webtrees - en to fi translation catalogue (3652 entries)

en:  but the details are unknown
fi:  mutta yksityiskohdat ovat tuntemattomia

en:  per gender
fi:  / sukupuoli

en:  per time period
fi:  aikajaksoa kohti

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
fi: %1$s %2$s sisältää %3$s linkin kohteeseen %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
fi: %1$s %2$s polvierolla

en: %1$s %2$s times removed descending
fi: %1$s %2$s polvierolla

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
fi: %1$sKB ladattiin %2$s sekunnissa.

en: %1$s does not exist.
fi: %1$s ei ole olemassa.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
fi: %1$s ei ole olemassa. Tarkoititko %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
fi: %1$s:lta puuttuu linkki takaisin %2$s:een.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
fi[0]: %1$s tiedosto purettiin %2$s sekunnissa.
fi[1]: %1$s tiedostoa purettiin %2$s sekunnissa.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
fi[0]: %1$s henkilö näytössä %3$s sukupolven mahdollisista %2$s henkilöistä.
fi[1]: %1$s henkilöä näytössä %3$s sukupolven mahdollisista %2$s henkilöistä.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
fi[0]: %1$s henkilöltä puuttuu syntymäpaikan koordinaatit: %2$s.
fi[1]: %1$s henkilöiltä puuttuu syntymäpaikan koordinaatit: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
fi: %1$s on tyyppiä %2$s kun odotettiin %3$s.

en: %1$s × %2$s pixels
fi: %1$s × %2$s kuvapistettä

en: %1$s’s %2$s
fi: %1$s &rarr; %2$s

en: %j %F %Y
fi: %j. %F %Y

en: %s BCE
fi: %s EAA

en: %s KB
fi: %s kB

en: %s and her ancestors
fi: %s ja hänen esivanhempansa

en: %s and his ancestors
fi: %s ja hänen esivanhempansa

en: %s and the individuals that reference it.
fi: %s ja henkilöt, jotka viittaavat siihen.

en: %s and their children
fi: %s ja heidän lapsensa

en: %s and their descendants
fi: %s ja heidän jälkeläisensä

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
fi[0]: %s tuntematon kirjautunut käyttäjä
fi[1]: %s tuntematonta kirjautunutta käyttäjää

en: %s child | %s children
fi[0]: %s lapsi
fi[1]: %s lasta

en: %s day | %s days
fi[0]: %s päivä
fi[1]: %s päivää

en: %s day ago | %s days ago
fi[0]: %s päivä sitten
fi[1]: %s päivää sitten

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
fi[0]: %s perhe on päivitetty.
fi[1]: %s perhettä on päivitetty.

en: %s family tree | %s family trees
fi[0]: %s sukupuu
fi[1]: %s sukupuuta

en: %s grandchild | %s grandchildren
fi[0]: %s lapsenlapsi
fi[1]: %s lastenlasta

en: %s hour ago | %s hours ago
fi[0]: %s tunti sitten
fi[1]: %s tunteja sitten

en: %s individual | %s individuals
fi[0]: %s henkilö
fi[1]: %s henkilöä

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
fi[0]: %s henkilö on päivitetty.
fi[1]: %s henkilöä on päivitetty.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
fi[0]: %s henkilö on yksityissuojattu.
fi[1]: %s henkilöä ovat yksityissuojattuja.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
fi[0]: %s henkilö, jolla on tapahtumia %s ja %s välillä
fi[1]: %s henkilöä, joilla on tapahtumia %s ja %s välillä

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
fi[0]: %s henkilö, jolla on tapahtumia paikassa %s
fi[1]: %s henkilöä, joilla on tapahtumia paikassa %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
fi[0]: %s henkilö, jolla on tapahtumia paikassa %s, %s ja %s välillä
fi[1]: %s henkilöä, joilla on tapahtumia paikassa %s, %s ja %s välillä

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
fi: %s ei ole käytössä tässä palvelimessa. Et voi asentaa webtrees ohjelmaa ennen kun se on käytössä. Pyydä palvelimen järjestelmänvalvojaa ottamaan se käyttöön.

en: %s message | %s messages
fi[0]: %s viesti
fi[1]: %s viestiä

en: %s minute ago | %s minutes ago
fi[0]: %s minuutti sitten
fi[1]: %s minuutteja sitten

en: %s month | %s months
fi[0]: %s kuukausi
fi[1]: %s kuukautta

en: %s month ago | %s months ago
fi[0]: %s kuukausi sitten
fi[1]: %s kuukautta sitten

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
fi[0]: %s lisätieto on päivitetty.
fi[1]: %s lisätietoa on päivitetty.

en: %s once removed ascending
fi: %s

en: %s once removed descending
fi: %s

en: %s second ago | %s seconds ago
fi[0]: %s sekunti sitten
fi[1]: %s sekunteja sitten

en: %s sent you the following message.
fi: %s lähetti sinulle seuraavan viestin.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
fi[0]: %s kirjautunut käyttäjä
fi[1]: %s kirjautunutta käyttäjää

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
fi[0]: %s lähde on päivitetty.
fi[1]: %s lähdettä on päivitetty.

en: %s three times removed ascending
fi: %s

en: %s three times removed descending
fi: %s

en: %s twice removed ascending
fi: %s

en: %s twice removed descending
fi: %s

en: %s week | %s weeks
fi[0]: %s viikko
fi[1]: %s viikkoa

en: %s year | %s years
fi[0]: %s vuosi
fi[1]: %s vuotta

en: %s year ago | %s years ago
fi[0]: %s vuosi sitten
fi[1]: %s vuotta sitten

en: %s year anniversary
fi: %s. vuosipäivä

en: %s × cousin
fi: %s. serkku

en: %s&nbsp;BCE
fi: %s&nbsp;EAA

en: %s&nbsp;CE
fi: %s&nbsp;JAA

en: %s, her ancestors and their families
fi: %s, hänen esivanhempansa ja heidän perheensä

en: %s, her parents and siblings
fi: %s, hänen vanhempansa ja sisaruksensa

en: %s, her spouses and children
fi: %s, hänen puolisonsa ja lapsensa

en: %s, her spouses and descendants
fi: %s, hänen puolisonsa ja jälkeläisensä

en: %s, his ancestors and their families
fi: %s, hänen esivanhempansa ja heidän perheensä

en: %s, his parents and siblings
fi: %s, hänen vanhempansa ja sisaruksensa

en: %s, his spouses and children
fi: %s, hänen puolisonsa ja lapsensa

en: %s, his spouses and descendants
fi: %s, hänen puolisonsa ja jälkeläisensä

en: &lt;select&gt;
fi: &lt;valitse&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fi: veljenlapsenlapsi

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
fi: veljenlapsentytär

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
fi: veljenlapsenpoika

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fi: veljentyttären lapsi

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fi: veljentyttärentytär

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
fi: veljentyttärenpoika

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
fi: sisarentytär %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
fi: sisarenpoika %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
fi: sisarentytär 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
fi: sisarenpoika 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
fi: veljenlapsenlapsenlapsi

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
fi: veljenlapsenlapsentytär

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
fi: veljenlapsenlapsenpoika

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
fi: veljenlapsenlapsenlapsenlapsi

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
fi: veljenlapsenlapsenlapsentytär

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
fi: veljenlapsenlapsenlapsenpoika

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
fi: sisarentytär 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
fi: sisarenpoika 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fi: veljenpojanlapsi

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
fi: veljenpojantytär

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
fi: veljenpojanpoika

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisarenlapsenlapsi

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
fi: sisarenlapsentytär

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
fi: sisarenlapsenpoika

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisarentyttärenlapsi

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fi: sisarentyttärentytär

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
fi: sisarentyttärenpoika

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
fi: sisarentytär %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
fi: sisarenpoika %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
fi: sisarentytär 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
fi: sisarenpoika 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
fi: sisarenlapsenlapsentytär/-poika

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
fi: sisarenlapsenlapsentytär

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
fi: sisarenlapsenlapsenpoika

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
fi: sisarenlapsenlapsenlapsenlapsi

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
fi: sisarenlapsenlapsenlapsentytär

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
fi: sisarenlapsenlapsenlapsenpoika

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
fi: sisarentytär 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
fi: sisarenpoika 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisarenpojanlapsi

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
fi: sisarenpojantytär

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
fi: sisarenpojanpoika

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fi: veljenlapsenlapsi

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
fi: veljenlapsentytär

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
fi: veljenlapsenpoika

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fi: veljentyttären lapsi

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fi: veljentyttärentytär

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
fi: veljentyttärenpoika

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fi: veljenpojanlapsi

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
fi: veljenpojantytär

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
fi: veljenpojanpoika

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
fi: sisarenpoika %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
fi: sisarentytär %s:nnessa alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
fi: sisarenpoika 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
fi: sisarentytär 4:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
fi: sisarenpoika 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
fi: sisarentytär/-poika 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
fi: sisarentytär 5:nnessä alenevassa polvessa

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
fi: sisarenlapsenlapsenlapsenpoika

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
fi: sisarenlapsenlapsenlapsentytär/-poika

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
fi: sisarenlapsenlapsenlapsentytär

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
fi: sisarenlapsenlapsenpoika

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
fi: sisarenlapsenlapsenlapsi

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
fi: sisarenlapsenlapsentytär

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisarenlapsenlapsi

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
fi: sisarenlapsentytär

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
fi: sisarenlapsenpoika

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisarentyttärenlapsi

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fi: sisarentyttärentytär

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
fi: sisarentyttärenpoika

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisarenpojanlapsi

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
fi: sisarenpojantytär

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
fi: sisarenpojanpoika

en: (aged %s)
fi: (ikä %s)

en: (aged less than %s)
fi: (ikä vähemmän kuin %s)

en: (aged more than %s)
fi: (ikä enemmän kuin %s)

en: (filtered from %s total entries)
fi: (valittu %s:sta)

en: (in childhood)
fi: (lapsena)

en: (in infancy)
fi: (pikkulapsena)

en: (stillborn)
fi: (kuolleena syntynyt)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
fi: <b>Tärkeä huomautus:</b> siirtovelho ei voi auttaa mediakohteiden siirtämisessä. Sinun tulee määrittää ja siirtää tai kopioida media-asetukset erikseen siirtovelhon toiminnon jälkeen.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
fi: <b>Huomautus:</b> Elossa olevien yksityistiedot voidaan välittää ainoastaan sukulaisille ja läheisille ystäville. Tällainen suhde tarkistetaan sinulta ennen kuin voit vastaanottaa yksityistietoa. Toisinaan myös kuolleiden tiedot pidetään yksityisenä, joka voi johtua siitä, ettei ole tarpeeksi tietoja joilla voidaan päätellä onko henkilö vielä elossa vai kuollut.<br><br>Ennen kuin lähetät kyselyn henkilöstä, tarkista päivämäärien, sijaintien, paikkojen ja lähisukulaisten tietojen perusteella, että oikea henkilö on kysymyksessä. Jos olet lisäämässä uutta tietoa sukupuuhun, kerro myös mikä on tietolähteesi.

en: <default theme>
fi: <oletusteema>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
fi: <div class="largeError">Huomautus:</div><div class="error">Tällä hakemuksella hyväksyt:<ul><li>kunnioitat sukututkimusaineistossa esiintyvien elossa olevien henkilöiden yksityisyyttä;</li><li>ja alla olevassa tekstiruudussa kerrot kenelle olet sukua sivustollamme, tai toimitat tietoja henkilöstä jonka pitäisi löytyä sivustollamme.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
fi: Kaavio, joka esittää kahden henkilön välisen suhteen.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
fi: Kaavio henkilön esi-isistä ja jälkeläisistä, sukukirjana.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
fi: Kaavio henkilön esi-isistä, kompaktipuuna.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
fi: Kaavio henkilön esi-isistä, puu muodossa.

en: A chart of an individual’s ancestors.
fi: Kaavio henkilön esi-isistä.

en: A chart of an individual’s descendants.
fi: Kaavio henkilön jälkeläisistä.

en: A chart of individuals’ lifespans.
fi: Kaavio henkilöiden elinkaarista.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
fi: Lapsella voi olla useammat kuin yhdet vanhemmat. Lapsen ja vanhempien suhde voi olla biologinen, oikeudellinen ja paikalliseen kulttuuriin ja perinteeseen perustuva. Jos suhdetta perheeseen ei ole määritetty, oletetaan että suhde on biologinen.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
fi: Yleinen virhe on useat linkit samaan tietueeseen, esimerkiksi sama lapsi esiintyy enemmän kuin kerran perhetietueessa.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
fi: Tietokantajärjestelmässä voi olla useita erillisiä tietokantoja. Valitse olemassa oleva tietokanta (palvelinylläpitäjän luoma) tai luo itse uusi (jos sinulla on riittävät oikeudet siihen).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
fi: Viuhkakaavio henkilön esi-isistä.

en: A file on the server
fi: Tiedosto palvelimella

en: A file on your computer
fi: Tiedosto tietokoneellasi

en: A greeting message and useful links for a user.
fi: Tervehdysviesti ja hyödyllisiä linkkejä käyttäjälle.

en: A greeting message for site visitors.
fi: Tervehdys sivustolla kävijöille.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
fi: Luettelo muutoksista, jotka tarvitsevat valvojan hyväksynnän ja sähköposti-ilmoitukset.

en: A list of frequently asked questions and answers.
fi: Lista usein kysytyistä kysymyksistä ja vastauksista.

en: A list of records that have been updated recently.
fi: Luettelo tietueista, jotka on päivitetty äskettäin.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
fi: Luettelo sukupuuhun linkitetyistä tehtävistä ja toiminnoista.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
fi: Luettelo lähitulevaisuudessa tapahtuvista juutalaisista kuoleman vuosipäivistä.

en: A list of the anniversaries that occur today.
fi: Luettelo tänä päivänä tapahtuvista vuosipäivistä.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
fi: Luettelo lähitulevaisuudessa tapahtuvista vuosipäivistä.

en: A list of the most popular given names.
fi: Suosituimpien etunimien luettelo.

en: A list of the most popular surnames.
fi: Suosituimpien sukunimien luettelo.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
fi: Luettelo katsotuimmista sivuista.

en: A list of users and visitors who are currently online.
fi: Luettelon käyttäjistä ja vieraista, jotka ovat tällä hetkellä verkossa.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
fi: Media kohde on sukupuun tietorivi, joka sisältää tietoja media tiedostosta. Sellaiset tiedot voisivat olla otsikko, tekijänoikeudet, seloste, yksityisyysrajoitukset jne. Media tiedosto esim. valokuva tai video voi olla tallennettuna paikallisesti (tällä palvelimella) tai toisaalla (jollain muulla palvelimella).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
fi: Uusi salasana on luotu ja lähetetty sähköpostitse käyttäjälle %s. Voit muuttaa tuon salasanan kun kirjaudut sisään uudestaan.

en: A new password has been requested for your username.
fi: Uusi salasana on pyydetty käyttäjätunnuksellesi.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
fi: Uusi käyttäjä (%1$s) on pyytänyt käyttäjätilin (%2$s) ja on vahvistanut sähköpostiosoitteen (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
fi: Uusi webtrees versio on käytettävissä.

en: A private area to record notes or keep a journal.
fi: Yksityisalue, jossa voi tallentaa muistiinpanoja tai pitää päiväkirjaa.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
fi: Mahdollinen käyttäjä on rekisteröitynyt webtrees sivustolle %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
fi: Raportti henkilön esivanhemmista puu muodissa.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
fi: Kerrontatyylinen raportti henkilön esivanhemmista.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
fi: Kerrontatyylinen raportti henkilön jälkeläisistä.

en: A report of an individual’s details.
fi: Raportti henkilön tiedoista.

en: A report of facts which are supported by a given source.
fi: Raportti faktoista, joita tietty lähde tukee.

en: A report of family members and their details.
fi: Raportti perheenjäsenistä ja heidän tiedoistaan.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
fi: Raportti henkilöistä, jotka kuolivat tiettyyn aikaan tai tietyssä paikassa.

en: A report of individuals who had a given occupation.
fi: Raportti henkilöistä, joilla oli tietty ammatti.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
fi: Raportti henkilöistä, jotka ovat syntyneet tiettyyn aikaan tai tietyssä paikassa.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
fi: Raportti henkilöistä, jotka on haudattu tietyssä paikassa.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
fi: Raportti henkilöistä, jotka menivät naimisiin tiettyyn aikaan tai tietyssä paikassa.

en: A report of recent and pending changes.
fi: Viimeisten ja vireillä olevien muutosten raportti.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
fi: Raportti henkilön lähisukulaisperheistä.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
fi: Raportti henkilön lähisukulaisista.

en: A report of the information provided by a source.
fi: Raportti lähteen antamista tiedoista.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
fi: Raportti henkilön ja hänen omaistensa puuttuvista tiedoista.

en: A report of vital records for a given date or place.
fi: Raportti keskeisistä tapahtumista, tiettynä ajanjaksona tai tietyssä paikassa.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
fi: Rooli on joukko käyttöoikeuksia, joilla voi lukea tai muuttaa tietoja, muuttaa asetuksia, jne. Erilaisia käyttöoikeuksia annetaan kullekin roolille. Rooli myönnetään kullekin käyttäjälle. Jokainen sukupuu voi antaa roolille eri käyttöoikeudet ja myöntää eri roolit käyttäjille.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
fi: Sivupalkki, joka näyttää aakkosellisen luettelon kaikista sukupuun perheistä.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
fi: Sivupalkki, joka näyttää aakkosellinen luettelon kaikista sukupuun henkilöistä.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
fi: Sivupalkki, joka näyttää henkilön läheiset perheet ja sukulaiset.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
fi: Sivupalkki, joka näyttää henkilön ei-polveutumista koskevat tiedot.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
fi: Sivupalkki, joka näyttää henkilön jälkeläiset.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
fi: Välilehti, joka näyttää henkilön lähisukulaiset.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
fi: Välilehti näyttää henkilöön liittyvät faktat ja tapahtumat.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
fi: Välilehti, joka näyttää henkilöön liitetyt mediakohteet.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
fi: Välilehti, joka näyttää henkilöön liitetyt muistiinpanot.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
fi: Välilehti, joka näyttää henkilöön liitetyt lähteet.

en: A timeline displaying individual events.
fi: Aikajana, joka esittää henkilön tapahtumia.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
fi: Käyttäjä ei voi kirjautua sisään, ennen kuin sekä ”sähköpostiosoite on varmistettu” että ”ylläpitäjä on hyväksynyt” asetukset on kuitattu.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
fi: Vesileima on teksti, joka lisätään kuvaan. Se estää luvattoman kopioimisen.

en: A.M.
fi: ennen keskipäivää

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
fi: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
fi: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

en: API key
fi: Sovellusliittymäavain

en: Abbreviate place names
fi: Anna paikan nimille lyhenne

en: Abbreviation
fi: Lyhenne

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
fi: huhti

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
fi: elo

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
fi: joulu

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
fi: helmi

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
fi: tammi

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
fi: heinä

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
fi: kesä

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
fi: maalis

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
fi: marras

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
fi: loka

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
fi: syys

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept all changes
fi: Hyväksy kaikki muutokset

en: Access level
fi: Käyttöoikeus

en: Access to family trees
fi: Sukupuun oikeudet ja asetukset

en: Account approval and email verification
fi: Käyttäjätunnus, -tilin hyväksyminen ja vahvistaminen

en: Add
fi: Lisää

en: Add %s to the clippings cart
fi: Lisää %s leikekoriin

en: Add a blank row
fi: Lisää tyhjä rivi

en: Add a brother or sister
fi: Lisää veli tai sisko perheeseen

en: Add a child
fi: Lisää lapsi

en: Add a child to create a one-parent family
fi: Lisää lapsi ja luo yhden vanhemman perhe

en: Add a child to this family
fi: Lisää lapsi perheeseen

en: Add a fact
fi: Lisää fakta

en: Add a father
fi: Lisää isä

en: Add a favorite
fi: Lisää suosikki

en: Add a geographic location
fi: Lisää maantieteellinen sijaintipaikka

en: Add a husband
fi: Lisää puoliso

en: Add a husband to this family
fi: Lisää aviomies perheeseen

en: Add a husband using an existing individual
fi: Liitä mies puolisoksi käyttäen tiedostossa olevaa henkilöä

en: Add a journal entry
fi: Lisää päiväkirjamerkintä

en: Add a media object
fi: Lisää mediakohde

en: Add a mother
fi: Lisää äiti

en: Add a name
fi: Lisää nimi

en: Add a news article
fi: Lisää uutisartikkeli

en: Add a note
fi: Lisää lisätieto

en: Add a restriction
fi: Lisää rajoitus

en: Add a scrollbar when block contents grow
fi: Lisää vierityspalkki kun sisältö laajenee

en: Add a shared note
fi: Lisää jaettu lisätieto

en: Add a son or daughter
fi: Lisää poika tai tytär

en: Add a source citation
fi: Lisää tietolähdeviite

en: Add a spouse
fi: Lisää puoliso

en: Add a story
fi: Lisää tarina

en: Add a user
fi: Lisää käyttäjä

en: Add a wife
fi: Lisää vaimo

en: Add a wife to this family
fi: Lisää vaimo perheeseen

en: Add a wife using an existing individual
fi: Liitä vaimo käyttäen tiedostossa olevaa henkilöä

en: Add an FAQ
fi: Lisää Usein kysytty kysymys

en: Add an associate
fi: Lisää läheinen

en: Add another individual to the chart
fi: Lisää henkilö kaavioon

en: Add from clipboard
fi: Lisää leikepöydältä

en: Add individuals
fi: Lisää henkilöitä

en: Add links
fi: Lisää linkkejä

en: Add marriage details
fi: Lisää avioliiton yksityiskohdat

en: Add missing death records
fi: Lisää puuttuvat kuolintiedot

en: Add missing married names
fi: Lisää puuttuvat avionimet

en: Add more fields
fi: Lisää kenttiä

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
fi: Lisää kerronnallisia tarinoita sukupuun henkilöille.

en: Add spaces where long lines were wrapped
fi: Lisää välilyönnit kun lisätieto teksti jatkuu seuraavalle riville

en: Add the GEDCOM media path to filenames
fi: Lisää GEDCOM:in mediapolku tiedostonimiin

en: Add to TITLE header tag
fi: Lisää otsikon tunnisteeseen (tag)

en: Add to favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Add to the clippings cart
fi: Lisää leikekoriin

en: Add unique identifiers
fi: Lisää yksilöllinen tunniste

en: Add unlinked records
fi: Lisää tietoja ilman viittauksia muihin

en: Add watermarks to thumbnails
fi: Lisää vesileimat pienoiskuviin

en: Add your own text and graphics.
fi: Lisää oma tekstisi ja grafiikkasi.

en: Add/edit a journal/news entry
fi: Lisää/muokkaa päiväkirja/uutisartikkeli

en: Address
fi: Osoite

en: Address line 1
fi: Osoiterivi 1

en: Address line 2
fi: Osoiterivi 2

en: Administrator
fi: Palvelun ylläpitäjä

en: Administrator account
fi: Ylläpitäjän tili

en: Administrator comments on user
fi: Ylläpitäjän kommentit käyttäjästä

en: Administrators
fi: Palvelimen ylläpitäjät

en: Adopted by both parents
fi: Molemmat vanhemmat adoptoivat

en: Adopted by father
fi: Isän adoptoima

en: Adopted by mother
fi: Äidin adoptoima

en: Adoption
fi: Adoptio

en: Adoption of a brother
fi: Veljen adoptio

en: Adoption of a child
fi: Lapsen adoptio

en: Adoption of a daughter
fi: Tyttären adoptio

en: Adoption of a grandchild
fi: Lapsenlapsen adoptio

en: Adoption of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen adoptio

en: Adoption of a grandson
fi: Lapsenlapsen adoptio

en: Adoption of a half-brother
fi: Veli-puolen adoptio

en: Adoption of a half-sibling
fi: Sisaruspuolen adoptio

en: Adoption of a half-sister
fi: Siskopuolen adoptio

en: Adoption of a sibling
fi: Sisaruksen adoptio

en: Adoption of a sister
fi: Siskon adoptio

en: Adoption of a son
fi: Pojan adoptio

en: Adult christening
fi: Aikuiskaste

en: Advanced fact preferences
fi: Erityisfaktojen asetukset

en: Advanced name facts
fi: Erityiset nimifaktat

en: Advanced place name facts
fi: Erityiset paikannimifaktat

en: Advanced search
fi: Tarkennettu haku

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: Africa
fi: Afrikka

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
fi: Kun olet luonut sukupuun, voit tuoda tietoja GEDCOM-tiedostosta.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
fi: Kirjauduttuasi, valitse ”Käyttäjätilini” joka löytyy ”Oma sivuni”-valikosta ja täytä salasanakentät vaihtaaksesi salasanasi.

en: Age
fi: Ikä

en: Age at birth of child
fi: Ikä lapsen syntyessä

en: Age at which to assume an individual is dead
fi: Oletetaan kuolleeksi, kun saavuttaa tämän iän

en: Age between husband and wife
fi: Aviomiehen ja vaimon ikäero

en: Age between siblings
fi: Sisarusten ikäero

en: Age between wife and husband
fi: Vaimon ja aviomiehen ikäero

en: Age difference
fi: Ikäero

en: Age in year of first marriage
fi: Ikä ensimmäistä avioliittoa solmittaessa

en: Age in year of marriage
fi: Ikä vihkimisvuonna

en: Age of parents next to child’s birthdate
fi: Vanhempien ikä lasten syntymäajan viereen

en: Age related to birth year
fi: Ikä suhteessa syntymävuoteen

en: Age related to death year
fi: Ikä suhteessa kuolinvuoteen

en: Agency
fi: Virasto

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Album
fi: Albumi

en: Albuquerque, New Mexico, United States
fi: Albuquerque, New Mexico, Yhdysvallat

en: Alive
fi: Elävät

en: All
fi: Kaikki

en: All changes in PhpGedView must be accepted
fi: Kaikki vireillä olevat muutokset PhpGedView:ssa pitää ensin hyväksyä

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
fi: Kaikilla PhpGedView käyttäjillä pitää olla yksilölliset sähköpostiosoitteet

en: All facts and events
fi: Kaikki faktat ja tapahtumat

en: All family facts
fi: Kaikki perhefaktat

en: All fields must be completed.
fi: Kaikki kentät on täytettävä.

en: All files have read and write permission.
fi: Kaikilla tiedostoilla on luku- ja kirjoitusoikeudet.

en: All individual facts
fi: Kaikki henkilöfaktat

en: All individuals
fi: Kaikki henkilöt

en: All records
fi: Kaikki tietueet

en: All repository facts
fi: Kaikki tietovarastofaktat

en: All source facts
fi: Kaikki lähdefaktat

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
fi: Salli muiden moduulien muokata tekstiä ”WYSIWYG” editorin avulla, HTML koodien sijaan.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
fi: Salli käyttäjän nähdä GEDCOM tiedostoa

en: Allow users to select their own theme
fi: Salli käyttäjien valita itselleen oma teema

en: Allow visitors to request a new user account
fi: Salli vierailijoiden pyytää uusi käyttäjätili

en: Also known as
fi: Toiselta nimeltä

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
fi: Usein kysytty kysymys voi näkyä vain yhdessä sukupuussa tai kaikissa sukupuissa.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
fi: Ylläpitäjän on hyväksyttävä uusi käyttäjätili ja valittava pääsytaso ennen kuin käyttäjä voi kirjautua sisään.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
fi: Vaihtoehto ”media”-välilehdelle ja parannettu kuvankatsoja.

en: An alternative way to display charts.
fi: Vaihtoehtoinen tapa näyttää kaavioita.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
fi: Vaihtoehtoinen tapa lisätä väestönlaskennan jäljennöstietoja ja linkittää ne henkilöihin.

en: An alternative way to select a new theme.
fi: Vaihtoehtoinen tapa valita uusi teema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
fi: Vaihtoehtoinen tapa kirjautua sisään ja ulos.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
fi: Läheinen on toinen henkilö, joka osallistui tähän faktaan tai tapahtumaan; esimerkiksi todistaja tai pappi.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
fi: Läheinen on toinen henkilö, joka oli yhteydessä tämän henkilön kanssa, kuten esimerkiksi ystävä tai työnantaja.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
fi: Muokkausvalikko henkilöille, perheille, lähteille jne.

en: An error occurred when unzipping the file.
fi: Virhe kun tiedosto purettiin.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
fi: Tiimalasikaavio henkilön esi-isistä ja jälkeläisistä.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
fi: Interaktiivinen sukupuu, jossa näkyvät kaikki henkilön esi-isät ja jälkeläiset.

en: An unexpected database error occurred.
fi: Virhe tietokannassa.

en: Ancestors
fi: Esivanhemmat

en: Ancestors interest
fi: Henkilön esipolvien lisätutkiminen

en: Ancestors of
fi: Esivanhemmat -

en: Ancestors of %s
fi: Esivanhemmat - %s

en: Ancestral file number
fi: Ancestral file number (AFN)

en: Anchorage, Alaska, United States
fi: Anchorage, Alaska, Yhdysvallat

en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

en: Anniversary calendar
fi: Vuosipäiväkalenteri

en: Annulment
fi: Avioliiton kumoaminen

en: Answer
fi: Vastaus

en: Antarctica
fi: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
fi: Tämän sivuston käyttämiseen tarvitaan käyttäjätili.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
fi: Sovella automaattisia korjauksia sukututkimustietoihisi.

en: Apply privacy settings
fi: Käytä yksityisyysasetukset

en: Apply these preferences to all family trees
fi: Käytä näitä asetuksia kaikille sukupuille

en: Apply these preferences to new family trees
fi: Käytä näitä asetuksia uusille sukupuille

en: Approval of account at %s
fi: Käyttäjätilin %s hyväksyminen

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Approved by administrator
fi: Ylläpitäjä on hyväksynyt

en: Aqua Marine
fi: akvamariini

en: Are you sure you want to delete this fact?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän GEDCOM-faktan?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän viestin? Sitä ei voi palauttaa myöhemmin.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
fi: Haluatko todella poistaa ”%s”?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
fi: Oletko varma, että haluat perua kaikki muutokset tähän sukupuuhun?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
fi: Haluatko varmasti poistaa liitteet tähän mediakohteeseen?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen suosikeistasi?

en: Argentina
fi: Argentiina

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
fi: HTML muodostamisessa voit työkalurivin lisäksi kirjoittaa suoraan tekstiin tietokannan kenttäviittauksia. Nämä erikoisviittaukset suljetaan <b>#</b>-merkin sisälle. Esimerkiksi <b>#totalFamilies#</b> korvataan tietokannan perheiden lukumäärällä. Edistyneet käyttäjät voivat soveltaa CSS-luokkia teksteissä, jolloin kirjoitettu teksti on aktiivisen teeman mukainen.

en: Ash
fi: tuhka

en: Asia
fi: Aasia

en: Associate
fi: Läheinen

en: Associate events with this source
fi: Kytke tapahtumat tähän lähteeseen

en: Associates
fi: Läheiset

en: At sea
fi: Merellä

en: Atlanta, Georgia, United States
fi: Atlanta, Georgia, Yhdysvallat

en: Attendant
fi: Avustaja

en: Attending
fi: Avustamassa

en: Audio
fi: Äänitiedosto

en: Austria
fi: Itävalta

en: Author
fi: Tekijä

en: Author of last change
fi: Viimeisimmän muutoksen tekijä

en: Automatically accept changes made by this user
fi: Hyväksy automaattisesti tämän käyttäjän muutokset

en: Automatically expand notes
fi: Automaattisesti laajenna lisätiedot

en: Automatically expand sources
fi: Automaattisesti laajenna lähdetiedot

en: Available blocks
fi: Käytettävissä olevat lohkot

en: Average age
fi: Keskimääräinen ikä

en: Average age at death
fi: Keskimääräinen kuolinikä

en: Average age in century of marriage
fi: Keskimääräinen avioliiton solmimisikä vuosisadoittain

en: Average age related to death century
fi: Keskimääräinen ikä vuosisadoittain

en: Average number of children per family
fi: Keskimääräinen lapsiluku

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
fi: Vältä välilyöntejä ja välimerkkejä. Sukunimi voi olla hyvä valinta.

