webtrees - en to es translation catalogue (3680 entries)

en:  but the details are unknown
es:  pero los detalles se desconocen

en:  in
es:  en

en:  per gender
es:  por sexo

en:  per time period
es:  por período de tiempo

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
es: %1$s %2$s tiene un enlace %3$s a %4$s.

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
es: %1$s KB fueron descargados en %2$s segundos.

en: %1$s does not exist.
es: %1$s no existe.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
es: %1$s no existe. ¿Quizo decir %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
es: %1$s no tiene un enlace de vuelta a %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
es[0]: %1$s archivo fue extraido en %2$s segundos.
es[1]: %1$s archivos fueron extraidos en %2$s segundos.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
es[0]: %1$s Individuo mostrado, de un total normal de %2$s, de %3$s generaciones.
es[1]: %1$s individuos mostrados, de un total normal de %2$s, de %3$s generaciones.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
es[0]: %1$s individuo no tiene coordenadas de mapa para el lugar de nacimiento: %2$s.
es[1]: %1$s individuos no tienen coordenadas de mapa para el lugar de nacimiento: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
es: %1$s es un %2$s pero se requiere un %3$s.

en: %1$s × %2$s
es: %2$s %1$sº

en: %1$s’s %2$s
es: %2$s de %1$s

en: %H:%i:%s
es: %G:%i:%s

en: %s BCE
es: %s AEC

en: %s and her ancestors
es: %s y sus antepasados

en: %s and his ancestors
es: %s y sus antepasados

en: %s and the individuals that reference it.
es: %s y los individuos que le hacen referencia.

en: %s and their children
es: %s y sus hijos

en: %s and their descendants
es: %s y sus descendientes

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
es[0]: %s usuario anónimo en sesión
es[1]: %s usuarios anónimos en sesión

en: %s child | %s children
es[0]: %s hijo
es[1]: %s hijos

en: %s day | %s days
es[0]: %s día
es[1]: %s días

en: %s day ago | %s days ago
es[0]: ayer
es[1]: hace %s días

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
es[0]: %s familia se ha actualizado.
es[1]: %s familias han sido actualizadas.

en: %s family tree | %s family trees
es[0]: %s árbol genealógico
es[1]: %s árboles genealógicos

en: %s grandchild | %s grandchildren
es[0]: %s nieto
es[1]: %s nietos

en: %s hour ago | %s hours ago
es[0]: hace %s hora
es[1]: hace %s horas

en: %s individual | %s individuals
es[0]: %s individuo
es[1]: %s individuos

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
es[0]: %s persona a sido actualizada.
es[1]: %s personas han sido actualizadas.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
es[0]: Los datos de %s persona son confidenciales.
es[1]: Los datos de %s personas son confidenciales.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
es[0]: %s persona con eventos entre %s y %s
es[1]: %s personas con eventos entre %s y %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
es[0]: %s persona con eventos en %s
es[1]: %s personas con eventos en %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
es[0]: %s persona con %s eventos entre %s y %s
es[1]: %s personas con %s eventos entre %s y %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
es: %s está deshabilitada en este servidor. No se puede instalar webtrees hasta que esté habilitado. Solicite al administrador del servidor que activarlo.

en: %s message | %s messages
es[0]: %s mensaje
es[1]: %s mensajes

en: %s minute ago | %s minutes ago
es[0]: hace %s minuto
es[1]: hace %s minutos

en: %s month | %s months
es[0]: %s mes
es[1]: %s meses

en: %s month ago | %s months ago
es[0]: hace %s mes
es[1]: hace %s meses

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
es[0]: %s nota a sido actualizada.
es[1]: %s notas han sido actualizadas.

en: %s second ago | %s seconds ago
es[0]: hace %s segundo
es[1]: hace %s segundos

en: %s sent you the following message.
es: %s le ha enviado el siguiente mensaje.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
es[0]: %s usuario en sesión
es[1]: %s usuarios en sesión

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
es[0]: %s fuente a sido actualizada.
es[1]: %s fuentes han sido actualizadas.

en: %s twice removed descending
es: %s twice removed ascending

en: %s week | %s weeks
es[0]: %s semana
es[1]: %s semanas

en: %s year | %s years
es[0]: %s año
es[1]: %s años

en: %s year ago | %s years ago
es[0]: hace %s año
es[1]: hace %s años

en: %s year anniversary
es: hace %s años

en: %s × cousin
es: primo %sº

en: %s&nbsp;BCE
es: %s&nbsp;AEC

en: %s&nbsp;CE
es: %s&nbsp;EC

en: %s, her ancestors and their families
es: %s, sus antepasados y sus familias

en: %s, her parents and siblings
es: %s, sus padres y hermanos

en: %s, her spouses and children
es: %s, sus cónyuges e hijos

en: %s, her spouses and descendants
es: %s, sus cónyuges y descendientes

en: %s, his ancestors and their families
es: %s, sus antepasados y sus familias

en: %s, his parents and siblings
es: %s, sus padres y hermanos

en: %s, his spouses and children
es: %s, sus cónyuges e hijos

en: %s, his spouses and descendants
es: %s, sus cónyuges y descendientes

en: &lt;select&gt;
es: &lt;selecciona&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
es: sobrino %s-nieto

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
es: sobrina %s-nieta

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
es: sobrino %s-nieto

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
es: sobrino bischozno

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
es: sobrina bischozna

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
es: sobrino bischozno

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
es: sobrino bisnieto

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
es: sobrina bisnieta

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
es: sobrino bisnieto

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
es: sobrino tataranieto

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
es: sobrina tataranieta

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
es: sobrino tataranieto

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
es: sobrino chozno

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
es: sobrina chozna

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
es: sobrino chozno

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
es: sobrino %s-nieto

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
es: sobrina %s-nieta

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
es: sobrino %s-nieto

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
es: sobrino bischozno

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
es: sobrina bischozna

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
es: sobrino bischozno

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
es: sobrino bisnieto

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
es: sobrina bisnieta

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
es: sobrino bisnieto

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
es: sobrino tataranieto

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
es: sobrina tataranieta

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
es: sobrino tataranieto

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
es: sobrino chozno

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
es: sobrina chozna

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
es: sobrino chozno

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
es: sobrino %s-nieto

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
es: sobrino %s-nieto

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
es: sobrina %s-nieta

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
es: sobrino chozno

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
es: sobrino chozno

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
es: sobrina chozna

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
es: sobrino bischozno

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
es: sobrino bischozno

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
es: sobrina bischozna

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
es: sobrino tataranieto

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
es: sobrino tataranieto

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
es: sobrina tataranieta

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
es: sobrino bisnieto

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
es: sobrino bisnieto

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
es: sobrina bisnieta

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

en: (aged %s)
es: (%s años de edad)

en: (aged less than %s)
es: (menor de %s)

en: (aged more than %s)
es: (mayor de %s)

en: (filtered from %s total entries)
es: (filtrado de %s entradas en total)

en: (in childhood)
es: (en la infancia)

en: (in infancy)
es: (en la infancia)

en: (stillborn)
es: (nacido muerto)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
es: <b>Nota importante:</b>  El asistente no puede ayudar con el movimiento de los objetos audiovisuales.  Tendrá que configurar y mover o copiar los objetos audiovisuales y su configuración por separado después de que el asistente de transferencia ha terminado.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
es: <b>Importante:</b> Sólo se proporcionará información privada de personas vivas a parientes o amigos cercanos. Se le pedirá que demuestre la relación que existe entre usted y la persona acerca de la cual solicita los datos antes de proporcionarle cualquier información privada. En algunas ocasiones, la información acerca de personas fallecidas puede ser también privada. En estos casos la razón es la falta de información necesaria para determinar si la persona está viva o no, además de la probable escasez de información adicional acerca de la misma.<br><br>Antes de hacer una consulta, verifique que está preguntando acerca de la persona correcta, comprobando fechas, lugares y nombres de parientes cercanos . Si desea realizar cambios en los datos genealógicos, incluya las fuentes a través de las cuales obtuvo la nueva información.

en: <default theme>
es: <tema por defecto>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
es: <div class="largeError">Aviso:</div><div class="error">Al completar y presentar este formulario, usted acepta:<ul><li>proteger la privacidad de las personas vivas listadas en nuestro sitio;</li><li>y en el texto siguiente, explicar a quién usted está relacionado, o proveernos información de alguien que debería estar listado en nuestro sitio.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
es: Gráfico que muestra las relaciones entre dos individuos.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
es: Gráfico de los ancestros y descendientes de un individuo, en forma de libro familiar.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
es: Gráfico de los ancestros de un individuo, en forma de árbol compacto.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
es: Gráfico de los ancestros de un individuo, en forma de árbol.

en: A chart of an individual’s ancestors.
es: Gráfico de los ancestros de un individuo.

en: A chart of an individual’s descendants.
es: Gráfico de los descendientes de un individuo.

en: A chart of individuals’ lifespans.
es: Gráfico de la esperanza de vida de individuos.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
es: Un niño puede tener más de una pareja de padres. La relación entre el niño y los padres pueden ser biológico, legal, o sobre la base de la cultura y la tradición locales. Si no se especifica pedigrí, a continuación, una relación biológica se asumirá.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
es: Es un error corriente en gedcom el tener varios vínculos al mismo registro, como por ejemplo tener al mismo hijo más de una vez en un registro de familia.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
es: Un servidor de bases de datos es capaz de almacenar numerosas bases de datos por separado. Debe seleccionar una base de datos ya existente (creada por el administrador de su servidor) o crear una nueva (si su cuenta de usuario de la base de datos tiene los permisos necesarios para ello).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
es: Gráfico de abanico de los ancestros de un individuo.

en: A file on the server
es: Un archivo en el servidor

en: A file on your computer
es: Un archivo en su computadora

en: A greeting message and useful links for a user.
es: Un mensaje de bienvenida y enlaces útiles para un usuario.

en: A greeting message for site visitors.
es: Un mensaje de bienvenida para los visitantes del sitio.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
es: Una lista de los cambios que necesitan ser revisados por un moderador y sus notificaciones.

en: A list of frequently asked questions and answers.
es: Una lista de preguntas frecuentes y sus respuestas.

en: A list of records that have been updated recently.
es: Una lista de registros que han sido actualizados recientemente.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
es: Una lista de tareas y actividades que están relacionadas con el árbol genealógico.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
es: Una lista de los yahrzeiten que ocurrirán en el futuro cercano.

en: A list of the anniversaries that occur today.
es: Una lista de los aniversarios para hoy dia.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
es: Una lista de los aniversarios que ocurrirán muy pronto.

en: A list of the most popular given names.
es: Una lista de los nombres más populares dados.

en: A list of the most popular surnames.
es: Una lista de los apellidos más populares.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
es: Una lista de las páginas más vistas.

en: A list of users and visitors who are currently online.
es: Una lista de los usuarios y visitantes que actualmente están conectados.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
es: Un objeto audiovisual es un registro en el árbol genealógico con información sobre un archivo multimedia. Esta información puede incluir un título, un aviso de copyright, una transcripción, las restricciones de privacidad, y similares. El archivo multimedia, tal como la fotografía o vídeo, se puede guardar de forma local (en este servidor web) o remota (en un servidor web diferente).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
es: Una nueva contraseña a sido creada y enviada por correo electrónico a %s. Puedes cambiar esta contraseña una vez iniciada tu sesión.

en: A new password has been requested for your username.
es: Ha sido solicitada una nueva contraseña para su identificador de usuario.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
es: Un nuevo usuario (%1$s) ha solicitado una cuenta (%2$s) y verificado una dirección de correo electrónico (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
es: Una nueva versión de webtrees está disponible.

en: A private area to record notes or keep a journal.
es: Un área reservada para grabar notas o llevar un diario.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
es: Un usuario potencial se ha registrado con webtrees en %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
es: Un informe de los antepasados de una persona, en forma de árbol.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
es: Un informe de los antepasados de una persona, en un estilo narrativo.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
es: Un informe de los descendientes de una persona, en estilo narrativo.

en: A report of an individual’s details.
es: Un informe de las detalles de la persona.

en: A report of facts which are supported by a given source.
es: Un informe de los hechos que se apoyan en una determinada fuente.

en: A report of family members and their details.
es: Un informe de los miembros de una familia y sus detalles.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
es: Un informe de las personas quienes murieron en el lugar o tiempo escogido.

en: A report of individuals who had a given occupation.
es: Un informe de las personas con la ocupación escogida.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
es: Un informe de las personas que nacieron en el lugar o tiempo escogido.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
es: Un informe de las personas enterrados en el lugar escogido.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
es: Un informe de las persones quienes se casaron en el lugar o tiempo escogido.

en: A report of recent and pending changes.
es: Un informe de los cambios recientes y pendientes.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
es: Informe de las familias que tienen parentesco cercano a un individuo.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
es: Informe de los individuos que tienen parentesco cercano.

en: A report of the information provided by a source.
es: Un informe de la información aportada por una fuente.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
es: Un informe de la información que falta para una persona y sus parientes.

en: A report of vital records for a given date or place.
es: Un informe de los registros vitales para una fecha o lugar.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
es: Un rol es un conjunto de derechos de acceso, que dan permiso para ver los datos, cambiar la configuración, etc.  Los derechos de acceso se asignan a los roles, y los roles se conceden a los usuarios. Cada árbol genealógico puede asignar un acceso diferente a cada rol, y los usuarios pueden tener roles diferentes en cada árbol genealógico.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
es: Una barra lateral que muestra una lista alfabética de todas las familias en el árbol genealógico.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
es: Una barra lateral que muestra una lista alfabética de todos los individuos en el árbol genealógico.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
es: Una barra lateral que muestra las familias y parients cerca de la persona.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
es: Una barra lateral que muestra información no genealógico sobre una persona..

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
es: Una barra lateral que muestra los descendientes de una persona.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
es: Una pestaña mostrando los parientes cercanos de la persona.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
es: Una pestaña mostrando los hechos y eventos de un individuo.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
es: Una pestaña con los objetos audiovisuales por la persona.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
es: Una pestaña mostrando las notas para la persona.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
es: Una pestaña que muestra las fuentes relacionadas con la persona.

en: A timeline displaying individual events.
es: Línea de tiempo mostrando los eventos de un individuo.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
es: Un usuario no podrá acceder hasta que «verificado de correo electrónico» y «aprobado por un administrador» sean seleccionados.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
es: Una filigrana es texto que se añade a una imagen, para disuadir a otros de copiarlo sin permiso.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
es: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnñopqrstuvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
es: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNÑOPQRSTUVWXYZ

en: API key
es: Llave API

en: Abbreviate place names
es: Abreviar los nombres de lugar

en: Abbreviation
es: Abreviatura

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
es: abr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
es: agosto

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
es: dic

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
es: feb

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
es: enero

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
es: jul

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
es: jun

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
es: marzo

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
es: mayo

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
es: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
es: oct

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
es: sept

en: Accept
es: Aceptar

en: Accept all changes
es: Aprobar todos los cambios

en: Access level
es: Nivel de acceso

en: Access to family trees
es: Acceso a Árboles genealógicos

en: Account approval and email verification
es: Aprobación de cuenta y verificación de correo electrónico

en: Add
es: Añadir

en: Add %s to the clippings cart
es: Añadir %s en su carrito

en: Add a blank row
es: Añadir fila en blanco

en: Add a brother or sister
es: Agregar un nuevo hermano

en: Add a child
es: Agregar un nuevo hijo

en: Add a child to create a one-parent family
es: Agregar un hijo creando una familia sin cónyuge

en: Add a child to this family
es: Agregar un hijo a esta familia

en: Add a fact
es: Agregar un hecho

en: Add a father
es: Agregar un nuevo padre

en: Add a favorite
es: Agregar un nuevo favorito

en: Add a geographic location
es: Añadir un nuevo lugar geográfico

en: Add a husband
es: Agregar un nuevo esposo

en: Add a husband to this family
es: Agregar esposo a esta familia

en: Add a husband using an existing individual
es: Agregar como marido una persona ya existente

en: Add a journal entry
es: Agregar una nueva entrada al diario

en: Add a media object
es: Agregar un nuevo objeto audiovisual

en: Add a mother
es: Agregar una nueva madre

en: Add a name
es: Añadir nuevo nombre

en: Add a news article
es: Agregar un artículo a Novedades

en: Add a note
es: Agregar una nueva nota

en: Add a restriction
es: Añadir una nueva restricción

en: Add a scrollbar when block contents grow
es: Mostrar una barra de desplazamiento al aumentar del contenido del bloque

en: Add a shared note
es: Agregar una nueva nota compartida

en: Add a son or daughter
es: Agregar un nuevo hijo

en: Add a source citation
es: Agregar una nueva cita de fuente

en: Add a spouse
es: Agregar un nuevo cónyuge

en: Add a story
es: Agregar historia

en: Add a user
es: Agregar un nuevo usuario

en: Add a wife
es: Agregar una nueva esposa

en: Add a wife to this family
es: Agregar esposa a esta familia

en: Add a wife using an existing individual
es: Agregar como esposa una persona ya existente

en: Add an FAQ
es: Agregar una pregunta frecuente

en: Add an associate
es: Agregar un nuevo asociado

en: Add another individual to the chart
es: Agregar otra persona al gráfico

en: Add from clipboard
es: Agregar desde el portapapeles

en: Add individuals
es: Añadir personas

en: Add links
es: Agregar más vínculos

en: Add marriage details
es: Agregar detalles del matrimonio

en: Add missing death records
es: Agregar registros ausentes de defunción

en: Add missing married names
es: Agregar nombres ausentes de casada

en: Add more fields
es: Añadir más campos

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
es: Añadir cuentas y historias a las personas en el árbol genealógico.

en: Add spaces where long lines were wrapped
es: Añadir espacios perdidos en las lineas largas

en: Add the GEDCOM media path to filenames
es: Añadir la ruta para el archivo GEDCOM

en: Add to TITLE header tag
es: Agregar a la etiqueta del encabezado TITLE

en: Add to favorites
es: Añadir a favoritas

en: Add to the clippings cart
es: Añadir recortes a la cesta

en: Add unique identifiers
es: Añadir identificadores únicos

en: Add unlinked records
es: Agregar registros sin vincular

en: Add watermarks to thumbnails
es: Agregar filigranas a las miniaturas

en: Add your own text and graphics.
es: Agrega tu propio texto y gráficos.

en: Add/edit a journal/news entry
es: Agregar/editar entradas a boletín/novedades

en: Address
es: Dirección

en: Address line 1
es: Dirección línea 1

en: Address line 2
es: Dirección línea 2

en: Adelaide, Australia
es: Adelaida, Australia

en: Administrator
es: Administrador

en: Administrator account
es: Cuenta de administrador

en: Administrator comments on user
es: Comentarios del administrador acerca del usuario

en: Administrators
es: Dueños

en: Adopted by both parents
es: Adoptado por ambos padres

en: Adopted by father
es: Adoptado por el padre

en: Adopted by mother
es: Adoptado por la madre

en: Adoption
es: Adopción

en: Adoption of a brother
es: Adopción de un hermano

en: Adoption of a child
es: Adopción de un hijo

en: Adoption of a daughter
es: Adopción de una hija

en: Adoption of a grandchild
es: Adopción de un nieto

en: Adoption of a granddaughter
es: Adopción de una nieta

en: Adoption of a grandson
es: Adopción de un nieto

en: Adoption of a half-brother
es: Adopción del medio hermano

en: Adoption of a half-sibling
es: Adopción de un medio hermano

en: Adoption of a half-sister
es: Adopción de una media hermana

en: Adoption of a sibling
es: Adopción de un hermano

en: Adoption of a sister
es: Adopción de una hermana

en: Adoption of a son
es: Adopción de un hijo

en: Adult christening
es: Bautismo en edad adulta

en: Advanced fact preferences
es: Configuración avanzada del hechos

en: Advanced name facts
es: Hechos avanzados para nombres

en: Advanced place name facts
es: Hechos avanzados para los nombres de lugares

en: Advanced search
es: Búsqueda avanzada

en: Afghanistan
es: Afganistán

en: Africa
es: África

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
es: Después de crear el árbol genealógico, usted será capaz de importar datos de un archivo GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
es: Una vez haya entrado, seleccione el vínculo 'Mi cuenta' del menú 'Mi página' y llene los campos de contraseña para cambiar su contraseña por una de su elección.

en: Age
es: Edad

en: Age at birth of child
es: Edad al nacer del hijo

en: Age at which to assume an individual is dead
es: Edad a la cual presumiblemente una persona ha fallecido

en: Age between husband and wife
es: Diferencia de edad entre marido y esposa

en: Age between siblings
es: Diferencia de edad entre hermanos

en: Age between wife and husband
es: Diferencia de edad entre esposa y marido

en: Age difference
es: Diferencia de edad

en: Age in year of first marriage
es: Edad al primer matrimonio

en: Age in year of marriage
es: Edad al contraer matrimonio

en: Age of parents next to child’s birthdate
es: Mostrar la edad de los padres junto a la fecha de nacimiento

en: Age related to birth year
es: Edades por año de nacimiento

en: Age related to death year
es: Edades por año de fallecimiento

en: Agency
es: Agencia

en: Aland Islands
es: Islas Åland

en: Album
es: Álbum

en: Albuquerque, New Mexico, United States
es: Albuquerque, Nuevo México

en: Algeria
es: Argelia

en: Alias
es: Apodo

en: Alive
es: vivo

en: All
es: Todo

en: All changes in PhpGedView must be accepted
es: Se deben aceptar todos los cambios en PhpGedView

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
es: Todos los usuarios existentes de PhpGedView deben tener direcciones distintas de correo electrónico

en: All facts and events
es: Todos los hechos y eventos

en: All family facts
es: Todos los hechos familiares

en: All fields must be completed.
es: Todos los campos deben ser completados.

en: All files have read and write permission.
es: Todos los archivos tienen permiso de lectura y escritura.

en: All individual facts
es: Todos los hechos individuales

en: All individuals
es: Todas las personas

en: All records
es: Todos los registros

en: All repository facts
es: Hechos para todos los repositorios

en: All source facts
es: Todas las fuentes de hechos

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
es: Permitir que otros módulos para editar el texto con un «WYSIWYG» editor, en vez de usar códigos HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
es: Permitir a los usuarios ver los registros GEDCOM en bruto

en: Allow users to select their own theme
es: Permitir a los usuarios seleccionar su propio tema

en: Allow visitors to request a new user account
es: Permitir a los visitantes solicitar una cuenta de usuario

en: Also known as
es: También conocido como

en: American Samoa
es: Samoa Americana

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
es: Una pregunta frecuente se puede mostrar en uno solo de los árboles genealógicos, o en todos.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
es: Un administrador deberá aprobar la nueva cuenta de usuario y seleccionar un nivel de acceso para que el usuario pueda iniciar sesión.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
es: Una alternativa por la pestaña «medios», y un mejor visor de imágenes.

en: An alternative way to display charts.
es: Otro método para mostrar los diagramas.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
es: Un otro modo de introducir las transcripciones del censo y vincularlas con las personas.

en: An alternative way to select a new theme.
es: Otro método para escoger una nueva tema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
es: Una forma alternativa de iniciar o cerrar sesión.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
es: Una asociada es otra persona que haya intervenido en este hecho o evento, como un testigo o un sacerdote.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
es: Una asociada es otra persona que haya intervenido en la persona, como un amigo o un empleador.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
es: Un menú para editar los individuos, familias, fuentes, etc.

en: An error occurred when unzipping the file.
es: Un error a ocurrido cuando se descomprimió el archivo.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
es: Una gráfico de reloj de arena de los ancestros y descendientes de un individuo.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
es: Un árbol interactivo, que muestra todos los antepasados y los descendientes de una persona.

en: An unexpected database error occurred.
es: Error inesperado de la base de datos.

en: Ancestors
es: Antepasados

en: Ancestors interest
es: Antepasados de interés

en: Ancestors of
es: Antepasados de

en: Ancestors of %s
es: Ascendientes de %s

en: Ancestral file number
es: Número ID en Ancestral File

en: Anchorage, Alaska, United States
es: Anchorage, Alaska, Estados Unidos

en: Anguilla
es: Anguila

en: Anniversary
es: Aniversario

en: Anniversary calendar
es: Aniversarios

en: Annulment
es: Anulación

en: Answer
es: Respuesta

en: Antarctica
es: Antártica

en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
es: Cualquiera con una cuenta de usuario puede accesar este sitio.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
es: Hacer correcciones/cambios automáticamente en sus datos genealógicos.

en: Apply privacy settings
es: Aplicar ajustes de privacidad

en: Apply these preferences to all family trees
es: Aplicar estas preferencias a todos los árboles genealógicos

en: Apply these preferences to new family trees
es: Aplicar estas preferencias a nuevos árboles genealógicos

en: Approval of account at %s
es: Aprobación de la cuenta en %s

en: Approved
es: Aprobado

en: Approved by administrator
es: Aprobado por el administrador

en: Aqua Marine
es: Aguamarina

en: Are you sure you want to delete this fact?
es: ¿Está seguro que desea eliminar este hecho?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
es: ¿Realmente desea eliminar definitivamente este mensaje? No se puede recuperar más tarde.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
es: ¿Está seguro que desea eliminar «%s»?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
es: ¿Está seguro que desea rechazar todos los cambios en este árbol genealógico?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
es: ¿Seguro que desea eliminar los enlaces a este objeto multimedia?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
es: ¿Seguro que quiere eliminar este vínculo de su lista de Favoritos?

