
mr: मीडिया फाइल्स

en: Media folder
mr: मीडिया फोल्डर

en: Media folders
mr: मीडिया फोल्डर

en: Media object
mr: मीडिया ऑब्जेक्ट

en: Media objects
mr: मिडिया ऑब्जेक्ट्स

en: Media objects found
mr: मीडिया ऑब्जेक्टस आढळले

en: Media objects per page
mr: प्रति पृष्ठ मिडिया ऑब्जेक्ट्स

en: Media type
mr: मिडियाचा प्रकार

en: Medical
mr: वैद्यकीय

en: Medical condition
mr: वैद्यकीय परिस्थिती

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
mr: मध्यम प्रणाल्या (5000 व्यक्ती): 32-64MB, 20-40 सेकंद

en: Melbourne, Australia
mr: मेलबर्न, ऑस्ट्रेलिया

en: Member
mr: सदस्य

en: Memory limit
mr: स्मरण मर्यादा

en: Memphis, Tennessee, United States
mr: मेम्फिस, टेनेसी

en: Menu
mr: मेन्यू

en: Menus
mr: मेन्यू

en: Mercury
mr: पारा

en: Merge records
mr: नोंदी विलीन करा

en: Merida, Mexico
mr: मेरिडा, मेक्सिको

en: Mesa, Arizona, United States
mr: मेसा, अरिझोना

en: Message
mr: संदेश

en: Messages
mr: संदेश

en: Mexico
mr: मेक्सिको

en: Mexico City, Mexico
mr: मेक्सिको सिटी, मेक्सिको

en: Microfiche
mr: सुक्ष्मिका

en: Microfilm
mr: लघु चलचित्र

en: Micronesia
mr: माईक्रोनेसिया

en: Middle East
mr: मध्य पूर्व

en: Midnight
mr: मध्यरात्र

en: Military
mr: लष्करी

en: Military service
mr: लष्करी सेवा

en: Missing data
mr: डेटा गहाळ झाला आहे

en: Moderate pending changes
mr: प्रलंबित बदल नियंत्रित करा

en: Moderator
mr: नियंत्रक

en: Module
mr: विभाग

en: Module administration
mr: विभागाचे प्रशासन

en: Modules
mr: विभाग

en: Moldova
mr: मोल्डोवा

en: Mon
mr: सोम

en: Monaco
mr: मोनाको

en: Monday
mr: सोमवार

en: Mongolia
mr: मोंगोलिया

en: Montenegro
mr: मोन्टेनेग्रो

en: Monterrey, Mexico
mr: मोंटरी, मेक्सिको

en: Montevideo, Uruguay
mr: मोन्टेव्हिडिओ, उरुग्वे

en: Month
mr: महिना

en: Month of birth
mr: जन्म महिना

en: Month of birth of first child in a relation
mr: संबंधातील पहिल्या बाळाचा जन्म महिना

en: Month of death
mr: मृत्यू महिना

en: Month of first marriage
mr: पहिल्या विवाहाचा महिना

en: Month of marriage
mr: विवाह महिना

en: Month:
mr: महिना:

en: Monticello, Utah, United States
mr: मॉन्टीसेलो, युटा

en: Montreal, Quebec, Canada
mr: मॉन्ट्रियल, क्वेबेक, कॅनडा

en: Montserrat
mr: मोन्तसेर्रात

en: Morocco
mr: मोरोक्को

en: Most SMTP servers require a password.
mr: बहुतांश SMTP सर्व्हरला पासवर्डची आवश्यकता असते.

en: Most common surnames
mr: सर्वात सामान्य आडनावे

en: Most servers do not use secure connections.
mr: बहुतांश servers संरक्षित connections वापरत नाहीत.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
mr: बहुतांश साइट localhost वापर करण्यासाठी सज्ज असतात. याचा अर्थ आपला डेटाबेस आणि वेब सर्वर समान संगणकावर आहे.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
mr: बहुतांश साइट 3306 डीफॉल्ट मूल्य वापरण्यासाठी सज्ज केल्या जातात.

en: Most viewed pages
mr: सर्वात जास्त बघितलेली पाने

en: Mother
mr: माता

en: Mother: %s
mr: माता: %s

en: Mother’s age
mr: आईचे वय

en: Mother’s family with %s
mr: %s सह आईचे कुटुंब

en: Mother’s family with an unknown individual
mr: एका अज्ञात व्यक्ती सह आईचे कुटुंब

en: Move down
mr: खाली हलवा

en: Move up
mr: वर हलवा

en: Mozambique
mr: मोझांबिक

en: Multiple marriages
mr: पुनर्विवाह

en: My account
mr: माझे खाते

en: My family tree
mr: माझे कुटुंब झाड

en: My individual record
mr: माझी वैयक्तिक नोंद

en: My page
mr: माझे पान

en: My pedigree
mr: माझी वंशावळ

en: MySQL gave the error: %s
mr: MySQL ने चूक केली: %s

en: Myanmar
mr: म्यानमार

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
mr: एप्रिल

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
mr: जुलै

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
mr: जून

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
mr: मार्च

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
mr: मे

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
mr: ओक्टोबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
mr: सप्टेंबर

en: Name
mr: नाव

en: Name contains
mr: चा नावात समवेश आहे

en: Name in Hebrew
mr: हिब्रू मध्ये नाव

en: Name prefix
mr: नाव उपसर्ग

en: Name suffix
mr: नाव प्रत्यय

en: Names
mr: नावे

en: Namesake
mr: सारख्याच नावाचा मनुष्य

en: Namibia
mr: नामिबिया

en: Nanny
mr: दाई

en: Narrative description
mr: कथेसंबधीचे वर्णन

en: Nashville, Tennessee, United States
mr: नॅशव्हिल, टेनेसी

en: Nationality
mr: राष्ट्रीयत्व

en: Naturalization
mr: बनविण्याची

en: Nauru
mr: नाऊरु

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
mr: Nauvoo, इलिनॉय (नवीन)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
mr: Nauvoo, इलिनॉय (मूळ)

en: Nepal
mr: नेपाळ

en: Netherlands
mr: नेदरलान्द्स

en: Never
mr: कधीही नाही

en: Never married
mr: अविवाहित/ब्रम्हचारी

en: New Caledonia
mr: न्यू कॅलेडोनिया

en: New York, New York, United States
mr: न्यूयॉर्क, न्यूयॉर्क

en: New Zealand
mr: न्यूझीलंड

en: New data
mr: नवीन डाटा

en: New registration at %s
mr: %s ची नवीन नोंदणी

en: New user at %s
mr: %s नवीन वापरकर्ता

en: Newport Beach, California, United States
mr: न्युपोर्ट बीच, कॅलिफोर्निया

en: News
mr: बातम्या

en: Newspaper
mr: वर्तमानपत्र

en: Next email reminder will be sent after
mr: पुढील ईमेल स्मरणपत्र नंतर पाठविला जाईल

en: Next image
mr: पुढील छायाचित्र

en: Nicaragua
mr: निकाराग्वा

en: Nickname
mr: टोपणनाव

en: Niger
mr: नाईजर

en: Nigeria
mr: नाईजेरिया

en: No
mr: नाही

en: No ancestors in the database.
mr: डेटाबेसमध्ये पूर्वजांची माहिती उपलब्ध नाही.