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzan

en: Azores
fi: Azorit

en: Bahamas
fi: Bahaman saaret

en: Baptism
fi: Kaste

en: Baptism of a brother
fi: Veljen kastetilaisuus

en: Baptism of a child
fi: Lapsen kaste

en: Baptism of a daughter
fi: Tyttären kastetilaisuus

en: Baptism of a grandchild
fi: Lapsenlapsen kaste

en: Baptism of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen kastetilaisuus

en: Baptism of a grandson
fi: Lapsenlapsen kastetilaisuus

en: Baptism of a half-brother
fi: Velipuolen kastetilaisuus

en: Baptism of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen kaste

en: Baptism of a half-sister
fi: Siskopuolen kaste

en: Baptism of a sibling
fi: Sisaruksen kaste

en: Baptism of a sister
fi: Siskon kaste

en: Baptism of a son
fi: Pojan kastetilaisuus

en: Bar mitzvah
fi: Bar mitsva

en: Bat mitzvah
fi: Bat mitsva

en: Batch update
fi: Eräpäivitys

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
fi: Baton Rouge, Louisiana, Yhdysvallat

en: Bearing
fi: Suunta

en: Begins with
fi: Alkaa näin

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgian Chocolate
fi: Belgialainen suklaa

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bermuda
fi: Bermudasaaret

en: Bern, Switzerland
fi: Bern, Sveitsi

en: Best man
fi: Bestman

en: Bibliography
fi: Bibliografia

en: Billings, Montana, United States
fi: Billings, Montana, Yhdysvallat

en: Binary data object
fi: Binääridatakohde

en: Bing Maps™
fi: Bing Kartat™

en: Birmingham, Alabama, United States
fi: Birmingham, Alabama, Yhdysvallat

en: Birth
fi: Syntymä

en: Birth by country
fi: Syntymämaa

en: Birth date range end
fi: Syntymäajanjakson loppu

en: Birth date range start
fi: Syntymäajanjakson alku

en: Birth of a brother
fi: Veljen syntymä

en: Birth of a child
fi: Lapsen syntymä

en: Birth of a daughter
fi: Tyttären syntymä

en: Birth of a grandchild
fi: Lapsenlapsen syntymä

en: Birth of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen syntymä

en: Birth of a grandson
fi: Lapsenlapsen syntymä

en: Birth of a half-brother
fi: Velipuolen syntymä

en: Birth of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen syntymä

en: Birth of a half-sister
fi: Siskopuolen syntymä

en: Birth of a sibling
fi: Sisaruksen syntymä

en: Birth of a sister
fi: Siskon syntymä

en: Birth of a son
fi: Pojan syntymä

en: Birth places
fi: Syntymäpaikat

en: Birthplace contains
fi: Syntymäpaikka sisältää

en: Births
fi: Syntymät

en: Births by century
fi: Syntymät vuosisadoittain

en: Bismarck, North Dakota, United States
fi: Bismarck, Pohjois-Dakota, Yhdysvallat

en: Blessing
fi: Siunaus

en: Block
fi: Lohko

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Blue Lagoon
fi: sininen laguuni

en: Blue Marine
fi: meren sininen

en: Body
fi: Viesti

en: Bogota, Colombia
fi: Bogota, Kolumbia

en: Boise, Idaho, United States
fi: Boise, Idaho, Yhdysvallat

en: Book
fi: Kirja

en: Booklet
fi: Kirjanen

en: Born in the covenant
fi: (mormoni) Syntynyt uskonnolliseen sitoumukseen

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
fi: Boston, Massachusetts, Yhdysvallat

en: Both alive
fi: Molemmat elävät

en: Both dead
fi: Molemmat kuolleet

en: Bountiful, Utah, United States
fi: Bountiful, Utah, Yhdysvallat

en: Bouvet Island
fi: Bouvet'n saari

en: Branches
fi: Haarat

en: Branches of the %s family
fi: %s perheen sukuhaarat

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Bridesmaid
fi: Kaaso

en: Brigham City, Utah, United States
fi: Brigham City, Utah, Yhdysvallat

en: Brit milah
fi: Brit mila

en: Brit milah of a brother
fi: Veljen Brit mila

en: Brit milah of a grandson
fi: Lapsenlapsen Brit mila

en: Brit milah of a half-brother
fi: Velipuolen Brit mila

en: Brit milah of a son
fi: Pojan Brit mila

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: British Virgin Islands
fi: Neitsytsaaret

en: Brother
fi: Veli

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

en: Buenos Aires, Argentina
fi: Buenos Aires, Argentiina

en: Burial
fi: Hautaaminen

en: Burial of a brother
fi: Veljen hautajaiset

en: Burial of a child
fi: Lapsen hautajaiset

en: Burial of a daughter
fi: Tyttären hautajaiset

en: Burial of a father
fi: Isän hautajaiset

en: Burial of a grandchild
fi: Lapsenlapsen hautajaiset

en: Burial of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen hautajaiset

en: Burial of a grandfather
fi: Isoisän hautajaiset

en: Burial of a grandmother
fi: Isoäidin hautajaiset

en: Burial of a grandparent
fi: Isovanhemman hautajaiset

en: Burial of a grandson
fi: Lapsenlapsen hautajaiset

en: Burial of a half-brother
fi: Velipuolen hautajaiset

en: Burial of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen hautajaiset

en: Burial of a half-sister
fi: Siskopuolen hautajaiset

en: Burial of a husband
fi: Aviomiehen hautajaiset

en: Burial of a maternal grandfather
fi: Isoisän hautajaiset

en: Burial of a maternal grandmother
fi: Isoäidin hautajaiset

en: Burial of a maternal grandparent
fi: Äidin vanhemman hautajaiset

en: Burial of a mother
fi: Äidin hautajaiset

en: Burial of a parent
fi: Vanhemman hautajaiset

en: Burial of a paternal grandfather
fi: Isoisän hautajaiset

en: Burial of a paternal grandmother
fi: Isoäidin hautajaiset

en: Burial of a paternal grandparent
fi: Isän vanhemman hautajaiset

en: Burial of a sibling
fi: Sisaruksen hautajaiset

en: Burial of a sister
fi: Siskon hautajaiset

en: Burial of a son
fi: Pojan hautajaiset

en: Burial of a spouse
fi: Aviopuolison hautajaiset

en: Burial of a wife
fi: Aviovaimon hautajaiset

en: Burial place contains
fi: Hautaamispaikan nimi sisältää

en: Buyer
fi: Ostaja

en: By default, SMTP works on port 25.
fi: Oletusarvo, SMTP toimii portissa 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
fi: Oletuksena näkyvät vain ne paikat jotka löytyvät sukupuussasi. Sinulla voi olla tietoja muista paikoista, kuten niistä jotka on tuotu massasiirtona ulkoisesta tiedostosta. Tämän vaihtoehdon valitseminen näyttää kaikki paikat, myös ne, joita ei tällä hetkellä käytetä.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
fi[0]: Palvelimesi oletus on antaa skripteille eli komentojen suorittamiseen %s sekunti.
fi[1]: Palvelimesi oletus on antaa skripteille eli komentojen suorittamiseen %s sekuntia.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
fi: Palvelimesi oletus on antaa skripteille eli komentojen suorittamiseen %s muistia.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
fi: 10.

[ctx: CENTURY]
en: 11th
fi: 11.

[ctx: CENTURY]
en: 12th
fi: 12.

[ctx: CENTURY]
en: 13th
fi: 13.

[ctx: CENTURY]
en: 14th
fi: 14.

[ctx: CENTURY]
en: 15th
fi: 15.

[ctx: CENTURY]
en: 16th
fi: 16.

[ctx: CENTURY]
en: 17th
fi: 17.

[ctx: CENTURY]
en: 18th
fi: 18.

[ctx: CENTURY]
en: 19th
fi: 19.

[ctx: CENTURY]
en: 1st
fi: 1.

[ctx: CENTURY]
en: 20th
fi: 20.

[ctx: CENTURY]
en: 21st
fi: 21.

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
fi: 2.

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
fi: 3.

[ctx: CENTURY]
en: 4th
fi: 4.

[ctx: CENTURY]
en: 5th
fi: 5.

[ctx: CENTURY]
en: 6th
fi: 6.

[ctx: CENTURY]
en: 7th
fi: 7.

[ctx: CENTURY]
en: 8th
fi: 8.

[ctx: CENTURY]
en: 9th
fi: 9.

en: Calculating…
fi: Laskee…

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Calendar conversion
fi: Kalenterin muuntaminen

en: Calgary, Alberta, Canada
fi: Calgary, Alberta, Kanada

en: Call number
fi: Lähdearkiston viitenumero (CALN)

en: Cambodia
fi: Kamputsea

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Campinas, Brazil
fi: Campinas, Brasilia

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Card
fi: Kortti

en: Case insensitive
fi: Kirjaintasosta riippumaton

en: Caste
fi: Yhteiskuntaluokka/sääty

en: Categories
fi: Luokat

en: Cause
fi: Syy

en: Cause of death
fi: Kuolinsyy

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
fi: Varoitus! Tämä saattaa kestää kauan. Ole kärsivällinen.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
fi: Varoitus: vanhat moduulit eivät välttämättä toimi tai ne voivat estää webtrees:in toiminnan.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
fi: Varoitus: vanhat teemat eivät välttämättä toimi tai ne voivat estää webtrees:in toiminnan.

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Cebu City, Philippines
fi: Cebu, Filippiinit

en: Cemeteries
fi: Hautausmaat

en: Cemetery
fi: Hautausmaa

en: Census
fi: Väestönlaskenta

en: Census assistant
fi: Väestönlaskenta avustaja

en: Census date
fi: Väestönlaskennan päivämäärä

en: Census place
fi: Väestönlaskennan paikka

en: Census transcript
fi: Väestönlaskennan jäljennös

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: Certificate
fi: Sertifikaatti

en: Chad
fi: Tšad

en: Change
fi: Muuta

en: Change family members
fi: Muuta perheenjäseniä

en: Change flag
fi: Vaihda lippu

en: Change the blocks on this user’s “My page”
fi: Vaihda tämän käyttäjän ”Oma sivuni” lohkot

en: Change the “Home page” blocks
fi: Vaihda ”Etusivun” lohkot

en: Change the “My page” blocks
fi: Vaihda ”Oma sivuni” lohkot

en: Changed on %1$s
fi: Muutettu %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
fi: Muutosajankohta %1$s, muuttaja %2$s

en: Changes
fi: Muutokset

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
fi[0]: Muutokset viime vuorokaudessa
fi[1]: Muutokset viimeisen %s päivän aikana

en: Changes log
fi: Muutosten luettelo

en: Character set
fi: Kirjainmerkistö

en: Chart
fi: Kaavio

en: Chart preferences
fi: Kaavion asetukset

en: Chart type
fi: Kaaviomalli

en: Charts
fi: Kaaviot

en: Check file permissions…
fi: Tarkista tiedostojen oikeudet…

en: Check for custom modules…
fi: Tarkista omat moduulit…

en: Check for custom themes…
fi: Tarkista omat teemat…

en: Check for errors
fi: Tarkista onko virheitä

en: Check for pending changes…
fi: Tarkista vireillä olevat muutokset…

en: Check the access rights on this folder.
fi: Tarkista tämän kansion käyttöoikeudet.

en: Check the settings and try again.
fi: Tarkista asetukset ja yritä uudestaan.

en: Checking server capacity
fi: Tarkistetaan palvelimen kapasiteetti

en: Checking server configuration
fi: Tarkistetaan palvelimen asetuksia

en: Chicago, Illinois, United States
fi: Chicago, Illinois, Yhdysvallat

en: Child
fi: Lapsi

en: Child of
fi: Tämän henkilön lapsi:

en: Child of %s
fi: %s - lapsi

en: Children
fi: Lapset

en: Children in family
fi: Lasten lukumäärä perheessä

en: Children of
fi: Lapset -

en: Children take a patronym instead of a surname.
fi: Lapset ottavat patronyymin sukunimekseen.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
fi: Lapset ottavat yhden sukunimen isältä ja yhden sukunimen äidiltä.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
fi: Lapset ottavat yhden sukunimen äidiltä ja yhden sukunimen isältä.

en: Children take their father’s surname.
fi: Lapset ottavat isänsä sukunimen.

en: Children take their mother’s surname.
fi: Lapset ottavat äitinsä sukunimen.

en: China
fi: Kiina

en: Choose a report to run
fi: Valitse ajettava raportti

en: Choose relatives
fi: Valitse sukulaiset

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
fi: Valitse minkä pienoiskuvan haluat ladata palvelimelle. Pienoiskuvan voi luoda automaattisesti, mutta toisinaan saatat haluta eri kuvan pienoiskuvaksi. Esimerkiksi, videolle voit käyttää video-otoksesta stillkuvaa tai kuvaajan valokuvaa.

en: Choose user defined welcome text typed below
fi: Valitse käyttäjän määrittelemä tervetuloteksti joka on kirjoitettu alla

en: Choose:
fi: Valitse:

en: Christening
fi: Ristiäiset

en: Christening of a brother
fi: Veljen ristiäiset

en: Christening of a child
fi: Lapsen ristiäiset

en: Christening of a daughter
fi: Tyttären ristiäiset

en: Christening of a grandchild
fi: Lapsenlapsen ristiäiset

en: Christening of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen ristiäiset

en: Christening of a grandson
fi: Lapsenlapsen ristiäiset

en: Christening of a half-brother
fi: Velipuolen ristiäiset

en: Christening of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen ristiäiset

en: Christening of a half-sister
fi: Siskopuolen ristiäiset

en: Christening of a sibling
fi: Sisaruksen ristiäiset

en: Christening of a sister
fi: Siskon ristiäiset

en: Christening of a son
fi: Pojan ristiäiset

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Circumciser
fi: Ympärileikkaaja

en: Citation details
fi: Viitetiedot

en: Citizenship
fi: Kansalaisuus

en: City
fi: Kaupunki

en: Ciudad Juarez, Mexico
fi: Ciudad Juarez, Meksiko

en: Civil marriage
fi: Siviililiitto

en: Civil registrar
fi: Siviilirekisteriviranomainen

en: Clean up data folder
fi: Puhdista tietokansio

en: Cleared but not yet completed
fi: (mormoni) Selvitetty, muttei vielä valmiina

en: Clippings cart
fi: Leikekori

en: Coat of arms
fi: Vaakuna

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret

en: Coffee and Cream
fi: maitokahvi

en: Cold Day
fi: kylmä päivä

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Colonia Juarez, Mexico
fi: Colonia Juarez, Meksiko

en: Columbia River, Washington, United States
fi: Columbia, Washington, Yhdysvallat

en: Columbia, South Carolina, United States
fi: Columbia, Etelä-Carolina, Yhdysvallat

en: Columbus, Ohio, United States
fi: Columbus, Ohio, Yhdysvallat

en: Columns per page
fi: Sarakkeita sivulla

en: Comment
fi: Huomautus

en: Comments
fi: Huomautukset

en: Common law marriage
fi: Avoliitto

en: Communicate directly with other users, using private messages.
fi: Suora yhteys muihin käyttäjiin yksityisten viestien avulla.

en: Comoros
fi: Komorit

en: Compact tree
fi: Kompaktipuu

en: Compact tree of %s
fi: Kompaktipuu - %s

en: Completed before 1970; date not available
fi: Valmistui ennen 1970, aika ei tiedossa

en: Completed; date unknown
fi: (mormoni) Valmis; aika tuntematon

en: Compress the GEDCOM file
fi: Pakkaa GEDCOM tiedosto

en: Concatenation
fi: Ketjuuntuminen

en: Confirm password
fi: Salasana uudestaan

en: Confirmation
fi: Rippi

en: Connection to database server
fi: Tietokantapalvelimen yhteys

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: Contact method
fi: Yhteydenottotapa

en: Contains
fi: Sisältää

en: Content
fi: Sisällys

en: Continued
fi: Jatkuu

en: Control panel
fi: Ohjauspaneeli

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
fi: Muunna tämä UTF-8-koodattu GEDCOM ISO-8859-1 muotoon

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cookies
fi: Evästeet

en: Copenhagen, Denmark
fi: Kööpenhamina, Tanska

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
fi: Kopioi kaikki tietueet sukupuusta %1$s sukupuuhun %2$s.

en: Copy files…
fi: Kopioi tiedostot…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
fi: Kopioi nämä tiedostot kansioon %s, korvaamalla tiedostot, joilla on sama nimi.

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Cordoba, Argentina
fi: Córdoba, Argentiina

en: Corporation
fi: Yritys

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
fi: Korjaa NAME tietueiden esitystapa ”Matti/Meikäläinen/” tai ”Matti /Meikäläinen”, jotka olivat esitystapana vanhemmissa ohjelmaversioissa.

en: Cote d’Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
fi: Täyttämiäsi tietoja ei voitu vahvistaa. Yritä uudelleen.

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Countries
fi: Maat

en: Country
fi: Maa

en: Counts
fi: Lukumäärät

en: County
fi: Kunta

en: Create
fi: Luo

en: Create a family tree
fi: Luo sukupuu

en: Create a media object
fi: Luo mediakohde

en: Create a repository
fi: Luo tietovarasto

en: Create a shared note
fi: Luo jaettu lisätieto

en: Create a shared note using the census assistant
fi: Lisää jaettu lisätieto väestönlaskenta avustajaa käyttäen

en: Create a source
fi: Luo lähde

en: Create a website access rule
fi: Luo sivustoon pääsemissääntö

en: Create an individual
fi: Luo henkilö

en: Create your own chart
fi: Luo oma kaaviosi

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
fi: Luo, päivitä ja poista sukupuu jokaiselle GEDCOM tiedostolle joka löytyy data kansiossa.

en: Cremation
fi: Polttohautaus

en: Cremation of a brother
fi: Veljen polttohautaus

en: Cremation of a child
fi: Lapsen polttohautaus

en: Cremation of a daughter
fi: Tyttären polttohautaus

en: Cremation of a father
fi: Isän polttohautaus

en: Cremation of a grand-parent
fi: Isovanhemman polttohautaus

en: Cremation of a grandchild
fi: Lapsenlapsen polttohautaus

en: Cremation of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen polttohautaus

en: Cremation of a grandfather
fi: Isoisän polttohautaus

en: Cremation of a grandmother
fi: Isoäidin polttohautaus

en: Cremation of a grandson
fi: Lapsenlapsen polttohautaus

en: Cremation of a half-brother
fi: Velipuolen polttohautaus

en: Cremation of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen polttohautaus

en: Cremation of a half-sister
fi: Siskonpuolen polttohautaus

en: Cremation of a husband
fi: Aviomiehen polttohautaus

en: Cremation of a maternal grandfather
fi: Äidinisän (isoisän) polttohautaus

en: Cremation of a maternal grandmother
fi: Äidinäidin (isoäidin) polttohautaus

en: Cremation of a mother
fi: Äidin polttohautaus

en: Cremation of a parent
fi: Vanhemman polttohautaus

en: Cremation of a paternal grandfather
fi: Isänisän (isoisän) polttohautaus

en: Cremation of a paternal grandmother
fi: Isänäidin (isoäidin) polttohautaus

en: Cremation of a sibling
fi: Sisaruksen polttohautaus

en: Cremation of a sister
fi: Siskon polttohautaus

en: Cremation of a son
fi: Pojan polttohautaus

en: Cremation of a spouse
fi: Aviopuolison polttohautaus

en: Cremation of a wife
fi: Aviovaimon polttohautaus

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Curitiba, Brazil
fi: Curitiba, Brasilia

en: Current
fi: Nykyinen

en: Custom
fi: Omat asetukset

en: Custom event
fi: Erikoistapahtuma

en: Custom fact
fi: Erikoisfakta

en: Custom module
fi: Oma moduuli

en: Custom tags
fi: Erikoistunnisteet (tag)

en: Custom theme
fi: Oma teema

en: Custom welcome text
fi: Mukautettu tervehdysteksti

en: Customize this page
fi: Mukauta tämä sivu

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tshekki

en: DNA markers
fi: DNA markkeri

en: Dallas, Texas, United States
fi: Dallas, Texas, Yhdysvallat

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Data
fi: Tiedot

en: Data folder
fi: Tietokansio

en: Database and table names
fi: Tietokantanimi ja taulukkonimet

en: Database connection
fi: Tietokantayhteys

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Database user account
fi: Tietokannan käyttäjätunnus

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Date differences
fi: Päivämäärä erot

en: Date of LDS baptism
fi: MAP-kasteen aika

en: Date of LDS child sealing
fi: MAP-lapsen sinetöinnin aika

en: Date of LDS endowment
fi: MAP-endaumentin aika

en: Date of LDS spouse sealing
fi: MAP-puolison sinetöinnin aika

en: Date of adoption
fi: Adoption aika

en: Date of baptism
fi: Kasteen aika

en: Date of bar mitzvah
fi: Bar mitsva aika

en: Date of bat mitzvah
fi: Bat mitsva aika

en: Date of birth
fi: Syntymäaika

en: Date of blessing
fi: Siunauksen aika

en: Date of brit milah
fi: Brit mila aika

en: Date of burial
fi: Hautausaika

en: Date of christening
fi: Kasteen aika

en: Date of confirmation
fi: Rippitilaisuuden aika

en: Date of cremation
fi: Polttohautauksen aika

en: Date of death
fi: Kuolinaika

en: Date of divorce
fi: Avioeron aika

en: Date of emigration
fi: Maastamuuton aika

en: Date of engagement
fi: Kihlausaika

en: Date of entry in original source
fi: Kirjausaika alkuperäisessä lähteessä

en: Date of event
fi: Tapahtuman aika

en: Date of first communion
fi: Ensimmäisen ehtoollisen aika

en: Date of immigration
fi: Maahanmuuton aika

en: Date of last change
fi: Viimeisin muutosaika

en: Date of marriage
fi: Avioitumisaika

en: Date of marriage banns
fi: Avioliittokuulutus aika

en: Date of naturalization
fi: Kansalaistamisaika

en: Date of ordination
fi: Papiksivihkimisen aika

en: Date of residence
fi: Asuinpaikan aika

en: Date period
fi: Päivämääräjakso

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
fi: Päivämääräjaksoja käytetään kun esimerkiksi ammattia on harjoitettu tietty aika.

en: Date range
fi: Ajanjakso

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
fi: Ajanjajaksoja käytetään esimerkiksi silloin kun tarkka syntymäaika ei ole tiedossa.

en: Date registered
fi: Rekisteröintipäivä

en: Date sent
fi: Luontipäivä

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
fi: Ajat muunnetaan ainoastaan, jos ne ovat voimassa kalenterissa. Esimerkiksi vain %1$s ja %2$s väliset ajat muunnetaan Ranskan kalenteriin ja vain ajat %3$s jälkeen muunnetaan gregoriaaniseen kalenteriin.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
fi: Ajat tallennetaan käyttäen englanninkielisiä lyhenteitä ja avainsanoja. Näiden lyhenteiden kirjoittamisen sijasta voit käyttää pikavalintoja.

en: Daughter
fi: Tytär

en: Daughter of %s
fi: %s - tytär

en: Day
fi: Päivä

en: Day not set
fi: Päivää ei ole asetettu

en: Day:
fi: Päivä:

en: Dead
fi: Kuolleet

en: Death
fi: Kuolema

en: Death by country
fi: Maa, jossa henkilö kuoli

en: Death date range end
fi: Kuolinajanjakson loppu

en: Death date range start
fi: Kuolinajanjakson alku

en: Death of a brother
fi: Veljen kuolema

en: Death of a child
fi: Lapsen kuolema

en: Death of a daughter
fi: Tyttären kuolema

en: Death of a father
fi: Isän kuolema

en: Death of a grand-parent
fi: Isovanhemman kuolema

en: Death of a grandchild
fi: Lapsenlapsen kuolema

en: Death of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen kuolema

en: Death of a grandfather
fi: Isoisän kuolema

en: Death of a grandmother
fi: Isoäidin kuolema

en: Death of a grandson
fi: Lapsenlapsen kuolema

en: Death of a half-brother
fi: Velipuolen kuolema

en: Death of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen kuolema

en: Death of a half-sister
fi: Siskopuolen kuolema

en: Death of a husband
fi: Aviomiehen kuolema

en: Death of a maternal grandfather
fi: Äidinisän (isoisän) kuolema

en: Death of a maternal grandmother
fi: Äidinäidin (isoäidin) kuolema

en: Death of a mother
fi: Äidin kuolema

en: Death of a parent
fi: Vanhemman kuolema

en: Death of a paternal grandfather
fi: Isänisän (isoisän) kuolema

en: Death of a paternal grandmother
fi: Isoäidin (isänäidin) kuolema

en: Death of a sibling
fi: Sisaruksen kuolema

en: Death of a sister
fi: Siskon kuolema

en: Death of a son
fi: Pojan kuolema

en: Death of a spouse
fi: Aviopuolison kuolema

en: Death of a wife
fi: Aviovaimon kuolema

en: Death of one spouse
fi: Aviopuolison kuolema

en: Death place contains
fi: Kuolinpaikan nimi sisältää

en: Death places
fi: Kuolinpaikat

en: Deaths
fi: Kuolemat

en: Deaths by century
fi: Kuolemat vuosisadoittain

en: Decade of birth
fi: Syntymävuosikymmen

en: Decade of death
fi: Kuolinvuosikymmen

en: Decade of marriage
fi: Avioitumisvuosikymmen

en: Default
fi: Oletusarvo

en: Default chart
fi: Oletuskaavio

en: Default family tree
fi: Oletussukupuu

en: Default individual
fi: Oletushenkilö

en: Default map type
fi: Oletuskarttatyyppi

en: Default pedigree chart layout
fi: Esipolvitaulun oletettu esitystapa

en: Default pedigree generations
fi: Esipolvitaulun oletetut sukupolvet

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Degree
fi: Tutkinto

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
fi: Poista kaikki maantieteelliset tiedot ennen tiedoston tuontia.

en: Delete inactive users
fi: Poista passiiviset käyttäjät

en: Delete selected messages
fi: Poista merkityt viestit

en: Delete temporary files…
fi: Poista väliaikaiset tiedostot…

en: Delete the preferences for this module.
fi: Poista tämän moduulin asetukset.

en: Delete this name
fi: Poista nimi

en: Delete your account
fi: Poista käyttäjätilisi

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
fi: Perheen poistaminen poistaa kaikki henkilöiden väliset yhteydet mutta jättää henkilöt paikalleen. Haluatko todella poistaa tämän perheen?

en: Democratic Republic of the Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Denmark
fi: Tanska

en: Denver, Colorado, United States
fi: Denver, Colorado, Yhdysvallat

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
fi: Riippuen palvelimesi asetuksista, voit ehkä päivittää automaattisesti.

en: Descendant generations
fi: Jälkisukupolvet

en: Descendants
fi: Jälkeläiset

en: Descendants interest
fi: Henkilön jälkeläisten lisätutkiminen

en: Descendants of
fi: Jälkeläiset -

en: Descendants of %s
fi: Jälkeläiset - %s

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description META tag
fi: Kuvaus META tunniste (tag)

en: Description unavailable
fi: Selitystä ei ole saatavilla

en: Destination
fi: Vastaanottaja

en: Details
fi: Tiedot

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
fi: Tiedot uudesta käyttäjästä lähetetään vastaavan sukupuun sukututkimusyhteyshenkilölle.

en: Detroit, Michigan, United States
fi: Detroit, Michigan, Yhdysvallat

en: Died as a child: exempt
fi: (mormoni) Kuollut lapsena: vapautettu

en: Died as an infant: exempt
fi: (mormoni) Kuollut pikkulapsena: ei mukana

en: Differences
fi: Eroavuudet

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
fi: Eri kalenterijärjestelmiä käytetään eri puolilla maailmaa, ja monet muut kalenterijärjestelmät olivat käytössä aikaisemmin. Jos mahdollista, sinun pitäisi kirjoittaa ajat käyttämällä kalenteria jossa tapahtuma alun perin kirjattiin. Tämän jälkeen voit määrittää muunnoksen ja näyttää nämä ajat tutummassa kalenterissa. Jos säännöllisesti käytät kahta kalenteria, voit määrittää kaksi muunnosta ja ajat muunnetaan molempiin valittuihin kalenterieihin.

en: Direct line ancestors
fi: Esivanhemmat

en: Direct line ancestors and their families
fi: Esivanhemmat ja heidän perheensä

en: Disable these modules
fi: Poista nämä moduulit

en: Disable these themes
fi: Poista nämä teemat

en: Display %s
fi: Näytä %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
fi: Näytä ja hallitse sukupuun suosikkisivuja.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
fi: Näytä ja hallitse käyttäjän suosikkisivuja.

en: Divorce
fi: Avioero

en: Divorce filed
fi: Avioeron hakeminen

en: Divorces by century
fi: Avioerot vuosisadoittain

en: Do not change to keep original filename.
fi: Älä muuta säilyttääksesi vanhan nimen.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
fi: Älä luo uusia sijainteja, tuo vain koordinaatit olemassa oleville sijainnoille.

en: Do not seal, previous sealing canceled
fi: (mormoni) Älä sinetöi: aiempi sinetöinti peruutettu

en: Do not seal: unauthorized
fi: (mormoni) Älä sinetöi: luvaton toiminto

en: Document
fi: Asiakirja

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Download
fi: Lataa

en: Download %s…
fi: Lataa %s…

en: Download file
fi: Lataa tiedosto

en: Download geographic data
fi: Lataa maantieteelliset tiedot

en: Draper, Utah, United States
fi: Draper, Utah, Yhdysvallat

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
fi: Toisella käyttäjällä on jo sama sähköpostiosoite.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
fi: Tämä käyttäjätunnus on jo olemassa. Valitse toinen käyttäjätunnus.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
fi: Lähdetiedoissa kuvataan tietoja ajan ja paikan suhteen. Esimerkiksi väestölaskenta kuvaa väestönlaskennan tiedot ja kirkonkirjat kuvaavat syntymä-, avioliitto- ja kuolematiedot.<br><br>Valitse tapahtumat jotka voi saada tästä tiedonlähteestä. Aika tulisi kuvata ajanjaksona <i>FROM 1900 TO 1910</i> eli alkaen - asti. Paikkatiedolla ilmoitetaan, mikä alue on kyseessä. Esimerkiksi Oulun maakunta-arkistosta saatuja tietoja koskien Oulua olisi paikkatietona ”Oulu, Oulu, FIN” (pitäjä, l??äni, maa) tai esim. tieto Yhdysvalloista ”Oneida, Idaho, USA” (city, state, country).

