webtrees 1.0 - en to fa translation catalogue (1025 entries)

en:  but the details are unknown
fa:  اما جزئیات نامشخص است

en:  in
fa:  در

en:  per gender
fa:  به ازای جنسیت

en:  per time period
fa:  به ازای بازه زمانی

en: %H:%i:%s
fa: %g:%i:%s %a

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
fa[0]: %s کاربر ناشناس وارد شده اند

en: %s individual | %s individuals
fa[0]: %s فرد (افراد)

en: %s month | %s months
fa[0]: %s ماه

en: %s signed-in user | %s signed-in users
fa[0]: %s کاربر وارد شده اند

en: %s year | %s years
fa[0]: %s سال

en: (aged %s)
fa: (%s سالگی)

en: (aged less than %s)
fa: (کوچک تر از %s)

en: (aged more than %s)
fa: (بزرگ تر از %s)

en: (filtered from %s total entries)
fa: فیلتر شده از %s مقدار

en: (in childhood)
fa: (در کودکی)

en: (in infancy)
fa: (در طفولیت)

en: (stillborn)
fa: (به هنگام تولد)

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
fa: به یاد داشته باشید: اطلاعات شخصی افرادی که در قید حیات هستند فقط برای اعضای خانواده و خویشاوندان نزدیک و البته دوستان ایشان به نمایش گذاشته خواهند شد. در هر صورت قبل از مشاهده هرگونه اطلاعات شخصی از شما در مورد رابطه‌ خویشاوندی با فرد مورد نظر پرسیده خواهد شد. بعضا ممکن است این موارد برای افراد متوفی نیز صدق کند که این موارد بیشتر به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی در مورد فرد است، در صورتی که تغییراتی در اطلاعات خویشاوندان خود ایجاد می کنید، جهت بررسی بهتر توسط مدیریتابتدا منابع خود را ارائه کنید.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
fa: یک سرور دیتابیس می تواند ممکن است تعداد زیادی دیتابیس دیگر را نیز سرویس دهی کند، شما باید یک دیتابیس موجود را انتخاب کنید و یا از یک دیتابیس جدید که ایجاد می کنید استفاده نمایید

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
fa: آوریل

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
fa: آگوست

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
fa: دسامبر

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
fa: فوریه

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
fa: ژانویه

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
fa: ژولای

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
fa: جوئن

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
fa: مارس

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
fa: می

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
fa: نوامبر

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
fa: اکتبر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
fa: دی

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
fa: سپتامبر

en: Accept
fa: پذیرش

en: Access level
fa: سطح دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: Add a child to this family
fa: اضافه کردن یک فرزند به خانواده

en: Add a father
fa: اضافه کردن پدر

en: Add a mother
fa: اضافه کردن مادر

en: Add a name
fa: اضافه کردن نام جدید

en: Add a user
fa: اضافه کردن کاربر جدید

en: Add another individual to the chart
fa: فرد دیگری را به نمودار اضافه کن

en: Add from clipboard
fa: اضافه کردن از کلیپ بورد

en: Add marriage details
fa: اضافه کردن مشخصات ازدواج

en: Add more fields
fa: اضافه کردن فیلد های بیشتر

en: Add to TITLE header tag
fa: اضافه کردن تیتر به تگ سربرگ

en: Add unlinked records
fa: اضافه کردن رکورد لینک نشده

en: Add watermarks to thumbnails
fa: اضافه‌کردن مهر به تصاویر بندانگشتی؟

en: Add/edit a journal/news entry
fa: اضافه/ویرایش آیتم‌های اخبار

en: Administrator
fa: مدیر سیستم

en: Administrator account
fa: حساب مدیریت

en: Administrator comments on user
fa: نظرات مدیریت نسبت به این کاربر

en: Administrators
fa: مدیران

en: Advanced name facts
fa: مشخصات پیشرفته اسامی

en: Advanced place name facts
fa: مشخصات پیشرفته اماکن

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Africa
fa: آفریقا

en: Age
fa: سن

en: Age at birth of child
fa: سن در زمان تولد فرزند

en: Age at which to assume an individual is dead
fa: سنی که در آن فرد به عنوان متوفی شناخته می شود.

en: Age between husband and wife
fa: سن میان شوهر و زن

en: Age between siblings
fa: تفاوت سن بچه ها

en: Age between wife and husband
fa: سن میان زن و شوهر

en: Age difference
fa: تفاوت سن

en: Age in year of first marriage
fa: سن در سال اولین ازدواج

en: Age in year of marriage
fa: سن در موقع ازدواج

en: Age of parents next to child’s birthdate
fa: سن خانواده روبروی تاریخ تولد فرزند

en: Age related to birth year
fa: سن مربوط به سال تولد

en: Age related to death year
fa: سن مربوط به سال وفات

en: All
fa: همه

en: Allow users to see raw GEDCOM records
fa: اجازه دادن به کاربران جهت دیدن اطلاعات خام سوابق فایل شجره‌نامه

en: An unexpected database error occurred.
fa: یک پیام خطای ناشناخته رخ داده است

en: Anniversary
fa: سالگرد

en: Anniversary calendar
fa: تقویم سالگردها

en: Apply privacy settings
fa: اجرای تنظیمات خصوصی

en: Approval of account at %s
fa: تایید حساب کاربری %s

en: Approved
fa: تأیید‌شده

en: Approved by administrator
fa: تایید شده توسط مدیریت

en: Aqua Marine
fa: آکوا مارین

en: Are you sure you want to delete “%s”?
fa: آیا برای حذف «%s» مطمئن هستید ؟

en: Ash
fa: خاکستری

en: Asia
fa: آسيا

en: Associate events with this source
fa: وقایع وابسته به این واقعه

en: Associates
fa: وابسته ها

en: Automatically expand notes
fa: بازکردن متون به صورت خودکار

en: Automatically expand sources
fa: بازکردن منابع به صورت خودکار

en: Average age
fa: سن متوسط

en: Average age at death
fa: متوسط سن وفات

en: Average age in century of marriage
fa: متوسط سن ازدواج در قرن

en: Average age related to death century
fa: سن متوسط مرگ در قرن

en: Average number of children per family
fa: تعداد متوسط فرزندان در هر خانواده

en: Begins with
fa: شروع با

en: Belgian Chocolate
fa: شکلاتی

en: Birth by country
fa: تولد براساس کشور

en: Birth places
fa: مکان های تولد

en: Births by century
fa: تعداد تولد در قرن

en: Block
fa: مسدود کردن

en: Blocks
fa: بلوک ها

en: Blue Lagoon
fa: خلیج آبی

en: Blue Marine
fa: آبی مارینانی

en: Body
fa: بدنه :

en: Booklet
fa: کتابچه

en: Branches
fa: شاخه ها

en: Brother
fa: برادر

en: By default, SMTP works on port 25.
fa: به صورت پیش فرض SMTP با استفاده از درگاه 25 کار می کند