en: No calendar conversion
mr: दिनदर्शिका रुपांतरण उपलब्ध नाही

en: No children
mr: मुले नाहीत

en: No contact
mr: संपर्कसाठी माहिती उपलब्ध नाही

en: No errors have been found.
mr: चुका आढळल्या नाहीत.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
mr[0]: पुढील %s दिवसासाठी कोणतेही कार्यक्रम अस्तित्वात नाहीत.
mr[1]: पुढील %s दिवसांसाठी कोणतेही कार्यक्रम अस्तित्वात नाहीत.

en: No events exist for today.
mr: आजच्या दिवसासाठी कुठलेही प्रसंग नोंदलेले नाहीत.

en: No events exist for tomorrow.
mr: उद्यासाठी कुठलेही प्रसंग नोंदलेले नाहीत.

en: No events for living individuals exist for today.
mr: आजच्या दिवसासाठी हयात व्यक्तींसाठी कुठलेही प्रसंग नोंदलेले नाहीत.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
mr: उद्यासाठी हयात व्यक्तींसाठी कुठलेही प्रसंग नोंदलेले नाहीत.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
mr[0]: हयात व्यक्तींसाठी पुढील %s दिवसासाठी कोणतेही कार्यक्रम अस्तित्वात नाहीत.
mr[1]: हयात व्यक्तींसाठी पुढील %s दिवसांसाठी कोणतेही कार्यक्रम अस्तित्वात नाहीत.

en: No facts exist for this family.
mr: ह्या कुटुंबाची वस्तुस्थिती माहित नाही.

en: No file was received. Please try again.
mr: कुठलीही फाईल मिळाली नाही. पुन्हा पाठवा.

en: No link between the two individuals could be found.
mr: या दोन व्यक्तींमध्ये नाते शोधू शकत नाही.

en: No map data exists for this individual
mr: या व्यक्तीसाठी कोणतेही नकाशा डेटा नाही

en: No matching facts found
mr: मिळतेजुळते तथ्य आढळले नाही

en: No media file was provided.
mr: मिडिया फाइल प्रदान केली नाही.

en: No news articles have been submitted.
mr: कोणतेही बातम्यांचे लेख सबमिट केले गेले.

en: No places found
mr: ठिकाणे आढळली नाहीत

en: No predefined text
mr: पूर्वनिर्धारित मजकूर नाही

en: No records to display
mr: दर्शविण्यासाठी कोणतेही रेकॉर्ड नाही

en: No results found.
mr: परिणाम आढळले नाहीत.

en: No signed-in and no anonymous users
mr: कोणतेही लॉग-इन आणि अनामिक सदस्य नाहीत

en: Nobody at all
mr: कोणीही नाही

en: Nocturnal
mr: रात्रीचा

en: None
mr: काहीही नाही

en: Noon
mr: दुपार

en: Norfolk Island
mr: नॉरफोक बेट

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
mr: सहसा, कुटुंब वृक्ष केलेले कोणतेही बदल नियंत्रकने मंजूर करणे आवश्यक आहे. हा पर्याय वापरकर्त्याला नियंत्रकाची मान्यता न लागणारे बदल करण्यास परवानगी देतो.

en: North Korea
mr: उत्तर कोरिया

en: Northern Ireland
mr: नॉर्दर्न आयर्लंड

en: Northern Mariana Islands
mr: उत्तर मरीआना बेटे

en: Norway
mr: नॉर्वे

en: Not a valid individual, family, or source ID
mr: वैध वैयक्तिक, कौटुंबिक किंवा स्त्रोत क्रमांक नाही

en: Not living
mr: हयात नाहीत

en: Not married
mr: अविवाहित

en: Note
mr: टीप

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
mr: लक्षात ठेवा जर वापरकर्ता खाते नोंद लिंक असेल तर तो वापरकर्ता नेहमीच नोंद पाहण्यास सक्षम असतो.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
mr: टिप: मोठे पाथ लांबी असल्यास हिशोब करण्याची भरपूर आवश्यक असते, या वापरकर्त्यांसाठी आपली साइट संथ चालविण्याची शक्यता असते.

en: Notes
mr: टीपा

en: Nothing found to cleanup
mr: काहीही साफ करण्यासाठी आढळले नाही

en: Nothing found.
mr: काही सापडले नाही.

en: Nuku’Alofa, Tonga
mr: Nuku’Alofa, टोंगा

en: Number of children
mr: मुलांची संख्या

en: Number of days to show
mr: दर्शविण्यासाठी दिवस संख्या

en: Number of families without children
mr: अपत्ये नसलेल्या कुटुंबांची संख्या

en: Number of generations
mr: पिढ्यांची संख्या

en: Number of marriages
mr: विवाह संख्या

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
mr: वापरकर्त्याचे खाते निष्क्रिय करताना विचारात घेण्याची अंतिम लॉगइन पासून महिने संख्या

