webtrees - en to fr-CA translation catalogue (3531 entries)

en:  but the details are unknown
fr-CA:  mais les détails sont inconnus

en:  in
fr-CA:  à

en:  per gender
fr-CA:  / homme-femme

en:  per time period
fr-CA:  / par période de temps

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
fr-CA: %1$s %2$s a un %3$s lien vers %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
fr-CA: %1$s éloigné(e) au %2$s<sup>e</sup> degré

en: %1$s %2$s times removed descending
fr-CA: %1$s éloigné(e) au %2$s<sup>e</sup> degré

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
fr-CA: %1$sKB ont été téléchargés en %2$s secondes.

en: %1$s does not exist.
fr-CA: %1$s n’existe pas.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
fr-CA: %1$s n’existe pas. Vouliez-vous dire %2$s&nbsp;?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
fr-CA: %1$s n’a pas un lien vers %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
fr-CA[0]: %1$s fichier a été extrait en %2$s secondes.
fr-CA[1]: %1$s fichiers ont été extraits en %2$s secondes.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
fr-CA[0]: %1$s individu affiché, sur un total de %2$s, pour %3$s générations.
fr-CA[1]: %1$s individus affichés, sur un total de %2$s, pour %3$s générations.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
fr-CA[0]: %1$s individu non affiché sur la carte car aucune coordonnées du lieu de naissance&nbsp;: %2$s.
fr-CA[1]: %1$s individus non affichés sur la carte car aucune coordonnées du lieu de naissance&nbsp;: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
fr-CA: %1$s est un %2$s mais un %3$s est attendu.

en: %1$s’s %2$s
fr-CA: %1$s &rarr; %2$s

en: %s BCE
fr-CA: %s avant cette ère

en: %s KB
fr-CA: %s Ko

en: %s and her ancestors
fr-CA: %s et ses ancêtres

en: %s and his ancestors
fr-CA: %s et ses ancêtres

en: %s and the individuals that reference it.
fr-CA: %s et les individus qui lui sont liés.

en: %s and their children
fr-CA: %s et leurs enfants

en: %s and their descendants
fr-CA: %s et leurs descendants

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
fr-CA[0]: %s utilisateur anonyme connecté
fr-CA[1]: %s utilisateurs anonymes connectés

en: %s child | %s children
fr-CA[0]: %s enfant
fr-CA[1]: %s enfants

en: %s day | %s days
fr-CA[0]: %s jour
fr-CA[1]: %s jours

en: %s day ago | %s days ago
fr-CA[0]: il y a %s jour
fr-CA[1]: il y a %s jours

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
fr-CA[0]: %s famille a été mise à jour.
fr-CA[1]: %s familles ont été mises à jour.

en: %s family tree | %s family trees
fr-CA[0]: %s arbre généalogique
fr-CA[1]: %s arbres généalogiques

en: %s grandchild | %s grandchildren
fr-CA[0]: %s petit-enfant
fr-CA[1]: %s petits-enfants

en: %s hour ago | %s hours ago
fr-CA[0]: il y a %s heure
fr-CA[1]: il y a %s heures

en: %s individual | %s individuals
fr-CA[0]: %s individu
fr-CA[1]: %s individus

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
fr-CA[0]: %s individu a été mis à jour.
fr-CA[1]: %s individus ont été mis à jour.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
fr-CA[0]: %s personne est privée.
fr-CA[1]: %s personnes sont privées.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
fr-CA[0]: %s individu avec des événements entre %s et %s
fr-CA[1]: %s individus avec des événements entre %s et %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
fr-CA[0]: %s individu avec des événements à %s
fr-CA[1]: %s individus avec des événements à %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
fr-CA[0]: %s individu avec des événements à %s entre %s et %s
fr-CA[1]: %s individus avec des événements à %s entre %s et %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
fr-CA: %s est désactivé sur ce serveur. Vous ne pouvez installer webtrees sans l’activer. Veuillez s’il vous plaît demander à l’administrateur de votre serveur de l’activer.

en: %s minute ago | %s minutes ago
fr-CA[0]: il y a %s minute
fr-CA[1]: il y a %s minutes

en: %s month | %s months
fr-CA[0]: %s mois
fr-CA[1]: %s mois

en: %s month ago | %s months ago
fr-CA[0]: il y a %s mois
fr-CA[1]: il y a %s mois

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
fr-CA[0]: %s note a été mise à jour.
fr-CA[1]: %s notes ont été mises à jour.

en: %s once removed ascending
fr-CA: %s éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

en: %s once removed descending
fr-CA: %s éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

en: %s second ago | %s seconds ago
fr-CA[0]: il y a %s seconde
fr-CA[1]: il y a %s secondes

en: %s sent you the following message.
fr-CA: %s vous a envoyé le message ci-dessous.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
fr-CA[0]: %s utilisateur connecté
fr-CA[1]: %s utilisateurs connectés

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
fr-CA[0]: %s source a été mise à jour.
fr-CA[1]: %s sources ont été mises à jour.

en: %s three times removed ascending
fr-CA: %s éloigné(e) au 3<sup>e</sup> degré

en: %s three times removed descending
fr-CA: %s éloigné(e) au 3<sup>e</sup> degré

en: %s twice removed ascending
fr-CA: %s éloigné(e) au 2<sup>e</sup> degré

en: %s twice removed descending
fr-CA: %s éloigné(e) au 2<sup>e</sup> degré

en: %s week | %s weeks
fr-CA[0]: %s semaine
fr-CA[1]: %s semaines

en: %s year | %s years
fr-CA[0]: %s an
fr-CA[1]: %s ans

en: %s year ago | %s years ago
fr-CA[0]: il y a %s an
fr-CA[1]: il y a %s ans

en: %s year anniversary
fr-CA: %s anniversaire

en: %s × cousin
fr-CA: %s<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: %s&nbsp;BCE
fr-CA: %s&nbsp;Avant cette ère

en: %s&nbsp;CE
fr-CA: %s&nbsp;De cette ère

en: %s, her ancestors and their families
fr-CA: %s, ses ancêtres et leurs familles

en: %s, her parents and siblings
fr-CA: %s, ses parents et ses proches

en: %s, her spouses and children
fr-CA: %s, ses conjoints et ses enfants

en: %s, her spouses and descendants
fr-CA: %s, ses conjoints et ses descendants

en: %s, his ancestors and their families
fr-CA: %s, ses ancêtres et leurs familles

en: %s, his parents and siblings
fr-CA: %s, ses parents et leurs proches

en: %s, his spouses and children
fr-CA: %s, ses épouses et ses enfants

en: %s, his spouses and descendants
fr-CA: %s, ses conjoints et ses descendants

en: &lt;select&gt;
fr-CA: &lt;sélectionner&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
fr-CA: petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
fr-CA: petit-neveu au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
fr-CA: petite-nièce au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
fr-CA: petit-neveu au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
fr-CA: arrière-petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
fr-CA: arrière-petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
fr-CA: arrière-petit-neveu

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
fr-CA: arrière-arrière-petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
fr-CA: arrière-arrière-petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
fr-CA: arrière-arrière-petit-neveu

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
fr-CA: petite-nièce au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
fr-CA: petit-neveu au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
fr-CA: petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
fr-CA: petit-neveu au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
fr-CA: petite-nièce au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
fr-CA: petit-neveu au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
fr-CA: arrière-petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
fr-CA: arrière-petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
fr-CA: arrière-petit-neveu

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
fr-CA: arrière-arrière-petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
fr-CA: arrière-arrière-petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
fr-CA: arrière-arrière-petit-neveu

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
fr-CA: petite-nièce au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
fr-CA: petit-neveu au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
fr-CA: petit-neveu au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
fr-CA: petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
fr-CA: petit-neveu au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
fr-CA: petite-nièce au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
fr-CA: petit-neveu au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
fr-CA: petite-nièce au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
fr-CA: arrière-arrière-petit-neveu

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
fr-CA: arrière-arrière-petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
fr-CA: arrière-arrière-petite-nièce

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
fr-CA: arrière-petit-neveu

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
fr-CA: arrière-petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
fr-CA: arrière-petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

en: (aged %s)
fr-CA: (âgés de %s ans)

en: (aged less than %s)
fr-CA: (âgés de moins de %s ans)

en: (aged more than %s)
fr-CA: (âgés de plus de %s ans)

en: (filtered from %s total entries)
fr-CA: (filtrés parmi %s entrées au total)

en: (in childhood)
fr-CA: (dans l’enfance)

en: (in infancy)
fr-CA: (dans la petite enfance)

en: (stillborn)
fr-CA: (mort-né)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
fr-CA: <b>Note importante&nbsp;:</b> L’assistant de transfert n’est pas en mesure d’aider à déplacer des éléments médias. Vous aurez besoin de mettre en place et de déplacer ou copier votre configuration des médias et les objets séparément après que l’assistant de transfert ait terminé.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
fr-CA: <b>Veuillez noter&nbsp;:<b /> les informations privées des individus vivants ne seront diffusées qu’aux proches de la famille et aux amis proches. Votre relation sera vérifiée avant que vous ne receviez des données privées. Parfois des informations sur des personnes décédées sont également privées. Si c’est le cas, c’est parce qu’il n’y a pas assez d’informations connues sur la personne pour déterminer si elle est vivante ou non et nous n’avons probablement pas plus d’informations sur cette personne.<br><br>Avant de poser une question, veuillez vous assurer que votre requête concerne la bonne personne en vérifiant les dates, lieux et parenté proche. Si vous soumettez des changements de données généalogiques, veuillez inclure les sources de ces données.

en: <default theme>
fr-CA: <thème par défaut>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
fr-CA: <div class="largeError">Attention&nbsp;:</div><div class="error">En remplissant et en soumettant ce formulaire, vous acceptez&nbsp;:<ul><li>de protéger la vie privée des personnes vivantes répertoriées sur notre site;</li><li>et dans la zone de texte ci-dessous, d’expliquer votre relation de parenté et de nous fournir des informations sur quelqu’un qui est sur notre site.</li></ul></div>

en: <span class="label">%1$s:</span> <span class="field" dir="auto">%2$s</span>
fr-CA: <span class="label">%1$s&nbsp;:</span> <span class="field" dir="auto">%2$s</span>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
fr-CA: Un diagramme affichant les relations de parenté entre deux individus.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
fr-CA: Un diagramme des ancêtres et des descendants d’un individu, comme un livret de famille.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
fr-CA: Un diagramme des ancêtres d’un individu, comme un arbre compact.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
fr-CA: Un diagramme des ancêtres d’un individu, formaté comme un arbre.

en: A chart of an individual’s ancestors.
fr-CA: Un diagramme des ancêtres d’un individu.

en: A chart of an individual’s descendants.
fr-CA: Un diagramme des descendants d’un individu.

en: A chart of individuals’ lifespans.
fr-CA: Un diagramme de la durée de vie d’un individu.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
fr-CA: Un enfant peut avoir plus d’un couple de parents. La relation entre l’enfant et ses parents peut être biologique, légale ou basée sur la culture locale et la tradition. Par défaut, elle sera biologique si la relation n’est pas spécifiée.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
fr-CA: Une erreur commune est d’avoir plusieurs liens vers le même enregistrement, par exemple, lister le même enfant plus d’une fois dans un livret de famille.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
fr-CA: Un serveur de base de données peut héberger plusieurs bases de données distinctes. Vous devez sélectionner une base de données existante (créée par l’administrateur du serveur), ou en créer une nouvelle (si votre compte possède les droits nécessaires).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
fr-CA: Un diagramme en forme de roue des ancêtres d’un individu.

en: A file on the server
fr-CA: Un fichier sur le serveur

en: A file on your computer
fr-CA: Un fichier dans votre ordinateur

en: A greeting message and useful links for a user.
fr-CA: Un message de bienvenue et des liens utiles à l’utilisateur.

en: A greeting message for site visitors.
fr-CA: Message d’accueil aux visiteurs.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
fr-CA: Une liste des modifications en attente d’approbation, et notifications par courriel.

en: A list of frequently asked questions and answers.
fr-CA: Liste de questions fréquentes et leurs réponses.

en: A list of records that have been updated recently.
fr-CA: Liste des documents mis à jour récemment.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
fr-CA: Liste des tâches et activités reliées à l’arbre généalogique.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
fr-CA: Une liste des prochains anniversaires de décès Yahrzeiten.

en: A list of the anniversaries that occur today.
fr-CA: Liste des anniversaires de ce jour.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
fr-CA: Liste des prochains anniversaires.

en: A list of the most popular given names.
fr-CA: Une liste des prénoms les plus populaires.

en: A list of the most popular surnames.
fr-CA: Une liste des noms de famille les plus populaires.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
fr-CA: Liste des pages visitées le plus grand nombre de fois.

en: A list of users and visitors who are currently online.
fr-CA: Liste des utilisateurs et des visiteurs qui sont actuellement en ligne.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
fr-CA: Un objet média est un enregistrement dans l’arbre généalogique qui contient des informations sur un fichier média. Ces informations peuvent inclure un titre, un copyright, une transcription, des restrictions de confidentialité, etc. Le fichier média, comme la photo ou la vidéo, peuvent être stockées localement (sur ce serveur) ou à distance (sur un autre serveur Web).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
fr-CA: Un nouveau mot de passe a été créé et a été envoyé à %s. Vous pouvez le modifier une fois connecté.

en: A new password has been requested for your username.
fr-CA: Un nouveau mot de passe a été demandé pour votre compte.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
fr-CA: Un nouvel utilisateur (%1$s) a demandé un compte (%2$s) et a vérifié une adresse courriel (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
fr-CA: Une nouvelle version de webtrees est disponible.

en: A private area to record notes or keep a journal.
fr-CA: Espace privé pour enregistrer des notes ou tenir un journal.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
fr-CA: Un utilisateur a fait une demande de compte à %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
fr-CA: Rapport des ancêtres d’un individu, affiché comme un arbre.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
fr-CA: Rapport des ancêtres d’un individu dans un style narratif.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
fr-CA: Rapport des descendants d’un individu, dans un style narratif.

en: A report of an individual’s details.
fr-CA: Rapport des détails d’un individu.

en: A report of facts which are supported by a given source.
fr-CA: Rapport des faits reliés à une source.

en: A report of family members and their details.
fr-CA: Données généalogiques des membres d’une famille.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
fr-CA: Rapport des individus qui sont morts à une époque ou en un lieu.

en: A report of individuals who had a given occupation.
fr-CA: Rapport des individus ayant une profession donnée.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
fr-CA: Rapport des individus nés à une époque ou en un lieu donné.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
fr-CA: Rapport des individus qui ont été enterrés en un lieu donné.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
fr-CA: Rapport des individus qui se sont mariés à une époque ou en un lieu.

en: A report of recent and pending changes.
fr-CA: Rapport des modifications récentes et en attente d’approbation.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
fr-CA: Rapport des familles étroitement liées à un individu.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
fr-CA: Rapport des individus étroitement liées à un individu.

en: A report of the information provided by a source.
fr-CA: Rapport des renseignements fournis par une source.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
fr-CA: Un rapport des informations manquantes d’un individu et de sa parenté.

en: A report of vital records for a given date or place.
fr-CA: Rapport des enregistrements (naissance, mariage, décès) pour une date ou un lieu donnés.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
fr-CA: Un rôle est un ensemble de droits d’accès, qui donnent l’autorisation de voir des données, de modifier des paramètres, etc. Les droits d’accès sont affectés à des rôles, et les rôles sont accordés aux utilisateurs. Chaque arbre généalogique peut attribuer un accès différent à chaque rôle, et les utilisateurs peuvent avoir un rôle différent dans chaque arbre généalogique.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
fr-CA: Barre latérale montrant une liste alphabétique de toutes les familles de l’arbre généalogique.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
fr-CA: Barre latérale affichant une liste alphabétique de tous les individus de l’arbre généalogique.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
fr-CA: Barre latérale montrant les proches et la parenté d’un individu.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
fr-CA: Barre latérale montrant des informations non-généalogiques d’un indivdu.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
fr-CA: Barre latérale affichant les descendants d’un individu.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
fr-CA: Onglet affichant les proches d’un individu.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
fr-CA: Onglet montrant les faits et les événements d’un individu.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
fr-CA: Onglet affichant les objets média reliés à un individu.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
fr-CA: Onglet affichant les notes reliées à un individu.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
fr-CA: Onglet affichant les sources reliées à un individu.

en: A timeline displaying individual events.
fr-CA: Une chronologie des événements individuels.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
fr-CA: Un utilisateur ne sera pas capable de se connecter jusqu’à ce que les options «&nbsp;courriel vérifié&nbsp;» et «&nbsp;approuvé par l’administrateur&nbsp;» soient effectuées.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
fr-CA: Un filigrane est un texte ajouté à une image afin de décourager sa copie sans permission.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
fr-CA: ALPHABET_lower=aàâæbcçdeéèëêfghiïîjklmnoôœpqrstuùûvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
fr-CA: ALPHABET_upper=AÀÂÆBCÇDEÉÈËÊFGHIÏÎJKLMNOÔŒPQRSTUÙÛVWXYZ

en: API key
fr-CA: Clé API

en: Aba, Nigeria
fr-CA: Aba, Nigéria

en: Abbreviate place names
fr-CA: Noms abrégés de lieux

en: Abbreviation
fr-CA: Abréviation

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
fr-CA: avr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
fr-CA: aoû

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
fr-CA: déc

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
fr-CA: fév

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
fr-CA: jan

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
fr-CA: jul

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
fr-CA: jun

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
fr-CA: mars

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
fr-CA: mai

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
fr-CA: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
fr-CA: oct

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
fr-CA: sep

en: Accept
fr-CA: Accepter

en: Accept all changes
fr-CA: Approuver toutes les modifications

en: Access level
fr-CA: Droits pour Modifier

en: Access to family trees
fr-CA: Accès aux arbres généalogiques

en: Account approval and email verification
fr-CA: Compte approuvé et courriel vérifié

en: Add
fr-CA: Ajouter

en: Add %s to the clippings cart
fr-CA: Ajouter %s au panier

en: Add a blank row
fr-CA: Ajouter une ligne vide

en: Add a brother or sister
fr-CA: Ajouter un nouveau frère ou une nouvelle sœur

en: Add a child
fr-CA: Ajouter un nouvel enfant

en: Add a child to create a one-parent family
fr-CA: Ajouter un enfant pour obtenir une famille monoparentale

en: Add a child to this family
fr-CA: Ajouter un enfant à cette famille

en: Add a fact
fr-CA: Ajouter un évènement

en: Add a father
fr-CA: Ajouter un nouveau père

en: Add a favorite
fr-CA: Ajouter un favori

en: Add a geographic location
fr-CA: Ajouter un nouveau lieu géographique

en: Add a husband
fr-CA: Ajouter un nouveau conjoint

en: Add a husband to this family
fr-CA: Ajouter un père à cette famille

en: Add a husband using an existing individual
fr-CA: Ajouter un conjoint en utilisant une personne existante

en: Add a journal entry
fr-CA: Ajouter un élément au journal

en: Add a media object
fr-CA: Ajouter un nouvel objet média

en: Add a mother
fr-CA: Ajouter une nouvelle mère

en: Add a name
fr-CA: Ajouter un nom

en: Add a news article
fr-CA: Ajouter une nouvelle

en: Add a note
fr-CA: Associer une note

en: Add a restriction
fr-CA: Ajouter une nouvelle restriction

en: Add a scrollbar when block contents grow
fr-CA: Ajouter une barre de défilement lorsque le contenu augmente

en: Add a shared note
fr-CA: Associer une note partagée

en: Add a son or daughter
fr-CA: Ajouter un nouveau fils ou nouvelle fille

en: Add a source citation
fr-CA: Associer une source

en: Add a spouse
fr-CA: Ajouter un conjoint

en: Add a story
fr-CA: Ajouter une histoire

en: Add a user
fr-CA: Ajouter un utilisateur

en: Add a wife
fr-CA: Ajouter une nouvelle conjointe

en: Add a wife to this family
fr-CA: Ajouter une mère à cette famille

en: Add a wife using an existing individual
fr-CA: Ajouter une conjointe en utilisant une personne existante

en: Add an FAQ
fr-CA: Ajouter une FAQ

en: Add an associate
fr-CA: Associer une personne

en: Add another individual to the chart
fr-CA: Ajouter une autre personne au graphique

en: Add from clipboard
fr-CA: Ajouter depuis le presse-papiers

en: Add individuals
fr-CA: Ajouter des personnes

en: Add links
fr-CA: Ajouter des liens

en: Add marriage details
fr-CA: Ajouter un nouveau mariage

en: Add missing death records
fr-CA: Ajouter les enregistrements de décès manquants

en: Add missing married names
fr-CA: Ajouter les noms après mariage manquants

en: Add more fields
fr-CA: Ajouter d’autres champs

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
fr-CA: Ajouter un texte historique narratif aux individus de l’arbre généalogique.

en: Add spaces where long lines were wrapped
fr-CA: Ajouter des espaces où des retours à la ligne ont été effectués

en: Add the GEDCOM media path to filenames
fr-CA: Ajouter le chemin GEDCOM du média aux noms de fichiers

en: Add to TITLE header tag
fr-CA: Complément balise TITLE

en: Add to favorites
fr-CA: Ajouter aux favoris

en: Add to the clippings cart
fr-CA: Ajouter au panier

en: Add unique identifiers
fr-CA: Ajouter des identifiants uniques

en: Add unlinked records
fr-CA: Ajouter un élément isolé

en: Add watermarks to thumbnails
fr-CA: Ajouter des filigranes aux miniatures

en: Add your own text and graphics.
fr-CA: Ajouter votre texte et vos graphiques personnalisés.

en: Add/edit a journal/news entry
fr-CA: Ajouter/Editer le journal/Nouvelle entrée

en: Address
fr-CA: Adresse

en: Address line 1
fr-CA: Adresse ligne 1

en: Address line 2
fr-CA: Adresse ligne 2

en: Adelaide, Australia
fr-CA: Adélaide, Australie

en: Administrator
fr-CA: Administrateur

en: Administrator account
fr-CA: Compte Administrateur

en: Administrator comments on user
fr-CA: Avis de l’administrateur

en: Administrators
fr-CA: Administrateurs

en: Adopted by both parents
fr-CA: Adopté(e) par les deux parents

en: Adopted by father
fr-CA: Adopté(e) par le père

en: Adopted by mother
fr-CA: Adopté(e) par la mère

en: Adoption of a brother
fr-CA: Adoption d’un frère

en: Adoption of a child
fr-CA: Adoption d’un enfant

en: Adoption of a daughter
fr-CA: Adoption d’une fille

en: Adoption of a grandchild
fr-CA: Adoption d’un petit-enfant

en: Adoption of a granddaughter
fr-CA: Adoption d’une petite-fille

en: Adoption of a grandson
fr-CA: Adoption d’un petit-fils

en: Adoption of a half-brother
fr-CA: Adoption d’un demi-frère

en: Adoption of a half-sibling
fr-CA: Adoption d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Adoption of a half-sister
fr-CA: Adoption d’une demi-sœur

en: Adoption of a sibling
fr-CA: Adoption d’un(e) frère/sœur

en: Adoption of a sister
fr-CA: Adoption d’une sœur

en: Adoption of a son
fr-CA: Adoption d’un fils

en: Adult christening
fr-CA: Baptême adulte

en: Advanced fact preferences
fr-CA: Paramètres avancés des faits

en: Advanced name facts
fr-CA: Options avancées pour le nom de famille

en: Advanced place name facts
fr-CA: Options avancées pour le lieu

en: Advanced search
fr-CA: Recherche avancée

en: Africa
fr-CA: Afrique

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
fr-CA: Après avoir créé l’arbre généalogique, vous pourrez importer les données d’un fichier GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
fr-CA: Une fois connecté, cliquez sur le lien «&nbsp;Mon compte&nbsp;» dans le menu «&nbsp;Mes pages&nbsp;» et complétez les champs relatifs au mot de passe pour changer votre mot de passe.

en: Age
fr-CA: Âge

en: Age at birth of child
fr-CA: Âge à la naissance de l’enfant

en: Age at which to assume an individual is dead
fr-CA: Âge maxi d’une personne

en: Age between husband and wife
fr-CA: Différence d’âge entre le mari et la femme

en: Age between siblings
fr-CA: Âge entre les frères et sœurs

en: Age between wife and husband
fr-CA: Différence d’âge entre la femme et le mari

en: Age difference
fr-CA: Différence d’âge

en: Age in year of first marriage
fr-CA: Âge dans l’année du premier mariage

en: Age in year of marriage
fr-CA: Âge dans l’année du mariage

en: Age of parents next to child’s birthdate
fr-CA: Affichage de l’âge des parents à côté de la date de naissance

en: Age related to birth year
fr-CA: Longévité selon l’année de naissance

en: Age related to death year
fr-CA: Longévité selon l’année de décès

en: Agency
fr-CA: Institution

en: Aland Islands
fr-CA: Îles Aland, Finlande

en: Albania
fr-CA: Albanie

en: Albuquerque, New Mexico, United States
fr-CA: Albuquerque, Nouveau Mexique, États-Unis

en: Algeria
fr-CA: Algérie

en: Alive
fr-CA: Vivant

en: All
fr-CA: Tous

en: All changes in PhpGedView must be accepted
fr-CA: Tous les changements dans PhpGedView doit être accepté

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
fr-CA: Tous les utilisateurs existants PhpGedView doivent avoir des adresses électroniques distinctes

en: All facts and events
fr-CA: Tous les faits et événements

en: All family facts
fr-CA: Tous les faits de la famille

en: All fields must be completed.
fr-CA: Tous les champs doivent être complétés.

en: All files have read and write permission.
fr-CA: Tous les fichiers ont la permission de lecture et d’écriture.

en: All individual facts
fr-CA: Tous les faits de l’individu

en: All individuals
fr-CA: Toutes les personnes

en: All records
fr-CA: Tous les enregistrements

en: All repository facts
fr-CA: Tous les faits du dépôt d’archives

en: All source facts
fr-CA: Tous les faits de la source

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
fr-CA: Autoriser les autres modules à modifier le texte en utilisant l’éditeur «&nbsp;WYSIWYG&nbsp;», au lieu d’utiliser des codes HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
fr-CA: Autoriser la <b>consultation</b> des enregistrements GEDCOM

en: Allow users to select their own theme
fr-CA: Permettre aux utilisateurs de choisir leur propre thème

en: Allow visitors to request a new user account
fr-CA: Permettre aux visiteurs de demander un nouveau compte

en: Also known as
fr-CA: Nom dit ou alias

en: American Samoa
fr-CA: Samoas américaines

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
fr-CA: Un élément FAQ peut être affiché sur un seul arbre ou sur tous les arbres généalogiques.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
fr-CA: Un administrateur doit approuver le nouveau compte et choisir son niveau d’accès avant que l’utilisateur puisse se connecter.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
fr-CA: Une alternative à l’onglet «&nbsp;média&nbsp;» et une visionneuse améliorée.

en: An alternative way to display charts.
fr-CA: Une autre façon d’afficher des graphiques.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
fr-CA: Un autre façon d’entrer les données des recensements et de les relier aux individus.

en: An alternative way to select a new theme.
fr-CA: Un autre façon de sélectionner un nouveau thème.

en: An alternative way to sign in and sign out.
fr-CA: Une autre façon de se connecter et de se déconnecter.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
fr-CA: Un associé est un autre individu qui est en relation avec ce fait ou cet événement, tel un témoin ou un prêtre.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
fr-CA: Un associé est un autre individu qui est en relation avec cet individu, tel un ami ou un employeur.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
fr-CA: Menu d’édition pour les individus, les familles, les sources, etc.

en: An error occurred when unzipping the file.
fr-CA: Une erreur est survenue lors de la décompression du fichier.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
fr-CA: Un diagramme de type sablier des ancêtres et des descendants d’un individu.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
fr-CA: Un arbre interactif, montrant tous les ancêtres et les descendants d’une personne.

en: An unexpected database error occurred.
fr-CA: Une erreur de base de données s’est produite de manière inattendue.

en: Ancestors
fr-CA: Ancêtres

en: Ancestors interest
fr-CA: Intérêt particulier sur les ancêtres

en: Ancestors of
fr-CA: Ancêtres de

en: Ancestors of %s
fr-CA: Ancêtres de %s

en: Ancestral file number
fr-CA: Numéro AFN (Ancestral file number)

en: Anchorage, Alaska, United States
fr-CA: Anchorage, Alaska, États-Unis

en: Andorra
fr-CA: Andorre

en: Anniversary
fr-CA: Anniversaire

en: Anniversary calendar
fr-CA: Calendrier des anniversaires

en: Annulment
fr-CA: Déclaration de nullité du mariage

en: Answer
fr-CA: Réponse

en: Antarctica
fr-CA: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr-CA: Antigua-et-Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
fr-CA: Toute personne ayant un compte peut accéder à ce site.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
fr-CA: Appliquer automatiquement des corrections par lot à vos données généalogiques.

en: Apply privacy settings
fr-CA: Appliquer les règles de restrictions d’accès

en: Apply these preferences to all family trees
fr-CA: Appliquer ces préférences à tous les arbres généalogiques

en: Apply these preferences to new family trees
fr-CA: Appliquer ces préférences aux nouveaux arbres généalogiques

en: Approval of account at %s
fr-CA: Approbation (validation) du compte sur %s

en: Approved
fr-CA: Approuvé

en: Approved by administrator
fr-CA: Approuvé par l’administrateur

en: Are you sure you want to delete this fact?
fr-CA: Confirmez-vous la suppression de cet élément&nbsp;?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
fr-CA: Confirmez-vous la suppression de ce message&nbsp;? Toute suppression est définitive.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
fr-CA: Voulez-vous vraiment supprimer «&nbsp;%s&nbsp;»&nbsp;?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
fr-CA: Êtes-vous certain de vouloir refuser tous les changements de cet arbre généalogique&nbsp;?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
fr-CA: Êtes-vous certain de vouloir enlever les liens vers cet objet média&nbsp;?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
fr-CA: Confirmez-vous la suppression de ce signet&nbsp;?

en: Argentina
fr-CA: Argentine

en: Armenia
fr-CA: Arménie

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
fr-CA: Tout comme utiliser la barre d’outils pour appliquer des balises HTML, vous pouvez insérer des champs dans la base de données qui seront mis à jour automatiquement. Ces champs spéciaux sont balisés avec des caractères <b>#</b>. Par exemple, <b>#totalFamilies#</b> sera remplacé par le nombre actuel de familles dans la base de données. Les utilisateurs avancés peuvent désirer appliquer des classes CSS à leur texte, de sorte que la mise en forme corresponde au thème choisi.

en: Ash
fr-CA: Cendre

en: Asia
fr-CA: Asie

en: Associate
fr-CA: Personne associée

en: Associate events with this source
fr-CA: Évènements associés à cette source

en: Associates
fr-CA: Associés

en: At sea
fr-CA: en mer

en: Atlanta, Georgia, United States
fr-CA: Atlanta, Georgie, États-Unis

en: Attendant
fr-CA: Préposé

en: Attending
fr-CA: Présent(e)

en: Australia
fr-CA: Australie

en: Austria
fr-CA: Autriche

en: Author
fr-CA: Auteur

en: Author of last change
fr-CA: Auteur du dernier changement

en: Automatically accept changes made by this user
fr-CA: Approuver automatiquement les modifications faites par cet utilisateur

en: Automatically expand notes
fr-CA: Ouvrir automatiquement les notes

en: Automatically expand sources
fr-CA: Ouvrir automatiquement les sources

en: Available blocks
fr-CA: Blocs disponibles

en: Average age
fr-CA: Moyenne d’âge

en: Average age at death
fr-CA: Âge moyen au décès

en: Average age in century of marriage
fr-CA: âge moyen au siècle du mariage

en: Average age related to death century
fr-CA: Âge moyen au décès par siècle

en: Average number of children per family
fr-CA: Nombre moyen d’enfants par famille

