webtrees - en to it translation catalogue (3376 entries)

en:  but the details are unknown
it:  ma i dettagli sono sconosciuti

en:  in
it:  a

en:  per gender
it:  per sesso

en:  per time period
it:  per periodo di tempo

en: #%s
it: n° %s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
it: %1$s %2$s ha un collegamento %3$s a %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
it: %1$s %2$s

en: %1$s %2$s times removed descending
it: %1$s %2$s volta/volte rimosso discendente

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
it: %1$sKB scaricati in %2$s secondi.

en: %1$s does not exist.
it: %1$s non esiste.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
it: %1$s non esiste. Si voleva dire %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
it: %1$s non è collegato a sua volta a %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
it[0]: %1$s file è stato estratto in %2$s secondi.
it[1]: %1$s file sono stati estratti in %2$s secondi.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
it[0]: %1$s persona mostrata, su un totale normale di %2$s, da %3$s generazioni.
it[1]: %1$s persone mostrate, su un totale normale di %2$s, da %3$s generazioni.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
it[0]: Non sono definite le coordinate del luogo di nascita di %1$s persona: %2$s.
it[1]: Non sono definite le coordinate del luogo di nascita di %1$s persone: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
it: %1$s è un %2$s tuttavia è previsto un %3$s.

en: %1$s × %2$s
it: %2$s %1$sº

en: %1$s × %2$s pixels
it: %1$s × %2$s pixel

en: %1$s’s %2$s
it: %1$s &rarr; %2$s

en: %H:%i:%s
it: %G.%i.%s

en: %s BCE
it: %s a.C.

en: %s and her ancestors
it: %s e suoi antenati

en: %s and his ancestors
it: %s e suoi antenati

en: %s and the individuals that reference it.
it: %s e le persone che vi fanno riferimento.

en: %s and their children
it: %s e i loro figli

en: %s and their descendants
it: %s e loro discendenti

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
it[0]: %s utente anonimo corrente
it[1]: %s utenti anonimi correnti

en: %s child | %s children
it[0]: %s figlio
it[1]: %s figli

en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni

en: %s day ago | %s days ago
it[0]: %s giorno fa
it[1]: %s giorni fa

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
it[0]: %s famiglia è stata aggiornata.
it[1]: %s famiglie sono state aggiornate.

en: %s family tree | %s family trees
it[0]: %s albero genealogico
it[1]: %s alberi genealogici

en: %s grandchild | %s grandchildren
it[0]: %s nipote
it[1]: %s nipoti

en: %s hour ago | %s hours ago
it[0]: %s ora fa
it[1]: %s ore fa

en: %s individual | %s individuals
it[0]: %s persona
it[1]: %s persone

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
it[0]: %s persona è stata aggiornata.
it[1]: %s persone sono state aggiornate.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
it[0]: %s persona è confidenziale.
it[1]: %s persone sono confidenziali.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
it[0]: %s persona con eventi tra %s e %s
it[1]: %s persone con eventi tra %s e %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
it[0]: %s persona con eventi nel %s
it[1]: %s persone con eventi nel %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
it[0]: %s persona con eventi nel %s tra %s e %s
it[1]: %s persone con eventi nel %s tra %s e %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
it: %s è disabilitato su questo server. Non è possibile installare webtrees finché non viene abilitato. Chiedere all’amministratore del proprio server di abilitarlo.

en: %s message | %s messages
it[0]: %s messaggio
it[1]: %s messaggi

en: %s minute ago | %s minutes ago
it[0]: %s minuto fa
it[1]: %s minuti fa

en: %s month | %s months
it[0]: %s mese
it[1]: %s mesi

en: %s month ago | %s months ago
it[0]: %s mese fa
it[1]: %s mesi fa

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
it[0]: %s nota è stata aggiornata.
it[1]: %s note sono state aggiornate.

en: %s once removed ascending
it: %s volta/volte rimosso ascendente

en: %s once removed descending
it: %s volta/volte rimosso discendente

en: %s second ago | %s seconds ago
it[0]: %s secondo fa
it[1]: %s secondi fa

en: %s sent you the following message.
it: %s ti ha inviato il seguente messaggio.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
it[0]: %s utente corrente
it[1]: %s utenti correnti

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
it[0]: %s fonte è stata aggiornata.
it[1]: %s fonti sono state aggiornate.

en: %s three times removed ascending
it: %s volta/volte rimosso ascendente

en: %s three times removed descending
it: %s  tre volte rimosso discendente

en: %s twice removed ascending
it: %s rimosso due volte in ordine crescente

en: %s twice removed descending
it: %s rimosso due volte in ordine discendente

en: %s week | %s weeks
it[0]: %s settimana
it[1]: %s settimane

en: %s year | %s years
it[0]: %s anno
it[1]: %s anni

en: %s year ago | %s years ago
it[0]: %s anno fa
it[1]: %s anni fa

en: %s year anniversary
it: %s anni d’anniversario

en: %s × cousin
it: cugino/a di %s° grado

en: %s&nbsp;BCE
it: %s&nbsp;a.C.

en: %s&nbsp;CE
it: %s&nbsp;d.C.

en: %s, her ancestors and their families
it: %s, suoi antenati e le loro famiglie

en: %s, her parents and siblings
it: %s, suoi genitori e fratelli

en: %s, her spouses and children
it: %s, suoi mariti e figli

en: %s, her spouses and descendants
it: %s, suoi mariti e discendenti

en: %s, his ancestors and their families
it: %s, suoi antenati e le loro famiglie

en: %s, his parents and siblings
it: %s, suoi parenti e fratelli

en: %s, his spouses and children
it: %s, sue mogli e figli

en: %s, his spouses and descendants
it: %s, sue mogli e discendenti

en: &lt;select&gt;
it: &lt;seleziona&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
it: pro ×%s pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
it: pro ×4 pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
it: pro ×5 pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
it: pro-pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
it: pro-pronipote (di zii)

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

en: (aged %s)
it: (all’età di %s)

en: (aged less than %s)
it: (all’età di meno di %s)

en: (aged more than %s)
it: (all’età di più di %s)

en: (filtered from %s total entries)
it: (filtrati su un totale di %s elementi)

en: (in childhood)
it: (da piccolo)

en: (in infancy)
it: (da neonato)

en: (stillborn)
it: (nato morto)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
it: <b>Nota importante:</b> il trasferimento guidato non è in grado di gestire lo spostamento degli elementi multimediali. Al termine del trasferimento guidato sarà necessario impostare e spostare o copiare la configurazione degli oggetti multimediali e gli oggetti stessi.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
it: <b>Nota bene:</b> le informazioni confidenziali sulle persone viventi verranno date solamente ai parenti della famiglia e agli amici più vicini. Verrà richiesto di verificare il proprio rapporto prima di poter ricevere qualsiasi dato sensibile. A volte anche le informazioni di persone defunte possono essere confidenziali; questo perché non ci sono abbastanza dati per determinare se una persona è ancora in vita.<br><br>Prima di fare una domanda, verificare che si stanno chiedendo informazioni sulla persona giusta controllando date, luoghi e parenti stretti. Se si stanno inviando modifiche agli alberi genealogici inserire le fonti da cui sono stati ricavati i dati.

en: <default theme>
it: <tema predefinito>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
it: <div class="largeError">Avviso:</div><div class="error">compilando e inviando il modulo l’utente accetta:<ul><li>di proteggere la privacy delle persone viventi elencate nel nostro sito;</li><li>di inserire nella casella di testo sottostante o una spiegazione delle persone di cui si è parenti o informazioni su qualcuno che potrebbe essere elencato nel nostro sito.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
it: Un grafico che mostra le relazioni tra due persone.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
it: Un grafico che mostra ascendenti e discendenti di una persona, come un libro di famiglia.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
it: Grafico che mostra gli ascendenti di una persona come un albero compatto.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
it: Grafico che mostra gli antenati, formattato come albero.

en: A chart of an individual’s ancestors.
it: Un grafico degli antenati di una persona.

en: A chart of an individual’s descendants.
it: Grafico che mostra i discendenti di una persona.

en: A chart of individuals’ lifespans.
it: Un grafico della vita delle persone.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
it: Un figlio può avere più di una coppia di genitori. Il legame tra figlio e genitori può essere biologico, legale o basato su cultura e tradizione locali. Se non specificato, si presume che la relazione sia biologica.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
it: Un errore comune è quello di avere molteplici collegamenti allo stesso record, per esempio elencando lo stesso figlio più di una volta in un record di famiglia.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
it: Un server di database è in grado di memorizzare molti database distinti. È necessario selezionare un database esistente (creato dall’amministratore del server) o crearne uno nuovo (se l’account utente del database dispone di diritti di accesso sufficienti).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
it: Un grafico a ventaglio degli antenati di un individuo.

en: A file on the server
it: File sul server

en: A file on your computer
it: File sul tuo computer

en: A greeting message and useful links for a user.
it: Un messaggio di saluto e collegamenti utili per un utente.

en: A greeting message for site visitors.
it: Un messaggio di benvenuto per i visitatori del sito.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
it: Un elenco delle modifiche che necessitano dell’approvazione di un moderatore, oltre a notifiche tramite email.

en: A list of frequently asked questions and answers.
it: Un elenco di domande frequenti e relative risposte.

en: A list of records that have been updated recently.
it: Un elenco di record aggiornati recentemente.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
it: Un elenco di compiti e attività legate all’albero genealogico.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
it: Un elenco dei prossimi anniversari di morte ebraici.

en: A list of the anniversaries that occur today.
it: Un elenco delle ricorrenze odierne.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
it: Un elenco di ricorrenze che si verificheranno nel prossimo futuro.

en: A list of the most popular given names.
it: Un elenco dei nomi più diffusi.

en: A list of the most popular surnames.
it: Un elenco dei cognomi più diffusi.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
it: Un elenco delle pagine che sono state visualizzate il maggior numero di volte.

en: A list of users and visitors who are currently online.
it: Un elenco di utenti e visitatori che stanno usando attualmente il sito.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
it: Un oggetto multimediale è un record nell’albero genealogico che contiene informazioni su un file multimediale. Queste informazioni possono comprendere un titolo, un avviso relativo alla privacy, una trascrizione, restrizioni legate alla tutela della privacy. Il file multimediale, come ad esempio una foto o un video, può essere memorizzato in locale (su questo server web) o in remoto (su un altro server web).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
it: La nuova password è stata creata e inviata a %s. È possibile modificarla dopo l’accesso.

en: A new password has been requested for your username.
it: Una nuova password è stata richiesta per il proprio nome utente.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
it: Un nuovo utente (%1$s) ha richiesto un account (%2$s) e ha verificato un indirizzo di posta elettronica (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
it: È disponibile una nuova versione di webtrees.

en: A private area to record notes or keep a journal.
it: Uno spazio privato per registrare appunti o tenere un diario.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
it: Un aspirante utente si è registrato in webtrees all’indirizzo internet %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
it: Un report sugli antenati di una persona formattato ad albero.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
it: Un report sugli antenati di una persona, con uno stile narrativo.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
it: Un report sui discendenti di una persona in uno stile narrativo.

en: A report of an individual’s details.
it: Un report sui dettagli di una persona.

en: A report of facts which are supported by a given source.
it: Un report di fatti supportati da una determinata fonte.

en: A report of family members and their details.
it: Un report dei membri di una famiglia e dei relativi dettagli.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
it: Un report sulle persone morte in determinati giorni e/o luoghi.

en: A report of individuals who had a given occupation.
it: Un rapporto sulle persone con una determinata professione.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
it: Un rapporto delle persone nate in un determinato giorno e luogo.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
it: Un report sulle persone sepolte in un determinato luogo.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
it: Un report sui matrimoni di determinati data e luogo.

en: A report of recent and pending changes.
it: Un report delle modifiche recenti e in attesa di approvazione.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
it: Un report delle famiglie strettamente correlate a una persona.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
it: Un rapporto sulle persone strettamente correlate a una persona.

en: A report of the information provided by a source.
it: Un report con le informazioni fornite da una fonte.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
it: Un report sulle informazioni mancanti su una persona e i relativi parenti.

en: A report of vital records for a given date or place.
it: Un report sui dati anagrafici per una determinata data o luogo.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
it: Un ruolo è un insieme di diritti di accesso che permettono di visualizzare dati, modificare le impostazioni di configurazione, ecc. I diritti di accesso vengono assegnati ai ruoli e i ruoli sono assegnati agli utenti. Ciascun albero genealogico può assegnare accessi differenti a ciascun ruolo; inoltre gli utenti possono avere un ruolo diverso in ogni albero genealogico.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
it: Una barra laterale che mostra un elenco alfabetico di tutte le famiglie nell’albero genealogico.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
it: Una barra laterale che mostra un elenco alfabetico di tutte le persone dell’albero genealogico.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
it: Una barra laterale che mostra le famiglie e i parenti stretti di una persona.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
it: Una barra laterale che mostra informazioni non genealogiche su una persona.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
it: Una barra laterale che mostra i discendenti di una persona.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
it: Una scheda che mostra i parenti stretti di una persona.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
it: Una scheda che mostra i fatti e gli eventi relativi a una persona.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
it: Una scheda che mostra gli oggetti multimediali associati a una persona.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
it: Una scheda che mostra le note associate a una persona.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
it: Una scheda che mostra le fonti collegate a una persona.

en: A timeline displaying individual events.
it: Una grafico cronologico che mostra gli eventi di una persona.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
it: Un utente non sarà in grado accedere fino a quando entrambe le opzioni «email verificata» e «approvato da un amministratore» non saranno entrambe selezionate.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
it: La filigrana è un testo che viene aggiunto a un’immagine, per scoraggiarne l’uso da parte di terzi senza autorizzazione.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
it: Alfabeto_minuscolo=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
it: Alfabeto_maiuscolo=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

en: API key
it: chiave API

en: Abbreviate place names
it: Abbrevia i nomi dei luoghi

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
it: apr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
it: ago

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
it: dic

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
it: feb

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
it: gen

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
it: lug

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
it: giu

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
it: mar

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
it: mag

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
it: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
it: ott

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
it: aban

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
it: azar

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
it: bah

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
it: dey

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
it: esf

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
it: far

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
it: khor

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
it: mehr

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
it: mor

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
it: ord

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
it: shah

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
it: tir

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
it: set

en: Accept
it: Accetta

en: Accept all changes
it: Approvare tutte le modifiche

en: Access level
it: Livello di accesso

en: Access to family trees
it: Accesso all’albero genealogico

en: Account approval and email verification
it: Approvazione utenti e verifica via email

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %s to the clippings cart
it: Aggiungi %s al carrello

en: Add a blank row
it: Aggiungi una riga vuota

en: Add a brother or sister
it: Aggiungi un nuovo fratello o sorella

en: Add a child
it: Aggiungi un nuovo figlio

en: Add a child to create a one-parent family
it: Aggiungi un figlio per creare una famiglia monoparentale

en: Add a child to this family
it: Aggiungi un figlio a questa famiglia

en: Add a fact
it: Aggiungi un fatto

en: Add a father
it: Aggiungi un nuovo padre

en: Add a favorite
it: Aggiungi un preferito

en: Add a geographic location
it: Aggiungi un nuovo luogo geografico

en: Add a husband
it: Aggiungi un nuovo marito

en: Add a husband to this family
it: Aggiungi marito a questa famiglia

en: Add a husband using an existing individual
it: Aggiungi un marito utilizzando una persona esistente

en: Add a journal entry
it: Aggiungi una nuova voce al diario

en: Add a media object
it: Aggiungi un nuovo oggetto multimediale

en: Add a mother
it: Aggiungi una nuova madre

en: Add a name
it: Aggiungi un nuovo nome

en: Add a news article
it: Aggiungi una notizia

en: Add a note
it: Aggiungi una nuova nota

en: Add a restriction
it: Aggiungi nuova restrizione

en: Add a scrollbar when block contents grow
it: Aggiungi una barra di scorrimento quando il contenuto del riquadro cresce

en: Add a shared note
it: Aggiungi una nuova nota condivisa

en: Add a son or daughter
it: Aggiungi un nuovo figlio o figlia

en: Add a source citation
it: Aggiungi una nuova citazione di fonte

en: Add a spouse
it: Aggiungi un nuovo coniuge

en: Add a story
it: Aggiungi cronaca

en: Add a user
it: Aggiungi un nuovo utente

en: Add a wife
it: Aggiungi una nuova moglie

en: Add a wife to this family
it: Aggiungi una moglie a questa famiglia

en: Add a wife using an existing individual
it: Aggiungi una moglie utilizzando una persona esistente

en: Add an FAQ
it: Aggiungi una FAQ

en: Add an associate
it: Aggiungi una persona collegata

en: Add another individual to the chart
it: Aggiungi un’altra persona al grafico

en: Add from clipboard
it: Aggiungi dagli appunti

en: Add individuals
it: Aggiungi persone

en: Add links
it: Aggiungi collegamenti

en: Add marriage details
it: Aggiungi dettagli matrimonio

en: Add missing death records
it: Aggiungi record delle morti mancanti

en: Add missing married names
it: Aggiungi i nomi coniugali mancanti

en: Add more fields
it: Aggiungi più campi

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
it: Aggiungi storie ed aneddoti sulle persone presenti nell’albero genealogico.

en: Add spaces where long lines were wrapped
it: Aggiungere spazio nei punti dove le linee lunghe vengono spezzate

en: Add the GEDCOM media path to filenames
it: Aggiungi il percorso GEDCOM degli oggetti multimediali ai nomi dei file

en: Add to TITLE header tag
it: Testo da aggiungere al tag TITLE dell’intestazione

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Add unlinked records
it: Aggiungi record scollegati

en: Add watermarks to thumbnails
it: Aggiungi una filigrana alle miniature

en: Add your own text and graphics.
it: Per aggiungere testo e grafica personalizzati.

en: Add/edit a journal/news entry
it: Aggiungi o modifica voce di diario/notizia

en: Address
it: Indirizzo

en: Address line 1
it: Indirizzo - Linea 1

en: Address line 2
it: Indirizzo - Linea 2

en: Administrator
it: Amministratore

en: Administrator account
it: Utente amministratore

en: Administrator comments on user
it: Commenti dell’amministratore sull’utente

en: Administrators
it: Amministratori

en: Adopted by both parents
it: Adottato da entrambi i genitori

en: Adopted by father
it: Adottato dal padre

en: Adopted by mother
it: Adottato dalla madre

en: Adoption
it: Adozione

en: Adoption of a brother
it: Adozione di un fratello

en: Adoption of a child
it: Adozione di un figlio

en: Adoption of a daughter
it: Adozione di una figlia

en: Adoption of a grandchild
it: Adozione di un/a nipote (di nonni)

en: Adoption of a granddaughter
it: Adozione di una nipote (di nonni)

en: Adoption of a grandson
it: Adozione di un nipote (di nonni)

en: Adoption of a half-brother
it: Adozione di un fratellastro

en: Adoption of a half-sibling
it: Adozione di un fratellastro/sorellastra

en: Adoption of a half-sister
it: Adozione di una sorellastra

en: Adoption of a sibling
it: Adozione di un fratello/sorella

en: Adoption of a sister
it: Adozione di una sorella

en: Adoption of a son
it: Adozione di un figlio

en: Adult christening
it: Battesimo da adulto

en: Advanced fact preferences
it: Impostazioni avanzate dei fatti

en: Advanced name facts
it: Fatti avanzati dei nomi

en: Advanced place name facts
it: Fatti avanzati dei nomi dei luoghi

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
it: Dopo aver creato l'albero genealogico sarà possibile importare dati da un file GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
it: Per cambiare la password effettuare l’accesso, selezionare il collegamento «Il mio account» sotto il menu «Le mie pagine» e riempire i campi password.

en: Age
it: Età

en: Age at birth of child
it: Età alla nascita di figli

en: Age at which to assume an individual is dead
it: Età a cui si assume che una persona sia morta

en: Age between husband and wife
it: Differenza d’età tra marito e moglie

en: Age between siblings
it: Differenza d’età tra fratelli

en: Age between wife and husband
it: Differenza d’età tra moglie e marito

en: Age difference
it: Differenza d’età

en: Age in year of first marriage
it: Età nell’anno del primo matrimonio

en: Age in year of marriage
it: Età al matrimonio

en: Age of parents next to child’s birthdate
it: Età dei genitori dopo la data di nascita del figlio

en: Age related to birth year
it: Età relativa all’anno di nascita

en: Age related to death year
it: Età relativa all’anno di morte

en: Agency
it: Ente

en: Aland Islands
it: Isole Åland

en: Albuquerque, New Mexico, United States
it: Albuquerque, New Mexico, Stati Uniti d'America

en: Alias
it: Pseudonimo

en: Alive
it: In vita

en: All
it: Tutto

en: All changes in PhpGedView must be accepted
it: Tutte le modifiche di PhpGedView devono essere state approvate

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
it: Tutti gli utenti definiti in PhpGedView devono avere indirizzi email differenti

en: All facts and events
it: Fatti ed eventi

en: All family facts
it: Tutti i fatti della famiglia

en: All fields must be completed.
it: È necessario compilare tutti i campi.

en: All files have read and write permission.
it: Tutti i file hanno i permessi di lettura e scrittura.

en: All individual facts
it: Tutti i fatti delle persone

en: All individuals
it: Tutte le persone

en: All repository facts
it: Tutti i fatti degli archivi

en: All source facts
it: Tutti i fatti delle fonti

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
it: Permette ad altri moduli di modificare i testi usando un editor visuale invece del codice HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
it: Permetti agli utenti di visualizzare i record grezzi GEDCOM

en: Allow users to select their own theme
it: Consenti agli utenti di selezionare il proprio tema

en: Allow visitors to request a new user account
it: Permette ai visitatori di richiedere un nuovo account

en: Also known as
it: Conosciuto come

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
it: Una FAQ può essere mostrata per un solo albero genealogico o per tutti gli alberi genealogici.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
it: Un’alternativa alla scheda «Oggetti multimediali» e un visualizzatore avanzato di immagini.

en: An alternative way to display charts.
it: Un modo alternativo di visualizzare i grafici.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
it: Un modo alternativo per inserire le trascrizioni dei censimenti e collegarle alle persone.

en: An alternative way to select a new theme.
it: Un modo alternativo per selezionare un nuovo tema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
it: Un modo alternativo di effettuare accesso e disconnessione.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
it: Una persona collegata è un’altra persona associata a questo fatto o evento, come ad esempio un testimone o un sacerdote.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
it: Una persona collegata è un’altra persona associata in qualche modo a questa persona, come ad esempio un amico o un datore di lavoro.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
it: Un menu di modifica per individui, famiglie, fonti e altro.

en: An error occurred when unzipping the file.
it: Si è verificato un errore durante la decompressione del file.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
it: Un albero interattivo che mostra tutti gli antenati e i discendenti di una persona.

en: An unexpected database error occurred.
it: Si è verificato un errore di database imprevisto.

en: Ancestors
it: Antenati

en: Ancestors interest
it: Interesse per antenati

en: Ancestors of
it: Antenati di

en: Ancestors of %s
it: Antenati di %s

en: Ancestral file number
it: Numero in Ancestral File

en: Anchorage, Alaska, United States
it: Anchorage, Alaska, Stati Uniti d'America

en: Anniversary
it: Anniversario

en: Anniversary calendar
it: Calendario anniversari

en: Annulment
it: Annullamento

en: Answer
it: Risposta

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
it: Applica correzioni automatiche alle proprie informazioni genealogiche.

en: Apply privacy settings
it: Applicare le impostazioni della privacy

en: Approval of account at %s
it: Approvazione di un account su %s

en: Approved
it: Approvato

en: Approved by administrator
it: Approvato dall’amministratore

en: Aqua Marine
it: Aqua marine

en: Are you sure you want to delete this fact?
it: Si è certi di voler eliminare questo fatto?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
it: Si è certi di voler eliminare questo messaggio? Non sarà più possibile recuperarlo.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
it: Si è certi di voler eliminare «%s»?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
it: Confermi l'annullamento di tutte le modifiche apportate a questo albero genealogico?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
it: Rimuovere i collegamenti a questo oggetto multimediale?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
it: Si è certi di voler rimuovere questo elemento dai propri preferiti?