en: Nurse
mr: परिचारक

en: Oakland, California, United States
mr: ओकलंड

en: Oaxaca, Mexico
mr: Oaxaca, मेक्सिको

en: Occupation
mr: व्यवसाय

en: Occupations
mr: व्यवसाय

en: Occupied Palestinian Territory
mr: पॅलेस्टेनियन व्याप्त प्रदेश

en: Ogden, Utah, United States
mr: Ogden, युटा

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
mr: ओक्लाहोमा सिटी

en: Old data
mr: जुना डेटा

en: Old files found
mr: जुन्या फाइल्स आढळल्या

en: Oldest at bottom
mr: सर्वात जुने तळाशी

en: Oldest at top
mr: सर्वात जुने सर्वात वर

en: Oldest father
mr: सर्वात वृद्ध पिता

en: Oldest female
mr: सर्वात वयोवृद्ध स्त्री

en: Oldest living individuals
mr: सर्वात वृद्ध हयात व्यक्ती

en: Oldest male
mr: सर्वात वयोवृद्ध पुरुष

en: Oldest mother
mr: सर्वात वृद्ध माता

en: Oman
mr: ओमान

en: On this day
mr: या दिवशी

en: On this day…
mr: या दिवशी …

en: Only managers can edit
mr: केवळ व्यवस्थापक संपादित करू शकतात

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
mr: अरेरे! वेबसर्व्हर डाटाबेस सर्व्हरला कनेक्ट करण्यात असमर्थ आहे. तो व्यस्त असू शकतो, देखरेखीच्या प्रक्रियेतून जात असू शकतो, किंवा फक्त तुटलेला असू शकतो. आपण <a href="index.php"> काही मिनिटांत </a> पुन्हा प्रयत्न करा किंवा वेबसाइट प्रशासकाशी संपर्क साधावा.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
mr: अरेरे! webtrees या फोल्डरमध्ये फाइल तयार करण्यात अक्षम आहे.

en: Optional prefixes and suffixes
mr: उपसर्ग आणि प्रत्यय ऐच्छिक

en: Order
mr: आदेश

en: Ordinance
mr: वटहुकुम

en: Orientation
mr: कल

en: Orlando, Florida, United States
mr: ऑर्लांडो, फ्लोरिडा

en: Other
mr: अन्य

en: Other facts to show in charts
mr: तक्त्यांमध्ये दर्शविण्याची इतर तथ्ये

en: Other folder… please type in
mr: अन्य फोल्डर … टाइप करा

en: Other preferences
mr: अन्य प्राधान्ये

en: Others
mr: अन्य

en: Overwrite existing coordinates.
mr: विद्यमान गुणक खोडून पुनः लिहावे.

en: Own charts
mr: स्वतचे आलेख

en: Owner
mr: मालक

en: P.M.
mr: दुपार (दुपारचे बारा वाजल्या) नंतर

en: PHP blocked the file because of its extension.
mr: PHP ने एक्सटेंशन वापरून फाइल अवरोधित केली.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
mr: PHP ने एक्सटेंशन %1$s अक्षम केले आहे. त्याच्याशिवाय, खालील वैशिष्ट्ये कार्य करणार नाही: %2$s. ती सक्षम करण्यासाठी आपल्या सर्व्हरच्या प्रशासकाला विचारा.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
mr: PHP ने एक्सटेंशन %s अक्षम केले आहे. हे सक्षम करेपर्यंत आपण webtrees इन्स्टॉल करू शकत नाही. ती सक्षम करण्यासाठी आपल्या सर्व्हरच्या प्रशासकाला विचारा.

en: PHP failed to write to disk.
mr: PHP डिस्कवर लिहिण्यात अयशस्वी आहे.

en: PHP information
mr: PHP माहिती

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
mr: PHP ने सेटिंग %1$s अक्षम केले आहे. त्याच्याशिवाय, खालील वैशिष्ट्ये कार्य करणार नाही: %2$s. ती सक्षम करण्यासाठी आपल्या सर्व्हरच्या प्रशासकाला विचारा.

en: PHP time limit
mr: PHP ची वेळ मर्यादा

en: Page
mr: पृष्ठ

en: Page %s of %s
mr: पृष्ठ %s पैकी %s

en: Page size
mr: पृष्ठ आकार

en: Painting
mr: चित्र

en: Pakistan
mr: पाकिस्तान

en: Palau
mr: पलाउ

en: Palette
mr: चित्रकाराची रंगफळी

en: Palmyra, New York, United States
mr: Palmyra, न्यूयॉर्क

en: Panama
mr: पनामा

en: Papeete, Tahiti
mr: Papeete, ताहिती

en: Papua New Guinea
mr: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
mr: पराग्वे

en: Parents
mr: पालक

en: Parents and siblings
mr: पालक आणि भावंडे

en: Parent’s age
mr: पालकांचे वय

en: Password
mr: संकेत शब्द

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
mr: संकेतशब्द कमीत कमी 6 अक्षरे लांब आणि वर्णशैली संवेदनशील असणे आवश्यक आहे जेणेकरून “secret” आणि “SECRET” वेगवेगळे असतील.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
mr: संकेतशब्द किमान 6 वर्ण असणे आवश्यक आहे.

en: Pedigree
mr: वंशावळ

en: Pedigree chart
mr: अनुवंशक्रम तक्ता

en: Pedigree map
mr: वंशावळ नकाशा

en: Pedigree map of %s
mr: %s चा वंशावळ नकाशा

en: Pedigree of %s
mr: %s ची वंशावळ

en: Pedigree tree of %s
mr: %s ची वंशावळ वृक्ष

en: Pending changes
mr: प्रलंबित बदल

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
mr: आपले खाते संपादित करण्याची परवानगी असते त्यावेळीच फक्त प्रलंबित बदल दर्शविले जातात.

en: Permanent number
mr: कायमस्वरुपी क्रमांक

en: Permanently delete these records?
mr: कायमची रेकॉर्ड हटवा?

en: Perth, Australia
mr: पर्थ, ऑस्ट्रेलिया

en: Peru
mr: पेरू

en: Philippines
mr: फिलीपाइंस

en: Phone
mr: दूरध्वनी

en: Phonetic
mr: उच्चारानुसार

en: Phonetic algorithm
mr: उच्चारानुसार अल्गोरिदम

en: Phonetic name
mr: उच्चारानुसार नाव

en: Phonetic place
mr: उच्चारानुसार स्थान

en: Phonetic search
mr: उच्चारानुसार शोध

en: Phonetic title
mr: उच्चारानुसार शीर्षक

en: Photo
mr: छायाचित्र

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
mr: PhpGedView आणि webtrees यांनी एकच डाटाबेस वापरावा.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
mr: PhpGedView मधून webtrees मध्ये हस्तांतरणाचे विझार्ड

en: Place
mr: स्थान

en: Place check
mr: जागा तपासून पहा

en: Place contains
mr: चा स्थानात समवेश आहे

en: Place hierarchy
mr: स्थळ श्रेणीरचना

en: Place list
mr: स्थान सूची

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
mr: स्थळांची नावे बऱ्याचवेळा तक्ते, याद्या इ वर बसविण्यासाठी फारच जास्त मोठी असतात. ती नावातील काही भाग जसे की <i> गाव, काऊन्टी </i> किंवा <i> प्रदेश, देश </i> दर्शवून संक्षिप्त केले जाऊ शकतात.

