webtrees - en to da translation catalogue (3551 entries)

en:  but the details are unknown
da:  men nærmere detaljer er ukendte

en:  in
da:  i

en:  per gender
da:  / mand-kvinde

en:  per time period
da:  / pr. tidsenhed

en: #%s
da: %s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
da: %1$s %2$s har et %3$s link til %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
da: %1$s %2$s generationer bagud

en: %1$s %2$s times removed descending
da: %1$s %2$s generationer fremad

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
da: %1$sKB blev downloadet på %2$s sekunder.

en: %1$s does not exist.
da: %1$s eksisterer ikke.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
da: %1$s eksisterer ikke. Mente du %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
da: %1$s linker ikke tilbage til %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
da[0]: fil blev ekstraheret på %2$s sekunder.
da[1]: %1$s blev ekstraheret på %2$s sekunder.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
da[0]: %1$s individ vises, ud af normalt %2$s, fra %3$s generationer.
da[1]: %1$s individer vises, ud af normalt %2$s, fra %3$s generationer.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
da[0]: %1$s individ mangler koordinater for fødselssted: %2$s.
da[1]: %1$s individer mangler koordinater for fødselssted: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
da: %1$s er en %2$s men %3$s var forventet.

en: %1$s × %2$s pixels
da: %1$s × %2$s pixler

en: %H:%i:%s
da: %G:%i:%s

en: %j %F %Y
da: %j. %F %Y

en: %s BCE
da: %s f.v.t

en: %s and her ancestors
da: %s og hendes forfædre

en: %s and his ancestors
da: %s og hans forfædre

en: %s and the individuals that reference it.
da: %s og de indvider som linker til.

en: %s and their children
da: %s og deres børn

en: %s and their descendants
da: %s og deres efterkommere

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
da[0]: %s anonym bruger
da[1]: %s anonyme brugere

en: %s child | %s children
da[0]: %s barn
da[1]: %s børn

en: %s day | %s days
da[0]: %s dag
da[1]: %s dage

en: %s day ago | %s days ago
da[0]: %s dag siden
da[1]: %s dage siden

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
da[0]: %s familie er blevet opdateret.
da[1]: %s familier er blevet opdateret.

en: %s family tree | %s family trees
da[0]: %s familietræ
da[1]: %s familietræer

en: %s grandchild | %s grandchildren
da[0]: %s barnebarn
da[1]: %s børnebørn

en: %s hour ago | %s hours ago
da[0]: %s time siden
da[1]: %s timer siden

en: %s individual | %s individuals
da[0]: %s individ
da[1]: %s individer

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
da[0]: %s individ er blevet opdateret.
da[1]: %s individer er blevet opdateret.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
da[0]: %s individ er privat.
da[1]: %s individer er private.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
da[0]: %s individ med begivenheder mellem %s og %s
da[1]: %s individer med begivenheder mellem %s og %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
da[0]: %s individ med begivenheder i %s
da[1]: %s individer med begivenheder i %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
da[0]: %s individ med begivenheder i %s mellem %s og %s
da[1]: %s individer med begivenheder i %s mellem %s og %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
da: %s er deaktiveret på denne server. Du kan ikke installere webtrees før det er aktiveret. Bed venligst din servers administrator om at aktiverer det.

en: %s message | %s messages
da[0]: %s meddelelse
da[1]: %s meddelelser

en: %s minute ago | %s minutes ago
da[0]: %s minut siden
da[1]: %s minutter siden

en: %s month | %s months
da[0]: %s måned
da[1]: %s måneder

en: %s month ago | %s months ago
da[0]: %s måned siden
da[1]: %s måneder siden

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
da[0]: %s note er blevet opdateret.
da[1]: %s noter er blevet opdateret.

en: %s once removed ascending
da: %s forskudt et led

en: %s once removed descending
da: %s forskudt et led

en: %s second ago | %s seconds ago
da[0]: %s sekund siden
da[1]: %s sekunder siden

en: %s sent you the following message.
da: Følgende besked blev sendt til din brugerkonto fra %s.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
da[0]: %s bruger
da[1]: %s brugere

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
da[0]: %s kilde er blevet opdateret.
da[1]: %s kilder er blevet opdateret.

en: %s three times removed ascending
da: %s forskudt tre generationer

en: %s three times removed descending
da: %s forskudt tre generationer

en: %s twice removed ascending
da: %s forskudt to generationer

en: %s twice removed descending
da: %s forskudt to generationer

en: %s week | %s weeks
da[0]: %s uge
da[1]: %s uger

en: %s year | %s years
da[0]: %s år
da[1]: %s år

en: %s year ago | %s years ago
da[0]: %s år siden
da[1]: %s år siden

en: %s year anniversary
da: %s. årsdag

en: %s × cousin
da: %s × fætter/kusine

en: %s&nbsp;BCE
da: %s&nbsp;f.v.t

en: %s&nbsp;CE
da: %s&nbsp;e.v.t

en: %s, her ancestors and their families
da: %s, hendes forfædre og deres familier

en: %s, her parents and siblings
da: %s, hendes forældre og søskende

en: %s, her spouses and children
da: %s, hendes ægtefæller og børn

en: %s, her spouses and descendants
da: %s, hendes ægtefæller og efterkommere

en: %s, his ancestors and their families
da: %s, hans forfædre og deres familier

en: %s, his parents and siblings
da: %s, hans forældre og søskende

en: %s, his spouses and children
da: %s, hans ægtefæller og børn

en: %s, his spouses and descendants
da: %s, hans ægtefæller og efterkommere

en: &lt;select&gt;
da: &lt;vælg&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
da: %s× grand-nevø/niece

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
da: %s× grand-niece

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
da: %s× grand-nevø

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
da: 5× grand-nevø/niece

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
da: 5× grand-niece

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
da: brors oldebarn i 3. led

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
da: brors oldebarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
da: brors oldebarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
da: grand-grand-nevø

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
da: brors tipoldebarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
da: brors tipoldebarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
da: brors tipoldebarn

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
da: 4× grand-nevø/niece

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
da: 4× grand-niece

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
da: 4× grand-nevø

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
da: %s× grand-nevø/niece

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
da: %s× grand-niece

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
da: %s× grand-nevø

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
da: 5× grand-nevø/niece

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
da: 5× grand-niece

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
da: søsters oldebarn i 3. led

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
da: søsters oldebarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
da: søsters oldebarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
da: grand-grand-nevø

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
da: søsters tipoldebarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
da: grand-grand-grand-niece

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
da: søsters tipoldebarn

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
da: søsters oldebarn i 2. led

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
da: 4× grand-niece

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
da: 4× grand-nevø

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
da: %s× grand-nevø

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
da: %s× grand-nevø/niece

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
da: %s× grand-niece

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
da: 4× grand-nevø

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
da: nevø/niece i 3. led

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
da: niece i 3. led

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
da: nevø/niece i 4. led

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
da: 5× grand-nevø/niece

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
da: 5× grand-niece

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
da: grand-grand-grand-nevø

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
da: nevø/niece i 3. led

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
da: grand-grand-grand-niece

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
da: grand-grand-nevø

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
da: grand-grand-nevø/niece

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
da: grand-grand-niece

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

en: (aged %s)
da: (alder %s)

en: (aged less than %s)
da: (alder under %s)

en: (aged more than %s)
da: (alder over %s)

en: (filtered from %s total entries)
da: (filtreret ud af i alt %s elementer)

en: (in childhood)
da: (i barndommen)

en: (in infancy)
da: (som spæd)

en: (stillborn)
da: (dødfødt)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
da: <b>Vigtig note:</b> Overførsels guiden er ikke i stand til at flytte mediefiler. Du skal selv flytte eller kopiere mediekonfigurationen og mediefilerne efter guiden er afsluttet.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
da: <b>Bemærk venligst:</b> Private informationer for nulevende personer udleveres kun til nære familiemedlemmer. Du vil blive bedt om at bekræfte din tilknytning før du kan modtage private data. Af og til kan data for døde personers også være private. Hvis det er tilfældet så skyldes det, at der ikke er tilstrækkelig information til at afgøre om personen er i live eller ej. Vi har derfor sandsynligvis ikke yderligere information på denne person.<br><br>Inden du spørger os om en person så kontroller lige at det er den rigtige person ved at dobbeltchecke datoer, steder og nære slægtninge. Hvis du sender ændringer til de genealogiske data, bedes du vedlægge de kilder, hvor du har fået oplysningerne fra.

en: <default theme>
da: <standard tema>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
da: <div class="largeError">Bemærk:</div><div class="error">Ved at færdiggøre og godkende denne formular, bekræfter du at:<ul><li>at beskytte privatlivets fred for nulevende personer på denne hjemmeside</li><li>og i tekstfeltet nedenfor at forklare hvem du er i slægt med, eller til at give os oplysninger om en person, der burde være med hjemmesiden.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
da: Et diagram visende relationer mellem to individer.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
da: Et diagram over et individs forfædre eller efterkommere, som en stambog.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
da: Et diagram over et individs forfædre, som et kompakt træ.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
da: Et diagram over et individs forfædre, vist som et træ.

en: A chart of an individual’s ancestors.
da: Et diagram over et individs forfædre.

en: A chart of an individual’s descendants.
da: Et diagram over et individs efterkommere.

en: A chart of individuals’ lifespans.
da: Et diagram over individers tidslinjer.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
da: Et barn kan have mere end ét sæt forældrene. Forholdet mellem barnet og forældrene kan være biologiske, juridiske, eller baseret på lokal kultur og tradition. Hvis der ikke er angivet en afstamning, antages det at der er en biologisk sammenhæng.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
da: Der opstår ofte fejl ved at have flere henvisninger til den samme post. For eksempel at henvise til det samme barn flere gange under én familie.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
da: En databaseserver kan indholde mange separate databaser. Du kan vælge en eksisterende database (oprettet af serveradministratoren) eller oprette en ny (hvis din databases brugerkonto har rettigheder til dette).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
da: Et viftediagram for et individs forfædre.

en: A file on the server
da: En fil på serveren

en: A file on your computer
da: En fil på din computer

en: A greeting message and useful links for a user.
da: En velkomsthilsen og nyttige links for en bruger.

en: A greeting message for site visitors.
da: En velkomsthilsen til de besøgende.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
da: En liste med ændringer som skal godkendes af en moderator, og email-notifikationer.

en: A list of frequently asked questions and answers.
da: En liste med ofte stillede spørgsmål og svar.

en: A list of records that have been updated recently.
da: En liste over poster, der er blevet opdateret for nylig.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
da: En liste med opgaver og aktiviteter som er relateret til slægtstræet.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
da: En liste over Hebræiske døds-mærkedage der forekommer i den nærmeste fremtid.

en: A list of the anniversaries that occur today.
da: En liste over mærkedage i dag.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
da: En liste med mærkedage/begivenheder i den nærmeste fremtid.

en: A list of the most popular given names.
da: En liste over de mest populære fornavne.

en: A list of the most popular surnames.
da: En liste over de mest brugte efternavne.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
da: En liste over de sider der set flest antal gange.

en: A list of users and visitors who are currently online.
da: En liste over brugere og gæster der er online nu.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
da: Et medieobjekt er en post i familietræet, som indeholder oplysninger om en mediefil. Denne information kan indeholde en titel, en meddelelse om ophavsret, en afskrift, personlige begrænsninger, osv. Mediefilen, såsom foto eller video, kan lagres lokalt (på denne webserver) eller eksternt (på en anden webserver).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
da: En ny adgangskode er oprettet og sendt til %s. Du bør ændre adgangskoden efter du er logget ind.

en: A new password has been requested for your username.
da: Der blev bestilt en ny adgangskode til dit brugernavn.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
da: (%1$s) har anmodet om brugerkontoen (%2$s) og verificeret e-mailadressen (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
da: En ny version af webtrees er frigivet.

en: A private area to record notes or keep a journal.
da: Et privat område til at nedskrive noter eller føre en journal.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
da: En bruger er blevet registreret hos webtrees på %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
da: En rapport over et individs aner, udformet som et træ.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
da: En rapport for et individs aner i beskrivende stil.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
da: En rapport for en persons efterkommer i fortællende stil.

en: A report of an individual’s details.
da: En rapport af et individs oplysninger.

en: A report of facts which are supported by a given source.
da: En rapport over fakta, understøttet af en given kilde.

en: A report of family members and their details.
da: En rapport med familiemedlemmer og deres detaljer.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
da: En rapport over personer der er døde indenfor et tidsrum eller på et sted.

en: A report of individuals who had a given occupation.
da: En rapport over individer der havde et givent erhverv.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
da: En rapport over personer der er født på et givent tidspunkt eller sted.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
da: En rapport over individer der er begravet et bestemt sted.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
da: En rapport over individer som er blevet gift på en given tid eller sted.

en: A report of recent and pending changes.
da: En rapport over nylige og ventende ændringer.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
da: En rapport over familier som er nært beslægtet til et individ.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
da: En rapport over et individs nære slægtninge.

en: A report of the information provided by a source.
da: En rapport over information leveret af en kilde.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
da: En rapport over de oplysninger der mangler for et individ og dennes slægtninge.

en: A report of vital records for a given date or place.
da: En rapport over vigtige begivenheder for given dato eller sted.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
da: En rolle er ensbetydende med rettigheder som kan give adgang til se informationer, ændre konfigurationer, osv. Adgangsrettigheder er tilknyttet roller og roller gives til brugere. Hvert familietræ kan tildele forskellige rettigheder til hver rolle, og brugere kan have forskellige roller i hvert familietræ.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
da: En sidebjælke der viser en alfabetisk liste over alle familier i familietræet.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
da: En sidebjælke der viser en alfabetisk liste over personer i familietræet.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
da: En sidebjælke der viser et individs nærmeste familie og slægtninge.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
da: En sidebjælke der viser ikke-genealogiske oplysninger om en person.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
da: En sidebjælke der viser efterkommere for et individ.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
da: En fane der viser et individs nære slægtninge.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
da: En fane der viser fakta og hændelser for et individ.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
da: En fane der viser mediefiler som er tilknyttet et individ.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
da: En fane der viser en persons noter.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
da: En fane der viser de kilder der er knyttet til en person.

en: A timeline displaying individual events.
da: En tidslinje der viser begivenheder for et individ.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
da: En bruger kan ikke logge ind før felterne “E-mail verificeret” og “Godkendt af administrator” er afkrydset.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
da: Et vandmærke er en tekst på billedet som gør det vanskeligt at kopiere det uden tilladelse.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
da: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyzæøå

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
da: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅ

en: API key
da: API nøgle

en: Abbreviate place names
da: Forkort stednavne

en: Abbreviation
da: Forkortelse

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
da: apr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
da: aug

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
da: dec

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
da: feb

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
da: jan

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
da: jul

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
da: jun

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
da: mar

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
da: maj

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
da: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
da: okt

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
da: Dey (Persisk kalender)

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
da: Esfand (Persisk kalender)

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
da: Farvardin (Persisk kalender)

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
da: Marts

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
da: sep

en: Accept
da: Godkend

en: Accept all changes
da: Godkend alle ændringer

en: Access level
da: Adgangsniveau

en: Access to family trees
da: Adgangsregler for stamtræer

en: Account approval and email verification
da: Konto godkendelse og verifikation af e-mail

en: Add
da: Tilføj

en: Add %s to the clippings cart
da: Tilføj %s til udkliipskurv

en: Add a blank row
da: Tilføj tom række

en: Add a brother or sister
da: Tilføj en ny bror eller søster

en: Add a child
da: Tilføj et nyt barn

en: Add a child to create a one-parent family
da: Tilføj et barn for at oprette en én-forælders-familie

en: Add a child to this family
da: Tilføj et barn til denne familie

en: Add a fact
da: Tilføj fakta

en: Add a father
da: Tilføj en ny far

en: Add a favorite
da: Tilføj en ny favorit

en: Add a geographic location
da: Tilføj en ny geografisk placering

en: Add a husband
da: Tilføj en ny ægtemand

en: Add a husband to this family
da: Tilføj en ægtemand/far til denne familie

en: Add a husband using an existing individual
da: Tilføj en eksisterende person som ægtemand

en: Add a journal entry
da: Tilføj nyt notat

en: Add a media object
da: Tilføj et nyt medieobjekt

en: Add a mother
da: Tilføj en ny mor

en: Add a name
da: Tilføj nyt navn

en: Add a news article
da: Tilføj et nyhedsindlæg

en: Add a note
da: Tilføj en ny note

en: Add a restriction
da: Tilføj en ny begrænsning

en: Add a scrollbar when block contents grow
da: Tilføj en rullebjælke når rammens indhold udvider sig

en: Add a shared note
da: Tilføj en ny delt note

en: Add a son or daughter
da: Tilføj en ny søn eller datter

en: Add a source citation
da: Tilføj en ny kildecitering

en: Add a spouse
da: Tilføj en ny partner

en: Add a story
da: Tilføj artikel

en: Add a user
da: Tilføj en ny bruger

en: Add a wife
da: Tilføj en ny hustru

en: Add a wife to this family
da: Tilføj en hustru/mor til denne familie

en: Add a wife using an existing individual
da: Tilføj en eksisterende person som hustru

en: Add an FAQ
da: Tilføj en FAQ

en: Add an associate
da: Tilføj en ny samarbejdspartner

en: Add another individual to the chart
da: Tilføj endnu en person til grafen

en: Add from clipboard
da: Hent fra udklipsholderen

en: Add individuals
da: Tilføj individer

en: Add links
da: Tilføj links

en: Add marriage details
da: Tilføj oplysninger for bryllup

en: Add missing death records
da: Tilføj manglende dødstidspunkter

en: Add missing married names
da: Tilføj manglende giftenavne

en: Add more fields
da: Tilføj flere felter

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
da: Tilføj artikler/fortællinger til personer i familietræet.

en: Add spaces where long lines were wrapped
da: Fix lange linier ved at oprette mellemrum

en: Add the GEDCOM media path to filenames
da: Opret GEDCOM medie sti til filenavne

en: Add to TITLE header tag
da: META tag: Undertitel

en: Add to favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Add to the clippings cart
da: Tilføj til udklipsholderen

en: Add unique identifiers
da: Tilføj entydig ID

en: Add unlinked records
da: Tilføj ikke linkede poster

en: Add watermarks to thumbnails
da: Tilføj vandmærke på miniaturer

en: Add your own text and graphics.
da: Tilføj din egen tekst og grafik.

en: Add/edit a journal/news entry
da: Tilføj/rediger journal/nyhed

en: Address
da: Adresse

en: Address line 1
da: Adresse linie 1

en: Address line 2
da: Adresse linie 2

en: Adelaide, Australia
da: Adelaide, Australien

en: Administrator account
da: Administratorkonto

en: Administrator comments on user
da: Administratorens kommentarer om brugeren

en: Administrators
da: Administratorer

en: Adopted by both parents
da: Adopteret af begge forældre

en: Adopted by father
da: Adopteret af faderen

en: Adopted by mother
da: Adopteret af moderen

en: Adoption of a brother
da: Adoption af bror

en: Adoption of a child
da: Adoption af barn

en: Adoption of a daughter
da: Adoption af datter

en: Adoption of a grandchild
da: Adoption af barnebarn

en: Adoption of a granddaughter
da: Adoption af barnebarn

en: Adoption of a grandson
da: Adoption af barnebarn

en: Adoption of a half-brother
da: Adoption af halvbror

en: Adoption of a half-sibling
da: Adoption af halvsøskende

en: Adoption of a half-sister
da: Adoption af halvsøster

en: Adoption of a sibling
da: Adoption af søskende

en: Adoption of a sister
da: Adoption af søster

en: Adoption of a son
da: Adoption af søn

en: Adult christening
da: Voksendåb

en: Advanced fact preferences
da: Indstillinger for avancerede hændelser

en: Advanced name facts
da: Avancerede fakta om navne

en: Advanced place name facts
da: Avancerede fakta om stednavne

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Africa
da: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
da: Efter oprettelse af familietræet, vil du kunne importere data fra en GEDCOM fil.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
da: Efter at du har logget ind, så vælg linket “Min konto” under menuen “Mine sider” og udfyld feltet med adgangskoden for at ændre din adgangskode.

en: Age
da: Alder

en: Age at birth of child
da: Alder ved barns fødsel

en: Age at which to assume an individual is dead
da: Antaget maksimal levetid for en person

en: Age between husband and wife
da: Aldersforskel mellem mand og kone

en: Age between siblings
da: Aldersforskel mellem søskende

en: Age between wife and husband
da: Aldersforskel mellem kone og mand

en: Age difference
da: Aldersforskel

en: Age in year of first marriage
da: Alder ved første vielse

en: Age in year of marriage
da: Alder i forhold til vielsesår

en: Age of parents next to child’s birthdate
da: Forældres alder ved siden af barns fødselsdag

en: Age related to birth year
da: Alder i forhold til fødselsår

en: Age related to death year
da: Alder i forhold år for dødsfald

en: Agency
da: Agentur

en: Aland Islands
da: Ålandsøerne

en: Albania
da: Albanien

en: Albuquerque, New Mexico, United States
da: Albuquerque , New Mexico, United States

en: Algeria
da: Algeriet

en: Alive
da: I live

en: All
da: Alle

en: All changes in PhpGedView must be accepted
da: Alle ændringer skal godkendes

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
da: Alle eksisterende brugere skal have forskellige email-adresser

en: All facts and events
da: Alle fakta og begivenheder

en: All family facts
da: Alle familie fakta

en: All fields must be completed.
da: Alle felter skal være udfyldt.

en: All files have read and write permission.
da: Alle filer har læse og skrive adgang.

en: All individual facts
da: Alle individuelle fakta

en: All individuals
da: Alle personer

en: All records
da: Alle poster

en: All repository facts
da: Alle opbevaringsfakta

en: All source facts
da: Alle kilde fakta

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
da: Tillad andre moduler til at redigere tekst ved hjælp af en “WYSIWYG” editor, i stedet for at bruge HTML-koder.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
da: Tillad brugere at se GEDCOM-poster

en: Allow users to select their own theme
da: Tillad brugere selv at vælge tema

en: Allow visitors to request a new user account
da: Tillad besøgende at anmode om en ny konto

en: Also known as
da: Også kendt som

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
da: Et FAQ emne kan enten vises for et af familietræerne eller for alle familietræerne.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
da: En administrator skal godkende den nye brugerkonto, og vælg et adgangsniveau, før brugeren kan logge ind.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
da: Et alternativ til “medie” fanen og en forbedret billedfremviser.

en: An alternative way to display charts.
da: En alternativ metode til at vise diagrammer.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
da: En alternativ metode til at indskrive folketællinger og linke dem til individer.

en: An alternative way to select a new theme.
da: En alternativ metode til at vælge et nyt tema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
da: En alternativ metode til at logge af og på.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
da: En relation er et andet individ som er relateret til et faktum eller en begivende, såsom et vidne eller en præst.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
da: En relation er et andet individ som er relateret til et faktum eller en begivende, såsom et ven eller en arbejdsgiver.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
da: Et redigeringsmodul for individer, familier, kilder, osv.

en: An error occurred when unzipping the file.
da: Der opstod en fejl ved udpakning af filen.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
da: Et timeglas diagram for et individs forfædre og efterkommere.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
da: Et interaktivt træ der viser en persons aner og efterkommere.

en: An unexpected database error occurred.
da: Der opstod en uforudset databasefejl.

en: Ancestors
da: Forfædre

en: Ancestors interest
da: Mangler forfædre

en: Ancestors of
da: Aner til

en: Ancestors of %s
da: Aner til %s

en: Ancestral file number
da: Anens filnummer

en: Anchorage, Alaska, United States
da: Anchorage , Alaska, United States

en: Anniversary
da: Årsdag

en: Anniversary calendar
da: Årsdagskalender

en: Annulment
da: Annulleret vielse

en: Answer
da: Besvar

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
da: Alle med en bruger konto har adgang til denne side.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
da: Påfør automatisk rettelser til dine slægtsforskningsdata.

en: Apply privacy settings
da: Anvend privatlivsindstillinger

en: Apply these preferences to all family trees
da: Anvend disse indstillinger til alle stamtræer

en: Apply these preferences to new family trees
da: Anvend disse indstillinger til nye stamtræer

en: Approval of account at %s
da: Godkendelse af konto på %s

en: Approved
da: Godkendt

en: Approved by administrator
da: Godkendt af administrator

en: Aqua Marine
da: Havblå

en: Are you sure you want to delete this fact?
da: Er du sikker på at du vil slette disse data?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
da: Er du sikker på du vil slette denne besked? Når den er slettet, kan den ikke genskabes.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette “%s”?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
da: Er du sikker på du ønsker at fortryde alle ændringer?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
da: Er du sikker på du ønsker at slette link til medie filen?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
da: Er du sikker på at du vil fjerne denne person fra din liste med favoritter?

en: Armenia
da: Armenien

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
da: Så vel som at bruge denne værktøjslinje til HTML formattering, så kan du indsætte felter der opdateres automatisk. Disse felter er markeret med tegnet <b>#</b>. Fx vil <b>#totalFamilies#</b> vise hvor mange familier der findes i databasen. Avancerede brugere kan tilføje CCS kodning til deres tekst, således at formatteringen er samstemmende med det valgte tema.

en: Ash
da: Aske

en: Asia
da: Asien

en: Associate
da: Forbindelser

en: Associate events with this source
da: Tilknyt hændelser med denne kilde

en: Associates
da: Beslægtede

en: At sea
da: På havet

en: Atlanta, Georgia, United States
da: Atlanta, Georgia, USA

en: Attendant
da: Deltagere

en: Attending
da: Observatør

en: Audio
da: Lyd

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Author
da: Forfatter

en: Author of last change
da: Forfatter til sidste ændring

en: Automatically accept changes made by this user
da: Godkend ændringer foreslået af denne bruger

en: Automatically expand notes
da: Udvid automatisk noter

en: Automatically expand sources
da: Udvid automatisk listen over kilder

en: Available blocks
da: Mulige rammer

en: Average age
da: Gennemsnitsalder

en: Average age at death
da: Gennemsnitlig alder ved dødsfald

en: Average age in century of marriage
da: Gennemsnitsalder ved vielse pr. århundrede

en: Average age related to death century
da: Gennemsnitsalder ved dødsfald pr århundrede

en: Average number of children per family
da: Gennemsnitlig antal børn pr. familie

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
da: Undgå mellemrum og tegnsætning. Et familienavn kunne være et godt valg.