[ctx: CENTURY]
en: 10th
fa: ۱۰م

[ctx: CENTURY]
en: 11th
fa: ۱۱م

[ctx: CENTURY]
en: 12th
fa: ۱۲م

[ctx: CENTURY]
en: 13th
fa: ۱۳م

[ctx: CENTURY]
en: 14th
fa: ۱۴م

[ctx: CENTURY]
en: 15th
fa: ۱۵م

[ctx: CENTURY]
en: 16th
fa: ۱۶م

[ctx: CENTURY]
en: 17th
fa: ۱۷م

[ctx: CENTURY]
en: 18th
fa: ۱۸م

[ctx: CENTURY]
en: 19th
fa: ۱۹ام

[ctx: CENTURY]
en: 1st
fa: اول

[ctx: CENTURY]
en: 20th
fa: ۲۰ام

[ctx: CENTURY]
en: 21st
fa: ۲۱ام

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
fa: دوم

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
fa: سوم

[ctx: CENTURY]
en: 4th
fa: ۴م

[ctx: CENTURY]
en: 5th
fa: ۵م

[ctx: CENTURY]
en: 6th
fa: ۶م

[ctx: CENTURY]
en: 7th
fa: ۷م

[ctx: CENTURY]
en: 8th
fa: ۸م

[ctx: CENTURY]
en: 9th
fa: ۹م

en: Calendar
fa: تقویم

en: Categories
fa: دسته بندی‌ها:

en: Change family members
fa: تغییر اعضای خانواده

en: Chart
fa: نمودار

en: Charts
fa: نمودارها

en: Check the settings and try again.
fa: تنظیمات را بررسی کرده و دوباره امتحان کنید

en: Checking server capacity
fa: بررسی قابلیت های سرور

en: Checking server configuration
fa: بررسی تنظیمات سرور

en: Child
fa: فرزند

en: Child of
fa: فرزند ِ

en: Children
fa: فرزندان

en: Children in family
fa: فرزندان خانواده

en: Children of
fa: فرزندان ِ

en: Choose a report to run
fa: گزارشی را برای اجرا انتخاب کنید

en: Choose user defined welcome text typed below
fa: متن پیش‌فرض خوش‌آمد‌گویی را برای کاربر انتخاب کنید.

en: Cold Day
fa: سردس

en: Comment
fa: نظر

en: Confirm password
fa: تایید رمز عبور

en: Connection to database server
fa: اتصال به سرور دیتابیس

en: Contact information
fa: اطلاعات تماس

en: Contains
fa: حاوی

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
fa: تبدیل از ISO-8859-1 به UTF-8

en: Copy
fa: کپی

en: Count
fa: شمارش

en: Create your own chart
fa: نمودار خود را بسازید

en: Custom tags
fa: تگ های سفارشی

en: Custom welcome text
fa: متن خوش‌آمد‌گویی

en: Daitch-Mokotoff
fa: سیستم جستجوی آوایی

en: Database and table names
fa: دیتابیس و نام جداول

en: Database connection
fa: اتصال دیتابیس

en: Database name
fa: نام دیتابیس

en: Database password
fa: رمز عبور دیتابیس

en: Database user account
fa: نام کاربری دیتابیس

en: Date
fa: تاریخ

en: Date differences
fa: اختلاف تاریخی

en: Date registered
fa: تاریخ ثبت نام

en: Date sent
fa: تاریخ ارسال:

en: Daughter
fa: دختر

en: Day
fa: روز

en: Day:
fa: روز:

en: Dead
fa: متوفی

en: Death by country
fa: وفات براساس کشور

en: Death places
fa: مکان های وفات

en: Deaths by century
fa: تعداد وفات در قرن

en: Decade of birth
fa: دهه ی تولد

en: Decade of death
fa: دهه ی وفات

en: Decade of marriage
fa: دهه ی ازدواج

en: Decidi
fa: دسیدی

en: Default pedigree chart layout
fa: طرح پیش‌فرض برای نمودار پیشینه ای

en: Default pedigree generations
fa: نسل های پیش فرض پیشینه ای

en: Default theme
fa: تم پیش‌فرض

en: Delete
fa: حذف

en: Delete inactive users
fa: پاک کردن کاربران غیرفعال

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
fa: پاک کردن یک خانواده تمام افراد را از هم جدا کرده ولی افراد در جایگاه خود باقی خواهند ماند، آیا مطمئن هستید که می خواهید این خانواده را پاک کنید؟

en: Description
fa: شرح

en: Description META tag
fa: توضیحات تگ متا

en: Details
fa: جزئیات

en: Differences
fa: تفاوت ها

en: Divorces by century
fa: تعداد طلاق در قرن

en: Do not change to keep original filename.
fa: برای نگه داری نام اصلی فایل تغییری ایجاد نکنید

en: Download file
fa: دانلود فایل

en: Duodi
fa: دودی

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
fa: یک کاربر با ایمیل مورد نظر شما قبلا ثبت نام کرده است، لطفا از یک ایمیل دیگر استفاده نمایید.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
fa: نام کاربری مورد نظر موجود می باشد. لطفا از یک نام کاربری دیگر استفاده نمایید.

en: Earliest birth
fa: نزدیکترین تولد

en: Earliest birth year
fa: دورترین تاریخ تولد

en: Earliest death
fa: نزدیکترین وفات

en: Earliest death year
fa: دورترین تاریخ فوت

en: Earliest divorce
fa: نزدیکترین طلاق

en: Earliest marriage
fa: نزدیکترین ازدواج

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit the gender
fa: ویرایش جنسیت

en: Edit the name
fa: ویرایش نام

en: Edit the note
fa: ویرایش متن

en: Edit the raw GEDCOM
fa: ویرایش رکورد شجره نامه خام

en: Edit the shared note
fa: ویرایش متن به اشتراک گذاشته شده

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی:

en: Email verified
fa: ایمیل تایید شد

en: Embedded variable
fa: متغیرهای جاسازی شده

en: Employee
fa: کارمند

en: Enabled
fa: فعال

en: End year
fa: سال پایان

en: Ending range of change dates
fa: پایان بازه تغییر

en: Estimated dates for birth and death
fa: تاریخ تخمینی تولد و فوت

en: Europe
fa: اروپا

en: Events
fa: رویدادها

en: Events in countries
fa: رویدادهای مربوط به دیار

en: Exact
fa: دقیقا

en: Exact date
fa: تاریخ دقیق

en: Export
fa: استخراج

en: Extend privacy to dead individuals
fa: مشمول افراد متوفی به تنظیمات حریم خصوصی