en: Place of bar mitzvah
mr: उपनयन स्थळ

en: Place of birth
mr: जन्म स्थळ

en: Place of burial
mr: दफन स्थळ

en: Place of christening
mr: नामकरण स्थळ

en: Place of confirmation
mr: पुष्टीकरण स्थळ

en: Place of death
mr: निधनाचे स्थळ

en: Place of engagement
mr: साखरपुड्याचे स्थळ

en: Place of marriage
mr: विवाह स्थळ

en: Places
mr: स्थळे

en: Places found
mr: स्थाने आढळली

en: Play
mr: खेळणे

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
mr: वर्षा व्यतिरिक्त दिलेले नाव, आडनाव, किंवा स्थान भरा

en: Please enter a message subject.
mr: कृपया संदेशाचा विषय भरा.

en: Please enter a valid email address.
mr: कृपया वैध ईमेल पत्ता भरा.

en: Please enter more than one character.
mr: कृपया एकापेक्षा अधिक अक्षरे लिहा.

en: Please enter some message text before sending.
mr: कृपया संदेश पाठवण्याआधी मजकूर भरा.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
mr: कृपया आपला ईमेल पत्ता द्या जेणेकरून आम्ही या संदेशाच्या प्रतिसादात आपल्याबरोबर संपर्क साधू शकता. तुम्ही आपला ईमेल पत्ता दिला नाही तर आम्ही आपल्या चौकशीचा प्रतिसाद देऊ शकणार नाही. आपला ईमेल पत्ता या चौकशीचा प्रतिसादाशिवाय इतर कोणत्याही प्रकारे वापरला जाणार नाही याची खात्री बाळगावी.

en: Poland
mr: पोलंड

en: Portugal
mr: पोर्तुगाल

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
mr: पूर्वनिर्धारित मजकुरातील उल्लेखानुसार प्रशासक प्रत्येक उपयोक्त्याच्या विनंतीनुसार निर्णय करेल

en: Predefined text that states all users can request a user account
mr: पूर्वनिर्धारित मजकुरातील उल्लेखानुसार सर्व वापरकर्ते वापरकर्ता खाते विनंती करू शकतात

en: Predefined text that states only family members can request a user account
mr: पूर्वनिर्धारित मजकुरातील उल्लेखानुसार फक्त कुटुंबाचे सदस्यच वापरकर्ता खाते विनंती करू शकतात

en: Preferred contact method
mr: प्राधान्य संपर्क पद्धत

en: Prefixes
mr: पूर्वप्रत्यय

en: Presentation style
mr: प्रस्तुतीकरणाची शैली

en: President’s Office
mr: राष्ट्रपती कार्यालय

en: Preston, England
mr: Preston, इंग्लंड

en: Priest
mr: धर्मोपदेशक

en: Print basic events when blank
mr: जेव्हा रिक्त जागा असेल त्यावेळी मूलभूत प्रसंग छापा

en: Privacy
mr: गुप्तता

en: Privacy restrictions
mr: गोपनीयता निर्बंध

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
mr: गोपनीयता निर्बंध - हे GEDCOM RESN टॅग समाविष्ट नाही अशा अभिलेख व तथ्यासाठी लागू होतात

en: Private
mr: खाजगी

en: Probate
mr: मुत्युपत्र खरे असल्याचा कोर्टाचा दाखला

en: Property
mr: मालमत्ता

en: Provo, Utah, United States
mr: Provo, युटा

en: Publication
mr: प्रकाशित पुस्तक

en: Puerto Rico
mr: पूर्तो रिको

en: Qatar
mr: कतार

en: Quality of data
mr: डेटाची गुणवत्ता

en: Question
mr: प्रश्न

en: Quick family facts
mr: जलद कुटुंब तथ्ये

en: Quick individual facts
mr: जलद वैयक्तिक तथ्ये

en: Quick repository facts
mr: जलद संग्रहित तथ्ये

en: Quick source facts
mr: जलद स्रोत तथ्ये

en: RE:
mr: प्रतिसाद:

en: Random images from the current family tree.
mr: वर्तमान कुटुंब वृक्षापासून विनाक्रम प्रतिमा.

en: Re-order children
mr: मुलांचा क्रम बदला

en: Re-order families
mr: कुटुंबांचा क्रम बदला

en: Re-order media
mr: माध्यमाची पुनर्मागणी करा

en: Real name
mr: खरे नाव

en: Recent changes
mr: अलीकडील बदल

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
mr: अलिकडच्या वर्षांत (<100 वर्षे)

en: Recife, Brazil
mr: रेसिफ, ब्राझिल

en: Record
mr: नोंद

en: Record ID number
mr: नोंद आयडी क्रमांक

en: Record file number
mr: नोंद फाइल क्रमांक

en: Records
mr: नोंदी

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
mr: नोंदी समान प्रकारच्या नाहीत. समान प्रकारच्या नसलेल्या नोंदी विलीन करू शकत नाही.

en: Redlands, California, United States
mr: Redlands, कॅलिफोर्निया

en: Reference number
mr: संदर्भ क्रमांक

en: Regina, Saskatchewan, Canada
mr: रेजिना, सास्काचेवान, कॅनडा

en: Registered partnership
mr: नोंदणीकृत भागीदारी

en: Regular expression
mr: नियमित अभिव्यक्ती

en: Related families
mr: संबंधित कुटुंबे

en: Related individuals
mr: संबंधित व्यक्ती

en: Relationship
mr: संबंध

en: Relationship to father
mr: वडिलांशी नाते

en: Relationship to me
mr: माझ्याशी नाते

en: Relationship to mother
mr: आईशी नाते

en: Relationship to parents
mr: पालकांशी नाते

en: Relationship: %s
mr: नाते: %s

en: Relationships
mr: नाती

en: Relationships between %1$s and %2$s
mr: %1$s आणि %2$s मधील नाते

en: Religion
mr: धर्म

en: Religious marriage
mr: धार्मिक विवाह

en: Reminder email frequency (days)
mr: स्मरण ईमेल वारंवारिता (दिवस)

en: Remote server
mr: दूरस्थ सर्व्हर

en: Remove
mr: काढा

en: Remove duplicate links
mr: डुप्लिकेट दुवे काढा

en: Remove flag
mr: निशाणी हटवा

en: Remove individual
mr: व्यक्तीस काढा

en: Remove link from list
mr: सूचीतून दुवा काढा

en: Remove this location?
mr: हे स्थान हटवू का ?