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
it: Così come è possibile usare la barra degli strumenti per applicare la formattazione HTML, è anche possibile inserire dei campi di database che vengono aggiornati automaticamente. Questi campi speciali sono racchiusi tra i caratteri <b>#</b>. Ad esempio <b>#totalFamilies#</b> verrà sostituito con il numero effettivo delle famiglie presenti nel database. Gli utenti avanzati possono anche applicare le classi CSS al proprio testo, in modo che la formattazione sia congruente col tema selezionato.

en: Ash
it: Cenere

en: Associate
it: Associato

en: Associate events with this source
it: Associa eventi a questa fonte

en: Associates
it: Associati

en: At sea
it: In mare

en: Atlanta, Georgia, United States
it: Atlanta, Georgia, Stati Uniti d'America

en: Attendant
it: Collaboratore

en: Attending
it: Presente all’evento

en: Author
it: Autore

en: Author of last change
it: Autore ultima modifica

en: Automatically accept changes made by this user
it: Approva automaticamente le modifiche apportate da questo utente

en: Automatically expand notes
it: Espandi automaticamente le note

en: Automatically expand sources
it: Espandi automaticamente le fonti

en: Available blocks
it: Riquadri disponibili

en: Average age
it: Età media

en: Average age at death
it: Età media alla morte

en: Average age in century of marriage
it: Età media nel secolo di matrimonio

en: Average age related to death century
it: Età media relativa al secolo di morte

en: Average number of children per family
it: Numero medio di figli per famiglia

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Azores
it: Azzorre

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Baptism
it: Battesimo

en: Baptism of a brother
it: Battesimo di un fratello

en: Baptism of a child
it: Battesimo di un figlio

en: Baptism of a daughter
it: Battesimo di una sorella

en: Baptism of a grandchild
it: Battesimo di un/a nipote (di nonni)

en: Baptism of a granddaughter
it: Battesimo di una nipote (di nonni)

en: Baptism of a grandson
it: Battesimo di un nipote (di nonni)

en: Baptism of a half-brother
it: Battesimo di un fratellastro

en: Baptism of a half-sibling
it: Battesimo di fratellastri/sorellastre

en: Baptism of a half-sister
it: Battesimo di una sorellastra

en: Baptism of a sibling
it: Battesimo di fratelli/sorelle

en: Baptism of a sister
it: Battesimo di una sorella

en: Baptism of a son
it: Battesimo di un figlio

en: Batch update
it: Aggiornamenti sequenziali

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
it: Baton Rouge, Louisiana, Stati Uniti d'America

en: Bearing
it: Azimut

en: Begins with
it: Inizia con

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgian Chocolate
it: Belgian chocolate

en: Belgium
it: Belgio

en: Bern, Switzerland
it: Berna, Svizzera

en: Best man
it: Testimone

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Billings, Montana, United States
it: Billings, Montana, Stati Uniti d'America

en: Binary data object
it: Dati binari di un oggetto

en: Bing Maps™
it: Bing Mappe™

en: Birmingham, Alabama, United States
it: Birmingham, Alabama, Stati Uniti d'America

en: Birth
it: Nascita

en: Birth by country
it: Nati per nazione

en: Birth date range end
it: Includi i nati fino al

en: Birth date range start
it: Includi i nati a partire dal

en: Birth of a brother
it: Nascita di un fratello

en: Birth of a child
it: Nascita di un figlio

en: Birth of a daughter
it: Nascita di una figlia

en: Birth of a grandchild
it: Nascita di un/a nipote (di nonni)

en: Birth of a granddaughter
it: Nascita di una nipote (di nonni)

en: Birth of a grandson
it: Nascita di un nipote (di nonni)

en: Birth of a half-brother
it: Nascita di un fratellastro

en: Birth of a half-sibling
it: Nascita di fratellastri/sorellastre

en: Birth of a half-sister
it: Nascita di una sorellastra

en: Birth of a sibling
it: Nascita di fratelli-sorelle

en: Birth of a sister
it: Nascita di una sorella

en: Birth of a son
it: Nascita di un figlio

en: Birth places
it: Luoghi di nascita

en: Birthplace contains
it: Il luogo di nascita contiene

en: Births
it: Nascite

en: Births by century
it: Nascite per secolo

en: Bismarck, North Dakota, United States
it: Bismarck, Dakota del Nord

en: Blessing
it: Benedizione

en: Block
it: Riquadro

en: Blocks
it: Riquadri

en: Blue Lagoon
it: Blue lagoon

en: Blue Marine
it: Blue marine

en: Body
it: Messaggio

en: Bogota, Colombia
it: Bogotà, Colombia

en: Boise, Idaho, United States
it: Boise, Idaho, Stati Uniti d'America

en: Book
it: Libro

en: Booklet
it: Libretto

en: Born in the covenant
it: Nato nell’alleanza

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
it: Boston, Massachusetts, Stati Uniti d'America

en: Both alive
it: Entrambi in vita

en: Both dead
it: Entrambi defunti

en: Bountiful, Utah, United States
it: Bountiful, Utah, Stati Uniti d'America

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Branches
it: Rami

en: Branches of the %s family
it: Rami della famiglia %s

en: Brazil
it: Brasile

en: Bridesmaid
it: Damigella della sposa

en: Brit milah of a brother
it: Brit milah di un fratello

en: Brit milah of a grandson
it: Brit milah di un nipote

en: Brit milah of a half-brother
it: Brit milah di un fratellastro

en: Brit milah of a son
it: Brit milah di un figlio

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell’Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Brother
it: Fratello

en: Burial
it: Sepoltura

en: Burial of a brother
it: Sepoltura di un fratello

en: Burial of a child
it: Sepoltura di un figlio

en: Burial of a daughter
it: Sepoltura di una figlia

en: Burial of a father
it: Sepoltura del padre

en: Burial of a grandchild
it: Sepoltura di un/a nipote (di nonni)

en: Burial of a granddaughter
it: Sepoltura di una nipote (di nonni)

en: Burial of a grandfather
it: Sepoltura di un nonno

en: Burial of a grandmother
it: Sepoltura di una nonna

en: Burial of a grandparent
it: Sepoltura di un nonno

en: Burial of a grandson
it: Sepoltura di un nipote (di nonni)

en: Burial of a half-brother
it: Sepoltura di un fratellastro

en: Burial of a half-sibling
it: Sepoltura di fratellastri/sorellastre

en: Burial of a half-sister
it: Sepoltura di una sorellastra

en: Burial of a husband
it: Sepoltura di un marito

en: Burial of a maternal grandfather
it: Sepoltura di un nonno materno

en: Burial of a maternal grandmother
it: Sepoltura di una nonna materna

en: Burial of a maternal grandparent
it: Sepoltura di un nonno materno

en: Burial of a mother
it: Sepoltura della madre

en: Burial of a parent
it: Sepoltura di un genitore

en: Burial of a paternal grandfather
it: Sepoltura di un nonno paterno

en: Burial of a paternal grandmother
it: Sepoltura di una nonna paterna

en: Burial of a paternal grandparent
it: Sepoltura di un nonno paterno

en: Burial of a sibling
it: Sepoltura di fratelli/sorelle

en: Burial of a sister
it: Sepoltura di una sorella

en: Burial of a son
it: Sepoltura di un figlio

en: Burial of a spouse
it: Sepoltura del coniuge

en: Burial of a wife
it: Sepoltura di una moglie

en: Burial place contains
it: Il luogo di sepoltura contiene

en: Buyer
it: Acquirente

en: By default, SMTP works on port 25.
it: Di solito la porta dell’SMTP è la 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
it: Per impostazione predefinita, l’elenco mostra solo i luoghi che si possono trovare nel proprio albero genealogico. Si potrebbe disporre di dettagli su altri luoghi, come quelle importate da un file esterno. Selezionando questa opzione per mostrare tutti i luoghi, compresi quelli che non sono attualmente utilizzati.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
it[0]: Per impostazione predefinita, il server consente l’esecuzione degli script per %s secondo.
it[1]: Per impostazione predefinita, il server consente l’esecuzione degli script per %s secondi.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
it: Come impostazione predefinita il server consente agli script di utilizzare %s di memoria.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
it: X

[ctx: CENTURY]
en: 11th
it: XI

[ctx: CENTURY]
en: 12th
it: XII

[ctx: CENTURY]
en: 13th
it: XIII

[ctx: CENTURY]
en: 14th
it: XIV

[ctx: CENTURY]
en: 15th
it: XV

[ctx: CENTURY]
en: 16th
it: XVI

[ctx: CENTURY]
en: 17th
it: XVII

[ctx: CENTURY]
en: 18th
it: XVIII

[ctx: CENTURY]
en: 19th
it: XIX

[ctx: CENTURY]
en: 1st
it: I

[ctx: CENTURY]
en: 20th
it: XX

[ctx: CENTURY]
en: 21st
it: XXI

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
it: II

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
it: III

[ctx: CENTURY]
en: 4th
it: IV

[ctx: CENTURY]
en: 5th
it: V

[ctx: CENTURY]
en: 6th
it: VI

[ctx: CENTURY]
en: 7th
it: VII

[ctx: CENTURY]
en: 8th
it: VIII

[ctx: CENTURY]
en: 9th
it: IX

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar conversion
it: Conversione di calendario

en: Call number
it: Collocazione

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Campinas, Brazil
it: Campinas, Brasile

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Card
it: Tessera

en: Case insensitive
it: Non distinguere fra maiuscolo e minuscolo

en: Caste
it: Casta

en: Categories
it: Categorie

en: Cause
it: Causa

en: Cause of death
it: Causa della morte

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
it: Attenzione! Questa operazione potrebbe richiedere parecchio tempo. Portare pazienza.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
it: Attenzione: i vecchi moduli potrebbero non funzionare o potrebbero impedire il funzionamento di webtrees.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
it: Attenzione: i vecchi temi potrebbero non funzionare o potrebbero impedire il funzionamento di webtrees.

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cemeteries
it: Cimiteri

en: Cemetery
it: Cimitero

en: Census
it: Censimento

en: Census assistant
it: Assistente censimento

en: Census date
it: Data del censimento

en: Census place
it: Luogo del censimento

en: Census transcript
it: Trascrizione del censimento

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Certificate
it: Certificato

en: Chad
it: Ciad

en: Change
it: Cambiare

en: Change family members
it: Modifica i membri della famiglia

en: Change flag
it: Cambia la bandiera

en: Changed on %1$s by %2$s
it: Modificato %1$s da %2$s

en: Changes
it: Aggiornamenti

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
it[0]: Modifiche nell’ultimo giorno
it[1]: Modifiche negli ultimi %s giorni

en: Changes log
it: Elenco aggiornamenti

en: Character set
it: Set di caratteri

en: Chart
it: Grafico

en: Chart type
it: Tipo di grafico

en: Charts
it: Grafici

en: Check file permissions…
it: Verifica dei permessi dei file…

en: Check for custom modules…
it: Verifica dei moduli personalizzati…

en: Check for custom themes…
it: Verifica dei temi personalizzati…

en: Check for errors
it: Verifica errori

en: Check for pending changes…
it: Verifica modifiche in attesa di approvazione…

en: Check the access rights on this folder.
it: Verificare i diritti di accesso in questa cartella.

en: Check the settings and try again.
it: Verificare i parametri e riprovare.

en: Checking server capacity
it: Verifica delle caratteristiche del server

en: Checking server configuration
it: Verifica della configurazione del server

en: Child
it: Figlio

en: Child of
it: Figlio di

en: Child of %s
it: Figlio di %s

en: Children
it: Figli

en: Children in family
it: Figli in famiglia

en: Children of
it: Figli di

en: Children take a patronym instead of a surname.
it: I figli acquisiscono un patronimico invece del cognome.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
it: I figli assumono un cognome dal padre e un cognome dalla madre.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
it: I figli assumono un cognome dalla madre e un cognome dal padre.

en: Children take their father’s surname.
it: I figli prendono il cognome del padre.

en: Children take their mother’s surname.
it: I figli prendono il cognome della madre.

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Choose a report to run
it: Selezionare un report da eseguire

en: Choose relatives
it: Parenti da includere

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
it: Selezionare la miniatura da caricare. Sebbene le miniature delle immagini possano essere generate automaticamente, è possibile creare miniature proprie, in particolare per gli altri tipi di oggetti multimediali. Ad esempio, è possibile fornire un fotogramma da un filmato, oppure una fotografia della persona che ha fatto una registrazione audio.

en: Choose user defined welcome text typed below
it: Testo di benvenuto personalizzato (da inserire qui sotto)

en: Choose:
it: Scegli:

en: Christening
it: Battesimo

en: Christening of a brother
it: Battesimo di un fratello

en: Christening of a child
it: Battesimo di un figlio

en: Christening of a daughter
it: Battesimo di una figlia

en: Christening of a grandchild
it: Battesimo di un/a nipote (di nonni)

en: Christening of a granddaughter
it: Battesimo di una nipote (di nonni)

en: Christening of a grandson
it: Battesimo di un nipote (di nonni)

en: Christening of a half-brother
it: Battesimo di un fratellastro

en: Christening of a half-sibling
it: Battesimo di fratellastri/sorellastre

en: Christening of a half-sister
it: Battesimo di una sorellastra

en: Christening of a sibling
it: Battesimo di fratelli/sorelle

en: Christening of a sister
it: Battesimo di una sorella

en: Christening of a son
it: Battesimo di un figlio

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Circumciser
it: Circoncisore

en: Citation details
it: Dettagli della citazione

en: Citizenship
it: Cittadinanza

en: City
it: Città

en: Ciudad Juarez, Mexico
it: Ciudad Juarez, Messico

en: Civil marriage
it: Matrimonio civile

en: Civil registrar
it: Ufficiale di Stato Civile

en: Clean up data folder
it: Pulisci cartella dati

en: Cleared but not yet completed
it: Chiarito ma non ancora completato

en: Clippings cart
it: Carrello ritagli

en: Coat of arms
it: Stemma araldico

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos e Isole Keeling

en: Coffee and Cream
it: Caffè con panna

en: Cold Day
it: Cold day

en: Colonia Juarez, Mexico
it: Colonia Juárez, Messico

en: Columbia, South Carolina, United States
it: Columbia, Carolina del Sud

en: Columns per page
it: Colonne per pagina

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Common law marriage
it: Convivenza

en: Communicate directly with other users, using private messages.
it: Per comunicare direttamente con altri utenti utilizzando messaggi privati.

en: Comoros
it: Comore

en: Compact tree
it: Albero compatto

en: Compact tree of %s
it: Albero compatto di %s

en: Completed before 1970; date not available
it: Completato prima del 1970; data non disponibile

en: Completed; date unknown
it: Completato: data sconosciuta

en: Concatenation
it: Concatenazione

en: Confirm password
it: Conferma password

en: Confirmation
it: Cresima

en: Connection to database server
it: Connessione al database

en: Contact information
it: Informazioni di contatto

en: Contains
it: Contiene

en: Content
it: Contenuto

en: Continued
it: Ripreso

en: Control panel
it: Pannello di controllo

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
it: Converti da UTF-8 ad ISO-8859-1

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Copenhagen, Denmark
it: Copenhagen, Danimarca

en: Copy
it: Copia

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
it: Copia tutti i record da %1$s a %2$s.

en: Copy files…
it: Copia dei file…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
it: Copia questi file nella cartella %s, sostituendo i file con gli stessi nomi.

en: Corporation
it: Azienda

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
it: Corregge il record NAME nella forma «Mario/ROSSI/» o «Mario /ROSSI» generata da vecchi programmi di genealogia.

en: Cote d’Ivoire
it: Costa d’Avorio

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
it: Impossibile verificare le informazioni immesse. Riprovare oppure contattare l’amministratore del sito per ulteriori informazioni.

en: Count
it: Conteggio

en: Countries
it: Nazioni

en: Country
it: Nazione

en: Counts
it: Conteggiati

en: County
it: Provincia/Contea

en: Create
it: Crea

en: Create a family tree
it: Crea un nuovo albero genealogico

en: Create a media object
it: Crea un nuovo oggetto multimediale

en: Create a repository
it: Crea archivio

en: Create a shared note
it: Crea una nuova nota condivisa

en: Create a shared note using the census assistant
it: Crea una nuova nota condivisa utilizzando l’assistente

en: Create a source
it: Crea una nuova fonte

en: Create an individual
it: Crea una nuova persona

en: Create your own chart
it: Creazione grafico personalizzato

en: Cremation
it: Cremazione

en: Cremation of a brother
it: Cremazione di un fratello

en: Cremation of a child
it: Cremazione di un figlio

en: Cremation of a daughter
it: Cremazione di una figlia

en: Cremation of a father
it: Cremazione del padre

en: Cremation of a grand-parent
it: Cremazione di un nonno/nonna

en: Cremation of a grandchild
it: Cremazione di un/a nipote (di nonni)

en: Cremation of a granddaughter
it: Cremazione di una nipote (di nonni)

en: Cremation of a grandfather
it: Cremazione di un nonno

en: Cremation of a grandmother
it: Cremazione di una nonna

en: Cremation of a grandson
it: Cremazione di un nipote (di nonni)

en: Cremation of a half-brother
it: Cremazione di un fratellastro

en: Cremation of a half-sibling
it: Cremazione di fratellastri/sorellastre

en: Cremation of a half-sister
it: Cremazione di una sorellastra

en: Cremation of a husband
it: Cremazione di un marito

en: Cremation of a maternal grandfather
it: Cremazione di un nonno materno

en: Cremation of a maternal grandmother
it: Cremazione di una nonna materna

en: Cremation of a mother
it: Cremazione della madre

en: Cremation of a parent
it: Cremazione di un genitore

en: Cremation of a paternal grandfather
it: Cremazione di un nonno paterno

en: Cremation of a paternal grandmother
it: Cremazione di una nonna paterna

en: Cremation of a sibling
it: Cremazione di fratelli/sorelle

en: Cremation of a sister
it: Cremazione di una sorella

en: Cremation of a son
it: Cremazione di un figlio

en: Cremation of a spouse
it: Cremazione del coniuge

en: Cremation of a wife
it: Cremazione di una moglie

en: Croatia
it: Croazia

en: Current
it: Corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom event
it: Evento personalizzato

en: Custom fact
it: Fatto personalizzato

en: Custom module
it: Modulo personalizzato

en: Custom tags
it: Tag personalizzati

en: Custom theme
it: Tema personalizzato

en: Custom welcome text
it: Testo di benvenuto personalizzato

en: Customize this page
it: Personalizza questa pagina

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: DNA markers
it: Marcatori del DNA

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Data
it: Dati

en: Data folder
it: Cartella dati

en: Database and table names
it: Nomi del database e delle tabelle

en: Database connection
it: Connessione al database

en: Database name
it: Nome del database

en: Database password
it: Password del database

en: Database user account
it: Account utente del database

en: Date
it: Data

en: Date differences
it: Differenze tra le date

en: Date of LDS baptism
it: Data del battesimo mormone

en: Date of LDS child sealing
it: Data del suggellamento mormone del figlio

en: Date of LDS endowment
it: Data della costituzione mormone della dote

en: Date of LDS spouse sealing
it: Data del suggellamento mormone del coniuge

en: Date of adoption
it: Data di adozione

en: Date of baptism
it: Data del battesimo

en: Date of bar mitzvah
it: Data del bar mitzvah

en: Date of bat mitzvah
it: Data del bat mitzvah

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Date of blessing
it: Data della benedizione

en: Date of brit milah
it: Data del Brit milah

en: Date of burial
it: Data di sepoltura

en: Date of christening
it: Data del battesimo

en: Date of confirmation
it: Data della cresima

en: Date of cremation
it: Data della cremazione

en: Date of death
it: Data della morte

en: Date of divorce
it: Data del divorzio

en: Date of emigration
it: Data dell’emigrazione

en: Date of engagement
it: Data del fidanzamento

en: Date of entry in original source
it: Data di inserimento nella fonte originale

en: Date of event
it: Data dell’evento

en: Date of first communion
it: Data della prima comunione

en: Date of immigration
it: Data dell’immigrazione

en: Date of last change
it: Data ultima modifica

en: Date of marriage
it: Data di matrimonio

en: Date of marriage banns
it: Data delle pubblicazioni di matrimonio

en: Date of naturalization
it: Data della naturalizzazione

en: Date of ordination
it: Data dell’ordinazione

en: Date of residence
it: Data della residenza

en: Date period
it: Periodo temporale

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
it: I periodi temporali sono usati per indicare che un fatto, come ad esempio un’occupazione, è durata per un periodo di tempo.

en: Date range
it: Intervallo temporale

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
it: Gli intervalli temporali vengono utilizzati per indicare che un evento, come una nascita, è avvenuta in una data imprecisata all’interno di un intervallo di tempo.

en: Date registered
it: Data registrazione

en: Date sent
it: Data inviato

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
it: Le date vengono convertite solo se sono valide per il calendario. Ad esempio, solo le date tra il %1$s e il %2$s verranno convertite al calendario francese, e solo le date successive al %3$s verranno convertite al calendario gregoriano.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
it: Le date vengono memorizzate utilizzando abbreviazioni e parole chiave inglesi. In alternativa a tali abbreviazioni e parole chiave è possibile utilizzare delle scorciatoie.

en: Daughter
it: Figlia

en: Daughter of %s
it: Figlia di %s

en: Day
it: Giorno

en: Day not set
it: Giornata non impostata

en: Day:
it: Giorno:

en: Dead
it: Totale morti

en: Death
it: Morte

en: Death by country
it: Morti per nazione

en: Death date range end
it: Includi i morti fino al

en: Death date range start
it: Includi i morti a partire dal

en: Death of a brother
it: Morte di un fratello

en: Death of a child
it: Morte di un figlio

en: Death of a daughter
it: Morte di una figlia

en: Death of a father
it: Morte del padre

en: Death of a grand-parent
it: Morte di un nonno/nonna

en: Death of a grandchild
it: Morte di un/a nipote (di nonni)

en: Death of a granddaughter
it: Morte di una nipote (di nonni)

en: Death of a grandfather
it: Morte di un nonno

en: Death of a grandmother
it: Morte di una nonna

en: Death of a grandson
it: Morte di un nipote (di nonni)

en: Death of a half-brother
it: Morte di un fratellastro

en: Death of a half-sibling
it: Morte di fratellastri/sorellastre

en: Death of a half-sister
it: Morte di una sorellastra

en: Death of a husband
it: Morte di un marito

en: Death of a maternal grandfather
it: Morte di un nonno materno

en: Death of a maternal grandmother
it: Morte di una nonna materna

en: Death of a mother
it: Morte della madre

en: Death of a parent
it: Morte di un genitore

en: Death of a paternal grandfather
it: Morte di un nonno materno

en: Death of a paternal grandmother
it: Morte di una nonna paterna

en: Death of a sibling
it: Morte di fratelli/sorelle

en: Death of a sister
it: Morte di una sorella

en: Death of a son
it: Morte di un figlio

en: Death of a spouse
it: Morte del coniuge

en: Death of a wife
it: Morte di una moglie

en: Death of one spouse
it: Morte di un coniuge

en: Death place contains
it: Il luogo di morte contiene

en: Death places
it: Luoghi di morte

en: Deaths
it: Morti

en: Deaths by century
it: Morti per secolo

en: Decade of birth
it: Decade di nascita

en: Decade of death
it: Decade di morte

en: Decade of marriage
it: Decade di matrimonio

en: Decidi
it: Decade

en: Default
it: Predefinito

en: Default chart
it: Grafico predefinito

en: Default family tree
it: Albero genealogico predefinito

en: Default individual
it: Persona predefinita

en: Default map type
it: Tipo di mappa predefinito

en: Default pedigree chart layout
it: Schema predefinito dell’albero genealogico

en: Default pedigree generations
it: Generazioni predefinite nell’albero genealogico

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Degree
it: Grado

en: Delete
it: Elimina

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
it: Elimina tutti i dati geografici pre-esistenti prima di importare il file.

en: Delete inactive users
it: Rimuovi utenti non attivi

en: Delete selected messages
it: Cancella i messaggi selezionati

en: Delete temporary files…
it: Elimina file temporanei…

en: Delete this name
it: Elimina nome

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
it: La rimozione della famiglia scollegherà le persone tra loro, senza tuttavia rimuoverle. Si è certi di voler cancellare questa famiglia?