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
fi: Jokaisella käyttäjätilillä on vaihtoehto ”hyväksy automaattisesti muutokset”. Kun tämä on käytössä, tämän käyttäjän tekemät muutokset tallentuvat välittömästi. Monet järjestelmänvalvojat ottavat tämän käyttöön omalle käyttäjätilille.

en: Earliest birth
fi: Aikaisin syntymä

en: Earliest birth year
fi: Aikaisin syntymävuosi

en: Earliest death
fi: Aikaisin kuolema

en: Earliest death year
fi: Aikaisin kuolinvuosi

en: Earliest divorce
fi: Aikaisin avioero

en: Earliest marriage
fi: Aikaisin avioliitto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit a website access rule
fi: Muokkaa sivustoon pääsemissääntö

en: Edit preferences
fi: Muokkaa asetukset

en: Edit the FAQ
fi: Muokkaa Usein kysytty kysymys

en: Edit the details
fi: Muokkaa tiedot

en: Edit the gender
fi: Muuta sukupuoli

en: Edit the media object
fi: Muokkaa mediakohde

en: Edit the name
fi: Muokkaa nimi

en: Edit the note
fi: Muokkaa lisätiedot

en: Edit the raw GEDCOM
fi: Muokkaa GEDCOM raakadata

en: Edit the repository
fi: Muokkaa tietovarasto

en: Edit the shared note
fi: Muokkaa jaettu lisätieto

en: Edit the source
fi: Muokkaa lähde

en: Edit the story
fi: Muokkaa tarina

en: Edit the user
fi: Muokkaa käyttäjä

en: Edit this individual and replace their details with your own.
fi: Muokkaa henkilötiedot, korvaa sinun tiedoilla.

en: Editor
fi: Muokkaaja

en: Edmonton, Alberta, Canada
fi: Edmonton, Alberta, Kanada

en: Education
fi: Koulutus

en: Egypt
fi: Egypti

en: Electronic
fi: Sähköinen

en: Elevation
fi: Korkeus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
fi: Sähköpostiosoite ”From:” jota webtrees käyttää luodessaan automaattisia sähköposteja.<br><br>webtrees voi lähettää ylläpitäjille automaattisesti postia, kun muutoksia on tehty ja niitä pitää tarkistaa.webtrees lähettää lisäksi postia käyttäjille, jotka ovat pyytäneet käyttäjätilin.<br><br>Tavallisesti ”From:” kenttä, jota käytetään automaattisissa sähköposteissa, on muodossa <i>From: webtrees-noreply@sivustosi-osoite</i>, jolla halutaan korostaa (noreply) ettei postiin tarvitse vastata. Roskapostin estämiseksi, jotkut sähköpostipalvelut vaativat että ”From:” kenttään täytetään oikea ja olemassa oleva sähköpostiosoite.

en: Email verified
fi: Sähköpostiosoite on varmistettu

en: Embedded variable
fi: Sisäinen (embedded) muuttuja

en: Emigration
fi: Maastamuutto

en: Employee
fi: Työntekijä

en: Employer
fi: Työnantaja

en: Empty the clippings cart
fi: Tyhjennä leikekori

en: Enabled
fi: Käytössä, Sallittu

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
fi: Tällä valinnalla pakotetaan kaikkia vierailijoita ensin kirjautumaan sisään, ennen kuin he näkevät mitään sivuston aineistoa.

en: End IP address
fi: Viimeinen IP-osoite

en: End year
fi: Lopetusvuosi

en: Ending range of change dates
fi: Muutosten aikavälin loppu

en: Endowment House
fi: Endaumenttitalo (Mormoni)

en: Engagement
fi: Kihlaus

en: England
fi: Englanti

en: Enter an individual, family, or source ID
fi: Syötä henkilö-, perhe- tai lähde-tunnus

en: Enter an optional note about this favorite
fi: Syötä tarvittaessa lisätieto tästä suosikista

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
fi: Syötä tai etsi sen henkilön, perheen tai lähteen tunnus, johon tämä media liitetään.

en: Entire record
fi: Koko tietue

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
fi: Virhe: GEDCOM tiedostojen muuntaminen %s-muodosta UTF-8-muotoon ei ole mahdollista tällä hetkellä.

en: Estimated dates for birth and death
fi: Syntymä- ja kuolemapäivämäärien arvioitu ajankohta

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Europe
fi: Eurooppa

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Events in countries
fi: Maakohtaiset tapahtumat

en: Events of close relatives
fi: Lähisukulaisten tapahtumat

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
fi: Kaikilla on tämä rooli, myös vierailijoilla ja hakukoneilla.

en: Exact
fi: Tarkka

en: Exact date
fi: Tarkka päivämäärä

en: Exact text
fi: Tarkka teksti

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
fi: Poista henkilöt joiden avionimi on ”%s”

en: Exclude subfolders
fi: Jätä pois alikansiot

en: Excluded from this submission
fi: Ei mukana tässä valinnassa

en: Explain why you are requesting an account.
fi: Selitä, miksi pyydät tilin.

en: Export
fi: Siirrä

en: Export a GEDCOM file
fi: Siirrä GEDCOM tietue

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
fi: Siirrä kaikki sukupuut GEDCOM-tiedostoihin…

en: Export preferences
fi: Siirtoasetukset

en: Extend privacy to dead individuals
fi: Yksityisyyssäännöt kattavat kuolleet

en: External files
fi: Ulkoiset tiedostot

en: External media files have a URL instead of a filename.
fi: Ulkoisilla mediatiedostoilla on URL tiedostonimen sijaan.

en: Extra information
fi: Lisätiedot

en: Eye color
fi: Silmien väri

en: FAQ
fi: UKK

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
fi: UKK (Usein kysytyt kysymykset) ovat lista kysymyksiä vastauksineen, jossa voit kuvata palvelimen säännöt, käytännöt ja menettelyt. Kysymys koskee yleensä aiheita yksityisyys, tekijänoikeus, käyttäjätilit, sopimaton sisältö, tarpeet lähdetietoihin jne.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
fi: %s. serkku

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
fi: Molemmat vanhemmat adoptoivat

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
fi: Isän adoptoima

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
fi: Äidin adoptoima

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
fi: Toiselta nimeltä

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
fi: Avustaja

[ctx: FEMALE]
en: Attending
fi: Avustamassa

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
fi: Ostaja

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
fi: Siviilirekisteriviranomainen

[ctx: FEMALE]
en: Employee
fi: Työntekijä

[ctx: FEMALE]
en: Employer
fi: Työnantaja

[ctx: FEMALE]
en: Friend
fi: Ystävä

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
fi: Edunvalvoja

[ctx: FEMALE]
en: Informant
fi: Tiedon antaja

[ctx: FEMALE]
en: Interred
fi: Hautaaminen

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
fi: Asukki

[ctx: FEMALE]
en: Never married
fi: Ei koskaan naimisissa

[ctx: FEMALE]
en: Not married
fi: Naimaton

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
fi: Hoitaja

[ctx: FEMALE]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
fi: Rekisteriviranomainen

[ctx: FEMALE]
en: Seller
fi: Myyjä

[ctx: FEMALE]
en: Servant
fi: Palvelija

[ctx: FEMALE]
en: Slave
fi: Orja

[ctx: FEMALE]
en: Ward
fi: Hoidokki

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
fi: adoptionimi

[ctx: FEMALE]
en: also known as
fi: tunnettu myös nimellä

[ctx: FEMALE]
en: birth name
fi: syntymänimi

[ctx: FEMALE]
en: change of name
fi: nimenmuutos

[ctx: FEMALE]
en: died
fi: kuoli

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
fi: 8. serkku

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
fi: 11. serkku

[ctx: FEMALE]
en: estate name
fi: talon nimi

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
fi: entinen kumppani

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
fi: 15. serkku

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
fi: viides %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
fi: 5. serkku

[ctx: FEMALE]
en: first %s
fi: ensimmäinen %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
fi: 14. serkku

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
fi: neljäs %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
fi: 4. serkku

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
fi: maahanmuutto nimi

[ctx: FEMALE]
en: married
fi: avioitui

[ctx: FEMALE]
en: married name
fi: avionimi

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
fi: 9. serkku

[ctx: FEMALE]
en: partner
fi: kumppani

[ctx: FEMALE]
en: religious name
fi: uskonnollinen nimi

[ctx: FEMALE]
en: second %s
fi: toinen %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
fi: pikkuserkku

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
fi: 7. serkku

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
fi: 6. serkku

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
fi: 10. serkku

[ctx: FEMALE]
en: third %s
fi: kolmas %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
fi: 3. serkku

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
fi: 13. serkku

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
fi: 12. serkku

[ctx: FEMALE]
en: was born
fi: syntyi

en: Fact
fi: Fakta

en: Fact 1
fi: Fakta 1

en: Fact 10
fi: Fakta 10

en: Fact 11
fi: Fakta 11

en: Fact 12
fi: Fakta 12

en: Fact 13
fi: Fakta 13

en: Fact 2
fi: Fakta 2

en: Fact 3
fi: Fakta 3

en: Fact 4
fi: Fakta 4

en: Fact 5
fi: Fakta 5

en: Fact 6
fi: Fakta 6

en: Fact 7
fi: Fakta 7

en: Fact 8
fi: Fakta 8

en: Fact 9
fi: Fakta 9

en: Fact icons
fi: Faktakuvakkeet

en: Fact or event
fi: Fakta tai tapahtuma

en: Facts and events
fi: Faktat ja tapahtumat

en: Facts for family records
fi: Perhetietueen faktat

en: Facts for individual records
fi: Henkilötietueen faktat

en: Facts for new families
fi: Uuden perheen faktat

en: Facts for new individuals
fi: Uuden henkilön faktat

en: Facts for repository records
fi: Tietovaraston faktat

en: Facts for source records
fi: Tietolähteen faktat

en: Falkland Islands
fi: Falklandinsaaret

en: Families
fi: Perheet

en: Families with sources
fi: Perheet, joilla on tietolähteitä

en: Family
fi: Perhe

en: Family as a child
fi: Lapsena perheessä

en: Family as a spouse
fi: Perheessä vaimona

en: Family book
fi: Sukukirja

en: Family book of %s
fi: Sukukirja - %s

en: Family file
fi: Perhetiedosto, nimiluettelo

en: Family group information
fi: Perheen ryhmätieto

en: Family list
fi: Perheluettelo

en: Family navigator
fi: Perhe navigaattori

en: Family news and site announcements.
fi: Perheuutiset ja sukupuun ilmoitukset.

en: Family of %s
fi: Perhe - %s

en: Family tree
fi: Sukupuu

en: Family tree clippings cart
fi: Sukupuun leikekori

en: Family tree title
fi: Sukupuun otsikko

en: Family trees
fi: Sukupuut

en: Family with %s
fi: Perhe - puolisona %s

en: Family with adoptive parents
fi: Adoptioperhe

en: Family with foster parents
fi: Kasvatusperhe

en: Family with husband
fi: Perhe puolison kanssa

en: Family with parents
fi: Vanhempien perhe

en: Family with rada parents
fi: Rada vanhempien perhe

en: Family with sealing parents
fi: Mormoni sinetöinti vanhempien perhe

en: Family with spouse
fi: Perhe puolison kanssa

en: Family with the most children
fi: Suurin lapsiluku

en: Family with wife
fi: Perhe vaimon kanssa

en: Fan chart
fi: Viuhkakaavio

en: Fan chart of %s
fi: Viuhkakaavio - %s

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Father
fi: Isä

en: Father: %s
fi: Isä: %s

en: Father’s age
fi: Isän ikä

en: Father’s family with %s
fi: Perhe - isä ja %s

en: Father’s family with an unknown individual
fi: Isän ja tuntemattoman henkilön perhe

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Fax
fi: Faksi

en: Female
fi: Nainen

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
fi: Adoptoitu

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
fi: Syntymä

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
fi: Kasvatti

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
fi: Sinetöinti

en: Females
fi: Naiset

en: Fiji
fi: Fidži

en: File size
fi: Tiedostokoko

en: File successfully uploaded
fi: Tiedoston lataaminen palvelimelle onnistui

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filename on server
fi: Tiedoston nimi palvelimella

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
fi: Tiedostonimet eivät saa sisältää merkkiä ”%s”.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
fi: Tiedostonimissä ei saa olla päätettä ”%s”.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
fi: Löydettiin edellisen webtrees version tiedostoja. Vanhentuneet tarpeettomat tiedostot saattavat olla turvallisuusriski. Sinun kannattaisi poistaa ne.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
fi: %s merkityt tiedostot tarvitaan tässä palvelussa, joten niitä ei voi poistaa.

en: Filter
fi: Suodatus

en: Find a fact or event
fi: Etsi fakta tai tapahtuma

en: Find a family
fi: Etsi perhe

en: Find a media object
fi: Etsi mediakohde

en: Find a place
fi: Etsi paikka

en: Find a repository
fi: Etsi tietovarasto

en: Find a shared note
fi: Etsi lisätieto

en: Find a source
fi: Etsi lähde

en: Find a special character
fi: Etsi erikoismerkki

en: Find all possible relationships
fi: Etsi kaikki mahdolliset sukulaisuudet

en: Find an individual
fi: Etsi henkilö

en: Find any relationship
fi: Etsi mikä tahansa suhde

en: Find duplicates
fi: Etsi kaksoiskappaleita

en: Find other relationships
fi: Etsi muut suhteet

en: Find relationships via ancestors
fi: Etsi suhteet esi-isien kautta

en: Find the closest relationships
fi: Etsi läheisimmät sukulaisuudet

en: Find unrelated individuals
fi: Etsi henkilöt, jotka eivät ole sukulaisia

en: Finland
fi: Suomi

en: First communion
fi: Ensimmäinen ehtoollinen

en: First event
fi: Ensimmäinen tapahtuma

en: First record
fi: Ensimmäinen tietue

en: Fix name slashes and spaces
fi: Korjaa nimien kauttaviivat ja tyhjät merkit

en: Flag
fi: Lippu

en: Flanders
fi: Flanderi

en: Folder
fi: Kansio

en: Folder name on server
fi: Kansion nimi palvelimella

en: Follow this link to verify your email address.
fi: Klikkaa alla olevaa linkkiä ja varmista sähköpostiosoitteesi.

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
fi: Esimerkiksi, jos GEDCOM-tiedosto sisältää %1$s ja webtrees odottaa löytävänsä %2$s media-kansiossa, sinun täytyy poistaa %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
fi: Esimerkki: kun asetat hyppyjen määräksi 2, niin henkilö näkee lapsenlapsen (lapsi->lapsi), tädin (äiti->sisko), tytärpuolen (aviopuoliso->lapsi). Kaukaisemmat sukulaiset eivät näy esim: serkku (isä->veli->lapsi).

en: For help with genealogy questions contact %s.
fi: Sukuasioissa ota yhteys henkilöön %s.

en: For technical support and information contact %s.
fi: Pyydä teknistä tukea ja tietoa henkilöltä %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
fi: Teknisissä tai sukuasioissa ota yhteys henkilöön %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
fi: Sivustoilla, joilla on enemmän kuin yksi sukupuu, tämä vaihtoehto näyttää listan sukupuista päävalikossa, hakusivuilla jne.

en: Forgot password?
fi: Unohtuiko salasana?

en: Format
fi: Tiedostomuoto

en: Format text and notes
fi: Muotoile tekstit ja huomautukset

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
fi: Fort Lauderdale, Florida, Yhdysvallat

en: Foster child
fi: Kasvattilapsi

en: Foster father
fi: Kasvatti isä

en: Foster mother
fi: Kasvatti äiti

en: France
fi: Ranska

en: Frankfurt am Main, Germany
fi: Frankfurt am Main, Saksa

en: Freiburg, Germany
fi: Freiburg, Saksa

en: French
fi: Ranskalainen

en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Frequently asked questions
fi: Usein kysytyt kysymykset

en: Fresno, California, United States
fi: Fresno, Kalifornia, Yhdysvallat

en: Fri
fi: Pe

en: Friday
fi: Perjantai

en: Friend
fi: Ystävä

en: From
fi: Päivästä

en: Fukuoka, Japan
fi: Fukuoka, Japani

en: Funeral
fi: Hautajaiset

en: GEDCOM errors
fi: GEDCOM virheitä

en: GEDCOM file
fi: GEDCOM-tiedosto

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
fi: adar-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
fi: adar I-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
fi: adar II-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: April
fi: huhtikuuta

[ctx: GENITIVE]
en: August
fi: elokuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Av
fi: av-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: December
fi: joulukuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
fi: dhul-hijja

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
fi: dhul-qa`da

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
fi: elul-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: February
fi: helmikuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
fi: Floréal

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
fi: heshvan-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
fi: ijar-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: January
fi: tammikuuta

[ctx: GENITIVE]
en: July
fi: heinäkuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
fi: jumada-al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
fi: jumada-al-sani

[ctx: GENITIVE]
en: June
fi: kesäkuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
fi: kislev-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: March
fi: maaliskuuta

[ctx: GENITIVE]
en: May
fi: toukokuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
fi: muharram

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
fi: nisan-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
fi: Nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
fi: marraskuuta

[ctx: GENITIVE]
en: October
fi: lokakuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
fi: Pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
fi: rabi` al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
fi: rabi` al-sani

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
fi: rajab

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
fi: ramadan

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
fi: safar

[ctx: GENITIVE]
en: September
fi: syyskuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
fi: shawwal

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
fi: sha`ban

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
fi: shvat-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
fi: sivan-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
fi: tamuz-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
fi: tevet-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
fi: tishrei-kuuta

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
fi: Vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
fi: Ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
fi: jours complémentaires

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Gender icon on charts
fi: Sukupuolikuvakkeet kaavioissa

en: Genealogy contact
fi: Sukututkimus yhteyshenkilö

en: Genealogy data
fi: Sukututkimustieto

en: General
fi: Yleinen

en: General search
fi: Yleinen haku

en: Generate sitemap files for search engines.
fi: Luo sivustokarttaa hakukoneita varten.

en: Generated by %s
fi: %s sovelluksen tulos

en: Generation
fi: Sukupolvi

en: Generation
fi: Sukupolvi

en: Generations
fi: Sukupolvet

en: Generations of ancestors
fi: Esipolvien määrä

en: Geographic area
fi: Maantieteellinen alue

en: Geographic data
fi: Maantieteelliset tiedot

en: Germany
fi: Saksa

en: Get an API key from Google.
fi: Hanki sovellusliittymäavain Googlelta.

en: Gila Valley, Arizona, United States
fi: Gila Valley, Arizona, Yhdysvallat

en: Gilbert, Arizona, United States
fi: Gilbert, Arizona, Yhdysvallat

en: Given name
fi: Etunimi

en: Given names
fi: Etunimet

en: Godchild
fi: Kummilapsi

en: Goddaughter
fi: Kummityttö

en: Godfather
fi: Kummisetä

en: Godmother
fi: Kummitäti

en: Godparent
fi: Kummi

en: Godson
fi: Kummipoika

en: Google Maps™ preferences
fi: Google Maps™ valinnat

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
fi: Google sallii pienen määrän anonyymejä kartanlukupyyntöjä. Jos tarvitset enemmän pyyntöjä, tarvitset Google-tilin ja sovellusliittymäavaimen.

en: Graduation
fi: Tutkinto

en: Grandparents
fi: Isovanhemmat

en: Greatest age at death
fi: Vanhimmat kuolleet

en: Greatest age between siblings
fi: Sisarusten suurin ikäero

en: Greece
fi: Kreikka

en: Green Beam
fi: vihreä säde

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Gregorian
fi: Gregoriaaninen

en: Guadalajara, Mexico
fi: Guadalajara, Meksiko

en: Guardian
fi: Edunvalvoja

en: Guatemala City, Guatemala
fi: Guatemala, Guatemala

en: Hair color
fi: Hiusten väri

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
fi: Halifax, Nova Scotia, Kanada

en: Hamilton, New Zealand
fi: Hamilton, Uusi Seelanti

en: Hartford, Connecticut, United States
fi: Hartford, Connecticut, Yhdysvallat

en: He
fi: Hän

en: He died
fi: Hän kuoli

en: He married
fi: Puoliso

en: He resided at
fi: Hän asui

en: He was born
fi: Puoliso syntyi

en: He was buried
fi: Hänet on haudattu

en: He was christened
fi: Hänet kastettiin

en: He was cremated
fi: Hänet polttohaudattiin

en: Head of household
fi: Perheenpää

en: Header
fi: Otsikko

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hebrew name
fi: Heprealainen nimi

en: Height
fi: Korkeus

en: Hello %s…
fi: Hei %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
fi: Hei %s…<br>Kiitos rekisteröinnistäsi.

en: Hello administrator…
fi: Hei hallinnoitsija…

en: Help
fi: Ohje

en: Helsinki, Finland
fi: Helsinki, Suomi

en: Her occupation was
fi: Hänen ammattinsa oli

en: Hermosillo, Mexico
fi: Hermosillo, Meksiko

en: Hide from everyone
fi: Piilota kaikilta

en: Highest population
fi: Suurin väestömäärä

en: Highlighted image
fi: Korostettu kuva

en: Hijri
fi: Islamilainen (Hijri)

en: His occupation was
fi: Hänen ammattinsa oli

en: Historical facts
fi: Historialliset faktat

en: Hit counters
fi: Luettu laskurit

en: Holocaust
fi: Holokausti

en: Home page
fi: Etusivu

en: Hong Kong
fi: Hongkong

en: Hourglass chart
fi: Tiimalasikaavio

en: Hourglass chart of %s
fi: Tiimalasikaavio - %s

en: Household
fi: Perhe- eli ruokakunta

en: Houston, Texas, United States
fi: Houston, Texas, Yhdysvallat

en: How much recursion to use when searching for relationships
fi: Kuinka paljon rekursiota tulee käyttää kun etsitään suhteita

en: Hungary
fi: Unkari

en: Husband
fi: Mies

en: Husband’s age
fi: Miehen ikä

en: Hybrid
fi: Hybridi

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
fi: adar-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
fi: adar I-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
fi: adar II-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
fi: huhtikuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
fi: elokuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
fi: av-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
fi: joulukuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
fi: dhul-hijja

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
fi: dhul-qa`da

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
fi: elul-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
fi: helmikuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
fi: Floréal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
fi: heshvan-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
fi: ijar-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
fi: tammikuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
fi: heinäkuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
fi: jumada-al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
fi: jumada-al-sani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
fi: kesäkuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
fi: kislev-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
fi: maaliskuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
fi: toukokuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
fi: muharram

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
fi: nisan-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
fi: Nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
fi: marraskuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
fi: lokakuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
fi: Pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
fi: rabi` al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
fi: rabi` al-sani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
fi: rajab

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
fi: ramadan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
fi: safar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
fi: syyskuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
fi: shawwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
fi: sha`ban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
fi: shvat-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
fi: sivan-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
fi: tamuz-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
fi: tevet-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
fi: tishrei-kuun

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
fi: Vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
fi: Ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
fi: jours complémentaires

en: IP address
fi: IP-osoite

en: Iceland
fi: Islanti

en: Icon
fi: Kuvake

en: Idaho Falls, Idaho, United States
fi: Idaho Falls, Idaho, Yhdysvallat

en: Identification number
fi: Henkilötunnus

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
fi: Jos sivuston vierailija ei ole selaimessaan valinnut oletuskieltään tai on valinnut kielen jota ei tueta, niin tätä kieltä käytetään. Yleensä tämä asetus koskee hakukoneita.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
fi: Kun ylläpitäjä luo käyttäjätilin, vahvistussähköpostia ei lähetetä käyttäjälle, joten sähköpostiosoite on tarkistettava käsin.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
fi: Jos henkilöllä ei ole sukunimeä, kauttaviivoja ei tarvita: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
fi: Jos henkilöllä on kaksi erillistä sukunimeä, kumpikin tulisi sulkea kauttaviivoilla: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
fi: Jos henkilö tunnettiin lempinimellä, joka ei kuulu hänen viralliseen nimeen, se suljetaan lainausmerkkeihin. Esimerkiksi, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
fi: Jos henkilöä ei tunnettu ensimmäisellä etunimellä, kutsumanimi tulee merkitä tähdellä: <%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
fi: Jos sukunimi on tuntematon, käytä tyhjiä kauttaviivoja: <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
fi: Jos tällä henkilöllä on muita tapahtumia kuin kuolema, hautajaiset tai polttohautaus, ja ne ovat ajallisesti tapahtuneet näin monen vuoden sisällä, niin henkilön tulkitaan olevan ”elossa”. Lapsen syntymäaika tulkintaan merkiksi ”elossa” olemisesta.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
fi: Jos kaksi sukupuita käyttää samaa mediakansiota, ne voivat jakaa mediatiedostoja. Jos ne käyttävät eri mediakansioita, niin niiden mediatiedostot pidetään erillään.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
fi: Jos vieraat eivät näe sukupuuta, he eivät voi pyytää käyttäjätiliä. Sinun täytyy lisätä heidän tilinsä käsin.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
fi: Jos olet huolissasi, että käyttäjät voivat ladata palvelimelle sopimattomia kuvia, voit rajoittaa lataus-oikeudet ainoastaan ylläpitäjille.

en: If you are the website administrator, you should check that:
fi: Jos olet web-sivuston ylläpitäjä, tarkista:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
fi: Jos et pysty ratkomaan ongelmaa, kokeile jos saisit apua forumista <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
fi: Jos olet luonut tämän GEDCOM tiedoston käyttäen sukututkimusohjelmistoa, joka jättää pois välilyönnit jakaesaan pitkät rivit, valitse tämä vaihtoehto joka lisää puuttuvat välilyönnit.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
fi: Jos et pyytänyt käyttäjätiliä, voit poistaa tämän ilmoituksen.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
fi: Jos sinulla on iso määrä ei-aktiivisia paikkoja, voi olla hidasta luoda lista.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
fi: Jos sinulla on monia mediatiedostoja, voit järjestää ne kansioihin ja alikansioihin.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
fi: Jos olet tuonut mediakohteita webtreesiin ja sitten muuttanut gedcom-sukututkimusaineistoasi jollakin muulla ohjelmalla, joka poistaa mediaa, niin valitse tämä ruutu. Silloin aikaisemmat mediakohteet yhdistetään takaisin muutettuun aineistoon.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
fi: Jos piilotat tyhjän lohkon, et voi muuttaa sen asetusta, ennen kuin se taas tulee näkyviin sisältäessään tietoa.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
fi: Jos valitset eri kansion, sinun täytyy myös siirtää kaikki tiedostot (paitsi config.ini.php, index.php ja .htaccess) nykyisestä kansiosta uuteen kansioon.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
fi: Jos valitset muun kansion, sinun täytyy myös siirtää kaikki mediatiedostot nykyisestä kansiosta uuteen kansioon.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
fi: Jos näytät elävät henkilöt vieraille, kaikki muut yksityisyyden rajoitukset ohitetaan. Tee tämä ainoastaan jos kaikki puusi tiedot ovat julkisia.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
fi: Jos ylität näitä rajoituksia, voi keskeytyä suoritettava työ tai saat tyhjiä sivuja.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
fi: Jos käytät jotakin seuraavista seuranta ja analytiikka palveluista, webtrees voi lisätä seurantakoodit automaattisesti.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
fi: Jos palvelimesi turvallisuuspolitiikka sen sallii, voit pyytää suuremman muistin tai CPU ajan käyttäen webtreesin järjestelmänhallintaa. Muuten sinun tulee ottaa yhteyttä palvelimesi ylläpitäjään.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
fi: Voit valita oletus URL-osoitteen, kun sivustoosi pääsee useammalla kuin yhdellä URL-osoitteella, esim <b>http://www.example.com/webtrees/</b> ja <b>http://webtrees.example.com/</b>. Pyynnöt muihin URL-osoitteisiin ohjataan oletus osoitteeseen.