en: FAQ
fa: پرسش‌های متداول

en: Fact icons
fa: نمایه وقایع

en: Facts for family records
fa: مشخصات سوابق خانواده

en: Facts for individual records
fa: مشخصات برای سوابق فردی

en: Facts for repository records
fa: مشخصات سوابق مخازن

en: Facts for source records
fa: مشخصات سوابق منابع

en: Families
fa: خویشاوندان

en: Families with sources
fa: خانواده های دارای منبع

en: Family
fa: خانواده

en: Family book of %s
fa: کتاب اقوام %s

en: Family of %s
fa: اقوام %s

en: Family tree
fa: شجره نامه

en: Family trees
fa: شجره نامه ها

en: Family with %s
fa: خانواده با %s

en: Family with adoptive parents
fa: خانواده با پدر و مادر خوانده

en: Family with foster parents
fa: خانواده با پدر و مادر پرورشگاهی

en: Family with parents
fa: خانواده با پدر و مادر

en: Family with sealing parents
fa: خانواده پدر و مادر با مهر و موم

en: Family with the most children
fa: خانواده ای که بیشترین فرزند را داشته است

en: Father
fa: پدر

en: Favorites
fa: علاقه مندی ها

en: Female
fa: مونث

en: Females
fa: زنها

en: Filename on server
fa: نام فایل بر روی سرور

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
fa: فایل های علامت گذاری شده با %s جهت انجام یک سری فعالیت‌ها لازم می‌باشند و قابل پاک شدن نیستند

en: Filter
fa: فیلتر

en: First event
fa: اولین رویداد

en: Folder name on server
fa: نام پوشه بر روی سرور

en: Font
fa: فونت

en: French
fa: فرانسوی

en: Fri
fa: جمعه

en: Friday
fa: جمعه

en: GEDCOM errors
fa: خطاهای فایل شجره‌نامه

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
fa: آبان

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
fa: ادار

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
fa: ادار I

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
fa: ادار II

[ctx: GENITIVE]
en: April
fa: آوریل

[ctx: GENITIVE]
en: August
fa: آگوست

[ctx: GENITIVE]
en: Av
fa: آو

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
fa: آذر

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
fa: بهمن

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
fa: برومیر

[ctx: GENITIVE]
en: December
fa: دسامبر

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
fa: دی

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
fa: ذوالحجه

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
fa: ذوالقعده

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
fa: اِلول

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
fa: اسفند

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
fa: فروردین

[ctx: GENITIVE]
en: February
fa: فوریه

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
fa: فلورال

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
fa: فریمیر

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
fa: فروکتیدور

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
fa: جرمینال

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
fa: هشوان

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
fa: لیار

[ctx: GENITIVE]
en: January
fa: ژانویه

[ctx: GENITIVE]
en: July
fa: جولای

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
fa: جمادی الاول

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
fa: جمادی الثانی

[ctx: GENITIVE]
en: June
fa: ژوئن

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
fa: خرداد

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
fa: کیسلِو

[ctx: GENITIVE]
en: March
fa: مارس

[ctx: GENITIVE]
en: May
fa: می

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
fa: مهر

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
fa: مسیدور

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
fa: مرداد

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
fa: محرم

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
fa: نیسان

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
fa: نیوسه

[ctx: GENITIVE]
en: November
fa: نوامبر

[ctx: GENITIVE]
en: October
fa: اکتبر

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
fa: اردیبهشت

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
fa: پلوویسه

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
fa: پریریال

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
fa: ربیع الاول

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
fa: ربیع الثانی

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
fa: رجب

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
fa: رمضان

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
fa: صفر

[ctx: GENITIVE]
en: September
fa: سپتامبر

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
fa: شهریور

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
fa: شوال

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
fa: شعبان

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
fa: شوات

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
fa: سیوان

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
fa: تاموز

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
fa: تِوِت

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
fa: ترمیدور

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
fa: تیر

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
fa: تیشری

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
fa: وندیمیر

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
fa: ونتوسه

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
fa: جورس کومپلمنتایرس

en: Gender
fa: جنسیت

en: Gender icon on charts
fa: نمایه جنسیت در نمودارها

en: Genealogy contact
fa: تماس با بخش شجره نامه

en: General
fa: عمومی

en: Generated by %s
fa: تولید شده توسط %s

en: Generation
fa: نسل

en: Generations
fa: نسل ها

en: Geographic area
fa: منطقه جغرافیایی

en: Given name
fa: نام

en: Godchild
fa: فرزندخوانده

en: Goddaughter
fa: دخترخوانده

en: Godfather
fa: پدرخوانده

en: Godmother
fa: مادرخوانده

en: Godson
fa: پسرخوانده

en: Grandparents
fa: پدربزرگ و مادربزرگ

en: Greatest age at death
fa: بیشترین سن در زمان وفات

en: Greatest age between siblings
fa: بالاترین سن در بین بچه ها

en: Green Beam
fa: سبز

en: Gregorian
fa: گریگوری

en: Hebrew
fa: عبری

en: Help
fa: راهنما

en: Hide from everyone
fa: مخفی کردن از همه

en: Highest population
fa: بیشترین نفوس

en: Hijri
fa: هجری

en: Hit counters
fa: شمارشگر بازدیدکنندگان

en: Home page
fa: صفحه اصلی

en: Hourglass chart
fa: نمودار ساعت شنی

en: Husband
fa: شوهر

en: Husband’s age
fa: سن شوهر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
fa: آبان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
fa: ادار

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
fa: ادار I

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
fa: ادار II

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
fa: آوریل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
fa: آگوست

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
fa: آو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
fa: آذر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
fa: بهمن

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
fa: برومیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
fa: دسامبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
fa: دی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
fa: ذوالحجه

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
fa: ذوالقعده

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
fa: اِلول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
fa: اسفند

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
fa: فروردین

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
fa: فوریه

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
fa: فلورل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
fa: فریمیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
fa: فروکتیدور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
fa: جرمینال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
fa: هشوان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
fa: لیار

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
fa: ژانویه

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
fa: جولای

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
fa: جمادی الاول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
fa: جمادی الثانی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
fa: ژوئن

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
fa: خرداد

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
fa: کیسلِو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
fa: مارس

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
fa: می

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
fa: مهر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
fa: مسیدور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
fa: مرداد

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
fa: محرم

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
fa: نیسان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
fa: نیوسه

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
fa: نوامبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
fa: اکتبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
fa: اردیبهشت

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
fa: پلویوسه

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
fa: پریریال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
fa: ربیع الاول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
fa: ربیع الثانی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
fa: رجب

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
fa: رمضان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
fa: صفر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
fa: سپتامبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
fa: شهریور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
fa: شوال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
fa: شعبان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
fa: شوات

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
fa: سیوان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
fa: تاموز

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
fa: تِوِت

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
fa: ترمیدور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
fa: تیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
fa: تیشری

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
fa: وندیمیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
fa: ونتوسه

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
fa: جورس کومپلمنتایرس

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
fa: اگر بیش از حد ممکن از امکانات استفاده سرور استفاده کنید، ممکن است با مشکلاتی از قبیل صفحات خالی و نیمه تمام ماندن گزارش ها روبه رو شوید