en: Reno, Nevada, United States
mr: रिनो, नेव्हाडा

en: Replace with
mr: बरोबर बदला

en: Replacement text
mr: बदली मजकूर

en: Reply
mr: उत्तर

en: Report
mr: वृत्तांत

en: Reports
mr: अहवाल

en: Repositories
mr: संग्रह

en: Repositories found
mr: संग्रह आढळले

en: Repository
mr: संग्रह

[ctx: Repository]
en: Name
mr: नाव [संग्रह]

en: Repository contains
mr: संग्रहात समाविष्ट आहेत

en: Repository name
mr: संग्रहाचे नाव

en: Republic of the Congo
mr: काँगो (ब्राझविले)

en: Request a new password
mr: नवीन संकेत शब्द विनंती

en: Request a new user account
mr: नवीन वापरकर्ता खाते विनंती

en: Research task
mr: संशोधन कार्य

en: Research tasks
mr: संशोधन कार्ये

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
mr: संशोधन कार्ये ही आपल्या कुटुंब वृक्षाततील व्यक्तीला जोडलेले असे विशेष कार्यक्रम आहेत जे अधिक संशोधनाची गरज ओळखतात. आपण विवादित माहितीचे निराकरण करण्यासाठी, दस्तऐवज किंवा छायाचित्रे प्राप्त करण्यासाठी, अधिक विश्वसनीय स्रोतां विरोधात तथ्य तपासण्यासाठी एक स्मरण म्हणून वापरू शकता.

en: Residence
mr: निवास

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
mr: IP पत्ते आणि वापरकर्ता एजंट स्ट्रिंग वापरून साइट प्रवेश प्रतिबंधित करा.

en: Restrict to immediate family
mr: नजीकच्या कुटुंबास मर्यादित करा

en: Restriction
mr: निर्बंध

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
mr: नोंद आणि / किंवा वस्तुस्थिती वर निर्बंध लागू होऊ शकतात. यामुळे कोण डेटा पाहू शकतो आणि कोण तो संपादित करू शकतो हे प्रतिबंधित करता येते.

en: Resulting value
mr: परिणामस्वरूपी मूल्य

en: Results
mr: निकाल

en: Retirement
mr: सेवानिवृत्ती

en: Reunion
mr: पुनर्मीलन

en: Role
mr: भूमिका

en: Romania
mr: रोमानिया

en: Roots
mr: मुळे

en: Rule
mr: नियम

en: Russell
mr: रसेल

en: Russia
mr: रशिया

en: Rwanda
mr: रवांडा

en: Sacramento, California, United States
mr: साक्रामेंटो, कॅलिफोर्निया

en: Sage
mr: सुज्ञ मनुष्य

en: Saint Helena
mr: सेंट हेलेना

en: Saint Kitts and Nevis
mr: सेंट कित्त्स आणि नेविस

en: Saint Lucia
mr: सेंट लुसिया

en: Salt Lake City, Utah, United States
mr: सॉल्ट लेक सिटी

en: Samoa
mr: सामोआ

en: San Antonio, Texas, United States
mr: सॅन अँटोनियो

en: San Diego, California, United States
mr: सॅन दिएगो, कॅलिफोर्निया

en: San Jose, Costa Rica
mr: सॅन जोस, कोस्टा रिका

en: San Marino
mr: सन मारिनो

en: Santiago, Chile
mr: सांतियागो, चिली

en: Santo Domingo, Dominican Republic
mr: सांतो दॉमिंगो, Dominican Republic

en: Sao Paulo, Brazil
mr: साओ पाउलो, ब्राझिल

en: Sao Tome and Principe
mr: साअटोम और प्रिंसिपे

en: Sat
mr: शनि

en: Satellite
mr: उपग्रह

en: Saturday
mr: शनिवार

en: Saudi Arabia
mr: सौदी अरेबिया

en: School or college
mr: शाळा वा महाविद्यालय

en: Scotland
mr: स्कॉटलंड

en: Scrapbook
mr: कात्रणवही

en: Search
mr: शोधा

en: Search and replace
mr: शोधा आणि बदला

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
mr: साधी शोध किंवा प्रगत नमुना जुळवणे पद्धत वापरून मजकूर शोधा बदलुन लिहा.

en: Search engine
mr: शोधक

en: Search filters
mr: शोध चाळणी

en: Search for
mr: चा शोध घ्या

en: Search globally
mr: वैश्विक स्तरावर शोध घ्या

en: Search locally
mr: स्थानिक पातळीवर शोध घ्या

en: Search method
mr: शोधायची पद्धत

en: Search text/pattern
mr: मजकूर / नमुना शोधा

en: Seattle, Washington, United States
mr: सिअॅटल, वॉशिंग्टन

en: Secure connection
mr: सुरक्षित जोडणी

en: Select a date
mr: दिनांक निवडा

en: Select flag
mr: निशाणी निवडा

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
mr: आपल्या कुटुंब वृक्षापासून नोंदी निवडा आणि एक GEDCOM फाइल म्हणून जतन करा.

en: Select the desired age interval
mr: इच्छित वयाच्या मधला काळ निवडा

en: Select the desired count interval
mr: इच्छित संख्या मधला काळ निवडा

en: Seller
mr: विक्रेता

en: Send
mr: पाठवा

en: Send a message to all users
mr: सर्व वापरकर्त्यांसाठी संदेश पाठवा

en: Send a message to users who have never signed in
mr: कधीही लॉग इन न केलेल्या वापरकर्त्यांना संदेश पाठवा

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
mr: 6 महिने लॉग इन न झालेल्या वापरकर्त्यांना संदेश पाठवा

en: Send broadcast messages
mr: प्रसारण संदेश पाठवा

en: Send out reminder emails
mr: स्मरणपत्र ईमेल पाठविणार

en: Sender name
mr: पाठवणाराचे नाव

en: Sending server name
mr: पाठवित असलेल्या सर्व्हरचे नाव

en: Senegal
mr: सेनेगल

en: Seoul, Korea
mr: सोल, कोरिया

en: Separated
mr: विभक्त

en: Serbia
mr: सर्बिया

en: Servant
mr: नोकर

en: Server name
mr: सर्व्हरचे नाव

en: Session timeout
mr: सत्र कालबाह्य

en: Set the default blocks for new family trees
mr: नवीन कुटुंब वृक्षासाठी मुलभूत अवरोध निर्धारित करा

en: Set the default blocks for new users
mr: नवीन उपयोक्त्यांसाठी अवरोध निर्धारित करा

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
mr: सर्व मृत व्यक्तीसाठी प्रवेश स्तर गोपनीयता निर्धारित करा.