en: Image dimensions
fi: Kuvan mitat

en: Images without watermarks
fi: Kuvat ilman vesileimoja

en: Immigration
fi: Maahanmuutto

en: Import
fi: Tuo

en: Import a GEDCOM file
fi: Tuo GEDCOM tietue

en: Import all places from a family tree
fi: Tuo kaikki paikat sukupuusta

en: Import preferences
fi: Tuonti asetukset

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
fi: Sukupuussa jokaisella tietueella on sisäinen viitenumero (nimeltä ”XREF”), kuten esimerkiksi ”F123” tai ”R14”.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
fi: Monissa kulttuureissa on tapana esittää nimet perinteellisin kirjaimin ja myös länsimaisittain niin kuin ne lausutaan tai kirjoitetaan länsimaisilla (Latin) kirjaimilla esim. englanniksi.<br><br>Jos käytät muuta merkistötapaa esim. Hepreaa, Kreikkaa, Venäjää, Kiinaa tai Arabiaa nimien vakiokentissä, niin voit kirjoittaa tähän kenttään saman nimen käyttäen länsimaisia (Latin) kirjaimia. Molemmat nimen kirjoitusmuodot näytetään luetteloissa ja kaavioissa.<br><br>Vaikka tämän kentän otsikko on ”Länsimaisilla aakkosilla”, tähän kenttään voi vapaasti täyttää nimet millä tahansa aakkosilla, esim. vaikka japanilaisin kirjaimin.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
fi: Monissa kulttuureissa on tapana esittää nimet perinteellisin kirjaimin ja myös länsimaisittain niin kuin ne lausutaan tai kirjoitetaan länsimaisilla (Latin) kirjaimilla esim. englanniksi.<br><br>Jos käytät länsimaalaisia (Latin) kirjaimia nimien vakiokentissä, voit kirjoittaa tähän kenttään saman nimen käyttäen Heprealaisia tai Kreikkalaisia, Venäläisiä, Kiinalaisia tai Arabialaisia kirjaimia. Molemmat nimen kirjoitusmuodot näytetään luetteloissa ja kaavioissa.<br><br>Vaikka tämän kentän otsikko on ”Heprea”, tähän kenttään voi vapaasti käyttää mitä tahansa aakkosia.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
fi: Joissakin kalentereissa päivät alkavat keskiyöllä. Muissa kalentereissa, päivät alkavat auringonlaskun aikaan. Muunnos prosessi ei ota huomioon aikaa, joten tapahtumille, jotka sattuivat auringonlaskun ja keskiyön välillä, tällaisten kalenterien välisessä muunnoksessa on päivän ero.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
fi: Joissakin maissa yksityisyyssuojaa sovelletaan myös äskettäin kuolleiden henkilöiden tietoihin. Tällä valinnalla voit laajentaa yksityisyyssääntöjä koskemaan niitä, joiden syntymästä tai kuolemasta on kulunut tietty määrä vuosia. Tämä omaisuus ei ole käytössä kun jätät tämän kentän tyhjäksi.

en: In this month…
fi: Tässä kuussa, historiassa…

en: In this year…
fi: Historialliset tapahtumat vuonna…

en: Include fully matched places
fi: Sisällytä täysin vastaavat paikat

en: Include individuals with “%s” as a married name
fi: Sisällytä henkilöt joiden avionimi on ”%s”

en: Include media (automatically zips files)
fi: Lisää media (zippaa automaattisesti tiedostot)

en: Include subfolders
fi: Sisällytä alikansiot

en: Include the individual’s immediate family
fi: Lisää henkilön lähisukulaiset

en: India
fi: Intia

en: Indianapolis, Indiana, United States
fi: Indianapolis, Indiana, Yhdysvallat

en: Individual
fi: Henkilö

en: Individual 1
fi: Henkilö 1

en: Individual 2
fi: Henkilö 2

en: Individual distribution
fi: Henkilöjakautuma

en: Individual distribution chart
fi: Henkilöjakautuma

en: Individual list
fi: Henkilöluettelo

en: Individual pages
fi: Henkilön tietosivut

en: Individual record
fi: Henkilötiedot

en: Individual who lived the longest
fi: Iäkkäin edesmennyt

en: Individuals
fi: Henkilöt

en: Individuals with sources
fi: Henkilöt, joilla on tietolähteitä

en: Individuals with surname %s
fi: Henkilöt, joilla on sukunimi %s

en: Infant
fi: Sylilapsi

en: Informant
fi: Tiedon antaja

en: Installation folder
fi: Asennushakemisto

en: Interactive tree
fi: Interaktiivinen sukupuu

en: Interactive tree of %s
fi: Interaktiivinen puu - %s

en: Internal messaging
fi: Sisäinen viesti

en: Internal messaging with emails
fi: Sisäiset viestit ja sähköposti

en: Interred
fi: Hautaaminen

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
fi: Rakennevirhe GEDCOM tiedostossa - otsikkotietuetta (header) ei löytynyt.

en: Invalid GEDCOM format
fi: GEDCOM muoto ei kelpaa

en: Invalid date
fi: Virheellinen päivämäärä

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Isle of Man
fi: Mansaari

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
fi: Päivityksen lataaminen ja asentaminen voi kestää useita minuutteja. Ole kärsivällinen.

en: Italy
fi: Italia

en: Jalali
fi: Islamilainen (Jalali)

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Jewish
fi: Juutalainen

en: Johannesburg, South Africa
fi: Johannesburg, Etelä-Afrikka

en: John /DOE/
fi: Matti /Meikäläinen/

en: Jordan
fi: Jordania

en: Jordan River, Utah, United States
fi: Jordan River, Utah, Yhdysvallat

en: Journal
fi: Päiväkirja

en: Julian
fi: Juliaaninen

en: Kansas City, Missouri, United States
fi: Kansas City, Missouri, Yhdysvallat

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Keep
fi: Pidä

en: Keep link in list
fi: Pidä liitos listalla

en: Keep media objects
fi: Säilytä media kohteet

en: Keep the existing “last change” information
fi: Pidä nykyinen ”viimeisin muutos” tieto

en: Kenya
fi: Kenia

en: Keyword examples
fi: Avainsanaesimerkit

en: Kiev, Ukraine
fi: Kiev, Ukraina

en: Kona, Hawaii, United States
fi: Kona, Havaiji, Yhdysvallat

en: Korea
fi: Korean tasavalta

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: LDS baptism
fi: MAP-kaste

en: LDS child sealing
fi: MAP-lapsen sinetöinti

en: LDS confirmation
fi: MAP-konfirmaatio

en: LDS endowment
fi: MAP-endaumentti

en: LDS ordinance codes in chart boxes
fi: MAP-uskonnollisten toimitusten koodit kaavioissa

en: LDS spouse sealing
fi: MAP-puolison sinetöinti

en: LDS temple
fi: MAP-kirkon temppeli

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
fi: adar-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
fi: adar I-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
fi: adar II-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: April
fi: huhtikuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: August
fi: elokuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
fi: av-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: December
fi: joulukuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
fi: dhul-hijja

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
fi: dhul-qa`da

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
fi: elul-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: February
fi: helmikuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
fi: Floréal

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
fi: heshvan-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
fi: ijar-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: January
fi: tammikuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: July
fi: heinäkuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
fi: jumada-al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
fi: jumada-al-sani

[ctx: LOCATIVE]
en: June
fi: kesäkuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
fi: kislev-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: March
fi: maaliskuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: May
fi: toukokuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
fi: muharram

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
fi: nisan-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
fi: Nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
fi: marraskuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: October
fi: lokakuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
fi: Pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
fi: rabi` al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
fi: rabi` al-sani

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
fi: rajab

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
fi: ramadan

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
fi: safar

[ctx: LOCATIVE]
en: September
fi: syyskuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
fi: shawwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
fi: sha`ban

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
fi: shvat-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
fi: sivan-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
fi: tamuz-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
fi: tevet-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
fi: tishrei-kuussa

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
fi: Vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
fi: Ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
fi: jours complémentaires

en: Laie, Hawaii, United States
fi: Laie, Havaiji, Yhdysvallat

en: Landscape
fi: Vaakasuoraan

en: Language
fi: Kieli

en: Languages
fi: Kielet

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
fi: Isokokoinen sovellus (50 000 henkilöä): 64–128MB, 40–80 sekuntia

en: Largest families
fi: Suurimmat perheet

en: Largest number of grandchildren
fi: Suurin lastenlasten lukumäärä

en: Las Vegas, Nevada, United States
fi: Las Vegas, Nevada, Yhdysvallat

en: Last change
fi: Viimeisin muutos

en: Last email reminder was sent
fi: Viimeisin sähköpostimuistutus lähetettiin

en: Last event
fi: Viimeisin tapahtuma

en: Last signed in
fi: Viimeksi kirjautunut

en: Latest birth
fi: Viimeisin syntymä

en: Latest birth year
fi: Nuorimman henkilön syntymävuosi

en: Latest death
fi: Viimeisin kuolema

en: Latest death year
fi: Viimeisin edesmennyt

en: Latest divorce
fi: Viimeisin avioero

en: Latest marriage
fi: Viimeisin avioliitto

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Layout
fi: Näkymä

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
fi: Jätä salasana tyhjäksi jos et halua muuttaa sitä.

en: Leave this blank to use the default value.
fi: Oletusarvo on käytössä, kun et täytä mitään tähän kenttään.

en: Leaves
fi: Lehdet

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Legatee
fi: Perinnönsaaja

en: Length of marriage
fi: Avioliiton kesto

en: Level
fi: Taso

en: Lifespan
fi: Elinkaari

en: Lifespans
fi: Elinkaaret

en: Link the user account to an individual.
fi: Linkkaa tämä käyttäjätili henkilöön.

en: Link this individual to an existing family as a child
fi: Liitä tämä henkilö lapseksi sivustolla olevaan perheeseen

en: Link this media object to a family
fi: Linkkaa tämä meediakohde perheeseen

en: Link this media object to a source
fi: Linkkaa tämä meediakohde lähteeseen

en: Link this media object to an individual
fi: Linkkaa tämä meediakohde henkilöön

en: Link this user to an individual in the family tree.
fi: Linkkaa tämä käyttäja sukupuun henkilöön.

en: Link to an existing media object
fi: Liitä sivustolla olevaan mediakohteeseen

en: Linked database ID
fi: Yhdistetyn tietokannan tunnus

en: Links
fi: Linkit

en: List
fi: Luettelo

en: Lists
fi: Luettelot

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Living
fi: Elossa

en: Living individuals
fi: Elossa olevat

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Local files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Location
fi: Sijaintipaikka

en: Location not removed: this location contains sub-locations
fi: Sijaintia ei poistettu: tämä sijainti sisältää alisijanteja

en: Lodger
fi: Asukki

en: Logan, Utah, United States
fi: Logan, Utah, Yhdysvallat

en: London, England
fi: London, Englanti

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
fi: Pitkissä luetteloissa, joissa henkilöillä on sama sukunimi voi esitystapa olla puurakenne eli alihakemistorakenne; sukunimi kerran ja seuraavalla tasolla nimet etunimen mukaisessa järjestyksessä.<br><br>Tällä valinnalla päätetään käytetäänkö omaisuutta vai ei. Kun haluat kokonaan poista tämän ominaisuuden, anna arvo nolla.

en: Longest marriage
fi: Pisin avioliiton kesto

en: Longitude
fi: Pituusaste

en: Los Angeles, California, United States
fi: Los Angeles, Kalifornia, Yhdysvallat

en: Lost password request
fi: Kadonneen salasanan pyyntö

en: Louisville, Kentucky, United States
fi: Louisville, Kentucky, Yhdysvallat

en: Lowest population
fi: Pienin väestömäärä

en: Lubbock, Texas, United States
fi: Lubbock, Texas, Yhdysvallat

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
fi: %s. serkku

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
fi: Molemmat vanhemmat adoptoivat

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
fi: Isän adoptoima

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
fi: Äidin adoptoima

[ctx: MALE]
en: Also known as
fi: Toiselta nimeltä

[ctx: MALE]
en: Attendant
fi: Avustaja

[ctx: MALE]
en: Attending
fi: Avustamassa

[ctx: MALE]
en: Buyer
fi: Ostaja

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
fi: Siviilirekisteriviranomainen

[ctx: MALE]
en: Employee
fi: Työntekijä

[ctx: MALE]
en: Employer
fi: Työnantaja

[ctx: MALE]
en: Friend
fi: Ystävä

[ctx: MALE]
en: Guardian
fi: Edunvalvoja

[ctx: MALE]
en: Informant
fi: Tiedon antaja

[ctx: MALE]
en: Interred
fi: Hautaaminen

[ctx: MALE]
en: Lodger
fi: Asukki

[ctx: MALE]
en: Never married
fi: Ei koskaan naimisissa

[ctx: MALE]
en: Not married
fi: Naimaton

[ctx: MALE]
en: Nurse
fi: Hoitaja

[ctx: MALE]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: MALE]
en: Registry officer
fi: Rekisteriviranomainen

[ctx: MALE]
en: Seller
fi: Myyjä

[ctx: MALE]
en: Servant
fi: Palvelija

[ctx: MALE]
en: Slave
fi: Orja

[ctx: MALE]
en: Ward
fi: Hoidokki

[ctx: MALE]
en: adopted name
fi: adoptionimi

[ctx: MALE]
en: also known as
fi: tunnettu myös nimellä

[ctx: MALE]
en: birth name
fi: syntymänimi

[ctx: MALE]
en: change of name
fi: nimenmuutos

[ctx: MALE]
en: died
fi: kuoli

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
fi: 8. serkku

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
fi: 11. serkku

[ctx: MALE]
en: estate name
fi: talon nimi

[ctx: MALE]
en: ex-partner
fi: entinen kumppani

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
fi: 15. serkku

[ctx: MALE]
en: fifth %s
fi: viides %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
fi: 5. serkku

[ctx: MALE]
en: first %s
fi: ensimmäinen %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
fi: 14. serkku

[ctx: MALE]
en: fourth %s
fi: neljäs %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
fi: 4. serkku

[ctx: MALE]
en: immigration name
fi: maahanmuutto nimi

[ctx: MALE]
en: married
fi: avioitui

[ctx: MALE]
en: married name
fi: avionimi

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
fi: 9. serkku

[ctx: MALE]
en: partner
fi: kumppani

[ctx: MALE]
en: religious name
fi: uskonnollinen nimi

[ctx: MALE]
en: second %s
fi: toinen %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
fi: pikkuserkku

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
fi: 7. serkku

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
fi: 6. serkku

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
fi: 10. serkku

[ctx: MALE]
en: third %s
fi: kolmas %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
fi: 3. serkku

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
fi: 13. serkku

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
fi: 12. serkku

[ctx: MALE]
en: was born
fi: syntyi

en: Macau
fi: Macao

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Madrid, Spain
fi: Madrid, Espanja

en: Magazine
fi: Aikakauslehti

en: Mailing name
fi: Postitusnimi

en: Mailto link
fi: Mailto-linkki

en: Main section blocks
fi: Pääosan lohkot

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Male
fi: Mies

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
fi: Adoptoitu

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
fi: Syntymä

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
fi: Kasvatti

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
fi: Sinetöinti

en: Males
fi: Miehet

en: Manage family trees
fi: Hallitse sukupuita

en: Manage media
fi: Hallitse mediaa

en: Manage the links
fi: Ylläpidä linkkejä

en: Manager
fi: Sukupuun ylläpitäjä

en: Managers
fi: Sukupuun ylläpitäjät

en: Manaus, Brazil
fi: Manaus, Brasilia

en: Manhattan, New York, United States
fi: Manhattan, New York, Yhdysvallat

en: Manila, Philippines
fi: Manila, Filippiinit

en: Manti, Utah, United States
fi: Manti, Utah, Yhdysvallat

en: Manuscript
fi: Käsikirjoitus

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
fi: Monet sukututkimusohjelmat lisäävät GEDCOM-tiedostoihin erikoistunnisteita (tags) ja webtrees ymmärtää useimmat. Kun kohdataan sellaisia, joita ei ymmärretä, niin tällä valinnalla voidaan joko ohittaa ne tai näyttää varoitus.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
fi: Monet sähköpostipalvelimet edellyttävät, että lähettävä palvelin tunnistaa itsensä oikein käyttämällä voimassa olevaa verkkotunnusta.

en: Map
fi: Kartta

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
fi: Markdown on yksinkertainen muotoilujärjestelmä, jota käytettään esim. Wikipedia sivustoilla. Se käyttää vaatimattomia välimerkkejä luodessaan otsikoita, alaotsikoita, lihavoituja ja kursivoituja tekstejä, luetteloita, taulukoita, jne.

en: Marriage
fi: Avioliitto

en: Marriage banns
fi: Avioliittokuulutus

en: Marriage beginning status
fi: Avioliittoon astumistila

en: Marriage bond
fi: Aviolupaus

en: Marriage by country
fi: Maa, jossa avioliitto solmittiin

en: Marriage contract
fi: Avioliittosopimus

en: Marriage date range end
fi: Avioitumisajanjakson loppu

en: Marriage date range start
fi: Avioitumisajanjakson alku

en: Marriage ending status
fi: Avioliiton päättymistila

en: Marriage intention
fi: Avioliittoaikomus

en: Marriage license
fi: Avioliittokuulutus

en: Marriage of a brother
fi: Veljen avioliitto

en: Marriage of a child
fi: Lapsen avioliitto

en: Marriage of a daughter
fi: Tyttären avioliitto

en: Marriage of a father
fi: Isän avioliitto

en: Marriage of a grandchild
fi: Lapsenlapsen avioliitto

en: Marriage of a granddaughter
fi: Lapsenlapsen avioliitto

en: Marriage of a grandson
fi: Lapsenlapsen avioliitto

en: Marriage of a half-brother
fi: Velipuolen avioliitto

en: Marriage of a half-sibling
fi: Sisar- tai velipuolen avioliitto

en: Marriage of a half-sister
fi: Siskopuolen avioliitto

en: Marriage of a mother
fi: Äidin avioliitto

en: Marriage of a parent
fi: Vanhemman avioliitto

en: Marriage of a sibling
fi: Sisaruksen avioliitto

en: Marriage of a sister
fi: Siskon avioliitto

en: Marriage of a son
fi: Pojan avioliitto

en: Marriage of parents
fi: Vanhempien avioliitto

en: Marriage place contains
fi: Avioitumispaikan nimi sisältää

en: Marriage places
fi: Paikat, joissa avioliitto on solmittu

en: Marriage settlement
fi: Avioliittosopimus

en: Marriage status
fi: Avioliittotila

en: Marriage type unknown
fi: Avioliiton muoto tuntematon

en: Marriages
fi: Avioliitot

en: Marriages by century
fi: Avioliitot vuosisadoittain

en: Married name
fi: Avionimi

en: Married surname
fi: Aviosukunimi

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Masquerade as this user
fi: Tekeydy täksi käyttäjäksi

en: Match both upper and lower case letters.
fi: Sovita sekä pien- että suuraakkosia.

en: Match calendar
fi: Vain valittu kalenteri

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
fi: Täsmää tarkasti teksti, vaikka se esiintyisi keskellä sanaa.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
fi: Täsmää tarkka teksti, ellei se esiinny keskellä sanaa.

en: Mauritius
fi: Mauritania

en: Maximum descendancy generations
fi: Enimmäismäärä jälkisukupolvia

en: Maximum number of surnames on individual list
fi: Sukunimien enimmäismäärä henkilöluettelossa

en: Maximum pedigree generations
fi: Enimmäismäärä sukupolvia esipolvitaulussa

en: Maximum upload size:
fi: Suurin ladattava tiedostokoko:

en: Medford, Oregon, United States
fi: Medford, Oregon, Yhdysvallat

en: Media contains
fi: Media sisältää

en: Media file
fi: Mediatiedosto

en: Media file to upload
fi: Web-palvelimelle ladattava mediatiedosto

en: Media filenames will be prefixed by %s.
fi: Media tiedosto nimet edelletään %s llä.

en: Media files
fi: Mediatiedostot

en: Media folder
fi: Media kansio

en: Media folders
fi: Media kansiot

en: Media object
fi: Mediakohde

en: Media objects
fi: Mediakohteet

en: Media objects found
fi: Mediakohteita löytynyt

en: Media objects per page
fi: Mediakohdetta sivulla

en: Media type
fi: Mediatyyppi

en: Medical
fi: Lääketieteellinen

en: Medical condition
fi: Terveystila

en: Mediterranio
fi: Välimeri

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
fi: Keskikokoinen sovellus (5 000 henkilöä): 32–64MB, 20–40 sekuntia

en: Member
fi: Jäsen

en: Memory limit
fi: Muistiraja

en: Memphis, Tennessee, United States
fi: Memphis, Tennessee, Yhdysvallat

en: Menu
fi: Valikko

en: Menus
fi: Valikot

en: Mercury
fi: elohopea

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Merge family trees
fi: Yhdistä sukupuut

en: Merge records
fi: Yhdistä tietueita

en: Merida, Mexico
fi: Merida, Meksiko

en: Mesa, Arizona, United States
fi: Mesa, Arizona, Yhdysvallat

en: Message
fi: Viesti

en: Messages
fi: Viestit

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Mexico City, Mexico
fi: Mexico City, Meksiko

en: Microfiche
fi: Filmikortti

en: Microfilm
fi: Mikrofilmi

en: Micronesia
fi: Mikronesian liittovaltio

en: Middle East
fi: Lähi-itä

en: Midnight
fi: Tasan keskiyö

en: Military
fi: Asepalvelus

en: Military service
fi: Asepalvelus

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
fi: Pienin ja suurin zoomauskerroin Google Mapsille. 1 on täysi kartta ja 15 on yksittäinen talo. Huomaa, että 15 on saatavilla vain tietyillä alueilla.

en: Missing data
fi: Puuttuvat tiedot

en: Moderate pending changes
fi: Tarkista vireillä olevat muutokset

en: Moderator
fi: Valvoja

en: Moderators
fi: Valvojat

en: Module
fi: Moduuli

en: Module administration
fi: Moduulien hallinta

en: Modules
fi: Moduulit

en: Mon
fi: Ma

en: Monday
fi: Maanantai

en: Monterrey, Mexico
fi: Monterrey, Meksiko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Month of birth
fi: Syntymäkuukausi

en: Month of birth of first child in a relation
fi: Suhteen esikoisen syntymäkuukausi

en: Month of death
fi: Kuolinkuukausi

en: Month of first marriage
fi: Kuukausi, jolloin solmittiin ensimmäinen avioliitto

en: Month of marriage
fi: Avioliittoon solmimiskuukausi

en: Month:
fi: Kuukausi:

en: Monticello, Utah, United States
fi: Monticello, Utah, Yhdysvallat

en: Montreal, Quebec, Canada
fi: Montreal, Quebec, Kanada

en: More news articles
fi: Lisää uutisia

en: Morocco
fi: Marokko

en: Most SMTP servers require a password.
fi: Useimmat SMTP palvelimet vaativat salasanan.

en: Most common surnames
fi: Yleisimmät sukunimet

en: Most servers do not use secure connections.
fi: Useimmat palvelimet eivät käytä salausta yhteyksissään.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
fi: Yleensä sivuston asennus tehdään käyttäen localhostia. Silloin sinun tietokantasi ja web-palvelimesi ovat samassa tietokoneessa.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
fi: Yleensä sivuston asennus tehdään käyttäen oletusarvoa 3306.

en: Most viewed pages
fi: Katsotuimmat sivut

en: Mother
fi: Äiti

en: Mother: %s
fi: Äiti: %s

en: Mother’s age
fi: Äidin ikä

en: Mother’s family with %s
fi: Perhe - äiti ja %s

en: Mother’s family with an unknown individual
fi: Äidin ja tuntemattoman henkilön perhe

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
fi: Mount Timpanogos, Utah, Yhdysvallat

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Move left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move right
fi: Siirrä oikealle

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: Multiple marriages
fi: Useita avioliittoja

en: My account
fi: Käyttäjätilini

en: My family tree
fi: Sukupuuni

en: My individual record
fi: Henkilötietoni

en: My page
fi: Oma sivuni

en: My pages
fi: Omat sivuni

en: My pedigree
fi: Esipolvitauluni

en: MySQL gave the error: %s
fi: MySQL antoi virheilmoituksen: %s

en: MySQL variables
fi: MySQL muuttujat

en: Myanmar
fi: Myanmar (ent. Burma)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
fi: adar-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
fi: adar I-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
fi: adar II-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
fi: elokuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
fi: av-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
fi: joulukuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
fi: dhul-hijja

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
fi: dhul-qa`da

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
fi: elul-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
fi: Floréal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
fi: heshvan-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
fi: ijar-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
fi: jumada-al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
fi: jumada-al-sani

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
fi: kislev-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
fi: muharram

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
fi: nisan-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
fi: Nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
fi: Pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
fi: rabi` al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
fi: rabi` al-sani

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
fi: rajab

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
fi: ramadan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
fi: safar

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
fi: shawwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
fi: sha`ban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
fi: shvat-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
fi: sivan-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
fi: tamuz-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
fi: tevet-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
fi: tishrei-kuu

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
fi: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
fi: Ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
fi: jours complémentaires

en: Name
fi: Nimi

en: Name contains
fi: Nimi sisältää

en: Name in Hebrew
fi: Nimi hepreaksi

en: Name prefix
fi: Nimen etuliite

en: Name suffix
fi: Nimen jälkiliite

en: Names
fi: Nimet

en: Namesake
fi: Kaima

en: Nanny
fi: Lastenhoitaja

en: Narrative description
fi: Kertomuksen seloste

en: Nashville, Tennessee, United States
fi: Nashville, Tennessee, Yhdysvallat

en: Nationality
fi: Kansallisuus

en: Naturalization
fi: Kansalaistaminen

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
fi: Nauvoo (uusi), Illinois, Yhdysvallat

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
fi: Nauvoo (alkuperäinen), Illinois, Yhdysvallat

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never married
fi: Ei koskaan naimisissa

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: New York, New York, United States
fi: New York, New York, Yhdysvallat

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: New data
fi: Uusi tieto

en: New registration at %s
fi: Uusi kirjoittautuminen koneella %s

en: New user at %s
fi: Uusi käyttäjä %s:llä

en: Newport Beach, California, United States
fi: Newport Beach, Kalifornia, Yhdysvallat

en: News
fi: Uutisia

en: Newspaper
fi: Sanomalehti

en: Next email reminder will be sent after
fi: Seuraava sähköpostimuistutus lähetetään

en: Next image
fi: Seuraava

en: Nickname
fi: Lempinimi

en: No
fi: Ei

en: No GEDCOM file was received.
fi: GEDCOM tiedostoa ei saatu.

en: No GEDCOM files found.
fi: GEDCOM tiedostoja ei löytynyt.

en: No ancestors in the database.
fi: Ei esivanhempia tietokannassa.

en: No calendar conversion
fi: Ei kalenterimuunnosta

en: No children
fi: Ei lapsia rekisterissä

en: No contact
fi: Ei yhteystietoa

en: No custom modules are enabled.
fi: Omia moduuleja ei ole käytössä.

en: No custom themes are enabled.
fi: Omia teemoja ei ole käytössä.

en: No duplicates have been found.
fi: Kaksoiskappaleita ei löytynyt.

en: No errors have been found.
fi: Virheitä ei löytynyt.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
fi[0]: Ei tapahtumia tulevan päivän aikana.
fi[1]: Ei tapahtumia tulevien %s päivän aikana.

en: No events exist for today.
fi: Tänään ei ole tapahtumia.

en: No events exist for tomorrow.
fi: Mitään tapahtumia ei ole huomenna.

en: No events for living individuals exist for today.
fi: Tänään ei ole elävien henkilöiden tapahtumia.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
fi: Elossa olevien henkilöiden tapahtumia ei ole huomenna.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
fi[0]: Ei elävien henkilöiden tapahtumia tulevan päivän aikana.
fi[1]: Ei elävien henkilöiden tapahtumia tulevien %s päivän aikana.

en: No facts exist for this family.
fi: Faktoja ei ole olemassa tälle perheelle.

en: No file was received. Please try again.
fi: Yhtään tiedostoa ei vastaanotettu. Yritä uudelleen.

en: No link between the two individuals could be found.
fi: Sukuyhteyttä näiden kahden henkilön välillä ei löydy.

en: No map data exists for this individual
fi: Kartta tietoa ei ole olemassa tälle henkilölle

en: No matching facts found
fi: Yhtäpitäviä faktoja ei löytynyt

en: No media file was provided.
fi: Mediatiedostoa ei annettu.

en: No news articles have been submitted.
fi: Uutisartikkeleita ei ole luotu.

en: No places found
fi: Paikkoja ei löytynyt

en: No places have been found.
fi: Paikkoja ei löytynyt.

en: No predefined text
fi: Ei esivalmistettua tekstiä

en: No records to display
fi: Ei tietueita näytettävänä

en: No results found.
fi: Hakua vastaavia tuloksia ei löytynyt.

en: No signed-in and no anonymous users
fi: Ei kirjautuneita eikä tuntemattomia käyttäjiä

en: No temple - living ordinance
fi: Ei temppeliä - Elävän uskonnollinen toimitus

en: No upgrade information is available.
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla.

en: Nobody at all
fi: Ei ketään

en: Nocturnal
fi: öinen

en: None
fi: Ei mikään

en: Noon
fi: Tasan keskipäivä

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
fi: Yleensä valvojan on hyväksyttävä sukupuuhun tehdyt muutokset. Tällä valinnalla voit sallia käyttäjälle oikeuden muutosten tekoon ilman että valvojan tarvitsee hyväksyä niitä.