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Azores
da: Azorerne

en: Bahamas
da: Bahama

en: Baptism
da: Dåb

en: Baptism of a brother
da: Brors dåb

en: Baptism of a child
da: Et barns dåb

en: Baptism of a daughter
da: Datters dåb

en: Baptism of a grandchild
da: Barnebarns dåb

en: Baptism of a granddaughter
da: Barnebarns dåb

en: Baptism of a grandson
da: Barnebarns dåb

en: Baptism of a half-brother
da: Halvbrors dåb

en: Baptism of a half-sibling
da: En halvsøskenes dåb

en: Baptism of a half-sister
da: Halvsøsters dåb

en: Baptism of a sibling
da: En søskenes dåb

en: Baptism of a sister
da: Søsters dåb

en: Baptism of a son
da: Søns dåb

en: Bar mitzvah
da: Bar mitzvah (jødisk)

en: Bat mitzvah
da: Bat mitzvah (jødisk)

en: Batch update
da: Masseopdatering

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
da: Baton Rouge, Louisiana, USA

en: Bearing
da: Pejling

en: Begins with
da: Begynder med

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgian Chocolate
da: Belgisk chokolade

en: Belgium
da: Belgien

en: Bern, Switzerland
da: Bern, Schweiz

en: Best man
da: Forlover

en: Bibliography
da: Bibliografi

en: Billings, Montana, United States
da: Billings, Montana, USA

en: Binary data object
da: Binært dataobjekt

en: Bing Maps™
da: Bing Kort™

en: Birmingham, Alabama, United States
da: Birmingham, Alabama, USA

en: Birth
da: Født

en: Birth by country
da: Fødsler efter land

en: Birth date range end
da: Interval for fødselsdato slut

en: Birth date range start
da: Interval for fødselsdato start

en: Birth of a brother
da: Brors fødsel

en: Birth of a child
da: Barns fødsel

en: Birth of a daughter
da: Datters fødsel

en: Birth of a grandchild
da: Barnebarns fødsel

en: Birth of a granddaughter
da: Barnebarns fødsel

en: Birth of a grandson
da: Barnebarns fødsel

en: Birth of a half-brother
da: Halvbrors fødsel

en: Birth of a half-sibling
da: Halvsøskendes fødsel

en: Birth of a half-sister
da: Halvsøsters fødsel

en: Birth of a sibling
da: Søskendes fødsel

en: Birth of a sister
da: Søsters fødsel

en: Birth of a son
da: Søns fødsel

en: Birth places
da: Fødselssteder

en: Birthplace contains
da: Fødested indeholder

en: Births
da: Fødsler

en: Births by century
da: Fødsler efter århundrede

en: Bismarck, North Dakota, United States
da: Bismarck, North Dakota, USA

en: Blessing
da: Velsignet / Navnefest

en: Block
da: Ramme

en: Blocks
da: Rammer

en: Blue Lagoon
da: Blå Lagune

en: Blue Marine
da: Blå Marine

en: Body
da: Din besked

en: Boise, Idaho, United States
da: Boise, Idaho, USA

en: Book
da: Bog

en: Booklet
da: Hæfte

en: Born in the covenant
da: Født i pagten

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
da: Boston, Massachusetts, USA

en: Both alive
da: Begge i live

en: Both dead
da: Begge døde

en: Bountiful, Utah, United States
da: Bountiful, Utah, USA

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Branches
da: Grene

en: Branches of the %s family
da: Grene af %s famillien

en: Brazil
da: Brasilien

en: Bridesmaid
da: Brudepige

en: Brigham City, Utah, United States
da: Brigham By, Utah, USA

en: Brisbane, Australia
da: Brisbane, Australien

en: Brit milah
da: Omskæring

en: Brit milah of a brother
da: Bros Brit milah

en: Brit milah of a grandson
da: Barnebarns Brit milah

en: Brit milah of a half-brother
da: Halvbrors Brit milah

en: Brit milah of a son
da: Søns Brit milah

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske territorium i Det indiske Ocean

en: British Virgin Islands
da: Jomfruøerne (Storbritannien)

en: Brother
da: Bror

en: Brunei Darussalam
da: Brunei

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Burial
da: Begravelse

en: Burial of a brother
da: Brors begravelse

en: Burial of a child
da: Barns begravelse

en: Burial of a daughter
da: Begravelse af datter

en: Burial of a father
da: Fars begravelse

en: Burial of a grandchild
da: Barnebarns begravelse

en: Burial of a granddaughter
da: Begravelse af barnebarn

en: Burial of a grandfather
da: Bedstefars begravelse

en: Burial of a grandmother
da: Begravelse af bedstemor

en: Burial of a grandparent
da: Bedsteforælders begravelse

en: Burial of a grandson
da: Barnebarns begravelse

en: Burial of a half-brother
da: Halvbrors begravelse

en: Burial of a half-sibling
da: Halvsøskenes begravelse

en: Burial of a half-sister
da: Halvsøsters begravelse

en: Burial of a husband
da: Ægtemands begravelse

en: Burial of a maternal grandfather
da: Morfars begravelse

en: Burial of a maternal grandmother
da: Mormors begravelse

en: Burial of a maternal grandparent
da: Bedsteforælders begravelse

en: Burial of a mother
da: Mors begravelse

en: Burial of a parent
da: Forælders begravelse

en: Burial of a paternal grandfather
da: Farfars begravelse

en: Burial of a paternal grandmother
da: Farmors begravelse

en: Burial of a paternal grandparent
da: Bedsteforælders begravelse

en: Burial of a sibling
da: Søskenes begravelse

en: Burial of a sister
da: Søsters begravelse

en: Burial of a son
da: Søns begravelse

en: Burial of a spouse
da: Ægtefælles begravelse

en: Burial of a wife
da: Hustrus begravelse

en: Burial place contains
da: Sted for begravelse indeholder

en: Burkina Faso
da: Burkina Faso (Afrika)

en: Burundi
da: Burundi (Afrika)

en: Buyer
da: Køber

en: By default, SMTP works on port 25.
da: Som standard bruges port 25 til SMTP.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
da: Som standard vil listen kun vise de steder der kan findes i dine familiettræer. Du kan have oplysninger om andre steder, som kan være impoteret fra en ekstern fil. Ved at vælge dinne funktion vil alle steder vises, inklusive steder der ikke er i brug i øjeblikket.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
da[0]: Standardindstillingerne for din server tillader scripts at køre i %s sekund.
da[1]: Standardindstillingerne for din server tillader scripts at køre i %s sekunder.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
da: Standardindstillingerne på din server tillader brug af %s hukommelse.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
da: 10.

[ctx: CENTURY]
en: 11th
da: 11.

[ctx: CENTURY]
en: 12th
da: 12.

[ctx: CENTURY]
en: 13th
da: 13.

[ctx: CENTURY]
en: 14th
da: 14.

[ctx: CENTURY]
en: 15th
da: 15.

[ctx: CENTURY]
en: 16th
da: 16.

[ctx: CENTURY]
en: 17th
da: 17.

[ctx: CENTURY]
en: 18th
da: 18.

[ctx: CENTURY]
en: 19th
da: 19.

[ctx: CENTURY]
en: 1st
da: 1.

[ctx: CENTURY]
en: 20th
da: 20.

[ctx: CENTURY]
en: 21st
da: 21.

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
da: 2.

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
da: 3.

[ctx: CENTURY]
en: 4th
da: 4.

[ctx: CENTURY]
en: 5th
da: 5.

[ctx: CENTURY]
en: 6th
da: 6.

[ctx: CENTURY]
en: 7th
da: 7.

[ctx: CENTURY]
en: 8th
da: 8.

[ctx: CENTURY]
en: 9th
da: 9.

en: CKEditor™
da: CKEditor™ (kode editor)

en: Calculating…
da: Beregner …

en: Calendar
da: Kalender

en: Calendar conversion
da: Kalender konvertering

en: Calgary, Alberta, Canada
da: Calgary , Alberta, Canada

en: Call number
da: Arkivnr./ISBN/ISSN

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Campinas, Brazil
da: Campinas, Brasilien

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Card
da: Kort

en: Case insensitive
da: Ikke versalfølsom

en: Caste
da: Kaste

en: Categories
da: Kategorier

en: Cause
da: Årsag

en: Cause of death
da: Årsag for dødsfald

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
da: Advarsel! Dette kan tage noget tid. Vær tålmodig.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
da: Advarsel: Tidligere moduler virker måske ikke eller vil forhindre webtrees i at virke.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
da: Advarsel: Tidligere temaer virker måske ikke eller vil forhindre webtrees i at virke.

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Cebu City, Philippines
da: Cebu By, Filippinerne

en: Cemeteries
da: Kirkegårde

en: Cemetery
da: Kirkegård

en: Census
da: Folketælling

en: Census assistant
da: Folketællingsassistent

en: Census date
da: Dato for folketælling

en: Census place
da: Sted for folketælling

en: Census transcript
da: Udskrift af folketælling

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: Certificate
da: Certifikat

en: Chad
da: Tchad

en: Change
da: Tilpas

en: Change family members
da: Rediger familiemedlemmer

en: Change flag
da: Skift flag

en: Change the blocks on this user’s “My page”
da: Omforme blokkene på denne brugers “Min side”

en: Change the “Home page” blocks
da: Omforme blokkene på “Startsiden”

en: Change the “My page” blocks
da: Omforme blokkene på “Min side”

en: Changed on %1$s
da: Ændret den %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
da: Rettet den %1$s af %2$s

en: Changes
da: Ændringer

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
da[0]: Ændringer siden i går
da[1]: Ændringer for de sidste %s dage

en: Changes log
da: Ændringslog

en: Character set
da: Tegnsætning

en: Chart
da: Diagram

en: Chart preferences
da: Diagram opsætning

en: Chart type
da: Diagramtype

en: Charts
da: Diagrammer

en: Check file permissions…
da: Kontrol af fil tilladelser…

en: Check for custom modules…
da: Kontrol af brugerdefineret moduler…

en: Check for custom themes…
da: Kontrol af brugderdefineret temaer…

en: Check for errors
da: Søg efter fejl

en: Check for pending changes…
da: Kontrol af ventende ændringer…

en: Check the access rights on this folder.
da: Kontrollér adgangsrettighederne til denne mappe.

en: Check the settings and try again.
da: Tjek indstillingerne og prøv igen.

en: Checking server capacity
da: Undersøger serverens kapacitet

en: Checking server configuration
da: Undersøger serverkonfiguration

en: Chicago, Illinois, United States
da: Chicago, Illinois, USA

en: Child
da: Barn

en: Child of
da: Barn af

en: Child of %s
da: Barn af %s

en: Children
da: Børn

en: Children in family
da: Børn i familien

en: Children of
da: Børn af

en: Children take a patronym instead of a surname.
da: Børn tager patronym i stedet for et efternavn.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
da: Børn får et efternavn fra faderen og et fra moderen.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
da: Børn får et efternavn fra moderen og et fra faderen.

en: Children take their father’s surname.
da: Børn tager deres fars efternavn.

en: Children take their mother’s surname.
da: Børn tager deres mors efternavn.

en: China
da: Kina

en: Choose a report to run
da: Vælg en udskriftstype

en: Choose relatives
da: Vælg slægtninge

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
da: Vælg det miniaturebillede du ønsker at uploade. Selvom miniaturebilleder kan genereres automatisk kan du ønske at skabe dine egne miniaturebilleder, især for specielle medietyper. Du kan fx lave et enkelt billede fra videoen eller et foto af den person som har lavet lydoptagelsen.

en: Choose user defined welcome text typed below
da: Egen velkomsttekst skrevet i feltet nedenfor

en: Choose:
da: Vælg:

en: Christening
da: Dåb

en: Christening of a brother
da: Brors dåb

en: Christening of a child
da: Et barns dåb

en: Christening of a daughter
da: Datters dåb

en: Christening of a grandchild
da: Barnebarns dåb

en: Christening of a granddaughter
da: Barnebarns dåb

en: Christening of a grandson
da: Barnebarns dåb

en: Christening of a half-brother
da: Halvbrors dåb

en: Christening of a half-sibling
da: En halvsøskenes dåb

en: Christening of a half-sister
da: Halvsøsters dåb

en: Christening of a sibling
da: En søskenes dåb

en: Christening of a sister
da: Søsters dåb

en: Christening of a son
da: Søns dåb

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Circumciser
da: Omskærer

en: Citation details
da: Detaljer for citat

en: Citizenship
da: Statsborgerskab

en: City
da: By

en: Civil marriage
da: Borgerligt ægteskab

en: Civil registrar
da: Giftefoged

en: Clean up data folder
da: Ryd op i datamappe

en: Cleared but not yet completed
da: Godkendt men endnu ikke gennemført

en: Clippings cart
da: Udklipsholder

en: Coat of arms
da: Våbenskjold

en: Cochabamba, Bolivia
da: Cochabamba, Bolivien

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Kokosøerne

en: Coffee and Cream
da: Kaffe og fløde

en: Cold Day
da: Kold Dag

en: Columbia River, Washington, United States
da: Columbia River, Washington, USA

en: Columbia, South Carolina, United States
da: Columbia, South Carolina, USA

en: Columbus, Ohio, United States
da: Columbus, Ohio, USA

en: Columns per page
da: Kolonner pr side

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: Common law marriage
da: Samlevende

en: Communicate directly with other users, using private messages.
da: Kommunikér direkte med andre brugere ved hjælp af private beskeder.

en: Comoros
da: Comorerne

en: Compact tree
da: Kompakt træ

en: Compact tree of %s
da: Kompakt træ for %s

en: Completed before 1970; date not available
da: Gennemført før 1970: dato ikke tilgængelig

en: Completed; date unknown
da: Gennemført: ukendt dato

en: Compress the GEDCOM file
da: Komprimer GEDCOM filen

en: Concatenation
da: Sammenkædning

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Confirmation
da: Konfirmeret

en: Connection to database server
da: Forbindelse til databaseserver

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Contact method
da: Kontakt metode

en: Contains
da: Indeholder

en: Content
da: Indhold

en: Continued
da: Fortsat

en: Control panel
da: Kontrolpanel

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
da: Ønsker du at konvertere fra UTF-8 til ISO-8859-1

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Copenhagen, Denmark
da: København, Danmark

en: Copy
da: Kopier

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
da: Kopier alle poster fra %1$s til %2$s.

en: Copy files…
da: Kopier filer…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
da: Kopier disse filer til mappen %s og erstat alle med samme navn.

en: Copyright
da: Ophavsret/Copyright

en: Cordoba, Argentina
da: Córdoba , Argentina

en: Corporation
da: Virksomhed

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
da: Ret NAME poster hvor “Anonym/ANONYM/” eller “Anonym /ANONYM” er brugt af ældre slægtsforskningprogrammer.

en: Cote d’Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
da: Kunne ikke genkende dig ud fra de oplysninger, du gav. Vær venlig at prøve igen eller kontakt hjemmesidens administrator for at få hjælp eller yderligere information.

en: Count
da: Optælling

en: Countries
da: Lande

en: Country
da: Land

en: Counts
da: Antal

en: County
da: Amt

en: Create
da: Opret

en: Create a family tree
da: Opret et nyt familietræ

en: Create a media object
da: Opret et nyt medie-objekt

en: Create a repository
da: Opret nyt opbevaringssted

en: Create a shared note
da: Opret en ny delt note

en: Create a shared note using the census assistant
da: Opret en ny delt note via guiden

en: Create a source
da: Opret en ny kilde

en: Create a website access rule
da: Opret adgangsregel til websiden

en: Create an individual
da: Opret et nyt individ

en: Create your own chart
da: Opret dit eget diagram

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
da: Oprette, opdatere og slette et stamtræ for hver GEDCOM fil i mappen data.

en: Cremation
da: Kremeret

en: Cremation of a brother
da: Brors kremering

en: Cremation of a child
da: Barns kremering

en: Cremation of a daughter
da: Datters kremering

en: Cremation of a father
da: Fars kremering

en: Cremation of a grand-parent
da: Bedsteforælders kremering

en: Cremation of a grandchild
da: Barnebarns kremering

en: Cremation of a granddaughter
da: Barnebarns kremering

en: Cremation of a grandfather
da: Bedstefars kremering

en: Cremation of a grandmother
da: Bedstemors kremering

en: Cremation of a grandson
da: Barnebarns kremering

en: Cremation of a half-brother
da: Halvbrors kremering

en: Cremation of a half-sibling
da: Halvsøskenes kremering

en: Cremation of a half-sister
da: Halvsøsters kremering

en: Cremation of a husband
da: Ægtemands kremering

en: Cremation of a maternal grandfather
da: Morfars kremering

en: Cremation of a maternal grandmother
da: Mormors kremering

en: Cremation of a mother
da: Mors kremering

en: Cremation of a parent
da: Forælders kremering

en: Cremation of a paternal grandfather
da: Farfars kremering

en: Cremation of a paternal grandmother
da: Farmors kremering

en: Cremation of a sibling
da: Søskenes kremering

en: Cremation of a sister
da: Søsters kremering

en: Cremation of a son
da: Brors kremering

en: Cremation of a spouse
da: Ægtefælles kremering

en: Cremation of a wife
da: Hustrus kremering

en: Croatia
da: Kroatien

en: Curitiba, Brazil
da: Curitiba , Brazil

en: Current
da: Nuværende

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Custom event
da: Brugerdefineret begivenhed

en: Custom fact
da: Brugerdefineret fakta

en: Custom module
da: Brugerdefineret modul

en: Custom tags
da: Brugerdefinerede tags

en: Custom theme
da: Brugerdefineret tema

en: Custom welcome text
da: Tilpasset velkomst-tekst

en: Customize this page
da: Tilpas denne side

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: DNA markers
da: DNA markører

en: Daitch-Mokotoff
da: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Daitch-Mokotoff_Soundex">Daitch-Mokotoff</a> (1985 - bedre)

en: Dallas, Texas, United States
da: Dallas, Texas, USA

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Data folder
da: Datamappe

en: Database and table names
da: Database- og tabelnavne

en: Database connection
da: Databaseforbindelse

en: Database name
da: Databasenavn

en: Database password
da: Databasens adgangskode

en: Database user account
da: Databasens brugerkonto

en: Date
da: Dato

en: Date differences
da: Datoforskelle

en: Date of LDS baptism
da: Dato for mormondåb

en: Date of LDS child sealing
da: Dato for barns besegling (mormon)

en: Date of LDS endowment
da: Dato for Mormon - gave

en: Date of LDS spouse sealing
da: Dato for ægtefælles besegling (mormon)

en: Date of adoption
da: Dato for adoption

en: Date of baptism
da: Dato for dåb

en: Date of bar mitzvah
da: Dato for bar mitzvah

en: Date of bat mitzvah
da: Dato for bat mitzvah

en: Date of birth
da: Fødselsdag

en: Date of blessing
da: Dato for velsignelse

en: Date of brit milah
da: Dato for brit milah

en: Date of burial
da: Begravelsesdato

en: Date of christening
da: Dato for dåb

en: Date of confirmation
da: Dato for konfirmation

en: Date of cremation
da: Dato for kremering

en: Date of death
da: Dato for dødsfald

en: Date of divorce
da: Dato for skilsmisse

en: Date of emigration
da: Dato for udvandring

en: Date of engagement
da: Dato for forlovelse

en: Date of entry in original source
da: Indførelsesdato i original kilde

en: Date of event
da: Dato for begivenhed

en: Date of first communion
da: Dato for første altergang

en: Date of immigration
da: Dato for indvandring

en: Date of last change
da: Dato for sidste ændring

en: Date of marriage
da: Dato for ægteskab

en: Date of marriage banns
da: Dato for lysning

en: Date of naturalization
da: Dato for statsborgerskab

en: Date of ordination
da: Dato for præsteindvielse

en: Date of residence
da: Dato for bopæl

en: Date period
da: Dato-interval

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
da: Dato-intervaller bruges til at indikere at et fakta, som fx et erhverv, var gældende inden for et tidsrum.

en: Date range
da: Dato-interval

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
da: Dato-intervaller bruges til at indikere at en begivenhed, som fx en fødsel, fandt sted på en ukendt dato indenfor et muligt interval.

en: Date registered
da: Oprettelsesdato

en: Date sent
da: Dato sendt

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
da: Datoer bliver kun konverteret, hvis de er gyldige i kalendersystemet. Fx er det kun datoer mellem %1$s og %2$s der vil blive konverteret til det franske kalendersystem og kun datoer efter %3$s kan konverteres til det gregorianske kalendersystem.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
da: Datoer gemmes ved brug af engelske forkortelser og nøgleord. Der findes genveje som alternativer til disse forkortelser og nøgleord.

en: Daughter
da: Datter

en: Daughter of %s
da: Datter af %s

en: Day
da: Dag

en: Day not set
da: Dag ikke angivet

en: Day:
da: Dag:

en: Dead
da: Antal døde

en: Death
da: Død

en: Death by country
da: Dødsfald efter land

en: Death date range end
da: Slut på interval for dato for dødsfald

en: Death date range start
da: Start på interval for dato for dødsfald

en: Death of a brother
da: Brors dødsfald

en: Death of a child
da: Barns dødsfad

en: Death of a daughter
da: Datters dødsfald

en: Death of a father
da: Fars død

en: Death of a grand-parent
da: Bedsteforælders død

en: Death of a grandchild
da: Barnebarns dødsfald

en: Death of a granddaughter
da: Barnebarns dødsfald

en: Death of a grandfather
da: Bedstefars dødsfald

en: Death of a grandmother
da: Bedstemors dødsfald

en: Death of a grandson
da: Barnebarns dødsfald

en: Death of a half-brother
da: Halvbrors dødsfald

en: Death of a half-sibling
da: Halvsøskendes død

en: Death of a half-sister
da: Halvsøsters dødsfald

en: Death of a husband
da: Ægtemands dødsfald

en: Death of a maternal grandfather
da: Morfars død

en: Death of a maternal grandmother
da: Mormors død

en: Death of a mother
da: Mors død

en: Death of a parent
da: Forældres død

en: Death of a paternal grandfather
da: Farfars død

en: Death of a paternal grandmother
da: Farmors død

en: Death of a sibling
da: Søskendes død

en: Death of a sister
da: Søsters dødsfald

en: Death of a son
da: Søns dødsfald

en: Death of a spouse
da: Ægtefælles død

en: Death of a wife
da: Hustrus dødsfald

en: Death of one spouse
da: Ægtefælles død

en: Death place contains
da: Sted for dødsfald indeholder

en: Death places
da: Steder for dødsfald

en: Deaths
da: Dødsfald

en: Deaths by century
da: Dødsfald efter århundrede

en: Decade of birth
da: Årti af fødsler

en: Decade of death
da: Årti af dødsfald

en: Decade of marriage
da: Årti af ægteskaber

en: Decidi
da: Decidi (fransk kalender)

en: Default
da: Standard

en: Default chart
da: Standard diagram

en: Default family tree
da: Standard familietræ

en: Default individual
da: Standard person

en: Default map type
da: Standard korttype

en: Default pedigree chart layout
da: Standard layout for stamtavle

en: Default pedigree generations
da: Standard generationer på stamtavle

en: Default theme
da: Standardtema

en: Degree
da: Akademisk grad

en: Delete
da: Slet

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
da: Slet alle eksisterende geografiske data før import af filen.

en: Delete inactive users
da: Slet inaktive brugere

en: Delete selected messages
da: Slet valgte beskeder

en: Delete temporary files…
da: Slet midlertidige filer…

en: Delete the preferences for this module.
da: Slet indstillinger for dette modul.

en: Delete this name
da: Slet navn

en: Delete your account
da: Slet din konto

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
da: Slettes familien vil alle links mellem personer fjernes, men personerne vil ikke blive slettet. Er du sikker på at du ønsker at slette denne familie?

en: Democratic Republic of the Congo
da: Congo (Den Demokratiske Republik)

en: Denmark
da: Danmark

en: Denver, Colorado, United States
da: Denver, Colorado, USA

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
da: Afhængig af din server opsætning, vil du være i stand til automatisk opgradering.

en: Descendant generations
da: Generationer af efterkommere

en: Descendants
da: Efterkommere

en: Descendants interest
da: Mangler efterkommer(e)

en: Descendants of
da: Efterkommere af

en: Descendants of %s
da: Efterkommere af %s

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description META tag
da: META tag: Beskrivelse

en: Description unavailable
da: Ingen beskrivelse

en: Destination
da: Mål

en: Details
da: Detaljer

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
da: Detaljerne for den nye bruger vil blive sendt til slægtsforskning kontakt til det tilhørende stamtræ.

en: Detroit, Michigan, United States
da: Detroit, Michigan, USA

en: Died as a child: exempt
da: Død som barn: undtaget

en: Died as an infant: exempt
da: Død som spæd: undtaget

en: Differences
da: Forskelle

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
da: Der anvendes forskellige kalendersystemer i forskellige dele af verden, og mange andre kalendersystemer er blevet anvendt i tidligere tid. Hvor det er muligt, skal du indtaste datoer i det kalendersystem der var gældende, dengang begivenheden fandt sted. Du kan derefter angive en konvertering, for at vise disse datoer i et mere velkendt kalendersystem. Hvis du jævnligt bruger to kalendersystemer, kan du angive to konverteringer, og datoer vil blive konverteret til begge de valgte kalendersystemer.