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
fr-CA: Éviter espaces et ponctuation. Un nom de famille devrait être un bon choix.

en: Azerbaijan
fr-CA: Azerbaïdjan

en: Azores
fr-CA: Açores

en: Bahrain
fr-CA: Bahreïn

en: Baptism
fr-CA: Baptême

en: Baptism of a brother
fr-CA: Baptême d’un frère

en: Baptism of a child
fr-CA: Baptême d’un enfant

en: Baptism of a daughter
fr-CA: Baptême d’une fille

en: Baptism of a grandchild
fr-CA: Baptême d’un petit-enfant

en: Baptism of a granddaughter
fr-CA: Baptême d’une petite-fille

en: Baptism of a grandson
fr-CA: Baptême d’un petit-fils

en: Baptism of a half-brother
fr-CA: Baptême d’un demi-frère

en: Baptism of a half-sibling
fr-CA: Baptême d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Baptism of a half-sister
fr-CA: Baptême d’une demi-sœur

en: Baptism of a sibling
fr-CA: Baptême d’un(e) frère/sœur

en: Baptism of a sister
fr-CA: Baptême d’une sœur

en: Baptism of a son
fr-CA: Baptême d’un fils

en: Bar mitzvah
fr-CA: Bar Mitzvah

en: Barbados
fr-CA: Barbade

en: Bat mitzvah
fr-CA: Bat Mitzvah

en: Batch update
fr-CA: Mise à jour par lot

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
fr-CA: Baton Rouge, Louisiane, États-Unis

en: Bearing
fr-CA: Boussole

en: Begins with
fr-CA: Commence par

en: Belarus
fr-CA: Bélarus

en: Belgian Chocolate
fr-CA: Chocolat belge

en: Belgium
fr-CA: Belgique

en: Benin
fr-CA: Bénin

en: Bermuda
fr-CA: Bermudes

en: Bern, Switzerland
fr-CA: Bern, Suisse

en: Best man
fr-CA: Garçon d’honneur

en: Bhutan
fr-CA: Bhoutan

en: Bibliography
fr-CA: Bibliographie

en: Billings, Montana, United States
fr-CA: Billings, Montana, États-Unis

en: Binary data object
fr-CA: Objet binaire

en: Birmingham, Alabama, United States
fr-CA: Birmingham, Alabama, États-Unis

en: Birth
fr-CA: Naissance

en: Birth by country
fr-CA: Naissance par pays

en: Birth date range end
fr-CA: Date de naissance maxi

en: Birth date range start
fr-CA: Date de naissance mini

en: Birth of a brother
fr-CA: Naissance d’un frère

en: Birth of a child
fr-CA: Naissance d’un enfant

en: Birth of a daughter
fr-CA: Naissance d’une fille

en: Birth of a grandchild
fr-CA: Naissance d’un petit-enfant

en: Birth of a granddaughter
fr-CA: Naissance d’une petite-fille

en: Birth of a grandson
fr-CA: Naissance d’un petit-fils

en: Birth of a half-brother
fr-CA: Naissance d’un demi-frère

en: Birth of a half-sibling
fr-CA: Naissance d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Birth of a half-sister
fr-CA: Naissance d’une demi-sœur

en: Birth of a sibling
fr-CA: Naissance d’un(e) frère/sœur

en: Birth of a sister
fr-CA: Naissance d’une sœur

en: Birth of a son
fr-CA: Naissance d’un fils

en: Birth places
fr-CA: Lieux de naissances

en: Birthplace contains
fr-CA: Lieu de naissance contient

en: Births
fr-CA: Naissances

en: Births by century
fr-CA: Naissances par siècle

en: Bismarck, North Dakota, United States
fr-CA: Bismarck, Dakota du nord, États-Unis

en: Blessing
fr-CA: Bénédiction

en: Block
fr-CA: Bloc

en: Blocks
fr-CA: Blocs

en: Blue Lagoon
fr-CA: Lagon Bleu

en: Blue Marine
fr-CA: Bleu Marine

en: Body
fr-CA: Texte

en: Bogota, Colombia
fr-CA: Bogota, Colombie

en: Boise, Idaho, United States
fr-CA: Boise, Idaho, États-Unis

en: Bolivia
fr-CA: Bolivie

en: Book
fr-CA: Livre

en: Booklet
fr-CA: Livret

en: Born in the covenant
fr-CA: Né pendant la Convention

en: Bosnia and Herzegovina
fr-CA: Bosnie-Herzégovine

en: Boston, Massachusetts, United States
fr-CA: Boston, Massachusetts, États-Unis

en: Both alive
fr-CA: Tous deux vivants

en: Both dead
fr-CA: Tous deux décédés

en: Bountiful, Utah, United States
fr-CA: Bountiful, Utah, États-Unis

en: Bouvet Island
fr-CA: Île Bouvet

en: Branches of the %s family
fr-CA: Branches de la famille %s

en: Brazil
fr-CA: Brésil

en: Bridesmaid
fr-CA: Demoiselle d’honneur

en: Brisbane, Australia
fr-CA: Brisbane, Australie

en: Brit milah of a brother
fr-CA: Brit milah d’un frère

en: Brit milah of a grandson
fr-CA: Brit milah d’un petit-fils

en: Brit milah of a half-brother
fr-CA: Brit milah d’un demi-frère

en: Brit milah of a son
fr-CA: Brit milah du fils

en: British Indian Ocean Territory
fr-CA: Territoire britannique de l’océan Indien

en: British Virgin Islands
fr-CA: Îles Vierges britanniques

en: Brother
fr-CA: Frère

en: Brunei Darussalam
fr-CA: Brunéi Darussalam

en: Buenos Aires, Argentina
fr-CA: Buenos Aires, Argentine

en: Bulgaria
fr-CA: Bulgarie

en: Burial
fr-CA: Sépulture

en: Burial of a brother
fr-CA: Enterrement d’un frère

en: Burial of a child
fr-CA: Enterrement d’un enfant

en: Burial of a daughter
fr-CA: Enterrement d’une fille

en: Burial of a father
fr-CA: Enterrement du père

en: Burial of a grandchild
fr-CA: Enterrement d’un petit-enfant

en: Burial of a granddaughter
fr-CA: Enterrement d’une petite-fille

en: Burial of a grandfather
fr-CA: Enterrement d’un grand-père

en: Burial of a grandmother
fr-CA: Enterrement d’une grand-mère

en: Burial of a grandparent
fr-CA: Sépulture d’un grand-parent

en: Burial of a grandson
fr-CA: Enterrement d’un petit-fils

en: Burial of a half-brother
fr-CA: Enterrement d’un demi-frère

en: Burial of a half-sibling
fr-CA: Enterrement d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Burial of a half-sister
fr-CA: Enterrement d’une demi-sœur

en: Burial of a husband
fr-CA: Enterrement d’un mari

en: Burial of a maternal grandfather
fr-CA: Enterrement d’un grand-père maternel

en: Burial of a maternal grandmother
fr-CA: Enterrement d’une grand-mère maternelle

en: Burial of a maternal grandparent
fr-CA: Sépulture d’un grand-parent maternel

en: Burial of a mother
fr-CA: Enterrement de la mère

en: Burial of a parent
fr-CA: Sépulture d’un parent

en: Burial of a paternal grandfather
fr-CA: Enterrement d’un grand-père paternel

en: Burial of a paternal grandmother
fr-CA: Enterrement d’une grand-mère paternelle

en: Burial of a paternal grandparent
fr-CA: Sépulture d’un grand-parent paternel

en: Burial of a sibling
fr-CA: Enterrement d’un(e) frère/sœur

en: Burial of a sister
fr-CA: Enterrement d’une sœur

en: Burial of a son
fr-CA: Enterrement d’un fils

en: Burial of a spouse
fr-CA: Enterrement d’un conjoint

en: Burial of a wife
fr-CA: Enterrement de l’épouse

en: Burial place contains
fr-CA: Le lieu de sépulture contient

en: Buyer
fr-CA: Acheteur

en: By default, SMTP works on port 25.
fr-CA: Par défaut, le protocole SMTP utilise le port 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
fr-CA: Par défaut, la liste ne montre que les lieux qui se trouvent dans votre arbre généalogique. Vous pouvez avoir les détails d’autres lieux, tels que ceux importés en vrac à partir d’un fichier externe. Sélectionnez cette option pour afficher tous les lieux, incluant ceux qui ne sont pas utilisés actuellement.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
fr-CA[0]: Par défaut, votre serveur autorise les scripts à s’exécuter pendant %s seconde.
fr-CA[1]: Par défaut, votre serveur autorise les scripts à s’exécuter pendant %s secondes.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
fr-CA: Par défaut, votre serveur autorise les scripts à utiliser %s de la mémoire.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
fr-CA: 10<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 11th
fr-CA: 11<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 12th
fr-CA: 12<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 13th
fr-CA: 13<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 14th
fr-CA: 14<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 15th
fr-CA: 15<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 16th
fr-CA: 16<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 17th
fr-CA: 17<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 18th
fr-CA: 18<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 19th
fr-CA: 19<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 1st
fr-CA: 1<sup>er</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 20th
fr-CA: 20<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 21st
fr-CA: 21<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
fr-CA: 2<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
fr-CA: 3<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 4th
fr-CA: 4<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 5th
fr-CA: 5<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 6th
fr-CA: 6<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 7th
fr-CA: 7<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 8th
fr-CA: 8<sup>e</sup>

[ctx: CENTURY]
en: 9th
fr-CA: 9<sup>e</sup>

en: Calculating…
fr-CA: Calcul en cours…

en: Calendar
fr-CA: Calendrier

en: Calendar conversion
fr-CA: Conversion de calendrier

en: Call number
fr-CA: Numéro d’appel

en: Cambodia
fr-CA: Cambodge

en: Cameroon
fr-CA: Cameroun

en: Campinas, Brazil
fr-CA: Campinas, Brésil

en: Cape Verde
fr-CA: Cap-Vert

en: Card
fr-CA: Carte

en: Case insensitive
fr-CA: Ignorer la casse

en: Categories
fr-CA: le long de l’axe des z

en: Cause of death
fr-CA: Cause du décès

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
fr-CA: Attention, ça pourrait prendre un bon moment&nbsp;! Patience.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
fr-CA: Attention&nbsp;: les anciens modules peuvent ne pas fonctionner ou bloquer le fonctionnement de webtrees.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
fr-CA: Attention&nbsp;: les anciens thèmes peuvent ne pas fonctionner ou bloquer le fonctionnement de webtrees.

en: Cayman Islands
fr-CA: Îles Caïmanes

en: Cemeteries
fr-CA: Cimetières

en: Cemetery
fr-CA: Cimetière

en: Census
fr-CA: Recensement

en: Census assistant
fr-CA: Assistant recensement

en: Census date
fr-CA: Date du recensement

en: Census place
fr-CA: Lieu du recensement

en: Census transcript
fr-CA: Transcription du recensement

en: Central African Republic
fr-CA: République centrafricaine

en: Certificate
fr-CA: Certificat

en: Chad
fr-CA: Tchad

en: Change
fr-CA: Changer

en: Change family members
fr-CA: Modifier les membres de la famille

en: Change flag
fr-CA: Changer le drapeau

en: Change the blocks on this user’s “My page”
fr-CA: Changer les blocs de la page «&nbsp;Ma page&nbsp;» de cet utilisateur

en: Change the “Home page” blocks
fr-CA: Changer les blocs de la page «&nbsp;Accueil&nbsp;»

en: Change the “My page” blocks
fr-CA: Changer les blocs de la page «&nbsp;Ma page&nbsp;»

en: Changed on %1$s
fr-CA: Changements de %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
fr-CA: Modifié le %1$s par %2$s

en: Changes
fr-CA: Modifications

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
fr-CA[0]: Changements dans le %s jour précédent
fr-CA[1]: Changements dans les %s jours précédents

en: Changes log
fr-CA: Journal des modifications

en: Character set
fr-CA: Jeu de caractères

en: Chart
fr-CA: Diagramme

en: Chart preferences
fr-CA: Préférences du diagramme

en: Chart type
fr-CA: Type de graphique

en: Charts
fr-CA: Diagrammes

en: Check file permissions…
fr-CA: Vérifier les permissions de fichier…

en: Check for custom modules…
fr-CA: Vérifier les modules personnalisés…

en: Check for custom themes…
fr-CA: Vérifier les thèmes personnalisés…

en: Check for errors
fr-CA: Rechercher les erreurs

en: Check for pending changes…
fr-CA: Vérifier les modifications en attente d’approbation…

en: Check the access rights on this folder.
fr-CA: Vérifier les droits d’écriture de ce dossier.

en: Check the settings and try again.
fr-CA: Vérifiez les paramètres et essayez à nouveau.

en: Checking server capacity
fr-CA: Vérification de la capacité du serveur

en: Checking server configuration
fr-CA: Vérification de la configuration du serveur

en: Chicago, Illinois, United States
fr-CA: Chicago, Illinois, États-Unis

en: Child
fr-CA: Enfant

en: Child of
fr-CA: Enfant de

en: Child of %s
fr-CA: Enfant de %s

en: Children
fr-CA: Enfants

en: Children in family
fr-CA: Enfants dans la famille

en: Children of
fr-CA: Enfants de

en: Children take a patronym instead of a surname.
fr-CA: Les enfants portent un patronyme plutôt qu’un nom de famille.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
fr-CA: Les enfants portent un nom du père et un nom de la mère.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
fr-CA: Les enfants portent un nom de la mère et un nom du père.

en: Children take their father’s surname.
fr-CA: Les enfants portent le nom de famille de leur père.

en: Children take their mother’s surname.
fr-CA: Les enfants portent le nom de famille de leur mère.

en: Chile
fr-CA: Chili

en: China
fr-CA: Chine

en: Choose a report to run
fr-CA: Choisir un rapport

en: Choose relatives
fr-CA: Choisissez les parents

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
fr-CA: Choisir la miniature à téléverser. Bien que les miniatures des images puissent être générées automatiquement, vous pouvez vouloir utiliser votre propre miniature, en particulier pour les autres types de fichiers. Par exemple vous pouvez mettre une image figée d’une vidéo, ou la photo de la personne ayant réalisé un enregistrement audio.

en: Choose user defined welcome text typed below
fr-CA: Choisir un texte de bienvenue

en: Choose:
fr-CA: Choisir&nbsp;:

en: Christening
fr-CA: Baptême religieux enfant

en: Christening of a brother
fr-CA: Baptême d’un frère

en: Christening of a child
fr-CA: Baptême d’un enfant

en: Christening of a daughter
fr-CA: Baptême d’une fille

en: Christening of a grandchild
fr-CA: Baptême d’un petit-enfant

en: Christening of a granddaughter
fr-CA: Baptême d’une petite-fille

en: Christening of a grandson
fr-CA: Baptême d’un petit-fils

en: Christening of a half-brother
fr-CA: Baptême d’un demi-frère

en: Christening of a half-sibling
fr-CA: Baptême d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Christening of a half-sister
fr-CA: Baptême d’une demi-sœur

en: Christening of a sibling
fr-CA: Baptême d’un(e) frère/sœur

en: Christening of a sister
fr-CA: Baptême d’une sœur

en: Christening of a son
fr-CA: Baptême d’un fils

en: Christmas Island
fr-CA: Île Christmas

en: Circumciser
fr-CA: Circonciseur

en: Citation details
fr-CA: Cote du document

en: Citizenship
fr-CA: Citoyenneté

en: City
fr-CA: Ville

en: Ciudad Juarez, Mexico
fr-CA: Ciudad Juarez, Mexique

en: Civil marriage
fr-CA: Mariage civil

en: Civil registrar
fr-CA: Officier de l’Etat-Civil

en: Clean up data folder
fr-CA: Nettoyer le dossier data

en: Cleared but not yet completed
fr-CA: Autorisé, mais pas encore terminé

en: Clippings cart
fr-CA: Panier

en: Coat of arms
fr-CA: Armoiries

en: Cochabamba, Bolivia
fr-CA: Cochabamba, Bolivie

en: Cocos (Keeling) Islands
fr-CA: Îles Cocos

en: Coffee and Cream
fr-CA: Café au lait

en: Cold Day
fr-CA: Froide journée

en: Colombia
fr-CA: Colombie

en: Colonia Juarez, Mexico
fr-CA: Colonia Juarez, Mexique

en: Columbia River, Washington, United States
fr-CA: Columbia River, Washington, États-Unis

en: Columbia, South Carolina, United States
fr-CA: Columbia, Caroline du sud, États-Unis

en: Columbus, Ohio, United States
fr-CA: Columbus, Ohio, États-Unis

en: Columns per page
fr-CA: Colonnes par page

en: Comment
fr-CA: Commentaire

en: Comments
fr-CA: Commentaires

en: Common law marriage
fr-CA: Mariage légal

en: Communicate directly with other users, using private messages.
fr-CA: Communiquer directement avec d’autres utilisateurs, en utilisant des messages privés.

en: Comoros
fr-CA: Comores

en: Compact tree
fr-CA: Arbre compact

en: Compact tree of %s
fr-CA: Arbre compact de %s

en: Completed before 1970; date not available
fr-CA: Terminé avant 1970, date non disponible

en: Completed; date unknown
fr-CA: Terminé; date inconnue

en: Compress the GEDCOM file
fr-CA: Compresser le fichier GEDCOM

en: Concatenation
fr-CA: Concaténation

en: Confirm password
fr-CA: Confirmer le mot de passe

en: Connection to database server
fr-CA: Connexion à la base de données

en: Contact information
fr-CA: Contact

en: Contact method
fr-CA: Méthode de contact

en: Contains
fr-CA: Contient

en: Content
fr-CA: Contenu

en: Continued
fr-CA: Suite

en: Control panel
fr-CA: Panneau de contrôle

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
fr-CA: Convertir ce fichier GEDCOM format UTF-8 en format ISO-8859-1

en: Cook Islands
fr-CA: Îles Cook

en: Cookies
fr-CA: Mouchards

en: Copenhagen, Denmark
fr-CA: Copenhague, Danemark

en: Copy
fr-CA: Copier

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
fr-CA: Copie tous les enregistrements de %1$s vers %2$s.

en: Copy files…
fr-CA: Copier les fichiers…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
fr-CA: Copier ces fichiers dans le dossier %s, en écrasant tous fichiers du même nom.

en: Corporation
fr-CA: Société

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
fr-CA: Corriger les enregistrements de nom de la forme «&nbsp;Jean/DUPONT/&nbsp;» ou «&nbsp;Jean /DUPONT&nbsp;», tels qu’ils sont produits par certains programmes de généalogie.

en: Cote d’Ivoire
fr-CA: Côte d’Ivoire

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
fr-CA: Identification impossible. Merci de réessayer.

en: Count
fr-CA: Nombre

en: Countries
fr-CA: Pays

en: Country
fr-CA: Pays

en: Counts
fr-CA: Totaux

en: County
fr-CA: Département/Comté

en: Create
fr-CA: Créer

en: Create a family tree
fr-CA: Créer un arbre généalogique vide

en: Create a media object
fr-CA: Créer un nouvel objet média

en: Create a repository
fr-CA: Créer un dépôt d’archives

en: Create a shared note
fr-CA: Créer une nouvelle note partagée

en: Create a shared note using the census assistant
fr-CA: Créer une nouvelle note partagée en utilisant l’assistant

en: Create a source
fr-CA: Créer une nouvelle source

en: Create a website access rule
fr-CA: Créer une règle d’accès au site web

en: Create an individual
fr-CA: Créer un nouvel individu

en: Create your own chart
fr-CA: Créez votre propre graphique

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
fr-CA: Crée, met à jour et supprime un arbre généalogique pour chaque fichier GEDCOM dans le dossier data.

en: Cremation
fr-CA: Crémation

en: Cremation of a brother
fr-CA: Crémation d’un frère

en: Cremation of a child
fr-CA: Crémation d’un enfant

en: Cremation of a daughter
fr-CA: Crémation d’une fille

en: Cremation of a father
fr-CA: Crémation du père

en: Cremation of a grand-parent
fr-CA: Crémation d’un grand-parent

en: Cremation of a grandchild
fr-CA: Crémation d’un petit-enfant

en: Cremation of a granddaughter
fr-CA: Crémation d’une petite-fille

en: Cremation of a grandfather
fr-CA: Crémation d’un grand-père

en: Cremation of a grandmother
fr-CA: Crémation d’une grand-mère

en: Cremation of a grandson
fr-CA: Crémation d’un petit-fils

en: Cremation of a half-brother
fr-CA: Crémation d’un demi-frère

en: Cremation of a half-sibling
fr-CA: Crémation d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Cremation of a half-sister
fr-CA: Crémation d’une demi-sœur

en: Cremation of a husband
fr-CA: Crémation du mari

en: Cremation of a maternal grandfather
fr-CA: Crémation d’un grand-père maternel

en: Cremation of a maternal grandmother
fr-CA: Crémation d’une grand-mère maternelle

en: Cremation of a mother
fr-CA: Crémation de la mère

en: Cremation of a parent
fr-CA: Incinération d’un parent

en: Cremation of a paternal grandfather
fr-CA: Crémation d’un grand-père paternel

en: Cremation of a paternal grandmother
fr-CA: Crémation d’une grand-mère paternelle

en: Cremation of a sibling
fr-CA: Crémation d’un(e) frère/sœur

en: Cremation of a sister
fr-CA: Crémation d’une sœur

en: Cremation of a son
fr-CA: Crémation d’un fils

en: Cremation of a spouse
fr-CA: Crémation d’un conjoint

en: Cremation of a wife
fr-CA: Crémation de l’épouse

en: Croatia
fr-CA: Croatie

en: Current
fr-CA: Courant

en: Custom
fr-CA: Personnalisé

en: Custom event
fr-CA: Événement personnalisé

en: Custom fact
fr-CA: Fait personnalisé

en: Custom module
fr-CA: Module personnalisé

en: Custom tags
fr-CA: Balises spécifiques

en: Custom theme
fr-CA: Thème personnalisé

en: Custom welcome text
fr-CA: Texte personnalisé de bienvenue

en: Customize this page
fr-CA: Personnaliser cette page

en: Cyprus
fr-CA: Chypre

en: Czech Republic
fr-CA: République tchèque

en: DNA markers
fr-CA: Marqueurs ADN

en: Dallas, Texas, United States
fr-CA: Dallas, Texas, États-Unis

en: Dashboard
fr-CA: Tableau de bord

en: Data
fr-CA: Données

en: Data folder
fr-CA: Dossier Data

en: Database and table names
fr-CA: Base de données et noms de table

en: Database connection
fr-CA: Connexion à la base de données

en: Database name
fr-CA: Nom de la base de données

en: Database password
fr-CA: Mot de passe de la base de données

en: Database user account
fr-CA: Identifiant de la base de données

en: Date differences
fr-CA: Écarts entre les dates

en: Date of LDS baptism
fr-CA: SDJ&nbsp;: date du baptême

en: Date of LDS child sealing
fr-CA: SDJ&nbsp;: date du scellement de l’enfant

en: Date of LDS endowment
fr-CA: SDJ&nbsp;: date de la dotation

en: Date of LDS spouse sealing
fr-CA: SDJ&nbsp;: date du scellement d’un conjoint

en: Date of adoption
fr-CA: Date de l’adoption

en: Date of baptism
fr-CA: Date du baptême

en: Date of bar mitzvah
fr-CA: Date de la Bar Mitzvah

en: Date of bat mitzvah
fr-CA: Date de la Bat Mitzvah

en: Date of birth
fr-CA: Date de naissance

en: Date of blessing
fr-CA: Date de la bénédiction

en: Date of brit milah
fr-CA: Date de brit milah

en: Date of burial
fr-CA: Date de l’inhumation

en: Date of christening
fr-CA: Date du baptême

en: Date of confirmation
fr-CA: Date de la confirmation

en: Date of cremation
fr-CA: Date de la crémation

en: Date of death
fr-CA: Date du décès

en: Date of divorce
fr-CA: Date du divorce

en: Date of emigration
fr-CA: Date de l’émigration

en: Date of engagement
fr-CA: Date de l’engagement

en: Date of entry in original source
fr-CA: Date d’entrée dans le document original

en: Date of event
fr-CA: Date de l’évènement

en: Date of first communion
fr-CA: Date de la première communion

en: Date of immigration
fr-CA: Date de l’immigration

en: Date of last change
fr-CA: Date du dernier changement

en: Date of marriage
fr-CA: Date de mariage

en: Date of marriage banns
fr-CA: Date de publication des bans de mariage

en: Date of naturalization
fr-CA: Date de naturalisation

en: Date of ordination
fr-CA: Date de l’ordination

en: Date of residence
fr-CA: Date de résidence

en: Date period
fr-CA: Date de la période

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
fr-CA: Les dates relatant une période sont utilisées pour indiquer qu’un fait, comme une profession, à une durée dans le temps.

en: Date range
fr-CA: Période

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
fr-CA: Les plages de dates sont utilisées pour indiquer qu’un évènement, comme une naissance, est arrivé à une date inconnue mais dans une plage possible.

en: Date registered
fr-CA: Déclaration

en: Date sent
fr-CA: Date d’envoi

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
fr-CA: Les dates ne sont converties que lorsqu’elles sont valides pour le calendrier. Par exemple, seules les dates entre le %1$s et le %2$s seront converties dans le calendrier républicain et seules les dates après le %3$s seront converties dans le calendrier grégorien.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
fr-CA: Les dates sont stockées en utilisant des abréviations et des mots clés anglais. Les raccourcis sont disponibles comme solutions de rechange à ces abréviations et des mots clés.

en: Daughter
fr-CA: Fille

en: Daughter of %s
fr-CA: Fille de %s

en: Day
fr-CA: Jour

en: Day not set
fr-CA: Jour absent

en: Day:
fr-CA: Jour&nbsp;:

en: Dead
fr-CA: Décédés

en: Death
fr-CA: Décès

en: Death by country
fr-CA: Décès par pays

en: Death date range end
fr-CA: Date de décès maxi

en: Death date range start
fr-CA: Date de décès mini

en: Death of a brother
fr-CA: Décès d’un frère

en: Death of a child
fr-CA: Décès d’un enfant

en: Death of a daughter
fr-CA: Décès d’une fille

en: Death of a father
fr-CA: Décès du père

en: Death of a grand-parent
fr-CA: Décès d’un grand-parent

en: Death of a grandchild
fr-CA: Décès d’un petit-enfant

en: Death of a granddaughter
fr-CA: Décès d’une petite-fille

en: Death of a grandfather
fr-CA: Décès d’un grand-père

en: Death of a grandmother
fr-CA: Décès d’une grand-mère

en: Death of a grandson
fr-CA: Décès d’un petit-fils

en: Death of a half-brother
fr-CA: Décès du demi-frère

en: Death of a half-sibling
fr-CA: Décès d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Death of a half-sister
fr-CA: Décès d’une demi-sœur

en: Death of a husband
fr-CA: Décès de l’époux/épouse

en: Death of a maternal grandfather
fr-CA: Décès du grand-père maternel

en: Death of a maternal grandmother
fr-CA: Décès de la grand-mère maternelle

en: Death of a mother
fr-CA: Décès de la mère

en: Death of a parent
fr-CA: Décès d’un parent

en: Death of a paternal grandfather
fr-CA: Décès du grand-père paternel

en: Death of a paternal grandmother
fr-CA: Décès de la grand-mère paternelle

en: Death of a sibling
fr-CA: Décès d’un(e) frère/sœur

en: Death of a sister
fr-CA: Décès d’une sœur

en: Death of a son
fr-CA: Décès du fils

en: Death of a spouse
fr-CA: Décès du conjoint

en: Death of a wife
fr-CA: Décès de l’épouse

en: Death of one spouse
fr-CA: Décès d’un conjoint

en: Death place contains
fr-CA: Le lieu de décès contient

en: Death places
fr-CA: Lieux de décès

en: Deaths
fr-CA: Décès

en: Deaths by century
fr-CA: Décès par siècle

en: Decade of birth
fr-CA: Décennie de naissance

en: Decade of death
fr-CA: Décennie du décès

en: Decade of marriage
fr-CA: Décennie du mariage

en: Decidi
fr-CA: Décadi

en: Default
fr-CA: Défaut

en: Default chart
fr-CA: Graphique par défaut

en: Default family tree
fr-CA: Arbre généalogique par défaut

en: Default individual
fr-CA: Individu par défaut

en: Default map type
fr-CA: Type par défaut de la carte

en: Default pedigree chart layout
fr-CA: Mise en page graphique par défaut de la généalogie

en: Default pedigree generations
fr-CA: Nombre de générations par défaut

en: Default theme
fr-CA: Thème par défaut

en: Degree
fr-CA: Diplôme

en: Delete
fr-CA: Supprimer

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
fr-CA: Supprimer toutes les données géographiques avant l’importation.

en: Delete inactive users
fr-CA: Supprimer un utilisateur

en: Delete selected messages
fr-CA: Supprimer les messages sélectionnés

en: Delete temporary files…
fr-CA: Supprimer les fichiers temporaires…

en: Delete the preferences for this module.
fr-CA: Effacer les préférences de ce module.

en: Delete this name
fr-CA: Supprimer le nom

en: Delete your account
fr-CA: Supprimer votre compte

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
fr-CA: La suppression de cette famille enlèvera les liens entre les individus mais ces derniers ne seront pas effacés. Voulez-vous vraiment supprimer cette famille&nbsp;?

en: Democratic Republic of the Congo
fr-CA: République démocratique du Congo

en: Denmark
fr-CA: Danemark

en: Denver, Colorado, United States
fr-CA: Denver, Colorado, États-Unis

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
fr-CA: Selon la configuration de votre serveur, vous pouvez être capable de mettre à jour automatiquement.

en: Descendant generations
fr-CA: Générations descendantes

en: Descendants interest
fr-CA: Intérêt particulier sur les descendants

en: Descendants of
fr-CA: Descendants de

en: Descendants of %s
fr-CA: Descendants de %s

en: Description META tag
fr-CA: META Description

en: Description unavailable
fr-CA: Description non disponible

en: Details
fr-CA: Détails

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
fr-CA: Les détails du nouvel utilisateur seront envoyés au référent en généalogie assigné à l’arbre généalogique.

en: Detroit, Michigan, United States
fr-CA: Detroit, Michigan, États-Unis

en: Died as a child: exempt
fr-CA: Décédé enfant&nbsp;: exempt

en: Died as an infant: exempt
fr-CA: Décédé bébé&nbsp;: exempt

en: Differences
fr-CA: Différences

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
fr-CA: Différents systèmes de calendriers sont utilisés dans le monde, et beaucoup d’autres ont été utilisés par le passé. Dans la mesure du possible, vous devez entrer les dates en utilisant le calendrier utilisé à l’époque de l’évènement correspondant. Vous pourrez par la suite définir une conversion des dates dans un système plus familier. Si vous utilisez fréquemment deux types de calendriers, vous pouvez spécifier deux conversions et les dates seront converties dans ces deux calendriers.