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
es: Además de utilizar la barra de herramientas para aplicar formato HTML, puede insertar campos de base de datos que se actualizan automáticamente. Estos campos especiales se señalan con los caracteres <b>#</b>. Por ejemplo <b>#totalFamilies#</b> se sustituye por el número real de familias en la base de datos. Los usuarios avanzados pueden aplicar clases CSS para su texto, de forma que el formato coincida con el tema seleccionado. (Los nombres de estos campos se dejan en inglés—no son traducidos).

en: Ash
es: Ceniza

en: Associate
es: Asociados

en: Associate events with this source
es: Asociar eventos con esta fuente

en: Associates
es: Asociados

en: Asuncion, Paraguay
es: Asunción, Paraguay

en: At sea
es: Alta mar

en: Atlanta, Georgia, United States
es: Atlanta, Gerogia

en: Attendant
es: Celador

en: Attending
es: Presente

en: Audio
es: Sonido

en: Author
es: Autor

en: Author of last change
es: Autor del cambio más reciente

en: Automatically accept changes made by this user
es: Automáticamente aprobar los cambios realizados por este usuario

en: Automatically expand notes
es: Expandir notas automáticamente

en: Automatically expand sources
es: Expandir fuentes automáticamente

en: Available blocks
es: Bloques disponibles

en: Average age
es: Edad promedio

en: Average age at death
es: Promedio de edad al fallecer

en: Average age in century of marriage
es: Edad promedio en el siglo de matrimonio

en: Average age related to death century
es: Edad promedio según el siglo de defunción

en: Average number of children per family
es: Promedio de hijos por familia

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
es: Evite espacios y puntuación. El nombre de la familia podría ser una buena opción.

en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

en: Bahrain
es: Bahréin

en: Baptism
es: Bautismo

en: Baptism of a brother
es: Bautismo de un hermano

en: Baptism of a child
es: Bautismo de un hijo

en: Baptism of a daughter
es: Bautismo de una hija

en: Baptism of a grandchild
es: Bautismo de un nieto

en: Baptism of a granddaughter
es: Bautismo de una nieta

en: Baptism of a grandson
es: Bautismo de un nieto

en: Baptism of a half-brother
es: Bautismo del medio hermano

en: Baptism of a half-sibling
es: Bautismo del medio hermano

en: Baptism of a half-sister
es: Bautismo de una media hermana

en: Baptism of a sibling
es: Bautismo del hermano

en: Baptism of a sister
es: Bautismo de una hermana

en: Baptism of a son
es: Bautismo de un hijo

en: Batch update
es: Actualización en lote

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
es: Baton Rouge, Louisiana, Estados Unidos

en: Bearing
es: Azimut

en: Begins with
es: Comienza por

en: Belarus
es: Belarrusia

en: Belgian Chocolate
es: Chocolate belga

en: Belgium
es: Bélgica

en: Belize
es: Belice

en: Benin
es: Benín

en: Bermuda
es: Bermudas

en: Bern, Switzerland
es: Bern, Suiza

en: Best man
es: Padrino de boda

en: Bhutan
es: Bután

en: Bibliography
es: Bibliografía

en: Billings, Montana, United States
es: Billings, Montana, Estados Unidos

en: Binary data object
es: Objeto de Datos Binarios

en: Bing Maps™
es: Mapas Bing™

en: Birmingham, Alabama, United States
es: Birmingham, Alabama, Estados Unidos

en: Birth
es: Nacimiento

en: Birth by country
es: Nacimientos por país

en: Birth date range end
es: Fin del rango de fechas de nacimiento

en: Birth date range start
es: Comienzo del rango de fechas de nacimiento

en: Birth of a brother
es: Nacimiento de un hermano

en: Birth of a child
es: Nacimiento de un hijo

en: Birth of a daughter
es: Nacimiento de una hija

en: Birth of a grandchild
es: Nacimiento de un nieto

en: Birth of a granddaughter
es: Nacimiento de una nieta

en: Birth of a grandson
es: Nacimiento de un nieto

en: Birth of a half-brother
es: Nacimiento del medio hermano

en: Birth of a half-sibling
es: Nacimiento del medio hermano

en: Birth of a half-sister
es: Nacimiento de una media hermana

en: Birth of a sibling
es: Nacimiento del hermano

en: Birth of a sister
es: Nacimiento de una hermana

en: Birth of a son
es: Nacimiento de un hijo

en: Birth places
es: Lugares de nacimiento

en: Birthplace contains
es: Lugar del nacimiento contiene

en: Births
es: Nacimientos

en: Births by century
es: Nacimientos por siglo

en: Bismarck, North Dakota, United States
es: Bismarck, Dakota del Norte

en: Blessing
es: Bendición

en: Block
es: Bloque

en: Blocks
es: Bloques

en: Blue Lagoon
es: Laguna azul

en: Blue Marine
es: Azul marino

en: Body
es: Mensaje

en: Bogota, Colombia
es: Bogotá, Colombia

en: Boise, Idaho, United States
es: Boise, Idaho, Estados Unidos

en: Book
es: Libro

en: Booklet
es: Librito

en: Born in the covenant
es: Nacido en el acuerdo

en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
es: Boston, Massachusetts, Estados Unidos

en: Both alive
es: Ambos vivos

en: Both dead
es: Ambos muertos

en: Botswana
es: Botsuana

en: Bountiful, Utah, United States
es: Bountuful, Utah

en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

en: Branches
es: Ramas

en: Branches of the %s family
es: Ramas de la familia %s

en: Brazil
es: Brasil

en: Bridesmaid
es: Dama de honor

en: Brigham City, Utah, United States
es: Brigham City, Utha, Estados Unidos

en: Brit milah
es: Brit Milá

en: Brit milah of a brother
es: Brit Milá de un hermano

en: Brit milah of a grandson
es: Brit Milá de un nieto

en: Brit milah of a half-brother
es: Brit Milá de un medio hermano

en: Brit milah of a son
es: Brit Milá de un hijo

en: British Indian Ocean Territory
es: Territorio Británico del Océano Índico

en: British Virgin Islands
es: Islas Vírgenes Británicas

en: Brother
es: Hermano

en: Brunei Darussalam
es: Brunéi

en: Burial
es: Entierro

en: Burial of a brother
es: Entierro de un hermano

en: Burial of a child
es: Entierro de un hijo

en: Burial of a daughter
es: Entierro de una hija

en: Burial of a father
es: Entierro del padre

en: Burial of a grandchild
es: Entierro de un nieto

en: Burial of a granddaughter
es: Entierro de una nieta

en: Burial of a grandfather
es: Entierro de un abuelo

en: Burial of a grandmother
es: Entierro de una abuela

en: Burial of a grandparent
es: Entierro de un abuelo

en: Burial of a grandson
es: Entierro de un nieto

en: Burial of a half-brother
es: Entierro de un medio hermano

en: Burial of a half-sibling
es: Entierro del medio hermano

en: Burial of a half-sister
es: Entierro de una media herrmana

en: Burial of a husband
es: Entierro de un marido

en: Burial of a maternal grandfather
es: Entierro de un abuelo materno

en: Burial of a maternal grandmother
es: Entierro de una abuela materna

en: Burial of a maternal grandparent
es: Entierro de un abuelo materno

en: Burial of a mother
es: Entierro de la madre

en: Burial of a parent
es: Entierro de un padre

en: Burial of a paternal grandfather
es: Entierro de un abuelo paterno

en: Burial of a paternal grandmother
es: Entierro de una abuela paterna

en: Burial of a paternal grandparent
es: Entierro de un abuelo paterno

en: Burial of a sibling
es: Entierro del hermano

en: Burial of a sister
es: Entierro de una hermana

en: Burial of a son
es: Entierro de un hijo

en: Burial of a spouse
es: Entierro del cónyuge

en: Burial of a wife
es: Entierro de una esposa

en: Burial place contains
es: Lugar del entierro contiene

en: Buyer
es: Comprador

en: By default, SMTP works on port 25.
es: El servidor SMTP utiliza, por defecto, el puerto 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
es: Por defecto, sólo muestra los lugares encontrados en los árboles de su familia. Puede tener los detalles de otros lugares, como los que se importan desde un archivo externo. Al seleccionar esta opción se muestran todos los lugares, incluidos los que no se usan actualmente.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
es[0]: De forma predeterminada, el servidor permite la ejecución de scripts de un solo segundo.
es[1]: De forma predeterminada, el servidor permite la ejecución de scripts de %s segundos.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
es: Por defecto, el servidor permite que los scripts se usan %s de memoria.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
es: 10º

[ctx: CENTURY]
en: 11th
es: 11º

[ctx: CENTURY]
en: 12th
es: 12º

[ctx: CENTURY]
en: 13th
es: 13º

[ctx: CENTURY]
en: 14th
es: 14º

[ctx: CENTURY]
en: 15th
es: 15º

[ctx: CENTURY]
en: 16th
es: 16º

[ctx: CENTURY]
en: 17th
es: 17º

[ctx: CENTURY]
en: 18th
es: 18º

[ctx: CENTURY]
en: 19th
es: 19º

[ctx: CENTURY]
en: 1st
es: 1º

[ctx: CENTURY]
en: 20th
es: 20º

[ctx: CENTURY]
en: 21st
es: 21º

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
es: 2º

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
es: 3º

[ctx: CENTURY]
en: 4th
es: 4º

[ctx: CENTURY]
en: 5th
es: 5º

[ctx: CENTURY]
en: 6th
es: 6º

[ctx: CENTURY]
en: 7th
es: 7º

[ctx: CENTURY]
en: 8th
es: 8º

[ctx: CENTURY]
en: 9th
es: 9º

en: Calculating…
es: Calculando…

en: Calendar
es: Calendario

en: Calendar conversion
es: Conversión de calendario

en: Calgary, Alberta, Canada
es: Calgary, Alberta, Canadá

en: Call number
es: Reference

en: Cambodia
es: Camboya

en: Cameroon
es: Camerún

en: Campinas, Brazil
es: Campinas, Brasil

en: Canada
es: Canadá

en: Cape Verde
es: Cabo Verde

en: Card
es: Tarjeta

en: Cardston, Alberta, Canada
es: Cardston, Alberta, Canadá

en: Case insensitive
es: No distinguir mayúsculas y minúsculas

en: Caste
es: Casta

en: Categories
es: Categorías

en: Cause
es: Causa

en: Cause of death
es: Causa del fallecimiento

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
es: ¡Precaución! Esto puede llevar mucho tiempo. Por favor sea paciente.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
es: Precaución: módulos viejos pueden no trabajar con webtrees, o evitar que webtrees trabaje correctamente.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
es: Precaución: viejos temas puede que no funcionen, o evitar que webtrees trabaje adecuadamente.

en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

en: Cebu City, Philippines
es: Cebu, Filipinas

en: Cemeteries
es: Cementerios

en: Cemetery
es: Cementerio

en: Census
es: Censo

en: Census assistant
es: Ayudante del censo

en: Census date
es: Fecha del censo

en: Census place
es: Lugar del censo

en: Census transcript
es: Transcripción del censo

en: Central African Republic
es: República Centro-africana

en: Certificate
es: Certificado

en: Change
es: Cambiar

en: Change family members
es: Modificar los miembros de la familia

en: Change flag
es: Cambiar la bandera

en: Change the blocks on this user’s “My page”
es: Cambie los bloques en "Mi página" de este usuario

en: Change the “Home page” blocks
es: Bloques de la "Página de inicio"

en: Change the “My page” blocks
es: Cambie los bloques de "Mi página"

en: Changed on %1$s
es: Modificado %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
es: Cambiado %1$s por %2$s

en: Changes
es: Cambios

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
es[0]: Cambios de hace %s dia
es[1]: Cambios en los %s días últimos

en: Changes log
es: Registro de cambios

en: Character set
es: Conjunto de caracteres

en: Chart
es: Gráfico

en: Chart preferences
es: Preferencias de gráfico

en: Chart type
es: Tipo de gráfico

en: Charts
es: Diagramas

en: Check file permissions…
es: Compruebe los permisos de archivos…

en: Check for custom modules…
es: Compruebe si hay módulos personalizados…

en: Check for custom themes…
es: Compruebe si hay temas personalizados…

en: Check for errors
es: Buscar errores

en: Check for pending changes…
es: Compruebe si hay cambios pendientes …

en: Check the access rights on this folder.
es: Compruebe los permisos de acceso en este directorio.

en: Check the settings and try again.
es: Compruebe la configuración e inténtelo de nuevo.

en: Checking server capacity
es: Comprobando la capacidad del servidor

en: Checking server configuration
es: Comprobando configuración del servidor

en: Chicago, Illinois, United States
es: Chicago, Illinois, Estados Unidos

en: Child
es: Hijo

en: Child of
es: Hijo de

en: Child of %s
es: Hijo/a de %s

en: Children
es: Hijos

en: Children in family
es: Hijos en la familia

en: Children of
es: Hijos de

en: Children take a patronym instead of a surname.
es: Los niños toman un patronímico en vez de un apellido.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
es: Los hijos reciben un apellido del padre y también un apellido de la madre.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
es: Los niños reciben un apellido de la madre y un apellido del padre.

en: Children take their father’s surname.
es: Los niños toman el apellido de su padre.

en: Children take their mother’s surname.
es: Los niños toman el apellido de su madre.

en: Choose a report to run
es: Seleccione un informe

en: Choose relatives
es: Elige parientes

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
es: Escoge el imagen que desea cargar.  A pesar de las miniaturas de las imágenes pueden ser generados automáticamente, puede crear sus propias miniaturas, particularmente otros tipos de objetos multimedia.  Por ejemplo, puede proporcionar un fotograma de una película o una fotografía de la persona que hizo una grabación de audio.

en: Choose user defined welcome text typed below
es: Seleccionar el texto de bienvenida a usuario tecleado abajo

en: Choose:
es: Escoger:

en: Christening
es: Bautismo

en: Christening of a brother
es: Bautismo de un hermano

en: Christening of a child
es: Bautismo de un hijo

en: Christening of a daughter
es: Bautismo de una hija

en: Christening of a grandchild
es: Bautismo de un nieto

en: Christening of a granddaughter
es: Bautismo de una nieta

en: Christening of a grandson
es: Bautismo de un nieto

en: Christening of a half-brother
es: Bautismo de un medio hermano

en: Christening of a half-sibling
es: Bautismo del medio hermano

en: Christening of a half-sister
es: Bautismo de una media hermana

en: Christening of a sibling
es: Bautismo del hermano

en: Christening of a sister
es: Bautismo de una hermana

en: Christening of a son
es: Bautismo de un hijo

en: Christmas Island
es: Isla de Navidad

en: Circumciser
es: Circuncidador

en: Citation details
es: Detalles de la cita

en: Citizenship
es: Ciudadanía

en: City
es: Población

en: Ciudad Juarez, Mexico
es: Ciudad Juárez, México

en: Civil marriage
es: Matrimonio civil

en: Civil registrar
es: Registrador civil

en: Clean up data folder
es: Limpiar la carpeta «data»

en: Cleared but not yet completed
es: Aprobado pero todavía no completado

en: Clippings cart
es: Carrito genealógico

en: Coat of arms
es: Escudo

en: Cocos (Keeling) Islands
es: Islas Cocos

en: Coffee and Cream
es: Café y crema

en: Cold Day
es: Día frío

en: Colonia Juarez, Mexico
es: Colonia Juárez, México

en: Columbia River, Washington, United States
es: Río Columbia, Washington

en: Columbia, South Carolina, United States
es: Columbia, Carolina del Sur

en: Columbus, Ohio, United States
es: Colombus, Ohio

en: Columns per page
es: Columnas por página

en: Comment
es: Comentario

en: Comments
es: Comentarios

en: Common law marriage
es: Matrimonio de hecho

en: Communicate directly with other users, using private messages.
es: Comunicarse directamente con otros usuarios usando mensajes privados.

en: Comoros
es: Comoras

en: Compact tree
es: Árbol compacto

en: Compact tree of %s
es: Árbol compacto de %s

en: Completed before 1970; date not available
es: Completado antes de 1970; fecha no disponible

en: Completed; date unknown
es: Completado; fecha desconocida

en: Compress the GEDCOM file
es: Comprimir el archivo GEDCOM

en: Concatenation
es: Concatenación

en: Confirm password
es: Confirme la contraseña

en: Confirmation
es: Confirmación

en: Connection to database server
es: Conexión al servidor de bases de datos

en: Contact information
es: Información de contacto

en: Contact method
es: Método de contacto

en: Contains
es: Contiene

en: Content
es: Contenido

en: Continued
es: Continuado

en: Control panel
es: Panel de control

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
es: Convertir de UTF-8 a ISO-8859-1

en: Cook Islands
es: Islas Cook

en: Copenhagen, Denmark
es: Copenhague, Dinamarca

en: Copy
es: Copiar

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
es: Copie todos los registros de %1$s en %2$s.

en: Copy files…
es: Copiar archivos …

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
es: Copie estos archivos a la carpeta %s, reemplazando a los que tengan el mismo nombre.

en: Cordoba, Argentina
es: Córdoba, Argentina

en: Corporation
es: Corporación

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
es: Corregir los registro NAME del tipo 'John/DOE/' o 'John /DOE' producidos por programas antiguos de genealogía.

en: Cote d’Ivoire
es: Costa de Marfil

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
es: No se pudo verificar la información que introdujo. Por favor, inténtelo de nuevo o contacte con el administrador del sitio.

en: Count
es: Número

en: Countries
es: Países

en: Country
es: País

en: Counts
es: Totales

en: County
es: Condado

en: Create
es: Crear

en: Create a family tree
es: Crear un nuevo árbol genealógico

en: Create a media object
es: Crear un nuevo objeto audiovisual

en: Create a repository
es: Crear Repositorio

en: Create a shared note
es: Crear una nueva nota compartida

en: Create a shared note using the census assistant
es: Crear una nueva nota compartida usando el ayudante

en: Create a source
es: Crear una nueva fuente

en: Create a website access rule
es: Crear una regla de acceso al sitio web

en: Create an individual
es: Crer una persona nueva

en: Create your own chart
es: Cree su propio gráfico

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
es: Crear, actualizar y eliminar un árbol genealógico para cada archivo GEDCOM en la carpeta de datos.

en: Cremation
es: Incineración

en: Cremation of a brother
es: Incineración de un hermano

en: Cremation of a child
es: Incineración de un hijo

en: Cremation of a daughter
es: Incineración de una hija

en: Cremation of a father
es: Incineración del padre

en: Cremation of a grand-parent
es: Incineración de un abuelo

en: Cremation of a grandchild
es: Incineración de un nieto

en: Cremation of a granddaughter
es: Incineración de una nieta

en: Cremation of a grandfather
es: Incineración de un abuelo

en: Cremation of a grandmother
es: Incineración de una abuela

en: Cremation of a grandson
es: Incineración de un nieto

en: Cremation of a half-brother
es: Incineración del medio hermano

en: Cremation of a half-sibling
es: Incineración del medio hermano

en: Cremation of a half-sister
es: Incineración de una media hermana

en: Cremation of a husband
es: Incineración de un marido

en: Cremation of a maternal grandfather
es: Incineración del abuelo materno

en: Cremation of a maternal grandmother
es: Incineración de una abuela materna

en: Cremation of a mother
es: Incineración de la madre

en: Cremation of a parent
es: Cremación de un padre

en: Cremation of a paternal grandfather
es: Incineración del abuelo paterno

en: Cremation of a paternal grandmother
es: Incineración de una abuela paterna

en: Cremation of a sibling
es: Incineración del hermano

en: Cremation of a sister
es: Incineración de una hermana

en: Cremation of a son
es: Incineración de un hijo

en: Cremation of a spouse
es: Incineración del cónyuge

en: Cremation of a wife
es: Incineración de una esposa

en: Croatia
es: Croacia

en: Curitiba, Brazil
es: Curitiba, Brasil

en: Current
es: Actual

en: Custom
es: Personalizado

en: Custom event
es: Evento personalizado

en: Custom fact
es: Hecho propio

en: Custom module
es: Módulo personalizado

en: Custom tags
es: Etiquetas propias

en: Custom theme
es: Tema personalizado

en: Custom welcome text
es: Texto de bienvenida personalizado

en: Customize this page
es: Personalice está página

en: Cyprus
es: Chipre

en: Czech Republic
es: República Checa

en: DNA markers
es: Marcadores de ADN

en: Dallas, Texas, United States
es: Dallas, Texas, Estados Unidos

en: Dashboard
es: Tablero

en: Data
es: Datos

en: Data folder
es: carpeta «data»

en: Database and table names
es: Nombres de las bases de datos y de las tablas

en: Database connection
es: Conexión a la base de datos

en: Database name
es: Nombre de la base de datos

en: Database password
es: Contraseña de la base de datos

en: Database user account
es: Cuenta del usuario en base de datos

en: Date
es: Fecha

en: Date differences
es: Differencias de las edades

en: Date of LDS baptism
es: Fecha del bautismo SUD

en: Date of LDS child sealing
es: Fecha del sellamiento SUD con hijo

en: Date of LDS endowment
es: Fecha de la investidura SUD

en: Date of LDS spouse sealing
es: Fecha del sellamiento SUD con el cónyuge

en: Date of adoption
es: Fecha de adopción

en: Date of baptism
es: Fecha del bautismo

en: Date of bar mitzvah
es: Fecha del bar mitzvah

en: Date of bat mitzvah
es: Fecha del bat mitzvah

en: Date of birth
es: Fecha de nacimiento

en: Date of blessing
es: Fecha de la bendición

en: Date of brit milah
es: Fecha del Brit Milá

en: Date of burial
es: Fecha del entierro

en: Date of christening
es: Fecha del bautismo

en: Date of confirmation
es: Fecha de la confirmación

en: Date of cremation
es: Fecha de la incineración

en: Date of death
es: Fecha de defunción

en: Date of divorce
es: Fecha del divorcio

en: Date of emigration
es: Fecha de la emigración

en: Date of engagement
es: Fecha del compromiso

en: Date of entry in original source
es: Fecha de la entrada en la fuente original

en: Date of event
es: Fecha del suceso

en: Date of first communion
es: Fecha de la primera comunión

en: Date of immigration
es: Fecha de la inmigración

en: Date of last change
es: Fecha del cambio más reciente

en: Date of marriage
es: Fecha del matrimonio

en: Date of marriage banns
es: Fecha de las amonestaciones

en: Date of naturalization
es: Fecha de la naturalización

en: Date of ordination
es: Fecha de la ordenación

en: Date of residence
es: Fecha de la residencia

en: Date period
es: Período de fechas

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
es: Períodos de fechas se usan para indicar que un hecho, como una profesión, continuaba por un período de tiempo.

en: Date range
es: Rango de fechas

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
es: Intervalos de fechas se usan para indicar que un evento, como un nacimiento, ocurrido en una fecha desconocida dentro de un rango posible.

en: Date registered
es: Fecha de registro

en: Date sent
es: Fecha de envío

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
es: Las fechas sólo se convierten si son válidas en el tipo de calendario. Por ejemplo, solamente las fechas entre %1$s y %2$s se convertirán al sistema francés, y solamente las fechas tras %3$s se convertirán al sistema Gregoriano.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
es: Las fechas en la base de datos usan abreviaturas y palabras clave inglesas. Hay atajos disponibles como alternativas a estas abreviaturas y palabras clave.

en: Daughter
es: Hija

en: Daughter of %s
es: Hija de %s

en: Day
es: Día

en: Day not set
es: Día no fijado

en: Day:
es: Día:

en: Dead
es: Fallecidos

en: Death
es: Muerte

en: Death by country
es: Defunciónes por país

en: Death date range end
es: Fin del rango de fechas de defunción

en: Death date range start
es: Comienzo del rango de fechas de defunción

en: Death of a brother
es: Muerte del hermano

en: Death of a child
es: Muerte de un hijo

en: Death of a daughter
es: Muerte de una hija

en: Death of a father
es: Muerte del padre

en: Death of a grand-parent
es: Muerte de un abuelo

en: Death of a grandchild
es: Muerte de un nieto

en: Death of a granddaughter
es: Defuncion de una nieta

en: Death of a grandfather
es: Muerte de un abuelo

en: Death of a grandmother
es: Muerte de una abuela

en: Death of a grandson
es: Muerte de un nieto

en: Death of a half-brother
es: Muerte del medio hermano

en: Death of a half-sibling
es: Incineración del medio hermano

en: Death of a half-sister
es: Muerte de una media herrmana

en: Death of a husband
es: Muerte de un marido

en: Death of a maternal grandfather
es: Muerte del abuelo materno

en: Death of a maternal grandmother
es: Muerte de una abuela materna

en: Death of a mother
es: Muerte de la madre

en: Death of a parent
es: Muerte del padre

en: Death of a paternal grandfather
es: Muerte del abuelo paterno

en: Death of a paternal grandmother
es: Muerte de un abuela paterna

en: Death of a sibling
es: Muerte del hermano

en: Death of a sister
es: Muerte de una hermana

en: Death of a son
es: Muerte de un hijo

en: Death of a spouse
es: Muerte del cónyuge

en: Death of a wife
es: Muerte de una esposa

en: Death of one spouse
es: Muerte de un cónyuge

en: Death place contains
es: Lugar de defunción contiene

en: Death places
es: Lugares de fallecimiento

en: Deaths
es: Fallecimientos

en: Deaths by century
es: Defunciones por siglo

en: Decade of birth
es: Década de nacimiento

en: Decade of death
es: Década de defunción

en: Decade of marriage
es: Década de matrimonio

en: Decidi
es: Decadi

en: Default
es: Predeterminado

en: Default chart
es: Gráfico predeterminado

en: Default family tree
es: Árbol genealógico por defecto

en: Default individual
es: Individuo predeterminado

en: Default map type
es: Tipo de mapa predeterminado

en: Default pedigree chart layout
es: Formato de árbol de ascendientes

en: Default pedigree generations
es: Generaciones en el árbol de ascendientes

en: Default theme
es: Tema por defecto

en: Degree
es: Grado

en: Delete
es: Suprimir

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
es: Eliminar todos los datos geográficos existentes antes de importar el archivo.

en: Delete inactive users
es: Eliminar usuarios inactivos

en: Delete selected messages
es: Eliminar los mensajes seleccionados

en: Delete temporary files…
es: Eliminar archivos temporales…

en: Delete the preferences for this module.
es: Eliminar las preferencias para este módulo.

en: Delete this name
es: Borrar el nombre

en: Delete your account
es: Eliminar su cuenta

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
es: Borrar la familia preservará las personas, pero las dejará desconectadas unas de otras. ¿Está seguro de que desea borrar esta familia?

en: Democratic Republic of the Congo
es: República Democrática del Congo

en: Denmark
es: Dinamarca

en: Denver, Colorado, United States
es: Denver, Colorado, Estados Unidos

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
es: Dependiendo de la configuración de su servidor, es posible que pueda actualizar de forma automática.

en: Descendant generations
es: Generaciones de descendientes

en: Descendants
es: Descendientes

en: Descendants interest
es: Descendientes de Interés

en: Descendants of
es: Descendientes de

en: Descendants of %s
es: Descendientes de %s

en: Description
es: Descripción

en: Description META tag
es: Etiqueta META Description

en: Description unavailable
es: Descripción no disponible

en: Destination
es: Destino

en: Details
es: Detalles

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
es: Los detalles del nuevo usuario se enviarán al contacto predeterminado para el árbol genealógico correspondiente.

en: Detroit, Michigan, United States
es: Detroit, Míchigan

en: Died as a child: exempt
es: Fallecido de pequeño: eximido

en: Died as an infant: exempt
es: Fallecido de infante: eximido

en: Differences
es: Diferencias

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
es: Existen varios tipos de calendario según la zona del mundo, y varios tipos más de calendarios han sido usados en el pasado. Cuando sea posible, debería introducir las fechas empleando el mismo calendario en el que el evento fue originalmente registrado. Después puede indicar una conversión para mostrar esas fechas en un tipo de calendario adecuado a Vd. Si regularmente usa dos tipos de calendario, puede indicar dos conversiones y las fechas se mostrarán en ambos tipos de calendario.