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
mr: <b> होय </b> ही सेटिंग वापरकर्त्यांना व्यक्ती, स्त्रोत, आणि कुटुंब पृष्ठांवर थेट GEDCOM फाइलमधील माहिती दुसर्या विंडोमध्ये वाचण्यासाठी दुवे दाखवते.

en: Setup wizard for webtrees
mr: webtrees साठी सेटअप विझार्ड

en: Seychelles
mr: सेय्शेल्ल्स

en: Shared note
mr: सामुदायिक टीप

en: Shared note contains
mr: चा सामुदायिक टीपेत समवेश आहे

en: Shared notes
mr: सामायिक टिपा

en: Shared notes found
mr: सामायिक टिपा आढळल्या

en: She
mr: ती

en: She died
mr: त्या निवर्तल्या

en: She married
mr: त्यांचा विवाह झाला

en: She resided at
mr: त्या रहात होत्या

en: She was born
mr: तिचा जन्म झाला

en: She was buried
mr: यांस दफन केले

en: She was cremated
mr: यांचे दहन झाले

en: Short version
mr: लघु आवृत्ती

en: Shortcut
mr: शॉर्टकट

en: Shortest marriage
mr: सर्वात कमी विवाह कालावधी

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
mr: "नवीन वापरकर्ता खाते विनंती" पृष्ठावर स्वीकारण्यायोग्य वापर करार दाखवा

en: Show all notes
mr: सर्व टिपा दाखवा

en: Show all spouses and ancestors
mr: सर्व जोडीदार व पूर्वज दाखवा

en: Show children of ancestors
mr: पूर्वजांची अपत्ये दाखवू का

en: Show counts before or after name
mr: नाव आधी किंवा नंतर गणना स्थान

en: Show couples where either partner married more than once.
mr: कोणी एका जोडीदाराने पुनर्विवाह केलेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show couples where only the female partner is dead.
mr: फक्त स्त्री जोडीदार स्वर्गवासी झालेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show couples where only the male partner is dead.
mr: फक्त पुरुष जोडीदार स्वर्गवासी झालेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
mr: १०० वर्षे व त्यापूर्वी विवाहबद्ध झालेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show couples who married within the last 100 years.
mr: गेल्या १०० वर्षात विवाहबद्ध झालेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show couples with an unknown marriage date.
mr: विवाह दिनांकाची नोंद नसलेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show details
mr: तपशील दाखवा

en: Show divorced couples.
mr: घटस्फोटीत दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show inactive places
mr: निष्क्रिय स्थाने दाखवा

en: Show individuals born more than 100 years ago.
mr: १०० वर्षे व त्यापूर्वी जन्मलेल्या व्यक्ती दाखवा.

en: Show individuals born within the last 100 years.
mr: गेल्या १०० वर्षात जन्मलेल्या व्यक्ती दाखवा.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
mr: जिवंत व्यक्ती अथवा दोन्ही जोडीदार जिवंत असलेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
mr: स्वर्गवासी व्यक्ती अथवा दोन्ही जोडीदार स्वर्गवासी असलेली दाम्पत्ये दाखवा.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
mr: १०० वर्षे व त्यापूर्वी स्वर्गवासी झालेल्या व्यक्ती दाखवा.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
mr: गेल्या १०० वर्षात स्वर्गवासी झालेल्या व्यक्ती दाखवा.

en: Show notes
mr: टीपा दाखवू का

en: Show occupations
mr: व्यवसाय दाखवू का

en: Show only females.
mr: फक्त स्त्रिया दाखवा.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
mr: ज्यांचे लिंग नोंदलेले नाही अश्या व्यक्ती दाखवा.

en: Show only individuals, events, or all
mr: फक्त व्यक्ती, घटना अथवा सर्व दाखवा

en: Show only males.
mr: फक्त पुरुष दाखवा.

en: Show parents
mr: पालक दाखवा

en: Show pending changes
mr: प्रलंबित बदल दाखवा

en: Show photos
mr: छायाचित्र दाखवा

en: Show related individuals/families
mr: संबंधित व्यक्ती/कुटुंबे दाखवा

en: Show residences
mr: निवासस्थाने दाखवू का

en: Show sources
mr: स्त्रोत दाखवू का

en: Show statistics charts
mr: सांख्यिकी तक्ते दाखवा

en: Sidebar
mr: साइडबार

en: Sierra Leone
mr: सीएर्रा लेओन

en: Sign in
mr: लॉग इन करा

en: Sign out
mr: लॉगआउट

en: Sign-in URL
mr: URL ला लॉग इन करा

en: Singapore
mr: सिंगापूर

en: Sister
mr: बहीण

en: Slave
mr: गुलाम

en: Slovakia
mr: स्लोवाकिया

en: Slovenia
mr: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
mr: सोलोमोन बेटे

en: Somalia
mr: सोमालिया

en: Son
mr: मुलगा

en: Son of %s
mr: %sचा मुलगा

en: Sounds like
mr: च्या सारखे

en: Source
mr: स्त्रोत

en: Sources
mr: स्त्रोत

en: Sources to the events
mr: घटनांचे स्रोत

en: South Africa
mr: दक्षिण आफ्रिका

en: South America
mr: दक्षिण अमेरिका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mr: दक्षिण जोर्जिया आणि दक्षिण संद्वीच बेटे

en: South Sudan
mr: दक्षिण सुदान

en: Spain
mr: स्पेन

en: Spouse
mr: जोडीदार

en: Spouses
mr: जोडीदार

en: Spouses and children
mr: जोडीदार आणि मुले

en: Sri Lanka
mr: श्रीलंका

en: Standard
mr: सामान्य

en: Start IP address
mr: IP पत्ता सुरू

en: State
mr: राज्य

en: Statistics chart
mr: सांख्यिकी आलेख

en: Status
mr: दर्जा

en: Stillborn
mr: मृतजात

en: Stop
mr: थांबा.

en: Subdivision
mr: उपविभाग

en: Subject
mr: विषय

en: Submission
mr: प्रस्तुती

en: Sudan
mr: सुदान

en: Suffixes
mr: अनुप्रत्यय

en: Sun
mr: रवि

en: Sunday
mr: रविवार

en: Suriname
mr: सुरीनाम

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
mr: लिथुआनियाई

en: Swaziland
mr: स्वाझीलंड

en: Sweden
mr: स्वीडन

en: Switzerland
mr: स्वित्झर्लंड

en: Syria
mr: सीरिया

en: Tab
mr: टॅब

en: Tag
mr: टॅग

en: Taiwan
mr: तैवान

en: Tajikistan
mr: ताजिकिस्तान

en: Tanzania
mr: टांझानिया

en: Terrain
mr: भूप्रदेश

en: Text
mr: मजकूर

en: Thailand
mr: थायलंड

en: The PHP temporary folder is missing.
mr: PHP तात्पुरती निर्देशिका गहाळ.