en: Direct line ancestors
fr-CA: Ancêtres en ligne directe

en: Direct line ancestors and their families
fr-CA: Ancêtres en ligne directe et leurs familles

en: Disable these modules
fr-CA: Désactiver ces modules

en: Disable these themes
fr-CA: Désactiver ces thèmes

en: Display %s
fr-CA: Affichage %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
fr-CA: Afficher et gérer les pages préférées d’un arbre généalogique.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
fr-CA: Afficher et gérer les pages favorites d’un utilisateur.

en: Divorce filed
fr-CA: Divorce prononcé

en: Divorces by century
fr-CA: Divorces par siècle

en: Do not change to keep original filename.
fr-CA: Ne pas modifier pour conserver le nom d’origine.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
fr-CA: Ne pas créer de nouveaux lieux, importer uniquement les coordonnées pour les lieux existants.

en: Do not seal, previous sealing canceled
fr-CA: Ne pas sceller&nbsp;: précédent scellement annulé

en: Do not seal: unauthorized
fr-CA: Ne pas sceller&nbsp;: interdit

en: Dominica
fr-CA: Dominique

en: Dominican Republic
fr-CA: République dominicaine

en: Download
fr-CA: Télécharger

en: Download %s…
fr-CA: Télécharger %s…

en: Download file
fr-CA: Télécharger le fichier

en: Download geographic data
fr-CA: Télécharger les données géographiques

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
fr-CA: Adresse courriel en double. Un utilisateur avec cette adresse courriel existe déjà.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
fr-CA: Utilisateur déjà existant. Un utilisateur existe déjà sous ce nom. Veuillez retourner à la page précédente et choisir un autre nom.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
fr-CA: Chaque source enregistre des évènements spécifiques, généralement pour un intervalle de dates données et pour un endroit de juridiction. Par exemple, un recensement enregistre des évènements de recensement et les registres religieux enregistrent des évènements de naissance, mariage, et décès.<br><br>Sélectionnez les événements enregistrés par cette source dans la liste des évènements fournis. La date doit être spécifiée selon un format d’intervalle tel que <i>FROM 1900 TO 1910</i>. L’endroit de juridiction est le nom de la plus petite juridiction qui renferme tous les endroits de plus bas niveau nommés dans cette source. Par exemple, «&nbsp;Oneida, Idaho, USA&nbsp;» sera utilisé en tant que lieu de juridiction source pour les évènements survenus dans les différentes villes du comté d’Oneida. «&nbsp;Idaho, USA&nbsp;» sera l’endroit de juridiction source si les évènements enregistrés ont eu lieu non seulement dans le comté d’Oneida mais aussi dans les autres comtés de l’Idaho.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
fr-CA: Chaque compte utilisateur a une option pour «&nbsp;accepter automatiquement les changements&nbsp;». Lorsque cette option est activée, toutes les modifications apportées par cet utilisateur sont enregistrées immédiatement. Plusieurs administrateurs activent cette option pour leur propre compte utilisateur.

en: Earliest birth
fr-CA: Première naissance

en: Earliest birth year
fr-CA: Naissance la plus ancienne

en: Earliest death
fr-CA: Premier décès

en: Earliest death year
fr-CA: Décès le plus ancien

en: Earliest divorce
fr-CA: Premier divorce

en: Earliest marriage
fr-CA: Premier mariage

en: Ecuador
fr-CA: Équateur

en: Edit
fr-CA: Éditer

en: Edit a website access rule
fr-CA: Éditer une règle d’accès au site web

en: Edit preferences
fr-CA: Modifier les paramètres

en: Edit the FAQ
fr-CA: Editer cette FAQ

en: Edit the details
fr-CA: Modifier les détails

en: Edit the gender
fr-CA: Modifier le sexe

en: Edit the media object
fr-CA: Modifier un objet média

en: Edit the name
fr-CA: Modifier le nom

en: Edit the note
fr-CA: Modifier la note

en: Edit the raw GEDCOM
fr-CA: Modifier les balises GEDCOM

en: Edit the repository
fr-CA: Éditer le dépôt d’archives

en: Edit the shared note
fr-CA: Modifier note partagée

en: Edit the source
fr-CA: Éditer la source

en: Edit the story
fr-CA: Modifier l’histoire

en: Edit the user
fr-CA: Éditer l’utilisateur

en: Edit this individual and replace their details with your own.
fr-CA: Modifier cette personne et remplacer ses données par les vôtres.

en: Editor
fr-CA: Éditeur

en: Education
fr-CA: Études

en: Egypt
fr-CA: Égypte

en: El Salvador
fr-CA: Salvador

en: Electronic
fr-CA: Électronique

en: Elevation
fr-CA: Altitude

en: Email address
fr-CA: Adresse courriel

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
fr-CA: Adresse courriel utilisée dans le champ «&nbsp;De:&nbsp;» pour les courriels que webtrees crée automatiquement.<br><br>webtrees peut créer automatiquement des courriels pour informer les administrateurs des changements survenus. webtrees envoie également des notifications par courriel à des utilisateurs qui ont demandé un compte.<br><br>Habituellement, le champ «&nbsp;De:&nbsp;» de ces courriels automatiques est quelque chose comme <i>De: webtrees-noreply@yoursite</i> pour montrer qu’il n’y a pas de réponse nécessaire à faire à ce courriel. Pour se prémunir contre le spam ou autres abus de courriel, certains systèmes de courrier électronique exigent que le champ «&nbsp;De:&nbsp;» doive être celui d’un compte courriel valide et les messages venant de <i>webtrees-noreply</i> ne seront pas acceptés.

en: Email verified
fr-CA: Courriel vérifié

en: Embedded variable
fr-CA: Variable interne (embarquée)

en: Emigration
fr-CA: Émigration

en: Employee
fr-CA: Employé

en: Employer
fr-CA: Employeur

en: Empty the clippings cart
fr-CA: Vider le panier

en: Enabled
fr-CA: Activé

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
fr-CA: Oblige les visiteurs à se connecter avant toute opération.

en: End IP address
fr-CA: Dernière adresse IP

en: End year
fr-CA: Année fin

en: Ending range of change dates
fr-CA: Date maxi des modifications

en: Endowment House
fr-CA: Chambre de dotation

en: England
fr-CA: Angleterre

en: Enter an individual, family, or source ID
fr-CA: Entrer un code Individu, Famille ou Source

en: Enter an optional note about this favorite
fr-CA: Entrer un commentaire pour ce favori

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
fr-CA: Entrez ou recherchez l’ID de la personne, de la famille, ou de la source auquel ce média doit être lié.

en: Entire record
fr-CA: Enregistrement complet

en: Equatorial Guinea
fr-CA: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr-CA: Érythrée

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
fr-CA: Erreur&nbsp;: la conversion du fichier GEDCOM %s à partir d’encodage UTF-8 ne sont pas actuellement pris en charge.

en: Estimated dates for birth and death
fr-CA: Dates estimées pour la naissance et la mort

en: Estonia
fr-CA: Estonie

en: Ethiopia
fr-CA: Éthiopie

en: Event
fr-CA: Évènement

en: Events
fr-CA: Évènements

en: Events in countries
fr-CA: Évènements par pays

en: Events of close relatives
fr-CA: Événements de la famille proche

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
fr-CA: Tout le monde a ce rôle, y compris les visiteurs du site et les moteurs de recherche.

en: Exact date
fr-CA: Date exacte

en: Exact text
fr-CA: Texte exact

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
fr-CA: Exclure les personnes avec des «&nbsp;%s&nbsp;» comme un nom de femme mariée

en: Exclude subfolders
fr-CA: Exclure les sous-dossiers

en: Excluded from this submission
fr-CA: Exclure de cette requête

en: Explain why you are requesting an account.
fr-CA: Expliquer pourquoi vous demandez un compte.

en: Export
fr-CA: Exporter

en: Export a GEDCOM file
fr-CA: Exporter un fichier GEDCOM

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
fr-CA: Exporter tous les arbres vers les fichiers GEDCOM…

en: Export preferences
fr-CA: Paramètres d’exportation

en: Extend privacy to dead individuals
fr-CA: Élargir la confidentialité aux personnes décédées

en: External files
fr-CA: Les fichiers externes

en: External media files have a URL instead of a filename.
fr-CA: Les fichiers médias externes ont une URL plutôt qu’un nom de fichier.

en: Extra information
fr-CA: Informations supplémentaires

en: Eye color
fr-CA: Couleur des yeux

en: FAQ
fr-CA: Aide FAQ

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
fr-CA: FAQs sont des listes de questions et réponses qui vous permettent d’expliquer les règles du site, les politiques et les procédures à vos visiteurs. Les questions concernent généralement la vie privée, les droits d’auteur, les comptes utilisateurs, les contenus inappropriés, les exigences à ajouter la source de l’information, etc.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
fr-CA: cousine au (%s+1)<sup>e</sup> degré

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
fr-CA: Adoptée par les deux parents

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
fr-CA: Adoptée par le père

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
fr-CA: Adoptée par la mère

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
fr-CA: Nom dit ou alias

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
fr-CA: Préposée

[ctx: FEMALE]
en: Attending
fr-CA: Présente

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
fr-CA: Acheteur

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
fr-CA: Officier de l’Etat-Civil

[ctx: FEMALE]
en: Employee
fr-CA: Employée

[ctx: FEMALE]
en: Employer
fr-CA: Employeur

[ctx: FEMALE]
en: Friend
fr-CA: Amie

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
fr-CA: Tutrice

[ctx: FEMALE]
en: Informant
fr-CA: Déclarant

[ctx: FEMALE]
en: Interred
fr-CA: Inhumation

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
fr-CA: Locataire

[ctx: FEMALE]
en: Never married
fr-CA: Jamais mariée

[ctx: FEMALE]
en: Not married
fr-CA: Non mariée

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
fr-CA: Infirmière

[ctx: FEMALE]
en: Owner
fr-CA: Propriétaire

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
fr-CA: Greffière

[ctx: FEMALE]
en: Seller
fr-CA: Vendeuse

[ctx: FEMALE]
en: Servant
fr-CA: Servante

[ctx: FEMALE]
en: Slave
fr-CA: Esclave

[ctx: FEMALE]
en: Ward
fr-CA: Pupille

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
fr-CA: nom à l’adoption

[ctx: FEMALE]
en: also known as
fr-CA: également connue sous

[ctx: FEMALE]
en: birth name
fr-CA: nom à la naissance

[ctx: FEMALE]
en: change of name
fr-CA: Changement de nom

[ctx: FEMALE]
en: died
fr-CA: décédée

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
fr-CA: cousine au huitième degré

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
fr-CA: cousine au onzième degré

[ctx: FEMALE]
en: estate name
fr-CA: nom de la ferme

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
fr-CA: ex-conjointe

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
fr-CA: cousine au quinzième degré

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
fr-CA: cinquième %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
fr-CA: cousine au cinquième degré

[ctx: FEMALE]
en: first %s
fr-CA: première %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
fr-CA: cousine germaine

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
fr-CA: cousine au quatorzième degré

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
fr-CA: quatrième %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
fr-CA: cousine au quatrième degré

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
fr-CA: nom à l’immigration

[ctx: FEMALE]
en: married
fr-CA: mariée

[ctx: FEMALE]
en: married name
fr-CA: nom après mariage

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
fr-CA: cousine au neuvième degré

[ctx: FEMALE]
en: partner
fr-CA: Conjointe de fait

[ctx: FEMALE]
en: religious name
fr-CA: nom en religion

[ctx: FEMALE]
en: second %s
fr-CA: deuxième %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
fr-CA: cousine au septième degré

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
fr-CA: cousine au sixième degré

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
fr-CA: cousine au dixième degré

[ctx: FEMALE]
en: third %s
fr-CA: troisième %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
fr-CA: petite-cousine

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
fr-CA: cousine au treizième degré

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
fr-CA: cousine au douzième degré

[ctx: FEMALE]
en: was born
fr-CA: est née

en: Fact
fr-CA: Fait

en: Fact 1
fr-CA: Fait 1

en: Fact 10
fr-CA: Fait 10

en: Fact 11
fr-CA: Fait 11

en: Fact 12
fr-CA: Fait 12

en: Fact 13
fr-CA: Fait 13

en: Fact 2
fr-CA: Fait 2

en: Fact 3
fr-CA: Fait 3

en: Fact 4
fr-CA: Fait 4

en: Fact 5
fr-CA: Fait 5

en: Fact 6
fr-CA: Fait 6

en: Fact 7
fr-CA: Fait 7

en: Fact 8
fr-CA: Fait 8

en: Fact 9
fr-CA: Fait 9

en: Fact icons
fr-CA: Icônes d’information

en: Fact or event
fr-CA: Fait ou événement

en: Facts and events
fr-CA: Faits et événements

en: Facts for family records
fr-CA: Faits pour les enregistrements de familles

en: Facts for individual records
fr-CA: Faits pour les enregistrements d’individus

en: Facts for new families
fr-CA: Faits pour la création de familles

en: Facts for new individuals
fr-CA: Faits pour la création d’individus

en: Facts for repository records
fr-CA: Faits pour les enregistrements de dépôts d’archives

en: Facts for source records
fr-CA: Faits pour les enregistrements de sources

en: Falkland Islands
fr-CA: Îles Falkland (Malvinas)

en: Families
fr-CA: Familles

en: Families with sources
fr-CA: Familles avec sources

en: Family
fr-CA: Famille

en: Family as a child
fr-CA: Famille en tant qu’enfant

en: Family as a spouse
fr-CA: Famille en tant que conjoint

en: Family book
fr-CA: Livret de famille

en: Family book of %s
fr-CA: Livret de famille de %s

en: Family file
fr-CA: Fichier sur la famille

en: Family group information
fr-CA: Informations sur la famille

en: Family list
fr-CA: Familles

en: Family navigator
fr-CA: Navigateur familial

en: Family news and site announcements.
fr-CA: Nouvelles familiales et annonces du site.

en: Family of %s
fr-CA: Famille de %s

en: Family tree
fr-CA: Arbre généalogique

en: Family tree clippings cart
fr-CA: Panier

en: Family tree title
fr-CA: Nom de l’arbre généalogique

en: Family trees
fr-CA: Arbres généalogiques

en: Family with %s
fr-CA: Famille avec %s

en: Family with adoptive parents
fr-CA: Famille avec les parents adoptifs

en: Family with foster parents
fr-CA: Famille avec des parents nourriciers

en: Family with husband
fr-CA: Famille avec l’époux

en: Family with parents
fr-CA: Famille avec les parents

en: Family with rada parents
fr-CA: Famille avec parents rada

en: Family with sealing parents
fr-CA: Famille avec les parents du scellement

en: Family with spouse
fr-CA: Famille avec le conjoint

en: Family with the most children
fr-CA: Record du nombre d’enfants

en: Family with wife
fr-CA: Famille avec l’épouse

en: Fan chart
fr-CA: Roue

en: Fan chart of %s
fr-CA: Roue de %s

en: Faroe Islands
fr-CA: Îles Féroé

en: Father
fr-CA: Père

en: Father: %s
fr-CA: Père&nbsp;: %s

en: Father’s age
fr-CA: Age du père

en: Father’s family with %s
fr-CA: La famille du père avec %s

en: Father’s family with an unknown individual
fr-CA: La famille du père avec une personne inconnue

en: Favorites
fr-CA: Favoris

en: Female
fr-CA: Féminin

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
fr-CA: Adoptée

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
fr-CA: Naissance

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
fr-CA: En nourrice

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
fr-CA: Scellement

en: Females
fr-CA: Femmes

en: Fiji
fr-CA: Fidji

en: File size
fr-CA: Taille du fichier

en: File successfully uploaded
fr-CA: Fichier téléversé avec succès

en: Filename
fr-CA: Nom du fichier

en: Filename on server
fr-CA: Nom du fichier sur le serveur

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
fr-CA: Les noms de fichier ne doivent pas contenir le caractère «&nbsp;%s&nbsp;».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
fr-CA: Les noms de fichier ne doivent pas avoir l’extension «&nbsp;%s&nbsp;».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
fr-CA: Des fichiers ont été trouvés d’une version précédente de webtrees. Ces fichiers anciens peuvent parfois être un risque pour la sécurité. Vous devez les supprimer.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
fr-CA: Les fichiers marqués avec %s sont nécessaires au bon fonctionnement et ne peut pas être enlevé.

en: Filter
fr-CA: Filtre

en: Find a fact or event
fr-CA: Chercher un fait ou un événement

en: Find a family
fr-CA: Chercher une famille

en: Find a media object
fr-CA: Chercher un objet média

en: Find a place
fr-CA: Chercher un lieu

en: Find a repository
fr-CA: Chercher un dépôt d’archives

en: Find a shared note
fr-CA: Chercher une note

en: Find a source
fr-CA: Chercher une source

en: Find a special character
fr-CA: Chercher un caractère spécial

en: Find all possible relationships
fr-CA: Trouver tous les liens de parenté possibles

en: Find an individual
fr-CA: Chercher un individu

en: Find any relationship
fr-CA: Trouver une relation de parenté

en: Find duplicates
fr-CA: Rechercher les doublons

en: Find other relationships
fr-CA: Trouver d’autres relations de parenté

en: Find relationships via ancestors
fr-CA: Trouver des relations de parenté via des ancêtres

en: Find the closest relationships
fr-CA: Trouver les plus proches liens de parenté

en: Find unrelated individuals
fr-CA: Trouver des individus non apparentés

en: Finland
fr-CA: Finlande

en: First communion
fr-CA: Première communion

en: First event
fr-CA: Premier évènement

en: First record
fr-CA: Premier enregistrement

en: Fix name slashes and spaces
fr-CA: Correction des noms avec «&nbsp;slash&nbsp;» et espace

en: Flag
fr-CA: Drapeau

en: Flanders
fr-CA: Flandress

en: Folder
fr-CA: Dossier

en: Folder name on server
fr-CA: Nom du dossier sur le serveur

en: Follow this link to verify your email address.
fr-CA: Cliquer sur le lien pour valider votre adresse courriel.

en: Font
fr-CA: Police

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
fr-CA: Par exemple, si le fichier GEDCOM contient %1$s et que webtrees s’attend à trouver %2$s dans le dossier media, alors vous devrez enlever %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
fr-CA: Par exemple, si vous spécifiez un degré de 2, la personne sera en mesure de voir son petit-fils (enfant puis, enfant), sa tante (parent puis, frère ou sœur), sa belle-fille (conjoint puis, enfant), mais pas son cousin germain (parent puis, frère ou sœur puis, enfant qui fait trois).

en: For help with genealogy questions contact %s.
fr-CA: Pour toute question sur la généalogie contacter %s.

en: For technical support and information contact %s.
fr-CA: Pour tout problème technique contacter %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
fr-CA: Pour toutes questions, contacter l’administrateur %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
fr-CA: Pour les sites avec plus d’un arbre généalogique, cette option affiche une liste des arbres dans le menu principal, les pages de recherches, etc.

en: Forgot password?
fr-CA: Mot de passe oublié ?

en: Format text and notes
fr-CA: Mise en forme du texte et des notes

en: Foster child
fr-CA: Enfant en nourrice

en: Foster father
fr-CA: Père nourricier

en: Foster mother
fr-CA: Mère nourricière

en: Frankfurt am Main, Germany
fr-CA: Francfort-sur-le-Main, Allemagne

en: Freiburg, Germany
fr-CA: Freiburg, Allemagne

en: French
fr-CA: Républicain français

en: French Guiana
fr-CA: Guyane française

en: French Polynesia
fr-CA: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr-CA: Terres australes et antarctiques françaises

en: Frequently asked questions
fr-CA: Foire aux questions (FAQ)

en: Fresno, California, United States
fr-CA: Fresno, Californie, États-Unis

en: Fri
fr-CA: Ven

en: Friday
fr-CA: Vendredi

en: Friend
fr-CA: Ami(e)

en: From
fr-CA: De

en: Fukuoka, Japan
fr-CA: Fukuoka, Japon

en: Funeral
fr-CA: Funérailles

en: GEDCOM errors
fr-CA: Erreurs GEDCOM

en: GEDCOM file
fr-CA: Fichier GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: April
fr-CA: avril

[ctx: GENITIVE]
en: August
fr-CA: août

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
fr-CA: brumaire

[ctx: GENITIVE]
en: December
fr-CA: décembre

[ctx: GENITIVE]
en: February
fr-CA: février

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
fr-CA: floréal

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
fr-CA: frimaire

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
fr-CA: fructidor

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
fr-CA: germinal

[ctx: GENITIVE]
en: January
fr-CA: janvier

[ctx: GENITIVE]
en: July
fr-CA: juillet

[ctx: GENITIVE]
en: June
fr-CA: juin

[ctx: GENITIVE]
en: March
fr-CA: mars

[ctx: GENITIVE]
en: May
fr-CA: mai

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
fr-CA: messidor

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
fr-CA: nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
fr-CA: novembre

[ctx: GENITIVE]
en: October
fr-CA: octobre

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
fr-CA: pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
fr-CA: prairial

[ctx: GENITIVE]
en: September
fr-CA: septembre

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
fr-CA: thermidor

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
fr-CA: vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
fr-CA: ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
fr-CA: jours complémentaires

en: Gambia
fr-CA: Gambie

en: Gender
fr-CA: Sexe

en: Gender icon on charts
fr-CA: Icone du sexe sur les diagrammes

en: Genealogy contact
fr-CA: Adresse courriel du contact Généalogie

en: Genealogy data
fr-CA: Données généalogiques

en: General
fr-CA: Général

en: General search
fr-CA: Recherche générale

en: Generate sitemap files for search engines.
fr-CA: Générer des fichiers «&nbsp;plan du site&nbsp;» pour les moteurs de recherche.

en: Generated by %s
fr-CA: Généré par %s

en: Generation
fr-CA: Génération

en: Generation
fr-CA: Génération

en: Generations
fr-CA: Générations

en: Generations of ancestors
fr-CA: Ancêtres d’un individu

en: Geographic area
fr-CA: Zone géographique

en: Geographic data
fr-CA: Données géographiques

en: Georgia
fr-CA: Géorgie

en: Germany
fr-CA: Allemagne

en: Get an API key from Google.
fr-CA: Procurez-vous une clé API de Google.

en: Given name
fr-CA: Prénom

en: Given names
fr-CA: Prénom(s)

en: Godchild
fr-CA: Filleul(e)

en: Goddaughter
fr-CA: Filleule

en: Godfather
fr-CA: Parrain

en: Godmother
fr-CA: Marraine

en: Godparent
fr-CA: Parrain/marraine

en: Godson
fr-CA: Filleul

en: Google Maps™ preferences
fr-CA: Préférences GoogleMaps™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
fr-CA: Google permet un petit nombre de requêtes anonymes de carte par jour. Si vos besoins dépassent ce nombre, vous aurez besoin d’un compte Google et d’une clé API.

en: Graduation
fr-CA: Diplôme

en: Grandparents
fr-CA: Grands-parents

en: Greatest age at death
fr-CA: Âge le plus élevé au décès

en: Greatest age between siblings
fr-CA: Plus grande différence d’âge entre frères et sœurs

en: Greece
fr-CA: Grèce

en: Green Beam
fr-CA: Vert laser

en: Greenland
fr-CA: Groenland

en: Gregorian
fr-CA: Grégorien

en: Grenada
fr-CA: Grenade

en: Guadalajara, Mexico
fr-CA: Guadalajara, Mexique

en: Guardian
fr-CA: Tuteur

en: Guayaquil, Ecuador
fr-CA: Guayaquil, Equateur

en: Guernsey
fr-CA: Guernesey

en: Guinea
fr-CA: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr-CA: Guinée-Bissau

en: HTML
fr-CA: Bloc HTML

en: Hair color
fr-CA: Couleur des cheveux

en: Haiti
fr-CA: Haïti

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
fr-CA: Halifax, Nouvelle Ecosse, Canada

en: Hamilton, New Zealand
fr-CA: Hamilton, Nouvelle Zélande

en: Hartford, Connecticut, United States
fr-CA: Hartford, Connecticut, États-Unis

en: He
fr-CA: Il

en: He died
fr-CA: Il est décédé

en: He married
fr-CA: Il a épousé

en: He resided at
fr-CA: Il habitait à

en: He was born
fr-CA: Il est né

en: He was buried
fr-CA: Il a été enterré

en: He was christened
fr-CA: Il a été baptisé

en: He was cremated
fr-CA: Il a été incinéré

en: Head of household
fr-CA: Chef de famille

en: Header
fr-CA: En-tête

en: Heard Island and McDonald Islands
fr-CA: Île Heard et Îles McDonald

en: Hebrew
fr-CA: Hébreu

en: Hebrew name
fr-CA: Nom hébreu

en: Height
fr-CA: Hauteur

en: Hello %s…
fr-CA: Bonjour %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
fr-CA: Bonjour %s …<br>Merci pour votre inscription.

en: Hello administrator…
fr-CA: Bonjour à l’administrateur …

en: Help
fr-CA: Aide

en: Helsinki, Finland
fr-CA: Helsinki, Finlande

en: Her occupation was
fr-CA: Son métier était

en: Hermosillo, Mexico
fr-CA: Hermosillo, Mexique

en: Hide from everyone
fr-CA: Masquer à tout le monde

en: Highest population
fr-CA: population la plus importante

en: Highlighted image
fr-CA: Image principale

en: His occupation was
fr-CA: Son métier était

en: Historical facts
fr-CA: Faits historiques

en: Hit counters
fr-CA: Compteurs de visites

en: Holocaust
fr-CA: Holocauste

en: Home page
fr-CA: Accueil

en: Hong Kong
fr-CA: Hong Kong région administrative spéciale de Chine

en: Hourglass chart
fr-CA: Sablier

en: Hourglass chart of %s
fr-CA: Sablier de %s

en: Household
fr-CA: Maisonnée

en: Houston, Texas, United States
fr-CA: Houston, Texas, États-Unis

en: How much recursion to use when searching for relationships
fr-CA: Combien de récursivité à utiliser lors de la recherche de relations de parenté

en: Hungary
fr-CA: Hongrie

en: Husband
fr-CA: Époux

en: Husband’s age
fr-CA: Âge du mari

en: Hybrid
fr-CA: Mixte

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
fr-CA: avril

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
fr-CA: août

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
fr-CA: brumaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
fr-CA: décembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
fr-CA: février

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
fr-CA: floréal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
fr-CA: frimaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
fr-CA: fructidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
fr-CA: germinal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
fr-CA: janvier

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
fr-CA: juillet

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
fr-CA: juin

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
fr-CA: mars

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
fr-CA: mai

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
fr-CA: messidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
fr-CA: nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
fr-CA: novembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
fr-CA: octobre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
fr-CA: pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
fr-CA: prairial

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
fr-CA: septembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
fr-CA: thermidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
fr-CA: vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
fr-CA: ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
fr-CA: jours complémentaires

en: IP address
fr-CA: Adresse IP

en: Iceland
fr-CA: Islande

en: Icon
fr-CA: Icône

en: Idaho Falls, Idaho, United States
fr-CA: Idaho Falls, Idaho, États-Unis

en: Identification number
fr-CA: Numéro d’identification

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
fr-CA: Cette langue sera utilisée, si un visiteur n’a pas configuré sa langue préférée dans son navigateur, ou s’il a spécifié une langue non disponible. Ce réglage s’applique typiquement aux moteurs de recherche.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
fr-CA: Si un administrateur crée un compte d’utilisateur, le message de vérification n’est pas envoyé et le courriel doit être vérifié manuellement.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
fr-CA: Si un individu n’a aucun nom de famile, les barres obliques ne sont pas requises&nbsp;:&nbsp;<%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
fr-CA: Si un individu a deux noms de famille séparés, chacun d’eux doit être enchassé dans des barres obliques&nbsp;:&nbsp;<%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
fr-CA: Si un individu a été connu sous un diminutif ou un sobriquet ne faisant pas partie de son nom officiel, il doit être enchâssé dans des guillemets. Par exemple, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
fr-CA: Si un individu n’a pas été connu sous son premier prénom, le prénom usuel doit être indiqué par un astérique&nbsp;:&nbsp;<%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
fr-CA: Si le nom de famille est inconnu, utiliser deux barres obliques sans contenu&nbsp;:&nbsp;<%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
fr-CA: Si cet individu a des évènements autres que décès, inhumation ou crémation plus récents que ce nombre d’années, il est considéré comme «&nbsp;vivant&nbsp;». Les dates de naissance des enfants sont considérées comme des évènements récents pour l’individu.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
fr-CA: Si deux arbres généalogiques utilisent le même dossier média, alors ils partageront les mêmes fichiers médias. S’ils utilisent des dossiers médias différents, alors les fichiers médias seront stockés séparément et non-partagés.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
fr-CA: Si les visiteurs ne peuvent pas voir l’arbre généalogique, ils ne pourront pas demander un compte. Vous devrez créer leur compte manuellement.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
fr-CA: Si vous craignez que des utilisateurs puissent téléverser des images non conformes, vous pouvez restreindre les téléversements aux gestionnaires seulement.

en: If you are the website administrator, you should check that:
fr-CA: Si vous êtes l’administrateur du site, vous devez vérifier que&nbsp;:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
fr-CA: Si vous ne pouvez pas résoudre le problème vous-même, vous pouvez demander de l’aide sur les forums <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
fr-CA: Si vous avez créé ce fichier GEDCOM avec un logiciel de généalogie qui omet les espaces lorsqu’il coupe les lignes trop longues, sélectionnez cette option pour réinsérer les espaces manquants.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
fr-CA: Si vous n’avez pas demandé une inscription vous pouvez supprimer ce message.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
fr-CA: Si vous avez un grand nombre de lieux non-utilisés, le temps de création de la liste peut être long.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
fr-CA: Si vous avez un grand nombre de fichiers médias, vous pouvez les organiser en dossiers et sous-dossiers.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
fr-CA: Si vous avez créé des objets médias dans webtrees, et avez modifié votre GEDCOM hors-ligne en utilisant un programme qui supprime les objets médias, cochez cette case pour fusionner les objets média en cours avec le nouveau GEDCOM.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
fr-CA: Si vous masquez un bloc vide, vous ne pourrez le reconfigurer que lorsqu’il redeviendra visible en n’étant plus vide.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
fr-CA: Si vous sélectionnez un dossier différent, vous devez aussi déplacer tous les fichiers (sauf config.ini.php, index.php et .htaccess) du dossier actuel dans le nouveau dossier.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
fr-CA: Si vous sélectionnez un dossier différent, vous devez aussi déplacer tous les fichiers médias du dossier actuel dans le nouveau dossier.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
fr-CA: Si vous montrez les personnes vivantes aux visiteurs, toutes les autres règles de confidentialité seront ignorées. Ne faites cela que si toutes les données de votre arbre sont publiques.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
fr-CA: Si vous essayez de dépasser ces limites, vous pouvez faire face à des dépassements du temps d’exécution, et des pages blanches.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
fr-CA: Si vous utilisez un des services de suivi et d’analyse ci-dessous, webtrees peut ajouter automatiquement les codes de suivi.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
fr-CA: Si la politique de sécurité du serveur web de votre hébergeur vous le permet, vous pourrez demander l’augmentation de la mémoire ou du temps d’exécution sur la page Administration de webtrees. Sinon, vous devrez contacter l’administrateur de votre serveur web ou votre hébergeur.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
fr-CA: Si votre site peut être atteint en utilisant plus d’une URL, comme <b>http://www.example.com/webtrees/</b> et <b>http://webtrees.example.com/</b>, vous pouvez spécifier l’URL préférée. Les demandes d’autres URL seront redirigés vers la préférée.

en: Image dimensions
fr-CA: Dimensions de l’image

en: Images without watermarks
fr-CA: Images sans filigrane

en: Import
fr-CA: Importer

en: Import a GEDCOM file
fr-CA: Importer un fichier GEDCOM

en: Import all places from a family tree
fr-CA: Importer tous les lieux d’un arbre généalogique

en: Import preferences
fr-CA: Paramètres d’importation

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
fr-CA: Dans un arbre généalogique, chaque enregistrement a un identifiant (un «&nbsp;XREF&nbsp;») du genre «&nbsp;F123&nbsp;» ou «&nbsp;R14&nbsp;».