en: Direct line ancestors
da: Efterkommere i direkte linje

en: Direct line ancestors and their families
da: Forfædre i direkte linje og deres familier

en: Disable these modules
da: Deaktiver disse moduler

en: Disable these themes
da: Deaktiver disse temaer

en: Display %s
da: Vis %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
da: Vis og administrer familietræets favoritsider.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
da: Vis og administrer en brugers favoritsider.

en: Divorce
da: Skilsmisse

en: Divorce filed
da: Skilsmissebegæring

en: Divorces by century
da: Skilsmisser efter århundrede

en: Djibouti
da: Djibouti (Afrika)

en: Do not change to keep original filename.
da: Lad være med at ændre for at beholde det originale filnavn.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
da: Opret ikke nye placeringer, importér kun koordinater for eksisterende steder.

en: Do not seal, previous sealing canceled
da: Forsegl ikke, tidligere forsegling annulleret

en: Do not seal: unauthorized
da: Forsegl ikke: uautoriseret

en: Document
da: Dokument

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Download %s…
da: hente %s…

en: Download file
da: Hent filen

en: Download geographic data
da: Download geografisk data

en: Draper, Utah, United States
da: Draper , Utah, United States

en: Duodi
da: Duodi (Fransk kalender)

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
da: En bruger med denne email-adresse eksisterer allerede.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
da: Brugernavnet eksisterer allerede. Vælg venligst et andet brugernavn.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
da: Hver kilde registrerer særlige begivenheder, normalt indenfor en dato og et sted/område. For eksempel optegnelser i en folketælling eller kirkebøgernes oplysninger om begivenheder som fødsel, vielse og død.<br><br>Vælg den ønskede begivenhed fra den liste over begivenheder som webtrees indeholder. Datoen skal angives med det korrekte format fx <i>FROM 1900 TO 1910</i>. Stedet benævnes med den mest præcise placering for kilden. For eksempel vil “Oneida, Idaho, USA” angive at begivenheden skete indenfor det begræsede område Oneida County. “Idaho, USA” vil angive at begivenheden fandt sted indenfor hele staten Idaho.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
da: Hver brugerkonto har mulighed for at benytte automatisk accept af ændringer. Når den er aktiveret vil enhver ændring som brugeren udfører straks blive gemt. Mange administratorer aktiverer denne mulighed for deres egen brugerkonto.

en: Earliest birth
da: Tidligste fødsel

en: Earliest birth year
da: Tidligste fødselsår

en: Earliest death
da: Tidligste dødsfald

en: Earliest death year
da: Tidligste dødsår

en: Earliest divorce
da: Tidligste skilsmisse

en: Earliest marriage
da: Tidligste vielse

en: Edit
da: Rediger

en: Edit a website access rule
da: Rediger adgangsregel til websiden

en: Edit preferences
da: Rediger indstillinger

en: Edit the FAQ
da: Rediger FAQ

en: Edit the details
da: Rediger detaljer

en: Edit the gender
da: Rediger køn

en: Edit the media object
da: Redigér medieobjekt

en: Edit the name
da: Rediger navn

en: Edit the note
da: Rediger note

en: Edit the raw GEDCOM
da: Ændre oplysninger direkte i GEDCOM-filen

en: Edit the repository
da: Rediger opbevaringssted

en: Edit the shared note
da: Redigér delt note

en: Edit the source
da: Redigér kilde

en: Edit the story
da: Rediger artikel

en: Edit the user
da: Rediger bruger

en: Edit this individual and replace their details with your own.
da: Rediger dette individ og erstat deres detaljer med dine egne.

en: Editor
da: Redaktør

en: Education
da: Uddannelse

en: Egypt
da: Ægypten

en: Electronic
da: Elektronisk

en: Elevation
da: Højde

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
da: E- mail adresse der skal bruges i “Fra:”-feltet for de e-mails som webtrees automatisk opretter.<br><br>webtrees kan automatisk oprette e-mails til at underrette administratorer om ændringer, som skal kontrolleres. webtrees sender også besked via e-mails til brugere, der har anmodet om en brugerkonto.<br><br>Normalt er “Fra:”-feltet i disse automatiske e-mail udfyldt med <i>Fra: webtrees-noreply@yoursite</i> for at vise at det ikke er nødvendigt at svare på denne e-mail. For at beskytte mod spam eller anden misbrug af e-mail så kræver nogle e-mail systemer at “Fra:”-feltet indeholder en gyldig e-mail adresse, og vil ikke acceptere beskeder der blot kommer fra <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
da: E-mail verificeret

en: Embedded variable
da: Indlagt variabel

en: Emigration
da: Udvandret

en: Employee
da: Medarbejder

en: Employer
da: Arbejdsgiver

en: Empty the clippings cart
da: Tøm udklipsholder

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
da: Ved at angive dette valg, tvinges alle besøgende til at logge ind førend de kan se data på siden.

en: End IP address
da: Slut ip-adresse

en: End year
da: Slut år

en: Ending range of change dates
da: Sidste ændringsdato

en: Endowment House
da: Endowment House (LDS kirke)

en: Engagement
da: Forlovet

en: Enter an individual, family, or source ID
da: Angiv en person, familie eller kilde ID

en: Enter an optional note about this favorite
da: Skriv en note om denne favorit (valgfri)

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
da: Indtast eller søg efter ID på den person, familie eller kilde til hvilken dette medieemne skal tilknyttes.

en: Entire record
da: Hele posten

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
da: Fejl: konvertering af GEDCOM-filens %s tegnsæt til UTF-8 understøttes ikke i øjeblikket.

en: Estimated dates for birth and death
da: Beregnede datoer for fødsel og død

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Europe
da: Europa

en: Event
da: Begivenhed

en: Events
da: Begivenheder

en: Events in countries
da: Begivenheder i lande

en: Events of close relatives
da: Begivenheder for nære slægtninge

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
da: Alle har denne rolle, herunder besøgende på webstedet og søgemaskiner.

en: Exact
da: Nøjagtig

en: Exact date
da: Præcis dato

en: Exact text
da: Eksakte tekst

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
da: Udeluk personer med “%s” som giftenavn

en: Exclude subfolders
da: Ekskluder undermapper

en: Excluded from this submission
da: Udeladt fra denne indsendelse

en: Explain why you are requesting an account.
da: Forklar hvorfor du beder om en konto.

en: Export
da: Eksport

en: Export a GEDCOM file
da: Eksporter en GEDCOM fil

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
da: Eksporter alle træer til GEDCOM filer…

en: Export preferences
da: Eksport muligheder

en: Extend privacy to dead individuals
da: Udvid privatlivindstillinger for afdøde personer

en: External files
da: Eksterne filer

en: External media files have a URL instead of a filename.
da: Eksterne mediefiler har en URL i stedet for et filnavn.

en: Extra information
da: Ekstra information

en: Eye color
da: Øjenfarve

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
da: FAQ er en liste med spørgsmål og svar som giver dig mulighed for at forklare hjemmesidens regler og procedurer til dine besøgende. Spørgsmålene drejer sig hovedsagelig om privatisering, copyright, brugerkonto, upassende indhold, regler for citering af kilder, osv.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
da: %s × kusine

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
da: Adopteret af begge forældre

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
da: Adopteret af faderen

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
da: Adopteret af moderen

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
da: Også kendt som

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
da: Deltager

[ctx: FEMALE]
en: Attending
da: Deltager

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
da: Køber

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
da: Giftefoged

[ctx: FEMALE]
en: Employee
da: Medarbejder

[ctx: FEMALE]
en: Employer
da: Arbejdsgiver

[ctx: FEMALE]
en: Friend
da: Ven

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
da: Formynder

[ctx: FEMALE]
en: Informant
da: Hjemmelsmand

[ctx: FEMALE]
en: Interred
da: Urnenedsættelse

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
da: Lejer

[ctx: FEMALE]
en: Never married
da: Aldrig gift

[ctx: FEMALE]
en: Not married
da: Ugift

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
da: Sygeplejerske

[ctx: FEMALE]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
da: Registerfører

[ctx: FEMALE]
en: Seller
da: Sælger

[ctx: FEMALE]
en: Servant
da: Tjener

[ctx: FEMALE]
en: Slave
da: Slavinde

[ctx: FEMALE]
en: Ward
da: Værge

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
da: adopteret navn

[ctx: FEMALE]
en: also known as
da: også kendt som

[ctx: FEMALE]
en: birth name
da: fødselsnavn

[ctx: FEMALE]
en: change of name
da: navneændring

[ctx: FEMALE]
en: died
da: døde

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
da: kusine af 8. led

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
da: kusine af 11. led

[ctx: FEMALE]
en: estate name
da: kaldenavn

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
da: forhenværende partner

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
da: kusine af 15. led

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
da: femte %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
da: kusine af 5. led

[ctx: FEMALE]
en: first %s
da: første %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
da: kusine

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
da: kusine af 14. led

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
da: fjerde %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
da: kusine af 4. led

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
da: indvandringsnavn

[ctx: FEMALE]
en: married
da: gift

[ctx: FEMALE]
en: married name
da: vielsesnavn

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
da: kusine af 9. led

[ctx: FEMALE]
en: religious name
da: religiøst navn

[ctx: FEMALE]
en: second %s
da: anden %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
da: halvkusine

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
da: kusine af 7. led

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
da: kusine af 6. led

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
da: kusine af 10. led

[ctx: FEMALE]
en: third %s
da: tredje %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
da: kusine af 3. led

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
da: kusine af 13. led

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
da: kusine af 12. led

[ctx: FEMALE]
en: was born
da: blev født

en: Fact
da: Fakta

en: Fact 1
da: Fakta 1

en: Fact 10
da: Fakta 10

en: Fact 11
da: Fakta 11

en: Fact 12
da: Fakta 12

en: Fact 13
da: Fakta 13

en: Fact 2
da: Fakta 2

en: Fact 3
da: Fakta 3

en: Fact 4
da: Fakta 4

en: Fact 5
da: Fakta 5

en: Fact 6
da: Fakta 6

en: Fact 7
da: Fakta 7

en: Fact 8
da: Fakta 8

en: Fact 9
da: Fakta 9

en: Fact icons
da: Ikoner for fakta

en: Fact or event
da: Fakta eller hændelse

en: Facts and events
da: Fakta og hændelser

en: Facts for family records
da: Fakta for familieposter

en: Facts for individual records
da: Fakta for Individ-poster

en: Facts for new families
da: Fakta for nye familier

en: Facts for new individuals
da: Fakta for nye individer

en: Facts for repository records
da: Fakta for depot-poster

en: Facts for source records
da: Fakta for kilde-poster

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Families
da: Familier

en: Families with sources
da: Familier med kilder

en: Family
da: Familie

en: Family as a child
da: Familien som barn

en: Family as a spouse
da: Familien som ægtefælle

en: Family book
da: Familiebog

en: Family book of %s
da: Familiebog for %s

en: Family file
da: Familiefil

en: Family group information
da: Familiegruppe oplysninger

en: Family list
da: Familieliste

en: Family navigator
da: Familie-navigator

en: Family news and site announcements.
da: Familienyheder og websteds beskeder.

en: Family of %s
da: %s's familie

en: Family tree
da: Familietræ

en: Family tree clippings cart
da: Udklipsholder

en: Family tree title
da: Familietræ-titel

en: Family trees
da: Familietræer

en: Family with %s
da: Familie med %s

en: Family with adoptive parents
da: Familie med adoptivforældre

en: Family with foster parents
da: Familie med plejeforældre

en: Family with husband
da: Familie med husbond

en: Family with parents
da: Familie med forældre

en: Family with rada parents
da: Famillie med rada forældre

en: Family with sealing parents
da: Familie med forseglende forældre

en: Family with spouse
da: Familie med ægtefælle

en: Family with the most children
da: Familie med flest børn

en: Family with wife
da: Familie med hustru

en: Fan chart
da: Viftediagram

en: Fan chart of %s
da: Viftediagram for %s

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: Father
da: Far

en: Father: %s
da: Far: %s

en: Father’s age
da: Faderens alder

en: Father’s family with %s
da: Faders familie med %s

en: Father’s family with an unknown individual
da: Faders familie med et ukendt individ

en: Favorites
da: Favoritter

en: Female
da: Kvinde

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
da: Adopteret

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
da: Født

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
da: Pleje

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
da: Besegling (bekræftelse)

en: Females
da: Kvinder

en: File size
da: Filstørrelse

en: File successfully uploaded
da: Filen er uploadet

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename on server
da: Filnavn på server

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
da: Filnavne må ikke indeholde tegnet “%s”.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
da: Filnavne må ikke have efternavnet “%s”.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
da: Der er fundet filer fra en tidligere version af webtrees. Gamle filer kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Du bør slette disse filer.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
da: Filer markeret med %s er nødvendige for korrekt funktion og kan ikke fjernes.

en: Filter
da: Filtrer

en: Find a fact or event
da: Find et faktum eller en hændelse

en: Find a family
da: Find en familie

en: Find a media object
da: Find et medieobjekt

en: Find a place
da: Find et sted

en: Find a repository
da: Find opbevaringssted

en: Find a shared note
da: Find en delt note

en: Find a source
da: Find en kilde

en: Find a special character
da: Find et specielt tegn

en: Find all possible relationships
da: Find alle mulige slægtsskaber

en: Find an individual
da: Find en person

en: Find any relationship
da: Find hvilket som helst slægtsskab

en: Find duplicates
da: Find dubletter

en: Find other relationships
da: Find andre relationer

en: Find relationships via ancestors
da: Find slægtsskab via aner

en: Find the closest relationships
da: Find nærmeste slægtskab

en: Find unrelated individuals
da: Find ikke-relaterede individer

en: First communion
da: Første altergang

en: First event
da: Første begivehned

en: First record
da: Første post

en: Fix name slashes and spaces
da: Ret skråstreger og mellemrum i navne

en: Flanders
da: Flandern

en: Folder
da: Mappe

en: Folder name on server
da: Mappenavn på server

en: Follow this link to verify your email address.
da: Klik venligst på linket nedenfor for at bekræfte din e-mail-adresse.

en: Font
da: Skrifttype

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
da: Eksempel hvis GEDCOM filen indeholder %1$s og webtrees forventes at finde %2$s i medie mappen, bør du slette %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
da: For eksempel, hvis du tillader en længde på 2, vil personen have mulighed for at se deres børnebørn (barns barn), forældres søskende, steddatter (partners barn), men ikke fætter (forældres søskendes barn).

en: For help with genealogy questions contact %s.
da: For hjælp med slægtsspørgsmål, kontakt %s.

en: For technical support and information contact %s.
da: For teknisk hjælp og information, kontakt %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
da: For teknisk hjælp og slægtsspørgsmål, kontakt %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
da: For sider mere flere familietræer, vil denne instilling vise en lister over familietræerne under hovedmenuen samt indgå i søgninger osv.

en: Forgot password?
da: Glemt adgangskode?

en: Format
da: Filformat

en: Format text and notes
da: Format for tekster og noter

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
da: Fort Lauderdale , Florida, United States

en: Foster child
da: Plejebarn

en: Foster father
da: Plejefar

en: Foster mother
da: Plejemor

en: France
da: Frankrig

en: Frankfurt am Main, Germany
da: Frankfurt am Main, Tyskland

en: Freiburg, Germany
da: Freiburg, Tyskland

en: French
da: Fransk

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Sydlige Franske Territorier

en: Frequently asked questions
da: Ofte Stillede Spørgsmål (FAQ)

en: Fresno, California, United States
da: Fresno, Californien

en: Fri
da: Fre

en: Friday
da: fredag

en: Friend
da: Ven

en: From
da: Fra

en: Funeral
da: Begravelse

en: GEDCOM errors
da: GEDCOM fejl

en: GEDCOM file
da: GEDCOM-fil

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
da: Adar Sheni

[ctx: GENITIVE]
en: April
da: april

[ctx: GENITIVE]
en: August
da: august

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
da: Brumaire (fransk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: December
da: december

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
da: Dey (Persisk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
da: Dhu al-Hijjah (Islamisk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
da: Dhu al-Qi'dah

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
da: Elul (12. måned i Hebraisk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
da: Esfand (Persisk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
da: Farvardin (Persisk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: February
da: februar

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
da: Floréal (Fransk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
da: Frimaire (Fransk kalender)

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
da: Forår

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
da: Okt-Nov

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
da: Apr-Maj

[ctx: GENITIVE]
en: January
da: januar

[ctx: GENITIVE]
en: July
da: juli

[ctx: GENITIVE]
en: June
da: juni

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
da: Marts

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
da: Nov-Dec

[ctx: GENITIVE]
en: March
da: marts

[ctx: GENITIVE]
en: May
da: maj

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
da: Nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
da: november

[ctx: GENITIVE]
en: October
da: oktober

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
da: Pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
da: Rabi' al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
da: Rabi' al-thani

[ctx: GENITIVE]
en: September
da: september

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
da: Sha'aban

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
da: Vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
da: Ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
da: jours complémentaires

en: Gender
da: Køn

en: Gender icon on charts
da: Ikon for køn i skemaer

en: Genealogy contact
da: Kontaktperson vedr. slægtsspørgsmål

en: Genealogy data
da: Slægtsforskning data

en: General
da: Generelt

en: General search
da: Generel søgning

en: Generate sitemap files for search engines.
da: Generér sitemap-filer til søgemaskiner.

en: Generated by %s
da: Genereret med %s

en: Generations
da: Generationer

en: Generations of ancestors
da: Generationer af forfædre

en: Geographic area
da: Geografisk område

en: Geographic data
da: Geografiske data

en: Georgia
da: Georgien

en: Germany
da: Tyskland

en: Get an API key from Google.
da: Hent en API nøgle fra Google.

en: Gila Valley, Arizona, United States
da: Gila Valley , Arizona, United States

en: Gilbert, Arizona, United States
da: Gilbert , Arizona, United States

en: Given name
da: Fornavn

en: Given names
da: Fornavne

en: Godchild
da: Gudbarn

en: Goddaughter
da: Guddatter

en: Godfather
da: Gudfar

en: Godmother
da: Gudmor

en: Godparent
da: Gudforældre

en: Godson
da: Gudsøn

en: Google Maps™ preferences
da: Google Maps™ indstillinger

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
da: Google tillader et lille antal anonyme kort anmodninger om dagen. Hvis du har brug for mere end dette, skal du bruge en Google-konto og en API nøgle.

en: Graduation
da: Eksamen

en: Grandparents
da: Bedsteforældre

en: Greatest age at death
da: Højeste alder ved dødsfald

en: Greatest age between siblings
da: Største aldersforskel mellem søskende

en: Greece
da: Grækenland

en: Green Beam
da: Grøn stråle

en: Greenland
da: Grønland

en: Gregorian
da: Gregoriansk

en: Guardian
da: Formynder

en: Guatemala City, Guatemala
da: Guatemala By, Guatemala

en: HTML
da: HTML blok

en: Hair color
da: Hårfarve

en: Hartford, Connecticut, United States
da: Hartford, Connecticut, USA

en: He
da: Han

en: He died
da: Han døde

en: He married
da: Han indgik ægteskab med

en: He resided at
da: Han boede

en: He was born
da: Han blev født

en: He was buried
da: Han blev begravet

en: He was christened
da: Han blev døbt

en: He was cremated
da: Han blev kremeret

en: Head of household
da: Hjemmets overhoved

en: Header
da: Sidehoved

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard Island and McDonald Island

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Hebrew name
da: Hæbraisk navn

en: Height
da: Højde

en: Hello %s…
da: Hej %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
da: Hej %s og tak for din ansøgning om at få en brugerkonto.

en: Hello administrator…
da: Hej administrator …

en: Help
da: Hjælp

en: Her occupation was
da: Hendes erhverv var

en: Hide from everyone
da: Skjul for alle

en: Highest population
da: Største befolkning

en: Highlighted image
da: Markeret som hovedbillede

en: Hijri
da: Hijri - (Islamisk kalender)

en: His occupation was
da: Hans erhverv var

en: Historical facts
da: Historisk Fakta

en: Hit counters
da: Tællere

en: Home page
da: Startside

en: Hourglass chart
da: Timeglas-diagram

en: Hourglass chart of %s
da: Timeglas skema for %s

en: Household
da: Husholdning

en: Houston, Texas, United States
da: Houston, Texas, USA

en: How much recursion to use when searching for relationships
da: Antal beregninger der bruges ved relationssøgninger

en: Hungary
da: Ungarn

en: Husband
da: Ægtemand

en: Husband’s age
da: Ægtemands alder

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
da: Adar Sheni

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
da: april

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
da: august

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
da: Brumaire (fransk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
da: december

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
da: Dey (Persisk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
da: Dhu al-Hijjah (Islamisk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
da: Dhu al-Qi'dah

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
da: Elul (12. måned i Hebraisk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
da: Esfand (Persisk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
da: Farvardin (Persisk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
da: februar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
da: Floréal (Fransk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
da: Frimaire (Fransk kalender)

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
da: Forår

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
da: Okt-Nov

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
da: Apr-Maj

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
da: januar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
da: juli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
da: juni

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
da: Marts

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
da: Nov-Dec

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
da: marts

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
da: maj

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
da: Nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
da: november

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
da: oktober

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
da: Pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
da: Rabi' al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
da: Rabi' al-thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
da: september

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
da: Sha'aban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
da: Vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
da: Ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
da: jours complémentaires

en: IP address
da: IP adresse

en: Iceland
da: Island

en: Icon
da: Ikon

en: Idaho Falls, Idaho, United States
da: Idaho Falls, Idaho, USA

en: Identification number
da: Identifikationsnummer

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
da: Hvis en gæst på websiden ikke har specificeret et foretrukket sprog i deres browsers konfiguration, eller hvis de har valg et sprog der ikke er understøttet, er det dette sprog der vil blive brugt. Denne indstilling gælder typisk for søgemaskiner.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
da: Hvis administrator opretter en brugerkonto, skal feltet afkrydses manuelt af administratoren.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
da: Hvis et individ ikke har noget efternavn, skal der ikke angives skråstreger: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
da: Hvis et individ har to separate efternavne, bør begge blive omkranset af skråstreger: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
da: Hvis et individ var kendt ved et øgenavn som ikke var en del af deres formelle navn, bør det omkranses af citationstegn. For eksempel, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
da: Hvis et individ ikke var kendt ved sit fornavn, skal det foretrukne navn markeres med en stjerne: <%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
da: Hvis efternavnet er ukendt, bruges tomme skråstreger: <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
da: Hvis denne person har andre begivenheder end Død, Begravelse eller Kremering som er nyere end dette antal år, anses personen som “levende”. Børns fødselsdatoer anses for at være sådanne begivenheder.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
da: Hvis to familietræer bruger den samme mediamappe, vil de kunne dele mediefiler. Hvis du bruger forskellige mediemapper, vil deres mediefiler være adskilt.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
da: Hvis besøgende ikke kan se familietræet, vil de ikke være i stand til at anmode om en konto. Du vil derfor være nødt til at gøre dette manuelt.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
da: Hvis du er bekymret for at brugere kan uploade upassende billeder kan du begrænse upload af billeder til administratorer.

en: If you are the website administrator, you should check that:
da: Hvis du er administrator bør du checke, at:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
da: Hvis du ikke selv kan løse problemet, kan du bede om hjælp på: <a href="https://webtrees.net/en/forums">webtrees.net/en/forums</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
da: Hvis du oprettede denne GEDCOM fil ved brug af et slægtsforskningsprogram som udeleader mellemrum til at adskille lange linjer, skal du bruge denne indstilling til at indsætte de manglende mellemrum.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
da: Hvis det ikke er dig, der har bedt om at få en konto, kan du bare ignorere denne e-mail.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
da: Hvis du har et stort antal inaktive steder, kan det tage lang tid at generere listen.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
da: Hvis du har et stort antal mediefiler, kan du samle dem i mapper og undermapper.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
da: Hvis du har oprettet medieobjekter i webtrees og har redigeret din gedcom på din computer med et program der sletter medieobjekter, skal du sætte flueben her for at flette de nuværende medieobjekter med den nye GEDCOM.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
da: Hvis du skjuler en tom ramme, vil du ikke kunne ændre opsætningen af den før den bliver synlig igen - ved ikke længere at være tom.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
da: Hvis du vælger en anden mappe, skal du også flytte alle filer (undtagen config.ini.php, index.php og .htaccess) fra den eksisterende mappe til den nye.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
da: Hvis du vælger en anden mappe skal du også flytte alle mediefiler fra den eksisterende mappe til den nye.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
da: Hvis du viser nulevende til besøgende, alle andre privat indstillinger vil blive ignoreret. Brug kunne denne indstilling hvis alle data er officielle.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
da: Hvis du forsøger at overgå disse grænser, kan du opleve time-outs fra serveren og blanke sider.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
da: Hvis du bruger en af de følgende sporing og analytiske servicer, kan webtrees oprette koden for spor automatisk.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
da: Hvis din servers sikkerhedspolitik tillader det, kan du ændre hukommelses- og CPU-tidsgrænserne på webtrees' administrationsside. Ellers skal du kontakte din serveradministrator.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
da: HVis dit websted kan findes med mere end et URL som fx. <b>http://www.example.com/webtrees/</b> og <b>http://webtrees.example.com/</b>, kan du her angive den foretrukne URL. Anmodninger for de andre webadresser vil blive omdirigeret til den foretrukne.