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Ireland
fi: Pohjois-Irlanti

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Not a valid individual, family, or source ID
fi: Ei kelvollinen henkilö-, perhe- tai lähde-tunnus

en: Not approved by an administrator
fi: Ylläpidon vahvistamatta

en: Not living
fi: Ei elossa

en: Not married
fi: Naimaton

en: Not verified by the user
fi: Käyttäjä jättänyt vahvistamatta

en: Note
fi: Lisätieto

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
fi: Muista, rekisteröity henkilö näkee aina omat tietonsa.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
fi: Huom.: mitä isompi on sallittujen hyppyjen määrä, sitä enemmän laskentaa tarvitaan, joka voi hidastaa toimintaa näille käyttäjille.

en: Notes
fi: Lisätiedot

en: Nothing found to cleanup
fi: Ei löytynyt mitään siivottavaa

en: Nothing found.
fi: Mitään ei löytynyt.

en: Nuku’Alofa, Tonga
fi: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
fi: Lasten lukumäärä

en: Number of days to show
fi: Näytettävien päivien lukumäärä

en: Number of families without children
fi: Lapsettomien perheiden lukumäärä

en: Number of generations
fi: Sukupolvien lukumäärä

en: Number of given names
fi: Etunimien lukumäärä

en: Number of marriages
fi: Avioliittojen lukumäärä

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
fi: Kuukausien määrä edellisestä kirjautumisesta kun tunnus on ollut joutilaana:

en: Number of pages
fi: Sivumäärä

en: Number of surnames
fi: Sukunimien lukumäärä

en: Nurse
fi: Hoitaja

en: Oakland, California, United States
fi: Oakland, Kalifornia, Yhdysvallat

en: Oaxaca, Mexico
fi: Oaxaca, Meksiko

en: Occupation
fi: Ammatti

en: Occupations
fi: Ammatit

en: Occupied Palestinian Territory
fi: Palestiina

en: Ogden, Utah, United States
fi: Ogden, Utah, Yhdysvallat

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
fi: Oklahoma City, Oklahoma, Yhdysvallat

en: Old data
fi: Vanha tieto

en: Old files found
fi: Löydettiin vanhoja tiedostoja

en: Oldest at bottom
fi: Vanhin alhaalla

en: Oldest at top
fi: Vanhin ylhäällä

en: Oldest father
fi: Vanhin isä

en: Oldest female
fi: Vanhin nainen

en: Oldest living individuals
fi: Vanhimmat elossa olevat

en: Oldest male
fi: Vanhin mies

en: Oldest mother
fi: Vanhin äiti

en: Olivia
fi: oliivin vihreä

en: On this day
fi: Tänä päivänä

en: On this day…
fi: Tänä päivänä tapahtui…

en: Only managers can edit
fi: Ainoastaan sukupuun ylläpitäjät voivat muuttaa

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
fi: Hupsis! Web palvelin ei saanut yhteyttä tietokantapalvelimeen. Se on liikakuormitettuna, huolletaan tai vaikka epäkunnossa. Kokeile <a href="index.php">try again</a> hetken kuluttua tai ole yhteydessä web-sivuston ylläpitäjään.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
fi: Oho! webtrees ei voinut luoda tiedostoja tähän kansioon.

en: Optional prefixes and suffixes
fi: Valinnaiset etuliitteet ja päätteet

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
fi: Oquirrh Mountain, Utah, Yhdysvallat

en: Order
fi: Järjestys

en: Ordinance
fi: Uskonnollinen toimitus

en: Ordination
fi: Papiksivihkiminen

en: Orientation
fi: Sivun asento

en: Orlando, Florida, United States
fi: Orlando, Florida, Yhdysvallat

en: Other
fi: Muu

en: Other facts to show in charts
fi: Muut faktat kaavioissa

en: Other folder… please type in
fi: Toinen kansio… ole hyvä ja kirjoita

en: Other preferences
fi: Muut asetukset

en: Others
fi: Muut

en: Overwrite existing coordinates.
fi: Korvaa nykyiset koordinaatit.

en: Own charts
fi: Omat kaaviot

en: Owner
fi: Omistaja

en: P.M.
fi: iltapäivällä

en: PHP blocked the file because of its extension.
fi: PHP esti tiedoston tiedostopäätteen perusteella.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
fi: PHP ominaisuus ”%1$s” ei ole käytössä. Ilman sitä, seuraavat ominaisuudet eivät onnistu: %2$s. Pyydä palvelimesi ylläpitäjää ottamaan se käyttöön.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
fi: PHP ominaisuus ”%s” ei ole käytössä. webtreesiä ei voida asentaa ennen kuin ominaisuus on käytössä. Pyydä palvelimen ylläpitäjää ottamaan se käyttöön.

en: PHP failed to write to disk.
fi: PHP ei voinut kirjoittaa levylle.

en: PHP information
fi: PHP-info

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
fi: PHP asetus ”%1$s” ei ole käytössä. Ilman sitä, seuraavat ominaisuudet eivät onnistu: %2$s. Pyydä palvelimesi ylläpitäjää ottamaan asetus käyttöön.

en: PHP time limit
fi: PHP aikaraja

en: Page
fi: Sivu

en: Page %s of %s
fi: Sivu %s / %s

en: Page size
fi: Sivun koko

en: Painting
fi: Maalaus

en: Palette
fi: Paletti

en: Palmyra, New York, United States
fi: Palmyra, New York, Yhdysvallat

en: Panama City, Panama
fi: Panamá, Panama

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Parents
fi: Vanhemmat

en: Parents and siblings
fi: Vanhemmat ja sisarukset

en: Parent’s age
fi: Vanhempien ikä

en: Password
fi: Salasana

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
fi: Salasanan tulee olla vähintään 6 merkkiä pitkä ja isot ja pienet kirjaimet ovat tärkeitä, niin että ”SALAINEN” ei ole sama kuin ”salainen”.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
fi: Salasanassa pitää olla vähintään 6 merkkiä.

en: Payson, Utah, United States
fi: Payson, Utah, Yhdysvallat

en: Pedigree
fi: Esipolvitaulu

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
fi: Adoptoitu

[ctx: Pedigree]
en: Birth
fi: Syntymä

[ctx: Pedigree]
en: Foster
fi: Kasvatti

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
fi: Sinetöinti

en: Pedigree chart
fi: Esipolvitaulu

en: Pedigree map
fi: Esipolvikartta

en: Pedigree map of %s
fi: Esipolvikartta - %s

en: Pedigree of %s
fi: Esipolvitaulu - %s

en: Pedigree tree of %s
fi: Esipolvitaulu - %s

en: Pending changes
fi: Vireillä olevat muutokset

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
fi: Vireillä olevat muutokset näkyvät vain, jos tililläsi on oikeus muokata. Kun kirjaudut ulos, et enää pysty näkemään niitä. Vireillä olevat muutokset näkyvät vain tietyillä sivuilla. Esimerkiksi ne eivät näy luetteloissa, raporteissa tai hakutuloksissa.

en: Permanent number
fi: Pysyvä numero

en: Permanently delete these records?
fi: Poista pysyvästi nämä tiedot?

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Phoenix, Arizona, United States
fi: Phoenix, Arizona, Yhdysvallat

en: Phone
fi: Puhelinnumero

en: Phonetic
fi: Foneettinen

en: Phonetic algorithm
fi: Foneettinen algoritmi

en: Phonetic name
fi: Foneettinen nimi

en: Phonetic place
fi: Foneettisesti paikka

en: Phonetic search
fi: Foneettinen haku

en: Phonetic title
fi: Foneettisesti otsikko

en: Photo
fi: Valokuva

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
fi: PhpGedView on ehkä asennettu yhteen seuraavista kansioista:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
fi: PhpGedView pitää olla versio 4.2.3 tai jokin sen SVN päivityksistä #%s asti

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
fi: PhpGedView:n tulee käyttää samaa tietokantaa kuin webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
fi: Siirtovelho PhpGedView aineiston siirtämiseen webtreesiin

en: Pink Plastic
fi: pinkki muovi

en: Place
fi: Paikka

en: Place check
fi: Paikkojen tarkistus

en: Place contains
fi: Paikan nimi sisältää

en: Place hierarchy
fi: Paikkahierarkia

en: Place in Hebrew
fi: Paikka hepreaksi

en: Place list
fi: Paikkaluettelo

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
fi: Usein paikan nimet ovat liian pitkiä sovitettavaksi kaavioihin, listoihin jne. Niitä voi lyhentää jolloin näytetään nimen ensimmäisiä osia kuten <i>kylä, lääni</i>, tai jälkimmäiset osat <i>alue, maa</i>.

en: Place of LDS baptism
fi: MAP-kasteen paikkakunta

en: Place of LDS child sealing
fi: MAP-lapsen sinetöinnin paikka

en: Place of LDS endowment
fi: MAP-endaumentin paikkakunta

en: Place of LDS spouse sealing
fi: MAP-puolison sinetöinnin paikka

en: Place of adoption
fi: Adoptointipaikkakunta

en: Place of baptism
fi: Kasteen paikkakunta

en: Place of bar mitzvah
fi: Bar mitsva paikkakunta

en: Place of bat mitzvah
fi: Bat mitsva paikkakunta

en: Place of birth
fi: Syntymäpaikkakunta

en: Place of blessing
fi: Siunauksen paikkakunta

en: Place of brit milah
fi: Brit mila paikka

en: Place of burial
fi: Hautauspaikkakunta

en: Place of christening
fi: Kasteen paikkakunta

en: Place of confirmation
fi: Ripille pääsyn paikka

en: Place of cremation
fi: Polttohautauksen paikkakunta

en: Place of death
fi: Kuolinpaikkakunta

en: Place of emigration
fi: Maastamuuton paikkakunta

en: Place of engagement
fi: Kihlauspaikkakunta

en: Place of event
fi: Tapahtumapaikkakunta

en: Place of first communion
fi: Ensimmäisen ehtoollisen paikka

en: Place of immigration
fi: Maahanmuuton paikka

en: Place of marriage
fi: Avioitumispaikka

en: Place of marriage banns
fi: avioliittokuulutus paikka

en: Place of naturalization
fi: Kansalaistamispaikka

en: Place of ordination
fi: Papiksivihkimisen paikka

en: Place of residence
fi: Asuinpaikan paikkakunta

en: Place the website offline, by creating the file %s…
fi: Aseta sivusto offline-tilaan luomalla tiedosto %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
fi: Aseta sivusto online-tilaan poistamalla tiedosto %s…

en: Places
fi: Sijainteja

en: Places found
fi: Paikkoja löytyi

en: Places in %s
fi: Paikat/Sijainnit kohteessa %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
fi: Paikat tulisi lisätä sukututkimuksen standardien mukaisesti. Paikkatietoja tallennetaan aloittaen tarkimmasta tiedosta (esim. talonnimi), edeten karkeammalle tasolle (kylä/pitäjä, lääni, maa) ja erottaen näitä paikkatietoja toisistaan pilkulla. Suomessa talonnimien ja sukunimien yhteys on kiinteä ja muihinkin paikannimiin sisältyy runsaasti henkilönnimiä. Kirkonkirjat ovat usein paikkatietojen lähteinä ja kannattaa kirjata paikkatiedot samalla tarkkuudella, vaikka ajansaatossa kunnat ja pitäjät ovat yhdistyneet ja rajat muuttuneet. Muissa maissa tilanne voi olla toisenlainen.<br><br>Esimerkiksi Salt Lake City lisätään muodossa ”Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”. Tarkastellaanpa kutakin osaa erikseen. Ensimmäinen osa, ”Salt Lake City”, on kaupunki, jossa tapahtuma sattui. Joissakin maissa kaupunkien sisällä saattaa olla alueita, jotka on hyvä huomata. Nämä tulevat ennen kaupunkia. Seuraava osa, ”Salt Lake” on piirikunta. ”Utah” on osavaltio ja ”USA” on valtio. On tärkeätä huomata kukin paikka, koska sukututkimustietoa pidetään kunkin tason/paikan virastoissa.<br><br>Jos paikan taso on tuntematon, pilkkujen väliin jätetään välilyönti. Esimerkiksi jos ei tiedetä Salt Lake Cityn piirikuntaa, tieto syötettäisiin muodossa ”Salt Lake City, , Utah, USA”.<br><br>Voit käyttää linkkiä ”Etsi paikka” löytääksesi tällä sivustolla jo käytössä olevia paikkoja.

en: Play
fi: Käynnistä

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
fi: Anna vuosiluvun lisäksi etunimi, sukunimi tai paikka

en: Please enter a message subject.
fi: Huom! Anna viestin aihe.

en: Please enter a valid email address.
fi: Huom! Anna hyväksyttävä sähköpostiosoite.

en: Please enter more than one character.
fi: Anna enemmän kuin yksi merkki.

en: Please enter some message text before sending.
fi: Huom! Muista kirjoittaa myös tekstisi.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
fi: Ilmoita sähköpostiosoitteesi, jotta voimme ottaa yhteytta vastauksena tähän viestiin. Ilman sitä emme pysty vastaamaan kyselyihin. Sähköpostiosoittettasi ei käytetä mihinkään muuhun kuin vastauksena tähän kyselyyn.

en: Poland
fi: Puola

en: Port number
fi: Portin numero

en: Portland, Oregon, United States
fi: Portland, Oregon, Yhdysvallat

en: Porto Alegre, Brazil
fi: Porto Alegre, Brasilia

en: Portrait
fi: Pystysuoraan

en: Portugal
fi: Portugali

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
fi: Esivalmistettu teksti, ylläpitäjä päättää hyväksyykö käyttäjätilianomuksen

en: Predefined text that states all users can request a user account
fi: Esivalmistettu teksti, kaikki voivat anoa käyttäjätilin itselleen

en: Predefined text that states only family members can request a user account
fi: Esivalmistettu teksti, joka määrää että käyttäjätilin voi anoa ainoastaan sukupuussa oleva henkilö

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
fi: Moduulin ”%s” asetukset ovat olemassa, mutta tätä moduulia ei enää ole.

en: Preferred contact method
fi: Toivottu yhteystapa

en: Prefixes
fi: Etuliitteet

en: Presentation style
fi: Esitystapa

en: President’s Office
fi: Presidentin toimisto (Mormoni)

en: Preston, England
fi: Preston, Englanti

en: Priest
fi: Pappi

en: Print basic events when blank
fi: Tulosta perustapahtumat, jotka ovat tyhjiä

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Privacy restrictions
fi: Yksityisyysrajoitukset

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
fi: Yksityisyysrajoitukset - nämä sovelletaan GEDCOM tietueisiin ja faktoihin, joilla ei ole RESN tietotunnistetta

en: Private
fi: Yksityinen

en: Probate
fi: Testamentin vahvistus

en: Property
fi: Omaisuus

en: Provo City Center, Utah, United States
fi: Provo City Center, Utah, Yhdysvallat

en: Provo, Utah, United States
fi: Provo, Utah, Yhdysvallat

en: Publication
fi: Julkaisu

en: Quality of data
fi: Tiedon luotettavuus

en: Question
fi: Kysymys

en: Quick family facts
fi: Perhefaktojen pikalista

en: Quick individual facts
fi: Henkilöfaktojen pikalista

en: Quick repository facts
fi: Tietovarastofaktojen pikalista

en: Quick source facts
fi: Lähdefaktojen pikalista

en: RE:
fi: VS:

en: README documentation
fi: README-asiakirjat

en: Rada
fi: Rada - maito-sukulaisuus

en: Raleigh, North Carolina, United States
fi: Raleigh, Pohjois-Carolina, Yhdysvallat

en: Random images from the current family tree.
fi: Nykyisen sukupuun satunnaisia kuvia.

en: Re-order children
fi: Järjestä lapset uudelleen

en: Re-order families
fi: Järjestä perheet uudelleen

en: Re-order media
fi: Järjestä media uudelleen

en: Real name
fi: Etu- ja sukunimi

en: Recent changes
fi: Viimeiset muutokset

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
fi: Viime vuosina (< 100 vuotta)

en: Recife, Brazil
fi: Recife, Brasilia

en: Record
fi: Tietue

en: Record ID number
fi: RIN-numero

en: Record file number
fi: Tiedostontietuenumero (RFN)

en: Records
fi: Tapahtumia

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
fi: Tietueet eivät ole samaa typpiä. Erityyppisiä tietueita ei voi yhdistää.

en: Redlands, California, United States
fi: Redlands, Kalifornia, Yhdysvallat

en: Reference number
fi: Viitenumero

en: Regina, Saskatchewan, Canada
fi: Regina, Saskatchewan, Kanada

en: Registered partnership
fi: Rekisteröity liitto

en: Registry officer
fi: Rekisteriviranomainen

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
fi: Säännölliset lausekkeet ovat kehittynyt hahmontunnistus tekniikka.

en: Reject
fi: Peru muutos

en: Reject all changes
fi: Peruuta kaikki muutokset

en: Related families
fi: Sukulaisperheet

en: Related individuals
fi: Sukulaiset

en: Relationship
fi: Sukulaisuussuhde

en: Relationship to father
fi: Suhde isään

en: Relationship to me
fi: Sukulaisuus minuun

en: Relationship to mother
fi: Suhde äitiin

en: Relationship to parents
fi: Suhde vanhempiin

en: Relationship: %s
fi: Sukulaisuus: %s

en: Relationships
fi: Sukulaisuus

en: Relationships between %1$s and %2$s
fi: Sukulaisuus - %1$s ja %2$s

en: Religion
fi: Uskonto

en: Religious institution
fi: Uskonnollinen yhteisö

en: Religious marriage
fi: Kirkollinen avioliitto

en: Reminder email frequency (days)
fi: Muistutusviestien väli (päiviä)

en: Remote server
fi: Etäpalvelin

en: Remove
fi: Poista

en: Remove duplicate links
fi: Poista tuplana olevia linkkejä

en: Remove flag
fi: Poista lippu

en: Remove individual
fi: Poista henkilö

en: Remove link from list
fi: Poista liitos listalta

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
fi: Poista GEDCOM media polku tiedostonimistä

en: Remove this location?
fi: Poista tämä sijainti?

en: Reno, Nevada, United States
fi: Reno, Nevada, Yhdysvallat

en: Renumber
fi: Numeroi uudelleen

en: Renumber family tree
fi: Numeroi sukupuu uudelleen

en: Replace with
fi: Korvaa tällä

en: Replacement text
fi: Korvaava teksti

en: Reply
fi: Vastaa

en: Report
fi: Raportti

en: Reports
fi: Raportit

en: Repositories
fi: Tietovarastot

en: Repositories found
fi: Löydetty tietovarastoja

en: Repository
fi: Tietovarasto

[ctx: Repository]
en: Name
fi: Nimi

en: Repository contains
fi: Tietovarasto sisältää

en: Repository name
fi: Tietovaraston nimi

en: Republic of the Congo
fi: Kongo

en: Request a new password
fi: Pyydä uusi salasana

en: Request a new user account
fi: Pyydä uusi käyttäjätili

en: Research task
fi: Tutkimustehtävä

en: Research tasks
fi: Tutkimustehtävät

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
fi: Tutkimus tehtävät ovat erityisiä tapahtumia, jotka lisätään sukupuusi henkilöille ja jotka tunnistavat tarpeen lisätutkimuksiin. Voit käyttää niitä muistutuksena tarkistaa faktat luotettavammista lähteistä, saada asiakirjoja tai valokuvia, ratkaista ristiriitaisia tietoja jne.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
fi: Tutkimus tehtävät tallennetaan käyttäen GEDCOMin erikoistunnistetta (tag) ”_TODO”. Muut Sukututkimusohjelmat eivät ehkä tunnista sitä.

en: Residence
fi: Asuinpaikka

en: Restore the default block layout
fi: Palauta lohkojen oletusesitystapa

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
fi: Rajoita pääsy sivustolle IP osoitteiden ja käyttäjän selaimen tunnistetietojen perusteella.

en: Restrict to immediate family
fi: Rajoita lähisukulaisiin

en: Restriction
fi: Käyttörajoitus

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
fi: Faktoille ja tapahtumille voi antaa rajoituksia, joilla rajoitetaan kuka saa nähdä tai muuttaa niitä.

en: Resulting value
fi: Tulos

en: Results
fi: Tulokset

en: Retirement
fi: Eläkkeelle jääminen

en: Reunion
fi: Réunion

en: Rexburg, Idaho, United States
fi: Rexburg, Idaho, Yhdysvallat

en: Right section blocks
fi: Oikeanpuoleisen osan lohkot

en: Role
fi: Rooli

en: Romanized
fi: Länsimaisilla aakkosilla

en: Romanized place
fi: Länsimaisilla aakkosilla paikka

en: Romanized title
fi: Länsimaisilla aakkosilla otsikko

en: Roots
fi: Juuret

en: Rule
fi: Sääntö

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: SMTP mail server
fi: SMTP sähköpostipalvelimen nimi

en: Sacramento, California, United States
fi: Sacramento, Kalifornia, Yhdysvallat

en: Sage
fi: salvia

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Salt Lake City, Utah, United States
fi: Salt Lake City, Utah, Yhdysvallat

en: San Antonio, Texas, United States
fi: San Antonio, Texas, Yhdysvallat

en: San Diego, California, United States
fi: San Diego, Kalifornia, Yhdysvallat

en: Santo Domingo, Dominican Republic
fi: Santo Domingo, Dom. Tasavalta

en: Sao Paulo, Brazil
fi: Sao Paulo, Brasilia

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: Sat
fi: La

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: School or college
fi: Koulu tai yliopisto

en: Scotland
fi: Skotlanti

en: Scrapbook
fi: Leikekirja

en: Sealing canceled (divorce)
fi: Sinetöinnin mitätöinti (avioero)

en: Search
fi: Etsi

en: Search and replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
fi: Etsi ja korvaa teksti käyttäen yksinkertaisia hakuja tai kehittynyttä hahmontunnistusta.

en: Search engine
fi: Hakukone

en: Search filters
fi: Hakusuodatin

en: Search for
fi: Etsi

en: Search globally
fi: Laajennettu haku

en: Search locally
fi: Paikallinen haku

en: Search method
fi: Hakutapa

en: Search text/pattern
fi: Etsi tekstiä/kuviota

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
fi: Monimutkaisten puiden kaikkien mahdollisten suhteiden etsintä voi viedä paljon aikaa.

en: Seattle, Washington, United States
fi: Seattle, Washington, Yhdysvallat

en: Second record
fi: Toinen tietue

en: Secure connection
fi: SSL kirjautuminen

en: Security code
fi: Turvakoodi

en: See %s for more information.
fi: Katso %s lisätietoja varten.

en: Select
fi: Valitse

en: Select a GEDCOM file to import
fi: Valitse tuotava GEDCOM tiedosto

en: Select a block and use the arrows to move it.
fi: Valitse palkki ja käytä nuolia sirtääksesi sitä.

en: Select a date
fi: Valitse päivä

en: Select events
fi: Valitse tapahtumat

en: Select flag
fi: Valitse lippu

en: Select individuals by place or date
fi: Valitse henkilöt paikan tai päivämäärän mukaan

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
fi: Valitse sukupuusi tietueita ja tallenna ne GEDCOM tiedostona.

en: Select the desired age interval
fi: Valitse haluamasi ikäjakso

en: Select the desired count interval
fi: Valitse haluamasi laskentajaksotus

en: Select the facts and events to keep from both records.
fi: Valitse faktat ja tapahtumat jotka säilytetään molemmista tietueista.

en: Select the languages that will be shown in menus.
fi: Valitse kielet jotka näkyvät valikoissa.

en: Select two records to merge.
fi: Valitse kaksi tietuetta yhdistettäviksi.

en: Seller
fi: Myyjä

en: Send
fi: Lähetä

en: Send a message
fi: Lähetä viesti

en: Send a message to all users
fi: Lähetä viesti kaikille käyttäjille

en: Send a message to users who have never signed in
fi: Lähetä viesti käyttäjille, jotka eivät koskaan ole kirjautuneet sivustolle

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
fi: Lähetä viesti käyttäjille, jotka eivät ole kirjautuneet sivustolle 6 kuukauteen

en: Send broadcast messages
fi: Lähetä kaikille ilmoituksia

en: Send out reminder emails
fi: Lähetä muistutusviestit

en: Sender name
fi: Lähettäjän nimi

en: Sending email
fi: Sähköpostin lähetys

en: Sending server name
fi: Lähettävän palvelimen nimi

en: Separated
fi: Asumusero

en: Servant
fi: Palvelija

en: Server information
fi: Palvelimen tiedot

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: Session timeout
fi: Istunnon ajanloppuminen

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Set the access level for each tree.
fi: Aseta jokaisen puun käyttöoikeudet.

en: Set the default blocks for new family trees
fi: Määritä uuden sukupuun oletuslohkot

en: Set the default blocks for new users
fi: Määritä uuden käyttäjän oletuslohkot

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
fi: Kuinka monta sukupolvea näytetään jälkeläiset- ja esipolvet-kaavioissa.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
fi: Esitettävien sukupolvien enimmäismäärä jälkeläiset-kaavioissa.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
fi: Esitettävien sukupolvien enimmäismäärä esipolvitauluissa.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
fi: Määrittele ketkä saavat nähdä kuolleiden tiedot.

en: Set the status to “approved”.
fi: Aseta tilaksi "hyväksytty".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
fi: Valinnalla <b>Kyllä</b>, henkilölle, lähdetiedolle and perheelle muodostetaan linkit, joiden kautta käyttäjät voivat uudessa ikkunassa tarkastella GEDCOM tiedostoon tallennettua raakadataa.

en: Setup wizard for webtrees
fi: webtrees Asennusvelho

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Shared note
fi: Jaettu lisätieto

en: Shared note contains
fi: Jaettu lisätieto sisältää

en: Shared notes
fi: Jaetut lisätiedot

en: Shared notes found
fi: Löytyi jaettuja lisätietoja

en: She
fi: Hän

en: She died
fi: Hän kuoli

en: She married
fi: Puoliso

en: She resided at
fi: Hän asui

en: She was born
fi: Puoliso syntyi

en: She was buried
fi: Hänet on haudattu

en: She was christened
fi: Hänet kastettiin

en: She was cremated
fi: Hänet polttohaudattiin

en: Shiny Tomato
fi: kiiltävä tomaatti

en: Short version
fi: Lyhyt versio

en: Shortcut
fi: Pikavalinta

en: Shortest marriage
fi: Lyhyin avioliiton kesto

en: Should this block be hidden when it is empty
fi: Tulisiko tämän lohkon olla piilossa kun se on tyhjä

en: Show
fi: Näytä

en: Show a download link in the media viewer
fi: Näytä latauslinkki media katsojassa

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
fi: Näytä käyttöehdot kun pyydetään uusi käyttäjätili

en: Show all notes
fi: Näytä kaikki lisätiedot

en: Show all places in a list
fi: Näytä kaikki paikat listassa

en: Show all sources
fi: Näytä kaikki lähteet

en: Show all spouses and ancestors
fi: Näytä kaikki aviopuolisot ja esi-isät

en: Show all tags
fi: Näytä kaikki tunnisteet (tag)

en: Show an age cursor
fi: Näytä ikäkursori

en: Show chart details by default
fi: Näytä kaavion yksityiskohdat oletusarvoisesti

en: Show children of ancestors
fi: Näytä esipolvien lapset

en: Show counts before or after name
fi: Sijoita lukumäärät ennen nimeä tai sen jälkeen

en: Show couples where either partner married more than once.
fi: Näytä parit, joissa yksi kumppaneista oli naimisissa useamman kerran.

en: Show couples where only the female partner is dead.
fi: Näytä parit, joissa vain nainen on kuollut.

en: Show couples where only the male partner is dead.
fi: Näytä parit, joissa vain mies on kuollut.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
fi: Näytä yli sata vuotta sitten vihityt parit.

en: Show couples who married within the last 100 years.
fi: Näytä viimeisen sadan vuoden aikana vihityt parit.

en: Show couples with an unknown marriage date.
fi: Näytä parit, joiden vihkimisaika on tuntematon.

en: Show cousins
fi: Näytä serkut

en: Show date of last update
fi: Näytä viimeisin päivitysaika

en: Show dead individuals
fi: Näytä kuolleet ihmiset

en: Show details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: Show divorced couples.
fi: Näytä eronneet parit.

en: Show images
fi: Näytä kuvat

en: Show inactive places
fi: Näytä ei-aktiiviset paikat

en: Show individuals born more than 100 years ago.
fi: Näytä henkilöt jotka syntyivät yli sata vuotta sitten.

en: Show individuals born within the last 100 years.
fi: Näytä henkilöt jotka syntyivät viimeisen sadan vuoden aikana.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
fi: Näytä hengissä olevat henkilöt ja sellaiset parit, joissa kummatkin ovat elossa.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
fi: Näytä kuolleet henkilöt ja sellaiset parit, joissa kummatkin ovat kuolleet.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
fi: Näytä yli sata vuotta sitten kuolleet henkilöt.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
fi: Näytä viimeisten sadan vuoden aikana kuolleet henkilöt.

en: Show list of family trees
fi: Näytä luettelo sukupuista

en: Show living individuals
fi: Näytä elävät henkilöt

en: Show names of private individuals
fi: Näytä yksityisten henkilöiden nimet

en: Show notes
fi: Näytä lisätiedot

en: Show occupations
fi: Näytä ammatit

en: Show only births, deaths, and marriages
fi: Näytä vain syntymät, kuolemat ja avioliitot

en: Show only events of living individuals
fi: Näytä vain elossa olevien henkilöiden tapahtumat

en: Show only females.
fi: Näytä vain naiset.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
fi: Näytä vain tuntematonta sukupuolta olevat henkilöt.

en: Show only individuals, events, or all
fi: Näytetäänkö ainoastaan henkilöt, tapahtumat vai kaikki

en: Show only males.
fi: Näytä vain miehet.

en: Show only the selected tags
fi: Näytä vain valitut tunnisteet (tag)

en: Show parents
fi: Näytä vanhemmat

en: Show pending changes
fi: Näytä vireillä olevat muutokset

en: Show photos
fi: Näytä valokuvat

en: Show places in hierarchy
fi: Näytä paikat hierarkiana

en: Show private relationships
fi: Näytä yksityiset suhteet

en: Show related individuals/families
fi: Näytä sukulaishenkilöt ja -perheet

en: Show research tasks that are assigned to other users
fi: Näytä muille käyttäjille määritetyt tutkimustehtävät

en: Show research tasks that are not assigned to any user
fi: Näytä tutkimustehtävät, joita ei ole määritetty yhdellekään käyttäjälle

en: Show research tasks that have a date in the future
fi: Näytä tutkimustehtävät, joiden päivämäärä on tulevaisuudessa

en: Show residences
fi: Näytä asuinpaikat

en: Show slide show controls
fi: Näytä diaesityksen valvonta

en: Show sources
fi: Näytä tietolähteet

en: Show spouses
fi: Näytä puolisot

en: Show statistics charts
fi: Näytä tilastokaaviot

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
fi: Näytä paikan nimen %1$s %2$s osa.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
fi: ensimmäinen

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
fi: viimeinen

en: Show the date and time of update
fi: Näytä päivityksen päivä ja aika

en: Show the events of close relatives on the individual page
fi: Näytä lähisukulaisten tapahtumat henkilön sivulla

en: Show the family tree
fi: Näytä sukupuu

en: Show the list of individuals
fi: Näytä henkilöluettelo

en: Show the list of surnames
fi: Näytä sukunimiluettelo

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
fi: Näytä paikkojen ja tapahtumien sijainti käyttäen Google Maps™-karttapalvelua.

en: Show the user who made the change
fi: Näytä käyttäjä joka teki muutoksen

en: Show this block for which languages
fi: Millä kielillä tämä näytetään

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
fi: Näytä pikkukuvat kaavioissa ja perheryhmissä.

en: Show to managers
fi: Näytä sukupuun ylläpitäjille

en: Show to members
fi: Näytä sukupuun jäsenille

en: Show to visitors
fi: Näytä vierailijoille

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
fi: Näytä ”lehti” parit tai henkilöt. Nämä ovat elossa olevia henkilöitä, joilla ei ole lapsia tietokannassa.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
fi: Näytä ”juuri” parit tai henkilöt. Heitä voi myös kutsua ”patriarkoiksi”. He ovat henkilöitä, joilla ei ole vanhempia tietokannassa.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
fi: Näytetään rivit %1$s - %2$s ( %3$s )

en: Sibling
fi: Sisarus

en: Siblings
fi: Sisarukset

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Sidebars
fi: Sivupalkit

en: Sign in
fi: Kirjaudu sisään

en: Sign out
fi: Kirjaudu ulos

en: Sign-in URL
fi: Sisään kirjautumisen URL-osoite

en: Sign-in and registration
fi: Sisään kirjautuminen ja rekisteröinti

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
fi: Päivämäärien oletetaan noudattavan gregoriaanista kalenteria. Voit määrittää ajan muun kalenterin avulla lisäämällä avainsanan päivämäärän eteen. Avainsanan lisääminen on valinnaista, jos kirjoitetun kuukauden ja vuoden tietojen perusteella voidaan päätellä mistä kalenterista on kysymys.

en: Sister
fi: Sisar

en: Site identification code
fi: Sivuston tunnus

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
fi: Sivuston jäsenet voivat lähettää toisilleen viestejä. Voit valita, miten ne lähetetään sinulle, tai valita että et saa niitä lainkaan.

en: Site verification code
fi: Sivuston vahvistuskoodi

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
fi: Sivuston vahvistuskoodit eivät toimi, kun webtrees asennetaan alikansioon.

en: Sitemaps
fi: Sivustokartat

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
fi: Sivustokartoilla ylläpitäjät kertovat hakukoneille verkkosivujen sivuista, jotka ovat selattavia. Kaikki tärkeimmät hakukoneet tukevat sivustokarttoja. Saat lisätietoja sivulla <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
fi: Kartan koko (kuvapisteinä)

en: Skip to content
fi: Hyppää sisältöön

en: Slave
fi: Orja

en: Slide show
fi: Diaesitys

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
fi: Pieni sovellus (500 henkilöä): 16–32MB, 10–20 sekuntia

en: Snowflake, Arizona, United States
fi: Snowflake, Arizona, Yhdysvallat

en: Social security number
fi: Henkilötunnus

en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
fi: Jotkut sukututkimussovellukset luovat GEDCOM-tiedostoja, jotka sisältävät media tiedostonimissä täydet polut. Nämä polut eivät ole web-palvelimella. Jotta webtrees löytää tiedoston, ensimmäinen osa polusta on poistettava.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
fi: Jotkut sivut voivat näyttää kuinka monta kertaa niillä on käyty.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
fi: Jotkut paikannimet voidaan kirjoittaa valinnaisten etuliitteiden ja päätteiden kanssa. Esimerkiksi ”Uusimaa” ja ”Uudenmaan lääni”. Jos sukupuun paikannimet ovat täydellisiä, mutta maantieteellinen tietokanta sisältää lyhyet paikannimet, sinun tulee määrittää luettelo etuliitteistä ja päätteistä, joita ei tule ottaa huomioon. Vaihtoehdot tulee erottaa toisistaan puolipisteellä. Esimerkiksi ”County; County of” tai ”Maalaiskunta; mlk; mlk.”.