en: Democratic Republic of the Congo
it: Congo-Kinshasa

en: Denmark
it: Danimarca

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
it: A seconda della configurazione del server è possibile effettuare un aggiornamento automatico.

en: Descendant generations
it: Generazioni di discendenti

en: Descendants
it: Discendenti

en: Descendants interest
it: Interesse per discendenti

en: Descendants of
it: Discendenti di

en: Descendants of %s
it: Discendenti di %s

en: Description
it: Descrizione

en: Description META tag
it: Tag META della descrizione (description)

en: Destination
it: Destinazione

en: Details
it: Dettagli

en: Died as a child: exempt
it: Morto da bambino: esente

en: Died as an infant: exempt
it: Morto da neonato: esente

en: Differences
it: Differenze

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
it: Nel mondo vengono utilizzati vari tipi di calendario, e molti altri sistemi di calendario sono stati usati in passato. Se possibile le date andrebbero inserite utilizzando il calendario valido per il luogo e il periodo in cui l’evento si è verificato. È quindi possibile specificare una conversione, per mostrare queste date in un calendario più familiare. Se si utilizzano frequentemente due calendari è possibile specificare due conversioni e le date verranno convertite in entrambi i calendari selezionati.

en: Direct line ancestors
it: Antenati in linea diretta

en: Direct line ancestors and their families
it: Antenati in linea diretta e relative famiglie

en: Disable these modules
it: Disabilita questi moduli

en: Disable these themes
it: Disabilita questi temi

en: Display %s
it: Mostra %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
it: Visualizza e gestisce le pagine preferite di un albero genealogico.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
it: Mostra e gestisci le pagine preferite di un utente.

en: Divorce
it: Divorzio

en: Divorce filed
it: Istanza di divorzio

en: Divorces by century
it: Divorzi per secolo

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do not change to keep original filename.
it: Non cambiare per mantenere il nome del file originale.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
it: Non creare nuove posizioni: importa solo le coordinate delle posizioni già esistenti.

en: Do not seal, previous sealing canceled
it: Non suggellare, suggellamento precedente annullato

en: Do not seal: unauthorized
it: Non suggellare: non autorizzato

en: Document
it: Documento

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Download
it: Scarica

en: Download %s…
it: Scarica %s…

en: Download file
it: Scarica file

en: Download geographic data
it: Scarica dati geografici

en: Duodi
it: Duodì

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
it: Indirizzo di posta elettronica duplicato: è già associato a un altro utente.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
it: Nome utente già esistente: sceglierne un altro.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
it: Ogni fonte riporta eventi specifici, in genere per un determinato intervallo temporale e una specifica giurisdizione locale. Per esempio, una scheda di censimento registra eventi di censimento, e le schede ecclesiali riportano eventi quali nascite, matrimoni e morti.<br><br>Selezionare gli eventi che vengono registrati da questa fonte dalla lista degli eventi fornita. La data deve essere indicata come intervallo temporale, come per esempio <i>FROM 1900 TO 1910</i> (FROM … TO … = dal … al …). La giurisdizione locale è il nome del più basso livello territoriale comprendente tutti i luoghi minori richiamati da questa fonte. Ad esempio, «Bergamo, Lombardia, Italy» potrebbe essere usato come luogo di giurisdizione della fonte per gli eventi che si verificano nei vari comuni della Provincia di Bergamo. «Lombardia, Italy» sarebbe invece la giurisdizione della fonte se gli eventi riportati si sono verificati, oltre che nella Provincia di Bergamo, anche in altre province della Lombardia.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
it: È possibile associare l’opzione «accetta automaticamente le modifiche» a ciascun utente: in questo caso tutte le modifiche apportate da tale utente verranno salvate immediatamente. Molti amministratori abilitano questa opzione per il proprio utente.

en: Earliest birth
it: Nascita più antica

en: Earliest birth year
it: Anno di nascita più vecchio

en: Earliest death
it: Morte più antica

en: Earliest death year
it: Anno di morte più vecchio

en: Earliest divorce
it: Divorzio più antico

en: Earliest marriage
it: Matromionio più antico

en: Edit
it: Modifica

en: Edit preferences
it: Opzioni di modifica

en: Edit the FAQ
it: Modifica FAQ

en: Edit the details
it: Modifica dettagli

en: Edit the gender
it: Modifica genere

en: Edit the media object
it: Modifica oggetto multimediale

en: Edit the name
it: Modifica nome

en: Edit the note
it: Modifica nota

en: Edit the raw GEDCOM
it: Modifica il campo GEDCOM

en: Edit the repository
it: Modifica archivio

en: Edit the shared note
it: Modifica nota condivisa

en: Edit the source
it: Modifica fonte

en: Edit the story
it: Modifica cronaca

en: Edit this individual and replace their details with your own.
it: Modifica questa persona e sostituisci i suoi dettagli con i tuoi.

en: Editor
it: redattore

en: Education
it: Educazione

en: Egypt
it: Egitto

en: Electronic
it: Elettronico

en: Elevation
it: Altitudine

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
it: Indirizzo email da utilizzare per il campo &laquo;Da:&raquo; delle email create automaticamente da webtrees.<br><br>webtrees può creare automaticamente delle email per notificare gli amministratori delle modifiche che devono essere verificate. webtrees invia anche email di notifica agli utenti che hanno richiesto un account.<br><br>Di solito, il campo &laquo;From:&raquo; di queste email create automaticamente è del tipo <i>Da: webtrees-noreply@tuosito</i> per indicare che non è dovuta alcuna risposta all’email. Per difendersi da spam e da altri abusi alcuni sistemi di posta elettronica richiedono che al campo &laquo;Da:&raquo; di ogni messaggio corrisponda un account di posta elettronica valido e non accettano i messaggi che in apparenza provengono dall’account <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
it: Email verificata

en: Embedded variable
it: Variabile incorporata

en: Emigration
it: Emigrazione

en: Employee
it: Impiegato/a

en: Employer
it: Datore di lavoro

en: Empty the clippings cart
it: Svuota il carrello

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
it: L’attivazione di questa opzione obbligherà tutti i visitatori ad accedere prima di poter visualizzare qualsiasi dato presente sul sito.

en: End IP address
it: Indirizzo IP finale

en: End year
it: Anno finale

en: Ending range of change dates
it: Includi gli aggiornamenti effettuati fino al

en: Engagement
it: Fidanzamento

en: England
it: Inghilterra

en: Enter an individual, family, or source ID
it: Inserire l’ID di una persona, famiglia o fonte

en: Enter an optional note about this favorite
it: Inserisci una nota facoltativa per questa persona

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
it: Inserire o cercare l’ID della persona, famiglia o fonte a cui collegare questo oggetto multimediale.

en: Entire record
it: Intero record

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
it: Errore: la conversione di file GEDCOM dalla codifica %s alla codifica UTF-8 non è attualmente supportata.

en: Estimated dates for birth and death
it: Date stimate di nascita e morte

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Europe
it: Europa

en: Event
it: Evento

en: Events
it: Eventi

en: Events in countries
it: Eventi nelle nazioni

en: Events of close relatives
it: Eventi di parenti stretti

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
it: Questo ruolo è associato a tutti, compresi i visitatori del sito e i motori di ricerca.

en: Exact
it: Esatto

en: Exact date
it: Data esatta

en: Exact text
it: Testo esatto

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
it: Escludi tutte le persone con nome coniugale «%s»

en: Exclude subfolders
it: Escludi sotto-cartelle

en: Excluded from this submission
it: Escluso da questa trasmissione

en: Explain why you are requesting an account.
it: Indicare il motivo per cui si sta chiedendo un account.

en: Export
it: Esporta

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
it: Esporta tutti gli alberi genealogici in file GEDCOM…

en: Extend privacy to dead individuals
it: Estendi la privacy ai defunti

en: External files
it: File esterni

en: External media files have a URL instead of a filename.
it: I file multimediali esterni hanno un URL invece di un nome di file.

en: Extra information
it: Informazioni aggiuntive

en: Eye color
it: Colore degli occhi

en: FAQ
it: Domande frequenti

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
it: Le domande frequenti sono elenchi di domande e risposte che consentono di spiegare ai propri visitatori le regole, le politiche e le procedure del sito. Le domande riguardano in genere questioni relative a privacy, diritti d’autore, account utente, contenuti non adatti, requisiti per le citazioni di fonti, ecc.

[ctx: FEMALE]
en: %1$s × %2$s
it: %2$s %1$sª

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
it: cugina di %s° grado

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
it: Adottata da entrambi i genitori

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
it: Adottata dal padre

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
it: Adottata dalla madre

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
it: Conosciuta come

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
it: Collaboratrice

[ctx: FEMALE]
en: Attending
it: Presente all’evento

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
it: Acquirente

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
it: Ufficiale di stato civile

[ctx: FEMALE]
en: Employee
it: Impiegata

[ctx: FEMALE]
en: Employer
it: Datrice di lavoro

[ctx: FEMALE]
en: Friend
it: Amica

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
it: Tutrice

[ctx: FEMALE]
en: Informant
it: Dichiarante

[ctx: FEMALE]
en: Interred
it: Sotterrata

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
it: Inquilina

[ctx: FEMALE]
en: Never married
it: Mai sposata

[ctx: FEMALE]
en: Not married
it: Non sposata

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
it: Infermiera

[ctx: FEMALE]
en: Owner
it: Proprietaria

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
it: Ufficiale di registro

[ctx: FEMALE]
en: Seller
it: Venditrice

[ctx: FEMALE]
en: Servant
it: Domestica

[ctx: FEMALE]
en: Slave
it: Schiava

[ctx: FEMALE]
en: Ward
it: Minore sotto tutela

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
it: nome da adottata

[ctx: FEMALE]
en: also known as
it: conosciuta come

[ctx: FEMALE]
en: birth name
it: nome alla nascita

[ctx: FEMALE]
en: change of name
it: cambiamento di nome

[ctx: FEMALE]
en: died
it: morì il

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
it: cugina di 8° grado

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
it: cugina di 11° grado

[ctx: FEMALE]
en: estate name
it: nome topografico

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
it: cugina di 15° grado

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
it: %s quinta

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
it: cugina di 5° grado

[ctx: FEMALE]
en: first %s
it: %s prima

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
it: cugina

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
it: cugina di 14° grado

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
it: %s quarta

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
it: cugina di 4° grado

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
it: nome per immigrazione

[ctx: FEMALE]
en: married
it: sposò

[ctx: FEMALE]
en: married name
it: nome da sposata

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
it: cugina di 9° grado

[ctx: FEMALE]
en: partner
it: compagna

[ctx: FEMALE]
en: religious name
it: nome religioso

[ctx: FEMALE]
en: second %s
it: %s seconda

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
it: cugina di 2° grado

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
it: cugina di 7° grado

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
it: cugina di 6° grado

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
it: cugina di 10° grado

[ctx: FEMALE]
en: third %s
it: %s terza

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
it: cugina di 13° grado

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
it: cugina di 12° grado

[ctx: FEMALE]
en: was born
it: è nata il

en: Fact
it: Fatto

en: Fact 1
it: Evento 1

en: Fact 10
it: Evento 10

en: Fact 11
it: Evento 11

en: Fact 12
it: Evento 12

en: Fact 13
it: Evento 13

en: Fact 2
it: Evento 2

en: Fact 3
it: Evento 3

en: Fact 4
it: Evento 4

en: Fact 5
it: Evento 5

en: Fact 6
it: Evento 6

en: Fact 7
it: Evento 7

en: Fact 8
it: Evento 8

en: Fact 9
it: Evento 9

en: Fact icons
it: Icone dei fatti

en: Fact or event
it: Fatto o evento

en: Facts and events
it: Fatti ed eventi

en: Facts for family records
it: Fatti dei record delle famiglie

en: Facts for individual records
it: Fatti dei record delle persone

en: Facts for new families
it: Fatti per le nuove famiglie

en: Facts for new individuals
it: Fatti per le nuove persone

en: Facts for repository records
it: Fatti dei record degli archivi

en: Facts for source records
it: Fatti dei record delle fonti

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Families
it: Famiglie

en: Families with sources
it: Famiglie con fonti

en: Family
it: Famiglia

en: Family as a child
it: Famiglia di cui figlio

en: Family as a spouse
it: Famiglia di cui coniuge

en: Family book
it: Libro di famiglia

en: Family book of %s
it: Libro di famiglia di %s

en: Family file
it: File di famiglia

en: Family group information
it: Informazione sul gruppo famigliare

en: Family list
it: Lista famiglie

en: Family navigator
it: Navigatore di famiglia

en: Family news and site announcements.
it: Notizie sulla familglia e annunci del sito.

en: Family of %s
it: Famiglia di %s

en: Family tree
it: Albero genealogico

en: Family tree clippings cart
it: Carrello ritagli dell’albero genealogico

en: Family tree title
it: Titolo dell’albero genealogico

en: Family trees
it: Alberi genealogici

en: Family with %s
it: Famiglia con %s

en: Family with adoptive parents
it: Famiglia con genitori adottivi

en: Family with foster parents
it: Famiglia con genitori affidatari

en: Family with husband
it: Marito e famiglia

en: Family with parents
it: Famiglia con genitori

en: Family with rada parents
it: Famiglia con genitori Rada

en: Family with sealing parents
it: Famiglia con genitori suggellati

en: Family with spouse
it: Famiglia con coniuge

en: Family with the most children
it: Famiglia con più figli

en: Family with wife
it: Moglie e famiglia

en: Fan chart
it: Grafico circolare

en: Fan chart of %s
it: Grafico circolare di %s

en: Faroe Islands
it: Isole Fær Øer

en: Father
it: Padre

en: Father: %s
it: Padre: %s

en: Father’s age
it: Età del padre

en: Father’s family with %s
it: Famiglia del padre con %s

en: Father’s family with an unknown individual
it: Famiglia del padre con una persona sconosciuta

en: Favorites
it: Preferiti

en: Female
it: Femmina

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
it: Adottata

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
it: Nata

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
it: In affido

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
it: Suggellamento

en: Females
it: Femmine

en: Fiji
it: Figi

en: File size
it: Dimensioni del file

en: File successfully uploaded
it: File caricato correttamente

en: Filename
it: Nome del file

en: Filename on server
it: Nome del file sul server

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
it: I nomi dei file non possono contenere il carattere «%s».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
it: I nomi dei file non possono avere l’estensione «%s».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
it: Sono stati trovati dei file di una versione precedente di webtrees. I vecchi file a volte possono essere un rischio per la sicurezza: dovrebbero essere eliminati.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
it: I file contrassegnati con %s sono necessari per il corretto funzionamento del programma e non possono essere rimossi.

en: Filter
it: Filtra

en: Find a fact or event
it: Cerca un fatto

en: Find a family
it: Cerca una famiglia

en: Find a media object
it: Cerca un oggetto multimediale

en: Find a place
it: Cerca un luogo

en: Find a repository
it: Cerca un archivio

en: Find a shared note
it: Cerca una nota

en: Find a source
it: Cerca una fonte

en: Find a special character
it: Cerca un carattere speciale

en: Find all possible relationships
it: Cerca tutte le possibili relazioni

en: Find an individual
it: Cerca una persona

en: Find any relationship
it: Cerca una relazione

en: Find duplicates
it: Cerca duplicati

en: Find other relationships
it: Cerca altre relazioni

en: Find relationships via ancestors
it: Trova relazioni tramite antenati

en: Find the closest relationships
it: Trova le relazioni più vicine

en: Finland
it: Finlandia

en: First communion
it: Prima comunione

en: First event
it: Primo evento

en: Fix name slashes and spaces
it: Correggi barre e spazi dei nome

en: Flag
it: Bandiera

en: Flanders
it: Fiandre

en: Folder
it: Cartella

en: Folder name on server
it: Nome della cartella sul server

en: Follow this link to verify your email address.
it: Cliccare sul seguente collegamento e completare i campi richiesti per confermare la richiesta e il proprio indirizzo email.

en: Font
it: Carattere

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
it: Ad esempio, se si specifica una lunghezza di percorso pari a 2, la persona sarà in grado di vedere la propria nipote (figlio, figlio), la propria zia (genitore, sorella), la propria figliastra (coniuge, figlia), ma non il proprio cugino di primo grado (genitore, fratello, figlio).

en: For help with genealogy questions contact %s.
it: Per informazioni sulla genealogia contattare %s.

en: For technical support and information contact %s.
it: Per supporto tecnico e informazioni contattare %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
it: Per supporto tecnico o domande sulla genealogia contattare %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
it: Per i siti con più di un albero genealogico, questa opzione permette di visualizzare l’elenco degli alberi genealogici nel menù principale, nelle pagine di ricerca e in altro.

en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

en: Format
it: Formato

en: Format text and notes
it: Formatta testo e note

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
it: Fort Lauderdale, Florida, USA

en: Foster child
it: Bambino in affido

en: Foster father
it: Padre affidatario

en: Foster mother
it: Madre affidataria

en: France
it: Francia

en: Frankfurt am Main, Germany
it: Francoforte sul Meno, Germania

en: Freiburg, Germany
it: Friburgo, Germania

en: French
it: Francese

en: French Guiana
it: Guiana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it: Territori francesi meridionali

en: Frequently asked questions
it: Domande frequenti

en: Fri
it: ven

en: Friday
it: venerdì

en: Friend
it: Amico

en: Fukuoka, Japan
it: Fukuoka, Giappone

en: Funeral
it: Funerale

en: GEDCOM errors
it: Errori GEDCOM

en: GEDCOM file
it: File GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
it: aban

[ctx: GENITIVE]
en: April
it: aprile

[ctx: GENITIVE]
en: August
it: agosto

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
it: azar

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
it: bahman

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
it: Brumaio

[ctx: GENITIVE]
en: December
it: dicembre

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
it: dey

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
it: esfand

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
it: farvardin

[ctx: GENITIVE]
en: February
it: febbraio

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
it: Floreale

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
it: Frimaio

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
it: Fruttidoro

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
it: Germinale

[ctx: GENITIVE]
en: January
it: gennaio

[ctx: GENITIVE]
en: July
it: luglio

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
it: Jumada al-Thani

[ctx: GENITIVE]
en: June
it: giugno

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
it: khordad

[ctx: GENITIVE]
en: March
it: marzo

[ctx: GENITIVE]
en: May
it: maggio

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
it: mehr

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
it: Messidoro

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
it: mordad

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
it: Nevoso

[ctx: GENITIVE]
en: November
it: novembre

[ctx: GENITIVE]
en: October
it: ottobre

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
it: ordibehesht

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
it: Piovoso

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
it: Pratile

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
it: Rabi’ al-Thani

[ctx: GENITIVE]
en: September
it: settembre

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
it: shahrivar

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
it: Termidoro

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
it: tir

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
it: Floreale

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
it: giorni complementari

en: Gender
it: Sesso

en: Gender icon on charts
it: Icone del sesso nei grafici

en: Genealogy contact
it: Contatto per informazioni genealogiche

en: General
it: Impostazioni generali

en: General search
it: Ricerca generale

en: Generate sitemap files for search engines.
it: Genera i file delle sitemap per i motori di ricerca.

en: Generated by %s
it: Generato con %s

en: Generation
it: Generazione

en: Generation
it: Generazione

en: Generations
it: Generazioni

en: Generations of ancestors
it: Generazioni di antenati

en: Geographic area
it: Zona geografica

en: Geographic data
it: Dati geografici

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Given name
it: Nome di battesimo

en: Given names
it: Nomi di battesimo

en: Godchild
it: Figlioccio/a

en: Goddaughter
it: Figlioccia

en: Godfather
it: Padrino

en: Godmother
it: Madrina

en: Godparent
it: Padrino/madrina

en: Godson
it: Figlioccio

en: Google Maps™ preferences
it: Opzioni di Google Maps™

en: Graduation
it: Diploma/laurea

en: Grandparents
it: Nonni

en: Greatest age at death
it: Età massima alla morte

en: Greatest age between siblings
it: Massima differenza d’età tra fratelli

en: Greece
it: Grecia

en: Green Beam
it: Green beam

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Gregorian
it: Gregoriano

en: Guadalajara, Mexico
it: Guadalajara, Messico

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Guardian
it: Tutore

en: Guatemala City, Guatemala
it: Città del Guatemala, Guatemala

en: Hair color
it: Colore dei capelli

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
it: Halifax, Nuova Scozia, Canada

en: Hamilton, New Zealand
it: Hamilton, Nuova Zelanda

en: He
it: Egli

en: He died
it: È morto

en: He married
it: Ha sposato

en: He resided at
it: Egli risiedeva a

en: He was born
it: È nato

en: He was buried
it: È stato sepolto

en: He was christened
it: È stato battezzato

en: He was cremated
it: Egli venne cremato

en: Head of household
it: Capo-famiglia

en: Header
it: Intestazione

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hebrew
it: Ebreo

en: Hebrew name
it: Nome ebraico

en: Height
it: Altezza

en: Hello %s…
it: Ciao %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
it: Ciao %s, grazie per la registrazione.

en: Hello administrator…
it: Ciao Amministratore…

en: Help
it: Aiuto

en: Helsinki, Finland
it: Helsinki, Finlandia

en: Her occupation was
it: La sua occupazione era

en: Hermosillo, Mexico
it: Hermosillo, Messico

en: Hide from everyone
it: Nascondi a tutti

en: Highest population
it: Popolazione più alta

en: Highlighted image
it: Immagine evidenziata

en: His occupation was
it: La sua occupazione era

en: Historical facts
it: Fatti storici

en: Hit counters
it: Conteggi delle visite

en: Holocaust
it: Olocausto

en: Home page
it: Pagina di benvenuto

en: Hourglass chart
it: Grafico a clessidra

en: Hourglass chart of %s
it: Grafico a clessidra di %s

en: Household
it: Nucleo famigliare

en: Hungary
it: Ungheria

en: Husband
it: Marito

en: Husband’s age
it: Età del marito

en: Hybrid
it: Ibrida

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
it: aban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
it: aprile

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
it: agosto

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
it: azar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
it: bahman

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
it: Brumaio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
it: dicembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
it: dey

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
it: esfand

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
it: farvardin

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
it: febbraio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
it: Floreale

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
it: Frimaio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
it: Fruttidoro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
it: Germinale

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
it: gennaio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
it: luglio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
it: Jumada al-Thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
it: giugno

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
it: khordad

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
it: marzo

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
it: maggio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
it: mehr

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
it: Messidoro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
it: mordad

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
it: Nevoso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
it: novembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
it: ottobre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
it: ordibehesht

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
it: Piovoso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
it: Pratile

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
it: Rabi’ al-Thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
it: settembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
it: shahrivar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
it: Termidoro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
it: tir

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
it: Vendemmiaio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
it: giorni complementari

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Iceland
it: Islanda

en: Icon
it: Icona

en: Identification number
it: Numero identificativo

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
it: Se un visitatore del sito non ha specificato la lingua che preferisce nella configurazione del proprio browser, oppure se tale lingua non è supportata, verrà utilizzata questa lingua. In genere questa impostazione si applica ai motori di ricerca.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
it: Se un amministratore crea un account utente, l’email di verifica non viene inviata e l’indirizzo email deve essere verificato manualmente.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
it: Se una persona non ha un cognome, non è necessario utilizzare le barre: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
it: Se una persona ha due cognomi separati, entrambi dovrebbero essere racchiusi da barre: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
it: Se una persona era conosciuta con un soprannome non facente parte del nome formale, questo dovrebbe essere racchiuso tra virgolette. Ad esempio; <%s>Mario &quot;Chicco&quot; /Rossi/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
it: Se una persona non era conosciuta con il primo nome di battesimo, il nome preferito dovrebbe essere indicato con un asterisco: <%s>Mario Paolo* /Rossi/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
it: Se il cognome non è noto, utilizzare le barre vuote: <%s>Maria //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
it: Se questa persona ha eventi più recenti di questo numero di anni (che non siano morte, sepoltura o cremazione) è considerato «vivente». Le date di nascita dei figli sono considerati eventi di questo tipo per questo scopo.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
it: Due alberi genealogici che utilizzano la stessa cartella dei file multimediali possono condividere i file multimediali. Se usano cartelle diverse i rispettivi file multimediali saranno mantenuti separati.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
it: Nel caso di dubbi sul fatto che gli utenti possano caricare immagini inappropriate è possibile imporre che solo i gestori possono caricare i file multimediali.

en: If you are the website administrator, you should check that:
it: L’amministratore del sito dovrebbe verificare che:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
it: Se non si riesce a risolvere il problema da soli è possibile chiedere aiuto nel forum all’indirizzo <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
it: Se non hai richiesto un account, puoi semplicemente cancellare questo messaggio.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
it: Se ci sono molti luoghi non attivi questa opzione può rallentare la generazione dell’elenco.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
it: Se si dispone di un gran numero di file multimediali è possibile organizzarli in cartelle e sotto-cartelle.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
it: Se sono stati creati degli oggetti multimediali in webtrees, e successivamente il gedcom è stato modificato sul proprio PC con un programma che ha rimosso tali oggetti, selezionare questa casella di controllo per unire gli oggetti multimediali correnti con il nuovo GEDCOM.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
it: Se si nasconde un riquadro vuoto, non sarà possibile modificarne la configurazione finché non diventerà nuovamente visibile (ovvero finché non conterrà qualcosa).