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
fr-CA: Dans beaucoup de cultures, il est usuel, d’avoir un nom traditionnel écrit en caractères traditionnels, et également une version romanisé du nom, comme il serait orthographié ou prononcé dans les langues basées sur l’alphabet latin, tel que l’anglais.<br><br>Si vous préférez employer un alphabet non-Latin tel l’hébreu, le grec, le russe, le chinois, ou l’arabe pour écrire le nom dans les zones d’identification standard, alors vous pouvez employer ce champ pour écrire le même nom en utilisant l’alphabet latin. Les deux versions du nom apparaîtront dans les listes et les diagrammes.<br><br>Bien que ce champ soit marqué «&nbsp;Romanisé&nbsp;», il n’est pas limité à ne contenir que des caractères basés sur l’alphabet latin. Ceci pourrait être utile avec des noms japonais, où trois alphabets différents peuvent coexistent.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
fr-CA: Dans beaucoup de cultures, il est usuel, d’avoir un nom traditionnel écrit en caractères traditionnels, et également une version romanisée du nom, comme il serait orthographié ou prononcé dans les langues basées sur l’alphabet latin, tel que l’anglais.<br><br>Si vous préférez employer l’alphabet latin pour écrire le nom dans les zones d’identification standard, alors vous pouvez employer ce champ pour écrire le même nom dans l’alphabet non-Latin tel le grec, l’hébreu, le russe, l’arabe, ou le Chinois. Les deux versions du nom apparaîtront dans les listes et les diagrammes.<br><br>Bien que ce champ soit marqué «&nbsp;hébreu&nbsp;», il n’est pas limité à ne contenir que des caractères hébreux.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
fr-CA: Pour certains calendriers, le jour commence à minuit. Pour d’autres, le jour commence au coucher du soleil. La conversion ne tient pas compte de l’heure, donc pour un évènement qui eut lieu entre le coucher du soleil et minuit, la conversion pourra être décalée d’un jour.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
fr-CA: Dans certains pays, les lois de confidentialité ne s’appliquent pas seulement aux personnes vivantes, mais aussi à ceux qui sont morts récemment. Cette option vous permettra d’étendre les règles de confidentialité pour les personnes vivantes à ceux qui sont nés ou sont morts dans un certain nombre d’années. Laissez ces valeurs à vides pour désactiver cette fonctionnalité.

en: In this month…
fr-CA: Ce mois-là…

en: In this year…
fr-CA: Cette année-là…

en: Include fully matched places
fr-CA: Inclure les lieux complètement identiques

en: Include individuals with “%s” as a married name
fr-CA: Inclure les personnes avec des «&nbsp;%s&nbsp;» comme un nom de femme mariée

en: Include media (automatically zips files)
fr-CA: Inclure les médias (compresse automatiquement les fichiers)

en: Include subfolders
fr-CA: Inclure les sous-dossiers

en: Include the individual’s immediate family
fr-CA: Inclure la famille proche de cette personne

en: India
fr-CA: Inde

en: Individual
fr-CA: Individu

en: Individual 1
fr-CA: Personne 1

en: Individual 2
fr-CA: Personne 2

en: Individual distribution
fr-CA: Répartition des individus

en: Individual distribution chart
fr-CA: Diagramme de répartition des individus

en: Individual list
fr-CA: Individus

en: Individual pages
fr-CA: Pages individuelles

en: Individual record
fr-CA: Code GEDCOM de l’individu

en: Individual who lived the longest
fr-CA: Personne ayant vécu le plus longtemps

en: Individuals
fr-CA: Individus

en: Individuals with sources
fr-CA: individus avec sources

en: Individuals with surname %s
fr-CA: Individus portant le nom %s

en: Indonesia
fr-CA: Indonésie

en: Infant
fr-CA: Nourrisson

en: Informant
fr-CA: Déclarant

en: Installation folder
fr-CA: Dossier d’installation

en: Interactive tree
fr-CA: Arbre interactif

en: Interactive tree of %s
fr-CA: Arbre interactif de %s

en: Internal messaging
fr-CA: Messagerie interne

en: Internal messaging with emails
fr-CA: Messagerie interne par courriel

en: Interred
fr-CA: Inhumation

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
fr-CA: Fichier GEDCOM incorrect - absence d’en-tête dans l’enregistrement trouvé.

en: Invalid GEDCOM format
fr-CA: Format GEDCOM 5.5 non respecté

en: Invalid date
fr-CA: Date non valide

en: Iran
fr-CA: Iran (République islamique d’)

en: Iraq
fr-CA: Irak

en: Ireland
fr-CA: Irlande

en: Isle of Man
fr-CA: Île de Man

en: Israel
fr-CA: Israël

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
fr-CA: Il peut prendre plusieurs minutes à télécharger et à installer la mise à jour. Soyez patient.

en: Italy
fr-CA: Italie

en: Jamaica
fr-CA: Jamaïque

en: Japan
fr-CA: Japon

en: Jewish
fr-CA: Israélite

en: Johannesburg, South Africa
fr-CA: Johannesbourg, Afrique du Sud

en: John /DOE/
fr-CA: Jean /DUPONT/

en: Jordan
fr-CA: Jordanie

en: Jordan River, Utah, United States
fr-CA: Jordan River, Utah, États-Unis

en: Julian
fr-CA: Julien

en: Keep
fr-CA: Garder

en: Keep link in list
fr-CA: Garder le lien dans la liste

en: Keep media objects
fr-CA: Conserver les objets médias

en: Keep the existing “last change” information
fr-CA: Conserver l’information existante relative à la «&nbsp;dernière modification&nbsp;»

en: Keyword examples
fr-CA: Exemples les mots-clés

en: Kona, Hawaii, United States
fr-CA: Kona, Hawaii, États-Unis

en: Korea
fr-CA: République de Corée

en: Kuwait
fr-CA: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr-CA: Kirghizistan

en: LDS baptism
fr-CA: SDJ&nbsp;: baptême

en: LDS child sealing
fr-CA: SDJ&nbsp;: scellement d’un enfant

en: LDS confirmation
fr-CA: SDJ&nbsp;: confirmation

en: LDS endowment
fr-CA: SDJ&nbsp;: dotation

en: LDS ordinance codes in chart boxes
fr-CA: Codes d’ordination SDJ sur les diagrammes

en: LDS spouse sealing
fr-CA: SDJ&nbsp;: scellement d’un conjoint

en: LDS temple
fr-CA: Temple (SDJ)

[ctx: LOCATIVE]
en: April
fr-CA: avril

[ctx: LOCATIVE]
en: August
fr-CA: août

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
fr-CA: brumaire

[ctx: LOCATIVE]
en: December
fr-CA: décembre

[ctx: LOCATIVE]
en: February
fr-CA: février

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
fr-CA: floréal

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
fr-CA: frimaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
fr-CA: fructidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
fr-CA: germinal

[ctx: LOCATIVE]
en: January
fr-CA: janvier

[ctx: LOCATIVE]
en: July
fr-CA: juillet

[ctx: LOCATIVE]
en: June
fr-CA: juin

[ctx: LOCATIVE]
en: March
fr-CA: mars

[ctx: LOCATIVE]
en: May
fr-CA: mai

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
fr-CA: messidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
fr-CA: nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
fr-CA: novembre

[ctx: LOCATIVE]
en: October
fr-CA: octobre

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
fr-CA: pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
fr-CA: prairial

[ctx: LOCATIVE]
en: September
fr-CA: septembre

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
fr-CA: thermidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
fr-CA: vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
fr-CA: ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
fr-CA: jours complémentaires

en: Laie, Hawaii, United States
fr-CA: Laie, Hawaii, États-Unis

en: Landscape
fr-CA: Paysage

en: Language
fr-CA: Langage

en: Languages
fr-CA: Langues

en: Laos
fr-CA: République démocratique populaire lao

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
fr-CA: Gros arbres (50&nbsp;000 individus)&nbsp;: 64-128&nbsp;Mo, 40-80&nbsp;secondes

en: Largest families
fr-CA: Familles avec le plus d’enfants

en: Largest number of grandchildren
fr-CA: Plus grand nombre de petits-enfants

en: Las Vegas, Nevada, United States
fr-CA: Las Vegas, Nevada, États-Unis

en: Last change
fr-CA: Dernière modification

en: Last email reminder was sent
fr-CA: Dernière alerte courriel envoyée le

en: Last event
fr-CA: Dernier évènement

en: Last signed in
fr-CA: Dernière visite

en: Latest birth
fr-CA: Dernière naissance

en: Latest birth year
fr-CA: Naissance la plus récente

en: Latest death
fr-CA: Dernier décès

en: Latest death year
fr-CA: Décès le plus récent

en: Latest divorce
fr-CA: Dernier divorce

en: Latest marriage
fr-CA: Dernier mariage

en: Latvia
fr-CA: Lettonie

en: Layout
fr-CA: Affichage

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
fr-CA: Laisser le champ vide pour conserver le mot de passe existant.

en: Leave this blank to use the default value.
fr-CA: Si vous laissez ce paramètre vide, la valeur par défaut sera utilisée.

en: Leaves
fr-CA: Feuilles

en: Lebanon
fr-CA: Liban

en: Legatee
fr-CA: Légataire

en: Length of marriage
fr-CA: Durée du mariage

en: Level
fr-CA: Niveau

en: Liberia
fr-CA: Libéria

en: Libya
fr-CA: Jamahiriya arabe libyenne

en: Lifespan
fr-CA: Durée de vie

en: Lifespans
fr-CA: Durée de vie

en: Lima, Peru
fr-CA: Lima, Pérou

en: Link the user account to an individual.
fr-CA: Relier ce compte utilisateur à la fiche d’un individu.

en: Link this individual to an existing family as a child
fr-CA: Relier cette personne à une famille existante comme enfant

en: Link this media object to a family
fr-CA: Relier cet objet média à une famille

en: Link this media object to a source
fr-CA: Relier cet objet média à une source

en: Link this media object to an individual
fr-CA: Relier cet objet média à un individu

en: Link this user to an individual in the family tree.
fr-CA: Associer cet utilisateur à un individu de l’arbre généalogique.

en: Link to an existing media object
fr-CA: Relier à un objet média existant

en: Linked database ID
fr-CA: Bases liées

en: Links
fr-CA: Liens

en: List
fr-CA: Liste

en: Lists
fr-CA: Listes

en: Lithuania
fr-CA: Lituanie

en: Living
fr-CA: Personne vivante

en: Living individuals
fr-CA: Les personnes vivantes seulement

en: Loading…
fr-CA: Chargement…

en: Local files
fr-CA: Les fichiers locaux

en: Location
fr-CA: Emplacement

en: Location not removed: this location contains sub-locations
fr-CA: Lieu non supprimé&nbsp;: ce lieu contient des sous-lieux

en: Lodger
fr-CA: Locataire

en: Logan, Utah, United States
fr-CA: Logan, Utah, États-Unis

en: London, England
fr-CA: Londres, Angleterre

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
fr-CA: De longues listes de personnes avec le même nom de famille peuvent être divisées en sous-listes, conformément à la première lettre du prénom de la personne.<br><br>Cette option détermine le moment où la sous-liste des noms de famille se produira. Pour désactiver les sous-listes, réglez cette option à zéro.

en: Longest marriage
fr-CA: Mariage le plus long

en: Los Angeles, California, United States
fr-CA: Los Angeles, Californie, États-Unis

en: Lost password request
fr-CA: Demande de mot de passe perdu

en: Louisville, Kentucky, United States
fr-CA: Louisville, Kentucky, États-Unis

en: Lowest population
fr-CA: Population la plus faible

en: Lubbock, Texas, United States
fr-CA: Lubbock, Texas, États-Unis

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
fr-CA: cousin au (%s+1)<sup>e</sup> degré

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
fr-CA: Adopté par les deux parents

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
fr-CA: Adopté par le père

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
fr-CA: Adopté par la mère

[ctx: MALE]
en: Also known as
fr-CA: Nom dit ou alias

[ctx: MALE]
en: Attendant
fr-CA: Préposé

[ctx: MALE]
en: Attending
fr-CA: Présent

[ctx: MALE]
en: Buyer
fr-CA: Acheteur

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
fr-CA: Officier de l’Etat-Civil

[ctx: MALE]
en: Employee
fr-CA: Employé

[ctx: MALE]
en: Employer
fr-CA: Employeur

[ctx: MALE]
en: Friend
fr-CA: Ami

[ctx: MALE]
en: Guardian
fr-CA: Tuteur

[ctx: MALE]
en: Informant
fr-CA: Déclarant

[ctx: MALE]
en: Interred
fr-CA: Inhumation

[ctx: MALE]
en: Lodger
fr-CA: Locataire

[ctx: MALE]
en: Never married
fr-CA: Jamais marié

[ctx: MALE]
en: Not married
fr-CA: Non marié(e)

[ctx: MALE]
en: Nurse
fr-CA: Infirmier

[ctx: MALE]
en: Owner
fr-CA: Propriétaire

[ctx: MALE]
en: Registry officer
fr-CA: Greffier

[ctx: MALE]
en: Seller
fr-CA: Vendeur

[ctx: MALE]
en: Servant
fr-CA: Serviteur

[ctx: MALE]
en: Slave
fr-CA: Esclave

[ctx: MALE]
en: Ward
fr-CA: Pupille

[ctx: MALE]
en: adopted name
fr-CA: nom à l’adoption

[ctx: MALE]
en: also known as
fr-CA: également connu sous

[ctx: MALE]
en: birth name
fr-CA: nom à la naissance

[ctx: MALE]
en: change of name
fr-CA: Changement de nom

[ctx: MALE]
en: died
fr-CA: décédé

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
fr-CA: cousin au huitième degré

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
fr-CA: cousin au onzième degré

[ctx: MALE]
en: estate name
fr-CA: nom de la ferme

[ctx: MALE]
en: ex-partner
fr-CA: ex-conjoint

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
fr-CA: cousin au quinzième degré

[ctx: MALE]
en: fifth %s
fr-CA: cinquième %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
fr-CA: cousin au cinquième degré

[ctx: MALE]
en: first %s
fr-CA: premier %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
fr-CA: cousin germain

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
fr-CA: cousin au quatorzième degré

[ctx: MALE]
en: fourth %s
fr-CA: quatrième %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
fr-CA: cousin au quatrième degré

[ctx: MALE]
en: immigration name
fr-CA: nom à l’immigration

[ctx: MALE]
en: married
fr-CA: marié

[ctx: MALE]
en: married name
fr-CA: nom après mariage

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
fr-CA: cousin au neuvième degré

[ctx: MALE]
en: partner
fr-CA: Conjoint de fait

[ctx: MALE]
en: religious name
fr-CA: nom en religion

[ctx: MALE]
en: second %s
fr-CA: deuxième %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
fr-CA: cousin au septième degré

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
fr-CA: cousin au sixième degré

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
fr-CA: cousin au dixième degré

[ctx: MALE]
en: third %s
fr-CA: troisième %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
fr-CA: petit cousin

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
fr-CA: cousin au treizième degré

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
fr-CA: cousin au douzième degré

[ctx: MALE]
en: was born
fr-CA: est né

en: Macau
fr-CA: Macao région administrative spéciale de Chine

en: Macedonia
fr-CA: Ex-République yougoslave de Macédoine

en: Madrid, Spain
fr-CA: Madrid, Espagne

en: Mailing name
fr-CA: Adresse postale

en: Mailto link
fr-CA: Lien Courriel [mailto&nbsp;:]

en: Main section blocks
fr-CA: Blocs de la section principale

en: Malaysia
fr-CA: Malaisie

en: Male
fr-CA: Masculin

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
fr-CA: Adopté

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
fr-CA: Naissance

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
fr-CA: En nourrice

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
fr-CA: Scellement

en: Males
fr-CA: Hommes

en: Malta
fr-CA: Malte

en: Manage family trees
fr-CA: Gérer les arbres généalogiques

en: Manage media
fr-CA: Gérer les médias

en: Manage the links
fr-CA: Gérer les liens

en: Manager
fr-CA: Gestionnaire

en: Managers
fr-CA: Gestionnaires

en: Manila, Philippines
fr-CA: Manille, Philippines

en: Manti, Utah, United States
fr-CA: Manti, Utah, États-Unis

en: Manuscript
fr-CA: Manuscrit

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
fr-CA: De nombreux programmes de généalogie créent des fichiers GEDCOM avec leurs propres balises et webtrees comprend la plupart d’entre elles. Lorsqu’il y a des balises non reconnues, cette option vous permet de choisir de les ignorer ou d’afficher un message d’avertissement.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
fr-CA: Plusieurs serveurs mail exigent que le serveur expéditeur s’identifie correctement, en utilisant un nom de domaine valide.

en: Map
fr-CA: Plan/Carte

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
fr-CA: Markdown est un système simple de mise en forme, utilisé sur des sites comme Wikipédia. Il utilise des caractères de ponctuation discrets pour créer des titres et sous-titres, texte en gras et en italique, listes, tableaux, etc.

en: Marriage
fr-CA: Mariage

en: Marriage banns
fr-CA: Bans de mariage

en: Marriage beginning status
fr-CA: Statut au début du mariage

en: Marriage bond
fr-CA: Lien du mariage

en: Marriage by country
fr-CA: Mariage par pays

en: Marriage contract
fr-CA: Contrat de mariage

en: Marriage date range end
fr-CA: Date de mariage maxi

en: Marriage date range start
fr-CA: Date de mariage mini

en: Marriage ending status
fr-CA: Statut de fin de mariage

en: Marriage intention
fr-CA: Promesse de mariage

en: Marriage license
fr-CA: Licence de mariage

en: Marriage of a brother
fr-CA: Mariage du frère

en: Marriage of a child
fr-CA: Mariage d’un enfant

en: Marriage of a daughter
fr-CA: Mariage d’une fille

en: Marriage of a father
fr-CA: Mariage du père

en: Marriage of a grandchild
fr-CA: Mariage d’un petit-enfant

en: Marriage of a granddaughter
fr-CA: Mariage d’une petite-fille

en: Marriage of a grandson
fr-CA: Mariage d’un petit-fils

en: Marriage of a half-brother
fr-CA: Mariage d’un demi-frère

en: Marriage of a half-sibling
fr-CA: Mariage d’un(e) demi-frère/demi-sœur

en: Marriage of a half-sister
fr-CA: Mariage d’une demi-sœur

en: Marriage of a mother
fr-CA: Mariage de la mère

en: Marriage of a parent
fr-CA: Mariage d’un parent

en: Marriage of a sibling
fr-CA: Mariage d’un(e) frère/sœur

en: Marriage of a sister
fr-CA: Mariage d’une sœur

en: Marriage of a son
fr-CA: Mariage d’un fils

en: Marriage of parents
fr-CA: Mariage des parents

en: Marriage place contains
fr-CA: Le lieu de mariage contient

en: Marriage places
fr-CA: Lieux de mariages

en: Marriage settlement
fr-CA: Contrat de mariage

en: Marriage status
fr-CA: Statut du mariage

en: Marriage type unknown
fr-CA: Type de mariage inconnu

en: Marriages
fr-CA: Mariages

en: Marriages by century
fr-CA: Mariages par siècle

en: Married name
fr-CA: Nom après mariage

en: Married surname
fr-CA: Nom de famille après mariage

en: Marshall Islands
fr-CA: Îles Marshall

en: Masquerade as this user
fr-CA: Prétendre être cet utilisateur

en: Match both upper and lower case letters.
fr-CA: Faire correspondre à la fois des majuscules et des minuscules.

en: Match calendar
fr-CA: Correspondance avec le calendrier

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
fr-CA: Recherche du texte exact, même s’il se trouve au milieu d’un mot.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
fr-CA: Recherche du texte exact, sauf s’il se trouve au milieu d’un mot.

en: Mauritania
fr-CA: Mauritanie

en: Mauritius
fr-CA: Maurice

en: Maximum descendancy generations
fr-CA: Nombre maximun de générations descendante

en: Maximum number of surnames on individual list
fr-CA: Nombre maximum de noms sur la liste individuelle

en: Maximum pedigree generations
fr-CA: Nombre maximun de générations

en: Maximum upload size:
fr-CA: Taille maxi pour le téléversement

en: Medford, Oregon, United States
fr-CA: Medford, Oregon, États-Unis

en: Media
fr-CA: Média

en: Media contains
fr-CA: Objet média

en: Media file
fr-CA: Fichier média

en: Media file to upload
fr-CA: Objet média

en: Media filenames will be prefixed by %s.
fr-CA: Le préfixe des fichiers médias sera %s.

en: Media files
fr-CA: Fichiers médias

en: Media folder
fr-CA: Dossier Media

en: Media folders
fr-CA: Dossiers Media

en: Media object
fr-CA: Objet média

en: Media objects
fr-CA: Objets média

en: Media objects found
fr-CA: Objets média trouvés

en: Media objects per page
fr-CA: Objets média par page

en: Media type
fr-CA: Type de média

en: Medical
fr-CA: Médical

en: Medical condition
fr-CA: État de santé

en: Mediterranio
fr-CA: Bleu méditerranée

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
fr-CA: Arbres moyens (5000 individus)&nbsp;: 32-64&nbsp;Mo, 20-40&nbsp;secondes

en: Melbourne, Australia
fr-CA: Melbourne, Australie

en: Member
fr-CA: Membre

en: Memory limit
fr-CA: Limite de mémoire

en: Memphis, Tennessee, United States
fr-CA: Memphis, Tennessee, États-Unis

en: Mercury
fr-CA: Mercure

en: Merge
fr-CA: Fusionner

en: Merge family trees
fr-CA: Fusionner des arbres

en: Merge records
fr-CA: Fusionner des items

en: Merida, Mexico
fr-CA: Mérida, Mexique

en: Mesa, Arizona, United States
fr-CA: Mesa, Arizona, États-Unis

en: Mexico
fr-CA: Mexique

en: Mexico City, Mexico
fr-CA: Mexico, Mexique

en: Micronesia
fr-CA: Micronésie (États fédérés de)

en: Middle East
fr-CA: Moyen-Orient

en: Midnight
fr-CA: Minuit

en: Military
fr-CA: Militaire

en: Military service
fr-CA: Service militaire

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
fr-CA: Facteur de zoom mini et maxi applicable à la carte. 1 correspond à une vue de la carte entière, 15 permet de voir juste une maison. Notez qu’un zoom de 15 est disponible uniquement à certains endroits.

en: Missing data
fr-CA: Données manquantes

en: Moderate pending changes
fr-CA: Gérer les modifications en attente

en: Moderator
fr-CA: Modérateur

en: Moderators
fr-CA: Modérateurs

en: Module administration
fr-CA: Administration des modules

en: Moldova
fr-CA: République de Moldova

en: Mon
fr-CA: Lun

en: Monday
fr-CA: Lundi

en: Mongolia
fr-CA: Mongolie

en: Montenegro
fr-CA: Monténégro

en: Monterrey, Mexico
fr-CA: Monterrey, Mexique

en: Month
fr-CA: Mois

en: Month of birth
fr-CA: Mois de naissance

en: Month of birth of first child in a relation
fr-CA: mois de naissance ou du premier enfant obtenu par une relation

en: Month of death
fr-CA: Mois de décès

en: Month of first marriage
fr-CA: Mois du premier mariage

en: Month of marriage
fr-CA: Mois du mariage

en: Month:
fr-CA: Mois&nbsp;:

en: Monticello, Utah, United States
fr-CA: Monticello, Utah, États-Unis

en: Montreal, Quebec, Canada
fr-CA: Montreal, Québec, Canada

en: More news articles
fr-CA: Plus d’articles

en: Morocco
fr-CA: Maroc

en: Most SMTP servers require a password.
fr-CA: Certains serveurs SMTP nécessitent un mot de passe.

en: Most common surnames
fr-CA: Principaux noms de familles

en: Most servers do not use secure connections.
fr-CA: La plupart des serveurs n’utilisent pas de connexion sécurisée.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
fr-CA: La plupart des sites utilise localhost comme nom d’hôte. Cela signifie que votre base de données est hébergée sur le même ordinateur que votre serveur Web.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
fr-CA: La plupart des sites utilisent la valeur par défaut 3306.

en: Most viewed pages
fr-CA: Pages les plus consultées

en: Mother
fr-CA: Mère

en: Mother: %s
fr-CA: Mère&nbsp;: %s

en: Mother’s age
fr-CA: Age de la mère

en: Mother’s family with %s
fr-CA: La famille de la mère avec %s

en: Mother’s family with an unknown individual
fr-CA: La famille de la mère avec une personne inconnue

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
fr-CA: Mount Timpanogos, Utah, États-Unis

en: Move down
fr-CA: Déplacer vers le bas

en: Move left
fr-CA: Déplacer à gauche

en: Move right
fr-CA: Déplacer à droite

en: Move up
fr-CA: Déplacer vers le haut

en: Multiple marriages
fr-CA: Mariages multiples

en: My account
fr-CA: Mon compte

en: My family tree
fr-CA: Mon arbre généalogique

en: My individual record
fr-CA: Ma fiche

en: My page
fr-CA: Ma page

en: My pages
fr-CA: Mes pages

en: My pedigree
fr-CA: Mon arbre généalogique

en: MySQL gave the error: %s
fr-CA: MySQL a donné le message d’erreur&nbsp;: %s

en: MySQL variables
fr-CA: Variables MySQL

en: Myanmar
fr-CA: Birmanie

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
fr-CA: avril

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
fr-CA: août

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
fr-CA: brumaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
fr-CA: décembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
fr-CA: février

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
fr-CA: floréal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
fr-CA: frimaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
fr-CA: fructidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
fr-CA: germinal

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
fr-CA: janvier

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
fr-CA: juillet

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
fr-CA: juin

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
fr-CA: mars

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
fr-CA: mai

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
fr-CA: messidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
fr-CA: nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
fr-CA: novembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
fr-CA: octobre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
fr-CA: pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
fr-CA: prairial

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
fr-CA: septembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
fr-CA: thermidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
fr-CA: Tichri

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
fr-CA: vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
fr-CA: ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
fr-CA: jours complémentaires

en: Name
fr-CA: Nom

en: Name contains
fr-CA: Le nom contient

en: Name in Hebrew
fr-CA: Nom en hébreu

en: Name prefix
fr-CA: Préfixe du nom

en: Name suffix
fr-CA: Suffix du nom

en: Names
fr-CA: Noms

en: Namesake
fr-CA: Homonyme

en: Namibia
fr-CA: Namibie

en: Nanny
fr-CA: Bonne d’enfants

en: Narrative description
fr-CA: Description narrative

en: Nashville, Tennessee, United States
fr-CA: Nashville, Tennessee, États-Unis

en: Nationality
fr-CA: Nationalité

en: Naturalization
fr-CA: Naturalisation

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
fr-CA: Nauvoo (nouveau), Illinois, États-Unis

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
fr-CA: Nauvoo (original), Illinois, États-Unis

en: Nepal
fr-CA: Népal

en: Netherlands
fr-CA: Pays-Bas

en: Never
fr-CA: Jamais

en: Never married
fr-CA: Jamais marié(e)

en: New Caledonia
fr-CA: Nouvelle-Calédonie

en: New York, New York, United States
fr-CA: New York, New York, États-Unis

en: New Zealand
fr-CA: Nouvelle-Zélande

en: New data
fr-CA: Nouvelles données

en: New registration at %s
fr-CA: Nouvelle inscription sur %s

en: New user at %s
fr-CA: Nouvelle vérification sur %s

en: Newport Beach, California, United States
fr-CA: Newport Beach, Californie, États-Unis

en: News
fr-CA: Nouvelles

en: Newspaper
fr-CA: Journal

en: Next email reminder will be sent after
fr-CA: Prochaine alerte courriel après le

en: Next image
fr-CA: Image suivante

en: Nickname
fr-CA: Diminutif ou Sobriquet

en: Nigeria
fr-CA: Nigéria

en: Niue
fr-CA: Nioué

en: No
fr-CA: Non

en: No GEDCOM file was received.
fr-CA: Aucun fichier GEDCOM reçu.

en: No GEDCOM files found.
fr-CA: Aucun fichier GEDCOM trouvé.

en: No ancestors in the database.
fr-CA: Aucun ancêtre dans la base de données.

en: No calendar conversion
fr-CA: Aucune conversion de calendrier

en: No children
fr-CA: Aucun enfant

en: No contact
fr-CA: Aucun contact

en: No custom modules are enabled.
fr-CA: Aucun module personnalisé est activé.

en: No custom themes are enabled.
fr-CA: Aucun thème personnalisé est activé.

en: No duplicates have been found.
fr-CA: Aucun doublon trouvé.

en: No errors have been found.
fr-CA: Aucune erreur trouvée.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
fr-CA[0]: Aucun événement dans le prochain jour.
fr-CA[1]: Aucun événement dans les %s prochains jours.

en: No events exist for today.
fr-CA: Aucun évènement pour aujourd’hui.

en: No events exist for tomorrow.
fr-CA: Aucun évènement pour demain.

en: No events for living individuals exist for today.
fr-CA: Aucun évènement pour une personne vivante pour aujourd’hui.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
fr-CA: Aucun évènement pour une personne vivante pour demain.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
fr-CA[0]: Aucun événement de personnes vivantes existe pour le prochain %s jour.
fr-CA[1]: Aucun événement de personnes vivantes existe pour les prochains %s jours.

en: No facts exist for this family.
fr-CA: Aucun évènement pour cette famille.

en: No file was received. Please try again.
fr-CA: Fichier non reçu. Veuillez recommencer.

en: No link between the two individuals could be found.
fr-CA: Aucun (autre) lien trouvé entre les deux individus.

en: No map data exists for this individual
fr-CA: Aucune donnée cartographique pour cette personne

en: No matching facts found
fr-CA: Aucun champ correspondant

en: No media file was provided.
fr-CA: Aucun fichier média n’a été fourni.

en: No news articles have been submitted.
fr-CA: Aucune nouvelle.

en: No places found
fr-CA: Lieu introuvable

en: No places have been found.
fr-CA: Aucun lieu trouvé.

en: No predefined text
fr-CA: Aucun texte par défaut

en: No records to display
fr-CA: Aucun enregistrement à afficher

en: No results found.
fr-CA: Recherche infructueuse.

en: No signed-in and no anonymous users
fr-CA: Aucun utilisateur connecté

en: No temple - living ordinance
fr-CA: Pas de temple

en: No upgrade information is available.
fr-CA: Aucune information de mise à jour disponible.

en: Nobody at all
fr-CA: Absolument personne

en: Nocturnal
fr-CA: Nocturne

en: None
fr-CA: Aucun

en: Noon
fr-CA: Midi

en: Norfolk Island
fr-CA: Île Norfolk

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
fr-CA: Normalement, toutes modifications faites à un arbre généalogique doivent être révisées par un modérateur. Cette option permet à un utilisateur d’effectuer des modifications sans l’approbation d’un modérateur.