en: Image dimensions
da: Billeddimensioner

en: Images without watermarks
da: Billder uden vandmærker

en: Immigration
da: Indvandret

en: Import a GEDCOM file
da: Importer en GEDCOM fil

en: Import all places from a family tree
da: Importér alle steder fra et familietræ

en: Import preferences
da: Import indstillinger

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
da: I et familietræ har hver post et intern nummersystem (kaldet en “XREF”) som feks “F123” eller “R14”.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
da: I mange kulturer er det almindeligt at få sit navn skrevet med denne kulturs alfabet, og samtidig have en romaniseret version af navnet hvor det er stavet eller udtalt på et sprog der er baseret på det latinske alfabet, såsom engelsk.<br><br>Hvis du foretrækker at bruge et ikke-latinsk alfabet, såsom hebraisk, græsk, russisk, kinesisk eller arabisk for at indtaste navnet i standard navnefelter, så kan du bruge dette felt til at angive det samme navn ved hjælp af det latinske alfabet. Begge udgaver af navnet vises i lister og slægtstræer.<br><br>Selvom dette felt er markeret “Romaniseret” er det ikke begrænset til at indeholde karakterer baseret på det latinske alfabet. Dette kan fx være nyttigt til japanske navne, hvor der findes tre forskellige alfabeter.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
da: I mange kulturer er det almindeligt at få sit navn skrevet med denne kulturs alfabet, og samtidig have en romaniseret version af navnet hvor det er stavet eller udtalt på et sprog der er baseret på det latinske alfabet, såsom engelsk.<br><br>Hvis du foretrækker at bruge det latinske alfabet til at indtaste navnet i standard navnefelter, så kan du bruge dette felt til at angive det samme navn ved hjælp af et ikke-latinsk alfabet som fx . hebraisk, græsk, russisk, kinesisk eller arabisk. Begge udgaver af navnet vises i lister og slægtstræer.<br><br>Selvom dette felt er markeret “Hebraisk” er det ikke begrænset til at indeholde karakterer baseret på dette alfabet.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
da: I nogle kalendersystemer begynder dagen ved midnat og i andre ved solopgang. Konverteringen tager ikke højde for tiden. Så for begivenheder der sker mellem midnat og solopgang vil konvertering mellem sådanne to kalendersystemer have en forskel på 1 dag.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
da: I nogle lande dikterer privatlivslovgivningen at privatlivsbeskyttelse ikke kun er gældende for nulevende, men også nyligt afdøde. Denne indstilling giver dig mulighed for at udvide privatlivsindstillingerne for levende til også at inkludere nyligt fødte eller afdøde inden for en årrække. Efterlad feltet tomt for ikke at bruge dette.

en: In this month…
da: I denne måned…

en: In this year…
da: I dette år…

en: Include fully matched places
da: Inkludér korrekt sammenkørte steder

en: Include individuals with “%s” as a married name
da: Inkludér personer med “%s” som giftenavn

en: Include media (automatically zips files)
da: Inkluder medie (komprimerer automatisk filer)

en: Include subfolders
da: Inkluder undermapper

en: Include the individual’s immediate family
da: Inkluder personens nærmeste familie

en: India
da: Indien

en: Indianapolis, Indiana, United States
da: Indianapolis , Indiana, United States

en: Individual
da: Individ

en: Individual 1
da: 1. person

en: Individual 2
da: 2. person

en: Individual distribution
da: Geografisk udbredelse

en: Individual distribution chart
da: Udbredelse af personer

en: Individual list
da: Individliste

en: Individual pages
da: Individ sider

en: Individual record
da: Individuel post

en: Individual who lived the longest
da: Den længstlevende person

en: Individuals
da: Individer

en: Individuals with sources
da: Individer med kilder

en: Individuals with surname %s
da: Personer med efternavnet %s

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Infant
da: Spædbarn

en: Informant
da: Hjemmelsmand

en: Installation folder
da: Installationsmappe

en: Interactive tree
da: Interaktivt træ

en: Interactive tree of %s
da: Interaktivt træ for %s

en: Internal messaging
da: Interne beskeder

en: Internal messaging with emails
da: Interne beskeder med e-post

en: Interred
da: Urnenedsættelse

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
da: Ugyldig GEDCOM-fil - ingen header fundet.

en: Invalid GEDCOM format
da: Ugyldig GEDCOM 5.5 format

en: Invalid date
da: Ugyldig dato

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
da: Det kan tage flere minutter at downloade og installere opgraderingen. Vent venligst.

en: Italy
da: Italien

en: Jalali
da: Jalaali Kalender

en: Jewish
da: Jødisk

en: Johannesburg, South Africa
da: Johannesburg, Sydafrika

en: John /DOE/
da: Peter /Jensen/

en: Julian
da: Juliansk

en: Kansas City, Missouri, United States
da: Kansas City, Missouri, USA

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Keep
da: Behold

en: Keep link in list
da: Behold link i listen

en: Keep media objects
da: Behold medie objekter

en: Keep the existing “last change” information
da: Behold den eksisterende “sidste ændring” information

en: Keyword examples
da: Nøgleords-eksempler

en: Korea
da: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: LDS baptism
da: Mormondåb

en: LDS child sealing
da: Barns besegling (mormon)

en: LDS confirmation
da: Mormonkonfirmation

en: LDS endowment
da: Mormon - gave

en: LDS ordinance codes in chart boxes
da: LDS ordineringskoder i diagrambokse

en: LDS spouse sealing
da: Ægtefælles besegling (mormon)

en: LDS temple
da: Mormon tempel

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
da: Adar Sheni

[ctx: LOCATIVE]
en: April
da: april

[ctx: LOCATIVE]
en: August
da: august

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
da: Brumaire (fransk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: December
da: december

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
da: Dey (Persisk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
da: Dhu al-Hijjah (Islamisk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
da: Dhu al-Qi'dah

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
da: Elul (12. måned i Hebraisk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
da: Esfand (Persisk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
da: Farvardin (Persisk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: February
da: februar

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
da: Floréal (Fransk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
da: Frimaire (Fransk kalender)

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
da: Forår

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
da: Okt-Nov

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
da: Apr-Maj

[ctx: LOCATIVE]
en: January
da: januar

[ctx: LOCATIVE]
en: July
da: juli

[ctx: LOCATIVE]
en: June
da: juni

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
da: Marts

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
da: Nov-Dec

[ctx: LOCATIVE]
en: March
da: marts

[ctx: LOCATIVE]
en: May
da: maj

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
da: Nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
da: november

[ctx: LOCATIVE]
en: October
da: oktober

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
da: Pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
da: Rabi' al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
da: Rabi' al-thani

[ctx: LOCATIVE]
en: September
da: september

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
da: Sha'aban

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
da: Vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
da: Ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
da: jours complémentaires

en: Laie, Hawaii, United States
da: Laie, Hawaii, USA

en: Landscape
da: Liggende

en: Language
da: Sprog

en: Languages
da: Sprog

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
da: Store systemer (50000 individer): 64-128MB, 40-80 sekunder

en: Largest families
da: Største familier

en: Largest number of grandchildren
da: Største antal børnebørn

en: Las Vegas, Nevada, United States
da: Las Vegas, Nevada, USA

en: Last change
da: Sidste ændring

en: Last email reminder was sent
da: Den sidste påmindelse via e-mail er sendt

en: Last event
da: Seneste begivenhed

en: Last signed in
da: Sidst logget ind

en: Latest birth
da: Seneste fødsel

en: Latest birth year
da: Seneste fødselsår

en: Latest death
da: Seneste dødsfald

en: Latest death year
da: Seneste dødsår

en: Latest divorce
da: Seneste skilsmisse

en: Latest marriage
da: Seneste vielse

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latvia
da: Letland

en: Layout
da: Udseende

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
da: Lad feltet til kodeordet være tomt, hvis du ønsker at beholde det nuværende password.

en: Leave this blank to use the default value.
da: Hvis du lader denne indstilling være blank, vil standardværdien blive brugt.

en: Leaves
da: Blade

en: Lebanon
da: Libanon

en: Legatee
da: Arving

en: Length of marriage
da: Længde af ægteskabs

en: Level
da: Niveau

en: Libya
da: Libyen

en: Lifespan
da: Levetid

en: Lifespans
da: Livsforløb

en: Link the user account to an individual.
da: Link bruger til et individ.

en: Link this individual to an existing family as a child
da: Knyt denne person til en familie som et barn

en: Link this media object to a family
da: Link dette billede til en familie

en: Link this media object to a source
da: Link dette billede til en kilde

en: Link this media object to an individual
da: Link dette billede til et individ

en: Link this user to an individual in the family tree.
da: Link denne bruger til et individ i familietræet.

en: Link to an existing media object
da: Link til et eksisterende medieobjekt

en: Linked database ID
da: Linket database ID

en: List
da: Liste

en: Lists
da: Slægtslister

en: Lithuania
da: Litauen

en: Living
da: Lever

en: Living individuals
da: Nulevende personer

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Local files
da: Lokale filer

en: Location
da: Lokation

en: Location not removed: this location contains sub-locations
da: Stedet ikke fjernet: dette sted indeholder under-steder

en: Lodger
da: Lejer

en: Logan, Utah, United States
da: Logan, Utah, USA

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
da: Lange personlister hvor det samme navn forekommer mange gange kan opdeles i mindre underlister efter det første bogstav i fornavnet.<br><br>Denne indstilling bestemmer om der vil ske en opdeling. For at deaktivere underlister helt, skal denne indstilling sættes til nul.

en: Longest marriage
da: Længste ægteskab

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Los Angeles, California, United States
da: Los Angeles, Californien

en: Lost password request
da: Bestil ny adgangskode

en: Louisville, Kentucky, United States
da: Louisville, Kentucky, USA

en: Lowest population
da: Laveste befolkning

en: Lubbock, Texas, United States
da: Lubbock, Texas, USA

en: Luxembourg
da: Luxemborg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
da: %s × fætter

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
da: Adopteret af begge forældre

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
da: Adopteret af faderen

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
da: Adopteret af moderen

[ctx: MALE]
en: Also known as
da: Også kendt som

[ctx: MALE]
en: Attendant
da: Deltager

[ctx: MALE]
en: Attending
da: Deltager

[ctx: MALE]
en: Buyer
da: Køber

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
da: Giftefoged

[ctx: MALE]
en: Employee
da: Medarbejder

[ctx: MALE]
en: Employer
da: Arbejdsgiver

[ctx: MALE]
en: Friend
da: Ven

[ctx: MALE]
en: Guardian
da: Formynder

[ctx: MALE]
en: Informant
da: Hjemmelsmand

[ctx: MALE]
en: Interred
da: Urnenedsættelse

[ctx: MALE]
en: Lodger
da: Lejer

[ctx: MALE]
en: Never married
da: Aldrig gift

[ctx: MALE]
en: Not married
da: Ugift

[ctx: MALE]
en: Nurse
da: Sygeplejerske

[ctx: MALE]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: MALE]
en: Registry officer
da: Registerfører

[ctx: MALE]
en: Seller
da: Sælger

[ctx: MALE]
en: Servant
da: Tjener

[ctx: MALE]
en: Ward
da: Værge

[ctx: MALE]
en: adopted name
da: adopteret navn

[ctx: MALE]
en: also known as
da: også kendt som

[ctx: MALE]
en: birth name
da: fødselsnavn

[ctx: MALE]
en: change of name
da: navneændring

[ctx: MALE]
en: died
da: døde

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
da: fætter af 8. led

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
da: fætter af 11. led

[ctx: MALE]
en: estate name
da: kaldenavn

[ctx: MALE]
en: ex-partner
da: forhenværende partner

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
da: fætter af 15. led

[ctx: MALE]
en: fifth %s
da: femte %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
da: fætter af 5. led

[ctx: MALE]
en: first %s
da: første %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
da: fætter

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
da: fætter af 14. led

[ctx: MALE]
en: fourth %s
da: fjerde %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
da: fætter af 4. led

[ctx: MALE]
en: immigration name
da: indvandringsnavn

[ctx: MALE]
en: married
da: gift

[ctx: MALE]
en: married name
da: vielsesnavn

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
da: fætter af 9. led

[ctx: MALE]
en: religious name
da: religiøst navn

[ctx: MALE]
en: second %s
da: anden %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
da: fætter af 7. led

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
da: fætter af 6. led

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
da: fætter af 10. led

[ctx: MALE]
en: third %s
da: tredje %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
da: fætter af 3. led

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
da: fætter af 13. led

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
da: fætter af 12. led

[ctx: MALE]
en: was born
da: blev født

en: Macau
da: Macao

en: Macedonia
da: Den tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Madrid, Spain
da: Madrid, Spanien

en: Magazine
da: Magasin

en: Mailing name
da: Navn på postmodtager

en: Mailto link
da: E-post genvej

en: Main section blocks
da: Hovedsektionens rammer

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Male
da: Mand

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
da: Adopteret

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
da: Født

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
da: Pleje

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
da: Besegling (bekræftelse)

en: Males
da: Mænd

en: Manage family trees
da: Håndtér familietræer

en: Manage media
da: Håndtér medier

en: Manage the links
da: Håndtér links

en: Manager
da: Bestyrer

en: Managers
da: Bestyrerer

en: Manaus, Brazil
da: Manaus , Brazil

en: Manhattan, New York, United States
da: Manhattan , New York, United States

en: Manila, Philippines
da: Manila, Filippinerne

en: Manti, Utah, United States
da: Manti, Utah, USA

en: Manuscript
da: Manuskript

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
da: Mange slægtsforskningsprogrammer opretter GEDCOM-filer med brugerdefinerede koder, og webtrees forstår de fleste af dem. Denne indstillinger bestemmer om ukendte koder skal ignoreres, eller der skal vises en fejlmeddelelse.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
da: Mange mail-servere kræver at den afsendende server identificerer sig korrekt, ved at bruge et gyldigt domænenavn.

en: Map
da: Geografisk kort

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
da: Markdown er et simpelt formateringssystem som bl.a. anvendes på sider som Wikipedia. Det bruger diskret tegnsætningstegn til at skabe overskrifter og titler, fed og kursiv, lister, tabeller, mv.

en: Marriage
da: Ægteskab

en: Marriage banns
da: Lysning

en: Marriage beginning status
da: Ægteskab start status

en: Marriage bond
da: Ægteskabsløfte

en: Marriage by country
da: Vielser efter land

en: Marriage contract
da: Ægtepagt

en: Marriage date range end
da: Interval for dato for ægteskab slut

en: Marriage date range start
da: Interval for dato for ægteskab start

en: Marriage ending status
da: Ægteskab slut status

en: Marriage intention
da: Ægteskabsintention

en: Marriage license
da: Vielsesattest

en: Marriage of a brother
da: Brors ægteskab

en: Marriage of a child
da: Barns ægteskab

en: Marriage of a daughter
da: Datters ægteskab

en: Marriage of a father
da: Fars ægteskab

en: Marriage of a grandchild
da: Barnebarns ægteskab

en: Marriage of a granddaughter
da: Barnebarns ægteskab

en: Marriage of a grandson
da: Barnebarns ægteskab

en: Marriage of a half-brother
da: Halvbrors ægteskab

en: Marriage of a half-sibling
da: Halvsøskendes ægteskab

en: Marriage of a half-sister
da: Halvsøsters ægteskab

en: Marriage of a mother
da: Mors ægteskab

en: Marriage of a parent
da: Forældres ægteskab

en: Marriage of a sibling
da: Søskendes ægteskab

en: Marriage of a sister
da: Søsters ægteskab

en: Marriage of a son
da: Søns ægteskab

en: Marriage of parents
da: Forældres ægteskab

en: Marriage place contains
da: Vielsessted indeholder

en: Marriage places
da: Vielsessteder

en: Marriage settlement
da: Medgift

en: Marriage status
da: Ægteskabsstatus

en: Marriage type unknown
da: Ægteskabstype ukendt

en: Marriages
da: Ægteskaber

en: Marriages by century
da: Vielser efter århundrede

en: Married name
da: Vielsesnavn

en: Married surname
da: Giftenavn

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Masquerade as this user
da: -klæde på- som en anden bruger

en: Match both upper and lower case letters.
da: Sæt flueben for at matche både store og små bogstaver.

en: Match calendar
da: Match kalender

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
da: Match den præcise tekst, selv om denne findes i midten af et ord.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
da: Match den præcise tekst, undtaget hvis den findes i midten af et ord.

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Maximum descendancy generations
da: Maksimum antal generationer af efterkommere

en: Maximum number of surnames on individual list
da: Maks. antal efternavne på individliste

en: Maximum pedigree generations
da: Maks. antal generationer på stamtavle

en: Maximum upload size:
da: Maks størrelse for uploading:

en: Medford, Oregon, United States
da: Medford, Oregon, USA

en: Media
da: Billeder og medier

en: Media contains
da: Medie indeholder

en: Media file
da: Mediefil

en: Media file to upload
da: Mediefil

en: Media filenames will be prefixed by %s.
da: Mediefilnavne vil blive foranstillet med %s.

en: Media files
da: Mediefiler

en: Media folder
da: Mediemappe

en: Media folders
da: Mediemapper

en: Media object
da: Medie objekt

en: Media objects
da: Medieobjekter

en: Media objects found
da: Mdiefiler fundet

en: Media objects per page
da: Mediefiler pr. side

en: Media type
da: Medietype

en: Medical
da: Helbredsoplysninger

en: Medical condition
da: Helbredstilstand

en: Mediterranio
da: Middelhavet

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
da: Mellem systemer (5000 individer): 32-64MB, 20-40 sekunder

en: Melbourne, Australia
da: Melbourne, Australien

en: Member
da: Medlem

en: Memory limit
da: Hukommelsesbegrænsning

en: Memphis, Tennessee, United States
da: Memphis, Tennessee, USA

en: Menus
da: Menuer

en: Mercury
da: Kviksølv

en: Merge
da: Flet

en: Merge family trees
da: Flet familie træer

en: Merge records
da: Flette poster (dobbeltregistrerede)

en: Message
da: Besked

en: Messages
da: Beskeder

en: Microfiche
da: Mikrofiche

en: Microfilm
da: Mikrofilm

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Middle East
da: Mellemøsten

en: Midnight
da: Midnat

en: Military
da: Militærtjeneste

en: Military service
da: Militærtjeneste

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
da: Minimum og maksimum zoom faktor for Google kortet. 1 er hele kortet, 15 er på husniveau. Bemærk at 15 kun er tilgængelig i bestemte områder.

en: Missing data
da: Manglende data

en: Moderate pending changes
da: Gennemse ventende ændringer

en: Moderators
da: Moderatorer

en: Module
da: Modul

en: Module administration
da: Moduladministration

en: Modules
da: Moduler

en: Moldova
da: Republikken Moldava (Moldavien)

en: Mon
da: Man

en: Monday
da: mandag

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Month
da: Måned

en: Month of birth
da: Fødselsmåned

en: Month of birth of first child in a relation
da: Fødselsmåned for førstefødte i en familie

en: Month of death
da: Måned for dødsfald

en: Month of first marriage
da: Måned for første vielse

en: Month of marriage
da: Ægteskabsmåned

en: Month:
da: Måned:

en: Monticello, Utah, United States
da: Monticello, Utah, USA

en: More news articles
da: Flere nyheder

en: Morocco
da: Marokko

en: Most SMTP servers require a password.
da: De fleste SMTP-servere kræver en adgangskode.

en: Most common surnames
da: Oftest forekommende efternavne

en: Most servers do not use secure connections.
da: De fleste servere bruger ikke sikre forbindelser.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
da: De fleste hjemmesider er konfigureret med localhost. Dette betyder at din database kører på den samme computer som din hjemmeside-server.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
da: De fleste hjemmesider er konfigureret til at bruge standardporten på 3306.

en: Most viewed pages
da: Mest sete sider

en: Mother
da: Mor

en: Mother: %s
da: Mor: %s

en: Mother’s age
da: Moderens alder

en: Mother’s family with %s
da: Moders familie med %s

en: Mother’s family with an unknown individual
da: Moders familie med et ukendt individ

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
da: Mount Timpanogos, Utah, USA

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move left
da: Flyt til venstre

en: Move right
da: Flyt til højre

en: Move up
da: Flyt op

en: Multiple marriages
da: Flere ægteskaber

en: My account
da: Min konto

en: My family tree
da: Mit familietræ

en: My individual record
da: Mig selv

en: My page
da: Min side

en: My pages
da: Mine sider

en: My pedigree
da: Min slægt

en: MySQL gave the error: %s
da: MySQL rapporterede en fejl: %s

en: MySQL variables
da: MySQL variabler

en: Myanmar
da: Myanmar (Burma)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
da: Adar Sheni

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
da: april

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
da: august

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
da: Brumaire (fransk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
da: december

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
da: Dey (Persisk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
da: Dhu al-Hijjah (Islamisk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
da: Dhu al-Qi'dah

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
da: Elul (12. måned i Hebraisk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
da: Esfand (Persisk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
da: Farvardin (Persisk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
da: februar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
da: Floréal (Fransk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
da: Frimaire (Fransk kalender)

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
da: Forår

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
da: Okt-Nov

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
da: Apr-Maj

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
da: januar

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
da: juli

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
da: juni

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
da: Marts

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
da: Nov-Dec

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
da: marts

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
da: maj

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
da: Nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
da: november

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
da: oktober

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
da: Pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
da: Rabi' al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
da: Rabi' al-thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
da: september

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
da: Sha'aban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
da: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
da: Ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
da: jours complémentaires

en: Name
da: Navn

en: Name contains
da: Navn indeholder

en: Name in Hebrew
da: Navn på hebraisk

en: Name prefix
da: Navnepræfiks

en: Name suffix
da: Navnesuffiks

en: Names
da: Navne

en: Namesake
da: Navnefælle

en: Namibia
da: Namibien

en: Nanny
da: Barnepige

en: Narrative description
da: Narrativ beskrivelse

en: Nashville, Tennessee, United States
da: Nashville, Tennessee, USA

en: Nationality
da: Nationalitet

en: Naturalization
da: Statsborgerskab

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
da: Nauvoo, Illinois (ny)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
da: Nauvoo, Illinois (gammel)

en: Netherlands
da: Nederlandene (Holland)

en: Never
da: Aldrig

en: Never married
da: Aldrig gift

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: New York, New York, United States
da: New York, New York, USA

en: New data
da: nye data

en: New registration at %s
da: Ny registrering på %s

en: New user at %s
da: Ny bruger på %s

en: Newport Beach, California, United States
da: Newport Beach, Californien

en: News
da: Nyheder

en: Newspaper
da: Avis

en: Next email reminder will be sent after
da: Den næste påmindelse via e-mail vil blive sendt efter

en: Next image
da: Næste billede

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: No
da: Nej

en: No GEDCOM file was received.
da: GEDCOM fil ikke importeret.

en: No GEDCOM files found.
da: Ingen GEDCOM filer er fundet.

en: No ancestors in the database.
da: Ingen slægtninge i databasen.

en: No calendar conversion
da: Ingen konvertering af kalender

en: No children
da: Ingen registrerede børn

en: No contact
da: Ingen kontakt

en: No custom modules are enabled.
da: Ingen brugerdefinerede moduler er aktive.

en: No custom themes are enabled.
da: Ingen brugerdefinerede temaer er aktive.

en: No duplicates have been found.
da: Ingen dubletter er fundet.

en: No errors have been found.
da: Ingen fejl fundet.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
da[0]: Ingen hændelser eksisterer for den næste %s dag.
da[1]: Ingen hændelser eksisterer for de næste %s dage.

en: No events exist for today.
da: Ingen begivenheder er registreret for i dag.

en: No events exist for tomorrow.
da: Ingen begivenheder registreret for i morgen.

en: No events for living individuals exist for today.
da: Ingen begivenheder er registreret for nulevende personer for i dag.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
da: Ingen begivenheder registreret for nulevende personer for i morgen.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
da[0]: Ingen begivenheder for nulevende den kommende %s dag.
da[1]: Ingen begivenheder for nulevende de kommende %s dage.

en: No facts exist for this family.
da: Ingen fakta for denne familie.

en: No file was received. Please try again.
da: Der blev ikke modtaget nogen fil. Hent filen igen.

en: No link between the two individuals could be found.
da: Kan ikke finde (flere) relationer mellem de to personer.

en: No map data exists for this individual
da: Ingen kortdata for denne person

en: No matching facts found
da: Fandt ingen ens oplysninger

en: No media file was provided.
da: Der blev ikke angivet nogen mediefil.

en: No news articles have been submitted.
da: Der findes ingen nyhedsartikler endnu.

en: No places found
da: Ingen steder fundet

en: No places have been found.
da: Ingen stednavne fundet.

en: No predefined text
da: Ingen prædefineret tekst

en: No records to display
da: Ingen poster at vise

en: No results found.
da: Fandt ingenting.

en: No signed-in and no anonymous users
da: Ingen logget ind og ingen anonyme brugere

en: No temple - living ordinance
da: Ingen Tempel-Living tilordning

en: No upgrade information is available.
da: Ingen opgraderins-information er tilgængelig.

en: Nobody at all
da: Ingen

en: Nocturnal
da: Natlig

en: None
da: Ingen

en: Noon
da: Middag

en: Norfolk Island
da: Norfolkøen

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
da: Normalt skal alle ændringer i familietræet godkendes af en moderator/administrator. Vælges denne indstilling er det ikke nødvendigt med denne godkendelse.