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
it: Se si seleziona una cartella differente, è necessario spostare tutti i file (tranne config.ini.php, index.php e .htaccess) dalla cartella esistente alla nuova cartella.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
it: Se si seleziona una cartella differente è necessario spostare tutti i file multimediali dalla cartella esistente alla nuova cartella.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
it: Se si tenta di superare questi limiti, si possono riscontrare problemi di timeout e pagine vuote.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
it: Se permesso dalle impostazioni di sicurezza del proprio server, è possibile aumentare la memoria e/o il tempo di esecuzione dalla pagina di amministrazione di webtrees. In caso contrario, sarà necessario contattare l’amministratore del server.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
it: Se il proprio sito può essere raggiunto utilizzando più di un indirizzo internet, ad esempio <b>http://www.example.com/webtrees/</b> e <b>http://webtrees.example.com/</b>, è possibile specificare l’indirizzo preferito. Le richieste provenienti da altri indirizzi verranno reindirizzate all’indirizzo preferito.

en: Image dimensions
it: Dimensioni dell’immagine

en: Images without watermarks
it: Immagini senza filigrane

en: Immigration
it: Immigrazione

en: Import
it: Importa

en: Import all places from a family tree
it: Importa tutti i luoghi da un albero genealogico

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
it: Tutti i record degli alberi genealogici hanno un numero di riferimento interno (chiamato «XREF»), come ad esempio «F123» o «R14».

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
it: In molte culture è consuetudine avere un nome scritto sia in caratteri tradizionali che in una versione romanizzata che indica come leggerlo in lingue basate sull’alfabeto latino, come l’italiano.<br><br>Se si preferisce usare per l’inserimento dei nomi predefinito un alfabeto non latino come l’ebraico, il greco, il russo, il cinese o l’arabo, è possibile usare questo campo per indicare lo stesso nome usando l’alfabeto latino. Entrambe le versioni del nome verranno presentate nelle liste e nei grafici.<br><br>Anche se questo campo è etichettato come «romanizzato», esso non si limita a contenere solo caratteri dell’alfabeto latino. Questo potrebbe essere utile con i nomi giapponesi, dove ci possono essere tre diversi alfabeti.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
it: In molte culture è consuetudine avere, oltre al nome tradizionale scritto con l’alfabeto tradizionale, anche una versione romanizzata del nome, come verrebbe pronunciato in lingue basate sull’alfabeto latino come l’italiano.<br><br>Se si preferisce utilizzare l’alfabeto latino per inserire i nomi predefiniti, è possibile utilizzare questo campo per inserire lo stesso nome in alfabeti non latini (come il greco, l’ebraico, il russo, l’arabo o il cinese). Nelle liste e nei grafici verranno presentate entrambe le versioni del nome.<br><br>Sebbene questo campo sia etichettato come «ebraico», è possibile inserire anche caratteri non ebraici.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
it: Mentre in alcuni calendari il giorno inizia a mezzanotte, in altri inizia al tramonto. Il processo di conversione non tiene conto del tempo, quindi per qualsiasi evento che si verifica tra il tramonto e la mezzanotte la conversione tra questi tipi di calendario sarà sbagliata di un giorno.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
it: In alcune nazioni le leggi a tutela della privacy si applicano, oltre alle persone in vita, ma anche a coloro che sono morti di recente. Questa opzione permette di estendere le regole della privacy definite per le persone in vita a coloro che sono nati o morti entro un determinato numero di anni. Lasciare in bianco questi valori per disabilitare questa funzione.

en: In this month…
it: In questo mese…

en: In this year…
it: In quest’anno…

en: Include fully matched places
it: Includi i luoghi completamente abbinati

en: Include individuals with “%s” as a married name
it: Includi tutte le persone con nome coniugale «%s»

en: Include media (automatically zips files)
it: Includi oggetti multimediali (comprime automaticamente i file)

en: Include subfolders
it: Includi sotto-cartelle

en: Include the individual’s immediate family
it: Includere i familiari più prossimi della persona

en: Individual
it: Persona

en: Individual 1
it: Prima persona

en: Individual 2
it: Seconda Persona

en: Individual distribution
it: Distribuzione delle persone

en: Individual distribution chart
it: Distribuzione delle persone

en: Individual list
it: Elenco delle Persone

en: Individual pages
it: Pagine delle persone

en: Individual record
it: Record personale

en: Individual who lived the longest
it: Persone più longeve

en: Individuals
it: Persone

en: Individuals with sources
it: Persone con fonti

en: Individuals with surname %s
it: Persone con il cognome %s

en: Infant
it: Neonato

en: Informant
it: Dichiarante

en: Installation folder
it: Cartella di installazione

en: Interactive tree
it: Albero interattivo

en: Interactive tree of %s
it: Albero interattivo di %s

en: Internal messaging
it: Messaggistica interna

en: Internal messaging with emails
it: Messaggi interni con email

en: Interred
it: Sotterrato

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
it: File GEDCOM non valido: record dell’intestazione non presente.

en: Invalid GEDCOM format
it: Formato file di famiglia non valido

en: Invalid date
it: Data non corretta

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
it: Ci potrebbero volere diversi minuti per scaricare e installare l’aggiornamento. Portare pazienza.

en: Italy
it: Italia

en: Jalali
it: jalali

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jewish
it: Ebraico

en: Johannesburg, South Africa
it: Johannesburg, Sud Africa

en: John /DOE/
it: Mario /ROSSI/

en: Jordan
it: Giordania

en: Journal
it: Diario

en: Julian
it: Giuliano

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep link in list
it: Tieni il collegamento in lista

en: Keyword examples
it: Esempi di parole chiave

en: Kiev, Ukraine
it: Kiev, Ucraina

en: Korea
it: Corea

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: LDS baptism
it: Battesimo mormone

en: LDS child sealing
it: Suggellamento mormone del figlio

en: LDS confirmation
it: Confermazione mormone

en: LDS endowment
it: Costituzione mormone della dote

en: LDS ordinance codes in chart boxes
it: Codici delle investiture mormoni nei riquadri dei grafici

en: LDS spouse sealing
it: Suggellamento mormone del coniuge

en: LDS temple
it: Tempio della Chiesa Mormone

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
it: aban

[ctx: LOCATIVE]
en: April
it: aprile

[ctx: LOCATIVE]
en: August
it: agosto

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
it: azar

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
it: bahman

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
it: Brumaio

[ctx: LOCATIVE]
en: December
it: dicembre

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
it: dey

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
it: esfand

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
it: farvardin

[ctx: LOCATIVE]
en: February
it: febbraio

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
it: Floreale

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
it: Frimaio

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
it: Fruttidoro

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
it: Germinale

[ctx: LOCATIVE]
en: January
it: gennaio

[ctx: LOCATIVE]
en: July
it: luglio

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
it: Jumada al-Thani

[ctx: LOCATIVE]
en: June
it: giugno

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
it: khordad

[ctx: LOCATIVE]
en: March
it: marzo

[ctx: LOCATIVE]
en: May
it: maggio

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
it: mehr

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
it: Messidoro

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
it: mordad

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
it: Nevoso

[ctx: LOCATIVE]
en: November
it: novembre

[ctx: LOCATIVE]
en: October
it: ottobre

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
it: ordibehesht

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
it: Piovoso

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
it: Pratile

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
it: Rabi’ al-Thani

[ctx: LOCATIVE]
en: September
it: settembre

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
it: shahrivar

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
it: Termidoro

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
it: tir

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
it: Vendemmiaio

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
it: giorni complementari

en: Landscape
it: orizzontale

en: Language
it: Lingua

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
it: Sistemi grandi (50000 persone): 64–128 MB, 40–80 secondi

en: Largest families
it: Famiglie più numerose

en: Largest number of grandchildren
it: Maggior numero di nipoti (di nonni)

en: Last change
it: Ultima modifica

en: Last email reminder was sent
it: Ultima email di promemoria inviata il

en: Last event
it: Ultimo evento

en: Last signed in
it: Ultimo accesso

en: Latest birth
it: Nascita più recente

en: Latest birth year
it: Anno di nascita più recente

en: Latest death
it: Morte più recente

en: Latest death year
it: Anno di morte più recente

en: Latest divorce
it: Divorzio più recente

en: Latest marriage
it: Matrimonio più recente

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latvia
it: Lettonia

en: Layout
it: Schema

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
it: Lasciare in bianco la password se si desidera mantenere la password corrente.

en: Leave this blank to use the default value.
it: Se si lascia vuota questa impostazione verrà usato il valore predefinito.

en: Leaves
it: Foglie

en: Lebanon
it: Libano

en: Legatee
it: Legatario

en: Length of marriage
it: Durata del matrimonio

en: Level
it: Livello

en: Libya
it: Libia

en: Liechtenstein
it: Lichtenstein

en: Lifespan
it: Periodo di vita

en: Lifespans
it: Periodi di vita

en: Lima, Peru
it: Lima, Perù

en: Link this individual to an existing family as a child
it: Collega come figlio/a a una famiglia esistente

en: Link to an existing media object
it: Collega a un oggetto multimediale esistente

en: Linked database ID
it: Identificativo Database collegato

en: Links
it: Collegamenti

en: List
it: Elenco

en: Lists
it: Liste

en: Lithuania
it: Lituania

en: Living
it: In vita

en: Living individuals
it: Persone viventi

en: Loading…
it: Caricamento in corso…

en: Local files
it: File locali

en: Location
it: Posizione

en: Location not removed: this location contains sub-locations
it: Posizione non rimossa: contiene sotto-posizioni

en: Lodger
it: Inquilino/a

en: London, England
it: Londra, Inghilterra

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
it: Lunghi elenchi di persone con lo stesso cognome possono essere suddivisi in piccoli sotto-elenchi in base alla prima lettera del nome di battesimo delle persone.<br><br>Questa opzione determina quando mostrare tali sotto-elenchi. Per disattivare completamente questa funzionalità impostare questa opzione a zero.

en: Longest marriage
it: Matrimonio più duraturo

en: Longitude
it: Longitudine

en: Lost password request
it: Richiedi password smarrita

en: Lowest population
it: Popolazione più bassa

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: MALE]
en: %1$s × %2$s
it: %2$s %1$sº

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
it: cugino di %s° grado

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
it: Adottato da entrambi i genitori

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
it: Adottato dal padre

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
it: Adottato dalla madre

[ctx: MALE]
en: Also known as
it: Conosciuto come

[ctx: MALE]
en: Attendant
it: Collaboratore

[ctx: MALE]
en: Attending
it: Presente all’evento

[ctx: MALE]
en: Buyer
it: Acquirente

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
it: Ufficiale di stato civile

[ctx: MALE]
en: Employee
it: Impiegato

[ctx: MALE]
en: Employer
it: Datore di lavoro

[ctx: MALE]
en: Friend
it: Amico

[ctx: MALE]
en: Guardian
it: Tutore

[ctx: MALE]
en: Informant
it: Dichiarante

[ctx: MALE]
en: Interred
it: Sotterrato

[ctx: MALE]
en: Lodger
it: Inquilino

[ctx: MALE]
en: Never married
it: Mai sposato

[ctx: MALE]
en: Not married
it: Non sposato

[ctx: MALE]
en: Nurse
it: Infermiere

[ctx: MALE]
en: Owner
it: Proprietario

[ctx: MALE]
en: Registry officer
it: Ufficiale di registro

[ctx: MALE]
en: Seller
it: Venditore

[ctx: MALE]
en: Servant
it: Domestico

[ctx: MALE]
en: Slave
it: Schiavo

[ctx: MALE]
en: Ward
it: Minore sotto tutela

[ctx: MALE]
en: adopted name
it: nome da adottato

[ctx: MALE]
en: also known as
it: conosciuto come

[ctx: MALE]
en: birth name
it: nome alla nascita

[ctx: MALE]
en: change of name
it: cambiamento di nome

[ctx: MALE]
en: died
it: morì il

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
it: cugino di 8° grado

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
it: cugino di 11° grado

[ctx: MALE]
en: estate name
it: nome topografico

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
it: cugino di 15° grado

[ctx: MALE]
en: fifth %s
it: %s quinto

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
it: cugino di 5° grado

[ctx: MALE]
en: first %s
it: %s primo

[ctx: MALE]
en: first cousin
it: cugino

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
it: cugino di 14° grado

[ctx: MALE]
en: fourth %s
it: %s quarto

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
it: cugino di 4° grado

[ctx: MALE]
en: immigration name
it: nome per immigrazione

[ctx: MALE]
en: married
it: sposò

[ctx: MALE]
en: married name
it: nome da sposato

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
it: cugino di 9° grado

[ctx: MALE]
en: partner
it: compagno

[ctx: MALE]
en: religious name
it: nome religioso

[ctx: MALE]
en: second %s
it: %s secondo

[ctx: MALE]
en: second cousin
it: cugino di 2° grado

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
it: cugino di 7° grado

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
it: cugino di 6° grado

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
it: cugino di 10° grado

[ctx: MALE]
en: third %s
it: %s terzo

[ctx: MALE]
en: third cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
it: cugino di 13° grado

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
it: cugino di 12° grado

[ctx: MALE]
en: was born
it: è nato il

en: Macau
it: Macao

en: Madrid, Spain
it: Madrid, Spagna

en: Magazine
it: Rivista

en: Mailing name
it: Nome postale

en: Mailto link
it: Collegamento mailto

en: Main section blocks
it: Riquadri della sezione principale

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Male
it: Maschio

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
it: Adottato

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
it: Nato

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
it: In affido

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
it: Suggellamento

en: Males
it: Maschi

en: Manage the links
it: Gestisci collegamenti

en: Manager
it: gestore

en: Managers
it: Gestori

en: Manila, Philippines
it: Manila, Filippine

en: Manuscript
it: Manoscritto

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
it: Molti software di genealogia creano file GEDCOM contenenti tag personalizzati, e webtrees comprende la maggior parte di essi. Questa opzione permette di indicare se ignorare o mostrare un avviso se il sistema rileva eventuali tag non riconosciuti.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
it: Molti server di posta elettronica richiedono che il server che invia le email si identifichi correttamente, utilizzando un nome di dominio valido.

en: Map
it: Mappa

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
it: Markdown è un semplice sistema di formattazione utilizzato su siti web come Wikipedia. Utilizza caratteri di punteggiatura discreti per creare intestazioni e sotto-intestazioni, per formattare il testo in grassetto o corsivo, per creare elenchi, tabelle e altro.

en: Marriage
it: Matrimonio

en: Marriage banns
it: Pubblicazioni di matrimonio

en: Marriage beginning status
it: Stato iniziale del matrimonio

en: Marriage bond
it: Certificato di matrimonio

en: Marriage by country
it: Matrimoni per nazione

en: Marriage contract
it: Contratto di matrimonio

en: Marriage date range end
it: Includi i matrimoni a fino al

en: Marriage date range start
it: Includi i matrimoni a partire dal

en: Marriage ending status
it: Stato conclusivo del matrimonio

en: Marriage intention
it: Promessa di matrimonio

en: Marriage license
it: Licenza di matrimonio

en: Marriage of a brother
it: Matrimonio di un fratello

en: Marriage of a child
it: Matrimonio di un figlio

en: Marriage of a daughter
it: Matrimonio di una figlia

en: Marriage of a father
it: Matrimonio del padre

en: Marriage of a grandchild
it: Matrimonio di un/a nipote (di nonni)

en: Marriage of a granddaughter
it: Matrimonio di una nipote (di nonni)

en: Marriage of a grandson
it: Matrimonio di un nipote (di nonni)

en: Marriage of a half-brother
it: Matrimonio di un fratellastro

en: Marriage of a half-sibling
it: Matrimonio di fratellastri/sorellastre

en: Marriage of a half-sister
it: Matrimonio di una sorellastra

en: Marriage of a mother
it: Matrimonio della madre

en: Marriage of a parent
it: Pubblicazioni di matrimonio di un genitore

en: Marriage of a sibling
it: Matrimonio di fratelli/sorelle

en: Marriage of a sister
it: Matrimonio di una sorella

en: Marriage of a son
it: Matrimonio di un figlio

en: Marriage of parents
it: Matrimonio dei genitori

en: Marriage place contains
it: Il luogo di matrimonio contiene

en: Marriage places
it: Luoghi di matrimonio

en: Marriage settlement
it: Accordo pre-matrimoniale

en: Marriage status
it: Stato coniugale

en: Marriage type unknown
it: Matrimonio di tipo sconosciuto

en: Marriages
it: Matrimoni

en: Marriages by century
it: Matrimoni per secolo

en: Married name
it: Nome coniugale

en: Married surname
it: Cognome coniugale

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Masquerade as this user
it: Impersona questo utente

en: Match both upper and lower case letters.
it: Selezionare questa casella per ricercare sia lettere maiuscole che lettere minuscole.

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
it: Corrispondenza esatta del testo, anche se si verifica a metà di una parola.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
it: Corrispondenza esatta del testo, a meno che non sia a metà di una parola.

en: Maximum descendancy generations
it: Numero massimo di generazioni di discendenti

en: Maximum number of surnames on individual list
it: Massimo numero di cognomi nell’elenco delle persone

en: Maximum pedigree generations
it: N° massimo di generazioni nell’albero genealogico

en: Maximum upload size:
it: Dimensione massima dei file caricabili:

en: Mayotte
it: Mayotte, France

en: Medford, Oregon, United States
it: Medford, Oregon, USA

en: Media
it: Oggetti multimediali

en: Media contains
it: Elemento multimediale contiene

en: Media file
it: File multimediale

en: Media file to upload
it: File multimediale

en: Media filenames will be prefixed by %s.
it: I file multmediali saranno prefissati da %s.

en: Media files
it: File multimediali

en: Media folder
it: Cartella file multimediali

en: Media folders
it: Cartelle file multimediali

en: Media object
it: Oggetto multimediale

en: Media objects
it: Oggetti multimediali

en: Media objects found
it: Oggetti multimediali trovati

en: Media objects per page
it: Oggetti multimediali per pagina

en: Media type
it: Tipo di supporto

en: Medical
it: Medicale

en: Medical condition
it: Stato di salute

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
it: Sistemi medi (5000 persone): 32–64 MB, 20–40 secondi

en: Member
it: membro

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Menus
it: Menu

en: Merge family trees
it: Unisci alberi genealogici

en: Merge records
it: Fondi dati

en: Merida, Mexico
it: Merida, Messico

en: Message
it: Messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: Mexico
it: Messico

en: Mexico City, Mexico
it: Città del Messico, Messico

en: Middle East
it: Medio Oriente

en: Midnight
it: Mezzanotte

en: Military
it: Militare

en: Military service
it: Servizio militare

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
it: I fattori di zoom minimo e massimo per la mappa di Google. 1 corrisponde alla mappa di tutto il mondo, 15 corrisponde ad una singola casa. Notare che il livello 15 è disponibile solo in determinate zone.

en: Missing data
it: Dati mancanti

en: Moderate pending changes
it: Modera modifiche in sospeso

en: Moderator
it: moderatore

en: Module
it: Modulo

en: Module administration
it: Gestione moduli

en: Modules
it: Moduli

en: Moldova
it: Moldavia

en: Mon
it: lun

en: Monaco
it: Principato di Monaco

en: Monday
it: lunedì

en: Monterrey, Mexico
it: Monterrey, Messico

en: Month
it: Mese

en: Month of birth
it: Mese di nascita

en: Month of birth of first child in a relation
it: Mese di nascita del primo figlio in una relazione

en: Month of death
it: Mese di morte

en: Month of first marriage
it: Mese del primo matrimonio

en: Month of marriage
it: Mese di matrimonio

en: Month:
it: Mese:

en: Montreal, Quebec, Canada
it: Montreal, Québec, Canada

en: Morocco
it: Marocco

en: Most SMTP servers require a password.
it: La maggior parte dei server SMTP richiede una password.

en: Most common surnames
it: Cognomi più comuni

en: Most servers do not use secure connections.
it: La maggior parte dei server non usa connessioni sicure.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
it: Spesso i siti sono configurati per utilizzare localhost, ovvero il database viene eseguito sullo stesso computer del server web.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
it: Spesso i siti sono configurati per utilizzare il valore predefinito 3306.

en: Most viewed pages
it: Pagine più viste

en: Mother
it: Madre

en: Mother: %s
it: Madre: %s

en: Mother’s age
it: Età della madre

en: Mother’s family with %s
it: Famiglia della madre con %s

en: Mother’s family with an unknown individual
it: Famiglia della madre una con persona

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
it: Monte Timpanogos, Utah

en: Move down
it: Sposta giù

en: Move left
it: Sinistra

en: Move right
it: Destra

en: Move up
it: Sposta su

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Multiple marriages
it: Matrimoni multipli

en: My account
it: Il mio account

en: My family tree
it: Il mio albero genealogico

en: My individual record
it: Il mio record personale

en: My page
it: La mia pagina

en: My pages
it: Le mie pagine

en: My pedigree
it: Le mie origini

en: MySQL gave the error: %s
it: MySQL ha ritornato il seguente errore: %s

en: MySQL variables
it: Variabili MySQL

en: Myanmar
it: Birmania

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
it: aban

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
it: aprile

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
it: agosto

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
it: azar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
it: bahman

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
it: Brumaio

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
it: dicembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
it: dey

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
it: esfand

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
it: farvardin

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
it: febbraio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
it: Floreale

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
it: Frimaio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
it: Fruttidoro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
it: Germinale

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
it: gennaio

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
it: luglio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
it: Jumada al-Thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
it: giugno

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
it: khordad

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
it: marzo

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
it: maggio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
it: mehr

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
it: Messidoro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
it: mordad

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
it: Nevoso

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
it: novembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
it: ottobre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
it: ordibehesht

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
it: Piovoso

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
it: Pratile

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
it: Rabi’ al-Thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
it: settembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
it: shahrivar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
it: Termidoro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
it: tir

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
it: Vendemmiaio

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
it: giorni complementari

en: Name
it: Nome

en: Name contains
it: Il nome contiene

en: Name in Hebrew
it: Nome in ebraico

en: Name prefix
it: Prefisso del nome

en: Name suffix
it: Suffisso al nome

en: Names
it: Nomi

en: Namesake
it: Omonimo

en: Nanny
it: Balia

en: Narrative description
it: Descrizione narrativa

en: Nationality
it: Nazionalità

en: Naturalization
it: Naturalizzazione

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
it: Nauvoo, Illinois (nuovo)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
it: Nauvoo, Illinois (originale)

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Never
it: Mai

en: Never married
it: Mai sposato

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New data
it: Nuovi dati

en: New registration at %s
it: Nuova registrazione a %s

en: New user at %s
it: Nuovo utente a %s

en: News
it: Notizie

en: Newspaper
it: Giornale

en: Next email reminder will be sent after
it: Prossima email di promemoria dopo il

en: Next image
it: Immagine successiva

en: Nickname
it: Soprannome

en: No
it: no

en: No ancestors in the database.
it: Nessun antenato nel database.

en: No calendar conversion
it: Nessuna conversione calendario

en: No children
it: Nessun figlio

en: No contact
it: Nessun contatto

en: No custom modules are enabled.
it: Nessun modulo personalizzato è abilitato.

en: No custom themes are enabled.
it: Nessun tema personalizzato è abilitato.

en: No errors have been found.
it: Nessun errore riscontrato.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
it[0]: Non esiste alcun evento per domani.
it[1]: Non esiste alcun evento nei prossimi %s giorni.

en: No events exist for today.
it: Nessun evento per oggi.

en: No events exist for tomorrow.
it: Non esistono eventi per domani.

en: No events for living individuals exist for today.
it: Nessun avvenimento per oggi.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
it: Nessun evento per le persone viventi per domani.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
it[0]: Non esiste alcun evento per le persone in vita per il prossimo giorno.
it[1]: Non esiste alcun evento per le persone in vita per i prossimi %s giorni.

en: No facts exist for this family.
it: Nessun evento per questa famiglia.

en: No file was received. Please try again.
it: Nessun file ricevuto, riprovare.

en: No link between the two individuals could be found.
it: Non può essere trovato un legame tra le due persone.

en: No map data exists for this individual
it: Dati mappa assenti per questa persona

en: No matching facts found
it: Nessun fatto trovato

en: No media file was provided.
it: Non è stato fornito alcun file multimediale.

en: No news articles have been submitted.
it: Non sono state inserite notizie.

en: No places found
it: Nessuna posizione trovata

en: No places have been found.
it: Non è stato trovato alcun luogo.

en: No predefined text
it: nessun testo predefinito

en: No records to display
it: Nessun record da mostrare

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No signed-in and no anonymous users
it: Nessun utente autenticato e anonimo

en: No temple - living ordinance
it: Nessun tempio - Investitura in vita

en: No upgrade information is available.
it: Non è disponibile alcuna informazione sull’aggiornamento.

en: Nobody at all
it: Completamente nessuno

en: None
it: Nessuno

en: Nonidi
it: Nonidì

en: Noon
it: Mezzogiorno

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
it: Di solito le modifiche apportate a un albero genealogico devono essere approvate da un moderatore. Questa opzione consente all’utente di apportare modifiche senza bisogno dell’approvazione di un moderatore.