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
fi: Jotkut teemat voivat näyttää kuvakkeita ”Faktat ja tapahtumat”-välilehdellä.

en: Son
fi: Poika

en: Son of %s
fi: %s - poika

en: Sort order
fi: Järjestys

en: Sounds like
fi: Kuulostaa tältä

en: Source
fi: Lähde

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
fi: Lähdetietoviitteet voivat myös sisältää tietoa lähdetiedon luotettavuudesta (ensikäden, välikäden jne.) sekä päiväyksen milloin lähdetieto on saatu. Näitä lisäkenttiä voidaan poistaa käytöstä kirjoitettaessa uusia lähdetietoviitteitä.

en: Source contains
fi: Lähde sisältää

en: Source type
fi: Tietolähde

en: Sources
fi: Lähteet

en: Sources to the events
fi: Tapahtumien lähdetiedot

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South America
fi: Etelä-Amerikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Spain
fi: Espanja

en: Spokane, Washington, United States
fi: Spokane, Washington, Yhdysvallat

en: Spouse
fi: Puoliso

en: Spouse census date
fi: Puolison väestönlaskennan aika

en: Spouse census place
fi: Puolison väestönlaskennan paikka

en: Spouse note
fi: Puoliso, lisätieto

en: Spouses
fi: Puolisot

en: Spouses and children
fi: Aviopuolisot ja lapset

en: St. George, Utah, United States
fi: St. George, Utah, Yhdysvallat

en: St. Louis, Missouri, United States
fi: St. Louis, Missouri, Yhdysvallat

en: St. Paul, Minnesota, United States
fi: St. Paul, Minnesota, Yhdysvallat

en: Standard
fi: Vakio

en: Start IP address
fi: Ensimmäinen IP-osoite

en: Start at parents
fi: Aloita vanhemmista

en: Start slide show on page load
fi: Aloita diaesitys sivun latautuessa

en: Start year
fi: Aloitusvuosi

en: Starting range of change dates
fi: Muutosten aikavälin alku

en: State
fi: Lääni

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics chart
fi: Tilastokaavio

en: Status
fi: Tila

en: Status change date
fi: Tilan muutosaika

en: Stillborn
fi: Kuolleena syntynyt

en: Stillborn: exempt
fi: Syntynyt kuolleena: ei mukana

en: Stockholm, Sweden
fi: Tukholma, Ruotsi

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Store watermarked full size images on server
fi: Tallenna täyskokoiset vesileimatut kuvat palvelimeen

en: Store watermarked thumbnails on server
fi: Tallenna vesileimatut pienoiskuvat tälle palvelimeen

en: Stories
fi: Tarina

en: Story
fi: Tarina

en: Story title
fi: Tarinan otsikko

en: Subdivision
fi: Maanosa

en: Subject
fi: Aihe

en: Submission
fi: Lähetys/toimitus

en: Submitted but not yet cleared
fi: Esitetty, käsittely kesken

en: Submitter
fi: Lähettäjä/toimittaja

en: Suffixes
fi: Päätteet

en: Sun
fi: Su

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Support and documentation can be found at %s.
fi: Tuki ja dokumentointi löytyy osoitteesta %s.

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Surname distribution chart
fi: Sukunimien jakautuma

en: Surname list style
fi: Sukunimien esitystapa

en: Surname option
fi: Sukunimioptio

en: Surname prefix
fi: Sukunimen etuliite

en: Surname tradition
fi: Sukunimiperinne

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
fi: Islannin sukunimen esitystapa

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
fi: Liettuan sukunimen esitystapa

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
fi: Puolan sukunimen esitystapa

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
fi: Portugalin sukunimen esitystapa

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
fi: Espanjan sukunimen esitystapa

[ctx: Surname tradition]
en: none
fi: ei mikään

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
fi: isän nimen mukaan

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
fi: Sukunimet taivutetaan henkilön sukupuolen ja siviilisäädyn mukaan.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
fi: Sukunimet taivutetaan henkilön sukupuolen mukaan.

en: Suva, Fiji
fi: Suva, Fidzi

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Huippuvuoret ja Jan Mayen

en: Swap individuals
fi: Vaihda henkilöt

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
fi: Synkronoi sukupuut GEDCOM tiedostojen kanssa

en: Syria
fi: Syyria

en: Tab
fi: Välilehti

en: Table prefix
fi: Taulukon etuliite

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Tag
fi: Tunniste (tag)

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tampico, Mexico
fi: Tampico, Meksiko

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Teal Top
fi: tavi

en: Technical help contact
fi: Teknisen avun yhteyshenkilö

en: Templates
fi: Mallipohjat

en: Temple
fi: Temppeli

en: Terrain
fi: Maasto

en: Text
fi: Teksti

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
fi: <b>Nimi</b>-kenttä sisältää henkilön täydellisen nimen, niin kuin se olisi kirjoitettu tai tallennettu. Näin se näkyy ruudulla. Se käyttää standardi sukututkimus merkintöjä nimien eri osien tunnistamisessa.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
fi: <b>Sukunimi</b>-kenttä sisältää nimen, jota käytetään lajitteluun ja ryhmittelyyn. Se voi olla erilainen kuin henkilön todellinen sukunimi, joka aina otetaan <b>nimi</b>-kentästä. Tätä kenttää voidaan käyttää sukunimen lajitteluun etuliitteen kanssa tai ilman etuliitettä (Gogh / van Gogh) ja ryhmittelemään oikeinkirjoitus muunnelmia tai taivutuksia (Kowalski / Kowalska). Jos henkilö tulee luetella useamman kuin yhden sukunimen alla, jokainen nimi tulee erottaa pilkulla.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
fi: GEDCOM tiedosto ”%s” on tuotu palvelimelle.

en: The Hague, Netherlands
fi: Haag, Alankomaat

en: The PHP temporary folder is missing.
fi: PHPn tilapäistiedostojen kansio puuttuu.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
fi: PhpGedView aineiston siirtäminen webtrees:lle siirtovelho on automaattinen prosessi, jonka on tarkoitettu auttaa ylläpitäjiä siirrossa. Se siirtää kaikki PhpGedView GEDCOM sekä tietokantatiedot suoraan uuteen webtrees tietokantaan. Seuraavat vaatimukset ovat välttämättömiä:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
fi: webtrees %sn ylläpitäjä on hyväksynyt pyyntösi perustaa sinulle käyttäjätilin. Voit kirjautua sisään klikkaamalla seuraavaa linkkiä: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
fi: Ylläpitäjä on saanut ilmoituksen. Heti kun hän on antanut sinulle oikeuden kirjautua, voit kirjautua käyttäjätunnuksella ja salasanalla.

en: The changes to “%s” have been accepted.
fi: ”%s” - muutokset on hyväksytty.

en: The changes to “%s” have been rejected.
fi: ”%s” - muutokset on hylätty.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
fi: Leikekorin avulla voit ottaa otteita tästä sukupuusta ja ladata ne GEDCOM tiedostoon.

en: The database reported the following error message:
fi: Tietokanta ilmoittaa seuraavan virheen:

en: The date and time of the last update
fi: Viimeisen päivityksen päivä ja aika

en: The details of this family are private.
fi: Tämän perheen yksityiskohdat ovat yksityisiä.

en: The details of this individual are private.
fi: Tämän henkilön yksityiskohdat ovat yksityisiä.

en: The family tree has been exported to %s.
fi: Sukupuun siirto on suoritettu kohteeseen %s.

en: The family tree “%s” already exists.
fi: Sukupuu ”%s” on jo olemassa.

en: The family tree “%s” has been created.
fi: Sukupuu ”%s” on luotu.

en: The family tree “%s” has been deleted.
fi: Sukupuu ”%s” on poistettu.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
fi: Sukupuu ”%s” näkyy vierailijoille kun he saapuvat tällä sivustolle.

en: The family trees have been merged successfully.
fi: Sukupuiden yhdistäminen onnistui.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
fi: Perhe ”%s” on poistettu, koska siinä on vain yksi jäsen.

en: The file %s already exists. Use another filename.
fi: Tiedosto %s on jo olemassa. Käytä muuta tiedostonimeä.

en: The file %s could not be created.
fi: Tiedostoa %s ei voitu luoda.

en: The file %s could not be deleted.
fi: Tiedostoa %s ei voitu poistaa.

en: The file %s could not be updated.
fi: Tiedostoa %s ei voitu päivittää.

en: The file %s has been created.
fi: Tiedosto %s luotiin.

en: The file %s has been deleted.
fi: Tiedosto %s poistettiin.

en: The file %s has been uploaded.
fi: Tiedosto %s on ladattu palvelimelle.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
fi: Tiedosto latautui vain osittain, yritä uudelleen.

en: The file “%s” does not exist.
fi: Tiedosto ”%s” ei ole olemassa.

en: The folder %s could not be deleted.
fi: Kansiota %s ei voitu poistaa.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
fi: Kansio %s ei ole olemassa, ja sitä ei voi luoda.

en: The folder %s has been created.
fi: Kansio %s on luotu.

en: The folder %s has been deleted.
fi: Kansio %s poistettiin.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
fi: Kansion voi määrittää kokonaisuudessaan (esim. /home/user_name/webtrees_data/) tai suhteessa asennuskansioon (esim. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
fi: Seuraavat faktat ja tapahtumat löytyivät molemmissa tietueissa.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
fi: Seuraavat faktat ja tapahtumat löytyivät ainoastaan tietueessa %s.

en: The following list shows typical requirements.
fi: Seuraavassa listassa tyypilliset vaatimukset.

en: The following places have been changed:
fi: Seuraavat paikat muuttuivat:

en: The following places would be changed:
fi: Seuraavat paikat muuttuisivat:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
fi: Seuraavat säännöt sovelletaan päätettäessä onko vierailija todellinen ihmiskäyttäjä (avoin pääsy), hakukone (rajoitettu pääsy) tai ei toivottu hakukone (pääsy kielletty).

en: The help text has not been written for this item.
fi: Tälle aiheelle ei ole vielä kirjoitettu ohjeita.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
fi: Yhteyshenkilö teknisissä asioissa tai kun on ongelmia sivuston käsittelyssä.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
fi: Yhteyshenkilö sukututkimusaineistoon liittyvissä kysymyksissä.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
fi: Linkki ”%1$s” - ”%2$s” on poistettu.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
fi: Linkki tietueesta ”%1$s” tietueeseen ”%2$s” on päivitetty.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
fi: Mediatiedosto %1$s ei voi nimetä uudelleen %2$s:ksi.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
fi: Mediatiedosto %1$s nimetty uudelleen %2$s:ksi.

en: The media file %s does not exist.
fi: Mediatiedosto %s ei olemassa.

en: The media file was not found in this family tree.
fi: Mediatiedosto ei löytynyt tässä sukupuussa.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
fi: Palvelimelle ladattavalle mediatiedostolle voi ja kannattaisi antaa eri nimi kuin mikä se on omassa tietokoneessasi. Usein tällä nimellä on selvä merkitys sinulle, mutta se ei välttämättä merkitse mitään muille sivuston käyttäjille. Muista myös, että sinä ja joku muu saatatte ladata palvelimelle eri kuvat nimellä ”äiti.jpg”.<br><br>Tässä kentässä annat siirrettävälle tiedostolle uuden nimen. Samaa nimeä käytetään kun luodaan pienoiskuva, jonka voit itse ladata tai antaa ohjelman luoda automaattisesti. Ei tarvitse antaa tiedoston muotoa ilmaisevaa päätettä (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Jos haluat käyttää tiedoston alkuperäistä nimeä tietokoneestasi, jätä tämä kenttä tyhjäksi.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
fi: Muistin ja CPU vaatimukset riippuvat siitä, miten paljon henkilöitä sinulla on sukupuussa.

en: The message was not sent.
fi: Viestiä ei lähetetty.

en: The message was successfully sent to %s.
fi: Viestin lähetys %s:lle onnistui.

en: The module “%s” has been disabled.
fi: Moduuli ”%s” on poistettu käytöstä.

en: The module “%s” has been enabled.
fi: Moduuli ”%s” on otettu käyttöön.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
fi: Yleisimmät perhefaktat ja -tapahtumat on listattu erikseen, jotta ne voidaan lisätä helpommin.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
fi: Yleisimmät henkilöfaktat ja -tapahtumat on listattu erikseen, jotta ne voidaan lisätä helpommin.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
fi: Yleisimmät tietovarastofaktat ja -tapahtumat on listattu erikseen, jotta ne voidaan lisätä helpommin.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
fi: Yleisimmät lähdefaktat ja -tapahtumat on listattu erikseen, jotta ne voidaan lisätä helpommin.

en: The new files are currently located in the folder %s.
fi: Uudet tiedostot sijaitsevat tällä hetkellä kansiossa %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
fi: Uutta käyttäjää pyydetään vahvistamaan sähköpostiosoite ennen kuin tili luodaan.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
fi: Valittujen nimien esiintymismäärä näytetään kartalla. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään yleisintä sukunimeä.

en: The password needs to be at least six characters long.
fi: Salasanan pitää olla vähintään kuusi merkkiä.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
fi: Salasanasi SMTP palveluun, jos se vaaditaan.

en: The passwords do not match.
fi: Salasana ei sama.

en: The preferences for all family trees have been updated.
fi: Kaikkien sukupuiden asetukset on päivitetty.

en: The preferences for new family trees have been updated.
fi: Uusien sukupuiden asetukset on päivitetty.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
fi: Kaavion ”%s” asetukset on päivitetty.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
fi: Sukupuun ”%s” asetukset on päivitetty.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
fi: Moduulin ”%s” asetukset on poistettu.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
fi: Moduulin ”%s” asetukset on päivitetty.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
fi: Etuliite on valinnainen, mutta suositellaan. Käytettäessä etuliitettä tietokannan taulukoissa, monet eri sovellukset voivat hyödyntää samaa tietokantaa. Oletuksena ehdotetaan etuliitteeksi ”wt_”, jonka voit kuitenkin muuttaa muuksi.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
fi: Tietue %1$s muutettiin tietueeksi %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
fi: Tietue kopioitu leikepöydälle.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
fi: Tietueet ”%1$s”ja ”%2$s” on yhdistetty.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
fi: Normaalimuodossa on virhe. Sitä ei voi käyttää.

en: The server configuration is OK.
fi: Palvelimen asetukset ovat kunnossa.

en: The server’s time limit has been reached.
fi: Palvelimen aikaraja on saavutettu.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
fi: Sukupuun koko, varhaisin ja uusin tapahtuma, yleisimmät nimet jne.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
fi: Sukunimi on suljettu kauttaviivoilla: <%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
fi: Teema-valikko näytetään vain, jos sivuston asetukset sallivat käyttäjien oman teeman valinnan.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
fi: Pienoiskuvan tiedostonnimi %1$s ei voitu nimetä uudelleen %2$s:ksi.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
fi: Pienoiskuvan tiedostonnimi %1$s on nimetty uudelleen %2$s:ksi.

en: The thumbnail file %s does not exist.
fi: Pienoiskuvatiedosto %s ei olemassa.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
fi: Aika sekunneissa, miten kauan webtrees sessio / käyttäjän istunto pysyy voimassa, ennen kuin se vaatii uuden kirjautumisen. Oletusarvo on 7200, eli 2 tuntia.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
fi: Aikavyöhykettä tarvitaan päivämäärä laskelmiin, kuten tietämään tämä päivä.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
fi[0]: Molemmissa sukupuissa on yksi tietue joilla on sama ”XREF”.
fi[1]: Molemmissa sukupuissa on %1$s tietuetta joilla on sama ”XREF”.

en: The upgrade is complete.
fi: Päivitys on valmis.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
fi: Ladattu tiedosto ylittää sallitun enimmäiskoon.

en: The user %s has been deleted.
fi: Käyttäjä %s on poistettu.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
fi: Käyttäjälle on lähetetty ohjeita sähköpostilla, hänen pitää vahvistaa käyttäjätilipyyntönsä.

en: The username or password is incorrect.
fi: Käyttäjätunnus tai salasana on väärä.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
fi: Käyttäjätunnus SMTP palveluun, jos se vaaditaan.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
fi: Teksti joka lisätään meta-kuvaustunnisteeksi (tag) kun rakennetaan HTML sivun otsikko-osa. Kun tämä jätetään tyhjäksi, niin näytetään käytössä olevan tietokannan nimi.

en: The version of %s is too new.
fi: %s:n versio on liian uusi.

en: The version of %s is too old.
fi: %s versio on liian vanha.

en: The website access rule has been created.
fi: Sivustoon pääsemissääntö on luotu.

en: The website access rule has been deleted.
fi: Sivustoon pääsemissääntö on poistettu.

en: The website access rule has been updated.
fi: Sivustoon pääsemissääntö on muokattu.

en: The website preferences have been updated.
fi: Sivuston asetukset on päivitetty.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
fi: Sivusto www.geonames.org tarjoaa laajan paikannimien tietokannan. Sitä voi käyttää kun lisätään uusia paikkoja. Tätä toimintoa voi käyttää sen jälkeen kun rekisteröidytään ilmaiseen tiliin www.geonames.org:ssa ja annetaan käyttäjätunnus.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
fi: webtrees kehittäjät olisivat kiinnostuneet saamaan tietoa tästä virheestä. Ottamalla yhteys heihin, saat apua ongelman selvittämisessä.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
fi: ”%” merkki on jokerimerkki, ja täsmää nollaan tai useampaan muuhun merkkiin.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme change
fi: Teema muutos

en: Theme menu
fi: Teema-valikko

en: Themes
fi: Teemat

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
fi: Teemat voi valita kolmella tasolla: käyttäjä-, sukupuu- tai sivustotasolla. Valitsemalla ”oletusteema” tietyllä tasolla, käyttää teemaa seuraavalla tasolla.

en: There are no facts for this individual.
fi: Tällä henkilöllä ei ole faktoja.

en: There are no media objects for this individual.
fi: Tällä henkilöllä ei ole multimediakohteita.

en: There are no notes for this individual.
fi: Tällä henkilöllä ei ole lisätietoja.

en: There are no pending changes.
fi: Ei ole vireillä olevia muutoksia.

en: There are no research tasks in this family tree.
fi: Tässä sukupuussa ei ole tutkimustehtäviä.

en: There are no source citations for this individual.
fi: Tällä henkilöllä ei ole lähdetietoviitteitä.

en: There are pending changes for you to moderate.
fi: Tarkista vireillä olevat muutokset.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
fi[0]: Ei ole ollut muutoksia viimeisen päivän aikana.
fi[1]: Ei ole ollut muutoksia viimeisen %s päivän aikana.

en: There is no account with the username or email “%s”.
fi: Käyttäjätunnusta tai sähköpostia “%s” ei ole.

en: There was an error uploading your file.
fi: Tiedoston lataamisessa tapahtui virhe.

en: These groups of individuals are not related to %s.
fi: Nämä henkilöryhmät eivät ole sukua henkilöön %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
fi: Näillä sivuilla määritellään kyseisen webtrees sukupuun kaikki asetukset ja sen hallintatyökalut.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
fi: Tämä GEDCOM on koodattu käyttäen %1$s. Tulkitaan tarkoittaneen %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
fi: Tätä käyttäjätiliä ei ole hyväksytty. Odota että ylläpitäjä hyväksyy sen.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
fi: Tätä käyttäjätiliä ei ole vahvistettu. Tarkista sähköpostistasi saapunutta vahvistusviestiä.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
fi: Tässä lohkossa esitetään vireillä olevat muutokset muokkaajille. Valvojan tulee hyväksyä vireillä olevat muutokset. Valvojille lähetetään päivittäin sähköposti vireillä olevista muutoksista.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
fi: Tietokanta ja taulukko (etuliitteellä) ovat jo toisen sovelluksen käytössä. Jos sinulla on jo asennettuna PhpGedView, luo uusi webtrees käyttöä varten. Voit siirtää aikaisemmat PhpGedView tiedot ja asetukset myöhemmässä vaiheessa.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
fi: Tietokantajärjestelmä toimii MySQL versiolla %s. Et voi asentaa webtrees siihen.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
fi: Tätä sähköpostiosoitetta käytetään kun sinulle lähetetään salasanasi ja sivustosta ilmoituksia ja viestejä muilta sivustolle rekisteröityneiltä perhejäseniltä.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
fi: Tämä jätetään huomiotta, jos olet lisännyt URL-osoitteen tiedostonimikenttään.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä perhe ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella sitä.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä perhe on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä perhe on poistettu. Tarkista poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä perhe on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä perhe on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This family remained childless
fi: Tämä perhe jäi lapsettomaksi

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
fi[0]: Tässä sukupuussa on tietue jolla on sama ”XREF” kuin toisessa sukupuussa.
fi[1]: Tässä sukupuussa on %s tietuetta joilla on sama ”XREF” kuin toisessa sukupuussa.

en: This family tree has no images to display.
fi: Tässä sukupuussa ei ole näytettäviä kuvia.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
fi: Tämä sukupuu on viimeksi päivitetty #gedcomUpdated#. Sukupuussa on #totalSurnames# sukunimeä. Vanhin tapahtuma on henkilön #firstEventName# #firstEventType# #firstEventYear#. Uusin tapahtuma on henkilön #lastEventName# #lastEventType# #lastEventYear#.<br><br>Jos sinulla on huomautuksia tai palautetta, ota yhteyttä #contactWebmaster#:iin.

en: This family tree was last updated on %s.
fi: Tätä sukupuuta on viimeksi päivitetty %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
fi: Tämä tiedosto on yhdistetty toiseen sukututkimustietokantaan tällä palvelimella. Sitä ei voi poistaa, siirtää tai nimetä uudelleen ennen kuin nämä yhteydet on poistettu.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
fi: webtrees käyttää tätä kansiota mediatiedostojen, GEDCOM-tiedostojen, väliaikaisten tiedostojen jne. tallentamisessa. Nämä tiedostot saattavat sisältää yksityisiä tietoja, eikä niiden pitäisi olla saatavilla internetissä.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
fi: Tätä kansiota käytetään tämän sukupuun mediatiedostojen tallettamiseen.

en: This form has expired. Try again.
fi: Lomake on vanhentunut - yritä uudelleen.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä henkilö ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella hänen tietojaan.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä henkilö on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä henkilö on poistettu. Tarkista poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä henkilö on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä henkilö on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
fi: Tämä henkilö on valmiiksi valittu kaavioita ja raportteja katsoessa.

en: This information is private and cannot be shown.
fi: Tämä tieto on suojattu.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
fi: Tässä kentässä voit muuttaa kalenterivuoden.<br><br><b>Erityisominaisuuksia</b> <b>Näytä vuosi</b><dl><dt><b>Enemmän kuin yksi vuosi</b></dt><dd>Voit hakea päivämääriä vuosijakson sisällä.<br><br>Vuosijaksossa aikaalue ulottuu ensimmäisen vuoden 1. tammikuusta viimeisen vuoden 31. joulukuuta asti. Tässä muutama esimerkki vuosijaksoista:<br><br><b>1992-5</b> Kaikki tapahtumat vuodesta 1992 vuoteen 1995.<br><b>1972-89</b> Kaikki tapahtumat vuodesta 1972 vuoteen 1989.<br><b>1610-759</b> Kaikki tapahtumat vuodesta 1610 vuoteen 1759.<br><b>1880-1905</b> Kaikki tapahtumat vuodesta 1880 vuoteen 1905.<br><b>880-1105</b> Kaikki tapahtumat vuodesta 880 vuoteen 1105.<br><br>Nähdäksesi kaikki tapahtumat tietyllä vuosikymmenellä tai vuosisadalla, voit kirjoittaa <b>?</b> viimeisten numeromerkkien asemesta. Esimerkiksi <b>197?</b> kaikki tapahtumat vuosina 1970-1979 tai <b>16??</b> kaikki tapahtumat vuosina 1600-1699.<br><br>Valitsemalla vuosijakson kalenterinäkymä muuttuu vuosinäkymäksi.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
fi: Pilkuilla "," eroteltu luettelo GEDCOM faktatunnisteista, joita esitettään nimen lisäämis-/muokkausikkunassa. Jos käytät muita kuin länsimaalaisia aakkosia kuten heprealaisia, kreikkalaisia, kyrillisiä tai arabialaisia aakkosia, voit lisätä tunnistemerkintöjä (tag) kuten _HEB, ROMN, FONE jne., jotta voit tallentaa nimiä useissa eri aakkosissa.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
fi: Tämä on pilkkumerkein (,) eroteltu luettelo GEDCOM faktatunnisteista, joita näytetään lisättäessä uuden perheen tiedot. Esimerkiksi, jos MARR (avioliitto) on luettelossa, esitetään avioliittoaika ja -paikka lomakkeessa.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
fi: Tämä on pilkkumerkein "," eroteltu lista GEDCOM faktatunnisteita (tag) joita esitetään kun uusi henkilö lisätään. Esimerkiksi, jos BIRT (syntymä) on listassa, esitetään syntymäaika ja -paikka lomakkeessa.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
fi: Pilkulla "," eroteltu luettelo GEDCOM faktatunnisteista, joita haluat myös esitettäväksi paikkojen lisäämis- tai muokkausikkunassa. Jos käytät muita kuin länsimaalaisia aakkosia kuten heprealaisia, kreikkalaisia, kyrillisiä tai arabialaisia aakkosia, voit lisätä tunnistemerkinnöt (tag) kuten _HEB, ROMN, FONE jne., jotta voit tallentaa paikkojen nimiä useissa eri aakkosissa.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
fi: Tämä on linkki tietoihisi sukupuussa. Jos tämä on väärä henkilö, ota yhteys ylläpitäjään.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
fi: Tämä on tiivistelmä henkilön <abbr title="Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkko">MAP</abbr>-uskonnollisista toimituksista. “B” osoittaa MAP-kasteen. “E” osoittaa MAP-endaumentin. “S” osoittaa MAP-puolison sinetöinnin. “P” osoittaa MAP-lapsen sinetöinnin isään tai äitiin.