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
fa: در صورتی که نیاز به مقدار حافظه و قدرت پردازشگر بیشتری هستید با مدیر سرور خود تماس بگیرید

en: Individual 1
fa: فرد اول

en: Individual 2
fa: فرد دوم

en: Individual distribution
fa: پراکندگی فردی

en: Individual distribution chart
fa: نمودار توزیع فردی

en: Individual pages
fa: صفحه افراد

en: Individual record
fa: سابقه فردی

en: Individual who lived the longest
fa: افرادی که بیشتر از همه زیسته اند

en: Individuals
fa: افراد

en: Individuals with sources
fa: افراد دارای منبع

en: Individuals with surname %s
fa: افراد با نام خانوادگی %s

en: Installation folder
fa: پوشه نصب

en: Interactive tree
fa: درخت منفعل

en: Invalid GEDCOM format
fa: فرمت نادرست GEDCOM

en: Invalid date
fa: تاریخ نامعتبر

en: Jewish
fa: یهودی

en: Julian
fa: جولیان

en: LDS ordinance codes in chart boxes
fa: کدهای فرمان LDS در جعبه نمودارها

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
fa: آبان

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
fa: ادار

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
fa: ادار I

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
fa: ادار II

[ctx: LOCATIVE]
en: April
fa: آوریل

[ctx: LOCATIVE]
en: August
fa: آگوست

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
fa: آو

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
fa: آذر

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
fa: بهمن

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
fa: برومیر

[ctx: LOCATIVE]
en: December
fa: دسامبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
fa: دی

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
fa: ذوالحجه

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
fa: ذوالقعده

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
fa: اِلول

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
fa: اسفند

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
fa: فروردین

[ctx: LOCATIVE]
en: February
fa: فوریه

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
fa: فلورل

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
fa: فریمیر

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
fa: فروکتیدور

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
fa: جرمینال

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
fa: هشوان

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
fa: لیار

[ctx: LOCATIVE]
en: January
fa: ژانویه

[ctx: LOCATIVE]
en: July
fa: جولای

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
fa: جمادی الاول

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
fa: جمادی الثانی

[ctx: LOCATIVE]
en: June
fa: ژوئن

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
fa: خرداد

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
fa: کیسلِو

[ctx: LOCATIVE]
en: March
fa: مارس

[ctx: LOCATIVE]
en: May
fa: می

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
fa: مهر

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
fa: مسیدور

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
fa: مرداد

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
fa: محرم

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
fa: نیسان

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
fa: نیوسه

[ctx: LOCATIVE]
en: November
fa: نوامبر

[ctx: LOCATIVE]
en: October
fa: اکتبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
fa: اردیبهشت

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
fa: پلویوسه

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
fa: پریریال

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
fa: ربیع الاول

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
fa: ربیع الثانی

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
fa: رجب

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
fa: رمضان

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
fa: صفر

[ctx: LOCATIVE]
en: September
fa: سپتامبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
fa: شهریور

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
fa: شوال

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
fa: شعبان

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
fa: شوات

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
fa: سیوان

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
fa: تاموز

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
fa: تِوِت

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
fa: ترمیدور

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
fa: تیر

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
fa: تیشری

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
fa: وندیمیر

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
fa: ونتوسه

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
fa: جورس کومپلمنتایرس

en: Landscape
fa: افقی

en: Language
fa: زبان

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
fa: سیستم های کوچک (50000 نفر) 64-128 مگابایت، 40-80 ثانیه

en: Largest families
fa: بزرگترین خانواده

en: Largest number of grandchildren
fa: بیشترین تعداد نوه

en: Last event
fa: آخرین رویداد

en: Last signed in
fa: تاریخ آخرین اقدام ورود

en: Latest birth
fa: قدیمی ترین تولد

en: Latest birth year
fa: نزدیک ترین تاریخ تولد

en: Latest death
fa: قدیمی ترین وفات

en: Latest death year
fa: نزدیکترین تاریخ مرگ

en: Latest divorce
fa: آخرین طلاق

en: Latest marriage
fa: آخرین ازدواج

en: Layout
fa: چیدمان

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
fa: درصورتی که می‌خواهید رمز عبور فعلی را نگه‌دارید، این قسمت را خالی بگذارید.

en: Length of marriage
fa: مدت ازدواج

en: Lifespan
fa: طول عمر

en: List
fa: فهرست‌

en: Lists
fa: فهرست ها

en: Living
fa: در قید حیات

en: Loading…
fa: در حال بارگذاری

en: Longest marriage
fa: طولانی ترین ازدواج

en: Lowest population
fa: کمترین نفوس

en: Male
fa: مذکر

en: Males
fa: مردها

en: Manage the links
fa: مدیریت لینک ها

en: Manager
fa: مدیر

en: Managers
fa: مسئولان

en: Marriage by country
fa: ازدواج براساس کشور

en: Marriage places
fa: مکان های ازدواج

en: Marriages by century
fa: تعداد ازدواج در قرن

en: Maximum descendancy generations
fa: حداکثر تعداد نسل های نزولی

en: Maximum number of surnames on individual list
fa: حداکثر تعداد نام های خانوادگی در لیست افراد

en: Maximum pedigree generations
fa: حداکثر نسل های پیشینه ای

en: Media
fa: رسانه

en: Media contains
fa: مدیا حاوی:

en: Media file
fa: فایل مدیا

en: Media objects
fa: موضوعات رسانه

en: Mediterranio
fa: مدیترانه ای

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
fa: سیستم های کوچک (5000 نفر) 32-64 مگابایت، 20-40 ثانیه

en: Member
fa: عضو

en: Memory limit
fa: محدودیت حافظه

en: Menu
fa: منو

en: Menus
fa: منوها

en: Mercury
fa: عطارد

en: Merge records
fa: پیوند رکوردها

en: Message
fa: پیام

en: Messages
fa: پیام ها

en: Middle East
fa: خاور میانه

en: Moderator
fa: مدیر

en: Module administration
fa: مدیریت ماژول

en: Modules
fa: ماژول ها

en: Mon
fa: دوشنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Month
fa: ماه

en: Month of birth
fa: ماه تولد

en: Month of death
fa: ماه وفات

en: Month of first marriage
fa: ماه اولین ازدواج

en: Month of marriage
fa: ماه ازدواج

en: Month:
fa: ماه:

en: Most SMTP servers require a password.
fa: اکثر کارگزاران SMTP به رمز عبور نیاز دارند

en: Most servers do not use secure connections.
fa: اکثر کارگزاران از اتصال امن استفاده نمی کنند

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
fa: اکثر سایت ها برای Localhost تنظیم شده اند، این بدین معناست که دیتابیس شما تحت سرور اجرا می شود که فایل های سیستم نیز در آن هستند

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
fa: اکثر سایت ها برای 3306 تنظیم شده اند

en: Mother
fa: مادر

en: Move down
fa: حرکت به پایین

en: Move left
fa: حرکت به چپ

en: Move right
fa: حرکت به راست

en: Move up
fa: انتقال به بالا

en: My account
fa: اکانت کاربری من

en: My individual record
fa: اطلاعات شخصی من

en: My page
fa: صفحه من

en: MySQL gave the error: %s
fa: دیتابیس خطای مورد نظر را داده است : %s

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
fa: آبان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
fa: ادار