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Not a valid individual, family, or source ID
it: ID personale, di Famiglia o di Fonte non valido

en: Not approved by an administrator
it: Non verificato dall’amministratore

en: Not living
it: Non in vita

en: Not married
it: Non sposato

en: Not verified by the user
it: Non verificato dall’utente

en: Note
it: Nota

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
it: Notare che se un account utente è associato ad un record, tale utente potrà sempre vedere quel record.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
it: Nota: percorsi di parentela lunghi richiedono molti calcoli; ciò può comportare che il sito venga rallentato per gli utenti interessati.

en: Notes
it: Note

en: Nothing found to cleanup
it: Nulla da ripulire

en: Nothing found.
it: Non trovato alcunché.

en: Nuku’Alofa, Tonga
it: Nuku’alofa, Tonga

en: Number of children
it: Numero di figli

en: Number of days to show
it: Numero di giorni da mostrare

en: Number of families without children
it: Numero di famiglie senza figli

en: Number of generations
it: Numero di generazioni

en: Number of marriages
it: Numero di matrimoni

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
it: Numero di mesi dopo l’ultimo accesso di un utente prima di considerarlo inattivo:

en: Nurse
it: Infermiere/a

en: Oaxaca, Mexico
it: Oaxaca, Messico

en: Occupation
it: Occupazione

en: Occupations
it: Occupazioni

en: Occupied Palestinian Territory
it: Territori Palestinesi Occupati

en: Octidi
it: Octidì

en: Old data
it: Dati precedenti

en: Old files found
it: Vecchi file trovati

en: Oldest at bottom
it: Il più vecchio alla fine

en: Oldest at top
it: Il più vecchio all’inizio

en: Oldest father
it: Padre più anziano

en: Oldest female
it: Donna più anziana

en: Oldest living individuals
it: Persone in vita più anziane

en: Oldest male
it: Uomo più anziano

en: Oldest mother
it: Madre più anziana

en: On this day
it: In questo giorno

en: On this day…
it: In questo giorno…

en: Only managers can edit
it: Solo i gestori possono modificare

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
it: Oops! Il server web non è in grado di connettersi al server del database. Potrebbe essere occupato, in fase di manutenzione o semplicemente malfunzionante. Si dovrebbe <a href="index.php">riprovare</a> tra qualche minuto o contattare l’amministratore del sito.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
it: Ops! webrees non è riuscito a creare file in questa cartella.

en: Optional prefixes and suffixes
it: Prefissi e suffissi opzionali

en: Order
it: Ordine

en: Ordinance
it: Investitura

en: Ordination
it: Ordinazione

en: Orientation
it: Orientamento

en: Other
it: Altro

en: Other facts to show in charts
it: Altri fatti da mostrare nei grafici

en: Other folder… please type in
it: Altra cartella … scrivere

en: Other preferences
it: Altre impostazioni

en: Others
it: Altri

en: Overwrite existing coordinates.
it: Sovrascrivi le coordinate esistenti.

en: Own charts
it: Grafici propri

en: Owner
it: Proprietario

en: PHP blocked the file because of its extension.
it: File bloccato da PHP per l'estensione.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
it: L’estensione «%1$s» del PHP è disabilitata. Senza di essa le seguenti funzionalità non saranno fruibili: %2$s. Contattare l’amministratore del server per abilitarla.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
it: L’estensione «%s» del PHP è disabilitata: è possibile installare webtrees solo se è attivata. Chiedere all’amministratore del server di abilitarla.

en: PHP failed to write to disk.
it: PHP non è riuscito a scrivere sul disco.

en: PHP information
it: Informazioni su PHP

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
it: L’impostazione «%1$s» del PHP è disabilitata. Senza di essa le seguenti funzionalità non saranno fruibili: %2$s. Contattare l’amministratore del server per abilitarla.

en: PHP time limit
it: Tempo limite di PHP

en: Page
it: Pagina

en: Page %s of %s
it: Pagina %s di %s

en: Page size
it: Dimensioni della pagina

en: Painting
it: Dipinto

en: Palette
it: Tavolozza

en: Panama
it: Panamá

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Parents
it: Genitori

en: Parents and siblings
it: Genitori e fratelli

en: Parent’s age
it: Età dei genitori

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
it: Le password devono essere lunghe almeno 6 caratteri, e si fa distinzione tra maiuscole e minuscole: «segreto» è differente da «SEGRETO».

en: Passwords must contain at least 6 characters.
it: La password deve contenere almeno sei caratteri.

en: Pedigree
it: Relazione coi genitori

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
it: Adottato/a

[ctx: Pedigree]
en: Birth
it: Nato/a

[ctx: Pedigree]
en: Foster
it: In affido

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
it: Suggellamento

en: Pedigree chart
it: Albero genealogico

en: Pedigree map
it: Mappa dell’albero genealogico

en: Pedigree map of %s
it: Mappa dell’albero genealogico di %s

en: Pedigree of %s
it: Albero genealogico di %s

en: Pedigree tree of %s
it: Albero genealogico di %s

en: Pending changes
it: Aggiornamenti in sospeso

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
it: Le modifiche in sospeso vengono visualizzate solo quando il proprio utente è autorizzato a modificare i dati. Quando ci si scollega non si sarà più in grado di vederle. Le modifiche in sospeso vengono inoltre mostrate solo in determinate pagine. Non sono ad esempio visibili negli elenchi, nei report e nei risultati delle ricerche.

en: Permanent number
it: Numero permanente

en: Permanently delete these records?
it: Rimuovere definitivamente questi record?

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Phonetic
it: Fonetico

en: Phonetic algorithm
it: Algoritmo fonetico

en: Phonetic name
it: Nome fonetico

en: Phonetic place
it: Luogo fonetico

en: Phonetic search
it: Ricerca fonetica

en: Phonetic title
it: Titolo fonetico

en: Photo
it: Foto

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
it: PhpGedView potrebbe essere installato in una di queste cartelle:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
it: La versione di PhpGedView deve essere la 4.2.3, o una versione qualsiasi di SVN fino alla %s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
it: PhpGedView deve usare lo stesso database di webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
it: Trasferimento guidato da PhpGedView a webtrees

en: Pink Plastic
it: Pink plastic

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Place
it: Luogo

en: Place check
it: Verifica luoghi

en: Place contains
it: Il posto contiene

en: Place hierarchy
it: Gerarchia dei luoghi

en: Place in Hebrew
it: Località in ebraico

en: Place list
it: Lista dei luoghi

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
it: I nomi di luogo sono spesso troppo lunghi per rientrare nei grafici, negli elenchi, … È possibile abbreviarli, mostrando solo le prime parti del nome (ad esempio <i>città, nazione</i>) o le ultime parti di esso (come ad esempio <i>regione, nazione</i>).

en: Place of LDS baptism
it: Luogo del battesimo mormone

en: Place of LDS child sealing
it: Luogo del suggellamento mormone del figlio

en: Place of LDS endowment
it: Luogo della costituzione mormone della dote

en: Place of LDS spouse sealing
it: Luogo del suggellamento mormone del coniuge

en: Place of adoption
it: Luogo di adozione

en: Place of baptism
it: Luogo del battesimo

en: Place of bar mitzvah
it: Luogo del bar mitzvah

en: Place of bat mitzvah
it: Luogo del bat mitzvah

en: Place of birth
it: Luogo di nascita

en: Place of blessing
it: Luogo della benedizione

en: Place of brit milah
it: Luogo del Brit milah

en: Place of burial
it: Luogo di sepoltura

en: Place of christening
it: Luogo del battesimo

en: Place of confirmation
it: Luogo della cresima

en: Place of cremation
it: Luogo della cremazione

en: Place of death
it: Luogo della morte

en: Place of emigration
it: Luogo dell’emigrazione

en: Place of engagement
it: Luogo del fidanzamento

en: Place of event
it: Luogo dell’evento

en: Place of first communion
it: Luogo della prima comunione

en: Place of immigration
it: Luogo dell’immigrazione

en: Place of marriage
it: Luogo del matrimonio

en: Place of marriage banns
it: Luogo delle pubblicazioni di matrimonio

en: Place of naturalization
it: Luogo della naturalizzazione

en: Place of ordination
it: Luogo dell’ordinazione

en: Place of residence
it: Luogo della residenza

en: Place the website offline, by creating the file %s…
it: Mettere offline il sito, creando il file %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
it: Mettere online ilsito, eliminando il file %s…

en: Places
it: Luoghi

en: Places found
it: Località trovata

en: Places in %s
it: Luoghi in %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
it: I luoghi dovrebbero essere conformi alle regole della genealogia. In genealogia, i luoghi sono registrati con informazioni specifiche dal primo all’ultimo posto, utilizzando la virgola per separare i vari livelli dei luoghi. Il livello col quale si registra l’informazione di un luogo dovrebbe rappresentare i livelli di governo del territorio (laico e religioso) in cui sono tenuti i record anagrafici per quel posto.<br><br>Ad esempio un posto come Salt Lake City dovrebbe essere inserito come «Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA».<br><br>Esaminiamo ogni parte di questo luogo. La prima parte, «Salt Lake City,» è la città o il paese in cui l’evento si è verificato. In alcune nazioni, ci possono essere comuni o quartieri, all’interno di una città, che è importante annotare (e in tal caso devono essere inseriti prima della città). La parte successiva, «Salt Lake,» è la contea (provincia). «Utah» è lo stato, mentre «USA» è la nazione. È importante annotare ogni luogo, perché i governi mantengono informazioni per ogni livello.<br><br>Se un livello del luogo non è noto, si dovrebbe lasciare uno spazio tra le virgole. Se nell’esempio precedente non si conoscesse la contea di Salt Lake City, avremmo dovuto scrivere «Salt Lake City, , Utah, USA». Supponiamo di sapere solo che una persona nata nello Utah: i dati dovrebbero venire registrati così: «, , Utah, USA».<br><br>È possibile utilizzare il collegamento <b>Trova luogo</b> per essere aiutati a trovare luoghi già presenti nel database.

en: Play
it: Esegui

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
it: Inserire un nome, un cognome o una località in aggiunta all’anno

en: Please enter a message subject.
it: Inserire l’oggetto del messaggio.

en: Please enter a valid email address.
it: Inserire un indirizzo email corretto.

en: Please enter more than one character.
it: Inserire più di un carattere.

en: Please enter some message text before sending.
it: Inserire del testo prima dell’invio.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
it: Inserire il proprio indirizzo email in modo da poter essere contattati in risposta al presente messaggio. Se non si inserisce il proprio indirizzo email non sarà possibile rispondere alla richiesta. L’indirizzo email non sarà utilizzato in alcun altro modo se non per a questa ricerca.

en: Poland
it: Polonia

en: Port number
it: Numero di porta

en: Porto Alegre, Brazil
it: Porto Alegre, Brasile

en: Portrait
it: verticale

en: Portugal
it: Portogallo

en: Postal code
it: Codice postale

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
it: testo predefinito: l’amministratore potrà approvare tutte le richieste di nuovi account utente

en: Predefined text that states all users can request a user account
it: testo predefinito: tutti gli utenti possono richiedere un nuovo account utente

en: Predefined text that states only family members can request a user account
it: testo predefinito: solo i membri della famiglia possono richiedere un account utente

en: Preferred contact method
it: Metodo di contatto preferito

en: Prefixes
it: Prefissi

en: Presentation style
it: Stile di presentazione

en: President’s Office
it: Ufficio del presidente

en: Preston, England
it: Preston, Inghilterra

en: Priest
it: Sacerdote

en: Primidi
it: Primidì

en: Print basic events when blank
it: Inserisci eventi essenziali quanto vuoto

en: Privacy restrictions
it: Limitazioni per la privacy

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
it: Limitazioni per la privacy - si applicano a record e fatti che non contengono un tag GEDCOM RESN

en: Private
it: Confidenziale

en: Probate
it: Omologazione del testamento

en: Property
it: Proprietà

en: Publication
it: Pubblicazione

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Quality of data
it: Qualità dei dati

en: Quartidi
it: Quartidì

en: Question
it: Domanda

en: Quick family facts
it: Fatti associabili velocemente alle famiglie

en: Quick individual facts
it: Fatti associabili velocemente alle persone

en: Quick repository facts
it: Fatti associabili velocemente agli archivi

en: Quick source facts
it: Fatti associabili velocemente alle fonti

en: Quintidi
it: Quintidì

en: RE:
it: Re:

en: README documentation
it: File leggimi

en: Rabbi
it: Rabbino

en: Raleigh, North Carolina, United States
it: Raleigh, Carolina del Nord

en: Random images from the current family tree.
it: Immagini casuali tratte dall’albero genealogico corrente.

en: Re-order children
it: Riordina figli

en: Re-order families
it: Riordina famiglie

en: Re-order media
it: Riordina oggetti multimediali

en: Real name
it: Nome reale

en: Recent changes
it: Modifiche recenti

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
it: Eventi recenti (&lt; 100 anni)

en: Recife, Brazil
it: Recife, Brasile

en: Record ID number
it: Codice identificativo della documentazione

en: Record file number
it: Codice di archiviazione della documentazione nello schedario

en: Records
it: Record

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
it: I record non sono dello stesso tipo. Impossibile fondere dati di tipo diverso.

en: Reference number
it: Numero di riferimento

en: Registered partnership
it: Rapporto di coppia registrato

en: Registry officer
it: Ufficiale di Registro

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
it: Le espressioni regolari sono una tecnica di ricerca avanzata.

en: Reject
it: Respingi

en: Reject all changes
it: Respingi tutte le modifiche

en: Related families
it: Famiglie collegate

en: Related individuals
it: Persone collegate

en: Relationship
it: Relazione

en: Relationship to father
it: Relazione col padre

en: Relationship to me
it: Relazione

en: Relationship to mother
it: Relazione con la madre

en: Relationship to parents
it: Rapporto con i genitori

en: Relationship: %s
it: Relazione: %s

en: Relationships
it: Relazioni

en: Relationships between %1$s and %2$s
it: Relazioni tra %1$s e %2$s

en: Religion
it: Religione

en: Religious institution
it: Istituto religioso

en: Religious marriage
it: Matrimonio religioso

en: Reminder email frequency (days)
it: Frequenza email di promemoria (giorni)

en: Remote server
it: Server remoto

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove duplicate links
it: Rimuovi i collegamenti duplicati

en: Remove flag
it: Rimuovi la bandiera

en: Remove individual
it: Rimuovi persona

en: Remove link from list
it: Rimuovi il collegamento dalla lista

en: Remove this location?
it: Rimuovere questa posizione?

en: Renumber family tree
it: Ricrea numerazione albero genealogico

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Replacement text
it: Testo sostitutivo

en: Reply
it: Rispondi

en: Reports
it: Report

en: Repositories
it: Archivi

en: Repositories found
it: Archivi trovati

en: Repository
it: Archivio

[ctx: Repository]
en: Name
it: Nome

en: Repository contains
it: L'archivio contiene

en: Repository name
it: Nome dell’archivio

en: Republic of the Congo
it: Congo-Brazzaville

en: Request a new password
it: Richiedi una nuova password

en: Request a new user account
it: Richiedi un nuovo account utente

en: Research task
it: Attività di ricerca

en: Research tasks
it: Attività di ricerca

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
it: Le attività di ricerca sono eventi speciali, aggiunti alle persone del proprio albero genealogico, che indicano la necessità di ulteriori ricerche. È possibile usare queste attività come promemoria per verificare i fatti con fonti più attendibili, per ottenere documenti o fotografie, per risolvere informazioni contrastanti e altro.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
it: I compiti di ricerca vengono salvati con il tag GEDCOM personalizzato «_TODO». Altre applicazioni di genealogia potrebbero non riconoscere questo tag.

en: Residence
it: Residenza

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
it: Limita l’accesso al sito utilizzando gli indirizzi IP e le stringhe user-agent.

en: Restrict to immediate family
it: Limita alla famiglia immediata

en: Restriction
it: Limitazione

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
it: È possibile aggiungere restrizioni a record e/o a fatti, al fine di limitare l’accesso alla visualizzazione e alla modifica dei dati.

en: Resulting value
it: Valore risultante

en: Results
it: Risultati

en: Retirement
it: Pensionamento

en: Reunion
it: Riunione

en: Right section blocks
it: Riquadri della sezione di destra

en: Role
it: Ruolo

en: Romanized
it: Latinizzato

en: Romanized place
it: Luogo romanizzato

en: Romanized title
it: Titolo romanizzato

en: Roots
it: Radici

en: Rule
it: Regola

en: Rwanda
it: Ruanda

en: SMTP mail server
it: Server di posta SMTP

en: Sage
it: Salvia

en: Saint Helena
it: Sant’Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: San Jose, Costa Rica
it: San José, Costa Rica

en: Santiago, Chile
it: Santiago, Cile

en: Santo Domingo, Dominican Republic
it: Santo Domingo, Repubblica Dominicana

en: Sao Paulo, Brazil
it: San Paolo, Brasile

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: Sat
it: sab

en: Saturday
it: sabato

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: School or college
it: Scuola o università

en: Scotland
it: Scozia

en: Scrapbook
it: Album-rassegna

en: Sealing canceled (divorce)
it: Sigillatura annullata (divorzio)

en: Search
it: Ricerca

en: Search and replace
it: Trova e sostituisci

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
it: Ricerca e sostituzione di testo, utilizzando una ricerca semplice o avanzata.

en: Search engine
it: Motore di ricerca

en: Search filters
it: Filtri di ricerca

en: Search for
it: Cerca

en: Search globally
it: Ricerca globale

en: Search locally
it: Ricerca locale

en: Search method
it: Metodo di ricerca

en: Search text/pattern
it: Ricerca testo/modello

en: Secure connection
it: Connessione sicura

en: See %s for more information.
it: Vedere %s per ulteriori informazioni.

en: Select a block and use the arrows to move it.
it: Evidenziare un riquadro con un nome e quindi cliccare una delle frecce per spostare il riquadro selezionato nella relativa direzione.

en: Select a date
it: Selezionare una data

en: Select events
it: Selezionare Eventi

en: Select flag
it: Selezionare la bandiera

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
it: Seleziona record del proprio albero genealogico e le salvar come file GEDCOM.

en: Select the desired age interval
it: Selezionare l’intervallo d’età desiderato

en: Select the desired count interval
it: Selezionare l’intervallo dei conteggi desiderato

en: Seller
it: Venditore

en: Send
it: Invia

en: Send a message
it: Invia messaggio

en: Send a message to all users
it: Invia messaggio a tutti gli utenti

en: Send a message to users who have never signed in
it: Invia messaggio agli utenti che non hanno mai effettuato l’accesso

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
it: Invia messaggio agli utenti che non hanno effettuato l’accesso per 6 mesi

en: Send broadcast messages
it: Invia messaggi globali

en: Send out reminder emails
it: Inviare email di promemoria

en: Sender name
it: Nome mittente

en: Sending server name
it: Nome server invio

en: Separated
it: Separato

en: Septidi
it: Settidì

en: Servant
it: Persona di servizio

en: Server name
it: Nome del server

en: Session timeout
it: Timeout sessione

en: Set the default blocks for new family trees
it: Imposta i riquadri predefiniti per i nuovi alberi genealogici

en: Set the default blocks for new users
it: Imposta i riquadri predefiniti per i nuovi utenti

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
it: Imposta il numero predefinito di generazioni da mostrare nei grafici dei discendenti e dell’albero genealogico.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
it: Imposta il numero massimo di generazioni da mostrare nei grafici dei discendenti.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
it: Imposta il numero massimo di generazioni da mostrare negli alberi genealogici.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
it: Permette di impostare il livello di accesso della privacy per tutte le persone defunte.