en: Direct line ancestors
es: Ascendientes en linea directa

en: Direct line ancestors and their families
es: Antepasados de línea directa y sus familias

en: Disable these modules
es: Deshabilitar estos módulos

en: Disable these themes
es: Deshabilitar estos temas

en: Display %s
es: Mostrar %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
es: Mostrar y administrar las páginas favoritas de un árbol genealógico.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
es: Mostrar y administrar las páginas favoritas del usuario.

en: Divorce
es: Divorcio

en: Divorce filed
es: Demanda de divorcio

en: Divorces by century
es: Divorcios por siglo

en: Djibouti
es: Yibuti

en: Do not change to keep original filename.
es: No cambie para preservar en nombre del archivo original.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
es: No crear lugares nuevos—sólo importar las coordenadas para los lugares que ya existen.

en: Do not seal, previous sealing canceled
es: No sellar, sellamiento anterior cancelado

en: Do not seal: unauthorized
es: No sellar: no autorizado

en: Document
es: Documento

en: Dominican Republic
es: República Dominicana

en: Download
es: Descargar

en: Download %s…
es: Descarga %s…

en: Download file
es: Descargar arhivo

en: Download geographic data
es: Descargar datos geográficos

en: Draper, Utah, United States
es: Draper, Utah, Estados Unidos

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
es: Ya existe un usuario con esta dirección de correo electrónico.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
es: Ya existe un usuario con ese nombre. Por favor, seleccione otro nombre de usuario.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
es: Cada fuente registra eventos específicos, generalmente para un rango de fechas dado y una jurisdicción geográfica determinada. Por ejemplo, un censo registra eventos censales y los registros parroquiales registran eventos de nacimiento, matrimonio y defunción.<br><br>Seleccione los eventos registrados por esta fuente de la lista de eventos propuestos. La fecha debería indicarse en formato GEDCOM de rango de fechas, por ejemplo, <i>FROM 1900 TO 1910</i>. La jurisdicción geográfica es el nombre de la unidad geográfica más pequeña que engloba todos los lugares mencionados en esta fuente. Por ejemplo, »Oneida, Idaho, USA» se utilizaría como la jurisdicción para los eventos ocurridos en las distintas poblaciones del Condado de Oneida. »Idaho, USA» sería la jurisdicción si los eventos registrados tuvieran lugar no sólo en el Condado de Oneida, sino en otros condados de Idaho.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
es: Cada cuenta de usuario tiene la opción de «aceptar automáticamente los cambios.»  Cuando esta opción está activada, los cambios hechos por el usuario se guardan inmediatamente.  Muchos administradores habilitan esta por su propia cuenta de usuario.

en: Earliest birth
es: Nacimiento más temprano

en: Earliest birth year
es: Año de nacimiento más lejano

en: Earliest death
es: Primera defunción

en: Earliest death year
es: Año de defunción más lejano

en: Earliest divorce
es: Divorcio más temprano

en: Earliest marriage
es: Primer matrimonio

en: Edit
es: Editar

en: Edit a website access rule
es: Editar una regla de acceso al sitio web

en: Edit preferences
es: Editar preferencias

en: Edit the FAQ
es: Editar pregunta frecuente

en: Edit the details
es: Editar detalles

en: Edit the gender
es: Modificar sexo

en: Edit the media object
es: Editar objecto audiovisual

en: Edit the name
es: Editar nombre

en: Edit the note
es: Modificar nota

en: Edit the raw GEDCOM
es: Editar el registro GEDCOM en bruto

en: Edit the repository
es: Editar repositorio

en: Edit the shared note
es: Modificar nota compartida

en: Edit the source
es: Editar fuente

en: Edit the story
es: Modificar la historia

en: Edit the user
es: Editar usuario

en: Edit this individual and replace their details with your own.
es: Editar esta persona para reemplazar los detalles con los que quieres.

en: Education
es: Educación

en: Egypt
es: Egipto

en: Electronic
es: Electrónico

en: Elevation
es: Altitud

en: Email address
es: Dirección de correo electrónico

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
es: Dirección de correo electrónico a utilizar en el campo «From:» de los mensajes que crea automáticamente webtrees.<br><br>webtrees puede crear automáticamente mensajes de correo electrónico para notificar a los administradores de los cambios que necesitan ser revisados. webtrees también envía mensajes de correo electrónico de notificación a los usuarios que solicitan una cuenta.<br><br>Normalmente, el campo «From:» de estos mensajes automáticos es algo como <i>From: webtrees-noreply@susitioweb</i> para mostrar que no se requiere respuesta al mensaje. Para protegerse del <i>spam</i> y de otros tipos de abuso en el correo, algunos sistemas de correo electrónico requieren que el campo «From:» de todos los mensajes corresponda a una dirección de correo electrónico válida y no aceptan mensajes que parezcan venir de la cuenta <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
es: Correo electrónico verificado

en: Embedded variable
es: Variable incorporado

en: Emigration
es: Emigración

en: Employee
es: Empleado

en: Employer
es: Patrono

en: Empty the clippings cart
es: Vaciar carrito

en: Enabled
es: Activado

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
es: Activando esta opción obligará a todos los visitantes a entrar como usuarios registrados para poder ver algún dato en el sitio.

en: End IP address
es: Dirección IP final

en: End year
es: Año final

en: Ending range of change dates
es: Fechas de cambio a

en: Engagement
es: Compromiso matrimonial

en: England
es: Inglaterra

en: Enter an individual, family, or source ID
es: Introduzca un ID de persona, familia o fuente

en: Enter an optional note about this favorite
es: Introduzca opcionalmente una nota acerca de este favorito

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
es: Introduzca o busque el ID de la persona, familia o fuente donde hay que vincular este objeto.

en: Entire record
es: Registro completo

en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
es: Error: la conversión de archivos GEDCOM de %s a UTF-8 no admite actualmente.

en: Estimated dates for birth and death
es: Fechas estimadas de nacimiento y muerte

en: Ethiopia
es: Etiopía

en: Europe
es: Europa

en: Event
es: Evento

en: Events
es: Eventos

en: Events in countries
es: Eventos por países

en: Events of close relatives
es: Eventos de familiares cercanos

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
es: Todos tienen este rol, incluyendo los visitantes del sitio y motores de búsqueda.

en: Exact
es: Exacto

en: Exact date
es: Fecha exacta

en: Exact text
es: Texto exacto

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
es: Excluir a las personas con apellido de casada «%s»

en: Exclude subfolders
es: Omitir subcarpetas

en: Excluded from this submission
es: Se excluyen de esta presentación

en: Explain why you are requesting an account.
es: Explique por qué usted está solicitando una cuenta.

en: Export
es: Exportar

en: Export a GEDCOM file
es: Exportación de un archivo GEDCOM

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
es: Exportar todo el árbol genealógico a un archivo GEDCOM…

en: Export preferences
es: Exportar preferencias

en: Extend privacy to dead individuals
es: Mantener privacidad para los muertos que

en: External files
es: Erchivos externos

en: External media files have a URL instead of a filename.
es: Archivos multimedia externos tienen una URL en vez de un nombre de archivo.

en: Extra information
es: Información extra

en: Eye color
es: Color de ojos

en: FAQ
es: Preguntas frecuentes

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
es: Preguntas frecuentes son listas de preguntas y respuestas, que le permiten explicar las normas, políticas y procedimientos del sitio para sus visitantes. Las preguntas son generalmente relacionadas con la privacidad, derechos de autor, las cuentas de usuario, contenidos inadecuados, requisito para la fuente-citas, etc.

[ctx: FEMALE]
en: %1$s × %2$s
es: %2$s %1$sª

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
es: prima %sª

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
es: Adoptada por ambos padres

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
es: Adoptada por el padre

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
es: Adoptada por la madre

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
es: También conocido como

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
es: Celadora

[ctx: FEMALE]
en: Attending
es: Presente

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
es: Comprador

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
es: Encargada del Registro Civil

[ctx: FEMALE]
en: Employee
es: Empleada

[ctx: FEMALE]
en: Employer
es: Jefe

[ctx: FEMALE]
en: Friend
es: Amigo

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
es: Tutora

[ctx: FEMALE]
en: Informant
es: Declarante

[ctx: FEMALE]
en: Interred
es: Enterrada

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
es: Huésped

[ctx: FEMALE]
en: Never married
es: Nunca se casó

[ctx: FEMALE]
en: Not married
es: No se casó

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
es: Enfermera

[ctx: FEMALE]
en: Owner
es: Dueño

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
es: Funcionario del registro

[ctx: FEMALE]
en: Seller
es: Vendedor

[ctx: FEMALE]
en: Servant
es: Criada

[ctx: FEMALE]
en: Slave
es: Esclava

[ctx: FEMALE]
en: Ward
es: Pupila

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
es: Nombre de adoptada

[ctx: FEMALE]
en: also known as
es: también conocida como

[ctx: FEMALE]
en: birth name
es: nombre de nacimiento

[ctx: FEMALE]
en: change of name
es: cambio de nombre

[ctx: FEMALE]
en: died
es: falleció

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
es: prima octava

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
es: prima décima primera

[ctx: FEMALE]
en: estate name
es: nombre de finca

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
es: ex pareja

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
es: prima décima quinta

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
es: %s quinta

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
es: prima quinta

[ctx: FEMALE]
en: first %s
es: %s primera

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
es: prima hermana

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
es: prima décima cuarta

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
es: %s cuarta

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
es: prima cuarta

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
es: nombre de inmigración

[ctx: FEMALE]
en: married
es: casada

[ctx: FEMALE]
en: married name
es: nombre de casada

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
es: prima novena

[ctx: FEMALE]
en: partner
es: pareja

[ctx: FEMALE]
en: religious name
es: nombre religioso

[ctx: FEMALE]
en: second %s
es: %s segunda

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
es: prima séptima

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
es: prima sexta

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
es: prima décima

[ctx: FEMALE]
en: third %s
es: %s tercera

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
es: prima tercera

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
es: prima décima tercera

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
es: prima décima segunda

[ctx: FEMALE]
en: was born
es: nació

en: Fact
es: Hecho

en: Fact 1
es: Acontecimiento 1

en: Fact 10
es: Acontecimiento 10

en: Fact 11
es: Acontecimiento 11

en: Fact 12
es: Acontecimiento 12

en: Fact 13
es: Acontecimiento 13

en: Fact 2
es: Acontecimiento 2

en: Fact 3
es: Acontecimiento 3

en: Fact 4
es: Acontecimiento 4

en: Fact 5
es: Acontecimiento 5

en: Fact 6
es: Acontecimiento 6

en: Fact 7
es: Acontecimiento 7

en: Fact 8
es: Acontecimiento 8

en: Fact 9
es: Acontecimiento 9

en: Fact icons
es: Iconos de los hechos

en: Fact or event
es: Hecho o evento

en: Facts and events
es: Hechos y eventos

en: Facts for family records
es: Hechos para registros de las familias

en: Facts for individual records
es: Hechos para registros de personas

en: Facts for new families
es: Hechos para nuevas familias

en: Facts for new individuals
es: Hechos para personas nuevas

en: Facts for repository records
es: Hechos para los repositorios

en: Facts for source records
es: Hechos para las fuentes

en: Falkland Islands
es: Islas Malvinas

en: Families
es: Familias

en: Families with sources
es: Familias con fuentes

en: Family
es: Familia

en: Family as a child
es: Familia como hijo

en: Family as a spouse
es: Familia como cónyuge

en: Family book
es: Libro familiar

en: Family book of %s
es: Libro genealógico de %s

en: Family file
es: Archivo familiar

en: Family group information
es: Información del grupo familiar

en: Family list
es: Lista de familias

en: Family navigator
es: Navegador de la familia

en: Family news and site announcements.
es: Noticias de las familias y anuncios del sitio.

en: Family of %s
es: Familia de %s

en: Family tree
es: Árbol genealógico

en: Family tree clippings cart
es: Carrito Genealógico

en: Family tree title
es: Título del árbol genealógico

en: Family trees
es: Árboles genealógicos

en: Family with %s
es: Familia de %s

en: Family with adoptive parents
es: Familia de padres adoptivos

en: Family with foster parents
es: familia de acogida

en: Family with husband
es: Familia con marido

en: Family with parents
es: Familia con padres

en: Family with rada parents
es: Familia con padres <i>radá>/i>

en: Family with sealing parents
es: Familia con padres del sellamiento

en: Family with spouse
es: Familia con el cónyuge

en: Family with the most children
es: Pareja con más hijos

en: Family with wife
es: Familia con esposa

en: Fan chart
es: Diagrama en abanico

en: Fan chart of %s
es: Diagrama en abanico de %s

en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

en: Father
es: Padre

en: Father: %s
es: Padre: %s

en: Father’s age
es: Edad del padre

en: Father’s family with %s
es: Familia del padre con %s

en: Father’s family with an unknown individual
es: Familia del padre con una desconocida

en: Favorites
es: Favoritos

en: Fax
es: Número de fax

en: Female
es: Mujer

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
es: Adoptada

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
es: Nacimiento

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
es: Acogida

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
es: Sellamiento

en: Females
es: Mujeres

en: Fiji
es: Fiyi

en: File size
es: Tamaño del archivo

en: File successfully uploaded
es: Archivo correctamente subido

en: Filename
es: Nombre del archivo

en: Filename on server
es: Nombre de archivo en el servidor

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
es: Los nombres de archivo no pueden contener el carácter «%s».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
es: Los nombres de archivo no pueden tener la extensión «%s».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
es: Los archivos se han encontrado desde una versión anterior de webtrees. Los archivos antiguos a veces puede ser un riesgo de seguridad. Usted debe eliminarlos.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
es: Los archivos marcados con %s se requieren para funcionar y no se puede quitar.

en: Filter
es: Filtro

en: Find a fact or event
es: Buscar un hecho o un evento

en: Find a family
es: Buscar una familia

en: Find a media object
es: Buscar un objeto audiovisual

en: Find a place
es: Buscar un lugar geográfico

en: Find a repository
es: Buscar un repositorio

en: Find a shared note
es: Buscar una nota

en: Find a source
es: Buscar un fuente de datos

en: Find a special character
es: Buscar un carácter especial

en: Find all possible relationships
es: Buscar todas las relaciones posibles

en: Find an individual
es: Buscar una persona

en: Find any relationship
es: Buscar cualquier relación

en: Find duplicates
es: Buscar duplicados

en: Find other relationships
es: Buscar otras relaciones

en: Find relationships via ancestors
es: Buscar relaciones por ancestros

en: Find the closest relationships
es: Encuentra las relaciones más cercanas

en: Find unrelated individuals
es: Buscar individuos sin relaciones

en: Finland
es: Finlandia

en: First communion
es: Primera comunión

en: First event
es: Primer suceso

en: First record
es: Primer registro

en: Fix name slashes and spaces
es: Arreglar barras y espacios en los nombres

en: Flag
es: Bandera

en: Flanders
es: Flandes

en: Folder
es: Directorio

en: Folder name on server
es: Nombre de carpeta en el servidor

en: Follow this link to verify your email address.
es: Haga clic en el vínculo siguiente y verifiquesu dirección de correo electrónico.

en: Font
es: Fuente

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
es: Por ejemplo, si el archivo GEDCOM contiene %1$s y webtrees espera encontrar %2$s en la carpeta de los medios, entonces usted tendría que eliminar %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
es: Por ejemplo, si especifica una longitud de dos, la persona será capaz de ver a su nieto (hijo, hija), su tía (padre, hermano), su hijastra (cónyuge, hijo), pero no su primo hermano (padre, hermano, hijo).

en: For help with genealogy questions contact %s.
es: Para ayuda con preguntas de genealogía contacte a %s.

en: For technical support and information contact %s.
es: Para ayuda o soporte técnico contacte a %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
es: Para soporte técnico o para cuestiones de genealogía, por favor contacte a %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
es: Para los sitios con más de un árbol genealógico, esta opción le mostrará la lista de árboles genealógicos en el menú principal, las páginas de búsqueda, etc.

en: Forgot password?
es: ¿Olvidó su contraseña?

en: Format
es: Formato

en: Format text and notes
es: Dar formato al texto y las notas

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
es: Fort Lauderdale, Florida, Estados Unidos

en: Foster child
es: Hijo de acogida

en: Foster father
es: Padre de acogida

en: Foster mother
es: Madre de acogida

en: France
es: Francia

en: Frankfurt am Main, Germany
es: Frankfurt am Main, Alemania

en: Freiburg, Germany
es: Freiburg, Alemania

en: French
es: Francés

en: French Guiana
es: Guayana Francesa

en: French Polynesia
es: Polinesia Francesa

en: French Southern Territories
es: Territorios Australes Franceses

en: Frequently asked questions
es: Preguntas frecuentes

en: Fresno, California, United States
es: Fresno, California, EE.UU

en: Fri
es: Viernes

en: Friday
es: viernes

en: Friend
es: Amigo

en: From
es: Desde

en: Fukuoka, Japan
es: Fukuoka, Japón

en: GEDCOM errors
es: Errores del GEDCOM

en: GEDCOM file
es: Archivo

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
es: adar

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
es: adar I

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
es: adar II

[ctx: GENITIVE]
en: April
es: abril

[ctx: GENITIVE]
en: August
es: agosto

[ctx: GENITIVE]
en: Av
es: av

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
es: brumario

[ctx: GENITIVE]
en: December
es: diciembre

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
es: Zu I-Hijja

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
es: Zu I-Qa`da

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
es: elul

[ctx: GENITIVE]
en: February
es: febrero

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
es: floreal

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
es: frimario

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
es: fructidor

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
es: germinal

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
es: jeshván

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
es: iyar

[ctx: GENITIVE]
en: January
es: enero

[ctx: GENITIVE]
en: July
es: julio

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
es: Jumada I-Üla

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
es: Jumada I-Akhira

[ctx: GENITIVE]
en: June
es: junio

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
es: kislev

[ctx: GENITIVE]
en: March
es: marzo

[ctx: GENITIVE]
en: May
es: mayo

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
es: messidor

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
es: muharram

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
es: nisán

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
es: nivoso

[ctx: GENITIVE]
en: November
es: noviembre

[ctx: GENITIVE]
en: October
es: octubre

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
es: pluvioso

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
es: pradeal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
es: Rabi `al-Aw wali

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
es: Rabi `ath-Thani

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
es: rajab

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
es: Ramadhan

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
es: safar

[ctx: GENITIVE]
en: September
es: septiembre

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
es: shawwal

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
es: Sha `ban

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
es: shevat

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
es: siván

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
es: tamuz

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
es: tevet

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
es: termidor

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
es: tishrei

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
es: vendimiario

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
es: ventoso

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
es: días complementarios

en: Gabon
es: Gabón

en: Gender
es: Sexo

en: Gender icon on charts
es: Mostrar el icono de sexo en los diagramas

en: Genealogy contact
es: Contacto para genealogía

en: Genealogy data
es: Datos genealógicos

en: General
es: Opciones Generales

en: General search
es: Búsqueda general

en: Generate sitemap files for search engines.
es: Generar archivos de mapa del sitio para los motores de búsqueda.

en: Generated by %s
es: Generado por %s

en: Generation
es: Generación

en: Generation
es: Generación

en: Generations
es: Generaciones

en: Generations of ancestors
es: Generaciones de antecesores

en: Geographic area
es: Área geográfica

en: Geographic data
es: Datos geográficos

en: Germany
es: Alemania

en: Get an API key from Google.
es: Obtenga una llave API de Google.

en: Gila Valley, Arizona, United States
es: Gila Valley, Arizona, Estados Unidos

en: Gilbert, Arizona, United States
es: Gilbert, Arizona, Estados Unidos

en: Given name
es: Nombre

en: Given names
es: Nombre(s) de pila

en: Godchild
es: Ahijado/a

en: Goddaughter
es: Ahijada

en: Godfather
es: Padrino

en: Godmother
es: Madrina

en: Godparent
es: Padrino o madrina

en: Godson
es: Ahijado

en: Google Maps™ preferences
es: Preferencias de Google Maps™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
es: Google admite un pequeño número de peticiones de mapas por día. Si necesita más que eso, requerirá una cuenta de Google y una llave API.

en: Graduation
es: Graduación

en: Grandparents
es: Abuelos

en: Greatest age at death
es: Mayor edad al fallecer

en: Greatest age between siblings
es: Diferencia de edad más alta entre hermanos

en: Greece
es: Grecia

en: Green Beam
es: Rayo verde

en: Greenland
es: Groenlandia

en: Gregorian
es: Gregoriano

en: Grenada
es: Granada

en: Guadalajara, Mexico
es: Guadalajara, México

en: Guadeloupe
es: Guadalupe

en: Guardian
es: Tutor/a

en: Guatemala City, Guatemala
es: Ciudad de Guatemala, Guatemala

en: Guernsey
es: Guernesey

en: Guinea-Bissau
es: Guinea Bissau

en: HTML
es: Bloque HTML

en: Hair color
es: Color de pelo

en: Haiti
es: Haití

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
es: Halifax, Nueva Escocia, Canadá

en: Hamilton, New Zealand
es: Hamilton, Nueva Zelanda

en: Hartford, Connecticut, United States
es: Hartford, Connecticut, Estados Unidos

en: He
es: Él

en: He died
es: Murió

en: He married
es: Se casó con

en: He resided at
es: Vivió en

en: He was born
es: Nació

en: He was buried
es: Enterrado

en: He was christened
es: Fue bautizado

en: He was cremated
es: Incinerado

en: Head of household
es: Cabeza

en: Header
es: Encabezamiento

en: Heard Island and McDonald Islands
es: Islas Heard y McDonald

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Hebrew name
es: Nombre hebreo

en: Height
es: Alto

en: Hello %s…
es: Hola %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
es: Hola %s …<br>Gracias por registrarse.

en: Hello administrator…
es: Hola Administrador …

en: Help
es: Ayuda

en: Helsinki, Finland
es: Helsinki, Finlandia

en: Her occupation was
es: Su ocupación era

en: Hermosillo, Mexico
es: Hermosillo, México

en: Hide from everyone
es: Esconder a todos

en: Highest population
es: Población más alta

en: Highlighted image
es: Imagen resaltada

en: His occupation was
es: Su ocupación era

en: Historical facts
es: Hechos históricos

en: Hit counters
es: Contadores de visitas

en: Holocaust
es: Holocausto

en: Home page
es: Página de Bienvenido

en: Hourglass chart
es: Diagrama Reloj de Arena

en: Hourglass chart of %s
es: Diagrama reloj de arena de %s

en: Household
es: Hogar

en: Houston, Texas, United States
es: Houston, Texas, Estados Unidos

en: How much recursion to use when searching for relationships
es: Cuanta recursión utilizar al buscar relaciones

en: Hungary
es: Hungría

en: Husband
es: Esposo

en: Husband’s age
es: Edad del esposo

en: Hybrid
es: Híbrido

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
es: adar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
es: adar I

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
es: adar II

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
es: abril

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
es: agosto

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
es: av

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
es: brumario

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
es: diciembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
es: Zu I-Hijja

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
es: Zu I-Qa`da

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
es: elul

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
es: febrero

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
es: floreal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
es: frimario

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
es: fructidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
es: germinal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
es: jeshván

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
es: iyar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
es: enero

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
es: julio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
es: Jumada I-Üla

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
es: Jumada I-Akhira

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
es: junio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
es: kislev

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
es: marzo

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
es: mayo

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
es: messidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
es: muharram

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
es: nisán

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
es: nivoso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
es: noviembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
es: octubre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
es: pluvioso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
es: pradeal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
es: Rabi `al-Aw wali

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
es: Rabi `ath-Thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
es: rajab

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
es: Ramadhan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
es: safar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
es: septiembre

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
es: shawwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
es: Sha `ban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
es: shevat

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
es: siván

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
es: tamuz

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
es: tevet

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
es: termidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
es: tishrei

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
es: vendimiario

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
es: ventoso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
es: días complementarios

en: IP address
es: Dirección IP

en: Iceland
es: Islandia

en: Icon
es: Icono

en: Idaho Falls, Idaho, United States
es: Idaho Falls, Idaho, Estados Unidos

en: Identification number
es: Número ID

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
es: Si un visitante del sitio no ha especificado un idioma de preferencia en su configuración del navegador, o ha especificado un idioma no disponible, entonces se utilizará este idioma. Normalmente, este valor se aplica a los motores de búsqueda.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
es: Si un administrador crea una cuenta de usuario, el mensaje de verificación no se envía y la dirección de correo electrónico debe ser verificada de forma manual.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
es: Si no tiene ningún appellido, no necessita barras: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
es: Si hay dos appellidos, cada debe tener barras: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
es: Si un individuo era conocido por un apodo que no es parte de su nombre formal, debe ser entre comillas.  Por ejemplo, <%s>Ignacio &quot;Nacho&quot; /Fulano/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
es: Si un individuo no era conocido por su primer nombre, el nombre de preferencia deben indicarse con un asterisco: <%s>Juan Pablo* /Fulano/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
es: Para un appellido desconocido, se usan barras vacías: <%s>María //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
es: Si esta persona ha tenido eventos aparte de Defunción, Entierro o Cremación hace menos que este número de años, se la considerara «viva». Las fechas de nacimiento de sus hijos se cuentan como eventos para a este fin.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
es: Si dos árboles de la familia usan la misma carpeta de medios, entonces van a poder compartir archivos multimedia.  Si usan carpetas diferentes, entonces sus archivos multimedia se mantendrán separadas.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
es: Si los visitantes no pueden ver el árbol genealógico, no podrán inscribirse para una cuenta. Usted tendrá que añadir su cuenta manualmente.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
es: Si le preocupa que los usuarios pueden subir imágenes inapropiadas, puede restringir el cargar de los medios a los supervisores solamente.

en: If you are the website administrator, you should check that:
es: Si es el administrador del sitio web, debería comprobar que:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
es: Si no puede resolver el problema usted mismo, puede consultar los foros disponibles en <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
es: Si ha creado este archivo GEDCOM utilizando software de genealogía que omite espacios al dividir las líneas largas, a continuación, seleccione esta opción para volver a insertar los espacios perdidos.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
es: Si no solicitó una cuenta, puede simplemente borrar este mensaje.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
es: Si tiene muchos lugares inactivos, la generación de la lista puede ser lenta.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
es: Si tiene un gran número de archivos de medios, puede organizarlos en carpetas y subcarpetas.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
es: Si ha creado objetos audivisuales con webtrees, y ha editado gedcom off-line con un programa que elimina estos objetos, marque esta casilla para combinar los objetos actual con la nueva GEDCOM.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
es: Si oculta un bloque vacío, no podrá cambiar su configuración hasta que tenga datos nuevos que hagan que sea visible otra vez.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
es: Si selecciona una carpeta diferente, también debe mover todos los archivos (excepto config.ini.php, index.php y .htaccess) de la carpeta actual a la nueva carpeta.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
es: Si selecciona una carpeta diferente, también debe mover los archivos multimedia de la carpeta actual a la nueva.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
es: Si muestra las personas vivas a los visitantes, se ignoran todas las demás restricciones de privacidad. Haga esto sólo si todos los datos en su árbol es público.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
es: Si intenta sobrepasar estos límites, es probable que el servidor tarde más tiempo en responder y que aparezcan páginas en blanco.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
es: Si utiliza alguno de los siguientes servicios de seguimiento y análisis, webtrees pueden añadir los códigos de seguimiento automáticamente.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
es: Si la política de seguridad de su servidor lo permite, podrá solicitar el aumento de memoria o tiempo de CPU con la página de administración de webtrees. De lo contrario, tendrás que ponerte en contacto con el administrador de su servidor.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
es: Si se puede accesar su sitio con dos URL o más, por ejemplo <b>http://www.ejemplo.es/webtrees/</b> y <b>http://webtrees.ejemplo.es/</b>, puede especificar la dirección preferida. Las solicitudes de las otras URL será redirigido a la preferida.

en: Image dimensions
es: Dimensiones de imagen

en: Images without watermarks
es: Imágenes sin filigranas

en: Immigration
es: Immigración

en: Import
es: Importar

en: Import a GEDCOM file
es: Importar un archivo GEDCOM

en: Import all places from a family tree
es: Importar todos los lugares de un árbol familiar

en: Import preferences
es: Opciones de importación

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
es: En un árbol genealógico, cada registro tiene un número de referencia interno (llamado "XREF") como "F123" o "R14".