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
fa: ادار I

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
fa: ادار II

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
fa: آوریل

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
fa: آگوست

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
fa: آو

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
fa: آذر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
fa: بهمن

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
fa: برومیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
fa: دسامبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
fa: دی

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
fa: ذوالحجه

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
fa: ذوالقعده

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
fa: اِلول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
fa: اسفند

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
fa: فروردین

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
fa: فوریه

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
fa: فلورل

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
fa: فریمیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
fa: فروکتیدور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
fa: جرمینال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
fa: هشوان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
fa: لیار

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
fa: ژانویه

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
fa: جولای

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
fa: جمادی الاول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
fa: جمادی الثانی

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
fa: ژوئن

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
fa: خرداد

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
fa: کیسلِو

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
fa: مارس

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
fa: می

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
fa: مهر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
fa: مسیدور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
fa: مرداد

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
fa: محرم

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
fa: نیسان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
fa: نیوسه

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
fa: نوامبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
fa: اکتبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
fa: پلویوسه

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
fa: پریریال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
fa: ربیع الاول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
fa: ربیع الثانی

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
fa: رجب

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
fa: رمضان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
fa: صفر

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
fa: سپتامبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
fa: شهریور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
fa: شوال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
fa: شعبان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
fa: شوات

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
fa: سیوان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
fa: تاموز

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
fa: تِوِت

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
fa: ترمیدور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
fa: تیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
fa: تیشری

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
fa: وندیمیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
fa: ونتوسه

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
fa: جورس کومپلمنتایرس

en: Name
fa: نام

en: Name contains
fa: نام حاوی:

en: Names
fa: نام‌ها

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: Never
fa: هرگز

en: New Zealand
fa: نیوزلند

en: No
fa: خیر

en: No calendar conversion
fa: بدون تبدیل تقویمی

en: No children
fa: بدون فرزند

en: No events exist for today.
fa: هیچ رخدادی موجود نیست

en: No events exist for tomorrow.
fa: هیچ رخدادی برای فردا موجود نیست

en: No events for living individuals exist for today.
fa: هیچ رخدادی برای افرادی که در قید حیات هستند در امروز موجود نیست

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
fa: هیچ رخدادی برای فردا برای افرادی که در قید حیات هستند موجود نیست

en: No facts exist for this family.
fa: هیچ مشخصاتی برای این خانواده در دسترس نیست

en: No link between the two individuals could be found.
fa: هیچ گونه ارتباطی بین این دو فرد موجود نیست

en: No predefined text
fa: هیچ متن از پیش‌تعریف‌شده‌ای موجود نیست

en: No records to display
fa: هیچ سوابقی برای نمایش موجود نمی باشد

en: No results found.
fa: نتیجه ای یافت نشد.

en: No signed-in and no anonymous users
fa: هیچ کاربر شناخته و ناشناسی وارد نشده اند

en: Nobody at all
fa: هیچ کس

en: Nocturnal
fa: شبانه

en: None
fa: هیچکدام

en: Nonidi
fa: نونیدی

en: Norway
fa: نروژ

en: Not approved by an administrator
fa: مدیران تایید نشده

en: Not verified by the user
fa: اعضای تایید نشده

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Nothing found to cleanup
fa: هیچ چیزی برای پاکسازی یافت نشد.

en: Number of children
fa: تعداد فرزندان

en: Number of families without children
fa: تعداد خانواده بدون فرزند

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
fa: تعداد ماه‌هایی که کاربر می‌بایست قبل از غیرفعال شدن حساب کاربری خود نسبت به ورود به سیستم اقدام کند:

en: Nurse
fa: پرستار

en: Octidi
fa: اوکتیدی

en: Oldest at bottom
fa: پیرترین در پایین

en: Oldest at top
fa: پیرترین در بالا

en: Oldest father
fa: پیرترین پدر

en: Oldest female
fa: پیرترین زن

en: Oldest living individuals
fa: بزرگترین فرد فامیل

en: Oldest male
fa: پیرترین مرد

en: Oldest mother
fa: پیرترین مادر

en: Olivia
fa: اولیویا

en: Oman
fa: عمان

en: Order
fa: چینش

en: Orientation
fa: جهت

en: Other
fa: سایر

en: Other facts to show in charts
fa: سایر مشخصات در نمودارها

en: Others
fa: بقیه

en: Own charts
fa: نمودارهای شخصی

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
fa: افزونه “%1$s” غیرفعال است، بدون این افزونه، افزونه “%2$s” نیز غیرفعال خواهد بود. از مدیر سرور خود برای فعالسازی این افزونه درخواست کنید.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
fa: افزونه “%s” غیرفعال شده است. شما نمی توانید بدون فعال سازی آن سیستم را نصب کنید. از مدیر سرور خود برای فعالسازی این افزونه درخواست کنید.

en: PHP information
fa: اطلاعات پی اچ پی

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
fa: افزونه “%1$s” غیرفعال است، بدون این افزونه، افزونه “%2$s” نیز غیرفعال خواهد بود. از مدیر سرور خود برای فعالسازی این افزونه درخواست کنید.

en: PHP time limit
fa: محدودیت زمانی PHP

en: Page size
fa: سایز صفحه

en: Painting
fa: نقاشی

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Panama
fa: پاناما

en: Parents
fa: والدین

en: Password
fa: رمز عبور

en: Passwords must contain at least 6 characters.
fa: رمز عبور حداقل باید دارای 6 کاراکتر باشد.

en: Pedigree
fa: پیشنه

en: Pedigree chart
fa: نمودار پیشینه ای

en: Pedigree tree of %s
fa: درخت پیشینه ای از %s

en: Pending changes
fa: تغییرات معلق

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
fa: سیستم PhpGedView نیز باید از یک دیتابیس مشابه با دیتابیس سیستم webtrees استفاده کند

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
fa: سیستم انتقال خودکار از PhpGedView به webtrees

en: Pink Plastic
fa: صورتی

en: Place
fa: مکان

en: Place contains
fa: مکان حاوی:

en: Place hierarchy
fa: اماکن

en: Place list
fa: لیست اماکن

en: Places
fa: مکان‌ها

en: Places found
fa: مکان‌ها یافت شدند

en: Play
fa: پخش

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
fa: لطفا یک نام، نام خانوادگی و یا یک مکان را وارد کنید

en: Please enter a message subject.
fa: لطفا برای پیغام موضوع وارد کنید.

en: Please enter a valid email address.
fa: لطفاً یک نشانی پست الکترونیکی معتبر وارد کنید.

en: Please enter more than one character.
fa: لطفا بیش از یک کاراکتر را وارد کنید

en: Please enter some message text before sending.
fa: لطفا قبل از فرستادن متنی را وارد کنید

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
fa: لطفا آدرس ایمیل خود را ارائه کنید تا ما بتوانیم در صورت نیاز با شما ارتباط برقرار کنیم. در صورتی که آدرس ایمیل خودتان را در اختیار ما قرار ندهید ما نخواهیم توانست با شما ارتباطی حاصل نماییم. در هر صورت آدرس ایمیل شما فقط جهت ارتباط با شما استفاده خواهد شد.