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
it: Se si imposta a <b>sì</b> questa opzione verranno inseriti collegamenti a persone, fonti e famiglie per permettere agli utenti di aprire un’altra finestra contenente i dati grezzi presi direttamente dal file GEDCOM.

en: Setup wizard for webtrees
it: Configurazione guidata di webtrees

en: Sextidi
it: Sestidì

en: Seychelles
it: Seicelle

en: Shared note
it: Nota condivisa

en: Shared note contains
it: Le note condivise contengono

en: Shared notes
it: Note condivise

en: Shared notes found
it: Trovate note condivise

en: She
it: Ella

en: She died
it: È morta

en: She married
it: Ha sposato

en: She resided at
it: Ella risiedeva a

en: She was born
it: È nata

en: She was buried
it: È stata sepolta

en: She was christened
it: È stata battezzata

en: She was cremated
it: Ella venne cremata

en: Shiny Tomato
it: Shiny tomato

en: Short version
it: Versione breve

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Shortest marriage
it: Matrimonio più breve

en: Should this block be hidden when it is empty
it: Nascondere questo riquadro quando è vuoto

en: Show
it: Mostra

en: Show a download link in the media viewer
it: Mostra collegamento per scaricare nel visualizzatore multimediale

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
it: Mostra l’accordo sulle condizioni d’uso nella pagina «Richiesta di un nuovo account utente»

en: Show all notes
it: Visualizza tutte le note

en: Show all places in a list
it: Mostra tutti i posti in una lista

en: Show all sources
it: Mostra tutte le fonti

en: Show all spouses and ancestors
it: Mostra tutti i coniugi e tutti gli antenati

en: Show all tags
it: Mostra tutti i tag

en: Show an age cursor
it: Mostra un cursore per l’età

en: Show chart details by default
it: Mostra dettagli grafico per impostazione predefinita

en: Show children of ancestors
it: Mostra figli degli antenati

en: Show counts before or after name
it: Conteggi località prima o dopo il nome

en: Show couples where either partner married more than once.
it: Mostra le coppie in cui uno dei partner si è sposato più di una volta.

en: Show couples where only the female partner is dead.
it: Visualizza le coppie in cui solo il partner di sesso femminile è deceduto.

en: Show couples where only the male partner is dead.
it: Visualizza le coppie in cui solo il partner maschile è deceduto.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
it: Mostra le coppie che si sono sposate più di 100 anni fa.

en: Show couples who married within the last 100 years.
it: Visualizza le coppie che si sono sposate negli ultimi 100 anni.

en: Show couples with an unknown marriage date.
it: Mostra coppie con data di matrimonio sconosciuta.

en: Show cousins
it: Mostra cugini

en: Show date of last update
it: Mostra la data dell’ultimo aggiornamento

en: Show dead individuals
it: Visualizza le persone defunte

en: Show details
it: Mostra i dettagli

en: Show divorced couples.
it: Visualizza coppie divorziate.

en: Show inactive places
it: Mostra luoghi non attivi

en: Show individuals born more than 100 years ago.
it: Visualizza le persone nate più di 100 anni fa.

en: Show individuals born within the last 100 years.
it: Visualizza le persone nate nel corso degli ultimi 100 anni.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
it: Visualizza le persone che sono vive o coppie in cui entrambi i partner sono in vita.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
it: Visualizza le persone che sono morte o coppie in cui entrambi i partner sono deceduti.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
it: Visualizza le persone che sono morte più di 100 anni fa.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
it: Visualizza le persone che sono morte nel corso degli ultimi 100 anni.

en: Show list of family trees
it: Mostra elenco degli alberi genealogici

en: Show notes
it: Mostra le note

en: Show occupations
it: Mostra occupazioni

en: Show only births, deaths, and marriages
it: Mostra solo nascite, decessi e matrimoni

en: Show only events of living individuals
it: Visualizza solo gli eventi di persone in vita

en: Show only females.
it: Mostra solo le femmine.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
it: Mostra solo le persone di cui il genere non è noto.

en: Show only individuals, events, or all
it: Mostra solo persone, eventi o tutto

en: Show only males.
it: Mostra solo i maschi.

en: Show only the selected tags
it: Mostra solo i tag selezionati

en: Show parents
it: Visualizza i genitori

en: Show pending changes
it: Mostra aggiornamenti in sospeso

en: Show photos
it: Mostra le foto

en: Show places in hierarchy
it: Visualizza Luoghi in Gerarchia

en: Show private relationships
it: Mostra le relazioni confidenziali

en: Show related individuals/families
it: Visualizza persone/famiglie correlate

en: Show research tasks that are assigned to other users
it: Mostra le attività di ricerca assegnate ad altri utenti

en: Show research tasks that are not assigned to any user
it: Mostra le attività di ricerca non assegnate ad alcun utente

en: Show research tasks that have a date in the future
it: Mostra le attività di ricerca con una data futura

en: Show residences
it: Mostra i luoghi di residenza

en: Show slide show controls
it: Mostra i controlli della presentazione

en: Show sources
it: Mostra le fonti

en: Show spouses
it: Mostra sposi

en: Show statistics charts
it: Visualizza i grafici delle statistiche

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
it: Mostra le %1$s %2$s parti del nome dei luoghi.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
it: prime

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
it: ultime

en: Show the date and time of update
it: Mostra data e ora dell’ultimo aggiornamento

en: Show the events of close relatives on the individual page
it: Mostra gli eventi dei parenti stretti nella pagina delle persone

en: Show the list of individuals
it: Mostra l’elenco delle persone

en: Show the list of surnames
it: Mostra l’elenco dei cognomi

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
it: Mostra la posizione di luoghi ed eventi utilizzando il servizio Google Maps™.

en: Show this block for which languages
it: Per quali lingue va mostrato questo riquadro

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
it: Mostra le immagini ridotte in grafici e gruppi.

en: Show to managers
it: Mostra ai gestori

en: Show to members
it: Mostra ai membri

en: Show to visitors
it: Mostra ai visitatori

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
it: Mostra coppie o persone «foglie». Queste sono persone che sono vive, ma non hanno figli registrati nel database.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
it: Mostra coppie o persone «radice». Queste persone possono anche essere chiamate «patriarchi». Sono persone che non hanno genitori registrati nel database.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
it: Mostrati da %1$s a %2$s su %3$s

en: Sibling
it: Fratello

en: Siblings
it: Fratelli

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Sign in
it: Accedi

en: Sign out
it: Esci

en: Sign-in URL
it: Indirizzo per l’accesso

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
it: Le date semplici vengono considerate riferite al calendario gregoriano. Per specificare una data in un altro calendario è necessario aggiungere una parola chiave prima della data. Questa parola chiave è opzionale se il formato del mese e/o dell’anno rendono la data non ambigua.

en: Sister
it: Sorella

en: Sitemaps
it: Sitemap

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
it: Le sitemap consentono ai webmaster di indicare ai motori di ricerca le pagine di un sito web che sono disponibili per la scansione. Tutti i principali motori di ricerca supportano le sitemap. Per ulteriori informazioni consultare il sito <a href="http://www.sitemaps.org/it/">www.sitemaps.org/it/</a>.

en: Size of map (in pixels)
it: Dimensioni della mappa (in pixel)

en: Slave
it: Schiavo/a

en: Slide show
it: Presentazione

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
it: Sistemi piccoli (500 persone): 16–32 MB, 10–20 secondi

en: Social security number
it: Numero di previdenza sociale

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
it: Alcuni nomi di luogo possono essere scritti con prefissi e suffissi opzionali. Ad esempio «Bergamo» o «Provincia di Bergamo». Se l’albero genealogico contiene nomi di luogo completi ma il database geografico contiene i nomi di luogo brevi, allora è necessario specificare un elenco dei prefissi e suffissi da ignorare. Le opzioni multiple devono essere separate da punto e virgola. Esempi: «Provincia;Provincia di» o «Comune;Comune di;Com. di».

en: Son
it: Figlio

en: Son of %s
it: Figlio di %s

en: Sort order
it: Criterio di ordinamento

en: Sounds like
it: Suona come

en: Source
it: Fonte

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
it: Le citazioni delle fonti possono includere campi per registrare la qualità delle informazioni (primaria, secondaria, ecc), nonché la data in cui l’evento è stato registrato nella fonte. Se non si usano questi campi è possibile disattivarli quando si creano nuove citazioni delle fonti.

en: Source contains
it: La fonte contiene

en: Source type
it: Tipo di fonte

en: Sources
it: Fonti

en: Sources to the events
it: Fonti sugli eventi

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South America
it: America del Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e isole Sandwich meridionali

en: South Sudan
it: Sudan del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Spouse
it: Coniuge

en: Spouse census date
it: Data di censimento del coniuge

en: Spouse census place
it: Luogo del censimento del coniuge

en: Spouse note
it: Note sul coniuge

en: Spouses
it: Coniugi

en: Spouses and children
it: Coniugi e figli

en: Standard
it: Predefinito

en: Start IP address
it: Indirizzo IP iniziale

en: Start at parents
it: Inizia dai genitori

en: Start slide show on page load
it: Avviare la presentazione al caricamento della pagina

en: Start year
it: Anno iniziale

en: Starting range of change dates
it: Includi gli aggiornamenti effettuati dal

en: State
it: Regione/Stato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics chart
it: Grafico statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status change date
it: Data aggiornamento stato

en: Stillborn
it: Nato-morto

en: Stillborn: exempt
it: Nato morto: escluso

en: Stockholm, Sweden
it: Stoccolma, Svezia

en: Stop
it: Ferma

en: Store watermarked full size images on server
it: Salva sul server le immagini originali filigranate

en: Store watermarked thumbnails on server
it: Salva sul server le miniature filigranate

en: Stories
it: Cronache

en: Story
it: Cronaca

en: Story title
it: Titolo

en: Subdivision
it: Suddivisione

en: Subject
it: Oggetto

en: Submission
it: Dati da trattare

en: Submitted but not yet cleared
it: Inviato ma non ancora chiarito

en: Submitter
it: Inviato da

en: Suffixes
it: Suffissi

en: Sun
it: dom

en: Sunday
it: domenica

en: Support and documentation can be found at %s.
it: Supporto e documentazione sono disponibili sul sito %s.

en: Surname
it: Cognome

en: Surname distribution chart
it: Distribuzione dei cognomi

en: Surname list style
it: Stile dell’elenco dei cognomi

en: Surname option
it: Opzione cognomi

en: Surname prefix
it: Prefisso del cognome

en: Surname tradition
it: Tradizione del cognome

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
it: Islandese

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
it: Lituano

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
it: Polacca

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
it: Portoghese

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
it: Spagnola

[ctx: Surname tradition]
en: none
it: nessuna

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
it: paterna

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
it: I cognomi vengono declinati per indicare il sesso di una persona e il suo stato civile.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
it: I cognomi vengono declinati per indicare il sesso di una persona.

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Swap individuals
it: Inverti persone

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Tab
it: Scheda

en: Table prefix
it: Prefisso delle tabelle

en: Tabs
it: Schede

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tampico, Mexico
it: Tampico, Messico

en: Teal Top
it: Teal top

en: Technical help contact
it: Contatto tecnico

en: Templates
it: Modelli

en: Temple
it: Tempio

en: Terrain
it: Terreno

en: Text
it: Testo

en: Thailand
it: Tailandia

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
it: Il campo <b>nome</b> contiene il nome completo della persona, come dovrebbe essere scritto o come è stato registrato. Tale campo verrà utilizzato per la visualizzazione a video. Per identificare le varie parti del nome si utilizzano le normali annotazioni genealogiche.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
it: Il campo <b>cognome</b> contiene un nome che viene utilizzato per l’ordinamento e il raggruppamento. Può essere diverso dal cognome reale della persona, che è sempre preso dal campo <b>nome</b>. Questo campo può essere utilizzato per ordinare i cognomi con o senza un prefisso (Gogh / van Gogh) e per raggruppare variazioni ortografiche o inflessioni (Kowalski / Kowalska). Se una persona deve essere elencata sotto più di un cognome, separare ciascun nome con una virgola.

en: The Hague, Netherlands
it: L’Aia, Paesi Bassi

en: The PHP temporary folder is missing.
it: Cartella temporanea PHP non trovata.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
it: Il trasferimento guidato da PhpGedView a webtrees è un processo automatizzato che facilita la migrazione da PhpGedView ad una nuova installazione di webtrees. Tutti i GEDCOM, nonché altre informazioni presenti nel database, verranno trasferiti da PhpGedView direttamente nel proprio nuovo database di webtrees. Devono essere soddisfatti i seguenti requisiti:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
it: L’amministratore del sito %s ha approvato la richiesta di accesso. Ora è possibile accedere seguendo questo collegamento: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
it: L’amministratore è stato informato. Appena darà l’autorizzazione, sarà possibile collegarsi col proprio nome utente e la propria password.

en: The changes to “%s” have been accepted.
it: Le modifiche a «%s» sono state accettate.

en: The changes to “%s” have been rejected.
it: Le modifiche a «%s» sono state rifiutate.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
it: Il Carrello ritagli permette di prendere estratti («ritagli») da questo albero genealogico e raggrupparli in un singolo file da scaricare e importare nel proprio programma di genealogia. Il file scaricabile viene salvato in formato GEDCOM.

en: The database reported the following error message:
it: Il database ha segnalato il seguente errore:

en: The date and time of the last update
it: Data e ora ultimo aggiornamento

en: The details of this family are private.
it: I dettagli su questa famiglia sono confidenziali.

en: The details of this individual are private.
it: I dettagli su questa persona sono confidenziali.

en: The family tree has been exported to %s.
it: Albero genealogico esportato in %s.

en: The family trees have been merged successfully.
it: Gli alberi genealogici sono stati riuniti correttamente.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
it: La famiglia «%s» è stata rimossa in quanto ha un solo membro.

en: The file %s already exists. Use another filename.
it: Il file %s esiste già. Usare un altro nome di file.

en: The file %s could not be created.
it: Non è stato possibile creare il file %s.

en: The file %s could not be deleted.
it: Non è stato possibile eliminare il file %s.

en: The file %s could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare il file %s.

en: The file %s has been created.
it: Il file %s è stato creato.

en: The file %s has been deleted.
it: Il file %s è stato eliminato.

en: The file %s has been uploaded.
it: Il file %s è stato caricato.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
it: Il file è stato caricato solo parzialmente. Riprovare a caricarlo.

en: The file “%s” does not exist.
it: Il file «%s» non esiste.

en: The folder %s could not be deleted.
it: Non è stato possibile creare la cartella %s.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
it: La cartella %s non esiste e non è stato possibile crearla.

en: The folder %s has been created.
it: È stata creata la cartella %s.

en: The folder %s has been deleted.
it: La cartella %s è stata eliminata.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
it: È possibile specificare il percorso assoluto della cartella (es. /home/nome_utente/dati_webtrees/) o il percorso relativo rispetto alla cartella di installazione (es. ../../dati_webtrees/).

en: The following list shows typical requirements.
it: L’elenco seguente riporta i requisiti tipici.

en: The following places have been changed:
it: I luoghi seguenti sono stati modificati:

en: The following places would be changed:
it: I luoghi seguenti sarebbero stati modificati:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
it: Le seguenti regole vengono utilizzate per decidere se un visitatore è un essere umano (consente l’accesso completo), un motore di ricerca (accesso soggetto a restrizioni) o un crawler indesiderato (nega qualsiasi accesso).

en: The help text has not been written for this item.
it: Il testo d’aiuto non è stato ancora scritto per questo elemento.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
it: La persona da contattare per questioni tecniche o errori riscontrati sul proprio sito.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
it: La persona da contattare per i dati genealogici su questo sito.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
it: Il collegamento da «%1$s» a «%2$s» è stato rimosso.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
it: Non è stato possibile rinominare il file multimediale %1$s in %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
it: Il file multimediale %1$s è stato rinominato in %2$s.

en: The media file %s does not exist.
it: Il file multimediale %s non esiste.

en: The media file was not found in this family tree.
it: Il file multimediale non è stato trovato in questo albero genealogico.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
it: Il file multimediale che si sta caricando può (e forse dovrebbe) avere un nome differente sul server rispetto a quello che ha sul proprio computer locale. Questo perché spesso il nome del file locale significa qualcosa per l’utente, ma può essere molto meno significativo per gli altri visitatori del sito. Si consideri anche la possibilità che due utenti provino a caricare due file diversi ma chiamati entrambi «nonna.jpg».<br><br>In questo campo si specifica il nuovo nome da dare al file che si sta caricando. Il nome inserito qui verrà utilizzato anche per la miniatura, che può essere caricata separatamente o generata automaticamente. Non è necessario inserire l’estensione del nome del file (jpg, gif, pdf, doc, ecc.).<br><br>Lasciare vuoto questo campo per mantenere il nome originale del file, così come è chiamato sul proprio computer locale.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
it: I requisiti di memoria e di tempi di calcolo dipendono dal numero di persone presenti nel proprio albero genealogico.

en: The message was not sent.
it: Il messaggio non è stato inviato.

en: The message was successfully sent to %s.
it: Messaggio inviato correttamente a %s.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
it: I fatti ed eventi familiari più comuni sono mostrati in una lista separata, così da poter essere aggiunti più facilmente con un solo click.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
it: I fatti ed eventi personali più comuni sono mostrati in una lista separata, così da poter essere aggiunti più facilmente con un solo click.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
it: L'archivio dei fatti più comuni sono mostrati in una lista separata, così da poter essere aggiunti più facilmente con un solo click.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
it: Le fonti dei fatti più comuni sono mostrati in una lista separata, così da poter essere aggiunti più facilmente con un solo click.

en: The new files are currently located in the folder %s.
it: I nuovi file sono attualmente posizionati nella cartella %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
it: Ai nuovi utenti sarà richiesto di confermare i loro indirizzi email prima di creare l'account.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
it: Verrà mostrato sulla mappa il numero di ricorrenze del nome specificato. Se si lascia vuoto questo campo verrà utilizzato il cognome più diffuso.

en: The password needs to be at least six characters long.
it: È necessario che la password sia lunga almeno sei caratteri.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
it: La password richiesta per l’autenticazione sul server SMTP.

en: The passwords do not match.
it: Le due password inserite non corrispondono.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
it: Non è necessario inserire un prefisso; tuttavia è consigliato in quanto l’assegnazione di un prefisso univoco rende possibile l’utilizzo condiviso del database da parte di più applicazioni. Si suggerisce l’uso di «wt_», ma può essere uno qualsiasi a propria scelta.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
it: Il record %1$s è stato rinominato in %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
it: Record copiato negli appunti.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
it: Sembra che l’espressione regolare sia errata: non può essere utilizzata.

en: The server configuration is OK.
it: La configurazione del server è corretta.

en: The server’s time limit has been reached.
it: È stata raggiunta la durata massima di esecuzione sul server.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
it: Dimensione dell’albero genealogico, eventi più antichi e più recenti, nomi comuni e altro.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
it: Il cognome è racchiuso tre barre: <%s>Mario Paolo /Rossi/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
it: Il menu dei temi viene visualizzato solo se le impostazioni del sito consentono agli utenti di selezionare un tema.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
it: Non è stato possibile rinominare la miniatura %1$s in %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
it: La miniatura %1$s è stata rinominata in %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
it: La miniatura %s non esiste.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
it: Il tempo (in secondi) che una sessione di webtrees rimane attiva prima che venga richiesto nuovamente l’accesso. Il valore predefinito è di 7200, ovvero 2 ore.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
it[0]: I due alberi genealogici hanno %1$s record che usa lo stesso «XREF».
it[1]: I due alberi genealogici hanno %1$s record che usano lo stesso «XREF».

en: The upgrade is complete.
it: L’aggiornamento è stato completato.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
it: I file caricati superano la dimensione massima consentita.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
it: È stata inviata all’utente un’email contenente le istruzioni da seguire per confermare la richiesta di accesso.

en: The username or password is incorrect.
it: Il nome utente e/o la password non sono corretti.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
it: Il nome utente richiesto per l’autenticazione sul server SMTP.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
it: Il valore da inserire nel tag meta Description nell’intestazione delle pagine HTML. Lasciare vuoto questo campo per utilizzare il titolo del database attualmente selezionato.

en: The version of %s is too new.
it: La versione di %s è troppo recente.

en: The version of %s is too old.
it: La versione di %s è troppo datata.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
it: Il sito web www.geonames.org fornisce un ampio database di nomi di luoghi. Quando vengono inseriti nuovi luoghi è possibile ricercare all’interno di tale database. Per utilizzare questa funzionalità è necessario registrarsi con un account gratuito su www.geonames.org e inserire il nome utente.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
it: Gli sviluppatori di webtrees sarebbero molto interessati a conoscere i dettagli di questo errore. Se li si contatta proveranno a risolvere il problema.

en: Theme
it: Tema

en: Theme change
it: Modifica tema

en: Theme menu
it: Menu del tema

en: There are no facts for this individual.
it: Non ci sono fatti per questa persona.

en: There are no media objects for this individual.
it: Non ci sono oggetti multimediali per questa persona.

en: There are no notes for this individual.
it: Non ci sono note per questa persona.

en: There are no pending changes.
it: Non c’è alcuna modifica in attesa di approvazione.

en: There are no research tasks in this family tree.
it: Non ci sono attività di ricerca in questo albero genealogico.

en: There are no source citations for this individual.
it: Non ci sono fonti per questa persona.

en: There are pending changes for you to moderate.
it: Ci sono aggiornamenti in sospeso da verificare.

en: There was an error uploading your file.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
it: Queste pagine permettono l’accesso a tutte le opzioni di configurazione e gestione di questo sito webtrees.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
it: Questo GEDCOM è codificato in %1$s. Si assumerà che sia %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
it: Questo account non è stato approvato. Attendere che un amministratore lo approvi.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
it: Questo account non è stato verificato. Verificare se la propria casella di posta elettronica contiene un messaggio di verifica.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
it: Questo riquadro mostra ai redattori un elenco di modifiche in sospeso che devono essere approvate da un moderatore. Esso invia ai moderatori email quotidiane qualora ci siano modifiche in sospeso.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
it: Sembra che in questo database il prefisso delle tabelle sia già utilizzato da un’altra applicazione. Se si dispone di un sistema PhpGedView esistente è necessario creare un nuovo sistema webtrees. È possibile importare successivamente i propri dati e le impostazioni di PhpGedView.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
it: Questa database usa solo la versione %s di MySQL. Non è possibile installare webtrees.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
it: Questo indirizzo di posta elettronica verrà usato per inviare promemoria sulle password, notifiche dal sito e messaggi da altri membri della famiglia che si sono registrati sul sito.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
it: Questo inserimento viene ignorato se si inserisce un indirizzo web nel campo nome.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
it: Questa famiglia non esiste o non si hanno i permessi per vederla.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
it: Questa famiglia è stata eliminata. L’eliminazione dovrà essere esaminata da un moderatore.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
it: Questa famiglia è stata eliminata. È necessario verificare la rimozione e %1$s o %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
it: Questa famiglia è stata modificata. Le modifiche dovranno essere esaminate da un moderatore.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
it: Questa famiglia è stata modificata. È necessario verificare le modifiche e %1$s o %2$s.

en: This family remained childless
it: Questa famiglia è rimasta senza figli

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
it[0]: Questo albero genealogico ha %s record che usa lo stesso «XREF» di un altro albero genealogico.
it[1]: Questo albero genealogico ha %s record che usano lo stesso «XREF» di un altro albero genealogico.

en: This family tree has no images to display.
it: Non c’è alcuna immagine da mostrare per questo albero genealogico.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
it: Questo albero genealogico è stato aggiornato l’ultima volta il #gedcomUpdated#. Ci sono #totalSurnames# cognomi in questo albero genealogico. Il primo evento registrato, #firstEventType# di #firstEventName#, risale al #firstEventYear#. L’ultimo evento registrato, #lastEventType# di #lastEventName#, è del #lastEventYear#.<br><br>Per commenti o suggerimenti è possibile contattare #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
it: Questo albero genealogico è stato aggiornato %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
it: Questo file è collegato a un altro database genealogico su questo server. Non può essere eliminato, spostato o rinominato prima che questi collegamenti non siano stati rimossi.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
it: Questa cartella verrà usata da webtrees per salvare i file multimediali, i file GEDCOM, i file temporanei… Questi file possono contenere dati sensibili e non dovrebbe essere accessibile da internet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
it: Questa cartella verrà usata per salvare i file multimediali di questo albero genealogico.

en: This form has expired. Try again.
it: Questo modulo è scaduto. Riprovare.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
it: Questa persona non esiste o non si hanno i permessi per vederla.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
it: Questa persona è stata eliminata. L’eliminazione dovrà essere esaminata da un moderatore.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
it: Questa persona è stata eliminata. È necessario verificare la rimozione e %1$s o %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
it: Questa persona è stata modificata. Le modifiche dovranno essere esaminate da un moderatore.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
it: Questa persona è stata modificata. È necessario verificare le modifiche e %1$s o %2$s.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
it: Questa persona sarà selezionata come impostazione predefinita durante la visualizzazione di grafici e report.

en: This information is private and cannot be shown.
it: I dettagli di questa persona sono confidenziali.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
it: Questa casella di testo permette di cambiare l’anno del calendario. Inserire un anno nella casella e premere <b>invio</b> per impostare il calendario su quell’anno.<br><br><b>Funzionalità avanzate</b> per la <b>vista annuale</b><dl><dt><b>Più di un anno</b></dt><dd>È possibile specificare intervalli di anni.<br><br>Gli intervalli di anni sono <u>inclusivi</u>, ovvero le date vanno dal 1 gennaio del primo anno fino al 31 dicembre dell’ultimo anno indicato. Ecco alcuni esempi di intervalli di anni:<br><br><b>1992-5</b> per tutti gli eventi dal 1992 al 1995.<br><b>1972-89</b> per tutti gli eventi dal 1972 al 1989.<br><b>1610-759</b> per tutti gli eventi dal 1610 al 1759.<br><b>1880-1905</b> per tutti gli eventi dal 1880 al 1905.<br><b>880-1105</b> per tutti gli eventi dal 880 al 1105.<br><br>Per vedere tutti gli eventi in un determinato decennio o secolo, è possibile utilizzare il <b>?</b> al posto delle cifre finali. Ad esempio <b>197?</b> per tutti gli eventi dal 1970 al 1979, e <b>16??</b> per tutti gli eventi dal 1600 al 1699.<br><br>La selezione di un intervallo di anni farà sì che il calendario passi alla vista annuale.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
it: Questo è un elenco separato da virgole di tag GEDCOM relativi ai fatti da visualizzare nel modulo aggiungi/modifica nome. Se si utilizzano alfabeti non latini (come l’ebraico, il greco, il cirillico e l’arabo) si potrebbero aggiungere tag come _HEB, ROMN, FONE, ecc. per permettere di memorizzare i nomi nei vari alfabeti.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
it: Questo è un elenco separato da virgole di tag GEDCOM relativi ai fatti da visualizzare quando si aggiunge una nuova famiglia. Ad esempio, se nell’elenco c’è MARR verranno mostrati nel modulo i campi della data e del luogo di matrimonio.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
it: Questo è un elenco separato da virgole di tag GEDCOM relativi ai fatti da visualizzare quando si aggiunge una nuova persona. Ad esempio, se nell’elenco c’è BIRT verranno mostrati nel modulo i campi della data e del luogo di nascita.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
it: Questo è un elenco separato da virgole di tag GEDCOM relativi ai fatti da visualizzare nel modulo aggiungi/modifica i nomi dei luoghi. Se si utilizzano alfabeti non latini (come l’ebraico, il greco, il cirillico e l’arabo) si potrebbero aggiungere tag come _HEB, ROMN, FONE, ecc. per permettere di memorizzare i nomi nei vari alfabeti.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
it: Questo è un collegamento al proprio record personale nell’albero genealogico. Se questa è la persona sbagliata contattare un amministratore.