en: North Korea
fr-CA: République populaire démocratique de Corée

en: Northern Ireland
fr-CA: Irlande du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr-CA: Îles Mariannes septentrionales

en: Norway
fr-CA: Norvège

en: Not a valid individual, family, or source ID
fr-CA: Individu, Famille ou Source non valide

en: Not approved by an administrator
fr-CA: Non vérifié par l’administrateur

en: Not living
fr-CA: Non vivant(e)

en: Not married
fr-CA: Non marié(e)

en: Not verified by the user
fr-CA: Non vérifié par l’utilisateur

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
fr-CA: Notez que si un compte d’utilisateur est lié à une fiche, alors l’utilisateur sera toujours en mesure d’afficher ce dossier.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
fr-CA: Note&nbsp;: un degré plus important nécessite plus de calculs et peut causer un ralentissement de votre site pour ces utilisateurs.

en: Nothing found to cleanup
fr-CA: Rien à supprimer

en: Nothing found.
fr-CA: Rien trouvé ou tâche complétée.

en: Number of children
fr-CA: Nombre d’enfants

en: Number of days to show
fr-CA: Nombre de jours à afficher

en: Number of families without children
fr-CA: Nombre de familles sans enfants

en: Number of generations
fr-CA: Nombre de générations

en: Number of given names
fr-CA: Nombre de prénoms

en: Number of marriages
fr-CA: Nombre de mariages

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
fr-CA: Nombre de mois écoulés depuis la dernière connexion pour qu’un compte utilisateur soit considéré comme inactif&nbsp;:

en: Number of pages
fr-CA: Nombre de pages

en: Number of surnames
fr-CA: Nombre de noms de famille

en: Nurse
fr-CA: Garde-malade

en: Oakland, California, United States
fr-CA: Oakland, Californie, États-Unis

en: Oaxaca, Mexico
fr-CA: Oaxaca, Mexique

en: Occupation
fr-CA: Profession

en: Occupations
fr-CA: Professions

en: Occupied Palestinian Territory
fr-CA: Territoire palestinien occupé

en: Ogden, Utah, United States
fr-CA: Ogden, Utah, États-Unis

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
fr-CA: Oklahoma City, Oklahoma, États-Unis

en: Old data
fr-CA: Anciennes données

en: Old files found
fr-CA: Vieux fichiers trouvés

en: Oldest at bottom
fr-CA: Les plus anciens en bas

en: Oldest at top
fr-CA: Les plus anciens en haut

en: Oldest father
fr-CA: Père le plus âgé

en: Oldest female
fr-CA: Femme la plus âgée

en: Oldest living individuals
fr-CA: Personnes les plus âgées encore en vie

en: Oldest male
fr-CA: Homme le plus âgé

en: Oldest mother
fr-CA: Mère la plus âgée

en: On this day
fr-CA: Ce jour-là

en: On this day…
fr-CA: Ce jour-là…

en: Only managers can edit
fr-CA: Seuls les gestionnaires peuvent modifier

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
fr-CA: Oups&nbsp;! Le serveur Web ne parvient pas à se connecter au serveur de base de données. Il pourrait être occupé, en cours de maintenance, ou tout simplement cassé. Vous devriez <a href="index.php">essayez à nouveau</a> dans quelques minutes ou contactez l’administrateur du site.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
fr-CA: Oups&nbsp;! webtrees a été incapable de créer des fichiers dans ce dossier.

en: Optional prefixes and suffixes
fr-CA: Préfixes et suffixes optionnels

en: Order
fr-CA: Ordre

en: Ordinance
fr-CA: SDJ&nbsp;: cérémonie

en: Orlando, Florida, United States
fr-CA: Orlando, Floride, États-Unis

en: Other
fr-CA: Autres

en: Other facts to show in charts
fr-CA: Autres évènements à afficher dans les tableaux

en: Other folder… please type in
fr-CA: Autre dossier… renseignez ici le nom de ce nouveau dossier

en: Other preferences
fr-CA: Autres paramètres

en: Others
fr-CA: Autres

en: Overwrite existing coordinates.
fr-CA: Écraser les coordonnées existantes.

en: Own charts
fr-CA: Graphiques personnalisés

en: Owner
fr-CA: Propriétaire

en: PHP blocked the file because of its extension.
fr-CA: PHP a bloqué le fichier à cause de son extension.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
fr-CA: L’extension PHP «&nbsp;%1$s&nbsp;» est désactivée. Les fonctionnalités suivantes ne pourront fonctionner sans&nbsp;: %2$s. Contactez l’administrateur du serveur afin d’activer l’extension.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
fr-CA: L’extension PHP «&nbsp;%s&nbsp;» est désactivée. Vous ne pouvez installer webtrees si elle n’est pas activée. Contactez l’administrateur du serveur afin d’activer l’extension.

en: PHP failed to write to disk.
fr-CA: PHP n’a pas pu écrire sur le disque.

en: PHP information
fr-CA: PHPInfo

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
fr-CA: Le paramètre PHP «&nbsp;%1$s&nbsp;» est désactivé. La fonctionnalité suivante ne pourra fonctionner sans&nbsp;: %2$s. Contactez l’administrateur du serveur afin d’activer le paramètre.

en: PHP time limit
fr-CA: Durée maximum PHP

en: Page %s of %s
fr-CA: Page %s sur %s

en: Page size
fr-CA: Dimensions de la page

en: Painting
fr-CA: Peinture

en: Palau
fr-CA: Palaos

en: Palmyra, New York, United States
fr-CA: Palmyra, New York, États-Unis

en: Panama
fr-CA: Panamá

en: Papua New Guinea
fr-CA: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Parents and siblings
fr-CA: Parents, frères et sœurs

en: Parent’s age
fr-CA: Age des parents

en: Password
fr-CA: Mot de passe

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
fr-CA: Les mots de passe doivent comporter au minimum 6 caractères et sont sensibles à la casse, alors le mot «&nbsp;secret&nbsp;» est différent de «&nbsp;SECRET&nbsp;».

en: Passwords must contain at least 6 characters.
fr-CA: Le mot de passe doit contenir au moins 6 caractères.

en: Pedigree
fr-CA: Ascendance

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
fr-CA: Adopté

[ctx: Pedigree]
en: Birth
fr-CA: Naissance

[ctx: Pedigree]
en: Foster
fr-CA: En nourrice

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
fr-CA: Scellement

en: Pedigree chart
fr-CA: Arbre d’ascendance

en: Pedigree map
fr-CA: Carte d’ascendance

en: Pedigree map of %s
fr-CA: Carte d’ascendance de %s

en: Pedigree of %s
fr-CA: Ascendance de %s

en: Pedigree tree of %s
fr-CA: Arbre d’ascendance de %s

en: Pending changes
fr-CA: Modifications en attente

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
fr-CA: Les modifications en attente sont uniquement affichées lorsque votre compte est autorisé à faire des modifications. Lorsque vous vous déconnectez, vous ne serez plus en mesure de les voir. En outre, les modifications en attente sont uniquement montrées sur certaines pages. Par exemple, elles ne sont pas affichées dans les listes, les rapports ou les résultats de recherche.

en: Permanent number
fr-CA: Numéro permanent

en: Permanently delete these records?
fr-CA: Supprimer définitivement ces enregistrements&nbsp;?

en: Perth, Australia
fr-CA: Perth, Australie

en: Peru
fr-CA: Pérou

en: Phone
fr-CA: Téléphone

en: Phonetic
fr-CA: Phonétique

en: Phonetic algorithm
fr-CA: Algorithme phonétique

en: Phonetic name
fr-CA: Nom phonétique

en: Phonetic place
fr-CA: Lieu phonétique

en: Phonetic search
fr-CA: Recherche phonétique

en: Phonetic title
fr-CA: Titre en phonétique

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
fr-CA: PhpGedView doit être installé dans un de ces répertoires&nbsp;:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
fr-CA: PhpGedView doit être la version 4.2.3, ou tout SVN jusqu’à # %s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
fr-CA: PhpGedView doit utiliser la même base que webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
fr-CA: Assistant de transfert de PhpGedView à webtrees

en: Pink Plastic
fr-CA: Plastique rose

en: Place
fr-CA: Lieu

en: Place check
fr-CA: Vérification des lieux

en: Place contains
fr-CA: Le lieu contient

en: Place hierarchy
fr-CA: Lieux

en: Place in Hebrew
fr-CA: Lieu en Hébreu

en: Place list
fr-CA: Liste des lieux

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
fr-CA: Les noms de lieux sont fréquemment trop longs pour un affichage adéquat dans les graphiques, les listes, etc. Ils peuvent être abrégés en affichant seulement les premières parties du nom telles que <i>village, département</i>, ou les dernières parties telles que <i>région, pays</i>.

en: Place of LDS baptism
fr-CA: SDJ&nbsp;: lieu du baptême

en: Place of LDS child sealing
fr-CA: SDJ&nbsp;: lieu du scellement de l’enfant

en: Place of LDS endowment
fr-CA: SDJ&nbsp;: lieu de la dotation

en: Place of LDS spouse sealing
fr-CA: SDJ&nbsp;: lieu du scellement d’un conjoint

en: Place of adoption
fr-CA: Lieu de l’adoption

en: Place of baptism
fr-CA: Lieu du baptême

en: Place of bar mitzvah
fr-CA: Lieu du Bar Mitzvah

en: Place of bat mitzvah
fr-CA: Lieu du Bat Mitzvah

en: Place of birth
fr-CA: Lieu de naissance

en: Place of blessing
fr-CA: Lieu de la bénédiction

en: Place of brit milah
fr-CA: Lieu de brit milah

en: Place of burial
fr-CA: Lieu de l’inhumation

en: Place of christening
fr-CA: Lieu du baptême

en: Place of confirmation
fr-CA: Lieu de la confirmation

en: Place of cremation
fr-CA: Lieu de la crémation

en: Place of death
fr-CA: Lieu du décès

en: Place of emigration
fr-CA: Lieu de l’émigration

en: Place of engagement
fr-CA: Lieu de l’engagement

en: Place of event
fr-CA: Lieu de l’évènement

en: Place of first communion
fr-CA: Lieu de la première communion

en: Place of immigration
fr-CA: Lieu de l’Immigration

en: Place of marriage
fr-CA: Lieu du mariage

en: Place of marriage banns
fr-CA: Lieu de publication des bans de mariage

en: Place of naturalization
fr-CA: Lieu de naturalisation

en: Place of ordination
fr-CA: Lieu de l’ordination

en: Place of residence
fr-CA: Lieu de résidence

en: Place the website offline, by creating the file %s…
fr-CA: Mettre le site hors ligne en créant le fichier %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
fr-CA: Mettre le site en ligne en supprimant le fichier %s…

en: Places
fr-CA: Lieux

en: Places found
fr-CA: Lieux trouvés

en: Places in %s
fr-CA: Lieux d’/de/du/des %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
fr-CA: Les lieux doivent être saisis conformément aux normes généalogiques. En généalogie, les lieux sont enregistrés avec les informations du lieu les plus spécifiques en premier, puis jusqu’à l’endroit le moins spécifique en dernier, en utilisant des virgules pour séparer les niveaux des endroits différents. Le niveau de lieu auquel vous enregistrez les informations devrait représenter les niveaux d’un gouvernement ou d’une église où les documents relatifs à ces informations sont conservés.<br><br>Par exemple, un endroit comme Salt Lake City serait entré comme «&nbsp;Salt Lake City, Salt Lake City, Utah, Etats-Unis&nbsp;».<br><br>Examinons chaque partie de ce lieu. La première partie, «&nbsp;Salt Lake City&nbsp;», est la ville ou le canton où l’événement s’est produit. Dans certains pays, il peut y avoir des municipalités ou des districts à l’intérieur d’une ville qui sont importants à noter. Dans ce cas, ils devraient s’inscrire devant la ville. La partie suivante, «&nbsp;Salt Lake City&nbsp;», est le comté. «&nbsp;Utah&nbsp;» est l’état, et «&nbsp;USA&nbsp;» est le pays. Il est important de noter chaque lieu parce que les dossiers généalogiques sont conservés par les gouvernements de chaque niveau.<br><br>Supposons que vous ne connaissez seulement qu’une personne est née dans l’Utah. Vous entrez les informations comme ceci&nbsp;: «&nbsp;,&nbsp;,&nbsp;Utah, USA&nbsp;».<br><br>Vous pouvez utiliser le lien <b>Rechercher Lieux</b> pour vous aider à trouver des lieux qui existent déjà dans la base de données.

en: Play
fr-CA: Démarrer

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
fr-CA: Entrez un nom de personne ou de lieu en complément de l’année

en: Please enter a message subject.
fr-CA: Merci d’entrer l’objet du message.

en: Please enter a valid email address.
fr-CA: Merci de fournir une adresse courriel valide.

en: Please enter more than one character.
fr-CA: S’il vous plaît entrez plus d’un caractère.

en: Please enter some message text before sending.
fr-CA: Veuillez, s’il vous plaît, ajouter un contenu au message avant de l’envoyer.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
fr-CA: Veuillez indiquer votre adresse courriel afin que nous puissions vous contacter en réponse à ce message. Si vous ne fournissez pas d’adresse courriel, nous serons dans l’impossibilité de répondre à votre demande. Votre adresse courriel ne sera pas utilisée à d’autres fins que de répondre à votre requête.

en: Poland
fr-CA: Pologne

en: Port number
fr-CA: Numéro de port

en: Portland, Oregon, United States
fr-CA: Portland, Orégon, États-Unis

en: Porto Alegre, Brazil
fr-CA: Porto Alegre, Brésil

en: Postal code
fr-CA: Code postal

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
fr-CA: Texte indiquant que l’administrateur décidera si besoin d’un compte

en: Predefined text that states all users can request a user account
fr-CA: Texte indiquant que tous les visiteurs peuvent demander un compte

en: Predefined text that states only family members can request a user account
fr-CA: Texte indiquant que seuls les membres de la famille peuvent demander un compte

en: Preferences
fr-CA: Préférences

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
fr-CA: Des préférences sont définies pour le module «&nbsp;%s&nbsp;», mais celui-ci n’existe plus.

en: Preferred contact method
fr-CA: Moyen de contact préféré

en: Prefixes
fr-CA: Préfixes

en: Presentation style
fr-CA: Style de présentation

en: President’s Office
fr-CA: Cabinet du Président

en: Preston, England
fr-CA: Preston, Angleterre

en: Priest
fr-CA: Prêtre

en: Print basic events when blank
fr-CA: Imprimer les évènements de base même vides

en: Privacy
fr-CA: Confidentialité

en: Privacy restrictions
fr-CA: Restrictions de confidentialité

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
fr-CA: Restrictions de confidentialité - Celles-ci s’appliquent aux dossiers et aux faits qui ne contiennent pas de balises GEDCOM RESN

en: Private
fr-CA: Détails privés

en: Probate
fr-CA: Testament validé

en: Property
fr-CA: Biens et possessions

en: Provo, Utah, United States
fr-CA: Provo, Utah, États-Unis

en: Puerto Rico
fr-CA: Porto Rico

en: Quality of data
fr-CA: Qualité des données

en: Quick family facts
fr-CA: Faits en accès rapide pour la saisie de familles

en: Quick individual facts
fr-CA: Faits en accès rapide pour la saisie d’individus

en: Quick repository facts
fr-CA: Faits en accès rapide pour la saisie de dépôts d’archives

en: Quick source facts
fr-CA: Faits en accès rapide pour la saisie de sources

en: README documentation
fr-CA: LISEZ-MOI

en: Rabbi
fr-CA: Rabbin

en: Raleigh, North Carolina, United States
fr-CA: Raleigh, Caroline du Nord, États-Unis

en: Random images from the current family tree.
fr-CA: Images choisies au hasard dans l’arbre généalogique actuel.

en: Re-order children
fr-CA: Modifier l’ordre des enfants

en: Re-order families
fr-CA: Réorganiser les familles

en: Re-order media
fr-CA: Réorganiser les objets média

en: Real name
fr-CA: Nom réel

en: Recent changes
fr-CA: Modifications récentes

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
fr-CA: Évènements récents (- 100 ans)

en: Recife, Brazil
fr-CA: Recife, Brésil

en: Record
fr-CA: Enregistrement

en: Record ID number
fr-CA: Numéro RIN (Record ID Number)

en: Record file number
fr-CA: Numéro RFN (Record File Number)

en: Records
fr-CA: Enregistrements

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
fr-CA: Impossible de fusionner les enregistrements&nbsp;: ils ne sont pas du même type.

en: Redlands, California, United States
fr-CA: Redlands, Californie, États-Unis

en: Reference number
fr-CA: Numéro de référence

en: Registered partnership
fr-CA: Union civile

en: Registry officer
fr-CA: Greffier

en: Regular expression
fr-CA: Expression régulière

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
fr-CA: Les expressions rationnelles sont une technique d’appariement de chaînes de caractères.

en: Reject
fr-CA: Refuser

en: Reject all changes
fr-CA: Refuser toutes les modifications

en: Related families
fr-CA: Proches parents

en: Related individuals
fr-CA: Parenté élargie

en: Relationship
fr-CA: Parenté

en: Relationship to father
fr-CA: Parenté avec le père

en: Relationship to me
fr-CA: Parenté avec moi

en: Relationship to mother
fr-CA: Parenté avec la mère

en: Relationship to parents
fr-CA: Lien parental

en: Relationship: %s
fr-CA: Parenté&nbsp;: %s

en: Relationships
fr-CA: Parenté

en: Relationships between %1$s and %2$s
fr-CA: Parenté entre %1$s et %2$s

en: Religious institution
fr-CA: Institution religieuse

en: Religious marriage
fr-CA: Mariage religieux

en: Reminder email frequency (days)
fr-CA: Fréquence des alertes courriel (jours)

en: Remote server
fr-CA: Serveur distant

en: Remove
fr-CA: Retirer

en: Remove duplicate links
fr-CA: Suppression des doublons de liens

en: Remove flag
fr-CA: Supprimer un drapeau

en: Remove individual
fr-CA: Personne à supprimer

en: Remove link from list
fr-CA: Supprimer le lien dans la liste

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
fr-CA: Enlever le chemin media du GEDCOM dans les noms des fichiers medias

en: Remove this location?
fr-CA: Supprimer ce lieu&nbsp;?

en: Reno, Nevada, United States
fr-CA: Reno, Nevada, États-Unis

en: Renumber
fr-CA: Numéroter à nouveau

en: Renumber family tree
fr-CA: Renumérote l’arbre généalogique

en: Replace with
fr-CA: Remplacer par

en: Replacement text
fr-CA: Texte de remplacement

en: Reply
fr-CA: Répondre

en: Report
fr-CA: Rapport

en: Reports
fr-CA: Rapports

en: Repositories
fr-CA: Dépôts d’archives

en: Repositories found
fr-CA: Dépôts d’archives trouvés

en: Repository
fr-CA: Dépôt d’archives

[ctx: Repository]
en: Name
fr-CA: Nom du dépôt d’archives

en: Repository contains
fr-CA: Dépôt d’archives

en: Repository name
fr-CA: Nom de dépôt d’archives

en: Republic of the Congo
fr-CA: Congo

en: Request a new password
fr-CA: Demander un nouveau mot de passe

en: Request a new user account
fr-CA: Demander un compte utilisateur

en: Research task
fr-CA: Tâche à faire

en: Research tasks
fr-CA: Tâches à faire

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
fr-CA: Les tâches à faire sont des événements spéciaux ajoutés aux individus de votre arbre généalogique, indiquant la nécessité de faire des recherches subséquentes. Vous pouvez les utiliser comme aide-mémoire pour vérifier des faits avec des sources plus crédibles, pour obtenir des documents ou des photographies, pour résoudre des informations conflictuelles, etc.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
fr-CA: Les tâches à faire sont stockées sous la balise GEDCOM standard «&nbsp;_TODO&nbsp;». D’autres logiciels de généalogie peuvent ne pas reconnaître cette balise.

en: Residence
fr-CA: Domicile

en: Restore the default block layout
fr-CA: Restaurer la mise en page des blocs par défaut

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
fr-CA: Restreindre l’accès au site en utilisant les adresses IP et les chaînes user-agent.

en: Restrict to immediate family
fr-CA: Restreindre à la famille proche

en: Restriction
fr-CA: Restriction d’accès

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
fr-CA: Des restrictions peuvent être ajoutées aux enregistrements et/ou aux faits. Ils restreignent l’accès à qui peut voir et qui peut modifier les données.

en: Resulting value
fr-CA: Valeur résultante

en: Results
fr-CA: Résultats

en: Retirement
fr-CA: Retraite

en: Reunion
fr-CA: Réunion

en: Right section blocks
fr-CA: Blocs de la section de droite

en: Role
fr-CA: Rôle

en: Romania
fr-CA: Roumanie

en: Romanized
fr-CA: Romain

en: Romanized place
fr-CA: Lieu romanisé

en: Romanized title
fr-CA: Titre romanisé

en: Roots
fr-CA: Racines

en: Rule
fr-CA: Règlement

en: Russia
fr-CA: Fédération de Russie

en: SMTP mail server
fr-CA: Serveur mail SMTP

en: Sacramento, California, United States
fr-CA: Sacramento, Californie, États-Unis

en: Saint Helena
fr-CA: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr-CA: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr-CA: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr-CA: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr-CA: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: Salt Lake City, Utah, United States
fr-CA: Salt Lake City, Utah, États-Unis

en: San Antonio, Texas, United States
fr-CA: San Antonio, Texas, États-Unis

en: San Diego, California, United States
fr-CA: San Diego, Californie, États-Unis

en: San Marino
fr-CA: Saint-Marin

en: Santiago, Chile
fr-CA: Santiago, Chili

en: Santo Domingo, Dominican Republic
fr-CA: Saint Domingue, République Dominicaine

en: Sao Paulo, Brazil
fr-CA: Sao Paulo, Brésil

en: Sao Tome and Principe
fr-CA: Sao Tomé-et-Principe

en: Sat
fr-CA: Sam

en: Saturday
fr-CA: Samedi

en: Saudi Arabia
fr-CA: Arabie saoudite

en: School or college
fr-CA: École ou collège

en: Scotland
fr-CA: Ecosse

en: Scrapbook
fr-CA: Album

en: Sealing canceled (divorce)
fr-CA: Signature de l’annulation (divorce)

en: Search
fr-CA: Recherche

en: Search and replace
fr-CA: Rechercher et remplacer

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
fr-CA: Rechercher et remplacer du texte, à l’aide de recherches simples ou d’un motif avancé correspondant.

en: Search engine
fr-CA: Moteur de recherche

en: Search filters
fr-CA: Filtres de recherche

en: Search for
fr-CA: Rechercher

en: Search globally
fr-CA: Rechercher globalement

en: Search locally
fr-CA: Rechercher localement

en: Search method
fr-CA: Méthode de recherche

en: Search text/pattern
fr-CA: Recherche texte/motif

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
fr-CA: Rechercher toutes les relations de parenté possibles peut prendre beaucoup de temps dans les arbres complexes.

en: Seattle, Washington, United States
fr-CA: Seattle, Washington, États-Unis

en: Second record
fr-CA: Deuxième enregistrement

en: Secure connection
fr-CA: SSL requis

en: Security code
fr-CA: Code de sécurité

en: See %s for more information.
fr-CA: Voir %s pour plus d’information.

en: Select
fr-CA: Sélectionner

en: Select a GEDCOM file to import
fr-CA: Sélectionnez un fichier GEDCOM à importer

en: Select a block and use the arrows to move it.
fr-CA: Sélectionner un bloc et utiliser les flèches pour le déplacer.

en: Select a date
fr-CA: Choisir une date

en: Select events
fr-CA: Choisir un évènement

en: Select flag
fr-CA: Choisir un drapeau

en: Select individuals by place or date
fr-CA: Choisir des individus par lieu ou par date

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
fr-CA: Sélectionner les documents de votre arbre généalogique et les enregistrer dans un fichier GEDCOM.

en: Select the desired age interval
fr-CA: Sélectionnez l’intervalle d’âge souhaité

en: Select the desired count interval
fr-CA: Sélectionnez l’intervalle de décompte désiré

en: Select the facts and events to keep from both records.
fr-CA: Sélectionner les faits et événements à conserver dans les deux enregistrements.

en: Select the languages that will be shown in menus.
fr-CA: Sélectionner les langues qui seront affichées dans les menus.

en: Select two records to merge.
fr-CA: Choisir deux enregistrements à fusionner.

en: Seller
fr-CA: Vendeur

en: Send
fr-CA: Envoyer

en: Send a message
fr-CA: Envoi de message

en: Send a message to all users
fr-CA: Envoi d’un message à tous les utilisateurs

en: Send a message to users who have never signed in
fr-CA: Envoyer une alerte aux utilisateurs jamais connectés depuis leur enregistrement

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
fr-CA: Envoyer une alerte aux utilisateurs dont la dernière connexion date de plus de 6 mois

en: Send broadcast messages
fr-CA: Envoyer un message

en: Send out reminder emails
fr-CA: Envoi d’alertes par courriel

en: Sender name
fr-CA: Nom d’expéditeur

en: Sending email
fr-CA: Envoyer un courriel

en: Sending server name
fr-CA: Nom du serveur expéditeur

en: Senegal
fr-CA: Sénégal

en: Seoul, Korea
fr-CA: Séoul, Corée du Sud

en: Separated
fr-CA: Séparé

en: Serbia
fr-CA: Serbie

en: Servant
fr-CA: Serviteur

en: Server information
fr-CA: Détails du serveur

en: Server name
fr-CA: Nom du serveur

en: Session timeout
fr-CA: Limite de durée d’une session

en: Set as default
fr-CA: Définir par défaut

en: Set the access level for each tree.
fr-CA: Définir le niveau d’accès de chaque arbre.

en: Set the default blocks for new family trees
fr-CA: Définir les blocs par défaut pour les nouveaux arbres généalogiques

en: Set the default blocks for new users
fr-CA: Définir les blocs par défaut pour les nouveaux utilisateurs

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
fr-CA: Indique le nombre de générations à afficher par défaut sur les arbres d’<b>ascendance</b>.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
fr-CA: Fixe le nombre maximun de générations à afficher pour les arbres de <b>descendance</b>.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
fr-CA: Fixe le nombre maximum de générations à afficher pour les arbres d’<b>ascendance</b>.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
fr-CA: Niveau de confidentialité pour toutes les personnes décédées.

en: Set the status to “approved”.
fr-CA: Définir le statut à «&nbsp;approuver&nbsp;».

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
fr-CA: Régler cette option à <b>Oui</b> placera des liens sur les individus, les sources et les familles pour autoriser les utilisateurs à ouvrir une fenêtre contenant le code GEDCOM extrait du fichier.

en: Setup wizard for webtrees
fr-CA: Assistant d’installation pour webtrees

en: Shared note
fr-CA: Note partagée

en: Shared note contains
fr-CA: La note partagée contient

en: Shared notes
fr-CA: Notes partagées

en: Shared notes found
fr-CA: Notes partagées trouvées

en: She
fr-CA: Elle

en: She died
fr-CA: Elle est décédée

en: She married
fr-CA: Elle a épousé

en: She resided at
fr-CA: Elle habitait à

en: She was born
fr-CA: Elle est née

en: She was buried
fr-CA: Elle a été enterrée

en: She was christened
fr-CA: Elle a été baptisée

en: She was cremated
fr-CA: Elle a été incinérée

en: Shiny Tomato
fr-CA: Tomate brillante

en: Short version
fr-CA: Version courte

en: Shortcut
fr-CA: Raccourcis

en: Shortest marriage
fr-CA: Mariage le plus court

en: Should this block be hidden when it is empty
fr-CA: Masquer ce bloc lorsqu’il est vide

en: Show
fr-CA: Afficher

en: Show a download link in the media viewer
fr-CA: Voir lien de téléchargement dans «&nbsp;media viewer&nbsp;»

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
fr-CA: Voir les conditions d’utilisation sur la page «&nbsp;Demander un compte utilisateur&nbsp;»

en: Show all notes
fr-CA: Voir toutes les notes

en: Show all places in a list
fr-CA: Voir tous les lieux dans une liste

en: Show all sources
fr-CA: Voir toutes les sources

en: Show all spouses and ancestors
fr-CA: Afficher tous les conjoints et tous les ancêtres

en: Show all tags
fr-CA: Afficher toutes les balises

en: Show an age cursor
fr-CA: Afficher un curseur indiquant l’âge

en: Show chart details by default
fr-CA: Afficher les détails du graphique par défaut

en: Show children of ancestors
fr-CA: Afficher les enfants des ancêtres

en: Show counts before or after name
fr-CA: Compteur des lieux avant ou après le nom

en: Show couples where either partner married more than once.
fr-CA: Afficher les couples où les deux conjoints se sont mariés plus d’une fois.

en: Show couples where only the female partner is dead.
fr-CA: Affichage des couples dont seule la femme est décédée en date d’aujourd’hui.

en: Show couples where only the male partner is dead.
fr-CA: Affichage des couples dont seul le conjoint est décédé en date d’aujourd’hui.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
fr-CA: Affichage des couples mariés depuis plus de 100 ans.

en: Show couples who married within the last 100 years.
fr-CA: Affichage des couples mariés depuis moins de 100 ans.

en: Show couples with an unknown marriage date.
fr-CA: Affichage des couples dont la date de mariage est inconnue.

en: Show cousins
fr-CA: Afficher les cousins

en: Show date of last update
fr-CA: Afficher la date de la dernière mise à jour

en: Show dead individuals
fr-CA: Montrer les personnes décédées

en: Show details
fr-CA: Afficher les détails

en: Show divorced couples.
fr-CA: Affichage des couples divorcés.

en: Show images
fr-CA: Montrer les images

en: Show inactive places
fr-CA: Afficher les lieux non utilisés

en: Show individuals born more than 100 years ago.
fr-CA: Affichage des personnes nées depuis plus de 100 ans.

en: Show individuals born within the last 100 years.
fr-CA: Affichage des personnes nées depuis moins de 100 ans.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
fr-CA: Affichage des personnes vivantes ou des couples dont les deux conjoints sont vivants en date d’aujourd’hui.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
fr-CA: Affichage des personnes décédées ou des couples dont les deux conjoints sont décédés en date d’aujourd’hui.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
fr-CA: Affichage des personnes décédées depuis plus de 100 ans.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
fr-CA: Affichage des personnes décédées depuis moins de 100 ans.

en: Show list of family trees
fr-CA: Afficher la liste des arbres

en: Show living individuals
fr-CA: Montrer les individus vivants

en: Show names of private individuals
fr-CA: Montrer les noms des individus privés

en: Show notes
fr-CA: Montrer les notes

en: Show occupations
fr-CA: Afficher les professions

en: Show only births, deaths, and marriages
fr-CA: Voir seulement Naissances, Mariages et Décès

en: Show only events of living individuals
fr-CA: Voir seulement les personnes vivantes

en: Show only females.
fr-CA: Affichage des femmes uniquement.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
fr-CA: Affichage des personnes de sexe indéterminé.

en: Show only individuals, events, or all
fr-CA: Montrer seulement les personnes, les événements ou tout

en: Show only males.
fr-CA: Affichage des hommes uniquement.