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
es: En muchas culturas es habitual tener un nombre tradicional escrito con los caracteres tradicionales y también una versión romanizada del nombre como se escribiría o pronunciaría en idiomas basados en el alfabeto latino como el español.<br><br>Si prefiere utilizar un alfabeto no latino como el hebreo, ruso, chino o árabe para introducir su nombre en los campos estándar de nombre, puede usar este campo para introducir el mismo nombre usando el alfabeto latino. Ambas versiones del nombre aparecerán en las listas y diagramas.<br><br>Aunque este campo se denomina «Romanizado», no está limitado a contener únicamente caracteres basados en el alfabeto latino. Esto puede ser útil con los nombres japoneses donde se puede llegar utilizar tres alfabetos distintos.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
es: En muchas culturas es la costumbre tener un nombre tradicional escrito en los caracteres tradicionales y también una versión romanizada del nombres como se escribiría o pronunciaría en idiomas basados en el alfabeto latino como el español.<br><br>Si prefiere usar el alfabeto latino para introducir el nombre en los campos de nombre estándar, puede usar este campo para introducir el mismo nombre en alfabeto no latino como el griego, hebreo, ruso, árabe o chino. Ambas versiones del nombre aparecerán en las listas y diagramas.<br><br>Aunque esta campo se denomina «Hebreo», no está limitado a contener únicamente caracteres hebreos.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
es: En algunos calendarios los días comienzan a medianoche. En otros calendarios, los días comienzan al atardecer. El proceso de conversión no tiene en cuenta la hora, así que para los eventos que ocurran entre el atardecer y medianoche, la conversión entre esos calendarios tendrá un día de desfase.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
es: En algunos países, las leyes de privacidad se aplican no sólo a las personas que viven, sino también a aquellos que han muerto recientemente. Esta opción le permitirá ampliar las normas de privacidad de personas con vida a los que nacieron o murieron dentro de un número determinado de años. Déjalo vacío para desactivar esta función.

en: In this month…
es: En un mes como éste…

en: In this year…
es: En este año…

en: Include fully matched places
es: Incluir sitios que coincidan completamente

en: Include individuals with “%s” as a married name
es: Incluir a las personas con apellido de casada «%s»

en: Include media (automatically zips files)
es: Incluir objetos audiovisuales (implica utilizar archivos ZIP)

en: Include subfolders
es: Incluir subcarpetas

en: Include the individual’s immediate family
es: Incluir la familia inmediata

en: Indianapolis, Indiana, United States
es: Indianapolis, Indiana, Estados Unidos

en: Individual
es: Persona

en: Individual 1
es: Persona 1

en: Individual 2
es: Persona 2

en: Individual distribution
es: Distribución de personas

en: Individual distribution chart
es: Diagrama de distribución de personas

en: Individual list
es: Lista de individuos

en: Individual pages
es: Páginas de personas

en: Individual record
es: Registro de persona

en: Individual who lived the longest
es: Persona que vivió más tiempo

en: Individuals
es: Personas

en: Individuals with sources
es: Personas con fuentes

en: Individuals with surname %s
es: Personas con el apellido %s

en: Infant
es: Niño de corta edad

en: Informant
es: Informador

en: Installation folder
es: Directorio de la instalación

en: Interactive tree
es: Árbol interactivo

en: Interactive tree of %s
es: Árbol interactivo de %s

en: Internal messaging
es: Mensajes internos

en: Internal messaging with emails
es: Mensajes internos con correo electrónico

en: Interred
es: Entierro

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
es: Archivo GEDCOM no válido. No se ha encontrado ningún registro inicial.

en: Invalid GEDCOM format
es: Formato GEDCOM inválido

en: Invalid date
es: Fecha no válida

en: Iran
es: Irán

en: Iraq
es: Irak

en: Ireland
es: Irlanda

en: Isle of Man
es: Isla de Man

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
es: Puede tomar varios minutos para descargar e instalar la actualización. Sea paciente.

en: Italy
es: Italia

en: Japan
es: Japón

en: Jewish
es: Judío

en: Johannesburg, South Africa
es: Johannesburgo, Sudáfrica

en: John /DOE/
es: Ana María /Fulano/ de Tal

en: Jordan
es: Jordania

en: Jordan River, Utah, United States
es: Río Jordán, Utah

en: Journal
es: Diario

en: Julian
es: Juliano

en: Kansas City, Missouri, United States
es: Kansas City, Missouri, Estados Unidos

en: Kazakhstan
es: Kazajistán

en: Keep
es: Mantener

en: Keep link in list
es: Mantener el vínculo en la lista

en: Keep media objects
es: Mantenga objetos multimedia

en: Keep the existing “last change” information
es: Mantenga la información de "último cambio" existente

en: Kenya
es: Kenia

en: Keyword examples
es: Ejemplos de palabras claves

en: Kiev, Ukraine
es: Kiev, Ucrania

en: Kona, Hawaii, United States
es: Kona, Hawái

en: Korea
es: Corea

en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

en: LDS baptism
es: Bautismo SUD

en: LDS child sealing
es: Sellamiento SUD con hijo

en: LDS confirmation
es: Confirmación SUD

en: LDS endowment
es: Investidura SUD

en: LDS ordinance codes in chart boxes
es: Mostrar códigos de ordenanzas SUD en la cajas de los diagramas

en: LDS spouse sealing
es: Sellamiento SUD con el cónyuge

en: LDS temple
es: Templo SUD

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
es: adar

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
es: adar I

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
es: adar II

[ctx: LOCATIVE]
en: April
es: abril

[ctx: LOCATIVE]
en: August
es: agosto

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
es: av

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
es: brumario

[ctx: LOCATIVE]
en: December
es: diciembre

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
es: Zu I-Hijja

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
es: Zu I-Qa`da

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
es: elul

[ctx: LOCATIVE]
en: February
es: febrero

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
es: floreal

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
es: frimario

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
es: fructidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
es: germinal

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
es: jeshván

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
es: iyar

[ctx: LOCATIVE]
en: January
es: enero

[ctx: LOCATIVE]
en: July
es: julio

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
es: Jumada I-Üla

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
es: Jumada I-Akhira

[ctx: LOCATIVE]
en: June
es: junio

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
es: kislev

[ctx: LOCATIVE]
en: March
es: marzo

[ctx: LOCATIVE]
en: May
es: mayo

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
es: messidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
es: muharram

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
es: nisán

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
es: nivoso

[ctx: LOCATIVE]
en: November
es: noviembre

[ctx: LOCATIVE]
en: October
es: octubre

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
es: pluvioso

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
es: pradeal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
es: Rabi `al-Aw wali

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
es: Rabi `ath-Thani

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
es: rajab

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
es: Ramadhan

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
es: safar

[ctx: LOCATIVE]
en: September
es: septiembre

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
es: shawwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
es: Sha `ban

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
es: shevat

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
es: siván

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
es: tamuz

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
es: tevet

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
es: termidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
es: tishrei

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
es: vendimiario

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
es: ventoso

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
es: días complementarios

en: Laie, Hawaii, United States
es: Laie, Hawái

en: Landscape
es: Apaisado

en: Language
es: Idioma

en: Languages
es: Lenguajes

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
es: Sistemas grandes (50000 personas): 64-128MB, 40-80 segundos

en: Largest families
es: Familias más numerosas

en: Largest number of grandchildren
es: Número más alto de nietos

en: Las Vegas, Nevada, United States
es: Las Vegas, Nevada, Estados Unidos

en: Last change
es: Última modificación

en: Last email reminder was sent
es: El último recordatorio por correo se envió el

en: Last event
es: Último evento

en: Last signed in
es: Última entrada

en: Latest birth
es: Nacimiento más tardío

en: Latest birth year
es: Año de nacimiento más reciente

en: Latest death
es: Defunción más tardía

en: Latest death year
es: Año de defunción más reciente

en: Latest divorce
es: Divorcio más reciente

en: Latest marriage
es: Matrimonio más reciente

en: Latitude
es: Latitud

en: Latvia
es: Letonia

en: Layout
es: Presentación

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
es: Deje la contraseña en blanco si quiere conservar la contraseña actual.

en: Leave this blank to use the default value.
es: Si deja esta opción en blanco, el valor por defecto será usada.

en: Leaves
es: Hojas

en: Lebanon
es: Líbano

en: Legatee
es: Herencia

en: Length of marriage
es: Duración del matrimonio

en: Lesotho
es: Lesoto

en: Level
es: Nivel

en: Libya
es: Libia

en: Lifespan
es: Período de vida

en: Lifespans
es: Duración de vida

en: Lima, Peru
es: Lima, Perú

en: Link the user account to an individual.
es: Ligar la cuenta de usuario a un individuo.

en: Link this individual to an existing family as a child
es: Vincular esta persona como hijo o hija de una familia ya existente

en: Link this media object to a family
es: Vincular este objeto multimedia a una familia

en: Link this media object to a source
es: Vincular este objeto multimedia a una fuente

en: Link this media object to an individual
es: Vincular este objeto multimedia a una persona

en: Link this user to an individual in the family tree.
es: Enlace a este usuario a un individuo en el árbol genealógico.

en: Link to an existing media object
es: Vincular con un objeto audiovisual existente

en: Linked database ID
es: ID en la base de datos enlazada

en: Links
es: Vínculos

en: List
es: Lista

en: Lists
es: Listas

en: Lithuania
es: Lituania

en: Living
es: Viva

en: Living individuals
es: Personas vivas

en: Loading…
es: Cargando…

en: Local files
es: Archivos locales

en: Location
es: Ubicación

en: Location not removed: this location contains sub-locations
es: Ubicación no borrada. Esta ubicación tiene otras ubicaciones subordinadas

en: Lodger
es: Huésped

en: Logan, Utah, United States
es: Logan, Utah, Estados Unidos

en: London, England
es: Londres, Inglaterra

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
es: Largas listas de personas con el mismo apellido puede partirse en sublistas menores en función de la inicial del nombre de pila de la persona.<br><br>Esta opción determina cuándo se producirá la creación de sublistas. Para desactivar la creación de sublistas, fije esta opción a cero.

en: Longest marriage
es: Matrimonio más duradero

en: Longitude
es: Longitud

en: Los Angeles, California, United States
es: Los Ángeles, California

en: Lost password request
es: Solicitud de nueva contraseña por pérdida

en: Louisville, Kentucky, United States
es: Louisville, Kentucky, Estados Unidos

en: Lowest population
es: Población más baja

en: Lubbock, Texas, United States
es: Lubbock, Texas, Estados Unidos

en: Luxembourg
es: Luxemburgo

[ctx: MALE]
en: %1$s × %2$s
es: %2$s %1$sº

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
es: primo %sº

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
es: Adoptado por ambos padres

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
es: Adoptado por el padre

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
es: Adoptado por la madre

[ctx: MALE]
en: Also known as
es: También conocido como

[ctx: MALE]
en: Attendant
es: Celador

[ctx: MALE]
en: Attending
es: Presente

[ctx: MALE]
en: Buyer
es: Comprador

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
es: Encargado del Registro Civil

[ctx: MALE]
en: Employee
es: Empleado

[ctx: MALE]
en: Employer
es: Jefe

[ctx: MALE]
en: Friend
es: Amigo

[ctx: MALE]
en: Guardian
es: Tutor

[ctx: MALE]
en: Informant
es: Declarante

[ctx: MALE]
en: Interred
es: Enterrado

[ctx: MALE]
en: Lodger
es: Huésped

[ctx: MALE]
en: Never married
es: Nunca se casó

[ctx: MALE]
en: Not married
es: No se casó

[ctx: MALE]
en: Nurse
es: Enfermero

[ctx: MALE]
en: Owner
es: Propietario

[ctx: MALE]
en: Registry officer
es: Funcionario del Registro

[ctx: MALE]
en: Seller
es: Vendedor

[ctx: MALE]
en: Servant
es: Criado

[ctx: MALE]
en: Slave
es: Esclavo

[ctx: MALE]
en: Ward
es: Pupilo

[ctx: MALE]
en: adopted name
es: Nombre de adoptado

[ctx: MALE]
en: also known as
es: también conocido como

[ctx: MALE]
en: birth name
es: nombre de nacimiento

[ctx: MALE]
en: change of name
es: cambio de nombre

[ctx: MALE]
en: died
es: falleció

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
es: primo octavo

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
es: primo décimo primero

[ctx: MALE]
en: estate name
es: nombre de finca

[ctx: MALE]
en: ex-partner
es: ex pareja

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
es: primo décimo quinto

[ctx: MALE]
en: fifth %s
es: %s quinto

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
es: primo quinto

[ctx: MALE]
en: first %s
es: %s primero

[ctx: MALE]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
es: primo décimo cuarto

[ctx: MALE]
en: fourth %s
es: %s cuarto

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
es: primo cuarto

[ctx: MALE]
en: immigration name
es: nombre de inmigración

[ctx: MALE]
en: married
es: casado

[ctx: MALE]
en: married name
es: nombre de casado

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
es: primo noveno

[ctx: MALE]
en: partner
es: pareja

[ctx: MALE]
en: religious name
es: nombre religioso

[ctx: MALE]
en: second %s
es: %s segundo

[ctx: MALE]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
es: primo séptimo

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
es: primo sexto

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
es: primo décimo

[ctx: MALE]
en: third %s
es: %s tercero

[ctx: MALE]
en: third cousin
es: primo tercero

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
es: primo décimo tercero

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
es: primo décimo segundo

[ctx: MALE]
en: was born
es: nació

en: Macau
es: Macao

en: Macedonia
es: ARY Macedonia

en: Madrid, Spain
es: Madrid, España

en: Magazine
es: Revista

en: Mailing name
es: Nombre de correo

en: Mailto link
es: Vínculo mailto

en: Main section blocks
es: Bloques de la Sección Principal

en: Malawi
es: Malaui

en: Malaysia
es: Malasia

en: Maldives
es: Maldivas

en: Male
es: Hombre

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
es: Adoptado

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
es: Nacimiento

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
es: Acogido

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
es: Sellamiento

en: Males
es: Hombres

en: Mali
es: Malí

en: Manage family trees
es: Administrar árboles genealógicos

en: Manage media
es: Administrar medios

en: Manage the links
es: Administrar vinculos

en: Manager
es: Supervisor

en: Managers
es: Supervisores

en: Manaus, Brazil
es: Manaus, Brasil

en: Manhattan, New York, United States
es: Manhattan, New York, Estados Unidos

en: Manila, Philippines
es: Manila, Filipinas

en: Manti, Utah, United States
es: Manti, Utah, Estados Unidos

en: Manuscript
es: Manuscrito

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
es: Muchos programas de genealogía crear archivos GEDCOM con etiquetas personalizadas y webtrees entiende la mayoría. Cuando las etiquetas no reconocidas se encuentran, esta opción le permite elegir si hacer caso de ellos o mostrar un mensaje de advertencia.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
es: Muchos servidores de correo requieren que el servidor que envía se identifica correctamente, usando un nombre de dominio válido.

en: Map
es: Mapa

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
es: Markdown es un sencillo sistema de formato, utilizado en sitios web como Wikipedia. Utiliza caracteres de puntuación discretos para crear títulos y subtítulos, texto en negrita y cursiva, listas, tablas, etc.

en: Marriage
es: Matrimonio

en: Marriage banns
es: Amonestaciones

en: Marriage beginning status
es: Comienzo del matrimonio

en: Marriage bond
es: Lazo matrimonial

en: Marriage by country
es: Matrimonios por país

en: Marriage contract
es: Contrato matrimonial

en: Marriage date range end
es: Fechas de casamiento a

en: Marriage date range start
es: Fechas de casamiento desde

en: Marriage ending status
es: Final del matrimonio

en: Marriage intention
es: Proposición de matrimonio

en: Marriage license
es: Licencia matrimonial

en: Marriage of a brother
es: Matrimonio del hermano

en: Marriage of a child
es: Matrimonio de un hijo

en: Marriage of a daughter
es: Matrimonio de una hija

en: Marriage of a father
es: Matrimonio del padre

en: Marriage of a grandchild
es: Matrimonio de un nieto

en: Marriage of a granddaughter
es: Matrimonio de una nieta

en: Marriage of a grandson
es: Matrimonio de un nieto

en: Marriage of a half-brother
es: Matrimonio del medio hermano

en: Marriage of a half-sibling
es: Matrimonio de un medio hermano

en: Marriage of a half-sister
es: Matrimonio de una media hermana

en: Marriage of a mother
es: Casamiento de la madre

en: Marriage of a parent
es: Matrimonio de un padre

en: Marriage of a sibling
es: Matrimonio de un hermano

en: Marriage of a sister
es: Matrimonio de una hermana

en: Marriage of a son
es: Matrimonio de un hijo

en: Marriage of parents
es: Matrimonio de los padres

en: Marriage place contains
es: Lugar de matrimonio contiene

en: Marriage places
es: Lugares de matrimonio

en: Marriage settlement
es: Dote

en: Marriage status
es: Estado civil

en: Marriage type unknown
es: Tipo desconocido de pareja

en: Marriages
es: Matrimonios

en: Marriages by century
es: Matrimonios por siglo

en: Married name
es: Nombre de casada

en: Married surname
es: Apellido de casada

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Martinique
es: Martinica

en: Masquerade as this user
es: Hacerse pasar por este usuario

en: Match both upper and lower case letters.
es: Coincidir tanto con letras mayúsculas como minúsculas.

en: Match calendar
es: Igualar calendarios

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
es: Coincidir con el texto exacto, incluso en mitad de una palabra.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
es: Coincidir con el texto exacto, salvo que ocurra en mitad de una palabra.

en: Mauritius
es: Mauricio

en: Maximum descendancy generations
es: Máximo de generaciones de descendientes

en: Maximum number of surnames on individual list
es: Número máximo de apellidos en la lista de personas

en: Maximum pedigree generations
es: Máximo de generaciones en el árbol de ascendientes

en: Maximum upload size:
es: Tamaño máximo de subida:

en: Medford, Oregon, United States
es: Medford, Oregon, EE.UU

en: Media
es: Audiovisuales

en: Media contains
es: El objeto contiene

en: Media file
es: Archivo de objeto audiovisual

en: Media file to upload
es: Archivo audiovisual a subir

en: Media filenames will be prefixed by %s.
es: Los nombres de archivo multimedia serán prefijados por %s.

en: Media files
es: Archivos multimedia

en: Media folder
es: Carpeta de media

en: Media folders
es: Carpetas de media

en: Media object
es: Objeto audiovisual

en: Media objects
es: Objetos audiovisuales

en: Media objects found
es: Objetos audiovisuales encontrados

en: Media objects per page
es: Objetos audiovisuales por página

en: Media type
es: Tipo de objeto

en: Medical
es: Médico

en: Medical condition
es: Estado médico

en: Mediterranio
es: Mediterraneo

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
es: Sistemas medianos (5000 personas): (5000 personas): 32-64MB, 20-40 segundos

en: Member
es: Miembro

en: Memory limit
es: Límite máximo de memoria

en: Memphis, Tennessee, United States
es: Memphis, Tennessee, Estados Unidos

en: Menu
es: Menú

en: Menus
es: Menús

en: Mercury
es: Mercurio

en: Merge
es: Combinar

en: Merge family trees
es: Combinar árboles genealógicos

en: Merge records
es: Combinar registros

en: Merida, Mexico
es: Mérida, México

en: Mesa, Arizona, United States
es: Mesa, Arizona, Estados Unidos

en: Message
es: Mensaje

en: Messages
es: Mensajes

en: Mexico
es: México

en: Mexico City, Mexico
es: Ciudad de México, México

en: Microfiche
es: Microficha

en: Middle East
es: Oriente Medio

en: Midnight
es: Medianoche

en: Military
es: Militar

en: Military service
es: Servicio Militar

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
es: Los factores mínimo y máximo de ampliación para el mapa Google. Un 1 indica el mapa completo, 15 sería un edificio específico. Tome nota de que 15 sólo está disponible en algunas áreas.

en: Missing data
es: Faltan datos

en: Moderate pending changes
es: moderar los cambios pendientes

en: Moderator
es: Moderador

en: Moderators
es: Moderadores

en: Module
es: Módulo

en: Module administration
es: Administración de módulos

en: Modules
es: Módulos

en: Moldova
es: Moldavia

en: Mon
es: Lunes

en: Monaco
es: Mónaco

en: Monday
es: lunes

en: Monterrey, Mexico
es: Monterrey, México

en: Month
es: Mes

en: Month of birth
es: Mes de nacimiento

en: Month of birth of first child in a relation
es: Mes de nacimiento del primer hijo de una relación

en: Month of death
es: Mes de fallecimiento

en: Month of first marriage
es: Mes del primer matrimonio

en: Month of marriage
es: Mes de matrimonio

en: Month:
es: Mes:

en: Monticello, Utah, United States
es: Monticello, Utah, Estados Unidos

en: Montreal, Quebec, Canada
es: Montreal, Quebec, Canadá

en: More news articles
es: Más noticias

en: Morocco
es: Marruecos

en: Most SMTP servers require a password.
es: La mayoría de los servidores SMTP requieren una contraseña.

en: Most common surnames
es: Apellidos más comunes

en: Most servers do not use secure connections.
es: La mayoría de los servidores no usan conexiones seguras.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
es: La mayoría de los sitios están configurados para usar un localhost, lo que significa que su base de datos se ejecuta en el mismo ordenador que su servidor web.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
es: La mayoría de los sitios están configurados para usar el valor predeterminado 3306.

en: Most viewed pages
es: Páginas más visitadas

en: Mother
es: Madre

en: Mother: %s
es: Madre: %s

en: Mother’s age
es: Edad de la madre

en: Mother’s family with %s
es: Familia de la madre con %s

en: Mother’s family with an unknown individual
es: Familia de la madre con un desconocido

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
es: Monte Timpanogos, Utah

en: Move down
es: Hacia abajo

en: Move left
es: Mover a la izquierda

en: Move right
es: Mover a la derecha

en: Move up
es: Hacia arriba

en: Multiple marriages
es: Matrimonios múltiples

en: My account
es: Mi cuenta

en: My family tree
es: Mi árbol genealógico

en: My individual record
es: Mi registro de individuo

en: My page
es: Mi página

en: My pages
es: Mis páginas

en: My pedigree
es: El pedigrí mío

en: MySQL gave the error: %s
es: MySQL da el siguiente error: %s

en: MySQL variables
es: Variables MySQL

en: Myanmar
es: Myanmar (Birmania)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
es: adar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
es: adar I

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
es: adar II

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
es: abril

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
es: agosto

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
es: av

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
es: brumario

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
es: diciembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
es: Zu I-Hijja

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
es: Zu I-Qa`da

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
es: elul

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
es: febrero

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
es: floreal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
es: frimario

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
es: fructidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
es: germinal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
es: jeshván

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
es: iyar

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
es: enero

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
es: julio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
es: Jumada I-Üla

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
es: Jumada I-Akhira

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
es: junio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
es: kislev

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
es: marzo

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
es: mayo

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
es: messidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
es: nisán

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
es: nivoso

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
es: noviembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
es: octubre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
es: pluvioso

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
es: pradeal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
es: Rabi `al-Aw wali

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
es: Rabi `ath-Thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
es: Ramadhan

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
es: septiembre

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
es: Sha `ban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
es: shevat

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
es: siván

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
es: tamuz

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
es: tevet

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
es: termidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
es: tishrei

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
es: vendimiario

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
es: ventoso

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
es: días complementarios

en: Name
es: Nombre

en: Name contains
es: El nombre contiene

en: Name in Hebrew
es: Nombre en hebreo

en: Name prefix
es: Título honorífico

en: Name suffix
es: Sufijo del nombre

en: Names
es: Nombres

en: Namesake
es: Tocayo/a

en: Nanny
es: Niñera

en: Narrative description
es: Descripción narrativa

en: Nashville, Tennessee, United States
es: Nashville, Tennessee, Estados Unidos

en: Nationality
es: Nacionalidad

en: Naturalization
es: Naturalización

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
es: Nauvoo, Illinois (nueva)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
es: Nauvoo (original), Illinois, Estados Unidos

en: Netherlands
es: Países Bajos

en: Never
es: Nunca

en: Never married
es: Nunca se casó

en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

en: New York, New York, United States
es: Nueva York, Nueva York

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: New data
es: Datos nuevos

en: New registration at %s
es: Nuevo registro en %s

en: New user at %s
es: Nuevo usuario en %s

en: Newport Beach, California, United States
es: Newport Beach, California, Estados Unidos

en: News
es: Novedades

en: Newspaper
es: Periódico

en: Next email reminder will be sent after
es: El próximo recordatorio por correo se enviará después del

en: Next image
es: Siguiente imagen

en: Nickname
es: Apodo

en: Niger
es: Níger

en: No GEDCOM file was received.
es: No se recibió ningún archivo GEDCOM.

en: No GEDCOM files found.
es: No se han encontrado archivos GEDCOM.

en: No ancestors in the database.
es: No hay ascendientes en la base de datos.