en: Port number
fa: پورت

en: Portrait
fa: عمودی

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
fa: متن ا‌زپیش‌تعریف‌شده‌ای که بیانگر این است که مدیریت مختار است تا درخواست کاربران برای داشتن حساب کاربری رد و یا قبول کند.

en: Predefined text that states all users can request a user account
fa: متن از‌پیش‌تعریف‌شده‌ای که بیان‌کننده‌ی آن است که تمام کاربران می‌توانند یک حساب کاربری داشته باشند.

en: Predefined text that states only family members can request a user account
fa: متن ا‌زپیش‌تعریف‌شده‌ای که بیانگر این است که فقط اعضای این خانواده می‌توانند درخواست داشتن حساب کاربری ارسال نمایند.

en: Preferred contact method
fa: روش ترجیحی تماس

en: Primidi
fa: پریمیدی

en: Privacy
fa: حریم خصوصی

en: Privacy restrictions
fa: مرزبندی های حریم خصوصی

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
fa: مرزبندی های حریم خصوصی - اینها به تمام سوابق و مشخصاتی که حاوی تگ مخصوص نیستند صدق می کند.

en: Quartidi
fa: قتریدی

en: Quintidi
fa: قینتیدی

en: README documentation
fa: مستندات

en: Re-order children
fa: مرتب سازی دوباره فرزندان

en: Re-order media
fa: مرتب سازی دوباره مدیا

en: Real name
fa: نام واقعی

en: Recent changes
fa: تغییرات اخیر

en: Record
fa: رکورد

en: Records
fa: سوابق

en: Relationship to me
fa: نسبت با من

en: Relationship: %s
fa: ارتباط: %s

en: Remove
fa: برداشتن

en: Remove individual
fa: حذف فرد

en: Reply
fa: پاسخ

en: Report
fa: گزارش

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Repositories
fa: مخازن

en: Repositories found
fa: مخازن یافت شدند

en: Repository
fa: مخزن

en: Repository contains
fa: مخزن حاوی:

en: Restrict to immediate family
fa: محدود به خانواده بدیهی

en: Resulting value
fa: ارزش نتیجه گیری

en: Results
fa: نتایج

en: Role
fa: نقش

en: Rule
fa: قاعده

en: SMTP mail server
fa: سرور SMTP برای سرویس پست الکترونیکی

en: Sat
fa: شنبه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Search
fa: جستجو

en: Search and replace
fa: جستجو و جایگزینی

en: Select a date
fa: تاریخی را انتخاب کنید

en: Select events
fa: وقایعی را انتخاب کنید

en: Send
fa: ارسال

en: Send a message
fa: فرستادن پیغام

en: Send a message to users who have never signed in
fa: ارسال پیام به افرادی که اصلا وارد صفحه کاربری خود نشده اند

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
fa: ارسال پیام به افرادی که در 6 ماه اخیر وارد صفحه کاربری خود نشده اند

en: Send broadcast messages
fa: ارسال پیام همگانی

en: Septidi
fa: سپتیدی

en: Servant
fa: خدمتکار

en: Server name
fa: نام کارگزار

en: Setup wizard for webtrees
fa: سیستم نصب برای webtrees

en: Sextidi
fa: سکستیدی

en: Shared note
fa: متن به اشتراک گذاشته شده

en: Shared note contains
fa: متن اشتراک گذاشته شده حاوی:

en: Shared notes
fa: نوشته های به اشتراک گذاشته شده

en: Shared notes found
fa: متون اشتراکی یافت شدند

en: Shiny Tomato
fa: درخشان

en: Shortest marriage
fa: کوتاه ترین ازدواج

en: Show
fa: نمایش

en: Show a download link in the media viewer
fa: نمایش لینک دانلود در نمایشگر مدیا

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
fa: نمایش قوانین و مقررات در صفحه "درخواست حساب کاربری"

en: Show all places in a list
fa: نمایش تمام اماکن در یک لیست

en: Show all tags
fa: نمایش تمام تگ‌ها

en: Show an age cursor
fa: نشانگر سن نمایش داده شود؟

en: Show couples who married more than 100 years ago.
fa: نشان دادن زوج هایی که قبل از 100 سال پیش ازدواج کرده اند

en: Show couples who married within the last 100 years.
fa: نشان دادن زوج هایی که در صد سال اخیر ازدواج کرده اند

en: Show couples with an unknown marriage date.
fa: نشان دادن زوج های با تاریخ نامشخص ازدواج

en: Show cousins
fa: نمایش فرزندان عمو، عمه ، دایی یا خاله

en: Show dead individuals
fa: نمایش افراد متوفی

en: Show details
fa: نمایش جزئیات

en: Show divorced couples.
fa: نمایش زوج های مطلقه

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
fa: نمایش کسانی که زنده اند یا زوجهایی که هردو زنده اند

en: Show only births, deaths, and marriages
fa: فقط تولدها، مرگ ها و ازدواج ها نمایش داده شود؟

en: Show only events of living individuals
fa: فقط رخداد های افراد در قید حیات نمایش داده شود؟

en: Show only females.
fa: فقط نمایش زن ها

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
fa: فقط نمایش اشخاصی که جنسیتشان مشخص نشده است

en: Show only males.
fa: فقط نمایش مردان

en: Show only the selected tags
fa: فقط نمایش تگ‌های انتخابی

en: Show photos
fa: تصویر را نمایش دهد؟

en: Show places in hierarchy
fa: نمایش اماکن در سلسله مراتب

en: Show private relationships
fa: نمایش روابط خصوصی

en: Show related individuals/families
fa: نمایش افراد و خانواده های مرتبط

en: Show spouses
fa: نمایش زوجه ها

en: Show statistics charts
fa: نمایش نمودارهای آماری

en: Show the events of close relatives on the individual page
fa: نمایش رویدادهای افراد نزدیک خانواده در صفحه فردی

en: Show to managers
fa: نمایش به مدیران

en: Show to members
fa: نمایش به اعضا

en: Show to visitors
fa: نمایش به بازدیدکنندگان

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
fa: نمایش %1$s تا %2$s از %3$s

en: Siblings
fa: خواهر و برادرها

en: Sidebar
fa: نوار جانبی

en: Sign in
fa: ورود به سیستم

en: Sign out
fa: خروج

en: Sister
fa: خواهر

en: Slave
fa: نوکر

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
fa: سیستم های کوچک (500 نفر) 16-32 مگابایت، 10-20 ثانیه

en: Son
fa: پسر

en: Sounds like
fa: شبیه

en: Source
fa: منبع

en: Source contains
fa: منبع حاوی:

en: Source type
fa: نوع منبع

en: Sources
fa: منابع

en: South America
fa: آمریکای‌جنوبی

en: Spouse
fa: همسر

en: Spouses
fa: همسران

en: Spouses and children
fa: همسران و فرزندان

en: Start at parents
fa: شروع از والدین

en: Start year
fa: سال شروع

en: Starting range of change dates
fa: ابتدای بازه تغییر

en: Statistics
fa: آمار‌

en: Stop
fa: اتمام

en: Store watermarked full size images on server
fa: نگهداری سایز اصلی عکس‌های مهرخورده بر روی سرور؟

en: Store watermarked thumbnails on server
fa: نگهداری تصاویر بندانگشتی بر روی سرور؟

en: Subject
fa: موضوع:

en: Sun
fa: یکشنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Surname distribution chart
fa: نمودار توزیع نام خانوادگی

en: Surname list style
fa: استایل لیست نام های خانوادگی

en: Surname tradition
fa: انتقال نام‌خانوادگی

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
fa: ایسلندی

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
fa: لهستانی

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
fa: پرتقالی

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
fa: اسپانیایی

[ctx: Surname tradition]
en: none
fa: هیچکدام

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
fa: انتقال نام‌خانوادگی از پدر

en: Tab
fa: تب

en: Table prefix
fa: پیشوند جدول

en: Tabs
fa: تب ها

en: Tag
fa: تگ

en: Teal Top
fa: مروارید

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
fa: مدیر سیستم برنامه درخواستی %s شما را برای کاربر موردنظرتان تایید کرده است که از طریق لینک روبه‌رو می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. %s

en: The family tree has been exported to %s.
fa: درخت فامیلی به %s صادر شد

en: The following list shows typical requirements.
fa: لیست زیر نیازهای اساسی را نمایش می دهند

en: The media file was not found in this family tree.
fa: فایل مدیا در این شجره‌نامه یافت نشد

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
fa: مقدار مورد نیاز حافظه و پردازشگر به تعداد کل افراد موجود در شجره نامه بستگی دارند

en: The message was successfully sent to %s.
fa: پیغام با موفقیت برای %s ارسال شد

en: The password needs to be at least six characters long.
fa: رمز عبور حداقل باید دارای طولی 6 کاراکتری باشد

en: The passwords do not match.
fa: رمز عبور تایید نشد

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
fa: پیشوند اختیاری است، ولی با گذاشتن پسوند های جداگانه برای هر نوع دیتابیس تشخیص آنها ساده تر خواهد بود

en: The record has been copied to the clipboard.
fa: رکورد ها در کلیپ بورد کپی شدند

en: The server configuration is OK.
fa: تنظیمات سرور درست اند

en: The version of %s is too new.
fa: نسخه %s خیلی جدید می باشد

en: The version of %s is too old.
fa: نسخه %s خیلی قدیمی می باشد

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
fa: درصورتی که با سازندگان سیستم تماس حاصل فرمایید انها شما را در راستای شناسایی و حل این مشکل راهنمایی خواهند کرد.

en: Theme
fa: ظاهر

en: There are pending changes for you to moderate.
fa: تغییرات معلقی در انتظار مدیریت هستند

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
fa: این دیتابیس و پیشوند استفاده شده قبلا توسط یک برنامه ی دیگر در حال استفاده می باشد. در صورتی که از سیستم فعلی قبلا استفاده می کردید. شما باید این سیستم را جایگزین سیستم قبلی کرده و در صورت تمایل اطلاعات قبلی از سیستم قدیمی را وارد این سیستم جدید نمایید.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
fa: این دیتابیس فقط بر روی MySQL نسخه %s قابل اجراست، شما نمی توانید این سیستم را در اینجا نصب کنید

en: This information is private and cannot be shown.
fa: این اطلاعات خصوصی می باشند و نمی توانند برایتان به نمایش در آیند

en: This is case sensitive.
fa: به بزرگی و کوچکی کاراکتر حساس است

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
fa: به بزرگی و کوچکی کاراکتر حساس است، در صورت عدم وجود webtrees این دیتابیس را برایتان ایجاد خواهد کرد (البته به تنظیمات دسترسی سرور نیز بستگی دارد)

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
fa: این نام، نام سرور SMTP موردنظر شماست، "localhost" بدین معناست که سرور میل نیز بر روی همین وب سرور است.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
fa: این فایل مدیا خراب است و قابل مهرزدن نیست

en: This message was sent while viewing the following URL:
fa: این پیام به هنگاه مشاهده صفحه مقابل ارسال شده است:

en: This message will be sent to %s
fa: این پیام فرستاده خواهد شد برای %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
fa: این قسمت حداقل باید دارای 6 کاراکتر باشد، این قسمت به حروف بزرگ و کوچک حساس است

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
fa: نهایت حافظه سرور %s مگابایت و نهایت محدودیت زمانی پردازشگر نیز %s ثانیه می باشد

en: Thu
fa: پنجشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Timeline
fa: خط زمان

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
fa: جهت استفاده از یک اکانت گوگل، از تنظیمات روبرو استفاده کنید : سرور:smtp.gmail.com پورت:587, امنیت:tls, نام کاربری: *****@Gmail.com رمزعبور: رمز عبور اکانت گوگل شما

en: Top given names
fa: بیشترین نام اول

en: Top level
fa: سطح بالا

en: Top surnames
fa: بیشترین نام خانوادگی

en: Total births
fa: تعداد تولدها

en: Total dead
fa: تعداد افراد متوفی

en: Total deaths
fa: تعداد وفات

en: Total divorces
fa: تعداد طلاق

en: Total events
fa: جمع رویدادها

en: Total families
fa: تعداد نام خانوادگی

en: Total females
fa: تعداد افراد مونث

en: Total given names
fa: تعداد نام های اول

en: Total individuals
fa: تعداد افراد

en: Total living
fa: تعداد افراد در قید حیات

en: Total males
fa: تعداد افراد مذکر

en: Total marriages
fa: تعداد ازدواج

en: Total number of users
fa: تعداد تمام اعضا

en: Total surnames
fa: تعداد نام های خانوادگی

en: Total users
fa: تمامی کاربران

en: Tridi
fa: تریدی

en: Tue
fa: سه‌شنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
fa: برای اطمینان از صحبت رمز عبورتان آن را دوباره وارد کنید

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
fa: عدم توانایی در اتصال با استفاده از تنظیمات وارد شده، سرور شما خطای زیر را داده است.

en: Upload media files
fa: آپلود فایل های مدیا

en: Use PHP mail to send messages
fa: از تابع PHP برای ارسال پیام استفاده شود

en: Use SMTP to send messages
fa: از سرویس SMTP برای ارسال پیام استفاده شود

en: Use colors
fa: استفاده از رنگها

en: Use full source citations
fa: استفاده کامل از منبع

en: Use password
fa: استفاده از رمز عبور

en: Use silhouettes
fa: استفاده از نیم رخ

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
fa: استفاده از دیتابیس نام‌های جئو برای تکمیل خودکار مکان‌ها

en: User administration
fa: مدیریت کاربران

en: User didn’t verify within 7 days.
fa: کاربر در طی 7 روز گذشته بازبینی نشده است.