en: This is case sensitive.
it: Qui le maiuscole e le minuscole vengono considerate differenti.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
it: Le maiuscole e le minuscole sono considerate differenti. Se non esiste già un database con questo nome, webtrees tenterà di crearne uno. Il successo di questa operazione dipenderà dalle autorizzazioni impostate per il proprio server web, e un eventuale fallimento verrà comunque notificato.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
it: Questa è l’impostazione iniziale per l’opzione «mostra dettagli» dei grafici.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
it: Questa è l’ultima versione di webtrees. Non ci sono aggiornamenti disponibili.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere alle famiglie. È possibile modificare questo elenco, eliminando o aggiungendo i nomi dei fatti, anche quelli personalizzati, se necessario. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nella lista <i>Fatti unici di famiglia</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere alle persone. È possibile modificare questo elenco, eliminando o aggiungendo i nomi dei fatti, anche quelli personalizzati, se necessario. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nella lista <i>Fatti unici per le persone</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
it: È possibile modificare questo elenco, eliminando o aggiungendo i nomi dei fatti, anche quelli personalizzati, se necessario. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nella lista <i>Fatti unici degli archivi</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere alle fonti. È possibile modificare questo elenco, eliminando o aggiungendo i nomi dei fatti, anche quelli personalizzati, se necessario. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nella lista <i>Fatti unici delle fonti</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere <u>una sola volta</u> alle famiglie. Ad esempio, se MARR è in questo elenco gli utenti non saranno in grado di aggiungere più di un record MARR ad una famiglia. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nell’elenco <i>Fatti associabili alle famiglie</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere <u>una sola volta</u> alle persone. Ad esempio, se BIRT è in questo elenco gli utenti non saranno in grado di aggiungere più di un record BIRT ad una persona. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nell’elenco <i>Fatti associabili alle persone</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere <u>una sola volta</u> agli archivi. Ad esempio, se NAME è in questo elenco gli utenti non saranno in grado di aggiungere più di un record NAME ad un archivio. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nell’elenco <i>Fatti associabili agli archivi</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
it: Questo è l’elenco di fatti GEDCOM che gli utenti possono aggiungere <u>una sola volta</u> alle fonti. Ad esempio, se TITL è in questo elenco gli utenti non saranno in grado di aggiungere più di un record TITL ad una fonte. I nomi dei fatti presenti in questo elenco non devono apparire anche nell’elenco <i>Fatti associabili alle fonti</i>.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
it: Questo è il nome del server SMTP. «localhost» significa che il servizio di posta è in esecuzione sullo stesso computer del server web.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
it: Questa è la larghezza (in pixel) che il programma utilizzerà per la generazione automatica di miniature. Il valore predefinito è di 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
it: Questo è il proprio nome reale, come si desidera venga mostrato a video.

en: This may be a mistake in your data.
it: Possibile errore nei dati.

en: This may cause a problem for other applications.
it: Può comportare problemi per altre applicazioni.

en: This may cause a problem for webtrees.
it: Può comportare problemi per webtrees.

en: This media file does not exist.
it: Questo file multimediale non esiste.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
it: Questo file multimediale esiste ma non è accessibile.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
it: Questo file multimediale è corrotto e non può essere filigranato.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
it: Questo oggetto multimediale non esiste o non si hanno i permessi per vederlo.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
it: Questo oggetto multimediale è stato eliminato. L’eliminazione dovrà essere esaminata da un moderatore.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
it: Questo oggetto multimediale è stato eliminato. È necessario verificare la rimozione e %1$s o %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
it: Questo oggetto multimediale è stato modificato. Le modifiche dovranno essere esaminate da un moderatore.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
it: Questo oggetto multimediale è stato modificato. È necessario verificare le modifiche e %1$s o %2$s.

en: This media object is not linked to any other record.
it: Questo oggetto multimediale non è collegato ad alcun altro record.

en: This message was sent while viewing the following URL:
it: Questo messaggio è stato inviato durante la consultazione della seguente pagina:

en: This message will be sent to %s
it: Questo messaggio sarà inviato a %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
it: Questo campo deve essere lungo almeno sei caratteri e distingue le maiuscole dalle minuscole.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
it: Questo nome viene utilizzato nel campo «Mittente» durante l’invio di email automatiche da questo server.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
it: Questa nota non esiste o non si hanno i permessi per vederla.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
it: Questa nota è stata eliminata. L’eliminazione dovrà essere esaminata da un moderatore.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
it: Questa nota è stata eliminata. È necessario verificare la rimozione e %1$s o %2$s.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
it: Questa nota è stata modificata. Le modifiche dovranno essere esaminate da un moderatore.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
it: Questa nota è stata modificata. È necessario verificare le modifiche e %1$s o %2$s.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
it: Questa opzione controlla se mostrare automaticamente il contenuto di un campo <i>nota</i> sulla pagina delle persone.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
it: Questa opzione indica se mostrare automaticamente il contenuto del record di una <i>fonte</i> nella pagina delle persone.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
it: Questa opzione determina se mostrare nei grafici l’età del padre e della madre accanto alla data di nascita di un figlio.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
it: Questa opzione indica se mostrare le date stimate di nascita e morte invece che lasciarle in bianco negli elenchi delle persone e nei grafici (si applica quando le date non sono note).

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
it: Questa opzione controlla se mostrare nei grafici l’icona relativa al sesso delle persone.<br><br>Dal momento che il sesso è indicato anche dal colore dei riquadri questa opzione non impedisce la determinazione visiva del sesso. L’opzione rimuove semplicemente alcune informazioni ridondanti dai riquadri.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
it: Questa opzione indica se l’albero genealogico deve essere generato in modalità orizzontale o verticale.

en: This option will make it easier for users to download images.
it: Questa opzione renderà più facile il download delle immagini.<br><br>Il visualizzatore multimediale può mostrare un collegamento che, se cliccato, permetterà di scaricare il file multimediale sul PC locale.<br><br>Per motivi di sicurezza si potrebbe voler nascondere tale collegamento.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
it: Questa opzione consente di mantenere i legami familiari in record privati. Questo significa verranno mostrati riquadri «confidenziali» vuoti nell’albero genealogico e negli altri grafici con persone confidenziali.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
it: Questa opzione permetterà di visualizzare i nomi (ma non altri dettagli) delle persone confidenziali. Le persone sono confidenziali se se sono ancora in vita o se è stata aggiunta al loro record una restrizione della privacy. Per nascondere un nome specifico aggiungere una limitazione della privacy al record di quel nome.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
it: Questa pagina permette di aggirare i moduli usuali, andando a modificare direttamente i dati sottostanti. Si tratta di una opzione avanzata, che andrebbe utilizzata solo se si conosce bene il formato GEDCOM. Eventuali errori commessi utilizzando questa modalità potrebbero difficili da risolvere.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
it[0]: Questa pagina è stata vista %s volta.
it[1]: Questa pagina è stata vista %s volte.

en: This place has no coordinates
it: Questa posizione non ha coordinate

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
it: Questo processo permette al proprietario del sito di assicurarsi che le nuove informazioni seguano gli standard e le convenzioni del sito, che siano associate a fonti appropriate e altro.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
it: Questo archivio non esiste o non si hanno i permessi per vederlo.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
it: Questo archivio è stato eliminato. L’eliminazione dovrà essere esaminata da un moderatore.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
it: Questo archivio è stato eliminato. È necessario verificare la rimozione e %1$s o %2$s.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
it: Questo archivio è stato modificato. Le modifiche dovranno essere esaminate da un moderatore.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
it: Questo archivio è stato modificato. È necessario verificare le modifiche e %1$s o %2$s.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
it: Questo ruolo ha tutte le autorizzazioni del ruolo dei redattori, con in aggiunta il permesso di approvare o rifiutare le modifiche apportate da altri utenti.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
it: Questo ruolo ha tutte le autorizzazioni del ruolo dei gestori per tutti gli alberi genealogici, con in più il permesso di modificare le impostazioni e la configurazione del sito, degli utenti e dei moduli.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
it: Questo ruolo ha tutte le autorizzazioni del ruolo dei membri, oltre al permesso di aggiungere/modificare/cancellare i dati. Tutte le modifiche dovranno essere approvate da un moderatore, a meno che l’utente abbia abilitata l’opzione «accetta automaticamente i cambiamenti».

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
it: Questo ruolo ha tutte le autorizzazioni del ruolo dei moderatori, con in più accessi supplementari concessi dalla configurazione dell’albero genealogico, oltre al permesso di modificare le impostazioni e la configurazione di un albero genealogico.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
it: Questo ruolo ha tutte le autorizzazioni del ruolo del visitatore, oltre a qualsiasi ulteriore accesso specificato nella configurazione dell’albero genealogico.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
it: Con questo server non è possibile scaricare tramite il protocollo sicuro HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
it: Il limite di memoria del server è pari a %s MB e il limite dei tempi di calcolo è di %s secondi.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
it: Questo dovrebbe essere un elenco separati da virgole o spazi di fatti, oltre alla nascita e alla morte, che si desidera venga visualizzato nei riquadri dei grafici come ad esempio quello dell’albero genealogico. In questo elenco è necessario utilizzare i tag dei fatti definiti nelle specifiche GEDCOM 5.5.1. Per esempio, se si desidera che sia mostrata l’occupazione nel si dovrebbe aggiungere «OCCU» in questo campo.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
it: Questa fonte non esiste o non si hanno i permessi per vederla.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
it: Questa fonte è stata eliminata. L’eliminazione dovrà essere esaminata da un moderatore.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
it: Questa fonte è stata eliminata. È necessario verificare la rimozione e %1$s o %2$s.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
it: Questa fonte è stata modificata. Le modifiche dovranno essere esaminate da un moderatore.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
it: Questa fonte è stata modificata. È necessario verificare le modifiche e %1$s o %2$s.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
it: Questo testo verrà aggiunto al titolo di tutte le pagina. Sarà mostrato nella barra del titolo, nei segnalibri, ecc. del browser.

en: This type of link is not allowed here.
it: Questo tipo di collegamento non è permesso qui.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
it: Solitamente significa che è necessario cambiare i permessi della cartella a 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
it: Questo sito è in fase di aggiornamento. Riprovare tra qualche minuto.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
it: Il sito è in manutenzione. <a href="index.php">Riprovare nuovamente</a> tra qualche minuto.

en: This website is temporarily unavailable
it: Questo sito è temporaneamente non disponibile

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
it: Questo cancellerà tutti i dati genealogici da «%s» e li sostituirà con i dati di un altro GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
it: Verrà aggiornata la parte al livello maggiore, oppure parti del nome del luogo. Ad esempio, con «Messico» la corrispondenza sarà con «Quintana Roo, Messico», ma non con «Santa Fe, Nuovo Messico».

en: Thu
it: gio

en: Thumbnail files must contain images.
it: Le miniature devono essere immagini.

en: Thumbnail images
it: Miniature

en: Thumbnail to upload
it: Miniatura da caricare

en: Thursday
it: giovedì

en: Time
it: Ora

en: Timeline
it: Linea temporale

en: Timestamp
it: Data/ora

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Title
it: Titolo

en: Title in Hebrew
it: Titolo in ebraico

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
it: Per facilitare il primo utilizzo di questo riquadro, sono stati predisposti vari modelli predefiniti. Quando si seleziona uno di questi modelli, l’area di testo conterrà una copia che è possibile personalizzare in base alle esigenze del proprio sito.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
it: Per completare l’aggiornamento è necessario installare manualmente i file.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
it: Prima di poter creare nuovi compiti di ricerca è necessario aggiungere «compito di ricerca» alla lista di fatti ed eventi nelle opzioni dell’albero genealogico.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
it: Per garantire la compatibilità con altre applicazioni sulla genealogia, le note, i testi e le trascrizioni devono essere registrate in testo semplice, non formattato. Tuttavia, la formattazione del testo spesso è di grande aiuto per la presentazione, la comprensione e altro.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
it: Per impedire ai visitatori di accedere durante la copia dei file è possibile creare temporaneamente il file %s sul server. Se tale file contiene un messaggio, questo verrà mostrato ai visitatori.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
it: Per proteggere questi dati sensibili webtrees utilizza un file di configurazione di Apache (. htaccess) che blocca tutti gli accessi a questa cartella. Se il proprio server web non supporta i file .htaccess e non è possibile limitare l’accesso a questa cartella è possibile selezionare un’altra cartella, non pubblicata sul web.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
it: Per indicare ai motori di ricerca che sono disponibili delle sitemap è possibile utilizzare i seguenti collegamenti.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
it: Per indicare ai motori di ricerca che sono disponibili delle sitemap va aggiunta la seguente riga al proprio file robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
it: Per utilizzare un account email di Google utilizzare le seguenti impostazioni: server=smtp.gmail.com, porta=587, sicurezza=tls, nome utente=xxxxx@gmail.com, password=[la propria password di gmail]

en: Tokyo, Japan
it: Tokyo, Giappone

en: Tombstone
it: Lapide

en: Top %s given name | Top %s given names
it[0]: Il nome più diffuso
it[1]: I %s nomi più diffusi

en: Top %s surname | Top %s surnames
it[0]: Il cognome più diffuso
it[1]: I %s cognomi più diffusi

en: Top given name
it: Nome più diffuso

en: Top given names
it: Nomi più diffusi

en: Top level
it: Livello superiore

en: Top surname
it: Cognome più diffuso

en: Top surnames
it: Cognomi più diffusi

en: Total accepted changes:
it: Totale aggiornamenti approvati:

en: Total births
it: Totale nascite

en: Total dead
it: Totale defunti

en: Total deaths
it: Totale morti

en: Total divorces
it: Totale divorzi

en: Total events
it: Eventi totali

en: Total families
it: Totale famiglie

en: Total families: %s
it: Totale famiglie: %s

en: Total females
it: Totale femmine

en: Total given names
it: Totale nomi di battesimo

en: Total individuals
it: Totale persone

en: Total individuals: %s
it: Totale persone: %s

en: Total living
it: Totale viventi

en: Total males
it: Totale maschi

en: Total marriages
it: Totale matrimoni

en: Total number of users
it: Numero totale di utenti

en: Total pending changes:
it: Totale aggiornamenti in sospeso:

en: Total places: %s
it: Totale luoghi: %s

en: Total sources: %s
it: Totale fonti: %s

en: Total surnames
it: Totale cognomi

en: Total users
it: Utenti totali

en: Trailer
it: Terminatore

en: Tridi
it: Tridì

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Tue
it: mar

en: Tuesday
it: martedì

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
it: Tuxtla Gutierrez, Messico

en: Type
it: Tipo

en: Type of place markers in the place hierarchy
it: Tipo dei segnalibri nella gerarchia dei luoghi

en: Type the password again.
it: Inserire nuovamente la password.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
it: Inserire nuovamente la propria password per assicurarsi di averla digitata correttamente.

en: Types of error
it: Tipi di errore

en: US Minor Outlying Islands
it: Isole Minori degli Stati Uniti d’America

en: US Virgin Islands
it: Isole Vergini Statunitensi

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
it: Si è verificato un errore durante la connessione usando questi parametri. Il server ha segnalato l’errore seguente.

en: Unable to find record with ID
it: Impossibile trovare un record con ID

en: Uncleared: insufficient data
it: Non chiarito: informazioni insufficienti

en: Unique family facts
it: Fatti unici di famiglia

en: Unique identifier
it: Identificativo univoco

en: Unique individual facts
it: Fatti unici per le persone

en: Unique repository facts
it: Fatti unici degli archivi

en: Unique source facts
it: Fatti unici delle fonti

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: Unknown
it: sconosciuto

en: Unlink the media object
it: Scollega oggetto multimediale

en: Unrecognized GEDCOM code
it: Codice GEDCOM sconosciuto

en: Unused files
it: File non usati

en: Unzip %s to a temporary folder…
it: Decomprimi %s in una cartella temporanea…

en: Upcoming events
it: Prossimi eventi

en: Update
it: Aggiorna

en: Update all
it: Aggiorna tutto

en: Update all the place names in a family tree
it: Aggiorna tutti i nomi dei luoghi in un albero genealogico

en: Update place names
it: Aggiorna nomi dei luoghi

en: Upgrade anyway
it: Aggiorna comunque

en: Upgrade to webtrees %s.
it: Aggiorna a webtrees %s.

en: Upgrade wizard
it: Aggiornamento guidato

en: Upload geographic data
it: Carica dati geografici

en: Upload media files
it: Carica file multimediali

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
it: Permette di caricare uno o più file multimediali dal proprio computer locale. I file multimediali possono essere immagini, video, brani audio o altri formati.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
it: Utilizza Google Maps™ per la gerarchia dei luoghi

en: Use PHP mail to send messages
it: usa la posta PHP per inviare i messaggi

en: Use SMTP to send messages
it: usa l’SMTP per inviare i messaggi

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
it: Utilizza un «?» per indicare un singolo carattere, &laquo;*&raquo; per indicare zero o più caratteri.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
it[0]: Usare almeno %s carattere.
it[1]: Usare almeno %s caratteri.

en: Use colors
it: Usa i colori

en: Use compact layout
it: Usa lo schema compatto

en: Use full source citations
it: Usa le citazioni complete delle fonti

en: Use password
it: Usa password

en: Use sendmail to send messages
it: Usa posta elettronica per inviare messaggi

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
it: Usa le immagini silhouette quando non è stata selezionata una immagine per la persona. Le silhouette sono specifiche per il sesso della persona in questione.

en: Use silhouettes
it: Usa le silhouette

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
it: Usa l’autocompletamento dei luoghi con il database GeoNames

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
it: Usare questo campo per descrivere all’amministratore del sito il motivo per cui si richieste un account utente e in che relazione si è con la genealogia presente in questo sito. È possibile usare questo campo anche per inserire altri commenti indirizzati all’amministratore del sito.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
it: Usa questa immagine per i grafici e sulla pagina della persona.

en: Use this value
it: Usa questo valore

en: User
it: Utente

en: User administration
it: Gestione utenti

en: User didn’t verify within 7 days.
it: L’utente non ha verificato se stesso entro 7 giorni.

en: User not verified by administrator.
it: Utente non verificato dall’amministratore.

en: User preferences
it: Opzioni utente

en: User verification
it: Verifica utente

en: User-agent string
it: Stringa user-agent

en: Username
it: Nome utente

en: Username or email address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
it: Nei nomi utente non si fa distinzione tra maiuscole e minuscole, e le lettere accentate vengono ignorate: così ad esempio «chloe», «chloë» e «Chloe» sono considerate uguali.

en: Users
it: Utenti

en: Users who are signed in
it: Utenti collegati

en: User’s account has been inactive too long:
it: L’account dell’utente è stato inattivo troppo a lungo:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
it: Utilizzando il menu a tendina è possibile selezionare una nazione, la bandiera può essere selezionata. Se non viene mostrata alcuna bandiera significa che non sono definite bandiere per questa nazione.

en: Vatican City
it: Città del Vaticano

en: Veracruz, Mexico
it: Veracruz, Messico

en: Verification code
it: Codice di verifica

en: Verified
it: Verificato

en: Version
it: Versione

en: Video
it: Filmato

en: View
it: Visualizza

en: View all records found in this place
it: Visualizza tutti i documenti trovati in questa località

en: View the details
it: Vedi i dettagli

en: View the notes
it: Vedi le note

en: View this day
it: Visualizza questo giorno

en: View this family
it: Visualizza questa famiglia

en: View this individual
it: Visualizza questa persona

en: View this month
it: Visualizza questo mese

en: View this source
it: Visualizza questa fonte

en: View this year
it: Visualizza questo anno

en: Villa Hermosa, Mexico
it: Villa Hermosa, Messico

en: Visible online
it: Visibile online

en: Visible to other users when online
it: Visibile dagli altri utenti quando collegato

en: Visitor
it: Visitatore

en: Vital records
it: Dati anagrafici

en: Wales
it: Galles

en: Wallis and Futuna
it: Isole Wallis e Futuna

en: Ward
it: Minore sotto tutela

en: Watermarks
it: Filigrane

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
it: Le filigrane sono facoltative e di solito sono mostrate solo ai visitatori.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
it: La visualizzazione delle filigrane può essere klenta per immagini grandi. Per i siti molto occupati sarebbe meglio generare le filigrane una volta sola e salvare sul server le immagini con le filigrane.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
it: Verrà ora inviata un’email di conferma all’indirizzo <b>%s</b>. È necessario verificare la propria richiesta di un account seguendo le istruzioni nel messaggio di conferma. Se non si completa la conferma entro sette giorni la propria richiesta verrà rifiutata automaticamente e sarà necessario registrarsi nuovamente.<br><br>Dopo aver seguito le istruzioni nell’email di conferma, l’amministratore dovrà approvare la richiesta prima di poter utilizzare il nuovo account.<br><br>Per collegarsi a questo sito sarà necessario conoscere il proprio nome utente e la propria password.

en: Website URL
it: Indirizzo del sito web

en: Website access rules
it: Regole di accesso al sito

en: Wed
it: mer

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Weight
it: Peso

en: Welcome %s
it: Benvenuto/a %s

en: Welcome text on sign-in page
it: Testo di benvenuto nella pagina di accesso

en: Welcome to this genealogy website
it: Benvenuto in questo sito genealogico

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
it: Quando un utente registra un account, al suo indirizzo di posta elettronica viene inviata un’email contenente un collegamento a una pagina di verifica. Quando l’utente fa clic su tale collegamento, il sistema riconosce che l’indirizzo email è corretto, e l’opzione «email verificata» viene selezionata automaticamente.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
it: Quando si aggiunge un collegamento, il campo ID non può essere vuoto.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
it: È possibile specificare un cognome predefinito da usare quando si aggiunge un nuovo membro della famiglia. Questo cognome dipenderà dalla tradizione locale.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
it: Quando vengono aggiunte, modificate o eliminate informazioni, le modifiche non vengono salvate immediatamente ma sono tenute in una zona «in sospeso». Questi cambiamenti in sospeso devono essere verificati da un moderatore prima di essere accettati.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
it: Una copia del presente messaggio verrà inviata anche al proprio indirizzo email specificato qui.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
it: Nei casi in cui un utente sia associato ad un record di persona in un albero genealogico e abbia il ruolo di membro, redattore o moderatore, è possibile impedirgli l’accesso ai dettagli di parenti lontani ancora in vita. Si specifica il grado di parentela che l’utente è autorizzato a vedere.

en: Where is your PhpGedView installation?
it: Dove è installato PhpGedView?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
it: Quali alberi genealogici andrebbero inseriti nelle sitemap

en: Who can upload new media files
it: Chi può caricare nuovi file multimediali

en: Who is online
it: Chi è in linea

en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: Widow
it: Vedova

en: Widower
it: Vedovo

en: Width
it: Larghezza

en: Width of generated thumbnails
it: Larghezza delle miniature generate

en: Wife
it: Moglie

en: Wife’s age
it: Età della moglie

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
it: Il cognome da nubile della moglie diventa il nuovo nome di battesimo

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
it: Il cognome della moglie viene sostituito dal cognome del marito

en: Wildcards
it: Caratteri jolly

en: Will
it: Testamento

en: With sources
it: Con fonti

en: Without sources
it: Senza fonti

en: Witness
it: Testimone

en: Wives take their husband’s surname.
it: Le mogli prendono il cognome del marito.

en: World
it: Mondo

en: XREF prefixes
it: Prefissi XREF

en: Yahrzeit
it: Anniversario di morte

en: Year
it: Anno

en: Year input box
it: Casella di inserimento dell’anno

en: Year:
it: Anno:

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
it: Tu (o qualcuno che dichiara di essere te) ha richiesto un account su %1$s utilizzando l’indirizzo di posta elettronica %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
it: Non si ha il permesso di inviare messaggi contenenti collegamenti esterni.

en: You can apply for an account using the link below.
it: È possibile richiedere un account utilizzando il collegamento qui sotto.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
it: È possibile modificare l’aspetto di webtrees utilizzando i «temi». Ciascun tema ha i propri stili, struttura, colori, ecc.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
it: Puoi scegliere se comparire nella lista degli utenti che risultano online; chi compare nella lista può anche vederla, chi non compare nella lista la vedrà vuota.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
it: È possibile scaricare una copia delle specifiche GEDCOM all’indirizzo %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
it: Si può rendere più facile la ricerca di donne sposate registrando il loro nome coniugale. Tuttavia non tutte le donne prendono il cognome del marito, quindi prestare attenzione a non introdurre dati errati nel proprio database.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
it: È possibile abilitare nuovamente questi moduli dopo l’aggiornamento.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
it: È possibile abilitare nuovamente questi temi dopo l’aggiornamento.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
it: È possibile ricreare la numerazione dei record in un albero genealogico, in modo che questi numeri di riferimento interno non siano duplicati in un altro albero genealogico.

en: You can renumber this family tree.
it: È possibile ricreare la numerazione di questo albero genealogico.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
it: È possibile richiedere un limite superiore o inferiore, sebbene il server possa ignorare tale richiesta.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
it: È possibile accelerare i calcoli sulla privacy aggiungendo un record relativo alla morte di persone la cui morte può essere dedotta da altre date (e che non hanno già record relativi a morte, sepoltura, cremazione, ecc.).