en: No calendar conversion
es: Sin conversión de calendario

en: No children
es: No constan hijos

en: No contact
es: No hay contacto

en: No custom modules are enabled.
es: No hay módulos personalizados habilitados.

en: No custom themes are enabled.
es: No hay temas personalizados habilitados.

en: No duplicates have been found.
es: No se han encontrado duplicados.

en: No errors have been found.
es: No se han encontrado errores.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
es[0]: No hay eventos mañana.
es[1]: No hay eventos en los próximos %s días.

en: No events exist for today.
es: No hay eventos para hoy.

en: No events exist for tomorrow.
es: No hay eventos para mañana.

en: No events for living individuals exist for today.
es: No hay eventos de personas vivas para hoy.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
es: No hay eventos para personas vivas mañana.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
es[0]: No hay eventos para las personas que viven mañana.
es[1]: No hay eventos para las personas que viven en los próximos %s días.

en: No facts exist for this family.
es: No hay hechos para esta familia.

en: No file was received. Please try again.
es: Archivo no recibido. Envíelo de nuevo.

en: No link between the two individuals could be found.
es: No se encontró ningún relación entre estas dos personas.

en: No map data exists for this individual
es: No hay datos de mapa para esta persona

en: No matching facts found
es: No se encontraron hechos que coincidieran

en: No media file was provided.
es: No se proporcionó archivo multimedia.

en: No news articles have been submitted.
es: No se han remitido artículos a Novedades.

en: No places found
es: No se encontraron lugares

en: No places have been found.
es: No se han encontrado lugares.

en: No predefined text
es: No hay texto predefinido

en: No records to display
es: No hay registros que mostrar

en: No results found.
es: No se encontraron resultados.

en: No signed-in and no anonymous users
es: No hay usuarios identificados ni anónimos

en: No temple - living ordinance
es: No templo—ordenanza durante la vida de las personas

en: No upgrade information is available.
es: No hay información de actualización disponible.

en: Nobody at all
es: Nadie

en: Nocturnal
es: Nocturno

en: None
es: Ninguno

en: Noon
es: Mediodí­a

en: Norfolk Island
es: Norfolk

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
es: Por lo general, los cambios en un árbol genealógico deben ser aprobados por un moderador.  Esta opción le permite al usuario realizar cambios sin necesitar de un moderador.

en: North Korea
es: Corea del Norte

en: Northern Ireland
es: Irlanda del Norte

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Norway
es: Noruega

en: Not a valid individual, family, or source ID
es: No es un ID válido de persona, familia o fuente

en: Not approved by an administrator
es: No verificados por un administrador

en: Not living
es: Fallecido

en: Not married
es: No se casaron

en: Not verified by the user
es: No verificados por el usuario

en: Note
es: Nota

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
es: Tenga en cuenta que si una cuenta de usuario está vinculado a un registro, entonces ese usuario siempre puede ver ese registro.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
es: Nota: las longitudes más largas requieren mucha calculación, de modo que su sitio puede ejecutar lentamente para estos usuarios.

en: Notes
es: Notas

en: Nothing found to cleanup
es: No se encontró nada que limpiar

en: Nothing found.
es: No se encontró nada.

en: Nuku’Alofa, Tonga
es: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
es: Número de hijos

en: Number of days to show
es: Número de días que mostrar

en: Number of families without children
es: Número de familias sin hijos

en: Number of generations
es: Número de generaciones

en: Number of given names
es: Cantidad de nombres

en: Number of marriages
es: Número de matrimonio

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
es: Número de meses desde la última conexión para que una cuenta de usuario se considere inactiva:

en: Number of pages
es: Número de páginas

en: Number of surnames
es: Número de apellidos

en: Nurse
es: Enfermera

en: Oakland, California, United States
es: Oakland, California, Estados Unidos

en: Oaxaca, Mexico
es: Oaxaca, México

en: Occupation
es: Ocupación

en: Occupations
es: Ocupaciones

en: Occupied Palestinian Territory
es: Palestina

en: Ogden, Utah, United States
es: Ogden, Utah, Estados Unidos

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
es: Oklahoma City, Oklahoma, Estados Unidos

en: Old data
es: Datos viejos

en: Old files found
es: Archivos previos encontrados

en: Oldest at bottom
es: Más antiguo abajo

en: Oldest at top
es: Más antiguo arriba

en: Oldest father
es: Padre más anciano

en: Oldest female
es: Mujer más anciana

en: Oldest living individuals
es: Personas más longevas

en: Oldest male
es: Hombre más anciano

en: Oldest mother
es: Madre más anciana

en: Oman
es: Omán

en: On this day
es: En esta fecha

en: On this day…
es: En un día como éste…

en: Only managers can edit
es: Sólo los supervisores pueden editar

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
es: ¡Ups! El servidor web no puede conectarse al servidor de bases de datos. Puede que esté ocupado, en mantenimiento, o que simplemente no funcione. Le recomendamos que <a href="index.php">lo intente de nuevo</a> pasados unos minutos o que contacte con el administrador del sitio web.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
es: webtrees no pudo crear archivos en esta carpeta.

en: Optional prefixes and suffixes
es: Prefijos y sufijos opcionales

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
es: Oquirrh Mountain, Utah, Estados Unidos

en: Order
es: Orden

en: Ordinance
es: Ordenanza

en: Ordination
es: Ordenación

en: Orientation
es: Orientación

en: Orlando, Florida, United States
es: Orlando, Florida, Estados Unidos

en: Other
es: Otro

en: Other facts to show in charts
es: Otros hechos a mostrar en los diagramas

en: Other folder… please type in
es: Otra carpeta… por favor, introduzca su nombre

en: Other preferences
es: Otras opciones

en: Others
es: Otros

en: Overwrite existing coordinates.
es: Reemplazar las coordenadas que existen.

en: Own charts
es: Gráficos propios

en: Owner
es: Propietario

en: PHP blocked the file because of its extension.
es: PHP bloqueó el archivo por su extensión.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
es: La extensión PHP «%1$s» está desactivada. Sin ella, no se podrán llevar a cabo las siguientes funciones: : %2$s. Pídale al administrador de su servidor que la active.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
es: La extensión PHP «%s» está desactivada. A menos que no la active, no podrá instalar webtrees. Pídale al administrador de su servidor que la active.

en: PHP failed to write to disk.
es: PHP no pudo escribir en disco.

en: PHP information
es: PHPInfo

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
es: La configuración PHP «%1$s» está desactivada. Sin ella, no se podrán llevar a cabo las siguientes funciones: : %2$s. Pídale al administrador de su servidor que la active.

en: PHP time limit
es: Tiempo límite de PHP

en: Page
es: Página

en: Page %s of %s
es: Página %s de %s

en: Page size
es: Tamaño de página

en: Painting
es: Pintura

en: Pakistan
es: Paquistán

en: Palau
es: Palaos

en: Palette
es: Paleta

en: Palmyra, New York, United States
es: Palmyra, Nueva York

en: Panama
es: Panamá

en: Panama City, Panama
es: Panamá, Panamá

en: Papeete, Tahiti
es: Papeete, Tahití

en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

en: Parents
es: Padres

en: Parents and siblings
es: Padres y hermanos

en: Parent’s age
es: Edad del progenitor

en: Password
es: Contraseña

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
es: Las contraseñas deben tener al menos 6 caracteres de largo. Se distingue entre mayúsculas y minúsculas, por lo que "secreto" es diferente a "SECRETO".

en: Passwords must contain at least 6 characters.
es: La contraseña debe tener al menos 6 caracteres .

en: Payson, Utah, United States
es: Payson, Utah, Estados Unidos

en: Pedigree
es: Pedigrí

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
es: Adoptado

[ctx: Pedigree]
en: Birth
es: Nacimiento

[ctx: Pedigree]
en: Foster
es: Acogido

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
es: Sellamiento

en: Pedigree chart
es: Árbol de ascendientes

en: Pedigree map
es: Mapa del pedigrí

en: Pedigree map of %s
es: Mapa del pedigrí de %s

en: Pedigree of %s
es: Pedigrí de %s

en: Pedigree tree of %s
es: Árbol de ascendientes de %s

en: Pending changes
es: Cambios pendientes

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
es: Los cambios pendientes se muestra sólo cuando su cuenta tiene permiso para editar.  Cuando termine la sesión, no puede verlos.  Además, los cambios pendientes se muestran sólo en ciertos páginas.  Por ejemplo, no se muestran en las listas, los informes, o los resultados de búsqueda.

en: Permanent number
es: Número fijo

en: Permanently delete these records?
es: ¿Borrar permanentemente estos registros?

en: Peru
es: Perú

en: Philippines
es: Filipinas

en: Phoenix, Arizona, United States
es: Phoenix, Arizona, Estados Unidos

en: Phone
es: Teléfono

en: Phonetic
es: Fonético

en: Phonetic algorithm
es: Algoritmo fonético

en: Phonetic name
es: Nombre fonético

en: Phonetic place
es: Lugar fonético

en: Phonetic search
es: Búsqueda fonética

en: Phonetic title
es: Título fonético

en: Photo
es: Foto

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
es: webtrees puede ser instalado en una de estas carpetas:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
es: PhpGedView debe ser de la versión 4.2.3, o cualquier SVN superior al #%s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
es: El ayudante requiere que PhpGedView y webtrees use el mismo base de datos.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
es: Ayudante para la migración de PhpGedView a webtrees

en: Pink Plastic
es: Plástico rosa

en: Pitcairn
es: Islas Pitcairn

en: Place
es: Lugar

en: Place check
es: Comprobación de lugares

en: Place contains
es: El lugar contiene

en: Place hierarchy
es: Lugares

en: Place in Hebrew
es: Lugar en hebreo

en: Place list
es: Lista de lugares

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
es: Los nombres de lugares son a menudo demasiado largo para caber en las cartas, listas, etc. Se puede abreviar, mostrando sólo la primera parte del nombre, como <i>pueblo, condado</i>, o la última parte , como <i>región, país</i>.

en: Place of LDS baptism
es: Lugar del bautismo SUD

en: Place of LDS child sealing
es: Lugar del sellamiento SUD con hijo

en: Place of LDS endowment
es: Lugar de la investidura SUD

en: Place of LDS spouse sealing
es: Lugar del sellamiento SUD con el cónyuge

en: Place of adoption
es: Lugar de adopción

en: Place of baptism
es: Lugar del bautismo

en: Place of bar mitzvah
es: Lugar del bar mitzvah

en: Place of bat mitzvah
es: Lugar de bat mitzvah

en: Place of birth
es: Lugar de nacimiento

en: Place of blessing
es: Lugar de la bendición

en: Place of brit milah
es: Lugar del Brit Milá

en: Place of burial
es: Lugar del entierro

en: Place of christening
es: Lugar del bautismo

en: Place of confirmation
es: Lugar de la confirmación

en: Place of cremation
es: Lugar de la incineración

en: Place of death
es: Lugar de defunción

en: Place of emigration
es: Lugar de la emigración

en: Place of engagement
es: Lugar del compromiso

en: Place of event
es: Lugar del suceso

en: Place of first communion
es: Lugar de la primera comunión

en: Place of immigration
es: Lugar de la inmigración

en: Place of marriage
es: Lugar del matrimonio

en: Place of marriage banns
es: Lugar de las amonestaciones

en: Place of naturalization
es: Lugar de la naturalización

en: Place of ordination
es: Lugar de la ordenación

en: Place of residence
es: Lugar de la residencia

en: Place the website offline, by creating the file %s…
es: Coloque el sitio web en línea, creando el archivo %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
es: Coloque el sitio web en línea, eliminando el archivo %s…

en: Places
es: Lugares

en: Places found
es: Lugares encontrados

en: Places in %s
es: Lugares en %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
es: Lugares se deben ser introducidos de acuerdo con las normas de la genealogía.  En la genealogía, los lugares se registran con la información más específica sobre el lugar primero y luego trabajar hasta el lugar menos específica pasado, usando comas para separar los diferentes niveles de lugar.  El nivel en el que se graba la información de lugar debería representar los niveles de gobierno o de una iglesia donde se guardan los registros vitales de ese lugar.<br>br>Por ejemplo, un lugar como Salt Lake City se ingresaría como «Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA».<br><br>Vamos a examinar cada parte de este lugar.  La primera parte, «Salt Lake City», es la ciudad o municipio donde ocurrió el evento.  En algunos países , es posible que los municipios o distritos dentro de una ciudad que son importantes tener en cuenta.  En ese caso, deben presentarse ante la ciudad.  La siguiente parte: «Salt Lake», es el condado.  «Utah» es el Estado, y «USA» es el país.  Es importante tener en cuenta cada lugar, porque los registros genealógicos se mantienen por los gobiernos de cada nivel.<br><br>Si no se conoce el nivel de la plaza, se debe dejar un espacio entre las comas.  Supongamos que, en el ejemplo anterior, usted no sabía el condado de Salt Lake City.  A continuación, debe registrar de esta manera: «Salt Lake City, , Utah, USA».  Supongamos que sólo se sabe que una persona nació en Utah.  Se podría introducir la información de esta manera: «, , Utah, USA».<br><br>Usted puede utilizar el <b>Buscar Lugar</b> para ayudarle a encontrar los lugares que ya existen en la base de datos.

en: Play
es: Reproducir

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
es: Por favor, introduzca un Nombre, Apellido o Lugar además del Año

en: Please enter a message subject.
es: Por favor introduzca el Asunto.

en: Please enter a valid email address.
es: Por favor introduzca una dirección de correo válida.

en: Please enter more than one character.
es: Por favor, introduzca más de un carácter.

en: Please enter some message text before sending.
es: Por favor escriba el texto del mensaje antes de enviarlo.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
es: Introduzca su dirección de correo electrónico para que podamos responder a su mensaje. Si no introduce su dirección de correo electrónico, no podremos responder a su consulta. Su dirección se usará únicamente para responder a su mensaje. En ningún caso se utilizará para cualquier otra finalidad.

en: Poland
es: Polonia

en: Port number
es: Número de puerto

en: Portland, Oregon, United States
es: Portland, Oregón

en: Porto Alegre, Brazil
es: Porto Alegre, Brasil

en: Portrait
es: Vertical

en: Postal code
es: Código postal

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
es: Texto predefinido que establece que el administrador decidirá sobre cada solicitud de cuenta de usuario

en: Predefined text that states all users can request a user account
es: Texto predefinido que establece que todos los usuarios pueden solicitar una cuenta de usuario

en: Predefined text that states only family members can request a user account
es: Texto predefinido que establece que sólo los familiares pueden solicitar una cuenta de usuario

en: Preferences
es: Preferencias

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
es: Existen preferencias para el módulo “%s”, pero este módulo ya no existe.

en: Preferred contact method
es: Método preferido de contacto

en: Prefixes
es: Prefijos

en: Presentation style
es: Estilo de presentación

en: President’s Office
es: Oficina Presidencial

en: Preston, England
es: Preston, Inglaterra

en: Priest
es: Sacerdote

en: Print basic events when blank
es: Imprimir sucesos básicos cuando en blanco

en: Privacy
es: Privacidad

en: Privacy restrictions
es: Restricciones de privacidad

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
es: Restricciones de privacidad—esas se aplica a los registros y hechos que no tienen etiqueta RESN

en: Private
es: Privado

en: Probate
es: Testamentaría

en: Property
es: Propiedad

en: Provo City Center, Utah, United States
es: Provo City Center, Utah, Estados Unidos

en: Provo, Utah, United States
es: Provo, Utah, Estados Unidos

en: Publication
es: Publicación

en: Quality of data
es: Calidad de los datos

en: Question
es: Pregunta

en: Quick family facts
es: Hechos Rápidos de Familia

en: Quick individual facts
es: Hechos personales rápidos

en: Quick repository facts
es: Hechos rápidos para repositorios

en: Quick source facts
es: Hechos rápidos para fuentes

en: README documentation
es: Documentación LÉAME

en: Rabbi
es: Rabí

en: Raleigh, North Carolina, United States
es: Raleigh, Carolina del Norte

en: Random images from the current family tree.
es: Imágenes al azar del árbol genealógico actual.

en: Re-order children
es: Reordenar hijos

en: Re-order families
es: Reordenar las familias

en: Re-order media
es: Reordenar los objetos

en: Real name
es: Nombre real

en: Recent changes
es: Cambios Recientes

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
es: Eventos recientes (&lt; 100 años)

en: Recife, Brazil
es: Recife, Brasil

en: Record
es: Registro

en: Record ID number
es: Número ID del registro

en: Record file number
es: Número de archivo del registro

en: Records
es: Registros

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
es: Los registros no son del mismo tipo. No se pueden combinar registros de tipos distintos.

en: Redlands, California, United States
es: Redlands, California, Estados Unidos

en: Reference number
es: Número de referencia

en: Registered partnership
es: Pareja registrada

en: Registry officer
es: Funcionario del registro

en: Regular expression
es: Expresión regular

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
es: Las expresiones regulares son una técnica de coincidencia de patrones avanzado.

en: Reject
es: Rechazar

en: Reject all changes
es: Rechazar todos los cambios

en: Related families
es: Familias relacionadas

en: Related individuals
es: Individuos relacionados

en: Relationship
es: Parentesco

en: Relationship to father
es: Relación con el padre

en: Relationship to me
es: Parentesco conmigo

en: Relationship to mother
es: Relación con la madre

en: Relationship to parents
es: relación hacia los padres

en: Relationship: %s
es: Parentesco: %s

en: Relationships
es: Relaciones

en: Relationships between %1$s and %2$s
es: Relacionamientos entre %1$s y %2$s

en: Religion
es: Religión

en: Religious institution
es: Institución Religiosa

en: Religious marriage
es: Matrimonio religioso

en: Reminder email frequency (days)
es: Frecuencia de los correos recordatorios (días)

en: Remote server
es: Servidor remoto

en: Remove
es: Borrar

en: Remove duplicate links
es: Borrar vínculos duplicados

en: Remove flag
es: Borrar bandera

en: Remove individual
es: Borrar persona

en: Remove link from list
es: Borrar el vínculo de la lista

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
es: Retire la ruta de los nombres de archivo de medios GEDCOM

en: Remove this location?
es: ¿Borrar esta ubicación?

en: Reno, Nevada, United States
es: Reno, Nevada, Estados Unidos

en: Renumber
es: Volver a numerar

en: Renumber family tree
es: Volver a numerar el árbol genealógico

en: Replace with
es: Reemplazar por

en: Replacement text
es: Texto de la sustitución

en: Reply
es: Responder

en: Report
es: Informe

en: Reports
es: Informes

en: Repositories
es: Repositorios

en: Repositories found
es: Repositorios encontrados

en: Repository
es: Repositorio

[ctx: Repository]
en: Name
es: Nombre

en: Repository contains
es: El repositorio contiene

en: Repository name
es: Nombre del repositorio

en: Republic of the Congo
es: República del Congo

en: Request a new password
es: Solicitar una nueva contraseña

en: Request a new user account
es: Solicitar una nueva cuenta de usuario

en: Research task
es: Tarea de investigación

en: Research tasks
es: Tareas de investigación

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
es: Tareas de investigación son «eventos» especiales, vinculados a las personas en su árbol genealógico, que indican la necesidad de seguir investigando. Puedes usarlos como un recordatorio para revisar los hechos en contra de las fuentes más fiables, para obtener los documentos o fotografías, para resolver informaciones contradictorias, etc.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
es: Tareas de investigación se guardan con la etiqueta GEDCOM especial «_TODO» (<i>para hacer</i> en inglés). Otras aplicaciones genealogías quizás no puede reconocer esta etiqueta.

en: Residence
es: Residencia

en: Restore the default block layout
es: Restaurar el diseño por defecto de los bloques

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
es: Restringir el acceso al sitio, usando las direcciones IP y las cadenas user-agent.

en: Restrict to immediate family
es: Limitar el acceso a familiares

en: Restriction
es: Restricción

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
es: Se pueden añadir restricciones a los registros y hechos, para controlar quién puede ver los datos o modificarlos.

en: Resulting value
es: Valor resultante

en: Results
es: Resultados

en: Retirement
es: Jubilación

en: Reunion
es: Reunión

en: Rexburg, Idaho, United States
es: Rexburg, Idaho, Estados Unidos

en: Right section blocks
es: Bloques de la Sección Derecha

en: Role
es: Rol

en: Romania
es: Rumanía

en: Romanized
es: Romanizado

en: Romanized place
es: Lugar romanizado

en: Romanized title
es: Título romanizado

en: Roots
es: Raíces

en: Rule
es: Regla

en: Russia
es: Rusia

en: Rwanda
es: Ruanda

en: SMTP mail server
es: Servidor de correo SMTP

en: Sacramento, California, United States
es: Sacramento, California, Estados Unidos

en: Sage
es: Salvia

en: Saint Helena
es: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
es: San Cristóbal y Nevis

en: Saint Lucia
es: Santa Lucía

en: Saint Pierre and Miquelon
es: San Pedro y Miquelón

en: Saint Vincent and the Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

en: Salt Lake City, Utah, United States
es: Salt Lake City, Utah, Estados Unidos

en: San Antonio, Texas, United States
es: San Antonio, Texas, Estados Unidos

en: San Diego, California, United States
es: San Diego, California, Estados Unidos

en: San Jose, Costa Rica
es: San José, Costa Rica

en: Santo Domingo, Dominican Republic
es: Santo Domingo, República Dominicana

en: Sao Paulo, Brazil
es: Sao Paulo, Brasil

en: Sao Tome and Principe
es: Santo Tomé y Príncipe

en: Sat
es: Sábado

en: Satellite
es: Satélite

en: Saturday
es: sábado

en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

en: School or college
es: Colegio o universidad

en: Scotland
es: Escocia

en: Scrapbook
es: Libreta de notas

en: Sealing canceled (divorce)
es: Sellamiento cancelado (divorcio)

en: Search
es: Buscar

en: Search and replace
es: Buscar y reemplazar

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
es: Buscar y reemplazar texto, utilizando búsquedas simples o coincidencia avanzada de patrones.

en: Search engine
es: Motor de búsqueda

en: Search filters
es: Filtros de búsqueda

en: Search for
es: Buscar

en: Search globally
es: Buscar globalmente

en: Search locally
es: Buscar localmente

en: Search method
es: Método de búsqueda

en: Search text/pattern
es: Buscar texto/patrón

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
es: Buscar todas las posibles relaciones puede tomar mucho tiempo en árboles complejos.

en: Seattle, Washington, United States
es: Seattle, Washington, Estados Unidos

en: Second record
es: Segundo registro

en: Secure connection
es: Usar SSL

en: Security code
es: Código de seguridad

en: See %s for more information.
es: Vea %s para mas información.

en: Select
es: Seleccionar

en: Select a GEDCOM file to import
es: Seleccionar un archivo GEDCOM para importar

en: Select a block and use the arrows to move it.
es: Seleccione un bloque y use las flechas para moverlo.

en: Select a date
es: Seleccione una fecha

en: Select events
es: Seleccionar eventos

en: Select flag
es: Seleccionar bandera

en: Select individuals by place or date
es: Seleccione individuos por lugar o fecha

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
es: Escoger registros de su árbol genealógico y los descargan en archivo GEDCOM.

en: Select the desired age interval
es: Seleccione el intervalo de edad deseado

en: Select the desired count interval
es: Escoge el intervalo de conteo deseado

en: Select the facts and events to keep from both records.
es: Seleccione los hechos y eventos para mantener en ambos registros.

en: Select the languages that will be shown in menus.
es: Seleccione los idiomas que se mostrarán en los menús.

en: Select two records to merge.
es: Seleccione dos registros a combinar.

en: Seller
es: Vendedor

en: Send
es: Enviar

en: Send a message
es: Enviar mensaje

en: Send a message to all users
es: Enviar un mensaje a todos los usuarios

en: Send a message to users who have never signed in
es: Enviar un mensaje a los usuarios que nunca se han conectado

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
es: Enviar mensaje a los usuarios que no se han conectado los últimos seis meses

en: Send broadcast messages
es: Enviar mensajes generales

en: Send out reminder emails
es: Enviar correos recordatorios

en: Sender name
es: Nombre del remitente

en: Sending email
es: Correo electrónico

en: Sending server name
es: Nombre del servidor que envía

en: Seoul, Korea
es: Seúl, Corea

en: Separated
es: Separado

en: Servant
es: Criado

en: Server information
es: Información del servidor

en: Server name
es: Nombre del servidor

en: Session timeout
es: Duración de la Sesión

en: Set as default
es: Establecer por defecto

en: Set the access level for each tree.
es: Fijar el nivel de acceso para cada árbol.

en: Set the default blocks for new family trees
es: Bloques por defecto para nuevos árboles familiares

en: Set the default blocks for new users
es: Bloques por defecto para nuevos usuarios

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
es: Fija el número de generaciñones que se mostrarán por omisión en los diagramas de descendientes y ascendeintes.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
es: Ajusta el número de generaciones que se mostrarán por omisión en el informe de Descendientes.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
es: Fija el número máximo de generaciones que se mostrarán en los árboles de ascendientes.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
es: Ajusta el nivel de acceso para toda las personas ya fallecidas.

en: Set the status to “approved”.
es: Fijar el estado a "aprovado".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
es: Si se fija a <b>Sí</b> aparecerán vínculos en personas, fuentes y familias que permitirán a los usuarios abrir otra ventana con los datos en bruto extraídos directamente del archivo GEDCOM.

en: Setup wizard for webtrees
es: Asistente para la instalación de webtrees

en: Shared note
es: Nota compartida

en: Shared note contains
es: La nota compartida contiene

en: Shared notes
es: Notas compartidas

en: Shared notes found
es: Notas compartidas halladas

en: She
es: Ella

en: She died
es: Murió

en: She married
es: Se casó el

en: She resided at
es: Vivió en

en: She was born
es: Nació

en: She was buried
es: Enterrada

en: She was christened
es: Fue bautizada

en: She was cremated
es: Incinerada

en: Shiny Tomato
es: Tomate brillante

en: Short version
es: Versión corta

en: Shortcut
es: Atajo

en: Shortest marriage
es: Matrimonio más breve

en: Should this block be hidden when it is empty
es: Debe ocultarse este bloque si está vacío

en: Show
es: Mostrar

en: Show a download link in the media viewer
es: Mostrar vínculo de descargar en el visor de objetos audiovisuales

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
es: Mostrar los términos de uso en la página de «Solicitar nueva cuenta de usuario»

en: Show all notes
es: Mostrar todas las notas

en: Show all places in a list
es: Mostrar todos los lugares en una lista

en: Show all sources
es: Mostrar todas las fuentes

en: Show all spouses and ancestors
es: Mostrar todos los esposos y antepasados

en: Show all tags
es: Mostrar todos los etiquetas

en: Show an age cursor
es: Mostrar un cursor de edad

en: Show chart details by default
es: Mostrar detalles de la carta por defecto

en: Show children of ancestors
es: Mostrar a los niños de los antepasados

en: Show counts before or after name
es: Colocar contador antes o después del nombre

en: Show couples where either partner married more than once.
es: Mostrar parejas donde algún miembro se casó más de una vez.