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Ireland
da: Nordirland

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Not a valid individual, family, or source ID
da: Ikke et gyldigt individ-, famillie- eller kilde-ID

en: Not approved by an administrator
da: Ikke godkendt af administrator

en: Not living
da: Lever ikke

en: Not married
da: Ugift

en: Not verified by the user
da: Ikke verficeret af bruger

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
da: Bemærk at, hvis en brugerkonto er lænket til en post, vil den pågældende bruger altid kunne se posten.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
da: Note: længere stier kræver en masse beregninger, som kan forårsage at din hjemmeside virker langsommere for disse brugere.

en: Notes
da: Noter

en: Nothing found to cleanup
da: Oprydning er ikke påkrævet

en: Nothing found.
da: Intet fundet.

en: Nuku’Alofa, Tonga
da: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
da: Antal børn

en: Number of days to show
da: Antal dage der skal vises

en: Number of families without children
da: Antal familier uden børn

en: Number of generations
da: Antal generationer

en: Number of given names
da: Antal fornavne

en: Number of marriages
da: Antal ægteskaber

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
da: Antal måneder siden sidste login før brugerkontoen regnes som inaktiv:

en: Number of pages
da: Side antal

en: Number of surnames
da: Antal efternavne

en: Nurse
da: Sygeplejerske

en: Oakland, California, United States
da: Oakland, Californien

en: Occupation
da: Erhverv

en: Occupations
da: Erhverv

en: Occupied Palestinian Territory
da: Palæstina

en: Ogden, Utah, United States
da: Ogden, Utah, USA

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
da: Oklahoma City, Oklahoma, USA

en: Old data
da: tidligere data

en: Old files found
da: Der er fundet gamle filer

en: Oldest at bottom
da: Ældste nederst

en: Oldest at top
da: Ældste øverst

en: Oldest father
da: Ældste far

en: Oldest female
da: Ældste kvinde

en: Oldest living individuals
da: Ældste nulevende person

en: Oldest male
da: Ældste mand

en: Oldest mother
da: Ældste mor

en: On this day
da: På denne dag

en: On this day…
da: I dag …

en: Only managers can edit
da: Kun bestyrere kan ændre

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
da: Ups. Webserveren er ikke i stand til at forbinde til databaseserveren. Den kan være optaget, under vedligehold eller simpelt hen i stykker. Du bør <a href="index.php">prøve igen</a> om et par minutter eller kontakte websteds-administratoren.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
da: Ups! webtrees kunne ikke oprette filer i denne mappe.

en: Optional prefixes and suffixes
da: Valgfrie præfiks og suffiks

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
da: Oquirrh Mountain , Utah, United States

en: Order
da: Rækkefølge

en: Ordinance
da: Ritual rel. tjeneste

en: Ordination
da: Ordineret rel. tjeneste

en: Orientation
da: Orientering

en: Orlando, Florida, United States
da: Orlando, Florida, USA

en: Other
da: Andet

en: Other facts to show in charts
da: Vis andre fakta i slægtstræer

en: Other folder… please type in
da: Anden mappe… indtast venligst

en: Other preferences
da: Andre indstillinger

en: Others
da: Øvrige

en: Overwrite existing coordinates.
da: Overskriv eksisterende koordinater.

en: Own charts
da: Egne diagrammer

en: Owner
da: Ejer

en: PHP blocked the file because of its extension.
da: PHP blokerede filen på grund af filtypen.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
da: PHP-udvidelsen “%1$s” er slået fra. Uden denne vil følgende egenskaber ikke fungere: %2$s. Spørg venligst din serveradministrator om at slå den til.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
da: PHP-udvidelsen “%s” er slået fra, og du kan derfor ikke installere webtrees. Kontakt serverens administrator for at få den slået til.

en: PHP failed to write to disk.
da: PHP kunne ikke skrive til disken.

en: PHP information
da: PHPInfo

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
da: PHP-indstillingen “%1$s” er slået fra. Uden denne vil følgende egenskaber ikke fungere: %2$s. Kontakt venligst din serveradministrator for at slå den til.

en: PHP time limit
da: PHP tidsbegrænsning

en: Page
da: Side

en: Page %s of %s
da: Side %s af %s

en: Page size
da: Sidestørrelse

en: Painting
da: Maleri

en: Palau
da: Palau (Belau)

en: Palette
da: Farvepalet

en: Palmyra, New York, United States
da: Palmyra, New York, USA

en: Panama City, Panama
da: Panama By, Panama

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Parents
da: Forældre

en: Parents and siblings
da: Forældre og søskende

en: Parent’s age
da: Forældrerens alder

en: Password
da: Adgangskode

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
da: Adgangskoden skal være mindst 6 tegn lang, og er versal-følsom, så “hemmeligt” er forskelligt fra “HEMMELIGT”.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
da: Adgangskoden skal indeholde mindst 6 tegn.

en: Payson, Utah, United States
da: Payson , Utah, United States

en: Pedigree
da: Anetavle

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
da: Adopteret

[ctx: Pedigree]
en: Birth
da: Født

[ctx: Pedigree]
en: Foster
da: Pleje

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
da: Besegling (bekræftelse)

en: Pedigree chart
da: Efterkommere

en: Pedigree map
da: Kort over slægtninge

en: Pedigree map of %s
da: Stamtavle for %s

en: Pedigree of %s
da: Aner til %s

en: Pedigree tree of %s
da: Stamtavle for %s

en: Pending changes
da: Ventende ændringer

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
da: Ventende ændringer vises kun hvis din brugerkonto har rettighederne til at redigere. Når du logger ud vil du ikke længere kunne se dem. Desuden vises ventende ændringer kun på bestemte sider. De vises fx ikke i lister, rapporter eller søgeresultater.

en: Permanent number
da: Permanent nummer

en: Permanently delete these records?
da: Slet disse poster permanent?

en: Perth, Australia
da: Perth, Australien

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Phoenix, Arizona, United States
da: Phoenix , Arizona, United States

en: Phone
da: Telefon

en: Phonetic
da: Fonetisk

en: Phonetic algorithm
da: Fonetisk algoritme

en: Phonetic name
da: Fonetisk navn

en: Phonetic place
da: Sted (fonetisk)

en: Phonetic search
da: Fonetisk søgning

en: Phonetic title
da: Titel (fonetisk)

en: Photo
da: Foto

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
da: Systemet kan være installeret i een af disse mapper:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
da: PhpGedView skal være version 4.2.3, eller en SVN op til #%s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
da: PhpGedView skal bruge den samme type database som webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
da: PhpGedView til webtrees overførsels-guide

en: Pink Plastic
da: Pink plastik

en: Place
da: Sted

en: Place check
da: Kontroller steder

en: Place contains
da: Stednavn indeholder

en: Place hierarchy
da: Sted-hieraki

en: Place in Hebrew
da: Stednavn på hebraisk

en: Place list
da: Alle stednavne

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
da: Stednavne er ofte for lange til den plads der er til dem i lister og oversigter. De kan forkortes til at vise de første dele af navnet som fx <i>by, herred</i> eller de sidste dele som fx <i>amt, land</i>.

en: Place of LDS baptism
da: Sted for mormondåb

en: Place of LDS child sealing
da: Sted for barns besegling (mormon)

en: Place of LDS endowment
da: Sted for mormon - gave

en: Place of LDS spouse sealing
da: Sted for ægtefælles besegling (mormon)

en: Place of adoption
da: Sted for adoption

en: Place of baptism
da: Dåbsted

en: Place of bar mitzvah
da: Sted for bar mitzvah

en: Place of bat mitzvah
da: Sted for bat mitzvah

en: Place of birth
da: Fødselssted

en: Place of blessing
da: Sted for velsignelse

en: Place of brit milah
da: Sted for brit milah

en: Place of burial
da: Begravelsessted

en: Place of christening
da: Dåbsted

en: Place of confirmation
da: Konfirmationssted

en: Place of cremation
da: Kremeringssted

en: Place of death
da: Dødssted

en: Place of emigration
da: Sted for udvandring

en: Place of engagement
da: Sted for forlovelse

en: Place of event
da: Sted for begivenhed

en: Place of first communion
da: Sted for første altergang

en: Place of immigration
da: Sted for indvandring

en: Place of marriage
da: Vielsessted

en: Place of marriage banns
da: Sted for lysning

en: Place of naturalization
da: Sted for statsborgerskab

en: Place of ordination
da: Sted for præsteindvielse

en: Place of residence
da: Bopæl

en: Place the website offline, by creating the file %s…
da: Sæt din side offline, ved at oprette filen %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
da: Sæt din side online, ved at slette filen %s…

en: Places
da: Steder

en: Places found
da: Steder fundet

en: Places in %s
da: Steder i %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
da: Stednavne bør indtastes i henhold til de gældende standarder for slægtsforskning. Her registreres stednavne med de mest præcise oplysninger først og derefter mindre og mindre præcise oplysninger. Hver oplysning afsluttes med et komma for at adskille de forskellige sted niveauer.<br><br>Bruger vi opdelingen af de danske kirkebøger som eksempel så skal et sogn som Tolstrup skrives som “Tolstrup, Børglum, Hjørring, DK” (“sogn, herred, amt, land”).<br><br>Kender man kun amtet, skrives det som “, , Hjørring, DK”.<br><br>Ved man at begivenheden fandt sted i selve byen Tolstrup og lige netop på Børglumvej vil man skulle skrive “Børglumvej, Tolstrup, Tolstrup, Børglum, Hjørring, DK”.<br><br>Du kan bruge <b>Find stedet</b> for at finde steder som allerede forekommer i databasen.

en: Play
da: Afspil

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
da: Skriv også et fornavn, efternavn eller sted sammen med årstallet

en: Please enter a message subject.
da: Indtast en tekst i emnefeltet.

en: Please enter a valid email address.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse.

en: Please enter more than one character.
da: Skriv venligst mere end et bogstav.

en: Please enter some message text before sending.
da: Skriv en beskedtekst før den sendes.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
da: Indtast venligst din email-adresse så vi eventuelt kan besvare denne besked. Hvis du ikke indtaster en email-adresse vil det ikke være muligt at besvare din forespørgsel. Din email-adresse vil ikke blive brugt til andet et besvarelse af denne forespørgsel.

en: Poland
da: Polen

en: Port number
da: Portnummer

en: Portland, Oregon, United States
da: Portland, Oregon, USA

en: Porto Alegre, Brazil
da: Porto Alegre, Brasilien

en: Portrait
da: Stående

en: Postal code
da: Postnummer

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
da: Forhåndsdefineret tekst, der siger, at administratoren vil vurdere en eventuel ansøgning om en brugerkonto

en: Predefined text that states all users can request a user account
da: Forhåndsdefineret tekst, der siger at alle besøgende kan søge om en brugerkonto

en: Predefined text that states only family members can request a user account
da: Forhåndsdefineret tekst, der siger at kun familiemedlemmer kan søge om en brugerkonto

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
da: Opsætning findes for modulet “%s”, men dette module findes ikke længere.

en: Preferred contact method
da: Foretrukket kontaktmetode

en: Prefixes
da: Præfikser

en: Presentation style
da: Visningsmåde

en: President’s Office
da: Præsidentens kontor

en: Priest
da: Præst

en: Print basic events when blank
da: Udskrift af grundlæggende med tomme begivenheder

en: Privacy
da: Privatliv

en: Privacy restrictions
da: Privatlivsrestriktioner

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
da: Privatlivsrestriktioner - disse påvirker poster og fakta der ikke indeholder et GEDCOM RESN-tag

en: Private
da: Privat

en: Probate
da: Skifte

en: Property
da: Ejendom

en: Provo City Center, Utah, United States
da: Provo City Center, Utah, USA

en: Provo, Utah, United States
da: Provo, Utah, USA

en: Publication
da: Publikation

en: Quality of data
da: Datakvalitet

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quetzaltenango, Guatemala
da: Quetzaltenango , Guatemala

en: Quick family facts
da: Hurtig Familie fakta

en: Quick individual facts
da: Hurtig person fakta

en: Quick repository facts
da: Hurtig fakta for opbevaringssteder

en: Quick source facts
da: Hurtig kilde fakta

en: README documentation
da: ReadMe-dokumentation (Engelsk)

en: Rabbi
da: Rabbiner

en: Raleigh, North Carolina, United States
da: Raleigh, North Carolina, USA

en: Random images from the current family tree.
da: Tilfældige billeder fra det aktuelle slægtstræ.

en: Re-order children
da: Gen-sortér børn

en: Re-order families
da: Gen-sortér famillier

en: Re-order media
da: Gensortér medier

en: Real name
da: Rigtigt navn

en: Recent changes
da: Seneste Ændringer

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
da: De sidste 100 år

en: Recife, Brazil
da: Recife, Brasilien

en: Record
da: Post

en: Record ID number
da: Post ID nummer

en: Record file number
da: Ref.nr. (statisk)

en: Records
da: Poster

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
da: Posterne er ikke af samme type. Kan ikke flette poster som er af forskellig type.

en: Redlands, California, United States
da: Redlands, Californien

en: Reference number
da: Referencenummer

en: Registered partnership
da: Registreret partnerskab

en: Registry officer
da: Registerfører

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
da: Regulære udtryk er et advanceret teknisk mønster match.

en: Reject
da: Fortryd

en: Reject all changes
da: Fortryd alle ændringer

en: Related families
da: Relaterede familier

en: Related individuals
da: Relaterede individer

en: Relationship
da: Slægtskab

en: Relationship to father
da: Relation til far

en: Relationship to me
da: Relation til dig

en: Relationship to mother
da: Relation til mor

en: Relationship to parents
da: Relation til forældre

en: Relationship: %s
da: Slægtskab: %s

en: Relationships
da: Relationer

en: Relationships between %1$s and %2$s
da: Relationer mellem %1$s og %2$s

en: Religious institution
da: Religiøs institution

en: Religious marriage
da: Religiøst ægteskab

en: Reminder email frequency (days)
da: Hyppighed for e-mail påmindelse (i dage)

en: Remote server
da: Ekstern server

en: Remove
da: Fjern

en: Remove duplicate links
da: Fjern dobbelte links

en: Remove flag
da: Fjern flag

en: Remove individual
da: Fjern person

en: Remove link from list
da: Fjern link fra listen

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
da: Fjern mediestier

en: Remove this location?
da: Fjern dette sted?

en: Reno, Nevada, United States
da: Reno, Nevada, USA

en: Renumber
da: Gennummerér

en: Renumber family tree
da: Gen-nummerer familietræet

en: Replace with
da: Erstat med

en: Replacement text
da: Erstatningstekst

en: Reply
da: Svar

en: Report
da: Rapport

en: Reports
da: Rapporter

en: Repositories
da: Opbevaringssteder

en: Repositories found
da: Opbevaringssteder fundet

en: Repository
da: Opbevaringssted

[ctx: Repository]
en: Name
da: Navn

en: Repository contains
da: Opbevaringssteder indeholder

en: Repository name
da: Opbevaringssted

en: Republic of the Congo
da: Congo

en: Request a new password
da: Bestil en ny adgangskode

en: Request a new user account
da: Ansøg om brugerkonto

en: Research task
da: Forskningsopgave

en: Research tasks
da: Forskningsopgaver

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
da: Forskningsopgaver er specielle opgaver der er tilknyttet personer i dit familietræ hvor der er behov flere oplysninger. Du kan bruge dem som en påmindelse om at kontrollere fakta med mere troværdige kilder, til at indhente dokumenter eller fotos, til at løse modsigende informationer osv.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
da: Forskningsopgaver benytter den brugerdefinerede GEDCOM kode “_TODO”. Andre slægtsforskningsprogrammer kan muligvis ikke genkende denne kode.

en: Residence
da: Bopæl

en: Restore the default block layout
da: Nulstil til standard layout

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
da: Begræns adgang til webstedet, ved brug af ip-adresser og user-agent strenge.

en: Restrict to immediate family
da: Begræns til nærmeste familie

en: Restriction
da: Restriktion

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
da: Restriktioner kan tilføjes til poster og/eller fakta. De begrænser hvem der kan se eller ændre data.

en: Resulting value
da: Resulterende værdi

en: Results
da: Resultater

en: Retirement
da: Pension

en: Reunion
da: Réunion

en: Rexburg, Idaho, United States
da: Rexburg , Idaho, United States

en: Right section blocks
da: Højresektionens rammer

en: Role
da: Rolle i begivenhed

en: Romania
da: Rumænien

en: Romanized
da: Latinsk alfabet

en: Romanized place
da: Sted: Latinsk alfabet

en: Romanized title
da: Titel: Latinsk alfabet

en: Roots
da: Rødder

en: Rule
da: Regel

en: Russia
da: Rusland

en: SMTP mail server
da: SMTP postserver

en: Sacramento, California, United States
da: Sacramento, Californien

en: Sage
da: Salvie

en: Saint Helena
da: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da: Sankt Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Sankt Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Sankt Vincent og Grenadinerne

en: Salt Lake City, Utah, United States
da: Salt Lake City, Utah, USA

en: San Antonio, Texas, United States
da: San Antonio, Texas, USA

en: San Diego, California, United States
da: San Diego, Californien

en: San Salvador, El Salvador
da: San Salvador , El Salvador

en: Santo Domingo, Dominican Republic
da: Santo Domingo, Dominikanske Republik

en: Sao Paulo, Brazil
da: Sao Paulo, Brasilien

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: Sat
da: Lør

en: Satellite
da: Satellit

en: Saturday
da: lørdag

en: Saudi Arabia
da: Saudi Arabien

en: School or college
da: Skole eller universitet

en: Scotland
da: Skotland

en: Scrapbook
da: Scrap bog

en: Sealing canceled (divorce)
da: Besegling annulleret (skilsmisse)

en: Search
da: Søg

en: Search and replace
da: Søg og erstat

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
da: Søg og erstat tekst ved brug af simpel- eller advanceret søgeterm.

en: Search engine
da: Søgemaskine

en: Search filters
da: Søgefiltre

en: Search for
da: Søg efter

en: Search globally
da: Søg globalt

en: Search locally
da: Søg lokalt

en: Search method
da: Søgemetode

en: Search text/pattern
da: Søgetekst/mønster

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
da: Søgning for alle mulige relationer kan tage meget tid i et meget stort træ.

en: Seattle, Washington, United States
da: Seattle, Washington, USA

en: Second record
da: Anden post

en: Secure connection
da: Sikker forbindelse

en: Security code
da: Sikkerhedskode

en: See %s for more information.
da: Se %s for mere information.

en: Select
da: Vælg

en: Select a GEDCOM file to import
da: Vælg en GEDCOM fil

en: Select a block and use the arrows to move it.
da: Markér navnet på en ramme og klik på en af pilene for at flytte den markerede ramme i pilens retning.

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: Select events
da: Vælg hændelser

en: Select flag
da: Vælg flag

en: Select individuals by place or date
da: Vælg individ sorteret på enten sted eller dato

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
da: Udvælg poster fra dit slægtstræ og gem dem som en GEDCOM fil.

en: Select the desired age interval
da: Vælg det ønskede aldersinterval

en: Select the desired count interval
da: Vælg det ønskede interval

en: Select the facts and events to keep from both records.
da: Udvælg fakta og begivenheder som skal bibeholdes i begge poster.

en: Select the languages that will be shown in menus.
da: Vælg standardsprog for menuer.

en: Select two records to merge.
da: Udvælg 2 poster der skal flettes.

en: Seller
da: Sælger

en: Send a message
da: Send besked

en: Send a message to all users
da: Send besked til alle brugere

en: Send a message to users who have never signed in
da: Send meddelelse til brugere, der aldrig har logget ind

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
da: Send meddelelse til brugere, der ikke har logget ind i 6 måneder

en: Send broadcast messages
da: Send besked til alle

en: Send out reminder emails
da: Send påmindelse via e-mails

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sending email
da: Sender mail

en: Sending server name
da: Afsendende servers navn

en: Seoul, Korea
da: Seoul, Sydkorea

en: Separated
da: Separeret

en: Serbia
da: Serbien

en: Servant
da: Tjener

en: Server name
da: Servernavn

en: Set as default
da: Sæt som standard

en: Set the access level for each tree.
da: Sæt adgangsniveau for hvert anetræ.

en: Set the default blocks for new family trees
da: Indstil standardblokkene for nye familietræer

en: Set the default blocks for new users
da: Indstil standardblokkene for nye brugere

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
da: Angiv antal generationer, der som standard skal vises i slægtstræer.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
da: Her anføres det maksimale antal generationer, der skal vises i efterkommeroversigter.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
da: Her anføres det maksimale antal generationer, der skal vises i anetræer.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
da: Sætter niveauet mht. beskyttelse af privatlivet for alle døde personer.

en: Set the status to “approved”.
da: Sæt status til “Godkendt”.

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
da: Vælges <b>Ja</b>, bliver der oprettet en link til personer, kilder, og familier, som gør det muligt for brugere at åbne et separat vindue med GEDCOM-koden hentet direkte fra GEDCOM-filen.

en: Setup wizard for webtrees
da: Opsætningsguide for webtrees

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Shared note
da: Delt note

en: Shared note contains
da: Delt note indeholder

en: Shared notes
da: Delte noter

en: Shared notes found
da: Delte noter fundet

en: She
da: Hun

en: She died
da: Hun døde

en: She married
da: Hun indgik ægteskab med

en: She resided at
da: Hun boede

en: She was born
da: Hun blev født

en: She was buried
da: Hun blev begravet

en: She was christened
da: Hun blev døbt

en: She was cremated
da: Hun blev kremeret

en: Shiny Tomato
da: Skinnende tomat

en: Short version
da: Kort udgave

en: Shortcut
da: Genvej

en: Shortest marriage
da: Korteste ægteskab

en: Should this block be hidden when it is empty
da: Skjul rammen hvis den ikke indeholder data

en: Show
da: Vis

en: Show a download link in the media viewer
da: Vis download-link i medieviser

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
da: Vis aftalen om acceptabel brug på siden “Ansøg om brugerkonto”

en: Show all notes
da: Vis alle noter

en: Show all places in a list
da: Vis alle stednavne

en: Show all sources
da: Vis alle kilder

en: Show all spouses and ancestors
da: Vis alle ægtefæller og aner

en: Show all tags
da: Vis alle tags

en: Show an age cursor
da: Vis en aldersmarkør

en: Show chart details by default
da: Vis diagram detaljer som standard

en: Show children of ancestors
da: Vis aners børn

en: Show counts before or after name
da: Sæt tællinger før eller efter navnet

en: Show couples where either partner married more than once.
da: Vis par hvor en af partnere giftede sig mere end én gang.

en: Show couples where only the female partner is dead.
da: Vis par hvor kun den kvindelige partner er død.

en: Show couples where only the male partner is dead.
da: Vis par hvor kun den mandlige partner er død.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
da: Vis par som blev gift for mere end 100 år siden.

en: Show couples who married within the last 100 years.
da: Vis par som er blevet gift inden for de sidst 100 år.

en: Show couples with an unknown marriage date.
da: Vis par med en ukendt bryllupsdato.

en: Show cousins
da: Vis fætre og kusiner

en: Show date of last update
da: Vis dato for sidste opdatering

en: Show dead individuals
da: Vis afdøde personer

en: Show details
da: Vis detaljer

en: Show divorced couples.
da: Vis skilte par.

en: Show images
da: Vis billeder

en: Show inactive places
da: Vis inaktive steder

en: Show individuals born more than 100 years ago.
da: Vis personer der er født for mere end 100 år siden.

en: Show individuals born within the last 100 years.
da: Vis personer født inden for de sidste 100 år.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
da: Vis personer som er i live eller par hvor begge partnere er i live.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
da: Vis personer der er døde eller par hvor begge partnere er døde.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
da: Vis personer som døde for mere end 100 år siden.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
da: Vis personer som er døde inden for de sidste 100 år.

en: Show list of family trees
da: Vis liste over familietræer

en: Show living individuals
da: Vis nulevende

en: Show names of private individuals
da: Vis navne på private individer

en: Show notes
da: Vis noter

en: Show occupations
da: Vis erhverv

en: Show only births, deaths, and marriages
da: Vis kun fødsler, dødsfald og vielser

en: Show only events of living individuals
da: Vis kun begivenheder hørende til nulevende personer

en: Show only females.
da: Vis kun kvinder.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
da: Vis kun personer med ukendt køn.

en: Show only individuals, events, or all
da: Vis materiale relateret til personer, begivenheder eller alt

en: Show only males.
da: Vis kun mænd.

en: Show only the selected tags
da: Vis kun valgte tags

en: Show parents
da: Vis forældre

en: Show pending changes
da: Vis afventende ændringer

en: Show photos
da: Vis billeder

en: Show places in hierarchy
da: Vis stednavn efter niveau

en: Show private relationships
da: Vis private relationer

en: Show related individuals/families
da: Vis beslægtede personer/familier

en: Show research tasks that are assigned to other users
da: Vis forskningsopgaver der er tildelt andre brugere

en: Show research tasks that are not assigned to any user
da: Vis forskningsopgaver der ikke er tildelt til andre brugere

en: Show research tasks that have a date in the future
da: Vis forskningsopgaver der har en fremtidig deadline

en: Show residences
da: Vis bopæle

en: Show slide show controls
da: Vis diasshow kontrol

en: Show sources
da: Vis kilder

en: Show spouses
da: Vis ægtefæller

en: Show statistics charts
da: Vis statistikdiagrammer

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
da: Vis de %1$s %2$s dele af et stednavn.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
da: første

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
da: sidste

en: Show the date and time of update
da: Vis dato og tid for opdatering

en: Show the events of close relatives on the individual page
da: Vis begivenheder fra nærmeste slægtninge på individers sider

en: Show the family tree
da: Vis familietræet

en: Show the list of individuals
da: Vis personliste

en: Show the list of surnames
da: Vis efternavnsliste

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
da: Vis placeringen af steder og begivenheder via Google Maps™ kortservice.

en: Show the user who made the change
da: Vis brugeren som har lavet ændringen

en: Show this block for which languages
da: Angiv sprog for rammen

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
da: Vis miniature ud for personen i diagrammer og familiegrupper.

en: Show to managers
da: Vis til bestyrerer

en: Show to members
da: Vis til medlemmer

en: Show to visitors
da: Vis til gæster

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
da: Vis “blade” par eller personer. Dette er personer der er i live, men som ikke har nogen børn der er registreret i databasen.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
da: Vis “Rod” par eller personer. Disse personer kan også kaldes “patriarker”. Det er personer der ikke har nogen forældre registreret i databasen.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
da: Viser %1$s til %2$s af %3$s

en: Sibling
da: Søskende

en: Siblings
da: Søskende

en: Sidebar
da: Sidepanel

en: Sidebars
da: Sidepaneler

en: Sign in
da: Log ind

en: Sign out
da: Log ud

en: Sign-in URL
da: Log ind URL

en: Sign-in and registration
da: Registrering og login

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
da: Simple datoer antages at være i den gregorianske kalender. For angive en dato i et andet kalendersystem skal der tilføjes et nøgleord foran datoen. Dette nøgleord er frivilligt hvis måned- eller år-format gør datoen entydig.

en: Sister
da: Søster

en: Site identification code
da: Sikkerhedskode

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
da: Sidens medlemmer kan sende beskeder til hinanden. Du kan vælge hvordan disse beskeder skal sendes til dig eller vælge om du overhovedet vil modtage dem.

en: Site verification code
da: Kontrolkode

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
da: Sidens kontrolkode viker ikke hvis webtrees er installeret i en undermappe.