en: This is case sensitive.
fi: Huom. pienet tai isot kirjaimet.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
fi: Huom. pienet ja isot kirjaimet. Jos tämän niminen tietokanta ei ole olemassa, niin webtrees yrittää luoda sen. Tämä onnistuu vain kun riittävät oikeudet ovat olemassa web palvelimella. Jos tämä epäonnistuu, niin saat ilmoituksen.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
fi: Tämä on alustava asetus kaavioiden vaihtoehdolle ”näytä yksityiskohdat”.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
fi: Tämä on uusin webtrees versio. Päivitystä ei ole saatavana.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
fi: Luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjäsi voivat lisätä perhetietoihin. Luetteloon voi lisätä tai siitä voi poistaa faktaaiheita, jopa erikoisfaktoja. Faktaaiheet tässä luettelossa eivät saa toistua ”Yksilölliset perhefaktat” luettelossa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
fi: Tämä on luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjäsi voi lisätä henkilötiedoiksi. Luetteloon voi lisätä tai siitä voi poistaa faktaaiheita, jopa erikoisfaktoja. Faktaaiheet tässä luettelossa eivät saa toistua ”Yksilölliset henkilöfaktat” luettelossa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
fi: Tämä on luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjäsi voivat lisätä tietovarastoon. Voit muokata luetteloa lisäämällä tai poistamalla faktaaiheita, jopa erikoisfaktoja. Faktaaiheet tässä listassa eivät saa toistua ”Yksilölliset tietovaraston faktat” luettelossa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
fi: Tämä on luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjät voivat lisätä lähdetiedoiksi. Voit muokata luetteloa tarvittaessa lisäämällä tai poistamalla faktaaiheita, jopa erikoisfaktoja. Luettelon faktaaiheet eivät saa toistua ”Yksilölliset lähdefaktat” luettelossa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
fi: Luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjä voi lisätä perhetiedoiksi ainoastaan kerran. Esimerkiksi, jos MARR on tässä luettelossa, niin käyttäjät voivat lisätä ainoastaan yhden MARR (avioliitto) tiedon perheelle. Faktaaihetunnisteet tässä luettelossa eivät saa toistua ”Kaikki perhefaktat” listassa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
fi: Luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjä voi lisätä ainoastaan kerran. Esimerkiksi, jos BIRT (syntymä) on tässä luettelossa, niin käyttäjät voivat lisätä ainoastaan yhden BIRT tiedon henkilölle. Faktatunnisteet tässä luettelossa eivät saa toistua ”Kaikki henkilöfaktat”-luettelossa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
fi: Tämä on luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjäsi voi käyttää vain kerran tietovarastossa. Esimerkiksi, jos NAME (nimi) on tässä luettelossa, niin vain yksi NAME tietue voidaan lisätä tietovarastoon. Faktatunnisteet tässä luettelossa eivät saa toistua ”Kaikki tietovarastofaktat” luettelossa.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
fi: Tämä on luettelo GEDCOM faktoista, joita käyttäjäsi voi lisätä vain <u>kerran</u> lähdetiedoksi. Esimerkiksi, jos TITL (otsikko) on luettelossa, niin se voi esiintyä vain kerran TITL tietueena lähdetiedoissa. Faktatunnukset tässä luettelossa eivät saa toistua ”Kaikki lähdefaktat” luettelossa.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
fi: SMTP palvelimen nimi. ”localhost” on käytössä kun sähköpostipalvelu ja web palvelin ovat samassa tietokoneessa.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
fi: Kun ohjelma kehittää automaattisesti pienoiskuvan, niin se käyttää tätä leveyttä (kuvapisteinä). Vakiona asetus on 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
fi: Tämä on nimesi, joka näkyy sivuilla.

en: This may be a mistake in your data.
fi: Tämä voisi olla virhe tietoaineistossasi.

en: This may cause a problem for other applications.
fi: Tämä saattaa aiheuttaa muille sovelluksille ongelmia.

en: This may cause a problem for webtrees.
fi: Tämä saattaa aiheuttaa webtrees:lle ongelmia.

en: This media file does not exist.
fi: Tämä mediatiedosto ei ole olemassa.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
fi: Tämä mediatiedosto on olemassa, mutta sitä ei voi käyttää.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
fi: Tämä mediatiedosto on rikkonainen eikä siihen voi laittaa vesileimaa.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä mediakohde ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella sitä.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä mediakohde on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä mediakohde on poistettu. Tarkista poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä mediakohde on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä mediakohde on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This media object is not linked to any other record.
fi: Tämä mediakohde ei liity muuhun tietueeseen.

en: This message was sent while viewing the following URL:
fi: Tämä viesti lähetettiin seuraavasta URL:sta:

en: This message will be sent to %s
fi: Tämän viestin vastaanottaja on: %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
fi: Vähintään kuusi merkkiä, huom. pienet ja isot kirjaimet.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
fi: Tätä nimeä käytetään ”Keneltä (From)”-kentässä, kun tältä palvelimelta lähetetään automaattisia sähköposteja.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä lisätieto ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella sitä.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä lisätieto on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä huomautus on poistettu. Tarkistaa poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä lisätieto on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä huomautus on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
fi: Tällä valinnalla vaikutetaan siihen, näytetäänkö automaattisesti <i>Lisätiedot</i> tekstit henkilön sivulla.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
fi: Tällä valinnalla vaikutetaan siihen, näytetäänkö automaattisesti <i>Lähteitä</i> tekstit henkilön sivulla.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
fi: Tällä valinnalla päätät näytetäänkö kaavioissa lasten syntymäajan vieressä isän ja äidin senhetkinen ikä.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
fi: Tällä valinnalla päätetään, esitetäänkö arvioidut syntymä- ja kuolinajat, jos päivämääriä ei tunneta. Muuten ajat esitetään tyhjinä henkilöluetteloissa ja kaavioissa.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
fi: Tällä valinnalla päätät, näytetäänkö henkilön sukupuolesta ilmaiseva kuvake kaavioissa.<br><br>Koska sukupuoli ilmaistaan myös kehyksen sisällä eri taustavärillä, tällä valinnalla et voi piilottaa sukupuolta. Tällä valinnalla voit vain välttää saman asian esittämisen kehyksessä.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
fi: Tällä valinnalla vaikutat siihen, näytetäänkö esipolvitaulu vaakasivuna vai pystysivuna.

en: This option will make it easier for users to download images.
fi: Tämä vaihtoehto helpottaa käyttäjien kuvien latauksen.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
fi: Tällä vallinnalla säilytetään yksityisten henkilöiden sukulaisyhteydet. Yksityiset näkyvät tyhjinä laatikkoina esipolvitaulussa ja muissa kaavioissa.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
fi: Tällä vaihtoehdolla näytetään yksityishenkilöiden nimet (mutta ei muita tietoja). Henkilöt ovat yksityisiä, jos he ovat vielä elossa tai henkilötietoihin on lisätty yksityisyyssuojarajoituksia. Voit piilottaa nimen, asettamalla yksityisyysrajoituksen sen nimitiedolle.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
fi: Tällä sivulla voit suoraan muokata tiedot, joita yleensä käsitellään omalla hallintasivulla. Tämä on tarkoitettu edistyneille käyttäjille, joilla on hyvä käsitys GEDCOM muotosäännöistä. Jos teet virheen, sen korjaaminen on voi olla hanakala korjata.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
fi[0]: Tätä sivua on katsottu kerran.
fi[1]: Tätä sivua on katsottu %s kertaa.

en: This place has no coordinates
fi: Tällä paikalla ei ole koordinaatteja

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
fi: Tämän prosessin avulla sivuston omistaja varmistaa, että uudet tiedot seuraavat sivuston standartteja ja käytäntöjä, niillä on oikea lähdemerkintä jne.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä tietue ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella sitä.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä tietue on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä tietue on poistettu. Tarkista poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä tietue on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä tietue on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä tietovarasto ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella sitä.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä tietovarasto on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä tietovarasto on poistettu. Tarkistaa poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä tietovarasto on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä tietovarasto on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
fi: Tällä roolilla on samat käyttöoikeudet kuin muokkaajalla, sekä lisäksi oikeus hyväksyä/hylätä muiden sivuston käyttäjien tekemiä muutoksia.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
fi: Tällä roolilla on samat oikeudet kuin sukupuun ylläpitäjällä, sekä lisäksi oikeus muuttaa koko palvelun eli palvelimen asetuksia / määrityksiä, käyttäjätilejä ja sallittuja lisäominaisuuksia eli moduuleja.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
fi: Tällä roolilla on samat käyttöoikeudet kuin jäsenellä, sekä lisäksi oikeus lisätä/muokata/poistaa tietoja. Kun tietoja on muutettu, eikä käyttäjälle ole sallittu ”hyväksy automaattisesti muutokset”, niin muutokset tulevat voimaan vasta kun valvoja, jolla on hyväksymisoikeuksia, on hyväksynyt ne.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
fi: Tällä roolilla on samat oikeudet kuin valvojalla, sekä lisäksi sukupuun asetuksissa määritellyt pääsyt ja oikeus muuttaa sukupuun asetuksia.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
fi: Tällä roolilla on kaikki vierailija-roolin käyttöoikeudet, sekä muita käyttöoikeuksia, joita on sukupuukohtaisesti myönnetty.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
fi: Tämä palvelin ei tue turvallista latausta käyttämällä HTTPS:ää.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
fi: Palvelimen muistirajoitus on %sMB ja CPU suoritusaikarajoitus on %s sekuntia.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
fi: Faktaluettelo faktoista, jotka halutaan näkyviin kaaviolaatikoissa syntymän ja kuoleman lisäksi. Halutut faktat erotetaan pilkulla tai välilyönnillä. Luettelossa saa olla GEDCOM 5.5.1 standardin mukaiset faktatunnisteet esim. ammattia varten ”OCCU”.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
fi: Tämä lähde ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta katsella sitä.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä lähde on poistettu. Valvojan on tarkastettava poisto.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
fi: Tämä lähde on poistettu. Tarkistaa poisto ja %1$s tai %2$s se.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
fi: Tämä lähde on muokattu. Valvojan on tarkastettava muutokset.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
fi: Tämä lähde on muokattu. Tarkista muutokset ja %1$s tai %2$s ne.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
fi: Tämä teksti lisätään jokaiseen sivuotsikkoon. Se näkyy selaimen otsikossa, kirjanmerkeissä jne.

en: This type of link is not allowed here.
fi: Tämän tyyppinen linkki ei ole tässä sallittu.

en: This user account does not have access to any tree.
fi: Tällä käyttäjätilillä ei ole pääsyoikeutta mihinkään puuhun.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
fi: Tämä tarkoittaa yleensä, että sinun täytyy muuttaa kansion oikeudeksi 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
fi: Tämä sivusto on päivitetty. Yritä uudelleen muutaman minuutin kuluttua.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
fi: Sivusto on suljettu huollon ajaksi. Sinun pitäisi <a href="index.php">yrittää uudelleen</a> muutaman minuutin kuluttua.

en: This website is temporarily unavailable
fi: Tämä sivusto on tilapäisesti poissa käytöstä

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
fi: Tämä sivusto käyttää evästeitä oppiakseen kuinka vierailijat käyttäytyvät.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
fi: Tämä poistaa kaikki sukututkimustiedot ”%s” sta ja korvaa ne GEDCOMin tiedoilla.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
fi: Tämä päivittää korkeimman tason paikannimi-osaa tai -osia. Esimerkiksi ”Mexico” sopii ”Quintana Roo, Mexico”on, mutta ei ”Santa Fe, New Mexico”on.

en: Thu
fi: To

en: Thumbnail files must contain images.
fi: Pikkukuvien on oltava kuvia.

en: Thumbnail images
fi: Pienoiskuvat

en: Thumbnail to upload
fi: Palvelimelle ladattava pienoiskuva

en: Thursday
fi: Torstai

en: Tijuana, Mexico
fi: Tijuana, Meksiko

en: Time
fi: Aika

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Title
fi: Otsikko

en: Title in Hebrew
fi: Otsikko hepreaksi

en: To
fi: Päivään

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
fi: Auttaaksemme sinua alkamaan tämän lohkon määrittelyn, olemme luoneet useita standardimalleja. Kun valitset jonkin näistä malleista, teksti alue sisältää kopion, jonka voit sitten muuttaa sivuston vaatimusten mukaiseksi.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
fi: Viimeistele päivitys asentamalla tiedostot käsin.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
fi: Voidaksesi luoda uusia tutkimustehtäviä, sinun täytyy ensin lisätä ”Tutkimustehtävä” faktojen luetteloon sukupuun asennuksissa.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
fi: Muiden sukututkimussovellusten yhteensopivuuden varmistamiseksi, muistiinpanot, tekstit ja selostukset olisi kirjattava yksinkertaisena, muotoilemattomana tekstinä. Muotoilu on kuitenkin usein suotavaa jotta voidaan tukea esittelyä, ymmärtämistä, jne.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
fi: Jos haluat estää vierailijoita pääsemästä sivustolle, kun olet keskellä tiedostojen kopioimista, voit luoda tilapäistiedoston %s palvelimelle. Jos se sisältää viestin, se näkyy vierailijoille.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
fi: Suojatakseen näitä yksityisiä tietoja, webtrees käyttää Apache asetustiedostoa (.htaccess), joka estää kaiken pääsyn tähän kansioon. Jos Web-palvelimesi ei tue .htaccess tiedostoja, etkä voi rajoittaa pääsyä tähän kansioon, voit valita toisen kansion, joka ei ole Web asiakirjoissasi.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
fi: Voit pienentää latauden suuruuden pakkamalla tiedot .ZIP-tiedostoon. Sinun täytyy purkaa .ZIP-tiedosto, ennen kuin voit käyttää sitä.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
fi: Vaihtamalla kielen voit määrittää tämän tekstin muille kielille, sinun on vierailtava tällä sivulta uudelleen käyttäen haluttua kieltä.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
fi: Kertoaksesi hakukoneille, että sivukartat ovat käytettävissä, voit käyttää seuraavia linkkejä.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
fi: Kertoaksesi hakukoneille, että sivukartat ovat käytettävissä, sinun tulisi lisätä seuraava rivi robots.txt-tiedostoon.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
fi: Google mail-tiliä varten, käytä seuraavia asetuksia: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, salasana=[sinun gmail salasanasi]

en: Tokyo, Japan
fi: Tokyo, Japani

en: Tombstone
fi: Hautakivi

en: Top %s given name | Top %s given names
fi[0]: %s. yleisin etunimi
fi[1]: %s yleisintä etunimeä

en: Top %s surname | Top %s surnames
fi[0]: %s. yleisin sukunimi
fi[1]: %s yleisintä sukunimeä

en: Top given name
fi: Yleisin etunimi

en: Top given names
fi: Yleisimmät etunimet

en: Top level
fi: Ylin taso

en: Top surname
fi: Yleisin sukunimi

en: Top surnames
fi: Yleisimmät sukunimet

en: Toronto, Ontario, Canada
fi: Toronto, Ontario, Kanada

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total accepted changes:
fi: Hyväksyttyjä muutoksia yhteensä:

en: Total births
fi: Syntymiä yhteensä

en: Total dead
fi: Kuolleita yhteensä

en: Total deaths
fi: Kuolemia yhteensä

en: Total divorces
fi: Avioeroja yhteensä

en: Total events
fi: Kaikki tapahtumat

en: Total families
fi: Perheitä yhteensä

en: Total families: %s
fi: Perheitä yhteensä: %s

en: Total females
fi: Naisia yhteensä

en: Total given names
fi: Etunimiä yhteensä

en: Total individuals
fi: Henkilöitä yhteensä

en: Total individuals: %s
fi: Henkilöitä yhteensä: %s

en: Total living
fi: Elossa olevia yhteensä

en: Total males
fi: Miehiä yhteensä

en: Total marriages
fi: Avioliittoja yhteensä

en: Total number of users
fi: Käyttäjiä kaikkiaan

en: Total pending changes:
fi: Vireillä olevia muutoksia yhteensä:

en: Total places: %s
fi: Paikkoja yhteensä: %s

en: Total sources: %s
fi: Lähteitä yhteensä: %s

en: Total surnames
fi: Sukunimiä yhteensä

en: Total users
fi: Käyttäjiä kaikkiaan

en: Tracking and analytics
fi: Seuranta ja analytiikka

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
fi: Seurantaa ja analytiikkaa ei lisätä ohjauspaneeliin.

en: Trailer
fi: Aineiston päättymismerkintä (TRLR)

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Tue
fi: Ti

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks ja Caicos-saaret

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
fi: Tuxtla Gutierrez, Meksiko

en: Twin Falls, Idaho, United States
fi: Twin Falls, Idaho, Yhdysvallat

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of event
fi: Tapahtuman tyyppi

en: Type of fact
fi: Faktatyyppi

en: Type of place markers in the place hierarchy
fi: Paikkahierarkian paikkamerkkien tyyppi

en: Type the password again.
fi: Kirjoita salasana uudelleen.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
fi: Kirjoita salasanasi uudelleen varmistaaksesi, että kirjoitit sen oikein.

en: Types of error
fi: Virhetyypit

en: URL
fi: URL-osoite

en: US Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain Tyynenmeren erillissaaret

en: US Virgin Islands
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: UTC
fi: Yleisaika UTC

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
fi: Yhteys ei toimi näillä asetuksilla. Palvelin antoi seuraavan virheilmoituksen.

en: Unable to find record with ID
fi: Ei löydy tietuetta tunnuksella

en: Uncleared: insufficient data
fi: Epäselvä: puutteelliset tiedot

en: Unique family facts
fi: Yksilölliset perhefaktat

en: Unique identifier
fi: Unique identifier - Yksilöllinen tunniste

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
fi: Yksilöllisten tunnisteiden avulla sama tietue voi löytyä eri sukupuissa ja eri järjestelmissä. Ne lisätään aina kun tietue luodaan tai päivitetään. Jos et halua että yksilöllisiä tunnisteita näytetään, voit piilottaa ne käyttämällä yksityissääntöjä.

en: Unique individual facts
fi: Yksilölliset henkilöfaktat

en: Unique repository facts
fi: Yksilölliset tietovaraston faktat

en: Unique source facts
fi: Yksilölliset lähdefaktat

en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unlink the media object
fi: Poista yhteys mediaan

en: Unrecognized GEDCOM code
fi: Tuntematon GEDCOM-koodi

en: Unused files
fi: Käyttämättömät tiedostot

en: Unzip %s to a temporary folder…
fi: Pure %s väliaikaiseen kansioon…

en: Upcoming events
fi: Tulevat tapahtumat

en: Update
fi: Päivitä

en: Update all
fi: Päivitä kaikki

en: Update all the place names in a family tree
fi: Päivitä kaikki sukupuun paikannimet

en: Update place names
fi: Päivitä paikannimet

en: Upgrade anyway
fi: Päivitä joka tapauksessa

en: Upgrade to webtrees %s.
fi: Päivitä webtrees versioon %s.

en: Upgrade wizard
fi: Päivitysvelho

en: Upload geographic data
fi: Lataa maantieteellisiä tietoja palvelimelle

en: Upload media files
fi: Lataa mediatiedostoja palvelimelle

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
fi: Lataa palvelimelle yksi tai useampia tiedostoja omalta tietokoneeltasi. Mediatiedosto voi olla kuva-, video-, ääni- tai muunmuotoisia.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
fi: Käytä Google Maps™-iä paikkahierarkiaan

en: Use PHP mail to send messages
fi: Käytä PHP mail sähköpostin lähettämiseen

en: Use SMTP to send messages
fi: Käytä SMTP sähköpostin lähettämiseen

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
fi: Käytä ”?” täsmätäksesi yhden erillisen merkin, käytä ”*” täsmätäksesi nolla tai useampia merkkejä.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
fi[0]: Käytä vähintään %s merkkiä.
fi[1]: Käytä vähintään %s merkkiä.

en: Use colors
fi: Käytä värejä

en: Use compact layout
fi: Käytä tiivistettyä näkymää

en: Use full source citations
fi: Käytä täyspitkät tietolähdeviitteet

en: Use password
fi: Käytetään salasanaa

en: Use sendmail to send messages
fi: Käytä sendmailiä viestien lähettämiseen

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
fi: Käytä varjokuvaa kun henkilöllä ei ole korostettua kuvaa. Varjokuva on erilainen sukupuolen mukaan.

en: Use silhouettes
fi: Käytä varjokuvia

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
fi: Käytä paikkatietojen automaattisen tekstintäydennyksen lähteenä GeoNames tietokantaa

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
fi: Käytä tätä kenttää kertoaksesi ylläpitäjälle miksi haluat käyttäjätilin ja kuinka olet sukua tämän sivuston henkilöille. Voit lisätä tähän myös muita huomautuksia, joita sinulla on ylläpitäjälle.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
fi: Käytä tätä kuvaa kaavioissa ja henkilösivulla.

en: Use this value
fi: Käytä tätä arvoa

en: User
fi: Käyttäjä

en: User administration
fi: Käyttäjien hallinta

en: User didn’t verify within 7 days.
fi: Käyttäjä ei ole vahvistanut 7 päivässä.

en: User not verified by administrator.
fi: Ylläpito ei ole vahvistanut käyttäjää.

en: User preferences
fi: Käyttäjäasetukset

en: User verification
fi: Käyttäjävahvistus

en: User-agent string
fi: Käyttäjän selaimen tunnistetiedot

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username or email address
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
fi: Käyttäjätunnuksen kirjoittamisella isoilla ja pienillä kirjaimilla ei ole merkitystä ja lisäksi aksentti- eli tarkekirjaimia ei huomioida, esimerkiksi ”väinö”, ”vaino” ja ”Väinö” tulkitaan samaksi.

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users who are signed in
fi: Sisään kirjautuneet käyttäjät

en: User’s account has been inactive too long:
fi: Käyttäjän tili on ollut liian pitkään käyttämätön:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
fi: Alasvetovalikolla valitaan maa, ja sitä vastaava lippu. Jos lippua ei näy, niin lippua ei ole määritelty tälle maalle.

en: Vancouver, British Columbia, Canada
fi: Vancouver, Brittiläinen Kolumbia, Kanada

en: Various statistics charts.
fi: Erilaiset tilastokaaviot.

en: Vatican City
fi: Vatikaani

en: Veracruz, Mexico
fi: Veracruz, Meksiko

en: Verification code
fi: Vahvistuskoodi

en: Verified
fi: Varmistettu

en: Vernal, Utah, United States
fi: Vernal, Utah, Yhdysvallat

en: Version
fi: Versio

en: View
fi: Näytä

en: View all records found in this place
fi: Näytä kaikki paikan tiedot

en: View the details
fi: Näytä tiedot

en: View the notes
fi: Näytä lisätiedot

en: View this day
fi: Näytä tämä päivä

en: View this family
fi: Katso tätä perhettä

en: View this individual
fi: Katso tätä henkilöä

en: View this month
fi: Näytä tämä kuukausi

en: View this source
fi: Näytä tämä lähde

en: View this year
fi: Näytä tämä vuosi

en: Villa Hermosa, Mexico
fi: Villa Hermosa, Meksiko

en: Visible online
fi: Näkyy online-tilassa

en: Visible to other users when online
fi: Näkyvissä muille käyttäjille online-tilassa

en: Visitor
fi: Vierailija

en: Vital records
fi: Keskeiset tapahtumat

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Ward
fi: Hoidokki

en: Washington, District of Columbia, United States
fi: Washington, District of Columbia, Yhdysvallat

en: Watermarks
fi: Vesileimat

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
fi: Vesileimat ovat valinnaisia ja ne näytetään yleensä vain kävijöille.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
fi: Vesileiman liittäminen isoille kuville voi olla hidasta. Kiireiset sivustot voivat liittää ne ainoastaan yhden kerran ja tallentaa vesileimattu kuva palvelimelle.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
fi: Tulet saamaan koodin sähköpostissa osoitteeseen (%s). Käytä viesti tilisi vahvistukseen. Tilisi pyyhitään seitsemän päivän kuluttua jos et vahvista sitä (voit sen jälkeen rekisteröidä tilin uudelleen). Kirjautuminen sivuille vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: Website
fi: Sivusto

en: Website URL
fi: Kotisivun URL

en: Website access rules
fi: Sivustoon pääsemissäännöt

en: Website logs
fi: Sivuston lokit

en: Website preferences
fi: Sivuston asetukset

en: Wed
fi: Ke

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Weight
fi: Paino

en: Welcome %s
fi: Tervetuloa %s

en: Welcome text on sign-in page
fi: Tervehdysteksti sisään kirjautumissivulla

en: Welcome to this genealogy website
fi: Tervetuloa tähän sukututkimuksen verkkopalveluun

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
fi: Kun tietuetta muokataan, käyttäjä ja aikaleima kirjataan. Joskus on toivottavaa säilyttää nykyinen ”viimeisin muutos” tieto, esimerkiksi kun tehdään pieniä korjauksia jonkun toisen tietoihin. Tämä vaihtoehto ohjaa valitaanko tämä ominaisuus oletusarvoisesti.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
fi: Kun vierailija pyytää itselleen käyttäjätunnuksen, -tilin, lähetetään hänen ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen posti, jossa on vahvistamista varten linkki. Kun hän klikkaa linkkiä, tiedämme että ilmoitettu sähköpostiosoite on oikea ja ”sähköpostiosoite on vahvistus” kuitataan automaattisesti.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
fi: Yhteyttä luotaessa, tunnus-kenttä ei voi olla tyhjä.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
fi: Kun lisäät uusia lähisukulaisia, voit lisätä lähteitä tietueisiin (henkilö ja perhe) tai faktoihin ja tapahtumiin (syntymä, avioliitto ja kuolema). Tämä vaihtoehto valvoo, valitaanko tietueet tai faktat oletusarvoisesti.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
fi: Kun lisäät uuden perheenjäsenen, oletuksellinen sukunimi voidaan täyttää. Tämä sukunimi riippuu paikallisesta perinteestä.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
fi: Kun lisäät, muokkaat tai poistat tietoja, muutoksia ei tallenneta välittömästi. Sen sijaan ne pidetään ”vireillä olevalla”-alueella. Valvojan on tarkastettava nämä vireillä olevat muutokset ennen kuin ne hyväksytään.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
fi: Kun lähetät tämän viestin, saat siitä kopion edellä antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
fi: Kun käyttäjätunnus on liitetty tiettyyn sukupuussa olevaan henkilöön ja tunnukselle on määritelty jäsenen, muokkaajan tai valvojan rooli, voit rajoittaa pääsyn kaukaisten, elossa olevien henkilöiden tietoihin. Määrittelet sukulaisuushyppyjen maksimimäärän, jonka käyttäjä voi nähdä. Kaksi hyppyä on sinä-isä-setä (isän veli).

en: Where is your PhpGedView installation?
fi: Mihin on asennettu PhpGedView aineistosi?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
fi: Mitkä sukupuut pitäisi sisältää sivustokarttaan

en: Who can upload new media files
fi: Kuka voi ladata web-palvelimelle uusia mediatiedostoja

en: Who is online
fi: Kuka on online

en: Whole words only
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Widow
fi: Leski (nainen)

en: Widower
fi: Leski (mies)

en: Width
fi: Leveys

en: Width of generated thumbnails
fi: Ohjelman tekemien pienoiskuvien leveys

en: Wife
fi: Vaimo

en: Wife’s age
fi: Vaimon ikä

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
fi: Aviovaimon tyttönimestä tulee uusi etunimi

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
fi: Aviovaimon sukunimi korvattu aviomiehen sukunimellä

en: Wildcards
fi: Jokerimerkit

en: Will
fi: Testamentti

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
fi: Winter Quarters, Nebraska, Yhdysvallat

en: With sources
fi: Lähteineen

en: Without sources
fi: Ilman lähteitä

en: Witness
fi: Todistaja

en: Wives take their husband’s surname.
fi: Vaimot ottavat miehensä sukunimen.

en: World
fi: Maailma

en: XREF prefixes
fi: Viiteetuliitteet

en: Yahrzeit
fi: Jortsait

en: Yahrzeiten
fi: Jortsaitit

en: Year
fi: Vuosi

en: Year input box
fi: Vuosi

en: Year:
fi: Vuosi:

en: Yemen
fi: Jemen

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
fi: Sinä (tai joku joka väittää olevansa sinä) on pyytänyt käyttäjätilin avaamista palvelussa %1$s, käyttäen sähköpostiosoitetta %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
fi: Et voi lähettää viestejä, jotka sisältävät ulkoisia linkkejä.

en: You are signed in as %s.
fi: Olet kirjautunut käyttäjänä %s.

en: You can apply for an account using the link below.
fi: Voit hakea tilin käyttämällä seuraavaa linkkiä.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
fi: Voit muuttaa webtreesin esitystapaa käyttäen ”teemoja”. Jokaisella teemalla on oma miltä-näytää eli esitystapansa, värien käyttötapa jne.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
fi: Voit valita etuliiteen, jota käytetään aina kun uusia viitteitä (XREF) luodaan.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
fi: Voit valita haluatko esiintyä luettelossa käyttäjistä, jotka ovat tällä hetkellä kirjautuneet sisään.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
fi: Voit ladata itsellesi kopion GEDCOM erittelystä sivulla %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
fi: On helpompi etsiä avioituneita naisia merkitsemällä heidän avionimensä. Kaikki naiset eivät kuitenkaan ota aviomiehensä sukunimeä, joten huolehdi oikeiden tietojen syöttämisestä GEDCOM-tiedostoosi.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
fi: Voit ottaa uudelleen käyttöön nämä moduulit päivityksen jälkeen.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
fi: Voit ottaa uudelleen käyttöön nämä teemat päivityksen jälkeen.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
fi: Voit numeroida sukupuun tietueet uudelleen, niin että nämä sisäiset tunnistenumerot eivät esiinny missään muussa sukupuussa.

en: You can renumber this family tree.
fi: Voit numeroida tämän sukupuun uudelleen.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
fi: Voit pyytää isomman tai pienemmän raja-arvon, mutta palvelin saattaa olla ottamatta huomioon pyyntöäsi.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
fi: Voit asettaa pääsyn tietylle tietueelle, faktalle, tai tapahtumalle lisäämällä rajoituksen siihen. Mikäli tietueella, faktalla tai tapahtumalla ei ole rajoitusta, käytetään seuraavia oletus rajoituksia.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
fi: Voit nopeuttaa yksityisyyslaskentaa lisäämällä kuolintiedon, joka voidaan päätellä muista päiväystiedoista, henkilöille, joilta puuttuu tieto kuolemasta, hautauksesta, polttohautauksesta jne.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
fi: Et voi luoda sääntöä, joka estäisi sinua käyttämästä sivustoa.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
fi: Et voi kirjautua koska selaimesi ei hyväksy evästeitä.

en: You do not have permission to view this page.
fi: Sinulla ei ole lupaa katsella tätä sivua.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
fi: Kirjoitit saman tunnuksen. Et voi yhdistää samoja tietueita.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
fi: Sinut on tunnistettu rekisteröidyksi käyttäjäksi.

en: You have not created any journal items.
fi: Et ole luonnut päiväkirjamerkintöjä.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
fi: Olet valinnut erinimisen GEDCOMin. Onko tämä oikea?

en: You have signed out.
fi: Olet kirjautunut ulos.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
fi: Voit lisätä URL-osoitteen laittaen alkuun ”http://”.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
fi: Käytä HTML:ää, kun haluat muotoilla vastauksen ja upottaa siihen linkkejä muihin web-osoitteisiin.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
fi: Sinun on myös mahdollistettava ”vähemmän turvalliset sovellukset” Google tililläsi.

en: You must change this before you can continue.
fi: Sinun on muutettava tämä ennen kuin voit jatkaa.

en: You must enter a name
fi: Kirjoita nimi

en: You must enter a real name.
fi: Kirjoita etu- ja sukunimi.

en: You must enter a username.
fi: Täytä käyttäjätunnus.

en: You must enter all the administrator account fields.
fi: Täytä kaikki ylläpitäjän tilitiedot.

en: You must provide a repository name.
fi: Sinun pitää antaa tietovarastolle nimi.

en: You must provide a source title
fi: Sinun pitää antaa tietolähteelle otsikon

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
fi: Sinun täytyy numeroida yhden puun tietueet ennen kuin voit yhdistää ne.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
fi: Sinun pitää valita henkilö ja kaaviomalli lohkon asetuksissa

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
fi: Sinun on ensin valittava henkilö, ennen kuin voit rajoittaa käyttäjän lähisukulaisiinsa.

en: You need to be a family member to access this website.
fi: Sinun täytyy olla perheenjäsen päästäksesi verkkosivuille.

en: You need to be an authorized user to access this website.
fi: Sinun täytyy olla valtuutettu käyttäjä päästäksesi tälle sivustolle.

en: You need to create a family tree.
fi: Sinun täytyy luoda sukupuu.

en: You need to review the account details.
fi: Sinun täytyy tarkistaa tilin tiedot.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
fi: Pitää luoda ylläpitäjän tili, jolla ohjataan kaikki vaihtoehdot webtrees asennuksessa. Valitse riittävän vahva salasana.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
fi: Sinun täytyy kirjautua uudelleen käyttäen PhpGedViewn käyttäjätunnusta ja salasanaa.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
fi: Tähän lisäät sisään kirjoittautumis-URL osoitteen, jos haluat ohjata sisään kirjautumiset toisen web sivuston tai palvelun käsiteltäväksi. Tämä on erittäin hyödyllistä, jos haluat vaihtaa salaamattomasta http-yhteydestä salattuun https-yhteysmuotoon, kun käyttäjäsi kirjautuvat sisään. Käytä koko URL-osoitetta <i>login.php</i>hen. Esimerkiksi https://www.yourserver.com/webtrees/login.php. Huom. edellyttää SSLn käyttöönottoa palvelimessa.