en: Show only the selected tags
fr-CA: Afficher uniquement les balises sélectionnées

en: Show parents
fr-CA: Voir les parents

en: Show pending changes
fr-CA: Afficher les changements en cours

en: Show photos
fr-CA: Montrer les photos

en: Show places in hierarchy
fr-CA: Voir les lieux classés par niveaux

en: Show private relationships
fr-CA: Afficher les relations privées

en: Show related individuals/families
fr-CA: Afficher les individus/familles reliées (ou apparentées)

en: Show research tasks that are assigned to other users
fr-CA: Afficher les tâches attribuées à d’autres utilisateurs

en: Show research tasks that are not assigned to any user
fr-CA: Afficher les tâches à faire non-assignées à un utilisateur

en: Show research tasks that have a date in the future
fr-CA: Afficher les tâches à faire ayant une date ultérieure

en: Show residences
fr-CA: Afficher les résidences

en: Show slide show controls
fr-CA: Afficher les contrôles du diaporama

en: Show sources
fr-CA: Montrer les sources

en: Show spouses
fr-CA: Afficher les conjoints

en: Show statistics charts
fr-CA: Afficher les tableaux de statistiques

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
fr-CA: Afficher les %1$s %2$s parties du nom d’un lieu.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
fr-CA: première

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
fr-CA: dernière

en: Show the date and time of update
fr-CA: Afficher la date et l’heure de mise à jour

en: Show the events of close relatives on the individual page
fr-CA: Ajoute les évènements de la famille proche à la page individuelle

en: Show the family tree
fr-CA: Montrer l’arbre généalogique

en: Show the list of individuals
fr-CA: Afficher la liste des personnes

en: Show the list of surnames
fr-CA: Afficher la liste des noms de famille

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
fr-CA: Afficher les cartes des lieux et des événements en utilisant le service de cartographie Google Maps ™.

en: Show the user who made the change
fr-CA: Afficher l’utilisateur qui a fait le changement

en: Show this block for which languages
fr-CA: Afficher ce bloc pour quelles langues

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
fr-CA: Afficher les vignettes des individus dans les diagrammes et les familles.

en: Show to managers
fr-CA: Montrer aux gestionnaires

en: Show to members
fr-CA: Montrer aux membres

en: Show to visitors
fr-CA: Montrer aux visiteurs

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
fr-CA: Affichage des couples ou individus «&nbspfeuilles&nbsp;», c’est-à-dire&nbsp;: vivants à la date d’aujourd’hui mais n’ayant pas d’enfant enregistré dans la base.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
fr-CA: Affichage des couples ou individus «&nbsp;racines&nbsp;», appelés également «&nbsp;patriarches&nbsp;», c’est-à-dire&nbsp;: dont ni le père ni la mère ne sont enregistrés dans la base.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
fr-CA: Affichage de %1$s à %2$s parmi %3$s

en: Sibling
fr-CA: Frère/sœur

en: Siblings
fr-CA: Frères/sœurs

en: Sidebar
fr-CA: Barre latérale

en: Sidebars
fr-CA: Barres latérales

en: Sign in
fr-CA: Connexion

en: Sign out
fr-CA: Déconnexion

en: Sign-in URL
fr-CA: URL de connexion

en: Sign-in and registration
fr-CA: Connexion et abonnement

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
fr-CA: Les dates sont supposées être dans le calendrier grégorien. Pour spécifier une date dans un autre calendrier, ajouter un mot-clé avant la date. Ce mot clé est facultatif si le format mois ou l’année rend la date sans équivoque.

en: Singapore
fr-CA: Singapour

en: Sister
fr-CA: Sœur

en: Site identification code
fr-CA: Code d’identification du site

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
fr-CA: Les membres peuvent s’envoyer mutuellement des messages. Vous pouvez choisir la méthode d’envoi de ces messages, ou choisir de ne pas en recevoir.

en: Site verification code
fr-CA: Code de vérification du site

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
fr-CA: Les codes de vérification de site ne fonctionnent pas quand webtrees est installé dans un sous-dossier.

en: Sitemaps
fr-CA: Plan du site

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
fr-CA: Les cartes du site sont une façon pour les administrateurs de dire aux moteurs de recherche quelles pages du site sont disponibles au référencement. Tous les moteurs de recherche majeurs reconnaissent les cartes du site. Pour de plus amples informations, voir <a href="http://www.sitemaps.org/fr/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
fr-CA: Dimension de la carte (en pixels)

en: Skip to content
fr-CA: Aller directement au contenu

en: Slave
fr-CA: Esclave

en: Slide show
fr-CA: Diaporama

en: Slovakia
fr-CA: Slovaquie

en: Slovenia
fr-CA: Slovénie

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
fr-CA: Petits arbres (500 individus)&nbsp;: 16-32&nbsp;Mo, 10-20&nbsp;secondes

en: Snowflake, Arizona, United States
fr-CA: Snowflake, Arizona, États-Unis

en: Social security number
fr-CA: Numéro de sécurité sociale

en: Solomon Islands
fr-CA: Îles Salomon

en: Somalia
fr-CA: Somalie

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
fr-CA: Certains logiciels de généalogie créent des fichiers GEDCOM contenant des noms de fichiers médias avec les chemins complets. Ces chemins n’existeront pas sur le serveur web. Pour permettre à webtrees de trouver les fichiers, la première partie du chemin doit être enlevée.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
fr-CA: Certaines pages peuvent afficher le nombre de fois qu’elles ont été vues.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
fr-CA: Certains noms de lieux peuvent être écrits avec des préfixes ou des suffixes. Par exemple «&nbsp;Orange&nbsp;» versus «&nbsp;comté Orange&nbsp;». Si l’arbre généalogique contient le nom complet du lieu, mais la base de données géographiques contient le nom court du lieu, alors vous devez lister les préfixes et les suffixes qui doivent être ignorés. Les options multiples doivent être séparées par un point-virgule. Par exemple «&nbsp;comté;co.&nbsp;» ou «&nbsp;District;Dstr;Dstr.&nbsp;».

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
fr-CA: Certains thèmes peuvent afficher des icônes dans l’onglet «&nbsp;Faits et événements&nbsp;».

en: Son
fr-CA: Fils

en: Son of %s
fr-CA: Fils de %s

en: Sort order
fr-CA: Ordre de tri

en: Sounds like
fr-CA: Ressemble à

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
fr-CA: Les sources peuvent inclure des champs pour enregistrer la qualité des données (primaire, secondaire, etc) et la date d’entrée dans le document original Si vous n’utilisez pas ces champs, vous pouvez les désactiver lors de la création de nouvelles sources.

en: Source contains
fr-CA: La source contient

en: Source type
fr-CA: Enregistrer les sources au niveau des évènements

en: Sources to the events
fr-CA: Sources des évènements

en: South Africa
fr-CA: Afrique du Sud

en: South America
fr-CA: Amérique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr-CA: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: South Sudan
fr-CA: Soudan du Sud

en: Spain
fr-CA: Espagne

en: Spokane, Washington, United States
fr-CA: Spokane, Washington, États-Unis

en: Spouse
fr-CA: Conjoint

en: Spouse census date
fr-CA: Date du recensement du conjoint

en: Spouse census place
fr-CA: Lieu du recensement du conjoint

en: Spouse note
fr-CA: Note de conjoint

en: Spouses
fr-CA: Conjoints

en: Spouses and children
fr-CA: Conjoints et enfants

en: St. George, Utah, United States
fr-CA: St. George, Utah, États-Unis

en: St. Louis, Missouri, United States
fr-CA: St. Louis, Missouri, États-Unis

en: St. Paul, Minnesota, United States
fr-CA: St. Paul, Minnesota, États-Unis

en: Start IP address
fr-CA: Première adresse IP

en: Start at parents
fr-CA: Retour aux parents

en: Start slide show on page load
fr-CA: Démarrer le diaporama au chargement de la page

en: Start year
fr-CA: Année début

en: Starting range of change dates
fr-CA: Date mini des modifications

en: State
fr-CA: État

en: Statistics
fr-CA: Statistiques

en: Statistics chart
fr-CA: Graphique statistique

en: Status
fr-CA: Statut

en: Status change date
fr-CA: Date du changement de statut

en: Stillborn
fr-CA: Mort-né

en: Stillborn: exempt
fr-CA: Mort-né&nbsp;: exempt

en: Stockholm, Sweden
fr-CA: Stockholm, Suède

en: Stop
fr-CA: Arrêter

en: Store watermarked full size images on server
fr-CA: Stocker les images filigranées sur le serveur

en: Store watermarked thumbnails on server
fr-CA: Stocker les miniatures filigranées sur le serveur

en: Stories
fr-CA: Histoires

en: Story
fr-CA: Histoire

en: Story title
fr-CA: Titre de l’histoire

en: Subject
fr-CA: Objet

en: Submission
fr-CA: Données fournies

en: Submitted but not yet cleared
fr-CA: Soumis non encore autorisé

en: Submitter
fr-CA: Fournisseur

en: Sudan
fr-CA: Soudan

en: Sun
fr-CA: Dim

en: Sunday
fr-CA: Dimanche

en: Support and documentation can be found at %s.
fr-CA: Le support et la documentation sont disponibles sur %s.

en: Surname
fr-CA: Nom de famille

en: Surname distribution chart
fr-CA: Diagramme de répartition des prénoms

en: Surname list style
fr-CA: Style de présentation des listes

en: Surname option
fr-CA: Option Nom

en: Surname prefix
fr-CA: Préfixe du nom de famille

en: Surname tradition
fr-CA: Mode de transmission du nom

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
fr-CA: Islandais

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
fr-CA: Lituanien

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
fr-CA: Polonais

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
fr-CA: Portugais

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
fr-CA: Espagnol

[ctx: Surname tradition]
en: none
fr-CA: aucun

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
fr-CA: paternel

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
fr-CA: La terminaison du nom peut varier pour indiquer le genre et le statut marital de l’individu.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
fr-CA: La terminaison du nom peut varier pour indiquer le genre de l’individu.

en: Suva, Fiji
fr-CA: Suva, Fidji

en: Svalbard and Jan Mayen
fr-CA: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Swap individuals
fr-CA: Intervertir les individus

en: Sweden
fr-CA: Suède

en: Switzerland
fr-CA: Suisse

en: Sydney, Australia
fr-CA: Sydney, Australie

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
fr-CA: Synchroniser les arbres généalogiques et les fichiers GEDCOM

en: Syria
fr-CA: Syrie

en: Tab
fr-CA: Onglet

en: Table prefix
fr-CA: Préfixe de table

en: Tabs
fr-CA: Onglets

en: Tag
fr-CA: Balise

en: Taiwan
fr-CA: Taïwan

en: Tajikistan
fr-CA: Tadjikistan

en: Tampico, Mexico
fr-CA: Tampico, Mexique

en: Tanzania
fr-CA: République-Unie de Tanzanie

en: Teal Top
fr-CA: Bleu sarcelle

en: Technical help contact
fr-CA: Contact technique

en: Templates
fr-CA: Modèles

en: Terrain
fr-CA: Relief

en: Text
fr-CA: Texte

en: Thailand
fr-CA: Thaïlande

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
fr-CA: Le champ <b>nom</b> contient le nom complet de l’individu, tel qu’il l’épellerait ou comme il a été écrit dans le document. C’est le nom qui sera affiché à l’écran. Les annotations généalogiques standards sont utilisées pour identifier les différentes parties du nom.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
fr-CA: Le champ <b>Nom dit ou alias</b> contient un nom de famille utilisé pour trier et regrouper. Il peut être différent du nom de famille officiel de l’individu qui est toujours sélectionné dans le champ <b>nom de famille</b>. Ce champ peut être utilisé pour trier des noms de famille avec ou sans préfixe (Gogh / van Gogh), et pour regrouper les variations d’orthographe ou les déclinaisons d’un nom (Kowalski / Kowalska). Si un indivdu doit être listé sous plusieurs noms de famille, les noms doivent être entrés séparés par une virgule (Tetreau, Tétro, Tatro).

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
fr-CA: Le fichier GEDCOM «&nbsp;%s&nbsp;» a été importé.

en: The Hague, Netherlands
fr-CA: La Haye, Pays-Bas

en: The PHP temporary folder is missing.
fr-CA: Le dossier temporaire PHP est manquant.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
fr-CA: L’assistant de conversion de PhpGedView à webtrees est un processus automatisé afin d’aider les administrateurs à faire le transfert d’une installation PhpGedView vers une installation webtrees. Cet assistant transférera tous les GEDCOMs sous PhpGedView ainsi que toutes autres informations de la base de données directement vers votre nouvelle base de données sous webtrees. Les conditions suivantes sont requises&nbsp;:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
fr-CA: L’administrateur du site webtrees %s a approuvé votre demande de compte. Vous pouvez maintenant vous connecter en y accédant à l’aide du lien suivant&nbsp;: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
fr-CA: L’administrateur a été informé.<br>Vous pourrez vous connecter avec votre identifiant de connexion et votre mot de passe dès qu’il vous en aura donné l’autorisation.

en: The changes to “%s” have been accepted.
fr-CA: Les modifications à «&nbsp;%s&nbsp;» ont été approuvées.

en: The changes to “%s” have been rejected.
fr-CA: Les modifications à «&nbsp;%s&nbsp;» ont été rejetées.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
fr-CA: Le panier vous permet de prendre des extraits de cet arbre généalogique et de les télécharger en un fichier au format GEDCOM.

en: The database reported the following error message:
fr-CA: La base de données rapporte le message d’erreur suivant&nbsp;:

en: The date and time of the last update
fr-CA: La date et l’heure de la dernière mise à jour

en: The details of this family are private.
fr-CA: Les détails de cette famille sont privés.

en: The details of this individual are private.
fr-CA: Les détails de cette personne sont privés.

en: The family tree has been exported to %s.
fr-CA: Arbre généalogique exporté vers %s.

en: The family tree “%s” already exists.
fr-CA: L’arbre généalogique «&nbsp;%s&nbsp;» existe déjà.

en: The family tree “%s” has been created.
fr-CA: L’arbre généalogique «&nbsp;%s&nbsp;» a été créé.

en: The family tree “%s” has been deleted.
fr-CA: L’arbre généalogique «&nbsp;%s&nbsp;» a été supprimé.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
fr-CA: L’arbre généalogique «&nbsp;%s&nbsp;» sera montré aux visiteurs lors de leur premier accès au site.

en: The family trees have been merged successfully.
fr-CA: Les arbres généalogiques ont été fusionnés avec succès.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
fr-CA: La famille «&nbsp;%s&nbsp;» a été supprimée car elle n’avait qu’un seul membre.

en: The file %s already exists. Use another filename.
fr-CA: Le fichier %s existe déjà. Utilisez un autre nom de fichier.

en: The file %s could not be created.
fr-CA: Le fichier %s n’a pas pu être créé.

en: The file %s could not be deleted.
fr-CA: Le fichier %s ne peut pas être supprimé.

en: The file %s could not be updated.
fr-CA: Le fichier %s n’a pas pu être mis à jour.

en: The file %s has been created.
fr-CA: Le fichier %s a été créé.

en: The file %s has been deleted.
fr-CA: Le fichier %s a été supprimé.

en: The file %s has been uploaded.
fr-CA: Le fichier %s a été téléversé.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
fr-CA: Fichier reçu partiellement. Veuillez recommencer.

en: The file “%s” does not exist.
fr-CA: Le fichier «&nbsp;%s&nbsp;» n’existe pas.

en: The folder %s could not be deleted.
fr-CA: Le dossier %s n’a pas pu être supprimé.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
fr-CA: Le dossier %s n’existe pas et ne peut être créé.

en: The folder %s has been created.
fr-CA: Le dossier %s a été créé.

en: The folder %s has been deleted.
fr-CA: Le dossier %s a été supprimé.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
fr-CA: Le dossier peut être spécifié par une URL complète (ex. /home/user_name/webtrees_data/) ou relative au dossier d’installation (ex. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
fr-CA: Les faits et événements suivants ont été trouvé dans les deux enregistrements.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
fr-CA: Les faits et événements suivants ont été trouvés uniquement dans l’enregistrement de %s.

en: The following list shows typical requirements.
fr-CA: La liste suivante donne une indication des performances requises.

en: The following places have been changed:
fr-CA: Les lieux ci-dessous ont été changés&nbsp;:

en: The following places would be changed:
fr-CA: Les lieux ci-dessous devraient être changés&nbsp;:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
fr-CA: Les règles suivantes sont utilisées pour décider si un visiteur est un être humain (permettre l’accès complet), un moteur de recherche (permettre un accès restreint) ou un robot indésirable (refuser tout accès).

en: The help text has not been written for this item.
fr-CA: Le texte d’aide n’a pas été écrit pour cet article.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
fr-CA: L’adresse que les visiteurs doivent utiliser pour les questions techniques ou les erreurs qu’ils peuvent rencontrer sur votre site.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
fr-CA: L’adresse que les visiteurs doivent utiliser pour contacter la personne responsable des données généalogiques de ce site.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
fr-CA: Le lien de «&nbsp;%1$s&nbsp;» à «&nbsp;%2$s&nbsp;» a été supprimé.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
fr-CA: Le lien de «&nbsp;%1$s&nbsp;» à «&nbsp;%2$s&nbsp;» a été mis à jour.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
fr-CA: Le fichier média %1$s ne peut pas être renommé en %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
fr-CA: Le fichier média %1$s a été renommé avec succès en %2$s.

en: The media file %s does not exist.
fr-CA: Le fichier média %s n’existe pas.

en: The media file was not found in this family tree.
fr-CA: Le fichier média est introuvable dans cet arbre généalogique.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
fr-CA: Le fichier média que vous téléverser peut être, et devrait probablement être, nommé différemment sur le serveur que sur votre ordinateur local. Souvent le nom du fichier local a une signification pour vous, mais est beaucoup moins significatif pour les visiteurs. Considérez aussi la possibilité que vous ou quelqu’un d’autre essaie de transférer différents fichiers appelés «&nbsp;grands-parents.jpg&nbsp;».<br><br>Dans ce champ, vous spécifiez le nouveau nom du fichier que vous téléversez. Le nom que vous entrez ici sera également utilisé pour nommer la miniature, qui peut être téléversée séparément ou générée automatiquement. Vous n’avez pas besoin d’entrer l’extension dans le nom de fichier (jpg, gif, pdf, doc, etc)<br><br>Laissez ce champ vide pour garder le nom original du fichier que vous avez téléversé à partir de votre ordinateur local.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
fr-CA: La mémoire et le temps maximum d’exécution requis dépendent du nombre d’individus dans votre arbre.

en: The message was not sent.
fr-CA: Le message n’a pas été envoyé.

en: The message was successfully sent to %s.
fr-CA: Message envoyé avec succès à %s.

en: The module “%s” has been disabled.
fr-CA: Le module «&nbsp;%s&nbsp;» a été désactivé.

en: The module “%s” has been enabled.
fr-CA: Le module «&nbsp;%s&nbsp;» a été activé.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
fr-CA: Les faits et événements les plus courants relatifs aux familles sont listés séparément, afin d’être ajoutés plus facilement.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
fr-CA: Les faits et événements les plus courants relatifs aux individus sont listés séparément, afin d’être ajoutés plus facilement.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
fr-CA: Les faits les plus courants relatifs aux dépôts d’archives sont listés séparément, afin d’être ajoutés plus facilement.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
fr-CA: Les faits les plus courants relatifs aux sources sont listés séparément, afin d’être ajoutés plus facilement.

en: The new files are currently located in the folder %s.
fr-CA: Les nouveaux fichiers sont actuellement situés dans le dossier %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
fr-CA: Le nouvel utilisateur sera invité à confirmer son adresse de courriel avant que le compte ne soit ouvert.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
fr-CA: Le nombre d’occurrences du nom spécifié sera affiché sur la carte. Si vous laissez ce champ vide, le nom de famille le plus répandu sera utilisé.

en: The password needs to be at least six characters long.
fr-CA: Le mot de passe doit comporter au moins six caractères.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
fr-CA: Mot de passe requis pour s’authentifier sur le serveur SMTP.

en: The passwords do not match.
fr-CA: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: The preferences for all family trees have been updated.
fr-CA: Les préférences pour tous les arbres généalogiques ont été mises à jour.

en: The preferences for new family trees have been updated.
fr-CA: Les préférences pour les nouveaux arbres généalogiques ont été mises à jour.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
fr-CA: Les préférences du diagramme “%s” ont été mises à jour.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
fr-CA: Les préférences de l’arbre généalogique «&nbsp;%s&nbsp;» ont été mises à jour.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
fr-CA: Les préférences du module «&nbsp;%s&nbsp;» ont été effacées.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
fr-CA: Les préférences du module «&nbsp;%s&nbsp;» ont été mises à jour.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
fr-CA: Le préfixe est optionnel, mais recommandé. En donnant à vos tables un préfixe unique, vous pourrez installer plusieurs applications en parallèle utilisant la même base de données. «&nbsp;wt_&nbsp;» est recommandé, mais vous êtes libre de choisir un autre préfixe.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
fr-CA: L’enregistrement %1$s a été renommé %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
fr-CA: Enregistrement copié dans le presse-papiers.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
fr-CA: Les enregistrements «&nbsp;%1$s&nbsp;» et «&nbsp;%2$s&nbsp;» ont été fusionnés.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
fr-CA: L’expression régulière semble contenir une erreur. Elle ne peut pas être utilisée.

en: The server configuration is OK.
fr-CA: La configuration du serveur est correcte.

en: The server’s time limit has been reached.
fr-CA: La durée limite du serveur a été atteinte.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
fr-CA: La dimension de l’arbre généalogique, les événements les plus récents et les plus anciens, les noms les plus fréquents, etc.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
fr-CA: Le nom de famille est enchâssé dans des barres obliques&nbsp;:&nbsp;<%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
fr-CA: L’élément de menu Thème est affiché seulement si les paramètres du site permet aux utilisateurs de choisir leur propre thème.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
fr-CA: Le fichier miniature %1$s ne peut pas être renommé en %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
fr-CA: Le fichier miniature %1$s a été renommé avec succès en %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
fr-CA: La miniature %s n’existe pas.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
fr-CA: Le temps en secondes que la session webtrees reste active avant d’exiger une autre connexion. La valeur par défaut est de 7200, ce qui est équivalent à 2 heures.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
fr-CA: Le fuseau horaire est requis pour les calculs de la date, comme connaître la date du jour.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
fr-CA[0]: Les deux arbres généalogiques ont %1$s enregistrement qui utilise le même code «&nbsp;XREF&nbsp;».
fr-CA[1]: Les deux arbres généalogiques ont %1$s enregistrements qui utilisent le même identifiant «&nbsp;XREF&nbsp;».

en: The upgrade is complete.
fr-CA: La mise à jour est complétée.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
fr-CA: Le fichier téléversé dépasse la taille autorisée.

en: The user %s has been deleted.
fr-CA: L’utilisateur %s a été supprimé.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
fr-CA: Un mail a été envoyé à l’utilisateur avec les informations nécessaires pour qu’il confirme sa demande.

en: The username or password is incorrect.
fr-CA: L’identifiant ou le mot de passe est incorrect.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
fr-CA: Nom d’utilisateur requis pour s’authentifier sur le serveur SMTP.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
fr-CA: Contenu de la balise «&nbsp;META description&nbsp;» qui sera insérée dans l’en-tête de chaque page HTML.

en: The version of %s is too new.
fr-CA: La version de %s est trop récente.

en: The version of %s is too old.
fr-CA: La version de %s est trop vieille.

en: The website access rule has been created.
fr-CA: La règle d’accès au site a été créée.

en: The website access rule has been deleted.
fr-CA: La règle d’accès au site a été supprimée.

en: The website access rule has been updated.
fr-CA: La règle d’accès au site a été mise à jour.

en: The website preferences have been updated.
fr-CA: Les préférences du site ont été mises à jour.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
fr-CA: Ce site Internet www.geonames.org contient une importante base de données de noms de lieux. Celle-ci peut être recherchée lors de l’ajout de nouveaux lieux. Afin d’utiliser cette fonctionnalité, vous devez ouvrir un compte gratuit sur www.geonames.org et fournir le nom d’utilisateur.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
fr-CA: Les développeurs de webtrees seraient intéressés par cette erreur. Ils pourront vous aider à la résoudre si vous les contactez.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
fr-CA: Le caractère «&nbsp;%&nbsp;» est un joker qui correspondra à zéro ou plus de caractère quelconque.

en: Theme
fr-CA: Thème

en: Theme change
fr-CA: Choix de thème

en: Theme menu
fr-CA: Élément de menu Thème

en: Themes
fr-CA: Thèmes

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
fr-CA: Les thèmes peuvent être sélectionnés à trois niveaux&nbsp;: utilisateur, arbre généalogique et site web. Les préférences de l’utilisateur ont priorité sur celles de l’arbre généalogique, et ces dernières ont priorité sur celles du site. La sélection d’un «&nbsp;thème par défaut&nbsp;» à un niveau, sera répercutée au niveau suivant.

en: There are no facts for this individual.
fr-CA: Aucun fait lié à cet individu.

en: There are no media objects for this individual.
fr-CA: Aucun objet média lié à cet individu.

en: There are no notes for this individual.
fr-CA: Aucune note liée à cet individu.

en: There are no pending changes.
fr-CA: Il n’y a pas de modifications en attente d’approbation.

en: There are no research tasks in this family tree.
fr-CA: Aucune tâche à faire listée dans cet arbre généalogique.

en: There are no source citations for this individual.
fr-CA: Aucune source liée à cet individu.

en: There are pending changes for you to moderate.
fr-CA: Il y a des changements en cours en attente de modération.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
fr-CA[0]: Aucune modification depuis %s jour.
fr-CA[1]: Aucune modification depuis %s jours.

en: There is no account with the username or email “%s”.
fr-CA: Il n’y a pas de compte avec le nom d’utilisateur ou le courriel «&nbsp;%s&nbsp;».

en: There was an error uploading your file.
fr-CA: Erreur lors du téléversement de votre fichier GEDCOM.

en: These groups of individuals are not related to %s.
fr-CA: Ces groupes d’individus ne sont pas apparentés avec %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
fr-CA: Ces pages donnent accès à tous les paramètres de configuration et aux outils de gestion de ce site webtrees.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
fr-CA: Ce GEDCOM est codé en utilisant %1$s. Supposons que cela signifie %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
fr-CA: Ce compte n’a pas encore été approuvé. Veuillez, s’il-vous-plaît, attendre l’approbation de l’administrateur.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
fr-CA: Ce compte n’a pas encore été vérifié. Veuillez, s’il-vous-plaît, vérifier votre boîte-courriel et lire le message de vérification.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
fr-CA: Ce bloc affichera aux éditeurs une liste d’enregistrements avec des modifications en attente d’approbation par un modérateur. Il génère également des courriels quotidiens aux modérateurs chaque fois que des modifications en attente existent.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
fr-CA: La base de données et le préfixe de table semblent être utilisés par une autre application. Si une instance de PhpGedView existe déjà, vous devriez créer une instance séparée pour webtrees. Vous pourrez importer les paramètres et données de PhpGedView plus tard.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
fr-CA: La base de données nécessite au moins la version MySQL %s. Vous ne pouvez pas installer webtrees sur ce serveur.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
fr-CA: Cette adresse courriel sera utilisée pour recevoir votre mot de passe, pour les notifications du site et pour les messages en provenance des autres membres de la famille enregistrés sur le site.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
fr-CA: Cette entrée est ignorée si vous avez entré une adresse URL dans le champ correspondant au nom de fichier.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: La fiche de cette famille n’existe pas ou vous n’avez pas le droit d’y accéder.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: La fiche de cette famille a été supprimée. La suppression doit être révisée par un gestionnaire.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Cette famille a été supprimée. Vous devriez examiner la suppression puis l’%1$s ou la %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: La fiche de cette famille a été modifiée. Les modifications doivent être révisées par un gestionnaire.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Cette famille a été éditée. Vous devriez examiner les modifications, puis les %1$s ou les %2$s.

en: This family remained childless
fr-CA: Famille sans enfant

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
fr-CA[0]: Cet arbre généalogique a %s enregistrement qui utilise le même identifiant «&nbsp;XREF&nbsp;» qu’un autre arbre.
fr-CA[1]: Cet arbre généalogique a %s enregistrements qui utilisent le même identifiant «&nbsp;XREF&nbsp;» qu’un autre arbre.

en: This family tree has no images to display.
fr-CA: Aucune image dans cet arbre généalogique.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
fr-CA: Ce arbre généalogique a été mis à jour le #gedcomUpdated#. Il y a #totalSurnames# noms de famille dans cet arbre généalogique. Le premier événement enregistré est le #firstEventType# de #firstEventName# en #firstEventYear#. L’événement le plus récent est le #lastEventType# de #lastEventName# en #lastEventYear#.<br><br>Si vous avez des commentaires ou des suggestions s’il vous plaît contactez le #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
fr-CA: Cet arbre généalogique a été mis à jour le %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
fr-CA: Impossible de supprimer, renommer ou déplacer ce fichier&nbsp;: il reste des liens avec un autre GEDCOM sur ce serveur.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
fr-CA: Ce dossier sera utilisé par webtrees pour stocker les fichiers médias, les fichiers GEDCOM, les fichiers temporaires, etc. Ces fichiers peuvent contenir des données privées et ne doivent pas être accessibles par Internet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
fr-CA: Ce dossier sera utilisé pour stocker les fichiers médias de cet arbre généalogique.

en: This form has expired. Try again.
fr-CA: Ce formulaire a expiré. Essayez à nouveau.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: La fiche de cet individu n’existe pas ou vous n’avez pas le droit d’y accéder.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: La fiche de cet individu a été supprimée. La suppression doit être révisée par un gestionnaire.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Cet individu a été supprimé. Vous devriez examiner la suppression puis l’%1$s ou le %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: La fiche de cet individu a été modifiée. Les modifications doivent être révisées par un gestionnaire.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Cet individu a été édité. Vous devriez examiner les modifications, puis les %1$s ou les %2$s.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
fr-CA: Cet individu sera utilisé par défaut pour l’affichage des grahiques et des rapports.

en: This information is private and cannot be shown.
fr-CA: Respect des règles de confidentialité&nbsp;: les détails de cet enregistrement ne sont pas affichés.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
fr-CA: Cette case vous permet de changer l’année du calendrier. Entrez une année, puis appuyez sur <b>Entrée</b> pour afficher le calendrier de cette année. <br><br><b>Fonctionnalités avancées</b> pour <b>Afficher année</b><dl><dt><b>Plus d’une année</b></dt><dd>Vous pouvez chercher une date sur un intervalle d’années<br><br>L’intervalle est considéré avec les bornes <u>incluses</u>. Ce qui signifie que la plage couverte s’étend du 1<sup>er</sup> janvier de la première date au 31 décembre de la deuxième. Par exemple&nbsp;:<br><br><b>1992-5</b> pour tous les évènements de 1992 à 1995.<br><b>1972-89</b> tous les évènements de 1972 à 1989.<br><b>1610-759</b> tous les évènements de 1610 à 1759.<br><b>1880-1905</b> tous les évènements de 1880 à 1905.<br><b>880-1105</b> tous les évènements de 880 à 1105.<br><br>Pour sélectionner une décade, vous pouvez utiliser le caractère générique <b>?</b> à la place des chiffres finaux. Par exemple&nbsp;: <b>197?</b> pour tous les évènements de 1970 à 1979 ou <b>16??</b> pour tous les événements de 1600 à 1699.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
fr-CA: Ceci est une liste de balises des faits GEDCOM séparées par des virgules qui sera affichée sur le formulaire Ajouter/Modifier le nom. Si vous utilisez des alphabets non-latins comme l’hébreu, le grec, le cyrillique ou l’arabe, vous pouvez ajouter des balises telles que _HEB, ROMN, FONE, etc pour vous permettre d’enregistrer les noms de plusieurs alphabets différents.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
fr-CA: Il s’agit d’une liste séparée par des virgules des balises GEDCOM qui seront présentées lors de l’ajout d’une nouvelle famille. Par exemple, si MARR est dans la liste, les champs de date de mariage et le lieu du mariage sera indiquée sur le formulaire.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
fr-CA: Il s’agit d’une liste séparée par des virgules des balises GEDCOM qui seront présentées lors de l’ajout d’une nouvelle personne. Par exemple, si BIRT est dans la liste, les champs de date de naissance et lieu de naissance sera indiquée sur le formulaire.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
fr-CA: Il s’agit d’une liste séparée par des virgules de balises GEDCOM fait qui sera affiché lorsque vous ajoutez ou modifiez les noms de lieux. Si vous utilisez des alphabets non latins comme l’hébreu, grec, cyrillique ou arabe, vous pouvez ajouter de tags tels que _HEB, ROMN, FONE, etc pour vous permettre d’enregistrer les noms de lieu dans plusieurs alphabets différents.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
fr-CA: Il s’agit d’un lien vers vos propre information dans l’arbre généalogique. Si ce n’est pas la bonne personne, contactez un administrateur.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
fr-CA: Ceci est un résumé des ordonnances <abbr title="Église de Jésus-Christ des saints des derniers jours">SDJ</abbr> pour un individu. «&nbsp;B&nbsp;» indique un baptême SDJ. «&nbsp;E&nbsp;» une dotation SDJ. «&nbsp;S&nbsp;» un scellement SDJ au conjoint. «&nbsp;P&nbsp;» un scellement SDJ de l’enfant aux parents.