en: Show couples where only the female partner is dead.
es: Mostrar las parejas en las que sólo la mujer ha fallecido.

en: Show couples where only the male partner is dead.
es: Mostrar parejas en las que sólo el hombre ha fallecido.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
es: Mostrar parejas casadas hace más de 100 años.

en: Show couples who married within the last 100 years.
es: Mostrar parejas casadas los últimos 100 años.

en: Show couples with an unknown marriage date.
es: Mostrar parejas con fecha desconocida de matrimonio.

en: Show cousins
es: Mostrar primos

en: Show date of last update
es: Mostrar la fecha de la última actualización

en: Show dead individuals
es: Ver fallecidos

en: Show details
es: Mostrar detalles

en: Show divorced couples.
es: Mostrar parejas divorciadas.

en: Show images
es: Mostrar imágenes

en: Show inactive places
es: Mostrar lugares deshabilitados

en: Show individuals born more than 100 years ago.
es: Mostrar personas nacidas hace más de 100 años.

en: Show individuals born within the last 100 years.
es: Mostrar las personas nacidas los últimos 100 años.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
es: Mostrar personas vivas o parejas en las que ambos están vivos.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
es: Mostrar personas difuntas o parejas en las que ambos han fallecido.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
es: Mostrar las personas que fallecieron hace más de 100 años.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
es: Mostrar las personas que fallecieron en los últimos 100 años.

en: Show list of family trees
es: Mostrar lista de los árboles genealógicos

en: Show living individuals
es: Mostrar personas vivas

en: Show names of private individuals
es: Mostrar nombres de personas privadas

en: Show notes
es: Mostrar notas

en: Show occupations
es: Mostrar occupaciones

en: Show only births, deaths, and marriages
es: Mostrar sólo nacimientos, defunciones y matrimonios

en: Show only events of living individuals
es: Mostrar solamente eventos de personas vivas

en: Show only females.
es: Mostrar sólo mujeres.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
es: Mostrar sólo personas de sexo desconocido.

en: Show only individuals, events, or all
es: Mostrar sólo personas, eventos o todo

en: Show only males.
es: Mostrar sólo hombres.

en: Show only the selected tags
es: Mostrar sólo las etiquetas escogidas

en: Show parents
es: Mostrar padres

en: Show pending changes
es: Mostrar cambios pendientes

en: Show photos
es: Mostrar fotos

en: Show places in hierarchy
es: Mostrar lugares jerárquicamente

en: Show private relationships
es: Mostrar relaciones privadas

en: Show related individuals/families
es: Mostrar personas/familias relacionadas

en: Show research tasks that are assigned to other users
es: Mostrar tareas de investigación que se asignan a otros usuarios

en: Show research tasks that are not assigned to any user
es: Mostrar tareas de investigación que no están asignados a ningún usuario

en: Show research tasks that have a date in the future
es: Mostrar tareas de investigación que tienen una fecha en el futuro

en: Show residences
es: Mostrar residencias

en: Show slide show controls
es: Mostrar los controles de la presentación

en: Show sources
es: Mostrar fuentes

en: Show spouses
es: Mostrar cónyuges

en: Show statistics charts
es: Mostrar gráficos estadísticos

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
es: Mostrar las %2$s %1$s partes de un nombre de lugar.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
es: primeros

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
es: últimos

en: Show the date and time of update
es: Mostrar la fecha y hora de la actualización

en: Show the events of close relatives on the individual page
es: Mostrar eventos de los parientes cercanos en las páginas de las personas

en: Show the family tree
es: Mostrar el árbol genealógico

en: Show the list of individuals
es: Mostrar la lista de personas

en: Show the list of surnames
es: Mostrar la lista de apellido

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
es: Mostrar la ubicación de lugares y eventos con el servicio de mapas Google Maps™.

en: Show the user who made the change
es: Mostrar el usuario que realizó el cambio

en: Show this block for which languages
es: Para cuales idiomas mostrar este bloque

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
es: Mostrar miniaturas en los gráficos y grupos de familia.

en: Show to managers
es: Mostrar a los supervisores

en: Show to members
es: Mostrar a miembros

en: Show to visitors
es: Mostrar a visitantes

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
es: Mostrar parejas o personas «hoja». Son personas que están vivas pero no tienen hijos registrados en la base de datos.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
es: Mostrar parejas o personas «raíz». También se las conoce como «patriarcas». Son personas cuyos padres no constan en la base de datos.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
es: Mostrando desda %1$s hasta %2$s (de %3$s)

en: Sibling
es: Hermano/a

en: Siblings
es: Hermanos

en: Sidebar
es: Barra lateral

en: Sidebars
es: Barras laterales

en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

en: Sign in
es: Iniciar sesión

en: Sign out
es: Cerrar sesión

en: Sign-in URL
es: URL de acceso

en: Sign-in and registration
es: Acceso y registro

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
es: Se asume que las fechas usan el calendario gregoriano. Para especificar una fecha en otro calendario añada una palabra clave antes de la misma. Esta palabra clave no se necesita si el formato de la fecha no es ambiguo.

en: Singapore
es: Singapur

en: Sister
es: Hermana

en: Site identification code
es: Código de identificación del sitio

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
es: Los miembros del sitio pueden enviarse mensajes. Puede elegir cómo se envían estos mensajes a usted, o elegir no recibirlos en absoluto.

en: Site verification code
es: Código de verificación del sitio

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
es: Códigos de verificación del sitio no funcionan cuando webtrees está instalado en una subcarpeta.

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
es: Los Sitemaps son una forma para que los webmasters se pueden indicar a los motores de búsqueda sobre las páginas en un sitio web que están disponibles para el rastreo. Todos los principales motores de búsqueda se usan sitemaps. Para más información, véase <a href="http://www.sitemaps.org/es/">www.sitemaps.org/es</a>.

en: Size of map (in pixels)
es: Tamaño del mapa (en píxeles)

en: Skip to content
es: Saltear el contenido

en: Slave
es: Esclavo

en: Slide show
es: Presentación

en: Slovakia
es: Eslovaquia

en: Slovenia
es: Eslovenia

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
es: Sistemas pequeños (500 personas): 16-32MB, 10-20 segundos

en: Snowflake, Arizona, United States
es: Snowflake, Arizona, Estados Unidos

en: Social security number
es: Número Seguridad Social

en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
es: Algunos software de genealogía crean archivos GEDCOM que contienen nombres de archivos de medios con rutas completas. No existirán estos caminos en el servidor web. Para permitir a webtrees encontrar el archivo, la primera parte de la ruta de acceso debe ser eliminado.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
es: Algunas paginas pueden mostrar el número de veces que han sido visitadas.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
es: Algunos nombres de lugares se puede escribir con prefijos y sufijos opcionales. Por ejemplo, «Orange» o «Condado de Orange». Si el árbol genealógico contiene los nombres de lugares completos, pero la base de datos geográfica contiene los nombres cortos, entonces debe especificar una lista de los prefijos y sufijos para no tener en cuenta. Múltiples opciones deben estar separadas con punto y coma. Por ejemplo, «Condado;Condado de» o «Municipio; Mpio.; Mpio».

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
es: Algunos temas pueden mostrar iconos en la pestaña de "Hechos y acontecimientos".

en: Son
es: Hijo

en: Son of %s
es: Hijo de %s

en: Sort order
es: Ordenar por

en: Sounds like
es: Suena como

en: Source
es: Fuente

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
es: Las citas de fuentes pueden incluir campos para registrar la calidad del dato (primario, secundario, etc.) y la fecha en que se registró el dato en la fuente. Si no usa estos campos, puede deshabilitarlos al crear nuevas citas de fuentes.

en: Source contains
es: La fuente contiene

en: Source type
es: Tipo de fuente

en: Sources
es: Fuentes

en: Sources to the events
es: Fuentes para los eventos

en: South Africa
es: Sudáfrica

en: South America
es: Sudamérica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
es: Islas Georgias del Sur y Sandwich del Sur

en: South Sudan
es: Sudán del Sur

en: Spain
es: España

en: Spokane, Washington, United States
es: Spokane, Washington, Estados Unidos

en: Spouse
es: Cónyuge

en: Spouse census date
es: Fecha del censo del cónyuge

en: Spouse census place
es: Lugar del censo del cónyuge

en: Spouse note
es: Nota de cónjuge

en: Spouses
es: Cónyuges

en: Spouses and children
es: Cónyuges e hijos

en: St. George, Utah, United States
es: St. George, Utah, Estados Unidos

en: St. Louis, Missouri, United States
es: San Luis, Misuri

en: St. Paul, Minnesota, United States
es: St. Paul, Minnesota, Estados Unidos

en: Standard
es: Estándar

en: Start IP address
es: Dirección IP de inicio

en: Start at parents
es: Comenzar en los padres

en: Start slide show on page load
es: Comenzar presentación al cargar la página

en: Start year
es: Año inicial

en: Starting range of change dates
es: Fechas de cambio desde

en: State
es: Estado/Provincia

en: Statistics
es: Estadísticas

en: Statistics chart
es: Estadísticas

en: Status
es: Estatus

en: Status change date
es: Fecha del cambio de estado

en: Stillborn
es: Nacido muerto

en: Stillborn: exempt
es: Nacido muerto: eximido

en: Stockholm, Sweden
es: Estocolmo, Suecia

en: Stop
es: Detener

en: Store watermarked full size images on server
es: Almacenar en el servidor las imágenes a tamaño original con filigranas

en: Store watermarked thumbnails on server
es: Almacenar en el servidor las miniaturas con filigranas

en: Stories
es: Historias

en: Story
es: Historia

en: Story title
es: Título de la historia

en: Subdivision
es: Subdivisión

en: Subject
es: Asunto

en: Submission
es: Envío

en: Submitted but not yet cleared
es: Sometido pero no aprobado

en: Submitter
es: Remitente

en: Sudan
es: Sudán

en: Suffixes
es: Sufijos

en: Sun
es: Domingo

en: Sunday
es: domingo

en: Support and documentation can be found at %s.
es: Apoyo y documentación se puede encontrar en %s.

en: Suriname
es: Surinam

en: Surname
es: Apellidos

en: Surname distribution chart
es: Diagrama de distribución de apellidos

en: Surname list style
es: Estilo de lista de apellidos

en: Surname option
es: Opción de apellidos

en: Surname prefix
es: Prefijo del apellido

en: Surname tradition
es: Tradición de apellidos

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
es: islandés

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
es: Lituano

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
es: polaco

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
es: portugués

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
es: español

[ctx: Surname tradition]
en: none
es: nada

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
es: patronímico

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
es: Los apellidos se declinan para indicar el género de una persona y el estado civil.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
es: Los apellidos se declinan para indicar el género de una persona.

en: Suva, Fiji
es: Suva, Fiyi

en: Svalbard and Jan Mayen
es: Svalbard y Jan Mayen

en: Swap individuals
es: Intercambiar individuos

en: Swaziland
es: Suazilandia

en: Sweden
es: Suecia

en: Switzerland
es: Suiza

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
es: Sincronizar árboles genealógicos con archivos GEDCOM

en: Syria
es: Siria

en: Tab
es: Pestaña

en: Table prefix
es: Prefijo de tabla

en: Tabs
es: Pestañas

en: Tag
es: Etiqueta

en: Taipei, Taiwan
es: Taipei, Taiwán

en: Taiwan
es: Taiwán

en: Tajikistan
es: Tayikistán

en: Tampico, Mexico
es: Tampico, México

en: Teal Top
es: Azul verdoso

en: Technical help contact
es: Contacto para ayuda técnica

en: Templates
es: Plantillas

en: Temple
es: Templo

en: Terrain
es: Relieve

en: Text
es: Texto

en: Thailand
es: Tailandia

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
es: El campo <b>Nombre</b> contiene el nombre completo de la persona, como lo habrían escrito o como lo registró.  Esto es lo que se mostrará en la pantalla.  Se utiliza las anotaciones genealógicas estándares para distinguir las partes del nombre.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
es: El campo <b>Apellido</b> contiene un nombre que se usa para ordenar y agrupar.  Puede ser diferente del apellido real de la persona lo cual siempre se toma del campo <b>Nombre</b>.  Este campo se puede usar para ordenar los apellidos con o sin un prefijo (Gogh / van Gogh) o para arreglar las variaciones de ortografía o inflexiones (Kowalski / Kowalska).  Si una persona debe aparecer en más de un solo apellido, los apellidos deben estar separados por comas.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
es: El archivo GEDCOM “%s” se ha importado.

en: The Hague, Netherlands
es: La Haya, Países Bajos

en: The PHP temporary folder is missing.
es: Falta el directorio temporal de PHP.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
es: El asistente PhpGedView a webtrees es un proceso automatizado para ayudar a los administradores hacer el movimiento de una instalación PhpGedView a una instalación webtrees nueva.  Se transferirá toda la GEDCOM PhpGedView y otras partes de la base de datos directamente a la base de datos webtrees nueva.  Los siguientes requisitos son necesarios:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
es: El administrador del sitio webtrees %s ha aprobado su solicitud de cuenta. Ya puede entrar de forma identificada accediendo al siguiente vínculo: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
es: El Administrador ha sido informado. Tan pronto como le dé el permiso para acceder, puede entrar con su identificador y su contraseña.

en: The changes to “%s” have been accepted.
es: Los cambios en «%s» han sido aceptados.

en: The changes to “%s” have been rejected.
es: Los cambios en «%s» han sido rechazados.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
es: El carrito de recortes permite extraer extractos de este árbol genealógico y descargarlos en un archivo GEDCOM.

en: The database reported the following error message:
es: La base de datos devolvió el siguiente mensaje de error:

en: The date and time of the last update
es: Fecha y hora de la última actualización

en: The details of this family are private.
es: Los detalles de esta familia son privadas.

en: The details of this individual are private.
es: Los detalles de esta persona son privados.

en: The family tree has been exported to %s.
es: Árbol genealógico exportado a %s.

en: The family tree “%s” already exists.
es: El árbol genealógico “%s” ya existe.

en: The family tree “%s” has been created.
es: El árbol genealógico “%s” se ha creado.

en: The family tree “%s” has been deleted.
es: El árbol genealógico “%s” ha sido eliminado.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
es: El árbol genealógico “%s” se mostrará a los visitantes cuando llegan por primera vez a este sitio web.

en: The family trees have been merged successfully.
es: Los árboles genealógicos se han combinado correctamente.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
es: La familia «%s» ha sido borrada, ya que tiene solamente un miembro.

en: The file %s already exists. Use another filename.
es: El archivo «%s» ya existe.  Use otro nombre de archivo.

en: The file %s could not be created.
es: El archivo %s no se pudo crear.

en: The file %s could not be deleted.
es: El archivo %s no se pude borrar.

en: The file %s could not be updated.
es: El archivo %s no pudo actualizarse.

en: The file %s has been created.
es: El archivo %s ha sido creado.

en: The file %s has been deleted.
es: El archivo %s fue borrado.

en: The file %s has been uploaded.
es: El archivo «%s» se ha subido.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
es: Archivo parcialmente subido, por favor inténtelo de nuevo.

en: The file “%s” does not exist.
es: El archivo «%s» no existe.

en: The folder %s could not be deleted.
es: La carpeta %s no se pudo eliminar.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
es: La carpeta «%s» no existe, y no pudo ser creado.

en: The folder %s has been created.
es: El carpeta «%s» se ha creado.

en: The folder %s has been deleted.
es: La carpeta %s ha sido eliminada.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
es: La carpeta se puede especificar en su totalidad (por ejemplo, /home/user_name/webtrees_data/) o relativa a la carpeta de instalación (por ejemplo, ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
es: Los siguientes hechos y eventos fueron encontrados en ambos registros.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
es: Los siguientes hechos y eventos sólo se encontraron en el registro de %s.

en: The following list shows typical requirements.
es: La lista que aparece a continuación muestra los requisitos típicos.

en: The following places have been changed:
es: Los siguientes lugares han cambiado:

en: The following places would be changed:
es: Los siguientes lugares serian cambiados:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
es: Las reglas siguientes se usan para decidir si un visitante es un ser humano (permitir acceso normal), un robot del motor de búsqueda (permitir acceso restringido) o una araña no deseada (denegar todo acceso).

en: The help text has not been written for this item.
es: No se ha escrito el texto de ayuda para este elemento.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
es: La persona a contactar acerca de cuestiones técnicas o errores encontrados en su sitio.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
es: La persona a contactar acerca de los datos genealógicos de este sitio.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
es: El enlace desde «%1$s» a «%2$s» ha sido borrado.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
es: El enlace desde “%1$s” hasta “%2$s” se ha actualizado.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
es: No se pudo cambiar el nombre del archivo audiovisual de %1$s a %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
es: El nombre del archivo audiovisual %1$s se ha cambiado con éxito a %2$s.

en: The media file %s does not exist.
es: El archivo audiovisual %s no existe.

en: The media file was not found in this family tree.
es: El archivo audiovisual solicitado no se ha encontrado en este árbol genealógico.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
es: El archivo multimedia está cargando puede ser, y probablemente debería ser un nombre diferente en el servidor de lo que está en el equipo local. Esto es así porque a menudo el nombre de archivo local ha significado para usted, pero es mucho menos significativo para los demás que visitan este sitio. Considere también la posibilidad de que usted y otra persona a la vez intenta cargar diferentes archivos «abuelita.jpg».<br><br>En este campo, se especifica el nombre del archivo que se está cargando. El nombre que especifique aquí también se utiliza para nombrar la imagen, que se pueden cargar por separado o se generan automáticamente. No es necesario introducir la extensión del nombre de archivo (jpg, gif, pdf, doc, etc).<br><br>Deje este campo vacío para mantener el nombre original del archivo que ha cargado anteriormente.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
es: Los requisitos de tiempo de la memoria y de la CPU dependerán del número de personas del árbol genealógico.

en: The message was not sent.
es: El mensaje no fue enviado.

en: The message was successfully sent to %s.
es: Mensaje enviado con éxito a %s.

en: The module “%s” has been disabled.
es: El modulo “%s” se ha deshabilitado.

en: The module “%s” has been enabled.
es: El modulo “%s” se ha habilitado.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
es: Los hechos y eventos familiares más comunes son listados por separado, así pueden agregarse más fácilmente.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
es: Los hechos y eventos personales más comunes son listados por separado, así pueden agregarse más fácilmente.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
es: Los hechos más comunes para repositorios son listados por separado, así pueden agregarse más fácilmente.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
es: Los hechos más comunes para fuentes son listados por separado, así pueden agregarse más fácilmente.

en: The new files are currently located in the folder %s.
es: Los nuevos archivos se encuentran actualmente en la carpeta %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
es: Se le pedirá al nuevo usuario que confirme su dirección de correo electrónico antes de crear la cuenta.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
es: El número de repeticiones del nombre especificado se mostrará en el mapa. Si deja este campo vacío, se utilizará el apellido que más se repita.

en: The password needs to be at least six characters long.
es: La contraseña debe contener al menos seis caracteres.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
es: La contraseña requerida para la autenticación con el servidor SMTP.

en: The passwords do not match.
es: Las contraseñas no coinciden.

en: The preferences for all family trees have been updated.
es: Las preferencias para todos los árboles genealógicos han sido actualizadas.

en: The preferences for new family trees have been updated.
es: Las preferencias para los nuevos árboles genealógicos han sido actualizadas.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
es: Las preferencias para la grafica "%s" han sido actualizadas.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
es: Las preferencias para el árbol genealógico “%s” han sido actualizadas.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
es: Las preferencias para el modulo “%s” han sido eliminadas.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
es: Las preferencias para el modulo “%s” han sido actualizadas.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
es: Introducir un prefijo es opcional, pero recomendable. Al proporcionarle un único prefijo a los nombres de tablas, permitirá que distintos programas compartan la misma base de datos. Aunque se recomienda usar el prefijo «wt_», el texto del mismo es libre, pudiendo elegir el que más le apetezca.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
es: El registro %1$s ha sido renombrado a %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
es: Registro copiado al portapapeles.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
es: Los registros “%1$s” y “%2$s” han sido combinados.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
es: La expresión regular parece contener un error. No puede utilizarse.

en: The server configuration is OK.
es: La configuración del servidor es correcta.

en: The server’s time limit has been reached.
es: Se ha alcanzado el límite de tiempo del servidor.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
es: El tamaño del árbol genealógico, eventos primeros y últimos, los nombres comunes, etc.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
es: Los apellidos se delimitan por barras: <%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
es: El menú de temas será mostrado solamente si la configuración del sitio web permite a los usuarios seleccionar su propio tema.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
es: No se pudo cambiar el nombre del archivo de miniatura de <b>%1$s</b> a <b>%2$s</b>.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
es: El nombre de la miniatura %1$s se ha cambiado con éxito a %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
es: La miniatura del archivo audiovisual %s no existe.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
es: El tiempo en segundos que una sesión en webtrees permanece activa antes de pedir de nuevo la contraseña. El valor por omisión es 7200, que son dos horas.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
es: Se requiere que la zona horaria para cálculos de fechas, como saber la fecha de hoy.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
es[0]: Los dos arboles genealógicos tienen %1$s registro que utiliza la misma "XREF".
es[1]: Los dos arboles genealógicos tienen %1$s registros que utilizan la misma "XREF".

en: The upgrade is complete.
es: La actualización se ha completado.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
es: El archivo a subir excede el tamaño permitido.

en: The user %s has been deleted.
es: El usuario %s ha sido eliminado.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
es: Al usuario ha enviado un e-mail con la información necesaria para confirmar la solicitud de acceso.

en: The username or password is incorrect.
es: El nombre de usuario o la contraseña es incorrecto.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
es: El identificador de usuario requerido para la autenticación con el servidor SMTP.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
es: El valor a utilizar en la etiqueta meta Description en el encabezado de la página HTML. Deje este campo en blanco para usar el título de la base de datos active en el momento.

en: The version of %s is too new.
es: La versión de %s es demasiado reciente.

en: The version of %s is too old.
es: La versión de %s es demasiado antigua.

en: The website access rule has been created.
es: La regla de acceso al sitio web ha sido creada.

en: The website access rule has been deleted.
es: La regla de acceso al sitio web ha sido eliminada.

en: The website access rule has been updated.
es: La regla de acceso al sitio web ha sido actualizada.

en: The website preferences have been updated.
es: Las preferencias del sitio web han sido actualizadas.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
es: El sitio web www.geonames.org proporciona una gran base de datos de nombres de lugares. Esto se puede usar al ingresar nuevos lugares. Para utilizar esta función, debe registrarse para obtener una cuenta gratuita en www.geonames.org y proporcionar el nombre de usuario.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
es: Los desarrolladores de webtrees estarían muy interados en conocer este error. Si se pone en contacto con ellos, le ayudarán a resolver el problema.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
es: El carácter "%" es un comodín, y coincidirá con ninguno o más caracteres.

en: Theme
es: Tema

en: Theme change
es: Cambiar tema

en: Theme menu
es: Menú de temas

en: Themes
es: Temas

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
es: Los temas pueden ser seleccionados en tres niveles: usuario, árbol genealógico, y el sitio web. Los ajustes del usuario tienen prioridad sobre los ajustes de los árboles genealógicos, que a su vez tienen prioridad sobre la configuración web. Al seleccionar "tema por defecto" en un nivel utilizará el tema en el siguiente nivel.

en: There are no facts for this individual.
es: No hay hechos para esta persona.

en: There are no media objects for this individual.
es: No hay objetos audiovisuales para esta persona.

en: There are no notes for this individual.
es: No hay notas para esta persona.

en: There are no pending changes.
es: No hay cambios pendientes.

en: There are no research tasks in this family tree.
es: No hay tareas de investigación en este árbol genealógico.

en: There are no source citations for this individual.
es: No hay citas de fuentes para esta persona.

en: There are pending changes for you to moderate.
es: Hay cambios pendientes para moderar.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
es[0]: No se han producido cambios en el último día.
es[1]: No se han producido cambios en los últimos %s días.

en: There is no account with the username or email “%s”.
es: No hay ninguna cuenta con el nombre de usuario o correo electrónico “%s”.

en: There was an error uploading your file.
es: Hubo un error al subir su archivo.

en: These groups of individuals are not related to %s.
es: Este grupo de individuos no está relacionado con %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
es: Estas páginas dar acceso a todas las opciones de configuración y las herramientas de administración para este sitio webtrees.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
es: Este GEDCOM se codifica mediante %1$s. Supongamos que esto significa %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
es: Esta cuenta no ha sido aprobada. Por favor, espere a que un administrador lo apruebe.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
es: Esta cuenta no ha sido verificada. Por favor revise su correo electrónico por un mensaje de verificación.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
es: Este bloque muestra a los editores una lista de registros con cambios pendientes que necesitan ser aprobados por un moderador. También genera mensajes diariamente a los moderadores cuando existen cambios pendientes.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
es: Parece que la base de datos y el prefijo de tabla están siendo usados por otra aplicación. Si cuenta con un sistema de PhpGedView, debería crear un nuevo sistema de webtrees. Podrá importar sus datos y configuraciones de PhpGedView más adelante.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
es: La base de datos funciona únicamente con la versión %s de MySQL. Es imposible instalar webtrees aquí.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
es: Esta dirección de correo se usará para enviar recordatorios de contraseñas, notificaciones, y mensajes de otros miembros registrados en el sitio.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
es: Esta entrada se ignora si introdujo una URL en el campo de nombre del archivo.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
es: Esta familia no existe o no tienes permiso para verlo.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: Esta familia ha sido borrada. La supresión tendrá que ser aprobada por un moderador.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Esta familia ha sido borrada. Debes revisar su borrado y luego %1$s o %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: Esta familia ha sido editado. Los cambios tendrán que ser aprobados por un moderador.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Esta familia ha sido editada. Debes revisar los cambios y luego %1$s o %2$s .

en: This family remained childless
es: Esta familia no tuvo hijos

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
es[0]: Este árbol genealógico tiene %s registros que utiliza el mismo "XREF" como otro árbol genealógico.
es[1]: Este árbol genealógico tiene %s registros que utilizan el mismo "XREF" como otro árbol genealógico.