en: The details of this family are private.
mr: ह्या कुटुंबाची माहिती खाजगी आहे.

en: The details of this individual are private.
mr: ह्या व्यक्तीची माहिती खाजगी आहे.

en: The family tree has been exported to %s.
mr: वंशावळ %s खालील फाइलनावे एक्सपोर्ट केली आहे.

en: The following list shows typical requirements.
mr: प्रातिनिधिक गरजा पुढील यादीप्रमाणे आहेत.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
mr: %1$s मीडिया फाइल %2$s पुनर्नामित केला जाऊ शकत नाही.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
mr: मीडिया फाइल %1$s चे यशस्वीरित्या %2$s पुनर्नामकरण केले.

en: The media file %s does not exist.
mr: मीडिया फाइल %s अस्तित्वात नाही.

en: The media file was not found in this family tree.
mr: ह्या वंशावृक्षात माध्यम file शोधून सापडत नाही.

en: The message was not sent.
mr: संदेश पाठवला गेला नाही.

en: The message was successfully sent to %s.
mr: संदेश यशस्वीरित्या %s ला पाठविला.

en: The password needs to be at least six characters long.
mr: संकेत शब्द किमान सहा अक्षरी हवा.

en: The passwords do not match.
mr: संकेत शब्द जुळत नाहीत.

en: The record has been copied to the clipboard.
mr: नोंद क्लिपबोर्डावर कॉपी केली.

en: Theme
mr: थिम

en: There are no facts for this individual.
mr: ह्या व्यक्तीची वस्तुस्थिती माहित नाही.

en: There are no media objects for this individual.
mr: ह्या व्यक्तीसाठी कुठल्याही माध्यम वस्तू संग्रहात नाहीत.

en: This family remained childless
mr: हे कुटुंब अपत्यहीन राहिले

en: This message will be sent to %s
mr: हा संदेश %s ना पाठविला जाईल

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
mr: स्त्रोत उपलब्ध नाही अथवा तुम्हाला तो बघण्याची परवानगी नाही.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
mr: स्त्रोत बदलला. नियामकाद्वारे परीक्षण करणे गरजेचे आहे.

en: Thu
mr: गुरु

en: Thursday
mr: गुरुवार

en: Title
mr: शीर्षक

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
mr: गुगल इ-मेल खाते वापरण्यासाठी पुढील settings करा. server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, इ-मेल पत्ता =xxxxx@gmail.com, संकेत शब्द =[तुमचा gmail संकेत शब्द]

en: Togo
mr: टोगो

en: Tokelau
mr: तोकेलौ

en: Tonga
mr: टोंगा

en: Total accepted changes:
mr: एकूण स्वीकारलेले बदल:

en: Total births
mr: एकूण जन्म

en: Total dead
mr: एकूण स्वर्गवासी

en: Total deaths
mr: एकूण मृत्यू

en: Total divorces
mr: एकूण घटस्फोट

en: Total females
mr: एकूण स्त्रिया

en: Total individuals
mr: एकूण व्यक्ती

en: Total living
mr: एकूण हयात

en: Total males
mr: एकूण पुरुष

en: Total marriages
mr: एकूण विवाह

en: Total pending changes:
mr: एकूण प्रलंबित बदल :

en: Trinidad and Tobago
mr: त्रिनिदाद आणि टोबागो

en: Tue
mr: मंगळ

en: Tuesday
mr: मंगळवार

en: Tunisia
mr: तुनिसिया

en: Turkey
mr: तुर्की

en: Turkmenistan
mr: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
mr: तुवालू

en: US Virgin Islands
mr: यु एस वर्जिन बेटे

en: Uganda
mr: युगांडा

en: Ukraine
mr: युक्रेन

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
mr: ही settings वापरून संपर्क होऊ शकला नाही. तुमच्या serverने खालील त्रूटी दर्शविली आहे.

en: United Arab Emirates
mr: संयुक्त अरब अमिराती

en: United Kingdom
mr: युनाईटेड किंग्डम

en: Update
mr: अद्ययावत

en: Update all
mr: सर्व अद्ययावत करा

en: Uruguay
mr: उरुग्वे

en: Use colors
mr: रंगांचा वापर करा

en: Use password
mr: सांकेतिक शब्द वापरा

en: Use this value
mr: ही संख्या/माहिती वापरा

en: Username
mr: वापरकर्त्याचे नाव

en: Username or email address
mr: वापरकर्त्याचे नाव अथवा इमेल

en: Uzbekistan
mr: उझबेकिस्तान

en: Vanuatu
mr: वानूआटू

en: Vatican City
mr: वाटीकन सिटी

en: Venezuela
mr: वेनेझुएला

en: Vietnam
mr: विएतनाम

en: View
mr: पहा

en: View this family
mr: हे कुटुंब पाहू

en: View this individual
mr: हा व्यक्ती पहा

en: View this source
mr: हा स्त्रोत पहा

en: Wales
mr: वेल्स

en: Website access rules
mr: संकेतस्थळ वापरण्याचे नियम

en: Wed
mr: बुध

en: Wednesday
mr: बुधवार

en: Weight
mr: वजन

en: Western Sahara
mr: पश्चिम सहारा

en: Widow
mr: विधवा

en: Widower
mr: विधुर

en: Width
mr: रुंदी

en: Wife
mr: पत्नी

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
mr: पत्नीच्या आडनावा ऐवजी पतीचे आडनाव वापरा

en: Will
mr: मृत्युपत्र

en: Witness
mr: साक्षीदार

en: World
mr: जग

en: Year
mr: वर्ष

en: Year:
mr: वर्ष:

en: Yemen
mr: येमेन

en: You must enter a name
mr: तुम्ही नाव टाकणे आवश्यक आहे

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
mr: स्वीकारा

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
mr: अस्वीकारा

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
mr: स्वीकारा

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
mr: अस्वीकारा

en: You will use this to sign in to webtrees.
mr: भविष्यात webtrees मध्ये प्रवेशीसाठी आपण ह्याचा वापर करावा.