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
fi: Olet lähettänyt seuraavan viestin webtrees sivuston ylläpitäjälle:

en: You sent the following message to a webtrees user:
fi: Olet lähettänyt seuraavan viestin webtrees käyttäjätilille:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
fi: Hyväksy tai hylkää odottavat muutokset ennen päivitystä.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
fi: Pyydä moduulin tekijää vahvistamaan yhteensopivuus webtrees versioon.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
fi: Pyydä teeman tekijää vahvistamaan yhteensopivuus webtrees versioon.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
fi: Sinun tulisi poistaa ”%1$s” ”%2$s”stä ja yrittää uudelleen.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
fi: Älä hyväksy käyttäjätunnusta / käyttäjätiliä ennen kuin tiedät että sähköpostiosoite on oikea.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
fi: hyväksy

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
fi: hylkää

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
fi: hyväksy

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
fi: hylkää

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
fi: Sinulle ilmoitetaan sähköpostilla milloin mahdollinen uusi käyttäjä on vastannut ja vahvistanut käyttäjätilipyyntönsä. Voit sen jälkeen aktivoida käyttäjätunnuksen ja vasta sen jälkeen käyttäjä pystyy kirjautumaan sisään.

en: You will use this to sign in to webtrees.
fi: Tarvitaan sisään kirjautumiseen.

en: Youngest father
fi: Nuorin isä

en: Youngest female
fi: Nuorin nainen

en: Youngest male
fi: Nuorin mies

en: Youngest mother
fi: Nuorin äiti

en: Your clippings cart is empty.
fi: Leikekorisi on tyhjä.

en: Your name
fi: Nimi

en: Your registration at %s
fi: Kirjoittautumisesi koneella %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
fi: Palvelimesi ylläpitäjältä saat tarvittavat yhteystiedot.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
fi: Käyttäjätunnuksellesi ei ole sallittu ”hyväksy automaattisesti muutokset”. Voit muuttaa vain yksitellen tietueita eli tietoja.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
fi: Web-palvelimesi käyttää PHP versiota %s , joka ei enää vastaanottaa tietoturvapäivityksiä. Sinun pitäisi päivittää uudempaan versioon mahdollisimman pian.

en: Zambia
fi: Sambia

en: Zip file(s)
fi: Zip-tiedosto(t)

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom in/out on this box.
fi: Suurenna/pienennä tässä laatikossa.

en: Zoom level
fi: Zoomauskerroin

en: Zoom level of map
fi: Kartan zoomauskerroin

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: a.m.
fi: ennen keskipäivää

en: about %s
fi: noin %s

en: accepted
fi: hyväksytty

en: add
fi: lisää

en: adopted name
fi: adoptionimi

en: adoption
fi: adoptio

en: after
fi: jälkeen

en: after %s
fi: %s jälkeen

en: after death
fi: kuoleman jälkeen

en: age
fi: ikä

en: allow
fi: salli

en: also known as
fi: tunnettu myös nimellä

en: always
fi: aina

en: and
fi: -

en: back to top
fi: takaisin ylös

en: before
fi: ennen

en: before %s
fi: ennen %s

en: between %s and %s
fi: %s - %s välillä

en: birth
fi: syntymä

en: birth name
fi: syntymänimi

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
fi: syntynyt viimeisten %1$s vuoden aikana tai kuollut viimeisten %2$s vuoden aikana

en: brother
fi: veli

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
fi: veljenlapsi

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
fi: veljentytär

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
fi: veljen vävy

[ctx: brother’s son]
en: nephew
fi: veljenpoika

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
fi: veljenpojan vaimo

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
fi: käly

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
fi: kälyn veli

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fi: kälyn sisarus

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
fi: kälyn sisko

en: bullet list
fi: luetelmamerkkilista

en: burial
fi: hautaus

en: by
fi: muuttaja

en: calculated %s
fi: todennäköisesti %s

en: cancel
fi: peruuta

en: census added
fi: väestönlaskenta lisätty

en: century
fi: vuosisata

en: change of name
fi: nimenmuutos

en: child
fi: lapsi

en: children
fi: lapsia

[ctx: child’s child]
en: grandchild
fi: lapsenlapsi

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
fi: lapsenlapsen lapsi

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: lapsenlapsen tytär

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
fi: lapsenlapsen poika

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
fi: lapsentytär

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
fi: lapsentyttären lapsi

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: lapsentyttären tytär

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
fi: lapsentyttärenmies

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
fi: lapsentyttären poika

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
fi: vävy

[ctx: child’s son]
en: grandson
fi: lapsenpoika

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
fi: lapsenpojan lapsi

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: lapsenpojantytär

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
fi: lapsenpojan poika

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
fi: lapsenpojan vaimo

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
fi: vävy/miniä

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
fi: miniä

en: close
fi: sulje

en: clouds
fi: pilvet

en: colors
fi: värit

en: compact list
fi: tiivistetty lista

en: continue
fi: jatka

en: create
fi: luo

en: creating thumbnails of images
fi: pienoiskuvien luonti

en: date periods
fi: aikajaksot

en: daughter
fi: tytär

en: daughter of
fi: vanhemmat

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
fi: tyttärenlapsi

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
fi: tyttärenlapsen lapsi

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: tyttärenlapsen tytär

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
fi: tyttärenlapsen poika

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären adoptio

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären kastetilaisuus

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären syntymä

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären hautajaiset

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären ristiäiset

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären polttohautaus

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären kuolema

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
fi: Tyttärentyttären avioliitto

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
fi: tyttärentytär

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
fi: tyttärentyttären lapsi

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: tyttärentyttärentytär

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
fi: tyttärentyttärenmies

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
fi: tyttärentyttärenpoika

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
fi: vävy

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
fi: tyttären appi

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
fi: tyttären anoppi

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
fi: tyttären appi/anoppi

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
fi: Tyttärenpojan adoptio

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
fi: Tyttärenpojan kastetilaisuus

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
fi: Tyttärenpojan syntymä

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
fi: Tyttärenpojan Brit mila

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
fi: Tyttärenpojan hautajaiset

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
fi: Tyttärenpojan ristiäiset

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
fi: Tyttärenpojan polttohautaus

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
fi: Tyttärenpojan kuolema

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
fi: Tyttärenpojan avioliitto

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
fi: tyttärenpoika

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
fi: tyttärenpojanlapsi

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: tyttärenpojantytär

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
fi: tyttärenpojanpoika

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
fi: tyttärenpojanvaimo

en: death
fi: kuolema

en: degrees
fi: astetta

en: delete
fi: poista

en: deny
fi: estä

en: download
fi: lataa

en: east
fi: itä

en: edit
fi: muokkaa

en: eighth cousin
fi: 8. serkku

en: elder brother
fi: vanhempi veli

en: elder sibling
fi: vanhempi sisarus

en: elder sister
fi: vanhempi sisko

en: eleventh cousin
fi: 11. serkku

en: estate name
fi: talon nimi

en: estimated %s
fi: arviolta %s

en: ex-husband
fi: entinen mies

en: ex-partner
fi: entinen kumppani

en: ex-spouse
fi: entinen puoliso

en: ex-wife
fi: entinen vaimo

en: facts
fi: faktat

en: father
fi: isä

[ctx: father’s brother]
en: uncle
fi: setä

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
fi: täti

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
fi: sisar- tai velipuoli

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
fi: siskopuoli

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
fi: isoisä

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänisänveljenlapsi

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänisänveljentytär

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänisänveljenpoika

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: isänisän veljenvaimo

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
fi: isoisän isä

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
fi: isoisän äiti

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
fi: isoisän vanhempi

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isoisän sisaruksen aviopuoliso

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänisänsisarenlapsi

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänisänsisarentytär

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: isänisän sisarenmies

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänisänsisarentytär

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
fi: isoäiti

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänäidinveljenlapsi

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänäidinveljentytär

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänäidinveljenpoika

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: isänäidin veljenvaimo

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
fi: isän isoisä/äidinisä

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
fi: isän isoäiti

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
fi: isoäidin vanhempi

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isoäidin sisaruksen aviopuoliso

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänäidinsisarenlapsi

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänäidinsisarentytär

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: isänäidin sisarenmies

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: isänäidinsisarenpoika

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
fi: isän isovanhempi

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: isoisän veljenvaimo

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
fi: isän isoisä

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
fi: isän isoäiti

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
fi: isän isovanhempi

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isovanhemman sisaruksen aviopuoliso

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: isoisän sisarenmies

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
fi: täti/setä

[ctx: father’s sister]
en: aunt
fi: täti

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
fi: isän sisarenmies

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: father’s son]
en: half-brother
fi: velipuoli

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
fi: äitipuoli

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
fi: sisar- tai velipuoli

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
fi: siskopuoli

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
fi: velipuoli

en: fifteenth cousin
fi: 15. serkku

en: fifth %s
fi: viides %s

en: fifth cousin
fi: 5. serkku

en: file upload capability
fi: tiedostojen palvelimelle-lataus ominaisuudet

en: first
fi: ensimmäinen

en: first %s
fi: ensimmäinen %s

en: first cousin
fi: serkku

en: fourteenth cousin
fi: 14. serkku

en: fourth %s
fi: neljäs %s

en: fourth cousin
fi: 4. serkku

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
fi[0]: alkaen %1$s aikaväli %2$s vuosi
fi[1]: alkaen %1$s aikaväli %2$s vuotta

en: from %s
fi: %s alkaen

en: from %s to %s
fi: %s - %s asti

en: full circle
fi: täysi ympyrä

en: gender
fi: sukupuoli

en: go to new individual
fi: mene uuden henkilön sivulle

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
fi: toinen serkku

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
fi: toinen serkku

en: great ×%s aunt
fi: täti ×%s polven takaa

en: great ×%s aunt/uncle
fi: täti/setä ×%s polven takaa

en: great ×%s grandchild
fi: lapsenlapsi ×%s:nnessä sukupolvessa

en: great ×%s granddaughter
fi: lapsentytär ×%s:nnessä sukupolvessa

en: great ×%s grandfather
fi: isoisä ×%s polven takaa

en: great ×%s grandmother
fi: isoäiti ×%s polven takaa

en: great ×%s grandparent
fi: isovanhempi ×%s polven takaa

en: great ×%s grandson
fi: lapsenpoika ×%s:nnessä sukupolvessa

en: great ×%s nephew
fi: poika %s:ssa alenevassa polvessa

en: great ×%s nephew/niece
fi: lapsi %s:ssa alenevassa polvessa

en: great ×%s niece
fi: tytär %s:ssa alenevassa polvessa

en: great ×%s uncle
fi: setä ×%s polven takaa

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
fi: setä ×%s polven takaa

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
fi: setä ×%s polven takaa

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
fi: setä ×%s polven takaa

en: great ×4 aunt
fi: täti 4 polven takaa

en: great ×4 aunt/uncle
fi: täti/setä 4 polven takaa

en: great ×4 grandchild
fi: lapsenlapsi 4:nnessä sukupolvessa

en: great ×4 granddaughter
fi: lapsentytär 4:nnessä sukupolvessa

en: great ×4 grandfather
fi: isoisä 4 polven takaa

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
fi: setä 5 polven takaa

en: great ×4 grandmother
fi: isoäiti 4 polven takaa

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
fi: setä 5 polven takaa

en: great ×4 grandparent
fi: isovanhempi 4 polven takaa

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
fi: setä 5 polven takaa

en: great ×4 grandson
fi: lapsenlapsi 4:nnessä sukupolvessa

en: great ×5 aunt
fi: täti 5 polven takaa

en: great ×5 aunt/uncle
fi: täti/setä 5 polven takaa

en: great ×5 grandchild
fi: lapsenlapsi 5:nnessä sukupolvessa

en: great ×5 granddaughter
fi: lapsentytär 5:nnessä sukupolvessa

en: great ×5 grandfather
fi: isoisä 5 polven takaa

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
fi: setä 6 polven takaa

en: great ×5 grandmother
fi: isoäiti 5 polven takaa

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
fi: setä 6 polven takaa

en: great ×5 grandparent
fi: isovanhempi 5 polven takaa

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
fi: setä 6 polven takaa

en: great ×5 grandson
fi: lapsenpoika 5:nnessä sukupolvessa

en: great ×6 aunt
fi: täti 6 polven takaa

en: great ×6 aunt/uncle
fi: täti/setä 6 polven takaa

en: great ×6 grandchild
fi: lapsenlapsi 6:nnessä sukupolvessa

en: great ×6 granddaughter
fi: lapsentytär 6:nnessä sukupolvessa

en: great ×6 grandfather
fi: isoisä 6 polven takaa

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
fi: setä 7 polven takaa

en: great ×6 grandmother
fi: isoäiti 6 polven takaa

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
fi: setä 7 polven takaa

en: great ×6 grandparent
fi: isovanhempi 6 polven takaa

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
fi: setä 7 polven takaa

en: great ×6 grandson
fi: lapsenpoika 6:nnessä sukupolvessa

en: great ×7 aunt
fi: täti 7 polven takaa

en: great ×7 aunt/uncle
fi: täti/setä 7 polven takaa

en: great ×7 grandchild
fi: lapsenlapsi 7:nnessä sukupolvessa

en: great ×7 granddaughter
fi: lapsentytär 7:nnessä sukupolvessa

en: great ×7 grandfather
fi: isoisä 7 polven takaa

en: great ×7 grandmother
fi: isoäiti 7 polven takaa

en: great ×7 grandparent
fi: isovanhempi 7 polven takaa

en: great ×7 grandson
fi: lapsenpoika 7:nnessä sukupolvessa

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
fi: isoisosetä

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
fi: isoisoeno

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
fi: isoisosetä/-eno

en: great-great-aunt
fi: isoisotäti

en: great-great-aunt/uncle
fi: isoisotäti/-setä/-eno

en: great-great-grandchild
fi: lapsen lapsen lapsenlapsi

en: great-great-granddaughter
fi: lapsen lapsen lapsentytär

en: great-great-grandfather
fi: isoisoisoisä

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
fi: isoisoisosetä

en: great-great-grandmother
fi: isoisoisoäiti

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
fi: isoisoisoeno

en: great-great-grandparent
fi: isoisoisoisä/-äiti

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
fi: isoisoisosetä/-eno

en: great-great-grandson
fi: lapsen lapsen lapsenpoika

en: great-great-great-aunt
fi: isoisoisotäti

en: great-great-great-aunt/uncle
fi: isoisoisotäti/-setä/-eno

en: great-great-great-grandchild
fi: lapsen lapsen lapsen lapsenlapsi

en: great-great-great-granddaughter
fi: lapsen lapsen lapsen lapsentytär

en: great-great-great-grandfather
fi: isoisoisoisoisä

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
fi: setä 4 polven takaa

en: great-great-great-grandmother
fi: isoisoisoisoäiti

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
fi: setä 4 polven takaa

en: great-great-great-grandparent
fi: isoisoisoisoisä/-äiti

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
fi: setä 4 polven takaa

en: great-great-great-grandson
fi: lapsen lapsen lapsen lapsenpoika

en: half circle
fi: puoliympyrä

en: half-year after marriage
fi: Puolivuosia avioitumisen jälkeen

en: herself
fi: hän itse

en: hh:mm or hh:mm:ss
fi: tt:mm tai tt:mm:ss

en: hide
fi: piilota

en: himself
fi: hän itse

en: husband
fi: aviomies

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
fi: lanko

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
fi: langon vaimo

[ctx: husband’s child]
en: step-child
fi: puolisonlapsi

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
fi: puolisontytär

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
fi: appi

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
fi: anoppi

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fi: lanko/käly

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
fi: käly

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
fi: lanko

[ctx: husband’s son]
en: step-son
fi: puolisonpoika

en: immigration name
fi: maahanmuutto nimi

en: import
fi: tuo

en: interpreted %s (%s)
fi: tulkittu %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
fi[0]: aikaväli %s vuosi
fi[1]: aikaväli %s vuotta

en: interval one child
fi: jaksotus yksi lapsi

en: interval two children
fi: jaksotus kaksi lasta

en: invert selection
fi: käänteisvalinta

en: last
fi: viimeinen

en: link
fi: liitä

en: list
fi: luettelo

en: maiden name
fi: tyttönimi

en: managers
fi: ylläpitäjät

en: marriage
fi: avioliitto

en: married name
fi: avionimi

en: matrilineal
fi: matrilineaarinen

en: maximum
fi: enintään

en: maximum %s day | maximum %s days
fi[0]: enintään päivä
fi[1]: enintään %s päivää

en: members
fi: jäsenet

en: midnight
fi: tasan keskiyö

en: minimal
fi: minimaali

en: minimum
fi: vähintään

en: month
fi: kuukausi

en: months after marriage
fi: kuukautta avioliiton jälkeen

en: months before and after marriage
fi: kuukausia ennen ja jälkeen avioitumisen

en: mother
fi: äiti

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
fi: eno

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
fi: enon vaimo

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
fi: sisar- tai velipuoli

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
fi: siskopuoli

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
fi: isoisä

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinisänveljenlapsi

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinisänveljentytär

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinisänveljenpoika

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: äidinisän veljenvaimo

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
fi: äidin isoisä/isänisä

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
fi: äidin isoäiti

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
fi: isoisän vanhempi

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isoisän sisaruksen aviopuoliso

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinisänsisarenlapsi

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinisänsisarentytär

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: äidinisän sisarenmies

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinisänsisarenpoika

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
fi: isäpuoli

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
fi: sisar- tai velipuoli

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
fi: siskopuoli

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
fi: velipuoli

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
fi: isoäiti

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
fi: isoeno

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinäidinveljenlapsi

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinäidinveljentytär

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinäidinveljenpoika

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: äidinäidin veljenvaimo

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
fi: isoisoisä

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
fi: isoisoäiti

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
fi: isoäidin vanhempi

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isoeno/-täti

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isoäidin sisaruksen aviopuoliso

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinäidinsisarenlapsi

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinäidinsisarentytär

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: äidinäidin sisarenmies

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
fi: äidinäidinsisarenpoika

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
fi: äidin isovanhempi

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä/-eno

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: äidinvanhemman veljenvaimo

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
fi: äidin isoisä

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
fi: äidin isoäiti

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
fi: äidin isovanhempi

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isoeno/-täti

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isovanhemman sisaruksen aviopuoliso

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: äidinäidin/-isän sisarenmies

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
fi: täti/eno

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
fi: täti

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
fi: äidin sisarenmies

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
fi: serkku

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
fi: velipuoli

en: never
fi: ei koskaan

en: next
fi: seuraava

en: ninth cousin
fi: 9. serkku

en: no
fi: ei

en: none
fi: ei mitään

en: noon
fi: tasan keskipäivä

en: north
fi: pohjoinen

en: numbers
fi: lukumäärät

en: of
fi: /

en: on the date of death
fi: kuolinpäivänä

en: overall
fi: kaikkiaan

en: p.m.
fi: iltapäivällä

[ctx: paper size]
en: Legal
fi: Legal/Laillinen

en: parent
fi: vanhempi

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
fi: setä/eno

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
fi: enon/sedän vaimo

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
fi: sisar- tai velipuoli

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
fi: siskopuoli

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
fi: isoisä

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: isoisän veljenvaimo

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
fi: isoisoisä

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
fi: isoisoäiti

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
fi: isoisän vanhempi

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isoisän sisaruksen aviopuoliso

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: isoisän sisarenmies

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
fi: isoäiti

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
fi: isoeno

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: isoäidin veljenvaimo

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
fi: isän tai äidin äidinisä/isoisä

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
fi: isän tai äidin äidinäiti/isoäiti

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
fi: isoäidin vanhempi

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isoäidin sisaruksen aviopuoliso

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: isoäidin sisarenmies

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
fi: isoisä/-äiti

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
fi: isosetä

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
fi: isovanhemman veljenvaimo

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
fi: isoisoisä

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
fi: isän tai äidin isoäiti

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
fi: isovanhemman vanhempi

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
fi: isosetä/-täti

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
fi: isovanhemman sisaruksen puoliso

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
fi: isotäti

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
fi: isovanhemman sisarenmies

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
fi: täti/setä/eno

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
fi: täti

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
fi: isän tai äidin sisarenmies

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
fi: velipuoli

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
fi: isä-/äitipuoli

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
fi: sisar- tai velipuoli

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
fi: siskopuoli

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
fi: velipuoli

en: partner
fi: kumppani

en: patrilineal
fi: patrilineaarinen

en: pending
fi: odottaa jatkokäsittelyä

en: percentage
fi: prosenttiosuus

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: preview
fi: esikatsele

en: previous
fi: edellinen

en: primary evidence
fi: ensisijainen todiste

en: quarters after marriage
fi: vuosineljänneksiä avioitumisen jälkeen

en: questionable evidence
fi: kyseenalainen todiste

en: records
fi: tietueet

en: rejected
fi: hylätty

en: religious name
fi: uskonnollinen nimi

en: replace
fi: korvaa

en: reporting
fi: raportointi

en: reset
fi: palauta alkuperäiset arvot

en: robot
fi: hakukone

en: save
fi: tallenna

en: search
fi: etsi

en: second %s
fi: toinen %s

en: second cousin
fi: pikkuserkku

en: secondary evidence
fi: toissijainen todiste

en: select all
fi: valitse kaikki

en: select none
fi: poista kaikki

en: self
fi: itse

en: seventh cousin
fi: 7. serkku

en: show
fi: näytä

en: show the chart
fi: näytä kaavio

en: sibling
fi: sisarus

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
fi: sisaruksen lapsi

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisaruksen lapsenlapsi

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
fi: sisaruksen lapsentytär

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
fi: sisaruksen lapsenpoika

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
fi: sisaruksen tytär

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisaruksen tyttärenlapsi

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
fi: sisaruksen tyttärentytär

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
fi: sisaruksen vävy

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
fi: sisaruksen tyttärenpoika

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
fi: sisaruksen poika

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
fi: sisaruksen pojanlapsi

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
fi: sisaruksen pojantytär

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
fi: sisaruksen pojanpoika

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
fi: sisaruksen pojanvaimo

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
fi: lanko/käly

en: sign in
fi: kirjaudu sisään

en: sign out
fi: kirjaudu ulos

en: sister
fi: sisko

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
fi: sisaren vävy

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
fi: sisarenpojan vaimo

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
fi: sisarenlapsi

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
fi: sisarentytär

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
fi: lanko

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
fi: sisaren lanko

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fi: sisaren lanko/käly

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
fi: sisaren käly

[ctx: sister’s son]
en: nephew
fi: sisarenpoika

en: sixth cousin
fi: 6. serkku

en: son
fi: poika

en: son of
fi: vanhemmat

[ctx: son’s child]
en: grandchild
fi: pojanlapsi

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
fi: pojanlapsen lapsi

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: pojanlapsen tytär

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
fi: pojanlapsen poika

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
fi: Pojantyttären adoptio

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
fi: Pojantyttären kastetilaisuus

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
fi: Pojantyttären syntymä

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
fi: Pojantyttären hautajaiset

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
fi: Pojantyttären ristiäiset

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
fi: Pojantyttären polttohautaus

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
fi: Pojantyttären kuolema

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
fi: Pojantyttären avioliitto

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
fi: pojantytär

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
fi: pojantyttären lapsi

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: pojantyttärentytär

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
fi: pojantyttärenmies

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
fi: pojantyttärenpoika

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
fi: Pojanpojan adoptio

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
fi: Pojanpojan kastetilaisuus

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
fi: Pojanpojan syntymä

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
fi: Pojanpojan Brit mila

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
fi: Pojanpojan hautajaiset

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
fi: Pojanpojan ristiäiset

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
fi: Pojanpojan polttohautaus

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
fi: Pojanpojan kuolema

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
fi: Pojanpojan avioliitto

[ctx: son’s son]
en: grandson
fi: pojanpoika

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
fi: pojanpojan lapsi

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
fi: pojanpojantytär

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
fi: pojanpojanpoika

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
fi: pojanpojanvaimo

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
fi: miniä

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
fi: miniän isä

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
fi: miniän äiti

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
fi: miniän vanhempi

en: sort by date
fi: järjestä päivämäärän mukaan

en: sort by date of birth
fi: järjestä syntymäajan mukaan

en: sort by date of death
fi: järjestä kuolinajan mukaan

en: sort by date of marriage
fi: järjestä avioitumisajan mukaan

en: sort by date, newest first
fi: järjestä päivämäärän mukaan, uusimmat ensin

en: sort by date, oldest first
fi: järjestä päivämäärän mukaan, vanhimmat ensin

en: sort by filename
fi: järjestä tiedostonimen mukaan

en: sort by name
fi: järjestä nimen mukaan

en: sort by title
fi: järjestä otsikon mukaan

en: south
fi: etelä

en: spouse
fi: puoliso

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
fi: lanko

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
fi: puolisonlapsi

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
fi: puolisontytär

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
fi: appi

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
fi: anoppi

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
fi: appi/anoppi

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fi: lanko/käly

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
fi: käly

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
fi: puolisonpoika

en: table
fi: taulukko

en: tag cloud
fi: nimi pilvi

en: tenth cousin
fi: 10. serkku

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
fi: tietokantayhteysasetukset tiedostossa ”/data/config.ini.php” ovat oikein

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
fi: hakemisto ”/data” ja tiedostolla ”/data/config.ini.php” on sellaiset oikeudet, että web palvelin (sovellus, esim. apache) pystyy niitä myös lukemaan

en: themself
fi: hän itse

en: third %s
fi: kolmas %s

en: third cousin
fi: 3. serkku

en: thirteenth cousin
fi: 13. serkku

en: this record does not exist
fi: tämä tietue ei ole olemassa

en: three-quarter circle
fi: kolme neljäsosa ympyrä

en: to %s
fi: %s asti

en: twelfth cousin
fi: 12. serkku

en: twin brother
fi: kaksoisveli

en: twin sibling
fi: kaksonen

en: twin sister
fi: kaksoissisko

en: unknown
fi: ei tiedossa

[ctx: unknown century]
en: Unknown
fi: tuntematon

[ctx: unknown family]
en: unknown
fi: perhe ei tiedossa

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
fi: Sukupuoli ei tiedossa

[ctx: unknown people]
en: Unknown
fi: Henkilö ei tiedossa

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: unreliable evidence
fi: epäluotettava todiste

en: update
fi: päivitä

en: upload
fi: lataa palvelimelle

en: view
fi: näytä

en: visitors
fi: vierailijat

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
fi: webtrees yhteys PhpGedView tietokantaan: %s ei aukea.

en: webtrees message
fi: webtrees viesti

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
fi: webtrees edellyttää MySQL tietokanta %s tai uudempaa versiota.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
fi: webtrees lähettää sähköposteja, esimerkiksi salasana muistutukset ja sivuston ilmoitukset. Sen voi tehdä käyttäen palvelimen omaa PHP mail ominaisuutta (jos se on asennettu), tai käyttäen SMTP operaattorin yhteyttä, johon tarvitaan yhteystiedot.

en: webtrees reply address
fi: webtrees vastausosoite

en: webtrees sends emails with no storage
fi: webtrees lähettää sähköpostit tallentamatta niitä

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
fi: webtrees käyttää UTF-8 koodausta aksenttimerkkejä, erikoismerkkejä ja ei-latinalaisia skriptejä varten. Jos haluat käyttää tätä GEDCOM tiedostoa sukututkimus ohjelmassa, joka ei tue UTF-8aa, voit luoda sen ISO-8859-1-koodauksen avulla.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
fi: webtrees tietokannan ja PhpGedView pitää olla samalla palvelimella

en: west
fi: länsi

en: wife
fi: vaimo

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
fi: lanko

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
fi: langon vaimo

[ctx: wife’s child]
en: step-child
fi: puolisonlapsi

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
fi: puolisontytär

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
fi: appi

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
fi: anoppi

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
fi: lanko/käly

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
fi: käly

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
fi: kälyn mies

[ctx: wife’s son]
en: step-son
fi: puolisonpoika

en: years
fi: vuotta

en: yes
fi: kyllä

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
fi: että pysyt luomaan yhteyden tietokantaan esimerkiksi käyttäen phpmyadminia

en: younger brother
fi: nuorempi veli

en: younger sibling
fi: nuorempi sisarus

en: younger sister
fi: nuorempi sisko

en: ±%s year | ±%s years
fi[0]: ±%s vuosi
fi[1]: ±%s vuotta

en: “%s”
fi: ”%s”

en: “%s” has been added to your favorites.
fi: ”%s” on lisätty sinun suosikkeihisi.

en: “%s” has been deleted.
fi: “%s” on poistettu.