en: This is case sensitive.
fr-CA: Sensible à la casse.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
fr-CA: Le nom est sensible à la casse. Si une base de données portant ce nom n’existe pas déjà, webtrees tentera d’en créer une pour vous. La réussite de cette opération dépendra des permissions de votre serveur, et vous recevrez une notification en cas d’échec.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
fr-CA: Ceci est le réglage initial pour l’option «&nbsp;Afficher les détails&nbsp;» sur les graphiques.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
fr-CA: Ceci est la dernière version de webtrees. Aucune mise à jour disponible.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
fr-CA: Liste des codes GEDCOM des faits qu’il sera possible d’ajouter à une famille. Vous pouvez librement ajouter ou supprimer des codes à cette liste. Toutefois, les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits uniques pour une famille</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
fr-CA: Liste des codes GEDCOM des faits qu’il sera possible d’ajouter à un individu. Vous pouvez librement ajouter ou supprimer des codes à cette liste. Toutefois, les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits uniques pour un individu</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
fr-CA: Liste des codes GEDCOM des faits qu’il sera possible d’ajouter à un dépôt d’archives. Vous pouvez librement ajouter ou supprimer des codes à cette liste. Toutefois, les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits uniques pour un dépôt d’archives</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
fr-CA: Liste des codes GEDCOM des faits qu’il sera possible d’ajouter à une source. Vous pouvez librement ajouter ou supprimer des codes à cette liste. Toutefois, les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits uniques pour une source</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
fr-CA: Liste de faits qu’un utilisateur ne pourra ajouter <u>qu’une seule fois</u> aux familles. Par exemple si MARR est dans la liste, alors il ne sera pas possible aux utilisateurs d’ajouter plus d’un enregistrement MARR à chaque famille. Les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits pour la saisie de familles</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
fr-CA: Liste de faits qu’un utilisateur ne pourra ajouter <u>qu’une seule fois</u> aux individus. Par exemple si BIRT est dans la liste, alors il ne sera pas possible aux utilisateurs d’ajouter plus d’un enregistrement BIRT à chaque individu. Les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits pour la saisie d’individus</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
fr-CA: Liste de faits qu’un utilisateur ne pourra ajouter <u>qu’une seule fois</u> aux dépôts d’archives. Par exemple si NAME est dans la liste, alors il ne sera pas possible aux utilisateurs d’ajouter plus d’un enregistrement NAME à chaque dépôt d’archives. Les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits pour la saisie de dépôts d’archives</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
fr-CA: Liste de faits qu’un utilisateur ne pourra ajouter <u>qu’une seule fois</u> aux sources. Par exemple si TITL est dans la liste, alors il ne sera pas possible aux utilisateurs d’ajouter plus d’un enregistrement TITL à chaque source. Les faits de cette liste ne doivent pas être présents dans la liste <i>Faits pour la saisie de sources</i>.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
fr-CA: Il s’agit du nom du serveur SMTP. «&nbsp;localhost&nbsp;» signifie que le service mail est hébergé sur le même ordinateur que le serveur de votre site Web.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
fr-CA: C’est la largeur (en pixels) que le programme utilisera lors de la génération automatique de miniatures. Le réglage par défaut est 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
fr-CA: Ceci est votre nom, tel que vous aimeriez le voir à l’écran.

en: This may be a mistake in your data.
fr-CA: Cela peut être une erreur dans vos données.

en: This may cause a problem for other applications.
fr-CA: Cela peut causer un problème à certaines applications.

en: This may cause a problem for webtrees.
fr-CA: Cela peut causer un problème à webtrees.

en: This media file does not exist.
fr-CA: Ce fichier média n’existe pas.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
fr-CA: Ce fichier média existe mais n’est pas accessible.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
fr-CA: Ce fichier média est défectueux. Impossible d’y ajouter un filigrane.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: Cet objet média n’existe pas ou vous n’avez pas le droit d’y accéder.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cet objet média a été supprimé. La suppression doit être révisée par un gestionnaire.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Cet objet média a été supprimé. Vous devez examiner la suppression et puis l’%1$s ou la %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cet objet média a été modifié. Les modifications doivent être révisées par un gestionnaire.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Cet objet média a été édité. Vous devez examiner les modifications et puis les %1$s ou les %2$s.

en: This media object is not linked to any other record.
fr-CA: Cet objet média n’est lié à aucun autre enregistrement.

en: This message was sent while viewing the following URL:
fr-CA: Ce message a été envoyé depuis l’URL

en: This message will be sent to %s
fr-CA: Ce message va être envoyé à %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
fr-CA: Le mot de passe doit comporter au moins six caractères. Il est sensible à la casse.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
fr-CA: Ce nom est utilisé dans le champ «&nbsp;De&nbsp;», lorsque des courriels sont envoyés automatiquement par ce serveur.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: Cette note n’existe pas ou vous n’avez pas le droit d’y accéder.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cette note a été supprimée. La suppression doit être révisée par un gestionnaire.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Cette note a été supprimée. Vous devriez examiner la suppression puis l’%1$s ou la %2$s.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cette note a été modifiée. Les modifications doivent être révisées par un gestionnaire.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Cette note a été éditée. Vous devriez examiner les modifications, puis les %1$s ou les %2$s.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
fr-CA: Option pour afficher par défaut le contenu des <i>Notes</i> sur la page individuelle.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
fr-CA: Option pour afficher par défaut le contenu des <i>Sources</i> sur la page individuelle.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
fr-CA: Option pour afficher l’âge du père et de la mère dans les tableaux à côté de la date de naissance de l’enfant.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
fr-CA: Cette option permet l’affichage ou non des dates estimées de naissance et de décès au lieu de les laisser vide sur les différentes listes et graphiques pour les personnes dont ces dates ne sont pas connues.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
fr-CA: Permet d’indiquer si l’icône du sexe doit être affichée sur les graphiques.<br><br>Étant donné que le sexe est également indiqué par la couleur de la boîte, cette option ne permet pas de cacher le sexe. Elle ne fait qu’enlever une information redondante.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
fr-CA: Cette option indique si l’arbre d’ascendance devrait être généré en mode portrait ou paysage.

en: This option will make it easier for users to download images.
fr-CA: Cette option facilite le téléchargement d’images par les utilisateurs.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
fr-CA: Cette option conserve les liens familiaux dans les dossiers privés. Cela signifie que vous pourrez voir les boîtes vides «&nbsp;privé&nbsp;» sur le tableau généalogique et sur les autres tableaux avec les personnes privées.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
fr-CA: Cette option affichera les noms (mais sans détails) des individus privés. Les individus sont privés s’ils sont encore vivants ou si une restriction de confidentialité a été ajoutée à leur fiche individuelle. Ajouter une restriction de confidentialité à un nom spécifique pour le masquer.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
fr-CA: Cette page vous permet de contourner les formes habituelles, et de modifier directement les données. C’est une option avancée, et vous ne devriez pas l’utiliser que si vous comprenez le format GEDCOM. Si vous faites une erreur ici, il peut être difficile à corriger.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
fr-CA[0]: Cette page a été vue %s fois.
fr-CA[1]: Cette page a été vue %s fois.

en: This place has no coordinates
fr-CA: Ce lieu n’a pas de coordonnées

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
fr-CA: Ce processus permet au propriétaire du site de s’assurer que les nouveaux renseignements sont conformes aux normes du site et aux conventions, que les sources sont vérifiables, etc.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: Cet enregistrement n’existe pas ou vous n’avez pas la permission de le voir.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cet enregistrement a été supprimé. La suppression doit être vérifiée par un modérateur.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Cet enregistrement a été supprimé. Vous devez vérifier la suppression et ensuite l’ %1$s ou la %2$s.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cet enregistrement a été modifié. Le changement doit être révisé par un modérateur.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Cet enregistrement a été modifié. You devez réviser les changements et ensuite les %1$s ou les %2$s.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: Ce dépôt d’archives n’existe pas ou vous n’avez pas le droit d’y accéder.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Ce dépôt d’archives a été supprimé. La suppression doit être révisée par un gestionnaire.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Ce dépôt a été supprimé. Vous devriez examiner la suppression puis l’%1$s ou la %2$s.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Ce dépôt d’archives a été modifié. Les modifications doivent être révisées par un gestionnaire.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Ce dépôt a été édité. Vous devriez examiner les modifications, puis les %1$s ou les %2$s.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
fr-CA: Ce rôle a toutes les autorisations du rôle d’éditeur, ainsi que d’approuver/refuser les modifications apportées par d’autres utilisateurs.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
fr-CA: Ce rôle a toutes les autorisations du rôle de gestionnaire dans tous les arbres de la famille, plus la permission de modifier les paramètres, la configuration du site, les utilisateurs et les modules.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
fr-CA: Ce rôle a toutes les autorisations du rôle de membre, ainsi que la permission d’ajouter/modifier/supprimer des données. Tout changement devra être approuvé par un modérateur, sauf si pour l’utilisateur l’option «&nbsp;accepter automatiquement les modifications&nbsp;» est activée.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
fr-CA: Ce rôle a toutes les autorisations du rôle du modérateur, plus l’accès à la configuration l’arbre généalogique, plus l’autorisation de modifier les paramètres / configuration d’un arbre généalogique.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
fr-CA: Ce rôle a toutes les autorisations du rôle de visiteur, ainsi que tout accès supplémentaire accordé par la configuration de l’arbre généalogique.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
fr-CA: Ce serveur ne supporte pas les téléchargements sécurisés utilisant le protocole HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
fr-CA: La limite de mémoire RAM du serveur est %s Mo, et le temps maximal d’exécution est de %s secondes.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
fr-CA: Ceci est une liste de faits additionnels qui doivent être séparés par une virgule ou un espace que vous souhaitez voir apparaître dans les cases des graphiques comme le Tableau d’ascendance, en plus des naissances et des décès qui s’affichent par défaut. Dans ce champ, vous devez utiliser les balises de faits telles que définies par la norme GEDCOM 5.5.1. Par exemple, si vous voulez que la profession s’affiche dans les boîtes, vous devez ajouter «&nbsp;OCCU&nbsp;» dans ce champ. En cliquant sur l’icône située à droite du champ, une liste des balises s’affichera. Cliquez sur la balise désirée, elle s’ajoutera automatiquement dans le champ.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
fr-CA: Cette source n’existe pas ou vous n’avez pas le droit d’y accéder.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cette source a été supprimée. La suppression doit être révisée par un gestionnaire.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fr-CA: Cette source a été supprimée. Vous devriez examiner la suppression puis l’%1$s ou la %2$s.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fr-CA: Cette source a été modifiée. Les modifications doivent être révisées par un gestionnaire.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fr-CA: Cette source a été édité. Vous devriez examiner les modifications, puis les %1$s ou les %2$s.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
fr-CA: Ce texte sera ajouté à chaque titre de la page. Il sera affiché dans la barre de titre du navigateur, signets, etc.

en: This type of link is not allowed here.
fr-CA: Ce type de lien n’est pas permis ici.

en: This user account does not have access to any tree.
fr-CA: Ce compte utilisateur n’a accès à aucun arbre.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
fr-CA: Cela signifie habituellement que vous devez modifier les permissions du dossier à 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
fr-CA: Ce site est en maintenance. Veuillez essayer dans quelques minutes.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
fr-CA: Le site est en maintenance. Veuillez <a href="index.php">essayer de nouveau</a> dans quelques minutes.

en: This website is temporarily unavailable
fr-CA: Ce site est momentanément indisponible

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
fr-CA: Ce site utilise des mouchards pour connaître le comportement des visiteurs.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
fr-CA: Toutes les données généalogiques de «&nbsp;%s&nbsp;» seront effacées, elles seront remplacées par les données provenant d’un autre GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
fr-CA: Cela mettra à jour la partie de plus haut niveau ou des parties du nom de lieu. Par exemple, «&nbsp;Mexique&nbsp;» correspondra à «&nbsp;Quintana Roo, Mexique&nbsp;», mais pas à «&nbsp;Santa Fe, Nouveau-Mexique&nbsp;».

en: Thu
fr-CA: Jeu

en: Thumbnail files must contain images.
fr-CA: Les miniatures doivent être des images.

en: Thumbnail images
fr-CA: Miniatures

en: Thumbnail to upload
fr-CA: Miniature

en: Thursday
fr-CA: Jeudi

en: Time
fr-CA: Heure

en: Time zone
fr-CA: Fuseau horaire

en: Timeline
fr-CA: Chronologie

en: Timestamp
fr-CA: Horodatage

en: Timor-Leste
fr-CA: Timor oriental

en: Title
fr-CA: Titre

en: Title in Hebrew
fr-CA: Titre en hébreu

en: To
fr-CA: à

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
fr-CA: Pour vous aider à travailler avec ce bloc, nous avons créé plusieurs modèles standards. Quand vous sélectionnez l’un de ces modèles, l’espace de saisie du texte contient une copie que vous pouvez modifier et personnaliser selon les exigences de votre site.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
fr-CA: Pour compléter la mise à jour, vous devez installer manuellement les fichiers.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
fr-CA: Pour créer des nouvelles tâches à faire, vous devez premièrement ajouter la balise _TODO à la liste des faits et des événements dans les options de votre arbre généalogique.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
fr-CA: Pour assurer la compatibilité avec d’autres logiciels de généalogie, les notes, du texte et relevés de notes doivent être enregistrés en texte simple, non formaté. Toutefois, la mise en forme est souvent souhaitable pour faciliter la présentation, la compréhension, etc.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
fr-CA: Afin d’empêcher les visiteurs d’accéder à votre site durant le processus de mise à jour, vous pouvez créer un fichier temporaire %s sur le serveur. S’il contient un message, celui-ci sera affiché aux visiteurs.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
fr-CA: Pour protéger ces données privées, webtrees utilise un fichier de configuration Apache (.htaccess) qui bloque tout accès à de dossier. Si votre serveur web ne supporte pas les fichiers .htaccess, et que vous ne pouvez pas restreindre l’accès à ce dossier, alors vous pouvez sélectionner un autre dossier situé à l’extérieur de vos documents web.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
fr-CA: Pour réduire le volume du téléchargement, vous pouvez compresser les données dans un fichier .ZIP. Vous devrez extraire les données du fichier .ZIP afin de pouvoir les utiliser.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
fr-CA: Pour définir ce texte dans une autre langue, il faut sélectionner cette langue puis revenir sur cette page.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
fr-CA: Pour dire aux moteurs de recherche que les cartes du site sont disponibles, vous pouvez utiliser les liens suivants.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
fr-CA: Pour signifier aux moteurs de recherche que les cartes du site sont disponibles, vous devez ajouter les lignes suivantes à votre fichier robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
fr-CA: Afin d’utiliser un compte Gmail, entrez les paramètres suivants&nbsp;: serveur=smtp.gmail.com, port=587, securité=tls, identifiant=xxxxx@gmail.com, mot de passe=[your gmail password]

en: Tokelau
fr-CA: Tokélaou

en: Tokyo, Japan
fr-CA: Tokyo, Japon

en: Tombstone
fr-CA: Pierre tombale

en: Top %s given name | Top %s given names
fr-CA[0]: Top des %s prénoms
fr-CA[1]: Top des %s prénoms

en: Top %s surname | Top %s surnames
fr-CA[0]: Top des %s noms de familles
fr-CA[1]: Top des %s noms de familles

en: Top given name
fr-CA: Le prénom le plus répandu

en: Top given names
fr-CA: Les prénoms les plus répandus

en: Top level
fr-CA: Niveau Pays

en: Top surname
fr-CA: Nom de famille le plus répandu

en: Top surnames
fr-CA: Noms de famille les plus répandus

en: Total accepted changes:
fr-CA: Total des modifications approuvées&nbsp;:

en: Total births
fr-CA: Nombre total de naissances

en: Total dead
fr-CA: Nombre de personnes décédées

en: Total deaths
fr-CA: Nombre total de décès

en: Total divorces
fr-CA: Nombre total de divorces

en: Total events
fr-CA: Nombre total d’événements

en: Total families
fr-CA: Nombre total de familles

en: Total families: %s
fr-CA: Nombre total de familles&nbsp;: %s

en: Total females
fr-CA: Nombre de femmes

en: Total given names
fr-CA: Total des prénoms

en: Total individuals
fr-CA: Nombre d’individus

en: Total individuals: %s
fr-CA: Nombre d’individus&nbsp;: %s

en: Total living
fr-CA: Nombre de personnes vivantes

en: Total males
fr-CA: Nombre d’hommes

en: Total marriages
fr-CA: Nombre total de mariages

en: Total number of users
fr-CA: Nombre total d’utilisateurs

en: Total pending changes:
fr-CA: Total des modifications en attente&nbsp;:

en: Total places: %s
fr-CA: Nombre total de lieux&nbsp;: %s

en: Total sources: %s
fr-CA: Nombre total de sources&nbsp;: %s

en: Total surnames
fr-CA: Total des noms de famille

en: Total users
fr-CA: Utilisateurs

en: Tracking and analytics
fr-CA: Suivi et analyses

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
fr-CA: Le suivi et les analyses ne sont pas ajoutés au panneau de contrôle.

en: Trailer
fr-CA: Bande annonce

en: Trinidad and Tobago
fr-CA: Trinité-et-Tobago

en: Tue
fr-CA: Mar

en: Tuesday
fr-CA: Mardi

en: Tunisia
fr-CA: Tunisie

en: Turkey
fr-CA: Turquie

en: Turkmenistan
fr-CA: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr-CA: Îles Turques et Caïques

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
fr-CA: Tuxtla Gutierrez, Mexique

en: Type of event
fr-CA: Type d’événement

en: Type of fact
fr-CA: Type de fait

en: Type of place markers in the place hierarchy
fr-CA: Type de marqueurs de la liste des lieux

en: Type the password again.
fr-CA: Entrer de nouveau le mot de passe.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
fr-CA: Entrez votre mot de passe à nouveau, pour vérifirez qu’il a été entré correctement.

en: Types of error
fr-CA: Types d’erreurs

en: US Minor Outlying Islands
fr-CA: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: US Virgin Islands
fr-CA: Îles Vierges américaines

en: Uganda
fr-CA: Ouganda

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
fr-CA: Impossible de se connecter avec ces paramètres. Le serveur a renvoyé l’erreur suivante.

en: Unable to find record with ID
fr-CA: Aucun enregistrement trouvé avec cet ID

en: Uncleared: insufficient data
fr-CA: Non Autorisé&nbsp;: données insuffisantes

en: Unique family facts
fr-CA: Faits uniques pour une famille

en: Unique identifier
fr-CA: Identificateur unique

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
fr-CA: Les identificateurs uniques permettent à un même enregistrement d’être dans des arbres généalogiques et dans des systèmes différents. Ils seront ajoutés quand l’enregistrement sera créé ou mis à jour. Si vous ne désirez pas afficher les identifiants uniques, vous pouvez les masquer en utilisant les règles de confidentialité.

en: Unique individual facts
fr-CA: Faits uniques pour un individu

en: Unique repository facts
fr-CA: Faits uniques pour un dépôt d’archives

en: Unique source facts
fr-CA: Faits uniques pour une source

en: United Arab Emirates
fr-CA: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr-CA: Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d’Irlande du Nord

en: United States
fr-CA: États-Unis

en: Unknown
fr-CA: Total inconnu

en: Unlink the media object
fr-CA: Dissocier le média

en: Unrecognized GEDCOM code
fr-CA: Code GEDCOM inconnu

en: Unused files
fr-CA: Les fichiers inutilisés

en: Unzip %s to a temporary folder…
fr-CA: Décompresser %s vers un dossier temporaire…

en: Upcoming events
fr-CA: Prochains évènements

en: Update
fr-CA: Mise à jour

en: Update all
fr-CA: Tout mettre à jour

en: Update all the place names in a family tree
fr-CA: Mettre à jour tous les noms de lieux dans un arbre généalogique

en: Update place names
fr-CA: Mettre à jour les noms de lieux

en: Upgrade anyway
fr-CA: Mettre à jour de toutes façons

en: Upgrade to webtrees %s.
fr-CA: Mettre à jour à la version %s de webtrees.

en: Upgrade wizard
fr-CA: Assistant de mise à jour

en: Upload geographic data
fr-CA: Téléverser les données géographiques

en: Upload media files
fr-CA: Téléverser un fichier

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
fr-CA: Téléverser un ou plusieurs fichiers média. Les fichiers peuvent être des images, des vidéos, des sons ou autres.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
fr-CA: Utiliser Google Maps ™ pour la hiérarchie des lieux

en: Use PHP mail to send messages
fr-CA: Utiliser PHP pour envoyer les messages

en: Use SMTP to send messages
fr-CA: Utiliser un serveur SMTP pour envoyer les messages

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
fr-CA: Utiliser un «&nbsp;?&nbsp;» correspond à un seul caractère, utiliser «&nbsp;*&nbsp;» correspond à zéro ou plusieurs caractères.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
fr-CA[0]: Nécessite un minimum de %s caractère.
fr-CA[1]: Nécessite un minimum de %s caractères.

en: Use colors
fr-CA: Utiliser les couleurs

en: Use compact layout
fr-CA: Utiliser le modèle compact

en: Use full source citations
fr-CA: Enregistrer tous les détails des sources

en: Use password
fr-CA: Utiliser un mot de passe

en: Use sendmail to send messages
fr-CA: Utiliser sendmail pour envoyer des messages

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
fr-CA: Utiliser une silhouette quand aucune image principale n’a été définie pour cet individu. Les images utilisées comme silhouettes correspondent au sexe de l’individu concerné.

en: Use silhouettes
fr-CA: Utilisez les silhouettes

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
fr-CA: Utiliser la base <a href="http://www.geonames.org/" target="_blank">GeoNames</a> pour la saisie semi-automatique des lieux

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
fr-CA: Utilisez ce champ pour dire à l’administrateur du site pourquoi vous souhaitez un compte et en quoi vous êtes concerné par les informations généalogiques présentées sur ce site. Vous pouvez aussi utiliser ce champ pour tout autre commentaire à l’attention de l’administrateur.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
fr-CA: Utiliser cette image pour les diagrammes et sur la page d’un individu.

en: Use this value
fr-CA: Utiliser cette valeur

en: User
fr-CA: Nom d’utilisateur

en: User administration
fr-CA: Administrer les utilisateurs

en: User didn’t verify within 7 days.
fr-CA: Compte non vérifié sous 7 jours.

en: User not verified by administrator.
fr-CA: Compte non vérifié par un administrateur.

en: User preferences
fr-CA: Options de l’utilisateur

en: User verification
fr-CA: Vérification de l’utilisateur

en: User-agent string
fr-CA: Chaîne user-agent

en: Username
fr-CA: Identifiant

en: Username or email address
fr-CA: Identifiant ou adresse courriel

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
fr-CA: Les identifiants ne sont pas sensibles à la casse et ignorent les lettres accentuées, alors «&nbsp;chloe&nbsp;», «&nbsp;chloë&nbsp;», et «&nbsp;Chloe&nbsp;» sont considérés comme étant semblables.

en: Users
fr-CA: Utilisateurs

en: Users who are signed in
fr-CA: Utilisateurs connectés

en: User’s account has been inactive too long:
fr-CA: Le compte utilisateur a été inactif depuis trop longtemps&nbsp;:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
fr-CA: Ce menu déroulant permet de choisir un pays et de sélectionner son drapeau. Si aucun drapeau n’est défini pour ce pays aucun drapeau n’est montré.

en: Uzbekistan
fr-CA: Ouzbékistan

en: Various statistics charts.
fr-CA: Divers tableaux statistiques.

en: Vatican City
fr-CA: Saint-Siège

en: Veracruz, Mexico
fr-CA: Veracruz, Mexique

en: Verification code
fr-CA: Code de vérification

en: Verified
fr-CA: Vérifié

en: Vernal, Utah, United States
fr-CA: Vernal, Utah, États-Unis

en: Video
fr-CA: Vidéo

en: Vietnam
fr-CA: Viêt Nam

en: View
fr-CA: Afficher

en: View all records found in this place
fr-CA: Afficher tous les évènements pour ce lieu

en: View the details
fr-CA: Afficher détails

en: View the notes
fr-CA: Voir les notes

en: View this day
fr-CA: Voir ce jour

en: View this family
fr-CA: Afficher la famille

en: View this individual
fr-CA: Afficher cette personne

en: View this month
fr-CA: Voir ce mois

en: View this source
fr-CA: Afficher cette source

en: View this year
fr-CA: Voir cette année

en: Villa Hermosa, Mexico
fr-CA: Villa Hermosa, Mexique

en: Visible online
fr-CA: Visible en ligne

en: Visible to other users when online
fr-CA: Visible par les autres utilisateurs

en: Visitor
fr-CA: Visiteur

en: Vital records
fr-CA: Actes d’état civil

en: Wales
fr-CA: Pays de Galles

en: Wallis and Futuna
fr-CA: Îles Wallis et Futuna

en: Ward
fr-CA: Pupille

en: Washington, District of Columbia, United States
fr-CA: Washington, District de Columbia, États-Unis

en: Watermarks
fr-CA: Filigranes

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
fr-CA: Les filigranes sont optionnels et habituellement affichés seulement aux visiteurs.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
fr-CA: Les filigranes des images de grande taille peuvent être lents à générer. Les sites achalandés pourraient préférer produire une seule fois l’image filigranée et la stocker sur le serveur.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
fr-CA: Vous allez recevoir un message de confirmation à l’adresse ( %s ).<br><br>En suivant les instructions de ce message vous pourrez activer votre compte.<br><br>Si vous n’activez pas votre compte avant sept jours, il sera supprimé (vous pourrez vous enregistrer à nouveau dans ce cas).<br><br>Pour vous connecter au site, votre nom de connexion et votre mot de passe sont nécessaires.

en: Website
fr-CA: Site web

en: Website URL
fr-CA: URL du site web

en: Website access rules
fr-CA: Règles d’accès au site

en: Website logs
fr-CA: Journaux du site web

en: Website preferences
fr-CA: Préférences du site web

en: Wed
fr-CA: Mer

en: Wednesday
fr-CA: Mercredi

en: Weight
fr-CA: Poids

en: Welcome %s
fr-CA: Bonjour %s

en: Welcome text on sign-in page
fr-CA: Texte de bienvenue sur la page de connexion

en: Welcome to this genealogy website
fr-CA: Bienvenue sur ce site généalogique

en: Western Sahara
fr-CA: Sahara occidental

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
fr-CA: Quand un enregistrement est modifié, l’utilisateur et l’estampille temporelle (horodatage) sont enregistrés. Parfois on souhaite conserver l’information existante de la «&nbsp;dernière modification&nbsp;», par exemple si on apporte des corrections mineures à des données d’un autre utilisateur. Cette option détermine si la fonction est active par défaut.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
fr-CA: Quand un utilisateur s’inscrit pour un compte, un courriel contenant un lien de vérification est envoyé à son adresse. Quand il clique sur ce lien, nous savons que l’adresse courriel est valide, et l’option «&nbsp;courriel vérifiée&nbsp;» est sélectionnée automatiquement.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
fr-CA: Lors de l’ajout d’un lien, le champ ID ne peut pas être vide.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
fr-CA: Quand vous ajoutez de nouveaux proches parents, vous pouvez ajouter des sources aux enregistrements (individu ou famille) ou aux faits et événements (naissance, mariage, décès). Cette option détermine si les enregistrements ou les faits seront sélectionnés par défaut.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
fr-CA: Si vous ajoutez un nouveau membre de la famille, un nom de famille par défaut peut-être proposé. Ce nom dépend de la tradition locale.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
fr-CA: Lorsque vous ajoutez, modifiez ou supprimez des informations, les changements ne sont pas enregistrés immédiatement. Ils sont conservés dans une zone «&nbsp;en attente&nbsp;». Ces modifications en attente doivent être examinées par un modérateur avant d’être acceptées.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
fr-CA: Lorsque vous envoyez un message, une copie vous est automatiquement adressée.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
fr-CA: Lorsqu’un utilisateur est associé à un individu dans un arbre généalogique, il a un rôle de membre, d’éditeur ou de modérateur. Vous pouvez l’empêcher d’accéder à des détails, des relations de vie. Vous spécifiez le nombre de degrés (ou niveaux) de parenté que l’utilisateur est autorisé à voir.

en: Where is your PhpGedView installation?
fr-CA: Où est votre installation PhpGedView&nbsp;?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
fr-CA: Inclure quels arbres dans le plan du site

en: Who can upload new media files
fr-CA: Qui peut téléverser de nouveaux fichiers média

en: Who is online
fr-CA: Qui est en ligne

en: Whole words only
fr-CA: Mots entiers seulement

en: Widow
fr-CA: Veuve

en: Widower
fr-CA: Veuf

en: Width
fr-CA: Taille de la roue

en: Width of generated thumbnails
fr-CA: Largeur des miniatures

en: Wife
fr-CA: Épouse

en: Wife’s age
fr-CA: Âge de l’épouse

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
fr-CA: Le nom de jeune fille de l’épouse devient son nouveau nom

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
fr-CA: Nom de famille de l’épouse remplacé par celui du mari

en: Wildcards
fr-CA: Caractères de remplacements

en: Will
fr-CA: Testament

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
fr-CA: Winter Quarters, Nebraska, États-Unis

en: With sources
fr-CA: Avec sources

en: Without sources
fr-CA: Sans sources

en: Witness
fr-CA: Témoin

en: Wives take their husband’s surname.
fr-CA: Les épouses portent le nom de famille de leur mari.

en: World
fr-CA: Monde

en: XREF prefixes
fr-CA: Préfixes XREF

en: Year
fr-CA: Année

en: Year input box
fr-CA: Zone de saisie de l’année

en: Year:
fr-CA: Année&nbsp;:

en: Yemen
fr-CA: Yémen

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
fr-CA: Vous (ou quelqu’un se faisant passer pour vous) a demandé un compte à %1$s utilisant l’adresse courriel %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
fr-CA: Vous n’êtes pas autorisé à envoyer des messages contenant des liens externes.

en: You are signed in as %s.
fr-CA: Vous êtes connecté en tant que %s.

en: You can apply for an account using the link below.
fr-CA: Vous pouvez demander un compte en utilisant le lien ci-dessous.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
fr-CA: Vous pouvez changer l’apparence de webtrees à l’aide des «&nbsp;thèmes&nbsp;». Chaque thème a un style différent, l’aménagement, de couleurs, etc.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
fr-CA: Vous pouvez choisir le préfixe qui sera utilisé quand de nouveaux XREFs seront créés.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
fr-CA: Vous pouvez choisir d’apparaître ou non dans la liste des utilisateurs connectés.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
fr-CA: Vous pouvez télécharger une copie des normes GEDCOM à partir de %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
fr-CA: Vous pouvez faciliter la recherche de femmes mariées en enregistrant leur nom utilisé après mariage. Cependant toutes les femmes ne prennent pas le nom de leur mari, alors méfiez-vous de l’introduction d’informations incorrectes dans votre base de données.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
fr-CA: Vous pouvez réactiver ces modules après la mise à jour.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
fr-CA: Vous pouvez réactiver ces thèmes après la mise à jour.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
fr-CA: Vous pouvez renuméroter les enregistrements d’un arbre généalogique, de façon à ce que leurs identifiants ne doublonnent pas avec ceux d’autres arbres.

en: You can renumber this family tree.
fr-CA: Vous pouvez renuméroter cet arbre généalogique.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
fr-CA: Vous pouvez indiquer une limite plus haute ou plus basse, cependant le serveur peut ignorer cette indication.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
fr-CA: Vous pouvez configurer l’accès à un enregistrement, un fait ou un événement spécifique en y ajoutant une restriction. Si un enregistrement, un fait ou un événement n’a pas de restriction, les restrictions par défaut ci-dessous seront appliquées.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
fr-CA: Vous pouvez accélérer les calculs de la vie privée en ajoutant un événement de décès à un individu dont le décès peut être déduit à partir d’autres dates, mais dont la fiche ne contient aucun événement de décès, d’inhumation, de crémation, etc.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
fr-CA: Vous ne pouvez pas créer une règle qui vous empêcherait d’accéder vous-même au site.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
fr-CA: Vous ne pouvez vous connecter car votre navigateur n’accepte pas les mouchards.

en: You do not have permission to view this page.
fr-CA: Vous n’avez pas la permission de voir cette page.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
fr-CA: Entrer des identifiants différents.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
fr-CA: Vous avez été identifié comme un utilisateur inscrit.

en: You have not created any journal items.
fr-CA: Journal vide.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
fr-CA: Vous avez sélectionné un fichier GEDCOM avec un nom différent. Est-ce correct&nbsp;?

en: You have signed out.
fr-CA: Vous n’êtes plus identifié.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
fr-CA: Entrer une URL commencant par «&nbsp;http://&nbsp;».