en: Youngest father
mr: सर्वात तरुण पिता

en: Youngest female
mr: सर्वात लहान स्त्री

en: Youngest male
mr: सर्वात लहान पुरुष

en: Youngest mother
mr: सर्वात तरुण माता

en: Your name
mr: आपले नाव

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
mr: तुमच्या serverचा प्रशासक तुम्हाला संपर्कासाठी अधिक माहिती देईल.

en: Zambia
mr: झाम्बिया

en: Zimbabwe
mr: झिम्बाब्वे

en: Zoom in
mr: दृष्य बदल मोठे करा

en: Zoom out
mr: दृष्य बदल लहान करा

en: add
mr: समाविष्ट करा

en: adopted name
mr: दत्तक नाव

en: after
mr: नंतर

en: after death
mr: स्वर्गवासानंतर

en: age
mr: वय

en: allow
mr: परवानगी देणे

en: also known as
mr: उर्फ

en: before
mr: आधी

en: birth
mr: जन्म

en: birth name
mr: जन्म नाव

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
mr: पुतण्या / पुतणी

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
mr: पुतणी

[ctx: brother’s son]
en: nephew
mr: पुतण्या

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
mr: वाहिनी

en: cancel
mr: रद्द करा

en: century
mr: शतक

en: change of name
mr: बदललेले नाव

en: child
mr: अपत्य

en: children
mr: अपत्ये

[ctx: child’s child]
en: grandchild
mr: नातवंड

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
mr: नात

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
mr: नात जावई

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
mr: जावई

[ctx: child’s son]
en: grandson
mr: नातू

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
mr: सून

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
mr: सून

en: close
mr: बंद करा

en: continue
mr: चालू ठेवा

en: daughter
mr: मुलगी

en: daughter of
mr: ची मुलगी

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
mr: नातवंड (मुलीचे मूल)

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
mr: नात दत्तक घेणे

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
mr: नात होणे

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
mr: नातीचे नामकरण करणे

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
mr: नातीचा मृत्यू होणे

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
mr: नातीचा विवाह होणे

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
mr: नात (मुलीची मुलगी)

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
mr: नात जावई

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
mr: जावई

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
mr: नातवाचा विवाह

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
mr: नातू (मुलीचा मुलगा)

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

en: death
mr: निधन

en: degrees
mr: अंश

en: deny
mr: परवानगी नाकारणे

en: east
mr: पूर्व

en: elder brother
mr: वडील भाऊ

en: elder sibling
mr: वडील भावंड

en: elder sister
mr: मोठी बहीण

en: father
mr: वडील

[ctx: father’s brother]
en: uncle
mr: काका

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
mr: सावत्र भावंड

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
mr: सावत्र बहीण

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
mr: आजोबा

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
mr: आजी

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
mr: आत्या/काका

[ctx: father’s sister]
en: aunt
mr: आत्या

[ctx: father’s son]
en: half-brother
mr: सावत्र भाऊ

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
mr: सावत्र आई

en: first
mr: पहिला

en: gender
mr: लिंग

en: great-great-granddaughter
mr: खापर पणती

en: hide
mr: लपवा

en: husband
mr: पती

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
mr: भावोजी

[ctx: husband’s child]
en: step-child
mr: सावत्र मूल

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
mr: सावत्र मुलगी

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
mr: सासरे

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
mr: सासूबाई

[ctx: husband’s son]
en: step-son
mr: सावत्र मुलगा

en: immigration name
mr: स्थलांतरणानंतरचे नाव

en: last
mr: शेवटचा

en: link
mr: दुवा निर्धारित करा

en: list
mr: यादी

en: maiden name
mr: पूर्वाश्रमीचे नाव

en: marriage
mr: विवाह

en: married name
mr: विवाहा नंतरचे नाव

en: maximum
mr: कमाल

en: midnight
mr: मध्यरात्र

en: minimum
mr: किमान

en: month
mr: महिना

en: mother
mr: आई

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
mr: मामा

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
mr: सावत्र भावंड

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
mr: सावत्र बहीण

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
mr: आजोबा

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
mr: सावत्र वडील

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
mr: आजी

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
mr: मावशी / मामा

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
mr: मावशी

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
mr: सावत्र भाऊ

en: next
mr: पुढील

en: no
mr: नाही

en: none
mr: काही नाहीं

en: noon
mr: दुपार

en: north
mr: उत्तर

en: numbers
mr: आकडेवारी

en: on the date of death
mr: स्वर्गावासदिनी

en: overall
mr: एकंदरीत

en: parent
mr: पालक

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
mr: सावत्र भावंड

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
mr: सावत्र बहीण

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
mr: आजोबा

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
mr: आजी

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
mr: सावत्र पालक

en: percentage
mr: टक्के

en: previous
mr: मागील

en: primary evidence
mr: प्राथमिक पुरावा (प्रमाण)

en: questionable evidence
mr: संदिग्ध पुरावा (प्रमाण)

en: robot
mr: यंत्रमानव

en: save
mr: संग्रहित करा

en: search
mr: शोधा

en: secondary evidence
mr: द्वितीय पुरावा (प्रमाण)

en: self
mr: स्वतः

en: show
mr: दाखवा

en: sibling
mr: भावंड

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
mr: भाची / पुतणी

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
mr: भाचा / पुतण्या

en: sign in
mr: लॉग इन करा

en: sign out
mr: लॉगआउट

en: son
mr: मुलगा

en: son of
mr: चा मुलगा

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
mr: नात दत्तक घेणे

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
mr: नात होणे

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
mr: नातीचे नामकरण करणे

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
mr: नातीचा मृत्यू होणे

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
mr: नातीचा विवाह होणे

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
mr: नात

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
mr: पणती

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
mr: नातवाचा विवाह

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
mr: सून

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
mr: व्याही

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
mr: विहीणबाई

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
mr: व्याहीमंडळी

en: sort by date of birth
mr: जनमतारखेनुसार शोधा

en: sort by date of marriage
mr: लग्नतारखेनुसार शोधा

en: south
mr: दक्षिण

en: spouse
mr: जोडीदार

en: table
mr: कोष्टक

en: twin brother
mr: जुळा भाऊ

en: twin sibling
mr: जुळी भावंडे

en: twin sister
mr: जुळी बहीण

en: unknown
mr: अपरिचित

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
mr: अपरिचित

en: unreliable evidence
mr: अविश्ववसनिय पुरावा (प्रमाण)

en: view
mr: पहा

en: west
mr: पश्चिम

en: wife
mr: पत्नी

en: years
mr: वर्षे

en: yes
mr: होय

en: younger brother
mr: धाकटा भाऊ

en: younger sibling
mr: धाकटे भावंड

en: younger sister
mr: धाकटी बहीण