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
it: Non è possibile effettuare l’accesso in quanto il browser non accetta i cookie.

en: You do not have permission to view this page.
it: Non si ha il permesso di vedere questa pagina.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
it: Hai inserito la stessa ID. Non è possibile unire lo stesso record.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
it: Hai confermato la richiesta per diventare un utente registrato.

en: You have not created any journal items.
it: Non è stata creata alcuna voce nel diario.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
it: È stato indicato un GEDCOM con un nome diverso. È corretto?

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
it: È possibile inserire un indirizzo che inizi con «http://».

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
it: È possibile utilizzare l’HTML per formattare la risposta e per aggiungere collegamenti ad altri siti web.

en: You must change this before you can continue.
it: È necessario modificarlo prima di proseguire.

en: You must enter a name
it: Inserire un nome

en: You must enter a real name.
it: È necessario inserire un nome reale.

en: You must enter a username.
it: È necessario inserire un nome utente.

en: You must enter all the administrator account fields.
it: È necessario compilare tutti i campi dell’utente amministratore.

en: You must provide a repository name.
it: È necessario assegnare un nome all’archivio.

en: You must provide a source title
it: È necessario assegnare un titolo alla fonte

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
it: È necessario ricreare la numerazione dei record di uno degli alberi genealogici prima di riunirli.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
it: È necessario selezionare una persona e un tipo di grafico nelle opzioni di configurazioni di questo riquadro

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
it: È necessario specificare il record di una persona prima di poter limitare l’utente alla propria famiglia.

en: You need to be an authorized user to access this website.
it: L'accesso a questo sito web è consentito solo agli utenti autorizzati.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
it: È necessario definire un utente amministratore che può controllare ogni aspetto di questa installazione di webtrees; pertanto si consiglia di utilizzare una password sicura.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
it: È necessario effettuare nuovamente la procedura di accesso, utilizzando le proprie login e password di PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
it: È sufficiente inserire un indirizzo internet di accesso se si desidera reindirizzare a un sito o una posizione diversa quando gli utenti si autenticano. Questa possibilità risulta utile se si deve passare da HTTP a HTTPS durante l’autenticazione degli utenti. Includere l’indirizzo completo della pagina <i>login.php</i>, come per esempio https://www.mioserver.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
it: Hai inviato il seguente messaggio all’amministratore di webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
it: Hai inviato il seguente messaggio a un utente webtrees:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
it: Tutte le modifiche in attesa di approvazione andrebbero accettate o rifiutate prima di procedere con l’aggiornamento.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
it: Sarebbe opportuno consultare l’autore del modulo per verificare la compatibilità con questa versione di webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
it: Sarebbe opportuno consultare l’autore del tema per verificare la compatibilità con questa versione di webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
it: Si dovrebbe rimuovere «%1$s» da «%2$s» e riprovare.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
it: Non si dovrebbe approvare un utente se non si è certi che l’indirizzo email sia corretto.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
it: accettarle

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
it: rifiutarle

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
it: accettarla

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
it: rifiutarla

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
it: Si riceverà un’email quando questo aspirante utente avrà confermato la propria richiesta. L’amministratore potrà quindi completare il processo attivando l’account. Il nuovo utente non potrà collegarsi finché l’account non verrà attivato.

en: You will use this to sign in to webtrees.
it: Questo valore verrà utilizzato per accedere a webtrees.

en: Youngest father
it: Padre più giovane

en: Youngest female
it: Femmina più giovane

en: Youngest male
it: Maschio più giovane

en: Youngest mother
it: Madre più giovane

en: Your clippings cart is empty.
it: Il carrello ritagli è vuoto.

en: Your name
it: Il proprio nome

en: Your registration at %s
it: La propria registrazione a %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
it: L’amministratore del proprio server fornirà i dettagli della connessione.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
it: Il tuo account utente non ha attivata l’impostazione «approva automaticamente le modifiche». &Egrave; possibile modificare un solo record per volta.

en: Zip file(s)
it: Archivio zip

en: Zoom in
it: Zoom +

en: Zoom in/out on this box.
it: Zoom IN/OUT.

en: Zoom level
it: Livello di zoom

en: Zoom level of map
it: Fattore di zoom della mappa

en: Zoom out
it: Zoom -

en: about %s
it: circa %s

en: accepted
it: accettato

en: add
it: aggiungi

en: adopted name
it: nome da adottato

en: adoption
it: adozione

en: after
it: dopo

en: after %s
it: dopo il %s

en: after death
it: dopo la morte

en: age
it: età

en: allow
it: permetti

en: also known as
it: conosciuto come

en: and
it: e

en: back to top
it: torna in cima

en: before
it: prima

en: before %s
it: prima del %s

en: between %s and %s
it: tra il %s e il %s

en: birth
it: nascita

en: birth name
it: nome alla nascita

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
it: nati negli ultimi %1$s anni o morti negli ultimi %2$s anni

en: brother
it: fratello

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
it: nipote (di zii)

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
it: nipote (di zii)

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
it: nipote (di zii) acquisito

[ctx: brother’s son]
en: nephew
it: nipote (di zii)

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
it: nipote (di zii) acquisita

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
it: cognata

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
it: fratello della cognata

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
it: fratello/sorella della cognata

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
it: sorella della cognata

en: bullet list
it: elenco puntato

en: burial
it: sepoltura

en: by
it: Ultima modifica di

en: calculated %s
it: %s (calcolata)

en: cancel
it: Annulla

en: census added
it: censimento aggiunto

en: century
it: secolo

en: change of name
it: cambiamento di nome

en: child
it: figlio

en: children
it: figli

[ctx: child’s child]
en: grandchild
it: nipote (di nonni)

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
it: nipote (di nonni)

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
it: marito della nipote (di nonni)

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
it: genero

[ctx: child’s son]
en: grandson
it: nipote (di nonni)

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
it: moglie del nipote (di nonni)

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
it: genero/nuora

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
it: nuora

en: close
it: chiudi

en: clouds
it: nuvole

en: colors
it: colori

en: compact list
it: elenco compatto

en: continue
it: continua

en: creating thumbnails of images
it: creazione delle miniature delle immagini

en: date periods
it: intervalli temporali

en: daughter
it: figlia

en: daughter of
it: figlia di

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
it: nipote (di nonni)

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
it: Adozione di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
it: Battesimo di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
it: Nascita di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
it: Sepoltura di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
it: Battesimo di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
it: Cremazione di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
it: Morte di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
it: Matrimonio di una nipote

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
it: nipote (di nonni)

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
it: marito della nipote (di nonni)

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
it: genero

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
it: consuocero

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
it: consuocera

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
it: consuocero/a

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
it: Adozione di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
it: Battesimo di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
it: Nascita di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
it: Brit milah di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
it: Sepoltura di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
it: Battesimo di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
it: Cremazione di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
it: Morte di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
it: Matrimonio di un nipote

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
it: nipote (di nonni)

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
it: moglie del nipote (di nonni)

en: death
it: morte

en: degrees
it: gradi

en: deny
it: nega

en: download
it: scarica

en: east
it: est

en: eighth cousin
it: cugino/a di 8° grado

en: elder brother
it: fratello maggiore

en: elder sibling
it: fratello/sorella maggiore

en: elder sister
it: sorella maggiore

en: eleventh cousin
it: cugino/a di 11° grado

en: estate name
it: nome topografico

en: estimated %s
it: %s (stimata)

en: ex-husband
it: ex-marito

en: ex-spouse
it: ex-coniuge

en: ex-wife
it: ex-moglie

en: facts
it: fatti

en: father
it: padre

[ctx: father’s brother]
en: uncle
it: zio

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
it: cugino/a

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
it: cugina

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
it: cugino

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
it: zia

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
it: fratellastro/sorellastra

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
it: sorellastra

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
it: nonno paterno

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
it: nonna paterna

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
it: nonno/a paterno/a

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
it: zio/a

[ctx: father’s sister]
en: aunt
it: zia

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
it: cugino/a

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
it: cugina

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
it: zio

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
it: cugino

[ctx: father’s son]
en: half-brother
it: fratellastro

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
it: matrigna

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
it: fratellastro/sorellastra

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
it: sorellastra

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
it: fratellastro

en: fifteenth cousin
it: cugino/a di 15° grado

en: fifth %s
it: %s quinto/a

en: fifth cousin
it: cugino/a di 5° grado

en: file upload capability
it: possibilità di caricare file

en: first
it: primo

en: first %s
it: %s primo/a

en: first cousin
it: cugino/a

en: fourteenth cousin
it: cugino/a di 14° grado

en: fourth %s
it: %s quarto/a

en: fourth cousin
it: cugino/a di 4° grado

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
it[0]: dal %1$s a intervalli di %2$s anno
it[1]: dal %1$s a intervalli di %2$s anni

en: from %s
it: dal %s

en: from %s to %s
it: dal %s al %s

en: full circle
it: cerchio completo

en: gender
it: maschio/femmina

en: go to new individual
it: vai a nuova persona

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 2° grado

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 2° grado

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 2° grado

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 2° grado

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 2° grado

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
it: cugino/a di 3° grado

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
it: cugina di 3° grado

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
it: cugino di 3° grado

en: great ×%s aunt
it: zia di %s° grado

en: great ×%s aunt/uncle
it: zio/a di %s° grado

en: great ×%s grandchild
it: pro × %s nipote (di nonni)

en: great ×%s granddaughter
it: pro × %s nipote (di nonni)

en: great ×%s grandfather
it: avo del %s° grado

en: great ×%s grandmother
it: ava del %s° grado

en: great ×%s grandparent
it: avo del %s° grado

en: great ×%s grandson
it: pro × %s nipote (di nonni)

en: great ×%s nephew
it: pro × %s nipote

en: great ×%s nephew/niece
it: pro × %s nipote

en: great ×%s niece
it: pro × %s nipote

en: great ×%s uncle
it: zio di %s° grado

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
it: pro ×%s zio

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
it: pro ×%s zio

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
it: pro ×%s zio

en: great ×4 aunt
it: pro-pro-prozia

en: great ×4 aunt/uncle
it: pro-pro-prozio/a

en: great ×4 grandchild
it: pro × 4 nipote (di nonni)

en: great ×4 granddaughter
it: pro × 4 nipote (di nonni)

en: great ×4 grandfather
it: avo del 6° grado

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
it: pro × 5 zio

en: great ×4 grandmother
it: ava del 6° grado

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
it: pro × 5 zio

en: great ×4 grandparent
it: avo del 6° grado

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
it: pro ×5 zio

en: great ×4 grandson
it: pro × 4 nipote (di nonni)

en: great ×5 aunt
it: pro-pro-pro-prozia

en: great ×5 aunt/uncle
it: pro-pro-pro-prozio/a

en: great ×5 grandchild
it: pro × 5 nipote (di nonni)

en: great ×5 granddaughter
it: pro × 5 nipote (di nonni)

en: great ×5 grandfather
it: avo del 7° grado

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
it: pro × 6 zio

en: great ×5 grandmother
it: ava del 7° grado

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
it: pro × 6 zio

en: great ×5 grandparent
it: avo del 7° grado

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
it: pro ×6 zio

en: great ×5 grandson
it: pro × 5 nipote (di nonni)

en: great ×6 aunt
it: pro-pro-pro-pro-prozia

en: great ×6 aunt/uncle
it: pro-pro-pro-pro-prozio/a

en: great ×6 grandchild
it: pro × 6 nipote (di nonni)

en: great ×6 granddaughter
it: pro × 6 nipote (di nonni)

en: great ×6 grandfather
it: avo dell’8° grado

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
it: pro × 7 zio

en: great ×6 grandmother
it: ava dell’8° grado

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
it: pro × 7 zio

en: great ×6 grandparent
it: avo dell’8° grado

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
it: pro ×7 zio

en: great ×6 grandson
it: pro × 6 nipote (di nonni)

en: great ×7 aunt
it: pro-pro-pro-pro-pro-prozia

en: great ×7 aunt/uncle
it: pro-pro-pro-pro-pro-prozio/a

en: great ×7 grandchild
it: pro × 7 nipote (di nonni)

en: great ×7 granddaughter
it: pro × 7 nipote (di nonni)

en: great ×7 grandfather
it: avo del 9° grado

en: great ×7 grandmother
it: ava del 9° grado

en: great ×7 grandparent
it: avo del 9° grado

en: great ×7 grandson
it: pro × 7 nipote (di nonni)

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
it: pro-prozio

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
it: pro-prozio

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
it: pro-prozio

en: great-great-aunt
it: pro-prozia

en: great-great-aunt/uncle
it: pro-prozio/a

en: great-great-grandchild
it: pro-pronipote (di nonni)

en: great-great-granddaughter
it: pro-pronipote (di nonni)

en: great-great-grandfather
it: trisnonno

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
it: pro-pro-prozio

en: great-great-grandmother
it: trisnonna

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
it: pro-pro-prozio

en: great-great-grandparent
it: trisnonno/a

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
it: pro-pro-prozio

en: great-great-grandson
it: pro-pronipote (di nonni)

en: great-great-great-aunt
it: pro-pro-prozia

en: great-great-great-aunt/uncle
it: pro-pro-prozio/a

en: great-great-great-grandchild
it: pro-pro-pronipote (di nonni)

en: great-great-great-granddaughter
it: pro-pro-pronipote (di nonni)

en: great-great-great-grandfather
it: quadrisavolo

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
it: pro × 4 zio

en: great-great-great-grandmother
it: quadrisavola

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
it: pro × 4 zio

en: great-great-great-grandparent
it: quadrisavolo/a

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
it: pro ×4 zio

en: great-great-great-grandson
it: pro-pro-pronipote (di nonni)

en: half circle
it: semi-cerchio

en: half-year after marriage
it: semestri dopo il matrimonio

en: herself
it: lei

en: hh:mm or hh:mm:ss
it: hh:mm o hh:mm:ss

en: hide
it: nascondi

en: himself
it: lui

en: husband
it: marito

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
it: cognato

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
it: moglie del cognato

[ctx: husband’s child]
en: step-child
it: figliastro/a

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
it: figliastra

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
it: suocero

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
it: suocera

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
it: cognato/a

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
it: cognata

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
it: marito della cognata

[ctx: husband’s son]
en: step-son
it: figliastro

en: immigration name
it: nome per immigrazione

en: import
it: importa

en: interpreted %s (%s)
it: interpretato %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
it[0]: intervallo di %s anno
it[1]: intervallo di %s anni

en: interval one child
it: intervallo di un figlio

en: interval two children
it: intervallo di due figli

en: invert selection
it: inverti selezione

en: last
it: fine

en: link
it: Imposta collegamento.

en: list
it: elenco

en: maiden name
it: nome da nubile

en: marriage
it: matrimonio

en: married name
it: nome da sposato

en: matrilineal
it: matrilineare

en: maximum
it: massimo

en: maximum %s day | maximum %s days
it[0]: massimo %s giorno
it[1]: massimo %s giorni

en: midnight
it: mezzanotte

en: minimal
it: minimale

en: minimum
it: minimo

en: month
it: mese

en: months after marriage
it: mesi dopo il matrimonio

en: months before and after marriage
it: mesi prima e dopo il matrimonio

en: mother
it: madre

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
it: zio

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
it: cugino/a

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
it: cugina

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
it: cugino

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
it: zia

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
it: fratellastro/sorellastra

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
it: sorellastra

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
it: nonno materno

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
it: patrigno

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
it: fratellastro/sorellastra

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
it: sorellastra

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
it: fratellastro

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
it: nonna materna

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
it: pronipote (di prozii)

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
it: nonno/a materno/a

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
it: zio/a

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
it: zia

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
it: cugino/a

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
it: cugina

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
it: zio

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
it: cugino

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
it: fratellastro

en: next
it: avanti

en: ninth cousin
it: cugino/a di 9° grado

en: none
it: nessuno

en: noon
it: mezzogiorno

en: north
it: nord

en: numbers
it: numerici

en: of
it: di

en: on the date of death
it: alla data di morte

en: overall
it: complessivo

en: parent
it: genitore

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
it: zio

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
it: zia

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
it: fratellastro/sorellastra

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
it: sorellastra

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
it: nonno

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
it: nonna

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
it: nonno/a

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
it: bisnonno

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
it: bisnonna

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
it: bisnonno/a

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
it: prozio/a

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
it: prozia

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
it: prozio

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
it: zio/a

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
it: zia

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
it: zio

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
it: fratellastro

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
it: genitore adottivo

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
it: fratellastro/sorellastra

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
it: sorellastra

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
it: fratellastro

en: patrilineal
it: patrilineare

en: pending
it: in sospeso

en: percentage
it: percentuali

en: preview
it: Anteprima

en: previous
it: indietro

en: primary evidence
it: prova primaria

en: quarters after marriage
it: trimestri dopo il matrimonio

en: questionable evidence
it: prova discutibile

en: records
it: record

en: rejected
it: rifiutato

en: religious name
it: nome religioso

en: replace
it: sostituisci

en: reporting
it: rapporti

en: reset
it: ripristina

en: save
it: salva

en: search
it: cerca

en: second %s
it: %s secondo/a

en: second cousin
it: cugino/a di 2° grado

en: secondary evidence
it: prova secondaria

en: select all
it: seleziona tutto

en: select none
it: deseleziona tutto

en: self
it: io

en: seventh cousin
it: cugino/a di 7° grado

en: show
it: mostra

en: show the chart
it: mostra il grafico

en: sibling
it: fratello/sorella

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
it: nipote (di zii)

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
it: nipote (di zii)

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
it: nipote (di zii) acquisito

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
it: nipote (di zii)

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
it: pronipote (di prozii)

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
it: nipote (di zii) acquisita

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
it: cognato/a

en: sign in
it: accedi

en: sign out
it: esci

en: sister
it: sorella

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
it: nipote (di zii) acquisito

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
it: nipote (di zii) acquisita

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
it: nipote (di zii)

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
it: nipote (di zii)

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
it: cognato

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
it: fratello del cognato

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
it: fratello/sorella del cognato

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
it: sorella del cognato

[ctx: sister’s son]
en: nephew
it: nipote (di zii)

en: sixth cousin
it: cugino/a di 6° grado

en: son
it: figlio

en: son of
it: figlio di

[ctx: son’s child]
en: grandchild
it: nipote (di nonni)

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
it: Adozione di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
it: Battesimo di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
it: Nascita di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
it: Sepoltura di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
it: Battesimo di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
it: Cremazione di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
it: Morte di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
it: Matrimonio di una nipote

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
it: nipote (di nonni)

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
it: marito della nipote (di nonni)

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
it: Adozione di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
it: Battesimo di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
it: Nascita di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
it: Brit milah di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
it: Sepoltura di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
it: Battesimo di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
it: Cremazione di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
it: Morte di un nipote

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
it: Matrimonio di un nipote

[ctx: son’s son]
en: grandson
it: nipote (di nonni)

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
it: pronipote (di bisnonni)

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
it: moglie del nipote (di nonni)

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
it: nuora

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
it: consuocero

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
it: consuocera

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
it: consuocero/a

en: sort by date
it: ordina per data

en: sort by date of birth
it: ordina per data di nascita

en: sort by date of death
it: ordina per data di morte

en: sort by date of marriage
it: ordina per data di matrimonio

en: sort by date, newest first
it: ordina per data, dal più recente al più vecchio

en: sort by date, oldest first
it: ordina per data, dal più vecchio al più recente

en: sort by filename
it: ordina per nome del file

en: sort by name
it: ordina per nome

en: sort by title
it: ordina per titolo

en: south
it: sud

en: spouse
it: coniuge

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
it: cognato

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
it: figliastro/a

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
it: figliastra

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
it: suocero

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
it: suocera

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
it: suocero/a

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
it: cognato/a

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
it: cognata

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
it: figliastro

en: ssl
it: SSL

en: table
it: tabella

en: tenth cousin
it: cugino/a di 10° grado

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
it: le impostazioni della connessione al database nel file «/data/config.ini.php» sono ancora valide

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
it: la cartella «/data» e il file «/data/config.ini.php» hanno permessi di accesso che ne permettono la lettura da parte del server web

en: third %s
it: %s terzo/a

en: third cousin
it: cugino/a di 3° grado

en: thirteenth cousin
it: cugino/a di 13° grado

en: this record does not exist
it: questo record non esiste

en: three-quarter circle
it: tre-quarti di cerchio

en: tls
it: TLS

en: to %s
it: fino al %s

en: twelfth cousin
it: cugino/a di 12° grado

en: twin brother
it: fratello gemello

en: twin sibling
it: fratello gemello/sorella gemella

en: twin sister
it: sorella gemella

en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: unknown century]
en: Unknown
it: sconosciuto

[ctx: unknown family]
en: unknown
it: sconosciuta

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
it: sconosciuto

[ctx: unknown people]
en: Unknown
it: sconosciutI

en: unreliable evidence
it: prova non affidabile

en: update
it: Aggiorna

en: upload
it: carica

en: view
it: visualizza

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
it: webtrees non può connettersi al database di PhpGedView: %s.

en: webtrees message
it: Messaggio di webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
it: webtrees necessita di un database MySQL, versione %s o successiva.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
it: webtrees deve poter inviare email, come ad esempio promemoria di password e notifiche dal sito. Per fare questo è possibile utilizzare il server di posta interno del PHP (che non sempre è disponibile), oppure un servizio SMTP esterno (relay di posta elettronica) per il quale è necessario fornire i dettagli di connessione.

en: webtrees reply address
it: Indirizzo per le risposte di webtrees

en: webtrees sends emails with no storage
it: invio di email da parte di webtrees senza salvarle

en: webtrees wiki
it: Wiki di webtrees

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
it: Il database di webtrees e quello di PhpGedView devono risiedere nello stesso server

en: west
it: ovest

en: wife
it: moglie

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
it: cognato

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
it: moglie del cognato

[ctx: wife’s child]
en: step-child
it: figliastro/a

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
it: figliastra

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
it: suocero

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
it: suocera

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
it: cognato/a

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
it: cognata

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
it: marito della cognata

[ctx: wife’s son]
en: step-son
it: figliastro

en: years
it: anni

en: yes
it: sì

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
it: è possibile connettersi al database anche con altre applicazioni, come ad esempio phpmyadmin

en: younger brother
it: fratello minore

en: younger sibling
it: fratello/sorella minore

en: younger sister
it: sorella minore

en: ±%s year | ±%s years
it[0]: ±%s anno
it[1]: ±%s anni

en: “%s”
it: «%s»

en: “%s” has been added to your favorites.
it: «%s» è stato aggiunto ai preferiti personali.

en: “%s” has been deleted.
it: "%s" è stato eliminato.