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
fr-CA: Vous pouvez utiliser le HTML dans votre format de réponse et pour ajouter des liens vers des sites externes.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
fr-CA: Vous devez aussi activer « applications moins sécurisées » dans votre compte Google.

en: You must change this before you can continue.
fr-CA: Vous devez modifier ceci afin de pouvoir continuer.

en: You must enter a name
fr-CA: Vous devez préciser un nom

en: You must enter a real name.
fr-CA: Vous devez entrer un nom réel.

en: You must enter a username.
fr-CA: Vous devez entrer un nom d’utilisateur.

en: You must enter all the administrator account fields.
fr-CA: Tous les champs du compte administrateur doivent être remplis.

en: You must provide a repository name.
fr-CA: Vous devez fournir un nom de dépôt d’archives.

en: You must provide a source title
fr-CA: Vous devez fournir un titre de la source

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
fr-CA: Vous devez renuméroter les enregistrements d’un des arbres généalogiques avant de les fusionner.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
fr-CA: Vous devez sélectionner un individu et le type de graphique dans les paramètres du bloc

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
fr-CA: Vous devez spécifier un individu avant de pouvoir restreindre l’utilisateur à sa famille immédiate.

en: You need to be a family member to access this website.
fr-CA: Vous devez être un membre de la famille pour accéder à ce site.

en: You need to be an authorized user to access this website.
fr-CA: Vous devez être un utilisateur autorisé pour accéder à ce site.

en: You need to create a family tree.
fr-CA: Vous devez créer un arbre généalogique.

en: You need to review the account details.
fr-CA: Vous devez réviser les détails du compte.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
fr-CA: Vous devez créer un compte d’administrateur. Ce compte peut contrôler tous les aspects de cette installation de webtrees. Veuillez choisir un mot de passe difficile à deviner.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
fr-CA: Vous devez vous connecter à nouveau en utilisant les mêmes identifiant et mot de passe que ceux dans PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
fr-CA: Vous devez spécifier une URL de connexion seulement si vous souhaitez rediriger vers un site ou vers un emplacement différent lors de connexion de vos utilisateurs. Ceci est très utile si vous avez besoin pour passer de http à https lors de connexion de vos utilisateurs. Inclure l’URL complète de <i>login.php</i>. Par exemple, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
fr-CA: Vous avez envoyé le message suivant à l’administrateur webtrees&nbsp;:

en: You sent the following message to a webtrees user:
fr-CA: Vous avez envoyé le message suivant à l’utilisateur webtrees&nbsp;:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
fr-CA: Vous devez accepter ou rejeter toutes les modifications en attente avant la mise à jour.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
fr-CA: Vous devez consulter l’auteur du module afin de confirmer sa compatibilité avec cette version de webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
fr-CA: Vous devez consulter l’auteur du thème afin de confirmer sa compatibilité avec cette version de webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
fr-CA: Vous devez supprimer le «&nbsp;%1$s&nbsp;» de «&nbsp;%2$s&nbsp;» et essayer à nouveau.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
fr-CA: Vous ne devez pas approuver un compte si vous ne savez que l’adresse courriel est correcte.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
fr-CA: approuver

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
fr-CA: rejeter

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
fr-CA: approuver

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
fr-CA: rejeter

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
fr-CA: Vous serez informé par courriel quand cet utilisateur aura confirmé sa demande. Vous pourrez alors activer son compte. Le nouvel utilisateur ne pourra pas se connecter tant que vous n’aurez pas activé son compte.

en: You will use this to sign in to webtrees.
fr-CA: Cet identifiant sera utilisé pour se connecter à webtrees.

en: Youngest father
fr-CA: Père le plus jeune

en: Youngest female
fr-CA: Femme la plus jeune

en: Youngest male
fr-CA: Homme le plus jeune

en: Youngest mother
fr-CA: Mère la plus jeune

en: Your clippings cart is empty.
fr-CA: Votre panier est vide.

en: Your name
fr-CA: Votre nom

en: Your registration at %s
fr-CA: Votre inscription sur %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
fr-CA: L’administrateur du serveur vous fournira les détails de connexion.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
fr-CA: Votre compte utilisateur ne peut pas «&nbsp;approuver automatiquement les changements&nbsp;». Vous devez effectuer une seule modification à la fois.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
fr-CA: Votre serveur web utilise une version PHP %s qui ne reçoit plus de mises à jour de sécurité. Vous devez passer à une version plus récente dès que possible.

en: Zambia
fr-CA: Zambie

en: Zip file(s)
fr-CA: Compresser les fichiers (zip)

en: Zoom in
fr-CA: Zoom avant

en: Zoom in/out on this box.
fr-CA: Zoom avant/arrière sur cette case.

en: Zoom level
fr-CA: Facteur de zoom

en: Zoom level of map
fr-CA: Facteur de zoom de la carte

en: Zoom out
fr-CA: Zoom arrière

en: about %s
fr-CA: vers %s

en: accepted
fr-CA: approuvé

en: add
fr-CA: ajouter

en: adopted name
fr-CA: nom à l’adoption

en: after
fr-CA: après

en: after %s
fr-CA: après %s

en: after death
fr-CA: après le décès

en: age
fr-CA: âge

en: allow
fr-CA: autoriser

en: also known as
fr-CA: également connu sous

en: always
fr-CA: toujours

en: and
fr-CA: et

en: back to top
fr-CA: Retour en haut de la page

en: before
fr-CA: avant

en: before %s
fr-CA: avant %s

en: between %s and %s
fr-CA: entre %s et %s

en: birth
fr-CA: naissance

en: birth name
fr-CA: nom à la naissance

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
fr-CA: né(e) dans les %1$s dernières années ou décédé(e) dans les %2$s dernières années

en: brother
fr-CA: frère

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
fr-CA: neveu/nièce

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
fr-CA: nièce

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
fr-CA: neveu par alliance

[ctx: brother’s son]
en: nephew
fr-CA: neveu

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
fr-CA: nièce par alliance

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
fr-CA: belle-sœur

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
fr-CA: frère de la belle-sœur

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fr-CA: frère/sœur de la belle-sœur

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
fr-CA: sœur de la belle-sœur

en: bullet list
fr-CA: liste à puces

en: burial
fr-CA: sépulture

en: by
fr-CA: par

en: calculated %s
fr-CA: calculé %s

en: cancel
fr-CA: Annuler

en: census added
fr-CA: recensement

en: century
fr-CA: siècle

en: change of name
fr-CA: Changement de nom

en: child
fr-CA: enfant

en: children
fr-CA: enfants

[ctx: child’s child]
en: grandchild
fr-CA: petit-enfant

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
fr-CA: petite-fille

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
fr-CA: mari de la petite-fille

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
fr-CA: beau-fils

[ctx: child’s son]
en: grandson
fr-CA: petit-fils

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
fr-CA: femme du petit-fils

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
fr-CA: beau-fils/belle-fille

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
fr-CA: belle-fille

en: close
fr-CA: Fermer

en: compact list
fr-CA: liste compacte

en: continue
fr-CA: continuer

en: create
fr-CA: créer

en: creating thumbnails of images
fr-CA: Création des miniatures

en: date periods
fr-CA: périodes. Vérifiez les valeurs cochées pour les périodes de l’axe des z

en: daughter
fr-CA: fille

en: daughter of
fr-CA: fille de

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
fr-CA: petit-enfant

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
fr-CA: Adoption d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
fr-CA: Baptême d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
fr-CA: Naissance d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
fr-CA: Enterrement d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
fr-CA: Baptême d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
fr-CA: Crémation d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
fr-CA: Décès d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
fr-CA: Mariage d’une petite-fille

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
fr-CA: petite-fille

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
fr-CA: mari de la petite-fille

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
fr-CA: beau-fils

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
fr-CA: père du beau-fils

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
fr-CA: mère du beau-fils

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
fr-CA: parent du beau-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
fr-CA: Adoption d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
fr-CA: Baptême d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
fr-CA: Naissance d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
fr-CA: Brit milah d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
fr-CA: Enterrement d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
fr-CA: Baptême d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
fr-CA: Crémation d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
fr-CA: Décès d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
fr-CA: Mariage d’un petit-fils

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
fr-CA: petit-fils

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
fr-CA: femme du petit-fils

en: death
fr-CA: décès

en: degrees
fr-CA: degrés

en: delete
fr-CA: supprimer

en: deny
fr-CA: refuser

en: download
fr-CA: télécharger

en: east
fr-CA: est

en: edit
fr-CA: éditer

en: eighth cousin
fr-CA: 8<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: elder brother
fr-CA: frère plus âgé

en: elder sibling
fr-CA: frère aîné

en: elder sister
fr-CA: sœur plus âgée

en: eleventh cousin
fr-CA: 11<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: estate name
fr-CA: Nom de la ferme

en: estimated %s
fr-CA: estimé %s

en: ex-husband
fr-CA: ex-époux

en: ex-partner
fr-CA: ex-conjoint(e)

en: ex-spouse
fr-CA: ex-époux(se)

en: ex-wife
fr-CA: ex-épouse

en: facts
fr-CA: faits

en: father
fr-CA: père

[ctx: father’s brother]
en: uncle
fr-CA: oncle

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
fr-CA: Cousin(e) germain(e)

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
fr-CA: cousine germaine

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
fr-CA: cousin germain

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
fr-CA: tante

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
fr-CA: demi-frère/demi-sœur

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
fr-CA: demi-sœur

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
fr-CA: grand-père paternel

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
fr-CA: grand-mère paternelle

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
fr-CA: grands-parents paternels

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle paternel

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
fr-CA: tante/oncle

[ctx: father’s sister]
en: aunt
fr-CA: tante

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
fr-CA: cousin(e) germain(e)

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
fr-CA: cousine germaine

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
fr-CA: oncle

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
fr-CA: cousin germain

[ctx: father’s son]
en: half-brother
fr-CA: demi-frère

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
fr-CA: belle-mère

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
fr-CA: frère/sœur par alliance

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
fr-CA: demi-sœur par alliance

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
fr-CA: demi-frère par alliance

en: fifteenth cousin
fr-CA: 15<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: fifth %s
fr-CA: cinquième %s

en: fifth cousin
fr-CA: cousin(e) au cinquième degré

en: file upload capability
fr-CA: capacité de téléversement de fichier

en: first
fr-CA: début

en: first %s
fr-CA: premier/première %s

en: first cousin
fr-CA: Cousin(e) germain(e)

en: fourteenth cousin
fr-CA: 14<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: fourth %s
fr-CA: quatrième %s

en: fourth cousin
fr-CA: cousin(e) au quatrième degré

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
fr-CA[0]: de %1$s intervalle %2$s an
fr-CA[1]: de %1$s intervalle %2$s ans

en: from %s
fr-CA: à partir de %s

en: from %s to %s
fr-CA: de %s à %s

en: full circle
fr-CA: cercle complet

en: gender
fr-CA: sexe

en: go to new individual
fr-CA: Voir la fiche de l’individu ajouté

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
fr-CA: cousine issue de germain

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
fr-CA: cousin issu de germain

en: great ×%s aunt
fr-CA: grand-tante à la %s<sup>e</sup> génération

en: great ×%s aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/oncle à la %s<sup>e</sup> génération

en: great ×%s grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s grandfather
fr-CA: grand-père au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s grandmother
fr-CA: grand-mère au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s grandparent
fr-CA: arrière-grand-parent au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s grandson
fr-CA: arrière-petit-fils au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s nephew
fr-CA: petit-neveu au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s niece
fr-CA: petite-nièce au %s<sup>e</sup> degré

en: great ×%s uncle
fr-CA: grand-oncle à la (%s-1)<sup>e</sup> génération

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
fr-CA: grand-oncle à la (%s-1)<sup>e</sup> génération

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
fr-CA: grand-oncle à la (%s-1)<sup>e</sup> génération

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
fr-CA: grand-oncle au (%s-1)<sup>e</sup> degré

en: great ×4 aunt
fr-CA: grande-tante au 5<sup>e</sup> degré

en: great ×4 aunt/uncle
fr-CA: grand(e)-oncle/tante au 5<sup>e</sup> degré

en: great ×4 grandchild
fr-CA: petit-enfant au 4<sup>e</sup> degré

en: great ×4 granddaughter
fr-CA: petite-fille au 4<sup>e</sup> degré

en: great ×4 grandfather
fr-CA: grand-père au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 6e génération

en: great ×4 grandmother
fr-CA: grand-mère au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 6e génération

en: great ×4 grandparent
fr-CA: arrière-grand-parent au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 6e génération

en: great ×4 grandson
fr-CA: petit-fils au 4<sup>e</sup> degré

en: great ×5 aunt
fr-CA: grand-tante à la 6e génération

en: great ×5 aunt/uncle
fr-CA: grande-tante/grand-oncle à la 6e génération

en: great ×5 grandchild
fr-CA: petit-enfant au 5<sup>e</sup> degré

en: great ×5 granddaughter
fr-CA: petite-fille au 5<sup>e</sup> degré

en: great ×5 grandfather
fr-CA: grand-père au 6<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 6e génération

en: great ×5 grandmother
fr-CA: grand-mère au 6<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
fr-CA: grand-oncle au 6<sup>e</sup> degré

en: great ×5 grandparent
fr-CA: arrière-grand-parent au 5<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
fr-CA: grand-oncle au 6<sup>e</sup> degré

en: great ×5 grandson
fr-CA: petit-fils au 5<sup>e</sup> degré

en: great ×6 aunt
fr-CA: grande-tante à la 7e génération

en: great ×6 aunt/uncle
fr-CA: grande-tante/grand-oncle à la 7e génération

en: great ×6 grandchild
fr-CA: petit-enfant au 6<sup>e</sup> degré

en: great ×6 granddaughter
fr-CA: petite-fille au 6<sup>e</sup> degré

en: great ×6 grandfather
fr-CA: grand-père au 7<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 8e génération

en: great ×6 grandmother
fr-CA: grand-mère au 7<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 8e génération

en: great ×6 grandparent
fr-CA: arrière-grand-parent au 6<sup>e</sup> degré

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 8e génération

en: great ×6 grandson
fr-CA: petit-fils au 6<sup>e</sup> degré

en: great ×7 aunt
fr-CA: grande-tante à la 8e génération

en: great ×7 aunt/uncle
fr-CA: grande-tante/grand-oncle à la 8e génération

en: great ×7 grandchild
fr-CA: petit-enfant au 7<sup>e</sup> degré

en: great ×7 granddaughter
fr-CA: petite-fille au 7<sup>e</sup> degré

en: great ×7 grandfather
fr-CA: grand-père au 8<sup>e</sup> degré

en: great ×7 grandmother
fr-CA: grand-mère au 8<sup>e</sup> degré

en: great ×7 grandparent
fr-CA: arrière-grand-parent au 7<sup>e</sup> degré

en: great ×7 grandson
fr-CA: petit-fils au 7<sup>e</sup> degré

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
fr-CA: arrière-grand-oncle

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
fr-CA: arrière-grand-oncle

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
fr-CA: arrière-grand-oncle

en: great-great-aunt
fr-CA: arrière-grand-tante

en: great-great-aunt/uncle
fr-CA: grand-oncle/grand-tante au 4<sup>e</sup> degré

en: great-great-grandchild
fr-CA: arrière-arrière-petit-enfant

en: great-great-granddaughter
fr-CA: arrière-arrière-petite-fille

en: great-great-grandfather
fr-CA: grand-père à la 4e génération

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
fr-CA: grand-oncle à la 4e génération

en: great-great-grandmother
fr-CA: grand-mère à la 4e génération

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
fr-CA: grand-oncle à la 4e génération

en: great-great-grandparent
fr-CA: arrière-arrière-grands-parents

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
fr-CA: grand-oncle à la 4e génération

en: great-great-grandson
fr-CA: arrière-arrière-petit-fils

en: great-great-great-aunt
fr-CA: grand-tante à la 4e génération

en: great-great-great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle à la 4e génération

en: great-great-great-grandchild
fr-CA: arrière-arrière-arrière-petit-enfant

en: great-great-great-granddaughter
fr-CA: arrière-arrière-arrière-petite-fille

en: great-great-great-grandfather
fr-CA: grand-père au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 5e génération

en: great-great-great-grandmother
fr-CA: grand-mère au 4<sup>e</sup> degré

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 5e génération

en: great-great-great-grandparent
fr-CA: arrière-arrière-arrière-grand-parent

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
fr-CA: grand-oncle à la 5e génération

en: great-great-great-grandson
fr-CA: arrière-arrière-arrière-petit-fils

en: half circle
fr-CA: demi-cercle

en: half-year after marriage
fr-CA: semestres après le mariage

en: herself
fr-CA: elle-même

en: hh:mm or hh:mm:ss
fr-CA: hh:mm ou hh:mm:ss

en: hide
fr-CA: masquer

en: himself
fr-CA: lui-même

en: husband
fr-CA: mari

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
fr-CA: beau-frère

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
fr-CA: femme du beau-frère

[ctx: husband’s child]
en: step-child
fr-CA: beau-fils/belle-fille

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
fr-CA: belle-fille

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
fr-CA: beau-père

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
fr-CA: belle-mère

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fr-CA: beau-frère/belle-sœur

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
fr-CA: belle-sœur

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
fr-CA: mari de la belle-sœur

[ctx: husband’s son]
en: step-son
fr-CA: beau-fils

en: immigration name
fr-CA: nom à l’immigration

en: import
fr-CA: importer

en: interpreted %s (%s)
fr-CA: interprété %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
fr-CA[0]: intervalle %s an
fr-CA[1]: intervalle %s ans

en: interval one child
fr-CA: intervalle 1 enfant

en: interval two children
fr-CA: intervalle 2 enfants

en: invert selection
fr-CA: inverser la sélection

en: last
fr-CA: dernier

en: link
fr-CA: Mettre un lien

en: list
fr-CA: liste

en: maiden name
fr-CA: nom de jeune fille

en: managers
fr-CA: gestionnaires

en: marriage
fr-CA: mariage

en: married name
fr-CA: nom après mariage

en: matrilineal
fr-CA: matrilinéaire

en: maximum %s day | maximum %s days
fr-CA[0]: maximum %s jour
fr-CA[1]: maximum %s jours

en: members
fr-CA: membres

en: midnight
fr-CA: minuit

en: month
fr-CA: mois

en: months after marriage
fr-CA: mois après le mariage

en: months before and after marriage
fr-CA: mois avant et après le mariage

en: mother
fr-CA: mère

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
fr-CA: oncle

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
fr-CA: cousin(e) germain(e)

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
fr-CA: cousine germaine

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
fr-CA: cousin germain

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
fr-CA: tante

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
fr-CA: demi-frère/demi-sœur

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
fr-CA: demi-sœur

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
fr-CA: grand-père maternel

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle maternel

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
fr-CA: beau-père

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
fr-CA: frère/sœur par alliance

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
fr-CA: demi-sœur par alliance

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
fr-CA: beau-frère

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
fr-CA: grand-mère maternelle

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-oncle/grand-tante

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin(e) germain(e) éloigné(e) au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousine germaine éloignée au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fr-CA: cousin germain éloigné au 1<sup>er</sup> degré

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
fr-CA: grands-parents maternels

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
fr-CA: tante/oncle

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
fr-CA: tante

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
fr-CA: cousin(e) germain(e)

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
fr-CA: cousine germaine

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
fr-CA: oncle

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
fr-CA: cousin germain

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
fr-CA: demi-frère

en: never
fr-CA: jamais

en: next
fr-CA: suivant

en: ninth cousin
fr-CA: cousin/cousine au neuvième degré

en: no
fr-CA: non

en: none
fr-CA: aucun

en: noon
fr-CA: midi

en: north
fr-CA: nord

en: numbers
fr-CA: nombres pour une famille

en: of
fr-CA: de

en: on the date of death
fr-CA: à la date du décès

en: overall
fr-CA: Global

[ctx: paper size]
en: Legal
fr-CA: Légal

[ctx: paper size]
en: Letter
fr-CA: Lettre

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
fr-CA: oncle

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
fr-CA: tante

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
fr-CA: demi-frère/demi-sœur

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
fr-CA: demi-sœur

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
fr-CA: grand-père

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
fr-CA: grand-mère

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
fr-CA: grands-parents

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
fr-CA: arrière-grand-père

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
fr-CA: arrière-grand-mère

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
fr-CA: arrière-grands-parents

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fr-CA: grand-tante/grand-oncle

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
fr-CA: grand-tante

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
fr-CA: grand-oncle

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
fr-CA: tante/oncle

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
fr-CA: tante

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
fr-CA: oncle

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
fr-CA: demi-frère

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
fr-CA: beau-parent

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
fr-CA: frère/sœur par alliance

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
fr-CA: demi-soeur par alliance

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
fr-CA: beau-frère par alliance

en: partner
fr-CA: Conjoint(e) de fait

en: patrilineal
fr-CA: patrilinéaire

en: pending
fr-CA: en attente

en: percentage
fr-CA: pourcentage

en: preview
fr-CA: Aperçu

en: previous
fr-CA: précédent

en: primary evidence
fr-CA: source primaire

en: quarters after marriage
fr-CA: trimestres après le mariage

en: questionable evidence
fr-CA: source contestable

en: records
fr-CA: enregistrements

en: rejected
fr-CA: rejeté

en: religious name
fr-CA: nom en religion

en: replace
fr-CA: remplacer

en: reporting
fr-CA: Rapport

en: reset
fr-CA: réinitialisation

en: save
fr-CA: enregistrer

en: search
fr-CA: recherche

en: second %s
fr-CA: deuxième %s

en: second cousin
fr-CA: cousin(e) issu(e) de germain

en: secondary evidence
fr-CA: source secondaire

en: select all
fr-CA: sélectionner tous

en: select none
fr-CA: sélectionner aucun

en: self
fr-CA: lui/elle

en: seventh cousin
fr-CA: cousin(e) au septième degré

en: show
fr-CA: afficher

en: show the chart
fr-CA: montrer le graphique

en: sibling
fr-CA: frère/sœur

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
fr-CA: neveu/nièce

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
fr-CA: nièce

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
fr-CA: neveu par alliance

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
fr-CA: neveu

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fr-CA: petit-neveu/petite-nièce

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
fr-CA: petite-nièce

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
fr-CA: petit-neveu

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
fr-CA: nièce par alliance

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
fr-CA: beau-frère/belle-sœur

en: sign in
fr-CA: connexion

en: sign out
fr-CA: déconnexion

en: sister
fr-CA: sœur

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
fr-CA: neveu par alliance

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
fr-CA: nièce par alliance

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
fr-CA: neveu/nièce

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
fr-CA: nièce

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
fr-CA: beau-frère

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
fr-CA: frère du beau-frère

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fr-CA: frère/sœur du beau-frère

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
fr-CA: sœur de la belle-sœur

[ctx: sister’s son]
en: nephew
fr-CA: neveu

en: sixth cousin
fr-CA: cousin(e) au sixième degré

en: son
fr-CA: fils

en: son of
fr-CA: fils de

[ctx: son’s child]
en: grandchild
fr-CA: petit-enfant

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
fr-CA: Adoption d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
fr-CA: Baptême d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
fr-CA: Naissance d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
fr-CA: Enterrement d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
fr-CA: Baptême d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
fr-CA: Crémation d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
fr-CA: Décès d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
fr-CA: Mariage d’une petite-fille

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
fr-CA: petite-fille

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
fr-CA: mari de la petite-fille

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
fr-CA: Adoption d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
fr-CA: Baptême d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
fr-CA: Naissance d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
fr-CA: Brit milah d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
fr-CA: Enterrement d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
fr-CA: Baptême d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
fr-CA: Crémation d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
fr-CA: Décès d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
fr-CA: Mariage d’un petit-fils

[ctx: son’s son]
en: grandson
fr-CA: petit-fils

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
fr-CA: arrière-petit-enfant

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
fr-CA: arrière-petite-fille

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
fr-CA: arrière-petit-fils

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
fr-CA: femme du petit-fils

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
fr-CA: belle-fille

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
fr-CA: père de la belle-fille

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
fr-CA: mère de la belle-fille

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
fr-CA: parent de la belle-fille

en: sort by date
fr-CA: Trier par date

en: sort by date of birth
fr-CA: Trier par date de naissance

en: sort by date of death
fr-CA: Trier par date de décès

en: sort by date of marriage
fr-CA: Trier par date de mariage

en: sort by date, newest first
fr-CA: Trier par les plus récentes dates en premier

en: sort by date, oldest first
fr-CA: Trier par les plus anciennes dates en premier

en: sort by filename
fr-CA: Trier par nom de fichier

en: sort by name
fr-CA: Trier par nom

en: sort by title
fr-CA: Trier par titre

en: south
fr-CA: sud

en: spouse
fr-CA: époux / épouse

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
fr-CA: beau-frère

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
fr-CA: beau-fils/belle-fille

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
fr-CA: belle-fille

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
fr-CA: beau-père

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
fr-CA: belle-mère

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
fr-CA: belle-mère/beau-père

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fr-CA: beau-frère/belle-sœur

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
fr-CA: belle-sœur

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
fr-CA: beau-fils

en: ssl
fr-CA: SSL

en: tag cloud
fr-CA: nuage de mots-clés

en: tenth cousin
fr-CA: 10<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
fr-CA: les paramètres de connexion de base de données dans le fichier «&nbsp;/data/config.ini.php&nbsp;» sont encore corrects

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
fr-CA: Le dossier «&nbsp;/data&nbsp;» et le fichier «&nbsp;/data/config.ini.php&nbsp;» ont les autorisations d’accès qui permettent au serveur web de les lire

en: themself
fr-CA: lui-même

en: third %s
fr-CA: troisième %s

en: third cousin
fr-CA: petit(e)-cousin(e)

en: thirteenth cousin
fr-CA: 13<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: this record does not exist
fr-CA: ce document n’existe pas

en: three-quarter circle
fr-CA: trois quarts de cercle

en: tls
fr-CA: TLS

en: to %s
fr-CA: vers %s

en: twelfth cousin
fr-CA: 12<sup>e</sup> arrière-petit(e)-cousin(e)

en: twin brother
fr-CA: frère jumeau

en: twin sibling
fr-CA: frère/sœur jumeaux

en: twin sister
fr-CA: sœur jumelle

en: unknown
fr-CA: inconnu

[ctx: unknown century]
en: Unknown
fr-CA: Inconnu

[ctx: unknown family]
en: unknown
fr-CA: inconnu(e)

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
fr-CA: Inconnu

[ctx: unknown people]
en: Unknown
fr-CA: Inconnu(e)

en: unlimited
fr-CA: illimité

en: unreliable evidence
fr-CA: source non fiable

en: update
fr-CA: Mise à jour

en: upload
fr-CA: téléversement

en: view
fr-CA: afficher

en: visitors
fr-CA: visiteurs

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
fr-CA: webtrees ne peut pas se connecter à la base de données PhpGedView&nbsp;: %s.

en: webtrees message
fr-CA: Message de webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
fr-CA: webtrees nécessite une base de données MySQL, version %s et plus.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
fr-CA: webtrees a besoin d’envoyer des courriels, tels que les notifications ou les rappels de mot de passe. Pour cela, il peut utiliser soit la fonctionnalité interne en PHP (qui n’est pas toujours disponible), soit un service SMTP externe pour lequel vous devez fournir les paramètres de connexion.

en: webtrees reply address
fr-CA: Adresse de réponse

en: webtrees sends emails with no storage
fr-CA: webtrees envoie des courriels sans stockage

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
fr-CA: webtrees utilise l’encodage UTF-8 pour les lettres accentuées, les caractères spéciaux et les écritures autres que latines. Si vous voulez utiliser ce fichier GEDCOM avec un logiciel de généalogie qui ne supporte pas UTF-8, alors vous pouvez le créer avec l’encodage ISO-8859-1.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
fr-CA: La base de données webtrees doit être mise sur le même serveur que celle de PhpGedView

en: west
fr-CA: ouest

en: wife
fr-CA: épouse

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
fr-CA: beau-frère

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
fr-CA: femme du beau-frère

[ctx: wife’s child]
en: step-child
fr-CA: beau-fils/belle-fille

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
fr-CA: belle-fille

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
fr-CA: beau-père

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
fr-CA: belle-mère

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fr-CA: beau-frère/belle-sœur

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
fr-CA: belle-sœur

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
fr-CA: mari de la belle-sœur

[ctx: wife’s son]
en: step-son
fr-CA: beau-fils

en: years
fr-CA: années

en: yes
fr-CA: oui

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
fr-CA: vous pouvez vous connecter à la base de données en utilisant d’autres applications, telles que phpmyadmin

en: younger brother
fr-CA: frère plus jeune

en: younger sibling
fr-CA: cadet

en: younger sister
fr-CA: sœur plus jeune

en: ±%s year | ±%s years
fr-CA[0]: ±%s an
fr-CA[1]: ±%s années

en: “%s”
fr-CA: «&nbsp;%s&nbsp;»

en: “%s” has been added to your favorites.
fr-CA: «&nbsp;%s&nbsp;» a été ajouté à vos favoris.

en: “%s” has been deleted.
fr-CA: “%s” a été supprimé.