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
da: Sitemaps anvendes af en webmaster til at fortælle søgemaskiner om siderne på et websted. Alle væsentlige søgemaskiner understøtter sitemaps. For mere information: <a href="http://www.sitemaps.org/da/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
da: Størrelse på kort (i pixels)

en: Skip to content
da: Hop til indhold

en: Slide show
da: Diasserie

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
da: Små systemer (500 individer): 16-32MB, 10-20 sekunder

en: Snowflake, Arizona, United States
da: Snowflake, Arizona, USA

en: Social security number
da: Personnummer

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
da: Nogle slægtsprogrammer opretter GEDCOM filer som indeholder medie filnavne med hele stier. Disse stiangivelser vil ikke eksistere på web-serveren. For at lade webtrees finde filen, skal den første del af stien fjernes.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
da: Nogle sider kan vise de antal besøg, som de har haft.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
da: Nogle stednavne kan skrives med valgfrie præfiks og suffiks. For eksempel “Orange” i stedet for “Orange County”. Hvis familietræet indholder de fulde stednavne, men den geografiske database indeholder de korte stednavne, bør du angive en liste med de præfiks og suffiks der skal ignoreres. Flere angivelser skal adskilles med semikoloner. For eksempel “County;County of” eller “Township;Twp;Twp.”.

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
da: Nogle temaer kan vise ikoner på fanebladet for “Fakta og begivenheder”.

en: Son
da: Søn

en: Son of %s
da: Søn af %s

en: Sort order
da: Sortering

en: Sounds like
da: Lyder som

en: Source
da: Kilde

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
da: Kildecitater kan inkludere felter til at angive kvaliteten (primær, sekundær, osv.) og den dato begivenheden skete i kildematerialet. Hvis du ikke bruger disse felter kan du deaktivere dem når du opretter nye kildecitater.

en: Source contains
da: Kilder indholder

en: Source type
da: Kildetype

en: Sources
da: Kilder

en: Sources to the events
da: Kilder for begivenheden

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South America
da: Sydamerika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: South Sudan
da: Sydsudan

en: Spain
da: Spanien

en: Spokane, Washington, United States
da: Spokane, Washington, USA

en: Spouse
da: Ægtefælle/partner

en: Spouse census date
da: Ægtefælles folketællingsdato

en: Spouse census place
da: Sted for ægtefælles folketælling

en: Spouse note
da: Note for ægtefælle

en: Spouses
da: Ægtefæller

en: Spouses and children
da: Ægtefælle og børn

en: St. George, Utah, United States
da: St. George, Utah, USA

en: St. Louis, Missouri, United States
da: St. Louis, Missouri, USA

en: St. Paul, Minnesota, United States
da: St. Paul, Minnesota, USA

en: Start IP address
da: Start ip-adresse

en: Start at parents
da: Start med forældrene

en: Start slide show on page load
da: Start diashow ved sideindlæsning

en: Start year
da: Start år

en: Starting range of change dates
da: Første ændringsdato

en: State
da: Stat

en: Statistics
da: Statistik

en: Statistics chart
da: Statistikplot

en: Status change date
da: Ændringsdato for status

en: Stillborn
da: Dødfødt

en: Stillborn: exempt
da: Dødfødt: undtaget

en: Stockholm, Sweden
da: Stockholm, Sverige

en: Store watermarked full size images on server
da: Gem fuld størrelse billeder med vandmærke på server

en: Store watermarked thumbnails on server
da: Gem miniaturer med vandmærke på server

en: Stories
da: Artikler

en: Story
da: Artikel

en: Story title
da: Artikel titel

en: Subdivision
da: Område

en: Subject
da: Emne

en: Submission
da: Del af datasamling

en: Submitted but not yet cleared
da: Indsendt, men endnu ikke godkendt

en: Submitter
da: Bidragsgiver/Afsender

en: Suffixes
da: Suffikser

en: Sun
da: Søn

en: Sunday
da: søndag

en: Support and documentation can be found at %s.
da: Support og dokumentation kan findes på %s.

en: Suriname
da: Surinam

en: Surname
da: Efternavn

en: Surname distribution chart
da: Udbredelse efter efternavn

en: Surname list style
da: Udseende på liste af efternavne

en: Surname option
da: Indstilling for efternavne

en: Surname prefix
da: Præfiks for efternavn

en: Surname tradition
da: Tradition for efternavnet

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
da: Islandsk

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
da: Litauisk

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
da: Polsk

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
da: Portugisisk

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
da: Spansk

[ctx: Surname tradition]
en: none
da: ingen

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
da: farens

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
da: Efternavn ændres til at indikere et individs køb og ægteskabsstatus.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
da: Efternavne ændres til at indikere et individs køn.

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Swap individuals
da: Ombyt individer

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Svejts

en: Sydney, Australia
da: Sydney, Australien

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
da: Synkroniser familitræer med GEDCOM filer

en: Syria
da: Syrien

en: Tab
da: Faneblad

en: Table prefix
da: Tabelpræfiks

en: Tabs
da: Faneblade

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Teal Top
da: Blågrøn

en: Technical help contact
da: Teknisk hjælp

en: Tegucigalpa, Honduras
da: Tegucigalpa , Honduras

en: Templates
da: Skabeloner

en: Temple
da: Tempel (Mormoner)

en: Terrain
da: Terræn

en: Text
da: Tekst

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
da: <b>navne</b> feltet indeholder individets fulde navn som de ville have stavet det, eller som det var registreret. Dette er hvordan det vil blive vist på skærmen. Det bruger standard genealogiske annoteringer for at identificere forskellige dele af navnet.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
da: Feltet <b>efternavn</b> indeholder et navn der bruges til sortering og gruppering. Den kan være forskelligt fra et individs faktiske efternavn, som altid tages fra feltet <b>navn</b>. Dette felt kan bruges til at sortere efternavne med eller uden et præfiks (Gogh / van Gogh) og til at gruppere stavevariationer eller afledninger (Kowalski / Kowalska). Hvis et individ skal vises under mere end ét efternavn, bør hvert navn adskilles med et komma.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
da: GEDCOM filen “%s” er blevet importeret.

en: The Hague, Netherlands
da: Haag, Holland

en: The PHP temporary folder is missing.
da: Manglende midlertidig PHP mappe.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
da: PhpGedView til webtrees guiden er en automatiseret proces der hjælper administratorer med at flytte fra en PhpGedView installation til en ny webtrees. Den vil overføre alle PhpGedView GEDCOM og andre databaseoplysninger direkte til din nye webtrees database. Følgende krav er nødvendige:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
da: Administratoren på webtrees-hjemmesiden %s har godkendt din ansøgning om en konto. Du kan nu logge på via følgende link: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
da: Administratoren af hjemmesiden har fået besked om din anmodning om en brugerkonto. Så snart vedkommende har godkendt din konto, kan du logge dig ind med dit brugernavn og adgangskode.

en: The changes to “%s” have been accepted.
da: Ændringerne til “%s” er accepteret.

en: The changes to “%s” have been rejected.
da: Ændringerne for “%s” er blevet afvist.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
da: Udklipsholderen giver dig mulighed for at tage dele fra dette familietræ og samle dem til en GEDCOM fil.

en: The database reported the following error message:
da: Databasen rapporterede følgende fejl:

en: The date and time of the last update
da: Dato og tid for sidste opdatering

en: The details of this family are private.
da: Detaljerne for denne familie er private.

en: The details of this individual are private.
da: Denne persons oplysninger er private.

en: The family tree has been exported to %s.
da: Familietræet er eksporteret til %s.

en: The family tree “%s” already exists.
da: Familietræet “%s” eksisterer allerede.

en: The family tree “%s” has been created.
da: Famlietræet “%s” blev oprettet.

en: The family tree “%s” has been deleted.
da: Famlietræet “%s” blev slettet.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
da: Vælg det familietræ “%s” du ønsker at besøgende skal se, når de besøger siden for første gang.

en: The family trees have been merged successfully.
da: Familietræerne flettet uden fejl.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
da: Familien “%s” er slette da den kun har et medlem.

en: The file %s already exists. Use another filename.
da: Filen %s eksisterer allerede. Brug et andet filnavn.

en: The file %s could not be created.
da: Filen %s kunne ikke oprettes.

en: The file %s could not be deleted.
da: Filen %s kunne ikke slettes.

en: The file %s could not be updated.
da: Filen %s kunne ikke opdateres.

en: The file %s has been created.
da: Filen %s blev oprettet.

en: The file %s has been deleted.
da: Filen %s blev slettet.

en: The file %s has been uploaded.
da: Filen %s blev uploadet.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
da: Filen blev kun uploadet delvist, forsøg igen.

en: The file “%s” does not exist.
da: Filen “%s” findes ikke.

en: The folder %s could not be deleted.
da: Mappen %s kunne ikke slettes.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
da: Mappen %s eksisterer ikke og den kunne ikke oprettes.

en: The folder %s has been created.
da: Mappen %s blev oprettet.

en: The folder %s has been deleted.
da: Mappen %s blev slettet.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
da: Mappen kan angives komplet (f.eks /home/brugernavn/webtrees_data/) eller relativt til installationsmappen (f.eks. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
da: De følgende fakta og begivenheder er fundet i begge poster.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
da: De følgende fakta og begivenheder er kun fundet i posten %s.

en: The following list shows typical requirements.
da: Følgende liste viser de typiske krav.

en: The following places have been changed:
da: Følende sted(navne) blev ændret:

en: The following places would be changed:
da: Følgende sted(navne) vil blive ændret:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
da: Følgende regler bruges til at afgøre om en besøgende er et menneske (giv fuld adgang), en søgemaskine robot (giv begrænset adgang) eller en uønsket “crawler” (afvis al adgang).

en: The help text has not been written for this item.
da: Hjælpeteksten for dette emne er ikke skrevet.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
da: Den bruger, som kan kontaktes ved tekniske spørgsmål eller fejl, som de er stødt på under besøget på siden.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
da: Den bruger som kan kontaktes vedrørende slægtsmateriale på din hjemmeside.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
da: Linket mellem “%1$s” og “%2$s” er blevet slettet.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
da: Linket mellem “%1$s” og “%2$s” er blevet opdateret.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
da: Mediefilen %1$s kunne ikke omdøbes til %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
da: Mediefilen %1$s er omdøbt til %2$s.

en: The media file %s does not exist.
da: Mediefilen %s eksisterer ikke.

en: The media file was not found in this family tree.
da: Mediefilen blev ikke fundet i dette stamtræ.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
da: Den mediefil du uploader bør sandsynligvis navngives anderledes på webserveren end på din computer. Dette skyldes ofte den at det lokale filnavnet har betydning for dig, men er meget mindre meningsfuld for andre der besøger dette websted. Overvej også muligheden for, at du og en anden begge forsøger at uploade forskellige filer der begge hedder “bedstemor.jpg“.<br><br>I dette felt angiver du det nye navn for den fil, du uploader. Det navn, du indtaster her vil også blive brugt til at navngive miniaturen, som kan uploades separat eller genereres automatisk. Du behøver ikke at indtaste filtypenavnet (jpg, gif, pdf, doc, osv.)<br><br>Lad dette felt være tomt for at bevare det oprindelige navn på filen, du uploader fra din computer.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
da: Hukommelses- og CPU-tidsgrænserne afhænger af antallet af individer i dit stamtræ.

en: The message was not sent.
da: Besked blev ikke afsendt.

en: The message was successfully sent to %s.
da: Besked sendt til %s.

en: The module “%s” has been disabled.
da: Modulet “%s” er blevet deaktiveret.

en: The module “%s” has been enabled.
da: Modulet “%s” er blevet gjort aktivt.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
da: Dette er den korte liste over GEDCOM familie fakta, der vises ved siden af den komplette liste og som kan tilføjes med et enkelt klik.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
da: Dette er den korte liste over GEDCOM individ fakta, der vises ved siden af den komplette liste og som kan tilføjes med et enkelt klik.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
da: Dette er den korte liste over GEDCOM fakta for opbevaringssteder, der vises ved siden af den fuldstændig liste og kan tilføjes med et enkelt klik.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
da: Dette er den korte liste over GEDCOM kilde fakta, der vises ved siden af den komplette liste og som kan tilføjes med et enkelt klik.

en: The new files are currently located in the folder %s.
da: De nye filer er midlertidigt lagt i mappen %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
da: Den nye bruger vil blive bedt om at bekræfte deres email adresse før oprettelse af kontoen.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
da: Antallet af forekomster af det angivne navn vil blive vist på kortet. Hvis du lader feltet være tomt, vil det oftest forekommende efternavn blive brugt.

en: The password needs to be at least six characters long.
da: Kodeordet skal være mindst seks karakterer langt.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
da: Kodeordet til autentificering på SMTP-serveren.

en: The passwords do not match.
da: Kodeordene er ikke ens.

en: The preferences for all family trees have been updated.
da: Indstillinger for alle nye familietræer er blevet opdateret.

en: The preferences for new family trees have been updated.
da: Indstillinger for nye familietræer er blevet opdateret.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
da: Opsætning for diagrammet “%s 1” er blevet opdateret.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
da: Indstillinger for familietræet “%s” er blevet opdateret.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
da: Indstillinger for modulet “%s” er blevet slettet.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
da: Indstillinger for modulet “%s” er blevet opdateret.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
da: Det er valgfrit at bruge præfiks, men anbefalet. Ved at give tabellen et unikt præfiks kan du bruge flere applikationer på den samme database. “wt_” er foreslået, men du kan bruge hvilken som helst.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
da: Posten %1$s er omdøbt til %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
da: Posten er kopieret til udklipsholder.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
da: Posterne “%1$s” og “%2$s” er blevet flettet.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
da: Denne regulært udtryk indeholder tilsyneladende en fejl. Den kan ikke bruges.

en: The server configuration is OK.
da: Serverens konfiguraion er OK.

en: The server’s time limit has been reached.
da: Serverens tidsgrænse er overskredet.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
da: Størrelse af familietræet, tidligste og seneste begivenheder, almindeligste navne, osv.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
da: Efternavnet er omkranset af skråstreger: <%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
da: Giver brugere mulighed for at vælge deres eget layout (tema) fra en “drop down” liste (hvis den er tilgængelig som tema)<br><br>Det er også nødvendigt at feltet: “Tillad brugere at vælge deres eget tema” er sat til <b>Ja</b>.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
da: Miniaturefilen %1$s kunne ikke omdøbes til %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
da: Miniaturefilen %1$s er omdøbt til %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
da: Miniaturefilen %s eksisterer ikke.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
da: Tiden i sekunder som en webtrees session må være aktiv før der atter kræves et login. Standard er 7200 hvilket svarer til 2 timer.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
da: Tidszonen er nødvendig for dato beregning, såsom at kende dags dato.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
da[0]: De to familietræer er posten %1$s oprettet med den samme “XREF”.
da[1]: De to familietræer er posterne %1$s oprettet med den samme “XREF”.

en: The upgrade is complete.
da: Opgraderingen er færdig.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
da: Den uploadede fil overskrider den tilladte størrelse.

en: The user %s has been deleted.
da: Brugeren %s blev slettet.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
da: Brugeren har fået tilsendt en e-mail med instruktioner om at bekræfte anmodningen.

en: The username or password is incorrect.
da: Brugernavn eller adgangskode er forkert.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
da: Brugernavnet til autentificere med SMTP-serveren.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
da: Her kan du indsætte en beskrivelse af hjemmesiden, som vil blive indsat i <meta> tagget i begyndelsen af HTML siden. Hvis feltet er tomt, vil titlen på den aktive slægtsdatabase blive anvendt.

en: The version of %s is too new.
da: Denne version af %s er for ny.

en: The version of %s is too old.
da: Denne version af %s er for gammel.

en: The website access rule has been created.
da: Adgangsreglen er blevet oprettet.

en: The website access rule has been deleted.
da: Reglerne er blevet slettet.

en: The website access rule has been updated.
da: Reglerne er blevet opdateret.

en: The website preferences have been updated.
da: Indstillingerne er opdateret.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
da: www.geonames.org danner en stor database med stednavne. Der bliver søgt i den, når du indtaster nye steder. For at bruge denne funktion, skal du tilmelde dig en gratis konto på www.geonames.org og angive brugernavnet her.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
da: Udviklerne af webtrees vil meget gerne høre om denne fejl. Hvis du kontakter dem, vil de hjælpe dig med at løse fejlen.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
da: Brug “%” for at matche nul eller flere tegn.

en: Theme
da: Tema

en: Theme change
da: Tema ændring

en: Theme menu
da: Dropdown-vælger for ændring af tema

en: Themes
da: Temaer

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
da: Tema kan vælges på tre niveauer; bruger, familietræet og på websiden. Bruger indstillinger har større priotet end indstillingerne for familiet som igen har større priotet end websidens indstillinger. Ved valg af “standard tema” på et niveau, vil sættet dette som standard på det næste niveau.

en: There are no facts for this individual.
da: Der er ingen hændelser for denne person.

en: There are no media objects for this individual.
da: Der er ingen billeder eller andre medier knyttet til denne person.

en: There are no notes for this individual.
da: Der er ingen noter om denne person.

en: There are no pending changes.
da: Der er ingen afventende ændringer.

en: There are no research tasks in this family tree.
da: Der er ingen forskningsopgaver for dette familietræ.

en: There are no source citations for this individual.
da: Der er ingen kilder knyttet til denne person.

en: There are pending changes for you to moderate.
da: Der findes ventende ændringer du kan moderere.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
da[0]: Der er ikke foretaget nogen ændringer de siden igår.
da[1]: Der er ikke foretaget nogen ændringer de seneste %s dage.

en: There is no account with the username or email “%s”.
da: Der er ikke nogen konto med dette brugernavn eller email “%s”.

en: There was an error uploading your file.
da: Der opstod en FEJL under uploading af din fil.

en: These groups of individuals are not related to %s.
da: Disse grupper af individer er ikke beslægtet med %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
da: Disse sider giver adgang til alle konfigurationsindstillinger og værktøjer for dette webtrees websted.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
da: Tegnsættet i denne GEDCOM-fil er %1$s. Antag dette skal være %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
da: Denne brugerkonto er endnu ikke blevet godkendt af administrator. Vent venligst på denne godkendelse.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
da: Denne brugerkonto er ikke blevet verificeret. Check venligst dine e-mails for en mail der indeholder en besked om verifikation.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
da: Denne blok vil viser en liste over poster med ventende ændringer, der skal godkendes af en moderator. Den genererer også daglige e-mails til moderatorer, når verserende ændringer findes.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
da: Denne database og dette tabelpræfiks bruges tilsyneladende allerede af en anden applikation. Hvis du har et eksisterende PhpGedView-system, bør du oprette et nyt webtrees-system. Du kan importere dine PhpGedView-data og indstillinger senere.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
da: Databasen bruger kun MySQL version %s. Du kan ikke installere webtrees her..

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
da: Denne email adresse vil blive brugt til at sende dine adgangskode påmindelser, websteds-beskeder og beskeder fra andre familiemedlemmer der er registreret på dette websted.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
da: Denne indtastning ignoreres hvis du har indtastet en URL i filnavn feltet.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
da: Denne familie findes ikke eller også har du ikke tilladelse til at se den.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Denne familie er blevet slettet. Sletningen gælder først når den er godkendt af administrator.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Denne familie er blevet slettet. Du bør kontrollere sletninger og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Denne families data er ændret. Ændringen gælder først når den er godkendt af administrator.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Denne families data er ændret. Du bør kontrollere ændringen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This family remained childless
da: Denne familie forblev barnløs

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
da[0]: Familietræet har posten %s som bruger den samme “XREF” i det andet træ.
da[1]: Familietræet har posterne %s som bruger de samme “XREF” i det andet træ.

en: This family tree has no images to display.
da: Der er ingen billeder at vise i dette familietræ.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
da: Dette familietræ var senest opdateret den #gedcomUpdated#. Der er #totalSurnames# efternavne i familietræet. Den ældste begivenhed er #firstEventType# for #firstEventName# i #firstEventYear#. Den nyeste begivehed er #lastEventType# for #lastEventName# i #lastEventYear#.<br><br>Hvis du har kommentarer eller spørgsmål så kontakt #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
da: Dette stamtræ blev sidst opdateret %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
da: Denne fil er linket til en anden genealogisk database på denne server. Den kan ikke slettes, flyttes eller omdøbes, før disse links er fjernet.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
da: Denne mappe vil bruges af webtrees til at opbevare mediefiler, GEDCOM filer, midlertidige filer osv. Disse filer kan indeholde privat data, og bør ikke være tilgængelige over internettet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
da: Denne mappe vil blive brugt til at opbevare mediefiler for dette familietræ.

en: This form has expired. Try again.
da: Udløbet. Prøv igen.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
da: Dette individ eksisterer ikke, eller også har du ikke rettigheder til at se det.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Denne person er blevet slettet. Sletningen skal først kontrolleres af en moderator/administrator.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Denne person er blevet slettet. Du bør kontrollere sletningen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Denne person er blevet redigeret. Ændringen skal først kontrolleres af en moderator/administrator.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Denne person er blevet redigeret. Du bør kontrollere ændringen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
da: Dette individ vil blive valgt som standard ved visning af diagrammer og rapporter.

en: This information is private and cannot be shown.
da: Oplysninger om denne person er privat.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
da: I dette felt kan du ændre årstallet for kalenderen i “Måned” eller listen “År”.<br>For “Dag” vil årstallet ikke have nogen betydning.<dl><dt><b>Avancerede tilføjelser</b> for <b>Vis år:<br>Flere år</b></dt><dd>Flere år kan vises ved at skrive følgende i feltet år:<br>- Eks. 1: <b>1992-5</b> for alle begivenheder fra 1992 til 1995.<br>- Eks. 2: <b>1970-89</b> for alle begivenheder fra 1970 til 1989.<br>- Eks. 3: <b>1600-799</b> for alle begivenheder fra 1600 til 1799.<br>- Eks. 4: <b>1880-1905</b> for alle begivenheder fra 1880 til 1905.<br>- Eks. 5: <b>880-1105</b> for alle begivenheder fra 880 til 1105.<br><br>Du kan også bare angive begyndelsen af årstallet og få alle begivenheder, der begynder med disse cifre.<br>- Eks.: <b>197</b> for alle begivenheder fra 1970 til 1979.</dd><dt><br><b>Forkortelser</b></dt><dd>Nogle gange er man ikke sikker på, hvornår en begivenhed egentlig fandt sted. I disse tilfælde kan man anvende betegnelser som "efter", "før" og "omkring" foran datoen. Datoerne bliver gemt i slægtsdatabasen sammen med disse forklaringenr Når du vælger År, kan du også udføre en søgning med disse tilføjelser, med eller uden den tilhørende dato. Her er nogle eksempler på disse udtryk:<br><b>abt</b> 1800 (abt = about = omtrent)<br><b>bet</b> 1950-1959 (bet = between = mellem) skriv: bet 1950 eller bare: 1950-59<br><b>bef</b> 1950 (bef = before = før)<br><b>aft</b> 1900 (aft = after = efter)<br><br><b>NB!</b> PhpGedView vil søge efter registreringer nøjagtig som du opgiver i feltet for år. Når du søger efter "abt 1850", og datoen er gemt som i databasen "abt oct 1850", så vil denne <b>ikke</b> blive inkluderet i resultatet på skærmen. - Du kan nøjes med at angive forkortelsen uden noget årstal, for at vise alle begivenheder med datoer, der indeholder denne forkortelse.</dd></dl><b>NB!</b> For at se resultatet af at have ændret årstallet, må du derefter enten klikke på en af knapperne "<b>Vis dag</b>","<b>Vis måned</b>" eller "<b>Vis år</b>", - eller et af de andre valgmuligheder

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
da: Dette er en kommasepareret liste af GEDCOM fakta, der vil blive vist når du tilføjer eller redigerer navne. Hvis du bruger et ikke-latinsk alfabet som hebraisk, græsk, russisk, kinesisk eller arabisk kunne du måske tilføje _HEB, ROMN, FONE osv, så navne kan skrives med forskellige alfabeter.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
da: Dette er en kommasepareret liste af GEDCOM fakta der vil blive vist, når du tilføjer en ny familie. Hvis fx. MARR er i listen så vil bryllupsdag og vielsessted blive vist i formularen.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
da: Dette er en kommasepareret liste af GEDCOM fakta der vil blive vist, når du tilføjer en ny person. Hvis fx. BIRT er i listen så vil fødselsdag og fødested blive vist i formularen.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
da: Dette er en kommasepareret liste af GEDCOM fakta, der vil blive vist når du tilføjer eller redigerer stednavne. Hvis du bruger et ikke-latinsk alfabet, såsom hebraisk, græsk, russisk, kinesisk eller arabisk kan du eventuelt tilføje _HEB, ROMN, FONE, osv så stednavne kan skrives med forskellige alfabeter.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
da: Dette er et link til din egen post i familietræet. Hvis dette er en forkert person, skal du kontakte en administrator.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
da: Dette er et sammendrag af <abbr title = "Sidste Dages Hellige fundamentalistiske kirke (Jesus Kristi Kirke)">SDH</abbr> ordinancer for den enkelte. “B” angiver et SDH dåb. “E” angiver en SDH begravelse. “S” angiver en SDH ægtefælle samføring. “P” angiver ét SDH barn-til-forældre samføring.