en: This family tree has no images to display.
es: Este árbol genealógico no tiene imagenes para mostrar.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
es: Este árbol genealógico fue actualizada por última vez el #gedcomUpdated#. Hay #totalSurnames# apellidos en este árbol genealógico. El primer suceso conocido es el #firstEventType# de #firstEventName# en el #firstEventYear#. El acontecimiento más reciente es el #lastEventType# de #lastEventName# en #lastEventYear#.<br><br>Si tiene algún comentario o sugerencia favor de póngase en contacto con #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
es: Este árbol genealógico fué actualizado por última vez el %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
es: Este archivo está vinculado con otra base de datos genealógica en este servidor. No puede borrarse, moverse o se le puede cambiar de nombre hasta que se hayan eliminado estos vínculos.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
es: Esta carpeta será usada por webtrees para guardar archivos multimedia, archivos GEDCOM, archivos temporales, etc.  Estos archivos pueden contener datos privados, y no debe ser puesto a disposición a través de Internet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
es: Esta carpeta se usa para guardar los archivos multimedia de este árbol genealógico.

en: This form has expired. Try again.
es: Este formulario ha expirado. Inténtalo de nuevo.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
es: Este individuo no existe, o usted no tiene permiso para verlo.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: Esta persona ha sido borrado.  El borrado tendrá que ser revisada por un moderador.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Esta persona ha sido eliminada.  Debe revisar la eliminación y entonces %1$s or %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: Esta persona ha sido editado. Los cambios deben ser revisados por un moderador.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Esta persona ha sido editado.  Debe revisar los cambios y %1$s or %2$s.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
es: Por defecto, se seleccionarán esta persona al visualizar gráficos e informes.

en: This information is private and cannot be shown.
es: Esta información es privada y no puede mostrarse.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
es: Esta casilla le permite cambiar el año del calendario. Teclee un año en la casilla y presione la tecla <b>Intro</b> para cambiar el calendario al de ese año.<br><br><b>Funciones avanzadas</b> para <b>Ver año</b><dl><dt><b>Más de un año</b></dt><dd>Puede buscar fechas en un intervalo de años.<br><br>Los intervalos de años son <u>inclusivos</u>. Esto quiere decir que el intervalo de fechas va desde el 1 de enero del primer año hasta el 31 de diciembre del último año mencionado. Unos cuantos ejemplos de intervalos de años:<br><br><b>1992-5</b> para todos los eventos desde 1992 hasta 1995.<br><b>1972-89</b> para todos los eventos desde 1972 hasta 1989.<br><b>1610-759</b> para todos los eventos desde 1610 hasta 1759.<br><b>1880-1905</b> para todos los eventos desde 1880 hasta 1905.<br><br><b>880-1105</b> para todos los eventos desde 880 hasta 1105.<br><br>Para ver todos los eventos de una década o un siglo dados, puede utilizar <b>?</b> en lugar de los dígitos finales. Por ejemplo, <b>197?</b> para todos los eventos desde 1970 hasta 1979 o <b>16??</b> para todos los eventos desde 1600 a 1699.<br><br>Selecctionar un intervalo de años cambiará el calendario a la vista Año.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
es: Es una lista separada por comas de etiquetas de hechos GEDCOM que se mostrarán en el formulario de agregar/modificar nombre. Si utiliza alfabetos no latinos como el hebreo, griego, cirílico o árabe, puede desea agregar etiquetas como _HEB, ROMN, FONE, etc. para permitirle almacenar nombres en diferentes alfabetos.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
es: Es una lista de etiquetas de hechos GEDCOM separadas por comas que siempre se mostrarán en agregar una nueva familia. Por ejemplo, si MARR aparece en la lista, los campos para fecha y lugar de matrimonio se mostrarán siempre en el formulario.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
es: Es una lista de etiquetas de hechos GEDCOM separadas por comas que siempre se mostrarán en agregar una nueva persona. Por ejemplo, si BIRT aparece en la lista, los campos para fecha y lugar de nacimiento se mostrarán siempre en el formulario.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
es: Es una lista separada por comas de etiquetas de hechos GEDCOM que se mostrarán cuando agregue o modifique nombres de lugares. Si usa alfabetos no latinos como hebreo, griego, cirílico o árabe, puede desear agregar etiquetas como _HEB, ROMN, FONE, etc. para permitirle introducir los nombres de lugares en varios alfabetos diferentes.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
es: Es un número de identificación que le vincula a sus propios datos en la base de datos. Si este ID es incorrecto, póngase en contacto con el administrador.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
es: Este es un resumen de las ordenanzas <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">SUD</abbr> para el individuo. "B" indica un bautismo SUD. "E" indica una investidura SUD. "S" indica un cónyuge sellado SUD. "P" indica un sellado de niño a los padres SUD.

en: This is case sensitive.
es: Hay que distinguir entre mayúsculas y minúsculas.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
es: Hay que distinguir entre mayúsculas y minúsculas. Si una base de datos con ese nombre no existe webtrees intentará crearla. El éxito será según los permisos en su servidor web, pero se le notificará si esto falla.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
es: Este es el ajuste inicial para la opción «mostrar detalles» en las diagramas.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
es: Esta usando la última versión de webtrees. No hay una actualización disponible.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios pueden añadir a las familias. Puede modificar esta lista eliminando o añadiendo nombres de hechos, incluso los personalizados, según sea apropiado. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables una sola vez a familias</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios pueden agregar a las personas. Puede modificar esta lista eliminando o agregando nombres de hechos, incluso los personalizados, como se apropiado. Lo nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables a las personas una única vez</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios pueden añadir a los repositorios. Puede modificar esta lista eliminando o añadiendo nombres de hechos, incluso los personalizados, según sea necesario. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables una sola vez a repositorios</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios puede añadir a las fuentes. Puede modificar esta lista eliminado o añadiendo nombres de hechos, incluso los personalizados, según sea apropiado. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables una sola vez a fuentes</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios sólo pueden agregar <u>una vez</u> a las familias. Por ejemplo, si MARR está en esta lista, los usuarios no podrán agregar más de un registro MARR a una familia. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables a familias</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios pueden añadir solamente <u>una vez</u> a las personas. Por ejemplo, si BIRT consta en esta lista, los usuarios no podrán añadir más de un registro BIRT a una persona. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también el la lista <i>Hechos agregables a las personas</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios sólo pueden añadir <u>una vez</u> a los repositorios. Por ejemplo, si NAME aparece en esta lista, los usuarios no podrán añadir más de un registro NAME a un repositorio. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables a repositorios</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
es: Es la lista de hechos GEDCOM que sus usuarios sólo pueden añadir <u>una vez</u> a las fuentes. Por ejemplo, si TITL aparece en esta lista, los usuarios no podrán añadir más de un registro TITL a una fuente. Los nombres de hechos que aparezcan en esta lista no deben aparecer también en la lista <i>Hechos agregables a fuentes</i>.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
es: Éste es el nombre del servidor SMTP. «localhost» significa que el servicio de correo electrónico se está ejecutando en el mismo ordenador que su servidor web.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
es: Es la anchura (en pixeles) a utilizar al generar automáticamente las miniaturas. El valor predeterminado es 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
es: Este es su nombre real, tal y como desee que se muestre en pantalla.

en: This may be a mistake in your data.
es: Esto puede ser un error en los datos.

en: This may cause a problem for other applications.
es: Puede causar problemas a otras aplicaciones.

en: This may cause a problem for webtrees.
es: Puede causar problemas a webtrees.

en: This media file does not exist.
es: Este archivo multimedia no existe.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
es: Este archivo multimedia existe, pero no se puede acceder.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
es: Este archivo audiovisual está dañado y no se le puede poner la filigrana.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
es: Este objeto audiovisual no existe o no tienes permiso para verlo.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: Este objeto audiovisual se ha eliminado. La eliminación tiene que ser revisado por un moderador.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Este objeto audiovisual ha sido eliminado. Debe revisar la eliminación y %1$sla o %2$sla.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: Este objeto audiovisual se ha redactado. Los cambios tienen que sea revisado y por un moderador.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Este objeto audiovisual ha sido cambiado. Debe revisar los cambios y %1$slos o %2$slos.

en: This media object is not linked to any other record.
es: Este objeto audiovisual no está vinculada a ningún otro registro.

en: This message was sent while viewing the following URL:
es: Este mensaje se envió mientras se visitaba la URL:

en: This message will be sent to %s
es: Este mensaje se enviará a %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
es: Debe contener al menos seis caracteres. Distingue entre mayúsculas y minúsculas.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
es: Este nombre se usa en el campo «De», para enviar correos electrónicos automáticos de este servidor.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
es: Esta nota no existe o no tiene Ud. permiso para verla.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: Esta nota ha sido borrada. El borrado deberá ser revisado por un moderador.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Esta nota ha sido borrada. Debe revisar el borrado y entonces elegir %1$s o %2$s .

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: Esta nota ha sido editada. Los cambios deben ser revisados por un moderador.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Esta nota ha sido editada. Debe revisar los cambios y entonces elegir %1$s o %2$s .

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
es: Esta opción controla si se muestra automáticamente o no el contenido de una <i>Nota</i> en la página de una persona.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
es: Esta opción controla si se muestran automáticamente o no los datos de una <i>Fuente</i> en la página de una persona.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
es: Esta opción controla si se debe o no mostrar la edad de los padres junto a la fecha de nacimiento en los diagramas.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
es: Esta opción controla si en las listas de personas y los diagramas se muestran o no fechas estimadas para el nacimiento y la defunción si no se conocen en vez de dejarlas en blanco.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
es: Esta opción controla si se muestra o no el icono del sexo de la persona en los diagramas.<br><br>Como el sexo también se indica mediante el color de la caja, esta opción no oculta el sexo, simplemente suprime alguna información innecesaria de la caja.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
es: Esto le dice al programa en que formato mostrará el Árbol de Ascendientes: Natural o Apaisado.

en: This option will make it easier for users to download images.
es: Esta opción hará más fácil descargar imágenes a los usuarios.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
es: Esta opción mantiene los vínculos familiares en registros privados. Esto significa que verá cajas «privadas» en los diagramas de ascendientes y otros si hay personas privadas.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
es: Esta opción mostrará los nombres (pero no otros detalles) de personas privados. Los personas son privados si todavía siguen vivos o si se ha añadido una restricción de privacidad a su registro. Para ocultar un nombre, añada una restricción de privacidad al nombre del registro.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
es: Esta página le permite pasar por alto las formas usuales, y editar directamente los datos subyacentes. Se trata de una opción avanzada, y no se debe usar a menos que entienda el formato GEDCOM. Si usted comete un error aquí, puede ser difícil de corregir.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
es[0]: Esta página ha sido vista %s vez.
es[1]: Esta página ha sido vista %s veces.

en: This place has no coordinates
es: Este lugar no tiene coordenadas

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
es: Este proceso permite al dueño del sitio garantizar que la nueva información siga la calidad y las convenciones del sitio, que tenga las atribuciones de fuentes apropiadas, etc.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
es: Este registro no existe o no tiene acceso para consultarlo.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: Este registro ha sido borrado. Esta acción debe ser revisada por un moderador.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Este registro ha sido eliminado. Debe revisar la eliminación y despues %1$s o %2$s .

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: Este registro ha sido editado. Los cambios deben ser revisados por un moderador.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Este registro ha sido editado. Debe revisar los cambios y después %1$s o %2$s .

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
es: El repositorio no existe o no tiene los permisos para verlo.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: El repositorio ha sido borrado. La eliminación tiene que ser verificada por un moderador.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Este repositorio ha sido eliminada. Debe revisar el borrado y %1$s o %2$s.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: El repositorio ha sido editado. La cambios necesitan ser verificados por un moderador.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Este repositorio ha sido editado.  Debe revisar los cambios y %1$s o %2$s.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
es: Este rol tiene todos los permisos del rol de editor, más los permisos para aprobar/rechazar los cambios realizados por otros usuarios.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
es: Este rol tiene todos los permisos del rol de supervisor en todos los árboles genealógicos, más los permisos para cambiar las configuraciones del sitio, los usuarios y los módulos.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
es: Este rol tiene todos los permisos del rol de miembro, más los permisos para añadir/modificar/borrar datos. Cada cambio tiene que ser aprobado por un moderador, a menos que el usuario tenga la opción «automáticamente aceptar cambios» habilitada.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
es: El administrador del árbol tiene todos los permisos de la función moderadora, además de cualquier permisos adicionales dado por la configuración del árbol genealógico, además de permiso para cambiar la configuración del árbol genealógico.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
es: Un miembro tiene todos los permisos de una visitante, además de cualquier permisos adicionales dado por la configuración del árbol genealógico.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
es: Este servidor no soporta descargas seguras usando HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
es: El límite de memoria del servidor es de %sMB y el límite de tiempo de la CPU es de %s segundos.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
es: Esto debería ser una lista de los hechos separados por comas o espacios que, además del nacimiento y defunción, desea que aparezcan en las cajas de los diagramas como el Árbol de Ascendientes. Esta lista requiere que utilice para los hechos las etiquetas definidas en el Estándar GEDCOM 5.5.1. Por ejemplo, si deseara que se mostrara la profesión, añadiría «OCCU» a este campo.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
es: Esta fuente no existe o no tienes permiso para verlo.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
es: Esta fuente ha sido eliminado. La supresión tendrá que ser aprobada por un moderador.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
es: Esta fuente ha sido borrada. Debes revisar su borrado y luego %1$s o %2$s.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
es: Esta fuente ha sido editada. Los cambios tendrán que ser aprobados por un moderador.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
es: Esta fuente ha sido editada. Debes revisar los cambios y luego %1$s o %2$s.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
es: Este texto se añadirá a cada título de la página. Se muestra en la barra de título del navegador, favoritos, etc.

en: This type of link is not allowed here.
es: Este tipo de enlace no está permitido aquí.

en: This user account does not have access to any tree.
es: Esta cuenta de usuario no tiene acceso a ningún árbol.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
es: Generalmente significa que debe cambiar los permisos de la carpeta a 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
es: Este sitio web se está actualizando. Inténtalo de nuevo en unos minutos.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
es: Este sitio está desactivado por mantenimiento. Debe <a href="index.php">intentar otra vez</a> en pocos minutos.

en: This website is temporarily unavailable
es: Este sitio web no está disponible en este momento

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
es: Este sitio utiliza cookies para aprender el comportamiento de sus visitantes.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
es: Se borrarán todos los datos genealógicos de «%s» y reemplazarlos con datos de otra GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
es: Se actualizará la parte de más alto nivel o partes del nombre del lugar. Por ejemplo, "México" coincidirá con "Quintana Roo, México", pero no "Santa Fe, Nuevo México".

en: Thu
es: Jueves

en: Thumbnail files must contain images.
es: Miniaturas deben ser imágenes.

en: Thumbnail images
es: Miniaturas de imágenes

en: Thumbnail to upload
es: Miniaturas

en: Thursday
es: jueves

en: Tijuana, Mexico
es: Tijuana, Baja California, Mexico

en: Time
es: Hora

en: Time zone
es: Zona horaria

en: Timeline
es: Línea de tiempo

en: Timestamp
es: Fecha y hora

en: Timor-Leste
es: Timor Oriental

en: Title
es: Título

en: Title in Hebrew
es: Título en hebreo

en: To
es: A

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
es: Para ayudarle a comenzar con este bloque, hemos creado varias plantillas estándar. Si selecciona una de estas plantillas, el área de texto contendrá una copia que podrá alterar luego para adaptarla a los requisitos de su sitio.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
es: Para completar la actualización, debe instalar los archivos manualmente.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
es: Para crear nuevas tareas de investigación, primero debe agregar «la tarea de investigación» a la lista de hechos y eventos en las preferencias de los árboles genealógicos.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
es: Para asegurar la compatibilidad con otras aplicaciones de genealogía, notas, textos y transcripciones deben ser registrados en texto simple, sin formato. Sin embargo, el formato es a menudo deseable para ayudar a la presentación, la comprensión, etc.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
es: Para evitar que los visitantes accedan al sitio web mientras usted está en el medio de la copia de archivos, puede crear temporalmente un archivo %s en el servidor. Si este contiene un mensaje, se mostrará a los visitantes.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
es: Para proteger estos datos privados, webtrees usa un archivo de configuración de Apache (.htaccess) que bloquea todo el acceso a esta carpeta.  Si su servidor web no es compatible con .htaccess, y no se puede restringir el acceso a esta carpeta, puede seleccionar otra carpeta, en afuera de sus carpetas de web.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
es: Para reducir el tamaño de la descarga, puede comprimir los datos en un archivo .ZIP. Usted tendrá que descomprimir el archivo .ZIP antes de poder utilizarlo.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
es: Para establecer este texto para otros idiomas, debe cambiar a ese idioma, y visitar esta página de nuevo.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
es: Para indicar a los motores de búsqueda que están disponibles mapas de sitio, puede utilizar los siguientes enlaces.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
es: Para informar a los motores de búsqueda que están disponibles sitemaps, se debe añadir la siguiente línea a su archivo <b><tt>robots.txt</tt><b>.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
es: Si desea utilizar una cuenta de correo electrónico de Google, deberá utilizar los siguientes ajustes: servidor=smtp.gmail.com, puerto=587, seguridad=tls, nombre de usuario=xxxxx@gmail.com, contraseña=[la contraseña de su cuenta gmail]

en: Tokyo, Japan
es: Tokio, Japón

en: Tombstone
es: Lápida

en: Top %s given name | Top %s given names
es[0]: El nombre más común
es[1]: Los %s nombres más comunes

en: Top %s surname | Top %s surnames
es[0]: El apellido mas común
es[1]: Los %s apellidos mas comunes

en: Top given name
es: Nombre más común

en: Top given names
es: Nombres de pila más frecuentes

en: Top level
es: Raíz

en: Top surname
es: Apellido más común

en: Top surnames
es: Apellidos más frecuentes

en: Toronto, Ontario, Canada
es: Toronto, Ontario, Canadá

en: Total accepted changes:
es: Total de cambios aceptados:

en: Total births
es: Número de nacimientos

en: Total dead
es: Número de fallecidos

en: Total deaths
es: Número de defunciones

en: Total divorces
es: Total de divorcios

en: Total events
es: Total de eventos

en: Total families
es: Total de familias

en: Total families: %s
es: Número de familias: %s

en: Total females
es: Número de mujeres

en: Total given names
es: Total de nombres de pila

en: Total individuals
es: Número de personas

en: Total individuals: %s
es: Número de personas: %s

en: Total living
es: Número de vivientes

en: Total males
es: Número de hombres

en: Total marriages
es: Total de matrimonios

en: Total number of users
es: Número total de usuarios

en: Total pending changes:
es: Cambios pendientes:

en: Total places: %s
es: Número de lugares: %s

en: Total sources: %s
es: Número de fuentes: %s

en: Total surnames
es: Total de apellidos

en: Total users
es: Total usuarios

en: Tracking and analytics
es: Seguimiento y análisis

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
es: Seguimiento y análisis no se agregan al panel de control.

en: Trailer
es: Cola

en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

en: Tue
es: Martes

en: Tuesday
es: martes

en: Tunisia
es: Túnez

en: Turkey
es: Turquía

en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
es: Tuxtla Gutiérrez, México

en: Twin Falls, Idaho, United States
es: Twin Falls, Idaho, Estados Unidos

en: Type
es: Tipo

en: Type of event
es: Tipo de evento

en: Type of fact
es: Tipo de hecho

en: Type of place markers in the place hierarchy
es: Tipo de marcadores de lugar en la jerarquía de lugares

en: Type the password again.
es: Ingrese la contraseña nuevamente.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
es: Introduzca de nuevo su contraseña para confirmar que la ha escrito correctamente.

en: Types of error
es: Tipos de error

en: US Minor Outlying Islands
es: Islas ultramarinas de Estados Unidos

en: US Virgin Islands
es: Islas Vírgenes Estadounidenses

en: Ukraine
es: Ucrania

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
es: Ha sido imposible realizar la conexión con la configuración actual.  El servidor devolvió el siguiente error.

en: Unable to find record with ID
es: No es posible encontrar un registro con ID

en: Uncleared: insufficient data
es: No aprobado: datos insuficientes

en: Unique family facts
es: Hechos agregables una sola vez a familias

en: Unique identifier
es: Identificador único

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
es: Los identificadores únicos permiten que un mismo registro sea utilizado en diferentes árboles genealógicos. Éstos serán añadidos cuando un registro sea creado o actualizado. Si no desea que se muestren los identificadores únicos, puede esconderlos utilizando las reglas de privacidad.

en: Unique individual facts
es: Hechos agregables a las personas una única vez

en: Unique repository facts
es: Hechos agregables una sola vez a repositorios

en: Unique source facts
es: Hechos agregables una sola vez a fuentes

en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
es: Reino Unido

en: United States
es: Estados Unidos

en: Unknown
es: Desconocido

en: Unlink the media object
es: Desvincular objeto

en: Unrecognized GEDCOM code
es: Código GEDCOM desconocido

en: Unused files
es: Archivos no usados

en: Unzip %s to a temporary folder…
es: Descomprimiendo %s en una carpeta temporal …

en: Upcoming events
es: Próximos eventos

en: Update
es: Actualizar

en: Update all
es: Actualizar todo

en: Update all the place names in a family tree
es: Actualizar todos los nombres de lugar en un árbol genealógico

en: Update place names
es: Actualizar nombres de lugares

en: Upgrade anyway
es: Actualizar de todos modos

en: Upgrade to webtrees %s.
es: Actualizar a webtrees %s.

en: Upgrade wizard
es: Asistente de actualización

en: Upload geographic data
es: Cargar datos geográficos

en: Upload media files
es: Subir archivos audiovisuales

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
es: Le permite cargar uno o más archivos multimedia desde el ordenador local.  Los archivos multimedia pueden ser imágenes, video, audio, u otros formatos.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
es: Usar Google Maps™ en la jerarquía de lugares

en: Use PHP mail to send messages
es: Usar correo PHP para mandar los mensajes

en: Use SMTP to send messages
es: Utilizar el servidor SMTP para mandar mensajes

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
es: Use una «?» para coincidir con un solo carácter, use «*» para coincidir con cero o más caracteres.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
es[0]: Use por lo menos %s carácter.
es[1]: Use por lo menos %s caracteres.

en: Use colors
es: Usar colores

en: Use compact layout
es: Usar distribución compacta

en: Use full source citations
es: Usar citas extendidas de fuentes

en: Use password
es: Utilizar una contraseña

en: Use sendmail to send messages
es: Usar sendmail para enviar mensajes

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
es: Se utilizará una imagen de silueta cuando no se haya especificado ninguna imagen marcada para ese individuo. Las imágenes utilizadas son específicas para el género de la persona en cuestión.

en: Use silhouettes
es: Utilizar siluetas

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
es: Usar la base de datos GeoNames para sugerir nombres de lugares

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
es: Utilice este campo para comunicar al administrador del sitio por qué solicita una cuenta y cuál es su relación con los datos genealógicos mostrados en este sitio. También puede utilizar este campo para introducir cualquier otro comentario que tenga para el administrador del sitio.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
es: Utilice esta imagen para los gráficos y en la página personal del individuo.

en: Use this value
es: Usar este valor

en: User
es: Usuario

en: User administration
es: Administración de usuarios

en: User didn’t verify within 7 days.
es: El usuario no verificó su dirección en 7 días.

en: User not verified by administrator.
es: Usuario no verificado por un administrador.

en: User preferences
es: Opciones de usuario

en: User verification
es: Verificación de usuario

en: User-agent string
es: Cadena user-agent

en: Username
es: Nombre usuario

en: Username or email address
es: Usuario o correo electrónico

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
es: En los nombres de usuario no distingue entre mayúsculas y minúsculas, y no se da cuenta a los diacríticos: así, por ejemplo, «sonador», «soñador» y «Soñador» se consideran iguales.

en: Users
es: Usuarios

en: Users who are signed in
es: Usuarios presentes

en: User’s account has been inactive too long:
es: La cuenta de usuario ha estado inactiva demasiado tiempo:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
es: Utilizando el menú desplegable es posible seleccionar un país, para el que se puede seleccionar una bandera. Si no se muestra ninguna bandera, entonces es que no hay banderas definidas para este país.

en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

en: Vancouver, British Columbia, Canada
es: Vancouver, British Columbia, Canadá

en: Various statistics charts.
es: Varios gráficos estadísticos.

en: Vatican City
es: Ciudad del Vaticano

en: Veracruz, Mexico
es: Veracruz, México

en: Verification code
es: Código de verificación

en: Verified
es: Verificado

en: Vernal, Utah, United States
es: Vernal, Utah, Estados Unidos

en: Version
es: Versión

en: Video
es: Vídeo

en: View
es: Ver

en: View all records found in this place
es: Ver todos los registros encontrados en este lugar

en: View the details
es: Ver detalles

en: View the notes
es: Ver notas

en: View this day
es: Ver este día

en: View this family
es: Ver esta familia

en: View this individual
es: Ver este individuo

en: View this month
es: Ver este mes

en: View this source
es: Ver esta fuente

en: View this year
es: Ver este año

en: Villa Hermosa, Mexico
es: Villa Hermosa, México

en: Visible online
es: Visible en línea

en: Visible to other users when online
es: Visible para los demás usuarios cuando esté conectado

en: Visitor
es: Visitante

en: Vital records
es: Registros vitales

en: Wales
es: Gales

en: Wallis and Futuna
es: Wallis y Futuna

en: Ward
es: Pupilo/a

en: Washington, District of Columbia, United States
es: Washington, District of Columbia, Estados Unidos

en: Watermarks
es: Filigranas

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
es: Las filigranas son opcionales y normalmente se muestran sólo a los visitantes.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
es: Generar las filigranas puede ser lento imágenes grandes.  Sitios ocupados quizás prefieren generar una vez y almacenar la imagen con la filigrana en el servidor.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
es: Ahora enviaremos un correo de confirmación a la dirección <b>%s</b>. Debe verificar su solicitud de cuenta siguiendo las instrucciones que se dan en ese correo. Si no confirma su solicitud de cuenta en siete días, su solicitud se rechazará automáticamente. Tendrá que hacer una nueva solicitud.<br><br>Después de haber seguido las instrucciones del correo de confirmación, el administrador aún habrá de aprobar la solicitud antes de que puede utilizarse su cuenta.<br><br>Para entrar a este sitio, necesitará conocer su identificador y su contraseña.