en: User not verified by administrator.
fa: کاربر توسط مدیریت بازبینی نشده است.

en: Username
fa: نام کاربری

en: Users
fa: کاربران

en: Users who are signed in
fa: کاربران حاضر

en: User’s account has been inactive too long:
fa: حساب کاربری کاربر به مدت زیادی بلااستفاده مانده است:

en: Verified
fa: بازبینی شده

en: View
fa: نما

en: View all records found in this place
fa: نمایش تمام سوابق یافت شده در این مکان

en: Visible to other users when online
fa: نمایش وضعیت به سایر کاربران فعال

en: Visitor
fa: بازدید کننده

en: Website access rules
fa: قوانین دسترسی سایت

en: Wed
fa: چهارشنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Welcome text on sign-in page
fa: متن خوش‌آمدگویی در صفحه ورود

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
fa: به هنگام ارسال این پیام یک نسخه رونوشت به آدرس ایمیلی که داده اید ارسال خواهد شد

en: Where is your PhpGedView installation?
fa: پوشه محل نصب PhpGedView شما کدام است‌؟

en: Width
fa: عرض

en: Width of generated thumbnails
fa: عرض تصاویر بندانگشتی‌های تولیدشده

en: Wife
fa: زوجه

en: Wife’s age
fa: سن زوجه

en: With sources
fa: با منبع

en: Without sources
fa: بدون منبع

en: World
fa: جهان

en: Year:
fa: سال:

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
fa: با استفاده از «http://» می توانید یک لینک وارد کنید

en: You must enter a real name.
fa: شما باید نام واقعی خود را وارد کنید.

en: You must enter a username.
fa: شما باید یک نام کاربری وارد کنید.

en: You must enter all the administrator account fields.
fa: شما باید تمامی قسمت ها را پر کنید

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
fa: شما باید حداقل یک مورد را در سوابق فرد ثبت کنید تا بتوانید وی را شامل یک خانواده درجه اول کنید.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
fa: شما باید یک حساب کاربری برای مدیریت ایجاد کنید، این حساب کاربری کنترل تمامی قسمت ها را در دست دارد، برای امنیت بیشتر از یک رمز عبور قدرتمند استفاده کنید

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
fa: قبول

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
fa: رد

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
fa: قبول

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
fa: رد

en: You will use this to sign in to webtrees.
fa: برای ورود به سیستم به این احتیاج دارید

en: Youngest father
fa: جوان ترین پدر

en: Youngest female
fa: جوانترین زن

en: Youngest male
fa: جوانترین مرد

en: Youngest mother
fa: جوان ترین مادر

en: Your name
fa: نام شما

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
fa: مدیر سرور شما مشخصات اتصال را برایتان فراهم خواهد کرد

en: Zip file(s)
fa: فایل(های) فشرده

en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی

en: Zoom out
fa: کوچک‌نمایی

en: about %s
fa: درباره %s

en: add
fa: افزودن

en: adoption
fa: فرزند خواندگی

en: after
fa: پس از

en: after %s
fa: بعد %s

en: allow
fa: اجازه

en: and
fa: و

en: before
fa: پیش از

en: before %s
fa: قبل %s

en: between %s and %s
fa: بین %s و %s

en: birth
fa: تولد

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
fa: متولد شده در %1$s سال اخیر و یا فوت شده در %2$s سال اخیر

en: burial
fa: دفن

en: calculated %s
fa: محاسبه شده %s

en: census added
fa: سرشماری اضافه شد

en: century
fa: قرن

en: children
fa: فرزندان

en: close
fa: بستن

en: creating thumbnails of images
fa: ایجاد کردن تصاویر بندانگشتی برای تصاویر بزرگ

en: date periods
fa: دوره های تاریخی

en: death
fa: فوت

en: deny
fa: عدم اجازه

en: estimated %s
fa: تخمین شده %s

en: facts
fa: مشخصات

en: file upload capability
fa: قابلیت آپلود فایل

en: first
fa: اولین

en: from %s
fa: از %s

en: from %s to %s
fa: از %s تا %s

en: gender
fa: جنسیت

en: half-year after marriage
fa: نیم سال بعد از ازدواج

en: hide
fa: مخفی کردن

en: husband
fa: شوهر

en: interpreted %s (%s)
fa: تعریف شده %s (%s)

en: interval one child
fa: فاصله زمانی یک فرزند

en: interval two children
fa: فاصله زمانی دو فرزند

en: last
fa: آخرین

en: list
fa: لیست

en: marriage
fa: ازدواج

en: months after marriage
fa: ماه های بعد از ازدواج

en: months before and after marriage
fa: ماه های قبل و بعد از ازدواج

en: next
fa: بعدی

en: no
fa: خیر

en: none
fa: هیچکدام

en: numbers
fa: تعداد

en: overall
fa: کلا

en: percentage
fa: درصد

en: previous
fa: قبلی

en: quarters after marriage
fa: سه ماه بعد از ازدواج

en: records
fa: سوابق

en: reporting
fa: گزارش دهی

en: reset
fa: بازنشانی

en: robot
fa: روبات

en: save
fa: ذخیره

en: search
fa: جستجو

en: show
fa: نمایش دادن

en: show the chart
fa: نمودار را نمایش بده

en: sign in
fa: ورود به سیستم

en: sign out
fa: خروج

en: sort by date of birth
fa: مرتب سازی براساس تاریخ تولد

en: sort by date of death
fa: مرتب سازی براساس تاریخ وفات

en: sort by date of marriage
fa: مرتب سازی براساس تاریخ ازدواج

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
fa: فرزند خوانده

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
fa: دختر خوانده

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
fa: پسر خوانده

en: ssl
fa: SSL

en: table
fa: جدول

en: tag cloud
fa: دسته تگ

en: this record does not exist
fa: این رکورد موجود نیست

en: tls
fa: TLS

en: to %s
fa: به %s

en: unknown
fa: ناشناس

[ctx: unknown century]
en: Unknown
fa: ناشناس

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
fa: ناشناس

[ctx: unknown people]
en: Unknown
fa: ناشناس

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
fa: سیستم نمی تواند به دیتابیس موردنظر متصل شود : %s

en: webtrees message
fa: پیغام سایت

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
fa: webtrees به یک دیتابیس MySQL، حداقل نسخه %s نیازمند است

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
fa: این سیستم نیازمند ارسال ایمیل هایی نظیر رمزهای عبور، اطلاع رسانی های مرتبط با سیستم می باشد. به این جهت سیستم می تواند از تابع پیش فرض میل (که همیشه در دسترس نیست) و یا از یک سرور SMTP خارجی استفاده نماید. جهت اتصال با هر کدام یک از این دو شما بایستی اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید.

en: webtrees reply address
fa: آدرس پاسخ دهی سیستم

en: wife
fa: زوجه

en: years
fa: سال

en: yes
fa: بله

en: ±%s year | ±%s years
fa[0]: ±%s سال