en: This is case sensitive.
da: Denne er versalfølsom.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
da: Denne er versalfølsom. Hvis en database med navnet ikke allerede eksisterer, vil webtrees forsøge at oprette en for dig. Dette er dog afhængigt af tilladelserne på din webserver, men du vil blive informeret hvis det ikke lykkedes.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
da: Dette er den oprindelige opsætning for “vis detaljer” på diagrammerne.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
da: Dette er den seneste version af webtrees. Ingen tilgængelig opgradering.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
da: Dette er en liste over de fakta, som brugerne kan føje til familier. Listen viser de felter eller fakta i form af GEDCOM-koder (ADDR,AFN,BIRT,CGR osv). Du kan modificere denne liste ved at fjerne eller tilføje GEDCOM-koder, standard koder såvel som tilpassede. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen “Entydige familiefakta”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
da: Dette er en liste over de fakta, som brugerne kan føje til personer. Listen viser de felter eller fakta i form af GEDCOM-koder (ADDR,AFN,BIRT,CGR osv), som brugerne kan opdatere. Du kan modificere listen ved at fjerne eller tilføje GEDCOM-koder, standard koder såvel som tilpassede. For eksempel, hvis GEDCOM-koden BIRT findes på listen, betyder det, at brugerne har lov til at opdatere en persons fødselsdato, idet BIRT koden i GEDCOM-standarden er de felter, der indholder fødselsdatoen for en person. <br>For yderligere oplysninger om disse koder, henvises til fx. http://www.brotherskeeper.dk/gedcom_koder/gedcom-standard.htm. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen: “Entydige personfakta”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
da: Dette er en liste over fakta, som brugerne kan føje til oplysningerne om opbevaringssteder, dvs. hvor kilderne fysisk befinder sig. Du kan ændre denne liste ved at fjerne eller tilføje GEDCOM-koder efter behov. For eksempel, hvis listen indeholder koderne PHON,EMAIL,FAX vil brugerne kunne tilføje oplsyninger om telefon, e-mail adresse, og fax for opbevaringsstedet, der kan være et landsarkiv eller lignende. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen: “Entydige fakta for opbevaringsteder”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
da: Dette er en liste over de fakta, som brugerne kan føje til kildeoplysningerne. Du kan modificere denne liste ved at fjerne eller tilføje GEDCOM-koder, standard koder såvel som tilpassede. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen: “Entydige kildefakta”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
da: Dette er en liste over de fakta, som brugerne kun kan føje til familier <u>een gang</u>. Listen viser felterne eller fakta i form af GEDCOM-koder (ADDR,AFN,BIRT,CGR osv). For eksempel, hvis MARR findes på denne liste, så vil brugere ikke kunne tilføje mere end een vielsesoplysning for en familie. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen: “Tilføj familiefakta”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
da: Dette er en liste over de fakta, som brugerne kun kan føje til personer een gang. Listen viser felterne eller fakta i form af GEDCOM-koder (ADDR,AFN,BIRT,CGR osv). For eksempel, hvis BIRT findes på denne liste, så vil brugere ikke kunne tilføje mere end een fødselsdato til en person. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen: “Tilføj personfakta”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
da: Dette er en liste over fakta, som brugerne kun kan føje til opbevaringsstederne <u>en gang</u>. For eksempel, hvis NAME findes på listen, så vil brugere ikke kunne tilføje mere end et navn på opbevaringsstedet. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke findes på listen: “Tilføj fakta for opbevaringssteder”.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
da: Dette er en liste over de fakta, som brugerne kun kan føje til kildeoplysningerne <u>een gang</u>. For eksempel, hvis TITL findes på denne liste, så vil brugere ikke kunne tilføje mere end een titel på en kilde. GEDCOM-koder, der findes på denne liste må ikke også findes på listen: “Tilføj kildefakta”.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
da: Dette er navnet på SMTP-serveren. “localhost” betyder, at mailserveren kører på den samme computer som din webserver.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
da: Dette er den bredde (i pixels), som programmet vil bruge nåsr den genererer miniaturebilleder automatisk. Standard indstillingen er 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
da: Dette er dit rigtige navn, som du ønsker vist på skærmen.

en: This may be a mistake in your data.
da: Der er muligvis fejl i dine data.

en: This may cause a problem for other applications.
da: Dette kan muligvis blive et problem for andre programmer.

en: This may cause a problem for webtrees.
da: Dette kan webtrees nok ikke håndtere.

en: This media file does not exist.
da: Denne mediefil eksisterer ikke.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
da: Mediefilen eksisterer, men kunne ikke tilgås.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
da: Mediefilen er i defekt og kan ikke vandmærkes.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
da: Enten eksistererer medieobjektet ikke eller du har ikke adgang til at se det.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Medieobjektet er blevet slettet. Sletningen skal godkendes af en moderator.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Dette medieobjekt er blevet slettet. Du bør kontrollere sletningen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Medieobjektet er blevet rettet. Rettelsen skal godkendes af en moderator.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Dette medieobjekt er blevet rettet. Du bør kontrollere rettelsen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This media object is not linked to any other record.
da: Dette medie-objekt er ikke lænket til nogen post.

en: This message was sent while viewing the following URL:
da: Denne besked blev sendt fra følgende fuldstændige internetadresse (URL):

en: This message will be sent to %s
da: Beskeden bliver sendt til %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
da: Dette skal være mindst seks karakterer, og er versalfølsom.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
da: Dette navn bruges i “fra” feltet når der sendes automatisk emails fra denne server.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
da: Denne note findes ikke eller også har du ikke tilladelse til at se den.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Denne note er blevet slettet. Sletningen skal kontrolleres af en moderator.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Denne note er blevet slettet. Du bør kontrollere sletningen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Denne note er blevet rettet. Rettelsen skal kontrolleres af en moderator.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Denne note er blevet rettet. Du bør kontrollere rettelsen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
da: Denne indstilling bestemmer om indhold af <i>note-poster</i> skal vises automatisk på individers sider.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
da: Ved hjælp af denne valgmulighed kan man bestemme om indholdet under fanebladet <i>Kilder</i> skal vises automatisk på siderne med fakta og detaljer for den enkelte person.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
da: Dette valg bestemmer om alderen af barnets far og mor skal vises ved siden af barnets fødselsdato i slægtstræer.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
da: Hvis en persons fødsel eller død ikke kendes nøjagtigt kan denne indstilling bestemme om anslåede datoer skal vises for fødsel og død i stedet for at efterlade tomme felter på lister og slægtstræer.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
da: Denne indstilling bestemmer om ikonet for personens køn skal vises på oversigter.<br><br>Da køn også indikeres af boksens farve kan denne mulighed ikke skjule kønnet - indstillingen fjerner blot overflødig information fra boksen.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
da: Her bestemmes om slægtstræet skal printes ud liggende eller stående.

en: This option will make it easier for users to download images.
da: Det er muligt at tilføje et link i Mediefremviseren som giver mulighed for at downloade mediet til den lokale PC.<br><br>Dette link bør måske skjules af sikkerhedsmæssige årsager.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
da: Denne indstilling vil beholde links til privatiserede familier. Dette betyder at du vil se tomme “private” kasser på slægtstavler og andre oversigter med privatiserede personer.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
da: Denne indstilling vil vise navnet (men ingen andre oplysninger) for private personer. Personer er private hvis de stadigvæk er i live eller hvis der er tilføjet en privatlivsbegrænsning til deres data. For at skjule et specifikt navn skal du tilføje en privatlivsbegrænsning til navnet.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
da: Dette vindue tillader dig at springe over de normale formularer og redigere direkte i data. Det er en mulighed du kun bør benytte hvis du forstår GEDCOM koderne. Hvis du laver en fejltagelse her, kan det være vanskeligt at rette op på din fejl.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
da[0]: Denne side er blevet vist %s gang.
da[1]: Denne side er blevet vist %s gange.

en: This place has no coordinates
da: Dette sted har ingen koordinater

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
da: Denne proces giver webstedets ejer mulighed for at sikre at ny information overholder standarder og konventioner, har korrekte kildeangivelser, osv.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
da: Posten findes ikke eller du ikke har adgang til at se den.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Posten er slettet. Ændringen vil blive gennemset af en moderator.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Posterne er slettet. Gennemse sletningen af %1$s or %2$s før godkendelse.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Posten er ændret. Ændringerne vil blive gennemset af en moderator.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Denne post er ændret. Du bør kontrollere ændringen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
da: Dette opbevaringssted findes ikke eller også har du ikke adgangsrettighed til at se det.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Dette opbevaringssted er slettet. Sletningen skal kontrolleres af en moderator.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Dette opbevaringssted er slettet. Du bør kontrollere sletningen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Dette opbevaringssted er redigeret. Ændringen skal kontrolleres af en moderator.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Dette opbevaringssted er redigeret. Du bør kontrollere ændringen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
da: Denne rolle har alle tilladelser som redaktøren har, plus tilladelse til at acceptere eller afvise ændringer udført af andre brugere.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
da: Denne rolle har alle de rettighed til at bestemme hvilke rettigheder brugerne skal have samt rettighed til at ændre konfiguration og indstillinger for webstedets moduler.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
da: Denne rolle har alle tilladelser som brugeren har, plus rettigheder til tilføje, ændre og slette data. Enhver ændring skal godkendes af en moderator med mindre brugeren har fået aktiveret rettigheden hvor ændringer accepteres automatisk.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
da: Denne rolle har alle tilladelser som moderatoren har, samt enhver ekstra rettighed der er tilladt i familietræets konfiguration plus rettighed til at ændre indstillinger og konfiguration for familietræet.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
da: Denne rolle har alle tilladelser som gæsten har, samt eventuelle yderligere rettigheder der bestemmes af konfigurationen for familietræet.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
da: Denne server supporterer ikke sikker hentning ved brug af HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
da: Serverens hukommelsesgrænse er på %sMB og CPU-tidsgrænsen er på %s sekunder.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
da: Dette bør være en komma eller mellemrums separeret liste over fakta, ud over fødsel og død, som du ønsker skal optræde i kortbokse så som på anetavle diagrammet. Denne liste kræver at du bruger fakta-tags som defineret i GEDCOM 5.5.1 standarden. Hvis du for eksempel ønsker at beskæftigelsen skal vises i boksen, skal du tilføje “OCCU” til dette felt.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
da: Denne kilde findes ikke eller også har du ikke tilladelse til at se den.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
da: Denne kilde er blevet slettet. Sletningen gælder først når den er godkendt af administrator.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
da: Denne kilde er blevet slettet. Du bør kontrollere sletninger og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
da: Denne kildes data er ændret. Ændringen gælder først når den er godkendt af administrator.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
da: Denne kildes data er ændret. Du bør kontrollere ændringen og derefter %1$s eller %2$s den.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
da: Denne tekst vil blive sat efter hver sides titel. Det vil blive vist i browserens titellinje, bogmærker osv.

en: This type of link is not allowed here.
da: Denne type link er ikke tilladt her.

en: This user account does not have access to any tree.
da: Denne brugerkonto har ingen adgang.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
da: Dette betyder normalt at du skal rette mappe-rettighederne til 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
da: Siden er under opgradering. Prøv igen senere.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
da: Webstedet er i øjeblikket under vedligholdelse. Du bør <a href="index.php">prøve igen</a> om et par minutter.

en: This website is temporarily unavailable
da: Dette websted er ikke tilgængeligt i øjeblikket

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
da: Siden her bruger cookies.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
da: Dette sletter al slægtsdata fra “%s” og erstatter den med data fra en anden GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
da: Denne funktion vil opdatere det højeste level eller dele af sted(navne). Eksempel, “Mexico” vil matche “Quintana Roo, Mexico”, men ikke “Santa Fe, New Mexico”.

en: Thu
da: Tor

en: Thumbnail files must contain images.
da: Miniaturer skal være billeder.

en: Thumbnail images
da: Miniaturebilleder

en: Thumbnail to upload
da: Miniaturebillede

en: Thursday
da: torsdag

en: Tijuana, Mexico
da: Tijuana , Mexico

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Time zone
da: Tidszone

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Timor-Leste
da: Timor-Leste (Østtimor)

en: Title
da: Titel

en: Title in Hebrew
da: Titel på hebraisk

en: To
da: Til

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
da: For at hjælpe dig med at komme igang med denne ramme, har vi oprettet adskillige standardskabeloner. Når du vælger en af disse skabeloner vil tekstområdet indeholde en kopi som du kan ændre efter behov.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
da: For at færdiggøre opgraderingen, bør du manuelt installere filerne. (upload via FTP).

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
da: For at oprette en ny forskningsopgave skal du først tilføje “forskningsopgave” til listen over fakta og begivenheder i familietræets indstillinger.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
da: For at sikre kompatibilitet med andre slægtsforskning programmer, bør noter, tekst, og udskrifter registreres i enkel, uformateret tekst. Men formatering er ofte ønskeligt for at yde den bedste præsentation, forståelse, etc.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
da: For at forhindre besøgende adgang til webstedet, mens du er ved at kopiere filer (FTP upload), kan du oprette en midlertidig fil %s på serveren. Hvis den indeholder et besked, vil dette blive vist til besøgende.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
da: For at beskytte disse private data bruger webtrees en Apache konfigurationsfil (.htaccess) som blokere al adgang til denne mappe. Hvis din webserver ikke understøtter .htaccess filer og du ikke kan begrænse adgangen til denne mappe, bør du vælge en anden mappe som ikke ligger sammen med dine webdokumenter.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
da: For at reducere størrelsen af download kan du pakke dato ind i en .ZIP fil. Den skal selvfølgelig upakkes igen, før du kan bruge den.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
da: For at skrive teksten i andre sprog, er du nødt til at skifte sprog og aktivere denne side igen.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
da: Du kan bruge følgende links for at oplyse søgemaskinerne om at der findes sitemaps.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
da: For at oplyse søgemaskinerne om at der findes sitemaps, bør du tilføje den følgende linje til din “robots.txt” fil.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
da: For at bruge en Google Mail-konto skal du bruge følgende indstillinger: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[dit gmail kodeord]

en: Tombstone
da: Gravsten

en: Top %s given name | Top %s given names
da[0]: Top %s fornavn
da[1]: Top %s fornavne

en: Top %s surname | Top %s surnames
da[0]: Mest brugte %s efternavn
da[1]: Mest brugte %s efternavne

en: Top given name
da: Top fornavne

en: Top given names
da: Mest brugte fornavne

en: Top level
da: Top niveau

en: Top surname
da: Top efternavne

en: Top surnames
da: Mest brugte efternavne

en: Total accepted changes:
da: Total accepterede ændringer:

en: Total births
da: Total fødsler

en: Total dead
da: Antal afdøde

en: Total deaths
da: Antal dødsfald

en: Total divorces
da: Total antal skilsmisser

en: Total events
da: Total antal begivenheder

en: Total families
da: antal familier =

en: Total families: %s
da: Total antal familier: %s

en: Total females
da: Antal kvinder

en: Total given names
da: Total antal fornavne

en: Total individuals
da: Antal individer

en: Total individuals: %s
da: Total antal individer: %s

en: Total living
da: Antal nulevende

en: Total males
da: Antal mænd

en: Total marriages
da: Total antal vielser

en: Total number of users
da: Total antal brugere

en: Total pending changes:
da: Total ventende ændringer:

en: Total places: %s
da: Steder ialt: %s

en: Total sources: %s
da: Total antal kilder: %s

en: Total surnames
da: Total antal efternavne

en: Total users
da: Total antal brugere

en: Tracking and analytics
da: Sporing og analyser

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
da: Sporing og analyser er ikke tilføjet til kontrolpanelet.

en: Trailer
da: Slut på GEDCOM

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Trujillo, Peru
da: Trujillo , Peru

en: Tue
da: Tir

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: Twin Falls, Idaho, United States
da: Twin Falls , Idaho, United States

en: Type of event
da: Begivenhedstype

en: Type of fact
da: Hændelsestype

en: Type of place markers in the place hierarchy
da: Typer af stedmarkører i stedhieraki

en: Type the password again.
da: Indtast kodeordet igen.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
da: Skriv dit kodeord igen for at være sikker på at du har skrevet det korrekt.

en: Types of error
da: Fejltyper

en: US Minor Outlying Islands
da: Mindre øer fjernt fra USA

en: US Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
da: Kunne ikke forbinde med disse indstillinger. Serveren returnerede følgende fejl.

en: Unable to find record with ID
da: Kan ikke finde posten med ID

en: Uncleared: insufficient data
da: Ikke godkendt: utilstrækkelig data

en: Unique family facts
da: Entydige familiefakta

en: Unique identifier
da: Entydig ID

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
da: En entydig ID ("postnr.") tillader, at den samme registrering kan bruges i flere familier og i flere systemer. Den tilføjes når nye data tilføjes eller ændres. Ønsker du ikke den entydig ID vist, kan de skjules ved brug af de personlige regler.

en: Unique individual facts
da: Entydige personfakta

en: Unique repository facts
da: Entydige fakta for opbevaringsteder

en: Unique source facts
da: Entydige kildefakta

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unlink the media object
da: Fjern link til medie

en: Unrecognized GEDCOM code
da: Ukendt GEDCOM-kode

en: Unused files
da: Ubrugte filer

en: Unzip %s to a temporary folder…
da: Udpak %s til midlertidig mappe…

en: Upcoming events
da: Kommende begivenheder

en: Update
da: Opdater

en: Update all
da: Opdater alle

en: Update all the place names in a family tree
da: Opdater alle sted(navne) i familie træet

en: Update place names
da: Opdatér sted navne

en: Upgrade anyway
da: Opgradér alligevel

en: Upgrade to webtrees %s.
da: Opgradér til webtrees %s.

en: Upgrade wizard
da: Opgraderings-guide

en: Upload geographic data
da: Upload geografisk data

en: Upload media files
da: Upload mediefiler

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
da: Upload en eller flere mediefiler fra din computer. Mediefiler kan være billeder, video, lyd eller andre formater.

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
da: Brug Google Maps™ som stedhieraki

en: Use PHP mail to send messages
da: Brug PHP mail til at sende beskeder

en: Use SMTP to send messages
da: Brug SMTP til at sende beskeder

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
da: Brug et “?” for at matche et enkelt tegn. Brug “*” for at matche nul eller flere tegn.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
da[0]: Brug mindst %s tegn.
da[1]: Brug mindst %s tegn.

en: Use colors
da: Brug farver

en: Use compact layout
da: Brug kompakt layout

en: Use full source citations
da: Brug fulde kildecitater

en: Use password
da: Brug adgangskode

en: Use sendmail to send messages
da: Brug sendmail til at sende beskeder

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
da: Brug billeder i silhuet når der ikke er specificeret et hovedbillede for personen. De anvendte billeder er specifikke for den pågældende persons køn.

en: Use silhouettes
da: Brug silhouetter

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
da: Brug GeoNames-databasen til autoudførelse for steder

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
da: Brug dette felt til at fortælle administratoren af hjemmesiden hvem du er, og hvem i slægtsdatabasen du er i familie med. Du kan også bruge feltet til at sende administratoren af hjemmesiden en kommentar.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
da: Brug dette billede til diagrammer og som hovedbillede på det enkelte individ.

en: Use this value
da: Brug denne værdi

en: User
da: Bruger

en: User administration
da: Brugere og rettigheder

en: User didn’t verify within 7 days.
da: Bruger verificerede ikke sin konto inden 7 dage.

en: User not verified by administrator.
da: Bruger ikke godkendt af administrator.

en: User preferences
da: Brugerindstillinger

en: User verification
da: Brugergodkendelse

en: User-agent string
da: User-agent streng

en: Username
da: Brugernavn

en: Username or email address
da: Brugernavn eller e-mail adresse

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
da: Brugernavne kender ikke forskel på store og små bogstaver og accenter ignoreres. Derfor er brugernavnene “chloe”, “chloë”, og “Chloe” ens.

en: Users
da: Brugere

en: Users who are signed in
da: Online brugere

en: User’s account has been inactive too long:
da: Brugers konto har været inaktiv for længe:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
da: Ved at bruge nedrulningsmenuen er det muligt at vælge et land for hvilket et flag kan vælges. Hvis der ikke vises nogen flag, er der ikke defineret nogen flag for dette land.

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Vancouver, British Columbia, Canada
da: Vancouver , British Columbia, Canada

en: Various statistics charts.
da: Diverse statistik diagrammer.

en: Vatican City
da: Vatikanstaten

en: Verification code
da: Kontrolkode

en: Verified
da: Verificeret

en: Vernal, Utah, United States
da: Vernal, Utah, USA

en: View
da: Vis

en: View all records found in this place
da: Vis alle poster knyttet til dette sted

en: View the details
da: Vis detaljer

en: View the notes
da: Vis noter

en: View this day
da: Vis dag

en: View this family
da: Vis familie

en: View this individual
da: Vis person

en: View this month
da: Vis måned

en: View this source
da: Vis kilde

en: View this year
da: Vis år

en: Visible online
da: Synlig online

en: Visible to other users when online
da: Synlig for andre brugere der er logget ind

en: Visitor
da: Gæst

en: Vital records
da: Vitale poster

en: Wallis and Futuna
da: Wallis- og Futunaøerne

en: Ward
da: Værge

en: Washington, District of Columbia, United States
da: Washington, District of Columbia, USA

en: Watermarks
da: Vandmærker

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
da: Brug af vandmærker er valgfrie og bliver normalt kun vist til besøgende.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
da: Vandmærker kan være længe om at blive dannet på store billeder. På ofte besøgte sider kan det anbefales at generere dem én gang og gemme det vandmærkede billede på serveren.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
da: Der vil nu blive sendt en bekræftelse via e-mail til adressen <b>%s</b>.<br><br>Du skal bekræfte din ansøgning om en konto ved at følge vejledningen i e-mailen. Hvis du ikke bekræfter din tilmelding inden for 7 dage, vil ansøgningen automatisk blive afvist, og du skal derefter ansøge igen.<br><br>Efter du har fulgt vejledningen i e-mailen, skal en administrator også godkende din ansøgning før din konto kan bruges.<br><br>For at logge ind på denne hjemmeside skal du huske dit brugernavn og adgangskode.

en: Website
da: Webside

en: Website URL
da: Hjemmesideadresse

en: Website access rules
da: Sidens adgangsregler

en: Website logs
da: Webside logfiler

en: Website preferences
da: Webside indstillinger

en: Wed
da: Ons

en: Wednesday
da: onsdag

en: Weight
da: Vægt

en: Welcome %s
da: Velkommen, %s

en: Welcome text on sign-in page
da: Velkomsttekst på log ind-siden

en: Welcome to this genealogy website
da: Velkommen til disse slægtssider

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
da: Når en post redigeres, vil brugernavn og tidsstempel blive registreret i posten. Nogle gange er det ønskeligt at bibeholde den eksisterende “sidste ændring” information, for eksempel når der foretages mindre rettelser til andres data. Denne indstilling kontrollerer, om denne funktion er valgt som standard.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
da: Når en gæst på websiden ønsker at oprette en brugerkonto sendes en e-mail til deres e-mail adresse med en verifikationslink. Når der klikkes på denne link ved webtrees at e-mail adressen er korrekt og dermed afkrydses feltet “E-mail verificeret”.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
da: Når du tilføjer et link, må ID feltet ikke være tomt.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
da: Ved oprettelse af nye slægtninge kan du tilføje kildecitater (for individ og familie) eller til fakta og begivenheder (fødsel, vielse og død). Denne indstilling kontrollerer at disse poster og fakta vil blive valgt som standard.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
da: Når du tilføjer et nyt familiemedlem kan der automatisk blive tilføjet et efternavn. Efternavnet afhænger af hvilken skik der er i landet.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
da: Når du tilføjer, redigerer eller sletter information bliver disse ikke gemt med det samme. I stedet for opbevares de i et midlertidigt område. De nye informationer træder først i kraft når de er blevet kontrollleret og accepteret af administrator.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
da: Når du sender denne besked, vil du også modtage en kopi på den e-mail-adresse du har opgivet.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
da: Hvor en bruger er tilknyttet en person i familietræet og brugeren enten er medlem, redaktør eller moderator, kan du forhindre dem i at få adgang til fjerne slægtninge der stadig er levende. Du skal angive hvor mange slægtled brugeren skal have tilladelse til at se.

en: Where is your PhpGedView installation?
da: Hvor er din PhpGedView installation?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
da: Hvilke familietræer skal inkluderes i sitemaps

en: Who can upload new media files
da: Hvem kan uploade nye medie-filer

en: Who is online
da: Hvem er online

en: Whole words only
da: Kun hele ord

en: Widow
da: Enke

en: Widower
da: Enkemand

en: Width
da: Bredde

en: Width of generated thumbnails
da: Bredden af de genererede miniaturebilleder

en: Wife
da: Hustru

en: Wife’s age
da: Hustrus alder

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
da: Kones pigenavn bliver nyt fornavn

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
da: Kones efternavn erstattet med ægtemandens efternavn

en: Wildcards
da: Jokertegn

en: Will
da: Testamente

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
da: Winter Quarters, Nebraska, USA

en: With sources
da: Med kilder

en: Without sources
da: Uden kilder

en: Witness
da: Vidne

en: Wives take their husband’s surname.
da: Hustruer tager deres ægtemands efternavn.