en: Website
es: Sitio web

en: Website URL
es: URL del sitio web

en: Website access rules
es: Reglas de acceso

en: Website logs
es: Registros del sitio web

en: Website preferences
es: Preferencias del sitio

en: Wed
es: Miércoles

en: Wednesday
es: miércoles

en: Weight
es: Peso

en: Welcome %s
es: Bienvenido, %s

en: Welcome text on sign-in page
es: Texto de bienvenida en la página de entrada

en: Welcome to this genealogy website
es: Bienvenido a este sitio de Genealogía

en: Western Sahara
es: Sahara Occidental

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
es: Cuando se edita un registro, el usuario y la fecha y hora se registran. A veces es deseable mantener la información de "último cambio" existente, por ejemplo al hacer pequeñas correcciones a los datos de otra persona. Esta opción controla si esta función está activada de forma predeterminada.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
es: Cuando un usuario registra una cuenta nueva, se envía a su dirección de correo electrónico un mensaje con un enlace de verificación. Cuando el usuario utiliza este enlace, el sistema reconoce que la dirección de correo electrónico es correcta y automáticamente queda verificada.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
es: No se puede dejar el campo ID en blanco al agregar un vínculo.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
es: Al agregar nuevos parientes cercanos, puede agregar citas de las fuentes de los registros (individual y familiar) o con los hechos y eventos (nacimiento, matrimonio y muerte). Esta opción controla si los registros o hechos serán seleccionados por defecto.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
es: Cuando añada un nuevo miembro a la familia, se puede dar un apellido por defecto.  El apellido dependerá de la costumbre local.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
es: Cuando usted agrega, edita, o elimina información, los cambios no son guardados inmediatamente. En su lugar estos se mantienen en un área «pendiente». Estos cambios pendientes necesitan ser revisados por un moderador antes de ser aceptados.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
es: Cuando envíe este mensaje recibirá una copia del mismo en la dirección de correo suministrada.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
es: Cuando un usuario está asociado a un registro individual en un árbol genealògico y tiene una función de miembro, editor, o moderador, puede impedir el acceso a los detalles de parientes lejanos vivos. Puede especificar el número de grados que el usuario podrá ver.

en: Where is your PhpGedView installation?
es: ¿Dónde está su instalación de PhpGedView?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
es: Qué árboles genealógicos deben ser incluidos en los mapas de sitio

en: Who can upload new media files
es: Quién puede subir nuevos ficheros

en: Who is online
es: Usuarios conectados

en: Whole words only
es: Sólo palabras completas

en: Widow
es: Viuda

en: Widower
es: Viudo

en: Width
es: Anchura del abanico

en: Width of generated thumbnails
es: Anchura de las miniaturas generadas

en: Wife
es: Esposa

en: Wife’s age
es: Edad de la esposa

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
es: El apellido de soltera de la esposa se convierte en un nuevo nombre de pila

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
es: El apellido de la esposa se cambia al del esposo

en: Wildcards
es: Comodines

en: Will
es: Testamento

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
es: Winter Quarters, Nebraska, Estados Unidos

en: With sources
es: Con fuentes

en: Without sources
es: Sin fuentes

en: Witness
es: Testigo

en: Wives take their husband’s surname.
es: Esposas llevar el apellido de su marido.

en: World
es: Mundo

en: XREF prefixes
es: prefijos XREF

en: Year
es: Año

en: Year input box
es: Casilla de introducción de año

en: Year:
es: Año:

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
es: Usted (o alguien que pretende ser usted) ha solicitado una cuenta en %1$s usando la dirección de correo electrónico %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
es: No se permiten enviar mensajes con enlaces externos.

en: You are signed in as %s.
es: Está firmado como %s.

en: You can apply for an account using the link below.
es: Puede aplicar para una cuenta de usuario utilizando la liga abajo.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
es: Puede cambiar la apariencia de webtrees con «temas». Cada tema tiene su propio estilo, formato, colores, etc.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
es: Puede escoger el prefijo a usar cuando un nuevo XREF sea creado.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
es: Puedes elegir si quieres aparecer en la lista de usuarios actualmente conectados.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
es: Se puede descargar la especificación GEDCOM de %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
es: Puede hacer más fácil la búsqueda de mujeres casadas registrando su nombre de casada. Sin embargo, no todas las mujeres adoptan el apellido de su esposo, así que tenga cuidado de no introducir datos incorrectos en su GEDCOM.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
es: Puede volver a habilitar estos módulos después de la actualización.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
es: Puede volver a habilitar estos temas después de la actualización.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
es: Puede volver a numerar los registros en un árbol genealógico, por lo que estos números de referencia internos no se duplicaran en cualquier otro árbol genealógico.

en: You can renumber this family tree.
es: Puede volver a numerar este árbol genealógico.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
es: Puede pedir un límite superior o inferior, aunque el servidor puede ignorar esta petición.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
es: Puedes configurar el acceso a un registro, hecho o evento específico agregando una restricción a él. Si un registro, hecho o evento no tiene restricciones, entonces las siguientes restricciones serán usadas por defecto.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
es: Se puede acelerar los cálculos de privacidad mediante la adición de una partida de defunción a las personas cuya muerte se puede deducir de otras fechas, pero que no tienen un registro de la muerte, el entierro, la cremación, etc.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
es: No se puede crear una regla que impida el acceso al sitio web a sí mismo.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
es: No se puede iniciar sesión porque su navegador no acepta cookies.

en: You do not have permission to view this page.
es: No tiene permiso para ver esta página.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
es: Indicó el mismo ID ambas veces. No puede combinar un registro consigo mismo.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
es: Ha confirmado su petición de ser un usuario registrado.

en: You have not created any journal items.
es: No ha creado ninguna entrada en el Diario.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
es: Has elegido un GEDCOM con un nombre diferente. ¿Es correcto?

en: You have signed out.
es: Se ha desconectado.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
es: Puede introducir una URL, comenzando por «http://».

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
es: Se puede usar HTML para la respuesta y para agregar vínculos a otros sitios web.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
es: Debes también habilitar «aplicaciones menos seguras» en tu cuenta de Google.

en: You must change this before you can continue.
es: Debe cambiar esto antes de continuar.

en: You must enter a name
es: Introduzca un nombre

en: You must enter a real name.
es: Tiene que ingresar un nombre real.

en: You must enter a username.
es: Escriba un identificador.

en: You must enter all the administrator account fields.
es: Debe completar todos los campos referentes a la cuenta del administrador.

en: You must provide a repository name.
es: Se requiere un nombre para el repositorio.

en: You must provide a source title
es: Se requiere un título para la fuente

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
es: Usted debe volver a numerar los registros de uno de los árboles antes de poder combinarlos.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
es: Hay que seleccionar una persona y un tipo de gráfico en la configuración del bloque

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
es: Debe especificar el registro de un individuo antes de que pueda restringir el usuario a sus parientes inmediatos.

en: You need to be a family member to access this website.
es: Necesita ser un miembro de la familia para acceder a este sitio.

en: You need to be an authorized user to access this website.
es: Necesita ser un usuario autorizado para acceder a este sitio.

en: You need to create a family tree.
es: Necesita crear un árbol genealógico.

en: You need to review the account details.
es: Tienes que verificar los detalles de la cuenta.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
es: Debe configurar una cuenta de administrador. Mediante esta cuenta podrá controlar todos los aspectos de la instalación de webtrees. Elija una contraseña segura.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
es: Tiene que iniciar sesión de nuevo, usando su nombre de usuario y contraseña PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
es: Sólo necesita introducir una URL de entrada si desea redirigir a otro sitio o ubicación para que sus usuarios se identifiquen. Esto es muy útil si desea cambiar de http a https cuando se conectan sus usuarios. Incluya la URL completa a <i>login.php</i>. Por ejemplo, https://www.suservidor.es/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
es: Vd. envió el siguiente mensaje a un administrador:

en: You sent the following message to a webtrees user:
es: Vd. envió el siguiente mensaje a un usuario:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
es: Usted debe aceptar o rechazar todos los cambios pendientes antes de actualizar.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
es: Debe consultar al autor del módulo para confirmar la compatibilidad con esta versión de webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
es: Debe consultar al autor del tema para confirmar la compatibilidad con esta versión de webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
es: Debe eliminar el «%1$s» de «%2$s» e inténtelo de nuevo.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
es: No debe aprobar un usuario sin verificar que la dirección de correo electrónico es correcta.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
es: aceptarlos

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
es: rechazarlos

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
es: aceptarlo

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
es: rechazarlo

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
es: Será informado por e-mail cuando este usuario potencial ha confirmado el pedido. Luego puede realizar el proceso de activación del nombre de usuario. El nuevo usuario no podrá iniciar sesión hasta que se habilite la cuenta.

en: You will use this to sign in to webtrees.
es: Identificador que usará para iniciar sesión en webtrees.

en: Youngest father
es: Padre más joven

en: Youngest female
es: Hembra más joven

en: Youngest male
es: Hombre más joven

en: Youngest mother
es: Madre más joven

en: Your clippings cart is empty.
es: Su carrito está vacío.

en: Your name
es: Su nombre

en: Your registration at %s
es: Su registro en %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
es: El administrador de su servidor le proporcionará los datos de la conexión.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
es: Su cuenta de usuario no está habilitada para aceptar cambios automáticamente. Sólo puede cambiar un registro a la vez.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
es: Su servidor web está utilizando la versión de PHP %s, que ya no está recibiendo actualizaciones de seguridad. Usted debería actualizar a una versión posterior lo antes posible.

en: Zimbabwe
es: Zimbabue

en: Zip file(s)
es: Archivo(s) Zip

en: Zoom
es: Acercar/alejar

en: Zoom in
es: Ampliar

en: Zoom in/out on this box.
es: Aumentar/Disminuir registro.

en: Zoom level
es: Factor de aumento

en: Zoom level of map
es: Factor de ampliación del mapa

en: Zoom out
es: Alejar

en: about %s
es: sobre %s

en: accepted
es: aceptado

en: add
es: añadir

en: adopted name
es: Nombre de adoptado

en: adoption
es: adopción

en: after
es: después de

en: after %s
es: después de %s

en: after death
es: tras la defunción

en: age
es: edad

en: allow
es: permitir

en: also known as
es: también conocido como

en: always
es: siempre

en: and
es: y

en: back to top
es: volver al principio

en: before
es: antes de

en: before %s
es: antes de %s

en: between %s and %s
es: entre %s y %s

en: birth
es: nacimiento

en: birth name
es: nombre de nacimiento

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
es: nacieron en los últimos %1$s años o murieron en los últimos %2$s años

en: brother
es: hermano

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
es: sobrino

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
es: sobrina

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
es: sobrino político

[ctx: brother’s son]
en: nephew
es: sobrino

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
es: sobrina política

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
es: cuñada

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
es: concuño

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
es: concuño

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
es: concuña

en: bullet list
es: lista de viñetas

en: burial
es: entierro

en: by
es: Realizada por

en: calculated %s
es: %s calculadas

en: cancel
es: Cancelar

en: census added
es: añadido al censo

en: century
es: Siglo

en: change of name
es: cambio de nombre

en: child
es: niño/a

en: children
es: hijos

[ctx: child’s child]
en: grandchild
es: nieto

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
es: nieta

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
es: esposo del nieta

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
es: yerno

[ctx: child’s son]
en: grandson
es: nieto

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
es: esposa del nieto

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
es: yerno

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
es: nuera

en: close
es: cerrar

en: clouds
es: nubes

en: colors
es: colores

en: compact list
es: lista compacta

en: continue
es: continuar

en: create
es: crear

en: creating thumbnails of images
es: creando vistas en miniatura de las imágenes

en: date periods
es: periodos de fechas

en: daughter
es: hija

en: daughter of
es: hija de

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
es: nieto

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
es: Adopción de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
es: Bautismo de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
es: Nacimiento de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
es: Entierro de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
es: Bautismo de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
es: Incineración de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
es: Muerte de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
es: Matrimonio de una nieta

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
es: nieta

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
es: esposo del nieta

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
es: yerno

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
es: consuegro

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
es: consuegra

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
es: consuegro

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
es: Adopción de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
es: Bautismo de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
es: Nacimiento de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
es: Brit Milá de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
es: Entierro de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
es: Bautismo de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
es: Incineración de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
es: Muerte de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
es: Matrimonio de un nieto

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
es: nieto

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
es: esposa del nieto

en: death
es: defunción

en: degrees
es: grados

en: delete
es: borrar

en: deny
es: negar

en: download
es: descargar

en: east
es: este

en: edit
es: editar

en: eighth cousin
es: primo octavo

en: elder brother
es: hermano mayor

en: elder sibling
es: hermanos mayores

en: elder sister
es: hermana mayor

en: eleventh cousin
es: primo décimo primero

en: estate name
es: nombre de finca

en: estimated %s
es: %s estimadas

en: ex-husband
es: ex esposo

en: ex-partner
es: ex pareja

en: ex-spouse
es: ex-esposa

en: ex-wife
es: ex esposa

en: facts
es: hechos

en: father
es: padre

[ctx: father’s brother]
en: uncle
es: tío

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
es: prima hermana

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
es: tía

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
es: medio hermano

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
es: media hermana

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
es: abuelo paterno

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
es: abuela paterna

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuela segunda

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
es: abuelo paterno

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
es: tío

[ctx: father’s sister]
en: aunt
es: tía

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
es: prima hermana

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
es: tío

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: father’s son]
en: half-brother
es: medio hermano

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
es: madrastra

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
es: hermanastro

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
es: hermanastra

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
es: hermanastro

en: fifteenth cousin
es: primo décimo quinto

en: fifth %s
es: %s quinto

en: fifth cousin
es: primo quinto

en: file upload capability
es: poder de cargar archivos

en: first
es: primero

en: first %s
es: %s primero

en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: font name]
en: Helvetica
es: Helvética

en: fourteenth cousin
es: primo décimo cuarto

en: fourth %s
es: %s cuarto

en: fourth cousin
es: primo cuarto

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
es[0]: desde %1$s; intervalo de %2$s año
es[1]: desde %1$s; intervalo de %2$s años

en: from %s
es: desde %s

en: from %s to %s
es: desde %s hasta %s

en: full circle
es: círculo completo

en: gender
es: sexo

en: go to new individual
es: ir al nueva persona

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
es: primo segundo

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
es: prima segunda

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
es: primo segundo

en: great ×%s aunt
es: tía %s-buela

en: great ×%s aunt/uncle
es: tio %s-abuelo

en: great ×%s grandchild
es: %s-chozno

en: great ×%s granddaughter
es: %s-chozna

en: great ×%s grandfather
es: abuelo del %sº grado

en: great ×%s grandmother
es: abuela del %sº grado

en: great ×%s grandparent
es: abuelo del %sº grado

en: great ×%s grandson
es: %s-chozno

en: great ×%s nephew
es: sobrino %s-nieto

en: great ×%s nephew/niece
es: sobrino %s-nieto

en: great ×%s niece
es: sobrina %s-nieta

en: great ×%s uncle
es: tio %s-abuelo

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
es: tio %s-abuelo

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
es: tio %s-abuelo

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
es: tio %s-abuelo

en: great ×4 aunt
es: tía trastatarabuela

en: great ×4 aunt/uncle
es: tío trastatarabuelo

en: great ×4 grandchild
es: bischozno

en: great ×4 granddaughter
es: bischozna

en: great ×4 grandfather
es: pentabuelo

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
es: tío pentabuelo

en: great ×4 grandmother
es: pentabuela

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
es: tío pentabuelo

en: great ×4 grandparent
es: pentabuelo

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
es: tío pentabuelo

en: great ×4 grandson
es: bischozno

en: great ×5 aunt
es: tía pentabuela

en: great ×5 aunt/uncle
es: tío pentabuelo

en: great ×5 grandchild
es: tatarachozno

en: great ×5 granddaughter
es: tatarachozna

en: great ×5 grandfather
es: hexabuelo

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
es: tío hexabuelo

en: great ×5 grandmother
es: hexabuela

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
es: tío hexabuelo

en: great ×5 grandparent
es: hexabuela

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
es: tío hexabuelo

en: great ×5 grandson
es: tatarachozno

en: great ×6 aunt
es: tía hexabuela

en: great ×6 aunt/uncle
es: tío hexabuelo

en: great ×6 grandchild
es: trastatarachozno

en: great ×6 granddaughter
es: trastatarachozna

en: great ×6 grandfather
es: heptabuelo

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
es: tío heptabuelo

en: great ×6 grandmother
es: heptabuela

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
es: tío heptabuelo

en: great ×6 grandparent
es: heptabuelo

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
es: tío heptabuelo

en: great ×6 grandson
es: trastatarachozno

en: great ×7 aunt
es: tía heptabuela

en: great ×7 aunt/uncle
es: tío heptabuelo

en: great ×7 grandchild
es: bistrastatarachozno

en: great ×7 granddaughter
es: bistrastatarachozna

en: great ×7 grandfather
es: Octabuelo

en: great ×7 grandmother
es: octabuela

en: great ×7 grandparent
es: Octabuelo

en: great ×7 grandson
es: bistrastatarachozno

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
es: tío bisabuelo

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
es: tío bisabuelo

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
es: tío bisabuelo

en: great-great-aunt
es: tía bisabuela

en: great-great-aunt/uncle
es: tío bisabuelo

en: great-great-grandchild
es: tataranieto

en: great-great-granddaughter
es: tataranieta

en: great-great-grandfather
es: tatarabuelo

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
es: tío tatarabuelo

en: great-great-grandmother
es: tatarabuela

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
es: tío tatarabuelo

en: great-great-grandparent
es: tatarabuelo

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
es: tío tatarabuelo

en: great-great-grandson
es: tataranieto

en: great-great-great-aunt
es: tía tatarabuela

en: great-great-great-aunt/uncle
es: tío tatarabuelo

en: great-great-great-grandchild
es: chozno

en: great-great-great-granddaughter
es: chozna

en: great-great-great-grandfather
es: trastatarabuelo

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
es: tío trastatarabuelo

en: great-great-great-grandmother
es: trastatarabuela

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
es: tío trastatarabuelo

en: great-great-great-grandparent
es: trastatarabuelo

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
es: tío trastatarabuelo

en: great-great-great-grandson
es: chozno

en: half circle
es: medio círculo

en: half-year after marriage
es: semestres después del matrimonio

en: herself
es: ella misma

en: hide
es: ocultar

en: himself
es: él mismo

en: husband
es: esposo

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
es: cuñado

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
es: concuña

[ctx: husband’s child]
en: step-child
es: hijastro

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
es: hijastra

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
es: suegro

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
es: suegra

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
es: cuñado

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
es: cuñada

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
es: concuño

[ctx: husband’s son]
en: step-son
es: hijastro

en: immigration name
es: nombre de inmigración

en: import
es: importar

en: interpreted %s (%s)
es: %s (%s) interpretadas

en: interval %s year | interval %s years
es[0]: Intervalo %s año
es[1]: Intervalo %s años

en: interval one child
es: intervalo de un hijo

en: interval two children
es: intervalo de dos hijos

en: invert selection
es: Invertir seleccion

en: last
es: última

en: link
es: crear vínculo

en: list
es: lista

en: maiden name
es: apellido de soltera

en: managers
es: supervisores

en: marriage
es: matrimonio

en: married name
es: nombre de casado

en: maximum
es: máximo

en: maximum %s day | maximum %s days
es[0]: máximo: un día
es[1]: máximo: %s días

en: members
es: miembros

en: midnight
es: medianoche

en: minimal
es: mínimo

en: minimum
es: mínimo

en: month
es: mes

en: months after marriage
es: meses después del matrimonio

en: months before and after marriage
es: meses antes y después del matrimonio

en: mother
es: madre

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
es: tío

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
es: prima hermana

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
es: tía

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
es: medio hermano

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
es: media hermana

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
es: abuelo materno

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
es: padrastro

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
es: hermanastro

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
es: hermanastra

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
es: hermanastro

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
es: abuela materna

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
es: tía abuela segunda

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
es: tío abuelo segundo

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
es: abuelo materno

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
es: tío

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
es: tía

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
es: primo hermano

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
es: prima hermana

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
es: tío

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
es: prima hermana

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
es: medio hermano

en: never
es: nunca

en: next
es: siguiente

en: ninth cousin
es: primo noveno

en: none
es: ninguno

en: noon
es: mediodía

en: north
es: norte

en: numbers
es: números

en: of
es: de

en: on the date of death
es: el día de su defunción

en: overall
es: total

[ctx: paper size]
en: Legal
es: US Legal

[ctx: paper size]
en: Letter
es: US Letter

en: parent
es: padres

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
es: tío

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
es: tía

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
es: medio hermano

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
es: media hermana

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
es: abuelo

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
es: abuela

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
es: abuelo

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
es: bisabuelo

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
es: bisabuela

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
es: bisabuelo

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
es: tía abuela

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
es: tío abuelo

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
es: tío

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
es: tía

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
es: tío

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
es: medio hermano

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
es: padrastro

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
es: hermanastro

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
es: hermanastra

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
es: hermanastro

en: partner
es: pareja

en: pending
es: pendiente

en: percentage
es: porcentaje

en: pixels
es: píxeles

en: preview
es: Vista preliminar

en: previous
es: anterior

en: primary evidence
es: fuente primaria

en: quarters after marriage
es: trimestres después del matrimonio

en: questionable evidence
es: fuente dudosa

en: records
es: registros

en: rejected
es: rechazado

en: religious name
es: nombre religioso

en: replace
es: reemplace

en: reporting
es: reportando

en: reset
es: reiniciar

en: save
es: guardar

en: search
es: buscar

en: second %s
es: %s segundo

en: second cousin
es: primo segundo

en: secondary evidence
es: fuente secundaria

en: select all
es: Todos

en: select none
es: Ningún

en: self
es: yo

en: seventh cousin
es: primo séptimo

en: show
es: mostrar

en: show the chart
es: mostrar el gráfico

en: sibling
es: hermano

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
es: sobrino

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
es: sobrina

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
es: sobrino político

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
es: sobrino

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
es: sobrino nieto

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
es: sobrina nieta

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
es: sobrino nieto

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
es: sobrina política

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
es: cuñado

en: sign in
es: iniciar sesión

en: sign out
es: cerrar sesión

en: sister
es: hermana

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
es: sobrino político

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
es: sobrina política

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
es: sobrino

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
es: sobrina

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
es: cuñado

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
es: concuño

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
es: concuño

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
es: concuña

[ctx: sister’s son]
en: nephew
es: sobrino

en: sixth cousin
es: primo sexto

en: son
es: hijo

en: son of
es: hijo de

[ctx: son’s child]
en: grandchild
es: nieto

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
es: Adopción de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
es: Bautismo de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
es: Nacimiento de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
es: Entierro de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
es: Bautismo de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
es: Incineración de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
es: Muerte de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
es: Matrimonio de una nieta

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
es: nieta

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
es: esposo del nieta

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
es: Adopción de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
es: Bautismo de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
es: Nacimiento de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
es: Brit Milá de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
es: Entierro de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
es: Bautismo de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
es: Incineración de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
es: Muerte de un nieto

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
es: Matrimonio de un nieto

[ctx: son’s son]
en: grandson
es: nieto

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
es: bisnieto

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
es: bisnieta

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
es: bisnieto

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
es: esposa del nieto

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
es: nuera

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
es: consuegro

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
es: consuegra

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
es: consuegro

en: sort by date
es: ordenar por fecha

en: sort by date of birth
es: ordenar por fecha de nacimiento

en: sort by date of death
es: ordenar por fecha de defunción

en: sort by date of marriage
es: ordenar por fecha de matrimonio

en: sort by date, newest first
es: ordenar de fecha; empezando con lo mas reciente

en: sort by date, oldest first
es: ordenar de fecha; empezando con lo mas antiguo

en: sort by filename
es: ordenar por nombre

en: sort by name
es: Ordenar por nombre

en: sort by title
es: ordenar por título

en: south
es: sur

en: spouse
es: cónyuge

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
es: cuñado

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
es: hijastro

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
es: hijastra

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
es: suegro

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
es: suegra

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
es: suegro

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
es: cuñado

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
es: cuñada

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
es: hijastro

en: table
es: tabla

en: tag cloud
es: nube de etiquetas

en: tenth cousin
es: primo décimo

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
es: los ajustes de conexión de la base de datos contenidos en el archivo «/data/config.ini.php» son correctos

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
es: los permisos de acceso del directorio «/data» y el archivo «/data/config.ini.php» permiten al servidor web la lectura de los mismos

en: themself
es: él mismo

en: third %s
es: %s tercero

en: third cousin
es: primo tercero

en: thirteenth cousin
es: primo décimo tercero

en: this record does not exist
es: este registro no existe

en: three-quarter circle
es: tres cuartos de círculo

en: to %s
es: hasta %s

en: twelfth cousin
es: primo décimo segundo

en: twin brother
es: hermano gemelo

en: twin sibling
es: hermanos gemelos

en: twin sister
es: hermana gemela

en: unknown
es: desconocido

[ctx: unknown century]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: unknown family]
en: unknown
es: desconocido

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: unknown people]
en: Unknown
es: Desconocidos

en: unlimited
es: ilimitado

en: unreliable evidence
es: fuente no confiable

en: update
es: Actualizar

en: upload
es: subir

en: view
es: ver

en: visitors
es: visitantes

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
es: webtrees no puede conectarse a la base de datos PhpGedView: %s.

en: webtrees message
es: Mensaje de webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
es: webtrees necesita una base de datos MySQL de versión %s o posterior.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
es: webtrees tiene que enviar correos electrónicos, tales como contraseñas, recordatorios, y notificaciones sitio. Para esto, puede usar el servicio correo de PHP de este servidor (que no siempre está disponible) o un servicio externo SMTP (retransmisión de correo), para el cual tendrá que proporcionar los detalles de conexión.

en: webtrees reply address
es: Dirección de respuesta de webtrees

en: webtrees sends emails with no storage
es: webtrees envía correos sin almacenamiento

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
es: webtrees utiliza codificación UTF-8 para las letras acentuadas, caracteres especiales y alfabetos no latinos. Si desea utilizar este archivo GEDCOM con el software de genealogía que no soporta UTF-8, a continuación, se puede crear utilizando la codificación ISO-8859-1.

en: webtrees wiki
es: wiki webtrees

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
es: La base de datos de webtrees debe estar en el mismo servidor que la de PhpGedView

en: west
es: oeste

en: wife
es: esposa

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
es: cuñado

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
es: concuña

[ctx: wife’s child]
en: step-child
es: hijastro

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
es: hijastra

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
es: suegro

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
es: suegra

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
es: cuñado

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
es: cuñada

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
es: concuño

[ctx: wife’s son]
en: step-son
es: hijastro

en: years
es: años

en: yes
es: sí

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
es: puede conectarse a la base de datos utilizando otras aplicaciones como, por ejemplo, phpmyadmin

en: younger brother
es: hermano menor

en: younger sibling
es: hermanos menores

en: younger sister
es: hermana menor

en: ±%s year | ±%s years
es[0]: ± %s año
es[1]: ± %s año

en: “%s”
es: «%s»

en: “%s” has been added to your favorites.
es: «%s» se ha añadido a su lista de favoritos.

en: “%s” has been deleted.
es: «%s» fue eliminado.