en: World
da: Verden

en: XREF prefixes
da: GEDCOM-ID for XREF

en: Yahrzeit
da: Yartzeit (Jødisk fødselsdag)

en: Year
da: År

en: Year input box
da: Valg af år

en: Year:
da: År:

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
da: Du (eller nogen, der hævder at være dig) har anmodet om en brugerkonto hos %1$s ved brug af af e-mail adressen %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
da: Du har ikke tilladelse til at sende beskeder som indeholder eksterne links.

en: You are signed in as %s.
da: Du er logget på som %s 1.

en: You can apply for an account using the link below.
da: Du kan ansøge om en brugerkonto ved brug af nedenstående link.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
da: Du kan ændre udseendet af webtrees ved at benytte “Temaer”. Hvert tema har forskellig stil, udseende, farve osv.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
da: Du kan vælge et GEDCOM-ID, der anvendes for hver ny XREF.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
da: Et check i checkboks fortæller, at andre, der er aktive, kan se at nu er du også er logget på. Uden check her så kan de andre ikke se, at du er aktiv, og du kan heller ikke se hvem der er aktive.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
da: Du kan hente en kopi af GEDCOM specifikationerne fra %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
da: Du kan gøre det nenmere at søge efter gifte kvinder ved at bruge deres gifternavn. Bemærk dog, at ikke alle kvinder tager deres ægtemands efternavn - så vær sikker på ikke at indtaste forkert information i din database.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
da: Du kan gen-aktivere disse moduler efter opgraderingen.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
da: Du kan gen-aktivere disse temaer efer opgraderingen.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
da: Du kan re-nummerere posterne i træet for at undgå dobl. referencer fra det andet familietræ.

en: You can renumber this family tree.
da: Du kan re-nummerere posterne i træet.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
da: Du kan forespørge en højere eller lavere grænse, men din server vil måske ignorere dette.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
da: Du kan opsætte adgangsregler til en bestemt post, hændelse eller begivenhed ved at tilføje en begrænsninger. Hvis en post, hændelse eller begivenhed ikke har en begrænsning, vil standardindstillingerne blive anvendt.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
da: Hvis der er personer hvis dødstidspunkt beregnes ud fra andre datoer end død, begravelse, kremering eller lignende, så kan privatiseringsberegningerne gøres hurtigere ved at tilføje et dødstidspunkt til netop disse personer.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
da: Du kan ikke oprette en regel som udelukker din egen adgang til siden.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
da: Du kan ikke logge ind, da din browser ikke understøtter cookies.

en: You do not have permission to view this page.
da: Du har ikke tilladelse til at se denne side.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
da: Du opgav to ens ID numre. Du kan ikke flette en post med sig selv.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
da: Du har bekræftet din anmodning om at få en konto på hjemmesiden.

en: You have not created any journal items.
da: Du har ikke skrevet nogle notater endnu.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
da: Du har valgt en GEDCOM med et andet navn. Er det korrekt?

en: You have signed out.
da: Du er logget af.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
da: Du kan indtaste en URL der starter med “http://”.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
da: Du kan bruge HTML til at formatere svaret og til at tilføje links til andre websteder.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
da: Du skal også aktivere “mindre sikre programmer” til din Google konto.

en: You must change this before you can continue.
da: Du skal rette dette før du kan fortsætte.

en: You must enter a name
da: Indtast et navn

en: You must enter a real name.
da: Du skal indtaste et rigtigt navn.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: You must enter all the administrator account fields.
da: Du skal udfylde alle felter for administratorkontoen.

en: You must provide a repository name.
da: Du skal angive et opbevaringssted.

en: You must provide a source title
da: You skal indtaste en kildetitel

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
da: Du er nødt til at re-nummerere posterne det ene af træerne, før du kan flette dem.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
da: Du skal vælge et individ og diagramtype i blokkens konfigurationsindstillinger

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
da: Du skal specificere en personlig post før du har mulighed for at begrænse brugeren til sin nærmeste familie.

en: You need to be a family member to access this website.
da: Du skal være familiemedlem for at få adgang til siden.

en: You need to be an authorized user to access this website.
da: Du skal være godkendt bruger for at få adgang til siden.

en: You need to create a family tree.
da: Du er nødt til at oprette et familietræ.

en: You need to review the account details.
da: Du bør gennemse konto detaljerne.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
da: Du skal oprette en administratorkonto. Denne konto kan styre alle dele af denne webtrees-installation. Vælg venligst et komplekst kodeord.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
da: Du skal logge ind igen, ved at bruge dit PhpGedView brugernavn og adgangskode.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
da: Du behøver kun at angive en logon-URL hvis du ønsker at omdirigere til et andet websted eller placering når dine brugere logger ind. Dette er specielt nyttigt hvis du er nødt til at skifte fra http til https. Inkludér den fulde URL til <i>login.php</i>. For eksempel https://www.dinserver.dk/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
da: Du sendte følgende besked til administratoren af hjemmesiden:

en: You sent the following message to a webtrees user:
da: Du sendte følgende besked til en anden bruger af hjemmesiden:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
da: Du bør gennemgå afventende godkendelser inden opgradering (godkend eller afvis).

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
da: Du bør kontakte udvikleren til dette modul, for at få bekræftet om det er kompatibelt med denne version.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
da: Du bør kontakte udvikleren til dette tema, for at få bekræftet om det er kompatibelt med denne version.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
da: Du bør slette “%1$s” fra  “%2$s” og prøve igen.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
da: Du bør ikke godkende en brugerkonto medmindre du ved at e-mail adressen er korrekt.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
da: acceptére

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
da: afvis

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
da: acceptére

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
da: afvis

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
da: Du vil blive notificeret via e-mail når denne bruger har bekræftet anmodningen. Du kan derefter gennemføre processen ved at aktivere brugernavnet. Den nye bruger kan ikke logge på før du aktiverer kontoen.

en: You will use this to sign in to webtrees.
da: Du skal bruge dette login til webtrees.

en: Youngest father
da: Yngste far

en: Youngest female
da: Yngste kvinde

en: Youngest male
da: Yngste mand

en: Youngest mother
da: Yngste mor

en: Your clippings cart is empty.
da: Din udklipsholder er tom.

en: Your name
da: Dit navn

en: Your registration at %s
da: Din registrering på %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
da: Din serveradministrator kan give dig forbindelsesdetaljerne.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
da: Din brugerkonto har ikke automatisk godkendelse af ændringer. Du kan derfor kun ændre en post ad gangen.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
da: Din server bruger PHP versionen %s og denne bliver ikke længere sikkerhedsopdateret. Du bør snarest opgradere til en nyere version.

en: Zip file(s)
da: Komprimér fil(er)

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom in/out on this box.
da: Zoom ind/ud på denne boks.

en: Zoom level
da: Zoom faktor

en: Zoom level of map
da: Zoom faktor på kort

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: about %s
da: omkring %s

en: accepted
da: godkendt

en: add
da: tilføj

en: adopted name
da: adopteret navn

en: after
da: efter

en: after %s
da: efter %s

en: after death
da: efter dødsfald

en: age
da: alder

en: allow
da: tillad

en: also known as
da: også kendt som

en: always
da: altid

en: and
da: og

en: back to top
da: Tilbage til toppen

en: before
da: før

en: before %s
da: før %s

en: between %s and %s
da: mellem %s og %s

en: birth
da: fødsel

en: birth name
da: fødselsnavn

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
da: født inden for de sidste %1$s år eller død inden for de sidste %2$s år

en: brother
da: bror

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
da: nevø/niece

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
da: svigernevø

[ctx: brother’s son]
en: nephew
da: nevø

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
da: svigerniece

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
da: svoger/svigerinde

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
da: svigerinde

en: bullet list
da: punktopstilling

en: burial
da: begravelse

en: by
da: Sidst opdateret af

en: calculated %s
da: beregnet %s

en: cancel
da: fortryd

en: census added
da: folketælling tilføjet

en: century
da: århundrede

en: change of name
da: navneændring

en: child
da: barn

en: children
da: børn

[ctx: child’s child]
en: grandchild
da: barnebarn

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
da: barnebarn

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
da: barnebarns mand

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
da: svigersøn

[ctx: child’s son]
en: grandson
da: barnebarn

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
da: barnebarns hustru

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
da: svigersøn/-datter

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
da: svigerdatter

en: close
da: luk

en: clouds
da: skyer

en: colors
da: farver

en: compact list
da: kompakt liste

en: continue
da: fortsæt

en: create
da: opret

en: creating thumbnails of images
da: danner miniaturer af billeder

en: date periods
da: dato-intervaller

en: daughter
da: datter

en: daughter of
da: datter af

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
da: barnebarn

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
da: Adoption af barnebarn

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
da: Barnebarns dåb

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
da: Barnebarns fødsel

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
da: Barnebarns begravelse

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
da: Barnebarns dåb

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
da: Barnebarns kremering

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
da: Barnebarns død

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
da: Barnebarns ægteskab

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
da: barnebarn

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
da: barnebarns mand

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
da: svigersøn

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
da: svigersøns far

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
da: svigersøns mor

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
da: svigersøns forælder

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
da: Adoption af barnebarn

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
da: Barnebarns dåb

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
da: Barnebarns fødsel

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
da: Barnebarns Brit milah

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
da: Barnebarns begravelse

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
da: Barnebarns dåb

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
da: Barnebarns kremering

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
da: Barnebarns død

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
da: Barnebarns ægteskab

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
da: barnebarn

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
da: barnebarns hustru

en: death
da: dødsfald

en: degrees
da: grader

en: delete
da: slet

en: deny
da: afvis

en: east
da: øst

en: edit
da: redigér

en: eighth cousin
da: fætter/kusine af 8. led

en: elder brother
da: storebror

en: elder sibling
da: ældre søskende

en: elder sister
da: storesøster

en: eleventh cousin
da: fætter/kusine af 11. led

en: estate name
da: kaldenavn

en: estimated %s
da: omkring %s

en: ex-husband
da: eksmand

en: ex-partner
da: forhenværende partner

en: ex-spouse
da: eks-ægtefælle

en: ex-wife
da: ekskone

en: facts
da: fakta

en: father
da: far

[ctx: father’s brother]
en: uncle
da: farbror

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
da: fætter/kusine

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
da: kusine

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
da: fætter

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
da: tante

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
da: halvsøskende

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
da: halvsøster

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
da: farfar

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: farfars brors barn

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: farfars brors datter

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: farfars brors søn

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: farfars søster barn

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: farfars søster datter

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: farfars søster søn

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
da: farmor

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: farmors brors barn

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: farmors brors datter

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: farmors brors søn

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: farmors søster barn

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: farmors søster datter

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: farmors søster søn

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
da: fars forælder

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
da: faster/farbror

[ctx: father’s sister]
en: aunt
da: faster

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
da: kusine

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
da: kusine

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
da: onkel

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
da: fætter

[ctx: father’s son]
en: half-brother
da: halvbror

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
da: stedmor

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
da: stedsøskende

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
da: stedsøster

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
da: stedbror

en: fifteenth cousin
da: fætter/kusine af 15. led

en: fifth %s
da: femte %s

en: fifth cousin
da: fætter/kusine af 5. led

en: file upload capability
da: Mulighed for filupload

en: first
da: første

en: first %s
da: første %s

en: first cousin
da: fætter/kusine

en: fourteenth cousin
da: fætter/kusine af 14. led

en: fourth %s
da: fjerde %s

en: fourth cousin
da: fætter/kusine af 4. led

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
da[0]: fra %1$s interval %2$s år
da[1]: fra %1$s interval %2$s år

en: from %s
da: fra %s

en: from %s to %s
da: fra %s til %s

en: full circle
da: helcirkel

en: gender
da: mand/kvinde

en: go to new individual
da: gå til nyt individ

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
da: halvfætter

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
da: halvfætter

en: great ×%s aunt
da: %s× tip-oldeforælders bror

en: great ×%s aunt/uncle
da: %s× tip-oldeforælders søskende

en: great ×%s grandchild
da: %s× tip-oldebarn

en: great ×%s granddaughter
da: %s× tip-oldebarn

en: great ×%s grandfather
da: %s× tip-oldefar

en: great ×%s grandmother
da: %s× tip-oldemor

en: great ×%s grandparent
da: %s× tip-oldeforælder

en: great ×%s grandson
da: %s× tip-oldebarn

en: great ×%s nephew
da: nevø i ×%s led

en: great ×%s nephew/niece
da: nevø/niece i ×%s led

en: great ×%s niece
da: niece i ×%s led

en: great ×%s uncle
da: %s× tip-oldeforælders bror

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
da: %s× tip-oldeforælders bror

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
da: %s× tip-oldeforælders bror

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
da: %s× tip-oldeforælders bror

en: great ×4 aunt
da: tip-tip-oldeforælders søster

en: great ×4 aunt/uncle
da: tip-tip-oldeforælders søskende

en: great ×4 grandchild
da: 3× tip-oldebarn

en: great ×4 granddaughter
da: 3× tip-oldebarn

en: great ×4 grandfather
da: 3× tip-oldefar

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
da: tip-tip-tip-oldeforælders bror

en: great ×4 grandmother
da: 3× tip-oldemor

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
da: tip-tip-tip-oldeforælders bror

en: great ×4 grandparent
da: 3× tip-oldeforælder

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
da: tip-tip-tip-oldeforælders bror

en: great ×4 grandson
da: 3× tip-oldebarn

en: great ×5 aunt
da: tip-tip-tip-oldeforælders søster

en: great ×5 aunt/uncle
da: tip-tip-tip-oldeforælders søskende

en: great ×5 grandchild
da: 4× tip-oldebarn

en: great ×5 granddaughter
da: 4× tip-oldebarn

en: great ×5 grandfather
da: 4× tip-oldefar

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
da: 4× tip-oldeforælders bror

en: great ×5 grandmother
da: 4× tip-oldemor

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
da: 4× tip-oldeforælders bror

en: great ×5 grandparent
da: 4× tip-oldeforælder

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
da: 4× tip-oldeforælders bror

en: great ×5 grandson
da: 4× tip-oldebarn

en: great ×6 aunt
da: 4× tip-oldeforælders søster

en: great ×6 aunt/uncle
da: 4× tip-oldeforælders søskende

en: great ×6 grandchild
da: 5× tip-oldebarn

en: great ×6 granddaughter
da: 5× tip-oldebarn

en: great ×6 grandfather
da: 5× tip-oldefar

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
da: 5× tip-oldeforælders bror

en: great ×6 grandmother
da: 5× tip-oldemor

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
da: 5× tip-oldeforælders bror

en: great ×6 grandparent
da: 5× tip-oldeforælder

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
da: 5× tip-oldeforælders bror

en: great ×6 grandson
da: 5× tip-oldebarn

en: great ×7 aunt
da: 5× tip-oldeforælders søster

en: great ×7 aunt/uncle
da: 5× tip-oldeforælders søskende

en: great ×7 grandchild
da: 6× tip-oldebarn

en: great ×7 granddaughter
da: 6× tip-oldebarn

en: great ×7 grandfather
da: 6× tip-oldefar

en: great ×7 grandmother
da: 6× tip-oldemor

en: great ×7 grandparent
da: 6× tip-oldeforælder

en: great ×7 grandson
da: 6× tip-oldebarn

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
da: oldeforælders bror

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
da: oldeforælders bror

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
da: oldeforælders bror

en: great-great-aunt
da: oldeforælders søster

en: great-great-aunt/uncle
da: oldeforælders søskende

en: great-great-grandchild
da: tip-oldebarn

en: great-great-granddaughter
da: tip-oldebarn

en: great-great-grandfather
da: tip-oldefar

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
da: tipoldeforælders bror

en: great-great-grandmother
da: tip-oldemor

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
da: tipoldeforælders bror

en: great-great-grandparent
da: tip-oldeforælder

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
da: tipoldeforælders bror

en: great-great-grandson
da: tip-oldebarn

en: great-great-great-aunt
da: tipoldeforælders søster

en: great-great-great-aunt/uncle
da: tipoldeforælders søskende

en: great-great-great-grandchild
da: tip-tip-oldebarn

en: great-great-great-granddaughter
da: tip-tip-oldebarn

en: great-great-great-grandfather
da: tip-tip-oldefar

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
da: tip-tip-oldeforælders bror

en: great-great-great-grandmother
da: tip-tip-oldemor

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
da: tip-tip-oldeforælders bror

en: great-great-great-grandparent
da: tip-tip-oldeforælder

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
da: tip-tip-oldeforælders bror

en: great-great-great-grandson
da: tip-tip-oldebarn

en: half circle
da: halvcirkel

en: half-year after marriage
da: halvår efter vielse

en: herself
da: hende selv

en: hh:mm or hh:mm:ss
da: tt:mm or tt:mm:ss

en: hide
da: skjul

en: himself
da: ham selv

en: husband
da: ægtemand

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: husband’s child]
en: step-child
da: stedsøn/steddatter

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
da: steddatter

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
da: svigerfar

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
da: svigermor

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
da: svoger/svigerinde

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: husband’s son]
en: step-son
da: stedsøn

en: immigration name
da: indvandringsnavn

en: import
da: hent fra server

en: interpreted %s (%s)
da: fortolket %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
da[0]: interval %s år
da[1]: interval %s år

en: interval one child
da: interval med et barn

en: interval two children
da: interval med to børn

en: invert selection
da: Omvend markering

en: last
da: sidste

en: link
da: Sæt reference

en: list
da: liste

en: maiden name
da: pigenavn

en: managers
da: bestyrerer

en: markdown
da: markdown funktion

en: marriage
da: ægteskab

en: married name
da: vielsesnavn

en: matrilineal
da: metronym

en: maximum
da: maksimum

en: maximum %s day | maximum %s days
da[0]: maksimalt %s day
da[1]: maksimalt %s dage

en: members
da: medlemmer

en: midnight
da: midnat

en: month
da: måned

en: months after marriage
da: måneder efter vielse

en: months before and after marriage
da: måneder før og efter vielse

en: mother
da: mor

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
da: morbror

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
da: fætter/kusine

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
da: kusine

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
da: fætter

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
da: tante

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
da: halvsøskende

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
da: halvsøster

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
da: morfar

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: morfars brors barn

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: morfars brors datter

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: morfars brors søn

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: morfars søster barn

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: morfars søster datter

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: morfars søster søn

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
da: stedfar

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
da: stedsøskende

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
da: stedsøster

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
da: stedbror

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
da: mormor

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: mormors brors barn

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: mormors brors datter

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: mormors brors søn

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
da: mormors søster barn

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
da: mormors søster datter

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
da: mormors søster søn

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
da: mors forælder

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
da: moster/morbror

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
da: moster

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
da: fætter/kusine

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
da: kusine

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
da: onkel

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
da: fætter

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
da: halvbror

en: never
da: aldrig

en: next
da: næste

en: ninth cousin
da: fætter/kusine af 9. led

en: no
da: nej

en: none
da: ingen

en: noon
da: middag

en: north
da: nord

en: numbers
da: antal

en: of
da: af

en: on the date of death
da: på dødsdagen

en: overall
da: kombineret

[ctx: paper size]
en: Legal
da: US Legal

[ctx: paper size]
en: Letter
da: US Letter

en: parent
da: forælder

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
da: farbror/morbror

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
da: tante

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
da: halvsøskende

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
da: halvsøster

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
da: bedstefar

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
da: bedstemor

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
da: bedsteforælder

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
da: oldefar

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
da: oldemor

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
da: oldeforælder

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
da: grandonkel/grandtante

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
da: grandtante

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
da: grandonkel

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
da: forælders søskende

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
da: faster/moster

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
da: onkel

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
da: halvbror

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
da: stedforælder

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
da: stedsøskende

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
da: stedsøster

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
da: stedbror

en: patrilineal
da: patronym

en: pending
da: afventende

en: percentage
da: procent

en: preview
da: vis

en: previous
da: forrige

en: primary evidence
da: primært bevis

en: quarters after marriage
da: kvartaler efter vielse

en: questionable evidence
da: tvivlsomt bevis

en: records
da: poster

en: rejected
da: afvist

en: religious name
da: religiøst navn

en: replace
da: erstat

en: reporting
da: rapportering

en: reset
da: nulstil

en: save
da: gem

en: search
da: søg

en: second %s
da: anden %s

en: second cousin
da: halv-fætter/-kusine

en: secondary evidence
da: sekundært bevis

en: select all
da: vælg alle

en: select none
da: vælg ingen

en: self
da: selv

en: seventh cousin
da: fætter/kusine af 7. led

en: show
da: vis

en: show the chart
da: Vis diagram

en: sibling
da: søskende

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
da: nevø/niece

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
da: svigernevø

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
da: nevø

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
da: grandnevø/-niece

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
da: grandniece

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
da: grandnevø

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
da: svigerniece

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
da: svoger/svigerinde

en: sign in
da: log ind

en: sign out
da: log ud

en: sister
da: søster

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
da: svigernevø

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
da: svigerniece

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
da: nevø/niece

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
da: svoger/svigerinde

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: sister’s son]
en: nephew
da: nevø

en: sixth cousin
da: fætter/kusine af 6. led

en: son
da: søn

en: son of
da: søn af

[ctx: son’s child]
en: grandchild
da: barnebarn

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
da: Adoption af barnebarn

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
da: Barnebarns dåb

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
da: Barnebarns fødsel

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
da: Barnebarns begravelse

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
da: Barnebarns dåb

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
da: Barnebarns kremering

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
da: Barnebarns død

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
da: Barnebarns ægteskab

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
da: barnebarn

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
da: barnebarns mand

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
da: Adoption af barnebarn

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
da: Barnebarns dåb

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
da: Barnebarns fødsel

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
da: Barnebarns Brit milah

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
da: Barnebarns begravelse

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
da: Barnebarns dåb

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
da: Barnebarns kremering

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
da: Barnebarns død

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
da: Barnebarns ægteskab

[ctx: son’s son]
en: grandson
da: barnebarn

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
da: oldebarn

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
da: oldebarn

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
da: oldebarn

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
da: barnebarns hustru

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
da: svigerdatter

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
da: svigerdatters far

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
da: svigerdatters mor

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
da: svigerdatters forælder

en: sort by date
da: sorter efter dato

en: sort by date of birth
da: sorter efter fødselsdato

en: sort by date of death
da: sorter efter dødsdato

en: sort by date of marriage
da: sorter efter dato for ægteskab

en: sort by date, newest first
da: sorter efter dato, nyeste først

en: sort by date, oldest first
da: sorter efter dato, ældste først

en: sort by filename
da: sorter efter filnavn

en: sort by name
da: sorter efter navn

en: sort by title
da: sorter efter titel

en: south
da: syd

en: spouse
da: ægtefælle

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
da: stedsøn/steddatter

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
da: steddatter

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
da: svigerfar

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
da: svigermor

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
da: svigermor/-far

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
da: svoger/svigerinde

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
da: stedsøn

en: table
da: tabel

en: tenth cousin
da: fætter/kusine af 10. led

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
da: indstillingerne til forbindelsen med databasen i filen “/data/config.ini.php” er stadig korrekte

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
da: mappen “/data” og filen “/data/config.ini.php” har adgangsrettigheder, der tillader at serveren kunne læse dem

en: themself
da: dem selv

en: third %s
da: tredje %s

en: third cousin
da: fætter/kusine af 3. led

en: thirteenth cousin
da: fætter/kusine af 13. led

en: this record does not exist
da: denne post eksisterer ikke

en: three-quarter circle
da: trekvart cirkel

en: to %s
da: til %s

en: twelfth cousin
da: fætter/kusine af 12. led

en: twin brother
da: tvillingebror

en: twin sibling
da: tvilling

en: twin sister
da: tvillingesøster

en: unknown
da: ukendt

[ctx: unknown century]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: unknown family]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: unknown people]
en: Unknown
da: Ukendt

en: unlimited
da: ubegrænset

en: unreliable evidence
da: utroværdigt bevis

en: update
da: Opdatér

en: view
da: vis

en: visitors
da: besøgende

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
da: webtrees kan ikke forbinde til PhpGedView databasen: %s.

en: webtrees message
da: webtrees besked

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
da: webtrees kræver MySQL database version %s eller nyere.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
da: webtrees skal kunne sende emails, såsom glemte kodeord og notifikationer. Du kan gøre brug af serverens PHP-mail-egenskaber (hvilket ikke altid er tilgængelige) eller en ekstern SMTP (mail-relay) service, for hvilken du skal indtaste forbindelsesoplysningerne.

en: webtrees reply address
da: webtrees svaradresse

en: webtrees sends emails with no storage
da: webtrees sender emails uden at gemme beskederne

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
da: webtrees bruger UTF-8-kodning for bogstaver med accent i ordet, specialtegn og ikke-latinske scripts. Hvis du ønsker at bruge denne GEDCOM fil som slægtsforskning software, der ikke understøtter UTF-8, så kan du oprette det ved hjælp af ISO-8859-1 kodning.

en: webtrees wiki
da: webtrees wikipedia

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
da: webtrees-databasen skal være på den samme server som PhpGedView's

en: west
da: vest

en: wife
da: hustru

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: wife’s child]
en: step-child
da: stedsøn/steddatter

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
da: steddatter

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
da: svigerfar

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
da: svigermor

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
da: svoger/svigerinde

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
da: svigerinde

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
da: svoger

[ctx: wife’s son]
en: step-son
da: stedsøn

en: years
da: år

en: yes
da: ja

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
da: du kan forbinde til databasen med andre applikationer, såsom phpmyadmin

en: younger brother
da: lillebror

en: younger sibling
da: yngre søskende

en: younger sister
da: lillesøster

en: ±%s year | ±%s years
da[0]: ±%s år
da[1]: ±%s år

en: “%s” has been added to your favorites.
da: “%s” er blevet tilføjet til dine favoritter.

en: “%s” has been deleted.
da: “%s 1” er blevet slettet.
